I Vrije Yerkoopj Studentenkorpsen in Nationale Reserve NCFflNO MORGEN, VRIJDAG 9 APRIL 5 TYPISTE GEVRAAGD Afzonderlijke militaire onderdelen ras Officiële publicatie Laatste Berichten ABONNEER! U OP HE! LEIDSCH DAGBLAD slechts 1 dag v 5 donderdag 8 april. Rfctar wy vernemen houdt het door de Nederlandse regering kenbaar ge maakte voornemen tot uitbreiding der Koninklijke Landmacht met forma ties vrijwilligers, de mogelijkheid in tot de vorming van speciale eenheden voor studenten. Gelijk bekend zouden deze formaties in voorkomend geval gemobiliseerd worden om militaire bijstand te verlenen ter handhaving van rust en orde. Het Hoofd van de Legervoorlich- tingsdienst1 heeft, aldus lezen wij in het Alg. Ned. Studentenblad „Forum Academiale" verklaard, dat binnen het verband van de Nationale Reserve in alle universlteits- en hogeschoolsteden plaatselijlcé studentenkorpsen opgericht zullen worden. De vóórbereiding van deze oprichting zal in de eerste plaats aan de studenten zelf overgelaten wor den, op wier initiatief hoge prijs wordt gesteld. De. Generale Staf zal trachten de juiste commandanten reserve- of beroepsofficieren voor deze korpsen voor benoeming voor te dragen aan H.M. de Koningin en zal zorg dragen het nodige oefenmateriaal bijeen te brengen, iets dat wegens de concentratie gedurende de laatste ja ren van de militaire, inspanning op de uitzending van troepen naar, -de over zeese gebieden minder eenvoudig is dan het lijkt. Het kader van de studenten korpsen zal, zo mogelijk, uit de studen ten zelf gevormd wórden: studenten die de rang van officier of onderofficier bezitten, zullen hier uiteraard het eerst toe in aanmerking komen. Voor de stu denten-eenheden zal van de algemene regel, dat ten minste zes maanden mi litaire dienst voor toelating tot de Na tionale Reserve noodzakelijk zijn, kun nen worden afgeweken, zodat studen ten, die nog niet als militair zijn ge oefend, toch zullen kunnen worden aangenomen. WAT IS HET DOEL? Wat is het doel van de studenten korpsen? Hetzelfde als dat van de an dere eenheden van de Nationale Reser ve: de korpsen behoren, om een voor beeld te noemen, niet beschouwd te worden als in voorkomend geval alleen plaatselijk of alleen ter bescherming van academiegebouwen optredend. Zo nodig zullen zij, in samenwerking met andere plaatselijke studentenkorpsen en met verdere formaties van de Na tionale Reserve, in elk deel van het land kunnen worden gebruikt ter on dersteuning van het wettig gezag. Er moet hierbij niet uitsluitend aan een optreden gewapenderhand gedacht worden: vooral zolang de studenten korpsen ongeoefend zijn men hoopt dat de korpsen bij de aanvang van de naderende zomervacantie reeds een ze kere geoefendheid zullen bezitten zullen zij bij oproeping van grote waar de kunnen zijn om stagnatie in vitale bedrijven of verbindingen te helpen verhinderen. Zullen de studentenkorp sen in geval van oproeping een apart kenteken aan de uniform dragen? Daar is op het ogenblik nog niets van te Concertgebouworkest komt in Leiden VOOR HET EERST SINDS 10 JAAR. Vergissen wij ons niet, dan zal, sinds 10 jaar voor het eerst, het Concertge bouworkest hier ter stede een concert geven en wel op Dinsdag 25 Mei a.s., onder leiding van Pierre Monteux. Dit concert vormt een sohakel in een reeks van tien concerten, welke het beroemde Amsterdamse orkest in de voornaamste steden van - ons land onder auspiciën van de Stichting 1940'45 ter gelegen heid van zijn 60-jarig bestaan zal geven. Het programma zal vermoedelijk be staan uit het vioolconcert in g. gr. terts van Mozart met als solist Jan Bresser en de 9de Symphonle van Bruckner. NED. HERV. PREDIKANTENVERG. In de laatste samenkomst van de Ned. Hervormde Predikantenverenigin° te Utrecht heeft prof. dr J. N Bak huizen van de Brink gerefereerd over het onderwerp „Traditio". Nadat prof. Bakhuizen van de Brink gesproken had, werden in de vacatures als bestuursleden gekozen prof. dr W. C. van Unnik te Utrecht, ds C. Brou wer te Utrecht, ds W. A. Zeydner te Rotterdam en ds H. van der Linde te Beek. De vergaderingen werden door ca. 650 predikanten bezocht. HET REGERINGSJUBILEUM VAN H.M. DE KONINGIN. De heer Joh. Jonker, lid van het co mité, dat hier ter stede de viering van het regeringsjubileum van H.M. de Ko ningin voorbereidt, zal morgenavond te kwart over zeven, over de derde lijn van het radio-distributienet een causerie houden, waarin hij speciaal het licht zal laten vallen op het bloemenfeest, dat eind Augustus alhier wordt geor ganiseerd. zeggen: over de kentekenen van de Nationale Reserve als geheel Is nog weinig vastgesteld. Zal aansluiting ge- zooht worden bij de bestaande studen ten-weerbaarheden en schietverenigin gen? Dat is een kwestie waarin de stu denten zelf het best advies zullen kun nen geven. De besprekingen verkeren op het ogenblik algemeen nog in een beginstadium. De Nederlandse Studenten Raad geeft aan de vorming van deze studenten korpsen zijn volledige medewerking en heeft een beroep gedaan op allen die hiervoor in aanmerking komen, om zich beschikbaar te stellen. In de ko mende weken zal de inschrijving wor den geopend- Naar schatting zullen c.a. 30% van de Nederlandse studenten zich hiervoor opgeven. De vraag is gesteld of vrouwelijke studenten kunnen worden ingescha keld in E.H.B.O.-korpsen. K. EN O. Voordrachtavond Claudine Witsen-Elias Had de voordrachtkunstenares Clau dine WitsenElias gisteravond, toen zij in het Leidse Volkshuis voor K. en O. optrad een „slechte dag"? Wij moeten het wel aannemen, want hetgeen giste ren werd gebracht, verzen van Guido Gezelle, Jac. Schreurs, van Collem, Bertus Aaf j Roland Holst en Prins, was van een monotoomheid, die al zeer spoedig de aandacht niet meer wist te boeien. De vele wijzigingen in het pro gram zouden ook reeds kunen wijzen op een niet gedisponeerd zijn van deze kunstenares. De voordracht op zieh- zelve voornaam en beheerst, dat zij er kend. droeg geen bezieling en werd door geen uitdrukkingsvermogen on dersteund. Het was alles vlak. Het leefde niet. Ook na de pauze, toen twee fabels van La Fontaine en een sprookje van An derson werden gegeven (het laatste proza) trad geen wending ten goede op. M. POLITIE ZOEKT ONBEKENDE AUTOMOBILIST. Op 2 April j.l. te circa 16.45 uur heeft op de Haarlemmerstraat een aanrijding plaats gevonden, waarbij een voetganger ernstig werd gewond. Een automobilist was hiervan getuige. De Leidse ver keerspolitie verzoekt deze persoon zich voor het verstrekken van inlichtingen aan het Bureau van Politie te vervoe gen. HET ONVEILIGE VERKEER Het is de laatste dagen weer meer malen voorgekomen, dat jeugdige kin deren zonder op het verkeer te letten de straat oversteken. Hoe gevaarlijk dit is. hebben, gisteren wederom twee kin deren ervaren. Op de Herenstraat ge raakte een kind onder een bakfiets en bekwam een hersenschudding .terwijl in hetKooihof 'n meisje onder een motor fiets terecht kwam en daarbij enkele ontvellingen opliep. Nu de scholen weer zijn begonnen past hier een ernstig be roep op ouders en onderwijzers, om de jeugd blijvend en met klem te wijzen op het gevaar, waarin zij dagelijks ver keert PRIJSOPDRIJVING. De Leidse Prijscontróle heeft een groot aantal processen-verbaal opge maakt wegens prijsoverschrijding. Een winkelier verkocht een utility-pan, die f. 2.85 mag kosten, voor f. 5.een andere winkelier verkocht stopcontac ten voor f. 1.25 (toegestane prijs f. 0-55). Een monteur verkocht een gebruikt mo torrljiuig, waaraan de waarde volgens het taxatiebewijs f. 600.bedroeg,voor f. 3000.—. Dergelijke prijsovertredingen werden geconstateerd bij eiproducten. rijwiel onderdelen, textiel, meubels, maizena, aardappelmeel, bier, limonade, koffie- stroop, vlees, margarine, peulvruchten, stroop en specerijen. RADIO-ORGELCONCERT. Morgenavond, van 21.30—22 uur zal et uit de Pieterskerk een radio-uitzen ding plaats hebhen (over Hilversum II), welke verzorgd wordt door Leo Mens. Uitgevoerd worden om. enkele zeer oude orgelwerken van Obrecht en Isaac 1500) en de z.g.n. Echo-fantasie van Sweelinck 1600). waarbij de karak teristieke eigenschappen van het mooie Pieterskerkorgel tot uiting komen. Door de geslaagde restauratie van het instrument, zal men zich een klank beeld kunen vórmen, hoe deze muziek voQr een 400-tal jaren geklonken heeft. Kooruitvoering „De Stem des Volks'' BEETHOVEN: C DUR MIS. SCHUBERT: MIRJAM'S SIEGGESGESANG. Dirigent Piet Boogaard zag zich voor een zware opgave gesteld: met zijn „De stem des volks" voerde hy twee standaardwerken van ongelyke waarde der koorlitteratuur uit, n.1. de uit 1807 daterende kleine C dur mis van Beethoven en Schubert's „Mlrjam's Ciegesgesang". Het eerste mogen wy rekenen tot een der rypste scheppingen van Beetho ven, die weliswaar 10 jaar later met zyn „Missa Solemnis" hetzelfde lithurgise^ic onderwerp in veel groot ser vorm behandelde, doch reeds met deze mis een voor zyn tyd verrassend nieuwe proeve leverde en er op devote wyze zyn religieuse overtuiging in uit sprak. Koor en solisten kunnen er zich ontroerend dan wel glorifiërend in doen horen en een uitbeelding ge ven van de mistekst, waarin Beet hoven sterk het accent legt op de ideële betekenis daarvan. Van de eerste indrukwekkende inzet het Kyrie eleison af. boeit dit werk door de compacte constructie, haar stralende dan wel gevoelige of smartelijke onderdelen. Met erkentelijkheid mag reeds ge waagd worden van de gedegen voorbe reiding. Het machtige koor beheerste de partituur vrijwel vlekkeloos, maar wat de uitvoeringspractijk betreft wordt nog te zeer het heil verwacht van het zin gen in allersterkste graad. Er zal dan ook terdege aandacht besteed moeten worden aan subtielere afwerking, nuan cering en afdempen, vooral daar waar, zoals in het Benedictus, koor en solisten tezamen aan het woord zijn. De sopra nen, wier opgave, o.a. in verband met de moge ligging, niet gemakkelijk was, waren in het algemeen aan de domi nerende kant. Er zal dus naar meer evenwichtige verhoudingen gestreefd moeten worden. Het zuiver weergeven van de geeste lijke, devote inhoud is wel een zeer be langrijke factor. Ook daaraan ontbrak nog het een en ander, doch de tyd zal, naar wij hopen, de nodige verdiepina brengen. W Wij konden echter de kranige presta tie waarderen, want zij hield verschil-* lende verheffende passages in. Het solistenkwartet, bestaande uit de dames Elina Hemrika (sopraan), Paula Lindberg (alt), Wiebe Draaijer (tenor) en Henri Welbooren (bas) zong ver dienstelijk. Draaijer's barytonaal ge kleurde tenor trok onze aandacht door het sympathieke timbre, evenals zijn wijdingsvolle voordracht. Wij hopen hem hier meer te horen. Na de pauze een van veel geestdrift getuigende vertolking van Schubert's „Mirjam's Siegesgesang" een van diens minder sterke en niet zeer originele werken, maar pakkend door grote uit drukkingskracht van een welhaast Handel's pathos. Er is triomferende glans ondersteund door ,de blazers en het hymnische karakter imponeert. De dirigent hield ook hier de teugels strak in de hand: het koor zong on wrikbaar zeker en voortvarend. Het kin alles natuurlijk nog edeler en ron der, maar er was reeds veel om dank baar voor te zijn. Eliha Hemrika ver tolkte de veeleisende sopraanpartij met veel kracht in de hogere regionen haar sterkste zijde! zodat deze zege zang aan de bedoelingen kon beant woorden. De H.O.V. moest vrijwel zelfstandig haar weg zoeken gelijk ook in Beet hoven maar volbracht deze taak zon der ongelukken. In het algemeen waren ook bij de orkestleden de fortissimi te zeer geliefd; de dirigent moge daaraan zijn aandacht wijden. Een avond, die ons met vreugde deed constateren, dat „De stem des volks" zich met goede resultaten toelegt op ernstige koorzang en in dit genre zijn sporen gaat verdienen. Er heerste voor dit prijzenswaardige streven geconcentreerde aandacht bij een belangstellend auditorium. H. UITREIKING VAN BONKAARTEN. Dezer dagen worden aan het Distri butiebureau wederom nieuwe bonkaar ten uitgereikt. Het kantoor is geopend van 8%113/4 en 24 uur. Meegebracht dienen te worden: Stam kaarten van alle gezinsleden, inwisse- lingsbonnen van de thans lopende bon kaart, restant van de thans lopende brandstoffenkaart, waaraan ziah bon Reserve 2 bevindt, eventueel inlegvel- vellen (voor schoenenbonnen eindigend op 7) en contrölekaart moeders (voor toeslagkaarten) Morgen zijn de gezinnen aan de beurt waarvan het Hoofd een stam kaartnummers heeft van 17.201 tot en met 21.500. Zaterdag heeft geen uitreiking plaats. leidse reddings brigade. Burgerlijke Stand van Leiden Gisteravond heeft de L.R.B. haar jaar feest gevierd. Dr J. H Teeuwen opende deze bij eenkomst met er op te wijzen, dat steeds een kern van leden zich uitslooft om te doen wat mogelijk is, maar dat een nog groter aantal leden „het wel gelooft" Juist tot deze leden wil hij zich richten, vooral nu de LE B. een moeilijke pe- waarop de vereniging drijft, echter rijn ook belangstellenden van harte welkom en aan hen de taak de L.R.B. te steu nen met al hetgeen in hun vermogen is. Na dit min of meer officiële gedeelte heeft de kern bewezen ook tot andere dingen in staat te zyn, n.l. de talrijke bezoekers een gezellige avond te bezor gen, en wel door de opvoering van en kele toneelstukjes, schetsjes en liedjes. J. Bodijn man. 41 Jaar: M. C Borché, Laten wy volstaan met de mededeling - ^ed. van M. Wolters. 73 Jaar: F. M. dat velen de toneel-speelkunst goed I 3 daeen' G' A' Brandt- wcdr" bleken te verstaan en dat regisseur J. GEBOREN: Anna Johanna, d. van W. T. den Daas en A. J Fasel; Johannes Marlnus, z. van A. van Leeuwen en M. H. van Putten; Johan na Catharlna, d. van A. Zwetsloot en A. Buljs; Cornells Jozef. z. van J. G. RanziJn en C. M. Span; Wilhelm Gljsbertus, z. van J. J. S. de Beer en N. Houwaart; Johannes J. van Benton en P. C. van der Meer; Eli sabeth Hendrlka. d van T. Verschoor en M. E. van Noord; Yvonne Jacoba, d van C. W. Elderhorst en J. van Oosten; Maria Alida, d. van P. Gecrllngs en M. A. van Schooten; Gerrlt. z. van G. VermeU en J. Naber; Peter Hillechienus, z. van VJ. H. C. Laman en C. Boot. OVERLEDEN: r Bartelsman, bijgestaan door de firma P. v. d. Pijl, veel plezier van hun moeite hebben gëhad. Uitbundig is er gelachen en speciaal „Het laatste nieuws" werd vlot en uitstekend gespeeld, Prof. dr A. J. M. Holmer alhier is benoemd tot lid van de commissie in zake de practlsche opleiding van medi sche studenten. t GETROUWD: A. C. Haak, gesch. en H. van der Hoogt. Jd; G. J. Rietmulder, Jm en A. van Cittert ld; J. C. van Dyk, gesch. en L. C. Plomp, jd; H. W. Hermsen. Jm en F. Llgtvoet, jd; C. Hollenberg. wedr. en A. van Rynbach, Jd; M Kekkevoet. Jm en L. Brandts, gesch.; H. Keljzer. Jm en P. H. J. Wortman, Jd; A. Laterveer, Jm en J. Gressle, jd; W. F. Hagman, jm en C. Lourens, Jd; A, Laven, lm en E, H, Klrchner, wed.; T. J. Schroder, jm en E. Teunisseri, Id; J. C. van Wan- rooij.'Jm en M. C. Isbrucker, Jd. Ook op Bloemencorso-dag stoptreinen De extra stoptreinen tussen Leidene n Haarlem óp de bollen-Zondagen (negen stuks, ongeveer om het uur lopend ge durende ochtend en middag) zullen ook rijden op 6 Mei (Hemelvaartsdag) en wat vooral van groot belang is ook op Zaterdag 17 April, de dag van het grote bloemencorso, georganiseerd door Sassenheim, Llsse en Hlllegom. OEGSTGEEST PROT. CHR. MIDDENSTANDERS BIJEEN. In huize „Wijnstok" kwam de afd. Oegstgeest van de Prot. Ohr. Midden standsveren iging in vergadering bijeen onder leiding van de voorzitter, de heer A. Veenstra. Op deze vergadering sprak de heer W. P. Hollebrands uit Den Haag over actuele Middenstands problemen. Op deze rede volgde een belangrijke gedachten wisseling, waar aan verschillende leden deelnamen. Ook werd deze avond de contributie- 3llliL^fn^teidVPr^bt'Jro(S'vak-i»^ 5<7° Hoogovens bleven ïen deductie iT toegestaan 8011 de vaste kant. maar Unilever was ïmrï w^? nroüSaTt'ie be- sleohts nauwelijks prijshoudend. Am- Voorts werd de propaganda actie oe gterdam Rubber lien van 200 tot 198*1 spreken. BEURSOVERZICHT AMSTERDAM, 8 April. Heden stond de inschrijving open op de uitgifte van de gewone en preferen te aandelen der Philips fabrieken. In de claims Philips was heden enige kooplust, waardoor de koers iets boven het slotniveau vari' gisteren opende, n.1. op f. 526. Het verdere verloop der claims was zeer bewogen en fluctue rend. De hocgste prys die behaald werd was f. 534 en de laagste f. 518, terwijl de markt verlaten werd op f. 525, waar mede de koers van de nieuwe aandelen Philips zioh stelt op circa 270. Overi gens was de beurs verdeeld, maar de afwijkingen waren niet groot, terwijl daar, waar zich koersverheffingen bij de aanvang hadden voorgedaan, deze in het verdere verloop weer afbrokkel den. Kon. Olie bleef, iets aan de vaste kant, met een notering van 352 voor de oude en 342 voor de nieuwe aande len, Van de Industriëlen was AKU Wethouder dr W. J J. Dijsselbloem alhier werd benoemd tot lid van de nieuw ingestelde commissie, belast met een wetenschappelijk gefundeerde gemeente-documentatie ten behoeve van het opstellen van concrete gemeenteklasse-indelingen, tevens be last met het aangeven van richtlijnen voor een dergelijke indeling. VOORSCHOTEN Verplaatsing brievenbus In het be lang van de bewoners, woonachtig aan de Wllgenlaan en Veurseweg. omgeving restaurant „De Gouden Leeuw", is de brievenbus dei- posterijen, welke zioh bevond aan de Veurseweg hoek Woel- wijklaan, verplaatst naar Voursew. 104, kwekerij Boschgeest". Dc heer P. Vermct verlaat de raad Het raadslid, de heer P. Vermet, die zitting had voor de Chr. Hist. Party, heeft, in verband met drukke werk zaamheden. bedankt als lid van de ge meenteraad. In zijn plaats is reeds be noemd verklaard de heer Jac. Nell. Demobilisatie Comité In 'n huis houdelijke vergadering van het demo bilisatie comité is 't navolgende werk comité gevormd: drs H, A, Korthals, ';en, secretaris; leden: mevr, A. S. M. de Graaf-Bootsma, P. Schuitemaker, kapelaan R. H. M. Mid delhof, D. J. Brinks en G. C. Verrips. De heer J- Hamersma alhiér is be noemd tot gecommitteerde bij de in 1948 te houden eindexamens der opleidingen voor stuurmansleerling en machinist leerling aan de van Rijkswege gesubsi- diëerde nijverheidsscholen sterdam Rubber liep van 200 tot 198*£« j terug. HVA kon zich moeilijk handha- ven en Oude Deli eveneens aan de zwakke kant. Scheepvaartwaarden kalm en lui er, bankaandelen eerder een kleinig heid beter. «Groothoek 1946 noteerde 98 3/4, de conversielening 1947 brok kelde iets af. De binnenlandse dollar lening trok iets aan tot 1013/4; ook integralen waren een fractie beter. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 7 April. Coöp. groenteveiling. Per 100 kilo: andijvie 3881, kroten 2.504.10, gelo kool 1920. boerenkool 12, prei 2956, rabarber 931. stoof - ela 3358, spinazie 4673, witlof 23 67, gek. kroten 1019. peen I 1842. postelein 95120; per 100 bos; selderij 5.80—9, rabarber 725, radijs 612; per 100 stuks: sla 515. bloemkool 12—83. PRODUCTIE VAN MEER RELIGIEUZE FILMS. Op de Jaarvergadering van de Pro testantse Film-commissie, die onlangs ln New York werd gehouden, werden, vol gens de „Llvingchureh", mededelingen gedaan over de vervaardiging van 23 „re ligious films" en het openen van een bureau in Hollywood, waardoor samen werking mogelijk is met de filmin dustrie. Deze beslissing is het gevolg van het succes, waarmee de eerste christelijke film „Beyond our own" ontvangen is. Het bureau in Hollywood zal onder lei ding komen te 6taan van leidende per sonen in de kerk daar ter plaatse, die bovendien op de hoogte zijn van de film industrie en die in staat zyn om de grondbeginselen van het protestantisme tot uitdrukking te brengen. De films die thans op het programma staan om ver vaardigd te worden dragen o.a. tot titel „Christian minister". „Missionary recrul- ty and christian education". INLEVERING TEXTIELRANTSOEN- BONNEN „C 82". Het C.D.K. deelt mede. dat handelaren ln textiel de rantsoenbonnen voor textiel voorzien van de letter en het nummer ,.C 82" voor het laatst ln de week van 18 t/m 24 April a.s. kunnen inleveren ter verkrij ging van toewijzingen. Zoals reeds werd gepubliceerd zijn bovengenoemde rantsoen- bonnen na 11 April voor de consument niet meer geldig. SCHEEPSBERICHTEN. ALDABI, 7/4 van Buenos Aires te Rot terdam; BLOEMFONTEIN, Amsterdam Kaapstad, pass. 7/4 Flnisterre; CONGO- stroom, 7/4 van Duala naar Portgentll; COTTICA, AmsterdamWest Indié, 7/4 van Dover; GROOTEKERK, SydneyRot terdam, 7/4 te Suez; JUPITER, Curasao Amsterdam, 7/4 te Antwerpen; KERTO- SONO, Rotterdam—Ba ----- -Batavia, pass. 7/4 16 u. 5TA AGOENG, Boston- Kaap del Arml. KOTA New York. 7/4 te Cape Cod Canal; KOTA GEDE, JavaRotterdam, 8/4 15 uur te Hoek van - Holland verwacht; LEMSTER- KERK, BombayRotterdam, 8/4 te Genua; MACUBA, 9/4 v. Singapore te Abadan ver wacht; MODJOKERTO, 4/4 van Soerabava naar Balik Papan; MOLENKERK, Marseille —Antwerpen pass. 7/4 Gibraltar; ORANJE- FONTEIN. KaapstadAmsterdam, 8/4 te Southampton; PRINS MAURITS, 7/4 van Benghazi naar Haifa; REMPANG, 7/4 van Amsterdam te Batavia; SOMMELSDIJK, 7/4 v. Singapore n. Batavia; STAD LEIDEN 7/4 van Loanda naar Loblto; TIBIA. Cura saoRotterdam, 7/4 260 mijl west nrd. west van Flores; TOSARI, 5/4 van Manilla te Batavia; SARANGAN, 5/4 van Honolulu naar Los Angeles alwaar 12/4 verwacht. Decentralisatie van het technisch hoger onderwijs? Naar het A.NP. verneemt ligt hef in de bedoeling van de Minister van On derwijs, K. en W. een adviescommissie in te stellen, inzake decentralisatie van het technisch hoger onderwijs. meisje verdronken in auto. In de- afgelopen nacht ongeveer half- drie reed een luxe auto in de Lange Ha ven te Schiedam. De bestuurder, de Rot terdammer A. de M., zag kans uit de auto te klimmen en om hulp te roepen, doch een meisje, de 19-jarige M. J. V. uit Rotterdam, werd nadien buiten ken nis uit de auto gehaald. Met behulp van zuurstofkoffers werd tevergeefs getracht de levensgeesten weer op te wekken. schoenenbonnen voor kinderen. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat aan kinderen geboren ln de maanden April of Mei van een der Jaren 1932 t.m. 1946, alsmede aan kinderen ge boren in Juni 1947 een schoenenbon zal worden uitgereikt, van de soort en maat, als overeenkomst met leeftijd en ge slacht van het kind. Bon 606 zal van het inlegvel worden verwijderd. De distri butiediensten zullen plaatselijk bekend maken op welke dagen men deze bon nen in ontvangst kan nemen. textielpunten ten behoeve Van handwerkonderricht. Naar het A.N.P. verneemt is er thans een regeling getroffen, waarbij ten be hoeve van het handwerkonderwijs op de lagere scholen en het naaldvakonderwijs op de huishoudscholen extra textielpun ten aan de leerlingen zullen worden toe gewezen. de voedselvoorziening van palestina. Groot-Brittannlë heeft de commissie voor Palestina van de V. N. er van op de hoogte gesteld, dat het niet in staat is de voedselvoorziening voor Palestina na 15 Mei te blijven verzorgen, en het verzoek van de commissie de voedsel voorziening tot 30 Juni voort te zetten, van de hand gewezen. amerika en het pact van brussel. De plaatsvervangende Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Lovett heeft op een persconferentie verklaard, dat de V. St. „zekere definitieve ideeën" hadden omtrent steun aan het verdrag van Brussel. Hij voegde er aan toe, dat men echter nog verdere inlichtingen wilde hebben. Gevraagd of de steun van de V. St. 'een militaire leen- en pacht- regeling zou omvatten, zeide Lovett, dat deze kwestie nog steeds in beraad was. koning paul van griekenland op reis. Koning Paul van Griekenland heeft zich met zijn militaire adviseur gene raal Papagos, generaal-majoor van Fleet, hoofd vande Amerikaanse militaire missie en gêneraal-majoor Down, alge meen bevelhebber van de Britse troepen in Griekenland, voor een tocht door de Peloponnesos op de Griekse torpedoboot „Adria" ingescheept. balkancommissie der v.n. De speciale commissie der V. N. voor de Balkan heeft een groep waarnemers opdracht gegeven, een onderzoek in te stellen naar de jongste Bulgaarse be schuldiging, dat Griekse soldaten in Maart Bulgaars grondgebied hebben ge schonden en een uit drie man bestaande grenspatrouille hebben gevangen ge nomen. De commissie heeft officieel verklaard, dat haar groep ln Epirus verzekerd heeft, dat van Albaans grondgebied ra- ketbommen zijn afgeschoten, symbolische algemene staking in italië. Het bestuur van het Italiaans alge meen vakverbond heeft opgeroepen tot een algemene staking ln geheel Italië, op Maandag 12 April tussen acht en negen uur, uit protest tegen de „on langs voorgevallen, politieke excessen op Sicilië". In de betreffende motie worden de spoorwegen en andere onmisbare dien sten van de staking uitgezonderd. De christen-democraten, gematigde socia listen en republikeinen in het bestuur stemden tegen de motie. Ter versteviging van de culturele betrekkingen tussen Rotterdam en Ba zel, die elkander op cultureel gebied hebben geadopteerd, is hedenochtend een delegatie uit de Maasstad onder lei ding van burgemeester mr Oud per K.L.M,-vliegtuig naar Zlirich vertrokken. SOEPPASTA.„EXTRA" Of U soep maakt van vlees en beentjes, dan wel alleen van groenten of vermicelli, gebruikt altijd NEFANA SOEPPASTA „EXTRA"; vooral, indien U prijs stelt op glunderende gezichten van Uw huisge noten. Nefana Soeppasta- „Extra" bevat zuiver, rund- vet en andere hoogwaardige voedingsmiddelen. Een kwaliteitsproduct, dat in geen enkele keuken mag ontbreken vooral niet in de fijne keuken. Uw slager. Uw kruidenier hebbenhet in voorraad. Vraagt ernaar! f"" RUNDVETSMELTERIJ „MINOS" Den Haag GEVRAAGD B Gevraagd netto slagersbe- diende. D. Abspoel, Doeza- straat 41. Tel. 21415. I Te koop gevraagd zeilboot, kleine of grote B.M., ln pri ma staat. Brieven met om- I schrijving en opgaaf prys Bur. ran dit Blad No. 6682 k 19 Thuiswerk gevraagd. Net I Jong echtpaar zoekt thuis werk onverschillig wat. Br. Bur. v. d. Blad No. 6683 k B Gevraagd een goede pas serdoos. Br. met prijsopgave Bur. van dit Blad No. 6692 k H 2 meisjesstudenten zoeken i kamers .per 1 Mei. Brieven Bur. van dit Blad No. 6695 k B Bl| fa. II. J. Dieben stoom- wassèrij „De Zon", Zoeter- wou dse Singel 23, kunnen be kwame sorteerders en strilk- I sters geplaatst worden. Rl Dame, zejf handwerkzaak gehad' hebbende, vraagt ha ak en breiwerk, vlugge afwerking Br. Bur. v d. Blad No. 6705 k (3 Gevraagd, wegens teleur- stelling, net meisje, 1718 J- I voor halve dagen of een werk ster voor Donderdag en Vrij dag. Aanmelden: v. d. Werf- straa/t 40 a. 0 Gevraagd een nette werk- ster voor de morgenuren 8 1/2 j 121/2 of een net meisje, boven de 16 J.. v. g. g. v. Zich aan te melden bil mevT. I Lourens Bosch, RUnsburger- weg 2. B Plano tor overname gevT,, j moet in goede staat zijn liefst klein model. Brieven met prllsopgaaf en merk. Bur. v. 1 d. Blad onder No. 6728 k. B Gevraagd een kamer met gebruik van keuken of grote zolder om in te richten, voor Jongelui die wensen te trou wen. Brieven Bur. v. d. Blad onder No, 6740 k. H Hulp ln de huishouding, van 85 uur of voor halve dagen, niet onder de 30 J., van goede getuigen voorzien. Mevr. Korswagen. Oude Sin gel 210. Werkhuizen gevraagd, Ln Lelden of omgeving, voor 3 4 dagen per week. Brieven Agent Caspers, Offemweg 54, Noordwyk B. AANGEBODEN B Beschaafde Juffr, heeft nog tijd beschikbaar, van 93 u. Onverschillig wat. Hulsh. zie ke verzorgen of schrijfwerk. Br. Bur. v. d. Blad No. 6612 k 31 Nieuw Philips radiotoestel, met pick-up ln salonkast aangeboden. Te bevragen: De Genestetstraat'114, 's middags van 26 uur. Te koop prima electr. ge hoorapparaat, prijs slechts f 150. L. "M. Brans Rapenburg 12 (kamer B13). 's Avonds v. 79 uur. i z B Te huurzlt-slaapkamer voor heer, ln centrum v. d. stad. Brieven Bur. van dit Blad onder No. 6640 k. B Mantel. Prachtige nieuwe model Jas. lichtblauw, maat 42, aangeboden wegens ver trek naar Indlë, geen punten. Plantsoen 51. B Pracht zwarte ruwharige Bouvier aangeboden, reu. 1 1/2 Jaar, scherp eerlijk ka rakter, geschikt voor dres suur. Na 5 uur of by voorken nis ook overdag. S Collè. 2de Groenesteeg 32 A. Lelden. B B. 7. -a. meisje, 21 Jaar, als serveerster. Ook voor seizoen werk v. g. g. v. Brieven Bur. v. d. Blad onder No. 6721 k. B In prima staat verkerende Blaupunkt Radio aangeboden, prijs f.300. Joh. de Wlttstr. 16 alhier. H Wegens vertrek te koop pendule, pr. uurwerk, vloer zeil. vitrage. overgordynen. spiegel eikenh. lyst, dames mantel zw. m. 4042, meis jesjurk, blouse, sportkousen, Jongensscihoenen m. 38, kin derschoenen, werkschoenen, beenkappen. 25 uur. Drulvcnstraat 44. B Wegens omst. to koop 4 1. radio, m. midden en lange golf. lopende garantie. Hoefstraat 67. H Smoking voor slank per soon aangeboden, zonder pun- I ten. Jan van Goyenkade 11. (Na 6 uur). M Te koop zellsloep, zonder tuig met rondhout f. 75. Te bevr.: Hoge Rijndijk 153. Na 6 uur B3 Klelpootaardappelen. Eer stelingen. Bintjes, blanke en blauwe Eigenheimers, Beve landers en Noordelingen. Alle metN.A.K. plombé. Vanouds: Fa. M. v. Klinken. Aalmarkt 6 Tel. 20034 Gev. 1895. M Te koop Philips radio, type 856 A, Super. Goed geluld en prima kast. Te zien: Ende- geesterstraatweg 6. Na 20 u. S3 Juffrouw b. z. a. in de hulshouding, van 94 uur. met middagmaal. Br. Bur. v. d. Blad No. 6669 k. B Biedt zich aan een net dienstmeisje, 17 Jaar, v. g. g. v. Brieven Bur van dit Blad onder No 6712 k. 0 Te koop aangeboden, zo goed als nieuwe fauteuil, ge heel verend, f85 en een mo dern theemeubel eiken. f. 65.1 Br. Bur. v. d. Blad No. 6717 k B Te koop Philips radiotoe- I stel pl.m. f.250. Te bevragen: Rynsburgerweg 87 A, tussen 7 en 8 uur. B Te koop prima eiken roei bootje. compleet met riemen, roer, zwaarden en mast f. 250 Te zien en te bevragen: Joh. de Wlttetraat 16. Leiden. B Te koop aangeboden 80 weckflessen en wel 1/2. 3/4 en liter flessen. RUn- en Schlekade 117. B Nooit meer lek. Pracht massieve witte banden voor spaakwlelen van autosteps. Per stel f. 5.50 met omleggen. In één dag klaar. By H. Janse Haarlstr. 129. Telef. 21808. B Voor de schoonmaak. In geen Jaren konden wij ze le veren Nu deurplaten on- breek- en onverslijtbaar, 30 cm lang. 7 cm. breed voor 55 ct Verder ln alle maten, lang breed en smal. Bil H. Janse. Haarl.straat 129, Tel. 21808. B Koopt nu carton, 140 cm. breed, ln elke lengte, dikte, 1 m.m. per meter 50 ct. Voor zolders, vloeren enz. Bij H. Janse. Haarl .str. 129, Telef. 21808 Lelden. B Damesrijwiel aangeboden, als nieuw, met Torpedonaaf en een transportri.lwlel met Torpedonaaf en nieuwe ban den. Mlddelstegr 137. Lelden. O Radiotoestel to koop (nieuw) middengolf en lan ge golf. Franck, Zoutman straat 1. Noord wijk aan Zee. B Haaruitval. Klltwortel op brandewijn, volgens oud re cept. Bevordertde haargroei en voorkomt roos. Per maat je f. 1 As Zaterdag drop ver krijgbaar Drog. Joh. de Tombe, apoth.ass.. Maresingel 52 Tel 23202 halte El tax. D Tc koop damesbureautje f.20. gi tafel f.17. mah. tafel f. 12.50. staande lamp f. 6. spiegel f. 30 7 m. loper f. 25. naaitafel f.1. Te bevragen: Duindam Morschkade 6, tus een 6 en 9 uur. Voor Overheidsdienst (gemeentedienst) wordt een ervaren geroutineerde Typiste gevraagd, welke in staat is de chef van de type- en correspondentie- afdeling bij afwezigheid te vervangen. Sollicitaties, vermeldende leeftijd, opleiding, referenties enz. zo spoedig mogelijk, Ln elk geval voor 12 April a.s. te richten aan het Bureau van dit Blad onder nummer 928. VAN 10—5 EN 7—9 OUR dus zonder punten, van 'n partij stoffen damesmantels, japonnen, mantelcostuums bontmantels, zilvervossen, herenkleding, enz. tegen spotprijzen in: De Burcht aan de Burchtsteeg te Leiden. J. OKKEN, Erkend Veilingmeester en Taxateur. a

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 3