Machtsapparaat der regering tegen elk extremisme Communistische beweging loopt in ons land terug Euwe's geofferde cavalerie bracht hem zijn derde nederlaag r PAASREIZEN i CEBUTO REISBUREAUX Ontreddering in Amerika's Democratische Partij Wat er in Indië gebeurt Adembeklemmende rust in Italië DONDERDAG 11 MAART. Justitiebegroting goedgekeurd Tijdens dc behandeling: van dc begroting: Justitie, heeft minister Van Maarseveen gisteren in de Eerste Kamer een zeer belangrijke verklaring afgelegd. Met de idealisten onder dc communisten, zo zelde hy, is het precies als met dc idealisten onder de nationaal-socialisten. Als zy zien tot welke mensonterende toestanden hun principes leiden, dienen zij de beweging te verlaten. Dit gebeurt ook. Het communisme is in ons land een teruggaande be weging. Als ons volk en de regering waakzaam blijven, bestaat er hier geen communistisch gevaar. Omtrent de waakzaamheid der regering kan men gerust zijn. Nog deze week zal een mededeling worden gedaan waaruit men zal kunnen vernemen, dat de regering op korte termijn haar machts apparaat. zó sterk zal maken, dat dit tegen extremistische extravaganties een afdoende bescherming zal bieden. Wat de beoordeling van economische collaborateurs aangaat, heeft spr. altijd gezegd, dat de eenvoudige arbeider, die in behoeftige omstandigheden verkeer de, milder dient te worden beoordeeld, dan de werkgever, die zich ruimer kon bewegen en wiens ontwikkeling ook groter was. Zou men de motie-Stikker uitvoeren, dan zou men alle gevallen van colla boratie moeten gaan vervolgen en dit is onmogelijk. Spr. ontraadt de motie Stikker. De heer Stikker wijzigde zijn motie dan zodanig, dat de alinea betreffende het onderscheid tussen kleine en grote gevallen van collaboratie vervalt en verder dat de te ontwerpen richtlijnen niet van toepassing zyn op de reeds be rechte gevallen. Daarop werd de motie-Stikker aan genomen met 28 tegen 2 st. (Tegen de communisten). De begroting werd z. st. goedgekeurd. Motie Stikker inzake economische collaboratie Wat de behandeling der Justitiebe groting betreft, vermelden wij nog het volgende De heer Stikker (VVD) liad. bezwaar tegen 's ministers beleid ten aanzien van dc economische collaboratie. De PJR.A.C. beschikt blijkbaar niet over deskundig personeel en zij stelt vaak een onderzoek in zonder <lat er vol doende aanwijzingen zijn voor schuld. Het bedrijfsleven spreekt onomwonden van een chaos. Er bestaan nog altijd geen richtlij nen of normen voor vervolging van economische collaboratie. Ten onrechte is onderscheid gemaakt tussen grote en kleine gevallen. Spr. diende een motie in, waarin wordt uitgesproken dat bij de berech ting van economische collaboratie geen onderscheid mag worden gemaakt tus sen grote en kleine gevallen, dat door het ontbreken van richtlijnen rechts onzekerheid bestaat en ernstige on rust wordt veroorzaakt en waarin de minister wordt uitgenodigd na overleg met door de minister aan te wijzen in stanties op korte termijn deze richt lijnen vast te stellen en daarmede ook bij de thans aanhangige onderzoekin gen en vervolgingen rekening te doen houden. Minister Van Maarseveen zelde ten aanzien van de opdracht aan prof, Meijers. dat enige speciale onderwerpen onttrokken ziin aan zijn werk. Wel houdt hij zich bezig met het onder werpen, die een wettelijke regeling be hoeven en als 't ware de invoering van een nieuw Burgerlijk Wetboek moeten voorbereiden, om de regeling van het Internationaal privaatrecht. Het is de bedoeling om een leeftijdsgrens van 70 jaren vast te stellen voor notarissen. De heer Van Heuven Goedhart ver zekerde de minister dat de ambtenaren OM en de substituten-griffier worden gerecruteerd uit alle lagen der bevol- klDe salarissen der rechterlijke macht zijn op het ogenblik in zover voldoen de, dat deze functionarissen ook een deel der algemene armoede zullen heb ben te dragen. De achterstand in strafzaken, zoals die thans bestaat, achtte spr. zeer ern stig. Hij hoopte daaraan op korte ter mijn een einde te kunnen maken. Wat het politievraagst.uk betreft, wijst spr. erop. dat een politie, die uit een zou vallen in 1015 verschillende korpsen, niet te hanteren zou zijn. De kosten voor de tewerkstelling van politieke delinquenten zijn in hoofd zaak die der bewaking. Deze tewerk stelling bespaart het Rijk per Jaar 75 millioen aan deviezen, dus wordt zij zoveel mogelijk bevorderd. Het is sprekers overtuiging, dat zij. tiie zich kunnen beroepen op over macht. niet gestraft kunnen worden wegens collaboratie. Wie aan marte lingen door de bezetter is blootgesteld, kan zich daarop inderdaad beroepen. Het is echter aan de onafhankelijke rechter te beoordelen, of een beroep ge rechtvaardigd is. Vier „zware gevallen" uit kamp Westerbork ontvlucht BERUCHTE SD-ers EN S.S.-ers. Vier zware gevallen, die gedetineerd waren in het kamp Westerbork, hebben kans gezien te ontsnappen. Ondr hen bevinden zich de 34-j. W. Mulder uit Groningen en de Duitser H. Kuter, die o.m. deel uitmaakten van een berucht Silbertannekommando. De twee andere ontvluchten zijn de beruchte SS-ers W. Hokman uit Gene- muiden en N. Folkema uit Delfzijl. Kuter Mulder werden verpleegd in de psychopatenafdeling van het grote kampziekenhuis. Vrijdagmiddag jJ. heerste in die af deling een opgewonden stemming door dat een verpleger, die bij de gedetineer den zeer gezien was, naar een andere afdeling was overgeplaatst. De ver pleegden protesteerden luidruchtig te gen deze overplaatsing. i Toen zij (hun zin niet kregen, hebben, naar men vermoedt, de twee genoemde verpleegden besloten te ontvluchten. Deze vlucht schijnt hun niet moeilijk te zijn gevallen. Het ziekenhuis wordt niet zo streng bewaakt als de overige delen van het kamp, al is er geregelde controle en ligt omringd door struik gewas en bomen. Bovendien was het Vrijdagnacht erg mistig en lag er nog een dikke ijslaag op de gracht rond het kamp. De zware mist en de bevroren gTaoht schijnen ook de vlucht van de twee anderen begunstigd te hebben. Deze waren werkzaam in een van de indus trieën. die in het kamp zijn onderge bracht. Een van hen heeft daar een tang we ten te bemachtigen-waarmee het prik keldraad van onderen werd doorgeknipt zodat er een gat ontstond, groot genoeg om doorheen te kruipen. Hoeveel eieren na Pasen? IEDERE 14 DAGEN. BON VOOR TWEE STUKS. De eierenpröductie rechtvaardigt de verwachting, dat in de maanden April, Mei en Juru aan alle leeftijdsgroepen regelmatig eieren verstrekt kunnen worden. Onder voorbehoud van on voorziene omstandigheden zal te begin nen met 1 April as. iedere veertien da gen een bon voor twee eieren worden aangewezen. HAAGSE BURGEMEESTER GAAT PONTIANAK BEZOEKEN. De burgemeester van Den Haag, mr W. A J. Visser en zijn echtgenote, zul len in Mei 'n bezoek brengen aan Pon- tianak. welke stad. zoals bekend, door Den Haag is geadopteerd. Zij zullen de gasten zijn van het hoofd van de Dae- rah West-Borneo, Sultan Hamid XI van Pontianak. E.V.C. tegen communistisch gewroet Dr Hirschfeld hoofd Ned. Organisatie Europees Herstelprogramma INSTELLING VAN EEN RAAD VAN ADVIES. De regering heeft thans een beslissing genomen met betrekking tot de Neder landse organisatie voor het Europese herstelprogramma. De .regeringscommissaris voor het Europese herstelprogramma zal worden belast met de algemene ambtelijke lei ding. Dr Hirschfeld is als zodanig be noemd. Als zijn plaatsvervanger is aan gewezen de heer D. P. Spierenburg, w n. Directeur-Generaal voor de Buit. econo mische betrekkingen. Tot directeur van het bureau is benoemd drs E. H. van der Beugel. Opgericht is een bureau van de Re geringscommissaris voor het Europese herstelprogramma, dat hem zal bijstaan in zijn taak. Er zal voorts een raad van advies wor den ingesteld, samengesteld uit verte genwoordigers van werkgevers en werk nemers. De herziening van de Grondwet VOORSTEL TOT EEN NIEUWE RECHTSORDE. De commissie tot herziening van de grondwet is in haar laatste vergadering in zoverre, tot overeenstemming geko men, dat de meerderheid zich kon ver enigen met het uiteindelijk ontworpen voorstel van wet tot wijziging van de grondwet. Een tweetal leden van de commissie heeft echter gemeend zich van instemming te moeten onthouden. Een hunner heeft hiervan bij een af zonderlijk aan het rapport toegevoegde nota doen blijken, terwijl het andere dezer beide leden in het rapport van zijn standpunt aantekening heeft ge vraagd. Verwacht mag worden, dat dc rege ring thans op zeer korte termijn een voorstel van wet tot wijziging van de grondwet aan de Raad van State om advies zal zenden. Het wetsontwerp heeft, naar wy menen te weten, de duidelijke strekking, de grondwet zo danig te wijzigen, dat een nieuwe rechtsorde in gezamenlijk overleg met de Overzeese Gebiedsdelen zal tot stand komen. Tenslotte deelde men ons mede. dat het ontwerp van wet niet bij de Ka mers zal worden ingediend, voordat het advies der vertegenwoordigende licha men in Indonesië zal zijn ingewonnen. Wetsontwerpen goedgekeurd in de Tweede Kamer De T^veede Kamer heeft gistermiddag behandeld het wetsontwerp houdende regelen inzake de voor pensioen geldige diensttijd en de pensioengrondslag van tijdens de bezetting op wachtgeld ge stelde dan wel gepensionneerde militai ren der Kon. Landmacht. De minister van Oorlog de heer Fié- vez, betoogde hierbij, dat de positie der capitulahten anders was dan die der be roepsonderofficieren. Er bestond een heel andere band tussen deze personen en de overheid. 420 capitulanten zijn overge gaan in beroepsdlenst; 22 er van zijn in krijgsgevangenschap gegaan'en 398 heb ben dat niet gedaan. Maar men kan ze ker niet zeggen, dat deze allen zijn on dergedoken. Het wetsontwerp wordt z.h.st. aange nomen. Ook werd het wetsontwerp tot sociale verzekering van gedetineerden goedge keurd. Het wetsontwerp tot wijziging van enige bepalingen der wet tot regeling van het recht van onderzoek (enquête) werd na discussie eveneens aangenomen. De vergadering werd hierop tot Dinsdag verdaagd. NEDERLANDSE HANDELS DELEGATIE DOOR HAILE SELASSIE ONTVANGEN. De Nederlandse handelsdelegatie, die onlangs naar Ethiopië is vertrokken, is gisteravond door keizer Ha lie Selassie ontvangen, die de delegatie een diner aanbood, nadat een lange tooht was gemaakt door de provincie Harrar. De delegatie was ten zeerste onder de in druk gekomen van de mcglijkbëcfën van het land wat betreft industriële ont plooiing en uitbreiding van de handel. CU.P.) HAGENAAR GAF ZICH UIT VOOR „GROOT-INDUSTRIEEL". De 53-jarige J. Rietberg uit Den Haag werd door de Tilburgse politie aange houden als verdacht van verduistering en oplichting. Hij gaf zich in verschil lende plaatsen van Brabant en Gelder land, o.m. Nijmegen, Arnhem, Tilburg, Breda, Eindhoven en Deume uit voor een belangrijk industrieel en koos de beste hotels uit waar hij grote verterin gen maakte. Plotseling vertrok hij dan met de Noorderzon. In één gemeente sp'eelde hij het zelfs klaar om een par ticulier voor f. 18.000.— op te lichten. ROTTERDAM IN „DE OPPOSITIE". De bestuurders van de EVC in Rot terdam hebben 'n resolutie aangeno men, waarin zjj „met diepe veront waardiging" het wroeten van de com munistische partjj in de EVC afwij zen, hun veroordeling uitspreken over het grootste deel der EVC-leiders, dat zjjn volledige medewerking aan deze communistische tactiek verleent, en een beroep doen op alle eerlijke goed willende leden en bestuurders, om zich met de Rotterdamse EVC tegen inmenging van de CPN te verzetten. De Rotterdamse EVC zal geen enkele bestuurswijziging of aanvulling op last van de landelijke leiding der EVC aan vaarden. De bestuurders zullen uitslui tend gekozen worden door de Rotter damse leden, waarbij er voor zal wor den gezorgd, dat beïnvloedingspogingen van een van buiten af door een politie ke partij georganiseerde oppositie, die binnen de EVC door 'n belangrijk deel der leiding wordt ondersteund, geen succes zullen hebben. De stappen, die het dagelijks bestuur der Rotterdamse EVC reeds tegen de inmenging van de CPN heeft genomen, werden goedge keurd en het bestuur kreeg opdracht en volmacht om alle besluiten en maat regelen te nemen, die het in de geest van het tot nu toe door hem gevoerde beleid nodig acht. De bijeenkomst, waarop de resolutie werd aangenomen-, werd bijgewoond door 55 bestuurders, van wie 47 vóór cn 8 tegen stemden. TWEEDE GROEP POLITIEKE DELINQUENTEN NAAR NIEUW GUINEA. Vanmorgen is met de „Tabian" van de Mij. Nederland een tweede groep po litieke delinquenten naar Indonesië ver trokken, om daar op 2-jarig gouverne mentscontract aan het werk te gaan. Hun bestemming is Nieuw Guinea, waar deze groep van 99 jongere vrijwilligers» mede zal werken aan het opruimen van Amerikaanse legervoorraden, die op slagvelden en in dumps achterbleven. Buiten de driemijlszone van het Rijk in Europa worden zij aan boord van het schip voorwaardelijk in vrijheid gesteld onder beding, dat zij het vrijwillig ge sloten contract in Indonesië nauwgezet zullen nakomen. De eerste ploeg politie ke delinquenten, die in 1947 vertrok, voldoet zo goed, dat men het heeft aangedurfd een tweede groep op deze wijze reclasseringskansen te geven. Het wereldkampioenschap schaken Smyslov had een goede dag SCHEEPSBERICHTEN. De beide afgebroken partijen hebben gisteren in het Kurhaus te Scheve- ningen maar heel weinig tijd in be slag genomen. En het is een beste dag voor Smyslov geworden, die zijn party eenvoudige voorzetting snel winst had kunnen behalen, mededeelde, had hij op dat ogenblik voor de nog te spelen 8 zetten niet zoveel bedenktijd meer. Hij meende met de paardoffers, welke - - hij dus min of nier op zijn gevoel speel - tegen Euwe won en met Botwlnnik de, de zwarte koning in elk geval in remise speelde. Bij het ingaan van de een matnet te drijven. Het was voor vijfde ronde, die heden met de par- hem een ontgoocheling toen hy na de tijen KeresBotwinnik cn Reslievski offers tot de ontdekking kwam, dat hij Euwe wederom in de Haagse Die- zich vergist had. rentuin plaats zal vinden, is de stand als volgt: Botwinnik 2uit 3, Keres 2 uit 3, Smyslov 2 uit 4, Rcshevski 1 uit 3 en Euwe 0 uit 3. Abbekerk, Rotterdam-Australië. 10/3 van Antw.; Adlnda 11/3 van Penang te Pladjoe verw.; Agamemnon 9/3 van Port au Prince ten anker bij La Guaira; Ala- mak. Barcelona-Antw.. pass 9/3 Oues- sant. Alk&ld 9/3 van Cabadello n. Antw.; Borneo 9 3 van Suez n. Colombo: Johan de Witt, Batavla-A'dam. pass. 9/3 Perlm; Kedoe. Rotterdam-Batavla, pass. 9/3 Gra- vesend; Lawak 9/3 van Rangoón n. Ma dras, Marpessa 9/3 v. Curacao te Genua; Meerkerk 9/3 van Hongkong te Manilla; Naar dr Euwe op onze vraag, hoe hij I Meliskerk 9/3 van Loanda naar Lobito; m tot de min of meer lichtvaardige 2phir„»3/9 l/qteoa offers kon komen, terwijl hij met een Q/3 var^Svri- DE MENING VAN EUWE. Dr Euwe had de afgebroken stand van zijn party met Smyslox natuurlijk nog goed onderzocht, maar was tot de conclusie gekomen, dat verder spelen geen zin meer had. Nadat hij kennis genomen had varr de zet, welke Smyslov had afgegeven <42. Pc6), gaaf hij de partij op. Daarna vonden nog na-analy ses plaats van het zo sensationele dub bele paard-offer. De conclusies waren, dat het eerste paardoffer correct was, mits daarna voortgezet werd met 34. Dg4, hetgeen .winnend zou zfjn geweest. Na het tweede paardoffer was Df3 de beste zet geweest: Smyslov zou dan nog met grote moeilijkheden hebben te kam pen, en hoewel deze variant nog niet volledig duidelijk werd, bood zij stellig kansen op remise. De partij Smyslov—Botwinnik was af gebroken in de stand: Wit: Smyslov: Kf2. Tb3. Tel. Lb2. Pe5, nionnen b4, c5, f4. g3, h2. Zwart: Botwinnik: Kg8. Te8, Te7, Lg7, Pd5, pionnen b7, c6, g5, h7. Zoals wij reeds in onze vorige bespre king opmerkten, dreigde zwart de ach terstallige pion terug te winnen en daarna zelfs betere kansen te verkrijgen. Smysloov was tot dezelfde conclusie ge komen, en bleef derhalve de pion verde digen op de wijze, die hij kort voor het afbreken verwierp om remise door her haling van zetten te voorkomen. Dit geschiedde derhalve, met als gevolg een vredig slot. Er volgde nog: 41. Kf3, Tf8; 42. Te4. Pf6- 43. Te2. Pd5, 44 Te4, Pf6; 45. Te2, Pd5 remise. Ingezonden Mededeling Het Cebuto voorjaars programma is verschenen. Paasreizen - Pinksterreizen Bollentochten-Vliegtochten Boottochten enz. Het programma is geldig tot Pinksteren. LEIDEN Doezastraat 32 Tel. 25971 en inlichtingkanloren der N.S. ZILVEREN JUBILEUM WESTLANDSE SNIJBLOEMENVEILING. Brief uit Washington. Zal Vandenbergh het' „Witte Huis" gaan bewonen? (Van ónze correspondent) Het politieke getij voor President Tru man is in de laatste weken snel verlo pen. Nog kort geleden zag het er naar uit dat hij zijn verblijf in het Witte Huis met 4 jaar kon prolongeren. Maar er is in Februari veel gebeurd. Beginnen wij met Henry Wallace's „Derde Partij Bedreiging": Dat Henry een kans maakt is uitgesloten te achten, hij kan alleen stemmen onttrekken aan Truman, waar door een Taft, een Dewey of een Van denbergh (allen Republikeinen) in een veel gunstiger positie komen. Toen het Democratische partijbestuur van de eerste „Derde-Party-schrlk" was beko men, lachte men het gevaar af en was men geneigd de schade als niet te groot te beschouwen. De kleine tussentijdse verkiezing in New-York heeft echter he vige ontsteltenis gebracht. DE BAKENS VERZET. De Democratische partijleiding trok echter onmiddellijk de consequentie en verzette de bakens. In Truman's grote rede ter gelegenheid van het jaarlijkse Jefferson-Jackson Dinner, zwaaide de President geheel naar de Wallace-rlcn- ting af. Enkele van Truman's secondan ten deden zelfs een beroep op Wallace om terug te keren naar de moederpartij. Maar Wallace blijft zwijgen. Tegelijkertijd kwam de President met zijn „civil-rights-program", dat zich zeer sterk tot de neger richt, met o.a. een federale anti-lynch wetgeving, afschaf fing van de in het Zuiden gangbare „verkiezingsbelasting", welke belasting het aan arme negers vrijwel onmogelijk maakt om van hun kiesrecht gebruik te maken en ten slotte het strafbaar stellen van discriminatie tegen negers inzake werk- en studeergelegenheld. Dit zijn alle punten, die Wallace gaarne onder schrijft voor zijn „arme proletariaat" en hiermede moest dus een terugkeer van Wallace vergemakkelijkt worden. Maar deze Truman-draai heeft in het Zuiden ontzaglijke ontstemming veroor zaakten thans dreigt de machtige rech tervleugel der Democratische Partij, de z.g. „Solid South" (het betrouwbare, hechte Zuiden) zich los te maken van Truman. Het standpunt van het Zuiden is, dat negervraagstukken door het Zuiden en niet vanuit Washington be slist moeten worden. Zonder dus de linkervleugel te hebben teruggewonnen, dreigt Truman thans de rechtervleugel te verliezen. TRUMAN IS GRIMMIGER GEWORDEN. Wie gelegenheid heeft om de President mee te maken, zoals Uw correspondent op de regelmatige persconferenties, heeft kunnen constateren, dat de overigens zo gemoedelijke en vriendelijke President in de laatste weken grimmiger is geworden. Men voelt, dat de situatie rondom het Witte Huis gespannen is geworden en men kan het op het gezicht van de President lezen. De linkervleugel brengt Wallace als kansenbederver naar voren, het Zuiden mompelt reeds dat het Senator Harry Byrd (Virginia) als candidaat wil pous seren. Indien beide vleugels in hun houding volharden, dan is Truman onherroepelijk een geslagen man en zal een Republikein met het Presidentschap gaan strijken, de eerste, sedert Herbert Hoover (1928— 1932) door Roosevelt verdrongen werd. Hoe groot de alarmtoestand in het Democratische kamp is, moge blijken uit het- feit, dat een aantal leiders bereid is om Truman te. laten vallen als candi daat en een andere Democraat op de conventie naar voren te brengen. In dit verband noemt men Fred Vin son, thans opperste rechter, Alben Bark- ley, de democratische minderheidsfrac tie-leider, Secretary of State Marshall (die zich allang-als candidaat heeft teruggetrokken) en wel een bewijs hoe schaars de candidaten zijn Eisen hower, die onlangs In een niets aan duidelijkheid te wensen overlatend schrijven aan het Amerikaanse volk zijn „nqen" liet horen. Wij zeiden „indien". Want Wallace speelt een spelletje en het is inderdaad mogelijk dat hij terugkeert, mits de De mocratische partij water in de wijn wil doen t.a.v. Rusland, dat volgens Wallace „een onbegrepen land" isMisschien ook dat Wallace Rusland niet begrijpt. Wat het Zuiden betreft, dit heeft reeds vaak met afscheiding gedreigd, o.a. toen Roosevelt de negers veel meer vrijheden gaf dan het Zuiden lief was. De bezwe ringen van de charmerende Roosevelt waren tot dusverre steeds voldoende om het Zuiden het Partybelang hoven het regionale belang te doen stellen. Maar.. Truman is niet zo'n charmant causeur als zyn voorganger, die op het terrein der binnenlandse politiek een meester was van het „geef en neem", „beloof en vergeet" en „verdeel en heers"-spel. ONTREDDERING TEN TOP. De ontreddering der Democratische party is thans wel ten top gestegen en hoewel het moeilijk is om voorspellingen te doen niemand weet wat er zich achter de schermen afspeelt: in een verkiezingsjaar is alles mogelyk is men geneigd te zeggen, dat de kansen voor President Truman in de laatste we ken aanzieniyk gedaald zyp. Wie der Republikeinse candidaten dan het Witte Huis zal betrekken? Een vol komen open vraag, maar Arthur Van denbergh (van Nederlandse stam) wint terrein en het grote respect, dat hy ge niet, is in niet geringe mate versterkt door de knappe wyze, waarop hy het Marshall-Plan door de Senaatscommis sie heeft geloodsd. Thans lopen echter Taft en Dewey nog nek aan nek in het eerste gelid, gevolgd door Vandenbergh en Stassen en vervolgens Bricker en Martin. Ziet Hatta belang van spoedige overeenkomst in? Talryke sprekers brachten hulde. Gistermiddag zyn talrijke autoriteiten het bestuur van de Coöp'. Centrale Wëstlandse Snybloemenveiling te Hon- selersdyk komen complimenteren met het zilveren jubileum, o.w. ir A. W. v. d. Plassche. directeur van de Tuinbouw. Deze hield een herdenkingsrede, waar in hij een overzicht gaf van wat op bloemengebied in het Westland is ge presteerd. Dr A. J. Verhage, voorzitter van het Bedryfschap voor Sierteeltproducten, meende, dat de bloemen nooit West- lands en Neerlands roem hadden kun nen worden zonder de vellingen. De heer Th. Kralt, voorzitter van de groep Bloemisterij en voorzitter van de Kring Veilingen, sprak over de aanvan- kelyke samenwerking tussen deze kring en de bond Westland, die later een al liantie is geworden. Talryke andere sprekers voerden nog het woord, waarna de bijna 2000 aanwezigen 's avonds de grote feestzaal vulden, waar de oud burgemeester van Ryswyk, de heer Th. P. J. Eisen, de feestrede hield. NEEMT MAATREGELEN TEGEN MOND. EN KLAUWZEER! De laagte weken werd op enkele plaatsen in Zuid-Holland wederom mond- en klauwzeer geconstateerd. Het is voor de veehouders van belang om ty- dig maatregelen te nemen om hun vee stapel te beschermen door hun vee voor behoedend te laten enten. Men dient zich dan p.o. by zyn dierenarts op te geven in verband met de entingen aan het eind van de staltyd. Kaap Nao (Spanje): Riouw 9/3 van Syd ney naar Fremantle; Sarangan 8/3 van Calcutta naar Singapore; Slbajak. Bela- wang-Batavla. 9/3 dwars van Singapore; Socrates 9/3 van Corral naar Puerto Monte: Stad Schiedam, Calcutta-Antw., 9/3 ten anker bij Goodwin: Straat Soen- da. 9/3 v. Makassar te Soerabaya; Streef kerk blijlt tot 20/3 te Calcutta; Stuyve- sant, A'dam-Paramarlbo, 10/3 te Madeira verwacht; Tablnta, Batavla-Amsterdam, pass. 9/3 Perlm; Tlbla, R'dam-Curacao, 9/3 200 myi Nrd. Azoren; TJibodas 9/3 v. Baltimore naar Nederland; Waterman. Singapore-Southampton, 9/3 van Suez; Weltevreden, R'dam-Batavla. pass. 9/3 Flnisterre; Zeeland (Kon. Rott. Lloyd) 10/3 van Soerabaya te Ballk Papan verw.; Barendrecht, Tandjong OebanAuckland, pass. 8 '3 Thursday eiland; Celebes, 7/3 van East Londen te Durban; Ovula 6/3 van Madrass naar Calcutta; Pericles 7/3 van Montevideo naar Santos; Rottl 7/3 van Basrate Penang; Samaria. Marseille- Dakar, pass. 8/3 Gibraltar; TJibadak 7/3 van Hongkong naar Swatow. K.N.S.M. Berkel 9/3 te Tanger, van R'dam naar Valencia; Bacchus 9/3 van IJmulden naar Gibraltar; Odysseus 10/3 te R'dam, van A'dam n. Tsmger; Stentor 9/3 te R'dam van Algiers; Delft 9/3 te R'dam van Antw.; Orpheus 9/3 v. Tunis nanr Algiers; Vulcanus 9/3 van Algiers naar Tunis; Iris 9/3 te Oporto, van Am sterdam naar Tanger; Belos 9/3 van Bar celona naar Valencia. Nederland Borneo 9/3 van Suez naar Colombo; Johan de Witt 9/3 Perlm ge passeerd naar Suez; Lawak 9/3 van Ran goon naar Madras; Rlouw 9/3 van Sydney naar Freemantle; Tablnta 9/3 Perlm ge passeerd naar Port Said; Lombok 5/3 te Vancouver van Seattle; Nleuw Holland 6 3 te Soerabaya van A'dam; Celebes 6/3 te East London van Port Elisabeth naar Durtaln; Rondo 7/3 Gibraltar gepasseerd, van Port Said naar Hallfax. Vlnke en Co Zijpenberg 9/3 250 mijl W -Z.W. van Flnisterre, van Rotterdam naar Cuba. Holl.Oost-Afrlka Ujnen Amsteleven 9/3 te Dar es Salaam v. Mozambique; Rljnkerk 9/3 te Mombassa. van Amster dam; Bloemfontein 10/3 Vllsslngen ge passeerd van Southampton naar Antw. Holl West-Afrlka Ujnen Jaarstroom 9/3 van A'dam naar Antwerpen. Oceaan Phrontls 6/3 van Colomba n. A'dam: Calchas 8/3 van Soerabaya n. A'dam; Genbigshire 8/3 te Londen, van Casablanca naar R'dam: Euryades 8/3 van Aden naar A'dam; Glenatt 7/3 van Hongkong n. R'dam; Titan 7/3 te Shang hai van Hongkong. Mohammed Hatta te Batavia gearriveerd DR VAN MOOK „MISSCHIEN" NAAR DJOKJA? Hedenmorgen is Mohammed Hatta uit Djokja te Batavia aangekomen. Hy was vergezeld, van leden der Republi keinse delegatie onder leiding van Mohammed Roem. Het gezelschap weid verwelkomd o.a. door een adviseur van het kabinet vain dr Van Mook, jhr. mr C. de .Villeneuve, en de consul-generaal van Indië, N. Raghavan. Hatta deelde o.a. mede. dat Sjahrir als adviseur van de Republikeinse dele gatie zal optreden. Op een vraag van een journalist of het juist is, dat dr Van Mcok een bezoek aan Djokja zou brengen, antwoordde Hatta; „Mis schien". INSTALLATIE NIEUWE DEPARTEMENTSHOOFDEN. De secretarissen van Staat, hoofden van departementen, die voorheen niet de functie van departementshoofd be kleedden, zyn hedenochtend op dc ver schillende departementen geïnstalleerd en aan hun personefel voorgesteld. Storm in zicht De eerste qIap wordt verwacht i zeer talrijk leger van verwacm nistische fabrieksarbeiders, wi in Turijn (Van onze Romeinse correspondent) REMMENDE STROMING TE DJOKJA Onze correspondent te Batavia seint ons hedenmorgen: De stemming te Batavia inzake de interim-regering is niet onverdeeld op timistisch na de ervaringen met West- Java, Men vreest, dat het unitarlstisch streven zal worden aangewakkerd, in dien de Republiek belangryke posten bezet zal krygen. Inzake het bezoek van Hatta wordt verondersteld, dat dit een poging ls om over de hoofden van de Republi keinse delegatie heen op korte ter mijn politieke overeenstemming te be reiken, teneinde ten spoedigste aan de interim-regering te kunnen deel nemen. De Indruk is, dat te Djokja een ster ke stroming remmend werkt, terwijl Hatta het belang inziet van een spoedi ge overeenkomst en eventueel geneigd is deze te forceren. SOEDARSONO GAF BEVEL TOT SJAHRIR'S ONTVOERING. De Generaal-majoor Soedarsono heeft I by zyn verhoor door de militaire recht- 1 bank te Djokja bekend, dat hy zyn on dergeschikte, majoor A. K. Joesoef, be vel heeft gegeven de toenmalige premier van de Republiek, Sjahrir. te ontvoeren. Hy ontkende echter dat het initiatief van hem was uitgegaan en verklaarde dat het denkbeeld om Sjahrir te ont voeren van Joesoef afkomstig was. Hij verklaarde gekant te zyn geweest tegen het sluiten van de overeenkomst van Linggadjat.l en te hebben gehoopt dat indien Sjahrir ontvoerd zou zijn, de oppositieparty en als de P.N.I. de gele genheid zouden hebben gehad een nieu we regering te vormen. Hy ontkende echter met bedoelde partyen in verbin ding te hebben gestaan. De eerste weken der verkiezingscam pagne in Italië zijn rustig verlopen. Het initiatief, genomen dooi Ferracini, de communistische voorzitter der Consii- tuente, om een uit vertegenwoordigers van alle partyen gevormde Raad van Toezicht op de verkiezingspropaganda in in te stellen, draagt kennelijk vrucht. Maar het is duldeiyk, dat de grootste actie nog beginnen moet en dat de par tijen hun krachten ën h\n\ middelen sparen voor de eindspurt in April. In de omgeving van Montecitorio, het Italiaanse „Binnenhof", is men van mening, dat de verkiezingen mits de orde bewaard blijft geen grote ver rassingen en geen grote verschuivingen zullen brengen. Men verwacht, dat de grote partyen hun intrede in het eerste republikeinse parlement zullen doen in vrijwel dezelfde verhouding als waarin zy vertegenwoordigd waren in de Grond wetgevende Vergadering. De Communis ten zouden, door'handige propaganda, hun aanhang hebben versterkt in het Zuiden (vooral Sicilië en Apulië), dat tot nu toe veelal placht te stemmen vol gens de raad van pastoor en grondbe zitter. In het overwegend rode Noorden zou teleurstelling over de communistische houding ten aanzien van Triest de ge lederen van de gematigde Saragat en zelfs die der Christen-democraten heb ben versterkt. Rome is politiek de meest gevoelige stad van Italië en is op het ogenblik heel wat minder „progressief- democratisch" dan in 1946; de invloed van het Vatikaan en van de Katholieke Actie draagt daartoe niet minder bij dan het steeds meer veld winnend besef, dat Italië zonder de hulp uit Amerika reeds lang aan hongersnood en anarchie ten prooi zou zyn gevallen. De communisti sche propaganda tegen het plan- Marshall, tegen Amerikaanse hulp in het algemeen, kan moeilijk vat hebben op dat deel van het publiek, dat weet hoe het brood dat we hier eten cn de steenkool, waarmee de industrie op gang wordt gehouden, gratis door Amerika worden verstrekt. Zo redeneert men rondom Montecitorio en concludeert: weinig verandering in 't zicht, mits HET RODE KRIJGSPLAN. Ja, mits de orde bewaard blijft. En of dit gebeuren zal, weet misschien alleen Togliatti. Er gaan nog steeds geruchten, dat half Maart anderen menen half April een grote gemeenschappeiyke actie der Italiaanse en Franse commu nisten za) worden ondernomen. De eerste slag zou, wat Italië betreft, moeten val len in de Po-vlakte. Turijn, de stad der Fiat-fabrieken, waar de communistische burgemeester De Netarvïlle, rekenen kan commu- ordt ge noemd als de stad, waar „het zal begin nen". Onmiddellyk daarop zou Thorez de stad Marseille in beweging brengen en de partisanen van Tito zouden by Gotiza gereed staan om Togliatti te hulp te komen tegen de Italiaanse poli- tietroepen. De ontploffingen in de kruit magazijnen van het leger, in enkele maanden tijds drie gevallen in Noord- Italië, zouden ook deel vormen van het plan, Is dit alles waarschijnlyk? De tech niek van Moskou schijnt te leren, dat men niet tegelykertijd twee kaarten spelen kan, die van het „democratische" volksfront en die van de revolutlonnaire actie. Italië staat aan de vooravond der verkiezingen, een volksfront is juist niet het oog op die verkiezingen gevormd. Ep dus verwachten wy eerst de verkiezingen en als die zeer gunstig uitvallen voor Togliatti, zal.hy met een zeker recht deelneming zijner partij aan de regering verlangen. Als ze ongunstig uitvalt., zou een poging om door middel van de Gpri- baldynse jeugdbonden, de partisanen- groepen' en de comité's van actie, de uitslag te corrigeren mogelyk zijn. Tsje- cho-Slowakije, waar de actie wèl vooraf ging aan de verkiezingen, mag men niet met Italië vergelijken. Te Praag waren de ministers van binnenlandse zaken cn van defensie beiden communisten; leger en politie stonden aan de zijde van Gott- wald. In Italië is dit, wat de politie be treft, zeker niet het geval. OVERAL WAPENS. Dat men overal in het land iedere dag geweren, munitie, dynamiet en zelfs in vry groot aantal kanonnen ontdekt, die door „particulieren" verborgen worden gehouden, bewijst, dat een burgeroorlog in Italië op een zeker ogenblik zou kunnen uitbarsten, doch het bewyst allerminst dat dit voor de verkiezingen zal gebeuren. Naar onze mening is veel eer eind April of begin Mei het gevaar lijke ogenblik. En of er in het voorjaar een communistische „putsch" in Noord- Italië komt, zal voor een niet geving deel afhangen van de verkiezingsuitsla gen. Als een groot percentage der kie- zes hun plicht verzuimt, zodat het be- wys wordt geleverd, dat velen onver schillig staan tegenover het lot der nog zo jonge democratie, dan is het niet meer dan vanzelfsprekend, dat zy die deze democratie in de huidige vorm niet wen sen, een poging zullen doen om haar een ontijdige dood te bereiden. En we mogen onze lezers niet verhelen, datsedert een dag of tien, sedert de Tsjechische crisis in Italië een sfeer van bezorgdheid hangt. Ieder weet of voelt instinctief, dat dit land op dit Moskovl- tische verlangiystje een hoge plaats in neemt. De rust lijkt een windstilte voor de storm.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 2