Zwemmende jongens redden uitgeputte piloot Bezit U een Aankoopvergunning? Wederopbouw in de Eerste Kamer v.. Bij avond door de „slechtste stad ter wereld" Poging tot sabotage voedselpositie van West-Duitsland Radio-programma WOENSDAG 14 APÏtIL. Vliegtuig bij Scheveningen m zee gestort Om half vier gistermiddag is een Teygermothtoestel van de Rijkslucht vaartdienst naby het station Scheve- ningen-Radio in de Noordzee gestort. Ooggetuigen in Scheveningen hoor den het vliegtuigje boven het radio station cirkelen. Plotseling sloeg de motor af, maakte het toestel enige ongewone draaien en stortte in zee. Het kwam op betrekkelijk korte af stand van dc kust terecht. Het vliegtuig vloog op een hoogte van ongeveer 300 meter langs de kust uit de richting Scheveningen. Toen het op de hoogte van cle Kwartellaan was. sloe gen de motoren af. Men hoorde de motoren sputteren en plotseling stortte het loodrecht omlaag. Enige ogenblikken voor het toestel tegen het water sloeg, was het weer in horizontale stand gekomen; men zag hoe een vleugel afknapte. Onmiddellyk daarop taoop itemand uit de cockpit. Deze inzittende, die Leemhuis bleek te heten, kroop op de staart van het toe stel, deed zijn schoenen en broek uit en sprong in het water. Een van de vele toeschouwers begaf zich te water, doch moest spoedig we gens kramp terugkeren. Daarop trachtte een drietal Haagse jongens die aan het zonnebaden wa ren, de vlieger een eind tegemoet te zwemmen. Zy slaagden hierin na on- geveét 100 meter gezwommen te heb ben en trokken de vlieger, di? geen reddingsvest aan had, maar op zijn ge watteerde vliegerjekker was blijven dry ven. met zich me e naar het strand. Het bleek, dat hij twee hoofdwonden en nog enige onbeduidende schram men had opgelopen. Op de vraag of er.nog meerdere vlie gers in het toestel waren antwoordde hij: „Ik weet het niet". Daarop zakte hij uitgeput ineen. Het kwam echter vast te staan, dat geen ander zich aan boord bevond. De drie moedige redders waren Joop de Leeuw. Gerard Snoek en Bert Beek huizen. Van de in zee gestorte tweedekker stak na korte tijd niets meer boven het water uit. De reddingsboot Arthur van de N.Z. H.R.M., die lange tijd heeft rondge- kruist. heeft slechts een kussen van het vliegtuig opgevist. Onzekerheid omtrent de vleespositie OP HET OGENBLIK ENIGSZINS ZORGELIJK. Hoewel onze huidige vleespositie enigszins zorgelijk is, kan nog niet wor den gezegd, dat daaruit een verminde ring van de toewijzing van vlees zal voortvloeien. De zaak is, dat men niet kon over gaan tot het betrekken van een door België te leveren partij vlees, omdat de kwaliteit niet overeen kwam met de te stellen eisen. Tengevolge daarvan ont stonden moeilijkheden voor de normale vleesvoorziening in de naaste toekomst. Er zijn onmiddellijk stappen gedaan, om op andere wijze in dit tijdelijke tekort te voorzien, waarvan het resultaat moet worden afgewacht. Wat de vleesvoorziening op langere termijn betreft kan er aan herinnerd worden, dat er gedurende Juli en begin Augustus, minder vlees uit onze eigen veestapel wordt aangeboden. Door im porten worden die tekorten immer aan- aangevuld, ook dit jaar zal dit het ge val zijn. Op het ogenblik kan nog niet worden gezegd, hoe de vleespositie in de zomer zal zijn. Deze zaak heeft bii de betrok ken instanties alle aandacht; men hoopt, dat zij in het najaar niet tot een vermindering van de vleestoewijzing be hoeft te leiden. Ook hier dient men de ontwikkeling van de handel in vlees af te wachten. Van Beinum voor vijf maanden naar Londen MET INGANG VAN 1 JANUARI 1949 DIRIGENT VAN HET „I.ONDON PHIL". (Van onze Londense correspondent) Eduard van Beinum zal op 1 Januari 1949 zijn functie van vaste dirigent bij het London Philharmonic Orchestra aanvaarden. Zoals overeengekomen met het Concertgebouw te Amsterdam zal hij vijf volle maanden in Engeland werken en mogelijk af en toe als j.gast-dirlgent" naar Amsterdam overwippen. Maar zijn standplaats gedurende de genoemde pe- piode is Londen, de stad, waar hij zich reeds volkomen thuis voelt. Ook bij or kest en publiek is de naam Van Beinum, sedert hij in Londen van het begin van '46 af regelmatig optrad, meer dan een klank. De directie van het „London Phil" is met van Beinum's benoeming zeer ingenomen. Als vaste dirigent zal van Beinum de hoogste artistieke verantwoordelijkheid dragen en ook medezeggenschap hebben in de benoeming van orkestleden. COR DE GROOT IN ENGELAND. Zyn voornaam spel geprezen. (Van onze correspondent te Londen) Minstens 6000 toehoorders hebben in de Royal Albert Hall te Londen geluis terd naar Cor de Groot's vertolking van Beethoven's Vijfde pianoconcert. Het was de Groot's eerste optreden in Enge land. Zijn gaaf, monumentaal en bezield spel maakte diepe indruk en ontlokte een langdurig applaus. De Engelse cri tici noemden zijn optreden voornaam. Cor de Groot blijft nog enige weken in Engeland concerteren. Hij geeft in Londen nog een aantal recitals en treedt ook op in Leicester, de stad, welke geen kans laat voorbij gaan om Nederlandse musici te horen. De Groot speelt op 18 April voor het Derde Programma van de BBC. De altzangeres Annie Woud, die uit genodigd is voor een besloten kunst avond van de British Arts Council, zingt de volgende week op een lunch concert in de Wigmore Hall. NIEUWE ARRESTATIE IN UTRECHTSE P.R.A.C.-AFFAIRE. In de corruptie-affaire van de Utrechtse P.R.A.C. heeft de rijksrecherche Maan dagochtend in alle vroegte te Utrecht van zijn bed gelicht P. van Slageren, die reeds maandenlang onder verden king stond. Van S. heeft toegegeven verschillende slachtofffers te hebben ge maakt. Hij was eertijds bediende op een advocatenkantoor te Utrecht, die zich veel met speculeren bezig hield en daar voor veel geld nodig had. Ten slotte heeft hij zich op het gebied van de chantage begeven om zich de middelen te verschaffen. De op 31 Maart.gearresteerde Van der Bilt, de verbindingsman van hét hoofd der Utrechtse P.R.A.C. Van Gooi, heeft reeds verscheidene corruptiegevallen be kend. MIDDENSTANDSEXAMENS LEDEN NED. STRIJDKRACHTEN. De middenstandsexamens voor leden van de Nederlandse Strijdkrachten Overzee zijn achter de rug. Door samen werking van de Stichting Midden standsexamen en Algemene Handels kennis, het Directoraat voor de Mid denstand' en de dienst R.A.O. werden reeds in 1946 voorbereidingen getroffen om leden der Ned. Strijdkrachten ge legenheid te geven in Indië het mid denstandsexamen af te leggen. 233 can- didaten gaven zich voor deelneming op. Velen waren verhinderd, zodat 184 can didates aan het examen deelnamen. De voorlobige indruk is. dat er goed ge werkt is. Pij volstrekt gelijke beoorde ling liggen de resultaten in Indië ge middeld hoger dan die. welke In de regel bij de jaarlijkse middenstands examens in ons land worden verkregen. GANGSTERMANIEREN! Door middel van geweldpleging is gis teravond te Oosterbeek bij Arnhem een personenauto ontvreemd. De chauffeur werd onder bedreiging met een revolver tot uitstappen gedwongen. De ontvreemde auto was een taxi van de garage Matser te Arnhem. Een nog onbekende man heeft de chauffeur van de wagen opdracht gegeven hem naar Oosterbeek te brengen. Op de Graaf van Regterenweg bij het statión Oosterbeek, Hoog. juist waar de weg het bos inslaat, heeft de autodief met een revolver de chauffeur bedreigd' en iiem tot uitstap pen gedwongen. Hij is daarop met de taxi weggereden. Ingezonden Mededeling WIJ BIEDEN U AUTOMOBIELEN UIT VOORRAAD. Interessante offerte in lichte en zware klasse. 100 SERVICE KAMSTEEG's Automobielbedrijf N.V. OEGSTGEEST, TELEFOON 20226 VIS Ik weet niet, of onze vissers af en toe van een hartige, hun overi gens graag gegunde slok houden, maar zij zullen er zich toch in 't algemeen voor hoeden er eentje te nemen, als ze op de vangst zijn. Want drank en werk gaan gewoon lijk moeilijk goed samen, vooral wanneer de zee woelig is en 't er dus op aankomt, evenwicht te be waren. Had schipper Thomas Gorringe van de trawler „Neath Cattle" uit Grimsby deze wijze raad eerder ge hoord, dan zou hij niet tijdens een zeereis van twee weken voortdu rend dronken geweest zijn en maar met zeggeéén vis thuisgeko men zijn. De regelmatige lezer van de „be sommingen" men zie er onze rubriek ..Visserij" op na! zal zich verwonderd de ogen uitwrijven: na veertien dagen met één visje by moeder de vrouw terug, loopt ook de spuigaten uit. Maar 't ble'ek, dat deze schipper uitgevaren was met twee vaten rum. zes kisten whiskey en twee kisten bier aan boord. Toen de trawler weer in de haven kwam sliep onze brave schipper als een roos, maar van de spiritualiën was niets meer te vinden Zijn maat vertelde, dat de schip per soms juiste koersaanwijzingen gaf, maar dat 't een volgend ogen blik weer totaal mis was. Toen de bemanning na 11 dagen alleen nog maar dat éne ellendige visje verschalkt had. werd 't toch wat bar en vroeg zij Gorringe de drank nu te laten voor wat zij was en eindelijk eens serieus aan de visvangst te gaan denken. Hoe de uitspraak van het gerecht is uitgevallen, meldt deze droeve geschiedenis nog niet, maar boven staand getuigenis kan onmogelijk in z'n voordeel geweest zijn.... En vroeger had deze stoere vis sersman toch altijd zulke prachtige besommingen gemaakt! 't Kan veranderen Moraal: .Vissers en hengelaars, een slokje op z'n tijd heeft menig een 't hart verblijd". Maar denk er aan: géén overdrij ving! Anders bijten de vissen niet en de vrouw heeft als haar man tenminste niet onderweg een visje in 'n winkel op de kop tikte! niets te bakkent Als 't gerecht er zich dan oók nog mee bemoeien gaatl In dét geval wordt de vis toch heus te duur betaald. Brrr FANTASIO. Aston Villa in Mei naar ons land? Er worden onderhandelingen gevoerd met de bekende Engelse prof-club Aston Villa uit Birmingham tot het spelen van drie wedstrijden ln ons land tussen 10 en 20 Mel a.s. In Amsterdam zou worden gespeeld- tegen een Zwaluwen-ploeg, in Den Haag op Hou trust tegen het Haagse elftal en ln Rotterdam eveneens tegen een Zwaluwen-ploeg. Wat de wedstrijden ln Amsterdam en Rotterdam beti-eft, zou de KNVB de gelegenheid willen aangrij pen om enige Jonge, op de. voorgrond tredende spelers onder de loupe te ne men. In geen geval zal, nóch ln de hoofd-, nóch in de Maasstad, het offi ciële Nederlandse elftal ln het veld wor den gebracht, daar de Engelsen, die in ons land hun vacantle zullen doorbren gen, nilet voor een zwaar programma ge plaatst willen worden. Motorrijders vervoeren bevrijdingsvuur UIT BAILLEUX VIA WAGENINGEN, ALPHEN. LEIDEN NAAR DEN HAAG Op 5 Mei, de dag van onze bevrij ding, zal het bevrijdingsvuur uit Bail- leux in ons land aankomen om via Eindhoven en Nijmegen naar Den Haag be worden gebracht. In Neder land wordt daarvoor een estafette ge organiseerd. Van Nijmegen naar Wa- geningen (Hotel „De Wereld") zijn het de wielrenners en lopers, die dit tra- ject voor hun rekening nemen. De KNMV kreeg het verzoek om het tra ject WageningenDen Haag te ver zorgen en deze heeft op zich genomen de fakkels over te brengen. Van Wage ningen naar Utrecht rijden twee solo- motoren en een zijspan. Daar wordt het vuur overgegeven aan eenzelfde aantal machines van de U.P.M.C., die het naar Alphen brengen, vanwaar drie andere motoren ten slotte de branden de fakkels via Leiden naar Den Haag voeren. Alle motorrijders blijven tot Den Haag bij elkaar. De motorrijders, die aan deze estafette deelnemen, zijn te herkennen aan een gekleurde armband DAMMEN. De Schaak- en Damclub „Kyk Uit" J Olympische candidaten dienen zich aan. Joe Verdeur: Óp 14-jarige leeftijd „als de dood" voor water Thans America's vlinder- specialist (Van ome correspondent te New-York) In Amerika dienen zich thans de candidaten aan voor de zwemploeg, die aan de Olympische Spelen zal deelnemen. Dc verwachtingenzyn niet al te hoog gespannen, daar men zich wel bewust is, dat Europa thans enige prima mannelijke zwemmers heeft. Overwinningen verwacht men overi gens in ieder geval van de 'vlinderspe cialist, Joe Verdeur, student van het La Salie College in Philadelphia. Deze 22-jarige geweldenaar heeft alle Ame rikaanse 'borstslagrecords op zijn, naam Eén verandering in Belgisch Elftal VAN DEN AUDENAERDE VERVANGT GEBLESSEERDE CHAVES. Het Belgische elftal, dat Zondag te gen Nederland speelt, is als volgt sa mengesteld: Doel: Meert (Anderlecht). Achter: Aernaudts (Berohem Sport) en Anoul (F. C. Luik). Midden: De Buck (Eendracht Aalst), k dan_van Jany, die genoteerd^ heeft Erroelen (Anderlecht) en Henriet (Char leroi S.C.), Voor: Lemberechts (F. C. Mechelen), Van Steelant (St. Nicolaas), Mermans (Anderlecht), Van den Audenaerde (F. gebracht en is bovendien ook geen zwakkeling cp andere nummers; zoals blijkt uit zijn tijden van 51.1 sec. voor de 100 yards vrije slag en van 59 sec. vcor de 100 yards rugslag. Maar zijn grote specialiteit is de vlinderslag, die hij vrijwel nooit oefent, maar die 'hem ais van nature «schijnt te liggen. Het merkwaardige is overigens, dat Verdeur tot zijn 14de jaar „als de dood" was voor water en niet anders de zwembaden in te krijgen was, dan wanneer de schoolvriendjes hem van dc kant duwden. Hij kan pas 8 jaar zwemmen, maar vanwege zijn record prestaties staat hij thans als de „kil ler" bekend. Voor de vrije slag brengt Amerika Wally Ris, die de 100 yards onlangs in 50.5 sec. aflegde; maar de beste tijd. van Ris op de 100 m (in 1947) was 58.5, hetgeen hem nagenoeg kansloos maakt tegen de 56.2 van de Fransman Alex Jany. De-tijden van Bill Smith op de 220 en 440 yards vrije slag (2.08 5 en 4.44.3) zijn niet al te daverend. Voor de rug slag dient zich aan Stack (100 m in 1.07.8) die een harde noot te kraken zal krijgen van de Fransman George Vallerey (1.07.6). Op de 400 m borst- sfeug is Jimmy McLane (4.41.9) wiens beste ttfd enkele seconden langzamer 4.35.4. De 1500 meter werd door MoLane gezwommen in 19.57.5, maar de Hon gaar Mitro heeft al 19.28 doen noteren. Natuurlijk is men zeker van de Olym pische gouden medaille voor schoon- Waarvoor dienen de 5000 ambtenaren? (Van onze Parlementaire Redacteur) Noch de heren Woudenberg (Arbeid) en Kraayvanger (Kath.), die namens de regeringspartijen spraken, noch de he ren Reyers (C.-H.) en Hommes (A.-R.) van de oppositie, konden iets anders constateren, dan dat het nog altijd be droevend is wat er tot dusver aan we deropbouw, speciaal aan woningbouw is gepresteerd, en dat het blijkens de eigen opgave van het departement de zwart- bouwers voor de wind gaat. Het was be grijpelijk, dat alle sprekers de nieuwe bewindsman met welwillendheid en zelfs met vertrouwen tegemoet kwamen. Al was het alleen maar dat men in deze situatie elke verandering een verbete ring acht. Maar de woorden van lof van de heer Kraayvanger aan het adres van de heren Neher en Vos konden best enige uitleg verdragen. Beter dan een jaar geleden is het nog niet eens, moest de heer Woudenberg erkennen; en de Kath. afgevaardigde moest zeggen, niet te begrijpen waarvoor eigenlijk de meer dan 5000 ambtenaren van het departe ment dienen. Hy vond, dat men zyn heil meer -moest zoeken in stimulering OEGSTGEEST DE FEESTEN BIJ HET REGERINGSJUBILEUM. Onlangs heeft de burgemeester een aantal commissies geïnstalleerd w.o. een voor de Middenstand, welke tot taak heeft samenspreking te voeren met de Middenstand om tot plannen te komen voor de a.s. feestviering ter ere van het 50 jarig jubileum van H.M. de Konin gin. Hiertoe is gisteravond een vergade ring gehouden, waarbij de voorzitter van de O.V. het woord heeft gevoerd en y»« uamuuu „«.yn. du daarbij het vertrouwen uitsprak dat de heeft de organisatie op zich genomen Middenstand zich niet onbetuigd zou van de wedstrijden om het damkam pioenschap van Oude-Wetering en om geving. De party en worden gespeeld in Hotel Klein en vangen 19 April aan. Het kampioenschap staat ook open voor niet leden, De Hazerswoudse Damclub speelde tegen Boskoop in het kader van de door laatstgenoemde vereniging, in verband met het 12 V*-jarig bestaan, georgani seerde nederlaagwedstrijden De club die Boskoop de zwaarste ne derlaag toebrengt komt in het bezit van een fraaie lauwertak. De Hazerswoudse dammers brachten de jubilerende Bos kopenaren de eerste nederlaag toe. De uitslagen zyn; L. Matze (H.)—T. Venema (Bosk.) 2—0, A. B. DorsmanE. Hoogerbrug 02, D. HassefrasJ. Schoemaker 11, K. J. MatzeH. van Klaveren 20, J. de GelderA. van Wyk 20. J. J. Has sefrasW. van Es 11, D. van Stave renA. Nederlof 20. J. C. Windhorst D. J. van Wyk 11, N. VierstraA. van Eeuwen 11, L. J. HoogeveenJ. v. d. Berg 0—2. Totaal 128. laten. De heer Elshoff heeft hierna de plannen ontvouwd, waaruit bleek dat men mei stilgezeten heeft. Namens de commissie stelde spr. voor om te komen tot een Winkelweek met etalage-wed strijd en in die periode dan waardebon nen uit te geven met voor de afnemers waardevolle pryzen. Verder stelde de commissie voor dat ook de buiten het centrum wonende winkeliers en vooral voor de handeldryvende middenstand en ambachtsmensen eens naar voren komen en laten zien wat er' op elk gebied in de gemeente gepresteerd wordt, in de vorm van een ambachts tentoonstelling. Over een en ander is breedvoerig gesproken, waarna deze plannen met algemeen goedvinden wer den aanvaard. De bedoeling is dat deze win kelweek-tentoonstelling zal samenvallen met de opening van het marktterrein in het Wilhelminapark. De voorzitter van de O.V. sprak aan het einde zijn grote vreugde uit over het betoonde enthousiasme dat hoge verwachtingen wekt. Vermelden wij nog dat de am bachtstentoonstelling zal worden ge houden in het St. Willibrordusgebouw. Een onwelriekend verhaal Gister morgen had een voerman, die juist een beerput had geledigd, het ongeluk dat RECHTZAKEN HAAGSE GERECHTSHOF. Strafvermindering De proc.-gene- raai vond dat de .arbeider P. ten B, uit j nabij Schoutenbrug, de stop van zijn Leiden door de reohtban-k wel wat ste- 1 volgeladen wagen de druk ni** tnn vig was aangepakt met de vief maan- den die hij had gekregen wegens dief stal van goederen ten nadele van de Spoorwegen. Verdachte had n.l. enkele flessen cognac meegenomen, die hy in koude wintertyd had geruild tegen niet kon weerstaan en geheel leeg liep. De in houd verloor hij op de weg en bezorgde de voorbijgangers niet alleen, maar ook de bewoners ter plaatse een wel zeer onwelriekende lucht. Algemeen werd verwacht dat de mo- steenkolen, omdat hy geen kolen had, torspuit, of desnoods een slang op de en 'n kind ziek was. Er was dus reden waterleiding aan deze toestand een tot clementie, en de eis luidde thans I einde zou maken. Helaas is daarvan een maand gevangenisstraf. niets gekomen. C. Antwerpen) en Thlrifuys (Charleroi springen, traditioneel een kluifje voor -- A l.A V. Av. I l.t 'AA AA K-1 1 1 .AA J A* SC). Reserves: Daenen (F.C. Tilleur)An- d-ries (F.C. Meohelen). Coppens (F.C. Mechelen) en Govard (F.C. Luik). Chaives, die wegens een verwonding niet kan spelen, is dus op de linksbin nenplaats vervangen door Desiré van den Audenaerde. Anders zyn er geen wyziginjgen gekomen in de ploeg die op 14 Maart j.l. te Antwerpen met 1-1 tegen Nederland gelijk speelde. - Zaterdagvoetballers bereiden zich voor Onder leiding van bondsoefenmeester Kaufman werd vorige week op het Her cules-terrein te Utrecht een aanvang gemaakt met de training van de candi daten voor een eventuële plaats in het Nederlands Zarerdagelftal, dat op 8 Mei in Antwerpen tegen België speelt. De volgende 25 spelers worden door Kaufman de fyne kneepjes van het vak by gebracht. A. van Bend (Be Quick 1928), J. de Best (Quick Boys), T. van de Bos ('s-Gravenz. Boys), J. A. Bouwens (AMVJ), P. Brevaart <SHO). W. van Brussel (Excelsior '31), T. Zweers (DVS '33), B van Heusden (ARC), J. Koele- wyn en P. Koelwyn (IJsselmeervogels). J. Lucas (Kennemerland), J. van Maa- nen (Excelsior), Markenstein (Oranje Wit). Nykamp (DOS '37), Schaap (Quick Boys), Siebenlist (SNL), Slag boom (De zwerver), Stüyfzand (JAC), F. H. Vennink (Sparta), M, Verdoes (Quick Bovs), Vreyenhoek (JAC). W.de Weerd (VVGA), K. Woudsma (DES), J. Swets (Roe. Boys) en R. Zwier (Sparta E). Oorspronkelijk lag het in de bedoe ling de oefeningen elke Zaterdagmid dag op het VUC-terrein in Den Haag te doen plaats vinden. Voor de spelers uit de Oostelijke en Noordeiyke provinciën bracht de verre reis echter te grote be zwaren mede, zodat men uiteindelijk in Utrecht onderdak heeft gezocht. de Amerikanen. Dit jaar Miller Ander son, Bruce Harlan en Jack Calhoun. Voorts zeggen de insiders: „Wacht op de geweldige zwemmers van Hawai." By de dames staat in de vrije slag Ann Curtiss vooraan met tyden van 2.26.2 voor de 220 yards en van 5.17.9 voor de 440 yards. Het was de tiende maal dat zij de 440 yards titel en de vijfde maal, dat zy de 220 yards titel in de wacht sleepte. Journalisten op avontuur (Van een bijzondere medewerker) „Als je in Port Said aan land gaat, zorg dan dat je géén vulpen in je colbertje hebt, want ze wippen hem er zo uit", hebben deskundigen ons aangeraden. „Op je polshorloge passen, want ze snyden zo het bandje door. Geen kostbare voorwerpen in je zak steken en niet te veel geld meenemen". Eigenlijk hebben zy, die land en volk kennen, ons aangeraden, hele maal niet aan land te gaan, omdat het niet veilig is, maar wat doét een gezelschap journalisten, dat tien dagen op een troepenschip gezeten heeft en dat nu vlak bij de kans ruikt weer eens iets anders te beleven? Dat is niet aan boord te houden én als dan ook de Volendam even voor- by Port Said gemeerd ligt om gedurende de avond en de nacht tweedui zend ton olie en dertienhonderd ton water in te nemen, dan duurt het niet lang, of we staan aan de walreep. Zonder vulpen, met het pols horloge op een veilig plekje geborgen, met één Engels Pond onze hele deviezenschat voor de reis wat Hollandse guldens en met héél veel belangstelling voor alles wat er komen kan. Port Said heeft de naam van ,de slechtste stad ter wereld". zy, die ons 'n uitstapje hebben afge raden, schynen gelijk te krygen. Er ko men tenminste een paar groepjes opge wonden zeelui op de Volendam terug. Eén hebben ze de bril van zyn neus ge gapt, een ander is in een schermutseling zyn polshorloge kwytgeraakt. Allemaal gebeurd door een stel rovers, nog vóór ze in de eigenlijke stad waren. Daarom wil len wy ook niet regelrecht naar de wal varen, maar doorgaan naar de stad, die wat verderop ligt. „nE voor de rest", zegt de Brabander, „als ik tegen een stel opgewonden kerels zeg: jongens, jullie zijn beste mensen, je bedoelt het goed, Door de Sovjets? Bekend is gemaakt dat een poging op grote schaal ondernomen is om de voed selpositie van West-Duitsland in wan orde te brengen, door grote hoeveelhe den valse distributiekaarten van de •Sovjet-zone naar Bizonië te smokkelen. Autoriteiten in Kassei deelden aan United Press mede, dat een derde van alle distributiebescheiden, die in win kels in Kassei en in restaurants waren afgegeven in de afgelopen drie dagen, vals waren. Alle tekenen wyzen er op, dat de ver valsingen afkomstig zyn uit de Sovjet zone. ofschoon de Duitse autoriteiten alle kanalen, die door de vervalsers ge bruikt werden nog niet nagezocht heb ben, en een gezaghebbende verklaring hierover nog niet is afgelegd. Uit andere steden in Hessen werden gelijke gevallen gerapporteerd. Volgens een bericht aan een Frankforts dagblad zou de gemeenteraad van Kassei in be zit zyn van voldoende bewyzen, dat de ze rantsoenkaarten gedrukt werden in het buitenland; Autoriteiten van de Kasselse voedsel- raad verklaarden, dat de autoriteiten van de Amerikaanse militaire regering de zaak nog niet opgenomen hebben, doch wel leden van de Amerikaanse onderzoekingscommissies. Twee dagen geleden deelde de Beierse minister voor voedselvoorziening, op een persconferentie mede, dat vervalsers uit de Sovjet-zone proberen de voedsel distributie in West-Duitsland in de war te sturen door valse distributiekaarten onder de bevolking uit te delen. Hy zei op deze persconferentie, dat de Sovjet- autoriteiten in Berlijn opdracht gege ven hadden tot de^e vervalsingen om op deze wyze de voedselvoorziening in West-Duitsland scheef te laten lopen en het gezag van de Britten en Ameri kanen te ondermynen. Ten slotte zei de Duitse minister dat ofschoon ook in Beieren grote hoeveelheden van deze bescheiden aan de bevolking waren uit gereikt het grootste deel voorkwam in de buurt van de Sovjet-zone. Autoriteiten van de bizonale voedsel- raad verklaarden, dat zy sqortgelyke berichten ontvangen hadden uit ver scheidene delen van de Anglo-Ameri kaanse zone. dat zie ik wel, jebentmyn vrienden - zo heel gemoedelyk weet je dan doen ze niets, let maar 's op". EEN WONDERLIJK GEDROCHT Daar staan we dan eindelyk midden In Port Said, 's avonds om halfnegen. Kaal en leeg liggen de straten voor ons. Huizen en gebouwen hebben een viezige pastelkleur, voor zover we dat by het lamplicht kunnen zien, maar de win kels en dat zyn er tientallen in rijen achter elkaar zijn helder verlicht en open"; al is het ver over de officiële slui- tingstyd van halfacht. Overal staan Arabische handelaars, die ons binnen willen lokken om sigaretten te kopen, tassen te bekyken. vulpennen, horloges, leerwerk en van 'alles en nog wat, die ons goochelkunstjes willen tonen en „Dutch beer" willen laten drinken, die van alle kanten op ons groepje aanschieten, maar die door onze gids opzy gebruld worden. Ergens drinken we coca-cola, wat zo iets is als de nationale drank van de Egyptenaren. Over een verlaten caféterras, waar twee Britse soldaten zitten zonder uitgescholden te worden! schuifelt een wonderiyk gedrocht, van nauwelijks vyf- tig cm. hoog: een normaal baardig hoofd met een vuile witte doek erom, een wan staltig kleine romp en vrijwel onzicht bare, vergroeide beentjes, die opzy uit- maaien. Vrouwen zyn er praktisch niet op straat, alleen mannen in gore kaftans of in Europese kleding met een fez op. VREEMDE WERELD Vreemde wereld, dit Port Said by avond, na alle verhalen, die ons ver teld zjjn. Niemand valt ons lastig, iedereen zegt óf iets onverstaanbaars of iets in de geest van: „Ah. Hollan ders, da's leuk!" Alsof ze vergeten zyn, hoe boos ze zyn geweest over Neder lands politiële actie in Indië, op touw gezet nog wel in hun vastentijd. Dat is trouwens iets. dat kenmerkend moet z*yn voor de Egyptische verhoudingen: de toestand verandert met de vijf mi nuten. Wii hebben blijkbaar een gun stige vijf minuten getroffen. Hollands geld nemen ze grif aan tassen voor dertig, veertig, twintig gul den; dat we ze niet mooi vinden, is niet van het particulier initiatief en opvoe ring van de arbeidsproductiviteit; voor welk laatste hy zelfs een, sociaal ver antwoord tarief loon aanprees. Het begin van decentralisatie, als blijkt uit de rui mer inschakeling van de gemeenten in de woningbouw, juichte hy toe. Hierin was de heer Reijers hem voorgegaan. Hetgeen van een burgemeester niet an ders te verwachten was. Ook vond de C.-H. woordvoerder het reeds een gun stig teken, dat de vroegere ministers van dit departement, die van^ huis uit ambtenaren waren, nu vervangen waren door een bestuursmaiT en wel een bur gemeester. De heer Woudenberg» vond het een triest verschynsel, dat er 10.000 woningen per jaar meer gebouwd had den kunnen zyn, als er maar niet zwart gebouwd ware. Hij waarschuwde tegen het neerzetten van woningen gelijk die destijds in Amsterdam veel voorkwamen met tweehoog-vóór en driehoog-achter. En met nog meer klem waarschuwde hij de huren niet te verhogen, vóór en al eer bekend zou zyn gemaakt, welke compensaties in loonsverhoging enz. daarvoor zouden worden gegeven aan de mensen met kleine inkomens. Aan het begin van de vergadering werd de nieuwe regeling van het munt wezen z.h.st. goedgekeurd. Vandaag voortzetting. NIEUWE UITGAVEN. Verschenen bij: Gottmer. Haarlem: Schepen bij maan licht. door Wlllard Robertson, vertaald uit het Amerikaans door dr F. W. B. Engler. Ten Hagen's Drukkerl|, Den Haag: Avonturen van Tante Pollewop, een hu moristisch verhaal door Godfried Bomans, geïll. door Carol Voges. Erven Byieveld, Utrecht: Tot weerziens KI! door Anna Edlund-Hansson. vertaald uit het Zweeds door N. Basenau-Goemans. Wolters. Groningen: Bisschop Bernold en zijn geschenken aan- de Utrechtse ker ken. Openingscollege gegeven bij de aan vaarding van zijh ambt van lector in de middeleeuwse handschriften aan de Ryks- unlversitelt te Leiden, door G. I. Lleftlnck. De Historische ontwikkeling der Pro- thodontle. Openbare Les gehouden by de aanvaaiding van het lectoraat ln de pro- thodöntle aan de Rijksunlverlstelt te Gro ningen, door J. G. v. d. Ven. Uitgov. Ml| Stenfert Kroese, Lelden: Do 80-Jarige oorlog, door A. W- IJzerman, no. 1 ln de Ver-Beeldserie. Publicatie van do N-.-d. Stichting voor Statistiek. VOOR DONDERDAG 15 APRIL Hilversum I (301 M.) AVRO 7.00: nieuws; 7.15: ochtendgymnastiek, 7.30: ocutendrhythme; 7.50: dagopening door dr A. Trouw: 8.00: nieuws; 8.15: gram.- muziek 8.45: mazurka's van Chopin: 9.15: morgenwijding door dr W. Lodder; 9.30: M. Dupre, orgel; 9 45: arbeidsvita minen; 10.30 voor de vrouw; 10.35: gram.- muziek; 10.50: voor de kleuters; 11.00: operamxizlek van Gluck; 11.30: J. C. Engle- bert, plano; 12 00: bont allerlei; 12 30: weerpraatje; 12.33: ln 't spionnetje: 12.38: P. Palla, plano; 13.00: nieuws; 13.15: Metropole Orkest; 14.00: voor de vrouw; 14.20: Kwintetspelers; 15 00: voor zieken en gezonden; 16.00: afwisselend program ma; 17.00: kaleidoscoop; 17.20: dleren- praatje; 17.30: les gars de Paris; 18.00: nieuws: lB15sportpraatje; 18.30: Ned. strijdkrachten; 19.00: Benjamlno Glgli; 19.15: volksmuzieksc-hool: 19.45: RVD ant woordt; 20.00: nieuws: 20.05: echo van de dag; 20.15muziek van Lehar; 21.00: bal laden uit Schotland en Ierland; 21.20: Radio Philh. Orkest; 22.20: De West Euro pese Unie en Nederland: 22.35: de speel doos: 23 00: nieuws; 23.15: Skymasters; 23 4524.00: zang en plano, nilversum II (415 M.) KRO 7.00 nieuws; 7.15: gram.muzlek; 7.30: negro spirituals; 7 45: morgengebed en lltur- gische kalender; 8.00: nieuws; 8.15: opge wekte muziek; 9.00: voor de vrouw; 9.05: Kamermuziek van Bach en Mozart, 9.30: waterstanden; 9.35: muziek van Rossini; 9.45: schoolradio: NCRV 10.00: kamer muziek van oude meesters; 10.15: morgen dienst o. 1. v. ds W..M. A. Kalkman; 10.45: Amsterdams Vocaal Ensemble; KRO 11.00: ziekenbezoek; 11.45: koorzang; 12.00: An gelus: 12.03: zang en piano; 12.30: weer- overzicht; 12.33: Orkest Klaas van Beeck; 12.55: zonnewijzer: 13 00: nieuws; 13.20: orkest Klaas van Beeck; 13.45: voor do vrouw; NCRV 14 00: musetteorkest; 14.30: gram.muzlek: 14.40: voor de vrouw; 15,00: tenor en piano; 15.30: Radio Cembalo Gezelschap; 16.00: bijbellezing: 16.45: or gelmuziek van Franck; 17.00: Jeugdjour naal; 17.30: bekende melodieën; 17.50: Rijk Overzee; 18.00- planoduo; 18.15: land- en tuinbouw; 18.30: veel gevraagde geestelijke liederen; 18 45: de opleiding voor de smederij; 19.00: nieuws; 19 15' Leger des Hells; 19.30: actueel geluld; 19 45: gram.muzlek; 19 55: Bach-koraal; 20 00- nieuws; 20.05: proloog; 20.15: ster avond: 21.30: famiUecompetitle; 22.00: muziek van Holst; 22.15: de vaart der volken; 22.35: Y. Loriod, piano; 22 45: avondoverdenking; 23.00: nieuws: 23.15: Musica Nova; 23.4524.00: slotaccoord. hün schuld; Engels geld gaat er in als koek en met de piasters goochelen ze voor ons neus, dat we er duizelig van worden. Port Said is een vreemde stad, want waar hoort een kleine ploertendoder tot de artikelen, die dienst doen als souve nir? Hier bieden ze ze aan. Ten slotte brengen we een bezoek aan het Cabaret Fantasio. Een cabarét, waar je hiet kunt komen, volgens deskundigen, maar wat je op het podium ziet, wordt in Amster dam, in Den Haag en misschien zelfs in Utrecht, opwinderder vertoond en wat er om heen zit, zyn Egyptenaren. die niemand kwaad doen, een paar Engelse soldaten, een paar Arabische opgewekte juffrouwen, die redeiyk zyn om aan fe zien, enz. En ook hier maakt niemand het ons lastig.'Tegen twaalven proberen, we Mohammed over te halen ons naai de Arabische wijk te brengen. „Alleen maar voor een wandeling, hoor Moham med". Maar Mohammed waakt als een vader. Het is te gevaarlyk, we moeten terug naai- het schip, denk om de slui tingstijd van het havenhek. En met zachte drang worden we naar de boot jeskade gedirigeerd, door straten, die volkomen verlaten zijn op'wat taxi's na, heel veel statige agenten met lange sa bels en verkeersagenten, die by dwaas brandende stoplichten staan. 1 ZE ZIEN ER UIT ALS MOORDENAARS. Een wonderlijke stad dit Port Said. Agenten als bomen, bars en streng, maar heel gemoedelijk als hun joviaal een si garet wordt aangeboden. Allerlei kerels, die er uit zien als moordenaars, maar die ons best, in leven laten, zelfs als we hun noga of dadels niét kopen. Terug aan boord vraag ik me af: hebben we werkelyk in Mohammed een uitzonderlyke gids gevonden, een knaap, die beter betrouwbaar is dan de gemiddelde Egyptenaar, of zouden er meer van die ogenschynlyk zo kwaadaardige piraten zo toegewijd zyn geweest als we begonnen waren hun te verzekeren, dat ze fyne, eer- lyke kerels zyn, die ons beslJ«=' niet te pakken zullen nemen? Het is ccn probleem. En misschien is het een overpeinzing waard, ook ©p ander ter rein.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 2