Herstel van Cultureel contact met Duitsland Neurenberg smeedt opbouwplannen VORMING VAN EEN WESTELIJK BLOK GESLAAGD! West-.Europese Unie voorgesteld Wat er in Indië gebeurt WEERBERICHT Met een enkel woord 87ste Jaargang ZATERDAG 13 MAART 1948 No. 26336 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 3.90 per 3 maanden; 30 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no.: 57055 In» record-tijd is de Vijfmogendheden- conferentie te Brussel tot overeenstem ming gekomen. Bewijs, dat de democra- tisohe 'staatsvorm geen beletsel behoeft te vormen om tot spoedige; besluiten te geraken! Te betreuren is evenwel, dat een dergelijke spoed-behandeling sleohts mogelijk schijnt te zijn, wanneer er een dreigend gevaar aanwezig is. Hetgeen impleciet inhoudt, dat er derhalve steeds tijd-winst is voor degene, die het kwade wil.... Maar laat ons niettemin verheugd zijn over het slagen van de conferen tie te Brussèl. Daar is immers de kiem gelegd voor het samengaaji van de Westerse landen: Engeland, Frankrijk, Nederland, België en Luxemburg, ter wijl de mogelijkheid voor aansluiting van andere landen open is gelaten. Ge dacht wordt in dit geval in de eerste plaats aan Italië. Vermoedelijk zal daar eohter wel eerst de uitslag der verkiezingen worden afgwacht. Helaas houdt Scandinavië zich afzij dig, gelijk reeds eerder vermeld. Daar (houdt men nog altijd vast aan de neu- traliteits-politiek, hoezeer is gebleken, dat deze slechts tot verderf kan leiden. Weliswaar is de inhoud van het ge sloten verdrag te Brussel, dat voor vijftig jaar zal gelden, nog niet be kend, doch dit staat tooh wel vast, dat bereikt is een economische, politieke en militaire overeenkomst, al schijnen de overzeese gebiedsdelen daarin dan niet begrepen te ziin. De dwingend^ noodzakelijkheid van damengaan. ter afweer van het dreigend gevaar is eindelijk erkend. Laat ons hopen, dat men op tijd tot dit inzicht is gekomen! Natuurlijk staat men in de Sovjet-* Unie op de achterste benen over deze „brutaliteit" van blokvorming tegenover het reeds gevormde blok in het Oosten. De officiële Izwestia schrijft o.m., dat tiaar te Brussel een „samenzwering te gen de vrede in Europa en tegen de democratische beweging - in de harten tier staten is uitgebroed". Beter bewijs, dat te Brussel raak is geslagen, schijnt bijkans niet te leve ren. De ramp, Tsjecho-Slowakije getrof fen, heeft althans dit voordeel opgele verd, dat het - Westen uit de slaap is wakker geschrikt en tot daden is over gegaan. Waarbij zich nu nog maatre gelen van inwendige aard zullen moe ten aansluiten, om het gevaar van de „vijfde colonne" tegen te gaan. Het geen speciaal op Frankrijk slaat, want in de andere vier landen is dit gevaar heel wat minder groot te achten, al zal men verstandig doen, het niet te onderschatten. Hoezeer in Tsjecho-Slowakije de koers naar Moskou overheerst, is wel licht het duidelijkst tot uitdrukking ge bracht door de zelfmoord van Jan Ma- saryk, de zoon van de grondlegger der republiek. Ter elfder ure is blijkbaar tot hem doorgedrongen het besef, dat Moskou de situatie volledig beheerste en hij, als verstokt aanhanger der ware democra tie, heeft daaruit de voor hem zo tra gische consequenties getrokken. Natuurlijk draait men van Sovjet zijde de zaken weer geheel om en heet het Westen de oorzaak van deze in- droevige historie, maar dht was nu eenmaal, niet anders te verwachten. Moskou zet immers op, precies dezelfde wijze, alleen nog wat geraffineerder, de propaganda-methode van een Goebbels voort. Vandaar ook de buitengewone eerbewijzen, die de overledene worden gebraqht, passend in het kader van volksbedrog,zoals Moskou dat demon streert. Hoezeer Moskou in Praag de lakens uitdeelt, is bewezen door het feit, dat het „gezuiverde" parlement eenstem mig de nieuwe regering Gottwald zijn fiat heeft gegeven, zich verlagend tot het ja-knikkend Nazi-parlement van Hitier. Hetgeen gesohiedde op de voor avond van de tiende verjaardag van Hitler's eérste agressie: de bezetting van Oostenrijk. Gelijk moeilijk anders te verwachten viel, heeft ook Finland, eenzaam als het stond, voor de Russische dwang moeten blikken en heeft het het aan bod van Stalin aanvaard om te komen praten over een verdrag van weder zijdse vriendschap en bijstand. Weldra zal dit spel te Moskou gaan spelen. En al bevestigt dit droeve gebeuren dan slechts de toch reeds onmiskenbare greep van Moskou op het arme Fin land, toch spreekt het wederom krach tig tot allen, die willen vasthouden aan de vrijheid van het individu, spreken en getuigen van persoonlijke overtui ging en aan de waarden der cultuur, voorzover nog aanwezig. Het Westen zijn de ogen open ge gaan en Brussel luidt een nieuw tijd vak in: het welbewust afweren van het communistisch gevaar. Geen agressie, alleen zelfverdediging! Ook Duitsland is daarbij ingescha keld en de eerste symptomen zijn daar, dat in Duitsland geen verder opdrin gen van Moskou zal worden getolereerd, integendeel, dat alles zal worden in het werk gesteld, om daar te handhaven de werkelijk vrije volksbeschikking. Verdrag van Brussel onvoldoende Drieënzeventig leden van het Britse Lagerhuis, uit alle partijen, hebben een resolutie ingediend, waarin aan gedrongen wordt op de stichting van een West-Europcse economische, so ciale en militaire raad, die de be voegdheid zou hebben de politiek van zijn leden op deze gebieden te coör dineren. Deze raad zou voorts tot taak hebben de handel tussen de leden-staten te ontwikkelen en de deviezen te stabiliseren. Communisten hebben natuurlijk aan de opstelling van deze resolutie niet meegewerkt. De parlementsleden (van de leider der jonge conservatieve „actie"-grcep, Quintin Hogg, tot de lei der der linkervleugel -der Labaur-partij, Richard Crossman) zullen aandringen op een spoedig debat over de resolutie in het Lagerhuis. In de resolutie wordt gevraagd om: 1. Onmiddellijke stappen, in overleg met het Britse gemenebest, om een West-Europese politieke unie te vormen, .sterk genoeg om de "Europese democra tie en de waarden van de Westerse beschaving" te redden en om een han delsgebied te vormen, groot genoeg, te zamen met de koloniale gebieden, om zijn samenstellende delen in staat te stellen tot het tot stand brengen van •het economisch herstel en stabiliteit. 2. Een snel uit te voeren politiek ter verzekering van een onmiddellijke en effectieve samenwerking tussen de lan den van West-Europa en een politiek, waardoor op den duur een Europese federatie tot stand komt. 3. De onmiddeülijke instelling van een raad van West-Europa, bestaande uit vertegenwoordigers van de zestien landen, die deelnemen aan het plan- Marshall en West-Duitsland Deze raad zou de algemene lijnen van een ge meenschappelijk optreden vaststellen. 4. De Europese federatie zou een con stitutie moeten hebben, gebaseerd op de principes van gemeenschappelijk staats burgerschap, politieke vrijheid en een representatieve regering. Griekenland en de Westerse Unie Een woordvoerder van het Griekse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft verklaard, dat Griekenland „de mogelijkheden zal onderzoeken" om zich aan te sluiten bü het vijfmogendheden- verdrag voor een Westerse Unie, dat de volgende week te Brussel zal worden ge tekend. Hij verklaarde, dat het ..duide lijk in Griekenlands belang was dit te doen", maar dat het nog te vroeg is om te zeggen in hoeverre de vijf landen verdere leden zullen begroeten. De ondertekenaars hopen niet alleen aan de Britse regering, maar aan alle regeringen van Europa, aan wie af schriften van de resolutie toorden ge zonden, een richtlijn te geven. Zij zijn van mening, dat in een verdeeld Euro pa de afzonderlijke landen niet kunnen voortbestaan. Een woordvoerder van de beweging noemde het vijfmogendhedenverdrag voor een Westerse unie, waarover men te Brussel heeft onderhandeld, .niets meer dan een ouderwets verdrag tus sen een aantal afzonderlijke staten, waarbij de staten in geheel geen sou- vereiniteit opgevenZij willen uitein delijk 'n geheel verenigd Europa, maar zij willen „voor het te i^at is iets doen voor West-Europa." Leden v. d. Économische Raad benoemd Bij K. B. zijn benoemd tot leden van de Economische Raad: Z.K.H. Prins Bernhard, J. Bommer, mr R. A: H. M. Dobbelman, dr H. J. Frietema, H. P. Gelderman, dr M. W. Holtrop, mr W. G. F. Jongejan, prof. H. A. Kaag, prof. dr P. Kuin, H. J. Kuiper, dr F. L. van Muiswinkel, W. Strijbis Pzn., A. Ver meulen, prof. mr F. de Vries, J. Wil schut. Tot voorzitter, onderscheidenlijk plaatsvervangend voorzitter zijn be noemd prof. mr F. de Vries en prof. H. A. Kaag. Tot secretaris is benoemd dr C. H. Schouten. ZU zullen binnenkort geïnstalleerd worden. 1 Tegen een ontwricht hart van Europa (Van onze Haagse Redacteur). Op initiatief van het Ned. Rode Kruis en het Ned. Genootschap voor Interna tionale Zaken is opgericht de „Coördi natie-commissie voor Culturele Betrek kingen met Duitsland". Naast genoem de initiatiefnemers hebben zich nog 18 grote organisaties bij deze commissie aangesloten te weten: Intern. Comm. van de Oecumenische Raad, Duitsland- commissie van het Interkerkelijk Over leg. Kath. Genootschap voor geestelijke vernieuwing, Europese Actie, Europese Werkkring, Intern. Vrijw. Hulpdienst, Intern. Student Service, Ned. Caritas Missie, Ned. Jeugdgemeenschap, Ned. Jeugd-Herberg Centrale, Werkgemeen schap Limburg. Verg. tot stichting van Volkshogescholen in Ned., Red. Ned.- Duits Cultureel Tijdschrift i.o., Comité Nederland-Duitsland, Ned. Vtouwen- Comité, Intern. Verband voor Christ. Opvoeding en Jeugdzorg, het Ned. Ver bond van Vakverenigingen en het Christ. Nation. Vakverbond. Over het toetreden van meer organi saties. ojn. de Néd. Arbeiders Beweging, wor.den besprekingen gqvoei$. Wat tot voor kort onmogelijk werd ge houden, gezien de begrijpelijke gevoe lens van ons volk na de barbaarse inval der Duitsers, is dus thans reeds een feit geworden: een grootscheepse actie tot medewerking aan de geeste lijke opheffing van het Duitse volk. Moge bij vele deelnemers een Christe lijke of humanitaire naastenliefde de drijfveer zijn, zeker zal ook de over weging gegolden hebben dat een ont wricht en verkommerd volk in het hart van Europa ook een haard van infectie is voor de omringende lan den. De nieuwe Commissie, waarvan het secretariaat is gevestigd aan de Korte Vijverberg 5 te 's-Gravenhage» laat, de aangesloten organisaties vrij in haar activiteit ter zake doch coördineert deze zo goed mogelijk, vertegenwoordigt de gemeenschappelijke belangen bij de Ned. overheid en de geallieerde bezet tingsautoriteiten, organiseert gezamen lijke acties (zoals het houden van voor drachten voor de Duitse krijgsgevange nen in Engeland) en onderhoudt een tweetal culturele centra in de Britse zone. Hier v/il men "ontmoetingen tussen Nederlanders en Duitsers mogelijk ma ken en centra scheppen voor het sociale en culturele leven van de Ned. bevol kingsgroep in Duitsland. De beide hui zen. een in Burgsteinfurt vrij dicht bij Enschedé, en het andere bij Dusseldorf, worden beheerd door het Ned. Rode Kruis. Zij bevatten resp. 25 en 18 ka mers, bieden slaapgelegenheid voor elk ongeveer 40 personen, hebben lees- en vergaderzalen enz. Het eerste huis functioneert reeds en de eerste reeks conferenties, door Christ, organisaties, is bereids geprojecteerd. De actie heeft al weerklank en warme instemming gevonden in Duitsland, zowel van de eigen bevolking als van de daar gevestigde Nederlanders en de bezettingsautorltelten en geniet de daadwerkelijke steun van onze Re gering, die een aanzienlijk bedrag aan subsidie schonk. Maar al is er vol doende om goed te kunnen starten, met meer gefd-zal de actie zich ze genrijk kunnen ontwikkelen. DE BESPREKINGEN DR \*AS MOOK—MOD. HATTA. Over de besprekingen tussen dr Van Mook en drs Moh. Hatta verneiqen wij, dat zij elkander gisteren tweemaal ont moetten „ten einde door persoqnlijk overleg te komen tot een uiteindelijke regeling van het Indonesische geschil". De besprekingen zouden tot onderwerp hebben gehad de buitenlandse betrek kingen en de coördinatie der krachten. strijd— REPUBLIEK WIL ZIJN EIGEN HAVENS BOUWEN! Ir. H. Laoh, Republikeins minister van Openbare Werken, heeft te Los Angeles verklaard, dat de Republiek plannen heeft ontworpen om haar eigen havens te bouwen, aangezien de Nederlandse controle hetgebruik van de tot nu toe bestaande havens voor de Republiek onmogelijk maakt. „Wij haten de Nederlanders niet", al dus verklaarde hij, „maar wij haten al leen hun systeem". Aan boord van het troepentransportschip „Volendam" gaat het -soldatenleven gewoon door. Onder grote belangstelling van de opvarenden en strikt volgens het aan de wal gebruikelijke ceremonieel worden 8 nieuwe officieren door de militaire commandant, Overste L. A. Heidoorn beëdigd. ONZE VERUEZEN De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in Indië ge sneuveld zün van de Kon. Land macht: Sold. Ie kl. L. de Jager, Scheveningen. Korp. G. van Soest, Stellendam, Sold. J. B. Temmink, Raalte. Sold, A. B. Verheij, 'Slie-' drecht. Kon. Marine: Kok ie kl. W. de Groot. Den Helder. NA TWINTIG JAREN Na twintig jaren in de gevangenis te hebben doorgebracht is een Siciliër, die wegens beweerde medeplichtigheid aan een moord tot levenslange gevangenis straf veroordeeld was, thans op vrije voeten gesteld. De rechtbank was na melijk op grond van nieuwe getuigenis sen tot de conclusie gekpmen. dat de man onschuldig was ZELFDE WEERTYPE. De Bilt verwacht tot morgénavond: Plaatselijk ochtendmist. Na een iets koudere nacht morgen overdag onge veer dezelfde temperatuur als vandaag. Over het algemeen weinig bewolking en droog weer. Meest zwakke wind uit uit eenlopende richtingen. 14 MAART. Zon op: 6.57 uur; onder: 18.42 uitf. Maan op: 8 17 uur; onder: 22.59 uur (N.M.) Hoogwater te Katwijk te 5.53 en 18.06 uur. (15 Maart 6.25 en. 18.42 uur). Met de „Kota Inten" naar Canada. Uit alle delen van ons land vertrokken emigranten naar Canada. Een groep Zeeuwse emigranten aan boord. Een prijsvraag en veel moeilijkheden (Van onze Dait.se correspondent) Neurenberg, Maart 1948, Ér was eens in Noord-Beieren een stad, die de vleiende bijnaam droeg ,,'s Rijks juwelenkistje". Nu behoort Neu renberg tot de meest gehavende steden van heel Duitsland. 91 van zijn ge bouwen zijn verwoest of beschadigd: op elke inwoner komen 28,3 kubieke meter puin. De oude stad, binnen de muren, ademde middeleeuwse geest, tot dat in de herfst van 1944 een geconcentreerde luchtaanval aan het sprookje &n eind maakte. „Alt-Nürnberg" bestaat niet meer. De vroede vaderen van het vernielde Neurenberg voelen zich jegens het glo rierijk verleden van hun vaderstad ver plicht. de opbouw van het juwelenkistje voor te bereiden. De eerste stap op deze weg was het uitschrijven .van een prijs vraag, waaraan architecten uit heel Duitsland konden deelnemen. Het resul taat wordt in een van de zalen van het nieuwe raadhuis tentoongesteld, 't Zijn 188 inzendingen. 35 Ontwerpen werden bekroondin totaal werd een bedrag van 75.500 mark aan prijzen uitbetaald. 22 prijswinnaars waren Neurenbergse bur gers. Een van de inzenders, die voor een prijs in aanmerking zou komen, bleek een vroeger Pg. te zijn. Hij was niet ge- denazificeerd en moest van de lijst der gelukkigen worden geschrapt. Wanneer met het eigenlijke werk van de opbouw kan worden begonnen, is nog niet te overzien. Honderd moeilijkheden staan in de weg. De grootste zijn: de schaarste aan materiaal, het gemis aan werktuigen en- vervoermiddelen om het puin weg te halen en het gebrek aan BINNENLAND De culturele adviescommissie van de Nederl. Bioscoopbond en de Stichting Ned. Filmclub hebben'een motie aangenomen, waarin men zijn bezorgdheid uitspreekt, dat de thans gevolgde belastingpolitlek de ontwikkeling van ae film ln Nederland in cultureel en artistiek opzicht onmogelijk zal maken. - Men hoopt te geraken tot een centraal gericht plan, waarmee de kwalitatief be langrijke en inzonderheid de Nederlandse film, welker productie en amortisatie in gevaar wordt geacht, van de voorgenomen belastingmaatregelenwordt uitgezonderd. Gistermiddag is uit Rotterdam het emigrantenschip de „Indrapoera" naar Zuia-Afrlka vertrokken met 809 passagiers. Daaronder bevonden zich vele gezinnen, waarvan de vader reeds enige tijd ln Zuld- Airlka vertoeft. Voorts 146 Nederlanders met een tijdelijk visum voor 6 maanden. 101 emigrerende vreemdelingen en 37 Zuid- Afrikaners. In Scheveningen bestaan plannen voor visserij aan de Zuid-West-Afrikaanse kust. De rederij J. J- van der Toorn heeft enige loggers en houten kotters, een vloot van 5 of 6 bodems voor deze voorgenomen visvangst bestemd. De/R.K. studentenvereniging „Alber- tus Magnus" te Groningen heeft de rege ring een verklaring gezonden, waarjn zil haar verontwaardiging te kennen geeft over de methodes van optreden aan de Praagse universiteit en waarbij essentiële mensenrechten met voeten worden ge treden. Op 72-Jarige leeftijd overleed te Voorburg, prof. Gerrlt Hendrik van Mou- rik-Broekman. oud-hoogleraar ln de Wa terbouwkunde aan de Technische Hoge school te Delft. De kleur van 'de huidige frankeerzegel vaa 6 cent ls van bruin-zwart gewijzigd ih blauw grijs. Ook de enkele en dubbele briefkaarten zullen binnenkort aan deze kleurwljziging worden aangepast. De zegels zullen echter niet in omloop worden ge bracht. voor de zegels ln de oude kleur zijn uitverkocht. Na een door generaal Franco gepresi deerde kabinetszitting Is te Madrid bekend gemaakt, dat Emlllo Navascues. onder minister van Handel en Buitenlandse Economie, tot gezant te Den Haag ls be noemd. Het bestuur van de Johan Wagenaar- stichting te Den Haag heeft besloten een tweetal Nederlandse composities met een prijs te bekronen. Het tweede vioolconcert van Sem Dresden werd bekroond met f. 1500 en de serenade voor 14 blazers, piano, celesta en slagwerk van Willem van Otterloo met f, 100(5. Belde composities trokken in de laatste Jaren de aandacht om hun uitzonderlijke kwaliteiten, aldus het bestuur. De politie van Velsen heeft in het duinterrein twee mannen aangehouden, die ln een tent huisden. Het tweetal had zich uitgegeven voor Duitsers, maar bij onderzoek bleek, dat het twee uit het ge sticht te Hello ontsnapte SS'ers zijn. On middellijk zijn zij naar Hello terugge bracht. BUITENLAND Nicholas Viest, vertegenwoordiger van de Tsjecho-Slowaakse minister van bui tenlandse handel te Londen, ls afgetreden „wegens de wijziging ln de toestand in Tsjecho-Slowakije". Volgens officiële berichten, die te Bagdad zijn ontvangen^ heeft prins Ahmed" de zoon Van de vermoorde Iman van Jemen'"het beleg voor Sanaa geslagen. Prins Ahmed maakt aanspraak op zijn vaders troon, die thans door emir Wazir wordt bezet. Het Brits bestuuiA in Duitsland zal ln het komende financiële Jaar 54 mlllioen pd. st. minder kosten dan ln het lopende Jaar, aldus ls te Londen officieel mee gedeeld. In de Turkse democratische partij, de enige ln het parlement vertegenwoordigde oppositie-partij, ls een bijzonder belang rijke crisis, ontstaan, die meer het gevolg ls van onenigheid tussen personen dan over het program. Het ls zeer waarschijn lijk. dat deze crisis zal eindigen ln de vorming van een derde partij. De Atheense balie heeft een uitvoerig protestschrljven gericht aan Truman, Marshall Attlee. Bevin, Churchill, Schu- man. Bldault. Smuts ert vele regeringen en Instellingen, naar aanleiding van het weg voeren van kinderen door de guerilla's. De Noorse eerste minister, Elnar Gerhardsen, heeft aan het parlement een voorstel gedaan tot versterking van Noor wegens militaire en civiele verdediging, waarmee een bedrag van honderdmlllloen kronen gemoeid zou zijn. Meer dan vijfhonderdduizend per sonen zijn naar het Czernln-paleis te Praag getrokken, waar Jan Masaryk op gebaard ligt. Ongeveer veertig vliegtuigen van de Amerikaanse luchtmacht zJjn boven Zwit serse en Franse Alpen op zoek naar een Joegoslavisch vliegtuig, op weg van Zwit serland naar Italië. Het vliegtuig, dat sinds Donderdag vermist wordt, had alleen be manning aan boord. Een gerechtshof te Bagdad heeft 7 communisten tot een Jaar en 8 tot een half Jaar dwangarbeid veroordeeld wegens illegale propaganda en „onwettige, -tegen het land gerichte activiteit". Het Belgische ministerie van finan ciën deelt mede dat, van gisteren af dc accilnsrechten op alcoholische drapken en op biet met ongeveer 30 procent worden verhoogd. hout dat in de eerste plaats voor de ex port moet dienen. Bovendien voelt Neu renberg zich stiefmoederlijk behandeld wat de toedeling van kolen betreft, een artikel, dat voor de restauratie onont beerlijk is. Voornamelijk wegens kolen- gebrek zijn er van ae 11 cementfabrie ken in Beieren slechts 5 in bedrijf en van de 500 steenbakkerijen werkt er niet meer dan een tiende deel. „En" aldus merken de Neurenbergers verontwaar digd op „Noord-Beleren levert meer mijnwerkers voor het Ruhrgehied dan Zuid-Beieren, Würtemberg, Baden en Hessen samen. Neurenberg" zo ver volgen zij „is het centrum der Noord- Beierse industrie, de draagster van de uitvoer en een belangrijke factor in de Beierse volkshuishouding. Men moge zulks te München niet vergeten!" Er zal nog heel wat water door de Pegnitz vloeien alvorens een nieuw Neu renberg op de puinhopen van het oude herrijst. In vakkringen rekent men er op. dat pas over een jaar of twintig met enige zekerheid kan worden gezegd, vol gens welke plannen de restauratie- kan worden begonnen en hoe het Neuren berg van de toekomst er uit zal zien. Verdwijning te Berlijn opgehelderd? Chili brengt Tsjecho-Slowakije in Veiligheidsraad KLACHT INGEDIEND, Chili heeft besloten „de recente ge beurtenissen in Tsjecho-Slowakije" voor de Veiligheidsraad te brengen, aldus de Chileense president. Videla. Hij deelde mee, dat hij de Chileense afgevaardig den bij de VN had opgedragen de aan klacht van dr Jan Papjinek tot de hun ne te maken. Zy moesten het geval voor de Veiligheidsraad brengen. Papanek's klacht had het secretariaat der VN voor procedure-moeilijkheden gestéld. Videla zei, dat de door Papanek voor gedragen feiten „de veiligheid en de wereldvrede in gevaar "brengen." Hij bracht in herinnering, dat Chili de betrekkingen met Tsjecho-Slowakije ver broken heeft, welke daad „niet gericht is geweest tegen het Tsjechoslowaakse volk, dat thans onderdrukt en gemarteld wordt door - een tyrannieke, onverzoen lijke minderheid, maar tegen een regiem, dat zijn eigen graf graaft." Nader wordt uit Lake Success gemeld, dat Chili officieel de klacht bij de VN heeft ingediend, met het verzoek aan de Veiligheidsraad om de beschuldigingen van de Tsjechoslowaakse vertegenwoor digers jegens -de Sovjet-Unie te onder- zoeken. De Veiligheidsraad zal het Chileense voorstel Woensdag as. behandelen, al dus wordt officieel medegedeeld. TSJECHO-SLOWAAKS „INTERIM-PARLEMENT". Het Tsjecho-Slowaakse wetgevende lichaam, de Nationale Vergadering, heeft een „interim-parlement" gekozen en in-, gesteld, dat zal optreden als de Kamer op reces is en in het bijzonder ln de tijd tussen het aftreden der Kamer en de verkiezihg van een nieuwe. Het interim-parlement bestaat uit 24 leden, waarvan 13 communisten zijn, vier sociaal-democraten, drie tot de Volkspartij behoren, twee tot de Tsje chische socialisten en twee tot de Slo- HET GEVAL FRIEDE. Een geruchtmakend gpval van ver dwijning dat in Berlijn is voorgekomen, zou na meer dan vier maanden tot opheldering zijn gebracht. Volgens een publicatie van het Berlijnse blad .,Der Abend" is de Journalist Friede. een re dacteur van dit blad, die op 2 Novem ber j.l. na een telefonisch gesprek naar de Sovjet-sector was gegaan en sinds dien spoorloos was verdwenen, door be ambten van de geheima Sovjet politie (de N.K.W.D.) gearresteerd. Een Berlijnse dokter in wiens woning de arrestatie heeft plaats gehad, heeft medegedeeld, dat hij maanden lang onder de druk van de Russen gezwegen zou hebben. Hij heeft thans kans gezien naar West-Berlijn te ontvluchten en heeft hier onder ede verklaard, hoe de verdwijning heeft plaats gehad. De arts, Peter Dau, heeft verklaard, dat hij se dert Augustus 1945 onder de pressie van de N.K.W.D. stond, die hem zdu hebben opgevorderd mededelingen over hem bekende personen te verstrekken. Op 1 November verschenen, zo zegt hij, in civiele kleding drie Sovjet-vertegen woordigers van de N.K.W.D. en bevalen hem Friede op te bellen met de bood schap, dat een van diens vrienden ge wond in zijn woning was binnenge bracht en naar hem gevraagd had. Het telefoongesprek vond in een openbare cel plaats en de arts werd daarbij door een tolk gecontroleerd. Friede verscheen die zelfde dag niet meer, doch de Rus sen bleven de hele nacht in de woning e'n vingen Friede op toen hij de volgen de morgen verscheeen. Friede werd me degenomen in een rode auto. aldus Dau, na de arrestatie zou een der Sovjet- beambten de arts een levensmiddelen pakket gebracht hebben t;en einde hem voor zijn diensten te belonen. De ver klaringen van dr Dau zijn do#r diens vrouw bevestigd. HET MARSHALL-PLAN. Het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken is begonnen met de zestien landen, die deelnemen aan het plan-Marshall, besprekingen te voe ren over de aflevering van Amerikaan se'goederen, indien en wanneer het Congres het program goedkeurt. Ten departemente werd medegedeeld, dat de regering in officieuze besprekin gen inlichtingen inwon, welke voor de aankoop der goederen noodzakelijk zou den zijn. Een delegatie van de communistisch- socialistische meerderheid in het Ita liaanse vakverbond heeft met Sarey en Ross, functionarissen van het Ameri kaanse vakverbond C.I.O., te Londen besprekingen gevoerd over het plan- Marshall. Volgens Carey bleek tijdens de be sprekingen, dat de Italiaanse commu nisten niet zulk een afwijzende houding tegen het plan-Marshall aannemen als over het algemeen de communisten in de wereldbond van vakverenigingen hebben gedaan. Catey verklaarde: ,.Jk denk, dat de Italianen hulp van het plan-Marshall voor Italië willen mits de Italiaanse ar beiders dit wensen". Het door senator Taft ingediende amendement op het wetsontwerp tot Europese hulpverlening is met 56 tegen 31 stemmen verworpen. Taft had voorgesteld de hulp aan Eu ropa van 5.300.000.000 tot 4.00.000.000 dollar te verminderen. BRITSE BESCHULDIGING IN GEALLIEERDE BESTUURSRAAD VOOR OOSTENRIJK. Luitenant-generaal Alexander Gallo way, de Britse hoge commissaris in Oos tenrijk, heeft de Sovjet-Unie tijdens een bijeenkomst van de geallieerde bestuurs raad voor Oostenrijk er v^r beschuldigd te trachten industriële mrust in .Oos tenrijk teweeg te brengen. De Amerikaanse en Franse afgevaar digden in de raad .steunder Galloway en een Sovjet-motie, waarin afkeuring waakse democraten. Voor ieder lid ls over de Oostenrijkse regering >/0rdt uit een plaatsvervanger aangewezen. gesproken, werd verworpen.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1