VAN NELLE Euwe-Bofwinnik eindigt na prachtig duel in remise 2200 jongens voelen zich alleen op de eerste avond Wat er in Indië gebeurt WOENSDAG 17 MAART. De zuivering van Britse regeringsorganen IN HOOFDZAAK OVERPLAATSING. De narften van fascisten, communis ten en geestverwanten, die werkzaam zijn op de bureaux van belangrijke Brit se regeringsorganen, zijn geregistreerd op een geheime lijst, welker samenstel ling berust op inlichtingen uit „onver dachte bronnen" zoals de geheime dienst en de speciale afdeling van Scotland Yard. Tegen alle fascisten en commu nisten die voor verwijdering uit hun bu reaux in aanmerking komen, zullen ge specificeerde bezwaren worden inge bracht. aldus is van bevoegde zijde ver nomen. Deze personen zullen gelegen heid krijgen tot beantwoording van de bezwaren en de bescherming van de wet genieten tegen onrechtvaardig ontslag. H?t aantal personen, dat waarschijnlijk ontslagen zal worden, is niet groot, doch het aantal dat overgeplaatst zal worden naar niet-belangrijke bureaux zal misschien een tweehonderd bedra gen. Voor overplaatsing zal geen bewijs no dig zijn. dat de betrokken persoon actief ondermijnend werk heeft verricht; lid maatschap van de communistische of •fascistische partijen "zal als voldoende grond aanvaard worden. Communistische gedelegeerden geschorst BIJ BIZONALE ECONOMISCHE RAAD. De bizonale economische raad heeft anet grote meerderheid besloten- de communistische gedelegeerde Max Rei- amann gedurende twee maanden te schorsen, daar hf] de leden van de raad in een krantenartikel „verraders van hun land" genoemd had. Het plan-Marshall Martin, de voorzitter van het Ame rikaanse Huis van Afgevaardigden, heeft verklaard, dat het wetsontwerp voor de Marshall-hulp aanstaande Dinsdag bij het Huis zal worden inge diend voor het algemeen debat. Het ontwerp zal ook voorstellen omvatten voor militaire hulpverlening aan Grie kenland en Turkije. DE „ZUIVERING" IN TSJECHO-SLOWAKIJE. De gereorganiseerde immuniteitscom missie van het Tsjecho-Slowaakse par- lemeht heeft aanbevolen een plenaire zitting te houden ter opheffing van de parlementaire immuniteit van zes par lementsleden, die beschuldigd worden van samenzwering en verraad. Minister Cepicka heeft tegenover twee leden van het Britse parlement ver klaard, dat sinds zijn ambtsaanvaar ding, negentien dagen geleden, onge veer honderd personen gearresteerd zijn wegens belediging van de staat. Tegen allen zal een strafvervolging ingesteld worden. Los van dit. aantal zijn mili tairen gearresteerd, die door militaire tribunalen berecht zullen woren, aldus voegde hij eraan toe. Op de vraag of „parlementaire tak- tiek van de rechtse partijen of voorbe reidingen tot een staatsgreep aanleiding geweest zijn tot een verandering in de regering", antwoordde Cepicka, dat in derdaad een Putsch voorbereid was en dat was komen vast te staan, dat de rechtse partijen maatregelen hadden getroffen tenende te kunnen vertrou wen op de bijstand van het Veiligheids- corps. Actie-comité's in België in oprichting DE SCHEURING IN HET VAKVERBOND. De leiders van de eenheidsvakbonden, die onlangs uit de leiding van het al gemeen Belgisch vakverbond zijn ver wijderd, hebben een motie aangenomen, waarin zij na critiek te hebben uitge oefend op de actie van het A.B.V.V., het verzoeken maatregelen te treffen om de uitgesloten leden en afdelingen weer in de vakbeweging op te nemen en een einde te maken aan de pogingen der socialisten de vakverenigingseenheid te verbreken. De conferentie besloot „comité's van waakzaamheid" op te richten in de af delingen: posterijen, tramwegen, ver voer. metaalnijverheid, bouwnijverheid, textielindustrie, onderwijs en spoorweg personeel, zoals dit reeds in Frankrijk en Tsjecho-Slowakije is geschied en zoals de Nederlandse communisten voornemens zyn te doen. Een tioepenschip vaart uit In 's hemelsnaam gauw weg. (Van een bijzondere medewerker). Een troepenschip vaart uit! Over de railing aan bakboord hangt soldaat Jan Lubbers. Hy zwaait naar de kleurige wemeling van sjaals en doeken op de I kade. waarvan eén blauw stipje iets voor hem betekent. Hij ziet 't nauwe lijks; hij zwaait? maar, en ergens achter zijn een beetje branderige ogen staat de gedachte; „Als nou die schuit maar weggaat Over de railing aan stuurboord hangt Truman's verklaring De bijeenkomst tussen president Tru man en de leiders van het Congres, op heden namiddag vastgesteld, gaat niet door. Sommige der uitgenodigde leiders moeten een belangrijke bijeenkomst van de Senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen, op ongeveer dezelfde tijd als de door de president voorgestelde conferentie, bijwonen. De commissie zet haar enquêtes over hulp aan Grieken land en Turkije .voort. President Trunian heeft gisteravond geconfereerd met zijn hoogste militai re, diplomatieke en economische advi seurs. SOVJET-RUSSISCHE GEZINNEN IN DUITSLAND NAAR SJJ.? De Berlijnse correspondent van de „Times" meldt, dat „volgens vertrou- wenswaardige berichten" de Sovjetrus- sen, wier gezin te Berlijn verblijf houdt, vrouw en kinderen naar de Sov jet-Unie moeten doen terugkeren. Deze maatregel, die tot de gehele Sovjetrus- sische bezettingszone zou worden uit gebreid. zou onlangs met meer spoed uitgevoerd zijn en in Mei tot een eind moeten komen. FUSIE DRIE WESTELIJKE ZONES VAN DUITSLAND. Commissies van deskundigen zullen binnenkort beginnen met het uitwerken van de details voor een fusie van de Franse zone met de Bi-its-Amerikaanse zone van Duitsland, aldus wordt te Berlijn van» gezaghebbende zyde ver nomen. De commissies zullen hun werk vol tooien voor de hervatting van de Lon- dense besprekingen in April. korporaal Geerts uit Kerkrade. Hij staart naar de bootjes, die varen langs de scheepswand, maar in het grauwe water van de Merwedehaven ziet hij een glooiend land, lifttorens van mij nen, een huis, een gezicht. En naast soldaat Lubbers een; kor poraal Geerts staan honderden ande ren. 2200 jongens en mannen. Twee en twintig honderd maal een herinnering, wat onzekerheid, een beetje angst. Als nou die schuit tenminste in 's hemelsnaam maar gauw gaat. Circa 100.000 Nederlandse militai ren doen in de tropen hun zware plicht. Regelmatig verlaten duizen den jongens hun land om ginds hèn af te lossen, die na moeilijke jaren terugkeren. Wat weten wij van deze troepen onder tropenzon? Wat welen wy van hun stem ming van hun moeilijkheden, hun omstandigheden? Wat weten wjj van de ontwikkelingsgang, die de jonge soldaat doormaakt van het ogenblik, dat hij op een uitvarend schip Europa verlaat, tot hy thuis vaart cn voor het eerst de vader landse kust weer op ziet doemen? Een aantal Ned. journalisten maakt nu een reis per troepenschip de „Volendam" mee. In Indië zullen zij zo intensief mogelijk meeleven met de troepen, die overal verspreid liggen en samen met demobiliscren- den zullen zij straks de lange weg terug afleggen. Een van hen zal regelmatig voor ons land zijn indrukken weerge ven. Hierbij zijn eerste impressie. Schepi en voor Italië AMERIKAANSE GOODWILL. President Truman heeft last gegeven tot het overdragen van 29 koopvaardij schepen, waaronder vijftien Liberty- schepen, aan Italië als een geste van Amerikaanse goodwill. In de order van Truman wordt ge zegd: „Gaarne geef ik opnieuw'uitdruk king aan de gevoelens van vriendschap en bewondering van het Amerikaanse volk voor het Italiaanse, dat in deze enkele jaren na het einde van de oor log in Europa zo moedig vooruit is ge gaan op de weg der democratie, en bij herhaling de wereld heeft getoond, dat het geloof in de democratie, door moed en wijsheid gesteund, niet kan en niet zal falen". Veertien van de terug te geven sche pen zyn Italiaanse schepen, die tydens de oorlog buitgemaakt zijn. BLIJDE GEBEURTENIS AAN HET ENGELSE HOF? Het gerucht gaat te Londen, dat Prinses Elisabeth in verwachting is en in October de geboorte van een ko ninklijke telg verwacht mag worden. Op Buckingham-paleis was noch of ficieel noch onofficieel iets los te krij gen, doch een zegsman, die in nauwe betrekking staat met het paleis, deel de United Press mede, dat inderdaad in October een koninklijke baby ver wacht mag worden. Men zal een officiële bevestiging van de'geruchten echter niet tegemoet mo gen zien voor de zomer, het tijdstip, waarop de tuinpartijen beginnen, ter- wijl het tevens in het koninklijk huis gebruik is niet eerder dan vier maan den voor de vermoedelijke datum een officiële bevestiging te verkrijgen. PROBLEMEN ZINKEN IN 'T NIET Een troepenschip vaart uit.Dat is iets hécl gewoons. Het is alleen bij zonder voor de 1500 of 2000 of 2400 man. die aan boord zyn. En voor die paar duizend gezinnen, die plotseling door nauwe band gebonden zyn aan alles wat daarginds gebeurt. Waar in eens het vraagstuk actueel geworden is. of je met leukoplast een blikje werkelijk luchtdicht afsluit en of het langs Sumatra's Oostkust een beetje rustig is of niet. Dat zijn problemen, waarbij vergele ken de kwesties, die rijzen rond Com missies van Goede Diensten, Negara's en rond samenwerking in federatief verband in het niet zinken. Althans zo dra die komen binnen de muren van het mergelstenen huisje, dat tegen een van Zuid-Limburgse hellingen ligt ge plakt of als de krant ze binnendraagt in de woning van een Betuwse boomkwe ker. WAT IS LEVENDE WERKELIJKHEID? Een troepenschip vaart uit. Het is dertig, vijftig, meer dan negentig maal eerder gebeurd. Maar niet voor de moe der van de jonge sergeant Bleekers uit Haarlem en niet voor het meisje van korporaal Benders uit Den Haag. Voor haar is het stoomschip Volendam het eerste schip, dat werkelijk zijn weg zoekt over twee oceanen en verscheide ne zeeën, naar een land waar de men sen bruin zijn en apen door de takken slingeren, zoals in de Veluwse bossen de eekhoorns rondwippen. Bekrompen? Een verouderd idee? Het is mogelijk, maar laten we ons geen il lusies maken over de wijdheid van on ze blik, de grootheid van onze visie. Voor nagenoeg ieder van ons wordt pas datgene écht, levende werkelijkheid, waar we met de neus- vlak opgedrukt worden. Terwijl tegelijkertijd in bijna iedereen de drang schuilt om iets vaags en sluimerends in hem tot die levende werkelijkheid te maken. Rijkspremie voor woningsplitsing De minister van Wederopbouw cn Volkshuisvesting heeft een regeling ge troffen voor het toekennen van een premie voor verbetering of splitsing van woningen. Volgens deze nieuwe regeling kan van overheidswege voor het verbeteren van bestaande wonin gen een premie worden toegekend van 60 procent der verbctcringskosten voor het bewoonbaar maken van leegstaan de of onbewoonbaar geworden wonin gen, of voor het voorkomen van onbe woonbaar worden van thans nog be woonde woningen. In aanmerking moet hierbij worden genomen, dat de premie wordt toegekend voor een bedrag aan verbeteringskosten dat f.2400 niet te boven gaat, terwijl voor verbeteringsbedragen voor minder dan f-201 geen premie wordt toegekend. Verder kan een premie van 60 procent van de splitsingskosten worden toegekend als grote panden, welke voldoende ruim te bieden, in twee of meer afzonderlijke volwaardige woningen worden gesplitst. In geval van splitsing zal slechts pre mie worden toegekend, voor zover de kosten der woning, welke door splitsing boven het oorspronkelijk aanwezige aan tal woningen ontstaat, een bedrag van f.4200 niet te boven gaat. terwijl voor bedragen voor minder dan f 201 geen premie kan worden verleend. EEN HOPELOOS GEVAL GENEZEN. Zweeds chirurg redt Fransman van de dood. Uit Stockholm kwam gisteren op doorreis naar Parijs, 'ai gelukkige jonge Fransman op Schiphol aan. n.l. de 24- jariige Raymond Havard, die dank zij de grote kundigheid van de Zweedse chirurg C. Graaf or d van de dood is gered door een operatie, welke een unicum in de medische wereld mag heten. Havard leed reeds twee jaren aan een vernauwing van de aorta of grote lichaamsslagader. De artsen be- j schouwden zijn geval als volkomen ho- i peloos en gaven hem nog slechts an- I derhalf jaar te leven Een redacteur \an het blad „Paris Presse" had echter van de grote kundigheid van de Zweedse chirurg gehoord en stelde zich met hem in verbinding. Daar Havard niet in staat was. de hoge kosten aan deze operatie verbonden te dragen, ver klaarde dr Graaford zich bereid deze gratis te verriöhten. Ingezonden Mededeling DE DINGEN VAN THUIS. Als de Volendam om goed zes uur ver trekt terwijl de avond al begint te val len, is het eigenlijk een wonderlijke an ti-climax. Er roepen mensen op de ka de, maar je kunt ze al heel gauw niet meer onderscheiden. Er wuiven en roe pen jongens aan boord, maar heel ve len doen het met weinig overtuiging, omdat er toch van hen geen familie staat; die woonde te ver weg. De Wa terweg is zwart in de vroege avond. Als we Vlaardingen. Maassluis en later Hoek van Holland passeren, horen we nog verward flarden van afscheidsge- roep. Dan blijft alles achter, ook de havenbootjes, die vèr meevoeren, en we zijn alleen. We zyn alleen, als de havenlichten van Hoek van Holland traag voorbij glijden en de nauwelijks voelbare dei ning van de Noordzee het schip om vat. We zijn alleen. Met 2200 man aan boord, is de Volendam een schip van mensen, die alleen zijn die" eerste avond. Want het zyn de mensen en dingen van thuis, die nu onkel waar de hebben. Daar verhelpen zelfs de grote woorden niets aan. die vallen in het ruim als de hangmatten voor de eerste keer worden opgehangen en de jongens er .moeilijk in klimmen. Zo vaart een troepenschip uit, de tro pen tegemoet. Straks zijn het troepen onder tropenzon, deze jongens, die nu onwennig in hun hangmat liggen en heel veel later wordt het weer een troe penschip vaart thuis. En dan zal blij ken, of deze jaren voor de jongens winst zijn geweest of een groot verlies FEUILLETON Mijnheer MelviVs ivonderlijke fantasie door W. H. LANE CRAUFORD 71) Hij was buitengewoon kwaad. Jose phine lhad er duidelijk op gezinspeeld, dat zij hem er van verdacht Henry te hebben vermoord. Dit was vermoedelijk het gevolg van haar teleurstelling over het feit, dat zij niet voorkwam in Hen ry's testament, maar dat zij aan zulk een mogelijkheid ook maar had dur ven denken, bracht zijn bloed aan het koken. Een harde, zelfzuchtige, bere kende vrouw, vond hdj. Het was heel begrijpelijk, dat Henry liever was ge storven dan met haar te trouwen. Wat haar schuilden betrof, die kon ze zelf betalen, want indien hij geen speciale opdracht daartoe ontving van Cooper, kou zij geen cent van hem krijgen. Henry had moeten voorzien, dat hij, door al zijn geld na te laten aan de enige getuige van het ongeluk, deze persoon in een zeer moeilijke positie zou brengen. Reeds had de mening postgevat, dat hij, indien hij nuchter was geweest op de avond van het on geluk, Henry had kunnen redden. Jo sephine was nog een stap verder ge gaan. En de verdenking tegen hem zou eerder toenemen dan afnemen, want het liohaam zou nooit worden gevon den, Henry kon zijn doodgestoken, doodgeschoten, gewurgd of door een vuistslag tegen de grond zijn geslagen, het zou een geheim blijven zolang de zee haar prooi niet had teruggegeven. Hij zag zich in zijn verbeelding al ver oordeeld wegens moord op Henry Mei- vil en George Cooper, die juist op tijd kwam om hem van de galg te redden of George Cooper, die juist enige minuten te laat kwam. Met een ongeduldige beweging van zijn schouders wierp hij deze sombere gedachten ver van zich en ging naar de telefoon om zijn kantoor op te bel len. HOOFDSTUK XIX Nieuws van overzee. De trein stopte aan het station van Widdington, Christopher vouwde zijn krant dicht en stapte uit. Toen hü buiten kwam zette hij zijn kraag op, want het was vinnig koud. Hij had een brief uit Amerika in zijn zak. Het was een getypte brief, ge tekend George. Hij had hem deze mor gen op zy'n kantoor ontvangen. Geor ge Cooper schreef in optimistische stijl, geheel in tegenstelling met de manier van schrijven en met het karakter van wijlen Henry Melvil. Hij was in New York, temidden van een sterk en ener giek volk, waarmee hij voelde veel ge meen te hebben. Hij kon hun gastvrij heid niet genoeg prijzen en ofschoon het de eerste maal was, dat hij ln Amerika was, voelde hij er zich reeds volkomen thuis. Het was vreemd, maar het kwam hem voor, dat dit land van bedrijvigheid en onbeperkte mogelijk heden zijn eigenlijke vaderland was. Hij 'had reeds grote plannen voor de toekomst en de zaken, die hij wilde gaam drijven, hadden juist in Amerika enorme kansen. De reis was bijzonder goed verlopen, hij was in volmaakte gezondheid en hij groette Michael en Christopher allerhartelijkst. Hij maakte een toespe ling op de omstandigheid, dat een ohèque hem zeer welkom zou zijn. In een postscriptum vroeg hij Christopher hem een foto te zenden van hemzelf toen hij nog een baby was en hij schreef hem precies, waar hij die foto kon vinden. Het was een vreemd ver zoek, want waarom zou George Cooper een foto nodig hebben van wijlen Hen ry Melvil, toen deze neg een baby was? Misschien zou hij die foto gebruiken voor een advertentie voor baby-voed- sel. Hij zou dan natuurlijk beweren, dat deze baby met dat voedsel was gevoed, en daar niemand het kind zou herkennen, was er geen gevaar, dat iemand hem zou tegenspreken. Dat zou goedkoper zijn dan een Ameri kaanse moeder om te kopen om haar kind voor dat doel te laten fotografe ren. Maar 'het sprak vanzelf, dat dit slechts ging, indien wijlen Henry Mel vil een mooie, gezonde, glimlachende baby was geweest, en Christopher zou daar eerst over kunnen oordelen als hij die foto had gezien. George Cooper scheen reeds aange stoken door de snelheid, waarmede het leven in Amerika ging en hij soheen- volkomen te hebben vergeten, dat in het oude Europa voor alles veel meer tijd nodig was. Er was nog geen koper gevonden voor Millwood, ook versohil- lende andere zaken waren nog han gende, terwijl er bovendien nog ver schillende formaliteiten verricht moes ten worderi, voordat de chèque, naar welke George Cooper met zoveel ver langen uitzag, kon worden uitgeschre ven. Christopher was ook in correspon dentie met Luke Dimsley. Deze heer had hem verscheidene brieven geschre ven. (Wordt vervolgd) EN NU... EEN KOPJE Wr 31). „Kyk, ehhoe heet.je!" zei de professor onderwijzend. „Hier is een woud met een intensief mebro-calumi- sche vegetatie. Met een weinig zoeken zullen we er zeker in slagen om de plan ten te vinden die we nodig hebben. Schaduw en vocht zijn de eerste ver eisten, let daar op!" „Ik heet Panda!" zei Panda. „Wat zeg je?" vroeg de professor ver baasd. „Ah! Ach zoja, ja, Panda, juist! Dat had ik kunnen weten. Kom aan Panda, hier is de eerste groep reeds. Deze kleine, getande blaadjes zijn het! Plukken, m'n jongen!" De professor knielde neer en voegde de daad bij het woord. Intussen was het vreemde vliegtuig gedaald en de piloot, 20.000 ton groente naar Duitsland OOK VLUCHTEN EN UIEN. Door het bedrijfschap voor Groenten en Fruit is opnieuw een overeenkomst met het hoofdkwartier der Britse legers in Duitsland afgesloten, thans voor de maanden April t m. September 1948. Overeenstemming werd bereikt over leveranties van ongeveer 20.000 ton groente, 1500 ton fruit en 1500 ton uien. De Engelsen, stemden toe in be vredigende prijzen. Zij zullen de ladin gen overnemen te Nijmegen, vanwaar zij over de onderdelen van het leger in Duitsland zullen worden gedistribueerd. Ingezonden Mededeling Gezonde hai<l vrij van allerlei onzuiverheden. Purol doet wonderen. Doos 30 cc Purolin (verfijnd product voor moeder en kind). Doos 40 cenc Wijziging Staatsregelingen van de West BEHANDELING IN TWEEDE KAMER. (Van onze parlementaire medewerker) Gisteren behandelde de Tweede Ka mer de wetsontwerpen tot wijziging van de Staatsregelingen van Suriname en Curacao. Aan de regeringstafel zaten de heren Beel, Jonkman en Göizen. De meeste sprekers gaven uitvoerige beschouwingen over de voorgeschiedenis der voorstellen. Allen verklaarden zich voorstander en spraken de hoop uit. dat de ontwerpen mogen strekken tot heil en welzijn van de West. De heer Vonk (VVD) zeide het aldus in de welspre kendste rede van één minuut. De heren Tilanus (CH) en Meijerink (AR) trok ken een parallel met de kiesrecht-histo rie hier te lande, en spraken zich, even als de heer Nederhorst (Arb.) uit tegen de motie-De Kort inzake de gelijkstel ling van het onderwijs in Suriname; niet om de zaak. waarin zij het wel met hem eens zijn, doch daar zij zich niet in de autonome aangelegenheden van een an der gebiedsdeel willen mengen. De heer De Kort (KVP) wilde zijn motie intrek ken, als de minister nog eens wilde ver klaren. zijn zienswijze te delen. Voorts wenste hij een zeer uitgebreid kiesrecht voor de vrouw in Suriname en op de Antillen algehele gelijkstelling tus sen man en vrouw. Mevr. Tendeloo (Ar beid) hield een vidiële rede ten gunste van het actieve kiesrecht voor alle „ko tomissies" en andere vrouwelijke Rijks genoten in Suriname. Kortom, het werd één betuiging van goede wil en tege moetkomendheid voor zover dat zonder Grondwetswijziging nu reeds mogelijk Is. Minister Jonkman dankte verheugd voor de algemene instemming en zal he den antwoorden. De heren L. Neher en ir. C. J. Warners in ons land terug Gistermiddag omstreeks halfdrie is per KLM de heer L. Neher. gedelegeerde van het Opperbestuur in Indonesië, op Schiphol aangekomen. Hij is onmiddel lijk naar Den Haag doorgereisd, waar hij de teraardebestelling van zijn zoon bijwoonde. In hetzelfde toestel bevond zich ir C. J. Warners, staatssecretaris van het De partement van Verkeer, Energie en Mijn wezen in Indonesië. Nederland zal Engeland 45 millioen pond betalen IN 20 JAARLIJKSE TERMIJNEN. In een Brits Witboek wordt omtrent de overeenkomst tot afwikkeling van de vorderingen en schulden uit oorlogstijd, die Vrijdag j.l. door prof. P, Lieftincjc, en de Eritse Minister van Financiën, sir Stafford Cripps, werd ondertekend, imedegedeeld, dat Nederland aan Enge land 45 millioen pond sterling zal be talen, in 20 jaarlijkse termijnen. De eerste betaling vervalt op 28 Februari van het volgend jaar. Zolang er nog een deel van de schuld bestaat kan niet van de Britse regering verlangd worden, dat zij goed verkoopt ter verkrijging van guldens. DEN HAAG VOLGT MAASTRICHT. Verwijder de communisten uit de Raad! In de Haagse gemeenteraad zal de heer Schuurman (K.V.P.) B. en W. in een motie uitnodigen, 'n ontwerp besluit in te dienen, waardoor de zit tingsduur van de Communistische raadsleden tussentijds wordt beëin digd. De heer Wagenaar (C.H.) merkte op, dat de Communisten na de gebeur tenissen in Tsjedho-Slowakije niet in sleutelposities of commissies van bij stand kunnen worden gehandhaafd, waarna de heer Debhmeyer (V.V.D.) de waag stelde, of de Communistische raadsleden hun zetels ndet ter beschik king moeten stellen, omdat zij het ver trouwen niet meer bezitten. A.N.W.B. VERRUIMT „HULPVERLENING BIJ PECH". De ANW.B. is er in geslaagd de hulpverlening aan het gemotoriseerde verkeer, dat met ipech te kampen krijgt, aanzienlijk te verruimen. Dank zij de samenwerking tussen de Bond en een groot aantal Nederlandse auto- en motorbedrij'ven is het de A.N.W.B. ge lukt zijn reeds bestaand net van Bonas- autohulpstations tot ruim 900 uit te breiden,* die verdeeld over ongeveer 400 plaatsen thans gereed staan om de automobilist of motorrijder met pech te hulp te komen. Het wereldkampioenschap schaken. die op de terugkeer van de professor en Panda liep te wachten, besloot zich de tijd te korten door dit toestel eens van naderbij te bekijken. „Het is hier druk!" mompelde de be kwame vliegenier. „Zou deze kist een noodlanding gemaakt hebben? Hier moet ik het mijne van hebben!" En hij liep naar de vreemde machine. Smyslov-Keres afgebroken (Van onze schaakmedewerker). Dr. Euwe heeft gisteravond in de zevende ronde van de wedstrijd om het wereldkampioenschap tegen Bot- winnik voortdurend het initiatief ge had. Maar Botwinjiik heeft zich zo meesterlijk verdedigd, dat het einde een gelijk spel opleverde. Smyslov en Keres speelden een ingewikkelde par tij, die is afgebroken in betere stel ling voor Keres. De stand na deze ronde luidt: Botwinnik 4 uit 5, Res- hevsky 3 uit 5, Keres en Smyslov ieder VA en een afgebroken partij uit 6, Euwe 1 uit 6. Het is verheugend te constateren, dat Dr Euwe blijkbaar „op stoot" begint te komen, al heeft dit dan ook nog geen vol winstpunt kunnen opleveren. Had hij Maandag al voortdurend het beste spel tegen Keres, ook gisterenavond was dit tegen Botwinnik het geval. In een Franse partij, die Botwinnik met voorliefde speelt .verraste Euwe in de Tarrasch-variant. met een listige loper - manoevre in de 10e tot en met de 12e zet en dit had tot gevolg, dat zwart met een zwakke a-pion bleef zitten. Dr. Euwe bracht een toren voor zijn pion- nenketen en nam de pion onder vuur. Botwinnik verdedigde zich zijnerzijds eveneens met een interessante loper- manoevre, en had daardoor juist gele genheid zijn koning naar het bedreig de punt te brengen. Dit bleek afdoen de, en toen Botwinnik, die in hevige tijdnood was geraakt, zijn 40ste zet nog juist voor het vallen van het vlaggetje had gedaan, bood Euwe remise aan, hetgeen werd geaccepteerd. Smyslov paste tegen Keres in het zgn. .ZwolleCatalaanse systeem een nog weinig bekende zet, (7. f3) toe en er volgde een hoogst ingewikkeld spel, met wederzijdse uitvallen "en tegensto ten, maar waarbij het evenwicht lange tijd werd bewaard. Smyslov's 27ste zet, b5, was echter kennelijk een vergissing: deze pion werd door keres geslagen en daartegenover stond geen compensatie. In de laatste minuten voor hejt afbre ken, verkreeg Keres twee verbonden vrijpionnen op de damevleugel, en hoe wel er nog veel stukken op het bord-zijn en hij er nog lang voor zal moeten vechten, zullen deze pionnen wel de be slissing ten gunste van Keres brengen. A.s. Donderdagavond wordt de 8ste ronde gespeeld met de partijen Bot winnikSmyslov en Keres—Reshevsky. Hier volgen de partijen uit de zeven de ronde; Wit: Dr M. Euwe. Zwart: M. M. Botwinnik. 1. e4 eG. 2. d4 d5, 3. Pd2 c5, 4. ed5: ed5.\ 5. Lb5t Pc6, 6. De2i De7, 7. dc5: De2: 8. Pe2: Lc5:. 9. Pb3 Lb6. 10. Ld2 Pge7, 11. Lb4 a6, 12. Lc5 Lc7, 13 Lc6:t Pc6:f 14. 0—0—0 Le6, 15. Ped4 0—O—0, 16. Pc6; bc6:, 17. Td4 Kd7, 18. g3 f6, 19. Ta4 Ta8, 20. Tel The8, 21. Le3 Ld6, 22. Lf4 Lf8. 23. Le3 Lf5, 24. Tdl Kc7, 25. Tdd4 Le4, 26. Ta5 Lg2. 27 Pc5 Lfl, 28. Pd3 Te4, 29. Tda4 Ta4:, 30. Ta4: Ld3:, 31. cd3: c5. 32. b3 d4, 33. Ld2 Kb6, 34. Kdl Te8, 35. a3 Kb5. 36 Ta5t Kb6, 37. b4 Te5, 38. bc5: Lc5:, ,39. f4' Te8, 40. Ta4 Kb5. Remise. Wit: W. Smyslov. Zwart: P. Keres. 1. d4 Pf6, 2 c4 e6, 3. g3 d5, 4. Lg2 dc4: 5. Da4ï Ld7, 6. Dc4: Lc6, 7. Pf3 Pbd7. 8. Pc3 Pb6, 9. Dd3 Lb4. 10. 0—0 0—0, 11 Tdl h6. 12. Ld2 De7, 13. a3 Lc3:, 14. Dc3: Tfd8, 15. Lel Tac8, 16. Lfl Ld5, 17. b4 Pbd7, 18. Ph4 Pe4. 19. Dc2 Pd6, 20. f3'g5, 21. Pg2 f5. 22. Lf2 Pf6, 23. Pel a5, 24. Pd3 Ta8, 25. Lg2 Ta7, 26. Tel Dh7, 27. b5 Pb5:, 28. Dc5 c6, 29. a4 Pd7, 30. Dc2 Pd6, 31. Pe5 Pf6. 32. Tacl Taa8. 33. Pd3 Tab8, 34. Pc5 b6. 35. e4 fs436. Pe4: Dg6, 37. De2 Tb7, 38. Pc3 Lc4. 39. Db2 b5, 40. ab5: cb5:. Af gebroken. Hervatting der besprekingen m^t Djokja Deze week nog zullen de besprekin gen tussen de Nederlandse en de Re publikeinse delegaties een aanvang nemen aan de hand van de agenda, waaromtrent gisteren in het „stee ringcomité" voorbesprekingen zijn ge voerd, aldus meldde gisteravond een communiqué v. d. Coyimissie v. G. D. welke commissie in de afgelopen we ken regelmatig bijeenkomsten heeft gehouden. Ook de subcommissies zul len deze week bijeenkomen. Vliegtuig in brand op Tjilitan BESTUURDER LEVENSGEVAARLIJK GEWOND. Vanochtend verongelukte op het mi litaire vliegveld Tjilitan by Batavia een jachtvliegtuig, waarbij de be stuurder levensgevaarlijk verwond werd. Omstreeks 10 uur startte een forma tie, waarvan een P 40 jachtvliegtuig aan liet einde van de baan met het vechtenviel, dat nog niet geheel was ingetrokken in botsing kwam met een tractor, welke gebruikt werd voor werk zaamheden op het veld. Het toestel zwaaide hierop weg en raakte de bul- dozer, waarop het vliegveld in brand vloog. De bestuurder, de vliegerwaarne mer V., slaagde er ln uit het toestel te komen, hoewel zijn. kleren brandden en werd in hoogst ernstige toestand naar het militaire hospitaal vervoerd. OP MADOERA WERD GEKOZEN. Met bamboekokers en gekleurde vlaggetjes! Maandag werd op Madoera met de verkiezingen voor 15 April begonnen, welke zullen leiden tot de samenstelling van de voorlopige raad van het volk van Madoera. Op geheel Madoera en de bijbehorende eilanden werden desa- gewijs verkiezingen gehouden voor de aanwijzing van kiesmannen. Kiesge rechtigd waren mannen en vrouwen bo ven de 18 jaar en gehuwden beneden die leeftijd. De thans gekozen kiesmannen zullen op 20 Maart per district kiesmannen kiezen voor de aanwijzing van 40 leden van het parlement, waarna tien ande ren zullen worden benoemd door de Walinegara, de heer Tjakraningrat. Als stembussen werden bamboekokers gebruikt, terwijl de candidaten met ge kleurde vlaggetjes in de hand waren opgesteld. Dr. VAN MOOK BIJ DE FEESTELIJKHEDEN IN MED AN. Ter gelegenheid van de feestelijkhe den ter Sumatra's oostkust maakte dr. van Mook gisteren een autotocht in de omgeving van Medan. Maandag legden de heren Van Mook en Teungkoe Man soer kransen op het ereveld, aangelegd ter herinnering van de in de acties na Augustus 1947 gesneuvelden. Daarna sloegen deLandvoogd en de Wali Negara met hun dames een optocht gade, waarin alle bevolkingsgroepen verte genwoordigd waren en waarbij dansen werden uitgevoerd, 's Avonds werd in de Witte Sociteit een gala-avond ge geven,

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 2