DUC SCHUURPOEDER Het leven in Batavia moeilijk en duur VAN NELLE Distributie is gebaseerd op het inkomen RECHTZAKEN SPAART ZEEP EN SCHUIMT Wat er in Indië gebeurt MAANDAG 12 APRIL. De mislukte revolutie in Columbia 300 DODEN. Volgens een door buitenlandse cor respondenten te Bogota opgesteld be richt, dat door het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse zaken is ont vangen, zijn de gehele uitrusting en de bescheiden van de Pan-Amcri- ltaanse conferentie aldaar vernietigd. De zakenwijk zou na de onlusten ver woest zijn Zaterdag, toen nog bran den woedden en er geplunderd werd, bedroeg de laatste schatting van het aantal doden 300. De Chileense minister van buiten landse zaken heeft de leider van de Chi leense delegatie bij de Pan-Amerikaanse conferentie geïnstrueerd, het voorstel te doen om de conferentie te Santiago of het nabijgelegen Vina del Mar voort te zetten. Een nieuw kabinet is gevormd door conservatieven en liberalen, dat terstond de staat van beleg heeft afgekondigd, waardoor de orde is hersteld. Melk en vlees zijn gerantsoeneerd en de bevolking is gewaarschuwd om. bin- pen te blijven en ramen en deuren, ge sloten te houden, Op ieder die rooft zal op het eerste gezicht geschoten worden. De algemene staking, waartoe Vrijdag is opgeroepen, is noê steeds aan de gang en de openbare diensten werken nog niet. De coalitie-regering meldt de arresta tie van verscheidene personen, die heb ben deelgenomen aan de verovering van het radio-station, van waaruit de revo lutie Vrijdag j.l. werd geproclameerd. De radio meldt voorts, dat er zich twee „Russische agenten" bevonden onder een aantal buitenlanders, dat sedert het be gin van de revolutie werd gearresteerd. Ook mislukte staatsgreep in Paraguay De politie van Paraguay heeft ^Zater dag bekendgemaakt dat zij een commu nistische staatsgreep heeft verijdeld. Zij- deelde mede, dat deze actie op één lijn gesteld kon worden met soortgelijke ac ties in andere landen, die ten doel had den in de Pan-Amerikaanse conferentie te Bogota tussenbeide te komen. Vier communistische leiders werden gearre steerd, terwijl beslag gelegd werd op ge weren, handgranaten, een radio-zender en 5000 afdrukken voor een plan voor revolutie. De communistische partij in Paraguay is sinds medio 1947 buiten de wet ge steld. Protocol „M" een vervalsing? Volgens de correspondent, van de „New York Times" te Genua, die zich op „volkomen betrouwbare bron" be roept. is het „protocol M", dat een plan van de Kominform zou bevatten om ter sabotage van het plan-Marshall tot stakingen in het Ruhrgebied op te sto ken,/ gebleken een vervalsing te zijn. De Engelse veiligheidsdienst zou ont dekt hebben, dat het door een anti communistische Duitser is opgesteld. ,yNa een nauwgezet detective-onder zoek is de vervalser opgespoord en ge arresteerd. Naar verluidt heeft hij be kend, aldus de correspondent. SHINWELL CONTRA V. N. Shinwell, de Britse minister van oor log, heeft op een Labourvergadering verklaard „het slechtste dat wij in Groot Brittannië kunnen doen, is het volk van de Sovjet-unie als onze vijand te be schouwen. Wij begrijpen misschien niet alles, wat het Russische volk doet en zij begrijpen klaarblijkelijk ons niet. De Sovjet-unie is zich nog steeds aan het losmaken uit de achterlijke omstandig heden, welke traditioneel waren en aan het tsaristisch regiem gepaard gingen". Shinwell zeide verder, dat de V.N. „stug" was, bekrompen en gewrongen in een keurslijf van regelen en voorschriften, waardoor nimmer vrede tot stand ge bracht kan worden"; EINDE STAKING AMERIKAANSE MIJNWERKERS? John Lewis, de voorzitter van de Ame rikaanse vakvond van mijnwerkers, heeft verklaard, dat de mogelijkheid bestond op een beëindiging van de mijnwerkers staking binnen 48 upr, gezien een over eenkomst welke gesloten is tussen de vakbond en vertegenwoordigers der werkgevers over benoeming van senator v Er zijn bijna geen militairen Een speciale correspondent van het A.N.P. meldt, dat het stadsbeeld van Batavia grote indruk op hem heeft ge- I maakt. Er wonen op het ogenblik in deze stad naar schatting bijna twee millioen mensen, hetgeen vier a vijf maal hét aantal is van voor de oorlog. De huisvesting-problemen van 'n stad als bijv. Den Haag zijn dan ook kin derspel. in vergelijking van de proble men hier. Het merendeel der Europese werkende bevolking van Batavia," alle ongehuwden, wenen en eten in éen of andere mess en betalen hiervoor een bedrag variërende tussen de f. 140 en f. 180 per maand. Het eten in zo'n mess is meestal onvoldoende en meermalen zijn er aan ook onder de laag gesala rieerde Nederlanders, vooral de cate gorie vrouwelijke arbeidskrachtenge vallen van hengeroedeem geconsta teerd. Er zijn n.l. vooral onder de pas gearriveerden, verscheidene, die aan de Indische keuken moeilijk kunnen wen nen. En omdat een 'kilo aardappelen in Batavia om en na-bij een rijksdaalder kost. is het niet mogelijk Nederlands voedsel te serveren. Iemand, die flink werkt heeft, klimaat en andere om standigheden meegerekend, per dag 2700 calorieën nodig cm gced gevoed te worden. Voor de niet werkende klasse is 2000 calorieën voldoende. De distribu tie bereikt deze getallen echter niet. Het aantal calorieën van het distribu tie-pakket, dat aangevuld kan worden, echter voor zeer hoge prijzen op de zgJi. vrije markt, is voor de hoog ste klasse maximaal 2000 cal„ de mid denklasse maximaal 1600 cal. en de laagste klasse 1200 cal. Verwacht wordt, d-at de a.s. rijstoogst gunstig zal zijn, waardoord de rijstprijs, de basis van het economische leven in Indië, zal da len en de verhoudingen gunstiger zul len worden. De gehuwden zijn er meestal wel in geslaagd een zeer klein flatje te be machtigen of een paar kamers in een •groter huis. De pryzen voeding inbegrepen hiervoor zijn evenwel schrikbarend hoog. Een bedrag van f. 450,''per maand is misschien aan de hoge kant, doch wordt betaald. De inkomens van deze gezinnen zyn evenwel veel ho ger dan voor de ongehuwden, omdat het onder de Europese bevolking van Batavia niet voorkomt, dat de vrouw niet werkt. Bovendien is een man met een laag inkomen nfet in staat zijn gezin uit Nederland te laten overkomen,,. De distributie in Batavia is geba seerd op het inkomen. De hoog gesa- larieerden krijgen een veel ruimer dis- Irlbutie-pakket, dan de lager gesalari- eerden. Dit doet op het eerste gezicht zeer vreemd aan, maar is begrijpelijk, wanneer men weet, dat dit een van de middelen is. welke de overheid aan grijpt cm de zwarte handel te bestrij den. Men gaat véCn de practische ver onderstelling uit, dat een laag gesalari eerde arbeidskracht gauw geneigd zal zijn alles wat maar even naar overtol lig zweemt, graag voor de vier of vijf voudige prijs naar de Chinees te bren gen. Dit heeft echter geleid tot voor Nederlandsg begrippen vreemde conse quenties, waarin thans als gevolg van felle oppositie gelijdelijk verbetering komt. Het stadsbeeld van. Batavia wordt niet beheerst door dë militairen. Het aantal militairen in de stad is zelfs betrekkelijk gering, alhoewel alle dien sten er zijn geconcentreerd. De soldaat bevindt zioh buiten de stad en langs de demarcatielijn. Van enige actie in de stad of in haar omgeving is dan ook niets meer te bespeuren. En zo er nog in Batavia gevaren dreigen, dan zijn dit de gevaren van hét verkeer. De indruk welke de stad maakte was gunstig. De wegen zijn niet veel slech ter dan in Nederlandse steden en er is weinig vernield. Het leven is er druk en gehaast, wat duidelijktoont, dat iedereen hier aan het werk is. In de avonduren is de stad spoedig dood. Veel gelegenheid tot vermaak is er niet, enkele bioscopen, spora disch een goed concert en evenzo slechts zelden goed toneel. Het uit gaande leven concentreert zich op èe „Harmonie", hotel des Indes en een enkele dansgelegenheid. Zeer popu lair is de Kop. Bataviaanse Jachtclub in Tandjocng Pfiok aan zee gelegen, doch die het bezwaar heeft, dat zij slechts bereikbaar is voor bezitters van een vervoermiddel. Overvolle trams en betja's (fiets- taxis) zy.n n.l, de enige middelen van vervoer, welke de niet auto-bezitter ter beschikking staan in deze st-au, welxe een oppervlakte heeft, aanzienlijk gro ter dan Den Haag en Scheveningen samen. De prijzen van auto's zijn even wel zeer hoog. Een nieuwe Ford kost, indien men een toewijzing weet te be- maohtigen, om en nabij de f. 9.500, i daar de auto-handelaren is toegestaan I als rehabilitatie van hun bedrijf een winst van 40% te berekenen Het leven in Batavia is, al deze om- I standigheden in aanmerking genomen, moeilijker en veel duurder aan in eni- I ge Nederlandse stad en het is daarom verblijdend te kunnen ^onstateren, dat I ce Nederlanders hier Ward, heel hard werken, met een goede kans op succes om de omstandigheden weer in nor male banen te leiden. Styles Bridges tot derde administrateur van het pensioenfonds der mijnwerkers. De minister van justitie. Tom Clark, heeft verklaard, dat de regering niet zal tffzlen van de vervolging van John Le wis, de leider der mijnwerkers, Lewis wordt er van beschuldigd de rechterlijke macht geminacht te hebben, omdat hij het bevel om de mijnwerkers weer aan het werk to doen &aan niet heeft opge volgd. De heer G. H. Gerhard gehuldigd VELE SPREKERS VOERDEN HET WOORD. Een groot aantal sprekers voerde Za terdagmiddag bij de huldiging,ter ge legenheid van de 90ste verjaardag van de heer A. G. Gerhard, oud-lid van de Tweede Kamer, Ged. Staten en Provin ciale Staten van Noord-Holland te Am sterdam, het woord. De Commissaris van de Koningin in de provincie Utrecht, de heer M. A. Rei- nalda. presideerde de bijeenkomst en maakte bekende dat de heer P. Spigt bloemlezing heeft samengesteld met als titel „Vrijdenker, socialist en opvoeder", waarin een keur van opstellen uit het werk van de heer Gerhard is opgeno men. Ir J. W. Albarda noemde de jubilaris in zijn toespraak „de laatste der 12 apostelen van de oude SDAP" Prof. dr Ph. Kohnstamm noemde de heer Gerhard een „schoolmeester, op voeder en onderwijsman in hart en nie ren." De heer P. Spigt, samensteller van de bloemlezing uit het werk van de negen tig-jarige, sprak namens de vrijdenkers vereniging „De Dageraad" en dr C. P. Gunning dankte de jubilaris voor de vele waarden, die hij het Nederlandse volk in zijn lange, gezegende loopbaan heeft geschonken. Nadat nog dr G. Stuiveling namens het Multatuligenootschap woorden van waardering tot de jarige had gericht, voerde als laat-st'e spreker namens B. en W. van Amsterdam, wethouder B. C. Franke het woord. Onder de talrijke aanwezigen bevon den zich de minister van Verkeer en Waterstaat, ir H. Vos en de minister van Wederopbouw, mr dr J. In 't Veld. De export van Nederlandse vis De Nederlandse visserij heeft in 1947 met rond 48 millioen gulden bijgedragen aan de Nederlandse export. De helft van dit bedrag is opgebracht door de Noordzee-haring, vers-gezouten, gerookt en gestoomd. Gezouten haring is in grote partijen geëxporteerd naar België, Rusland, Italië en in kleinere -hoeveelheden naar verschillende staten in de beide Amerika's, Afrika en Azië. Verse haring is vooral naar Tsjecho- Slowakije verzonden. Voor de gerookte haring zijn de lan den rondom de Middellandse Zee het al oude afzetgebied. Dit jaar was Grieken land de grootste afnemer. De export van verse zeevis was maar iets lager dan die in 1946. De export van garnalen steeg tot ruim een millioen en oesters, mosselen enz. tot ruim 7^ mil lioen gulden. Aan zoetwatervis werd voor ruim twee millioen gulden geëxporteerd. De Nederlandse conserven-industrie tenslotte exporteerde voor ruim 9 mil lioen gulden. HOE LUITENANT FABIUS VER ONGELUKTE. Over de vermoedelijke oorzaak van het vliegongeval van luit. Fabius te Gro- nau vernemen wij nog: Luit. Fabius werd vergezeld door een ander vliegtuig. Toen men ongeveer een half uur gevlogen had kwamen de vlieg tuigen in een zeer dichte wolkenbank^ die liep van 60 tot 4000 meter hoogte. Eerst trachtten de beide vliegers boven de wolken uit te komen. Toen dit ech ter niet lukte, wilde men door lager te vliegen beter zicht krijgen Men wist echter op dat ogenblik niet. dat de wol ken zo laag hingen. Toen Luit. Fabius I uit de wolkenbank was geraakt heeft hij waarschijnlijk geen kans meer gezien tij - j dig zyn* toestel omhoog te trekken met het bekende noodlottige gevolg. De pi- loot uit het andere toestel is het nog net bijtijds gelukt weer hoogte te krij- gen. DE 5D.000 GEVALLEN. De f. 5.000 is in de 5e klasse, 13e lijst gevallen op No. 7475. r WAT KOST HET STALLEN VAN MOTOR OF FIETS? Het tarief voer fietsenstallingen is met ingang van 17 April '48 in ht ge hele land uniform .geregeld. In een niet-overdekte stalling bedraagt dit per keer voor fiets of motorfiets ten hoog ste 5 cent. In een overdekte stalling per dag voor een fiets f. 0,10, voor een motorrijwiel beneden 125 cc f. 0,15 en boven 125 cc f. 0.20. Wordt het voer tuig niet teruggehaald, dan mag voor elke volgende dag fesp. f. 0.05, f. 0,10 en f. 0,15 worden berekend. Voor 'n maandabonnement 'bedraagt het tarief resp. f. 1,f. 2,en f. 3,50; voer een motorfiets met zijspan f. 6 Elke stallingihcuder is thans ver plicht, indien dit wordt gevraagd, v/eek- of maandabonnementen af te geven. DE FRAUDE BIJ DE UTRECHTSE P.R.A.C. De oproep van de Zeister-politie om bekend te worden gemaakt met feiten, die nog ipeer licht in de corruptiezaak van -het hoofd der Utrechtse P.R.A.C. kunnen brengen, hebben vele aangiften tot resultaat gehad. Het gearresteerde hoofd der P.R.A.C. blijft hardnekkig zwegen, ondanks het feit dat -het aan tal bewijzen tegen hem zich steeds ophoopt. DE EERSTE ASPERGES. Op de veiling te Bergen op Zoom werd Vrijdag j.l. het eerste „partijtje" asperges aangevoerd. De partij was slechts 1 kilo groot. De asperges gingen van de hand voor 40 ct. per ons. DE HEER L. NEIIER ONDERSCHEIDEN. De heer L. Neher, gedelegeerde van het opperbestuur in Indonesië, is be noemd tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Chef Noordelijke spionnage- dienst eist twee ton van de Staat De uit debezettingstijd bekende centrale figuur en chef van de Noor delijke spionnagedienst de heer C. Stolwijk bijgenaamd „Oom Cor" te Bedum, die in 1946 zeven weken in -de Groninger strafgevangenis werd op gesloten, doch nadien onvoorwaarde lijk buiten vervolging is gesteld, heeft bij de Groninger Arrondissements rechtbank een proces tegen de Staat aanhangig gemaakt, waarbij hij een schadevergoeding van f. 200.000 eist. De heer Stolwijk heeft zich tot de mi nister van Justitie gewend in een tele gram. waarin hij o.m. zegt. de minister tot driemaal toe persoonlijk te hebben bezocht met het verzoek een onderzoek te laten instellen naar de oorzaak van zijn gevangenneming. Ook de minister president, dr. L. J. M. Beel, heeft, aldus de heer Stolwijk, de Minister van Justitie tweemaal verzocht een onderzoek te ge lasten, aan welk verzoek tot heden geen gevolg is gegeven. Als redenen voor zijn eis tot schade vergoeding noemt de heer Stolwijk in zijn telegram: le dat hij in 1946 zonder behoorlijk onderzoek en zonder verhoor ln de cel werd geworpen; 2e dat zulks voor hem en zijn gezin een vernietigende invloed heeft gehad en 3e dat hij hier door grote schulden heeft gemaakt. De heer Stolwijk werd bij schrijven van 16 September 1946 van de procureur-fiscaal bij het Bijz. Gerechtshof te Leeuwarden, mr J Lazonder onvoorwaardelijk buiten vervolging gesteld. HAAGSE RECHTBANK. Twee jaar voor knoeiende distributie- ambtenaar De ambtenaar bij de dis- tributieaienst W. de K. uit Leiden had I zich voor de Haagse rechtbank te ver antwoorden. omdat hij geducht had ge- knoeid o.m. in staten voor de Ver eveningsbelasting, -v/aardoor hij kans had gezien f. 35.000 te verduisteren, waarvan plm. f. 15.000 terecht is geko men. Tegen hem werd een jaar gevan genisstraf geëist. De rechtbank veroor deelde verdachte tot het dubbele van die eis; n.l. twee jaar gevangenisstraf met aftrek preventief. HAAGSE TRIBUNAAL Een verraderlijke schilder De schil der L. Zwitser te Katwijk aan Zee was lid der NSB, de WA en kwam bij de NSKK. Dat was niet het enige, maar hij meende ook goed te doen met ple gen van verraad, en gaf mensen, die wat ten nadele van de Duitsers zeiden, prompt aan. Volgens de inlichtingen was reeds voor de oorlog Z. een fel NSB-lid en omtrent zijn huidige opvattingen tastte het tribunaal eigenlijk nog in het duis ter. Het heeft geadviseerd Z. interne ring op te leggen gedurende vier jaar, doch van 7 Qctober 1948 af voorwaar delijk. en ontzetting uit de kiesrechten. Bij de vijand De kruideniersbe diende M. Keerweer te Leiden was werk zaam in de Röntgenafd. der SS, nadat hij reeds lid was van de NSNAP. Het Haagse tribunaal heeft geadviseerd in ternering op te leggen van 28 Aug. 1946 Katwijker bij de SS C. J. de Vink te Katwijk aan den Rijn heeft zich voor het Haagse Tribunaal te verantwoorden gehad, omdat hij vrijwillig in Duitsland was gaan werken, lid der NSB en van de SS was geweest. Het Tribunaal heeft geadviseerd in ternering op te leggen van 12 Aug. 1945 tot 12 Aug. 1950, met ontzetting uit de kiesrechten. af tot 26 Aug. 1951 §n ontzetting uit de kiesrechten. ANTI-COMMUNISTISCHE BETOGINGEN IN LIMBURG. Zaterdag en Zondag werden in Lim burg in verschillende plaatsen, n.l. te Maastricht, Heerlen, Gulpen, Sittard, Roermond, Venray en Gennep anti communistische betogingen gehouden, waaraan naar schatting in totaal tussen de 60 en 80.000 mensen hebben deelge nomen. Telegrammen werden gezonden aan de Paus en de Italiaanse minister-presi dent, de pauselijke internuntius in Ne derland en de kardinaal aartbisschop van Utrecht,, aan de Bisschop van Roer mond en aah H.M. de Koningin. UNIVERSITEITSCONGRES TE UTRECHT. Het universiteitscongres der UNESCO, waarop alle universiteiten ter wereld vertegenwoordigd zullen zijn, zal dit jaar te Utrecht worden gehouden en wel van 2 tot 13 Augustus in het Universi teitsgebouw aan het Domplein. 300 gedelegeerden der onderscheiden universiteiten zullen daar tezamen ko men. Hieronder zyn 120 officiële verte genwoordigers. Voorts nog 12 gedelegeerden van de UNESCO zelf en 12 gedelegeerden van de Nederlandse regering. ONDERTEKENING NEDERLANDS- NOORS HANDELSVERDRAG. Onze exportbelangen blyven behouden. Na lange onderhandelingen met de Noorse autoriteiten, is Zaterdagmorgen het NederlandsNoors handelsverdrag voor 1948 te Oslo ondertekend. De Nederlandse export wordt ge raamd op N Kr 103.000 000 (.ruim f. 55 mill.), waarbij inbegrepen de orders voor nieuwbouw van schepen alsmede de voor Noorse rekening te verrichten scheepsreparaties. De import uit Noor wegen is geraamd cp N Kr 114.000.000 (bijna f. 61 mill.). Over het algemeen konden de Neder landse exportbelangen in Noorwegen, zij Ingezonden Mededeling 'n Erdal-producidus goed 1) Het liep tegen drieën, toen Lynn langs het smalle pad, dat eigenlijk niet veel meer dan een schapenspoor was, bovenop de Downs aankwam. Het was 'n mooie middag. Iedereen die ze tegen was gekomen, of die haar passeerde, ihad hierover, zoals de mensen cp het land dat plegen te doen, een opmer king gemaakt, en'de pessimisten had den er him hoofd 'bij geschud en ge zegd, dat het te mooi was om lang stand te houden. Maar de belofte, die de zonnige morgen gegeven had, was in de loop van de dag.vervuld geworden op een wijze, die in Engeland niet dik wijls voorkwam. Het was een heerlijke dag om buiten te picniccen. Maar daaraan kon Lynn helaas niet denken. Haar blijdschap over 't stralende len teweer werd bedorven door de ver moeidheid, die ze voelde. En boven dien had ze hetgeen, waarvoor ze hier naar toe gekomen was, nog niet voor elkaar gekregen. In Butliiïfold had men z'n hoofd ge schud en gezegd: „probeer het in Handford". In Handfprd zei men: „Ga nakr Brambledon. Het is niet ver hier vandaan. U kunt niet mislopen. Het is heerlijk weer om te wandelen." In Brambledon. waar ze om 2 uur in de namiddag arriveerde, scheen geen levend wezen te bekennen te zijn, be halve een oude man, die zó doof was, dat een gesprek met hem onmogelijk bleek. In antwoord op haar vragen, schreeuwde hij tot haar: „Waar kom je vandaan?" en hield haar zijn luis- terapparaat voor om haar antwoord in te roepen. Nu was Lynn op weg naar Fittleford. Het was haar laatste hoop, „Rechtuit over de Downs", had men haar ver teld, „dan ziet u het vóór u in de diepte liggen. Als het ware in een holletje. U kunt het niet mislopen." En als steeds voegden ze er aan toe: „Het is een prachtige dag." Nu, dacht Lynn, daar lag 't plaatsje dan Het geleek cp een Tyrools dorpje, en lag midden tussen de appelbloe sems. Het leek in de diepte weggezon ken en ze kon de kerktoren onderschei den en kleine nette huisjes rondom de gemeenteweide, en een vijver, die het blauw van de lucht weerkaatste. Maar lieve tijd, wat een klauterparty naar beneden. En waarschijnlijk zouden ze haar daar hetzelfde vertellen, wat ze overal elders te horen had gekregen. Probeer het ergens anders! Ze was zó moedeloos, dat ze bijna besloot om te draalen en in het dorp, dat achter haar lag, de bus te nemen om naar de stad terug te gaan. Maar toen viel haar oog op Chanc- tonbury Ring. Het geleek een complex van bomen, die dichtopeen stonden, een afgerond geheel, dat zich vlakbij tegen de hendel aftekende. Ze herinnerde zich vaag: Ohanctonbury Ring had iets te maken met de Druïden. Ei* werden daar vrceger mensen geofferd. Of was j het op een andere plaats? Lynn herin- I nerde het zioh niet precies. Zoals bij de meeste Engelse meisjes, die 'n goede opvoeding hadden genoten en behoor lijke scholen hadden bezocht, wist ze van gesohiedenis maar een bedroevend klein beetje. Ze herinnerde zich lange lijsten met jaartallen, maar niet de namen van de koningen en koningin nen, die er bij behoorden. De Magna Carta, koning Alfred, koning Hendrik, met een ontelbaar aantal vrouwen, en, meer van dergelijke figuren dwaalden in haar geheugen rond als onderdelen van een legkaart, file ze nooit volkomen in elkaar passend zou kunnen krijgen. Maar Chanctonbury Ring was 'n hei dense plaats, dat wist ze, ontwijd en betoverd. Nu ze dicht in de buurt was, vond ze het geen slecht idee om er eens een nader kijkje te gaan nemen. Zelfs nu, in de warme lente-zonne- schijn. was het er vol grillige schadu wen. Er.hing een kille, sombere, geheel eigen sfeer. Er lagen hier geen oude flessen of stukken papier, aohtergela- ten door vacantiegangers. De sombere vochtigheid scheen hen afgeschrikt te hebben. Lynn zette haar hoed af en leunde tegen de afrastering, die er aange bracht was, om de schapen tegen te houden. Ofom de geesten er bin nen te hcuden! Ze ontdekte geen over blijfsels van oude stenen altaren, en ook waren er geen skeletten van ge offerde mensen, zoals ze min of meer verwacht had. Maar wat ze wel zag was nóg onverwachter en verrassender! Ze zag een monnik zitten. Hij zat in een bundel zonlicht en het bleek een weldoorvoede monnik met een rond ge zicht en rose wangen te zijn. Er was niets spookachtigs of onwerkelijks aan hem. Hy droeg een afgedragen oude pij, die wat kleur betreft zó overeen- kwam met de aarde, die tussenh het spaarzame gras te zien was, en met de boomstammen achter hem, dat Lynn j even haar ogen sloot en opnieuw keek. Ze dacht een ogenblik dat het slechts verbeelding was tengevolge van haar vermoeidheid en het spel van licht en donker tussen de bcmen. Maar dat' bleek niet zo te zijn. Hij z&t daar! Op het gras achter hem lag een grote 51) Precies op het moment, dat Pan da met een ruk de kast opende om het gevaarlijke toestel te grijpen, sprong de politiedeskundige overeind en rende op hem toe- Panda was daar helemaal niet op verdacht. Om de waarheid te zeggen, schrok hij vreselijk en daardoor ging een kostbare seconde verloren. Er was geen tijd genoeg om de uitvinding in handen te krijgen en het enige wat er overbleef, was de vlucht. Nu ontstond er een woest toneel. Want, zoals je zult begrijpen, is eert laboratorium vol glazen flessen en buizen nu niet bepaald ge schikt om te gaan ravotten. De politieman greep mis, verloor het evenwicht en tuimelde over de grond. Dat kalmeerde hem niet! Nee, helemaal niet. Hij loeide van woede, terwijl hij overeind krabbelde en opnieuw een greep naar Panda deeci Maar Panda wachtte hem niet af. Over een tafel springend, gooide hij naar achteren wat hij grijpen kon, zodat de geleerde ernstig in zijn bewegingen werd gehinderd en I achter raakte. Nu, daarvan maakte Pan- I da gebruik.... I strooien hoed. Het soort, dat slepers paarden in Lopden dragen, als er een hittegolf is. Zijn handen had hij op zyn knieën gezet en het leek alsof ze daarop vastgenageld waren, dacht Lynn. Ze meende, dat hij haar niet gezien had en ze stond op het punt om zaoht- jes weer weg te sluipen, toen hij be gon te spreken. Luister eens! Is dat geen heerlijk geluid? Lynn luisterde. Alles wat ze kon on derscheiden, v/as het geluid van een koekoek, die met een -andere koekoek aan het converseren was, ergens ver weg in het bos. Ze had het die hele middag al gehoord, dan in dit dorpje, dan in dat. Ze had het gevcel gekre gen, dat het geluid een persoonlijke boodschap voor haar inhield, en geen erg aangename. Bedoelt u die koekoek? vroeg ze. Dat is een bijzondere vogel, weet u. Het is wonderlijk, hoe de vogels en in het algemeen de dieren dingen rege len, lang voordat de mensen er een oplossing voor hebben gevonden. Als men b.v. bij' de tfijen kijkt, het is won derbaarlijk, hoe daar alles geordend is. Ja, zei Lynn vaag, dat geloof ik wel. Ze wist niet veel van bijen, behafte dat ze konden steken en dat ze honing produceerden. De monnik keek haar met een spot tend glimlachje aan. Hij had kinder lijk, lichtbruine ogen, die onschuldig en vriendelijk de wereld inkeken. Kcmt u van ver? vroeg hij. Het leek hèèl ver, zei Lj^in som ber. maar ik denk, dat u dat niet zo vindt. Ik kom uit Landen. Alleen maar voor één dag. Londen! Dat is een goede plaats om ver vandaan te trekken, zei de monnik, terwijl zijn ogen voor zich uit staarden naar de verre horizon, waar achter ergens de zee moest liggen. Vooral in deze tya van het jaar. En wat heerlijk is het cm jong te zijn in de lente en bloemen te plukken. (Wordt vervolgd). EN ND... EEN KOPJE JB>C- Men hoopt op pi^ncipiële overeenstemming voor Juni SPOEDIGE ONDERTEKENING OVEREENKOMST NOODZAKELIJK In een te Batavia uitgegeven commu niqué over de onderhandelingen wordt o.a gemeld, dat afgesproken werd, dat de conferentie na ongeveer drie weken weer in Batavia terugkeert tot voortzet ting van de besprekingen. De Ned. "de legatie gaf uitdrukking aan de hoop, dat beide partyen voor Juni van dit jaar overeenstemming zouden kunnen berei ken omtrent de principes, die in de po litieke overeenkomst zouden worden ver vat. terwijl de maand Juni gebruikt zou kunnen worden voor de feitelijke opstel ling van de tekst der politieke overeen komst. Een Nederlandse vertegenwoordiger wees er op, dat spoedige ondertekening van een overeenkomst nodig was, wil de vestiging van de Ver. Staten van Indo nesië en de Ned.-Indonesische Unie niet belangrijk vertraagd worden ten op zichte van de eerder aangekondigde da tum van 1 Januari 1949. ONDERHOUD Dr VAN MOOK-HATTA Dr Van Mook en dis Moh Hatta heb ben een onderhoud gehad, dat in aan gename sfeer werd gevoerd, maar waar over verder geen mededelingen gedaan konden worden. het cp een beperkt niveau, worden be houden. De vermindering van een aantal con tingenten, vergeleken bij de vorige ver- dragsoeriode, moet worden toegeschre ven aan de door de Noorse regering gevoerde v^soberings-politiek. SCHEEPSBERICHTEN. AARDIJK, 10/4 van New York naar "Antwerpen en Rotterdam; ALCHIBA, Bahia Blanca—Nederland. 10/4 te St. Vin cent KV verwacht; ALCOR. 10/4 van Per- nambuco naar Bahia; ALCYONE, Rotter damBuenos Aires, pass. 9/4 Madeira; ARKELDIJK. RotterdamGulfhavens. 10/4 van Antwerpen; BALI, 10/4 van Ma cassar te Soerabaya verwacht; BRESKENS, 10/4 van Amsterdam te Rotterdam; CAS TOR, 10/4 nog te La Guaira; CONGO- STROOM, 9/4 van Port Gcntil te Pointe Noire; DELFT, 10/4 van Antwerpen te Curacao; ELSENBURGH, 9/4 van Rotter dam 'te Bordeaux; ENA, 10/4 van Curapao te Kingston (Jam.); ESSO DEN HAAG, vermoedelijk 14/4 van Rotterdam te Aruba, 15/4 terug naar Rotterdam; ESSO ROTTERDAM, 11/4 n.m. van Aruba te Rotterdam verwacht; HELENA. 10/4 van Curacao naar Antwerpèn; KOTA INTEN, Rotterdam—Halifax, pass. 9/4 Beachy Head. LEOPOLDSKERK. CalcuttaRot terdam. 10/4 van Genua; LIEVE VROUWE- KERK, 10/4 van Antwerpen naar Bremen; MAASKERK, 9/4 van Monrovia naar Port Bouet; MALVINA. CurasaoSydney. 9/4 op 360 mijl Zd Zd Oost van Friendly Is land; MAPI A, AmsterdamMarseille, pass. 10/4 Dungeness: MEERKERK. 9/4 van Pe- pang te Colombo; MERWEDE, Pernam- pucoAmsterdam, pass. 9/4 Madeira;, MUIDERKERK. 9/4 van Melbourne naar Aden' NEDERLAND (tanker), Abadan Rotterdam,-10/4 van Plymouth: RIDDER KERK, RotterdamJapan 8/4 van Suez; RIOUW, Australië-^Londen, pass. 9/4 Gi braltar: SALATIGA. New York—Java. 10/4 nm te Port-said verwacht; SAMARIA. Mar seilleKonakri, pass. 10/4 Gibraltar; SANDENBURGH, 10/4 van Rotterdam t-e Stockholm verwacht; STAD HAARLEM, 10/4 van IJmulden naar Casablanca: STUYVESANT- 9/4 van Paramaribo naar Po ft of Spain; TARIA, AbadanAmster dam. pass. 9/4 Bougie: THETIS (VNS), RotterdamCalcutta, pass. 9/4 Perim; ZEELAND. (SSM), 9/4 van Terneuzen op de Tyne K H.L DELFLAND, 8/4 van Paranagua naar San Francisco do Sul; ENTRE RIOS. 9/4 van Hamburg (thuisreis); LIONEL. 9/4 te Montevideo (uitreis); SALLAND, 9/4 van Amsterdam naar Zuid Amerika. KNSM: ARDEA. 9/4 te Cartagena van Gandia naar Hoek van Holland; COOL- HAVEN, 9/4 te Gdynia van Hamburg naar Amsterdam: DEO DUCE, 9/4 van Amster- I dam naar Kopenhagen; DRACO. 9/4 van Kopenhagen naar Amsterdam; ORION. I 10/4 te Rotterdam van Amsterdam naar i Algiers; ORNEN. 9/4 van Gothenburg i naar Amsterdam: ROELF, 9/4 van Am- I sterdam naar Gothenburg; TIBERIUS, I 9/4 van Limasol naar Istanboul. H Oost Afrika Lijnen: ORANJEFON TEIN, 10/4 te Antwerpen aangekomen van Southampton naar Amsterdam; CONGO- STROOM. 9/4 vertrokken van Port Gentll naar Pointe Noire; JAARSTROOM, 8/4 van j Monrovia naar Grand,Bassa. Oceaan: AENEAS. 5/4 te Port Swetten- i ham naar Singapore; CALCHAS, 7/4 to i Suez LondenAmsterdam: POLYDORUS, 8/4 te Makassar naar Batavia; POLYPHE MUS, 6/4 te Semarang naar Batavia. Nederland: BALI. 9/4 van Makassar naar Soerabaya: RONDO. 9/4 te Galveston gaat waarschijnlijk naar Houston. WILLEM B-ARENDSZ. wordt U/4 te Kaap stad verwacht; ZIJPENBERG, 9/4 van Clenfuegos naar Rotterdam. AGENDA MAANDAG. Stadsz-aal: Theater Plezier van Florl» Meslier. 8 uur nam. Gulden Vlies: Aandeelhoudersverg. N.V. Leidsclie BouW^ereeniglng". 4 1/2 u n.m. Remonstr, Kerk: Lezing dr P. D. Tjalsma*8 uur nam. WOENSDAG: Het Gulden Vlies: Jaarverg. Ver. voor fac. lijkverbranding afd. Lelden, 8 uyiaxn.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 2