Italiaanse ambtenaren in de verdrukking Tandarts contra curatoren der Universiteit Laatste Berichten RECHTZAKEN MAANDAG 5 APRIL. Woonruimte wet 1947 en aiontagebouw besproken Zaterdag hield de afdeling Zuid-Hol land van de Nationale Woningraad in de foyer der Stadsgehoorzaal een vergade ring, waarin uitvoerig gesproken is over de wöonruimtewet 1947 en de montage- bouw. De plv. voorzitter, de heer A. Goosen. herinnerde er in zijn openingswoord aan, dat ons land na de oorlog stond voor een algehele chaos op economisch, maatschappelijk en politiek terrein. Van daag, na bijna drie jaar, moeten wij, al dus spr.t grote bewondering hebben voor hetgeen op zo verschillend terrein reeds weer werd opgebouwd. In één ding zijn wij echter niet geslaagd en dat is in de voorziening aan woningbehoefte. Dit be hoeft echter niet te verwonderen, als wij ons realiseren, dat in de oorlogsjaren niet is gebouwd en dat wij daarna met een ontzettend tekort aan materiaal en arbeidskrachten te worstelen hebben. Nadat spr. gewezen h^d op de schier on dragelijke lasten van het woningtekort, zette hij uiteen, dat aan alle kanten hard gewerkt wordt om hieraan tege moet te komen. In dit. licht moeten wij ook de, zij het tijdelijke, oplossing van de regering zien, welke zij meent'gevon den te hébben in de woónruimtewct. Daarnaast denkt zij ook door de toepas sing van de montagebouw tot een snel lere oplossing van dit vraagstuk te ko men. Spreker gelooft dan ook, dat wij op de goede weg zijn, al zal het ongetwij- fcld nog jaren duren voor en aleer het woningtekort is opgelost. DE WOONRUIMTEWET De heer C. J. van As. gemeentesecre taris van Gouda, gaf hierna een over zicht van de totstandkoming en de in houd van de Woonruimtewet 1947. welke wet in twee belangrijke delen uiteenvalt. Regelt zij enerzijds het ingebruiknemen of geven van woonruimten, anderzijds brengt zij ons in aanraking met de vor dering. Spr. achtte het van belang, dat de woningbouwverenigingen een nauw contact hebben met de commissie, welke een en ander regelt.. Volgens spr. is dit een eerste vereiste om een doelmatige uitvoering van de wet te verkrijgen. Van belang achtte spr. het ook, dat deze wet aan de betrokkene de gelegenheid biedt om zelf naar een oplossing te zoeken en dat nadrukkelijk is bepaald, dat de wet gever met billijkheidsoverwegingen reke ning zal houden. Van betekenis is het verder ook. dat de rechterlijke macht zich niet met beleidsvraagstukken mag bemoeien en zich alleen heeft te beper ken tot onderzoek van de rechtsvraag. Ten slotte weidde spr. nog uit over de vergoeding van de kosten, welke uit een vordering kunnen voortvloeien. In aansluiting op deze technische uit eenzetting sprak de heer C .A. Barel, se cretaris van de W.B.V. „Volkshuisves ting" te Delft over de practische toe passing van deze wet. Spreker, die al lereerst wees op de sociale taak, welke de woningbouwverenigingen in onze sa menleving hebben te vervullen: het die nen van de volksgezondheid gn de be vordering van het gezinsleven, beliohtte vervolgens het karakter en de samenstel ling van de commissie (art. 8) in wier handen voor zulk een groot deel de uit voering van deze wet is gelegd. Spr. achtte het van belang, dat ook een ver tegenwoordiger der woningbouwvereni gingen in deze commissie zitting heeft. Ten slotte gaf .spr. een uiteenzetting van de administratieve kant van dit vraag stuk. waarbij hti een uniforme regeling bepleitte. Ook wees spr. nog op het grote nut van het aanleggen van een ZILVEREN JUBILEUM „ONS GRUNNIGERtAAND". Een geslaagd festijn. Zoals reeds eerder vermeld, bestaat „Ons Grunningerlaand" dit jaar 25 jaar. Dit zilveren Jubileum is Zaterdag in op gewekte stemming gevierd. En was er niet alle reden daartoe? De vereniging bloeit immers en groeit nog! 's Middags was er een opgewekte re ceptie in „Het gulden Vlies". Daar mocht het bestuur vele gelukwensen in ontvangst nemen, die van vele bloem stukken werden vergezeld. Van hun be langstelling gaven o.m. blijk onze burge meester met zijn echtgenote, de voorzit ter en secretaris van de Hoofd-vereni- ging „Groningen", de heren K. ter Laan en A. Deelman, voorts afgevaardigden der zuster-verenigingen uit Den Haag, Delft en Haarlem, het bestuur van de Studéntenvereniging uit het L S.C. „Stad en Ommeland" en vertegenwoor digers van de bevriende afdelingen van Friezen, Zeeuwen, Geldersen, Overijsse laren, Brabanders en Limburgers hier ter stede. Vele hartelijke woorden wer den gewisseld, waarop de voorzitter, de heer H. A. Vriend steedé een passend antwoord wist te geven. Onomstotelijk bleek de goede verstandhouding, die er hier tussen de gewestelijke verenigingen bCHelf Hoofdbestuur deed zijn felicitatie vergezeld gaan van de aanbieding van een tweetal boekwerken over Groningen, 's Avonds was er 'n grote feestavond in de foyer der Stadszaal, waar alle boven- genoemden weer als gast aanwezig wa ren. Na een korte opening door de voor zitter voerde de heer Ter Laan 't woord als vporzitter van het Hoofdbestuur, die een aardige propaganda-rede hield voor het samengaan van alle Groningers, al gaan deze niet zover als sommige Frie zen. die maar' liefst zelfstandig willen zijn! De Groningers voelen zich één met alle andere landgenoten, doch vragen erkenning van hun taai-recht, ook in de vorm van een professoraat aan de Gro ningse Universiteit. Daarop bood de heer C. D. Krans na mens de jubileum-commissie uit de le den gevormd, een prachtig schild aan als blijvend aandenken, terwijl mevr. W J. Menkhorst-Swart namens de le den voorzitter Vriend, die alle 25 Jaren dc voorzittershamer had gezwaaid, een acte-tas aanbood. Daarop volgde de opvoering van een revue, die op het zilveren jubileum was afgestemd en het aardig deed. De oud- Groningse costumes, waarin de opvoe- renden waren gekleed, hielpen mede om fleur te geven aan dit kijk- en hoorspel van diverse aard. Na afloop bracht de voorzitter allen hartelijk dftnk voor dit eerste experi ment in deze-richting, dat hij, gelet waar allen immers amateurs-wé"rk was, niet aarzelde zeer geslaagd te noemen. Spe ciaal dankte hij de beide „makers" der revue, de heren Menkhorst en Van Kluyve en de leider van het zangkoor, de heer Riks, die zo'n belangrijke rol had gespeeld bij de uitvoering. Een zeer geanimeerd bal de foyer was vrijwel geheel vol! besloot het festijn in de foyer. Tot slot verenigden velen zich nog aan een souper in „De Harmonie", waar eveneens een zeer opgewekte stemming heerste. Hef, 'ubilcumiaar is als geheel onge- t".-nf<?ld voor „Ons Grunningerlaand" een succes te noemen. kaartregister. waarop de woningbouw verenigingen de gezinssamenstelling der leden registreren. Nadat over beide inleidingen van ge dachten was gewisseld, werd gepauzeerd. DE MONTAGEBOUW. In de 'middagvergadering hield dr ir J. P. Mazure. directeur van Ratiobouw, stichting tot rationalisatie van het bou wen ,een lezing over „Montagebouw". In het begin van zijn rede stond spr. stil bij de vele moeilijkheden, welke zich bij de woningbouw voordoen. Behalve dat de kosten zoveel hoger zijn geworden en het materiaal-vraagstuk een grote rol speelt, is er ook het tekort, aan geschool de arbeiders. Spr. vraagt zich af hoe, vooral dit laatste tekort, zal^worden op gelost als eens de noodzakelijk geachte bouw van 70.000 woningen per jaar een aanvang neemt. Thans bouwen wij plm. 25 000 woningen per jaar, en nu reeds komen wij arbeiders te kort. Ook zal volgens spr. mettertijd niet kunnen wor den voorgegaan met de subsidiëring door het rijk. Hiervoor zullen andere wegen moeten worden gevonden. Nadat spr. er op gewezen had dat men het tekort aan arbeiders voorlopig denkt op te vangen door meer machinale ar beid te laten verrichten, besprak hij en kele thans toegepaste bouwsystemen en het gemiddelde wóningpeil. om ten slotte stil te staan bij de montagebouw. Velen vinden dit systeem niet zo aantrekkelijk, maar spr. meent, dat bij een goede ar chitectuur dit bezwaar gaandeweg zal verdwijnen. Ook de prijs speelt nog een belangrijke rol, maar spr. gelooft, dat indien er wat meer met de verschillende systemen is gewerkt, de prijs zeker nog zal dalen. Spr. verwacht zelfs, dat na enkele jaren de prijs beneden het hui dige kostenpeil zal komen te liggen. Of de montagebouw het in de toekomst te gen'de normale bouw zal afleggen durft spr. op dit moment niet te voorspellen. In ieder geval hebben wij nu woningen nodig, en dit is voor het ogenblik domi nerend. Ook op deze Inleiding volgde een druk ke bespreking, waarna de vergadering werd gesloten. KLAVERJASVERENIGING „DE PELIKAAN". Viering van het 12%-jarig bestaan. De oudste klaverjasvereniging te dezer stede, „De Pelikaan", had Zaterdag avond in de Stadsgehoorzaal ter gele genheid van haar 12%-jarig bestaan een feestelijke samenkomst belegd, welke om. werd bijgewoond door vertegen woordigers van de Leidse Klaverjasbond en van vele zusterverenigingen. Na een kort inleidend woord van de voorzitter der feestcommissie, de heer C. A. Slierlngs, zorgde het gezelschap Boumah voor de opvoering van een aantrekkelijke revue „Doe het met mu ziek". Zang, muziek en dans en enige vrolijke sketches, waaraan zelfs enkele aanwezigen uit de zaal hun verdienste lijke medewerking verleenden, bezorg den de klaverjassers een amusante avond. Voor de goede stemming zorgde tevens het dans- en showorkest van Gé Hofenks Melody Makers, dat ook het bal voor zijn rekening nam en waarbij de heer P. Breddels de leiding had. „De Pelikaan" kan op een geslaagde koperen feestviering terugzien Men zie verder voor Stadnieuws 'pag. 2 van het Tweede Blad. Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN. Louise Henriëtte, van G. Quispel en L. de Langen; Maria Margaretha Jo hanna, d. van W. Buijn en A. Laterveer; Jan Marinus z. van M. J. Zuijdwegt en J. M. Ravesloot; Cornelia HendricaWil- helmina, d. van J. D. van Cuilenburg en M. E. Legeer; Nicolaas Johannes Martinus, z. van J. de Tombe en M. A. H. de Vroom; Josephina Maria Helena, d. van J. A. T. Kroone en M. A, Glan- dorf; Carolina Quirlna Christina, d. van G. H. M. Groenewegen en J. Q. M. Meiman; Rsinier. z. van P. van Klave ren en M. Slerag; Elisabeth Maria, d. van F. J. van Berge Henegouwen en E. van Houten. De 50ste Kon. Ned. Jaarbeurs DEELNEMERS UIT -LEIDEN EN OMGEVING. Leiden en omgeving is op de 50ste Kon. Ned. Jaarbeurs, welke van 615 April te Utrecht wordt gehouden, verte genwoordigd door de navolgende bedrij ven met de daarachter vermelde ar tikelen A. G. A. Technische Handelsonderne ming Wassenaar; gereedschappen, techn. artikelen, enz.; Chemische Fabriek AndrelOn, Bode graven: cosmetische art., parfums, shampo's, lotions, enz.; Apparaten- en Machinefabriek H. Glasbeek Jr. Waddinxveen: Spuitinstal- laties, compressors, lakverwarmings- apparaten. spuitpistolen en -slangen, lijmopbrengmachines, enz.; Certus Fabrieken, Hillegom: beitsen, lakken, hang- en sluitwerk, lijmen voor de houtverwerkende industrie; P. Fabery de Jonge, Oegstgeest: thee serviezen, verzilverde artikelen, Delfts- bauw aardewerk; F. A. J. de Haan, Wassenaar; metal- liseer-apparaten, zandstraal- en verf spuitinstallaties, triplex-glas, verwarm de ruiten voor vliegtuigen, glasstoffen; Houtindustrie Horos. Bodegraven; verlichtingsartikelen, radlokasten, techn. houtwaren, houten boekbindersartike len; Houtwarenfabriek „De Oude Rijn", Zoeterwoude: houtwaren, tuinmeubelen, stoelen, tafels: N.V. Internat. Handelsmij „Imenexco" Leiden: machines voor voedselberei ding, haarden, kachels, fornuizen, keu kengerei, enz.; De Jong's Machinefabriek, Hazers- woude: machines voor de bouwindustrie als molens, lièren, pompen, motoren, aannemersgereedschap, enz.; Lichtreclamebedrijf H. P. A. Kemper man, N.V. Leiden: reclame-artikelen, licht- en letterreclame, showkaarten, enz.; Fa. Gebrs. Plomp „Kibofa", Waddinx veen; kinderstoelen en boxen, speelta feltjes en -stoeltjes, harmonicabedden, kindermeubelen, kinderstoeltuigjes, enz.; Kon. Ned. Fabriek van Wollendekens, v.h. J. C. Zaalberg en Zoon, Leiden; wollendekens; ,Kosmos"-sloten-, brandkasten- en staalmeubelenf abrieken, Voorschoten brandkasten, kluisdeuren, geldkisten, stalen meubelen, kantoorinrichtingen, enz.; Leidsche Textielfabrieken Gebrs. van Wijk en Co N.V., Leiden: wollendekens, handbreigarens en gebreide goederen; Leidsche Wolspinnerij N.V., Leiden: wolleninflustrie- en handbreigai*ens; C. F. Meenpcels Maaimadhine-Impcrt, Leiden; naaimachines, speciaal naai machines voor confectie, zeil- en zadel- makersmachines. motoren voor naad machines, enz.; Jan P. Meyer, Lelden: paralleldraai banken. excenterpersen; boormachines; N.V. Nimex, Wassenaar: chemisch pharmaceutische werkartikelen, lotions, crèmes, reukwater, enz.; Jan de Nie en Zonen, Leiden: J. N. haarden voor centrale verwarming; G. Okkerse, Waddinxveen: speelgoed, poppen -meubelen, bouwdozen, gezel schapsspelen, houtwaren; C.V. Steen- en Kleiwarenfabrieken „Ouderzorg" De Ridder en Co., Lei derdorp: bouwaardewerk, stenen, te gels, molenleipaunen, vloeren, stoom steen'ooorw, spouwkozijn steen,en z.; Potterie De Boerderij, Oud-Aade:. aardewerk; Houtverwerkende Industrie „De Pijl", Leiden: speelgoed, toilet- en sohrerbe- nodigdiheden, noodwoningen, -oafé's en -kerken, directieketen; Schoondergang's Conservenfabriek, Leidengroenten- en vruohtenconser- ven, limonadesiropen; N.V. Sikken's Lakfabrieken, Sassen- heim: lakken en verven; ,W. A. Sliedrecht, Waddinxveen: hou ten en mechanisch speelgoed, strand wagens; N.V. A, W. Sijthoff's Uitgeversmij., -Leiden: boekwerken en periodieken; C.V. Tieleman en Dros, Lieiden: con serven, jams, limonades, tafelzuren. Snelvries conservenfabriek N.V. Vita, Leiden- snelbevroren groenten en vruchten: Lederwaren „Voorschoten", Voorscho ten: lederwaren, tassen, portemonnaies, koffers, enz.; N.V. Zilverfabriek „Voorschoten", Voorschoten: zilveren werken, medail les, insignes, pleet, ketting, byouterie, couverts. Haarlems aanbod aan Bloembollencultuur De gemeente Haarlem neeft, ter on dersteuning van het voorstel Haarlem van de Alg. Ver. Bloembollencultuur om het besluit tot zetelverplaatsing naar Hillegom te herroepen, aan de Al gemene Vereniging een terrein van 1% hectare aangeboden in het uitbreidings plan aan de Zijlweg te Haarlem, waar een proef- en mopstertuin zou kunnen worden aangelegd, en een nieuw eigen gebouw zou kimnen worden opgericht. De afdelingen Bloemendaal, Limmen, Velsen en Schoten hebben zich ge lijk te verwachten viel reeds voor het voorstel Haarlem uitgesproken. Het besluit tot verplaatsing naar Hillegom werd indertijd genomen om meerdere redenen, waaronder een royaal aanbod van de gemeente, dat de stichting van een nieuw gebouw ten volle kon verze keren. Over het thans gedane voorstel worat in de algemene vergadering van 12 April in Haarlem beslist, VOORSCHOTEN Ernstige botsing tussen tram en auto Zaterdagmiddag omstreeks halfvljf heeft op de Veurseweg, nabij „De Gou den Leeuw" een aanrijding plaats ge had tussen de blauwe tram uit de rich ting Voorschoten en een auto. waarin gezeten waren mevr. Moorrees uit Voor schoten en de heer t). Ruys uit Wasse naar. Waarschynlijk heeft de chauffeur bij het het inrijden van de tuin van de villa van mevr. Moorrees de naderende tram uit Leidefi te laat ontdekt, waar door, juist op de trambaan, het achterste gedeelte -van de auto door deze tram werd gegrepen. De beide inzittenden werden uit de auto geworpen, die nage noeg geheel vernield werd. Zeer spoedig waren dr mr H. de Boer uit Wassenaar en dr C. Kuypers, alhier, ter plaatse en verleenden, bijgestaan door enkele leden E.HJB.O. de eerste hulp. De heer D. Ruys had o.m. een grote vlees wond aan de rechterwang, terwijl mevr. Moorrees klaagde over pijn in de zij en eveneens vleeswonden bekwam. De chauffeur kreeg een shock. De beide patiënten zijn naai- het Dia- conessenhuis te Leiden overgebracht voor een nader onderzoek. Omtrent de schuldvraag werd door de politie een onderzoek ingesteld. Het tramverkeer ondervond in beide richtin gen geruim? tijd vertraging. Rijkspostspaarbank. Aan het post kantoor werd gedurende de maand Maart bij de Rijkspostspaarbank inge legd f.19.961.57 en terugbetaald f.24381.25. géén Zondagsrijders! Overal heeft de politie gisteren verscherpt toezicht gehouden op de naleving der bepalingen inzake het autorijden op Zondag. Het verschil was opmerkelijk: er ^varen belangrijk minder auto's op de weg dan anders. De Leidse politie constateerde slechts drie overtredingen; in alle drie gevallen werden de auto's in beslag genomen en eerst te midder nacht vrijgegeven. DR. F. J. FOKKEMA. Dr F. J. Fokkema, oud-rector van de Nederl. Zendingsschool te Oegstgeest, heeft de nadrukkelijke wens te kennen gegeven om 12 April a.s., de dag waarop hij 40 jaar geleden geordend werd tot predikant, ongemerkt te laten voor bijgaan. Hij weigerde Duitse militairen te helpen Hedenmorgen behandelde het Ambte narengerecht te 's-Gravenhage het be roep, dat dr Y. J. van der Meulen, tand arts te dezer stede, had aangetekend tegen de beslissing van de minister van Onderwijs K. en W. Zoals bekend weigerde dr v. d. Meu len, die tot 1 October 1940 'leider van de tandheelkundige afdeling van het Acad. Ziekenhuis was geweest, in Juli 1940 om gevolg te geven aan een z.i. onwettig gegeven opdracht van het Col lege van Curatoren der Rijksuniversiteit te Leiden om <de tandheelkundige be handeling van de in Leiden in garni zoen liggende 12 000 leden van de Duit se Weermacht op zich te nemen, inge volge waarvan hij werd gestraft en uit de overheidsdienst ontslagen. Het Ambtenarengerecht stond onder leiding van prof. mr C. W. de Vries, ter wijl als getuigen waren gedagvaard de heren dr H. H. Maas, oud-directeur van het Acad. Ziekenhuis en prof. dr W. F. Suermondt, indertijd de directe chef van dr v. d. Meulen. Prof. Suermondt was echter wegens ongesteldheid ver hinderd aanwezig te ..zijn. Als verdediger van dr v. d. Meulen trad mr Th. J. Donner op: de minister van Onderwijs deed zich vertegenwoordigen door mr G. J. Scholten. Dr Maas. die allereerst gehoord werd, zeide het to betreuren, dat juist prof. Suermondt niet aanwezig kon zijn. Hij toch is met de finesses van deze zaak het best op de hoogte. Toen de Duitsers bij hun komst in Nederland o.m. pro beerden op de ruimten van de tandheel kundige afdeling beslag te leggen, was dit voor dr v. d. Meulen, volgens spreker, een gelegenheid om financieel meer armslag te krijgen hetgeen het weten schappelijk onderzoek ten goede zou komen. Op een vraag van de president of dr v. d. Meulen aanvankelijk de Duitsers heeft geholpen, verklaart getuige, dat dit voor hem een moeilijke zaak is om te beantwoorden. De Duitsers konden net als iedereen de polikliniek binnen wandelen. Of zij serieus behandeld zijn, weet ik niet. Dr v. d. Meulen: „De hulp werd on dergeschikt gemaakt aan het onderwijs.. Bovendien werden zij niet verdoofd". President: „Uw houding had dus niets te maken met het niet willen behande len van Duitsers?" Dr v d. Meulen: „Er is een bekend spreekwoord: waar een wil is. is een weg. Maar die wil was niet aanwezig. Het kwam niet bij mij op om mijn po sitie te verbeteren. Ik wilde er niet me de te maken hebben en heb om een as sistent gevraagd, die ik later ook zelf meende gevonden te hebben. De Duit sers zijn met de minst mogelijke hulp weggestuurd". Mr Donner, die vervolgens aan het woord kwam, gaf allereerst een inter pretatie van de wet rechtsherstel, om daarna nadrukkelijk vast te stellen, dat het feite niet gaat om een niet vol doen aan een opdracht van Curatoren. Het motief van dr v. d. Meulen is en was het, niet willen behandelen van Duitsers. Dr v.- d. Meulen is verweten, dat uit de stukken van zijn anti-Duitse gezind heid niets is te merken. Dit is volgens spreker heel goed te verklaren. In die dagen was men voorzichtig. Op allerlei wijze heeft dr v. d. Meulen getracht om er af te komen en hiervoor zijn wél eens andere gronden naar voren geschoven, zo ook het gebrekkige instrumentarium. De vergoeding van f. 1.000 waarvan sprake is, en die echter nooit zijn uit gegeven, was zuiver een taxatie voor gederfde inkomsten in eigen practijk. Zijn er kort na de capitulatie wel enige individuele gevallen geholpen, toen de officiële opdracht kwam om het Duitse garnizoen van tandheelkundige hulp te vooralen, heeft dr v. d. Meulen princi pieel geweigerd. Volgens spreker is dit motief door curatoren en hoogleraren niet voldoende begrepen. Mr Scholten, als vertegenwoordiger van de minister, bestreed hierna het motief van dr v. d. Meulen. Aanvanke lijk heeft hij wel kiezen van de Duitsers getrokken en dit was ook na de capitu latie volkomen normaal. Talrijke artsen, die in het verzet vooraan hebben ge staan, hebben in 1940 nog aan Duitsers hulp verleend, waarbij zij zich stelden op het Rode Kruisstandpunt. Het doet vreemd aan te lezen, dat dr v. d. Meu len wèl bereid was te helpen als hij f. 1.000 ontving. Men verkoopt zijn prin cipes niet voor f. 1.000". Dr v. d. Meulen: „Dit is beslist miet waar. Waar blijkt dit uit?" Mi* Scholten: „Het is wel waar, het staat in het vonnis. Bovendien acht ik Binnenscheepvaart door Sovjetzone hervat Officieel is medegedeeld, dat al het binnenscheepvaartverkeer door de Sov- jetrussische zone van Duitsland tussen de Westelijke zones en Berlijn, dat Vrijdag j.l. werd stopgezet, hedenmor gen is hervat. Volgens.een mededeling van Britse zijde zijn alle door de Sov jets aangehouden boten losgelaten zon der dat nieuwe dooumenten, als aan vankelijk door de Sovjetrussen ver langd waren, werden vereist, BEURSOVERZICHT AMSTERDAG, 5 April. De fondsenmarkt opende vandaag weifelend. De koersen bleken merendeels beneden het vorig peil; in hoofdzaak schreef men dit toe aan terughoudend heid van het publiek voornamelijk in verband met de beoordeling van de Europese politieke situatie. Het hierdoor ontstane aanbod werd niet grif opge nomen en zo ontstond een flauwe stem ming. Koninklijke werd eerste tape ge daan op 352 3/4 tot 354, en verliet de markt op 349 Nieuwe aandelen open den 343 tot 345 en liepen terug tot 338. Claims Philips liepen terug van f. 560 tot f. 551. Aandelen Philips werden ver nomen op circa 286. De overige leidende industriewaarden leden merendeels gro tere verliezen. Zo zag men AKU op 181 Unilevers op 318% en Hoogovens op 225. Aandelen walvisvaart daarentegen waren op 118 in herstel (v. k. 1151/4). Ook voor cultuurfondsen zakte het koerspeil in tot beneden Vrijdag. In Tabaksfondsen ging practisch niets om en kwamen vrijwel geen noteringen tot stand. De scheepvaart markt was ver deeld met Scheepvaartunie eerder iets zwakker, Holl. Amerikalijn daarentegen vast op 224%. Ned. Staatsfondsen vrij wel onveranderd. De conversielening 1947 noteerde 98 5/8 tot- 3/4.- Dollarle ning 102. het standpunt van curatoren zeer juist. Men moet beginnen met het eigen ge zag, dat bij curatoren in veilige handen was, te handhaven. Dr v. d. Meulen heeft bovendien, alhoewel hij negen jaar op het Ziekenhuis was, nooit een vaste aanstelling gekregen, en dit is voor mij een bewijs, dat er al eerder moeilijkheden waren geweest. Ook zul len de curatoren zich bij het bepalen van hun houding wel hebben laten lei den door de overweging de openstelling van het Ziekenhuis niet in gevaar te brengen". Ten slotte zet dr v. d. Meulen nog uiteen, dat de f. 1.000 maar een uit vlucht van hem was. Meerdere malen heeft hij ook prof. Suermondt zijn hou ding bekend gemaakt. De uitspraak van het Ambtenarenge recht volgt later. Wijziging in Nederlandse politiek? DEELSTATEN MOETEN ZELF RUST EN ORDE HANDHAVEN TE BATAVIA. Nederlandse kringen te Batavia ver klaarden, dat elke deelstaat van de toe komstige Ver. Staten van Indonesië ver antwoordelijk zal zijn voor de handha ving Vvan wet en orde binnen de grenzen van het eigen grondgebied. Volgens neutrale waarnemers zou dit het gevolg zijn var* een wijziging in de Nederlandse politiek. De onmiddellijke oorzaak van de politionele actie in Juli van het vorige jaar was vqlgens ge noemde kringen gelegen in een contro verse over deze aangelegenheid. De Ne derlanders stonden er toen op. teneinde orde en rust in de Republiek te hand haven. een gemeenschappelijk Indone- sisch-Nederlands politieleger te vormen. Nederlandse kringen verklaarden, dat Nederland thans van mening is, dat de onderscheidene deelstaten zelf de rust en orde binnen de eigen gren zen dienen tc handhaven en dat de defensie van het gehele Indonesische grondgebied moet worden gelegd in handen van de toekomstige federale regering van de Ver. Staten van Indo nesië. Naar de mening van de Nederlanders zullen krachtens de Nederlands-Indone sische Unie beide deelgenoten op inter nationaal terrein een gemeenschappe lijke defensiepolitiek moeten voeren. (U.P.) MINISTER VOS BEZOCHT IJMUIDEN. Liet zich o.a. over Katwijk inlichten. Vanmorgen heeft de Minister van Verkeer en Waterstaat ir. H. Vos offi cieus een onverwacht bezoek gebracht aan IJmuiden, om zich o.m. op de hoog te te laten stellep van de gang van za ken in het visserijbedrijf en de opbouw van het hallencomplex. Na een kijkje genomen te hebben bij het vislossen, liet hij zich Hnlich ten over de verhou ding tussen de vissershavens, Katwijk, Scheveningen en IJmuiden wat de aan voeren betreft en vöorts nam hij met veel belangstelling kennis van de her stelwerkzaamheden van de door Duit se bommen vernielde vlshallen op de Westzijde van het terrein van het st-aatsvissersbedrijf. Een bezoek aan de voormalige duik bootbunker, waar men thans bezig is efn nieuwe damwand ts bouwen, be sloot deze officiële visite. De heer C Oud, directeur van het Staat-svissersbedrljf, begeleidde de mi nister tijdens zijn rondwandeling. Parade te Rome Verscheidene honderdduizenden ver drongen zich gisteren in de binnenstad van Rome om de parade te zien van twintigduizend man militairen en poli tie, de grootste demonstratie van gewa pende kracht in de Italiaanse hoofdstad sinds het einde van de oorlog. De pa rade, die om elf uur ln de morgen be gon, volgde de traditionele „Via' dell' impero", echter met een opzettelijke af wijking, want de stoet passeerde dit maal ook langs het communistische hoofdkwartier. De regering had deze krachtdemon stratie bedoeld om aan de communisten de animo te ontnemen eventueel bij de aanstaande verkiezingen tot een staats greep over te gaan. Tevens was de pa rade bedoeld als een beroep op de va derlandsliefde der Italianen om bU de aanstaande verkiezingen op de niet- communistische partijen te stemmen.- Bijna alle bewapening, die men bij de parade kon aanschouwen, was van Brits fabrikaat, slechts de Shermantgnks van de gemotoriseerde cavalerieregimenten waren van Amerikaanse makelij. De mo derne artillerie wekte grote belangstel ling onder de vele Italiaanse oorlogs veteranen, die zich onder de toeschou wers bevonden. POLITIESTAKINGEN IN EGYPTE. Te Alexandrië zijn verschillènde per sonen gewond, doordat militairen vuur den, toen een menigte een politiepost aldaar met stenen bekogelde. Sinds mid dernacht is -het gehele politiecorps van Alexandrië en de hogere rangen van de politie te Cairo (niet de politiemannen) in staking gegaan. Zij eisen hoger loon. Het leger heeft de bewaking van de openbare gebouwen overgenomen. In regeringskringen beschouwt men de staking en de daardoor geschapen situatie als zeer ernstig. Reeds maanden lang heerste ontevredenheid onder de Egyptische politie. Naar tot nog toe bekend is werd te Alexandrië een demonstrant gedood, terwijl 2 legerofficieren en 2 soldaten gewond werden. Volgens Azzim Pasja, onderbevelheb ber van het Egyptische legergarnizoen te Alexandrië, neemt men aan, dat com munisten met het vuren zijn begonnen. Studenten en schooljongens hebben zich bij de stakende politiemannen aan gesloten. Het Ministerie van Handel en In dustrie te Madrid heeft de onderhande lingen beëindigd met Engeland, België en Nederland voor de aankoop van twee millioen staalkabel ten behoeve van de Spaanse visserij. (U.P.). Toogdag Chr. Hist. Jongeren Nadat Zaterdagochtend in het gebouw voor K en W. te Utrecht de Federatie van Christelijk Historische Jongeren groepen de huishoudelijke zaken had af gehandeld. ving 's middags aldaar de toogdag aan. Aanwezig waren o.m. het Eerste Ka merlid. de heer J. Refjers en de Tweede Kamerleden, de heren H. W. Tllanus, M. Kikkert, mr dr J. J Jt. Schmal en mr H. K. J. Beernink. De heer B. Buddingh (Schiedam),die in de ochtendvergadering als voorzitter was herkozen, hield een rede over de taak der politieke jongerenorganisatie. Mr dr Schmal, die over de buitenland se politiek sprak, betoogde datadeze nim mer onder ons volk veel belangstelling had. Scherp keerde spr. zich tegen de wijze, waarop men in vroeger jaren in ons land van de buitenlandse politiek een onderonsje heeft gemaakt. In het vlifmogendhedenpact miste spr, de er kenning, dat ook dit tractaat geen vruchten zal afwerpen als God er niet Zijn onmisbare .zegen op gebiedt. Als men dit niet heeft gedurfd ,is het laf. Als men er geen behoefte aan heeft ge voeld, is het ergerlijk, zeide spr. Het be treft hier toch een pact tussen vijf christelijke landen? De Partij van de Arbeid blaze niet te hoog van de toren, wat haar strijd tegen het communisme betreft, vervolgde spr. Wij zouden deze partij namelijk aan vroegere vergissingen kunnen herinne ren. Wij dienen naar het woord van de Amerikaan Franklin aan elkaar te han gen, want anders zullen we binnenkort leder afzonderlijk gehangen worden. De heer Tilanus wekte de jongeren op, actief te zijn bij de komende verkiezin gen. Na het slotwoord van de de heer Buddingh, sloot de heer Tilanus met ge bed. Des morgens werd een telegram van trouw en aanhankelijkheid gezonden aan HM. de Koningin. Radiorede van minister Lieftinck De Minister van Financiën prof. mr P. Lieftinck zal hedenavond ter gelegenheid van dc inwerking treding van het plan-Marshall om io.10 uur over beide zenders een radiorede uitspreken. DE VERKIEZINGEN IN ALGERIJE. Toen, volgens officieuze berichten, de resultaten van de verkiezingen in Al gerije voor op tien na alle zetels be kend waren, bleken de rechtse par tijen, in het bijzonder de R.P.P. van: generaal De Gaulle, de leiding te heb ben. In het eerste kiescollege, waarin 550.000 van de 1 millioen Franse on derdanen in Algerije gestemd hebben, onder wie 120.000 Mohammedanen, be haalden de Gaullisten 22 van de 60 ze tels, de andere partijen 13. 5 zetels moeten na deze eerste stemming, nog verdeeld worden. De overige 20 kunnen pas na de tweede stemming van de volgende week Zondag verdeeld worden, daar geen candidaat de benodigde 51%-der stem men behaalde. KONING LEOPOLD VAN BELGIE NAAR ROTTERDAM. Op doorreis naar Zwitserland. Eerst hedenochtend is het definitief geworden dat Koning Leopold van Bel gië met het s.s. „Eenidijk" van de Hol land Amerika Lijn van Havana naar Rotterdam zal komen. De „Eemdijk" is inmiddels van Havana vertrokken en zal vermoedelijk op 15 April met het hoge gezelschap te Rotterdam arriveren. Naar verluidt zal Koning Leopold per Kii.M. van Schiphol naar Zwitserland doorreizen. TEGEN HET COMMUNISME. Minister Marshall heeft de vertegen woordigers van vier Zuid-Amerikaanse landen Argentinië, Brazilië, Colum bia en Venezuela dringend verzocht een anti-communistisch blok te vormen om de Russische expansiepogingen tegen te gaan. (U.P.). HAAGSE RECHTBANK. Onware bekentenis? De raadsvrou we van de broodslijter J. M. M. P. to Leiden betoogde, dat de laatste tijd meermalen de methode wordt toege past om bekentenis te krijgen, de ver dachten te beloven dat zij op vrije voe ten gesteld zullen worden in dat geval. Hierdoor wordt verkregen, dat do be trokkenen alles maar bekennen, ln het voornemen, dat zij later bij de rechter de zaken wel uiteen zullen zetten. Maar dan worden zij gehouden aan hun eerst bij de politie afgelegde- verklaringen. Een dergelijke methode zou ook ge volgd zijn bij P., die wegens heling van een zeer groot aantal broden terecht stond, doch nu ontkende te hebben ge weten dat die op onregelmatige wijze waren verkregen, terwijl hij dit eerst bekend zou hebben. De Officier vor derde een jaar gevangenisstraf, doch de raadsvrouwe, mej. mr J. B. A. Mar cus bestreed het bewijs en concludeer de tot vrijspraak. Arbeiders worden beter betaald dan vroeger Onze Romeinse correspondent meldt: Het Centraal Bureau voor de Stati stiek te Rome maakt bekend, dat in de tweede week van Maart de index der groothandelprijzen, wanneer men 1938 op 100 stelt, 5329 ls; dit is een wéinig lager dan ln de eerste week der maand, toen de index 5362 bedroeg. De kleinhandelprijzen, voor zover wet telijk vastgelegd, bleven gelijk, die van de zwarte markt daalden met 1,8 ter wijl de goederen, die vrij in de handel verkrijgbaar zijn en waarvoor wettelijk geen maximumprijs wordt voorgeschre ven, met 2.2 in «prijs gestegen. De Index voor kosten van levenson derhoud, steeds 1938 op 100 stellend, was in Februari 1948 gelijk aan 4791 en daar mede één procent lager dan in Januari 1948. Deze daling werd veroorzaakt door de prijsverlaging der eieren, die van 60 lire (ongeveer 47 cent) per stuk ln Januari daalden tot 35 lire. De lonen der arbeiders in de industrie bleven ln Februari gelijk aan die in Januari; de index is 5105, zodat het reële loon van de arbeider thans hoger is dan voor de oorlog (verschil tussen toeneming der lonen en toeneming der kleinhandelsprijzen). Personeel in over heidsdienst Is er nog steeds slecht aan toe. De index van lonen ei} salarissen, door het Rijk betaald, (1938 - 100) be draagt in Febr. J.l. 1.3.494. Deze klasse heeft dus haar reëel inkomen sterk zien verminderen. Tot zover de gegevens van het Bureau voor Statistiek. Uit deze cijfers blijkt duidelijk, dat de ambtenaarsstand en hetzelfde geldt voor alle middenstan ders de nieuwe armen vormen in Itv He. De arbeiders worden beter bezoldigd dan vroeger en in sommige bedrijven zijn de lonen zelfs zeer hoog. Dit is een der redenen, waarom de Italiaanse produc ten vaak te duur zijn voor de wereld markt. Andere reden zijn: verouderde werkmethoden, slechte organisatie, der bedrijven met een naar verhouding te groot aantal voormannen en opzieners. Voor de huismoeders geven wij de prij zen van enkele artikelen in Rome: kaas per ons 90 cent; ham per ons f.125; Jam per potje f.3.-: koffie per kilo f 12.-; thee per ons f.2,- tot f. 2.25; ge rookte haring per stuk f. 0.30 tot f. 0.50; een maaltijd In een doorsnee restaurant f 5.- tot f.6.-; een hotelkamer f.5. of meer; een goed paar schoenen (geen luxe) f 55.-; een das MO. tot f.15.-. Het is alles duidelijk, als men bedenkt, dat de lire ten opzichte van de dollar tot 1/25 van haar waarde werd' terug gebracht en ten opzichte van de gulden tot 1/13, terwijl de levensstandaard 51 maal zo hoog werd. In guldens ls du» alles ongeveer vier maal zo duur alJ voor de oorlog.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 3