O en O WEERBERICHT Het voorstel inzake wapenstilstand in Palestina Wat er gebouwd is en wordt K.R.O. verzorgt uitzendingen voor schoolonderwijs Met een enkel woord De nieuwe bonnen Wat er in Indië gebeurt 87ste Jaargang DONDERDAG 15 APRIL 1948 No. 26362 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B W Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f350 per 3 maanden: 30 cents per week Telefoon Dir. en Adm.r 25041; Red. 21507 Witte Singel 1. LeideD - Giro oo.: 57055 NOOIT tevoren in de geschiedenis van het Koninkrijk der Neder landen is het voorgekomen, dat aan een officiële delegatie van Hare Majesteibs regering een zó onhoffelijke ontvangst ten deel viel als thans te Djokja is geschied. Zelfs zij, die ook na het aan boord van de „Renville" bereikte accoord, pes simistisch gestemd bleven ten aanzien van. de verdere ontwikkeling der onder handelingen, konden onmogelijk voor zien, dat nog vóór het politieke gesprek zou worden hervat de republikeinse hartstochten en het gebrek aan disci pline zouden leiden tot een zó open lijke anti-Nederlandse demonstratie Er is voor dit tragische voorval maar één verklaring te geven en deze is te herleiden tot hetgeen wfj van het ont staan der Republiek tot aan de huidi ge dag in den treure hebben betoogd: deze Republiek kent en erkent geen innerlijk gezag. Zij is volstrekt onmach tig om haar gezag naar bimien te doen gelden, zoals bij herhaling is gebleken tijdens vorige bestandsovereenkomsten en na het accoord van- Linggadjati. Onmacht en onwil zyn steeds de kenmerkende eigenschappen van de opeenvolgende republikeinse rege ringen geweest en het jongste inci dent te Djokja heeft dit voor de gehele wereld nog weer eens duide lijk gedemonstreerd. Want hoe kan men het èndiers ver- iklaren dan uit onwil, dat de republi keinse „autoriteiten" niet hadden ge zorgd voor een behoorlijke militaire af zetting, waardoor dergelijke excessen hadden kunnen en moeten worden voorkomen? Hoe wil men het goed praten, dat de aanwezige, doch te zwakke politiemacht lijdelijk toekeek hoe de leden van de Nederlandse dele gatie door het tot razernij opgezweepte gepeupel werden belasterd, bespegen, beschimpt en mishandeld? Welke ver wachtingen kan men koesteren van vriendschappelijk overleg in een huis, waarvan de gastheer hard wegloopt, wanneer zijn gasten reeds bij hun aan komst in de voortuin worden afgerost en achteraf meent dat weer te kunnen goed maken door zijn verontschuldi gingen aan te bieden? Men behoeft niet héél veel van het Oosterse fanatisme en de zichzelf tot ongeremde uitingen opzwepende haat gevoelens* te weten om te concluderen, dat dit incident waarlijk niet veel lan ger had moeten duren of de gevolgen waren niet te overzien geweest! ftten kan bezwaarlijk verwachten, dat de Ne derlandse delegatie op het Stationsplein zou worden verwelkomd met 't Wilhelmus, doch tussen de uitersten van deze illu sie en de onhebbelijke realiteit ligt een ontvangst, waarvan het décorum wordt bepaald door de nonnen van het di plomatieke gebruik en de burgeriijke beleef dheid. In beide opzichten heeft Djokja schromelijk gefaald, zij het dan ook niet voor het eerst. De hierbij aanwe zige leden van de Commissie voor Goe de Diensten moeten van een en ander wel een eigenaardige indruk gekregen hebben, een indruk, welke het prestige van de Republiek naar buiten stellig niet kan versterken, ook al heet het .incident volgens de officiële lezing der Nederlandse delegatie al weer gesloten. Onwil en onmacht, het zou 't devies van de Republiek kunnen zijn Als zij maar niet onwillig en on machtig was om juist dè,t te erkennen... Columbia en de Sovjet-Unie- BETREKKINGEN NOG NIET VERBROKEN. De minister van Buitenlandse Zaken van Columbia heeft de juistheid der berichten, dat Columbia de diplomatie ke betrekkingen met de Sovjet-Unie verbroken zou hebben, ontkend. Hij voegde er aan toe, dat er nog geen stappen hadden plaats gehad en noemde het radiobericht aangaande de breuk ..prematuur". De Pan-Amerikaanse conferentie te Bogota, die door de revolutie in die stad moest worden afgebroken, is hervat. Het gebouw, waarin de vergaderingen ge houden worden, is met prikkeldraad afgezet en wordt streng bewaakt. Op strategische punten in de buurt zijn machinegeweren opgesteld. West-Duitsland vraagt bijna twee milliard dollar Duitsland heeft de Westelijke mo gendheden om een bedrag van 1.960.000.000 dollar verzocht voor hulp aan de bizone in het kader van het Europees herstelplan. Dit is ruim 30 procent van het door het Amerikaanse congres voor de zestien landen toege wezen bedrag ad 5.3 milliard dollar. DE STRIJD IN COSTA RICA. Volgens Lovett, waarnemend minister van Buitenlandse Zaken der V.S., heb ben beide partijen in de burgeroorlog in Costa Rica een bevel tot het staken van het vuren uitgevaardigd, ten einde een wapenstilstand tot stand te bren gen. Uit berichten, die te Washington werden ontvangen, bleek, aldus Lovett, dat het bevel werd opgevolgd. Hij zeide verder, dat de Amerikaanse ambassade te San José, de hoofdstad van Costa Rica, berichtte, dat slechts hier en daar gevochten werd tussen de opstan delingen en regeringstroepen, die blijk baar het bevel nog niet ontvangen had den. DROOG WEER, De Bilt verwacht tot morgenavond: Koude nacht en hier en daar och tendmist. Morgen overdag droog en vrij zonnig weer met iets hogere tempera tuur dan vandaag. Meest zwakke wind. 16 APRIL Zen op: 5.42 uur; onder: 19.39 uur. Maan op: 9.56 uur; onder: 3.00 uur. (E.K.). Hoog water te Katwijk te 8.10 en 20.51 uur. Zal men luisteren? Op een besloten en informele confe rentie van leden van de Veiligheidsraad is een ontwerp-resolutie opgesteld in zake de vorming van een speciale com missie van toezicht op de naleving van een wapenstilstand in Palestina. In de resolutie worden alle personen en organisaties in Palestina, ln het bij zonder het Arabische hoge comité en het Joods bureau, verzocht onmiddellijk de volgende maatregelen te nemen: 1. het staken van alle activiteit van mili taire of paramilitaire aard, alsmede da- de^ van geweld, terrorisme of sabotage; 2. zich te onthouden van het in Pa lestina brengen van gewapende groepen of personen; 3. zich te onthouden van het invoeren of verwerven van wapens of oorlogsmateriaal; 4. zich te onthou den van alle politieke activiteit, welke de rechten, aanspraken of positie van een der beide gemeenschappen in ge vaar zou brengen., hangende de bespre kingen over de toekomstige regering van Palestina door de algemene verga dering der V.S.; 5. met de mandataris samen te werken voor het bewaren van orde en recht en het handhaven van essentiële diensten; 6. zich te onthou den van elke actie waardoor de veilig heid van de heilige plaatsen in Palesti na in gevaar wordt gebracht. De Engelse regering zal worden ver zocht haar beste krachten te geven om de betrokken partijen in Palestina er toe te brengen de genoemde maatrege len te aanvaarden, toe te zien op de uit voering van deze maatregelen en de V.N. op de hoogte te houden van de toestand. De a.s. verkiezingen in Italië Zondag zullen de Italianen hun stem moeten uitbrengen enerzijds voor de verkiezing van de nieuwe Kamer van Afgevaardigden en anderzijds voor de verkiezing van de eerste Senaat van de Italiaanse republiek. Voor de ver kiezing van de Kamer zijn er 28.900.000 stemgerechtigden. Het aantal personen, dat zal deelnemen aan de verkiezing van de Senaat wordt geschat op 26.350.000. De Kamer van Afgevaardigden telt 574 zetels. De Senaat zal bestaan uit 237 leden; 114 van de candidaten heb ben recht op een zetel: de gewezen voorzitters van de ministerraad, politi ci, die lid zijn geweest van drie wet gevende vergaderingen en anti-fascis ten, die tenminste tien jaar om poli tieke redenen tijdens de regering van Mussolini in de gevangenis hebben doorgebracht. Het totale aantal candidaten voor de Kamer is 5.164, verdeeld over 47 kieslijsten. De voornaamste groeperin gen komen uit met het volgende aantal candidaten democratisch volksfront: 571, natio naal blok: 563, socialistische unie: 563, republikeinse partij: 543, christen-de mocraten: 538, Italiaanse sociale bewe ging: 549 (^e laatste beweging wordt gewoonlijk als neo-fascistisch be schouwd en komt voor het eerst uit bij algemene verkiezingen in Italië). In de resolutie worden alle regerin gen, in het bijzonder die van de nabuur landen van Palestina, verzocht alle mo gelijke stappen te nemen om de maat regelen te helpen uitvoeren, in het bijzonder die met betrekking tot het binnenkomen van gewapende groepen of personen en het invoeren van wapens in Palestina. Er zal nog één artikel aan de resolu tie worden toegevoegd, waarschijnlijk betreffende de sanlenstelling van de wapenstilstandscoinmissie. De kans, dat Joden en Arabieren hier op zullen ingaan, wordt zeer laag aan geslagen. De commissie voor Palestina der V.N. heeft besloten onmiddellijk over te gaan tot de vorming van een politie macht der V.N. voor Jeruzalem, waarbij ongeveer 200 Britse leden van de hui dige Palestijnse politie, die zich tot dienstneming bereid hebben verklaard, als kern zullen worden gebruikt. Het incident te Djokja gesloten? Te Djokja is van gezaghebbende zijde aan Aneta meegedeeld, dat naar het oordeel van de Nederlandse delegatie het incident by de aankomst der de legatie als gesloten kan worden be schouwd. In verband met het communiqué van de Ned.-Indische regering is echter aan de voorzitter van dc Commissie v. G.D. meegedeeld, dat geen officiële besprekingen zullen worden gevoerd, alvorens de Nederlandse delegatie daartoe door de Luitenant-Gouver neur-Generaal wordt gemachtigd. TIJDELIJK DURE GROENTEN. De laatste weken geven een sterke stijging van groenteprijzen te zien. het geen uiteraard een gevolg is van de tijdelijke schaarste aan deze producten, in verband met het feit, dat wij ons in een overgangsperiode bevinden. Deze duurteperiode zal echter niet lang aanhouden. Bij gunstig weer zullen binnen enkele weken voldoende groen ten op de markt komen, zodat de prij zen dan snel omlaag zullen gaan. „Tsal waerachtigh wel gaen!" (Van onze parlementaire Redacteur). „Tsal waeraohtigh wel gaen!" besloot de nieuwe minister van Volkshuisves ting en Wederopbouw, de* heer In 't Veld, ln de Eerste-Kamervergadering van gisteren de verdediging van zijn begroting. Feitelijk had de heer In 't Veld het werk van zijn voorganger ad int. te verdedigen en stond hij tegen over een gevoel van onbehagen over wat aan spr.'s benoeming was vooraf gegaan. Het was begrijpelijk, dat hij hierop niet diep inging. Men mocht dan al het verwijt doen horen, dat door de herhaalde wisseling van mi nisters geen vaste lijn in het beleid I viel te bekennen, zo diende er toch heel wat voorafgaande arbeid verricht te worden, eer men aan de eigenlijke woningbouw toekwam. En er was heel veel gepresteerd, al dus de minister: Tot 1 Januari 1948 waren er 11.289 nieuwe woningen ge reed gekomen; in Januari daarop2021 en in Februari j.l. 1447. Daarnaast waren er ongeveer 13000 noodwonin gen en noodboerderijen en 385 defi nitieve boerderijen gebouwd. Voorts waren van de 41.000 zwaarbcschadig- de woningen er circa 36.500 hersteld, terwijl de 400.000 licht-beschadigde woniAgen allemaal in orde waren ge bracht. „Wij behoeven ons heus niet tegen over het buitenland te schamen" over onze wederopbouw, aHus de minister. De heer In 't Veld is van plan, een vaste kcers te varen. Er is geen tegen stelling tussen spr. en zijn ambtenaren. Wel is er enige ongerustheid onder de lagere ambtenaren vanwege de aange kondigde decentralisatie. Spr. hoopt die weg te kunnen nemen. Iets meer waar dering hebben zij ten volle verdiend, aldus de minister, die spreekt van vaak ongerechtvaardigde critiek op die ambtenaren. Eerst moet gewacht wor den, hoe de decentralisatie uitwerkt; Hef met de piloot Leemhuis in zee gestorte lesvliegtuig is met kabels op het strand getrokken. Veel is er van het toestel niet overgebleven. De piloot Leemhuis werd gelukkig gered. dan kunnen wij pas kijken naar verde re vereenvoudiging van de dienst. De gevolgen van de woningnood be hoeft men mij niet voer te houden, aldus de minister. Wat ik daarvan van nabij ervaren heb, heeft er toe bijge dragen dat ik deze functie heb aan vaard. En het feit, dat ik haar heb aanvaard bewijst, dat ik vertrouwen heb, iets te bereiken. Er zijn momenteel ca. 40.000 wonin gen in aanbouw en het is niet tè op timistisch te rekenen, dat daarvan te gen het einde des jaars ca. 30.000 ge reed zullen zijn. Men bouwt niet twee op één, doch drie op twee. Aan mon tagewoningen zijn er tot dusver 269 gereed gekomen, 2200 zijn in uitvoe ring en over 4861 is overeenstemming bereikt. Dit jaar hoopt men 6000 ge reed te krijgen en het volgend jaar 10.000. Dit is nodig om het voorgeno men totaal van 37500 woningen in 1949 te halen. Ten aanzien van de huren herhaalt spr. nog eens gezegd te hebben, dat wij cp de duur niet aan verhoging kunnen ontkomen, doch dat daarbij rekening moet worden gehouden met de algeme ne lonen-, en prijzenpolitiek, zodat daarbij in geen geval verhoogde span ning tussen lonen en prijzen mag op treden. Na korte replieken werd de begro ting zJhst. aangenomen. GRIEKEN SPELEN VOOR EIGEN RECHTER. Communistische gevangenen gedood. Een gemotoriseerde compagnie Griek se gendarmerie heeft de gevangenis van Sparta (Peloponnesus) bestormd, 25 communistische gevangenen gedood en vijf gewond, zo deelt het Griekse mi nisterie van openbare orde mede. Een andere gevangene stierf aan hartverlamming. De majoor, die het bevel over- de gendarmes voerde, werd doodgeschoten, toen hij trachtte de be storming te verhinderen. Het Griekse kabinet heeft een onder zoek ter plaatse bevolen en „voorbeel dige bestraffing" van de schuldigen. Heren, de Bolhoed komt weer terug EEN PAARSE PANTALON MET GROEN JASJE EN RODE MOUWEN (Van een medewerker te Parijs) De mode-ontwerpers zijn er ln ge slaagd de dames in hun netten te van gen, hen te bewegen haar taille in te rijgen en met lange rokken te wande len, die aan de zoom een omtrek heb ben van drie vier meter. Zij hebben bovendien de vrouwen zo dwaas gekre gen, om een hoedje te dragen, onder de kin met sierlijke linten vastgestrikt, precies zoals grootmoeder het zestig jaren geleden droeg. En thans vervol gen zij hun offensief en beginnen zij al hun kracht te ontplooien op de he ren der schepping. De nieuwe heren mode brengt een wandelcostuum, waarin felle, harde kleuren moeten zor gen voor contrasten. Hier is geen spra ke van overdrijving! Een hardpaarse pantalon met een grasgroen jasje, dat voorzien is van rode revers en rode mouwen kan men hier en daar al met een man er in zien wandelen. Ook het meer geklede costuum onder gaat grote wijzigingen. Om het in over eenstemming te brengen met de nieuwe damesmode, wil men ons een enge broek aantrekken, waarvan de pijpen juist bo ven de schoenen hangen, zodat de groe ne of rode of witte sokken juist zicht baar worden. Het colbertje is eveneens een harnas met twee maal vier of vijf knopen, hoge revers, die juist het strikje vrij laten. Een enkel, hoog stijf boord mag niet vergeten worden. Een wan delstok met zilveren knop in de hand plus eenbolhoedje op het hoofd vol tooit ons toilet van morgen. Broeders, zouden weIk durf er niet aan denken! Nog geen West-Duitse regering Groot-Brittannië en de VS.. aldus verneemt Reuter van betrouwbare zijde, hebben het plan tot het instellen van een regering voor West-Duitsland voor lopig laten varen. In plaats van de vor ming van zo'n regering voor de ver kiezingen streeft men uitbreiding der politieke bevoegdheden van de bizonale economische raad na. Men verwacht, dat ter drle-mogend- hedenconferentie van Londen het werk- rooster voor de Westerse politiek ten opzichte van Duitsland nader bepaald zal worden. Naar verluidt, heeft men niet zo spoedig overeenstemming kun nen bereiken aangaande karakter en de constitutionele -basis van een voor lopige West-Duitse regering. De situatie te Berlijn Het Britse personeel, belast met het onderhoud van de telefoon- en tele graafverbindingen tussen Berlijn en het Westen heeft opdracht gekregen, de Sovjet-zone te verlaten in verband met de Sovjet-Russische mededeling, dat hun passen aa 15 April niet ver lengd zullen worden. Een Britse woord voerder verklaarde, dat zij beschikbaar zouden blijven om hun werkzaamheden voort te zetten zodra de kwestie zou zijn opgehelderd. Het Amerikaanse technische personeel is Dinsdag uit de Russische zone teruggeroepen. Officiële Britse kringen zijn van ge voelen, dat de Russen het Britse tech nische personeel toch nog tot de Sovjet zone zullen toelaten, indien zij niet lan ger meer permanent op Russisch bezet gebied gestationeerd worden. In September wordt volledig gestart (Speciale reportage). Hef belang van radio-uitzendingen ten dienste van het schoolonderwijs werd in het buitenland reeds vroeg ingezien en reeds in 1924 is de B.B.C. in Engeland bijv. met dit radio-on- dcrricht begonnen, dat sindsdien een enorme vlucht heeft genomen. Ook in ons land zijn voor de oorlog reeds door verschillende omroepverenigin gen uitzendingen ten behoeve van de scholen gedaan, doch over het alge meen droegen deze slechts een inci denteel karakter en bestond er geen BINNENLAND. Te Waalwijk is een aanvang ge maakt met het plaatsen van een grafmo nument voor de held van de Langstraat, Jan de Rooy. Thans zijn verschenen de prospectl betreffende de conversie van de 3 3 1/2% Nederlandse Staatslening 1938. Het troepen transportschip „Water man" zal morgen met aflosslngsdetache- menten uit Rotterdam naar Ned.-Indië vertrekken. Tri Port Said en bil aankomst ln Ba tavia kunnen de opvarenden post ont vangen. Hiertoe dient men de stukken voor Port Said uiterlijk 18 April en voor Batavia uiterlijk 2 Mei ter post te be zorgen. De vooruitstrevende partij voor wereldregering en de Nederlandse Bella- my-partij hebben een fusie aangegaan. Onder de naam van „Vooruitstrevende partij voor Wereldregering'' zal aan de a.s. verkiezingen worden deelgenomen. De te Utrecht door de rijksrecher che ln verband met de onregelmatighe den bil de P.RA.C. aldaar gearresteerde P. van Slageren, ls wederom op vrije voe ten gesteld. Hij ls verhoord en niet aan strafbare feiten schuldig bevonden- In verband met de huidige toestand in Palestina zal voorlopig geen verzen ding meer plaats vinden van al dan niet aangetekende stukken anders dan per luchtpost en van postpaketten voor geadresseerden ln Palestina. De voor Palestina bestemde luchtpost zal, zo veel mogelijk aldaar tot 15 Mei worden uitgereikt. Behoudens nader bericht zal de luchtpostverzending van correspon dentie voor Palestina na 13 Mei niet meer plaats vinden. Op Westerveld ls gistermiddag het stoffelijk overschot van de reserve 2e luitenant-vlieger H. Fabius, die ln de na bijheid van Gronau met zi|n Spitfire neerstortte, gecremeerd. Het bekende muziektrio Jaap Sto- tljn (hobo), Jo Feitkamp (fluit) en Plet Ketting (plano) Is per K.L.M. Constella tion .Arnhem" naar Curasao vertrok ken. waar onder auspiciën van de B.P.M. een aantal concerten zal worden gege ven. De algemene R.K. Ambtenarenver- enlglng Arka zal op 3 en 4 Mei a.s. ln het Kurhaus te Schevenlngen haar Jaar lijkse algemene congres houden. Door de gezamenlijke Katholieke Sociale organisaties en de Katholieke Actie zal Maandag 26 April ln Bellevue te Amsterdam een groot* voorllchtlngsoon- gres worden gehouden over het commu nisme. De minister van economische za ken. prof. dr van den Brink ls heden per vliegtuig naar Zwitserland vertrok ken. om daar een kort bezoek aan de Jaarbeurs te Bazel te brengen, BUITENLAND. Functionarissen te Washington wei gerden commentaar te leveren op be richten uit Parijs, dat er gisteren bij Eni- wetok-Atol ln de Grote Oceaan een atoombomproef ls gehouden. Norrls E. Dodd, de Amerikaanse on der-minister van landbouw, is benoemd j tot directeur-generaal van de F.A.O. als opvolger van sir John Boyd Orr. Op een openbare verkoping te Lon den ls een zelfportret van Rembrandt voor 13.500 pond sterling verkocht. Een schilderij van Jacob van Ruysdael het kasteel Bentheim ging voor 4.200 pond sterling van de hand. Het officiële orgaan van de Kom in - form meldt, dat in do buurt van Ber lijn een „partijschool" ls opgericht 'voor het kweken van leiders voor de socialis tische eenheidspartij. 240 studenten zou den de cursus, die twee jaar duurt, vol gen. In het najaar zouden nog 600 stu denten aan de cursus deelnemen. Tet blad meldt voorts, dat 90 studenten een cursus van 6 maanden volgen voor par tijsecretaris, terwijl 60 studenten zich zullen bekwamen ln dc ..Marxistische" Journalistiek. De hoofd-commissie van de confe rentie der V.N. over de vrijheid van voorlichting heeft eenstemmig een Australische resolutie aangenomen, die de landen de verplichting wil opleggen om maatregelen te nemen tegen oorlogs propaganda en valse berichtgeving. Afdelingen van de Franse veilig heidsdiensten hebben de Belgische grens posten bezet> öm de contróle te verscher pen. Engeland zal de doodstraf wegens moord voor vijf jaar afschaffen. Het La gerhuis heelt een daartoe strekkend wetsontwerp met 245 tegen 222 stemmen aangenomen. De regering ls tegen afschaffing van de doodstraf omdat zij do tUd daarvoor, ge zien hot grote aantal misdaden, niet ge schikt acht. Generaal Bradley, de chef van de Amerikaanse staf, heeft het Congres ver zocht de sterkte van het leger op min stens 18 divisies te houden. Dc commissie tegen anti-Ameri kaanse activiteit van het Huis van Afge vaardigden, die werkt aan 'n antl-comm. wetsotnwerp, heeft besloten het voor alle leden der comm. party verplicht te stellen zich bit het departement van Justitie te laten registreren. (Tevoren was besloten, dat alleen de leiders der party zloh moes ten laten registreren). direct contact tussen de omroep en de scholen, waarvoor deze uitzendin gen waren bestemd. Gebruikmakend van de ervaringen in het buitenland, is thans de Katholieke Radio-omroep begonnen deze school radio-uitzendingen intensief ter hand te nemen. Aan de hand van de resul taten, de ervaringen by proef uitzendin gen opgedaan, zal in September de K.R.O. schoolradio in zyn gehele om vang starten, waarby natuuriyk reke ning zal worden gehouden met de ge durende de eerstkomende maanden ontvangen critiek. EEN AANVULLENDE TAAK. De heer Toon Rammelt, secretaris van de commissie, die is belast met" de lei ding van deze schoolradio, en waarvan het voorzitterschap door prof. dr J. B. Kors O.P. wordt bekleed, heeft thans een en ander over het doel, streven en de practische uitvoering van de KR.O.- schoolradio verteld, waarby hy het accent legde op de aanvullende taak van deze uitzendingen by het normale schoolonderwys. Evenals in Engeland beperkt de om roep zijn taak niet tot het uitsluitend verzorgen van de uitzendingen. Tevens zal een gedrukte tekst worden uitgege ven, waarin het te behandelen onder werp wordt verklaard, foto's en teke ningen de tekst zullen verduideiyken, en leerkracht zowel als leerling een leidraad zal vinden, welke by het vol gen van de uitzendingen zeer te sta zal komen. Het ligt in de bedoeling reportages, hoorspelen en muzikale uitzendingen te geven, terwyl speciaal gearrangeerde programma's de leerlingen een synthese zullen brengen van de over verschillen de vakken verdeelde leerstof. Voorop wordt gesteld het aankweken van de zelfwerkzaamheid, waarmee dus aange sloten wordt by de onderwysvernieu- wing. Op dit ogenblik zyn reeds 270 scholen met ten minste 25.000 leerlingen bjj de K.R.O.-schoolradio aangesloten. De toestelvoorziening voor deze scho len is met medewerking van Philips I volledig opgelost. De K.R.O. neemt de kosten der uitzendingen geheel voor haar rekening. Slechts zullen de scholen de kostprijs van het bij de uitzendingen behorende boekje heb ben te dragen. Voor het tydvak van 18 April t.m. 1 Mei 1948 geeft elk der volgende bonnen recht op het kopen van: BONKAARTEN KA, KB. KC 804. 323 algemeen, 1600 gram brood (geldig t.m. 24 April). 324 algemeen. 200 gram brood of 400 gram roggebrood (geldig t.m. 24 April). 325 algemeen, 400 gram brood of 1 rant soen gebak. 326 algemeen. 100 gram bloem of zelf- ryzend bakmeel of kindermeel. 327 algemeen, 750 gram suiker, boter hamstrooisel enz. of 1500 gram jam, stroop enz. of 750 gr. versnaperingen. 328 algemeen. 1 el. 329 algemeen, 375 gram zachte zeep en 125 gram soda. 315 reserve. 800 gram brood (geldig t.m. 24 April). 318 reserve, 400 gram brood (geldig t.m. 24 April). BONKAARTEN KD, KE 804. 823 algemeen, 400 gram brood (geldig tjn. 24 April). 824 algemeen, 200 gram brood of 400 gram roggebrood (geldig tjn. 24 April). 825 algemeen, 400 gram brood of 1 rant soen gebak. 826 algemeen, 100 gram bloem of zelf- ryzend bakmeel of kindermeel of kinderbiscuits. 827 algemeen, 750 gram suiker, boter— hamstrooisel enz. of 1500 gram jam. stroop enz. of 750 gram versnape ringen. 828 algemeen, 1 ei. 829 algemeen, 750 gram zachte zeep en 250 gram soda. 813 reserve. 400 gram brood geldig tjn. 24 April). 818 reserve, 500 gram bloem of zelfry- zend bakmeel of kindermeel of kin derbiscuits. TABAK- EN VERSNAPERINGEN- KAARTEN ENZ. QA, QB, QC 802. 37, 38, 41 tabak, 2 rantsoenen sigaretten of kerftabak. 39 versnaperingen, 200 gram versnape ringen of 200 gram suiker, boter hamstrooisel enz. of 400 gram Jam, stroop enz. 42 versnaperingen, 100 gram versnape ringen of 100 gram suiker, boter hamstrooisel enz. of 200 gram Jam, stroop enz. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrydag 16 April worden gebruikt. Niet-aangewezen zyn en vernietigd kunnen worden: de bonnen 272, 274. 275, 774 en 775 melk, 280, 281, 282, 287, 784, 786, en 787 reserve, 790 en 791 algemeen. Ernstig vliegongeval 30 DODEN. 30 van de 31 personen aan boord van een Constellation van de „Pan-Ameri can Airways" zyn om het leven geko men, toen het toestel aan het begin van de hoofdlandingsbaan van het vliegveld Shannon verongelukte en in brand vloog. Volgens een vertegenwoordiger van de maatschappy was het vliegtuig de Em press of the Skies", die van Karatsji naar New York vloog, op een tocht rond de wereld. De slachtoffers zyn vier vrouweiyke en zeventien mannelijke passagiers, een bemanning van negen koppen en een stewardess. De enige overlevende is de Amerikaan Mark Worst. Zijn echtgeno te stond op het vliegveld op hem te wachten en zag het ongeluk gebeuren. zy snelde met het vliegiveldpersoneel naar de plaats des omheils, welke ver licht werd door het brandend vliegtuig wrak, om mogeiyk hulp te verlenen, doch kreeg te horen, dat er geen over levenden waren. Enkele minuten later echter kwam men haar vertellen, dat haar echtgenoot alleen het er levend had afgebracht. Mark Worst bleek slechts enkele lichte brandwonden op gelopen te hebben. Hy vertelde, dat hy, toen de machine, reeds brandend, neer streek om te landen, plotseling vlak voor zyn voeten een opening in de vloer zag, zyn veiligheidsgordel los maakte en door het gat naar buiten sprong. WEER STAKINGEN IN FRANKRIJK. De meeste arbeiders van de Peugeot- autofabrieken hebben zich aangesloten by een stakingsbeweging, welke in het begin van deze week in de genationali seerde Renault-autofabrieken begon. Er wordt gestaakt voor hogere lonen. Van de laatste fabrieken zyn 750 arbeiders in staking. Het algemeen vakverbond, waarin de communisten de leiding hebben, voert thans een campagne voor een loons verhoging van 20%. De regering wil geen verdere loonswyzigingen in over weging nemen vóór de komende oogst. Het vakverbond van de voornaamste Parijse vakverenigingen, dat er aan spraak op maakt één millioen leden te tellen, heeft instructies uitgegeven aan al haar leden om eind Apill nieuwe looneisen in te dienen. Een koningsgezinde beweging in de Republiek? MET MEDEWERKING VAN DE SULTAN VAN DJOKJAKARTA. Volgons het Chinese blad „Keng Po", zou een „koningsgezinde" beweging, waarvan deel zouden uitmaken de sultan en de militaire gouverneur van Djokjakarta, talrijke byvalsbetuigin- gen hebben ontvangen uit alle krin gen der Indonesische samenleving, en het bestaan der Republiek bedreigen. Het Chinese blad voegt hieraan toe, dat er voor een burgeroorlog moet wor den gevreesd, want. zegt het, zelfs onder de republikeinsgezinden „zyn velen be vreesd voor de invloed van Sumatra op Java, daar Sjahrir, Sjarifoeddin en Moh Hatta van Sumatra afkomstig zyn. Niettemin aldus besluit de Keng Po hebben deze uiteenlopende gezichts punten in het geheel geen pro-Neder landse strekking en is de wens om baas ln eigen huis te zyn, even sterk ais ooit".

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1