Joodse staat wordt 16 Mei uitgeroepen VAN NELLE Italië en Triest Als hef gebaar van Stalin uitblijft, de verkiezingen bij voorbaat al verloren voor de communisten Kerkelijk Leven De nieuwe bonnen Radio-programma 87ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Woensdag 24 Maart 1948 Tweede Blad No. 26345 (Van onze Romeinse correspondent) De mededeling over Triëst heeft com munisten en Nenni-socialisten 'n slechte dag in de. verkiezingscampagne ge bracht. Triëst is een oude hartstocht der Italianen en het verlies dier stad werd hier algemeen gevoeld als het meest bittere gevolg van de verloren oorlog. Nu gingen er enige weken geleden ge ruchten, dat het communistische Ka merlid D'Onofrio te Belgrado onderhan delingen- had gevoerd met Tito om diens medewerking te krijgen voor een aan sluiting van de Vrijstaat bij Italië. Dat zou de grote verkiezingstroef der com munisten worden! De overwinning van uiterst-links op 18 April zou daarmee zijn verzekerd en dan zou Tito, of juis ter Moskou, met de Triëstijnse spiering de Italiaanse kabeljauw in het net ha- r len. Van communistische zijde werden die geruchten nooit tegengesproken, doch ook niet bevestigd. Waarschijnlijk wilde Tito niet zijn populariteit in Kro atië in de waagschaal stellen voor de trots alles onzekere verkiezingsuitslag in Italië. Voor Kroatië, meer dan voor Servië, is namelijk Triëst evenzeer een erekwestie als. voor Italië en Tito heeft herhaaldelijk verzekerd, dat de Vrij staat geen lang leven beschoren is en datTriëst Joegoslavisch worden zal. Thans ligt dë beslissing bij Moskou en het is op dit moeilijk ogenblik in de in ternationale politiek waarlijk geen lich te beslissing. Wordt Triëst weer Ita liaans- dan zal het voor Tito geen aan gename taak zijn om deze beslissing van Moskou aan de Kroatische communis ten te verklaren. Dat de stad zelf. trots haar heterogene bevolking, duidelijk heeft aangetoond niets van Tito en van aansluiting bij een communistisch Joe goslavië te willen weten en veeleer sa mengaan met Italië verkiest, is van bij komstig belang. De nota van Washington is een zó edelmoedig gebaar tegenover Italië, dat zij ongetwijfeld de'kansen der commu- SCHEEPSBERICHTEN. ADINDA 22/3 van Singapore n. Pladjoe; GOUWE 22/3 van Delfzijl te Rotterdam; GADILA 23/3 van Curacao te Rotterdam; HELENA 23/3 van Aruba te Punta Car- don; JAVA 23/2 van Makassar te Balik Papan; KEILEHAVEN 22/3 van Rotter dam naar Huelva, OPHIR 24/3 van Soe- rabaya te Batavia verwacht; PRINS ALEXANDER, LiverpoolSt. John. 22/3 op 700 mijl Oost van Kaap Race STAD HAARLEM 22/3 van Savona naar Melilla; STREEFKERK 23/3 van Calcutta te Co lombo; TELAMON, 22/3 van Fort Llberte naar New-York; TJITSADANE 23/3 van Semarang te Soerabaya; VAN DER WAALS 22/3 van Dubai naar Bahrein; VAN OSTADE 22/3 van Paramaribo naar Trini dad. KN.S.M. BREE HELLE 22/3 van Bre men naar Hamburg; BREDA 22/3 Ques- sant gepass. naar Hoek van Holland; BOS KOOP 21/3 van Callao te Helena, 22/3 van Ruba naar Ponta do Arnel; DELFT, 22/3 van Amsterdam naar Antwerpen; EUTER PE 21/3 van Lissabon naar Hoek van Holland; JUPITER 22/3 te St. Thomas v. Curasao naar Amsterdam; ORPHEUS 23/ 3 te Rotterdaam van Gibraltar; ASPEN 22 Maart.te Bilbao naar Vlego; BACCHUS 22/3 te Genua naar Llvorno; DRACO 22/ 3 te Odensee naar Kopenhagen; ODYS SEUS 22/3 van Tanger naar Flume. Holl.Oost-Afrlka HJnen BOSCH- FONTEIN 22/3 van Southampton naar Antwerpen; RANDKERK 22/3 van Ant werpen naar Rotterdam. Holl.West-Afrlka Lijnen AMSTEL- KERK 22/3 van Le Havre naar Dakar; Congostroom 21/3 van Dakar naar Free town; HILVERSUM 22/3 van Dakar naar Freetown. MU. Nederland BALI 21/3 van Ballk Papan naar Makassar; JAVA 20/3 te Ma kassar, 23/3 te Ballk Papan naar Tara- kan; JOHAN DE WITT 22/3 Ouessant ge passeerd, 24/3 te Amsterdam verw.; POE- LAU LAUT 31/3 te Colombo naar New- York; ROTTi 20/3 te Davao naar Cebu; SAPAROEA 22/3 te Singapore naar Cal cutta; ROEPAT 20/3 Kaap St. Vincent ge passeerd naar Amsterdam; TABINTA, 22/ 3 Ouessant gepass. naar Amsterdam, 24/3 te Amsterdam verwacht. Vinke en Co. FARMSUM 22/3 van Saffl naar Amsterdam, Flnisterre gepass.; MIJDRECHT 23/3 van Kaapstad te Vlaar- dlngen; OOTMARSUM, van Cuba naar Rotterdam, 22/3 Lizard gepasseerd, 24/3 te Rotterdam verwacht. nisten by de Aanstaande verkiezingen doet dalen. Tegenover de houding der Amerikanen, Fransen en Engelsen, steekt die der Russen, welke nog dezer dagen hebben aangedrongen op spoedige aflevering der aan de Sovjet-Unie toe gewezen oorlogsschepen en tevens van Italië verlangen, dat reeds nu, dus een jaar vroeger dan werd overeengekomen, een begin zal worden gemaakt met de herstelbetalingen, wel zeer ongunstig af. Als Stalin niet op zijn beurt een groot gebaar doet om sympathie te verwer ven in Italië, staan Togliatti's kansen niet bijster gunstig. Enals het ge baar van Stalin uitbiyft, dan mag men gerust aannemen, dat Moskou de Ita liaanse verkiezingen reeds thans als ver loren beschouwt en geen concessies wil doen aan een democratisch Italië. Het initiatief der Ver. Staten kan ten dele verklaard worden uit de aanwezig-' heid in Amerika van verscheiden mil- lioenen burgers van Italiaanse herkomst. De stem dezer Italo-Amerikanen bij de aanstaande presidentsverkiezingen is tiets, waarmee Truman rekening moet houden, al ware het onbiliy'k de „good will", die Italië aan de overzijde van de Oceaan geniet, uitsluitend op die wijze te verklaren. DE COMMUNISTEN ONZEKER. Rome was over het grote nieuws op gewonden; er heerste een stemming in de stad van optimisme en enthousiasme. Overal werd de nota door samenscho lende groepen besproken en de commu nistische propagandisten die dag aan dag in de binnenstad debatten uitlok ken, werden door niemand au serieux genomen. Hun houding is onzeker, daar zy niet weten, hoe Moskou reageren zal. Het communistische avondblad „Repu- blica", bracht het nieuws over Triëst, dat voor alle Italianen hèt grote nieuws was der laatste maanden, met kleine letter en verkondigde daarentegen met koeien van letters, dat het Volksfront de internationale pers zou verzoeken contróle te oefenen op de gang der ver kiezingen en vast te stellen, dat generlei communistische pressie op de kiezers wordt uitgeoefend en geen bedrog plaats vindt. Dit bericht houdt verband met berichten in de rechtse bladen over ont futseling van stembiljetten aan burgers, die te goeder .trouw hun papieren aan „controlerende ambtenaren" afgeven. Als journalist voelen wy ons door het verzoek gevleid, maar de gebeurtenissen van Washington, Turijn en Triëst lyken ons toch nog iets belangryker PREDIKBEURTEN VOOR DONDERDAG 25 MAART. Boskoop Geref.'Gem: 7.30 uur de beer F. Mallan van Rotterdam. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Baflo mr C. G. Mulder, hulppred. aldaar; te Eindhoven H. Beker te Eerbeek. Bedankt voor Meteren (toez.) C. C. Klerkx te Op en Neder Andel; voor Oud- woude-Westergeest W. de Jong te Zuid- wolde (Dr.); voor Halfweg J. Schaap te Purmerland; voor Harderwijk B. Eijsenga te Noordeloos; voor Saaxum (toez.) J. de Zwaan te KoIIumerzwaag. Aangenomen naar Oudega-Koldcrwolde H. v. d. Kllft. zendeling-leraar met verlof te Leersum. Geref. Kerken Aangenomen naar Urk (vac. G. Spijker) P. Homburg te Nleuwen- dam. Bedankt voor Idskenhuizen J. F. Mantz te Hantum (Fr.); voor Rotterdam (vac. dr. R. Schippers) W. B. den Brave te Nijverdal. Geref. Kerken naar art. 31 K.O. Be roepen te Middelstum S. de Waard te Maassluis. Aangenomen naar Eindhoven H. J. de Vries, cand. te Zuidhorn. die bedankte voor Anna Paulownapolder, Daarlerveen. Goes, Heerenveen, Kantens, Middelburg, Nieuwleusen-den Hulst. Oud-Loosdrecht, Pieterburen, Rozenburg, Wetsinge-Sau- werd, Wierlngermeer en Zuidwolde. Bapt. Gemeenten Bedankt voor Hau- lerwljk H. D. Hooghwinkel te Arnhem. Duitse krijgsgevangenen als adviseurs voor het Engelse leger Engeland heeft een beroep gedaan op Duitse krijgsgevangenen met technische ervaring van winterveldtochten aan het Sovjetrussische front om advies te geven by wintermanoeuvres van het Engelse leger. Aan de Engelse minister van oorlog Shinwell is in het Lagerhuis de vraag gesteld, of dit niet een schending van het internationale recht is. Hij ant woordde-, dat hy zich niet bewust was van enige schending: „In elk geval doen wy het". Volgens Shinwell moet Engeland ge bruik maken van elke technische erva ring. die dienstig is voor de 'doelmatig heid van het leger. Voor komende training in het binnen land acht men het wenselyk inlichtin gen te krijgen over veldtochten in uiterst koude streken. Een Labourlid bracht te berde, dat het ..een laakbaar iets" is om Engelse man schappen door ex-nazi-officieren te la ten opleiden. Triëst en Gorizia Een woordvoerder van het Italiaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gistermiddag op een persconfe rentie medegedeeld, dat de regering geen officiële kennisgeving had ont vangen van het Joegoslavische voorstel om Triëst in ruil te geven voor Gorizia. Het is duideiyk, dat Italia zich er niet mee kan verenigen, dat een stuk Ita liaans vlees wordt geruild tegen een ander stuk Italiaans vlees, aldus deze woordvoerder. Hy zeide verder, dat Frankrijk zich in de meest absolute zin accoord had verklaard met het Italiaanse bestuur over de voormalige koloniën: Eritrea. Libye en Somaliland. Rusland heeft zich ook in gunstigen zin uitgelaten, terwijl de houding der Verenigde Sta ten welwillend is. Engeland gaat 15 Mei heen! Het bestuur van het Joodse boreau heeft op een bijeenkomst te Tel Aviv besloten op 16 Mei. de dag na de be ëindiging van het Brits mandaat, een Joodse staat in Palestina te procla meren. In de officiële verklaring van het bureau wordt hiervan niet gerept, doch gezegd, dat het Joodse bureau met leedwezen kennis genomen heeft van de houding der Verenigde Staten ten aan zien van het verdelingsplan. Een be- heerschap, ook tydelyk, wordt van de hand gewezen. De Palestynse Joden zul len zich verzetten tegen elk voorstel, dat strekt tot verhindering of uitstel van het vestigen van een Joodse staat. Zy zijn bereid tot samenwerking met de Arabieren. Tydens een debat in het Engelse La gerhuis over Palestina heeft Creech Jones, minister van koloniën, er nog eens de nadruk op gelegd, dat Enge land 15 Mei het mandaat zal beëindi gen en 1 Augustus zijn troepen zal terugtrekken. Op de bewering, dat Engeland door het terugtrekken een chaos verwekt, antwoordde Bevin: „Wy geven het" land over aan de V.N.. Indien de V.N. door het land over te nemen chaos hebben verwekt, hoe kan Engeland dan de schuld krygen?" Bevin verklaarde, dat Engeland be reid is het mandaat over te dragen aan elke instantie, die de V.N. aanwijzen. „Wij worden gelaakt, wanneer wy trachten Palestina te verlaten, Wy wor den gelaakt om wat kan gebeuren, wan neer wij Palestina verlaten; my dunkt, hoe eerder wij het verlaten, hoe beter" besloot Bevin onder toejuichingen. Jllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllll GOEDE VRIJDAG cn 2c PAASDAG DE GEHELE DAG GEOPEND Telefoon 21217 de Paasdag gesloten). (adv.) Hieronder volgt het bekroonde opstel van de groteren uit de opstelwedstrijd van De Boekenweek 1948. LEVEN ZONDER BOEKEN. Weet U wel, wat dat zeggen wil? j Kunt U. zich voorstellen, dat U ze j opeens zou moeten missen, al die boe- i ken. die U zo dierbaar zyn, dierbaarder wellicht dan enig ander bezit in Uw huis? De bibliotheek, die in de loop van jaren misschien gevormd en gegroeid is en waarvan aan vele exemplaren herin neringen verbondenzyn? Kunt U zioh indenken, dat ge niet meer voor de ruiten van een -boekwin kel kunt staan, om er met intense be langstelling en verlangen de nieuw uit gekomen werken te bekyken, waarover ge door de radio of In een tydschrift reeds zoveel gehoord en gelezen hebt? Dt ge niet meer in een catalogus van een leesbibliotheek U een fyn boek voor de Zondagavond kunt uitkiezen? On denkbaar, niet waar? En toch. Plotseling geheel onverwacht, kwam t ontstellende bericht in ons kamp, dat we al onze studie- en leesboeken moesten inleveren. Hoe wreed was dc-ze straf, om ons ook nog dit geesteiyk ge not te ontnemen. Wat dit voor ons be tekende, juist, omdat we volkomen van de buitenwereld afgesloten waren, be hoeft geen nadere aanduiding. Het lezen van een vlot geschreven boek was voor ons meisjes even de ellende van het kamp ontvlieden. Dan waren we een uurtje niet meer binnen de vier hoogopgetrokken muren, maar buiten in de volle vryheid. Dan waren we weer H.B.S. meisjes, net als Joop ter Heul en bonden we mee beleven die dolle schoolavonturen, dan konden we mee genieten van de zotte uitvallen van Pit en Dot in „Zo merzotheid" van Cissy van Marxveld. Dan waren we vroiyk en vrij, als nog zo kort te voren. En voor de volwassenen? Ook zy moeten in die jaren zonder boeken heel wat gemist -hebben! Hun geest konden ze immers niet verrijken met hoog staande lectuur, fyne gedichten, boeien de beschry vingenhun zorgen, gro ter dan de onze, niet even vergeten, en genieten van een pittig romannetje of spannend detective boek. Hoe heb ik hen na de internerings tij d weer in het normale leven te ruggebracht de lang ontbeerde boe ken zien „verslinden", zoals de „Cita del", „Keys of the Kingdom" van dr Cronin, oulturele tydschriften zoals de „Echo" en „Op de Uitkyk", als om de verloren tijd in te halen. Eén van de eerste dingen, die ze zich aanschaften, waren boeken om' zich weer zo spoedig mogelijk een eigen bibliotheek op te bouwen. En de kleintjes? Hebben ook zy niet onbewust veel ontbeerd in die tijd? Kyk, hoe mijn kleine nichtje Lieke van drie jaar elke avond voor het naar bed gaan, met 'n sprookjesboek sjouwt en bij me bedelt om een verhaaltje. Hoe aandachtig luistert myn broer tje Jan, die anders geen ogenblik rus tig kan zyn, naar de aantrekkelijke verhalen uit het Vertelselboek van Van der Hulst. U zult misschien zeggen: „Waren er dan geen dames, die de -kleuters aardige ver-haaltjes konden vertellen?" Zeker wel, maar boeiend vertellen is slechts weinigen gegeven, niet velen zyn er bovendien, die zoveel fantasie bezit ten, dat ze iedere avond weer hun kin deren kunnen vergasten op iets nieuws en aant-rekkelyks, terwyl de kleintjes dan aan het voorlezen niet zulke hoge eisen stellen. De plaatjes spreken dan immers ook mee! Boeken kunnen we niet missen! De Niwin dringt er by ons steeds weer op aan, om de jongens in Indië lectuur té sturen, mooie boeken, goede boeken. Pater De Greve legde er in zijn laat ste radiorede ook nog de nadruk op, want boeken versohaffen hun niet al leen genotvolle uurtjes, maar wekken ook m-ooie gedachten by hen op en. ze weerhouden hen misschien van min der goede dingen. Truman gelast onderzoek inzake mijnwerkersstaking President Truman heeft, zich beroe pend op de wet van Taft en Hartley, een onderzoek gelast naar de mynstaking, die door John Lewis 9 dagen geleden werd afgekondigd wegens een geschil over een pensioenregeling voor mynwer- kers. De commissie van onderzoek zal vóór 5 April aan de president verslag moeten uitbrengen. Hierna zou het fede rale hof kunnen "worden verzocht de mijnwerkers te bevelen naar de mijnen terug te gaan, hangende onderhandelin gen over hun eisen met refeeringsbemid- delaars. Truman heeft tot ^ovenge noemde stap besloten nadat de algemene mynwerkersbond een regeringsvoorstel had verworpen. Amerika's hulp aan Europa Het Huis van Afgevaardigden heeft met 314 tegen 21 stemmen besloten de ddur van het debat over de hulp aan het buitenland te beperken tot 15 uren. De Amerikaanse Senaat heeft het aanvullend hulpprogram ad 275 mil- lioen dollar voor Griekenland en Tur- kye aanvaardt Amerikaans bestuur in Duitsland blijft militair Het Witte Huis heeft medegedeeld, dat het de plannen tot overdracht van het bestuur van de Amerikaanse zone van Duitsland in de komende zomer aan het departement van buitenlandse zaken heeft laten varen en dat het leger voor onbepaalde tijd de contróle over het be stuur van de zone in handen zal houden. Bespreking der vijf landen met militaire gouverneurs De drie militaire gouverneurs van West-Duitsland hebben te Berlijn be- sprekingen gevoerd met vertegenwoor- digers van de vyf landen, die het ver- drag van Brussel gesloten hebben, na- meiyk Frankrijk, Groot-Brittannië. Bel gië, Nederland en Luxemburg. Omtrent de besprekingen zelf wordt strikte ge heimhoudingen acht genomen. De aan wezigheid van de Benelux-vertegenwoor- digers en van hooggeplaatste geallieerde adviseurs op economisch, politiek en fi nancieel gebied wordt echter opgevat als een aanwyzing, dat by deze gelegenheid de vorige maand te Londen begonnen besprekingen over trizonale aaneenslul- I ting werden voortgezet. Nederland was by de besprekingen vertegenwoordigd door het hoofd der - Nederlandse militaire missie, generaal- j majoor dr W Huender. DE STRIJD IN GRIEKENLAND. Volgens mededeling van het hoofd kwartier van het Griekse leger hebben in de afgelopen vier en twintig uur 427 guerillastryders zich overgegeven in het gebied van de Olympus, terwyi een groep van vyftienhonderd man is om singeld en om voorwaarden voor de overgave heeft verzocht. De geregelde Griekse troepen hebben een hoofdkwar tier van de guerillastryders boven de sneeuwgrens overrompeld en daarby een tweehonderdtal schuren vol voedsel en oorlogsmateriaal in handen gekregen. FEUILLETON Mijnheer MelviVs wonderlijke fantasie door W. H. LANE CRAUFORD .77) Hy stoorde natuurlijk wel, hy had Christopher volkomen uit zijn gedach ten gehaald, maar architecten zyn aan dergelyke dingen gewend en Christopher mompelde een beleefde gemeenplaats. „Ik ben gekomen om u over mijn nicht en mijn neven te spreken." Hy kuchte en daar hij geen hulp kreeg van Christo pher, vervolgde hy: „Zy zyn op het ogenblik, meen ik, aan uw zorgen toe vertrouwd?" Hy wist volkomen zeker, dat zy aan Christophers zorgen waren toevertrouw^ zij hadden er over gecorrespondeerd sinds Henry's tragische dood en de ma nier, waarop Christopher knikte, was dan ook tameiyk kortaf. „Ik wil niet, dat zy u nog langer last veroorzaken, ik zal ze by my nemen." „Het is helemaal niet lastig voor my, ik wil ze liever houden." De eerwaarde heer Luke Dimsley sloeg echter geen acht op deze opmerking. „Ik heb deze kwestie besproken met myn tante, miss Cathrall, u eh hebt ongetwyfeld al eens over haar horen spreken?" Christopher vermoedde, dat dit de oudtante was, die Henry had beschreven als een onmogelijke oude vrijster, maar hy drukte zich in beleefder vormen uit en mompelde: „Een oude dame?" „Ja, maar zeer intelligent." Hy wacht te even en schraapte zyn keel. „Myn tante is het met my eens, dat, aange zien de kinderen niet onder uw verant woordelijkheid vallén, zy behoren te worden geplaatst' onder de hoede van hen. die zowel door verwantschap als door omstandigheden beter in staat zul len zyn voor ze te zorgen." Dat betekende dus, dat zyn tante het met hem eens was, dat Christopher niet de aangewezen persoon was om kleine kinderen op te voedn, maar er was nog een andere kwestie, namelijk de finan ciële en indien de kinderen niet by hem bleven, dan was het Christopher toch niet mogeiyk een regeling te treffen in zake "de kosten van hun onderhoud. Hij had wat dit betreft geen vryheid van handelen en al was hij bereid zyn eigen geld voor ze uit te geven, zo lang ze bij hem waren, zag hij niet in, waarom hij voor ze zou betalen als ze niet by hem mochten bhjven. «Myn tante en ik," zei de eerwaarde heer Luke Dimsley kuchend, „zyn uiterst verbaasd, dat Henry de banden van het bloed zozeer heeft vergeten, dat hy de kinderen geheel onverzorgd heeft ach tergelaten." „Hy heeft de wens uitgedrukt, dat ik voor ze zou zorgen," zei hy bedachtzaam. „Een zeer merkwaardige wens, indien ik het zo mag zeggen," vond de eer waarde heer Luke Dimsley. Christopher zweeg. Hy had dezelfde mening als zyn bezoeker, maar om een andere reden. „Echter," vervolgde de bezoeker, „aan gezien Henry heeft besloten, dat zyn geld niet in de familie zou blijven, von den wy, dat wy ons daar niet tegen mochten verzetten." Christopher vatte dit op als een mede deling van de familie, dat zy haar plan om de geldigheid van het testament te betwisten, had opgegeven. Vermoedeiyk had de eerwaarde heer Dimsley hierover een advocaat geraadpleegd en had deze hem afgeraden voor zulk een twyfelach- tige zaak zyn geld te wagen. „Miss Cathrall is niet zonder midde len," vervolgde de geestelyke, „en zy heeft een zeer edelmoedig voorstel ge daan, dat ik gaarne heb geaccepteerd." Hy leunde voorover en vervolgde, lang zaam en indrukwekkend sprekend: „Zij heeft een som geld op de bank gezet, die besteed zal worden voor de opvoeding van de kinderen. De akte is wetteiyk op gemaakt en ik ben aangesteld als voogd." Hy vouwde zijn handen. „Zoals ik uheb gezegd, heb ik een huis, dat te groot voor my is, en myn vrouw en ik zyn ge lukkig, de kinderen van myn broeder bij ons te kunnen ontvangen." Christophers vingers sloegen een on hoorbare mars op de tafel. De finan ciële moeiiykheden waren hierdoor uit de weg geruimd en het probleem scheen opgelost. „Ik eh heb een afschrift van de akte by-mij." De hand van de eerwaar de heer Luke Din^sley ging naar zyn binnenzak. Christopher maakte een afwerende be weging. „Uw woord is my voldoende," zei hy. De vicaris stond op en knoopte zyn jas dicht. „Ik ben tot morgen in de stad," zei hy, „en daar ik per auto terugga zal ik, indien u daarmede accoord gaat, de kinderen morgen tegen elf uur by u ko men halen." Christopher keek hem met wyd-open ogen aan. .Morgen!" „Ja, indien het tenminste kan." „Dat is wel erg vlug," zei Christopher bezorgd. „Het spyt mü, maar dat wat niet in gepakt kan worden, kan worden nage zonden." Christopher nam zyn onverzetteiyke bezoeker nauwkeurig op. Het was duide- lyk, dat hy vast besloten was de kinde ren morgen mee te nemen. Nu hy wet- telyk het recht had dit te doen, zou hy ze geen minuut langer dan nodig was in zyn verderfelyke nabyheid laten. Hy was er van overtuigd, dat hij zijn plicht deed en misschien deed hij inderdaad wel zyn plicht, maar hy deed het op een byzon- der autocratische manier. Een man die het niet kwaad meende, maar met heel weinig gevoel voor humor en niet in staat andere gevoelens en andere me ningen dan die van zichzelf te begrypèn. Hy zou ongetwyfeld goed voor de kin deren zyn en ze zouden zeker heel goed worden opgevoed. De eerwaarde heer Luke Dimsley nam zyn paraplu en zei: „De kinderen heb ben of hadden een jong meisje als gou vernante. Is dat meisje nog by ze?" Christopher fronste zijn wenkbrauwen. „Ja, zy is nog steeds by de kinderen." „Ik geloof, dat zy veel van haar hou den?" „Zy houdep erg veel van haar." „Juist." Hy schraapte luidruchtig zyn keel. „De kinderen moeten niet denken, dat ze voor hun verdriet by mij en myn familie komen en daarom zou ik graag willen, dat dat meisje met ze meekwam." Even zwegen beiden. Toen zei Chris topher: „Ik meende, dat u haar niet ge schikt vohd als gouvernante." „Als gouvernante hjkt ze mij inder daad niet geschikt, maar ik zou iemand anders kunnen trachten te vinden voor het onderwys. Ik denk, dat de tegen woordigheid van dit meisje de kinderen zal helpen aan hun nieuwe omgeving te wennen en ik vermoed, dat zijzelf ook liever by de kinderen zal biyven." „Daarin zal ze zelf moeten beslissen," zei Christopher wat kort. „Natuuriyk, natuuriyk." Hy stond op het punt te vertrekken en toen viel hem weer lets in. „En dan Is er nog een hond. ik zou graag willen dat de hond ook meekwam." Christopher antwoordde niet. „Nu, goededag, mynheer Maitland." Nu het onderhoud voorby was, scheen hij een beetje te ontdooien. „Ik zal mor gen om elf uur op Millwood zyn." Hij nam zyn handschoenen en hoed. „En eh dank u wel voor de zorgen, die u aan de kinderen hebt besteed." Deze dankbetuiging werd uitgesproken uit louter nervositeit: by na had hy Christopher een hand toegestoken, maar hy bedacht zich nog juist bytyds en ver liet deftig en waardig het vertrek. Christopher bleef onbewegelijk zitten; hy had zijn opdrachtgever beloofd deze schets vandaag gereed te zullen hebben, maar hy bewoog niet. De tyd ging voor bij en hy bleef strak voor zich uitstaren, maar zette geen lijn meer op papier. - De tyd, die de eerwaarde heer Luke Dimsley Christopher had .gelaten voor de verhuizing der kinderen was kort. be ledigend kort. maar aangezien Bunty alle voorbereidselen voor het vertrek zou moeten maken, zou zii het zyn. die zich moest haasten. Men zou dus denken, dat Christopher haar onmiddeliyk by zUn thuiskomst op de hoogte zou brengen van zijn onderhoud met de geestelijke, om haar zodoende zoveel mogehjk tijd te geven. Maar hy deed dit niet en ook ty- dens het diner sprak hij er niet over. Eerst in de zitkamer bracht hy het on derwerp ter sprake. „Luke Dimsley was vandaag by my op kantoor." zei hii plotseling. (Wordt vervolgd) 37) Panda haalde wat water uit het vliegtuig en goot dat in het benzineblik vol bladeren. Toen liep hy terug naar het smeulende vuurtje en hing zyn vreemde kookpot daarboven. „Nu zal ik dit-maar eens aan de kook brengen!" mompelde hy, terwyl hy het vuur wat aanblies. „Met koken krijg je altyd de meest onverwachte dingen. Het is natuuriyk best mogeiyk, dat het hele maal niet helpt en dat het niets anders dan een vreemde stamppot wordt. Maar ik heb hier niets te verliezen." Zo pratende had hy het water in het blik aan de kook gekregen. Nu had Pan da weinig verstand van koken (wel een beetje zoals we gezien hebben; maar toch niet Veel). Zonder er by na te denken had hy dan ook de dop weer stevig op het blik gedaan, voordat hij aan het werk ging en nu gebeurde wat te verwachten was. Het kokende water werd stoom, de stxJom zstte zich uit en kon niet ontsnappen enhet blik ontplofte met een luide knal. De in- 1 houd spatte sissend over de versteende professor heen en Panda tuimelde ver- j schrikt achterover Voor het tydvak van 28 Maart t/m »10 April 1948 geeft elk der volgende bonnen recht op het kopen van: Bonkaarten KA. KB. KC 804 271 Melk; 4 liter melk: 273 Melk: 7 liter melk; 276 Vlees: 100 gram vlees; 277 Vlees: 300 gram vlees; 278 Boter: 500 gram boter of marg. of 400 gram vet; 279 Boter: 250 gram boter of marg. of 200 gram vat; 290 Algemeen: 125 gram koffie; 291 Algemeen: 50 gram thee; 292 Algemeen: 200 gram kaas of 250 gr. korstloze kaas; 294 Algemeen: 400 gram brood of 1 rantsoen puddingpoeder, vermicelli e.d.; 296 Algemeen: 200 gram brood (geldig t/m 3 April); 298 Algemeen: 1600 gram brood (geldig t/m 3 April); 285 Reserve: 800 gram brood (geldig t/m 3 April); 283 Reserve (b-kaarten)1 pot pinda kaas (voorinlevering); 288 Reserve: 400 gram brood (geldig t/m 3 April); Bonkaarten KD, KE 804 773 Melk: 12 liter melk; 776, 777 Vlees: 100 gram vlees; 778, 779 Boter: 250 gram boter of marg. of 200 gram vet; 792 Algemeen: 100 gram kaas of 125 gr. korstloze kaas; 794 Algemeen: 400 gram brood of 1 rantsoen puddingpoeder, vermicelli e.d. 796 Algemeen: 200 gram brood (geldig t/m 3 April); 798 Algemeen: 400 gram brood (geldig t/m 3 April); 785 Reserve: 400 gram brood (geldig t/m 3 April); Bonkaarten ZA. ZB, ZC, ZD, ZE, MD, MF. MG. MH 804 (byz. arbeid, a.s. moe ders en zjeken) Geldig zyn de bonnen van strook B. Op de bonnen komt de letter B voor met de aanduiding van het artikel en de hoe veelheid. Deze bonnen zyn 14 dagen geldig. Hoewel zy wat betreft de tekst enige overeenkomst vertonen met rantsoen bonnen. Zy zyn van deze laatste te on derschelden door de kleur (groen of paars met groen). De bonnen voor boter en die voor margarine zyn geldig voor boter, margarine of vet. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Donderdag 25 Maart worden gebruikt, met uitzondering van de bonnen voor melk, waarop eerst op Maandag 29 Mrt. mag worden gekocht. De bonnen voor pindakaas moeten ulterlyk op 3 April bij een detaillist wor den ingeleverd. Ingezonden Mededeling Jaag die Rheumatiek uit Uw ledematen. Ontdoe Uzelf van die slopende kwaal. Neem regelmatig Kruschen Salts iedere morgen ln Uw eerste kopje thee en ge voelt U al gauw een heel ander mens. Dat doet de wetenschap- peiyke samenstelling van Kruschen zes minerale zouten. Die wekken de bloedzuiverende organen weer op tot jeugdig krachtige werking. Ook Uw organen hebben die opwekking nodig. - Waarom zoudt ge ze die dan niet geven, met Kruschen Salts onder Uw bereik en met het vooruitzicht weer helemaal de oude te worden, flef en fit en tot het verzetten van bergen in staat? Kruschen Salts wordt over de hele wereld verkocht. Vraag Kruschen Salts by Uw Apotheker of Drogist. Oostentijk volkomen vastgelopen RUSSEN WEIGEREN ALLES. Op de conferentie van de plaatsver vangers der ministers van buitenlandse zaken, die reeds byna een maand lang het vredesverdrag met Oostenryk be spreken, heeft Koktomof (Sovjet-Unie) alle voorstellen voor het voortzetten der besprekingen verworpen. Koktomof verzocht om een principiële beslissing over de netelige kwestie van Sovjetrussische aanspraken op Duitse activa in Oostenryk. doch verwierp het voorstel van Reber (V.S.), dat de Sovjet delegatie een lyst van de activa in kwes tie zou verstrekken, opdat het vraagstuk opnieuw bekeken zou kunnen worden. Koktomof weigerde enig nieuw voor stel te doen ten einde uit de procedure- impasse te geraken en een volledige mis lukking van de conferentie te voorko men. EN NU EEN KOPJE VOOR DONDERDAG 25 MAART. Hilversum I (301 M KRO 7.00: nieuws; 7.15: ochtendgymnastiek; 7.30: Ned. Kamerkoor; 7.45: morgengebed en liturgische kalender; 8.00: nieuws; 8.15: R. Gerlln, clavecimbel; 8.25: Inleiding Hoogmis; 8.30: Hoogmis Groot Seminarie Warmond; 9.45: Brandenburgs concert van Bach; NCRV. 10.00: koorzang; 10.15: variaties op Elgar; KRO 11.00: zieken bezoek; 11.45: suite van Debussy; 12.00: sopraan, cello en plano: 12.30: weerover- zicht; 12.33: lunchconcert; 12.55: zonne wijzer; 13-00: nieuws; 13.25: Toscanlnl dirigeert; 13.45: voor tde vrouw; NCRV 14.00: A'dams vocaal ensemble; 14.40: voor de vrouw; 15.00: G. Schürman. plano; 15.25: Ned. strijkkwartetten; 16.00: bijbellezing; 16.45: oude kerkelijke Sla vische melodieën; 17.00: Jeugdjournaal; 17.30: Ancora Trio; 17.55: planoduo; 18.15: land- en tuinbouw; 18.30: Ned. strijd krachten; 19.00: nieuws; 19.15: bouwers ln opleiding; 19.30: actueel geluld; 19.45: RVD antwoordt; 20.00: nieuws; 20.05: proloog: 20.15: Ned. kamerkoor; 21.15: praatje over ziekenhuizen; 21.30: famllle- competltle; 22.00: verzoekprogramma; 22.15: de vaart der volken; 22.30: nieuws; 22.45: avondoverdenking; 23.00: R'dams strijkkwartet; 23.30—24.00: slot accoord. Hilversum II (415 M.) AVRO 7.00: nieuws; 7.15: gram.muzlek; 7.30: ochtend- rhythme; 7.50: dagopening door dr A. Trouw; 8.00: nieuws; 8.15: vioolconcert van Schumann; 9.15: morgenwijding door prof. dr P. Boendermaker; 9.30: water standen; 9.35: arbeidsvitaminen; 10.30: voor de vrouw; 10.35: gram.muzlek; 10.50: voor de kleuters; 11.00: orgelconcert P. van Amstel; 11.45: de rechten in het Franse Provence; 12.30: weerpraatje; 12.33 ln 't spionnetje; 12.38: planosoll; 13.00: nieuws; 13.15: Vaudeville orkest: 14.00: voor de vrouw; 14.20: sollstencon- cert: 15.00: voor zieken en gezonden; 16.00: wetenswaardigheden: 16.05: reprises; 16.40: Ned. muziek uit de pruikentijd; 17.00: kaleldoscoop; 17.20: over dieren; 17.30: Symphony of Strings; 17.50: Rbk Overzee; 18.00: nieuws; 18.15: sportpraatje; 18.30: negrospirituals; 19.00: voor de kleuters; 19.05: International Refugee Organisation en World Federation of United Nations Associations; 19.15: Col legiate Chorale; 19.30: volksmuzlekschool; 20.00: nieuws; 20.05: de Brusselse Jaar beurs; 20.15: Omroeporkest; 21.15: hoor- I spel ..In de dop"; 22.25: de speeldoos; 22.45: het Zulderzeevraagstuk; 23.00: I nieuws; 23.1524.00: strijkorkest Boyd I Neel.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 5