Ontsteltenis over Sjarjloedin's ruwheid De volgelingen van Pélain lanceren een legen-offensief in Frankrijk STADSNIEUWS UIT DE OMSTREKEN Laatste Berichten Het Leidscli Dagblad WOENSDAG 14 APRIL. Alg. Ned. Grafische Bond 5RUK BEZOCHTE PROPAGANDA- FEESTAVOND IN DE STADSGEHOORZAAL. Met het doel meer belangstelling te wekken -^oor de vakorganisatie en het onderling contact te verstevigen had de afd. Leiden van de krachtig georgani seerde Alg. Ned. Grafische Bond giste „DE WACHT AAN DE RIJN". Voor het Leids Academisch Kunst centrum werd gisteravond een op voe ring gegeven van het hier reeds eerder DE STUDENTEN IN DE NATIONALE RESERVE. Aangaande de i-ol van de studenten in de Nationale Reserve deelt het se- de Rijn" van Lillian Hellman, betref- rende de ondergrondse strijd van een jIt Duitse anti-nazi en diens belevenissen ct,5o«t v^ft v^spt'ntasTe- «n ^ierv^Vofuit tfïïfj spse^ door de leden van^het^ tfeder- lands Volkstoneel, van wie wü metspe- scholende verengingen is goed als allen ciaal genoegen vermelden ae creaties ren ln"de S= JTJSÏ «ofp^ Sara Müller en haar echtgenoot Kurt Müller, vertolkt door Ton Lutz Een stampvolle Schouwburg heeft zijn in genomenheid betuigd door middel van s hoornachtig applaus ganda-feestavond belegd. Onder hen. die de zaal geheel vulden, merkten wij o.m. op afgevaardigden van de Leidse Bestuursdersbond, de Ned. Chr. en de Ned. Kath. Grafische Bond en een groot aantal leden van de afd. Alphen a. d. Rijn van de AJN.G.B. De voorzitter van de afd. Leiden, de heer N Langezaa.1, zette in zijn ope ningswoord het doel van deze avond uiteen en spoorde in het bijzonder de jongeren aan om zich bü de A.N.GJ3. aan te sluiten. Vervolgens wees spr. op de betekenis van de C_A.O, voor de ar beiders in het grafisch bedrijf, waaraan hij een aansporing tot waakzaamheid en activiteit vastknoopte. Hoewel enke le dagbladen reeds een regeling hebben getroffen, betreurde hij het, dat de krantenbezorgers voor het merendeel nog zonder enige rechtspositie verkeren. Momenteel zijn er echter besprekingen gaande om daarin verandering te bren gen. De heer J. Martin, die eveneens het woord voerde, wees allereerst op de gebeurtenissen, welke zich in de we reldpolitiek afspelen, in aansluiting waarop hij een waarschuwend woord liet horen tegen de misleidende poli tiek, welke Rusland speelt. Indien de vakbeweging ooit zou moeten kennis maken met wat de Russen onder volksdemocratie verstaan, dan zoudit volgens spreker voor de vakbeweging nog veel erger zijn dan al liet leed, dat zii ten tijde van de bezetting van het N.A.F. te verduren heeft gehad. Spr. hoopte, dat de 16 landen, welke thans van het Marshall-plan zullen profiteren, zoveel krachten zullen op brengen, dat een systematisch plan vol gens socialistische beginselen kan wor den uitgevoerd. Na vervolgens te hebben herinnerü aan de door minister Drees gevoerde sociale maatregelen, welke voor de ar beiders van het grootste belang zijn, liet spr. enige critiek horen op het be leid van het Ministerie van Economw sche Zaken In dit verband spoorde de heer Martyn de aanwezigen aan om er. middels de as. verkiezingen voor te mor gen. dat aan het hoofd van dit depar tement in de toekomst ook een socia list komt te zitten. Ten slotte weidde spr. nog uit over de werkzaamheden van de A.N.GJB. en stelde een vernieuwine van de c a u. voor het grafisch bedrijf en de bij dit bedrijf betrokken chefs in het vooruit zicht. Ook is het te verwachten dat in Mei een CAO. voor het administratie! personeel in het grafisch bedrijf wordt afgesloten. Spr. hoopte, dat de arbeiders ook in de toekomst, naast de reeds be staande sociale medezeggenschap eco nomische medezeggenschap in het be drijfsleven zouden verkrijgen. De avond, welke 'n enthousiast er- loop hod, werd afgewisseld met een ge varieerd cabaretprogramma onder ïei- din* van het gezelschap van Max van Praag en met medewerking van Cora MayJan Vogel en Eddy Cabbage, ter wijl Hofenks Melody Makers de muzi kale omlijsting verzorgden Daarnaast zorgden enkele personeelsleden van_ae Rotogravure Mij. voor goede zang Een geanimeerd bal o.l.v de heer H. J. Vis ser besloot het feestelijk samenzijn, waarop bestuur, leden en genodigden met grote voldoening kunnen terugzien UITREIKING VAN BONKAARTEN. Dezer dagen worden aan het Distri butiebureau wederom nieuwe bonkaar ten uitgereikt. Het kantoor is geopend van 8%—113/4 en 2—4 uur. Meegebracht dienen te worden: Stam kaarten van alle gezinsleden, inwisse lingsbonnen van de thans lopende bon kaart. restant van de thans lopende brandstoffenkaart, waaraan zich bon Reserve 2 bevindt, eventueel inlegvel len (voor schoenenbonnen eindigend op 7") en contrölekaart moeders (voor toe- sla.gkaarten) Morgen zijn de gezinnen aan de beurt waarvan het Hoofd een stam- kaartnummer heeft van 34:.401 tot en met 38.700. BANKETBAKKERS TONEN HUN VAARDIGHEID. Teneinde de door de bezetting ont stane achterstand in de vakbekwaam heid van het banketbakkerspersoneel op te heffen, had de afd. Leiden van de Ned. Banketbakkersvereniging het gelukkige initiatief genomen om in de afgelopen maanden een cursus te orga niseren, waarop de cursisten gelegen heid werd gegeven zich verder in dit met steeds nieuwe mogelijkheden reke ning houdende vak te bekwamen. Dat dit goed was gezien, bleek al direct uit de grote belangstelling, welke van de zijde der jongeren voor deze cursus bestond. Niet minder dan 50 cursisten meldden zich aan, waarvan er helaas maar 20 konden worden geplaatst. On der leiding van de heer A. Donk volg den deze uitverkorenen 18 lessen, waar in zij zich alle „technische grepen" van het vak konden eigen maken. En dat zij zich hiervan naar behoren hebben gekweten, bewees wel de gisteravond m „Het Gulden Vlies" gehouden tentoon stelling van verplichte werkstukken, waaraan ook een wedstrijd was verbon den. Met het oog op de schaarste aan banketbakkersmaterialen bestond de grondvorm van het gebak uit.... hou ten en ijzeren pannen, terwijl van re geringszijde een toewijzng voor gavon georganiseerd en zodoende dus gemak kelijk te bereiken zijn.' In verband met de wenselijkheid de Nationale Reserve zo spoedig mogelijk op de been te brengen, ligt het voor de hand de stu denten hierbij het eerst in te schake len. Zodra echter uit alle groepen der bevolking de vrijwilligers geoefend zijn, worden de studentencorpsen opgeno men in het geheel en beschouwd als elk ander onderdeel van de nationale reserve' VOORSCHOTEN Vrouwenbond Partij van de Arbeid. Op de vergadering van de Vrouwen bond van de Partij van de Arbeid, ten huize van mevr. H. A. S. Romijn-Oost- veen, heeft mevr. Groeneveld, vroeger Hoofd-Marva, een uiteenzetting over het leven en werken van de Nederlandse meisjes in deze organisatie gegeven. Het was gelukkig, dat zulk een des kundige als mev* Groeneveld, die uit haar praktijk vele aardige momenten naar voren bracht, zich bereid had ver klaard de leden een góed inzicht in deze materie te geven. Evenals vele meisjes, die haar levens taak buiten de huishouding zoeken, vin den de meisjes in de „Marva" een alles zins bevredigende en boeiende taak, die we niet al te licht mogen opnemen. Veel werk en kameraadschap wordt van haar gevraagd en zij geven dit met liefde. Burgerl. Stand Geboren: Leonie Coleta Valeria, d. van R. van Aken en C. M. J. van Huik; Christine Jovita Thecla, d. van R. van Aken en C. M. J. De N.Z.H. en het bloemencorso Ter gelegenheid van het Bloemencorso te Hillegom, Lisse en Sassenheim op Zaterdagmiddag a s. en in verband met de politionele maatregelen, heeft de NZHVM tal van wijzigingen aange bracht in haar tram- en autobusdien sten. Er is een groot aantal trams in gelegd, doch ze zijn te talrijk om ze hier te vermelden. Wie voornemens is zich a.s. Zaterdag „per NZH" naar deze kleurige Bloemenstrijd te begeven, doet er verstandig aan tijdig bij deze maat schappij te informeren Premie-Stierenkeuring te Sassenheim t.Van onze deskundige medewerker). Met de herinnering aan een vorige keuring, toen de kwaliteit en de ver zorging nogal wat te wensen overlieten, viel ons ditmaal de keuring hard mee: zowel de kwaliteit der dieren als de verzorging was goed, zowel bij de zwartbonten als bij de blaarkoppen. Van welke laatsten er nogal meer wa ren dan van de bonten, terwijl in hun soort de blaarkoppenook nog de beste exemplaren telden. Speciaal de twee-j. Gezamenlijk front tegen Rusland's invloed Onze Indische ons heden: correspondent seint De tegenwerking, welke het kabinet- Hatta van Sjarifoeddin ondervindt, ac centueert zich meer en meer. Sjarifoed din fulmineerde tijdens een langdurige propaganda-reis in de republiek telkens tegen de Masjöemi. doch niet tegen de Partai National Indonesia, kennelijk met het doel tweedracht tussen de grote Nationale partijen te zaaien. Het publick is ontsteld over de ruwe woorden, welke daarbij worden ge bruikt en die van een dergelijke lei dende figuur niet werden verwacht. Het is duidelijk dat Sjarifoeddin met zjjn aanhang steeds meer naar uiterst links begint over te hellen. Het gevolg is echter dat vele constructieve ele menten zich vaster achter Sjahrir scharen. Sjarifoeddin's actie heeft dan ook een voor hem weinig gunstig resultaat ge had, aangezien van een splitsing tussen de Masjoemi en de PNI niets is gekomen, maar zich zowel te Madioen als te Ba tavia een nationaal front heeft gevormd onder leiding van Ali Boediardjo. Dit front streeft naar eenheid van de Indonesische archipel op democratische grondslag onder leiding van de Repu bliek. Een medewerker van de „Merdeka" publiceert eeir brief waarin de actie van Sjarifoeddin aan de kaak wordt gesteld en gesproken wordt van bewijzen, welke in zijn bezit zouden zijn en die aanto nen, dat deze actie opzettelijk een chaos in de republiek wil scheppen. In de Chinese Pers uit men inzake de besprekingen te Batavia en Djokja, de verwachting dat zowel aan Neder landse als aan Republikeinse zijde het besef zal toenemen dat dc grenzen tussen vriend en vijand verschuiven, waarbij men er kennelijk op doelt, dat men allengs zal samenwerken om ge zamenlijk de invloed van Rusland en het communisme te bestrijden. Moh. Roem en Sultan v. Djokja blaarkopstieren waren heel goed. 3 die bieden verontschuldigingen aan een 1ste premie en 3 die een 2de pre- dng"°ën~öpmaak was ontvangen. Dit van Huik; Cornells Hendrlkus, z. van_H. heeft echter niet mogen verhinderen dat alles er tcoh aantrekkelijk uitzag om zó in te happen De jury, welke werd gevormd door de heren De Dan- ge, Mastenbroek en Kluit, had dan ock lang geen gemakkelijke taak bij de be oordeling, maar kwam tenslotte tot de volgende toekenning der prijzen: le pr. - T71 T Arl'O.m P an Santen en N. Elsberg; Johanna Pe- tronella, d van J. H. Luijnenburg en A. M. Putker. Petrus Maria, z. van J. Th. van der Laan en C. C. van Wissen: Josephine Catharine, d. van B. Smit en J. C. van der Krogt; Johannes Petrus, z. van P. L. J. van der Geest en M. H. Bouman: Jan Aren, z. van B. J. van P. J. v. a Hoven en F L Oskam. 3e der Vlugt en T. Bergsma: Arend, z. van pr. E L. Davids en N H- Brummel- kamp, 5e pr* N. J. Reedijk, 6e pr. S. P Rosier, 7e pr. M. G Zegers en 8e pr. J. v. d. Meer. (Een 2e en 4e prijs konden niet worden toegekend, omdat Oskam en Brummelkamp een zelfde aantal punten behaalden als de le en 3e prijswinnaar, weshalve ook zij voor een dergelijke prijs m aanmerking kwamen). De heer P. J. v. d. Hoven ontving nog een extra-prijs voor een vrije inzending Over en weer zfjn nog vele hatelijke woorden gesproken, waaruit auidelijrc de. goede harmonie en samenwerking bleek Onder hen, die van hun belang stelling blijk gaven, merkten wij o.m. op de wethouder van Onderwijs, de lieer C. van Schalk. VERENIGING „TOT STEUN". Jaarverslag over 1947. Aan bovengenoemd jaarverslag is het volgende ontleend: 'Het leden- en begunstigersaantal ver minderde met eén cn bedroeg aan het einde van het jaar 109. Mej. Van Heemskerk-Düker bedankte als lid van net bestuur. Het secretariaat werd over genomen doei mevr. M. Z. Kuperus- Smook. Mevr. J. C. Tjalsma-Vos hield in de plaats van mej. Van Heernskerk- Diiker in het bestuur zitting Bij het begin van het jaai verzorgde onze af deling 13. aan het einde nog 12 pupil len. De gezondheidstoestand van de kinderen liet niets te wensen over. A. Kuijt en G. van Duijn Overleden: Jacobus Petrus van der Burg 30 jaar, ongehuwd. Gehuwd: Daniël Limburg 29 j. en Wilhelmina Planje 23 jr; Johannes Pe trus van der Peet 23 jr en Maria Jacoba Apollopia van der Geest 23 jr. Ondertrouwd: Gerard Theodoor Odijk 40 jr en Leonie Maria Lucia van de Ven 27 jr. De krant voor iedereen. positie van de markt Is iets verbeterd, doordat lichte vraag is ontstaan, nu de druk van het grotendeels buiten lands aanbod isverdwenen. Het kcers- peil bewoog zich algemeen boven het vorig slot en wist zich daarop goed te mie kregen, terwijl slechts 1 onbe- kroond bleef Bovenaan kwam de in Groningen ge fokte Gustaaf 3441 S (Martinus-Thom- son-lijn) van A. H. Rotteveel te Oude- Wetering, een diepe en malse stier van zeer goed type met vrij goede benen, gevolgd door Wilson (Thomson-Mar- ohines), fokk.-eig. De Wit en v Noort te Lisse, ook een mooi type stier, goed evenredig gebouwd; iets onrustig, waar door hij zich iets minder goed liet zien; zo was zijn rug soms wat week. IC werd de sterke en malse, goed die pe Driekus 3427 S (Thomson) f.-e. W. v. Santen te Wassenaar. Zou met z'n mooie kop en horens ook 1B hebben kunnen zijn, al is het achterstel nog niet helemaal volmaakt. De 2de premie-wmnaars zij-n: de Groningse Umberto (Richard) van H. F. J. Mooren te Leimuiden. een robuste sterke stier, vooral goede voor- en mid denhand; de Groningse Torias v. Toornwerd (Thomson) van W. v. d. Marei te Hillegom, een vrij geblokte bul en de goed typische, in horens en benen echter niet uitmuntende Sjouk- je's Dirk (Dirk-Thomson) van wed W. Heemskerk, te Lisse, fokker W. v San ten te Wassenaar. DUIZENDEN SCHREEUWDEN MET GEBALDE VUISTEN „MERDEKA!" De speciale correspondent van Ane- ta te Djokja seinde gisteravond, dat de voorzitter der Republikeinse dele gatie, Moh Roem, de Sultan van Djokja, alsmede de militaire gouver neur van Djokja naar Kalioerang zijn gekomen om aan Abdoclkadir hun verontschuldigingen aan te bieden voor de gebeurtenissen met de dele- gatietrein. Na een onderhoud gaf Moh Roem de volgende verklaring uit: „Ondanks maatregelen en voorberei dingen, die getroffen waren door het comité van ontvangst teneinde een goe de ontvangst voor de leden van de Com missie v. G. D. en de beide delegaties te verzekeren, heeft het geheel buiten de verwachting om kunnen plaats heb ben, dat „enkele personen uit de men senmenigte. die zich naar het station Djokja had begeven om getuige te zijn van de aankomst der delegaties, zich on behoorlijk gedroegen jegens de delega tieleden en andere gasten." Deze ge- Het pleit voor de Zuid-Hollandse beurtenissen worden ten zeerste be- h-onrH oi. rfoAP ^AftAnnrr óiia cronnon BEURSOVERZICHT AMSTERDAM, 14 April. Min of meer volgens de verwachtin gen was de fondsenmarkt heden niet oo_ onvriendelijk gestemd. De technische fiiarch (Överste/'van C Duivenvoorde fokkers dat ze met zo goede fokpro- «iucten tegen de Groningers kunnen concurreren. Opvallend is de invloed van Thomson-Marchinus, terwijl de .procLuctie-afstaimming van de genoem de stieren ook goed in orde is! De 3-jarige stieren telden één 2depr.: de goed typische doch niet te bestont- witakelde Dor us (Thomson)een Gro ningse van J. Verdegaal te Lisse en een 3de premie. De één-jarigen, als groep niet onaar dig, telden 2 tweede premies: de Gro ningse Lineus 2 (Graaf v, d. Waard- dijk) van Th, Wassenaar te Voorscho ten, een goed ontwikkelde en goed ty pische kalfsstaart met goede benen, breed achter en dp over de hele linie goede en goed typische Groningse Mo- treurd en door de regering zijn stappen genomen, tën einde te bewerken dat dergelijke incidentén zich niet meer zul len herhalen. Deze verklaring is gege ven aan de Nederlandse delegatie en aan de Commissie v. G. D op heden, 13 April". Deze verklaring was ondertekend door Moh Roem. te Rijp wetering. Twee stieren, die elkaar weinig toegeven; de meerdere breedte achter zal de doorslag gegeven hebben. Vijf kregen een derde premie, 4 zijn in Zuid-Holland gefokt, slechts één is handhaven. De uit de jongste emissie i uit Groningen geïmporteerd, van Smit's Transfcrmatorenfabriek te De Zwartbonten telden alleen één-j Nijmegen voortspruitende claims, wer- stieren, die als geheel 'n aardige groep den verhandeld op f. 220, zijnde circa vormden, al waren twee er van dan f. 80 beneden de theoretische waarde, j onvoldoende voor primering. Kon. Olie was goed prijshoudend en j Een 2de pr. kreeg Dora's Nanne een r^r ^e^verhoS^e rijk-subsidie was I sloot voor de oude aandelen op 342'6,in Groningen gefokte van een daar ge- uoor ae veraoogae j VOQr de nieuwe op 332%. De nieuwe importeerde zeer goede Friese stier, eig Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN: Willem, z. van J. Bekcoil en H. Boeh- lee: Maria. d. van J. G. van de Wetering en's. Bekooy; Albert Jurrien. z. van J. de Jonge en A. W. Singerllng: Abraham, z. van H. Brandt en J. van Tongeren; Torgelr FrédéHc. z. van G. A. Bosch en E. M. HansenLange. OVERLEDEN: T. Hoogkamer .hulsvr. van J. Bouw man 77 1 Ons Distributiehoekje Geen onderscheid melkbonnen West-Rest van Nederland GEDURENDE DE ZOMERMAANDEN. Met ingang van 25 April zal het onderscheid tussen melkbonnen met opdruk „West" en melkbonnen zonder opdruk voorlopig vervallen. De bon nen zonder opdruk zijn dan ook in het Westen van het land geldig. Deze maatregel is genomen ten einde de vacantiegangers, die naar het Westen gaan de moeite te besparen, hun melk bonnen bij de distributiediensten om te wisselen. VERRUIMING KARNEMELK- VER STREKKING. Met ingang van 25 April wordt de verstrekking van karnemelk verruimd. Tegen inlevering van melkbonnen als tot heden zal karnemelk kunnen worden afgeleverd aan consumenten op basis van een liter melk drie liter karnemelk. Tevens .wordt de kwaliteit van de karnemelk verbeterd. Het vet gehalte wordt gebracht van 0.1%* op ten minste 0.4%. NIEUWE BONNEN WERKKLEDING GELDIG. Het CD.K. deelt mede, dat thans ook de bonnen voor werkkleding H 3 en L 3 tot nader order .geldig zijn voor het kopen van werkkleding. Op de bonnen H 3 kan men kopen: een overall, een werkpak van drill, keper of satijn, een lange stofjas, een lange witte jas, een laboratorium jas of een mouwschort. Op de bonnen L 3 een werkbroek of werk- jasje van keper, drill, satijn- beaverteen, Engels leer. manchester of pilow. een korte witte las, een koksbuis of een korte stofjas. De bonnen H 4 t.m. 12 en L 4 t.m. 12 zijn nog niet geldig. er over 1947 een klein batig saldo. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het doctoraal examen rechtsgeleerdheid: de heren W. J-H. Berger Cs-Gravenhage) en H. R. Bul (Leiden); candidaatsexamen wis- en naturkunde B: de heer H. van Woerden (Arnhem); candidaatsexamen wis- en natuurkunde A: de heer K. J. L. Rogier (Rotterdam); candidaasexamen wis- en natuurkunde I: de heer J. Keizer (Rijs wijk); voorbereidend kerkelijk examen: de heer D. J. Hoens Cs-Gravenhage). aandelen Philips waren aan de vaste kant op 268 en de oude aandelen op 280. Van de Industriëlen waren voorts Aku 3% hoger en lagen ook Hoogovens en Unilever vast in de markt. De Cul tuurfondsen werden eveneens hoger ge waardeerd en vertoonden koersverbete- ringen voor Amsterdam Rubber en HVA van 4%. Ook de Scheepvaartmarkt legde een iets vriendelijker houding aan de dag. De Nederlandse staatsfondsen waren merendeels prijshoudend van toon en de dollar lening bleef cp 1013/4 gehandhaafd. Verontrusting in regeringskringen (Van onze correspondent te Parijs). Men kan te Parijs thans boekwinkels vinden, waarvan de etalages worden „gesierd" door de portretten van Pétain. Laval en andere politici, die wegens hoogverraad door de Justitie des lands ter dood of tot lange hechtenis ver oordeeld zijn. Ter vergelijking: men stelle zich in Nederlandse vitrines de beeltenissen van. de heren Mussert. Geelkerken of Blokzijl voor! De eige naars van die Franse zaken hebben zich gespecialisèerd in een nieuw soort lite ratuur, welke hen geen windeieren moet leggen en die gevormd wordt door po litieke analyses, memoires, processtuk ken en andere publicaties van de hand van ministers, ambassadeurs en hoge magistraten van het vroegere collabora teurs-regime van Vichy. Direct na de Bevrijding zijn er in Frankrijk en in het buitenland reeds een aantal anti-goul- listische boeken verschenen, die toen tertijd ..onder de toonbank" werden ver kocht en natuurlijk tegen zwarte prijzen. Sedert enige tijd nu, zijn deze en andere publicaties naar het daglicht opgedoken en hun aantal is zo groot, dat regeringskringen zich erover ver ontrusten. Men zou verkeerd doen dit sta voorop uit de ruime belangstelling die voor deze geschriften bestaat, te concluderen, dat een groot deel van het Franse publiek thans de soms onverholen fascistische standpunten onderschrijft van mensen als de ex- secretaris van de socialistische partij, Paul Faure, dië'koelweg het regime van Vichy, dat op de Duitse bajonetten steunde, blijkt te prefereren boven de inderdaad onvolmaakte Vierde Re publiek. Een sterke impuls voor de pu blieke belangstelling dezer geschriften vormt ongetwijfeld de dorst naar ken- natura critische en nieuwsgierige gal- lische geest. Sommige dier boeken, als het geschrift van Pétain's vroegere ka binetschef. geven een zeer pittoresk beeld van de persoonlijkheid en de ge dragingen van de toenmalige „Chef de l'Etat Fransais" gelijk zijn officiële titel luidde en weten aldus deze wei nig kwaaddaardige zucht naar kennis te bevredigen. Andere boeken, die de grote proces sen Pétain, Laval, Pucheu e.a. tot onderwerp hebben werden geschreven door de nabestaanden of de advocaten der veroordeelden, die met hun publi caties een posthuum eerherstel of een herziening der procedures beogen. Deze werken zijn ontegenzeggelijk gevaarlij ker voor het tegenwoordige bewind, aangezien men erkennen moet, dat er aar. vele dier processen wel eens een juridisch steekje los heeft gezeten en die fouten inderdaad op rekening van de regeringen der Vierde Republiek ge schreven moeten worden. A. Blok te Voorschoten. Zeer goede stier, diep en goed ontwikkeld met zeer ruim achterstel, die de le klasse zeer na'oij kwam. Is iets vlezig voor een zwartbonte, anders zou hem de le pr. allicht niet ontgaan zijn Drie kregen een 3e pr., één in Noord- Holland en 2 in Zuid-Holla-nd gefok- ten. Voor 3de klasse stieren toch weer goed: ook dezen naderen een hogere klasse. Het gaat hier dus goed! MARKTBERICHTEN IJMUIDEN, 14 April 1 stoomtrawler IJm. 45 f. 5530; 2 motorloggers KW 78 f.5350; 1 kustvisser KW 72 f.590; IJm. 213 f.580; IJm. 241 f.320: IJm. 249 f.460; IJm. 318-f. 140; IJm. 343 f.180; HD 135 f. 710; HA 4 f. 183; EH 20 f 200, Vol end am 9 f.380; IJm. 5 f.630; Urk 75 f. 140; Urk 97 f 160; Urk 163 f. 150; Urk 194 f 547; Urk 43 f.260; Urk 8 f.235; Urk 78 f. 160; Urk 15 f. 483; Urk 24 f.256; Urk 187 f.250; Urk 119 f.600; Urk 53 f. 1218; Urk 67 f. 560; Urk 72 f- 780; Urk 99 f.1123. SCHE VEN INGEN, 14 April. Besommin gen: Sch. 66 f.4800; Sch. 10 f.50; Sch. 165 f.80; Sch 129 f.50; Sch. 205 f.440; Sch. 52 f.250; UK 90 f.80; UK 125 f.80; UK 19 f.250 UK 50 f.70; UK 7 f.90; KW 61 f 40; TH 15 f 400. POSITIE PASSAGIERS- EN VRACHTSCHEPEN. ALCHIBA, Bahla BlancoNederland, pass. 13/4 Fernando Noronha; BOISSE- VAIN. 10/4 van Batavia naar Hong kong; COTT1CA. Amsterdam—West In- dlë. 13/4 van Madeira; ESSO DEN HAAG 14/4 van Rotterdam te Aruba; MAAS- KERK, 13/4 van Tacoracl te Accra; MA- DOERA. Colombo-Londen, pass. 13/4 Pe- rlm; MELISKERK, 13/4 van Freetown naar Dakar; NIEUW AMSTERDAM. 14/4 v.m. van New York te Rotterdam; ORANJEFONTEIN, KaapstadAmster- dam, 13/4 van Antwerpen; RADJA. 8/4 Tenslotte zijn er dan de politici, die van Seattle naar Kaapstad; RUYS, 13/4 de Duitsers openlijk hebben toegejuicht van Penang naar Mauritius; TALISSE. of de hand gereikt, en die zich de laat- PR^'nri3/At»S1€^: ste maanden eveneens in woord en ge-j Montevideo! 'veendam. 13/4van Ho?: schrift zyn gaan roeren. Zij treden thans terdam naar New York (15.40 uur); met veel tamtam voor het forum des westland. 14/4 van Santos te Rlo de volks om hun „gelijk" te proclameren en zelfs met vuil te smijten naar generaal de Gaulle, en andere helden van het verzet. Die aanblik is niet verheffend en het mag geen verwondering baren, dat er de jongste tijden stemmen op zijn ge gaan, die om verbod of beteugeling roe pen van uitingen van lieden, die publie kelijk de „misdaad tegen de natie" of het verraad pogen te rehabiliteren. Niettemin schijnt het raadzaam de ergernis, welke door dergelijke manifes taties Wordt opgewekt te aanvaarden als uitvloeisel van een ruime mate van ver draagzaamheid, zonder dewelke een de mocratie nu eenmaal niet functionneren kan. Want men moge er van verzekerd zijn, dat elke maatregel tégen die lieden. nis betreffende de achtergrond van een die een grof gebrek aan goede smaak en aantal historische gebeurtenissen uit elementaire ootmoed openbaren, als een periode, waarin Frankrijk autori- propaganda ten hunne gunste dienen tair werd geregeerd, en toen er derhal- zal: niets smaakt de Fransman nu een- ve geen uitlaat bestond voor de van maal beter dan de verboden vruchten.. Janeiro; WILLEM RUYS. RotterdamBa tavia, pass. 13/4 10 uur Kaap Bon en wordt 15/4 14 uur te Port Said verw.; ZUIDERKRUIS, BataviaRotterdam, pass. 13/4 6 uur Kaap Guardaful; ALU- DRA,- Calcutta—Rotterdam. 13/4 van Co chin; AMSTELLAND. Buenos AiresAm sterdam, 13/4 te Santos: ARKELDIJK. AntwerpenVera Cruz, pass. 13/4 St. Michaels; BALI, 13/4 van Semarang naar Bangkok: BLOMMERSDIJK, New-York- Rotterdam. 14/4 te Gravesend; JOBS- HAVEN TabouAmsterdam 13/4 van Dakar; RIOUW. AustraliëAmsterdam, 13/4 te Londen; WESTLAND. Buenos AiresAmsterdam. 13/4 van Santos. AGENDA WOENSDAG: Het Gulden Vlies Jaar verg Vei voot fac. Ulkverbrandlng afd. Lelden. 8 u nam. Middelstegracht 3: Spr. A. G. Rijnen van R'dam. 8 uur nam. Over het gebeurdo bij aankomst van de delegatietrcin te Djokja verneemt Ancta nog, dat aan het station dui zenden toeschouwers stonden In dich te rij „Merdeka, Merdeka" schreeu wend, toen de trein binnenstoomde. De delegatie cn de Commissie v. G. D. werden 20 mlniuten op het perron tentoongesteld voor een dichte tribu ne van schreeuwers met gebalde vuisten. Moh Roem sloeg geen acht op zijn gasten cn verdween als eer ste in zijn auto. FANATIEK GILLENDE MENSEN De menigte had Intussen de stations hal kunnen binnendringen, doordat de afzetting totaal onvoldoende was. De gasten kwamen hierdoor in het nauw. De andere auto's konden de hal niet meer binnenrijden en een nieuwe spits roedeloop langs de steeds fanatieker gillende mensen was nodig. Mevr. van Vredenburgh werd met veel moeite door de adjudant van Soekarno' langs een nauw pad veilig in een auto gebracht. Anderen gingen worstelend en zich met koffers tegen de steeds feller wordende menigte beschermend voort, waarbij' de menigte aan de armen en kleren van de gasten trokken. Abdoelkadir werd bele digd en prof. Djajadiningrat kwam ln het pauw. Van de vertegenwoordiger van het gouvernements-filmbedrijf en een persfotograaf werden portefeuilles gestolen. Er heerste een grote verwar ring, waaruit men zich ten slotte los- worstelde om met auto's naar Kalioe rang te rijden, waar rust, welwillendheid en beleefde bedienden waren en een goed maal werd voorgezet. Aneta's correspondent vernam nog, dat de menigte zich reeds om 4 uur 's middags ter plaatse verzamelde en dat de auto's om 6 uur niet meer kon den draaien. Een Nederlandse verbin dingsman had toexi politie-autoriteiten gewaarschuwd, die echter weigerden maatregelen te nemen. In Republikeinse kringen te Batavia kon men hedenmorgen over de gebeur tenissen in de Republikeinse hoofdstad geen nadere inlichtingen verstrekken. SCHANDAAL ZONDER WEERGA. Het te Batavia verschijnende „Dag blad" schrijft heden over de gebeurte nissen te Djokja: „Het is een schandaal, dat zijn weerga niet heeft sedert de Ja panse veldheren Terauchi en Yamamoto aan Soekarno verzochten de Indonesi sche republiek uit te roepen". Moordenaar van A. M. de Jong in ons land De moordenaar van A. M. de Jong, de ex-S.S.'er Van Gogh, arriveerde gister avond, onder begeleiding van de politie- attaché de heer Spijker uit Parijs per KLM-toestel,op Schiphol. De wachtende mannen van de rijksrecherche namen de arrestant over, en deze werd zwaar geboeid naar het huis van bewaring te Amsterdam overgebracht. De ex-S.S.'er, die in Spanje was opgespoord, is op ver zoek van de Nederlandse justitie, na veel formaliteiten, aan ons land uitgeleverd. Van Gogh heeft in samenwerking met Bernhard, die reeds eerder gearresteerd werd, op Maandagavond 18 October 1943 op laaghartige wijze A. M. de Jong in zijn villa te Laren vermoord. Deze Silbertanne-moord geschiedde onder de supervisie van de chef van de Slpo te Amsterdam, de beruchte Willy Lages. Zaterdag 16 October was de ln het Gooi zo beruchte NSB.'er en Joden jager Nijland geliquideerd en als repre saille hiervoor werd A. M. de Jong neer geschoten. BEROEP OUD-BURGEMEESTER VAN UTRECHT VERWORPEN. De.BJJz. Raad van Cassatie verwierp het beroep van de oud-burgemeester van Utrecht tijdens de bezetting, C. van Ravenswaay. Deze werd door de Utrechtse Kamer van het Bijz Ge rechtshof te Amsterdam tot 11 jaar R.W.I. met aftrek veroordeeld, wegens zijn houding en daden tijdens de be zetting jegens ,het vaderland. GROTE BRAND TE DIEPENVEEN. Bij vleeswarenfabrick Stcgeman en Co. Hedenmorgen ontstond een felle uit slaande brand in een der gebouwen van de vleeswarenfabriek Stegeman en Co. te Diepenveen aan de grens van Deven ter Het vuur yvoedde in een export- magazijn, geheel gevuld met oliën en vetten. De brandweren uit Deventer en Die penveen waren snel ter plaatse met groot materiaal en bestreden met 12 stralen de vuurzee. De grote voorraden van de zeer brandbare stoffen maakten, dat men zich moest beperken tot bevei liging van de andere fabrieksgebouwep, die behouden bleven. Te halftwaalf stortte het dak van het brandende ge bouw in. Men hoopt het gelijkvloerse deel van het magazijn nog enigszins te behouden. De opgeslagen voorraden vet ten en oliën zijn verloren gegaan. De oorzaak is vermoedelijk het ontploffen va!n een benzinelamp. Alles is verzekerd. NIEUW EERSTE KAMERLID GEÏNSTALLEERD. Het nieuwbenoemde Kamer, de heer A. KieV; Rotterdam, heeft heden na de be loften te hebben afgelegd zijn zetel in het college ingenomen. Ud der Eerste ieVit (PvdA) te GRATIE VERLEEND. Bij K. B. is gratie verleend aan J. van Limburg, tot de doodstraf veroordeeld bij sententie van het Bijzonder Ge rechtshof te Arnhem. De opgelegde doodstraf is veranderd in een levens lange gevangenisstraf. BEZOEK VAN FRANSE ZUIVEL- DESKUNDIGEN. Een 60-tal directeuren en assistent-di recteuren van zuivelbedrijven in Frank rijk zal van 21 t/m. 24 April een bezoek brengen aan ons land. Zij zullen de gast zijn van de Algemene Ned. Zuivelbond. GEHEIMZINNIG VERSCHIJNSEL IN DE LUCHT. In het Zeeuwse stadje Kapelle-Bieze- linge wordt druk gesproken over een. eigenaardig verschijnsel in de lucht dat daar gisteren door verschillende mensen ls waargenomen. De heer A. Hoogesle- ger, hoorde een eigenaardig geronk in de lucht. Hij begaf zich met andere fa milieleden naar buiten en zij zagen in de heldere lucht een voorwerp, dat zij het best met een wolkje menen te kun nen omschrijven, ^et veranderde gere geld van vorm nu eens leek het bal- vormig, dan weer ovaal en bewoog zich op aanzienlijke hoogte met grote snelheid in Oostelijke richting. De fami lie Hoogsteger is er van overtuigd, dat het hier gezien de vorm en de snel heid géén vliegtuig betrof. Wel kon men een geronk als van een motor ho ren, doch dit was zachter dan bet geluid van een vliegtuigmotor. Ontploffing in Jeruzalem Heden omstreeks het middaguur heeft zich een hevige ontploffing voorgedaan in de Joodse wijk Yemen Mosje te Je ruzalem. Nieuwe Sovjet-beschuldiging TEGEN WESTELIJKE MOGENDHEDEN. Het voorlichtingsbureau van het Sov- jetrussisch militair bestuur te Berlijfi heeft in een officiëleverklaring, gepu bliceerd in de T&gliche Rundschau, ge zegd, dat een, aantal onder toezicht van de Westelijke mogendheden staan de Duitse kranten berichten hebben af gedrukt volgens welke op 10 April geen vergadering van de bestuursraad be legd zou zijn „omdat nóch de Sovjet- Unie noch de Westerse geallieerden be sprekingen wensten te voeren over een geldsanering in samenwerking tussen de vier mogehd'heden." De Sovjetrussische verklaring noemt deze berichten provocatieve leugens met. de bedoeling een aparte geldsanering in" West-Dultsland voor te bereiden. De verklaring gaat verder: „In werkelijk heid heeft de bestuursraad Op 11 Fe- bruari een Sovjetrussisch voorstel aan vaard, bespreking te voeren over een geldsanering ln Samenwerking tussen de vier mogendheden. Op dezelfde bijeenkomst echter wei gerden de Amerikaanse, Britse en Franse vertegenwoordigers een Sovjet russisch voorstel te aanvaarden, vol gens hetwelk zou moeten worden vast gelegd, dat een geldsanering in princi pe geheel Duitsland betrof. Ook stem- den zij er niet in toe een aparte sane ring in een of enkele zones uit te scha kelen." GEHEIME WAPENVOORRADEN IN ITALIË. Medegedeeld werd, dat de Italiaanse politie in de eerste drie maanden van dit Jaar bijna vijfhonderd machinege weren in beslag heeft genomen, vijf- en-veertighonderd geweren en meer dan een half millioen ammunitleban- den. In de laatste twee dagen zijn 12 personen gearresteerd wegens het ver bergen van wapenen. „VOLKSCONGRES" WENST REFERENDUM. Het permanent comité van het door de communjsten gelanceerde Duitse „Volkscongres" heeft de vier geallieer de bevelhebbers medegedeeld, dat het congres een referendum onder 't Duit se volk wil houden oveT de eenheid van Duitsland, en wel einde komende maand. In de betreffende brief worden het atlantlsch handvest, de overeen komst van Potsdam en de constitutie van Weimar aangehaald als wettelijke basis voor een referendum. Op 64-j. leeftijd overleed iristeren te 's-Gravenhage de bekende schrijf ster Willy Pétillon. Zij schreef vele boe ken voor meisjes van rijpere leeftijd.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 3