Imi&m De studentenhölp aan om gewetenswille verdreven collega's DAMES/ De gevangenis zoals zij nu is verbetert geen veroordeelde Een Staatscommissie ontwierp belangrijke wijzigingen Kerkelijk Leven Radio-programma 87ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Donderdag 11 Maart 1948 Tweede Blad No. 26334 Een werkelijk fijn product ter verzorging van Uw handen Is Een Hamamelis product van Mijnharde. (Speciale reportage). „De cel is een hel" Een vaak geuite mening! Maar tevens het bewijs, dat opvattingen zich in de loop dei* jaren wijzigen. Een korte her innering aan de feiten bewijst dit. Voor het midden der 19e eeuw be stond als regel geen eenzame opslui ting, maar ondergingen de veroordeel den hom straf gemeenschappelijk. Aan dit systeem kleefden vele nadelen; de voornaamste was, dat de nog niet ver dorven elementen door het gezelschap van onverbeterlijke misdadigers vaak voor bun verder leven verknoeid wer den. De bouw van cellulaire gevange nissen beloofde uitkomst. Algemeen werd een heilzame werking verwacht van de opsluiting in cellen, niet alleen omdat daardoor de verderfelijke in vloed van recidivisten werd vermeden, maar ook omdat men overtuigd was dat de «eenzaamheid het schuldbesef zot opwekken en de vil om het leven te beteren oproepen. Ook Nederland slóot zich bij die her vorming het eerst in Amerika en in Engeland ingevoerd van het gevan geniswezen aan. Amsterdam kreeg in 1850 een cellulaire gevangenis en in de loop der Jaren volgden andere ste den. Maar het duurde niet lang of men i ging inzien dat de eenzaamheid óók1 bezwaren had. Dit werd weer aanlei ding tot het kiezen van een midden weg. Het eerste deel van hun straftijd werden de veroordeelden toen in cellen gezet, waarna later gezamenlijk verblijf volgde. Enige keren werd wijziging ge bracht in de voorgeschreven tijd van de strikte afzondering, wat er al op wees, dat men zoekende was. Vóór de oorlog was het zo, dat als maximum der Iso latie 5 Jaar gold. In de bezettingsjaren hebben de Duit sers evenwel, louter uit practische overwegingen, een einde gemaakt aan de cellulaire opsluiting in onze ge vangenissen. Zij hadden zoveel ruim te nodig voor hun politieke gevange nen, dat er voor de gewone gestraften weinig plaats meer overbleef. Het ge volg was, dat die lang op hun beurt moesten wachten en bovendien met drie of vier lotgenoten in écn cel wer den opgesloten. Na de bevrijding is die toestand be stendigd omdat de capaciteit onzer gevangenissen te klein geworden is, ook al wordt het aantal veroordeelden in één cel nu beperkt tot drie, hoog stens vier. De eigenaardige toestand is 4US on*- staan dat zonder beslissing van de wetgever de cellulaire opsluiting (al thans voorlopig) buiten werking is gesteld. Wat zal er gebeuren als er weer ruim te in de gevangenissen komt? ïn de laatste tijd is de vraag sterk naar voren gekomen of het geen tijd wordt opnieuw reorganisaties in te voe ren in ons gevangeniswezen. Verschei dene personen bij de bestrijding der criminaliteit betrokken zijn tot de over tuiging gekomen, dat 't huidige systeem grote bezwaren heeft. Het gaat niet al leen over de tegenstelling: „eenzame of gezamenlijke opsluiting?" maar grijpt veel dieper in. Velen menen, dat de ge vangenis, zoals die nu is, geen veroor deelden verbetert. Vanreclassering komt niet veel te recht en wordt ook practisch pas aan gepakt na het volbrengen van de straf tijd. Krachtiger worden de stemmen om de gevangenissen te vervangen door werkkampen. De Vereniging van ex- politieke gevangenen heeft zich ook in deze strijd geworpen,, wat trouwens zeer verklaarbaar is, want in de bezettings jaren hebben de leden aan den lijve ondervonden wat het betekent in een gevangenis opgesloten te worden. Dit alles is voor onze regering aan leiding geweest een Staatscommissie te benoemen om een studie te maken over de wenselijkheid van de uitbouw van ons gevangeniswezen. Deze commissie, waarin behalve erkende criminalisten ook twee vertegenwoordigers van de ex- politieke gevangenen opgenomen waren, heeft een uitgebreid onderzoek inge steld en haar voorstellen reeds aan Den Haag gezonden, Wü hadden over ze aangelegenheid een onderhoud met dr G. Th. Kempe, directeur van het Criminologische In stituut te Utrecht, die ook deel heeft uitgemaakt van deze commissie. Hij be gon met de mededeling dat de op dracht beperkt was. De regering heeft namelijk te kennen gegeven dat reke ning gehouden moest worden met de ongunstige toestand van de rijksfinan ciën, en er moest bovendien naar ge streefd worden slechts maatregelen aan te bevelen, die geen diep-ingrijpende wetswijzigingen nodig maken. Daaraan heeft de commissie zich gehouden. Zij moest zioh dus bepalen tot het overwe gen van verbeteringen in het kader van de thans bestaande gebouwen, want aan het bouwen van nieuwe gestiohten valt onder dehuidige omstandigheden immers niet te denken, 't Gevolg daar van is, dat de commissie de vraag „cèl- of kampgevangenis?" au fond niet heeft uitgewerkt. Er is ook geen beslis sing gevallen over de vraag of gebro ken moet worden met het stelsel der eenzame opsluiting, omdat de thans be staande toestand drie of vier ver oordeelden in één cel nog zfeer vele jaren gehandhaafd zal moeten worden. Maar iR zo liet dc heer Kempe er op volgen kan er*wel bijvoegen, dat in dc commissie zeer sterk de overtuiging leefde, dat het ongewenst moet worden geacht in de toekomst weer terug te vallen tot het oude systeem: één gevangene maximum 5 jaar in een cel. TE LANGE EENZAAMHEID IS ONNATUURLIJK. De ervaring heeft immers geleerd, dat slechts in sommige gevallen de een zaamheid een goede uitwerking heeft. Mensen die na stormachtige conflicten in een gevangenis raken, komen in de eerste maanden enigermate tot rust. Dan gaat soms het schuldgevoel spre ken. In diee periode kan een goedp cel bezoeker bereiken dat de veroordeelde tot dieper nadenken komt en genegen heid toont tot betere voornemens voor de toekomst. Maar dan moet er in die periode ook een einde komen aan de eenzame opsluiting, want anders volgen er weer reacties van haat en wrok, waardoor het goede dat bereikt werd weer overschaduwd wordt door het slechte. Een eenzaamheid die lang duurt is voor ieder mens onnatuurlijk en geeft ongetwijfeld 'n ernstige terugslag als een gestrafte weer in de maatschappij terugkeert. Ieder die een poos uit de i samenlving is weg geweest, voelt het i bezwaar van aanpassen en dat geldt natuurlek in het bijzonder voor ver oordeelden, omdat er voor hen vroe ger al iets verstoord was. De mening, die sommige ex-politiek veroordeelden over de gevangenissen hebben, moet in dit opzicht met eni ge reserve beschouwd worden, want er was een groot verschil tussen hen en de gewone veroordeelden. Zij hadden immers geen enkel schuldgevoel, omdat de Duitsers hen immers slechts onrecht aandeden, en in de gewone gevangenen is in min of meerdere mate tooh altijd enig schuldgevoel aanwezig. Hierop werden door dr Kempe mede delingen gedaan over de voorstellen der Staatscommissie. Daarover ln een vol ger.d artikel, waaruit zal blijken dat. al stond zij dan ook voor een beperkte taai};, zij tcc'n zeer belangrijke voorstel len heeft gedaan voer een verbetering van ons gevangeniswezen. g im Na spontane demonstraties volge thans het offer van de a-politieke daad De gebeurtenissen in Tsjecho-Slowa- kije hebben in ons land stormachtige reacties opgeroepen onder de leden der universitaire gemeenschappen, die in scherpe' vorm protesteerden tegen de vernietiging der zo nauw aan de univer sitaire gedachte verbonde geestelijke waarden en vrijheden. Meermalen is* tijdens de demonstraties in onze academie-steden de naam van World Student Relief genoemd als organisatie, die zich het lot moest aantrekken v?tn de op grond van die vrijheidsbeknot ting uitgeweken studenten. Het Nederlands Comité voor World Student Relief heeft uiteraard met vol doening van de ruime bereidwilligheid der Nederlandse studenten tot het bie den van hulp aan in nood verkerende collega's in andere landen kennis geno men, en het plaatselijk comité te Utrecht heeft zich belast met de taak, dit speciale onderdeel van het werk van W.S.R. op zich te nemen voor het ge hele land. Een taak die reeds lang be stond, doch waarvan het belang door de gebeurtenissen in Tsjechoslowakije nog maals is beklemtoond. WORLD STUDENT RELIEF HEEFT ECHTER OOK AN DERE VERPLICHTINGEN.. Daarbij wenst het Nederlands Comité voor "World Student Relief cr echter nadrukkelijk op te wijzen, dat deze organisatie ook thans haar oorspron kelijk a-politiek en a-religicus karak ter behoudt, waartoe zij verplicht is op grond van het internationale ver band waarvan zij deel uitmaakt, in welk verband zij ook werkzaam is in landen van zeer uiteenlopend poli tieke en religieuze instelling. World Student Relief is ondermeer met vrucht werkzaam op het terrein van hulpverlening aan door de oorlog zwaar getroffen universitaire gemeen schappen. die veelal in de Oost-Euro- pese landen gelegen zijn, en deze vruchtdragende 'en belangrijke activi teit mag niet prijsgegeven worden terwille van dc steun, die aan een an dere categorie van zwaar getroffen studenten wordt gegeven. Zoals gezegd is World Student Relief zich echter terdege bewust van de be langrijke taak, die het heeft ten aan zien van de hulpverlening aan uitge weken studenten, zolang die hulpverle ning a-politiek blijft. Het Utrechtse comité, dat dit onderdeel van het werk op zich heeft genomen, heeft zich be raden op de vorm, waarin deze steun geboden kan worden. Als doelstelling moet worden gezien, de uitgeweken stu denten het mogelijk te maken hier te lande hun studie voort te zetten. Daar toe wordt gestreefd naar het treffen van regelingen, volgens welke deze stu denten aan de universiteiten kunnen worden toegelaten, zodat academische examens kunnen worden afgelegd en college's en practica kunnen worden gevolgd. Zo nodig moet vrijstelling van collegegeld worden verkregen, desnoods moeten die gelden en andere soortge lijke kosten door de Nederlandse stu denten worden gedragen. Ook hebben de Nederlandse studenten de plicht, te voorzien in de kosten van het normale levensonderhoud der uitgeweken colle ga's. DE STUDENT TONE THANS PLICHTSBESEF. In dit verband is besloten, komende week op Dinsdag en Woensdag voor dit doel te collecteren in alle college zaken en universiteitsgebouwen des lands, terwijl plaatselijke studenten- Leiderdorp gaat, zoals wij onlangs in ons raadsverslag van die gemeente meldden, ernst maken met het bieden van eersteklas gelegenheid tot sportbeoefening. Op bovenstaande tekening ziet men dat het voetbalveld, geprojecteerd tussen tennisbanen en korfbalveld, dwars op de Hoogmadese Weg komt te liggen. Voor de oorlog lag het voetbalveld evenwijdig aan deze weg en evenwijdig aan de drie bestaande tennisbanen. Gedurende de oorlog was het in gebruik vooor de voed selvoorziening, en na de bevrijding werd het uiterst provisorisch in zijn oude ligging hersteld. Het voldoet echter ter nauwernood aan de meest elementaire eisen. Een clubhuis ontbreekt zelfs. Om het veld ligt ongebruikte grond. Nu echter de gemeente eigenaresse is geworden van een nog voor de omlegging ontbrekend stukje grond is nieuwe aanleg dwars op de huidige situatie mogelijk geworden. Dientengevolge kan naast het voetbalveld een korfbalveld worden aan gelegd, dat eventueel ook als oefenterrein voor juniores-voetballers gebruikt kan worden. Het tussen beide geprojecteerde clubhuis best^t uit twee identieke helften, en slechts via dit clubhuis zijn de velden door de ingang aan de zijde van de sportlaan bereikbaar. Het geheel rechts op de tekening aangegeven weiland is ook in het bezit .van de gemeente en is bestemd voor eventueel nodige uitbreiding van het sportpark en kan wellicht ook als speelweide dienst doen. Het gehele complex komt te liggen in een rijk van hoge en lage beplanting voorziene entourage, waardoor in alle opzichten het idee van „buiten zijn" wordt bevorderd. Wanneer de plannen de goedkeuring van Gedeputeerde Staten kunnen weg dragen, is de gemeente voornemens de grootste spoed met de omlegging en aanleg te betrachten. groepen eigen acties voeren. Steun in deze financiële vorm moet vooralsnog het belangrijkst worden geacht, doch daarnaast is ook toezegging van even tueel nodige steun in andere vorm, b.v. de verstrekking van onderdak, voeding en kleding welkom, opdat desgewenst een direct beroep kan worden gedaan, wanneer zich daartoe dc noodzakelijkheid voordoet. Derge lijke opgaven van bereidheid tot steun in deze vorm kunnen worden gericht tot het Utrechtse comité, gevestigd Vinkeburgstraat 22 bis. zijnde de cen trale landelijke organisatie. Leidse studenten kunnen zich voorts wenden tot het secretariaat van het Leidse comité voor uitgeweken studenten, de heer A. de Vos. Rijnsburgerweg 106. In meerdere vormen moet dus tijdens de actie van de komende week blijken, dat de Nederlandse student zich zijn taak bewust is, niet alleen door een ge tuigenis in de vorm van een demonstra tie, doch in de meer offerbereidheid vergende vorm van de daad. die juist door die groter offers van overtuigend groter waarde is. Ned. Studentenraad vraagt medewerking der regering Nader vernemen wij inzake het stre ven van de Nederlandse studenten tot zo effectief en ruim mogelijke hulpver lening aan uitgeweken collega's, dat aan deze actie talrijke problemen ver bonden zijn, die niet door studentenzijde alleen tot een oplossing kunnen worden gebracht, aangezien immers de toela ting tot ons land en tot de universitaire studie aan wettelijke bepalingen ge bonden zijn. De studentenorganisaties bezitten uiteraard geen bevoegdheid, en evenmin de macht om deze voorschrif- Ingezonden Mededeling ten te wijzigen of naar gelang van om standigheden soepeler toe te passen. In dit verband noemen wij een adres van de Nederlandse Studentenraad aan de regering, waartoe deze raad gisteren besloten heeft. In dit adres dringen hoogleraren, le den van de wetenschappelijke staven en studenten der Nederlandse Univer siteiten en Hogescholen er met na druk bij de regering op aan, dat zÜ op korte termijn de maatregelen zal nemen, die het mogelijk maken, zon der afbreuk te doen aan de veiligheid van het land, vluchtelingen-docenten en -studenten, die door dc aanslagen op de vrijheid van het onderwijs in het buitenland om des gewetenswille uit hun werk en hun studie zijn ver dreven of hebben moeten vluchten, binnen onze grenzen toe te laten en hun met in achtneming van de ge bruikelijke onderwijsnormen de voort zetting van hun studie naar mogelijk heid toe te staan. Docenten en stu denten en leden van dc wetenschap pelijke staven van het Nederlands hoger onderwijs erkennen de gastvrije opname dezer vluchtelingen in hun midden als een erepllcht in overeen stemming met de beste tradities van hun volk, en zijn bereid de daarvoor noodzakelijke offers naar de mate van hun krachten te dragen. PREDIKBEURT VOOR VRIJDAG 12 MAART. Boskoop Geref. Gem.: 7$ uur ds. P. Houkoop van Rijssen. Ned. Herv. Kerk - Bedankt: voor Kam pen (vac. G. v. Doorn) K. C. v. Gorcom te 's-Gravenzande; voor Bloemendaal (vac. J. C. v. Dijk) W. Glashouwer te Nljverdal. Beroepen: te Bourtange J. Franke te Zweelo; te Halfweg J. Schaap te Purmer- land. Geref. Kerken Beroepen: te Poortu- gaal H. K. Poelman, cand. te Groningen. Bedankt: voor Coovorden W. H. J. de Boer te Mldwolda (Old.). Geref. Kerken naar art. 31 K.O. Be roepen: te Kantens H. J. dc Vries, cand. to Zuldhorn. Oud-Geref. Gemeenten Bedankt: voor Brulnlsse M. A. Mlcras tc Krimpen a/d. IJssel. Gcrcf. Gemeenten Bedankt: voor Nljkerk en voor Tcrneuzen C. v. d. Woestcljne tc Ridderkerk. Ds E. II. JONKERS t In de ouderdom van bijkans 87 Jaar 13 te Zuld-Bcijcrland overleden ds E. H. Jonkers, cm.-prcdlkant der Ned. Herv. Kerk. De overledene werd 16 April 1861 te Diever geboren, studeerde aan de R.-U. te Groningen en werd ln 1888 cand. In Groningen om 13 Jan. 1889 tc Buitenpost het predikambt to aanvaarden. H(J diende do gemeenten van Zuld-Be()crland, Llen- den, Waspik en Goudswaard, waar hij 1 Jan. 1943 eervol emeritaat ontving. In 1939 vierde ds Jonkers zijn gouden ambts jubileum en werd benoemd tot ridder in cle orde van Oranje-Nassau. Toen preekte hij nog driemaal per Zondag en was ln deze halve eeuw slechts driemaal door ziekte verhinderd. Ds Jonkers ontving ge durende zijn ambtelijke loopbaan niet minder dan 52 beroepen. FEUILLETON Mijnheer MelviVs ivonderlijke fantasie door W. H. LANE CRAUFORD 66) Christopher keek friet afkeer naar hem. „Het spijt me, maar dat kan ik je niet vertellen," zei hij kortaf. „Dus zullen zij vermoedelijk nog wél lang hier blijven?" „Dat denk ik wel." Badger richtte zioh op in zijn volle lengte, maar het waardige van deze be weging werd verzwakt door een nieu we hik. „Ik voel mijnheer," zei hy, „en mijn wouw voelt" hij stopte en slikte „dat wij hier niet kunnen blijven, nu mijnheer Melvil Is eh ons heeft verlaten." Christopher beet op zijn lip. Badjger en zijn vrouw hadden onmiddellijk be swaar gehad tegen de aanwezigheid der kinderen. Zij veroorzaakten drukte en meer werkr Het was ongetwijfeld: waar, dat hij Henry miste, hij had meer eer bied gehad voor Henry dan voor Mi chael en Christopher, maar het was de bijna volmaakte rust, die ln het huis had geheerst, voordat de kinde ren er waren, die hij het meest miste. „Zeg je je betrekking op?" vroeg Christopher nors. „Dat wil zeggen stotterde Bad ger, „ik bedoel —ja. dat wilde ik." Hij voelde zich opgelucht nu de moeilijke boodschap achter de rug was. „Nu, je kunt natuurlijk gaan, indien je dat wilt." „Dank u, mijnheer." Badger - hikte opnieuw en verdween, te onderdanig buigend, uit de kamer. Christopher dronk in gedachten ver diept van zijn whisky. Het was vervelend, dat de Badgers juist nu weggingen, maar hij kon zich door hen niet de wet laten voorschrij ven. Hij had, indien hij had gewild. Badger kunnen tevreden stellen, want de kinderen zouden zeker niet lang meer blijven. Op het ogenblik waren fcy nog besmettelijk, maar zij moesten verdwijnen, voordat mevr. Robinson opnieuw haar diensten kon aanbieden. Maar als zij weggingen, dan ging ook Bunty weg. Hij schudde zijn hoofd, het huls zonder Bunty zou een huis zonder vreugde, zün. Maar het huis moest toch verkocht worden, zodra er een koper zou zijn gevonden. Het. was van Henry en die zou het geld nodig hebben. Het was allemaal erg verve lend, maar er was een andere zaak, die Christophers gedachten bezighield. Wanneer zou hij die brief aan Cynthia schrijven? Wanneer zou hij haar gaan bezoeken? Hij hield van haar, hij had van haar gehouden al die lange ja ren, e'en liefde als de zijne kon niet sterven. Hij had g.een veranderlijke na tuur zoals Michael en geen oppervlak kige natuur zoals Henry. Hij was standvastig ln zijfr liefde. Zijn liefde was nog even heftig als toen hij Cyn thia voor het eerst had gekust. Of bijna even heftig. Het was onmogelijk het enthousiasme van de Jeugd vast te houden, als de jeugd' voorbij was. Zijn liefde voor Cynthia was kalmer en beheerster dan toen, maar ze was even sterk. Hij werd opnieuw gestoord, maar deze afleiding was hem welkom, want het was Bunty, die de kamer binnen*- kwam. Zij ging op haar gewone plaats in de hoek zitten en zij had, zoals gewoonlijk, haar naaiwerk bij zich. 26h De volgende ochtend werden ze al vroeg gewekt door een kellner, die de komst van de commissaris van politie aandiende. „Het is belangrijk!" zei de man. „De commissaris moet U onmiddelijk spre ken!" „Goed!" zei de professor. „Hoewel ik vrees, dat ik niet veel te vertellen heb. De ene helft van mijn wetenschap is verbrand en de andere heb ik vergeten! 1 „Slaapt Nibs?" vroeg hij. „Ja, hij slaapt nu rustig." Hfj keek naar haar bezige vingers, naar haar aardige figuurtje, naar haar lange wimpers, naar haar mooie vio letkleurige ogen. Hij keek heel lang naar haar. Zij keek niet op van haar werk, haar gewone vrolijkheid: had haar verlaten, zij was vanavond ern stig en in gedachten. „Mevrouw Thorley heeft gisteren ge telefoneerd," zei ze, de stilte verbre kend. .Josephine!" zei hij, met een ver veelde uitdrukking op zijn gezicht. „Wat wilde ze?" „Zij wilde u spreken." Hij trok zijn wenkbrauwen naar bo ven en kneep zijn lippen stijf dicht. Josephine had natuurlijk de krant ge lezen; het was vanzelfsprekend een hevige schok voor haar geweest en nu wilde zi) met hem, die bij het ongeluk was geweest, er over spreken. Zij zou natuurlijk alle details willen weten, maar hij was niet van plan haar hon ger naar nieuws te bevredigen. Laat hem binnen!" „Verschrikkelijk!" riep de commissa ris. „Ontzettend! Eet smakelijk! Ik ben radeloos! Ik benik benoef!" „Ik ook!" zei de professor. „Mijn uit vinding is voor de tweede keer gestolen! De politie moet haar opsporen, want daar komen ongelukken van! Wanneer een onbevoegde met dat instrument omgaat, kan er niets dan narigheid van komen!" „Ze zei, dat ae opnieuw zou opbel len." Christopher keek Bunty van terzijde aan. Hij herinnerde zioh, dat zij ook de krant had gelezen en dat de enige lezing van het ongeluk, die zij kende die was, die zij had .gelezen. DJe was zeer misleidend en om de een óf an dere reden, die hij niet trachtte te definiëren, vond hij het nodig haar zijn eigen visie van het geval te ge ven. „Wij zullen Henry missen," zei hij en kuchte. Het was misschien geen erg gelukkige inleiding voor een gesprek over de dood van zijn oude vriend, maar in ieder geval bracht het het onderwerp op het tapijt. Bunty, haar ogen neergeslagen, gaf geen commentaar. „Het lijkt mij beter, dat ik je ver tel hoe het is gebeurd," zei hij erg verlegen. Zij zat onbeweeglijk, slechts haar vingers bewogen, daar zij, bijna zonder het te weten, verder ging met haar naaiwerk. „Juist!" zei de commissaris. „Ziehier! Deze brief kreeg ik vanmorgen over de post!" „Ik heb mijn bril vergeten", zei de professor. „Wat staat er in?" „Wanneer ik niet op een nader om- schreven punt bij een straathoek hon- derdduizend goudstukken neerleg, zal de schurk de hele politiemacht verste nen!" riep de commissaris. „D&t staat er in!" Hij gaf een nauwkeurige beschrijving van het ongeluk. Henry had Iets te veel gedronken. Michael en Christo pher waren volkomen nuchter geweest. Henry was niet vertrouwd met de auto, die hij reed, maar het was de grote nalatigheid van de autoriteiten van Tolmouth, die heit parkeerterrein niet behoorlijk hadden laten ommuren, die de schuld was van het ongeluk. Henry was zeer waarschijnlijk gestorven aan een hartverlamming en niet door ver drinking. Hij wist zelf niet, waarom hb die verwonderlijke theorie naar vo ren had gebracht, er was geen enkele reden om aan te nemen, dat Henry een zwak hart had, „Sprong u er in?" Hij keek haar verbaasd aan. „Waar in?" „In het water." „Nee," zei hij en hij vroeg zich ver baasd af, waarom zij dacht, dat hij zoiets zou hebben gedaan. Het was erg koud geweest die avond en er had een sterke stroom gestaan, hij zou maar enkele slagen hebben kunnen zwemmen; in het water springen zou zelfmoord zijn geweest. Zeker, er was iemand in gesprongen, maar dat moest aangezien hij er weer levend uit was gekomen, een zeer geoefend zwemmer zijn geweest. Bovendien had dde man gedacht, dat er iemand gevangen zat in de auto. Plotseling drong liet tot Christopher door, dat,' indien Henry werkelijk in de auto was geweest, hij dan wel in het water zou zijn gespron gen. Ongeacht het gevaar, dat hij zou hebben gelopen, zou hij zonder naden ken in het warter zijn gesprongen. Bun ty zou hem natuurlijk voor een laf aard houden of zij moest ondanks het verhaal, dat hij haar had gedaan er van overtuigd zijn, dat hij te dronken was geweeest om zich reken schap tc geven van wat er gebeurde; en dat zou nog het beste excuus zijn voor zijn gebrek aan moed. (Wordt vervolgd) Adv. VOOR VRIJDAG 12 MAART. Hilversum I (301 M.) NCRV 7.00! nieuws; 7.15: ochtendgymnastiek; 7.30: §ram.muziek; 7.46: woord voor do dag; .00: nieuws; 8.15: gewijde muziek; 8.30: Tsjaikofsky en Korsakoff; 9.15: ziekenbe zoek; 9.30: gram.muzlek; 10.15: sopraan en plano; 10.30: morgendienst o. 1. v. dr. J. D. Dozy: 11.00: kwintet van Foerster; 11.15: vlooi en plano; 11.45: De Varianten; 12.15: omroeporkest: 12.30: weeroverzlcht: 13.00: nieuws; 13.15: ensemble Lachman: s.45: Dlanosoll; 14.20: voordracht; 14.40: de Microstars; 15.00: opgewekte discoklan ken; 15.30: Hollands Strijktrio: 16.00: voordracht; 16.20: Yehudl Menuhln, viool; 16.40: Kamerorkest; 17.25: de Vijf Zapa- rara's; 17.45: liederen van Debussy: 18.15 het Evangelie ln Esperanto; 18.30: Ned. strijdkrachten; 19.00: nieuws; 19.15: gees telijke liederen: 19.30: actueel geluld: 19.45: Chr. Middenstandsbond: 20.00: nieuws; 20.05: proloog: 20.15: orgelconcert J. Spelde: 20.45: hoorspel „De vluchtheu vel": 21.30: Vrij en Blij; 22 00: vragen aan voorbijgangers; 22.30: NCRV-kwartet; 22.45: avondoverdenking; 23.00: nieuws; 23.1524.00: potpourri. nilversuni II (415 m.) vAra 7.00: nieuws; 7.15: selecties; 8.00: nieuws; 8.15: strijdlied; 8.18: operetteselecties: 8.50; voor de huisvrouw; 9.00: bekende orkest werken: 9.30: waterstanden: 9.35: muziek van Mozart; VPRO 10.00: morgenwijding doords. P. Brakman; VARA 10.20: Italiaan se muziek: 10.30: voor de vrouw; 10.45: Nederlandse liederen; 11.10: voordracht: 11.30: bekende marsen en walsen; AVRO 12.00: Pierre Palla, orgel: 12.30: weer- praatje; 12.33: sportagenda: 12.38: Avto- leans; 13.00: nieuws; 13.16: Vaudeville Orkest; 13.45: F. Waller, plano: 14.00: kookkunst; 14.20: sopraan en plano; 14.45: muziek van Smetann; 15.02: voordracht; 15.22: oude en nieuwe platen: VARA 16.00: hl), zij en de plano: 16.30: voor de Jeugd; 17 00: J. Jong, orgel: 17.20: w(J en de mu ziek; 18.00: nieuws; 18.15: felicitaties; 18.40 Sllvestrlkwartet; 19.00: denk om do bocht; 19.15: Nederland op zee; 19.22; appel voor ex-pol. gevangenen uit bezet tingstijd: VPRO 19.30: waar is uw God?; 19.50: tien voor acht; 20.00: nieuws; 20.05: variaties op Handel; 20.30: de taak van de vrouw ln deze tijd; VARA 21.00: ver zoekprogramma: 21.30: lckenrechtbank; 21.50: pianomuziek van Chopin; 22.00; buitenlands overzicht door dr. C. H- Brandt:. 22.15: swing and sweet; VPRO 22.40: vandaag; 22.45: avondwijding: VARA 23.00: nieuws; 23.1524.00: symphonlsch concert. AGENDA DONDERDAG: Stadszaal: Residentie-orkest. Cellosoll»! Frans VriJhoff 8 uur nam. VRIJDAG: Schouwburg. Hoofdstad-Operette, „ww»-, ncr Bluf', 8 uur nam.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 5