100 Tsjechische studenten mogen in ons land PANDA EN DE K.V.P. neemt scherp stelling tegen communisme De heer Neher ziet oplossing met de Republiek Wat er in Indië gebeurt Waar moet onze wereldluchthaven komen? Mijnheer MelviVs ivonderlijke fantasie MAANDAG 5 APRJL. Speciale commissie van onderzoek ..De regering is bereid een aantal Tsje chische studenten, voorlopig 100, toe gang tot Nederland te verlenen. De Ne derlandse afdeling van de „Worlds Stu dents Relief" heeft een organisatie op gebouwd, om voor 't gastvrij onderbren gen van deze studenten zorg te dragen. Op 12 Maart j.l. is een bespreking ge houden tussen de Minister van Justitie, de rectoren van de universiteiten te Lei den en te Amsterdam en vertegenwoor digers van de „Worlds Students Relief", om het verblijf van Tsjechische studen ten in Nederland te organiseren. Op 3 April is een nadere bespreking gehouden, waarbij ook de Rector-Mag- nificus van de Nijmeegse universiteit en vertegenwoordigers van studentencorpo raties aanwezig waren. Van regeringszijde Is uiteengezet, dat het onmogelijk was de grenzen zonder meer voor Tsjechische studen ten open te stellen. Dit zou tot gevolg hebben, dat allerlei verkeerde elemen ten zich onder valse voorspiegelingen in ons land zouden vestigen, terwijl bovendien in dat geval Nederland de gehele last zou te dragen krijgen van een vraagstuk, dat door dc Westerse staten gemeenschappelijk moet opge lost worden. De Tsjechische studenten die zonder toestemming van de be voegde Nederlandse overheid de grens hebben overschreden en deswege wor den aangehouden, worden in dc gele genheid gesteld de nodige gegevens omtrent hun persoon te verschaffen, maar moeten dan terugkeren naar Duitsland, waar de Engelse en Ameri kaanse bezettingsautoriteiten door gangskampen voor hen hebben inge richt. Hun aanvrage om verblijf hier te lande wordt met bekwame spoed onderzocht. Ten einde de afhandeling van deze verzoeken nog te bespoedigen en zich een volledig beeld van de toestand te vormen, zal een commissie, samenge steld uit een tweetal professoren en een tweetal vertegenwoordigers van de stu dentencorporaties, vergezeld van het hoofd van de rijksvreemdelingendienst Voedselpositie nog niet rooskleurig ALDUS RAPPORT AAN DE V. N. Volgens eey rapport, dat heden te Washington aan de tweede zitting van het bestuur van de organisatie voor voedsel en landbouw der V. N. zal wor den voorgelegd, kan in grote gebieden van de wereld zelfs het te lage niveau van de voedselvoorziening van een jaar terug niet gehandhaafd worden. Volgens het rapport is het voedselver- bruik per hoofd in verschillende landen van Europa en het midden oosten thans lager dan in 1947. De toestand van de wintergraanoogst in Europa, Noord- Amerika en het Verre Oosten geeft ech ter aanleiding tot „aanzienlijk optimis me voor de toekomst". Op het Noorde lijk halfrond is wel meer gezaaid, doch men verwacht, dat de graanvoorraad aan het eind van het oogstjaar zeer laag zal zijn. De oogst van broodgraan in Europa (Sovjet-unie niet-meegerekend) was in 1947 ongeveer 8 millioen ton ach ter bij 1946. Volgens het rapport heeft de wereld meer dan één goed oogstjaar nodig, voordat in alle streken het voed- selniveau van voor de oorlog hersteld kan worden. Er is een kleine vooruitgang in de rfjstexport te constateren, doch niet in verhouding tot de toegenomen behoefte, In de landen, die rijst tekort komen, iverwaoht men weinig verbetering, Finse afgevaardigden in Moskou terug De twee leden der Finse delegatie, die voor besprekingen naar Helsinki werden teruggeroepen, zijn per vliegtuig naar Moskou teruggekeerd om de onderhan delingen over het voorgestelde verdrag tussen Finland en de Sovjet-unie voort te zetten, In bevoegde kringen te Helsinki ge looft men, dat de Finse delegatie een duidelijke definitie van de militaire clausules van het verdrag zal blijven eisen. Oprichting Welvaartscomité's C.P.N. te Amsterdam en een Nederlandse vertegenwoordiger van de P.E.I.R.O. (de voorbereidende commissie voor de internationale vluch telingenorganisatie, uitgaande van de V.N.) zich naar de doorgangskampen in Duitsland begeven. Bovendien wordt van de zijde van de Nederlandse regering contact opgenomen met naburige lan den, om een billijke spreiding van de hulpbehoevende Tsjechische studenten over de verschillende landen te bevor deren. Deze gedragslijn van de regering heeft tijdens de bespreking van 12 Maart en van 3 April de algemene instemming van, de vertegenwoordigers van het uni versitaire leven verkregen Deze hadden open oog voor het vele, dat de Neder landse'regering ten bate van buitenlan ders doet en voor de Noodzakelijkheid ons overbevolkte land, dat in econo-J misch opzicht een zeer moeilijke tijd doormaakt, te beschermen tegen een overstroming van buitenlandse elemen ten, waaronder zich vele ongewenste vreemdelingen zouden kunnen bevin den". Naar het einde der mijnwerkerastaking in de V.St.? RECHTELIJK INGRIJPEN. Rechter Matthew Mc Gulre van het Amerikaanse federale gerechtshof heeft de mijnwerkers van het verenigd mijn- werkersverbond bevolen onmiddellijk het werk te hervatten en de mijneigenaars opdracht gegeven de nodige stappen te doen om hun geschillen met het ver bond bij te leggen. Het bevel van rech ter Matthew is tot 13 April van kracht. Op 12 April zal een auditie gehouden worden ten einde te beslissen over een eventuele verlenging van de geldigheids duur van het bevel. John Lewis, de voorzitter van het Amerikaans verenigd mijnwerkersver- bond, heeft in een boodschap aan de vierhonderdduizend leden van het ver bond verklaard, dat hun actie en beslui ten geheel voor hun eigen rekening blij ven/ De leden van het verbond, aldus Lewis, waren niet onderworpen aan or ders, aanwijzingen of suggesties van1 hem of van welke verbondsfunctionaris ook wat betreft het neerleggen van het I werk. Door sommigen wordt de verklaring van Lewis opgevat als een teken, dat de mijnwerkers het werk zullen hervatten. OOSTENRIJK EN DE JTSJECHO- SLOWAAKSE VLUCHTELINGEN. Oscar Helmer, de Oostenrijkse socia listische minister van binnenlandse za ken, heeft geprotesteerd tegen de „ille gale" aanwezigheid van .Tsjecho-Slowa- ken, die een hoge positie hebben be kleed. Volgens de minister zouden zij niet als vluchtelingen komen, doch een opdracht hebben. Als voorbeeld haalde hij het bezoek aan van Neumann, de vroegere Tsjecho-Slowaakse minister voor P.T.T., die zonder officiële toestem ming Oostenrijk was binnengekomen en politieke besprekingen had gehouden. DE SOVJETS EN DE ATOOM ENERGIE. „De Sovjet-unie zal waarschijnlijk zeer spoedig de leiding in dé wereld heb ben bij de ontwikkeling van atoomener gie voor vredesdoeleinden", aldus schrijft de Sovjetrussische geleerde Stepanian in het door de Sovjetrussische academie van wetenschappen uitgegeven tijd schrift „Vraagstukken der filosofie", „in tegenstelling met het gebruik voor mili taire doeleinden in de V.S.". EINDE SPOORWEGSTAKING IN QUEENSLAND. De „Daily Herald" meldt uit Sydney, dat de spoorwegstaking in Queensland na zestig dagen is geëindigd. Het blad spreekt van een overwinning voor de Australische labour-regering, aangezien de arbeiders „bijna zonder oppositie", de loonvoorstellen van de regering aan vaard hebben. De havenarbeiders, die een sympathiestaking waren begonnen, zouden eveneens weer aan de arbeid gaan. De communistische stakingsleider Joseph Rowe, die veroordeeld was tot zestig pond sterling boete en in zijn af wezigheid tot gevangenisstraf was ver oordeeld wegens ongehoorzaamheid aan het industriële hof van arbitrage, is door de politie gearresteerd. BESTUURSRAAD VAN 43 PERSONEN Het voorlopig plaatselijk comité voor Nationale Welvaart te Amsterdam, heeft in de Apollohal een conferentie belegd, waarin een program van actie werd aangeboden als grondslag voor een discussie, waaraan door 600 gede legeerden van 30 buurt- enbedrijfsoo- mité's werd deelgenomen. De voorzitter van de conferentie, de Amsterdamse wethouder L. Seegers, achtte „samenwerking en gemeen schappelijke strijd onontbeerlijk voof de komende acties tot opheffing van de nood der grote massa van ons volk. Wij staan aan het begin van 'n nieuwe periode van ons volksbestaan, waarin strijd zal worden gevoerd voor een be tere economische samenleving," aldus besloot hij. Na een rede van de heer H Gort zak en discussies werd niet alg. st. een lijst aanvaard van 43 personen, die de bestuursraad zullen vormen van het Welvaartscomité Amsterdam en waar in' om. alle communistische vertegen woordigers in de gemeenteraad zitting hebben. Tevens werd een resolutie aangeno men, waarin de gedelegeerden de nood zaak van het in het leven roepen ener volksbeweging voor Nationale Welvaart onderschrijven, teneinde in een samen werking van alle bevolkingsgroepen, ongeacht hun politieke of religieuze overtuiging, een gemeenschappelijke strijd te voeren tegen „Amerikaanse overheersing en oorlogsdreiging en vóór nationale zelfstandigheid, demo cratie, welvaart en vrede." Verkiezingsmanifest vastgesteld Op de Zaterdag te Utrecht gehouden vergadering van de Partijraad der KVP werd begonnen met een gevoelvolle her denking van oud-minister Huysmans door de voorzitter, de heer Andriessen. Na uitvoerige toelichting werd vervol gens het Verkiezingsmanifest vastge steld. In dit manifest wordt de noodzakelijk heid van een versterkte KVP. betoogd. Het is de vaste wil van de K.V.P.. aldus het manifest, de volle kracht van haar beginselen, overtuiging, wetenschap en politieke macht in de strijd te blijven werpen ,om de noodzakelijke voorwaar den voor vrijheid, vrede en welvaart, zo spoedig mogelijk en zo volledig mogelijk te verwezenlijken. Dit zeer uitvoerige manifest bevat o.a. een uitspraak in verband met liet communistische gevaar. Ten opzichte van de bestrijding van het communis me acht het noodzakelijk een vast be ginsel. een sterke overtuiging, een vooruitstrevend program en politieke macht. Deze vier voorwaarden al dus het manifest zijn aanwezig, en I tezamen meer dan waar ook, in dc KVP. Daarom, zo vervolgt het mani fest, is de KVP niet de enige, maar wel de krachtigste politieke tegenstan der van liet communisme. Het mani fest besluit met een klemmend beroep op alle kiezers voor een christelijke maatschappij onder de leuze: „Voor vrijheid, vrede en welvaart". Optimistisch gestemd naar Indië terug Oud-mlnlstcr L. Nehcr is gistermor gen van Schiphol weer naar Indië vertrokken. De ministers Drees en Jonkman, als mede de directeur-generaal der PTT, de heer T. van Ilouwellngcn, en dc heer P. J. Bannier, gecommitteerde voor Indische Zaken op Tiet Dep. van Overzeese Gebiedsdelen, deden de heren uitgeleide. Voer zijn vertrek verklaarde hij o.a. dat de Nederlandse regering thans be zig is een aantal basisstellingen te ont werpen, steunend op reeds bestaande concepten, betreffende de inrichting der Ned.-Indonesische Unie. Deze stel lingen zullen binnenkort ter bestude ring aan- de Ned.-Indische regering worden toegezonden. Thans wordt hieraan in Den Haag de laatste hand gelegd Deze stellingen zullen moeten leiden tot opstelling van een voorlopig ontwerp, dat aan de Ronde Tafel con ferentie tussen Nederland en Indonesië zal worden voorgelegd. Uiteindelijk zal deze conferentie tot een definitief plan moeten komen. Sprekend over de politieke onder handelingen met de Republiek, welke momenteel in volle gang zjjn, uitte de heer Neher dc stellige vcrwach-, ting, dat men er in zal slagen om tot een redelijke grondslag voor een definitieve oplossing met de Repu bliek te komen. Wel zyn nog vele en belangrijke moeilijkheden te verwach ten en moet men niet rekenen op een zeer spoedige overeenstemming. „Een definitieve oplossing met de republiek is voor 't gehele Koninkrijk van het grootste belang. Eerst dan zal men kunnen komen tot een werkelijke in- terim-regcrlng." Nu Polen? Reuter's correspondent te Warschau meldt dat evenals in Tsjecho-Slowakije \oor de wijziging van het regiem, ver schillende tekenen er op wijzen, dat de politieke macht in Polen steeds meer in handen komt van de uiterst linkse vleu gel. Er zijn aanwijzingen, aldus de cor respondent, dat evenals in Roemenië de volgende stap zal zijn, dat slechts één politieke arbeiderspartij en één boeren- organisatie zal mogen blijven bestaan. Inzake de interne moeilijkheden in de-Republiek, zeide de heer Neher, dat vanzelfsprekend ook in de Republiek geen gelijkgericht politiek inzicht be staat en cp grond van deze verschillen ook hier en daar spanningen bestaan. Zijn indruk is ec/hter, dat de huidige Republikeinse regering aan gezags- kracht wint en dat de bevolking van de Republiek in stijgende mate bereid is het Republikeinse regeringsbeleid te volgen. De heer Neher gaf voorts blijk van vertrouwen, in de realiteitszin van de Republikeinse minister-president, Mohammed Hacta. Tenslotte noemde hij de militaire toe stand gunstig, „dank zij de naleving van de op dc Renville gesloten over eenkomst tot wapenstilstand, waaraan de Republiek zich binnen de grenzen van het redelijke heeft gehouden." Ruim 200.000 bezoekers aan „Amstelflora" O hi tien uur gisteravond is de bloe mententoonstelling „Amstelflora" te Amsterdam gesloten. In ruim 10 dag hebben niet minder dan 202.952 bezoe kers de bloemenweelde bewonderd. De I „Amstelflora" heeft hiermede alle be staande bezoekers-records van bloemen tentoonstellingen in ons land grandioos geslagen! TWEE DODELIJKE ONGEVALLEN TE SCHIEDAM. In het havengebied van Schiedam hebben zich twee ongevallen met dode lijke afloop voorgedaan. De 26-j. elec- tricien J. H. de Bie uit Rotterdam viel van een hoogte van 25 meter uit een hellingkraan op de werf van Wilton- Feijenoord en was op slag dood. Tijdens werkzaamheden op een Grieks schip, liggende bij de werf „De Nieuwe Waterweg" is voorts de 41-j. arbeider G. van der Toon uit Schiedam van 13 me ter hoogte in het ruim gevallen. Ook hy is overleden. REPUBLIKEINSE MINISTERS IN AMSTERDAM. Mr Ali Sastroamidjojo, minister van Onderwijs van de republiek Indonesia, die de republiek bij de Veiligheidsraad heeft vertegenwoordigd, en lr Herling Laoh, republikeins minister van Open bare Werken, zijn gistermorgen uit New-York op Schiphol aangekomen en zullen reeds vanochtend weer naar Ba tavia doorvliegen. Minister Sastroa midjojo hield gisteravond in het gebouw „Vrij Nederland" aan de Keizersgracht te Amsterdaam een lezing over „Onder wijsproblemen in de Republiek", Ten slotte hechtte de Partijraad met alg, st. op een na zijn goedkeuring aan het standpunt va nhet Partijbestuur, ten aanzien van het Comité Rijkseenheid. Hierdoor is vastgesteld, dat onverenig baar is het bestuurslidmaatschap in de KVP en het bekleden van bestuursfunc ties in genoemd Comité of zijn organen. Dit jaar C.A.O. voor het V eilingpersoneel VOOR DE BOND VEEL WERK AAN DE WINKEL. Zaterdag werd te Utrecht de jaarver gadering gehouden van de Bond van Veilingpersoneel in Nederland. De bondsvoorzitter, de heer J. Smit, zeide o.m., dat het ledental gestegen is tot 1200 ofwel met 50 van het totale tuinbouwveilingpersoneel. 30 is nog niet georganiseerd, 20 is onderge* bracht bij andere organisaties. In 1948 wordt paraatheid gevraagd voor veel werk, wil grotere rechtszeker heid en bestaanszekerheid komen, voor al oo kdoor een algemene/collecltieve arbeidsovereenkomst. Het Centraal Bu reau wil voor ons rechtszekerheid, maar alle veilingbesturen moeten het willen. In dit opzicht komt er een kentering ten goede. In 1943 zullen vele kringvergade ringen worden gehouden, om de vakbe kwaamheid te verhogei;. meerdere Cur sussen zullen moeten worden gegeven en gevolgd, want de eisen van het bedrijfs leven worden steeds hoger Uit het jaarverslag van de secreta ris, dc heer F. Noorland, bleek, dat statutenwijziging noodzakelijk was om te komen tot een collectieve arbeids overeenkomst De afsluiting hiervan wordt in 1948 verwacht. De werkge vers hebben in een arbitrage-commis sie zitting genomen. Het ontwerp heeft reeds overal een gunstige uit werking op de herziening der lonen gehad. Uit het verslag van de penningmees ter. de heer Cornelissen. bleek er een ba tig saldo aanwezig te zijn van f1899.70. In de financiële commissie voor 1948 werd benoemd de heer v. d. Meer van de bloemenveiling „Bloemenlust" te Aalsmeer. De heren J. H. Berends en R. Noor- land werden in het hoofdbestuur herko zen, In de vacature J. Jonker werd ge kozen de heer J. A. Beentjes, candidaat van de kring Noordholland. EMIGRATIE VAN NEDERLANDSE BOEREN NAAR FRANKRIJK. (Van onze Parijse correspondent). De Emigratledienst van de Ned.. R.K. Boerenbond heeft in het Franse dépar tement Lot et Garonne het kasteel „d'Artigues" aangekocht om daar zes- maandelijkse cursussen te organiseren voor jonge boeren, die zich in Frankrijk willen vestigen. Na de cursus, die elk maal door een 25-tal emigranten ge volgd kan worden, zal door de Emigra- tiedienst bemiddeling worden verleend bij het zoeken naar een geschikte boer derij. Het kasteel Meridon. in de buurt van Parys, dat door de Nederlandse Stichting van Volkshogescholen voor een overeenkomstig doel was ingericht en waarover wij indertijd berichtten, heeft inmiddels een andere bestemming gekregen. Thans dooet dit gebouw dienst als Nederlands vacantieoord. EREPROMOTIE VAN MEVROUW ROOSEVELT 0*P 20 APRIL. De erepromotie van mevr. Eleonora Roosevelt op Dinsdag 20 April zal ge schieden in de Domkerk te Utrecht, van 3 tot 4 uur. Promotor zal zijn prof. tnr dr S. van Brakel, hoogleraar in de rechtsgeleerdheid aan de Rijksuniversi teit te Utrecht Vooraf zal mevr. Roo sevelt aanzitten aan een lunch, waar voor ook het Prinselijk Paar is uitge nodigd. Na afloop van de plechtigheid wordt mevr. Roosevelt een thee aange boden in het groot auditorium van het universiteitsgebouw. Tot slot zal mevr. Roosevelt de gast zijn op de sociëteit van de Utrechtse vrouwelijke studenten. HET REPUBLIKEINSE BESTUUR OVER SUMATRA. Verdeling in drie provincies. Het werkcomité van ihet KNIP te Djokja heeft een wetsontwerp aange nomen inzake het bestuur over Suma tra. Sumatra zal worden verdeeld in drie provincies, n.l. Noord-Sumatra, omvattend Atjeh, Sumatra's Oostkust en Tapanoeli; Midden Sumatra, om vattend de Menang-Katoau, Riouw en Djambi; Zuid Sumatra, omvattend Bengkoelen, Palembang, de Lampongs, Bangka en Billlton. In dit Republikeinse wetsontwerp wil men voor ieder der provincies een gou verneur benoemen. Het generale secretariaat zal zijn ge vestigd te Fort de Koek. SINDS EIND OORLOG RUIM 31.000 NED. BURGERS NAAR INDIË. Uit een van officiële zijde verstrekt overzicht blijkt, dat het aantal uit Ne derland naar Indonesië uitgezonden personen in het afgelopen jaar aan zienlijk Is toegenomen. In 1947 bedroeg het aantal uitge zondenen namelijk 21.506 tegen 7140 in 1946. Sinds het einde van de oorlog tot Januari j.l. werden, de militairen niet medegerekend, 31.247 personen uitge zonden. K.L.M. berekent dat haar plan (Burgerveen) f 171.000.000 goedkoper is dan aanleg van Nieuw Schiphol en Schieveen (Speciale G.P.D.-reportage) II. De quaestie Schiphol-Burgerveen is al enige tijd hangende. Bekend is, dat de Rijkscommissie Luchtvaartterreinen kort na de bevrijding tot de overtuiging ge komen is, dat Nederland behoefte heeft aan twee vliegvelden voor internationaal verkeer. Zij gaf daarom aan de regering in overweging Schiphol uit te breiden opdat het zou voldoen aan de eisen voor wereldlucht/haven en in de omgeving van Rotterdam (Schieveen) een kleiner vliegveld aan te leggen. Daarna Is de dienst van Publieke Werkfen van Amsterdam met een ont werp gekomen voor de uitbreiding van Schiphol. Rotterdam begon inmiddels ook de plannen uit te v,'erken voor Schieveen. Deze plannen worden evenwel gekruist door een ontwerp waarmee de K.L.M. ge komen is. Dr A. Plesman en zijn staf staan op het standpunt, dat-het niet al leen ongewenst, maar ook in economisch opzicht onverantwoordelijk is in het Westen van ons land twee internationale vliegvelden te onderhouden. Daarom wordt in overweging gegeven Schiphol als luchthaven op te geven en een we reldluchthaven te maken onder Burger- FEUILLETON door W. H. LANE CRAUFORD 85) Henry werd vuurrood, hij keek een andere kant uit en toen hy sprak, trachtte hij zo nonchalant en onver schillig mogelijk te zijn, „Natuurlijk zal lk de rekening be talen, maar wat komen zo'n paar on gelukkige ponden er op aan, als Je op je huwelijksreis bent." „Op Je....?" Henry lachte, een onnatuurlijke laoh. „Acn, dat is waar, dat had ik je nog niet verteld, hè?" Christopher zei niets, hij stond als aan de grond genageld. „Ik ben getrouwd." G-een antwoord. „Met een buitengewone charmante Amerikaanse dame. Ik heb haar op de boot ontmoet, toen ik naar Amerika ging, het het was liefde op het eer st? gezicht." Christopher zei nog steeds niets. „We zijn nu op onze huweHjksreis." „Hebben jullie kinderen?" Christo pher was eindelijk weer in staat een woord te zeggen. Henry werd opnieuw rood. „Nee," zei hij waardig. „Maisie 'heeft geen kin deren." „Wie is Maisie nu weer?" vroeg Christopher van de ene verbazing in de andere vallend. „Dat is mijn vrouw." Hy voegde er yerlegen aan. toe: „Zij was weduwe." „O, dus ze is getrouwd geweest?" Henry wierp een gemelijke blik op hem. „Dat probeerde ik Je duidelijk te maken, toen ik je vertelde, dat zij weduwe was." Het sarcasme ontging Christopher, hij was nog te zeer onder de indruk van het nieuws. „Haar eerste echtgenoot was Julian van Harman, de oliemagnaat," ver volgde Henry trots, „hij was onmete lijk rijk." „Is hij dood?" „Natuurlijk is hij dood," klonk het scherp. „En heeft hij zijn geld nagelaten aan z^n vrouw?" Henry maakte een bescheiden hand beweging. „Ja, en daarom1 heb lk ge aarzeld om ihaar ten huwelijk te vra gen." „Je hebt niet erg lang geaarzeld," merkte Christopher op. „In werkelijkheid niet," zuchtte de minnaar, „maar het leken mij jaren.", Hy wachtte even; op momenten van spanning vergat hij af en toe zijn Amerikaans aocent, hij herstelde dit en verklaarde: „Zie je, Amerika is heel anders dan dit oude land, alles gaat er veel vlugger." ,.Nu, dan zul je ook in minder dan geen tijd je zes kinderen wel hebben," dacht Christopher. Henry negeerde die spotternij. „Je moet eens kennismaken met Maisie." zei hij hartelijk. „Heel graag." „Ja, als Je eens zin krijgt om de ha ringvijver over te steken dan zullen wij het-heerlijk vinden je bij ons te ont vangen." Het gereserveerde in die uitnodiging viel Christopher op. Ritz was zoveel dichter bij „En hoe staat het met jouw liefde?" vroeg Henry, nu weer volkomen op zijn gemak. „Je spreekt er helemaal niet over in je brieven." Christopher schrok op „Welke liefde?" ..Heb je er dan meer dan één?" „Nee nee" hakkelde Christopher. „Maar dat is voorbij." De wetenschap, dat hij rood werd maakte hem nerveus. „Voorbij?" riep Henry verwonderd uit. „Maar ik spreek van Cynthia!" „Ja, ik ook." Henry ging vlak voor hem staan en keek hem onderzoekend aan. „Merkwaardig, dat je haar op die avond hebt ontmoet," merkte hij op. „Nu ja. sindsdien heb ik haar niet meer teruggezien." gooide Christopher er uit. „Maar je houdt toch nog steeds van haar?" „Nee!" „Ah!" Henry stak zijn sigaar in zijn mond en rookte aandachtig. „Ik heb eens gedacht." zei hij na enige tijd, ,,dat je met Bunty zou trouwen." Christopher was sprakeloos, hij keek recht voor zich uit. „Maar dat was in de tijd dat de kin deren nog hier waren," vervolgde Hen ry, terwijl hij hem aandachtig gadesloeg, „en toen ik nog dacht, dat zij hier zou den blijven. Het leek mij toen' een heel goede oplossing." „Een uitstekende oplossing, indien je Bunty's gevoelens buiten beschouwing laat." stoof Christopher op, terwyi zijn stem beefde van woede. „En hoe staat het met jouw gevoe lens?" Geen antwoora tenminste geen ant woord in woorden, maar Henry scheen tevreden én hy bewoog zyn hoofd plechtig heen en weer „En nu de zaken," zei hy, plotseling van onderwerp veranderend en hy haal de een vel papier te voorschyn, waarop getallen en aantekeningen stonden. Zij gingen aan de tafel zitten en begonnen de ïyst door te werken. Al de stukken, die betrekking hadden op de nalaten- schap van wyien Henry Melvil, waren op Christophers kantoor, zodat hij ge heel op zyn geheugen moest afgaan. Hy gaf Henry echter zoveel mogeiyk in lichtingen en Henry gaf hem nog enige instructies, toen stond hy op en zei: „En nu moet ik gaan." Hy nam zyn hoed en zyn handschoenen, toen keerde hy zich langzaam om en keek Christo pher met nadenkende ogen aan. „La ten we het nu niet weer vergeten," zei hy. „Je hebt me er toen nier aan her innerde, dat ik iets belangryks had te vertellen." „Nee, dat is waar ook," riep Christo pher uit, „dat had ik vergeten!" „Ik heb er wel aan gedacht, maar dat was na je ontmoeting met Cynthia." Christopher keek hem niet begrijpend aan. „En wat heeft Cynthia hiermede te maken?" „Ogenschijnlijk niets, maar ik wist het niet.'' Hy scheen in raadsels te spreken en Christopher vroeg een beetje ongedul dig: „En wat was het hu eigenlijk?" Henry wachtte even en zei toen op een toon. die geen plaats liet voor twij fel: „Bunty is verliefd op je." Christophers pols hield op met klop pen, zijn hart stond stil, hij stond daar, bewegingloos, als ln steen veranderd, j „Bunty is verliefd op je," herhaalde Henry en hy vertelde, naar aanleiding I waarvan hy dat dacht. Iiy vertelde van de scène in de slaapkamer der kinderen, I toen Bunty zo wanhopig was omdat Jane haar pop had weggenomen, en zo 1 diep ongelukkig, toen die pop was ge broken. Hij eindigde zyn verklaring met de woorden: „Ik begreep onmiddel- I lyk, dat zij zo op die pop gesteld was, omdat die pop met iemand of iets ver- 1 band hield, en toen Michael my ver- relde, dat jy haar die had gegeven, wist 'k, dat ze van je hield." r Wordt vervolgd) I 45). „Help!" gilde mevrouw Knutsels. „Daar heb je hem! De zwarte gedaante!" i „Politie!" brulde de heer Knutsels kor daat. „Niet nodig!" zei Panda vriendelijk. „Ik doe geen kwaad. Ik kwam per onge luk op uw balkon terecht. Ik sprong uit een raam en toen stuitte ik omhoog en toen stond ik daar en toen ging ik naar I binnen en nu wil ik graag weer naar buiten! Goeden middag en wel bedankt voor de gastvryheid!" „Het is een schandaal!" riep de heer Knutsels. over de trapleuning hangende, hem na. I „Indringers lopen in en uit! Het moest .verboden worden!" I Maar Panda luisterde niet. Hy holde de trap af, de deur uit en vervolgens j door een zyingang, het politiebureau weer binnen. Daar rende hy echter niet langer. Hij hield zyn pas in en sloop voorzichtig l^ngs de muren de trap op Behalve een paar versteende agenten was er nergens iets te zien. Alles bleef i rustig veen, eveneens in de Haarlemmermeer polder gelegen, maar 14 lc.m. zuideiyker en daardoor gemakkelijker te bereiken voor de passagiers die uit Rotterdam en Den Haag komen. HET „UITBREIDINGSPLAN" SCHIPHOL. Nu wij in staat gestel dzy'n kennis te nemen van de détails van de han- gend^ plannen, blijkt dat eigenlijk Diet gesproken kan worden van een uit breiding van Schiphol, want het komt feitelyk neer op een gehele ver nieuwing. Nieuw-Schiphol is geprojecteerd Noord Westelijk van het thans gebruikte ter rein. Op dit laatste zullen twee van de acht startbanen worden aangelegd (de thans bestaande startbanen passen niet in het nieuwe plan). Er zullen terreinen moeten worden aangekocht of onteigend, die een oppervlakte heb ben van 800 h.a. (Het huidige Schip hol beslaat 400 h.a.). De nieuwe Rijks weg Den HaagAmsterdam loopt dwars door het Nieuwe Schiphol, hij zal voor een groot deel omgelegd moe ten worden, maar toch het terrein dat voor de nieuwe stationsgebouwen is bestemd kruisen. De totale kosten van Nieuw Schiphol worden geraamd op f. 134.000.000. Voor dc aanleg van Schieveen wordt een terrein van 165 h.a. voldoende ge acht. Dc kosten van aanleg zijn ge raamd op f. 30.000.000. Daarbij komt evenwel de omstandig heid dat het bij de uitvoering van de plannen Nieuw-Schiphol en Schieveen ook nog nodig zal zijn voor de verenig de vliegtuig fabrieken nabij Katwijk een terrein te bestemmen, annex een vliegterrein voor proefvluchten, daar Nieuw-Schiphol daarvoor geen ruimte biedt. Daarmee zijn ook 25 h.a. grond gemoeid. De K.L.M. acht 650 h.a. voor de we- reldvlieghaven onder Burgerveen vol doende. De aanlegkosten zyn getax eerd op f. 130.000.000. DE BEZWAREN VAN DE K.L.M. De directie van de K.L.M. heeft aan de regering een zeer uitvoerige nota gezonden waarin de bezwaren, die zy te gen de plannen Nieuw-Schiphol en Schieveen heeft worden toegelicht. In dertijd maakten wy reeds melding van de opvattingen van de K.L.M. in dit vraagstuk, naar aanleiding van een pers- conferëntie. belegd door de K.L.M. en daaropvolgdende reacties van Amster damse en Rotterdamse ziide. Burgerveen acht de K.L.M, wat a?n- leg betreft f64.000.000 goedkoper dan Nieuw-Schiphol en Schieveen tezamen. Daarbij zijn dan nog buiten beschou wing gelaten de vele millioenen die uit gegeven zouden moeten worden voor het vliegveld by Katwyk voor de vliegtuig industrie, wanneer Burgerveen niet tot stand zou komen. De totale besparmg die de oplossing Burgerveen boven het plan Nieuw - SchipholSchieveen zal opleveren wordt door de K.L.M. op niet minder dan f .171.000.000 geraamd. (De hogere ex ploitatiekosten zijn daarbij gekapitali seerd). Bovendien wordt 300 h.a. grond min- dev aan andere doeleinden onttrokken. Met statistieken toont de K.L.M aan dat van de passagiers die zij in 1946 en 1947 vervoerde Rotterdam slechts 10 leverde, tegen Amsterdam 62.7 en Den Haag 27.3 Bovendien zouden toch vele passagiers uit Den Haag en Rotterdam naar Nieuw Schiphol moeten trekken omdat het vliegveld Schieveen alleen bestemd zou worden voor de Europese verbindingen. De grote liinen naar Amerika. Zuid- Afrika en Indië zouden toch alleen op het centrale vliegevld aangewezen zijn*

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 2