Ontspanning te Berlijn Het Marshall-plan heden reeds in uitvoering WEERBERICHT Rauter wil verzoeningsdood tot opheffing van haat Maar hij vindt zichzelf geen f,misdadiger" Met-een enkel woord 87ste Jaargang MAANDAG 5 APRIL 1948 No. 26353 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f3.90 per 3 maanden: 30 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1. Lelden - Giro no.: 67055 Truman heeft de wet getekend President Truman heeft de wet in zake de hulpverlening ondertekend. Tinman zeide daarbij: „Weinig pre sidenten zijn in de gelegenheid geweest een wet van zo grote betekenis te on- dertekenen. De ondertekening van deze wet is. een zeer 'belangrijk gebeuren voor de wereld, die naar het voortdu ren van de vrede streeft. lik prijs het Congres voor de samenwerking, die het getoond heeft bij de snelle behandeling van deze maatregel. Degenen, die aan de doelmatigheid van een democratisch stelsel twijfelen, moeten de les van de bekrachtiging van deze maatregel over denken." Truman zeide dat het Amerikaanse program voor hulp aan het buitenland wellicht „het grootste waagstuk cp het gebied van opbouwend staatsmanschap" was, ooit door enige natie ondernomen. Het is, zo zei hij, een groot voorbeeld van een gemeenschappelijk pogen tot aller welzijn. De wet op de hulp aan het buiten land is volgens de president het bes te antwoord op de „kwaadaardige en verdraaide voorstelling van zaken," gegeven door hen, die Amerika's po gingen willen zien mislukken. De wet is het Amerikaanse antwoord op „de uitdaging, die heden ten dage aan de vrye wereld wordt gericht." President Truman zeide te geloven, dat het Amerikaanse volk door deze wet bewees de voorwaarden voor vre de over de gehele wereld, alsmede „de vrüe instellingen" te willen 'handhaven en dat daardoor „vrije mannen en vrouwen overal hernieuw de hoop zullen krijgen dat eenmaal vrede op aarde zal heersen." Door de ondertekening door de pre sident is thans terstondeen bedrag van een millioen dollar vanwege de maatschappij tot financiering van de wederopbouw beschikbaar gekomen. Het Congres moet nog de toewy- zingswet goedkeuren voor het ter be schikking stellen van het volle steun bedrag. Het departement van Buitenlandse Zaken heeft reeds de zestien Marshall-/ landen uitgenodigd opgave te doen van hun behoeften voor de eerste drie maanden. Een voorlopige staf zal hedenmorgen op het departement van Buitenlandse Zaken beginnen met 't ontwerpen van maatregelen voor de verscheping der goederen. Na dertig dagen zal deze voorlopige staf vervangen worden door een regeringsbureau, de „Economie cooperation administration". De president moet nu nog een admi nistrateur benoemen die de leiding van het regeringsbureau zal voeren. In verband met deze functie is het meest genoemd de naam van Paul Hoffman, president-commissaris van de firma, welke de Studebaker automobielen pro duceert. Hoffman is reeds opgetreden als regerings-adviseur inzake buiten landse handel en internationale weder opbouw. O Volgens voorlopige schattingen zal het grootste deel van de in het eerste jaar te verstrekken 3.8 milliard dollar worden besteed aan relief-goederen als Verkiezingen in Algerije VOOR EEN PARLEMENT. In Algerije zijn gisteren voor het eerst in de geschiedenis Mohammedanen en Europeanen ter stembus getogen ter ver kiezing van een Algerijns parlement. Dit zal 120 afgevaardigden tellen, waarvan de helft door de Fransen wier aantal 1 millioen bedraagt gekozen wordt. De andere afgevaardigden worden door Mohammedanen gekozen. Hun aantal bedraagt ongeveer 8 millioen. Volgens de Franse grondwet kan het nieuwe par lement slechts zijn eigen begroting op- stellen, daar Algerije thans binnen de Franse unie financiële autonomie geniet, en de aanpasing van Franse wetten aan plaatselijke omstandigheden bespreken. Sommige autoriteiten betwijfelen of der- 1 1 gelijke formele garanties bestand zullen blijken tegen de steeds sterkere bewust wording der Mohammedanen. Een poging om voor de verkiezings campagne alle Europeanen in één partij te verenigen is slechts ten dele met suc ces bekroond. Bij de eerste stemming komen anti-Marxisten, communisten en socialisten elk met een eigen lijst uit. Volgende week Zondag zal een tweede stemming worden gehouden voor zover de uitslag van de eerste stemming niet beslissend is. Daar de communisten de Mohamme daanse extreme nationalisten steunen bij hun aanspraken op onafhankelijk heid kan het evenwicht van het eerste Algerijnse parlement afhangen van het aantal* gekozen communisten. Maar ook de Mohammedanen zijn verdeeld. Vier van de eerste vijf candidaten wier verkiezing is bekend gemaakt, zijn aan hangers van generaal De Gaulle. De vijfde is een socialist. In Algiers zijn zeven personen gedood en een aantal gewond bij een botsing tussen leden van de republikeinse garde en demonstranten. MORGEN WISSELEND BEWOLKT. De Bilt verwacht' tot morgenavond: Aanvankelijk: wind uit uiteenlopende richtingen. Zwaar bewolkt met regen. Later: matige, tijdelijk krachtige naar West of Noord-West draaiende wind. Wisselend bewolkt met enkele ver spreide regen- of hagelbuien. Weinig verandering van temperatuur. 6 APRIL. Zon op: 6.04 uur; onder 19.22 uur. Maan op: 5.39 uur; onder 15.51 uur. <L. K.). Hoog water te Katwijk te 2.27 en 14,41 uur. voedsel, brand- en meststoffen, een be drag van 1.5 milliard overlatend voor herstelgoederen als uitrusting, grond stoffen en diensten. Verwacht wordt, dat het bedrag aan relief-goederen ieder jaar zal worden verminderd, terwijl dat aan herstelgoe deren zal worden verhoogd. Functionarissen van het Amerikaan se ministerie van Buiten! Zaken ver klaren, dat de eersfe verzendingen vol- genshet Europese herstelprogram voor Italië en Frankrijk zijn bestemd. Heden zullen schepen met tarwe naar Italië vertrekken en vandaag of mor gen schepen met meel en reuzel naar Frankrijk. Tsjang kai sjek trekt zich terug Generaal Tsjang Kai Sjek, president van China, heeft medegedeeld, dat hij zich niet verkiesbaar zal stellen voor het presidentschap by de aanstaande ver kiezingen van een president en vice-pre sident. Hy stelde voor, dat er een partij loos iemand gekozen zou worden. Men verwachtte tot nu .toe, dat Tsjang kai Sjek zonder tegencandidaten op nieuw jzou worden gekozen. MARSHALL ONTKOMT AAN VLIEGTUIGONGELUK. De band van het landingswiel van het vliegtuig, waarin zich Marshall, de Ame rikaanse minister van buitenlandse za ken, bevond, sprong, toen het toestel te Medellin (Columbia) wilde landen En kele ogenblikken was het onzeker of het vliegtuig in bedwang kon worden gehou den. De landing verliep echter zonder verdere ongelukken. Besprekingen zullen worden gevoerd. ..Ontegenzeggelijk verbetert de situatie te Berlijn. De Russen tonen zich meer handelbaar, nu duidelijk bleek» dat de Westerse mogendheden zich niet zou den laten overdonderen. De uit 52 wagons bestaande Ameri kaanse trein met voedsel, petroleum en andere voorraden, die op bevel van de Amerikaanse opperbevelhebber, gene raal Clay, uit de Amerikaanse zone naar Berlijn vertrok, is daar aangekomen. Het hoofdkwartier van de Amerikaan se luchtmacht in Europa te Frankfort heeft bekend gemaakt, dat de speciale vrachtvluchten naar Berlijn gestaakt worden, ..nu het weer aan goederentrei nen gelukt is er doorheen te komen." Passagiers ?ullen nog per vliegtuig naar Berlijn moeten gaan, daar er nog geen overeensteming Is bereikt over passa- gierstreinen. De Amerikanen hebben Zaterdag het hoofdkwartier der Duitse spoorwegen te Berlijn in de Sovjetzone omsingeld. Meegedeeld is, dat dit is geschied op direct bevel van generaal Clay, de Amerikaanse opperbevelhebber in Duitsland. Het cordon bestond uit 40 man van de militaire politie en vyf of ficieren. Later is dit detachement weer heengegaan, toen de Russische schild wachten waren teruggenomen. De Britse generaal Brownjohn be treurde de manier, waarop de huidige toestand te Berlijn is beschreven. Uit sommige verhalen zou men kunnen concluderen, dat men zich op stryd voorbereidt. Wij staan niet op het punt, zo zeide hy, by een veldslag in Berlijn te worden betrokken. Zo is de toestand in het geheel niet. De generaal verklaarde voorts, dat er niets in de nieuwe Russische ver- voersregeling was dat er op wees, dat het goedgedocumenteerde goederen vervoer naar Berlijn zou worden stop gezet. De Sovjets hebben alleen ver zocht, dat bij het passagiersvervoer passen worden getoond. De Britten zyn hiertoe bereid, doch kunnen niet toestaan, dat Sovjet-soldaten de mi litaire treinen binnengaan. In antwoord op het Amerikaans pro test van 31 Maart tegen de Sovjet- Russische maatregelen ter controle van het vervoer tussen Berlijn, en de Westelijke zones heeft het Sovjet- Russische militair bestuur te Berlijn in een brief aan het Amerikaans mi litair hoofdkwartier te kennen gege ven, dat het bereid is een bijeenkomst te s houden met de Westelijke bezet- tingsmogendheden „ter toelichting van de details van de Sovjet-Russi sche aanvullende maatregelen ter controle van het verkeer". Brigade-generaal Gaily, van de gene rale staf van het Amerikaanse militaire bestuur in Duitsland, heeft verklaard, dat hy gaarne de vervoersbeperkingen door de Sovjet-zone met de Sovjet- autoriteiten zou bespreken. Hij voegde daar echter aan toe: „Wij kunnen er niet mee accoord gaan, dat militaire treinen, wanneer zij door de Sovjet-zo ne ryden. worden betreden". In zijn brief, die door het Amerikaan se opperbevel is gepubliceerd, zegt de plaatsvervangende Russische militaire gouverneur luit.-generaal Dratvin, dat hij niet anders dan als een misverstand kon beschouwen de verklaring, dat er een of andere overeenkomst zou zijn Inzake „het vrije en onbeperkte gebruik van de gevormde corridor", die Berlijn met de Westelijke bezettingszones van Duitsland verbindt. „Er kan onmogelijk een overeenkomst zijn betreffende orde loos en ongecontroleerd vervoer van vracht en passagiers door het gebied van de Sovjet-zone. want het is duide lijk, dat een dergelijk verkeer slechts zou kunnen leiden tot verwarring en onrust in de Sovjet-zone". Dratvins brief is het antwoord op het Amerikaanse protest van 31 Maart, waarin Gaily zeide: „De overeenkomst waaronder wij Berlijn binnenkwamen, voorzag duidelijk in het vrije en onbe perkte gebruik van de gevormde corri dors. Dit recht is als voorwaarde gesteld toen wij in Berlijn kwamen en gelijktij dig Saksen en Thueringen ontruimden. Maarschalk Sokolofsky heeft een uit nodiging van sir Brian Robertson, de Britse militaire gouverneur, die on gestoord te Berlijn per trein arriveer de, aangenomen om morgen met hem te dineren. Maarschalk Sokolofsky zal worden vergezeld door zyn plaatsver vanger, luid-generaal Dratrin. Veld maarschalk Montgomery zal ook aan wezig zyn. Sir Brian heeft voorts de Amerikaan se en Franse militaire gouverneurs, de generaals Clay en Koenig, uitgeno digd voor een lunch, ook op Dinsdag, met hem en veldmaarschalk Mont gomery. Het departement van Buitenlandse Zaken te Londen heeft medegedeeld, dat volgens uit Berlijn ontvangen offi ciële berichten het leven aldaar zijn gewone gang gaat, met uitzondering van het ophouden van militaire treinen. De andere treinen rijden normaal en het verkeer langs de weg vindt regel matig voortgang in twee richtingen. Het militair bestuursbureau (Kommandatu- ra) functioneert naar gewoonte, aldus de mededeling. Verder is nog verklaard, dat, in te gen stèlling met andersluidende berich ten, de Sovjet-Russen niet geweigerd hebben deel te nemen aan de werk zaamheden van zeven subcommissies van het militair bestuursbureau, doch voorgesteld hebben, op grond van te kort aan personeel, het aantal subcom missies van 19 tot 10 terug te brengen. De stafchefs van het Berlynse mili taire bestuursbureau zijn Zaterdag bij eengekomen om dit Sovjet-Russische voorstel te bespreken. Volgens een later uitgegeven Brits communiqué betreffen de voorstellen geen belangrijke commissies. „De Britse delegatie zou elke reorganisatie, waar door de functionering van het bestuurs bureau verbeterd zou worden, toejui chen en bestudering van de Sovjet- Russische voorstellen zou tot de con clusie kunnen voeren dat zij practisch zijn", aldus de verklaring. Een officiële Britse woordvoerder heeft Zaterdagavond medegedeeld, dat aan het Berlynse bureau voor veilig heid in de lucht, een instelling van de vier mogendheden,* aankondiging is ge daan van Sovjet-Russische luchtma- noeuvres boven de Sovjet-Russische zone. Hij noemde dit een volkomen nor maal geval. De Sovjet-Russen zouden alleen maar jagers de lucht in sturen in verband met hun lentemanoeuvres.. Zaterdag zyn op Tempelhof 32 Da- kota's geland met voedsel. Veiligheidsmaatregelen in Frankrijk In Frankrijk zullen 54 „beveiligings eenheden" worden gevormd, die de po litie behulpzaam zullen zyn bij de hand having van orde en veiligheid, zo wordt officieel meegedeeld. Deze voorzorgsmaatregel Is genoiyen, zo neemt men aan, in verband met drei gende stakingen in de komende zomer. De eenheden zullen worden gebruikt voor de bewaking van vliegvelden, ha vens, spoorwegen en grenzen. Zij zullen door een gemeenschappelijk hoofdkwar tier worden geleid. De bekendmaking van de nieuwe be veiligingsmaatregel valt samen met een verklaring van fle minister van binnen landse zaken, Jules Moch, dat hij „de orde in de republiek zou handhaven, van welke zijde zij ook zou worden be dreigd". Moch heeft de communisten gewaar schuwd, dat krachtige maatregelen te gen hen zouden worden genomen, als zij een nieuwe serie stakingen zouden ont ketenen. Moch sprak te Sète in Zuid-Frankrijk. Hy zei, dat de stakingen van November en December van het vorig jaar door de communistische partij waren verwekt, die daarbij op bevel van de Komlriform handelde. Nog geen uitzicht in Palestina De Palestijnse regering is bereid met civiele en militaire leiders van Arabie ren en Joden te onderhandelen over het sluiten en uitvoeren van een wapenstil standsovereenkomst voor Palestina, al dus generaal Cunningham in een radio rede over de Palestijnse radio. Cunning ham deed een beroep op beide patijen. Het Joodse bureau heeft officieel het beroep toegejuicht doch tevens doen ver staan. dat voorlopige besprekingen over een wapenstilstand in elk geval vooraf gegaan behoren te worden door het aanvaarden van de resolutie der V.N. d.d. 29 November j.l. door alle partijen. Dr Hoessein Chalidi, de secretaris van het Arabische hoge comité heeft Zater dagavond verklaard, dat een wapenstil stand geen nut zou hebben tenzij de re solutie van de V.N. inzake de verdeling geschrapt werd en de Zionisten afza gen van „hun verlangen naar politieke controle". Dat klopt dus niet precies met el kaar Zweden handhaaft neutraliteit De Zweedse minister van financiën, Ernst Wigforrs, die algemeen als „de sterke man" in de Zweedse regering wordt beschouwd, heeft verklaard, dat alle partijleiders in Zweden het besluit van de regering hebben goedgekeurd, zich niet bij enig blok aan te sluiten. „Zwedens aansluiting bij het Weste lijke blok", aldus de minister, „zou niet zwaar genoeg wegen om de schaal naar de vrede te doen overslaan, doch zou de achterdocht van het Oostelijke blok vergroten". Niettemin blijft er in Zweden een ^erke aandrang om het Westelijk blok te steunen. Mevrouw Franklin D. Roosevelt, de we duwe van de drie jaar geleden overleden President van de Ver. Staten, komt dezo maand in ons land. Op 2ó April a^. zal haar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht het ere-doctoraat worden aangeboden. Thans vertoeft.zij te Londen. Mr J. Zaayer, de Procureur-Fiscaal, tijdens zijn requisitoir in de rechtszaak tegen Rauter, waarbij de doodstraf tegen Rauter werd geëist. Uitspraak op 15 April Na het requisitoir van mr. Zaayer hield de verdediger, mr. K,.van Rijcke- vorsel, zijn pleidooi. Hy bestreed, in na volging van Router, de rechtsmacht van het Hof op grond van de thans in het international recht erkende rege! Volgens pleiter stond de zaak er voor Rauter onvergelijkelijk veel beter voor dan voor de Duitse, generaals, die de bezette Balkan hebben bestuurd en door het Amerikaanse Tribunaal te Neurenberg, zyn berecht. Zulks niet slechts, omdat daar ten gevolge van repressailles duizenden mensen zyn ge dood en hier tientallen, doch vooral, omdat namens onze regering met de vyand als zodanig overeenkomsten zijn gesloten in verband met de over gave op 15 Mei 1940, bij welke over eenkomsten o.m. onzerzijds de ver plichting is aanvaard, om onvoor waardelijk orde en rust te bewaren en voorts de instelling van een Duits be stuür hier te lande is erkend. Het valt niet te verwonderen, zo zei mr. v. Rijckevorsel, dat de vijand uit zucht tot zelfbehoud slechts door af schrikwekkende vergeldingsmaatregelen de orde en rust in het bezette gebiecl kon bewaren. Men kan een bezet gebied, waarvan 90 anti is. niet anders dan met dergelijke maatregelen in bedwang houden. Een Nederlandse generaal zou in gelijke omstandigheden hetzelfde heb ben gedaan, zo meende de verdediger. Een onbevangen en onpartijdige be oordeling was volgens pleiter een psy chologische onmogelijkheid voor een Ne derlands rechtscollege, al was pleiter er van overtuigd, dat dit met de beste be doelingen is bezield. Wat betreft de feiten was pleiter's betoog een korte herhaling van het reeds door Rauter gevoerde verweer. Na het pleidooi vroeg de president, of Rauter nog iets wilde zeggen. Rauter stond op en dankte met bewogen stem voor de zakelijke inhoud en voordracht van het requisitoir. Hij zei niet te strij den voor zijn leven, doch voor zijn eer. RAUTER'S VERDEDIGING Rauter kreeg voor zijn „slotwoord" in de middagzitting 2 uur. Hy begon met zijn excuses' aan te bieden voor het ge val hij op de vorige dagen onbehoorlijk mocht zijn opgetreden door zijn scherpe antwoorden en verklaarde, dat het niet in ziln bedoeling gelegen had de naam van H.M. de Koningin en die van het Huis van Oranje bij dit proces te betrek ken. Daarvoor achtte hij beide te hoog, zei hy. «Rauter verklaarde als Duitse generaal de bevoegdheid van het Hof niet te kun nen erkennen en hij verwierp de veror dening van de geallieerden over oorlogs misdaden. Na de capitulatie was de Duitse macht de enige legale macht, betoogde verd. en zodra de'Ned. regering in Londen zich hier niet meer aan hield, beging zij een oorlogsmisdaad. Alle verwijzingen naar het volkenrecht moesten door de bezettingsmacht ver worpen worden, wanneer de bevolking zichzelf daar ook niet aan hield. Nogmaals bracht Rauter naar voren, dat naar zijn mening het Hof ook met neutralen moest samengesteld zijn en dat een Duitse advocaat hem terzijde had moeten staan. Ofndat niet alleen hij maar ook in hem zijn Duitse kameraden berecht werden, moest hij daarop staan. Uit de meldingen van de geheime zen ders was gebleken dat vanuit Engeland doorlopend acties georganiseerd werden, die in strijd waren met het internatio nale recht. Deze acties namen zo grote omvang aan zei Rauter, dat de Duitsers deze niet meer met het normale politie apparaat konden onderdrukken. „Tra gisch" noemde Rauter het dat hij toen maatregelen moest nemen. BINNENLAND Voor de slechte ontvangst van de uitzendingen van Hilversum II ln Twente ls een oplossing gevonden. Twente krijgt namelijk een hulpzender, waaruit met tertijd een regionale zender kan groeien. Volgens Tanjoeg. het officiële Joe goslavische nieuwsbureau, heeft Neder land Montchlld DJuJich, wiens uitlevering als een der „voornaamste oorlogsmisdadi gers" sinds 1945 door de Joegoslavische regering ls verzocht, binnen zijn grenzen toegelaten. DJuJich zou voorheen steun ondervonden hebben van Britse en Ame rikaanse autoriteiten ln Italië, waar hij ln een kamp verblijf hlëld. Generaal L Spoor ls gistermiddag uit Nederland te Batavia aangekomen. Een vliegtuig van een Spaanse luchtvaart maatschappij, dat Zaterdag van Madrid naar Barcelona onderweg was. geraakte in de buurt van Tarragona ln een hevige storm, waardoor de piloot werd gedwongen een noodlanding te ma ken. Het toestel werd geheel vernield. Alle Inzittenden, o. w. de heer G. van Meeuwen, directeur van de Amsterdamse nachtsociëteit „Casino", die met de heer Jean Mikkenie ln Spanje vertoeft voor het engageren van Spaanse orkesten en dan seressen, werden als door een wonder ge red en kwamen met de schrik vrij. De heer Van Meeuwen liep enkele onbedui dende kwetsuren aan de arm op. De in Luxemburg door het Neder landse Departement van Onderwijs inge richte tentoonstelling van Nederlandse schilderkunst is Zaterdagmiddag geopend door minister Gielen. Het gerechtshof te Melbourne ver oordeelde de 46-jarlge Nederlander A. V.. die twee weken geleden terecht stond wegens een diefstal van 700 pond st. ten nadele van een verkoopcentrale ln de staat Victoria, tot drie maanden gevan genisstraf. Door een aantal personen uit het Nederlandse bedrijfsleven ls opgericht de stichting Instituut Nederland-Ierland, dat zich ten doel stelt de economische en culturele betrekkingen tussen ons land en Ierland te verstevigen en te bevorderen. Onder auspiciën van het Nederlands Oorlogsgravencomlté zullen 80 Franse oud-strijders, die deel uitmaakten van een regiment, dat ln 1940 ln Zeeland streed tegen de Invallers, op 3 Mei een kort bezoek brengen aan ons land. De minister van O.. K. en W. heeft zich bereid verklaard, als blijk vaH be langstelling van de zijde van de Neder landse regering, drie zilveren medailles ter beschikking te stellen voor de drie eerste-pryswinnaars van het internatio naal muziekconcours te Schcveningen. In deze medailles zullen de namen van de prijswinnaars worden gegraveerd. BUITENLAND. Vrijdag hebben meer dan 20.000 ar beiders, werkzaam ln de Britse automo biel-industrie. hèt werk neergelegd, waar mee de eerste stakingsdemonstratie tegen de Labour-politiek met betrekking tot de loonstop ward gegeven. Frankrijk, Groot-Brlttannlë en de Verenigde Staten hebben verzocht om herbehandeling door de Veiligheidsraad van de aanvragen om het lidmaatschap van de V. N. van Italië en Transjordanië. Volgens dr Gruellch. een anatomist van Stanford University, zijn de Japanse kinderen, die de explosies van de atoom bommen te Hlroslima en Nagasaki heb ben overleefd, tydelijk in hun groei be lemmerd geweest. Myron Taylor, president Trumans persoonlijke afgezant bij het Vatlcaan ls Zaterdagmiddag per vliegtuig uit Madrid naar Rome vertrokken. Aan de oevers van de Karna ln de Oeral nabij de stad Molotof wordt ge- werkt aan een hydro-electrlsche centrale. I die op één na de grootste ln de Sovjet unie zal worden en moet dienen om alle spoorwegen ln de Oeral en plaatselijke industrieën van electricltelt te voorzien Er zijn ook plannen voor de bouw van centrales te Selokamsk en Votklnsk ln de Oeral. De Franse Katholieke Kerk heeft een nieuwe actie ingezet om aan de Fran sen, die zich aan minder zware collabo ratie schuldig hebben gemaakt, amnestie te verlenen. Prins-regent Katel van België ls te zamen met Spaak voor een officieel be zoek aan de v. S. to Washington aange komen. De economische bestuurscommissie voor Oost-Dultsland heeft bekend ge maakt. dat alle economische bedrijven, welke aan Nazi's of oorlogsmisdadigers j hebben toebehoort, thans genationali seerd zijn. De confiscatie van onderne mingen door „voorlopige autoriteiten" is op één April stop gezet. De Wabash (rivier ln de V. S.) lsbul- ten haar oevers getreden. Een noodbrug zakte ln elkaar en 9 personen, van wie de meesten kinderen, zijn verdronken. I Eenheden van de Amerikaanse ma rine, die kortelings een bezoek aan de Perzische Golf hebben gebracht, zyn door het Suez-kanaal gevaren en zullen met eenheden ln de Middellandse Zee aldaar manoeuvres houden. De oefeningen zullen bijgewoond worden door admiraal Richard Conolly, opperbevelhebber der Amerikaanse marine ln de Atlantische en medlterane wateren. Te Sydney zijn 15.000 balen katoen door»' brand verloren gegaan. De schade wordt op 660.000 pond sterling geschat De verbrande katoen maakt 20 procent van het jaarlijks verbruik ln Australië uit. De minister van handel heeft ver klaard. dat Australië nu gedwongen zal zijn katoen In te voeren Op het jaarlijks congres te Nice van de Franse studenten-unie, is besloten uit de „Wereldfederatie van democratische Jeugd" te treden, wegens haar „pro-com munistische en pro'-SovJetische aspira ties". De V. S. hebben Tsjecho-Slowaklje verzocht twee ambtenaren van de am bassade te Washington terug te roepen daar zij niet gewenst zyn. Een andere reden werd niet opgegeven. Kinderen hebben door het 6pelen met vuur een o een kazemat bij Mets. Zes kinderen kwa- itploffing Mets. Zes men om het leven. Volgens het Noorse Dersbureau zal Noorwegen een kleine politiemacht naar Finmarken en Noord-Tromso zenden „ln. verband met moeiiykheden. die zouden kunnen ontstaan door het toenemend aantal vluchtelingen uit Finland". De stap wordt „een voorzorgsmaatregel" ge noemd. De executie kon voor zijn „zusam- mengeschossen" lichaam slechts een pynloze dood betekenen. Doch hy sprak, zo zei hy, voor de kameraden, die onder hem gediend hadden, en om hen en hun familie te rechtvaardigen. Dan besprak hy het recht van de be zetter om gyzeiaars te maken, waarbij hij zich beriep op een uitspraak van het Neurenberger Tribunaal, waaruit naar zijn mening het geoorloofde van zyn re presaille maatregelen bewezen werd. Rauter vroeg het Hof kennis te nemen van de daden van Duitse generaals in de Balkan. Daar waren tienduizenden gy zeiaars als represaille neergeschoten, maar de generaals die daartoe bevelen gegeven hadden, werden tot gevangenis straffen van 7 jaar veroordeeld te Neu renberg. Dat hij de 15 communisten na sabotagedaden had laten doodschieten, was nodig, omdat de communisten be halve over de schade die aan Duitsland werd toegebracht, zich ook verheugden over het doodschieten van Nederlandse gy zeiaars. Dat hadden de gearresteerde communisten in Rotterdam hem ver teld, verklaarde Rauter. Bij de berechting van zyn aandeel in de Jodenvervolging moest, zo verklaar de Rauter, dr Harster, de eerste chef van de Sicherheits-polizei als kroonge tuige gehoord worden, want dr Harster, die Rauter als een zeer bekwaam politie ambtenaar schilderde, kon verklaren, dat Rauter geen bevel tot het afvoeren van Joden naar het Oosten gegeven had. Rauter. beriep zich op bevelen, toen hy sprak over de meubelroofactie. „De studenten had hy nooit een kwaad hart toegedragen," verklaarde verd., want hij zelf had jarenlang onder studenten ge leefd. Wanneer hij nu uit corresponden tie met Himmler als een actieve politie man naaf voren trad, dan was dat te danken, zo verklaarde Rauter, aan *zljn tactiek om door zich maar ijverig voor te doen, Himmler te kunnen remmen. Het inbeslagnemen van radio's achtte verd. een geoorloofde maatregel. Rauter verklaarde voorts met bewogen stem, dagen en nachten er over nage dacht te hebben, of hij nu door wat hij gedaan had, een oorlogsmisdadiger ge worden was. Hy was echter tot de vaste overtuiging gekomen, dat hy geen „Ver- brecher" (misdadiger) was. Hy meende dat hy en zyn kameraden voor zover zU in zy'n lyn gehandeld hadden, op grond van het internationale recht nooit ter dood veroordeeld konden worden. Daarom wilde hij een ander voorstel doen. Om voor de belediging, het Ne derlandse bevolking tydens de bezet ting aangedaan, genoegdoening te ge ven, vroeg hy zich ter beschikking van de Nederlandse regering te mogen stel len om door zyn dood de haat tussen het Nederlandse en het Duitse volk op te heffen. „God behoede Holland in de komendo jaren", zo besloot hij. Daarop kreeg mr J. Zaayer, de Proc.- Fiscaal, nog het woord. Hy dankte Rau ter op de correcte manier waarop deze zyn verdediging gevoerd had en wendde zich daarna tot het publiek om de ver klaren. dat de artikelen van de capitu latie-overeenkomst inhielden, dat Neder land alleen in overgangstijd tussen het neerleggen van de wapenen en het weer op gang komen van het overheidsappa raat van kracht waren. Hiertegen nam echter de verdediger stelling. Hy betoogde aan de hand van talrijke voorbeelden, dat een capitulatie overeenkomst niet aldus geïnterpreteerd mocht worden en meende dat Rauter zich by zyn verdediging wel degeiyk mocht beroepen op de consequenties, die uit de capitulatie voortvloeiden. Rauter werd nog gevraagd of hy iets •vilde zeggen. Toen hy voor de gebo- len gelegenhoH dankte, deelde de pre- ;ident mede, dat 15 April uitsrraak :al worden gedaan. Hji voegde er orh- ter aan toe, dat de volledige uitsT»-.*»-'* wellicht eerst over 4 weken zou vol gen.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1