Handhaving nationale economie alléén mogelijk met Marshall-hulp Engeland en Australië in gebreke gesteld Dwingende beperkingen onvermijdelijk. I pjmSMWa Chr. Lagere Tuinbouwschool te Rijnsburg geopend VAN NELLE Aanbieding derde Deviezennota Einde dollarvoorziening nadert met rasse schreden 1 Minister Fiévez waarschuwt legen angstpsychose PANDA EN DE PROFESSOR 87ste Jaargang LEIDSCH DAGBLADVrijdag 2 April 1948 Tweede Blad No. 26351 Spanning stijgt met de dag! (Van onze financiële medewerker). De minister van Financiën heeft, mede namens zün ambtgenoot van Ec. Zaken en van Landbouw, Visserü en Voedselvoorziening aan dc Twee de Kamer een nota aangeboden in zake onze deviezenpositie. De nationale economie kan alleen met behulp van het Marshall-plan op 't huidige niveau worden gehand haafd. Dit is wel de strekking dezer derde deviezennota. Nieuwe gezichtspunten opent de Nota feitelijk niet. De statistische gegevens, weike er in verwerkt zijn. hebben be trekking op het jaar 1947; nieuw is alleen de Prognose-betalingsbalans '48. Opnieuw accentueert de Minister dat de Dollarvoorziening de Achilles-hiel is van de deviezenpositie. Verschillen de ongunstige factoren hebben tot een snellere uitputting van de voor raden aan vrije deviezen geleid dan viel te voorzien, zodat het ogenblik, waarop Nederland niet meer in staat zal zijn de benodigde dollars beschik baar te stellen, met rasse schreden nadert. Het Is tot op zekere hoogte gerust stellend dat de voorlopige betalingsba lans 1947 sluit, hoewel de goederen en dienstenbalans een deficit aanwijst van f. 2 milliard. Hier kwamen nog f. 245 millioen aflossingen op credie- ten bij, voorts f. 209 millioen mutatie saldo monetaire credieten, zodat in totaal f. 2.456 millioen moest worden gedekt. Dit was mogelijk door f. 1173 millioen credieten uit het buitenland, f. 500 millioen buitenlandse saldi, f. 430 mil lioen wegens verkoop buitenlandse ef fecten en lossingen, f. 100 millioen goudoverdracht en f. 2-53 millioen di verse kapitaalmutaties. Wat de prognose Goederen- ën dien stenbalans 1948 betreft, deze toont in zoverre een vooruitgang, dat het defi cit ad f. Vh. milliard, ca. f. milliard lager kan worden geraamd dan 't voor lopige cijfer van 1947. Door aflossing van credieten en enkele andere posten, moet eohter In totaal f. 1789 millioen worden gedekt. Na aftrek van" f. 433 millioen beschikbare credieten, f. 135 millioen vrijwillige verkopen buiten landse effecten, f. 106 millioen goudu overdraoht (terugontvangen uit Duits land) en f. 106 uit emissies, blijft er 'n ongedekt tekort van f. 911 millioen. Doch ook dit cijfer draagt nog een sterk speculatief karakter, wegens al lerlei onzekere factoren. Vandaar de buitengewone maatrege len, goudafgifte en gedwongen liquida tie buitenlandse effecten, - temeer daar de vrijwillige verkoop langzamerhand was vertraagd. Intussen geschiedt deze thans weer in grotere omvang, waar van afhankelijk is of tot de vordering van Amerikaanse aandelen zal worden overgegaan. Onder uitputting van alle denkbare normale dekkingsmiddelen zal het te kort op de dollarbalans in het eerste halfjaar 1948 nog 160 millioen be dragen. Alles wacht nu op het Marshall-plan. Ook de credietgeving van de Inter bank en de particuliere banken, omdat men wil afwachten welke nieuwe eco nomische basis door de Marshall-hulp zal worden geschapen. Vast staat intussen dat het verzor- gingspeil vooralsnog niet zal kunnen stijgen boven dat van 1947, mede door dien de Marshall-hulp voornamelijk voor investing moet worden gebruikt Toch zal het Europees Herstel Pro gramma moeten worden gezien als ba sis, waarop een hoger welvaartspeil in de toekomst door productieve aanwen ding der ter beschikking komende mid delen, mogelijk wordt gemaakt. M.a.w., het Marshall-plan zal ook voor Nederland de springplank moe ten zUn naar hoger welvaartsniveau, dat overigens door het bevorderen van een multilateraal verkeer, uit bouw der tolunies, de economische regeneratie van Indië, sanering der staatsfinanciën en grotere export naar de dollarlanden zal moeten wor den bevorderd. HET DEVIEZENPROGRAMMA. Samenvattend kan de regering haar öeviezenprogramma in de volgende punten weergeven. 1. Een invoerprogramma diende tot overbrugging van de periode, die ons scheidt an de inwerkingtreding van het Europees herstel programma, is uitgewerkt en wordt sedert 1 Januari toegepast. 2. De deviezenhulp, welke Nederland hopelijk zal worden toegekend onder het „European Recovery Program", zal in eerste instantie worden aangewend tot opvoering van de productiecapaci teit. Zodra de hulp onder het „Euro pean Recovery Program" vast staat, zal wellicht ook weer kunnen warden gerekend op financiële steun van de zijde van de Internationale Bank voor herstel en ontwikkeling ten behoeve van de industrialisatie en de ontwik keling van de voortbrenging op andere gebieden. 3. Het bevorderen van een multilate raal transferstelsel tussen de deelne mende landen van het Europees her stelprogramma, 4. Het streven naar uitbouw der tol unies, zowel In Benelinï-verbaind als daarbuiten. 5. Het herstel van normale economi sche en financiële betrekkingen met Ned.-Indië binnen het kader van de nieuwe politieke samenwerking, ten einde zo spoedig mogelijk te geraken tot herstel van driehoeksverkeer met Azië. 6 Verdere sanering van de staats financiën door voortzetting van de consolldatiepolitiek op het gebied der buitenlandse en binnenlandse leningen en het streven naar evenwicht in de staatsbegroting. 7. Het aanmoedigen van de export naar de dollararea met alle middelen, waarbij o.a. wordt overwogen de ex porteurs onder bepaalde voorwaarden de beschikking te geven over een ze ker percentage -van de opbrengst in deviezen. 8 Bevordering van de arbeidsproduc tiviteit, waarin een der voornaamste deviezenbronnen moet worden gezien en welke voorwaarde is voor een ge leidelijke verbetering van de voorzie ning met gebruiks- en verbruiksgoede- ren Helaas is nog onzeker in welke vorm de Marshall-hulp zal worden verleend, op welke bedragen kan worden gere kend, alsmede het ogenblik waarop deze gelden ter beschikking zullen zijn. De spanning stijgt dus met de dag! Moge het vertrouwen der regering dat langs de door 'haar hierboven aan gegeven lijnen een verbetering van de deviezenpositie zal kunnen worden be reikt, niet beschahmd worden. SPAANSE KATOENEN STOFFEN NAAR INDONESIË. Ter waarde van twaalf en een half millioen. Het reeds bestaande handelsverkeer tussen Spanje en Indonesië is uitge breid door een overeenkomst, die ver tegenwoordigers van de Ned, regering dezer dagen in Spanje hebben gesloten, waarbij aan Indonesië ter waarde van f. 12.500.000 aan katoenen stoffen wordt geleverd. In ruil daarvoor zal Spanje typische Indonesische producten, zoals specerijen, rubber etc. verkrijgen. DE V.S. OP ZOEK NAAR URANIUM. De Amerikaanse commissie voor atoomenergie deelt mede, dat bepaalde plannen worden uitgevoerd, bestemd om het zoeken naar en de behandeling van uranium, het essentiële element voor de vervaardiging van de atoombom, te sti muleren. Binnenkort zal men beginnen te zoe ken op terreinen in Colorado, welke staatsbezit zijn en 10.000 H.A. omvat ten. Er zal in dit gebied geen publiek worden toegelaten. Ingezonden Mededeling Oorlogsbegioting aanvaard r// rr* Zuinigheidscampagne voor wegverkeer: (Speciale reportage). Nederland is een van de weinige landen in het door de oorlog verarmde en ontwrichte Europa, waar in zeker opzicht het wegverkeer een grote vrijheid geniet. De beperkingen, die aan het auto- en motorverkeer in ons land „in de weg" zijn gelegd, betreffen het „op de weg komen". Is mefl daar eenmaal door het verkrijgen van een motorrijtuig benevens een rij vergunning, die toestemming geeft om er gebruik van te maken dan bestond tot dusverre slechts het Zondagsrijverbod als hinderpaal voor een onbeperkt gebruik van het vervoermiddel. Van heden af bestaat er nog een andere beperking: die van de vrijwillige versobering en bezuiniging. Vrijwillig zeker, maar met een zeer effectieve stok achter de deur! Er moet, met het oog op de economische situatie van ons volk. een bezuiniging komen in de lasten, die op 's lands deviezenpot drukken in de vorm van invoer van brandstof, banden en onderdelen. Komt die bezuiniging niet via een vrijwillige beperking, dan zal de overheid haar moeten! afdwingen met de sterke arm! DREIGING DRASTISCHE BEPERKINGEN VOOR- LOPIG GEKEERD. Enige maanden geleden overwoog de overheid reeds wij maakten daar in dertijd reeds melding van een uit breiding van het Zondagsrijverbod tot drie dagen in de week of de invoering van een maximumaantal naar indivi duele voorkeur te bepalen rijdagen per periode, doch de overheid heeft gehoor gegeven aan de sterke aandrang van „Centraal Overleg", de overkoepelende instantie van organisaties als ANWB, KNAC, KNMV, EVO, Vakgroep Goede renvervoer langs de Weg en de Vakgroep Personenvervoer langs de Weg, om de noodzakelijke besparing van deviezen te verkrijgen via de vrijwillige zuinigheids campagne, die niet de nadelige invloed op de economische bedrijvigheid zou uitoefenen, die van dwingende maatre gelen het onvermijdelijk gevolg zouden zijn. Dit Centraal Overleg van Wegver- keers- en vervoersorganisaties belegde in Den Haag een persconferentie om de door dit bureau in overeenstemming met de regering voorbereide zuinigheidscam pagne nader toe te lichten. Wij geven daarover de volgende ter sprake geko men punten, waarbij zij opgemerkt, dat van ministeriële zijde over deze actie he denavond om 20.05 uur het woord wordt gevoerd voor de radio. PRACTISCHE ZIJDE DER BESPARING. Het benzineverbruik, dat voor de oor log in ons land ca. 35.000 KG/ton per maand bedroeg, ligt thans aanzienlijk hoger (Dec. '47 ongeveer 42.000 KG/ton) door uitbreiding van het vrachtwagen park, deels met onzuinige auto's uit dumps en voor militaire doeleinden, door een intensiever gebruik van het wagen park onder de toegenomen bedrijvigheid en bij nog niet herstelde schade aan de andere vervoersmogelijkheden, benevens door uitbreiding van het gemotoriseerde militaire verkeer. In de eerste plaats ls De aflossing onzer troepen (Van onze parlementaire redacteur) Behalve de heer Algra, voerden giste ren in de Eerste Kamer nog drie leden het woord over de begroting van Oorlog; n.l. de heren Zegering, Hadders (VVD), Vixseboxse (CH) en Brandenburg (Comm.). Het ls volkomen in strijd met de waar heid, aldus minister Fiévez, te zeggen dat zonder meer-iedere keer opnieuw de termijn verlengd werd van het verblijf onzer troepen in Indie. Van mijn optre den af heb Ik nooit anders gesproken dan van een tropendienst van 2 jaar. Waar bij door mij de restrictie werd gemaakt: „tenzij bijzondere omstandigheden ver lenging noodzakèlijk zouden maken". De termijn nu is slechts één keer verlengd. De samensteling der zgn. veiligheidsba taljons in Indië is met kracht ter hand genomen, waardoor mede de huidige af lossing mogelijk is geworden. Onze troepenzendingen naar Indië wa ren mede gebaseerd op het overnemen van in Engeland, India en Malakka op geslagen Britse surplusvooorraden. Door het in Juli 1947, na het tor hand nemen van de politie actie. opgelegde Britse embargo wer den deze leveranties getrqffen, waar door plotseling een ernstig niaat in de voorziening onzer troepen ontstond. De minister legde dan uit, hoe men hierin heeft trachten te voorzien; hetgeen ook besparing op deze benzine een drin gende eis. Bij deze benzinc-besparing zün van belang: de algemene conditie van het vervoermiddel, de afstelling, dc manier van rijden en de mate van rijden. Dit laatste valt geheel onder de wetteUjke voorschriften. De voertuigen mogen slechts worden gebruikt voor het doel, waarvoor de rijvergunning is verleend. Wat de conditie betreft, moet niet on nodig tot revisie worden overgegaan, aangezien dit onderdelen kost (en de Z-campagne strekt zich evenzeer over onderdelen en banden uit!) en slechts in de werkelijk hoognodige gevallen een economisch verantwoorde periode van werkloosheid meebrengt. De wyze van rüden beïnvloedt de benzinebe sparing in hoge mate. Te hoge snel heden (voor iedere wagen geldt een eigen grens) zün funest, evenals on regelmatige snelheid. Afzetten van de motor bü wachten bespaart op de lange duur en over het geheel genomen zeer veel Toe voeging van chemische middelen ls ab soluut waardelo'os. Een goedafgestelde ontsteking bereikt veel, evenals een juiste temperatuurregeling, goed spo ren en goede banden-spanning (die ook banden besparing bevorderen)Het laten monteren van een over-drive" ter beperking van het toerental is zeer aan te bevelen en economisch volledig verantwoord. In dit verband werd ge wezen op het belang van het gébruik der hoogst mogelijke versnelling. HET HANGT AF VAN DE BESTUURDER. Talloze technische aspecten passeerr den de revue om ten slotte gezamenlyk te leiden tot de conclusie, dat het slagen van deze Z-campagne, te houden gedu rende de maanden April, Mei en Juni, geheel afhankelijk ls, in laatste instan tie, van de bereidheid der bestuurders van ons Nederlandse motor- en auto park, om door zelfdiscipline een bezui niging te bewerkstelligen, die niet alleen direct eigen particuliere welvaart ten goede komt, maar door de som dier be sparing de volkswelvaart ten goede komt, en bovenal het invoeren van voor het gehele econoipische leven funeste beperkingen voorkomt! met dev#zen-moellükheden gepaard ging, daar genoemde surplusvoorraden op gunstige deviezen-condities werden be trokken en thans moest worden overge schakeld op deviezen-eisende transac ties. Het Britse embargo ls nog steeds niet opgeheven de besprekingen zün in volle gang. Wij hebben van meet af aan in de on mogelijkheid verkeerd om goederen uit Australië te betrekken, door de houding welke door Australië Ls aangenomen. Als complement (aanvulling) op de demobilisatie-maatregelen is zeer spoe dig een KJ. te verwachten op de zake- lyke bedrijfssteun. Die ook vóór de de mobilisatie genoten kan worden, waar om deze aangelegenheid los van de de mobilisatie-regelen is behandeld. Wat betreft de mobilisatie-slachtoffers 1914—1918 en de oud-gepensioneerden had spr. eerst gedacht aan een gezamen lijke regeling. Hij heeft echter thans een afzonderlijke regeling voor eerstgenoem- den getroffen, ^waaromtrent een wets ontwerp reeds spr.'s departement heeft verlaten. Het verschil tussen de komende Na tionale Reserve en ae v.m. B.V.L. ligt in de grenzen van het particulier initiatief. Bij beide gaat het om gezagsgetrouwe mensen, die zich aan de regering ter be schikking stellen. Ook zonder propa ganda zullen zich genoeg gegadigden op geven. De territoriale bataljons zullen niet op 1 Juli eJc. ontbonden worden gelijk aanvankelük in het voornemen lag De regering heeft besloten enkele batal jons ook daarna aan te houden. Gel den hiervoor zullen bü suppl. begro ting worden aangevraagd. Ter aflos sing zullen niet voor de tropen geschik te dienstplichtigen van de lichting- 1948 worden aangewezen. Deze lich ting zal niet ver beneden de 40.000 man blüven. Natuurlek zal daaruit zo veel mogelük kader worden opgeleid. Er bestaat evenwel meer behoefte aan ouder kader, voor meer verantwoorde lijke functies. U Blijf rustig zitten! U hoeft er zelfs niet voor uit Uw stoel te komen; zó ge makkelijk vliegt Uw baard er af met Philips „PHILI- SHAVE", het electrisch droogscheerapparaat. Vraag Uw handelaar een demon- PHILIPS STAALBAARD Ook UW baard vliegt eraf! N.V. PHILIPS' VERKOOP* MAATSCHAPPIJ VOOR NEDERLAND-EINDHOVEN De eerste straalvliegtuigen zün besteld en zullen spoedig worden afgeleverd. De huidige begroting bevat posten voor ver dere aanschaffing van straalvliegtuigen, voor luchtdoelgeschut en voor de bewa pening van de troepen voor de terri toriale verdediging. Z-Exc. is van oordeel dat dezelfde mo tieven, welke de Tweede Kamer brachten tot haar motie tegen een communistisch lid in de Commissie voor Buit. Zaken, ook gelden voor de leger- en vlootcom- missle. Spr. stelt zich voor, om bü de voordracht voor de nieuwe samenstelling dier commissie daarmede rekening te houden. De regering ontkent niet de gevaren in de internationale toestand. Zü is echter overtuigd van de mogelükheld om de vrede te bewaren. Een angst psychose is niet alleen onredelijk doch ook uiterst gevaarlük. De minister besloot met de wens, dat wü met Gods hulp de zware, grote cn grootse taak tot een goed einde mogen brengen. Na de replieken werd de begroting z.h.st. aangenomen onder aantekening dat de communisten tegen zijn. Vervol gens werd begonnen met de begroting van Marine. Vertrouwend op bloei in het Z.H. tuinderscentrum Vele schone wensen begeleidden gis termiddag de opening van de Chr. La gere Tuinbouwschool te Rijnsburg, wel ke plechtigheid in tegenwoordigheid van talrijke genodigden in gebouw Concordia plaats vond. De omliggende gemeenten hadden zich doen vertegen woordigen door burgemeester De Wilde voor Valkenburg, wethouder De Neef en gemeentesecretaris De Visser voor Oegstgeest, en de heren Kleen en Van Leeuwen voor Katwijk. Uiteraard was voorts burgemeester Höweler v. Rijns burg aanwezig, terwijl het departe ment vertegenwoordigd was door de heer Honig, inspecteur van het, lande lijk tuinbouwonderwijs. Voorts waren er afgevaardigden van veilingen, tuin ders- en landbouworganisaties, scholen en cursussen. De openingsrede werd uitgesprokên door de heer Chr. v. d. Heuvel, alge meen voorzitter van de C.B.T.B., die zich dankbaar toonde niet alleen voor deze belangrijke stap in de richting van bevredigend vakonderwijs in een FEUILLETON Mijnheer MelviVs ivonderlijke fantasie door W. H. LANE CRAUFORD 83) Hü verwachtte niet, dat hü nu nog meer Van die zaak zou horen. De heer Robinson had zijn plicht gedaan door hem mede te delen, dat er te veel be lasting was betaald op het landgoed, hü zou nu zelf de rest moeten' doen. Met het vertrek van de kinderen en vooral met het vertrek van de heer en mevrouw Badger was het gevaar, dat het geheim van Henry's dood nog eens ontdekt zou wonden, veel kleiner ge worden. Bovendien zou Christopher zelf ook spoedig vertrekken: het huis was veel te groot vocxr hem alleen en het was slechts omdat hij nog steeds hoopte, dat Bunty zou schrijven, dat hü tot nu toe was gebleven, Hü had nog een brief ontvangen van Josephi ne; zij drong aan op een spoedige vol doening van haar vordering op de na latenschap van wülen Henry Melvil. Hü wachtte instructies van George Cooper en had Josephine slechts ge schreven om haar de ontvangst van haar brief te bevestigen en haar mede te delen, dat hü haar spoedig uitvoe rig zou schrijven. Christopher zuchtte en ging nog wat luier in zijn stoel liggen. Zijn boek interesseerde hem niet, geen boek zou hem vanavond hebben geïnteresseerd, hü was niet ln een stemming om te lezen. En toch nam hü het boek af en toe met een gewoontebeweging op, hield het open voor zich en las als het ware met zijn ogen, terwül zün geest met geheel andere dingen bezig was. Maar plotseling hief hü zün hoofd met een rak op, zijn oren waren gespitst, zijn ogen wijd open. Hü had een stem gehoord, een zeer bekende stem. Hü hoorde die stem opnieuw en nu opende Dibbs de deur en zei op een voor hem buitengewoon beleefde manier: „Daar is een heer, die u wenst te spreken, mijnheer." „Hoe heet hij?" stamelde Christo pher, maar hü wist de naam al, voor dat Dibbs hem had geantwoord. Hü wist hoe de bezoeker nu heette en hij wist hoe hü had geheten in zijn vorig bestaan. „Laat die heer maar binrien," zei hü, terwijl hü opstond. Dibbs deed wat hem was gezegd en de heer kwam binnen. Christopher keek hem sprakeloos van verbazing aan, Hü had Henry nog nooit zonder snor en baard gezien en de verande ring was werkelijk buitengewoon. Maar er waren nog meer veranderingen. Hü droeg een hoornen bril, zün haar was zeer kort geknipt .en van achter en aan de kanten geschoren. Hij had een grote sigaar in zijn mond en droeg een licht costuum van een stof en een coupe, die Christopher hem nog nooit had zien dragen, 'n slappe hoed, licht gele handschoenen en lioht-bruine schoenen. Alles trouwens was nieuw aan hem, tot zijn bewegingen toe, die levendig en energiek waren: Het was duidelük, dat hü nu een man van actie was. „En hoe gaat het?" Christopher was nog steeds sprake loos. „Wat doe Je hier?" vroeg hü eindelijk. „Ik kom hier om een paar kleine zaakjes op te knappen," klonk het onbezorgd. Ook Henry's manier van spreken was veranderd, hü sprak met 'n Ame rikaans accent en zijn accent was ge prononceerder dan van iedere andere Amerikaan, die Christopher had ont moet. „Maar maar is het niet erg ge waagd?" vroeg hü- Henry haalde zün schouders op. „Nu de Badgers weg zijn en kinderen ook, ls er niemand, die me kan herkennen." „En indien Je Robinson was tegen gekomen?" „Dat was niet mogelijk, ik 'ben van de stad gekomen in een taxi, die wacht nu voor de deur." I(Maar het is niet alleen hier, dat je iemand kunt tegenkomen, die Je vroeger heeft gekend, dat kan Je over al in Engeland gebeuren." „En als dat gebeurt, denk je dan, dat iemand me zal herkennen?" Christopher keek hem lang en aan dachtig aan. „Nee," zei hü tenslotte, „ik denk niet, dat Iemand je kan her kennen." Henry lachte. „Ik ben al twee men sen tegengekomen, die ik kende," zei hü trots, „en zü hebben niet op mü gelet." .Maar waarom heb je New-York verlaten?" vroeg Christopher. „Zoekt de Amerikaanse politie je?" Henry hield plotseling op met lachen. „Natuurlijk niet," zei hij kort. „Dus je bent niet teruggekomen om hier te blijven?" „Ik ben hier alleen maar voor van nacht was het antwoord. „Morgen ga ik naar Parijs." En hü voegde er als terloops aan toe: „Ik dacht, dat, aan gezien ik nu toch hier was, ik meteen die chèque, die Je me nog schuldig bent, wel even kon komen halen." Christopher vroeg zioh af, of hij alleen gekomen was voor die chèque. „Ik schreef je toch in mijn laatste brief, dat het nog wel enige weken zou duren, voordat ik over het geld zou kunnen beschikken?" .Maar Je kimt toch een voorschot krijgen van de bank?" drong Henry aan. .Natuurlijk kan dat, maar ik wist niet, dat Je zo in geldnood zat." „Ik zit niet in geldnood," riep Henry verontwaardigd uit, „maar het is ndjn eigen geld en ik heb nu toevallig een paar honderd pond nodig." „Een paar honderd pond?" „Laten we zeggen vyfhonderd pond." Christopher keek hem aan. „Is dat alles?" Een royale geste met de hand. „Dat ls alles. Geef me een chèque van -vijf honderd pond en dan kun Je me de rest sturen, als Je het hebt ontvan gen." Christopher dacht even na. Vijfhon derd pond was niet zo'n groot bedrag, hü fcon dat van zün eigen rekening voorschieten, risico was er natuurlijk niet aan verbonden. „Wil Je die chèque nu hebben?" „Als het kan wel." Christopher ging naar boven om zijn ohèqueboek te halen, dat hij ln zijn slaapkamer bewaarde. Toen hü terug kwam zat Henry in zün eigen stoel, terwül hü Tobias, die vergenoegd spinde, streelde. Christopher ging aan de schrijftafel zitten en schreef een chèque uit ten bedrage van vüfhon- derd pond, te betalen aan de heer George Cooper. HU vloeide de chèque af en overhandigde haar aan Henry. „Dank Je." Henry stak de chèque in zün portefeuille en knoopte zUn jas diqht. „En?" vToeg hij toen, ..hoe staan de zaken hier?" (Wordt vervolgd) 43). „Ow zorgen zün voorbij, commis saris!" zei professor Kalker opgeruimd. „Het leger kan rustig weer inrukken en de bevolking kan kalm gaan slapen. Met deze planten is mün uitvinding onge vaarlijk. Die schurk kan dreigbrieven schrijven zoveel als hü wil er is niets meer aan het handje. Laten we nu naar het laboratorium gaan, dan kunnen we aan het werk, niet waar eh. Palmehhoe heet Je?" Bü de deur klonk een krakende lach. Ontzet staarde het groepje naar de ope ning en ontwaarde daar de lugubere zwarte gedaante, die, met het toestel in de aanslag op hen afkwam. „Te laat!" steunde de geleerde. „Niet doenl" kreet de commissaris. De enige die niets zei, was Panda. Hü keerde zich om en sprong uit het venster. Achter hem knetterde de groene straal, maar het was iets te laat. „Panda was ont snapt! Maar erg mooi zag het er voor Panda toch ook niet uit. Hy had er zo gauw niet aan gedacht, dat de* kamer i van de commissaris op de tweede ver- dieping lag en nu viel hü als een steen naar beneden ENNU... WWS EEN KOPJE-JmtZ- voor ons volk zo bü uitstek belangrijke bedrijfstak, doch tevens voor het spe cifiek Christelük karakter, dat een stempel op deze school zou (hukken. Aan het tuinbouwonderwijs kleven niet de bezwaren, die aan het mid delbaar cn hoger onderwijs Inhae- rent zün, omdat het niet gedrukt wordt door het bezwaar van de vruchteloosheid, veroorzaakt door de werkeloosheid van de onderlegden. Zonder theoretische scholing kan ons volk niet profiteren van de goe de gaven, die het van nature bezit. Het Chr. karakter is van belang, omdat het aansluit by de geest van de streek. Speciaal ln dit onderwijs schuilt het gevaar van ingang vin den der Uarwimstiscne evolutieleer, cn slechts het Chr. gerichte tuin- bouwonderwüs voorkomt deze bedrei ging van de fundamenten van het waarlyk Chr. geloof. Tot het tevens door hem geïnstal leerde hoofd van de school, de heer G. Docter uit Wapenveld, richtte spr. ver manende woorden, doch tevens een be tuiging van vertrouwen, dat deze zich zijn zware taak bewust zou zün. De heer Honig, sprekende namens het departement, verdiepte zich even eens in de geschiedenis van het tuin bouwonderwijs en wees er op, dat thans reeds 9 dergelüke scholen in den lan de gevestigd zün, zü het dan ook nog niet alle reeds geopend. De toevloed van nieuwe tuinders bedroeg afgelopen Jaar 5900, cn dit aantal zal komende jaren nog sty- gen. In dit verband wees spr. op het belang van productle-veredeling en emigratie, waarvoor een degelijke on dergrond onontbeerlük ls. Ir. Vlag, sprekende als Rijkstuin- bouwoonsulent te Lisse, wees op de vooraanstaande plaats van RUnsburg in zün consulentschap, doordat het niet minder dan 7 cursussen telt en daarmede aan de top van deze streek staat. Spr. bracht hulde aan de heren Kralt en H. de Haan. Burgemeester Höweler uitte de beste wensen van Rijnsburg en omliggende gemeenten en zijn dank voor het Chr. karakter, aan deze school verleend. De heer v. d. Hoek sprak namens de algemene tuinbouw avondcursus de hoop uit op een collegiale samenwer king. De heer Sixma van de Ned. Chr. Landarb. Bond zou met belangstelling de ontwikkeling na deze feestelüke opening volgen, terwül de heer D. van Egmond er bü de ouders op aan drong, de theoretische kennis der Jeugd te accepteren en zich daarnaar in de be drijven te richten. De heer Verkuil, secr. van de groep Holland-Brabant van de C.B.T.B., prees zich gelukkig aan de oprichting van deze school juist In RUnsburg een aandeel te heb ben mogen gehad. De heer Docter tenslotte bevestigde, zUn taak niet licht op te vatten, doch desniettemin met genoegen te aan vaarden. Amstelflora ls getuige van het kunnen van RUnsburg, waarvoor de avondcursussen voor een groot deel verantwoordelük zUn geweest. Spr, gaf enige bUzonderheden van het vierjari ge programma, dat thans met 15 leer lingen 'waarvan 2 uit NoordwUk, 1 uit Leiderdorp en 1 uit Zoetérwoude) wordt aangevangen. Gedurende veer tig weken wordt eens per week voor de hogere en tweemaal per week voor de lagere klassen een dag onderricht gegeven. Ook deze spr. wees op het belang van het Chr. fundament van de school, die met deze overvloed van wensen en toespraken thans of fel eel in Adv.gang is gezet,

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 5