Om de Duitse eenheid WEERBERICHT Minister Vos tegen het plan-Plesman Met een enkel woord De nieinve bonnen 87ste Jaargang DONDERDAG 8 APRIL 1948 No. 26356 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f3.90 per 3 maanden; cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Leiden Giro no.: 57055 Generaal Robertson aanvaardt splitsing in West en Oost Generaal sir Brian Robertson, Brits militair-gouverneur in Duitsland, heeft op de landdag (provinciaal par lement) van de in de Britse zone ge legen provincie Rynland-Westfalen, waar het Ruhrgebied toe behoort, ver klaard, dat op het ogenblik het feit aanvaard moet worden ,dat een ijze ren gordijn Duitsland in tweeën scheidt en dat de Duitsers tevreden moeten zijn met de eenheid van slecht twee derden van hun land. Robertson noemde als eerste doel van het bizonale bestuur te Frankfurt: het (herstel van economie van West-Duits- land, doch als uiteindelijk doel: het leggen van een basis, waarop de Duitse eenheid kan worden hersteld. ..Eenheid ln de ware zin van een onafhankelijke, vrij gekozen en representatieve regering. Robertson deed een beroep op de Duitsers, terwille van hun vrijheid, terwille van hun toekomstige voor spoed en terwille van alles, wat zij dierbaar achten, absoluut te weigeren zich door deze zenuwenoorlog uit' het evenwicht te laten slaan. „Kibbelt niet onder elkaar. Het kan zeer be langrijk zijn een goed partijlid te zijn, het is veel belangrijker een goed Duitser te zijn. Besluit schouder aan schouder te gaan staan tegen die mannen, die met het woord democra tie op de lippen en een knuppel ach ter de rug de Duitse vrijheid u zullen ontnemen", aldus Robertson. In verband met de economische voor- Uitzichten zeide Robertson o.m., dat het zeer ongelukkig treft, dat niet de Duit se bevolking van alle vier zones deel mag nemen aan het plan Marshall. Robertson liet de verschillende onder delen van het economische leven de re vue passeren. Steenkool. Hoewel Robertson de huidige productie per dag van 300.000 ton bemoedigend noemde (75 pCt van het vooroorlogse niveau)achtte hij een norm van 400.000 ton per dag mogelijk en noodzakelijk. Staal. Clay en Robertson achten de staalproductie, die zich naar hun mening veel te langzaam herstelt, zo belangrijk, dat zij een speciale commissie hebben ingesteld om rapport uit te brengen. Industrie. De kwestie van het eigendom der industrie moet door de Duitsers worden opgelost, hoewel de En gelse regering niet zal toestaan, dat de Duitse industrie weer in handen komt van de vroegere eigenaars. Voedsel- De voedselpositie ziet er beter uit dan ooit tijdens de bezetting. Dit betekent echter niet, dat er vol doende voedsel is. Robertson wees op de bijzondere verantwoordelijkheid van de Duitse boer in verband met de oogst van het komende jaar. - Het parlement heeft de rede van Ro bertson niet in discussie gebracht. „Een jaar geleden", aldus de minister van economische zaken, Noeltlng, „zou de rede misschien een wonderbaarlijk ef fect hebben gehad, maar thans zou de bevolking liever iets definitiefs in eco nomisch opzicht horen in verband met het Ruhrgebied." Weer dreigt een veto Op een officieuze bijeenkomst der „vijf grote" leden van de Veiligheids raad heeft Gromyko, de Sovjetgedele geerde, verklaard, dat hij opnieuw het lidmaatschap van Italië door veto zou verhinderen, tenzij de Westelijke mo gendheden ook Bulgarije, Finland, Hongarije en Roemenië zouden willen toelaten. Gromyko verlangde bovendien, dat, indien het geval van Transjordanië op nieuw behandeld zou worden, ook de aanvragen van Albanië en Buiten-Mon- golië opnieuw de aandacht moesten hebben. Engeland, Frankrijk en de V. S. ver langden een nieuwe behandeling van de aanvragen van Eire, Oostenrijk en Por tugal. Gromyko had geen bezwaar tegen af zonderlijke behandeling van India's ver zoek tot lidmaatschap. HET EUROPEES BEZIT IN AMERIKA. Brazilië en de V.S. zijn het eens ge worden over 'n „verzoenende formule" ter overbrugging van de tegenstellingen op de Pan-Amerikaanse conferentie aangaande het vraagstuk van Europese koloniën in Amerika. De formule wordt nu met de andere delegaties besproken en zal waarschijn lijk binnenkort aan de sub-commissie voor koloniale aangelegenheden worden voorgelegd. De formule is gebaseerd op 't Brazi liaanse - standpunt, dat niet slechts Amerikaanse landen, dooh ook de be trokken Europese landen over dit on derwerp te heslissen hebben. WEER EEN VERVOLGING VAN LEWIS. De procureur-generaal der V.S., Tom Clark, heeft de federale rechter Golds- borough om een bevelschrift tegen de mijnwerkersleider John Lewis verzocht. De rechter heeft Lewis thans gelast Maartdag te verschijnen. HU zal zich hebben te verdedigen tegen de beschul diging van ongehoorzaamheid aan een bevel om de staking der vierhonderddui zend Amerikaanse mijnwerkers te doen eindigen. KOUDER DES NACHTS. De Bilt verwacht tot morgenavond Wisselende bewolking met enkele regen- of hagelbuien. Tijdelijk krach tige Westelijke wind. Kouder des nachts. Overdag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. 9 APRIL. Zon op: 5.58 uur; onder: 19.27 uur. iMaan op: 6.13 uur; onder: 19.30 uur. (N.M.) Hoog water te Katwijk te 3.59 en 16.12 uur. De leider der sociaal-democraten in de bizonale raad, Herbert Kreidemann, was van mening, dat Robertson's rede de moed toonde, die „heden ten dage nood zakelijk was voor de verdedigers der vrijheid" Duitsland zou slechts een een heid worden na een politieke strijd. Van Franse zijde wordt echter ver zekerd, dat men de deur voor een rege ling met de Sovjets zo lang mogelijk open wil houden. Deze rede wordt door waarnemers te Frankfort gezien als bewijs, dat de Wes terse mogendheden onherroepelijk tot splitsing van Duitsland in twee delen besloten hebben. Robertson zou derhalve de eerste woordvoerder van de Weste lijke mogendheden zijn, die het eind van het viermogendheden bestuur van Duits land als een voldongen feit beschouwt. De rede wordt beschouwt als een voor bode van voor de deur staande gewich tige beslissingen inzake het toekomstige bestuur van Duitsland. Men gelooft dat 10 April de critieke datum voor het ne men van definitieve stappen zal zijn. daar dari de geallieerde bestuursraad bijeen moet komen. In Frankfort gaan hardnekkige, doch onbevestigde geruchten, dat de Sovjets zullen aandringen op de onmiddellijke samenstelling van een souvereine Duitse regering en een valutahervorming voor de Oostelyke zone en Berlijn zullen pio- clameren. Verondersue.d wordt, dat de Westelijke mogendheden nood-regelin gen getroffen hebben voor het geval /an een ontbinding van de bestuursraad en een Sovjetrussische valutahervonning. Sokolofsky verwerpt Brits voorstel Maarschalk Sokolofsky heeft het voorstel van sir Brian Robertson, dat een vier-landencommissie de oorzaken van het vliegtuigongeluk boven Ber lijn zou onderzoeken, van de hand ge wezen en heeft nogmaals de Britse autoriteiten de schuld van de ramp gegeven. In de brief waarin Sokolofsky het voorstel van de hand wijst, verklaart hij. dat het Britse vliegtuig zich niet had gehouden aan de boven Berlijn gel dende luchtverkeersvoorschriften. O De Britse autoriteiten te Berlijn zul len Sokolofski een „in krachtige ter men gesteld antwoord" zenden. De Britse antwoordbrief is aan Bevin voorgelegd en deze zal beslissen over verder te nemen maatregelen. AMNESTIE OVER EN WEER. De Joegoslavische regering heeft am nestie verleend aan alle gedetineerde Italianen in Joego-Slavië, de Italiaanse aan Joego-Slaven in Italië. De amnestie is ook van toepassing op ter dood veroordeelden. In beslag genomen bezittingen zullen echter niet worden vrijgegeven. De maatregel is voorafgegaan door een gemeenschappelijke verklaring van de regeringen van Joego-Slavië en Ita lië betreffende amnestie voor de we derzijdse staatsburgers. In deze verkla ring is ook gezegd, dat men met het vrije gebied van Triest een dergelijk acccord wenst te bereiken. Voor personen, die onder artikel 45 van het vredesverdrag vallen (oorlogs misdadigers) geldt de amnestie niet. Naar schatting zullen 200 Joegoslavi sche burgers in Italië van de maatre gel profiteren. Het cijfer voor de Ita lianen in Joego-Slavië is niet bekend. CHRISTEN-DEMOCRATEN VERHINDEREN NATIONALISATIE VAN RUHR-STEENKOOL. De christelijk-democratische unie (R. K.) verhinderde onverwacht, aldus Reu ter, dat een wet tot „socialisatie der kolenmijnen van het Ruhr-gebied" met een grote meerderheid in het staats- parlement van Noord-Rijn-Westfalen werd aangenomen. Alle grote partijen hadden het ontwerp aanvankelijk ge steund en bij eerste en tweede lezing was het met een grote stemmenmeer- derheid aanvaard. Na de laatste lezing verklaarde ech- echter de christelijk-democratische lei der, dr Adenauer, dat „zulk een be langrijke zaak buiten de bevoegdheid van het staatsparlement viel". Een com promis-motie werd aangenomen, waar bij de zaak terugverwezen werd naar de parlementaire economische commissie. Besprekingen over wapen stilstand in Palestina WEINIG KANS OP SUCCES. Lopez, voorzittel* van de Veiligheids raad, noch de Joodse en Arabische af gevaardigden waren bereid een verkla ring af te leggen na besprekingen over een wapenstilstand van gisteravond, die drie uur in beslag namen. Lopez onderhandelde met de Joden en Ara bieren afzonderlijk en verklaarde dat te willen blijven doen. Verdere bijeenkom sten zullen zeer binnenkort plaats vinden. Naar wordt gemeld, heeft het Ara bische hoge comité verklaard zich niet op een standpunt aangaande een wa penstilstand te willen stellen alvorens het de voorwaarden daarvan kent. Een der voorwaarden voor het aanvaarden van een order tot staking van het vuren welke Arabische woordvoerders reeds hebben gesteld, is, dat men het verdelingsplan laat varen. Andere Ara bische bronnen doen verstaan, dat de ontwapening van de Haganah een an dere voorwaarde zal zijn. Van Joodse zijde wprdt verklaard, dat Sjartok, de woordvoerder van 't Joodse bureau, niet wezenlijk van het stand punt is afgeweken, dat een wapenstil stand niet tot stand kan werden ge bracht voordat de geïnfiltreerde -gewa pende Arabieren teruggetrokken zijn en een eind komt aan de „voorbereidingen tot agressie van buiten af." In kringen der V.N. acht men het tijdstip om een voorspelling te maken te vroeg,, doch men is van oordeel, dat de besprekingen geringe kansen cp succes beloven. Een woordvoerder van het Britse mi nisterie van Koloniën heeft tegenover Reuter verklaard, dat de verantwoor delijkheid voor het niet-aankemen van voedselconvooien te Jeruzalem „bij het Joods bureau ligt", dit naar aanleiding van de brief, waarin het Joods bureau de mandaatmogendheid aansprakelijk heeft gesteld. Er bestond volgens de woordvoerder van het ministerie van Koloniën een vaste gewoonte voor het verlenen van escorte aan convooien, maar de Jocdse autoriteiten zouden zich daarnaar niet gevoegd hebben. DISTRICT DORDRECHT BREEKT MET LANDELIJK E.V.C.-BESTUUR. De plaatselijke raad van het district Dordrecht van de E.V.C., w.o. ressorte ren de plaatsen Dordrecht, Alblasser- dam, Hendrik Ido Ambacht en Dubbel dam, is van oordeel, dat het niet lan ger mogelijk is samen te werken met het landelijk bestuur van de E.V.C. De raad besloot met dit landelijk bestuur te breken, contact cp te nemen met de onafhankelijke vakbeweging, waarvan de zetel voorlopig gevestigd is te Rot- trdam en op zo kort mogelijke termijn verantwoording van zijn beleid af te leggen in te houden ledenvergaderin gen. H.M. de Koningin bezocht de Jaarbeurs H.M. de Koningin heeft gistermiddag Haar traditionele bezoek aan de Jaar beurs gebracht. Zij werd verwelkomd door de voorzitter van de Raad van Beheer, dr F. H. Fentener van Vlissin- gen, de directeur mr J. Milius, de Com missaris voor de provincie Utrecht, de heer M. A. Reinalda, en, de loco-bui*- gemeester van de Domstad, wethouder 1 H. A. Bekker, alsmede de voltallige j Raad van Beheer der Jaarbeurs. De Koningin werd rondgeleid door de heer Fentener van Vlissingen. Nederland en België weer ingeschakeld bij Rijnverkeer? Naar de NJt.Crt. uit Washington verneemt, zün de bezwaren van de Amerikaanse militaire autoriteiten tegen de inschakeling van de Neder landse en Belgische havens in het Rijnverkeer met Duitsland opgeheven, j Het v/as destijds generaal Clay, die zich, op grond van budgetaire overwe gingen, tegen deze inschakeling kant te. Inmiddels is men echter tot het in- zicht gekomen, dat het voor het eco nomisch herstel van Nederland en Bel gië noodzakelijk is. met name Rotter dam en Antwerpen niet langer te nege- ren. Hierbij komt nog het tekort aan j spoorwegmaterieel in Duitsland, dat i het transport langs de grote waterweg de Rijn noodzakelijk maakt. In welingelichte Amerikaanse krin gen verwacht men, dat het slechts een kwestie van enkele weken is, voordat een en ander geregeld zal zijn. De drie grote Rijnhavens aan de Noord zee zullen dan hun vroegere plaatsen geleidelijk weer innemen. Te Nijmegen samenwerking K.V.P.-C.P.N. verbroken In de te Nijmegen gehouden raads- I vergadering is door de voorzitter van de K.VP.-fractie, mr W. H. Meuwissen, verklaard, dat gezien de verderfelijke invloed van het communisme op het openbare leven, de Katholieke fractie het niet meer gewenst acht de samen werking met de afgevaardigden van de C.P N. langer voort te zetten. Zij ver- klaart mitsdien, dat zij aan géén ver gadering van de raad en aan die van de ingestelde commissies met afge vaardigden van de C.P.N. zal deelne men, tenzij zulks nodig zou zijn ter voortzetting van de meest dringende werkzaamheden van de gemeenteraad. Parijse conferentie op 16 April Bevin, de Britse minister van buitenl. zaken, heeft Vrijdag 16 April aanvaard als begindatum van de vergadering van ministers van buitenl. zaken der zestien bij het Europees herstelplan betrokken landen. De vergadering zal te Parijs worden gehouden. H.M. de Koningin heeft een bezoek gebracht aan de 50ste Jaarbeurs te Utrecht. Voor de rondgang toonde Mr Fentener van Vlissingen aan H.M. de plattegrond van de Jaarbeurs. 21 MILLIOEN EIEREN NAAR AMERIKAANS BEZETTINGSLEGER. Onlangs is een contract afgesloten met vertegenwoordigers van het Ame rikaanse bezettingsleger in Duitsland inzake de levering van een aanzienlijk kwantum eieren. Krachtens dit con tract zal Nederland van begin April tot eind Juli 1948 in totaal 21 millloen stuks eieren leveren. Veikeeisbegioting aangenomen. Particulieri autovervoer moet tot ordening komen (Van onze parlementaire redacteur) „Er is voor mij geen aanleiding om bij de regering ccn wijziging van de vroegere beslissing inzake het cen trale vliegveld aanhangig te maken", aldus verklaarde minister Vos in de Eerste Kamer bij de behandeling van de begroting van Verkeer en Water staat. De minister steunde deze uitspraak op 't advies van zijn departement, dat na bestudering van het pro en contra tot de volgende conclusies gekomen was: Het verschil in kapitaalsinves tering tussen plan-Burgerveen en plan-Schiphol zal niet veel uitmaken, daar het toch altijd tot een vliegveld- Schieveen bij Rotterdam moet komen. Een vérdere ontwikkeling van Schip hol verdient verre de voorkeur boven Burgerveen in de „zak" van de Haar lemmermeerpolder; ook met het oog op de veiligheid. Wat de passagiers betreft wegen de voordelen van beide plannen tegen elkaar op, hoewel con centratie op Burgerveen voordelen biedt, die aan de exploitant ten goede komen. Gescheiden exploitatie Schip holSchieveen heeft ook haar voor delen, b.v. ten aanzien van het onder brengen van het personeeL Een di recte spoorwegaansluiting aan het vliegveld is niet direct noodzakelijk. Het voor beide plannen benodigde grondoppervlak toont weinig verschil, waarbij echter de grond van Burger veen kostbaarder is, terwijl de ont eigeningsmoeilijkheden daar groter zullen zijn dan bij het andere plan. Het vraagstuk, wat met de eigenaren moet geschieden bij nodige onteigening van cultuurgronden, zal spr. met zijn ambtgenoot van Landbouw opnemen. Het verdient vermelding, dat geen der zeven Eerste-Kamerleden, die by deze begroting het woord voerden, het voor Plesman's plan opnam; die er over spra ken, verklaarden zich alle tegen. Bij de debatten was de minister ver weten. dat er een rode draad van socia lisatie door zijn beleid zou lopen. De heer Vos antwoordde, dat hij geen be zwaar had tegen een rode draad en evenmin tegen socialisatie: doch hij ont kende, dat hij in zijn verkeersbeleid op socialisatie aanstuurde. Een. veel snel lere weg daarheen immers zou zijn, om op ontreddering van het verkeer aan te sturen dan wel om het verkeer geheel BINNENLAND. Het plaatselijk comité van de com missie Nationale Herdenking 19401945 heeft, na goedkeuring van de desbetref fende instanties, besloten, dit Jaar op 4 Mei a.s. twee stille tochten te doen houden. Behalve de tocht naar de Waals- dorpervlakte. zal ook een tócht gehouden worden naar de begraafplaats Westduin (Ockenburg). waar een honderdtal geal lieerde piloten is begraven, benevens een groep verzetsstrijders (Stijkelgroep) die in Duitsland werden gefusilleerd. Te Venlo zijn 500 Oostenrijkse kin deren aangekomen. Zij gingen door naar de kampen in America en Severtum, van waar ze no. een verblijf van enkele dagen naar hun diverse pleegouders worden doorgezonden. Voor de Semarangse landrechter-heb ben 11 der bij de diefstallen bij het Se marangse Rode Kruis betrokken meisjes terecht gestaan. Het aantal weggenomen Japonnen varieerde voor elk harer van 16 tot 190. De opgelegde straffen lopen uiteen van een maand voorwaardelijk tot zes maanden onvoorwaardelijk, De Haarlemse recherche is op het spoor gekomen van de daders van 13 in Haarlem en omgeving gepleegde inbraken die gepleegd werden gedurende de afge lopen drie maanden. Als daders zijn ge arresteerd de 20-1. bloembollenkwekers- knecht H. J. de Kuiper, de 28-J. los-'.verk- man J. de Vogel en R. B. de Graaf. Zi) hebben een volledige bekentenis afge legd. In de nieuwe serie van portzegels (type van Krimpen) is thans de waarde van 5 cent verschenen. Te Den Haag is in de leeftijd van 36 jaar dverleden de bekende concert zangeres Maria Struyckenv. d. Adel. 17 April zal het ruim 10.000 ton me tende passagiers- en vrachtschip „Klip fontein" voor het eerst na de oorlog ge heel hersteld in dienst van de Holland- Afrlka Lijn ln de vaart komen. BUITENLAND. Duitsers, die gearresteerd worden door Sovjet-autoriteiten, zullen voortaan in staat gesteld worden hun familieleden op de hoogte te stellen van hun arres tatie. Maarschalk Stalin heeft ter ere van de Finse delegatie in het Kremlin een groot diner aangeboden. Een ongewoon groot aantal vooraanstaande Sovjet-func- tlonarlssen was aanwezig. Te Hainsacker nabij Regensburg zijn 9 Duitse arbeiders om het leven gekomen, 3 ernstig gewond en één licht gewond ten gevolge van een ontploffing ln een munitie -opslagplaats. Bij een verzamelaar van kunstschat ten ln Rome is een miniatuur van Ra phael, „De Madonna met het boek", ge stolen. De waarde van dit kunstwerk wordt geschat op 50.000.000 lire. To Haut-Fagnes nabij Spa heeft het in de afgelopen nacht hevig gesneeuwd. Op sommige plaatsen lag de sneeuw 20 centimeter dik. Te Tromseo (Noord-Noorwegen) zijn 8 gebouwen door brand verwoest en an dere beschadigd. De schade wordt op meer dan 1.5 millloen kronen geschat. De 22ste internationale Jaarbeurs te Brussel belooft een der grootste te wor den. die het fraaie eeuwfeestpaleis ooit binnen haar muren heeft gezien. Niet minder dan 31 landen van weerszijden van het „ijzeren gordijn" nemen aan deze Jaarbeurs deel en beslaan met hun 3351 stands niet minder dan 30.000 vierkante meter van het tentoonstellingsterrein, te gen slechts 1644 stands met een opper vlakte van 55.000 vierkante meter ln 1939. Het leven van bijna 1000 patiënten van twee ziekenhuizen te Cairo staat vol gens berichten op het spel, als gevolg van een staking van 1500 verplegers ln belde ziekenhuizen, die Bisteren begon. In een der ziekenhuizen kwam het tot hevige botsingen met politie en leger. Het presidium van het Noorse par lement heeft gunstig geadviseerd op het voorstel tot Instelling van een speciale commissie voor aangelegenheden van bij zondere buitenlandse politiek en van de fensiepolitiek. Men meldt de arrestatie van 24 per sonen, die er van worden beschuldigd „te hebben gestreefd naar de omverwerping van de democratische republiek Hon garije". Er worden relletjes en plunderingen gemeld uit Bagdad, Basra, Erbll, Kirkoep en Chanlquin, 5 der voornaamste Iraakse steden, ten gevolge van stakingen, die daar zijn uitgebroken. Te Zagreb in Joego-Slavië zal op 8 Mei een internationale Jaarbeurs worden geopend, waaraan o.a. Nederland deel neemt. Het 17.870 ton metende Sovjet-schip „Rossla" is thans zonder lading uit New- York vertrokken, aangezien de havenar beiders weigerden materiaal voor de Sov jet-unie in te laden. De Sovjet-autoriteiten hebben de verwijdering gelast van een automatisch Amerikaans radiostation ln een buiten wijk van Wenen in de Sovjet-zone. „om dat zij geen manschappen hadden het station te bewaken". Hét station was op gericht mot hun toestemming 'voor hot riirigeren van vliegtuigen. Twee Duitse politiemannen zijn door Sovjet-Russen over de zonegrens gevoerd en verhoord, naar de sterkte van de Britse strijdkrachten in het district van Brunswljk-Hamburg, zo wordt te Hanno ver vernomen. vrij te laten. Dit zou immers volgens spr. na tien Jaar eveneens tot volslagen ontreddering leiden of tot particuliere monopolie-vorming, welke de Staat tot overneming zou nopen. De minister had daarentegen de weg gekozen van orde ning, waarbij men het niet geheel zon der ingrijpen in de eigendomsverhou dingen kan stellen. Een wijziging in de wet Autovervoer Personen heeft spr.'s departement ver laten. Het hangt nu van het parlement af, of die spoedig zal zijn behandeld. Inmiddels moet gewoon worden doorge gaan met het huidige stelsel. De wet Autovervoer Goederpn is bereids bij de Tweede Kamer aanhangig: de minister wil hierop niet vooruitlopen door het publiceren van de richtlijnen. Wat de A.T.O. betreft, diene men te bedenken, dat de spoorwegen thans over 10.000 wagons minder beschik ken dan voor de oorlog, dat is een capaciteit van 150.000 ton. De A.T.O. biedt daarvoor een kleine compensa tie. Het particulier bedrijf staat daar entegen ongeveer op hetzelfde peil als voor de oorlog, al heeft men niet overal het gewenste materieel en is ook de verdeling over de bedrijven niet bevredigend. Laat het particulier bedrijf toch zelf tot een geordend ge heel komen. Klachten over de sluiting en verlich ting van sommige spoorwagons geldt Duitse wagens. Men zal trachten voor de winter althans een noodverlichting aan te brengen. Maar nog altijd hangt ons de dreiging boven het hoofd, dat die wagens weer naar Duitsland terugmoe ten! Ook het materieel van onder en na de oorlog is niet zo houdbaar ge bleken als normaal. Daarom wordt de vraag luider, of we wel het bedrijf kun nen volhouden in de omvang, die wij hebben bereikt. De destijds gepubliceer de voortvarende plannen waren geens zins van spr.'s departement afkomstig. De electrificatie naar het Zuiden toe honen we in de dienstregeling van Mei 1949 te kunnen opnemen. Welk gedeelte daarna het eerst aan de orde komt, moet nog worden beslist. Het Marshall-plan geldt maar voor één jaar, n.l. tot April 1949. Vóór die tijd hebben verkiezingen plaats in de U.S.A. en in diverse landen in Europa. Verdere Marshall-hulp is dus van de komende politieke situatie afhankelijk. Wij moeten derhalve voorzichtig wezen: Indien de Marshall-hulp niet ware ge komen dan hadden wij niet eens ons spoorwegplan voor 1948 tot uitvoering kunnen brengen. De benzine-actie is eerst nu. bij het begin van het zomerseizoen ingezet, óm dat zij dan iets meer succes belooft. Na 1 Juli e.k. zullen nadere beslissingen worden genomen, die van het resultaat der benzine-actie zullen afhangen. Vóór het probleem Luchtvaart Scheepvaart is de commissie onder voor zitterschap van de heer Albarda inge steld. Deze heeft reeds advies uitge bracht over het vrachtvervoer en de aan ..Aviolanda" te verlenen concessie. Na behandeling van talrijke meest plaatselijke verkeersproblemen en na korte replieken werd de "begroting zJi.st. aangenomen. Ook de begrotingen van Zuiderzeefonds en P.T.T. passeerden z.h.st. de hamer. Amsterdam krijgt zevende wethouder WORDEN COMMUNISTEN THANS UITGESCHAKELD? Met 26 tegen 10 stemmen nam gister middag de Amsterdamse gemeenteraad het voorstel aan, dat de vier voorzitters der niet-communistische raadsfracties hadden ingediend, ten einde het aantal wethouders vast te stellen op zeven. De bedoeling van dit voorstel is, al dus de eerste ondertekenaar, werkzaam heden der zes huidige wethouders te ver delen over vijf wethouders, d.w.z. 4 niet- communistische en de nieuw te benoe men functionaris, LUIT.-GENERAAL FOULKES ZAL ONS LAND BEZOEKEN. Wordt ere-burger van Wageningen. Luit.-Generaal Charles Foulkes, chef van de generale staf van Canada, tij dens de oorlog ..bevelhébber van het eerste Canadese leger, zal 2 Mei voor een bezoek van vier dagen aan ons land aankomen. Generaal Foulkes, die in 1945 in hotel „De Wereld" te Wageningen de capi tulatievoorwaarden aan de Duitsers be kend maakte, zal zich Maandag 3 Mei. waarschijnlijk in gezelschap van Z.K.H. Prins Bernhard, naar Wageningen be geven, waar hem het ere-burgerschap der stad zal 'worden aangebeden. Voor deze plechtigheid in de aula van de Landbouwhogeschool, zijn tal van autoriteiten uitgenodigd. Woensdag 5 Mei woont generaal Foulkes op de begraafplaats van mili tairen te Holten (O.) de daar te hou den plechtigheden bij. voor het tijdvak van 11 t.m. 24 April. Elk der volgende bonnen geeft recht op het kopen van: Bonkaarten KA, KB, KC 804: 301 melk: 4 liter melk. 303 melk: 7 liter melk. 306 vlees: 100 gram vlees. 307 vlees: 300 gram vlees. 308, 309 boter: 250 gram boter of mar garine of 200 gram vet. 320 algemeen: 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas. 321 algemeen: 400 gram brood of 1 rants, puddingpoeder/verm. e.d. 322 algemeen: 1600 gram brood (gel dig t.m. 17 Aprilj 313 reserve: 200 gram kaas of 250 gr korstloze kaas. 314 reserve: 800 gram brood (geldig t.m. 17 April. 316 reserve: 400 gram brood (geldig tim. 17 April). Bonkaarten KD, KE 804: 803 melk: 12 liter melk. 806, 807 vlees: 100 gram vlees. 808 boter: 250 gram boter of marga rine of 200 gram vet. 809 boter: 125 gram boter of marga rine of 100 gram vet. 820 algemeen: 100 gram kaas of 12-5 gram korstloze kaas. 821 algemeen: 400 gram brood of 1 rants, puddingpoeder/vermed. 822 algemeen: 400 gram brood (geldig Lm. 17 April), 815 reserve: 400 gram brood (geldig t.m. 17 April). Bonkaarten ZA, ZB, ZC, ZD, ZE, MD, MF. MG, MH 805 (byz. arbeid, a.s. moeders en zieken) Geldig zijn de bonnen van de strook C. Deze bonnen zijn 14 dagen geldig. Bovenstaande bonnen kunnen reed» op Vrijdag 9 April worden gebruikt met uitzondering van de bonnen voor melk, waarop eerst op Maandag 12 April as. mag worden getocht.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1