Zij verlangt de meeste zetels in. de interim-regering Nauwe band Nederland-Indië moet blijven Spanje ter sprake gebracht op de Parijse conferentie WEERBERICHT „Java geheel bezetten" vindt minder aanhangers Bach Nog steeds somberheid ten aanzien van Palestina Met een enkel woord 87ste Jaargang WOENSDAG 17 MAART 1948 No. 26339, LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f3.90 per 3 maanden; 30 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 57055 Westelijke zones van Duitsland uitgenodigd Gisteren is te Parijs de Tweede ple naire zitting* gehouden der 16 Mars hall-landen. Vele sprekers voerden het woord. Van Portugese zijde werd aan gedrongen op opneming van Spanje in het West-Eurcpese blok. In dit verband zij vermeld dat ook de Amerik. Sena tor Capohart daarvoor heeft gepleit. Hij verklaarde o.m,: „Spanje heeft jarenlang het commu nisme met succes bestreden. Indien, zoals ons is verteld, het plan-Marshall ten doel heeft de verbreiding van het communisme tegen te gaan, dan schijnt het mij toe, dat Spanje iets op dat gebied heeft aan te bieden." De voorlichtingsdienst van de Spaan se regering-in ballingschap heeft daar entegen aan president Truman en mi nister Marshall, alsmede aan de verte genwoordigers bij de V.N. een brochure ter hand gesteld, waarin wordt ver klaard. dat door het doen deelnemen van Spanje aan het plan-Marshall, „aan 't edelmoedige Amerikaanse pro gram alle historische betekenis ontno men zou worden." Het zou daarentegen misdadig zijn het Spaanse volk niet toe te staan voordeel uit deze economische inspanning te behalen. De afgevaardigden van de 16 landen zijn het er over eens geworden, dat de Westelijke zones van Duitsland op de conferentie vertegenwoordigd dienen te ^Berin, de Britse minister van Buiten landse Zaken, die een uit zes punten bestaand voorstel, waarin deze uitnodi ging is vervat, indiende, zeide, dat aan gezien de economische eenheid van Duitsland niet tot stand was gekomen, men de Westelijke zones uiteraard als aparte economische delen moest be schouwen. De tweede plenaire zitting van oe conferentie duurde een uur. De rappor ten van de technische" commissies wer den in snel tempo afgehandeld, waar na Bevin verklaarde: „Wij gaan naar onze landen terug om energiek aan het werk te gaan. De werk-groep, die de werkzaamheden in het geheim zal. voortzetten, moet deze gedegen en snel afdoen. De oorlog tegen de armoede zal gewonnen worden." De conferentie heeft eveneens richt lijnen voor een „werk-groep", bestaan de uit vertegenwoordigers van alle deel nemende landen-r goedgekeurd. Opge steld zullen worden: 1. Een ontwerp ter voorlegging aan de volgende bijeenkomst van de com missie van samenwerking betreffende de doelstellingen, de functionering en de organisatie van de permanente or ganisatie. 2. Een ontwerp voor een multilaterale overeenkomst (naar men verwacht is dit een overeenkomst inzake de begin selen van een toekomstige economische samenwerking) Tenslotte zal de werkgroep de vol gende zittmg van de commissie van economische samenwerking moeten voorbereiden. In een interview met Reuters corres pondent heeft baron Van Boetzelaer v. Oosterhout, de Nederlandse minister v. Buitenlandse Zaken, te Parijs verklaard, dat de vijf mogendheden omvattende W es t -Europese upie hecht ontwikkeld dient te zijn alvorens andere landen er in toegelaten kunnen worden. „Wij moeten eerst de kern van het Westen vormen," zo zeide hij, en deze kern moet eerst bestaan uit landen, die geografisch en in andere opzichten nauw met elkaar verbonden zijn- Dit betekent niet. dat de conceptie van een West-Europese urne niet verder kan groeien, doch zij moet geen gehaaste of voortijdige zaak worden. Wij moeten de kern een kans geven zich te ont- wikke.er alvorens zij verder uitgebreid wordt Over de ondertekening van het rijf- mogendhedenverdrag, dat heden te Brussel zal plaats hebben, zeide de mi nister: „Niet de ondertekening van het verdrag zelf is belangrijk, doch het voortdurende contact, dat, naar ik hoop, zal volgen." Baron Van Boetzelaer zeide, dat de Benelaixlanden zich met medeleven en ten volle de moeilijkheden realiseren van de landen buiten het eigenlijke West-Europa, die hoopvol gadeslaan, wat in het Westen wordt verricht. Verbetering voedseltoestand in Brits-Amerikaanse zone LATER WELLICHT NOG MEER! Het bizonale bestuursbureau te Frank fort heeft bekend gemaakt, dat de Duitse rantsoenen in de Brits-Ameri kaanse zone met ingang van 1 April op het hoogste peil sinds het begin van de bezetting gebracht zullen worden. De verhoging zal het dagelijkse rant soen brengen van de huidige calorische waarde van 1300 op 1560. Tevens zal het menu. Voor het eerst zullen ge droogde vruchten en eieren worden in gevoerd. .Ook zal het vet-, suiker- en visrantsoen verhoogd worden. Volgens functionarissen is het mogelijk, dat la ter in het voorjaar de rantsoenen nog maals verhoogd worden. Tenslotte verklaarde de minister over de Parijse conferentie: „Wij hebben vele goede woorden gehoord.' Nu moe ten wij aan het werk gaan. O a Door een functionaris van de Ame rikaanse ambassade te Parijs is mede gedeeld, dat in Parijs een groep Ame rikaanse deskundigen aanwezig is on der leiding van een hoge ambtenaar van het departement van buitenlandse zaken, voor het verstrekken van advies aan de deskundigen van de conferentie over het plan-Marshall. EERSTE FASE PARIJSE CONFE RENTIE BESLOTEN. Onze correspondent te Parijs telefo neerde ons hedenmorgen: Met een kort doch hartelijk woord, speciaal aan het adres van Bidault en de Franse regering gericht, heeft giste ren Bevin de eerste episode van de con ferentie der 16 landen besloten. De eco nomische en andere experts zijn nu voor enige tijd ondergedoken in de techni sche commissies, waarover, gelijk men weet, de blackout is. afgekondigd. Sforza en verschillende andere ministers heb ben inmddels Parijs al weer verlaten. Baron van Boetzelaer, 'die te Parijs een bescheiden indruk heeft achtergelaten, heeft de trein naar Brussel genomen. In de diverse officiële begroetings redevoeringen werden de eerste dag heel wat hoeden afgenomen voor de landen der Benelux, die aldus graaf Sforza aan allen de weg hebben gewezen naar de eenheid van Europa. De vertegenwoordigers van Turkije en Griekenland, twee naties, die zich be halve economisch ook militair bedreigd voelen, hebben zelfs gesuggereerd het pact van Brussel ook voor andere lan den open te stellen; in de kringen van de Benelux is men echter van oordeel, dat aanvaarding van nieuwe bondgeno ten voorbarig zou zijn, aangezien de or- ganisatieeenhéld van het pact van vijf door nieuwe verplichtingen eer ver zwakt dan versterkt kan worden. Republiek wil de toon aangeven (Telefonisch van onze correspondent te Bataria). De onderhandelingen tussen Van Mook en Hatta. gaan, zoals algemeen bekend is, over het deelnemen van de republiek aan de interim-regering. Volgens de Renrille-overeenkomst zullen alle staten op billijke wijze in die regering vertegenwoordigd wor den, maar de republiek meent dat aan haar belangen tekort wordt ge daan. Zij heeft ook bezwaar gemaakt tegen het feit, dat dë installatie van de inte rim-regering heeft plaats gehad, vóór dat de politieke besprekingen begonnen waren en verwijt or.* ac. o- e->. - gen met opzet te vertragen door Van Vredenburch voor enige weken naar Holland te zenden. Van Hollandse zij de wordt opgemerkt dat -dit laatste wel volkomen weerspreken wordt door Vaai Mock's uitnodiging aan Hatta om te komen praten teneinde zo spoedig mo gelijk tot overeenstemming te geraken. Welingelichte republikeinse kringen zeggen dat Hatta vier eisen heeft ge steld, n.l.: 1. billyke vertegenwoordiging van de republiek in de interim-regering; 2. vertegenwoordiging door de be kwaamste lieden; 3. een democratische grondslag voor de interim-regering; 4. een duidelijke omschrijving van de bevoegdheden der interim-regering. Bij punt 2 merkte onze republikeinse zegsman op dat de republiek de meeste bekwame politici bezit, aangezien dezen, al twee jaar ervaring aohter de rug hebben. De republiek wil dus geen ge lijke zetelverdeling voor alle deelsta ten, maair toewijzing van de zetels aan de meest bekwame persönen. Het grootste aantal moet dan aan de repu bliek ten deel vallen. Hatta heeft In de republiek zijn grootste tegenspeler in Sjarifoeddin, die propaganda voert tegen zijn poli tiek. Hatta zou desniettemin vele volgelingen hebben. Het grootste deel van de linkervleugel zou met Sjahrir meegaan, die achter Hatta staat. De. rol van Sjahrir bestaat daarin, dat hij als de meest bekwame man steeds aanwezig moet zijn op de politieke brandpunten. In verband met de be sprekingen met Van Mook is hij daarom ook uit Singapore terugge roepen. ENIGE REGEN. Meest zwaar bewolkt met later enige regen. Zwakke tot matige wind uit uit eenlopende richtingen. Weinig veran dering van temperatuur. 18 MAART. Zon op: 6.48 uur; onder: 18.49 uur. Maan op: 10.00 uur; onder: 2.58 uur (EK.). Hoogwater te Katwijk te 8.24 en 20.56 uur. Het stadje Batenburg en omgeving in Noord-Brabant wordt door onbekende roofdieren onveilig gemaakt. 23 schapen en zelfs een rund vielen reeds als slachtoffer. Met man en macht is men op de jacht getogen om het ondier of de ondieren onschadelijk te maken. De burgemeester van Batenburg wijst op de verschrikkelijke verwondingen die het ondier de slachtoffers toebracht. De conferentie der zestien landen, welke momenteel in Parijs wordt gehouden, werd geopend door de Engelse afgevaardigde Bevin. Tijdens zijn openingsrede. Ontevredenheid over Indisch beleid van ministerie Beel Nu in Indië een faze van nieuw over leg is aangebroken en in Nederland nieuwe verkiezingen voor de deur staan, waarbij de ontwikkeling in de overzeese gebiedsdelen een groot deel van de inzet vormt, hebben de enquêteurs van het Nederlands Instituut voor Publieke Opi nie, in mondelinge vraaggesprekken met talloze mannen en vrouwen in alle groe-' peringen van ons volk opnieuw vragen over Indonesië gesteld. Een van deze vragen luidt: „Wanneer, met de Republiek van Djokja samen, een nieuwe „Verenigde Staten van Indonesië gesticht wordt, met een regering van Indische leiders uit alle gebieden van het eilandenrijk, hoe moet volgens U dan de verhouding tussen Indië en Nederland worden?" Een dergelijke vraag is al eerder in twee NJ.P.O.-enquêtes gesteld. Dit zijn de antwoorden: t-i 05 3 "2-2. H to CQ 1. Indonesië totaal onafhankelijk 12% 14% 17% 2. Pactische onaf hankelijkheid maar met nauwe banden tussen Indië en Ne derland 22% 36% 19% 3. Afhankel. van Nederland maar met veel zelfbestuur 33% 6% 47% 4. Even afhankelijk als voor de oorlog 13% 14% 11% Geen oordeel 20% 30% 6% Het komt er dus op neer dat voor de twee uitersten („Indonesië los van Hol land" en de koloniale verhouding van voor de oorlog) slechts kleine minder heden voelen. De grote meerderheid is voor een nieu we verhouding, die echter bij de aan hangers van verschillende partijen, èn van tijdstip tot tijdstip verschilt. Een ander aspect van dc mening der grote meerderheid, dat Indië en Ne derland één moeten blijven wordt be licht door de antwoorden op de her haaldelijk gestelde N.I.P.O.-vraag: „Wat vindt, U, moeten de Nederlandse troepen geheel Java bezetten of niet?" Nu Oct. Sept. 1947 1947 Geheel Java bezetten 42% 56% 49% Niet bezetten 27% 24% 24% Geen oordeel 31% 20% 27% „Bezetten" wordt nu door minder mensen voorgestaan dan bij de twee vo rige onderzoekingen en de gewijzigde omstandigheden hebben tevens een ho ger percentage „Niet bezetten" met zich mee gebracht. De ontevredenheid met het Indische beleid van de Regering is verminderd, over het beleid Vhn dr Van Mook in Bataria weet bijna de helft van het publiek geen 'oordeel te geven. Op N.I.P.O.'s vraag: „Vindt u dat dr Van Mook, de Luit.-Gouv.-Generaal, in Indië goed werk verricht of niet?" ant woordt: 22% Goed werk 30% Niet goed 48% Geen oordeel 1 En over het Indische beleid van het Ministerie-BeeJ Nu Sept. April 1947 1947 21% 22% 33% 42% 51% 32% 37% 27% 35% Goed Niet goed Geen oordeel De meerderheid van het publick was en is dus voor een blijvende nauwe band tussen Indonesië en Nederland en voor een groot gedeelte bereid om militaire maatregelen te steunen. De tevreden heid met het regeringsbeleid is ge ring: Velen vinden, zoals uit de Gal- lup-enquête van Januari j.l. bleek, dat de Indonesische kwestie zo snel mo gelijk opgelost moet worden (27% gaf toen namelijk te kennen dat zjj dit als de dringendste Regeringstaak be schouwen). "N Morgenavond gaat Bach's „Mat- theus Passion": dat wondere, in 5 tonen heenvlietende lijdensverhaal van de Heiland. Duizenden zullen het opnieuw beluisteren onder de brede hemel der Hooglandse-kathedraal en er de wijding van ondergaan. In deze tijd wordt het onvergan kelijke oratorium in ontelbare plaatsen van ons land gezongen: van het uiterste Zuidelijke puntje tot in het hoogste Noorden toe. En overal zal eerbied zijn. ook daar waar de uitvoering minder volmaakt is, Want het gaat om het „Woord" ep de „Waarachtigheid." Vraag het onze solisten, hoevele malen zij hun partijen in deze we ken zingen en zij zullen U vreemd aankijken, want ze zijn de tel kwijt. En tóch doen zij het steeds met dezelfde devotie. Want ze weten iets kostbaars te mogen geven, dat de toehoorders opheft en hoe de opperste schoon heid van Bach's oeuvre een tot noodzaak geworden balsem voor hart en geest der toehoorders is. Ook Ik ben de tel kwijt geraakt. Als kleine jongen werd reeds de roepstem gevolgd van de meester, die de klassen rond ging en vroeg wie onzer in het jongenskoor wilde meezingen. We zongen de hemelse koraal melodie van het onschuldig Lam Gods onder de oude heer Schoon- derbeek met een overgave, een fris heid en klaarheid, zoals alleen een kind dat kan doen. We kunnen de jongens benijden, die deze taak nü vervullen. Wij voelden ons deel van een on metelijk geheel en waren de kleine volgelingen van dat superieure en onvergetelijke viertal: mevrouw Noordewier-Reddinguis. mevrouw De Haan-Manifarges - of 'n Hon a Durigo - van Thom Denijs en Carl Erb. En als volwassenen gingen we op in het grote koor, dat zich tenslotte „met tranen nederzet" en zich „ge borgen weet in de Goddelijke rust". Eerbiedig, nederig en ontvanke lijk zetten wij ons morgen weder om terneer, om Bach's troostrijke klanken te volgen en het Evangelie te ondergaan. Zoals prof. Van der Leeuw het zo treffend heeft gezegd: „Bach, een geweldig musicus, een dichter, een theoloog, een liturg en priester, een kinderlijk-gelovige, zo staat hij voor ons en leidt nog heden als Cantor de grote eredienst, die tot Gods eer in eeuwigheid wordt gezongen." Wij staan in die eeuwigheid en luisteren naar een eeuwigheidszang: onuitputtelijke bron van kracht en ontroering voor hen, die gelo ven. En die dat Geloof in deze drei gende en verwarrende tijd minder dan ooit kunnen missen Wij détnken Bach. voor wat hU ons opnieuw zal schenken! FANTASIO .J Pogingen tot een wapenstilstand De commissie voor Palestina van de Veiligheidsraad heeft te Lake Success haar tweede rapport gepubliceerd, dat gebaseerd is op de bevindingen van de vooruitgezonden groep van de commis sie die zich thans te Jeruzalem bevindt. In het rapport wordt er de nadruk op gelegd, dat, tenzij rust en orde worden hersteld, het niet mogelijk zal zijn het besluit van de Algemene Vergadering uit te voeren. De commissie is daarom tot de „onvermijdelijke conclusie ge komen, dat, wanneer het Britse man- BINNENLAND Oud-officieren van de Amerikaanse 82ste luchtlandingsdivisie die deelgeno men hebben aan de bevrijding van Nij megen, hebben aan president Truman voorgesteld een fonds te stichten voor de heropbouw van de Nijmeegse universi teit. De president heeft terstond van zijn instemming met dit voorstel doen blijken. De Spaanse gezant te Den Haag. de hertog van Saulucar la Mayor, Is benoemd tot zaakgelastigde te Londen. Over de malversaties bij de Alge mene Uitrusting te Delft vernemen wij nog, dat deze over een periode van onge veer 1^ jaar lopen. Het onderzoek strekt zich over tal vaa afdelingen in het land uit. De actie, op initiatief van de Ca ritas Missie te Slttard ondernomen, om aardappelen tot een hoeveelheid van 2000 ton onder Nederlanders ln Duitsland tc verdelen, heeft een zeer gunstig verloop In gelden werd tot nu toe ontvangen een bedrag van f. 175.000. Ook schenkingen ln natura komen van alle zijden binnen. Een van d-i employés ln een Middel burgse wasserij, de 39-j. mej. P. uit Sou burg, die bezig was de vloer te vegen, geraakte met 't haar tussen de draaiende as van een electrische mangelmachine, met het gevolg, dat het haar en de hoofdhuid werden afgerukt. In ernstige toestand is zij naar het ziekenhuis ver voerd. Een brand richtte bij de N.V. Lak- lndustrie Nederland, een onderdeel van de N.V. Verffabriek P. Schoen en Zn. te Zaandam, een schade aan van f. 15.000 tot f. 20,000. doordat een aantal vaten met grondstoffen in vlammen opging. De beurzen voor de geld- en fondsen handel te Amsterdam zullen op Goede Vrijdag a.s. gesloten zijn. Op de alg. begraaf plaats te Bussum Is gistermiddag onder zeer grote belang stelling het stoffelijk overschot ter aarde besteld van de 71-j. antiquair Koldijk, die het slachtoffer werd van e^n door twee zigeuners op hem gepleegde moordaanslag. Nederlandse arbeiders die ln Duits land wonen, kunnen als grensgangers ln ons land werken. Dezer dagen is hier over een accoord tot stand gekomen tus sen de Nederlandse regering en de En gelse bezettingsautorlteïten 4n Duitsland. Het Noorse verbond van zeelieden heeft vier communistische leden wegens „schadelijke activiteit" geroyeerd, terwijl het bestuur van de vakverenigingen te Oslo alle communistische leden van die vakverenigingen van het lidmaatschap vervallen verklaard heeft. De kanonneerboot H. M's „Van Kinsbergen" zal zeer binnenkort voor een oefenrels naar West-Indlë vertrekken. De Utrechtse gemeenteraad zal ln een buitengewone vergadering op Woens dag 31 Maart, 's middags te 2 uur. af scheid nemen vaji burgemeester mr dr G. A. W. ter Pelkwijk. In tegenwoordigheid van de Com missaris der Koningin in de provincie Groningen, de heer E. H. Ebels, het vol tallig college van B. en W.. alsmede auto riteiten van Justitie en politie, werd gis teren op het hoofdbureau van politie te Groningen een gedenksteen onthuld voor de gevallen politiemannen. Do burge meester, mr P. W. J. H. Cort van aer Linden, aanvaardde namens het gemeen tebestuur de steen. Een militair, die leerde autorijden, veroorzaakte bij de eerste 100 M.. welke hij met een militaire vrachtauto reed. te Almelo een ernstig verkeersongeval. HIJ maakte een foutieve bocht en reed de op een motorfiets uiterst rechts rijdende wijkverpleegster, de 25-J. mej. W. Nljhof uit Vrlezenveen, omvet. Z{] werd ongeveer 20 M. met de auto meegesleurd en over leed aan de bekomen verwondingen De omzet van do Noord-Hollandse groentenvellingen was in het afgelopen jaar f. 57.767.357 tegen f. 52.118.596"ln het jaar 1946, zodat dus f. 5.648.761 of ruim 10% meer is omgezet. Een bedrag van 106.466 pond ster ling, d.l. ongeveer f. 1.100.000, Is ten bate van het Engels Landbouw Noodfonds, verkregen uit de veilingen der geschenk zending vaarzen, die de Nederlandse re gering onze bondgenoot uit de oorlog ein de 1947 aanbood naar aanleiding van de enorme schade door de zeer strenge win ter 1946/47 en rampspoedige overstromin gen aan dq, Britse veestapel toegebracht. De Engelse minister van landbouw, Wil liams, heeft hiervoor zijn dank betuigd. Vermoedelijk door kortsluiting ont stond brand in een vrachtauto, gestald in de garage van een oliehandel te Drachten. Men kon niet voorkomen, dat het garage complex geheel uitbrandde en dat zes auto-chassis door het vuur vernield wer den. De 52-J. machinist P. Bakelaar uit Middelharnis. die met de veerboot „Mid- delharnis" een dag dienst kwam doen op het veer Zijpe-Anna Jacobapolder ln ver band met de proefvaart van de nieuwe veerboot „Grevellngen" is 's avonds, toen hij zich aan boord wilde begeven, door de duisternis misleid, van de steiger gevallen. De ontboden geneesheer kon slechts de dood constateren. Het slachtoffer was ge huwd en vader van 4 kinderen. BUITENLAND President Truman heeft het Congres medegedeeld, dat de tijdens de oorlog en onmiddellijk daarna volgens de leen- en pachtwet door de Verenigde Staten ver leende hulp meer dan 50 milliard dollar beloopt. De Egyptische Kamer van Afgevaar digden heeft eenstemmig in principe een voorstel aanvaard de constitutionele titel van koning Faroek te veranderen in „ko ning van Egypte en de Soedan". Het voorstel tot beschikbaar stellen van 100 mlllloen kronen voor de defensie is door het Noorse Storting aangenomen met alleen de stemmen van de 11 commu nisten en één afgevaardigde van de ar beiderspartij tegen. De Verenigde Staten hebben het Joe- go-Slavisch protest tegen de aanwezigheid van de voormalige rijksbestuurder van Hongarije, admiraal Horthy, op de brui loft van een Amerikaans functionaris te Muenchen van de hand gewezen. Het Brusselse studentengenootschap „Geen taal, geen vrijheid" heeft een motie aangenomen, waarin de academische over heid met aandrang wordt verzocht maat regelen te nemen, die tot de tweetaligheid van de vrije universiteit te Brussel zullen leiden. Op het ogenblik wordt ln de meeste faculteiten van de vrije Brusselse univer siteit ln het Frans gedoceerd. Sir Stafford Crlpps heeft ln het En gelse Lagerhuis verklaard, dat Britse va- cantlegangers met Ingang van 1 Mei mogen reizen naar Oostenrijk. Denemarken. Frankrijk. Italië, Nederland, Noorwegen. Portugal en Zwitserland, met medeneming van 35 pond sterling en 25 pond sterling per kind. In een doorgangskamp te Allen (Wuertemberg) zijn 300 Tsjechoslowaakse vluchtelingen aangekomen, die tot do vroegere Tsjechische socialistische partij behoorden. Onder hen bevinden zich vier pa rlementsleden Denemarken en Spanje hebben een wederzijdse handelsovereenkomst onder tekend voor de tiid van een Jaar en tot een bedrag van 25 mlllloen kronen. Maarschalk Stalin en Molotof heb ben gisteren Dlmltrof. de Bulgaarse pre mier en Kolarof; de Bulgaarse minister van buitenlandse zaken, die met een dele gatie te Moskou zijn aangekomen om te onderhandelen over een verdrag van we derzijdse hulp met de Sovjet-unie. daat eindigt, het Heilige Land waar schijnlijk ernstig zal hebben te leiden van administratieve chaos, wijdverbrei de strijd en bloedvergieten. De commissie voor Palestina be staande uit vier permanente leden van de Veiligheidsraad (China, Frankrijk, de S.U. en de V.S.) is gisteren opnieuw te New York bijeengekomen. Nachleh, vertegenwoordiger van het Arabische Hoge Comité, heeft opnieuw iedere bespreking over de verdeling van de hand gewezen en de eis gesteld tot de vorming van één onafhankelijke staat 4n Palestina. Na zijn verklaring werd Nachleh ge vraagd of de Arabieren bereid waren mede te werken aan het tot stand bren gen van een wapenstilstand in Pa lestina. Nachleh antwoordde het ver zoek over te zullen brengen. Van Joodse zijde schijnt men niet ge heel afwijzend te staan tegenover de wapenstilstandidee. De „Commissie der Grote Vier" is het in beginsel er over eens geworden, dat inmenging van buitenaf in Pales tijnse aangelegenheden een bedreiging van de vrede vormt. Amerika, Frank rijk en de Sovjet-Unie waren het er over eens, dat de aanhoudende infiltra tie van gewapende vijandige elementen in Palestina, met het doel de uitvoering van het verdelingsplan te verhinderen, een bedreiging van de vrede vormt. China was van oordeel, dat het woord „infiltratie" betrekking moest hebben op manschappen en wapens, zowel voor Joden als Arabieren. Ex-koning Michael contra de Sovjets SCHERPSTE CRITIEK. Ex-konlng Michael van Roemenië heeft te New York zijn tot nu toe krach tigste kritiek op de Sovjet-Unie geuit. „Onze machtige buur, met wie wij sa men hoopten te werken, heeft het nodig geoordeeld onze patriotten gevangen te zetten, onze verkiezingen te vervalsen en door bedrog en terreur Roemenië instel lingen op te dringen, die geheel vreemd zijn aan zijn tradities", aldus de ex- koning. „Wij hopen, dat onze landgeno ten onder leiding van de 'Westerse be schaving hun geloof en individuele vrij heid herkrijgen en ons land zijn onaf hankelijkheid."

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1