Rampzalig woningtekort in Frankrijk aan Lezers schrijven agenda Berlijn in de Wereldgeschiedenis De bevolking houdt haar hart vast Voor de Vrou w Een woord van bezinning. een schijnbaar onoplosbaar probleem EüTERDAG 3 APRIL. Een omwenteling in de bakkerij-industrie. Dr F. J. Fokkema 40 jaar predikant Foto van Vliet Brood aan de lopende band!" Deze moderne „diesel" heeft een capaciteit van 2800 broden per Uur. 2300 broodjes per uur! Wij kennen in ons goede vaderland reeds vele bandsystemen. Vertrouwd als wy zijn geraakt met de moderne be drijfsvoering vinden wij een auto of radio aan de lopende band al lang geen sensatie meer. Maar toen wij één dezer dagen (het was juist 1 April) in de vroegte door de directie van de Leidse Broodfabriek werden uitgenodigd om eens te komen kijken naar een voor Ne derland geheel nieuw systeem van broodbereiding, in casu het bakken aan de lopende band, hebben wij bij het aanschouwen van deze 20 .meter lange „diesel", welke het presteert .om er in één uur tijds 2800 broden van 400 gram „uit te gooien", toch even versteld ge staan van dit wonder der techniek, dat straks ongetwijfeld een hele omwente ling in de bakkerij-industrie zal gaan betekenen. 2800 broden per uur! Een capaciteit, welke nog niet eerder in ons land door één oven in zulk een recordtijd werd be reikt. Voor een leek zal dit getal echter nog meer gaan spreken als wy U ver tellen, dat één bakruimte van de in dit bedrijf opgestelde heetwaterovens (er zijn 6 bakruimten') tot voor kort pl.m. 400 broden van 400 gram per uur afle verde. En om nog enige andere cijfers te noemen: verwerkten deze heetwater ovens voorheen gezamenlijk 10 balen meel per uur, thans kan men met deze „diesel" het woord is van ons 15 balen per uur verstouwen of wel in vier minuten één baal. Ongelooflijk, maar wij hebben het kunnen constateren! Maar niet alleen, dat met de inge bruikname van deze oven de capaciteit kon worden opgevoerd, ook door een juiste en over de. gehele lengte afzon derlijk te regelen warmte-toevoer, welke door niet minder dan 74 gasbran ders geschiedt, wordt het hoog ste, dat men aan het eindpro duct mag stellen, bereikt. In feite ver- HOE LANG NOG Sinds jaren kijk ik uit mijn venster aan het Gerecht op de zijmuur van het perceel Houtstraat 6, die zich ongunstig aftekent naast het zuivere profiel van het gerestaureerde Gravensteen. Hoe lang nog zullen de bewoners en de talrijke bezoekers van het mooie oude pleintje zich aan deze grove ontsiering van het stadsbeeld moeten ergeren? ZATERDAG: Rilnsburgerweg 169. Aandeelhoudersver gadering N.V. Ned. Drukkerijbedrijf 11 uur. Plantsoen 71: Alg. verg. Vrtfz. Chr. Voogdijver. „Tot Steun". 2% uur nam. ZONDAG: Gerecht 10: Geünieerde Loge van Theo- Eophen. 10i uur voorm. Schouwburg: U.V.S.-tonpelavond. 8 uur ^Gerecht 10: Humanistisch Verbond. Spr. H. J J Lips. 104 uur voorm. MAANDAG. SchouwburgAbonnementsvoorstelling Resldentletoneel. „Tien kleine negertjes'. 8 uur nam. StadszaalMij voor Toonkunst.. Plano duo Ethel Bartlett en Rae Robertson, 8 uur nam. Harmonie: Int. Ver. Bellamy. Spr. J. Horsmeier, 8 uur nam. DINSDAG. StadszaalLiederenavond Jo Vincent. 8 uur nam. WOENSDAG. Middelstegracht 3: Spr. A. G. Rijnen'. 8 uur nam. „Het Gulden Vlies". Aandeelhouders vergadering N.V. Nationaal Veem. 4 uur. Gerecht 10: Spiritisch Genootschap. 8 uur nam. DONDERDAG: Stadszaal: Residentie-orkest. Vlnllste Maria Neuss, 8 uur nam. VRIJDAG: Rehoboth: Practlsch Christendom. Spr. J. A. Bruyn, 8 uur nam. DE BIOSCOPEN Casino „Ldchtelilk geschift" (14 Ir). Vrij en Maan 7 en 9 1/4 uur; Zat en Zon 4 3/4, 7»en 9 1/4 u; Dins en. Woens 2£. 7 en 9 1/4^u; Don 2^ uur. Vrij, Zat, Zön en Maan 2$ uur Jeugdprogramma. Lido „Scotland Yard grijpt in" (18 Jr) Zon 2|, 4$. 7 en 9 1/4 u; Zat. en Woens 7 en 9 1/4 u; overige dagen 2^, 7 en 9 1/4 uur; Zat 2 1/4 en 4 1/4 u en Woens 2 1/4 u jeugdprogramma. Luxor „De man zonder geheugen" (18 Jr) Zon 2^, 4 3/4, 7 en 9 1/4 u; overige dagen 2|. 7 en 9 1/4 uur. Rex „Don't fence me in" (14 Jr) Zat en Zon 2 1/4, 4 1/4, 7 1/4 en 9 1/4 uur: overige dagen 2 1/4, 7 1/4 en 9 1/4 uur. Trianon „De beste jaren van ons leven" (14 Jr) Zat 14. 4 3/4 en 8 uur; Zon 2. 5 en 8 1/4 u; overige dagen 2 en 74 uur. Greenway (Voorschoten) „De rode Pimpernel" (14 jr) Zat en Zon 7 en 9 1/4 u; overige dagen 8 uur. Vry. Zat. Zon en Maan 2J uur „Sneeuwwitje en de 7 dwer gen". De avond-, nacht- en ZondagsdiensLder apotheken tc Lelden wordt van Zaterdag 3 April 13 uur tot Zaterdag 10 April 8 uur waargenomen door de Apotheek Herding en Blanken. Hogewoerd 171, Tel. 20502 en Apotheek Reijst. Steenstraat 35. Tel. 20136. Te Oegstgeest door de Oegstgeester- Apotheek. Wllhelmlnapark 8. Tel. 26274. De Zondagsdienst der Hulsartsen te Lel den wordt van-hedenmiddag 1 uur tot Maandagmorgen 8 uur waargenomen door de doktoren De Graaf De Jager. Van Leeuwen en Stoffers. Je Oegstgeest door dr. Hugenholtz. tel. J0390. De dienst der dierenartsen wordt 'morgen waargenomen door de heren Van Oostrom •n Stol. toont deze oven, welke door de firma H. P. den Boer te Dordrecht werd gele verd, veel overeenkomst met de vaak begeerde ouderwetse oven en wordt het brood tussen gas vuren gebakken. En niet alleeen kunnen alle mogelijke soorten brood in deze oven "worden be reid (baktüd pl.m 30 minuten') ook be schuit en Koekjes kunnen de 20 meter lange weg ijl resp. 10 en 12 minuten afleggen. Vanzelfsprekend zijri in deze oven, welke geheel in Nederland werd ge bouwd en waarvoor ook het buitenland reeds belangstelling toonde, de meest moderne veiligheidsmaatregelen toege past, terwijl ook alle aandacht aan de hygiëne is besteed. Leiden is met deze „wonder-oven" een zeer moderne instal latie rijker geworden. oud-rector van dë ned. .zendingshogeschool. Dr F J. Fokkema te Oegstgeest, oud rector van de Ned! Zendingshogeschool aldaar, zal Maandag 12 April de dag herdenken, dat hij voor 40 jaar het pre dikambt in de Ned. Jlerv. Kerk te Wes- teremden (Gr.) aanvaardde. Na zijn promotie in 1907 was dr Fok kema enige maanden hulpprediker bij ds J. van Dijk Mzn. te Doetinchem. In 1908 verbond hij zich aan z(jn eerste en laatste gemeente Westeremden. In 1914 kreeg dr Fokkema in verband met zijn benoeming tot derde Zendingsdirector van de „Samenwerkende Zendingscor poraties" eervol ontslag. In 1921 volgde hij dr. A. M. Brouwer, die toen benoemd was tot kerkelijk hoogleraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, op als rec tor van de Nederlandse Zendingsschool. Deze functie vervulde de jubilaris tot 31 Juli 1946. Na zijn aftreden bleef dr Fokkemadocent. De laatste leerlingen van de oude opleiding moesten nog tot hun bestemming worden gebracht. Dit eindpunt hoopt men dit jaar te berei ken. Bovendien- geeft hij ook nog les in een cursus, die uitgaat van de Zen dingshogeschool en bestemd is voor vrouwelijke werkers in de zending. zilveren jubileum c. w. barten Gelijk reeds aangekondigd, herdacht vandaag de heer C. W. Barten, werk baas bij de Leidse Houthandel Kater en Wlethoffv-alhier, zijn 25-jarige werk zaamheid in dienst vanuit bedrijf. Vanmorgen werd de jubilaris in te genwoordigheid van zijn familie gehul digd en in hartelijke bewoordingen achtereenvolgens toegesproken door de directeur, de heer J. A. W. Kater, die een fauteuil en bloemen aanbood en de procuratiehouder, de heer B. Ï-Iogeveen, die hem een vulpen overhandigde. Na een dankwoord van de heer Bar ten, trok deze zich terug in zijn ooven de zaak gelegen vertrekken om daar op deze feestdag te volstaan met naar de dagelijkse arbeid te kijken! Het twintigste Philologen Congres Het 21ste wordt in 1950 te Groningen gehouden. Bij de Donderdagmiddag gehouden ontvangst ten stadhuize, verwelkomde de Burgemeester, jhr mr F. H. van Kinschot, de gasten. De voorzitter van het congres, prof^dr B. A. van Gro ningen, dankte uit naam van de con gressisten voor de ontvangst, terwijl prof. dr R. Verdeyen uit Luik zich tot tolk van de Belgische deelnemers maakte en wees op de nauwe betrek kingen tussen de universiteit' van Lei den en Gent, daarbij de hoop uitspre kend. dat de samenwerking tussen België en Nederland steeds hechter zal werden. Daarna werd het stadhuis be zichtigd. 's Avonds vond de kunstavond in het Luxor-theater plaats, waar na een kort openingswoord van de voorzitter, de letterkundigen Gerard Diels en Gabriël Smit eigen poëzie, Sjoerd Eeiker en Ben Stromaneigen proza voordroegen. De avond werd verder verzorgd door het cabaret „De Inktvis", welks leden een buitengewoon goed programma ten gehore brachten, waarmede zij een overweldigend su-cces oogstten. Gisterochtend werden de sectie-Ver-, gaderingen in de umversiteit voortge zet; 's middags luisterden vele congres sisten cp de algemene vergadering in de Stadsgehoorzaal naar de heer dr J. du P, Scholtz van de universiteit van kaapstad, die een boeiende rede 'hieM over JDie Afrikaanse Taalkunde: .een wétenschap ln wording." In xie slot vergadering werd Groningen aangewe zen als congres-plaats .voor 1950.Na een dankwoord aan alle medewerkers slcot de voorzitter. Tot slot namen zeer veel congressis ten deel aan de feestmaaltijd in „Het Gulden Vlies". Oneerlijke bankbediende Wegens verduistering van enkele dui zenden guldens ten nadele van Nde Twentsehe Bank N:V. alhier is door de politie dezer dagen aangehouden de bankbediende J. Gdie in verzekerde bewaring is gesteld. (Van onze Duitse correspondent)., De crisis in de Geallieerde Console Raad heeft de vraag naar de toekomst van Berlijn nieuwe actualiteit ver leend. De vertragingspolitiek van Moskou heeft kennelijk ten doel tyd te winnen in de hoop, dat intussen de -algemene verwarring en de economische moeilijk heden in Europa en zelfs in Amerika zodanig zullen toenemen, dat het com munisme ook zonder aanwending van geweld zich van land tot land zal kun-1 uen uitbreiden. De samenwerking der Amerikanen en Engelsen in West-Duitsland en hun gemeenschappelijke bemoeiingen om de West-Duitse industrieën weer op de been te brengen, de kans, dat ae op bouw in het Westen ook zal worden voortgezet als de Russen blijven weige ren aan de vorming van een Duitse eco nomische eenheid mee te werken en de mogelijkheid, dat straks de Eranse zone aan de formatie van een afzonderlijk West-Duitsland zal meedoen, moeten uit de aard van de zaak de Russische bezettingsautoriteiten een onbehagelijk gevoel geven. Aangezien het nu een maal niet in het wézen der Sovjet- Russen ligt, hun misnoegen op elegante wfjze tot uiting te brengen, zou het on juist zijn. hun kwaad weglopen uit de vergadering van de contróle-raad al te tragisch op te vatten. De Amerikanen en de Engelsen doen dat ook niet. „Door de jongste actie der Sovjet- Russen in de geallieerde contróle-raad wordt de wereldgeschiedenis niet ver anderd". heeft generaal Clay op een persconferentie te Berlijn gezegd en de Berltfnse burger heeft in zijn kranten ln alle denkbare variaties kunnen le zen* dat de Westerse geallieerden er niet aan denken hun positie in de voor malige Duitse hoofdstad prijs te geven, maar noch de verklaringen van de Amerikaanse generaal, noch de ver dacht pertinente verzekeringen der Westers georiënteerde dagbladen heb ben de Berlijnse bevolking onvoorwaar delijk kunnen gerust stellen, zy is er evenmin van overtuigd, dat de Ameri kanen (om van Engelsen en Fransen niet eens te spreken) tot iedere prijs, dus desnoods ook onder aanwending van geweld, hun stellingen te Berlijn zullen verdedigen, als dat de Russen het op de duur bij dreigementen zuilen laten en niet tot zeer onaangename plagerijen zullen overgaan. „Laat de Amerikaan het terwille van Berlyn op een oorlog aankomen?" ,.Zljrf de Russen werkeiyk zo bang voor de Ame rikanen, dat zij voor een formele breuk zullen terugdeinzen?" ,.En- zijn de heren te Moskou werkeiyk zo veel ver standiger dan Hitier, en zyn raadgevers,, dat zy de consequenties van hun daden ten volle be^ffen?" Ziehier de vragen, waarop ieder een eigen antwoord poogt te vinden en waarmee ook de journalist zich bezig moet houden. In zoverre heeft generaal Clay gelyk, pis h(j zegt, dat de gebeurtenissen in de. contróle-raad geen invloed hebben op de wereldgeschiedenis en dat .over het lot van de vroegere Duitse hoofd stad niet te Berlijn wordt beslist, maar dat het laatste woord te Washington cn Moskou zal worden gesproken. Aan de andere kant evenwel is-Berlyn een barometer, principiële veranderingen in de bezetting van de stad, d.w.z. een ontruiming van het stadsgebied door de Amerikaanse of de Sovjet-Russische be zetting, zouden onherroepelijk storim aankondigen. Niemand verwacht, dat de Russen de Westerse bezettingstroe pen met geweld uit Eerlijn zullen ver wijderen. Dat zou namelijk onmiddeliyk oorlog betekenen. Omgekeerd zou ook Moskou het niet kunnen dulden, als zijn demarcatielijn ïn de stad zou wor den aangetast <aan welke mogeiykheid overigens niemand denkt). Maar debug ging van Berlyn midden in Russische gebied en ,zijn verdeling in vier secto ren leveren zoveel gevarenmomenten op. dat de Berly ?r het, volste recht l-.eeft om van tijd tot tyd zijn har^ vast te houden. Bovendien is de Amerikaan se diplomatie zo robuust en zyn de Russische methodes zo log, dat het onbeoogd en ongewild op een kwade dag wel eens tot een botsing zou kun nen komen, die op de gespannen harts tochten werkt als de vonk ln het kruit vat. De onderbroken vergadering van de contróle-raad werd gevolgd door een bijeenkomst der Komrrfandantura", De laatste nam een ultzondeiyk vredelie vend verloop eri de plaatsvervangende Amerikaanse. Engelse en Franse stads- commandanten gingen na afloop er van heel gezellig met him Sovjet-Russische collega een hapje eten. Dat heeft vele reeds opgewonden Beriynse gemoederen weer gekalmeerd en de hoop versterkt, dat de duidelyke taal, die van Ameri kaanse kant is gebezigd, de Russen er van zal weerhouden het gevaariyke spel op de spits, te dry ven. Intussen blijft de positie van Beriyn problematiek. De gevierendeelde stad, ver achter het z.g. yzeren gordyn; ïykt ln haar geografische gecompliceerdheid veel op de fataal geworden oplossing, die na de eerste wereldoorlog voor Po len in de vorm van de vermaarde cor ridor werd gevonden. Al is het statuut van Beriyn dan ook niet van wereld schokkende betekenis, de gebeurtenissen in deze zwaar geteisterde Duitse stad kunnen het voorspel zyn van een ont wikkeling, die wel degeiyk wereldhisto risch karakter draagt. CHR. HIST. UNIE. In het gebouw „Rohoboth" hield de afdeling Leiden van de Chr. Hist. Unie gistèravond een goed bezochte vergade ring, waarin de voorzitter, de heer D. v. d. Kwaak, wees op de huidige interna tionale situatie en de gebeurtenissen, welke zich in Tsjecho-Slowakye hebben voorgedaan. Ook binnen de grenzen van ons land heerst verontrusting. Temidden van al deze gevaren zal ons volk moeten weten, waaruit het in de naaste toe komst zyn kracht put. In dit verband wees spr. op de figuur van een Groen van Prinsterer en zyn magistraal werk „Ongeloof en Revolutie", waarin deze tot de conclusie kwam, dat een verwer ping van het evangelie een verwording van staat en maatschappyte zien geeft. Ten slotte zette spr. uiteen, dat alleen de bybel en de daarin neergelegde rlcht- ïynen, een' macht vormen en in staat zyn het communisme de voet dwars te zetten. Omdat het geloof alleen in. staat zal zyn de wereld te overwinnen, wekte spr. op het beginsel uit te dragen. Nadat verschillende nieuwe leden wa ren voorgesteld en. verslagen van de 'gehouden kamerkring en algemene ver gadering waren uitgebracht, zette m'en zich aan een bespreking van de candi- daten voor de a.s. Tweede Kamerver kiezing. Na de pauze hield de heer W. Veer man een causerie met lichtbeelden over de ontwikkeling van de Stedeiyke fa brieken van Gas en Èlectriciteit. THEOSOFISCHE VERENIGING Het mysterie van de dood. Gisteravond hield de heer Karei de Jong van Amsterdam voor. de. Loge Lel den van bovengenoemde vereniging een voordracht over „het mysterie van de dood". Spr. begon met voorop te stellen dat zyn voordracht gebaseerd is op eigen er varingen en belevenissen en niet op leer stellingen van de Theosofische .Vereni ging. want deze vereniging kent geen dogma's. Hy wil zijn toehoorders tot den ken brengen, want problemen bestaan niet. Wanneer wy iets niet weten, is dit een gevolg van ons beperkt bewustzyn, omdat wy de sluiers maken, die ons be letten het gehele leven mét inbegrip van de dood te overzien. Leven en dood zyn één. Het is slechts een verandering van vorm. Het leven is beweging en trilling," is creatief, kent geen begrenzing, dus ook geen begin. Er komt niets bij en er ver dwijnt niets uit het Heelal; alleen de vormen van de stof, van de materie wij zigen zich, hetgeen zich openbaart in drie phasen: het komen, de groei en het verdwijnen van de vorm. Zó beschouwd is de dood slechts een verandering van vorm en is er dus geen hemel en geen hel. Door zich te hechten aan de vormen ontstaat de. smart. Zo is ook alle oorlog een gevolg' van gehechtheid aan bezit. Als die gehechtheid er niet meer is, dan ontstaat de ware liefde. Geen straf of beloning van buitenaf is nodig. Elk mens. elk wezen in de natuur tot zelfs de microbe is een scheppend we zen. Oorzaak ^n gevolg en geen genade regelen leven en dood: dit laatste dan beschouwd als een andere vorm van le ven, want. het is ook weer eenv gedeelte van het eeuwige IW'en, waaraan geen begin en geen einde is. Met tal van voorbeelden verduidelijkte spreker zijn voordracht, die door een groot aantal toehoorders met byzondere aandacht werd gevolgd. JAARVERGADERING ZANGKOOR „STAALWIJK". Gisteravond werd in het* wljkgebouw Staalwyk de jaarvergadering wan het zangkoor gehouden. De voorz. de heer Breedyk opende de vergadering meteen hartelyk welkomstwoord aan leden en genodigden. In een geestig speechje merkte hy op dat ds. Kuilman die al tijd de j aarvergaderingen trouw had by- gewoond dit Jaar voor het laatst als voorzitter van Jhet wykbestuur aanwezig was. Kort na de komst van ds Kuilman in Leiden is het zangkoor opgericht, waarvoor deze zelf de eerste besprekin gen voerde. Thans wordt ds Kuilman emeritus, laat de leden dit niet' opvat ten als een sein dat zij thans ook hun emeritaat moeten aanvragen! Na gemeenschappelijk gezang van Psalm 95—1 4. lezing van Ps. 95 en zang van het Staalwyklied door het koor werd een afwisselend programma uitgevoerd met medewerking van de gui- taristen Jansen en Geb. Bouman. het koor. solozang van de heer Bouman en toneelspel, terwijl een tombola velen met een prijsje naar huis deed gaan. Ds Kuilman sloot de avond met een hartelyk dankwoord, waarin hy consta teerde dat het koor onder leiding van de heer de Pree nog steeds vooruit gaat, zowel in omvang als in prestaties! Daarna sloot, ds Kuilman met dank gebed. Morgenmiddag zullen het Alma Mater Koor. het Sleutelkoor (het jon genskoor van de St. Pt.ruskerk) hier ter stede, in samenwerking met het R.K. Gem, Koor St. Cecilia te Sassenhem, o. 1. v. Willem Mizée het „Requiem" van Alfred Bruneau ten gehore brengen in de grote zaal van het Concertgebouw te Amsterdam. De eerstvolgende vergadering van de Raad ^al vermoedelyk worden ge houden op Maandag 26 April 1948. De L.R.B. richt heel haar streven Op 't redden van een mensenlevèn. bonen-maaltijden dl?gs1C0r^fSSbureau voe~ keer willen wij het minder heb- dan weirn e b7eUi"S -van peulvruchten. bo?en same«stelllng van onze bonen-maaltyden: waarmee we de brui ne en witte bonen kunnen combineren ■rh8h V005" of naSerecht daarbij past. hat °nd®r^taande menu's (waarvan het niet de bedoe^ng is. dat ze op vijf achtereenvolgende dagen gebruikt zul- v V i.t u er géén zonder aaidappelen. Dat heeft zijn bedoeling; net eiwit, dat ln peulvruchten voorkomt is n 1 minder van kwaliteit dan het eiwit van vlees, vis, ei en melk, maar het wordt (ook in kwaliteit) prachtig aan- hpvï!? °2F het eiwlt- dat aardappelen bevatten. Bonen en erwten vormen dus een heel voedzame combinatie! Vergeet u ook vooral niet, het kooknat van alle peulvruchten te bewaren? U kunt er heerlijke soepen en sauzen van maken en.... zodoende benut u ook de voedingsstoffen, die er bij het koken in zyn overgegaan! VIJF BONEN-MENU'S. 1. Groentesoep aardappelpurée, witte bonen met appelmoes of rabarber. 2. Stoofschotel van witte of bruine fruit0' U *^le* en tomatenpprée 3 Stamppot rauwe groente met witte .i a bonen havermoutpap. 4. Aardappelen, witte bonen, ossetong zufe saus koffievla 5. Witte bonen. sla. gebakken bloed worst, rookworst of lever, uiensaus pannekoekje. Recepten voor 4 personen. Stoofschotel van bonen. 250 -gr. (2 kopjes) witte of br\iine bo nen. 3/4 yter water. VA it 2 kg aard appelen. 1 kg uien of prei, 1 blikje to- maten-purée, 40 gr. boter, margarine of vet, zout. De bonen een nacht weken, koken in het weekwater 'en als ze bijna gaar zyn de geschilde en in stukken gesneden aardappelen en uien of prei, de boter, margarine of 't vet en het zout aan de bo nen toevoegen. De pan sluiten, de In houd vlug aan de kook brengen en gaar koken ln 25 minuten. De tomatenpu ree toevoegen en alle bestanddelen los dooreenmengen. Het gerecht overdoen in een schaal en het overtollige Vocht als saus gebruiken. Zure saus. 'A liter water, 2 eetlepels azijn, 30 gr. '2 eetlepels)- boter of margarine. 20 gr. (2 eetlepels) bloem, peper, eventueel 1 ei. Het water met de azijn aan de kook brengen en daarna binden met de aan gemengde bloem. De boter of margarine, er door roeren en de saus op smaak af maken met peper, zout (en desnoods nog wat azijn, daar deze zeer verschillend van smaak kan zyn). Men kan dan nog in een sauskom een el schuimig kloppen en de hete saus hier onder roeren aan toevoegen. Uiensaus. Vz liter water, bonennat of bouillon, 1 grote ui, 20 gr. margarine.of (spek)vet, 40 gr. (ruim 4 eetlepels) bloem, azijn peper, zout. De droge bloem in een pan onder roe ren langzaam lichtbruin laten woraen. De margarine of het (spek) vet smelten en hierin de gesnipperde ul lichtbr.in fruiten. Het vocht toevoegen en binden- met de aangemengde bloem. De saus cp smaak afmaken met peper, azjjn en zout. Stamppot van rauwe groente met witte of bruine bonen. 250 Sr./2 kopjes) witte of bruine bo nen, VA a 2 kg aardappelen. 500 gr. an dijvie, stoofsla, snijbiet, spinazie of zuur- kool, 40 gr. 2'/j eetlepel) boter, mar garine of -vet. zout. (melk). De bonen gaarkoken, de aardappelen schillen, in stukken snijden en met een bodempje Kokend water en zout in een goed gesloten pan gaar koken, f 20 mi nuten). De aardappelen kort fijn stam pen, de bonen, de gewassen en zeer liin gesneden groenten en de boter, de mg- garine of het vet (en de gekookte melk) er door mengen. De stamppot nog even verwarmen, doch de groenten niet gaar laten worden. OPROEP VOOR RESERVE-POLITIE. In navolging van andere gemeenten, waar dergelijke oproepen de aanmel dingen van stromen vrijwilligers ten ge volge hadden. Is thans ook hier ter stede de gelegenheid opengesteld zich op te geven voor de vrijwillige reserve- v^teewepolitIe'weIke '5 bedoeld als Van hït Eezagsapparaat. wy twijfelen er niet aan of ook in onze stad zullen velen zich aanbieden indien onverhoopt nodig, het wettig ge-' zag met hun diensten te schragen Qndanks werklozen bouwers en bevredigende materiaalpositie (Van. onze Parijse correspondent) Wanneer men zich vóór de oorlog in Parys of in een andere grote Franse stad wilde vestigen, dan had men in de buurt van zyn voorkeur maar een paar straten ,door te lopen om aan de gevels .een keur van bordjes aan te treffen,, waarop qlle details inzake grootte, com fort en huurprijs stonden vermeld. Op dit punt bestonden er toen geen proble- me,n. Thans vormt het woningtekort, óók in Frankrijk, een der meest urgente en knellende vraagstukken, waarvoor de overheid zich ziet geplaatst. Het is meer een sociaal dan een technisch probleem, want, volgens de regering, bestaat er evenmin gebrek aan grondstoffen als aan werkkrachten (het hooogste per centage van de 75 000 werklozen van de laatste maand werd zelfs door het bouw bedrijf geleverd') Waar thans wél ge brek aan is, dat is aan de animo om te bouwen. Een huis brengt namelyk niets meer op. Het vorrrft derhalve een kwade belegging, aangezien de huren zelfs by lange na de normale kosten van het on derhoud niet meer dekken. Er is, zei mij eeen huisheer kort geleden, een aardige dosis filanthropie voor nodig om van daag zyn geld in woningen te steken. En aangezien men, ook onder deze cate gorie van burgers, tameiyk weinig over tuigde filantropen vindt, bouwt men ondanks materiaal en werkkrachten, ln Frankryk vandaag niet. - HUISHUUR SLUITPOST VAN GEZINSBUDGET. Anders dan in Holland, heeft het be drag, dat hier aan huishuér gespëndeerd werd, steeds een betrekkelijk gering per centage van het budget der Franse familie uitgemaakt. In 1914 bedroeg het gemiddeld 16%* in '39 slechts 6% en van daag is het tot circa 2% geslonken. De regeringen, die de prijzen van alle le vensbehoeften hebben vastgesteld, ver klaarden de kosten, welke voor huur en woningen dienden te worden uitgetrok ken tot de sluitingspost van het huis houdboekje der Franse gezinnen. Het gevolg was, dat er niet meer werd ge bouwd, dat er door de eigeriarèn ook geen cent meer uitg.etrokken werd voor herstel en dat dientengevolge be halve elk comfort, ook de elementaire hygiëne in de verdrukking is gekomen; in Parijs beschikken 77% der huizen over badkamer noch eigen WC en 20% niet over een eigen waterleiding. In de provincie, waar de gemiddelde ouder dom der hulzen 120 jaar bedraagt, zyn die cyfers respectievelijk zelfs 90% en 31%. TIENVOUDIGE HUURVER HOGING NODIG, MAAR ONMOGELIJK. Men kan, zonder overdreven pessimis me, ten aanzien van Frankryk thans wel vaststellen, dat de oplossing van het wo ningprobleem op enigszins korte termyn geen perspectief meer biedt. Wil men het particulier initiatief voor woning bouw of noodzakelyke modernisatie inte resseren, dan zal men de huren vol gens deskundigen tot minstens het tienvoudige moeten verhogen. Hetgeen natuurlyk uitgesloten ls. En de staat is zelf te arm om dit project ter hand te. nemen. Op beperkte schaal heeft de stad Parijs plannen ontworpen voor aanbouw van enkele duizenden huizen, waarin zy toekomstige huurders reeds thans financieel tracht te interesseren. Die paar duizend appartementen vormen echter niet ïfteer dan een druppel op een gloeiende plaat, in een stad, waar 35.000 gezinnen van 3, 4 of 5 personen in een hotel of één-kamer woningen te zamen hokken. Het is misschien een schrale troost- vooor de slachtoffers der woning crisis in Nederland, doch zy kunnen er van overtuigd zyn. dat in Frankrijk de situatie nóg treuriger is dan by hen, en dat de mogelykheden tot-het vinden van een oplossing hier aanmerkelijk geringer schynen.... j NA PASEN. I Elk jaar is het met Pasen een moei- I lijke zaak geweest. Want als ons de vraag zou worden gesteld, welke wij elk afzonderlijk moesten beantwoorden: wat heeft dit feest nu voor u betekend?, dan zouden de antwoorden zeer verschillend zijn. En toch zou er bij alle verschil wel een zekere, grootste gemene deler ge vonden worden, die, als wy er nu alle beleefdheid van hebben afgepeld, hierop neerkomt: wij kunnen dit alles toch zo moeilyk geloven! Nu, dat is wel helemaal in overeen stemming met de verhalen van het Paasevangelie. Het eigenaardige telkens terugkerende refrein is: zy geloofden het niet: de discipelen, de vrouwen, de twee jongemannen van Emmaus, Tho mas. en ga zo maar door, zij kunnen het eigenlyk niet geloven. En wat er van het Paasgebeuren verteld werd, nu daar bestond maar zeer weinig geloofwaardig heid en waardering voor. Bovendien wa ren de- eerste boodschappers, vrouwen, en dat was natuurlyk al dadelyk ver dacht. ónder wie n.b. Maria Magdalena, een vrouw met een verleden. Wie heeft de opstanding van Jezus gezien? Niemand. Degenen, die er hoog stens even wat van gezien-hadden, wa ren de wachters, de soldaten van de vy- andige macht, die, zo zegt het verhaal, zo ontroerd werden, dat zy er maar haastig van door zyn gegaan. Neen, het is met de geloofwaardigheid van dit verhaal treurig gesteld. En het is 'geen wonder dat de rij nog niet afge sloten is van hen, ten opzichte van wie gezeed wordt: en zy geloofden het niet. Ik kan u dat geloof niet op een pre senteerblaadje aanbieden, noch inpecte- ren, noch catechiseren. Ik kan alleen met grote aandacht lezen, hoe al die men sen, die er toch eigenlijk -niets van ge loofden, in aanraking gekomen zijn met de levende Heer, die aan dé deur van hun pot-dlchte ongelovige hartggeklopt heeft; die door namen te noemen en door dingen te zeggen en door daden te verrichten, welke by elk van die mensen afzonderlijk pasten, hun opeens het in- en uitzicht geschonken heeft, waarnaar ze heel *diep in hun hart verlangden, maar wat door allerlei menselyke, zeer begrijpelyk-menseiyke, functies en rem mingen was gebarricadeerd. Het evangelie (en wat is 4at toch on_ peilbaar prachtig!) gaat volkomen op onze bezwaren in; laat ons uitpraten, laat ons onze critiek spuien, laat ons onze voorwaarden stellen, laat ons com pleet- onze gang gaan. I$n dan horen wy (zoals Kaj Munk het ergens zegt) het ijs breken en dan zien wi j de vry geko men golven glinsteren in de zon. Ja. lees het dan maar wat al die mensen heb ben getuigd en beleden, voor wie Jezus Christus de levende Heer, een. werkeiyk- heid geworden is. Zouden wy ons niet bedenken, dat die zelfde Heer met diezelfde bedoeling er gens in ons leven onsgóók zo aanspreekt? W. H K. Oorlogsschade aan onze kastelen MR A. STARING SPRAK VOOR „OUD-LEIDEN". Gistera'vond sprak Mr A. Staring in het Prentenkabinet voor de vereniging „Oud-Leiden" over het onderwerp „Oor logsschade aan onze kastelen". Spreker wees er allereerst op, dat hy zich niet geheel aan zyn onderwerp zou houden, maar dat hij ook andere problemen om trent onze kastelen zou aanroeren, zoals byv. het verwaarlozen en verdwynen van deze oude gebouwen. Als réden hier voor zyn te noemen de grote fiscale las ten, die op de eigenaars drukken, zodat deze genoodzaakt'zyn hun eigendommen te verkopen. Vaak zyn er echter geen kopers en ook is het soms heel moeilyk een bestemming te vinden. In enkele gevallen ligt deze echter voor de hand o.a. daar waar bij het kasteel een dorp is ontstaan. Het kasteel kan dan als ge meentehuis dienst doen, wat o.a. het ge val is by Helmond. Voor de oorlog zag de toekomst èr voor de kastölen vry rooskleurig uit. Met geldelyke steun van de staat kon veel gerestaureerd worden. In de laatste oorlog zijn vele kastelen verwoest, deels door vernietiging door de Duitsers, deels door bombardementen, Opmerkelyk Is dat vooral de kastelen, welke gebouwd zyn om militaire rede nen, het zwaarst getroffen zyn. De plaat sen waren uit strategisch oogpunt dus goed gekozen, byv. langs de grote rivie ren. Wat echter nog gespaard is, moet hoog nodig gerestaureed worden. Dit laatste is nu een groté moeilijkheid: de staat is niet bereid veel geld uit te ge ven en de particuliere eigenaars kunnen het evenmin. Het gehele volk zal dus moeten zorgen voor het behoud van deze monumenten. Door de lichtbeelden liet spr. zien hoe erg sommige kastelen verwoest zyn; van vele is niet meer dan een ruïne over. - Gelukkig zijn er ook nog'wel gespaard gebleven en enkele daarvan hebben reeds een nieuwe bestemming gekregen o.a. de Assemburgh, die als Jeugdherberg is ingericht. Ook zullen enkele kastelen als museum gebruikt worden. De woorden van dank van de heer Bicker Caqrten werden door een krach tig applaus ondersteund. RESULTAAT ^MISSIE GEBROEDERS'VAN WIJK. Gisteren stond de inschrijving open op de uitgifte van aandelen en obliga- tiën der Leidse Textielfabrieken Gcbrs. Van Wyk en Co. N.V., gevestigd alhier. Ter beurze van Amsterdam worden ge ïntroduceerd 1100 gewone aandelen aan toonder elk groot f. 1000 nom. tot de koers van 175 procent, terwyl tevens worden uitgegeven 1000 3lA% 20-jarige obligatien in stukken van f. 1000 tot de koers van 101%. Naar wy van emittenten vernemen, is op beide uitgiften voor een zodanig be drag ingeschreven, dat by de toewijzing een belangrijke reductie zal moeten-wor den toegepast. Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN: Petronella Hendrika, d. van H. Kiein en. H. Florlsson; Netje, d. van J. Geenjaar en N. de Groot; Dirk, z. van H, Noordljk en K. Boezaard; Peter Quirlnus Arend. z. van C. Hogcwonlng en A. van Duijvenvoorde; Dirk. z. van A. Krotje en E. Janszen: •Johan Alexander, z. van J. A. van Thlel en L. Henze; Mathilde Maria Elisabeth, d. van W. Frljllng en C. L. Kooreman; Eli sabeth, d. van J. van Leeuwen en M. E. Lunenburg: Leonardus Johannes Maria, z. van W J van Leeuwen en A. C. van der Hopven: Maria Catharlna. d. van J. J. Faas en M. C. Bonte. OVERLEDEN: M. Slegtenhorst. hulavr. van J Vermeer, 31 Jaar: A. Ginjaar, wed. van H. W. Schuchhard, 84 jaar; H. A. Rooljakkers. hulsvr. van G. J. van der Burg: 28 Jaar: M. C van der Pöt, vr„ 63 Jaar; J. Pet, gesch., 34 Jaar; J. van Kouwenhove, man, §1 Jaar.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 2