Clay roept geallieerde bestuursraad tegen 10 April bijeen Toren der Zutf ense St Walburgkerk door brand verwoest Als vuurlawine stortte zij omlaag WEERBERICHT Spanje en het Marshall-plan Met een enkel WOOrd S "11 *eldS£d?mv geraakte met zijn Wat er in Indië gebeurt 87ste Jaargang WOENSDAG 31 MAART 1948 No. 26349; LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny ÓóofÖredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f3.90 per 3 maanden; 30 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 57055 De toren van de beroemde St. Walburgkerk te Zutphen is gistermiddag door brand geheel vernield. De brandontstond ongeveer te 4 uur in de toren en nam in korte tijd zulk een enorme omvang aan, dat even voor zes uur de torentop als een vuurlawine met donderend geraas omlaag stortte. Een fraaie, bijna angstwekkende foto van de St. Walburgskerk tijdens de brand Twee klokken werden meegesleurd Dikke rookwolken stegen oip uit de middenbouw van. de toren. Na een "half uur scheen men dit begin van de brand meester, doch 20 minuten later sloe gen uit het bovengedeelte de vlammen naar buiten. Aangewakkerd door de straffe oostenwind was de torentop weldra één gloeiende steenmassa. Er was geen houden meer aan. Na dat de torentop omlaag was gevallen, zette de brand zich voort in de ach- terbouiw, waarvan de zware eiken bin ten reeds in lichterlaaie stonden. Met korte tussenpozen stortten grote brokken van de rest van de toren om laag. De "Zutphense brandweer bestreed de vuurzee met groot materieel, daar bij geholpen door de brandweercorp sen uit Apeldoorn, Arnhem, Drum men, Deventer, Warnsveld en Lo- chem. Door dit energiek ingrijpen mocht het gelukken het vuur tot de toren te beperken. De brand in de achterbouw richtte gelukkig weinig schade aan. Alleen het orgel, dat juist onder de toren was aangebracht heeft veel geleden. Vannacht om 1 uur brandde de to ren echter nog als een fakkel. De brandweer was toen nog voltallig aan wezig en vocht met alle mogelijke mid delen voor het behoud van de kerk. Ook in de kerk zelf werd geblust. De brandweerlieden werkten daar bij het licht van verschillende schijnwerpers. Uit voorzorg was de gehele inventaris uit de kerk gehaald. Vooral werd hier bij veel aandacht besteed aan de his torische librije, die tal van zeldzame boekwerken bevat. Direct gevaar voor deze boekerij was echter spoedig niet meer aanwezig. Om ongeveer half tien was de eer ste klok onder donderend geraas naar beneden gestort. De klok, die 2.000 kg weegt, kwam achter het orgel in JOHN LEWIS VOOR DE COMMISSIE VAN ONDERZOEK VERSCHENEN. John Lewis, voorzitter van het Ame rikaanse vakverbond van mijnwerkers, is gistermiddag voor de regeringscommis sie van onderzoek naar de oorzaken van het conflict in de mijnindustrie ver schenen. Hij zette de eisen van het vakverbond uiteen betreffende de rege ling inzake een pensioenfonds en eiste voornamelijk de toekenning van een pensioen van 100 dollar per maand aan alle mijnwerkers, die 20 jaar achtereen in de mijnen gewerkt en de leeftijd van 60 jaar bereikt hadden. KONING LEOPOLD NAAR ZWITSERLAND. Voor zijn vertrek naar Havanna heeft Koning Leopold van België te Kingston (Jamaica) verklaard, dat hij eenmaal naar België hoopt terug te keren, doch dat hij met het oog op de politieke toe stand aldaar thans het plan heeft bin nenkort naar Zwitserland te gaan om- de ontwikkeling af te wachten. AANWAKKERENDE WIND. De Bilt verwacht tot morgenavond: Tijdelijk tot stormachtig toenemende wind uit Zuidelijke richtingen; later draaiend naar Zuid-West of West. Regen. Weinig verandering in tempe ratuur. 1 APRIL. Zon op; 6.16 uur; onder: 19.13 uur. Maan op: 3.24 uur; onder: 10.05 uur. (L.K.). Hoog water te Katwijk te 8.46 en 21.23 uur. de kerk terecht. Even na 12 uur volg de een tweede klok, die van 3.009 kg. Dat de torentop zo spoedig in lich terlaaie stond, was voornamelijk het gevolg van het feit, dat deze geheel uit hcut bestend; alleen het dak was met rood-koperplaat bekleed. De brandweerautoriteiten toonden zich zeer tevreden over het feit dat de torentop naar de Westzijde omlaag stortte 'en op het 's-Gravenhof terecht kwam. Ongelukken deden zich daarbij niet voor. Over de oorzaak van de brand is nog niets bekend. Het mooie torensilhouet, dat, van verre reeds het stadsbeeld van Zutphen beheerste, is niet meer. De St. Walbrugkerk was reeds zeer oud. Heel vroeger kende men een 13e eeuwse St. Walburgkerk in Zutphen, welke evenwel in 1446 door een gTOte brand belangrijk werd beschadigd. Hetzelfde jaar nog werden de resten verbouwd tot een driebeukige hallen kerk met een dwarspand, waarvan de Noordelijke arm in 1492 en de Zuide lijke arm in 1499 werd verlengd. Van bijzondere betekenis is vooral de tegen de Zuid-Oostzijde van de om streeks 1371 gebouwde kooromgang op getrokken boekzaal of librije, die ge bouwd werd van 1-561—1563. EEN TOTALE RAMP WERD VOORKOMEN. Nader vernemen wij: Nadat ook de derde klok, die 3500 kg weegt, naar beneden was gekomen, liet de brand zioh hedennacht te ongeveer half twee minder aanzien. De brand weer bepaalde zich tot het nathouden van de muren en de binnenzijde van de toren en beschermde tevens 't kost baar orgel, dat tot dusverre nog ge spaard was -gebleven. Omstreeks half 5 was men het vuur vrijwel meester. Omtrent de oorzaak blijft men in volkomen duister tasten. Werklieden, die op de bovenste omloop van de kerk werkzaamheden verrichtten, konden geen verklaring geven. Zij zagen plotseling een begin van brand, maar waren niet bij machte deze zelf te blussen. De toren is geheel een ruïne gewor den. Alleen de muren staan nog over eind. Gelukkig bleef de kerk gespaard. Wanneer de koepel naar de Oostzijde was omgevallen, dan ware de ramp niet te overzien geweest, daar de bran dende koe,pel dan midden in de kerk was terechtgekomen. H.M. de Koningin moet zeer veel rust houden De secretaris van H3I. de Ko ningin deelt ons het volgende mede: „De toestand van H.M. de Ko ningin maakt het nog niet mo gelijk, dat Zij Haar werkzaamhe den weer ten volle kan hervat ten. Op medisch advies zal Zij voorlopig nog zeer veel rust moe ten houden." Pan-Amerikaanse conferentie te Bogota HET EUROPESE BEZIT IN AMERIKA Marshall, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, heeft op de Pan-Amerikaanse conferentie, die giste ren te Bogota is geopend, de steun van alle deelnemende landen ontvangen voor een voorstel, dat de Amerikaanse staten een onderzoek zullen instellen naar „het probleem van door buiten landse mogendheden geïnspireerde op standige activiteit, gericht tegen de in stellingen. vrede en veiligheid van de Amerikaanse republieken". Argentinië, Guatamala, Venezuela, Bolivia. Equador, Mexico, Panama, Chi li. Paraguay en Peru hebben zich te gen Europees bezit van koloniën op het Westelijk halfrond uitgesproken. Voor: de V.S., Brazilië, Columbia, Uruguay, Cuba, en Nicaragua, San Slavador, Dominicaanse republiek hadden nog geen vaste mening. De verschillende standpunten zijn mogelijk nog aan wij ziging onderhevig. Generaal Devoredo, leider van de Pe ruaanse delegatie heeft de gedachte naar voren gebracht, dat het Zuid- Amerikaanse koloniale vraagstuk zou worden verwezen naar een andere inter- Amerikaanse conferentie, die bijge woond zou moeten worden door Enge land. Frankrijk en Nederland. VAKVERENIGINGSVERKIEZINGEN OP SARDINIË. De vakverenigingsverkiezingen op Sardinië hebben een overwinning opge leverd voor de christen-democraten, die 13.318 stemmen verwierven, terwijl 10.275 stemmen werden uitgebracht op het socialistisch-communistische blok. Sovjets verscherpen grens-controle Zoals bekend, heeft de Russische voor zitter van de geallieerde bestuursraad, j maarschalk Sokolofsky, die deze maand presideerde, de raad verdaagd en ge- weigerd een nieuwe bijeenkomst uit te i schrijven. In April is Clay, de Amerikaanse mi- litaire gouverneur, voorzitter en deze 1 heeft nu besloten de raad 10 April te doen bijeenkomen. Generaal Clay zei, dat de scheidslijn tussen Westelijke en Oostelijke ideologie ongeveer langs de Elbe loopt. De ideolo gische strijd om.centraal Europa is een voortschrijdend proces, dat van lange duur kan zijn. Wij geloven, zei Clay, een verdedigingslinie te hebben gevormd voor het Westerse denken en de Wes terse philosophie en deze linie behouden wy. De V.S. moeten de herindustrialisaüe van Duitsland steunen, indien men het communisme wil verhinderen Wsst- Europa onder de voet te lopen .al ius generaal Clay. Het zou vrijwel onmoge lijk zijn de verbreiding van het commu nisme tegen te houden, indien het de Rijn is overgestoken. De generaal verklaarde, dat voedsel en dollars nodig zijn om het systeem van de vrije onderneming in Duitsland te be houden en dat de Duitsers wellicht nooit de Westerse democratie aanvaarden, maar ook het socialisme niet zouden aanvaarden. De stafchef van het Russische mili taire bestuur in Duitsland, luitenant- generaal Loekiantsjenko, heeft tijdens een interview met het onder Sovjet-li centie verschijnende blad „Vorwaerts" verklaard, dat er misschien spoedig spe ciale maatregelen zullen worden geno men om de controle van de grens tos sen de Sovjet-zone en de andere zones van Duitsland te verscherpen. „Het spijt mij voor de hongerige men sen uit West-Duitsland", zo zeide hij, Knuppel in het hoenderhok geworpen De commissie voor buitenlandse zaken van het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden heeft onverwachts er in toe gestemd, Spanje te betrekken bij de steun aan het buitenland ten bedrage van 6.205 millioen dollar. Ook het Huis van Afgevaardigden heeft de opneming van Spanje in het plan-Marshall met 149 tegen 52 stem men goedgekeurd. De voorzitter van de commissie zeide, dat Spanje toch nog door de andere Europese landen zou kunnen worden uit gesloten, indien zij zulks wensten. Hij verklaarde, dat het ministerie van bui tenlandse zaken tegen de opneming van Spanje gekant was. „Het wordts mis schien in West-Europa als een ver keerde politiek beschouwd. De wijze, waarop Spanje in het desbetreffende wetsontwerp zal voorkomen, zal tamelijk onschuldig zijn." Het congreslid Isaacson van de Ame rican Labor-party zeide, dat het besluit van het Huis het geweten van de we reld zou schokken. „Wij in dit Huis hebben de fascisti sche regering van Franco aan ons hart gedrukt", aldus Isaacson. Politieke en diplomatieke waarnemers te Washington, zo meldt Reuter, zijn van mening, dat de hulp aan Spanje geringe kans heeft werkelijkheid te worden. In de versie van de wet, die de Senaat heeft I goedgekeurd, komt een amendement voor hulp aan Spanje niet voor. Het is waarschijnlijk, menen deze waarne mers, dat een aantal amendementen, dat slechts de steun van één der beide hui zen van het parlement heeft, in de de finitieve wet uitvalt, De voorlopige Spaanse republikeinse regering in ballingschap te Parijs zou bijeenkomen om een verklaring voor te bereiden. Zij kan geen commentaar ge ven zonder dat verdere bijzonderheden omtrent de bedoeling en de motieven van het Amerikaanse besluit bekend zijn, heet het. p Te Madrid is het besluit natuurlijk ,jnet instemming" ontvangen. Spanje had altijd een zeer anti-communistische J houding aangenomen, die de wereld thans tot de hare ging maken! De Britse oud-minister van buiten landse zaken lord Vansittart gaf te ken nen, dat de beslissing scherpe critiek zou ondervinden. Naar zjjn opinie moest geen enkel „totalitair" land hulp ontvangen. De „News Chronicle" schrijft ,o.m.: „Op de lange duur is een nauwe eco nomische integratie van West-Europa zeker nauwelijks denkbaar zonder dat Spanje daarin wordt opgenomen. Er moet echter nog heel wat binnen de grenzen van dat ongelukkige land ge beuren, voordat zijn nabuurlanden er mee willen samenwerken op basis van wederzijdse bijstand en eigen hulp, het geen de kernvoorwaarde van het plan- Marshall is. Volgens Okonskl, die het voorstel in het Huis te berde bracht, is Spanje het grote bolwerk tegen de com munisten. De vrije wereld zal het hier niet mee eens zijn. Wij geloven, dat juist het bestaan van dergelijke regiems als van Franco een aansporing betekent voor de communistische overtuiging". „maar wij kunnen niet het gehele Duits land voeden. Voorts moeten de militaire en burger lijke autoriteiten maatregelen nemen cm de bevolking tegen terroristische ele menten te beschermen." In Britse en Amerikaanse kringen is men van gevoelen, dat deze perscam pagne tot doel heeft een excuus te ver schaffen voor een scherpere grenscon- tröle en bij voorbaat een verklaring te geven voor een mogelijke ineenstorting van het rantsoeneringssysteem in de Sovjet-zone. Amerikaanse voorstellen inzake Palestina ingediend GROMYKO TEGEN. De Verenigde Staten hebben thans bij de Veiligheidsraad de aangekondig de resoluties ingediend, waarin om een onmiddellijke wapenstilstand in Pales tina verzocht wordt en tevens een spe ciale zitting van de algemene vergade ring der Verenigde Naties. Gromyko, de Sovjet afgevaardigde, heeft verklaard, dat de Sovjet-Unie ge kant is tegen het Amerikaanse voorstel voor een tijdelijk beheer over Palestina, dat er geen redenen zijn voor het bij een roepen van een speciale zitting van de algemene vergadering en dat de commissie voor Palestina voort moet gaan met haar werk. Gromyko zei, dat het voorstel voor beheer over Palestina niet alleen niet in het belang van de Internationale vrede is, maar evenmin in het belang van de Arabieren of Joden. Volgens Gromyko zal het beheer de moeilijkhe den, die na het verdelingsvoorstel zijn ontstaan, niet oplossen, Hij beschuldig de de V.S. er van de verdeling onge daan te willlen maken, daar zij olie en strategische belangen voor de V.N. stelden. De moefti van Jeruzalem zei in een te Lake Success uitgegeven verklaring, dat de Arabieren in Palestina geen inmen ging of „inbreuk door buitenlanders" zullen dulden. De Arabieren zouden, als ze in Palestina zouden regeren, bereid zijn de volledige vrijheid voor alle gods diensten, gemeenschappen en secten te waarborgen. Van gezaghebbende zijde te Rome wordt vernomen, dat de Heilige Stoel onlangs stappen heeft ondernomen om de samenwerking van alle partijen in Palestina te bereiken, waarbij de rech ten van Joden en Arabieren op gelijke wijze gewaarborgd zullen zijn. De Hei lige Stoel vreest, dat de huidige ernstige situatie in Palestina op een catastrophe zal uitlopen, waardoor de heilige plaat sen in gevaar komen. Sir Hugh Dow is benoemd tot ver tegenwoordiger van Groot-Brittannië in Palestina, na de overdracht van het mandaat op 15 Mei, aldus heeft een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken verklaard. De Palestijnse Joden en Arabieren hebben er in toegestemd het internatio nale Rode Kruis een schriftelijke ver klaring te geven, dat zij de bepalingen van de Rode-Kruisconventie van Ge- nève zullen eerbiedigen. Donderdag zal een der ergste oorlogsmisdadigers, die Duitsland heeft gekend, zich voor het Bijzonder Gerechtshof te Den Haag hebben te verantwoorden voor zijn wandaden in Nederland als „Höhere SS- und Polizeiflihrer und Ge- neral-Kommissar für das Sicherheitswesen". Het is Rauter. wie ten laste zal worden gelegd: het deporteren van 110.000 Joodse Nederlanders (6000 kwa men hiervan terug), het wegvoeren van 300.000 Ned. arbeiders voor arbeidsinzet naar Duitsland, beroving van de Ned. bevolking op systematische wijze, enz. Tijdens het luchten in de gevangenis te Scheveningen. Rauter naast een be waker. I -I De 42-j. metaalbewerker J. Hou we- BINNENLAND. Zondag a.s. zal mr J. Milius, direc teur der Kon. Ned. Jaarbeurs, van 13.50 uur tot 14 uur voor Radio Hilversum/ een korte voordracht houden over de komen de Jublleumjaarbeurs. H -M.'s torpedobootjager „Korte- naer" zal Zaterdagmorgen uit de haven van Nieuwedlep naar Indlë vertrekken, onder commando van kapitein-luitenant ter zee Jhr H. A. N. A. va:, Adrichem Boo- gaert. De 68-J. mevr. P. de H.K. te Den Haag vond bij een val van een trap de dooa. De Stichting „Het vierde Prinsen kind", welke het vorig jaar meer dan 5000 oorlogsslachtoffertjes naar verschil lende vacantieoorden heeft uitgezonden, ontving door bemiddeling van het Mi nisterie van Bultenl Zaken een bedrag van 750 pd. st. of wel ruim f8000. welk bedrag door Nederlanders in Zuid-Afrlka werd beschikbaar gesteld. Door de duisternis misleid is de 19-J. Dinie van Manen uit Oosterbeek met haar flets van de Zwethkade te Rotter dam in het water gereden. Na enige tijd dreggen werd zij opgehaald, doch kunst matige ademhaling mocht niet meer baten. rijwiel onder Wilsveen te water en ver dronk. Hl) laat een vrouw en 4 kinderen achter. Gistermiddag is in de Spaanse pol der de 10-Jarlge C. Bokkum uit de Sta tionsstraat te Schiedam, bij het spelen onder een zandtrein geraakt en gedood. Te Den Haag Is op 89-J. leeftijd over leden prof. dr J. Rotgans, oud-hoogleraar in de heelkunde aan de Gem. Universiteit van Amsterdam, die een wereldreputatlo genoot. Te Wageningen ls op 67-1. leeftijd overleden prof. Antonie te Wecnel, hoog leraar ln de leer der bosexploitatie, ae boshulshoudkunde en de bosgeschledenls aan de Landbouwhogeschool aldaar. BUITENLAND. Te Londen zijn drie kinderen, resp. van 11, 8 en 1 Jaar, om het leven geko men, doordat hun moeder by vergissing rattenkruid in de pap had gedaan. 1 Walter Loeb, oprichter van de anti-totalitarlstlsche organisatie „Strijd voor de Vrijheid" en voormalig vooraan- I staand lid van de Duitse soclaal-democra- I tlsche party, is te Londen overleden. I Drie personen, onder wie een 20- Jarig meisje, zyn doodgeschoten door een I in Russisch uniform gekleed persoon, die te Josefsberg (by Wiener Neustadt) ln een dancing ruzie had gekregen met en- I kele Oostenrykers, Alle paramilitaire opleiding zal op bevel van de minister van binnenlandse zaken ln geheel Egypte verboden worden. Togliatti, de leider der Italiaanse communisten, heeft op een verkiezings bijeenkomst te Bari verklaard, dat de Sovjet-unie voor de helft van de Ame rikaanse prijs aan alle tarwebehoeften van Italië zou kunnen voldoen. Hij voegde er aan toe. dat de Sovjet-unie geen betaling ln vreemde valuta, doch alleen ln Itali aanse goederen zou eisen De Turkse minister van buitenlandse zaken wordt Vrijdag te Athene verwacht voor besprekingen met de Griekse rege ring over de mogelijkheden van een ge meenschappelijke buitenlandse politiek en economische coördinatie. Volgens het Beiers ministerie voor vluchtelingen zijn sinds de politieke cri sis ln Tsjecho-Slowakije ongeveer 1500 Tsjecho-Slowaakse vluchtelingen naar Beleren gekomen. Na drie maanden te hebben ge staakt zyn de arbeiders van de Ameri kaanse telegraafmaatschappy „Western Union" weer aan het werk gegaan. De lonen zyn nog niet verhoogd, doch de maatschappij heeft zich bereid verklaard de pensioenregeling van de arbeiders, een van de voornaamste geschilpunten, te herzien. r In Japan is een express-trein op een stilstaande locomotief gereden, ten gevolge waarvan 70 personten om het leven kwamen en' 120 verwondingen op liepen. Het Amerikaans Congres heeft een som van 463 millioen dollar toegestaan voor burgeriyke en militaire hulp aan China. In de verenigde Oostenrykse staal- en yzerfabrleken te Llnz heeft zich een ontploffing voorgedaan. Vijf personen zyn gedood en verscheidene lijden aan gasvergiftiging. Op het eiland Pantellarla, ten Zui den van Sicilië, hebben demonstraties te gen hoge belastingen plaats gehad. Het belastlngburëau werd ln brand gestoken De politie opende het vuur, waardoor twee personen gedood en velen gewond werden Rasmus Hansen, de Deense minister van defensie, heeft verklaard, dat de re- §ering koortsachtig werkt aan een nieuw efénsleplan. Martin, president van het Ameri kaanse dagbladverbond, .heeft ln een brief aan Kenyon, president van de Int. Orga nisatie van Journalisten, geëist, dat Jlrl Hronek, de Tsjecho-Slowaakse secretaris- ?eneraaJ van de organisatie, van zyn unctie ontheven wordt en de zetel van de organisatie te Praag naar een andere plaats zal worden overgebracht. Kenyon verklaarde, dat h(j ..Hronel' niet ontslaan kan op verzoek van een enkel lid". Kenyon hoopte een bestuurs vergadering bijeen te roepen in Mei a.s. waarschyniyk te Brussel. Ten Noorden van Mexico zyn een overvolle bus en een trein op elkaar ge reden Meer dan 12 personen werden ge dood en 18 gewond. Prijsverlaging in Frankrijk MET 10 PROCENT. De Franse regering heeft een prijs verlaging van gemiddeld tien procent aangekondigd voor artikelen van het huishoudboekje. De grote Franse arbeidsorganisaties hadden c^e regering gedreigd dat de hoge kosten van levensonderhoud on middellijk met minstens tien procent verlaagd moesten worden, zo men een nieuwe loonronde wenste te vermijden. De -prijzen werden met tien procent verlaagd van kleding, schoeisel en keu kengerei. De pryzen van kolen, electri- citeit en hout voor huishoudelijk ge bruik werden met een zelfde percenta ge verlaagd, als gevolg van een over eenkomst tussen de regering en de pro ducenten. De onderstaatssecretaris voor econo mische zaken vertelde dat deze prys- verlagingen, welke als de laatste stap in het plan Mayer ter bestrijding van de inflatie werden aangekondigd, ge volgd zouden worden door prijsverla gingen van andere artikelen welke op het gezinsbudget voorkomen. Hy zeide dat de verlagingen economisch moge lijk zijn en zullen leiden tot een scher pe daling van ae algehele kosten van levensonderhoud. Het is de eerste maal dat de rege ring Sohuman het prijspeil regelrecht aanvalt. Totdusverre had het plan van minister van Financiën Mayer, dat ten doel heeft inflatie te bestrijden, be staan uit monetaire maatregelen, zo als devaluatie van de franc, het inne men van de biljetten van vyfduizend franc en een extra belasting voor de middenstand. (United Press). Tsjecho-Slowakije en de Veiligheidsraad PRAAG ZAL NIÉT DEELNEMEN AAN DE DISCUSSIES. Het Tsjecho-Slowaakse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft medegedeeld, dat de nieuwe Tsjecho-Slowaakse gede legeerde bij de VJN. niet voor de Vei ligheidsraad zal verschijnen om deel te nemen aan de bespreking van de Chi leense klacht t.a.v. Tsjecho-Slowakije, indien hij daartoe opgeroepen zou wor den. Tsjecho-Slowakye weigert ln de posi tie van een beschuldigde, of zelfs maar van een vermeend slachtoffer geplaatst te worden. Voorts liet hy zich in scherpe bewoor dingen uit over de Chileense regering, die de diplomatieke banden met Tsje cho-Slowakye verbroken had- „op een manier, die niet gebruikelyk is onder fatsoeniyke en beschaafde naties". Bo vendien aohtte de Tsjecho-Slowaakse regering het onmogelijk op een uitnodi ging van de Veiligheidsraad in deze materie in te gaan. omdat de raad eerst de „ongeëvenaard beuzelachtige en on juiste" verklaringen van de voormalige Tsjecho-Slowaakse vertegenwoordiger Papanek aanhoorde. De discussies in de Veiligheidsraad hebben aangetoond, dat de „mechanische meerderheid in de raad niet in het minst van plan is zich te houden aan het beginsel van artikel 2, par. 7 van het handvest". Ontbossing op Java en Madoera is verontrustend BEPAALDE GEBIEDEN KOMEN RAMP NIMMER TE BOVEN. De ontbossing op Java en Madoera geeft een zeer verontrustend beeld. In West-Java is rond 180.000 H.A. of gemiddeld per beheereenheid bos 20% van de totale uitgestrektheid bos verloren gegaan. Voor de rest van Java en Madoera moet op eenzelfde ontbossings-per- centage worden gerekend. Over geheel Java en Madoera is circa 500.000 H.A. bos verdwenen. De beschermende werking van het bos is in de zwaarst getroffen gebieden sterk verminderd en de regulerende in vloed van de waterhuishouding is ver stoord. De irrigatiewerken zullen te kampen hebben met grote en langduri ge watertekorten en in tijden van zware regenval met geweldige alles-ver- woestende watermassa's. Hetgeen in luttele jaren is vernield kan slechts in tientallen jaren van in spanning worden hersteld en het is vry- wel zeker dat bepaalde gebieden deze ramp nimmer te boven zullen komen. RELLETJES OP TERNATE. Tijdens fakkeloptocht voor de Oost- Indonesische premier. Gedurende het recente bezoek van de premier van Oost-Indonesië, Anak Agoeng, aan Ternate, zyn op dat eiland ongeregeldheden voorgevallen. Er werd een fakkeloptocht gehouden waarin spandoeken met politieke leu zen werden meegevoerd, die door de plaatselijke autoriteiten waren goedge keurd. Na afloop van de fakkeloptocht werden de dragers van de spandoeken aangevallen door een groep soldaten, die spandoeken en fakkels vernielde. Korte tyd later drong dezelfde groep soldaten het huls binnen van Mono- moetoe, die onlangs aan het hoofd van een goodwill-delegatie naar de Repu bliek is geweest en brak, onder het voorwendsel een onderzoek te moeten instellen naar bezwarende documenten, verscheidene kasten open. Tegen de ongedisciplineerde soldaten .zijn strenge maatregelen genomen en de territoriale bevelhebber van Oost- Indonesië. kolonel P. Scheffelaar, is per vliegtuig naar Ternate vertrokken. Antara meldt, dat in de op een na grootste stad van de republiek. Soera- karta (Solo) een avondklok is afgekon digd. (U.P.). OOST-INDONESISCH MINISTER PRESIDENT NAAR BALI. De minister-president van Oost-In donesië. Anak Agoeng Gde Agoeng. is heden naar Bali vertrokken ter bywo- ning van de plechtige overdracht van de bevoegdheden van de assistent-re sident en enkele bevoegdheden van d« resident van Bali en Lombok aan de Bali-raad. Tevens zal hy de voorzitter van de raad aanwijzen.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1