Wal doen de Russen in hun zone van Duitsland! De Westelijke mogendheden wijzen de Berlijnse Sovjet-maatregelen van de hand Het Marshall-plan thans aanvaard WEERBERICHT Met een enkel woord 87ste Jaargang DONDERDAG 1 APRIL 1948 No. 26350 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f3.90 per 3 maanden: 30 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no.: 57055 De opneming van Spanje Het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden heeft met 329 tegen 74 stemmen het wetsontwerp aangeno men, volgens hetvlelk in het kader van het plan-Marshall 5,3 milliard dollar voor het herstel van Europa en een aparte som voor Griekenland. Turkije en China beschikbaar zal worden ge steld. Het amendement om Spanje de mogelijkheid te geven voor deelneming in aanmerking te komen, werd met 188 tegen 104 stemmen aangenomen. Het wetsontwerp is thans naar het Congres gezonden, dat in de komende dagen in verenigde zitting het uit eindelijke ontwerp zal opstellen, dat, naar men verwacht, binnen 10 dagen aan president Truman ter tekening voorgelegd zal kunnen worden. Het wetsontwerp werd met een grote meerderheid zowel van republikeinse als van democratische zijde aangenomen. Ten gevolge van de gebeurtenissen in Europa is het wetsontwerp sneller door Senaat en Huis aangenomen dan meer pessimistisch gestemden verwacht had den. President Truman heeft de wet on dertekend, volgens welke 55 millioen dollar als tussentijdse hulp voor Oosten rijk, Frankrijk en Italië ter beschikking zal worden gesteld. Reuter verneemt van gezaghebbende zijde, dat de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Marshall, aan zijn departement te Washington instructies heeft gegeven om alles in het werk te stellen het besluit van het Huis van Afgevaardigden om Spanje in het hulp programma op te nemen te niet te doen. Naar Reuter verder verneemt, zou Marshall ernstig ongerust zijn over het effect, dat het opnemen van Spanje in het hulp-plan op het Italiaanse volk zou hebben, dat „op 18 April voor beslis sende verkiezingen staat". Men meent te weten, dat Marshall contact heeft ge zocht met Lovett (waarnemend minis ter van buitenlandse zaken) en dat spoedig een officiële uiteenzetting van zijn standpunt uit Washington te wach ten is. Volgens Okonski, ontwerper *van het amendement in het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden, dat Spanje verkies baar stelt om in aanmerking te komen voor hulp in het kader van het plan- Marshall, wordt zijn amendement in de Europese pers verkeerd uitgelegd. Hij wilde alleen de Sovjet-unie en Spanje op één lijn stellen wat de ver kiesbaarheid voor de Marshall-hulp be treft. aldus Okonsky. Beide landen kun- Sovjets doen concessie aan Oostenrijk nen thans, indien de 16 landen dit wen sen, in het plan worden opgenomen. Okonsky verklaarde, dat zjjn amende ment niet bedoelde Franco te verde digen, doch hij sprak de hoop uit, dat Franco stappen zou ondernemen om zijn regering te democratiseren. De speciale afgevaardigde van presi dent Truman, Myron Taylor, vertrekt heden naar Madrid en gaat vervolgens naar Rome. Hij blijft enige dagen te Madrid. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie v. buitenlandse zaken wenste geen antwoord te géven op de vraag, of Taylor een bezoek zou brengen aan generaal Franco. Amsterdamse communistische Wethouders tot aftreden uitgenodigd. MOTIE AANGENOMEN MET 29—14 STEMMEN. In de Amsterdamse gemeenteraad is gisteren, na langdurige debatten, waarbij ook wethouder Seegers ver klaarde niet te zullen aftreden, de motie der niet-communistische raads- fractie's tegen de C.P.N. wethouders aangenomen met 29 tegen 14 (dc communistische) stemmen. De Sovjet-afgevaardigde cp de ver gadering van plaatsvervangers der mi nisters van Buitenlandse Zaken van de grote vier, Koktcmof. heeft meege deeld. dat zjjn regering haar eis tot schadevergoeding van Oostenrijk, vcor zover het de bedoeling van een geld bedrag betreft, wilde verminderen tot 1'50 millioen dollar, betaalbaar in zes jaar. De oorspronkelijke eis was 200 nnllioen dollar, te betalen in twee jaar. Kcktomof nam het Franse voorstel, volgens hetwelk o.a. de Oostenrijkse bezittingen in Hongarije, Joego-Sla-vië en Roemenië gebruikt zouden worden voer de betaling van de door de Sov jet-Unie geëiste scm, niet in overwe ging, hetgeen de Franse gedelegeerde Cherriere de opmerking ontlokte, dat hij thans ^minder enthousiast" was. Hij vond de som nog steeds hoog en sprak de hoep uit. dat dit niet het laatste Sovjet-voorstel zou zijn. De Britse vertegenwoordiger, die voorzitter was, juiohte het Sovjet-voor stel toe, doch vroeg zioh af, hoe Oos tenrijk deze scm zcu betalen en wat met Oostenrijk zou gebeuren, indien het dat niet kon. Eerder was hij het met de Franse gedelegeerde en die 'der V.S. eens ge worden, dat- Oostenrijk 100 millioen dollar aan de Sovjet-Unie zou beta len, gedeeltelijk in geld, gedeeltelijk in goederen. Hijt was het eveneens met Cherriere eens ener de gedeeltelijke betaling met Oostenrijkse bezittingen in het buiten land. Cherriere verklaarde, dat de som •over zeven jaar betaald diende te wor den, terwijl de betaling aan het eind van elk jaar zou plaats hebben, nadat een overeenkomst met de Sovjet-Unie getekend zou zijn. Hij was bereid ver anderingen in de houding tussen de hoeveelheid goederen en geld en ver groot gebruik door de Sovjet-Unie van buitenlandse bezittingen van Oosten rijk te aanvaarden, Reber (Amerika) sloot zich bij de Franse gedelegeerde aan, dedh overwoog, dat de mogelijk heid van Oostenrijk om te betalen af hing van de andere verplichtingen, die het opgelegd worden. Hij wenste na te gaan welke invloed de winsten van de in Scvjet-bezit zijnde Oostenrijkse con cerns op deze aangelegenheid uitoefe nen. WAT MINDER WIND. De Bilt verwacht tot morgenavond: Krachtige tot matige, langs de Wad- den-eilanden nog tijdelijk harde wind tussen Zuid-West en West. Wisselend be wolkt met plaatselijk enkele buien. Wei nig verandering van temperatuur. 2 APRIL Zon op: 6.14 uur: onder: 19.15 uur. Maan op: 4.09 uur; onder: 11.06 uur. (L.K.) Hoog water te Katwijk te 9.55 en 22.42 uur. (Doodtij). Nationalisatie Volgens te Berlijn gepubliceerde cijfers is thans ongeveer 30 cc van alle indus triële productie in de Sovjet-zone ln handen van genationaliseerde onderne mingen. Juiste cijfers zijn' moeilijk te verkrijgen, aangezien er steeds weer nieuwe ondernemingen worden genatio naliseerd, terwijl vele kleine onderne mingen worden samengesmolten. Daar naast worden sommige ondernemingen, die tijdelijk waren genationaliseerd, weer aan particuliere eigenaars overgedra gen. De positie der genationaliseerde be drijven is zeer moeilijk te definiëren, aangezien er momenteel geen Duitse staat bestaat, tiie de fabrieken in eigen dom zou kunnen hebben. De nationalisatie van bedrijven was aanvankkelijk meer als strafmaatregel tegen actieve Nazi)s dan als sociale maatregel bedoeld. De eerste stappen werden rechtstreeks door de Sovjet- autoriteiten ondernomen, die spoedig na de oorlog ongeveer 10.000 fabrieken ont eigenden, welke alle eigendom zouden zijn van actieve Nazi's. Na ongeveer 125 van de grote sleutelfabrieken te heb ben geselecteerd en omgezet in Sovjet* ondernemingen, waarvan het gehele aan delenkapitaal ln Russische handen bleef, hebben de Russen de overige bedrijven aan de Duitsers overgedragen. De Sovjet-ondernemingen nemen thans een moeilijk te omschrijven positie in het economische leven van Oost-Duits- land in. Zij schijnen vele extra-territorl- dle door de provinciale parlementen werden uitgevaardigd, gingen kolenmij nen, steengroeven en minerale bron nen „over in de handen van het vcik". De derde nationalisatie-golf, die mo- I menteel nog aan de gang is, richt z'ch op alle grotere ondernemingen, die nog I in handen van particulieren rijn. Volgens de beschikbare statistieken worden momenteel ongeveer 3.000 van de 31.000 fabrieken en handelson levne- mingen in de Russische zone geëxploi- teerd als „volksfabrieken". Alleen in de provincie Saksen ziin in de al\<o!aper. 12 maanden reeds meer dan 12J0 fa brieken genationaliseerd. Ofschoon slechts ongeveer 10 van het totale aantal ondernemingen is genationali seerd. vertegenwoordigen rij in 'ntaal 30 7c van de industriële productie an de Sovjet-zone, daar onder deze ÏO*^ hoofdzakelijk de grotere onderne ningen vallen. De Fins-Russische onderhandelingen Naar te Helsinki wordt vernomen, vormt de omstandigheid, dat Finland op het standpunt blijft staan dat de Sovjet-Unie alleen op speciaal verzoek van Finland militaire hulp zal zenden, een belemmering bij de onderhandelln- De „Kota Baroe" met 1300 miltairen aan boord is naar Indië vertrokken. De familieleden doen de troepen uitgeleide en wensen hen een goede reis en een behouden thuiskomst, gen te Moskou. President Paaslkivi heeft gisteravond ale rechten te genieten: zo behoeven ril met zijn' kabinet en de fractieleiders geen belastingen te betalen en rijn zij vergaderd om nieuwe instructies uit te niet onderworpen aan de Duitse d niane werken vcor de Finse delegatie. Naar en accijnzenbepalingen. Naar beweerd ---- wordt, wordt een groot gedeelte van 1. an productie geëxporteerd, zonder dat de Duitse economie voordeel trekt ..n de buitenlandse valuta, die hiermede wordt verdiend. In de tweede nationalisatie-golf werd het aantal genationaliseerde onderne mingen in de Sovjet-zone aanzienlijk uitgebreid. Krachtens de nieuwe wetten, Engelse treinen vastgehouden Maarschalk Sokolofsky, de Sovjet- Russische militaire gouverneur in Duitsland, heeft de drie Westelijke bevelhebbers op de hoogte gesteld van het Sovjet-Russische voornemen stren gere controlemaatregelen toe te pas sen op het verkeer tussen dc Sovjet zone en de Westelijke zones, zowel op goederen als personen. De desbetreffende kennisgevingen wer den apart verzonden. Het secretariaat van de geallieerde bestuursraad werd in deze stap niet gekend. Hoewel er nog geen bijzonderheden bekend zijn over de Sovjet-Russische mededeling, verluidt, dat de Sovjet-be velhebber verklaarde, dat in de toekomst iedereen, die tussen Berlijn en het Wes ten reisde, aan een strengere controle zou worden onderworpen en een door reisvergunning van de Sovjet-autoritei ten nodig zou hebben. Ook het goede renverkeer zal worden gecontroleerd. Naar verluidt zijn de Westelijke geal lieerden bereid de Russische voorstellen te bespreken, doch zij zouden .geen een zijdige beslissing over een dermate be langrijke aangelegenheid wensen te ac cepteren. In kringen der Westelijke geallieerden was men niet verrast door de Russische stap, die men ziet als een onderdeel van de campagne, die klaarblijkelijk tot doel heeft de positie van het Britse, Ameri kaanse en Franse militaire en admini stratieve personeel te Berlijn moeilijk te maken. Van bevoegde zijde te Berlijn wordt vernomen, dat Engeland heeft geant woord op het Russische Voorstel tot scherpere controle op het verkeer tus sen Berlijn en de Westelijke bezettings zones. Engeland verzoekt de uitvoering van het plan vijftien dagen op te schor ten, opdat de kwestie door Britse en Russische vertegenwoordigers kan wor den besproken. "Naar wordt meegedeeld, heeft Enge land het Sovjet-voorstel betreffende onderzoek van goederenladingen, die van Boclijn naar het Westen worden vervoerd, verworpen, evenals de eis, dat geallieerd personeel van doorreis- visa moet zijn voorzien. De Britse autoriteiten zouden er wel mee accoord willen gaan, dat de geal lieerde commandant van de trein een passagierslijst bij zich heeft, die hij aan de controlepost kan tonen. Het Britse antwoord was vervat in een brief van de Britse stafchef, luit.-gene- raal Brownjohn, aan de Russische plaatsvervangende militaire gouverneur, 'Dratvin, die de drie stafchefs van de Westelijke zones op de hoogte stelde van de nieuwe bepalingen inzake het ver voer. Brawnjohn verklaart in deze brief, dat de Sovjet-autoriteiten niet het recht hebben zich te bemoeien met treinen, die Brits personeel van en naar Berlijn brengen. Een officiële Britse woordvoerder ver klaarde, dat het niet mogelijk was bin nen de door de Sovjets gestelde tijd de nodige instructies te geven. In de brief van de Sovjet-autoriteiten, waarmee de z.g. „aanvullende regeling" onder de aandacht wordt gebracht, wordt gezegd, dat de regeling 1 April in werking treedt. In het Britse antwoord wordt tevens verklaard, dat uit de tekst van de Sov jet-mededeling niet duidelijk blijkt, wat de voorstellen precies betekenen. De Britse bezettingsautoriteiten erkennen geen eenzijdig recht van de zijde der Sovjet-autoriteiten om te bepalen welke personen of goederen Berlijn mogen binnenkomen of verlaten. De enige onmi^iellijke voorzorgsmaat regel, die door de Britse autoriteiten in antwoord op de Sovjet-voorstellen is ge nomen, is te verzekeren, dat de doorreis vergunningen van het Britse personeel een stempel krijgen, welke aangeeft, dat de drager tot het Britse militaire be stuur behoort. Te Berlijn wordt verklaard, dat er geen speciaal document, dat recht op -doorreis geeft, bestaat, behalve de oor spronkelijke overeenkomst, vervat in de verklaring van Potsdam. De bepalingen ten aanzien van het recht op doortocht zijn altijd een beetje vaag geweest en er heerste in dit gebied sedert 1945 een soort „gentlemen's agreement". Pas in de laatste dagen hebben de Sovjets te kennen gegeven, dat zij aan deze stand van zaken een eind wilden maken, aldus werd verklaard. Behalve de voorstellen voor scher pere grenscontróle op het weg- en treinverkeer hebben de Sovjets een aan tal pogingen gedaan om de contröle op het luchtverkeer boven de 32 km. brede strook, waarover de geallieerde en an dere buitenlandse vliegtuigen door de Sovjet-zone naar Berlijn mogen vliegen, te verscherpen. Generaal Clay, de Amerikaanse mi litaire gouverneur, verklaarde naar aanleiding van de Sovjetvoorstellen: „De procedures, die in het Sovjet-ver zoek worden aangegeven, zijn niet in overeenstemming met onze overeen komst. Wy zijn bezig aan het opstel len van een antwoord". Generaal Clay had geen verder com mentaar. De Fransen hebben de Sovjet-auto riteiten een soortgelijk antwoord doen toekomen als het Britse. Generaal- majoor Noirèt heeft in een brief aan generaal Dratvin te kennen gegeven, dat besluiten als genomen door de Sovjet-unie, slechts door de vier par tijen genomen zouden kunen worden. Volgens een woordvoerder van het Amerikaans militair bestuur zullen Sov jet-Russische grenswachten niet in Ame rikaanse treinen worden toegelaten. De Amerikaanse autoriteiten hebben zich wel bereid verklaard voor goede docu mentatie zorg te dragen. Een Britse trein is van het station Charlottenburg vertrokken met een ser geant en zes man ter bewaking. Zij hadden instructie zich te weer te stel len, indien een onbevoegde zou trachten in de trein te komen. De trein vervoert tweehonderd passagiers, onder wie ten minste twee leden van het Sovjet-leger in uniform. De trein moest het Sovjet- contrólestation Marienborg passeren. De Britse trein stond hedenmorgen om 6 uur nog op dit grensstation met reeds bijna drie uur vertraging. Naari verluidt staat de tegenligger, de Britse trein, die op weg naar Berlijn is, eveneens reeds 2 uur aan de andere zijde van dit sta tion. De Britse autoriteiten kunnen zich op geen wijze in verbinding stellen met de beide treinen en moeten afgaan op berichten van Duitse spoorwegarbeiders aan beide zijden van de grens. Even na 6 uur kwam een Amerikaanse trein met slechts 30 minuten vertraging te Helmstedt (Britse zone) aan. De trein was na een kort onderzoek door de Sov- jetrussische grenswachters vrijgegeven, die toestemming gekregen hadden de papieren van de passagiers in de trein te controleren. Dit is in strijd met de uitgesproken verklaring, dat de Sovjet- russische autoriteiten geen toestemming zouden krijgen in de trein te koihen. Men vermoedt, dat de Engelse treinen op een zijspoor zijn geleid, daar bij Ma rienborg enkel spoor is en de Ameri kaanse trein dus anders niet door had kunnen rijden. Boeren en inwoners van kleine dorpen langs beide zijden van de verkeersweg, waarlangs het verkeer van Berlijn naar het Westen van Duitsland gaat, heb ben volgens hét met Franse licentie verschijnende Berlijnse blad „Der Ku- rier" aanzegging tot evacuatie gekregen. Het betreft dorpen in de buurt van Magdeburg. Magdeburg ligt dicht bij de plaats, waar de verkeersweg over de Elbe gaat, ongeveer 50 km. in de Sovjet-zone. De boeren Is aangezegd, dat zij hun akkers voor de komende oogst kunnen bewer- ken, maar dat zij in verder gelegen dor pen moeten wonen, aldus meldt „Der Kurier". Te Berlijn neemt men aan, dat de Russische militaire autoriteiten kwar tier gaan maken voor de versterkte grenstroepen en voor Duitse politie-een- heden, die ter versterking van de grens- j contróle zullen worden gebruikt. PERZISCH BEROEP OP DE V.N.? Volgens diplomatieke kringen te Te heran bestaat de mogelijkheid, dat Perzië een beroep op de V.N. zal doen een commissie naar Perzië te zenden om een onderzoek in te stellen naa-r de gegrondheid van de Russische be schuldigingen. Te Teheran ziet men in de jongste Sovjet-nota, die 24 Maart is ontvan gen, een bedreiging. verluidt, zcekt men naar een compro mis. Een sipeciale koerier, die per vlieg tuig uit Moskou te Helsinki is aange komen met het eerste rapport van de Finse delegatie, zal heden met de nieu we instructies naar Moskou terugke ren. De stemming van de bijeenkomst was naar verluidt „gespannen". Paa- sikivi verzocht de fractieleiders hem heden te antwoorden op zijn nieuwe vccrstel, dcch verbood hun, iets over de inhoud-te vertellen. BESCHULDIGING TEGEN FRANSE DIPLOMATEN. Volgens een communiqué van het Tsjecho-Slowaakse ministerie van Bui tenlandse Zaken is de poging tot ont vluchting van de mgrs Srameok en Hala, katholieke leiders, uit Tsjecho- Slowakije, voorbereiding met de hulp van leden der Franse ambassade. Ook Franse autoriteiten buiten Tsjecho-Slo- wakfje zouden assistentie hebben ver leend. Aan de Franse regering wordt om onmiddellijke terugroeping der be trokken diplomaten verzocht. COWBOYS EN TAXICHAUFFEURS ANTWOORDEN GROMYKO. Cowboys en taxichauffeurs hebben op het terrein van de organisatie VN te Lake Success gepost met spandoeken, waarop stond gedrukt: „Gromyko is een leuge naar'. Dit was hun antwoord op een kortgeleden door Gromyko in de Veilig heidsraad afgelegde verklaring, dat iede re cowboy of taxichauffeur in de V.S. weet. dat de regering der V.S. een nieu we politiek van economische en politieke chantage in Italië toepast. Wetenschap kan slechts in volle vrijheid worden beoefend RESOLUTIE DER LEIDSE UNIVERSITEIT. De Senaat der Rijksuniversiteit te Leiden en het Consilium van de Stichting Pro Civitate Academica Lugduno-Batava hebben de vol gende resolutie aangenomen: „De Senaat der Leidse Universi teit en het Consilium der Stich ting Pro Civitate Academica Lug duno-Batava, verontrust door de maatregelen, die in verschillende landen de vrijheid van het weten schappelijk onderzoek en het uni versitair onderwijs aantasten, spre ken als hun overtuiging uit, dat een universiteit slechts dan haar taak kan vervullen, indien haar leden .trouw blijvende aan de hoge beginselen van waarheid, gerech tigheid en eerbied voor de mense lijke persoonlijkheid, naar eigen, eerlijke overtuiging ln volle vrijheid de wetenschap kunnen dienen, en. besluiten deze verklaring ter kennis te brengen van het Nederlandse volk". Zuivering in, Labour-partij Naar verwacht wordt, zal de nationale uitvoerende raad van de Britse Labour- party binnenkort overgaan tot het ne men van krachtige maatregelen tegen die leden, die van communistische sym pathieën verdacht wórden. De uitvoe rende raad bestudeert, naar vernomen wordt, de politieke antecedenten van een aantal Labour parlementsleden, wier recente redevoeringen, ln het bij zonder die, welke zijn afgelegd in de door de communisten beheerste landen, communistische tendenzen verrieden. Dergelijke leden zullen de waarschuwing te horen krijgen, dat zij de officiële richtlijnen van Labour ten aanzien van. het communisme en de communistische regimes dienen te volgen en uit de partij verwijderd kunnen worden, wanneer zij de waarschuwing in de wind slaan. (United Press). Generaal Robertson tegen het communisme De Britse militaire gouverneur ln Duitsland, generaal Sir Brian Robert son, heeft een rede gehouden voor de Amerikaanse universiteitsclub te Ber lijn. Duitsland moet naar zijn mening weer een getlniiiceerde natie worden, maar „niet een eenheid in slavernij onder een communistisch Juk, de eni ge oplossing, die de Russen zouden ac cepteren." Overeenstemming tussen de bezet tende mogendheden was volgens Ro bertson nog mogelijk. Hij wilde het communisme in de Sovjet-Unie wel accepteren, maar het niet laten „op leggen aan Duitsland in zijn tegen woordige toestand". De Duitsers moes ten worden vrij .gelaten om hun rege ringsvorm te kiezen. Het plan-Mars hall achtte hij zeer gunstig voor de Duitsers. 'USVEEN, 31 Maart. Bloo- 4 66—100; Relnland 51 W. Pltt 45—83: 3550; Sonja te Sail 85— vn Imperial lly 58—69: 48—54; rm- ir- Te Utrecht is ter gelegenheid van het 1900-jarig bestaan der j het Jubi leummonument door burgemeester ter Pelkwijk onthu^. T"^.^rpee,ument. -.75—22.50; r» 060,3C; Idem BINNENLAND. Het „Institute of International Edu cation" heeft bekend gemaakt, dat de „Kota Inten" en de „Tablnta" zijn ge charterd voor een aantal trips van Ame rikaanse studenten naar Europa. De stu denten zullen door de „Volendam" naar Amerika worden teruggebracht. (U. P.) Het bioscooptheater te Oostburg zal volgende week zijn deuren sluiten, nu de vermakelijkheidsbelasting voor deze ge- meente ln werking zal treden. Vroeger werd ln Oostburg geen vermakelijkheids belasting geheven. Ook de belde bioscopen ln Terneuzen zullen binnenkort sluiten. Door onbekende oorzaak brak brand uit In dp boerderij van de landbouwer Van der Aa, te St. Michielsgestel. Het ge hele achterhuls ging ln vlammen op, als mede de landbouwinventarls. Het voor buis bleef gespaard. Verzekering dekt slechts gedeeltelijk de schade. Maandag a.s. zal dr Jane de Iongh uit Amsterdam naar Londen vertrekken in verband met haar te verwachten be noeming tot attaché voor O.. K. en W. bij de Nederlandse legatie aldaór. Dr. Jane de Iongh was een der Initia tiefneemsters van net „Korps Vrouwelijke Vrijwilligers". Van haar hand verschenen enige historische werken over de land voogdessen van de Nederlanden. Maandag 26 April wordt een spe ciaal Nederlandse dag Ingericht op de Internationale Jaarbeurs te Brussel. Dan zullen talrijke Nederlanders on ln Ne derland wonende Belgen een gemeen- meenschappelljke reis naar Brussel onder nemen. De directeur-generaal van het Cen- De Noorse ambassadeur ln de V. S. traal Bureau van de Statistiek, dr Ph. J. I heeft ln een rede ln de universiteit van Idenburg ls gisteravond van Schiphol naar j Wisconsin verklaard, dat Noorwegen „be- CuraQao vertrokken, waar hij 2£ week zal sloten ls om s^and te houden tegenover blijven, om de gouverneur van advies te Iedere aanvaller, van welke zijde ale ook dienen lp verband met de organisatie der j komt". De meerderheid van het Noorse statistieken aldaar. Vervolgens zal hij volk, zo zei hij, zal liever sterven dan zich naar Lake Success vertrekken, ten einde te onderwerpen aaii de terreur en sla- deel te nemen aah de vergaderingen van I verny van anti-democratische krachten. de statistische commissie der V. N. Op 16 April zal te Amsterdam een wegenwacht-lnstructledag worden gehou den. De A.N.W.B. heeft een aantal auto riteiten uitgenodigd, om daar nader met de wegenwacht kennis te maken. Een uitgebreide demonstratie zal plaats vin den. waarbij ook Belgische en Engelse verkeers-offlclals aanwezig zullen zijn. De Prov. Staten van Zuid-Hollahd zullen in eerste gewone zitting op Dins dag, 1 Juni a.s. te 11 uur bijeenkomen Het ligt ln het voornemen aan het einde van de eerste vergadering voor te stellen de openbare beraadslagingen tot Dinsdag 22 Juni a.s. te verdagen. De Amsterdamse gemeenteraad heeft gisteren het voorstel tot verhoging der vermakelijkheidsbelasting aangenomen met 2611 stemmen. Voor het eerst In de geschiedenis van de Kon. Ned. Jaarbeurs te Utrecht zal een Indische regering vertegenwoordigd zijn, n.l. de regering van Mysore, thans aangesloten bij de Dominion van India. BUITENLAND. Dr. Jan Stransky, de 34-Jarlge leider van de Tsjechische sociaal-democratische partij, die onlangs uit Praag „verdween", is met zijn ln Engeland geboren echtge note per vliegtuig te Londen aangekomen. Met Ingang van 1 April ls de kolen- distributie ln Zwitserland opgeheven. Zes Duitsers zijn tot de doodstraf veroordeeld en 9 tot 20 Jaar gevangenis straf wegens het vermoorden van onge wapende Amerikaanse krijgsgevangenen van de luchtmacht. De republikeinse Amerikaanse sena tor Lodgg heeft er op aangedrongen 50.000 Europeanen de gelegenheid te geven zich bij het Amerikaanse leger vrijwillig te laten inschrijven. In Zweden Noorwegen en IJsland ls reeds meer dan 2 millioen dollar Ingeza meld voor de door de V. N. georganiseerde kinderhulp. Aan het ministerie van onderwijs te Ankara wordt een ontwerp van wet uit gewerkt voor de stichting van een derde universiteit, welke in Smyrna zal komen. Indien de omstandigheden het toelaten zal later nog een vierde universiteit wor den gesticht ln Slvas of Erzerum. De communistische partij ln Chan- dernagore, een Franse bezitting ln Voor- Indlë. Is onwettig verklaard. Twee leden der partij zijn gearresteerd. Van 14 tot 22 Augustus zullen er plechtigheden te Keulen worden gehouden ter herdenking van het feit. dat vóór 700 Jaar de eerste steen voor de Keulse Dom werd gelegd. .'.33,10; kroten' Ch?tt^grój«5,»^°vieU aan EEN 'O kooiissiE GEVRAAGD Chili heel. de Veiligheidsraad ver zocht een subcommissie in te stellen om di; beschuldiging, dat de Sovjet-unie zich in de binnenlandse aangelegen heden van Tsj echo-Slowakije gemengd you hebben .te onderzoeken. De afge vaardigde, Santacruz beantwoordde de weerlegging van Gromyko (Sovjet-unie), die hij een „ruwe donderaar" noemde. Gromyko was opgekomen tegen dc be schuldiging, dat de Sovjet-unie verant woordelijk zou zijn voor ,.het aan de macht komen van de communisten" op 22 Februari te Praag. Santacruz deelde mee zes Tsjechoslowaakse getuigen ter beschikking te hebben, die voor elk or gaan van de VN verklaringen wilden af leggen. Het politiek verleden van de Sov jet-unie, zo zei hij. vormde een aanvul lend argument, speciaal „haar daden in Bulgarije. Hongarije en Roemenie". Vol gens hem moesten al deze dingen geza menlijk bezien worden, wanneer de VN zouden besluiten een onderzoek te doen naar „de expansie van het Sovjetisch- Imperialistisch totalitarisme". HU ver langde een subcommissie .gelijk aan die van 1946 voor de Spaanse kwestie. Canada, China en Syrië ondersteun den het verzoek van Chili. De Oekraïne wees de Chileense klacht af en beschul digde. Engeland en Frankrijk van „he» vige vulgaire" aanvallen op ds Sovjet unie. Wat in Tsjecho-Slowakije'was ge beurd. vloeide voort uit de volkswil.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1