VijfmogendhedsiHonferenlie met succes bekroond De Conferentie van Parijs WEERBERICHT Landbouw-begroting in Eerste Kamer goedgekeurd Oppositie krijgt plaats in overleg Met een enkel woord 87ste Jaargang VRIJDAG 12 MAART 1948 No. 26335! LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f3.90 per 3 maanden; 30 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 57055 r Behalve de 16 betrokken landen, zal ook Duitsland weer meetellen (Van onze correspondent te Parijs). Wat Frankrijk als gastvrouwe aan de vooravond van de Conferentie der Marshall-landen in het bijzonder inte resseert, dat is de vraag, hoeveel invi te's ze eigenlijk precies verwachten mag. En zo gesteld, dient men die vraag dan minder te beschouwen door de bril der grote Parijse hoteldirecteuren sedert weken zijn al hun kamers toch reeds besproken dan wel vanuit het oogpunt van de Quai d'Orsay. Diplomatiek gesproken, beheerst na melijk deze kwestie hier thans de ge moederen: zit Duitsland mede aan, en zo ja, in welke .positie. Evenals de vo rige bijeenkomst te Parijs, zal ook dit congres in de wandeling wel worden aangeduid als de „Conferentie der 16 landen". Maar in werkelijkheid zullen het er niettemin zeventien zijn. En zoals in het sprookje van de ongenode fee, is men hier nu reeds geneigd te geloven, dat aan die ongenoemde gast de meeste belangstelling zal worden besteed (en ook de meeste dollars: vol gens voorlopige berichten uit Washing ton zullen de Westelijke bezettingszones gedurende het eerste jaar 1 milliard 600 mülioen dollars mogen verwachten, hetgeen een half milliard meer is dan Frankrijk zou ontvangen). Na de jongste conferentie te Londen, waar Duitsland weer een stem is ge geven in het Europese concert, zal te Parijs thans dit land voor het eerst na de oorlog weer deelnemen aan het in ternationale overleg. Behalve Zwitser land, dat haar excellenties nooit de deur uitzendt, delegeren alle geïnteresseerde landen him ministers van Buitenland se Zaken, die in Parijs zullen worden bijgestaan door economische en ande re experts. Dat voorrecht is Duitsland De Palestijnse impasse GROTE VIER BIJEEN. De afgevaardigden van de grote vier in de Veiligheidsraad zijn gisteren bij een geweest ten kantore van de Ame rikaanse delegatie bij de V.N. om de geheime besprekingen over Palestina voort te zetten. Gromyko wees pertinent ieder voorstel tot verder overleg met Arabieren en Joden over het Palestijnse vraagstuk van de hand Hij zeide, dat het Sovjet- Russische standpunt inzake de verde ling duidelijk gemaakt was en hij het niet kon veranderen. Indien het in de bedoeling lag, beide partijen bij de be sprekingen te betrekken, kon hij (Gro myko) er niet aan deelnemen. Warren Austin, de Amerikaanse af gevaardigde stelde de Britse vertegen woordiger, sir Alexander Cadogan, enige vragen o.m., of de Britse regering van mening is, dat het verdelingsplan met vreedzame middelen uitgevoerd kan worden. Cadogan antwoordde, dat de Britse regering, zoals bekend, reeds ge waarschuwd had, dat het moeilijk zou zijn de verdeling uit te voeren zonder steun van een legermacht. Op een vraag of de inkomsten van de Joodse staat genoeg zouden zijn voor het op de been houden van een militie., ant woordde Cadogan's adviseur Cooke, dat de Palestijnse belastingbetalers welis waar een politiemacht kunnen bekosti gen, maar niet de kosten van het hou den van troepen zouden kunnen dra gen. De commissie gaat heden met haar werk voort. De Sovjet-Unie heeft er bij de econo mische en sociale raad van de V.N. op aangedrongen onmiddellijk over te gaan tot de verkiezing van drie leden, die een economische raad voor Palestina zou den vormen. Het voorstel werd met ne gen tegen drie stemmen, bij zes ont houdingen, venvorpen. Voor stemden de Sovjet-Unie, Polen en Wit-Rusland. Tot de tegenstemmers behoorde, naast Frankrijk, de V.S. en China, ook Ne derland. Bij de ontploffing te Jeruzalem zijn thans 10 doden en 89 gewonden geteld. De geruchten, dat een Engelsman zou zijn gearresteerd, zijn onjuist. Een Arabisch chauffeur is wel aangehouden. Truman-leer blijft ongewijzigd IN BEDWANG HOUDEN VAN HET COMMUNISME. President Truman heeft tijdens zijn persconferentie verklaard, dat de we reldvrede „enigszins geschokt" is, maar dat hij vertrouwen bleef hebben. Men moet vertrouwen in de vrede hebben, anders zou de wereld in een nieuwe oor log worden verwoest. Op een vraag, of de Truman-leer uit breiding behoeft, antwoordde de presi dent ontkennend: de leer (het „in be dwang houden" van het communisme) is de buitenlandse politiek der VS, aldus Truman. Hij voegde hieraan toe. dat zijn leer een voorloper was van het Europese herstelprogram, dat zelf een onderdeel van deze leer is. Op een vraag omtrent de opleving van de geruchten over een mogelijke bijeen komst tussen hemzelf en maarschalk Stalin antwoordde Truman, dat derge lijke geruchten ongegrond zijn. RUSTIG VOORJAARSWEER. De Bilt verwacht tot morgenavond: Koude nacht met op vele plaatsen vorming van nevel of mist. Morgen over dag: na het oplossen van de mist lange perioden van zonneschijn met snel op lopende temperatuur. Droog weer en weinig wind. 13 maart. Zon op: 7.00 uur; onder: 18.40 uur. Maan op: 8.05 uur; onder: 21.43 uur Hoogwater te Katwijk te 5.23 en 17.35 u. nog niet toegekend. Doch men gelooft in Parijs, dat dit onderscheid meer een protocolair dan een essentieel karakter heeft. En men is geneigd het passieve of actieve aandeel van Duitsland in de toekomstige besprekingen hoog aan te slaan; te meer waar Duitse technici aan het commissiewerk deel zullen ne men. Voor de Franse publieke opinie is de conferentie, die Maandag 15 Maart geopend wordt, dan ook bovenal het „congres, waar Duitsland weer aan mee mag doen". Men hoopt er in Pa rijs het beste van Engelse Conservatieven behouden zetel MET GROTE MEERDERHEID. Bij de tussentijdse verkiezing voor de zetel in het Engelse Lagerhuis van Croydon heeft de 32-jarige zakenman Frederick W. Harris (conservatief) de overwinning behaald op twee vooraan staande medecandidaten: de schrijver, radiospreker en voormalige diplomaat Harold Nicolson (Labour) en vice- luohtmaarsohalk Donald Bennett (libe raal) met een meerderheid van 11.664 stemmen. Hij volgt Henry Willink op, die in 1945 met 607 stemmen meerder heid werd gekozen. Winston Churchill is weer op het verkiezingspad. Hier ziet u hem omstuwd door een enthousiaste menigte in Noord-Croydon. „Een flink stuk socialisatie" (Van onze parlementaire Redacteur). In enige uren heeft dc Eerste Kamer de begroting van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening en van het Land- bouw-Egalisatiefonds benevens nog een paar agrarische voorzieningen afgehan deld. Het was een matte vergadering, waar voor weinig belangstelling bestond. Er werd trouwens geen enkel nieuw geluid vernomen; of men moest daartoe reke nen het eerste optreden van senator ir Verheij (K.V.P.), die de Kamerplaats inneemt van minister v. d. Brink. Hij roerde de noden aan van de kleine zandboeren en de gevraagde compen satie-regeling voor de bedrijven op lich te gronden. Maar vermits de onderhan delingen van regering en Stichting voor de Landbouw over de uitvoering van de door de Tweede Kamer aangenomen motie-Groen nog gaande zijn, bleven dit en de andere meest brandende agrari sche vraagstukken practisch buiten dis cussie. Men kon wel aanvoelen in welke rich ting minister Mansholt wil gaan, doch zekerheid kreeg men op geen enkel punt: Met de verhoging van het basis uurloon van 64 cent is het melkpro- bleem nog niet opgelost, aldus de mi nister, maar hoe zij zich de oplossing verder denkt, werd er niet bijgezegd. Elders verklaarde de heer Mansholt, dat er in het afgelopen jaar 17 k 18 millloen gulden door de regering op de melkprijs is toegelegd, maar ook hier geen aanduiding van het toekomstig I beleid. Wat de kwestie van het dure fust1 voor fruitteelt en tuinbouw betreft, heeft de minister wel de „huur-naar- duur" regeling der veilingen afgekeurd, maar geen andere daarvoor in de plaats gesteld. Aan een algemene verhoging voor de huur van fust, als thans door de heer Mansholt geopperd, kleven meer bezwaren. De kwestie van het militaire oefenterrein te Havelte heeft ons aller aandacht, aldus de minister. Doch wat zal er gebeuren? Er is nog geen sprake van pachtverhoging. ook niet voor de kleine verpachters. Wij zijn diligent en het vraagstuk is in studie, verklaarde de bewindsman. Het was alles even vaag en onvast. Zelfs over de „geruisloze socialisatie" van de bodem, door de minister op een partij-büecnkomst aangeroerd, moesten te senatoren in het onzekere blijven: Ik zou geen geruisloze socia lisatie willen, verklaarde hij thans nader. Doch de maatregelen, die suc cessievelijk genomen zijn men denke aan de pachtwet betekenen voor mij een flink stuk socialisatie. Het gebruik van de grond is primair, het bezit secundair. En daar moest men het maar mee stellen. Ten slotte werd, als gemeld, de be groting z.h.st. aangenomen onder aan tekening dat de communisten tegen zijn. Beperking werkzaamheid der Koningin IN VERBAND MET VERMOEIDHEID. H.M. de Koningin zal wegens vermoeidheid op advies van Haar geneesheer Haar werkzaamheden voorlopig tot na Pasen beperken tot de dringende regeringszaken. Duitse moeilijkheden CRISIS IN NEDER-SAKSEN. Nadat de Britse bevelhebber, generaal Robertson, een scherpe aanval heeft ge lanceerd tegen de socialistische een heidspartij der Sovjet-zone, heeft de Amerikaanse politie een inval gedaan in drie der partijhuizen dezer partij, die in de Amerikaanse sector gelegen zijn. Er wer deen onderzoek Ingesteld naar propagandamateriaal, dat van belasten de aard voor de Westelijke bezettings macht geacht wordt. Volgens medede ling der Amerikaanse militaire regering heeft deze actie plaats gehad in het kader van een algemeen onderzoek naar belastende vlugschriften. De bureaux der partij zijn niet gesloten en het Ameri kaanse bestuur heeft ook niet de bedoe ling tot sluiting over te gaan. Van de zijde der SED is verklaard, dat het on derzoek drie uur heeft geduurd en dat het personeel aan een verhoor is onder worpen. Tijdens het onderzoek waren de telefoons der bureaux buiten werking en het personeel mocht geen verbinding met de bureaux opnemen. De politie heeft fotocopieën genomen van brieven, ledenlijsten en propaganda-materiaal der partij. De Berlynse gemeenteraad heeft be sloten een protest aan de geallieerde kommandantura te zenden, waarin wordt verklaard, dat nasporingen zonder waarschuwing de ontwikkeling van de democratische grondbeginselen van de stad zouden verhinderen. De regering van Neder-Saksen in de Britse bezettingszone van Duitsland is afgetreden. De premier, Kopf, heeft de waarnemende gewestelijke Britse com missaris, brigade-generaal Lingham, meegedeeld, dat alle pogingen om de verschillen tussen de linkse en rechtse partijen over de agrarische hervorming bij te leggen, gefaald hadden, waardoor de regering gedwóngen was geweest af te treden. Het ging over onteigening van grote landgoederen. De coalitie-regering van Kopf, waar in alle partijen behalve de communis ten zitting hadden, was sinds Juni 1947 aan. In Februari j.l. werd de commu nistische minister van arbeid, Abel, ont slagen. daar hij de premier in het par lement als „een oorlogsmisdadiger" had gekenschetst en zijn uitlevering aan Polen had geëist. Hetgeen is afgewezen. Kopf ls verzocht weer een kabinet te vormen. Nog enkele details te regelen Onze Brusselse correspondent telefo neerde ons hedenmorgen: Na twee weken besprekingen ih een op verzoek van de Engelsen tegenover de pers terughoudende sfeer, is het Westers pact thans gereed gekomen. In de loop van Donderdag werd zeer druk vergaderd, om. door de Benelux-dele - gatie, en het redactiecomité, waarna tenslotte om 16 uur de plenaire verga dering begon, die eerst om 19.15 uur werd beëindigd. Talrijke journalisten, waaronder verschillende uit het Verre Oosten, wachtten de delegatieleden op. Als eerste verscheen de Nederlandse ambassadeur te Brussel baron Van Ha- rinxma thoe Sloten, die echter geen enkele verklaring aflegde. Hij heeft zich te Brussel algemene sympathie verworven, doch wordt als uiterst ge sloten bestempeld. De Belgische voor zitter F. van Langenhove verklaarde echter voor de inmiddels geïnstalleerde microfoon, dat het pact practisch ge reed was gekomen, afgezien van enkele Aanwijzing vertegenwoordigers Rondetafel conferentie De regering heeft negen Nederlandse politici uitgenodigd, zich voor een benoeming te zijner tijd als vertegen woordigers van Nederland in de dele gatie der Rondetafel-conferentie met Indonesië, ter vorming van de Neder lands-Indonesische Unie, beschikbaar te stellen. Uitgenodigd zijn: Jhr. mr. M. van der Goes van Naters, mr A. M. Joekes, P. Kerstens. prof. H. J. A. Logemann, H. J. W. A. Mejjerink, prof. mr C. P. M. Romme, mr E. M. J. A. Sassen, mr D. U. Stikker en ÏL W. Tilanus. Zij hebben de uitnodiging aanvaard. Zjj zullen voortaan regelmatig op de hoogte worden gehouden van de ver dere ontwikkeling. detailkwesties, waarvoor het accoord der regeringen nog nodig is. Daarom vindt heden te 10 uur een laatste vergade ring plaats, en de tekst van het pact zal eerst na voorlegging aan en goed keuring door de regeringen bekend wor den gemaakt. Dit kan volgens een Brus sels blad omstreeks Woensdag a.s. wor den verwacht. Wel zal vandaag nog een kort com muniqué verstrekt worden. Dit werd reeds Donderdagavond opgesteld, doch de genoemde detailpunten konden ook hierin nog wijziging brengen, zodat het nog niet aan de journalisten kon wor den verstrekt. Op onze vraag naar de plaats, waar het pact ondertekend zou worden, ant woordde Van Langenhove bereidwillig „dat er nog niets beslist was. maar dat de ondertekening niettemin zeer waar schijnlijk in Brussel zou plaats vin den". Naar wij vernamen was een van de moeilijkheden die groter tijd vergden dan verwacht was. van technische aard. Het pact zal in twee talen ge steld zijn, ni. Frans en Engels. Een groot aantal termen, die in het Frans en het Engels gelijkluidend zijn, hebben in deze talen een verschillende bete kenis. en het tegenover elkaar stellen dier termen en het vinden van de juis te uitdrukkingen was tijdrovend. De Nederlandse woordvoerder, de heer Van Houten, deelde ons mede, dat waarschijnlijk ook wel een Nederlandse tekst van het pact zal worden bekend gemaakt, maar deze zal geen interna tionale rechtsgeldigheid verkrijgen. Marshall nuchter oordeel noodzakelijk WERELD IN EEN CRISIS. Tijdens een toespraak tot de federale raad van kerken heeft Marshall ,de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, verklaard, dat een nuchter oor deel nu meer dan ooit van belang is. Hij erkende, dat de wereld in een grote crisis verkeert, en spoorde de mensheid aan innerlijk te streven naar een juist rechtsgevoel en naar verwezenlijking van de materiële, politieke en geestelijke om standigheden in andere delen van de wereld. „De huidige crisis is verwekt door propaganda, wanbegrip, toorn en angst. Practisch alles, wat wij op het gebied van onze betrekkingen met het buitenland doen, wordt door sommigen in het buitenland verkeerd begrepen", aldus Marshall. „En wij van onze kant zijn geneigd verhit of beangst te worden door overdrijving: in onze hartstochten of tekortkomend in ons handelen we gens onze angst." Marshall achtte het van belang te midden van de huidige beroering, die te ingewikkelder wordt door de kiesacties, in gematigde bewoordingen uiting te geven aan zijn gevoelens. Hij verklaarde, dat het tengevolge van hun eigen voor spoed voor Amerikanen niet mogelijk is de reacties te begrijpen van mensen, die niet alleen tijdens de oorlog vreselijk ge leden hebben, doch nog vechten tegen „grimmige armoede en koude, onzeker heid van de toekomst en vrees voor mor gen. Wij moeten beseffen, dat zij naar ons zien hetzij in verwachting wegens onze rijkdommen en veiligheid, hetzij met afgunst, zo niet haat, om dezelfde reden." Koning Gustaaf gezond en wel HOE DE GERUCHTEN ONTSTONDEN Koning Gustaaf van Zweden is gis termiddag te Parijs gearriveerd en zag er opmerkelijk fit uit. Het perron was vol fotografen, jour nalisten en andere belangstellenden. De koning werd begroet door leden van de Zweedse ambassade, waai- hij dineerde. De eerste ambassaderaad vertelde Reuter: „Wij hebben een angstige och tend gehad en hebben getracht de bron van het gerucht over de dood des konings op te sporen. Het gerucht is blijkbaar ontstaan, toen ergens in Duitsland een warmgelopen rijtuig van de trein moest worden afgekoppeld en de mensen dachten, dat het rytug van de koning werd losgemaakt omdat deze gestorven was". De ambassadeur voegde hieraan toe, dat de koning van het gerucht afwist. \tan vele officiële en particuliere ge bouwen te Stockholm woel de vlag halfstok na de bekendwording van het valse gerucht, zo wordt uit Stockholm gemeld. De Zweedse radio wijzigde haar programma en ging plechtige muziek spelen, ofschoon zij in het nieuwsbulle tin van 12 uur niets over de gezond heid van de koning meldde. Later heeft kroonprins Gustaaf Adolf de geruchten tegengesproken en verklaard, dat zijn vader in beste gezondheid de Belgisch- Franse grens was gepasseerd. Het Zweedse blad „Aftonbladet" meldde uit het Belgische grensstation Harquelines, dat de koning „eeer gea museerd" was over de geruchten, die hij „vrij overdreven" vond. Gisteravond is de koning naar Nice doorgereisd. Na de staatsgreep in T s jecho-SIowakije VOOR EN TEGEN. Heden zal het stoffelijk overschot van Jan Masaryk gedurende acht uur voor het publiek opgebaard liggen in het Czernin-paleis (het Tsjecho-Slo- waakse ministerie van Buitenlandse Zaken). Duizenden telegrammen berei ken de regering, president BenesJ eit de familie van Masaryk. De vakverenigingsraad van Tsjecho- Slowakije heeft meegedeeld, dat zo veefc mogelijk vakverenigingsleden aan de begrafenis zullen deelnemen. De constituerende Nationale Verga dering heeft met algemene stemmen, 't regeringsprogram, zoals gisteren uit eengezet door premier Gottwald, goed gekeurd. His master's voice De permanente Tsjecho-Slowaakse vertegenwoordiger bij de Verenigde Naties, Jan Papanek, heeft verklaard, dat hij 'n formeel protest zal Indienen tegen de afwijzing van zijn verzoek aan de Veiligheidsraad om een onderzoek naar de communistische activiteit in zijn land in te stellen. Hij heeft tevens te kennen gegeven, dat hij bereid is de zetel te bezetten, die voor Tsjecho-Slo- wakije in de „kleine assemblee" gere serveerd is, als dat de V.N, niet „in verlegenheid brengt". „Ik ben nog steeds de wettige ver tegenwoordiger van de Tsjecho-Slo waakse republiek", aldus Papanek, „Ik handel volgens de Instructies van Ma saryk." De Tsjecho-Slowaakse gezant in Tur kije, Krakowsky, is afgetreden, evenals de eerste secretaris van de legatie bij het Vaticaan. Het Marshall-plan Senator Vandenberg heeft de Ameri kaanse Senaat berispt wegens de „mi croscopische bestudering van woorden en zinnen", welke de eerste tien dagen van het debat over het plan-Marshall heeft gekenmerkt. Hij verklaarde, dat men niet zo door kon gaan. wil men de tijds limiet niet overschrijden. Senator Robert Taft. republikeins can- didaat voor het presidentschap, stelde voor, dat de hulp in het kader van het plan-Marshall van 5.300 millioen dollar tot vier milliard dollar wordt terugge bracht. Te Martenshoek in de provincie Groningen is op een werf een nieuwe kustvaar der bij het tewaterlaten gekapseisd. Aan boord bevonden zich dertig mensen, van wie er een verdronk. binnenland Nederland en Nieuw-Zeeland zijn ge kozen als leden van de agenda-commissie van de sociale en economische raad der V. N. Nederland behoort voorts tot de vier nieuw gekozen leden van de commissie voor de onderhandelingen, bestaande uit twaalf leden. 17 meisjes van het Rode Kruis te Semarang hoorden gevangenisstraffen van enkele maanden tegen zich eisen. De land rechter legde straffen op variërend van 2 tot 6 maanden. Hiermede is de zaak der fraudes bij het Rode Kruis te Semarang echter nog niet afgehandeld. De Minister van Sociale Zaken, de heer W. Drees, sprak gisteravond voor de IJmulder Bestuurdersbond over diverse sociale aspecten van deze tijd. Hf) zag de strijd voor de toekomst als een tweeledige: de 6trfjd voor sociale zekerheid en voor het behoud van de elementaire menselijke vrijheid en rechten. Gistermiddag is te Laren op de Alg. Begraafplaats het stoffelijk overschot ter aarde besteld van de Zaterdag te Amster dam vermoorde 10-Jarlge Anna K. Hagel. De belangstelling, vooral uit Amsterdam was zeer groot. Het Opera-gezelschap van Aken heeft in de aula van de Technische Hogeschool aldaar een uitvoering gegeven van Puc cini's opera „Madame Butterfly", waarvan de opbrengst ten goede kwam aan de Nederlandse Stichting Oorlogsschade. De Cura<?aose en Surinaamse delega ties van de Rondetafelconferentie hebben gisteren een bezoek aan de Rotterdamse havens gebracht. Uit een gymnastieklokaal aan de Hll- versumsestraat te Den Haag ls naar het ziekenhuis aan de Zuidwal vervoerd de 20- Jarlge gymnaste J. Z., die by oefeningen aan ringen was gevallen en een zware hersenschudding opliep. MeJ. J. Z. ls aan haar verwondingen overleden. De Minister van Volkshuisvesting en Wederopbouw, mr dr J. In 't Veld, heeft gisteren een bezoek aan Zeeland gebracht. Hij arriveerde in gezelschap van dr Ir Z. Y. van der Meer en enkele hoofdambtena ren te Middelburg, waar hij door het pro vinciaal bestuur werd ontvangen. Even eens waren aanwezig de burgemeesters van Walcheren. Besproken werden problemen van weder opbouw en volkshuisvesting. Bepaald ls dat het zoeken en rapen van eieren van kemphanen, wulpen, scholeksters, grutto's, tureluurs, meerkoe ten en waterhoentjes ls toegestaan van heden af tot en met 19 April 1948. In April zullen opnieuw ongeveer 450 Nederlandse houthakkers aan het werk gaan ln het Duitse „Schwarzwald". om bomen voor de Nederlandse wederopbouw te rooien. BUITENLAND De drie Scandinavische ministers van buitenlandse zaken. Rasmussen (Denemar ken), Man they (Noorwegen) en Unden (Zweden) komen heden te Kopenhagen bijeen om kwesties te bespreken, die waar schijnlijk op de 15 Maart te Parijs begin nende conferentie over het plan-Marsnall ln het midden worden gebracht. De bevolking der V. S. telt momenteel 145.340.000 zielen. In 1947 werden 3.908.000 kinderen geboren. Menzles, de leider van de liberale oppositie ln het Australische parlement, heeft verklaard, dat zijn party een volledig verbod van de communistische partij en alle andere organisaties, die ln wezen of methoden communistisch waren, voor stond. „De recente gebeurtenissen hebben dul- deiyk aangetoond, dat het Australische communisme verraderlijk, anti-democra tisch en destructief is". aldu6 Menzles. Het bestuur van de Duitse liberaal- democratische party heeft het nationale congres verzocht op de agenda van de by- eenkomst van 17 Maart de kwestie van de organisatie van een plebisciet ln geheel Duitsland over de politieke en economische eenheid van Duitsland te plaatsen. De Zwitserse nationale raad, met uit zondering der communistische afgevaar digden, heeft de gelukwens van de Zwlt- ten scherpste veroordeeld, ïn een gemeen- schappeiyke verklaring wordt gezegd, dat het Zwitserse volk met grote bezorgdheid de ondergang der democratie in een be vriende staat heeft aanschouwd. De Amerikaanse regering zal aan haar oud-gedienden geen beurzen meer ver strekken voor het studeren aan Tsjecho- Slowaakse onderwijsinstellingen en univer siteiten. De ..Stem van Amerika", (de officiële korte golfuitzendingen van de Amerikaan se regering), die zich thans ln 23 talen doet horen, zal binnenkort uitgebreid wor den. Dan komen er uitzendingen ln het Arabisch. Turks, Iraans, Fins, Zweeds, Noors, Deens en Nederlands by. De Zwitserse universiteiten, die de uitnodiging hadden aangenomen, tegen woordig te zyn bij de feesten ter gelegen heid van het 600-Jarlg bestaan van de „Karei IV-unlversitelt" te Praag, zijn een stemmig op deze invitatie teruggekomen, wegens de gebeurtenissen van de laatste weken. De Britse regering heeft bekend ge maakt, dat de winstbelasting van 75 op buitenlandse films (geheven in de vorm van een ad valoremrecht van 300 zal worden opgeheven voor films uit de V. S. Deze belasting heeft, zoals bekend, geleld tot stopzetting van de export van films uit de V. S. naar Groot-Brlttannlë. In Slovenië, aldus Belgrado, heeft een aantal arrestaties onder beschuldiging van spionnage plaats gehad. De gearresteer den zullen spoedig berecht worden. Het betreft o.a. vooraanstaande personen in de Sloveense communistische party, die be schuldigd worden van binnendringen in die partij als „agenten van de Britse ge heime dienst", reeds voor de oorlog. Volgens de wereldgezondheidsorgani satie heerst ln de gehele wereld, op het ogenblik vooral ln Engeland, Oostenrijk en Beriyn, een epidemie van kinderverlam ming. Te Ashville (North Carolina V. St.) is een ziekenhuis voor zenuwpatiënten door brand verwoest. 7 patiënten worden ver mist. anderen liepen brandwonden op. Joseph Herod, voormalig algemeen secretaris van de nationale socialistische partij (de voormalige party van BenesJ), heeft in zyn cel zelfmoord gepleegd. Een munitiedepot te Saint Maurice (midden-Frankryk) is door vier ontplof fingen verwoest. 10 arbeiders kwamen om het leven. In de spoorwogconstructlewerkplaat- sen van de Fiat-fabrieken te Turyn ls een zware brand uitgebroken, met vermoedt ten gevolge van kortsluiting. De schade wordt op 800 millloen lire geschat. Op last van de Sovjet-autoriteiten ls de verkoop van het met Franse licentie verschijnend blad „Der Kurler" te Potsdam stopgezet. Eveneens ls verdere verkoop ln de Sovjet-zone van Brandenburg tot nader order verboden. Vermoedeiyk wegens de berichten over de dood van Masaryk. De federatie van Belgische Katho lieke Studenten organiseert van 3 tot 10 April te Spa een internationaal congres, waaraan Katholieke studenten van 52 verschillende landen zullen deelnemen. De Franse Nationale Vergadering heeft een wetsontwerp goedgekeurd, waar bij de regering gemachtigd wordt dit Jaar 200.000 man van de lichting 1948 op te roepen, die anders het volgend Jaar onder de wapenen geroepen waren. Dc leider van de Arubaanse Volks party, de heer Eman. heeft een verklaring uitgegeven, waarin hy zegt. dat de Aru banen rekenen op de loyale medewerking van de regering en de Kamer om de af scheiding van Aruba, zoals voorgesteld door dr. de la Try Ellis, zo spoedig moge lijk tot uitvoering te brengen. Daarna zyn zy bereid tot samenwerking op nader overeen te komen punten, b.v. Justitie, postdienst, muntwezen, pen sioenen en steun aan hulpbehoevende eilanden. De Franse speciale anti-inflatie-hef- flng. waarmee de regering 118 milliard fr. hoopt te ontvangen, ls thans wet gewor den. Onder de wet vallen zakenlieden, boeren, personen uit de vrye beroepen en personen ln de hogere salarisklassen.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1