VAN NELLE Een „warenhuis ondier water" Verborgen plekjes in de Sleutelstad CHEVROLET en de ACCOUNTANT RECHTZAKEN 99Lon$on calling Europe Z" De BBC luistert dit keer naar U! „Wij moeten strijden en sterven voor de vrijheid!" Verhoog de veerkracht van ons volk PANDA EN DE PROFESSOR Kerkelijk Leven 87ste Jaargang LE1DSCH DAGBLAD Donderdag 1 April 1SM3 Tweede Blad No. 26350 Er zUn zo van die „verborgen plekjes" in de Sleutelstad, waarvan zelfs de geboren en getogen Leidenaar, om niet te spreken van de Vereniging „Oud Leiden", ternauwernood kennis kan nemen. Nu en dan wordt er van gemeentewege een lofwaardige poging gedaan ook de daar sluimerende schat ten aan het daglicht te toveren, en zo was thans de beurt aan de duistere diepten van de Zuidsingel, die door de geede gaven van de Leidse burgerij in ondiepten waren veranderd. Met enige schuiten en een ploeg stoere „Leidse peueraars" trok de Gemeente reiniging er op uit om een seizoenop ruiming in dit „warenhuis onder water" tc organiseren. .De traditionele stormloop van huisvrouwen bij een dergelijke opruiming bleef uit. Vreemd genoeg, want er viel nogal iets te halen: wat denkt U van een serie 'ietsen en onderdelen, kachels, matrassen, kussens, benzine- en olieblik- ken, ledikanten, canape's en wat dies meer zij? Of wat zoudt U zeggen van p*»i Wnpfcocdc* Was dit gebrek aan belangstelling wellicht ook een gevoel 8 een autochassis van schaamte? Van de Zuidsingel, waar wij een dezer dagen van deze „vispartij" oog getuige waren, naar het kantoor van de directeur van de Gem. Reinigings- en Ontsmettingsdienst, de heerJ. H. de Jong, in de Noorderstraat, is maar een klein eindje. Eji zo gebeurde het, dat wij deze leider van de „gemeentelijke schoonmaakdienst" eens" naar zijn be vindingen vroegen over deze „verbor gen schatten". De heer De Jong, die maar al te goed van deze „rijkdom onder water" op de hoogte is, zette ons uiteen, dat reeds sedert de bevrijding in onze stad met het schoonmaken en uitdiepen van slo ten een aanvang is gemaakt. Een heel karwei, waarvoor 150 man personeel van de Dienst Uitvoering Werken (D.U.W.) 'aan het werk is gezet. Daar naast had dit personeel ook de zorg voor de straatreiniging, welke werk zaamheden tijdens het laatste half jaar van de oorlog nagenoeg hebben stil gestaan. Verder zijn deze mensen ook ingeschakeld geweest bij de afvoer van het huisvuil, dat tijdens de bezetting niet verder kwam dan het z.g.n. bol werk, het terrein langs het water aan de Maresingel. Tot 23 April 1946 heb iki dit D.U.W.-personeel, aldus onze zegsman, in dienst gehad. Er was toen reeds voor f. 140.000 verloond. een be- I drag, dat geheel voor -rijksrekening kwam. Hoewel wij op het moment, van stopzetting van deze dienst al een heel eind met de „Leidse schoonmaak" ge vorderd waren, bleek het toch nood zakelijk, nogmaals een beroep op de re gering en de diensten van de D.U.W. te doen. Na vele onderhandelingen zijn wij er ten slotte in geslaagd om dit on tijdig afgebroken werk wederom met 40 man voort te zetten. En zo zijn wij op 7 Januari j.l. wederom aan de slag getogen, waarbij nu ook de Leidse grachten een beurt konden krijgen. Momenteel zijn wij zo ver, dat reeds de Doslengracht, de Groen Hazengracht en de 5e Binnenvestgracht zijn schoon gevist, terwijl wij thans de Zuidsingel, de Oranjegracht en de Waard- en .Kijfgracht onder handen hebben ge nomen. Ook de andere grachten ko men daarna aan de beurt. Dat dit werk, vooral ook met het oog op de volksgezondheid en de hygiëne van het allergrootste belang is. laat zich begrijpen, aldus de heer De Jong. TIENTALLEN SCHEPEN „ROM MEL" KWAMEN ALLEEN AL UIT DE ZUIDSINGEL. Het is ontstellend, aldus vervolgde de heer De Jong, wat by een derge lijke schoonmaak iedere gracht wordt 3 maal „afgevist" naar bo ven komt. Alleen „de opbrengst" van de Zuidsingel bedroeg reeds ^en- tallen schuiten rommel. En waarom toch? Onze gemeentelijke ophaal dienst functionneert normaal, terwijl grotere partijen vuil, mits behoorlijk opgebonden, ook gaarne worden mede genomen. Bovendien zijn hieraan geen kosten verbonden en hebben wü voor fabrie ken een speciale regeling, waarbij de condities zser billijk zijn. WAT NOG HET ERGSTE IS. Maar weet U wat nog het ergste van alles is?, zo vervolgde de heer De Jong. Is eenmaal een sloot of gracht behan deld. dan is het reeds meerdere malen voorgekomen, dat men „de zaak op de zelfde voet voortzet". Opnieuw ver dwijnen er fietsen, matrassen of ledi kanten en -noem maar op onder water. Wanneer zal .onze Leidse burgerij, de goeden niet te na gesproken, hiermede nu eens ophouden? Het schijnt een kwaal, en een zeer slechte, te zijn, wel ke toch uitgeroeid moet worden. Zelf schrijf ik de mensen aan en wijs hen op het verkeerde van hun handelwijze en ook de wethouder van Fabricage heeft daarop in een gemeenteraadszitting gewezen. Laten wij hopen, dat dit re sultaten zal hebben. Als stok achter de deur hebben de opzichters van mijn dienst de bevoegdheid om in voorko mende gevallen procesverbaal op te maken, terwijl ook de politie een oog in het zeil houdt. In het belang van de volksgezondheid willen wij dit ernstige beroep van de directeur van deze dienst krachtig on dersteunen. Holland, dat altijd bekend heeft gestaan om zijn zindelijkheid, voert hier practjjken uit, welke niet door de beugel kunnen. Hieraan moet een einde komen. En als nu de direc teur en het personeel van zijn dienst een boeman was, dan zouden wij deze handelwijze, hoewel streng af te keu ren, nog kunnen begrijpen, maar dit toch is in het geheel met het geval. In tegendeel met grote gemoedelijkheid treedt hij de Leidse burgerij tegemoet en doet alles om onze stad ook on der water een schoon aanzien te geven. Adeldom verplicht, maar ook het Leidse burgerschap schept zijn ver plichtingen en één daarvan is een hel dere stad, met schone grachten. Wer ken wij allen daaraan mee! Ingezonden Mededeling Deze boekenspeurder stelt onomstotelijk vast, dat de Chevrolet op alle punten van onderhoud en afschrijving een lager onkostenbeeld biedt dan welke andere wagen ook. Elke autohersteller zal dit beamen. De grote diefstal in Rotterdam's Postkantoor De K.M.A. blijft in Breda Qe tlieUWe bonnen OOK DE VUILNISEMMERS SCHOON! Waneer wij het kantoor van de heer De Jong willen verlaten, arriveren zo juist voor een laatste inspectie 3 keu rig uitgeruste carriers van de Leidse Emmerschoonmaakcentrale, welke van heden af op geregelde tijden onze stad zullen doorkruisen en er zorg voor zul len dragen, dat onze vuilnisemmers, na lediging, grondig worden gereinigd. Ook dit, vertelt ons de heer De Jong, geschiedt in het belang van de volks gezondheid en vormt mede een bespa ring van het materiaal. Hoewel er voor heen reeds een dergelijke instelling be stond, heeft men deze dienst, waarvoor B. en W. bereids toestemming hebben gegeven, op nieuwe leest geschoeid en is hij met modern materiaal uitgerust. Om bovengenoemde reden acht de heer De Jong het van belang, dat thans zo spoedig mogelijk alle 25.000 in onze stad uitgereikte vuilnisemmers (voorheen was dit 40%) door deze centrale wor den gereinigd. r VOOR HAAGS HOF STRAFVERZWARINGEN GEËIST. Op 24 Aug. 1946 werd in lnjt hoofd postkantoor te Rotterdaam een scène opgevoerd, die aan de gemeenschap ongeveer f. 300.000 heeft gekost, doch als gevolg waarvan verschillende „me despelers" voor geruimen t\jd naar de gevangenis verhuisden. Het betrof hier de zgn. „roofover val", die plaats vond op het kantoor, waarbij de portier B. M. voor de schouw gebonden werd, doch naar hij acht maanden later bekende, zelf me deplichtige aan deze gebeutenis was. De kluis werd met de sleutels, die M. onder zijn berusting had, geopend, waarna f. 240.000 aan bankpapier, be nevens enige duizenden aan waarde papieren werd meegenomen. Van dat bedrag is slechts een enkele tuindui- zend gulden terecht gekomen. Thans hadden verdachten zich in hoger beroep voor het Haagse Gerechts hof te verantwoorden, waarbij meerma- enl de veronderstelling werd geopperd, dat zjj t.z.t. hun deel van de buit nog zullen krijgen, omdat die ergens veilig opgeborgen zal zijn. De portier M. zei, dat hij bedreigd was; men zou hem „de hersens inslaan" als hij niet mee deed. Deze verdachte, die tot 3 jaar en 6 maanden gevangenisstraf was veroordeeld, blijkt nog steeds niet officieel uit de dienst ontslagen te zijn! Tegen hem eiste de proc.-generaal thans 4 Jaar gevangenisstraf, met een gedeeltelijke aftrek preventief. Deze ver dachte zou f. 25.000 van de buit hebben gekregen. Dan was er D. W. R., die een belang rijke rol In de affaire heeft gespeeld, en die eveneens tot 3 Vz jaar was veroor deeld; er werd tegen hem vijf jaar ge- eist. A. D. H. van K. v/as wegens heling, I door aannemen van geld, en wegens medeplichtigheid aan de diefstal tot Na een uitvoerige discussie heeft de Bredase raad besloten in te gaan op de wensen van de Minister van Oor log ten aanzien van groudafstand ten behoeve van de vroegere Kon. Mili taire Academie. Door dit besluit staat het thans vast. dat de officiersoplei ding voor Breda behouden blijft. Het besluit viel met 26 tegen 8 stemmen. Aan de minister zal worden voorge steld in plaats van 1.8 HA grond van j het Valkenbergpark, 10 HA elders in I Breda voor sportvelden te nemen. GEEN SOCIALISTISCHE BOYCOT VAN HAAGS CONGRES. De Partij van de Arbeid deelt mede, dat de berichten over een boycot van het „Congres van Europa" te Den Haag j door de socialistische partijen onjuist I zijn. De Commissie van Overleg heeft (aan de socialistische partijen geadvi- j seerd niet als partij aan het Haagse con- gres deel te nemen. De leden den socia listische partijen, leden van de parle menten en functionarissen in de par tijen blijven echter volkomen vrij aan het congres mede te werken. resp. 1 jaar en 4 m. en 3 jaar veroor deeld. Thans werd 2jaar en 4 j. ge- eist. Ten slotte A. J. van B., die mede in het complot zat. hoewel hij aan de uit voering niet meewerkte; hij was tot 2Vi j. veroordeeld en nu werd 3 j. zonder aftrek preventief geëist. Bij de Jeugdstorm Het Haagse Bijz. Gerechtshof heeft A. van Breda uit Oegstgeest, die terecht heeft gestaan wegens dienst nemen bij de vijand, na dat hij in de Jeugdstorm eerst het ver keerde pad had leren betreden, veroor deeld tot 7 Jaar en 6 maanden gevan genisstraf met aftrek van preventief. De eis was tien jaar gevangenisstraf. Wegens dienstnemen bij de vijand, door in het Ned. legioen te gaan in Po len enz. te gaan vechten, heeft terecht gestaan C. Hoogervorst uit Lisse tegen wien 8 jaar gevangenisstraf werd geëist. Het Hof heeft 7 jaar gevangenisstraf opgelegd met aftrek preventief. L. Het resultaat van enkele uren (Foto Van Vliet) „vissen" 'in de Zuidsingel. (Van onze Londense correspondent). U kent de BBC, maar de BBC kent U neg steeds niet! Om aan deze eenzijdige verhouding een einde te ma ken, heeft de Britse Omroep een prijs vraag voor zijn Europese luisteraars uit geschreven. Thans is Nederland aan de beurt. Men wordt uitgenodigd in de week van 410 April te luisteren naar de programma's van de Nederlandse sectie van de Europese dienst, welke zichzelf als in de oorlog met de vier magische kloppen aanhef van Beet- hevens Vijfde tevens morseteken voer de letter V aankondigt. Gewaagd wordt een brief van ongeveer 750 woorden met opbou wende kritiek over de uitzendingen te Pleidooi voor de oorlogsvrijwilligers (Van onze parlementaire redacteur) Een matig opgekomen Eerste Kamer zette ziSh gisteren aan de behandeling van een gevarieerde agenda, nadat zü voor haar deel een uitnodiging aan de Ned. Staten-Generaal had aanvaard, om begin Mei als gast van de Britse rege ring een twaalftal leden naar Londen te sturen. Een zevental wetsontwerpen werd z.h^t. aangenomen, waarvan vermeld dienen te worden die op de Sociale ver zekering van gedetineerden, ter Goed keuring van het verdrag betreffende de culturele en intellectuele betrekkingen tussen Nederland en Frankrijk, en tot Wijziging en aanvulling van de H.O.-wet en de Middelbaar-Onderwijswet, Laatstenoemd wetsontwerp regelt de invoering van het muziekonderwijs op gymnasia, HBS'n en soortgelijke scholen en voorziet in steun aan de zgn. experi- menteerscholen. i Bij de begroting van het Dep. van Oor log constateerde de heer De Dreu (Ar beid), dat er thans weer een tijd is aan gebroken, waarin wü voor de vrijheid moeten strüden en desnoods sterven. De toestand is evenwel niet zo somber, dat wü niet nog voor de vrede kunnen strü den. Spr. vroeg paar de omvang van de militaire verplichtingen volgens het ver drag van Brussel, want hü is een der genen, die het begrotingscijfer aan de hoge kant vinden, Bü alle noodzaak van defensie-uitgaven mogen wij de finan- cleel-economische en sociale eisen niet uit het oog verliezen. Wü moeten de veerkracht van het volk verhogen; doch een slecht-gevoea, slecht-gekleed en een slechi-gehuis- vcst volk kan niet tot volle weerbaar heid komen. De heer v. Voorst tot Voorst (Kath.) juichte eveneens het Verdrag van Brussel toe. Wij moeteji meer doen dan wachten op de terugkeer onzer troe pen uit Indië en op hun uitrusting hier te lande. Spr. wees er op dat wü tegen een plotselinge overval gewapend behoren te zijn met vliegtuigen en luchtafweer. Voorts dienen wij veel mfeer landmijnen te hebben dan in 1940. Er is gebrek aan kader. De heer v„ Voorst tot Voorst wenste tenslotte verwijdering van het communistische lid uit de commissie voor Oorlog (en Marine). De heer Algra (AR)hield een pleidooi voor de oorlogsvrijwilligers in Indië, die daar veel langer bly'ven dan hun aan- vankeüjk was voorgehouden. Spr. wees pp de verwoestingen, die de malaria in hun gezondheidstoestand aanricht, en vroeg of het waar is dat de Australische boycot mede schuldig is aan de slechte verstrekking van kleding. Zo ja, aan dient hier openlyk voor het forum van ons volk de Australische houding te wor den gebrandmerkt. De heer Algra be treurde het stopzetten van de politie actie en hekelde het naar repoeblikeins gebied terug laten gaan van de „janitsa- ren van Soekarno" met hun wapenen van het K.N.I.L., de Jappen en ook de Britten. Onze vrijwilligers zullen helaas in Nederland niet in alle kringen met waarder in g worden ontvangen. Ook zul len zij Nederland niet terugvinden als herboren natie. Spr. wekte op, om alles te doen hen op waardige wüze hier te ontvangen en in het maatschappelijk leven de plaats te geven, die hun toe komt. schry'ven. De meest waardevolle ant woorden worden bekroond met radio toestellen. boeken en abonnementen op Engelse tijdschriften. Bekroonde brie ven zullen voor de microfoon worden voorgelezen, als de afzender er geen bezwaar tegen heeft. 4 Indien de stem van de omroeper U niet bevalt of het tijdstip van uitzending ongelegen komt, de BBC zal het gaarne vernemen. Ook wil zü weten, wat men denkt over de inhoud der uitzendingen en of deze naar het oordeel van de luisteraars soms een bevooroordeeld karakter dra gen. Kor tem de BBC vraagt eerlüke opmerkingen en suggesties met het doei om in de toekomst beter rekening te kunnen hcuclen met de speciale wen sen en behoeften van haar gehoor. Het aantal Nederlandse geregelde luisteraars wordt, op ruim een half mil- lioen geschat. Er is o.a. een echtpaar van over de tachtig, dat trouw naar ae populaire Engelse lessen luistert. Kosteloze programma's kunnen wor den aangevraagd bü de Broadcasting Offieei'i Information Service, British Embassy,. Herengracht 458, Amster dam-C. De Europese Dienst was onmis baar tüdens de bezetting, Degenen, die ons toen dag en nacht moed inspraken, willen thans het contact met de luis teraars bewaren en verstevigen. Zü re kenen daarom op aller medewerking! De Nederlandse avonduitzendingen van de BBC zün met ingang van 4 April te horen om half zeven Ned. tüd, op de 267 M. en in de korte golf op de 41.31 en 25 M. band. De prüsvraag sluit op 20 April. voor het tijdvak van 4 t/m 17 April 1948 Elk der volgende bonnen geeft recht op het kopen van: Bonkaarten KA, KB. KC 802 289 Algemeen: 250 gram waspoeder; 293 Algemeen: 500 gram suiker, boter hamstrooisel enz. of, 1000 gram jam, stroop enz. of 500 gram versnape ringen; j 295 Algemeen: '400 gram brood of I rantsoen gebak; 297 Algemeen: 1600 gram brood (geldig t/m 10 April); 299 Algemeen: 2 eieren; 284 Reserve: 800 gram brood (geldig t/m 10 April); 286 Reserve: 400 gram brood (geldig t/m 10 April) Bonkaarten KD. KE 802 789 Algemeen: 500 gram waspoeder: 793 Algemeen: 500 gram suiker, boter hamstrooisel enz. of 1000 gram jam, stroop enz. of 500 gram versnaperin gen; 795 Algemeen: 400 gram brood of 1 rantsoen gebak; 797 Algemeen: 400 gram brood (geldig t/m 10 April); 799 Algemeen: 2 eieren; 783 Reserve: 400 gram brood (geldig t/m 10 April); 788 Reserve; 500 gram bloem of zelfrij zend bakmeel of kindermeel of kin derbiscuits. Tabak- en versnaperingenkaarten enz. QA. QB. QC 802 31, 35 Tabak: 2 rantsoenen sigaretten of kerftabak; 33 Versnaperingen: 200 gram versnape ringen of 200 gram suiker, boter hamstrooisel enz. of 400 gram Jam, stroop enz. 36 Versnaperingen 100 gram versnape ringen of 100 gram suiker, boter hamstrooisel of 200 gram Jam, stroop enz.;' Reserve A Tabak: 50 gram scheerzeep of 100 gram scheercrême of 400 gram snelscheercr.ême. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrüdag 2 April worden gebruikt. Niet-aangewezen zün en vernietigd kunnen worden de bonnen 242, 244, 245, 744, 745 melk, 250, 251, 252, 257. 754, 756, 757 reserve. De verjonging van ons officierenkorps VERDIENSTELIJKE ONDER OFFICIEREN KUNNEN OFFICIER WORDEN. Aan het eindverslag der Commis sie van Rapporteurs der Eerste Kamer over het ontwerp van wet, houdende voorzieningen ten aanzien van de be- vorderingswet voor de Landmacht 1902 en rie wet voor het reserve-personeel der Landmacht 1905. ontlenen wü, dat het geenszins het streven is om de verjon ging van het officierskorps te beperken tot de lagere rangen. De overbruggings maatregel. waarbü de maximum leef- tJjd van 53 jaren, waarop een kapitein kan worden bevorderd, tüdelük wordt opgeheven, wordt uitsluitend op bil- lykheidsgronden voorgesteld. Het ligt geenszins in 't voornemen ka piteins van 53 j., die thans niet tü.delük, tot een hogere rang zün benoemd, voor definitieve bevordering tot majoor in aanmerking te brengen. Maatregelen zün in voorbereiding, waardoor voor verdienstelüke onderol- ficieren, die in Indonesië in een tüde- lijke officiersrang uitstekend hebben voldaan, de gelegenheid wordt openge steld. zich verder te bekwamen voor een definitieve benoeming tot officier. Of een dergelüke maatregel ook mo gelijk zal zün ten aanzien van onder officieren. die niet in de tropen heb ben gediend, maakt nog een onderwerp van studie uit. Enige toezegging kan daaromtrent niet wordén gedaan. Ingezonden Mededeling HOOFDPIJN KIESPIJN GRIEP? DE VOLENDAM PASSEERDE DE EVENAAR. De Legerroorlkjhtlngsdienst deelt me- de, dat (gisteren de volgende telegrafi- sdhe boodschap van het troepenschip „Volenidam" werd ontvangen„Militai- ren en journalisten aan boord van „Volendam" zenden hartelijke groeten j naar huis. Evenaar gepasseerd, alles 1 wel." FEUILLETON Mijnheer MelviVs wonderlijke fantasie door W. H. LANE CRAUFORD 82) Christopher trok een bedenkelijk ge zicht. Miss Shelton was natuurlijk al- tüd het kindermeisje geweest, maar zü had nu eenmaal de trotse titel van gouvernante gehad. Het lag voor de hand, dat men ha-ar die titel niet kon ontnemen en haar onder de orders plaatsen van 'n bezadigde, min of meer onaangename dame, zonder dat dit moeilijkheden zou veroorzaken. Bunty was buitengewoon lief, maar zy had haar gevoel van eigenwaarde en zü had die vernedering natuurlek niet verdragen. Mevrouw DLmsley soheen zijn ge dachten te hebben gevolgd. „Het spyt mü, dat Miss Shelton moest weggaan," zei ze, maar de toestand werd absoluut onmogelijk. Zü gooide een bal naar Miss Gillet en raakte haar precies in haar oog." Een vermoeide handbewe ging. „Wü hebben nog gedaan alsof het een ongelukje was. maar Miss Shelton heeft zeer eerlijk verteld, dat zij op Miss Gillets oog had gemikt." „Dus het was een gced sohot," zei Christopher onwillekeurig. Mevrouw Dimsley scheen die .mening niet te delen en er was een onaange name stilte. „Kunt u mü zeggen, waar Miss Shelton nu is?" „Het spijt mü, maar dat weet ik niet." „Maar heeft zü dan geen adres ach tergelaten?" „Neen, ik geloof, dat zij naar Lon den is gegaan, maar dat is alles, wat Christopher dacht een ogenblik na. „Zij heeft een tante in Londen," zei hij, „weet u het adres van die tante?" Mevrouw Dimsley -knikte ontkennend. „Denkt u dat de vicaris haar adres weet?" „Neen, ik ben er zeker van. dat hü het niet weet, want wü hebben haar zelf al willen schrüven, aangezien zij een zakdoek heeft vergeten." Christopher begon iiv te zien, dat hü de reis voor niets -had gemaakt, „Mis schien dat Miss Shelton u nog schrijft," zei hij aarzelend. „Dat is mogelijk." De stem klonk niet er.g hoopvol. „Als zü schrijft, wil u mij dan haar adres doen toekomert?" De dame antwoordde niet onmiddel lijk, zij dacht na. „Dan zal ik haar mededelen, dat u haar adres wenst te hebbern" „Zeer vriendelijk, dank u." Hij gaf er geen verklaring van, waarom hij haar adres wilde hebben; hy vroeg niets meer omtrent de kin deren, men verzocht hem niet om te wachten tot de kinderen uit school kwamen en hü stelde dit ook niet voor. Hü mompelde een soori veront schuldiging voor zün onverwacht be zoek en nam afscheid. Terwül hü naar huis terugreed, daoht hü na over hetgeeq hü haxl vernomen en hü voelde zioh diep rampzalig. Bunty was verdwenen, spoorloos ver dwenen onder de millioenen van Lon den. Het enige, dat hij van haar wist, was dat zü een tante had in Putney en dat haar vader nog leefde. De naam van die vader was Shelton. Maar hü had er geen idee van, waar hü wopnde. dus veel zou hem dat niet kunnen helpen. Plotseling viel het hem in. dat hü nog 'n kous van haar had. Hü had die kous netjes opgevouwen bewaard, maar hü had haar terug moeten geven, want door die ene kous kon zij het hele paar niet meer dra gen. Maar die kous was het enige sou venir, dat hü van haar had. Zy was voor hem, wat het glazen muiltje van Assepoetser was geweest voor de prins; hü zou er geen afstand van doen, voordat de rechtmatige eigenares haar kwam halen. HOOFDSTUK XXII „The stars and stripes" De klok op de schoorsteen tikte de minuten weg. Christopher lag lui in zijn gemakkelüke stoel, een boek op zyn knie, een glas whisky naast zich. Tobias lag voor de haard en keek in de vlammen. Het was stil in de ka mer, erg stil. Zo was het iedere avond eenzaam, vervelend, triest. Hij had niets van Bunty gehoord en hü kon daar slechts uit besluiten, dat het haar niet kon schelen of zij hem ooit zou terugzien of niet. Haar sympathie voor hem, toen zü nog hier was, was slechts het gevoel geweest, dat een nicht koestert voor haar ocm. Diepongelukkige lief desgeschiedenis met Cynthia ja, zo zag hij het nu had alles voor hem bedorven. Het had hem oud gemaakt, voordat hü ooit jong was geweest. Hij had rimpels in zijn voorhoofd gekre gen, een verdrietige blik in zün ogen en hij had verleerd te glimlachen. In dien hü Bunty in andere omstandig heden had ontmeet zou zij hem met andere ogen hebben gezien, zy zou er zich vermoedelük rekenschap van heb ben gegeven, dat hy niet zo oud was als hy er uitzag, dat -hü eigenlijk niet zo erg veel ouder was dan zijzelf. Ver moedelük zou zü ongeacht, de om standigheden, waaronder zü elkander hadden kunnen ontmoeten hem nooit hebben liefgehad, maar zü zou tenminsten iet zo ellendig bevooroor deeld zijn geweest. Hü had ook niets meer vernomen van George Cooper. Hij had George trouw cp de hoogte gehouden van de toestand en wachtte nu op instructies. Hy had een vrij duidelijk overzicht van de stand van zaken en als de no dige formaliteiten verricht zouden zyn, zou hü een aardig bedrag naar New- York kunnen overmaken. Het huis was weliswaar nog niet verkocht, doch dit was maar een kwestie van tijd.. Hij had de heer Robinson niet meer ge- i zien sinds die ontmoeting aan het sta- i tion en het spreekt vanzelf, dat hü hem niet op zijn kantoor was gaan i opzoeken, i W ordit vervolgd 42) „Aha! Zün jullie het!?" riep de commissaris opgelucht. „Kom binnen! De toestand wordt hier van uur tot uur slechter! Ik heb nu al vüf brieven om geld gehad. En omdat ik niets betaald heb ls mün hele politiemacht nu ver steend. Er dreigt opstand! De bevolking eist, dat Ik betaal! Het leger wordt ge mobiliseerd! De arbeiders staken! Heb ben jullie iets gevonden? Kan er een i einde aan deze toestand komen?" „Geen npod!" zei de professor. „Hier hebben wy het tegenmiddel! Als wij deze planten hebben afgetrokken, kunnen wij iedereen weer normaal maken, commis- i 1 saris! De boef is machteloos en al zün versteningen geven hem niets!" I Hélaas! Niemand had in de gaten, dat de misdadiger zelf in het gebouw aan wezig was. Mei» zün helse uitvinding in de hand stond hij buiten de deur en luisterde het gesprek af. Bij de laatste woorden van de professor deed een vals lachje het masker voor zün gelaat op waaien. Toen deed hü voorzichtig de deur ver der open EN NU EEN KOPJE— Ned. Herv. Kerk Beroepen: te Ex- morra (toez.) B. Fokkèma. cand. te Me- naldum; te Hellendoorn H. P. Hulsman te Makkum; te Vlagtwedde (toez.) G. Colenbrander te Eppenhulzen-Zandeweer. Aangenomen: naar Kork-Avczaath A. J. v. Rennes te Stryen, die bedankte voor Aalsum. Bedankt: voor Enkhulzen J. G. Steen beek te Hem V>?hutzen; voor Leldechen- dam D. Kal»1* V-'e Drelschor (Z.); voor Veen (N.-B, vy'Jez.) J. W. v. d. Linden te Kootwijk. Geref. Kerken Beroepen: te Almkerk A. J. v. Dük te Koudum; te Dinxperlo W. S. Schonk te Nieuwolda (Old.); te Emmen (vac.-J. H. Blnnema) P. v. d. Spek te Wanswerd; te Marum J. Nawljp te Avcreest; te Heerlen W. S. Schenk te Nicuwwolda (Old.); te Maassluis (vac. wU- len Joh. H. Rietberg) W. WIJma tc Gas- selternljveen. Aangenomen: naar Bedum (vac.-H. Ka- kes) P. v. d. Spek te Warnswerd, die be dankte voor Emmen (vac. J. H. Blnnema); voor Naaldwyk (vac. G. Leene) S. G. Bloem te Hoogkerk. I Bedankt: voor Warffum S. G. Bloem te Hoogkerk. Geref.-Kerken naar art. 31 K.O. Aan genomen naar Batavia J. P. v. d. Stoel te Groningen. Geref. Gemeenten - Beroepen: te Oude- mlrdum J. B. Bel te Dlrksland. Rem. Broederschap Beroepen te Oos- torbeek W. J. Wegorlt te Rotterdam, GENERALE SYNODE DER NED. I1ERV. KERK. De Generale Synode der Ned. Herv. Kerk zal op Maandag 5 'April te Utrecht bijeenkomen voor een zitting van één dag. De Generale Synode der Geref. Kerken komt tegen 23 Augustus 1940 te Den Haag bijeen. SCHEEPSBERICHTEN. AMSTELDIEP 30/3 van Soerabaya naar Somarang; BALI 30/3 nog tè Sorong; BONTEKOE 31/3 van Menado te Goron- talo; JAVA 303 nog te Ballk Papan; LINGE 30/3 nog te Malembo; MELISKERK 30/3 van Matacfl naar Santo Tome; MOD- JOKERTO 30/3 van Batavia te Cherlbon; MOLENKERK, Hongkong-Rotterdam, 30/3 van Genua; PAPENDRECHT, Abadan- Hamburg, pass. 30/3 Blzorta; POLYDO- RUS, 31/3 van Ballk Papan te 8oerabaya; RIOUW 30/3 van Aden naar 8uez; SA MUEL JACOBS 30/3 van Samarlnda to Ballk Papan; UTRECHT 30/3 van Lorenzo Marquez te Montevideo; WELTEVREDEN 31/3 van Rotterdam te Batavia verwacht; WIELDRECHT 30/3 van Beaumont te Purfleet; ALCINOUS 20/3 van Singapore te Batavia: ALETTA 27/3 van Ballk Papan naar Manilla; AVERDIJK 31/3 van Rot terdam naar New-Orleans; STRAAT MA- LAKKA 26/3 van Buenos Aires te Santos. K.N.8.M. BREE HELLE 30/3 van Bremen te Hamburg: IRIS 30/3 van Se- vllla te Amsterdam; ODYSSEUS 30/3 van Tunis naar Malta; TRAJANUS 28/3 van Llparl te Valencia, j H.Oost-Afrlka Hjnen LANGLEB SCOTT 30/3 van Antwerpen te Genua n, Port Said. I 11.—lVest-Afrlka H|nen HEELSUM 31/3 van Amsterdam naar Antwerpen; NIGERSTROOM 30/3 tc Le Havre aange komen op de thuisreis. Nederland AMSTELDIEP 30/3 van Soerabaya naar Semarang: BALI 27/3 te Sorong naar Makassar: SINGKEP 26/3 t« Soerabaya naar Banjoewangl. K.P.tt KALIANGET 30/3 v Aden Op weg van Rotterdam naar Batavia. Oceaan POLYDORUS 20/3 van Soa* rabay» naar Ballk Papan.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 5