Amerikaanse Senaat aanvaardt hulp aan Europa Heden 16 landen-conferentie te Parijs WEERBERICHT Merkwaardig geluid uit Amerika Géén samenwerking meer met Communisten! Nederlandse volk is anti in merg en been Met een enkel woord 87ste Jaargang MAANDAG 15 MAART 1948 1 No. 26337] LEIDSCH Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 3.90 per 3 maanden; 30 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1. Leiden - Giro no.: 57055 Na een debat van meer dan 11 uur werd het wetsontwerp voor hulp aan Europa door de Amerikaanse Senaat gistermorgen vroeg met 69 tegen 17 stemmen aangenomen. Het wetsont werp gaat nu naar het Huis van Af gevaardigden. Alle voorstellen, en amendementen werden tevens verworpen. Alleen een fonds van 44 millioen dollar voor aan koop van overtollige Amerikaanse land bouw producten is Zaterdag toegevoegd aan het voorgestelde bedrag van 5.300.000.000 dollar voor steunverlening aan Europa volgens het plan-Marshall. Het amendement moet echter nog aan vaard worden door de gezamenlijke com missie van Senaat en Huis van Afge vaardigden voordat, het definitief in de wet kan worden opgenomen. Men verwacht, clat het Huis van Af gevaardigden ernstige pogingen zal doen, de voor het plan-Marshall uitgetrokken som te verlagen. De republikeinen zou den voorstellen het plan-Marshall en de fondsen voor China, Turkije en Grieken land met elkaar te verenigen. Afgevaardigden van 16 landen zijn gisteren per auto, spoor en vliegtuig in Parijs aangekomen ter bijwoning van de conferentie over het plan-Mars hall, die heden te 15.00 uur zal be ginnen. Tegen de middag arriveerden de Ierse, Turkse, Griekse, Italiaanse, Oostenrijk se en Portugese afgevaardigden, even als sir Edmund Hall Patch, directeur van economische zaken van het Britse ministerie buitenlandse zaken en leider van de Britse delegatie. Graaf Carlo Sforza, de Italiaanse mi nister van buitenlandse zaken, ontving een speciale correspondent van Reuter in zijn privé-rijtuig van de Simplon Oriënt Expres op weg naar Parijs. „Het wordt tijd", aldus Sforza, „om te besef fen, dat onze voornaamste taak is tot de organisatie van Europa te geraken. Ik ga vol vertrouwen naar Parijs omdat de omstandigheden het voor ons allen noodzakelijk gemaakt hebben op belang rijke punten overeenstemming te berei- ken. De secretaris van de Ierse delegatie verklaard tegenover Reuter, dat indien Portugal de toelating van Spanje tot de Marshall-landen zou voorstellen, Eire dit voorstel niet zou bestrijden. De Britse minister van buitenlandse zaken. J3evin, heeft bij zijn vertrek naar 'Parijs verklaard, dat hij hoopte, dat de plenaire zitting der conferentie een te ken was van de bredere samenwerking tussen Europese naties. Indien alle na ties vrij waren, aldus Bevin, zouden ze alle meedoen „Alle landen wilden ver leden jaar Juni komen, maar het werd hun belet." Bevin voegde er nog aan toe, dat het vyf mogendheden-verdrag tussen Frankrijk, Groot-Brittannië en de Benelux, „als alles goed gaat", Woens dag ondertekend wordt. Nader wordt gemeld, dat dit Woens dag o'm 17 uur zal geschieden. Er zullen geen gedelegeerden van de drie Westelijke zones van Duitsland deel nemen aan de opening van de 16-lan- denconferentie. Indien zij daartoe zullen worden uit genodigd, zullen de drie zones geallieerde functionarissen met Duitse adviseurs af vaardigen. t Uit Britse, bron werd vernomen, dat alle stappen zullen worden gedaan om te verzekeren, dat West-Duitsland deel zal hebben aan de besprekingen over het plan-Marshall. Een program van actie voor het her stel van Europa, dat is opgesteld door vooraanstaande zakenlieden en deskun digen uit 10 landen w.o. Nederland, zal door Arthur Guinness, president van de Intern. Kamer van Koophandel, aan de 16-landenconferentie worden voor gelegd. Volgens het program wordt aan bevolen, dat de bestaande hulpbronnen Tegen de dictatuur SOCIALISTISCHE LEIDERS-IN- BALLINGSCHAP WILLEN ORGANISATIE. Vier socialistische leiders-in-bailing- schap uit Oost-Europese landen, hebben te Parijs -gemeenschappelijk een oproep gedaan om tot „reorganisatie van Euro pa te geraken", dictatuur weg te vagen en de wedergeboorte van vrij socialisme te bewerkstelligen. Het waren Karl Pe- yer, ex-voorzitter van de Hongaarse so ciaal-democraten, Zivco Topalovitchj. ex- voorzitter van het Joegoslavische „ver bond van verzetsstrijders", Zygmunt Za- remba, voorzitter van de Poolse socialis tische partij-in-ballingschap, en Jancu Zissu, gedelegeerde van de Roemeense onafhankelijke sociaal-democraten. Deze vier worden beschouwd als de „kern van een internationale van socialistische par tijen uit Oost-Europese landen." VLIEGTUIGRAMP IN ALASKA. Een vliegtuig, komende, uit Sjanghai, is in Alaska tegen een berg gevlogen. Aan boord oevonden zich behalve de be manning 24 passagiers, zo wordt van of ficiële zijde medegedeeld. Daarna is het toestel twee en een half duizend meter omlaag gestort. Reddingswerkzaamhe den zijn onmogelijk en men moet aan nemen, dat alle inzittenden gedood zijn. VEEL BEWOLKING. De Bilt verwacht tot morgenavond: Meest zwaar bewolkt «smet voornamelijk dn het Noorden van het land plaatselijk enige lichte regen. Matige, langs de kust tijdelijk krach tige, Zuid-Westelijke wind. Zachter des nachts. Overdag weinig verandering van temperatuur. V 16 MAART. Zon op: 6.53 uur; onder: 18.46 uur. Maan op: 8.52 uur; onder: 0.40 uur (N.M.) Hoogwater te Katwijk te 7.00 en 19.20 u. voornaamste uitrustingen ten volle en doelmatig moeten worden benut al vorens een land het morele recht heeft aanspraak op hulpverlening te maken. Onder het hoofd „deflatie zonder tranen" wordt gezegd, dat het de voornaamste en gebiedenste plicht van de Europese regeringen is om de na-oorlogse inflatie tegen te houden door de begrotingen zo danig in evenwicht te brengen, dat daar door geen te zware eisen aan de natio nale hulpmiddelen gesteld worden. „Ge nationaliseerde industrieën moeten winstgevend gemaakt worden, het aan tal ambtenaren aanzienlijk verminderd worden. De ontslagen ambtenaren moe ten snel in het productieproces opgeno men worden voor vroegtijdige vermin dering van belasting of voor niet-essen- tiële uitgaven doch gebruikt worden voor de bestrijding van de inflatie, waar door. de inflatie „zonder tranen" teweeg gebracht zal worden." Finnen 20 Maart naar Moskou De Finse minister-president, Pekkala, heeft in een radiorede medegedeeld, dat de Finse delegatie voor onderhandelin gen over een verdrag van vriendschap en militaire bijstand met de Sovjet-Unie 20 Maart naar Moskou zal gaan. Pekkala voegde daaraan toe, dat het verdrag met de Sovjet-Unie in geen enkel opzicht van invloed zal zijn op de onafhankelijkheid en souvereiniteit van het land. Ook zal het geen wijziging van de internationale betrekkingen bete kenen. „COMITÉ'S VOOR REVOLUTIONAIRE ACTIE" IN OOST-DUITSLAND. De „Neue Zeitung" deelt mede, dat de socialistische eenheidspartij besloten heeft tot instelling van „comité's voor revolutionaire actie". In de boezem van de „economische commissie" van de Sovjet-Russische zone zouden reeds der gelijke comité's zijn opgericht. Voor naamste taak van deze comité's zou zijn een zuivering uit te voeren onder het personeel van de besturen. Daarna zou den deze comité's, die uit „betrouwbare communisten" bestaan, de uitvoerende organen moeten worden van de „Volks raad", welke door het „Volkscongres" zou moeten worden opgericht:* Taft contra Byrnes Byrnes, de vorige Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, heeft te Charleston in Zuid-Carolina (V.S.), een rede gehouden, waarin hij er o>p aandrong, dat de Verenigde Staten zul len handelen en geen schriftelijk protest sturen indien de onafhanke lijkheid van Italië, Frankrijk, Grieken land of Turkije direct of indirect door een aanvaller wordt bedreigd. „Niets rechtvaardigt de hoop, dat de USSR met de-volledige absorbering van Tsjecho-Slowakije en Finland tevreden zal zijn," zo zeide Byrnes. „In het lioht van de Sovjet-Russische verklaringen en daden moeten wij aannemen, dat de USSR het program van haai' imperia lisme nog niet heeft voltooid." Byrnes wees er op, dat de Italiaanse verkiezin gen in April zullen worden gehouden en hij zeide. dat volgens de beste in lichtingen, die tot dusver beschikbaar zijn, de communisten bij de verkiezin gen de macht in Italië niet zullen ver werven. „Indien de USSR van plan is in Italië te dben, wat zij in Hongarije en Tsjecfho-Slowakije heeft gedaan., kunnen wij verwachten dat zij zal in grijpen. zo gauw zy tot de gevolgtrek king komt, dat de communisten in de verkiezingen niet zullen winnen," zo ver klaarde Byrnes. „zy zal niet wachten totdat de verkiezingen uitwijzen, dat de communisten in de minderheid zijn. Dit alles biedt de vredelievende Ameri kanen een verschrikkelijk probleem, dat we echter in het gezicht moeten zien." „Wij moeten thans onze koers bepa len, Wij kunnen ndet wachten tot de Europese democratieën ten onder zijn gegaan." Byrnes bracht in herinnering, dat de Truanan-leer de politiek der Ver. Staten beheerst en hij noemde het noodlottig, indien de USSR ten onrech te zou gaan geloven, dat de Ver. Staten de plechtige beloften, die de president in zijn rede tot het congres had afge legd, niet zouden nakomen. „In 1914 en opnieuw in 1939 vergisten de Duitsers zich in, wat zij geloofden, onze besluiteloosheid en militaire on macht. Het gevolg was oorlog." „Ik ben er zeker van,*' aldus Byrnes, „dat, in dien de Sovjet-Russen gaan inzien, dat wij werkelijk menen wat wij zeggen, zij zich zullen bedenken alvorens verder te gaan met hun pogingen geheel Eu ropa te overheersen." De republikeinse candidaat voor het presidentschap der V.S., senator Taft, heeft verklaard, dat hij het oneens is met Byrnes, wat betreft diens bewe ring, dat de Verenigde Staten binnen vier vijf weken voor een crisis met de Sovjet-Unie zouden staan. Taft zei, dat tot dusver de Sovjet-Unie slechts de invloedssfeer verstevigde, die haar was toegekend volgens het verdrag van Jalta." De Sovjet-Unie „heerste al over Tsjecho-Slowakye vóór de communisti sche coup, die alleen een uitvloeisel was van consolidatie-tactiek." Als dit oor log zou inhouden, aldus Taft, verdoen we onze tijd. Van het herstelprogramma voor Eu ropa verwachtte hij pas over een half jaar gevolgen.* Aangaande Itaue vs.- klaarde hij: „Wat kunnen wij er aan doen, als de communisten daai de ver kiezingen winnen. Dat is geen militaire daad." Hij was van mening, dat de communisten in Italië niet zullen win nen en dat de situatie, die in de we reld bestaat, neerkomt op „nog steeds een invloeds-oorlog, ndet een militaire oorlog." Nauwelijks begint het weer iets beter te worden of overal beginnen de boot liefhebbers hun bootje op te kalafateren en weer bedrijfsklaar te maken voor een hopelijk spoedige start. Op vele werven en werfjes kan men Zaterdags middags een drukte van belang waarnemen. Uit Tsjecho-Slowakije BEGRAFENIS JAN MASARYK. Zaterdagmiddag is het stoffelijk over schot van Jan Masaryk ter aarde be steld. Bij de plechtigheid in het Pan theon van het Nationale Museum te Praag, welke aan de begrafenis vooraf ging, was president Benesj tegenwoor dig. De communistische minister-presi dent, Gottwald, hield hier een herden kingsrede. waarin hü namens de natie de laatste eer bracht aan de overledene, voor een gehoor van enkele honderden eregasten. Gottwald herhaalde de beschuldiging, dat de verwijten uit het Westen de ge voelige Masaryk er toe gebracht zouden hebben zich het leven te benemen. Hij eindigde met te zeggen: „In Masaryk is niet alleen een groot staatsman en een groot Tsjecho-Slowaak heengegaan, doch ook een goed, een te goed mens". Op de katafalk werd een krans van president Benesj gelegd. De kist was bedekt met de nationale vlag. Ondet de aanwezigen bij de plechtig heid was ook het gehele corps diploma tique. Verder waren aanwezig de leden van regering en parlement en vertegen woordigers van alle kerkelijke gezind ten, universiteiten, rechterlijke macht, leger en departementen. De plechtigheid werd besloten met het zingen door een kinderkoor van het lievelingslied van wijlen president Tho mas Masaryk Ploeg uw land, mijn zoon". De kist met het stoffelijk overschot werd vervolgens door legerofficieren naar buiten gedragen en op een affuit geplaatst, terwijl door rondcirkelende vliegtuigen militair saluut werd ge bracht. Een militaire auto, behangen met het Tsjecho-Slowaakse rood-wit- blauw, was voor de affuit gespannen. Van het Czernin-paleis, het departe ment van Buitenlandse Zaken, af -werd het stoffelijk overschot per auto over gebracht naar het kerkhof van het dorp Lany, onder geleide van familieleden en enige officiële genodigden. Clementis, onder-minister van Bui tenlandse Zaken, sprak op het kerkhof de grafrede uit. De voormalige Tsjecho-Slowaakse ambassadeur te Washington, Slavik, heeft verklaard, dat de Tsjecho-Slo waakse minister van Binnenlandse Za ken, Nosek. (communist) president Be nesj het houden van twee afzonderlijke radio-boodschappen verboden heeft. Slavik. die onlangs als ambassadeur is afgetreden uit protest tegen de nieu we regering in zijn land, voorspelde, dat er een „zeer sterke ondergrondse bewe ging" in zijn land zou worden gevormd, welke weerstand zou bieden aan de nieuwe „door de communisten opgeleg de" regering. O Het Tsjecho-Slowaakse ministerie van Binnenlandse Zaken heeft medegedeeld, dat tijdens de recente politieke crisis een spionnagecentrum is ontdekt in het gebouw van de Tsjechische socialisti sche partij te Praag. Dit centrum zou gestaan hebben onder leiding van dr Wladimir Krajina, de secretaris-gene raal van de partij, die vorige maand ge arresteerd en weer vrijgelaten is, in sa menwerking met Otto Hora en Alois Cizer, twee parlementsleden van de nationale socialisten. Opheffing van de parlementaire onschendbaarheid van deze drie personen,zal verzocht worden. Dr Cepicka, de minister van Justitie, heeft in een rede te Olumouc (Oll- muetzï een drastische hervorming aan gekondigd van de rechtspraak, in het kader waarvan de rechtbankenzouden worden gezuiverd, de processen tegen collaborateurs weer aanhangig gemaakt en volksrechtbanken voor korte gedin gen zouden worden opgericht. Voorts zou het advocaten in de toekomst on mogelijk gemaakt werden „misdadigers te verdedigen en hen voor de wet te verbergen". De nieuwe rechtsorde in de geest van de volksdemocratie zou de oude wetten, gebaseerd op de uitbuiting van de ene mens door de andere uitschakelen. DE ACTIVITEIT IN EN OM PALESTINA. Sir Alexander Cadogan, de Britse ge delegeerde bij de V.N., heeft tegenover de .grote vier" verklaard, dat 500 Joe- goslaven op weg zijn om zich bij de Arabieren in Palestina te voegen. Ca dogan was verzocht verdere inlichtin gen te verstrekken over activiteit van gewapende groepen in en om Palestina. Intussen duurt in Palestina de strijd, heftig voort. Weer worden er vernielin gen gemeld. Resolutie van de Kath. Volkspartij: Aether- en ambtenaren-verbod op komst? Op de Partijraad van- de Katholieke Volkspartij te Utrecht is, na de ope ningsrede van de voorzitter, de heer J. W. Andriessen, een ontwerp-resolutie n.a.v. de gebeurtenissen in Tsj.-Slowa kije ingediend, die met alg. st. werd goedgekeurd. Daarin begroet de Partij raad van de K.V.P. met voldoening het besluit van de redenering, om het machtsapparaat der overheid zodanig te versterken, dat, bij snelle en doel treffende uitvoering van dit besluit, aan communistisch geweld onder elke omstandigheid de kop kan worden in gedrukt. De K.V.P. dringt er met klem bij de regering op aan, door wettelijke maatregelen de openbare veiligheid ook verder te waarbCTgen, met kracht te waken tegen elke intimidatie en ter reur en te kernen tot afdoende veilig stelling der demccratisohe orde en vrij heden. Het partijbestuur draagt op door alle dienstige middelen te oeverderen dat aan samenwerking met communisten, ook in de uitvoerende organen der pro vinciën en gemeenten, in navolging van de onafgebroken pnactyk in het rijk, een einde wordt gemaakt en roept ge heel nationaal Nederland op: 1. actieve steun en medewerking te verlenen, persoonlijk zowel als ge meenschappelijk, aan de door dc re gering te treffen maatregelen; b. bij dc komende verkiezingen een duidelijke nederlaag aan de Commu nistische Partij Nederland toe te brengen; c. op alle terreinen van het maat schappelijk- en staatkundig leven het communisme in al zijn vormen daad werkelijk te bestrijden. Tegen Trumans candidatuur VERZET IN HET ZUIDEN. Op een conferentie van gouverneurs van Zuidelijke Staten van Amerika is eenstemmig besloten zich te verzetten tegen de herkiezing van Truman als president. De conferentie drong bij de hoofdzakelijk democratische kiezers der Zuidelijke staten aan, tot het uiterste te strijden tegen een candidaat voor het presidentschap of het vlce-president- schap, die het program voor de burger lijke rechten van Truman steunt, dat zich richt tegen ras-discriminatie ten op zichte van de negers. Poging tot beperking veto-recht IN KLEINE ASSEMBLEE. De VS zullen heden op de bijeen komst van de „Kleine assemblee" trach ten, aan het vetorecht der grote mogend heden bepaalde beperkingen op te leg gen. De voorstellen brengen geen ver andering in het vetorecht ten aanzien van belangrijke kwesties, die met de in ternationale vrede en veiligheid te ma ken hebben, doch hebben betrekking op onderdelen van meer ondergeschikt be lang. Tot de 31 gevallen.waaropvolgensde Amerikaanse delegatie in de Veilighêids- raad het vetorecht niet toegepast moest worden, behoren: de toelating van nieu we leden; de vorming van nevenorganen zoals commissies van onderzoek; beslui ten. of internationale vredesaangelegen- heden voor de algemene vergadering moeten worden gebracht; besluiten om een beroep op partijen te doen enig ge schil op vredelievende wijze bij te leg gen, onderzoek van enig geschil of enige situatie, die waarschijnlijk een interna tionale wrijving zal veroorzaken; elk be sluit, om iee'n conferentie bijeen te roe pen voor herziening van het handvest. Andere gevallen hebben betrekking op het internationale gerechtshof en op de vraag, of er bij de Veiligheidsraad ooit van een procedurekwestie sprake kan zijn. Met het oog op het feit, dat de Sla vische groep niet in "de „Kleine assem blee" is vertegenwoordigd, zijn waar nemers te Lake Success van oordeel, dat elk besluit over het vetorecht louter aca demisch zal zijn. De „Kleine assemblee" kan alleen aanbevelingen doen aan de algemene vergadering. BINNENLAND Tijdens de te Den Haag gehouden Jaarvergadering van de Nederlandse Vis sersbond heeft de directeur van de Visse ryen ir. G. J Llenesch gesproken over de noodzakelijkheid van samenwerking ln de visserijbedrijven ook op het gebied van crediet. Het hoofdkwartier van de Australische Luchtmacht heeft bekend gemaakt, dat een Australisch vlieger van de R.A.F. ls gearresteerd, verdacht van doodslag van een Nederlander op het eiland Morotal. Tijdens een ruzie zou de Nederlandse stuurman van het schip „Nassau". W, Anker, dodeiyk verwond zijn. De zaak ls in onderzoek. Vanmiddag zijn uit Tilburg 500 Oos- tenrykse kinderen vertrokken, die onder leiding van het comtié Kinderuitzending 1945 drie maanden ln ons land by pleeg gezinnen hebben vertoefd. Woensdag a s. zal de Eerste Kamer te twaalf uur ln openbare vergadering blj- ^nkomen. In een vergadering te Amsterdam, waar ruim 500 beroepsvervoerders uit het gehele land aanwezig warep, is opgericht de Nederlandse organisatie voor het be- roepsgoederenvervoer - wegstransporten, waarin het gehele Nederlandse particuliere beroepsvervoer zal worden verenigd. Jeugdverenigingen, die met de Paas dagen een fancy fair houden in het zwaar door de oorlog getroffen plaatsje Ottersum hebben bericht ontvangen, dat Prinses Juliana heeft toegestaan, een collectie van Hare poppen bij die gelegenheid tentoon- testellen. Besloten is de geldigheidsduur van het Nederlands-Pran6 handelsaccoord te verlengen tot 10 Augustus 1948. De contin genten, die er in zijn opgenomen, zyn dienovereenkomstig verhoogd. Dc politie te Emmer-Compascuum kreeg een tip, dat het ln de woning van de smokkelaar B. niet helemaal pluis zou zijn. By onderzoek werd een grote buit gevonden. Op alle' denkbare plaatsen on der de vloer, uit de schoorsteen enz. werd smokkelwaar te voorschijn gehaald be staande uit koplantaarns, dynamo's, koorts- thermometers, injectiespuiten, naalden, gereedschappen etc. Dr. J. Sweens (K.V.P.) lid der Tweede Kamer, heeft medegedeeld by de komende verkiezingen geen candidatuur voor de Tweede Kamer te zullen aanvaarden. De Vrije Universiteit te Gent heeft de titel van doctor honoris causa toegekend aan de psycholoog professor Bultendyk te Utrecht. Tijdens de variétévoorstellingen ln „Luxor" te Rotterdam van Zaterdagavond heeft Henrlëtte Davids uit handen van de secretaris van de Rotterdamse kunst stichting, de heer C. A. 't Hart, do Davids- ring ontvangen. Door het Kunst- en Kultuurverbond te Brussel wordt in samenwerking met de vereniging van Vlaamse letterkundigen, de Vlaamse Penclub en het Nationaal Toneel op Zondag 4 April in het Paleis voor Schone Kunsten te Brussel een P. C. Hooft- herdenklng georganiseerd, ter gelegenheid van de 30Óste verjaring van het overlijden van de Nederlandse dichter. Ile Nederlandse minister van Buiten lands^» Zaken, baron van Boetzelaer van Oosterhout ls gisteren te Parys aange komen. BUITENLAND Zes leiders van de nationalistische unie aan de Goudkust, waar twee weken geleden ernstige onlusten uitbraken, zijn ta Londen gearresteerd, aldus „Sunday Express". In de nacht van Zaterdag op Zondag is ln Engeland de Britse zomertyd Inge voerd. De Britse zomertijd is een uur voor op Greenwich-tyd. De Italiaanse politie heeft twee per sonen gearresteerd ln verband met de ont dekking van een wapenbewaarplaats ln de provincie Savona. Er werden zestig zware machinegeweren aangetroffen, 65 andere «automatische wapens, vierhonderd hand granaten en 26.000 patronen. Ook ln Flo- rance ls een wapenvoorraad ontdekt. Brigade-generaal Asslmakopoelos, be velhebber van de zevende Griekse divisie, ls gedood doordat zijn auto ln Thraclë op een myn ls gestoten. De geallieerde bestuursraad van Duitsland heeft de gewestelijke bevelheb bers gelast controle te oefenen op voor malige Duitse officieren, brandweer-com mandanten, leidende figuren bij de politie enz. ten einde tegen te gaan, aat deze de grondslag zouden leggen voor een her- milltalriserlng van Duitsland. Bericht over de arrestatie van hoge Sloveense functionarissen van de Sloveense regering en de communistische partij ls thans officieel bevestigd. Onder hen be vindt zich een onder-minister van in dustrie. Zij worden beschuldigd van „In filtratie ln de Sloveense communistische party ten behoeve van de Britse geheim© dienst. Het Amerikaanse ministerie van nationale verdediging heeft medegedeeld, dat hoge militaire leiders een conferentie to Key West (Florida) over een algeheel plan voor de Amerikaanse defensie hadden beëindigd. Dc plaatsvervangend leider van de oppositie in Australië. Harrison, heeft aangedrongen op de Instelling van een koninklijke commissie voor een onderzoek naar communistische activiteit ln Australië. Volgens Harrison waren er bewijzen van internationale spionnage-activiteit in ge heel Australië. Hy noemde tien grote bon den, die naar hy zeide, door de communis ten beheerst werden. Veertien leden der bemanning van de trawler „Epine" uit Huil zijn omgekomen by de stranding van het schip op klippen aan do Westkust van IJsland. Vier man zyn gered van de kust uit. Een spoelde levend aan. De geredden ma ken het redelijk wel. In het Suez-kanaal ls een Italiaans schip met ruwe olie na een aanvaring ln brand gevlogen. Men vreest, dat enkele personen de dood gevonden hebben. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft verklaard, dat de Amerikaanse diplo maten te Moskou sedert een week hebben geconstateerd, dat er zich voor de bakkers winkels te Moskou lange rijen vormen. De door het ministerie ontvangen berichten wijzen er op, dat er zich een ernstig broodtekort doet gevoelen. Ook zou er een sulkertékort heersen. De radio der Chinese communisten deelt mede, dat elf buitenlandse missiona rissen. behorend tot de Katholieke missie te Tsitslhar, tot drie h twaalf Jaar dwang arbeid zyn veroordeeld, beschuldigd van spionnage ten gunste van Tsjang kal tsjek, het verbergen van wapenen, sabotage van de communistische agrarische hervorming en samenwerking met de vijand tydens do Japanse bezetting van Mandsjoerye. 30.000 vrouwen zyn gisteren ln op tocht door de straten van Rome getrok ken in het kader van een massabetoging tegen de oorlog. Er werd 'geroepen: „weg met de atoombon" en „geef ons de vrede" De algemene raad der Belgische socia listische partij heeft een resolutie aan vaard. waarin zy zich volkomen verenigt met de West-EuropeEe Unie, die open moet worden gesteld voor alle democratische naties, dus niet voor Franco-Spanje. Eco nomische samenwerking dient volgens de resolutie hoofddoel te zijn. Tenslotte wordt gevraagd een billijke vertegenwoordiging der socialistische gedachte. Prof. mr C. P. M. Romme sprak over „De staatkundige toestand ep het par lementaire werk." Het eerste kabinet Beel nadert zyn einde, aldus prof. Romme en wel om een constructieve reden en die wy allen onderschrijven. De poging tot grondwet wijziging zal leiden tot het vormen van een nieuwe regering. Sprekende over de kloof tussen de communisten en alle andere delen van de bevolking zeide prof. -Romme, dat er van zyn kant ^een behoefte bestaat deze kloof te overbruggen. „By de ramp, die Tsjeoho-Slowakye heeft getroffen, moeten" aldus spr. „onze aandacht en' onze gebeden uit gaan in de eerste plaats naar het volk van Tsjecho-Slowakye, dat een ramp getroffen heeft van onbeperkte om vang." De reactie van Nederland be- wyst, aldus spr., dat de intense gevaar- ïykheid van het communisme is aan getoond met de Tsjecho-Slowaakse staatsgreep. Deze gevaarlijkheid is niet geboren met de staatsgreep, doch be stond al eerder. Ohua-cliill heeft het in 1946 al uitgedrukt in het Lagerhuis en in onze Kamer heeft spreker zelf vroe ger al maatregelen bepleit tegen het communisme. De overheid heeft uu dc voornaam ste stap gezet. Spreker heeft de over tuiging, dat tegen een snel en doel treffende uitvoering de CPN met haar mantelorganisaties moet bezwij ken. Daarnaast zyn nog andere maat regelen op komst, waarover spr. spoe dig meer hoopt te vernemen. Prof. Romme dacht hierbij o.a. aan het aether- en het ambtenaren-verbod. De opheffing van de CPN achtte hy niet nodig. „Wij kunnen ons een be ter middel veroorloven, wy willen nJ. de C.P.N. verslaan by de komende verkiezingen," zei spr. en hy besloot: „De KVP, de grootste politieke party van Nederland, zal aan de spits staan by de afweer van het communisme. Wy zullen de medewerking oproepen van andere partyen om aan de hele wereld te laten zien, dat het Neder landse volk te anti is in mefg en been om aan de communisten ook maar een duimbreed toe te geven. Chili's klacht Een Amerikaanse woordvoerder heeft verklaard, dat de Verenigde Staten vóór plaatsing op de agenda zullen stemmen, als het verzoek van Chili om een on derzoek naar de recente ontwikkeling in Tsjecho-Slowakye in te stellen, ln de Veiligheidsraad ter sprake komt. Dat wil echter niet zeggen, zo voegde de afgevaardigde der V. S., Austin, hier aan toe, dat de V. S. daarmee een uit spraak doen over de aard van de klacht zelf. Toen Jan Papanek Zaterdag in kennis gesteld werd van een besluit van de Tsjecho-Slowaakse regering hem te ontheffen van de functie van permanent Tsjecho-Slowaaks vertegenwoordiger by de Verenigde Naties, verklaarde hy te genover Reuters correspondent: „Ik zal dit besluit gewoon negeren.' Ik erken niet dc huidige zogenaamde vertegenwoordi gers van Tsjecho-Slowakye. Ik zal door vechten voor de vryheid van mijn land". DE SOVIETS LONKEN NAAR ITALIË Zoet gefluit Volgens radio Moskou heeft de Sov jet-Russische regering aan Italië voor gesteld, de onderhandelingen over han del en herstelbetalingen onmiddeliyk te beginnen.Italië had de Sovjet-Unie in een nota van 12 Januari meegedeeld, dat het bereid was onderhandelingen over deze onderwerpen te openen.' Volgens het radiobericht is de Sovjet- Russische regering van mening, dat belde partyen by deze onderhandelin gen trouw kunnen blyven aan de be palingen van het vredesverdrag. „Tevens kan de Italiaanse regering er van ver zekerd zyn, dat. Indien overeenstem ming over de kwesties van herstelbeta lingen wordt bereikt, alle economische en handelskwesties, voor zover het van de Sovjet-Unie afhangt, in het weder- zyds belang van beide landen zullen beslist worden". INTERNATIONALE SOCIALISTISCHE CONFERENTIE TE WARSCHAU. Op initiatief van de Poolse socialisti sche partij _zal aan het eind van April te Warschau een internationale socia listische conferentie gehouden worden over het herstel van Europa op socia listische grondslag. Het bestuur der Poolse socialisten verklaart, dat de uit nodigingen alleen verzonden zyn aan partijen of groeperingen, die tegen het hulpplan der V. S. stelling hebben ge nomen. Uitgenodigd zijn: de Tsjechi sche. Italiaanse, Hongaarse en Finse socialisten, alsmede de Franse groepe ring „La bataille socialiste", de linker vleugel der Britse Labour-party onder leiding van Zilliacus, de Bulgaarse en Zwitserse socialisten. De eerste vyf heb ben de uitnodiging reeds aanvaard. Van de laatste drie verwacht men nog ant woord. TUSSENTIJDSE VERKIEZINGEN IN FRANKRIJK. Een candidaat van generaal De Gaulle's „Rassemblement du peuple francais" is gekozen by een kantonnale tussentydse verkiezing te Pithiviers na bij Orleans (de zetel was tevoren inge nomen door een radicaal). -Hy werd met 2.074 stemmen gekozen. De radi cale candidaat verkreeg 1,913 stemmen, de communistische 1.292. Andere can- didaten verkregen minder stemmen. By een tussentydse verkiezing vóór de algemene raad van net departement Drome, gehouden te Valence in Zuid- Oost-Frankryk. werd de candidaat van. de MRP (katholieken) met 2158 stem men gekozen. De communistische can» didaat verkreeg 855 stemmen (de zetel werd tevoren ingenomen door een com- «ÉOifit).

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1