De Duivendrechlse auto-overval opgehelderd Over de atoombom geen regeling Nu ook Queensland Communisten veroorzaken volkomen chaos Wat er in Indië gebeurt Met een enkel woord 87ste Jaargang LEIDSCH DINSDAG 30 MAART 1948 DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B W Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f3.90 per 3 maanden; 30 cents per week Telefoon Dir. en Adra.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 570.55 Nog 5 jaar vrede Uit naam van Canada. China, Frank rijk en Groot-Brittannië en met stil zwijgende goedkeuring van de Verenigde Staten heeft Richard Miles de Sovjet- unie in de werkcommissie voor de atoom energie der Verenigde Staten doen we ten, dat „verdere discussie over de Sov jet-voorstellen met betrekking tot de atoomcontróle geen enkel nut zou af werpen". Miles, de Britse afgevaardigde, stelde voor, het Sovjet-plan. te verwerpen. De Sovjet-unie had voorgesteld, dat binnen het kader van de Veiligheidsraad der V-N. internationale controle zou worden uitgeoefend op het delven en de produc tie van materiaal voor de atoomenergie. De Sovjet-Unie wilde daarenboven de controle pas toelaten, nadat alle atoom wapens verboden en vernietigd zouden zijn. De Westelijke mogendheden ver klaarden zich voorstandsters van inter nationale contróle op de meterialen voor atoomenergie door een lichaam buiten de Veiligheidsraad, hetgeen te vens onafhankelijkheid van het veto recht zou insluiten. Volgens de viermogendhedenverklaring zijn de Sovjet-voorstellen „nutteloos en zouden het gevaar voor een atoom-oor log niet uitsluiten". De commissie voor de atoom-energie der V.N., aldus Miles, kan geen plan steiinen, waarbij onttrekking van ma teriaal niet uitgesloten zou 'zijn of dat geen afdoende middelen biedt om ge heime activiteit vast te stellen of om dwangmaatregelen te treffen. Het plan van de Sovjet-unie is ondoelmatig. Geen land zal afstand doen van zijn atoom wapens, als het niet zeker weet, dat geen enkel ander land ze kan produceren. Het voorstel van Frankrijk, Engeland, Canada en China wgrd door België, Co- lombia, Argentinië en de V.S. gesteund. Voor de goedkeuring van het voorstel zijn slechts 7-stemmen nodig. Gromyko (Sovjet-unie) herhaalde in een rede van bijna een uur de beschuldi ging, dat de V.S. en tot op zekere hoogte ook Engeland, opzettelijk poogden een werkelijke international? controle van de atoomenergie te verhinderen. Indien iemand de hoop mocht koesteren, dat de Sovjet-unie de grondbeginselen van haar plan zou prijsgeven, zou hij bedrogen uitkomen. Gromyko legde er de nadruk op, dat de kwestie van contróle vooral een poli tieke kwestie was. Indien men eenmaal op politiek gebied tot overeenstemming was gekomen, zouden de technische moeilijkheden ook geregeld kunnen worden. Miles (Engeland) antwoordde, dat de taak van de werkcommissie juist een technisch karakter had. Hij verzocht om een onmiddellijke stemming inzake de gemeenschappelijke resolutie, doch Gro- mykp zeide, dat hij haar wenste te be studeren en Maandag a.s. op de vol gende bijeenkomst zou antwoorden. mogendheden een intensieve en succes volle aanval op de Sovjet-unie kunnen uitvoeren. Wat het gebruik van atoomenergie voor productieve doeleinden betreft, achtte prof. Oüphant de mogelijkheid niet uitgesloten, dat over tien jaar atoom-krachtstations naast andere ener giebronnen werken, maar het zou nog wel 25 jaar duren alvorens alle energie, die de wereld nodig heeft, door atoom splitsing wordt opgebracht. Uit Amerikaanse congreskringen ver luidt, dat in April in de Stille Oceaan een nieuwe proef met atoombommen zal worden genomen. Paasboodschap van de Paus In de Paasboodschap, uitgesproken voor de Vaticaanse radio, heeft de Paus verklaard: „Het grote uur van het Chris telijk geweten is aangebroken. In deze tijd van angst en gevaar, die zwanger gaat van wellicht onherstelbare beslis singen in de gehele wereld, drukt een buitengewone zware schaduw op ons „Hij, die niet blind is, ziet in," aldus de Paus, „hij, die niet waanzinnig is. voelt, dat Rome de wieg, de verbreider en .de beschermer van eeuwige waarden van leven en beschaving zich in een toe stand bevindt, die de grootste waak zaamheid en de onvoorwaardelijke oe- reidvaardigheid vereist van hoofd en le- I den der Christenheid." Rumoerige Paasdagen in Palestina Professor Marcus Oliphant, de Britse atoomdeskundige, die thans te Sydney vertoeft om de Australische onderzoe- kers van advies te dien?n, heeft in een radiotoespraak verklaard, dat de vrede ten minste nog vijf jaar zal duren. Het is zeker, zo zeide hij, dat alleen de V.S. over voldoende atoombommen beschik- ken. De Sovjet-unie, aldus prof. Oli-1 phant, kan in de komende vijf jaar mis- schien twee of drie atoombommen, maar schien twee of drie atoombommen ma- I ken, maar er zijn er honderden nodig om een oorlog met succes te kunnen j voeren. Zelfs met behulp van de blauw drukken en het advies van Amerikaanse geleerden zou de Sovjet-unie nog vijf 1 jaar nodig hebben om de nodige voor- raad te vormen. Het zal. volgens de professor, eveneens nog jaren duren voordat de Westelijke (Van onze Lcndense correspondent.) Ook in Australië is het geen ko%k en ei. In de N.O. staat Queensland een gebied zo gTOOt als Italië, Frankrijk en Duitsland-te zamen heerst nu al vele weken een transportstaking, een van de bitterste uit de geschiedenis van dit werelddeel. De bond van spoorwegarbeiders wees arbitrage van - de hand èn besloot Queensland van de jest van Australië af te sluiten. De Labourregering van deze staat moest door verhindering van de voedseltoevoer op de knieën worden gebracht. Deze operatie „Octopus" werd door de communisten georganiseerd. De staking breidde zich spoedig tot de ha venarbeiders en andere transportarbei ders uit. Het reizigersverkeer naar buiten toe werd geheel stopgezet. Gezorgd was, dat het conflict samenviel met het begin van de natte moesson. Wegen Werden onbegaanbaar, steden en dorpen geïso leerd. Van overal klonken noodkreten: „we zitten zonder melk, geneesmidde len, groenten, brandstof." De regering vecht terug, voerde over land en door de lucht voorraden aan. De Communisten legden daarop de Shell-depöts lam, waardoor het wegver voer volkomen ophield. Deze Shell-sta king werd echter bij geheime stemming, ondanks commundstiscihfi. protesten, on gedaan gemaakt. Daarna werden des nachts de vrouwen der opposanten be dreigd. Toen volgde een drastische wet telijke maatregel, waarbij posten en in timidatie werden verboden. De actie verslapte. Maar de toestand, die alle elementen van burgeroorlog bevat, duurt voort. De regering schijnt de situatie echter meester te worden. De Australi sche communistische partij telt maar 15.000 leden op een bevolking van 7 millioen. Door zich in het bezit te stel len van alle sleutelposities in de vak- bonden der transport en zware indus trie. oefenen de communisten een enor me macht uit. zy hielden, naar men zioh herinneren zal, leveranties naar Indonesië tegen. Verscheping van voed- sel naar Europa zouden zij eveneens 1 kunnen verhinderen. Australië is voor- bestemd een grote rol te spelen in de nieuwe Westelijke economie. De Britse regering gaat namelijk een plan helpen financieren voor de oprich ting van een Mammceth-boeTenbedrijf in Queensland om Engeland cp korte termijn van bacon te voorzien. Triest Een woordvoerder van het-Britse mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft medegedeeld, dat de Sovjet-regering Engeland officieel in kennis heeft ge steld van de ontvangst van de driemo- gendhedenverklaring omtrent het te ruggeven van Triëst aan Italië, hieraan toevoegend, dat zij deze zal bestuderen. Het antwoord liet niet uitkomen welke houding Moskou ten opzichte van het plan inneemt. Gewoonlijk welingelichte kringen me nen, dat de Sovjet-Regering zich wel licht niet over het voorstel zal uitlaten voor de algemene verkiezingen in Ita lië, welke op 18 April a.s. gehouden zul len worden. DE STRIJD IN GRIEKENLAND. De Griekse eerste-minister heeft mee- gedeeld, dat bij de strijd in Noordwest- Thessalië, die nu al enkele weken duurt, I 754 guerillastryders zijn gedood. 571 wer- 'den gevangen genomen en 289 gaven zich over. j De verliezen van de regeringslegers be- i dragen sinds 21 Februari 3 officieren en 140 man gedood en 2 officieren en 100 man gewond. Vermist worden 3 officie- 1 ren en 29 man. Overvallen over en weer. Het is in Palestina^weer zeer onrus tig geweest. De AraWlren hebben eni- I ge Joodse ccnvooien overvallen. Zo ten 1 Z. van Bethlehem, waar 80 ocden zou den zijn gedood. 10 ontkwamen en nes telden zioh in een huis, dat geruime tyd belegerd werd en Joodse vliegtuigen grepen in de strijd in. Later werd met Engelse hulp een wapenstilstand be reikt en konden de Joden worden ge- evacueerd. Bij de tweede overval werden 42 Jo den gedood. Daarentegen heeft de Jocdse Stern- groep het Arabisch hoofdkwartier te Mayöiel opgeblazen. 4 Arabieren werdén gedocd. Voor de kust hebben de Engelsen weer een emigrantenschip opgebracht. Dr Judah Magnes, president van de Hebreeuwse universiteit te Jeruzalem, heeft een beroep gedaan op Arabieren en Joden 't bloedvergieten te beëindi gen. Hy steunde de oproep van Truman cm een wapenstilstand te sluiten en I verklaarde tot levensdoel te hebben de instelling van een binationale staat, waarin geen der beide volken over het i andere zou domineren. In de verkla- 1 ring wordt de instelling van een tyde- i lijk beheer docr de V.N. aanvaard. Het- feit alleen, dat gevechten in Palestina 1 een internationale strijd zcuden kunnen veroorzaken, aldus de verklaring, meest voldoende-zijn om een onmiddellijk halt toe te roepen aan de 'gevechten. De ver- klaring was mede-ondertekend doSrvyf andere docenten van de universiteit en was bekend gemaakt uit naam van de „Inhoed", een beweging, die de verzoe ning van Arabieren en Jcden nastreeft. NIEUWE AMERIKAANSE VOORSTELLEN. De V. S. zullen de Veiligheidsraad voorstellen, om een wapenstilstand tus sen Arabieren en Joden te verzoeken en „zo spoedig mogelijk" een bijzondere al gemene vergadering bijeen te roepen om het Palestijnse vraagstuk opnieuw te bespreken, aldus wordt te Lake Suc cess vernomen. Deze voorstellen zouden worden ge daan in twee resoluties. In de eerste re solutie zai worden voorgesteld, dat de Arabieren en Joden worden uitgenodigd vertegenwpordigers naar de Veiligheids raad te zenden ten einde maatregelen te treffen voor een wapenstilstand en dat beide partijen het vuren staken. In de tweede resolutie zal om een bij zondere zitting van de algemene verga dering worden verzocht ten einde het vraagstuk in het licht van de nieuwe omstandigheden te bespreken. Naar verluidt zou deze resolutie niet speciaal melding maken van de kwestie van het beheer, hoewel men verwacht, dat Austin deze kant van de zaak in zijn inleidingsrede zal vermelden. De conferentie der zestien Zweden versterkt zijn defensie Zweden neemt maatregelen om met het oog op de verslechtering van de internationale toestand zijn defensie te versterken. De minister van defensie heeft een vijfjarenplan goedgekeurd, op grond waarvan het personeel van de lucht macht zal worden verdubbeld. De opperbevelhebber der strijdkrach ten heeft de bouw van nieuwe for tificaties en vliegvelden en het onder de wapenen roepen van meer mensen gevraagd. Het plan voor de luchtmacht voorziet voorts in de verdubbeling van het aan tal jagers en de toevoeging van een af deling nachtjagers, een afdeling ge vechtsvliegtuigen en een eskadron ver kenningsvliegtuigen. De Zweedse luchtmacht heeft het tot dusver ontbroken aan luchtjagers en piloten. De opleiding vaen piloten is nu begonnen in van Engeland gekochte Mosquito's. Binnen twee jaar hoopt Zweden te beginnen met de productie van een in het land zelf ontworpen eenmotorig vliegtuig, dat de „1001" wordt genoemd en naar schatting een snelheid van meer dan 1000 km. per uur zal kunnen bereiken. Later zal men de productie van een twee-motorig vliegtuig van het zelfde type ter hand, nemen. De minister heeftbevestigd, dat in Zweden reeds enige tijd proeven wor den genomen met draadloos bestuurde projectielen. Hij wilde hierover geen bijzonderheden meedelen, doch zeide. dat een speciaal bureau is ingesteld om op dat gebied het werk van land-, zee- en luchtmacht te coördineren. WEERBERICHT WISSELEND BEWOLKT. De Bilt verwacht tot morgenavond: Zwaar bewolkt met tijdelijke opkla ringen en plaatselijk enige regen. Meest matige wind tussen Zuid en Zuid-West. Nog iets minder zacht. 31 MAART Zon op: 6.18 uur; onder: 19.11 uur. Maan op: 2.26 uur; onder: 9.14 uur. (VM.) Hoog water te Katwijk te 7.53 en 20.19 uur. Ondergrondse vergassing in België Begin Februari van dit jaar is in de Belgische kolenmijn van Bois la Dame n§by Wandre in de provincie Luik een aanvang gemaakt met de ondergrondse vergassing van steenkolenlagen, een eer ste proefneming van die aard in West- Europa. De* kolenlaag, waarop de ver gassing werd toegepast was 200 M. lang, 50 M. breed, 90 cM. dik en bevatte 15.000 ton steenkool. De eerste fase van deze proefnemin gen is thans geëindigd. Overeenkomstig de plannen is het vuur, dat de verbran ding onderhield, thans gedoofd en zodra de mijn afgekoeld is zullen ingenieurs afdalen om een onderzoek in te stellen. Hierna zal het vuur opnieuw door mid del van brandbommen worden ontstoken en zal een begin gemaakt worden met de tweede reeks proeven. Het doel van deze proefnemingen is te onderzoeken of de gasproductie in de mijn zelf niet voordeliger is. dan gasproduc tie in boovengrondse fabrieken, waar heen de kolen na delving eerst zouden moeten worden vervoerd. De eerste proefnemingen slaagdon, doch door de toepassing van nog betere verbran dingsmethoden hoopt men de productie nog op te voeren. PERZIË EN DE SOVJETS. De Sovjet-Unie heeft in antwoord op een onlangs gestuurde nota Perzië be schuldigd van een politiek .niet alleen in strijd met dè normale betrekkingen, maar tevens met het verdrag> van vriendschap tussen Perzië en de Sovjet- Unie van 1921." De Sovjet-nota ver werpt het Perzische antwoord op het Sovjet protest van 2 Februari j.l. te gen „Amerikaanse imperialistische acti viteit" in .Perzië. Het verdrag van 1921, waarnaar de Sovjet-nota verwijst, be paalt o.m., dat de Scvjet-Unie onder b&paalde omstandigheden troepen in Perzië mag laten binnenrukken. BIRMA EN HET COMMUNISME. De eerste minister van Birtna, Thakin Noe, heeft verklaard, dat zijn regering afdoende bewijs bezat van het bestaan van pogingen der „Birmaanse commu nistische partijen" (de „witte- en de rode-vlagcommunisten") om een gewa pende greep naar de macht te doen. De beide partijen hadden zich vere nigd, zei hij, om in het gehele land een gewapende opstand te ontketenen. De regering zou „genadeloos actie voeren om de communistische partij van Birma te vernietigen". Het heerlijke weer van de Paasdagen was aanleiding voor zeer velen om een dagje naar de bloembollenvelden te trekken. Rijen fietsers en auto's beladen met de traditionele slingers gaven de wegen een vrolijk aanzien. TWEE FASEN AFGESLOTEN. Onze correspondent te Parijs meldt ons: De tweede fase van de conferentie der zestien landen is juist voor Pasen afge sloten. De werkcommissies hebben hun voorlopig ontwerp voor een Centraal Economisch orgaan opgesteld en de technische experts zullen de Paasvacan- tle benutten om hun respectievelijke re geringen met de voorlopige tekst in ken nis te stellen. Na deze ruggespraak verwacht men de deskundigen tussen 2 en 5 April weer terug in Parijs ten einde in het ont werp nog eventuele correcties te kun nen aanbrengen, alvorens de verschil lende ministers bijeen komen om de conferentie officieel te sluiten. De datum van sluiting is nog niet vastgesteld. Uit gewoonlijk betrouwbare bron ver nemen wij, dat het voornaamste geschil punt thans niet zozeer de constructie van het Centrale Orgaan vormt, dan wel de mate van bevoegdheden, welke dat orgaan moeten worden opgedragen. Amerika schijnt het gewenst te ach ten dat aan de toekomstige secretaris generaal en zijn assistenten uitgebrei der bevoegdheden worden toegekend dan Engeland en, naar wij menen te weten, ook Nederland zou willen ver lenen. Wanneer onze inlichtingen juist zijn, dan zou daarentegen Frankrijk een standpunt verdedigen, dat het Ameri kaanse dicht benadert. ONTPLOFFINGEN IN HAVEN VAN SEMARANG. Zondagmiddag is Semarang opge schrikt door een reeks ontploffingen op het haventerrein. Een munitieopslagplaats, bevattende fosforprojectielen is door onbekende oorzaak in de lucht gevlogen. Tien per sonen zijn gewond, waarvan acht licht. In een tijdsverloop van anderhalf uur volgden zes ?ware explosies. COMMISSIE V. G.D. VERZOEKT REPUBLIKEINSE AANKLACHT UIT TE STELLEN. De Commissie v. G.D. heeft een tele gram aan de Veiligheidsraad gezonden, waarin zij verzoekt de bespreking van de aanklacht der Republiek inzake de inrichting van de staat Oost-Sumatra door de Nederlanders uit te stellen. Dat uitstel zal de commissie en de Neder landse regering in staat stellen hun commentaar voor te bereiden, hetgeen in overeenstemming is met hetgeen door beide partijen en de commissie omtrent de procedure voor mededelingen aan de Veiligheidsraad is overeengekomen. PANTSERWAGENS MAAKTEN PATROUILLETOCHT VAN 2000 KM. Het reserve eskadron pantserwagens van de 7 December divisie, die een pa trouille tocht door de Negara Pasoendan maakte, heeft ruim 2000 km afgelegd. De pantserwagens waren vergezeld van 16 goederen- en materiaalwagens. De ge hele tocht duurde 14 dagen, waarbij West-Java in alle richtingen doorkruist werd. INSTALLATIE BESTUURSCOLLEGE VOOR OOST-BORNEO. Samenwerking met de Nederlanders. bnder grote belangstelling is Zater dag te Samarinda het bestuurscollege voor Oost-Borneo geïnstalleerd. Met waarneming van de functie van algemeen secretaris voor de federatie van Ocst-Borneo is tijdelijk belast mr dr E. L van Son, assistent-resident eer ste klasse. De zittingsperiode van het bestuurscollege duurt tot Augustus a.s.; dan moeten nieuwe verkiezingen ge houden worden. In zijn rede als verte genwoordiger van het bestuurscollege zeide Adlji Raden Djokoprawiro om r „Wy zullen in samenwerking met da Nederlanders en alle lagen der bevol king voor de welvaart van Oost-Borneo op democratische grondslag werken." Gemaskerde bandiet was gentleman-boef Op het Rembrandtsplein te Amster dam is in de nacht van Zaterdag op Zondag de dader van de onder Dui- vendrecht gepleegde overval gear resteerd. Precies aéht dagen geleden slaagde deze man er, gelijk bekend, in een fabrikant uit Leidsendam on der bedreiging van een revolver op de provinciale weg van Weesp naar Schiphol van zijn auto, een nieuwe Mercury, te beroven. t De dader blykt een mysterieuze fi guur te zyn, die met recht een „gentle man-boef" kan worden genoemd en die over een even grote dosis bravour als fantasie beschikt. HU heeft zyn ar restatie in hoofdzaak te wyten aan zyn in het oog lopende, dure kleding, die hem het uiterlijk verleende van een gesoigneerd buitenlander. Deze kledij vergemakkelijkte het de van zijn auto beroofde fabrikant, alsmede de concier ge, die de dader op de Herengracht uit de Mercury zag stappen, aan de rijks- politie een signalement te verstrekken, dat thans verbluffend nauwkeurig blijkt te zyn geweest. Weliswaar stond deze bandiet niet in de politie registers vermeld, doch in formaties leidden er ten slotte toe, dat enkele particulieren, aan wie het signalement werd voorgelegd, daarin de 28-jarige gehuwde P. uit Amstel veen, vader van twee kinderen, meen den te herkennen. Deze man, die de eigenaar van een hoedenzaak in de hoofdstad is, leidde een dubbel leven. Voor zijn buren en zakenrelaties was hy ogenschUniyk de BINNENLAND De kleindochter van William Booth, de stichter van het „Leger des Heils", Catherine Booth, heeft Eerste Paasdag in de Rotterdamse Schouwburg, de leden van het „Leger des Heils" op twee bijeenkom sten toegesproken, waarhy zij uitging van de Paasgedachte. Tevens zyn zendingsofficieren uit In donesië. die hier met verlof vertoeven, voorgesteld. Zij wezen op het gebrek aan zendingsofficieren in Indonesië en riepen een leder op. alles te doen om het zen dingswerk aldaar te steunen. Zondagmiddag hebben ruim 100 Tsjechen, voor het merendeel werkzaam hij de Bata-fabrieken te Amsterdam en Best. een bezoek aan Naarden gebracht, ter hendenking van dé geboortedag van de Tsjechische vrijheidsstrijder Comenlus, die daar begraven ligt. M. Jacobs te Overloon bracht bus kruit tot ontploffing die hij in een buis had gestopt. Hit werd zodanig gewond, dat de dood spoedig intrad. De .binnenstad van Utrecht werd Zondagmiddag in opschudding gebracht doov een uitslaande brand op de zolder verdieping van het kledingmagazijn Peek en Cloppenburg aan de Oude Gracht by dc Bakkersbrug. Met man en macht wer den de goederen naar buiten gesleept. De brand bleef gelukkig tot de zolderverdie ping beperkt; de overige verdiepingen hebben enige waterschade opgelopen. Ver moedelijk was kortsluiting van de op het dak aangebrachte 8000 volts Neon-verlich- tlng de oorzaak. Met het 9000 ton metende ss. „Ta- llsse". een schip van de Mij „Nederland" hebben 93 Nederlandse emigranten de 50 dagen lange reis naar hun nieuwe vader land, Australië, aanvaard. Onder hen be vinden zich 40 landbouwers, die door be middeling van de „Stichting Landverhui zing Nederland" emigreren. In een Juwelierszaak te Tilburg werd een Inbraak ontdekt, waarbij voor een waarde van f. 25.000 gestolen werd. Prins Bernhard heeft het bescherm heerschap aanvaard van de bond van militaire oorlogsslachtoffers, waarvan het hoofdkwartier te Amsterdam Is gevestigd. Op het met Pasen te Almelo gehou den congres van de Ned. Esperantisten- vereniging „L.E.E.N." is met algemene stemmen een motie aangenomen, waarin wordt aangedrongen op spoedige invoering van Esperanto-onderwljs in de scholen. Reeds bijna 100.000 personen hebben een bezoek gebracht aan de prachtige bloemententoonstelling „Amstelllora" te Amsterdam. BUITENLAND De bureaux van de communistische party in geheel West-Bengalen zyn ge sloten. De party ls onwettig verklaard. Er zijn ongeveer 30.000 communisten in West- Bengalen. Uit Ajacclo op Corsica wordt gemeld, dat alle 15 passagiers en 4 leden van de bemanning van een Brits vliegtuig, dat op Corsica is neergestort, om het levën zijn gekomen. Jan Papanek,^ de afgezette anti communistische afgevaardigde van Tsje- cho-Slowaklje bij de V.N., heeft verklaard dat hy weigert zyn officiële dossiers aan zijn opvolger over te dragen. HIJ zal een kleiner kantoor nemen en alle gegevens zelf behouden. Te Dayton (Ohio) ls een groene regen gevallen, waardoor kleren en paraplules verschoten. Op de witte hulzen bleef een groene teint achter. Reuter voegt hieraan toe, dat in het vorige Jaar Maart aan de Franse Middellandse Zeekust een rode regen gevallen ls. De Australische minister van immi gratie heeft verklaard, dat immigranten van het Europese vasteland driemaal zul len worden geschift, n.l. door Amerikanen. Engelsen en Australiërs, ten einde com munisten en fascisten te elimineren. Het aantal slachtoffers tengevolge van de tornado's, die verschillende staten van de V.S. hebben geteisterd, ls tot ruim 20 gestegen. De Spaanse sociallsten-in-balllng- schap hebben op een Paascongres te Tou louse aan de leider van de rechtse vleugel der party, Prleto, volledige volmacht ge geven om met de monarchisten te onder handelen over de vorming van een voor lopige republikeinse regering-in-balllng- schap. waarvan de communisten uitge sloten zyn. Morgen zullen anderhalf millioen Japanse overheidsarbelders en employe's by de communicatiediensten in slaking gaan. Deze staking zal een climax vormen na een serie plaatselijke stakingen. De onafhankelijke LabourpartlJ, waar uit de Britse Labour-party is voortgeko men, heeft op de jaarlijkse partijconferen tie met 53 tegen 52 stemmen een resolutie aangenomen, waarin alle parlementaire ambities worden afgezworen. De party was in het Lagerhuis ook niet vertegen woordigd. Een explosie in een tunnel te Corre- gldor, in de buurt van Manilla (Phllllp- pynen) heeft aan 22 mensen het leven gekost, waaronder 16 soldaten van het Philippljnse leger. Volgens statistische gegevens telde de Belgische bevolking in 1945 83344.534 zie len. waarvan 4.205.435 ln Vlaanderen, 2.856.661 ln Wallonië en 1.282.438 ln het arrondissement Brussel. De Griekse minister van buitenlandse zaken, Tsaldaris, heeft telegrammen ge zonden aan de secretaris-generaal van de V.N. en de Unesco, waarin hy protesteert tegen het roven van kinderen door „de guerillastrljders van Markos" en het over brengen van hen naar de Noordeiyke buur landen van Griekenland. De Britse admiraliteit heeft het ge bied van de Noordzee. 10 zeemijlen ten Noord-Oosten van de mond van de Tyne gelegen, tot gevaarlijke zone verklaard op grond van de aanwezigheid van dryvende mijnen. Drie kinderen vonden de dood en achttien werden gewond, toen te Santiago (Chili) de zoldering van een bioscoop theater instortte tijdens de vertoning van een film. Er ontstond een wilde paniek en nog vele andere personen liepen lichte kwetsuren op in de worsteling om de uitgangen te bereiken. (U.P.). Te Genève ls een conferentie over vryheid van voorlichting, waaraan 56 lan den deelnemen, begonnen. Mackenzie King, minister-president van Canada, ls uit Ottawa naar Washing ton vertrokken, waar hll met president Truman besprekingen zal voeren over de Internationale toestand. De vergadering van de geallieerde bestuursraad, die oorspronkelijk op heden werd vastgesteld, is door maarschalk So- J:olofsky, het Sovjet-Russische lid, dat deze maand voorzitter ls. niet byeengeroepen. De commissie van de Veiligheidsraad voor de toelating van nieuwe leden heeft er_ ln toegestemd. Birma aan te bevelen voor het lidmaatschap van de V.N. Het bestuur van de Britse onafhan- keiyke Labour-partlJ heeft in een geheime vergadering te Southport een resolutie aangenomen, waarin wordt aangedrongen op afschaffing van de monarchie en alle andere privileges, alsmede de oprichting van een socialistische republikeinse staat ln Engeland, Op het Jaariykse congres van de Britse coöperatieve partij ls met kleine meerderheid een resolutie verworpen, waarin wordt aangedrongen op snellere demobilisatie van geschoolde krachten ln het leger. By een botsing tussen Hindoes en Mohammedanen te Godhra, 480 kilometer ten Noorden van Bombay, zijn 16 personen gedood, 25 gewond en ongeveer 1000 hul zen door brand vernield. Te Santa Maria di Monte, (Pisa) zijn reeds 4 kinderen tussen 4 en 11 Jaar aan een geheimzinnige ziekte overleden. Hun lichaam werd met gryze vlekken bedekt en na een hevige koortsaanval stierven zy. 1 integere en solide handelsman, maar by vele figuren uit de Amsterdamse on derwereld gold hy als een der 'hunnen. Het viel de recherche niet moeilyk Zaterdagavond na te gaan, op welke wijze en waar hy de avond doorbracht. Twee agenten wachtten hem op by de uitgang van een café aan het Rem brandtsplein, dat hy by de sluiting om kwart over een verliet, en arresteerden hem. Reeds by de eerste ondervraging viel hy door de mand en legde een volledige bekentenis af. De sleuteltjes van de ge roofde Mercury had hij nog in £ijn be zit. Voorts is het zwarte papieren mas ker in beslag genomen, waarvan hü zich tydens de overval had bediend. Het was ln een winkel vbor feestartikelen ge kocht. Het vuurwapen, dat eveneens is opge spoord; biykt van een kennis van P. afkomstig te zyn, die toneelspeler van beroep is. Onder een of ander voor wendsel heeft de overvaller deze niets vermoedende artist bewogen hem dri toneelwapen in bruikleen af te staan. Het is een oude. met roest bedekte re volver, waarvoor de fabrikant uit Leid- schendam niet op de vlucht had behoe ven te gaan, indien hU slechts had ge weten, dat er geen schot mee kon wor" den gelost. Truman tegen slavernij President Truman heeft ter gelegen heid van de herdenking van het 127- jarig bestaan der Griekse onafhanke lijkheid voor een groot gehoor van Griekse Amerikanen verklaard, dat de V.S. met leder land over de vrede wil len spreken, doch niet zullen toestaan, dat de vryheden van enig land door het slijk worden gehaald. „Dit land wil geen oorlog en heeft nooit oorlog gewild, doch er zyn verschillende dingen, die erger zyn dan oorlog, waaronder sla- verny. In 1940 en 1941 hadden wy aan slaverny het hoofd te bieden en nu staan wy voor byna dezelfde situatie", aldus Truman. STEMMEN UIT TSJECHO-SLOWAKIJE. De bekende Tsjecho-Slowaakse schry- iver en dichter Ivan Blatny, die Zater dag te Londen is aangekomen als lid van een delegatie van het Tsjechische door de regering erkende vakverbond van auteurs, heeft.een verklaring afge legd. waarin hij zich "distancieert van het huidige regiem en Tsjecho-Slowa- kye „Een door de bolsjewisten gelelde politiestaat" noemt. Blatny was lid van de Tsjechische communistische party. „Indien ik de instructies zou volgen, die my voor myn vertrek werden gege ven, zou ik het Engelse volk moeten verzekeren, dat alles in Tsjecho-Slowa- kye volkomen in orde is en dat de toe stand overeenkomt met de wil van het volk. Myn geweten verbiedt mij echter dergelyke leugens te verbreiden", aldus Blatny. Volgens Blatny hebben in zyn ge boortestad Brno alle weduwen van door de Duitsers gefusilleerden en gedepor teerden een formulier ter ondertekening ontvangen, waarin zy hun aanhanke- lykheid aan de communistische party betuigen, met de waarschuwing, dat in geval van weigering hun pensioen zal worden ingetrokken. DE INTERIM-STEUN AAN FRANKRIJK. ITALIË EN OOSTENRIJK. De Amerikaanse Senaat heeft gisteren de toewyzing van een extra-bedrag van 55 millioen dollar voor overbruggings- steun aan Frankryk, Italië en Oosten- ryk goedgekeurd.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1