r De Engelse houding tegenover Palestina Scherpe Engelse beschuldigingen legen de sovjet-unie Masaryk's dood een nieuwe schok voor de wereld WEERBERICHT Met een enkel woord De nieuwe bonnen 87ste Jaargang DONDERDAG 11 MAART 1948 No. 26334 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f3.90 per 3 maanden; 30 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 57055 Zaterdagmiddag een staatsbegrafenis Zoals te verwachten was. heeft de dood van Jan Masaryk een schok door de ganse wereld doen geven. Men ziet er algemeen een nieuw bewijs in, hoe in Tsjecho-Slowakjje de ware vrijheid is vermoord. Marshall, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, zei tijdens zijn persconferentie, dat er in Tsjecho-Slo wakije thans een .schrikbewind" heerst. Hij noemde de gebeurtenissen in Tsjecho-Slowakije „tragisch", in het bij zonder wat er met sommige functiona rissen was gebeurd, zoals nu met Ma saryk. op twee stoelen zat. Tsjecho-Slowakije was en zou een trouw en betrouwbaar lid van de Slavische familie blijven. Dit betekende niet, dat Tsjecho-Slowakije niet al het mogelijke zou doen om goede betrekkingen met andere staten te on derhouden. Deze betrekkingen moesten echter op wederkerigheid berusten. Gott wald legde er de nadruk op dat een ze kere soepelheid was betracht bij de na tionalisaties. Slechts „verjongde" poli tieke partijen en partijloze organisaties konden lid worden van het nieuwe na tionale front. Hij deelde het parlement mede, dat er een nieuw ontwerp voor de grondwet zou worden opgesteld. Het lag oorspronkelijk in de bedoeling, dat het gereed zou zijn voor de algemene ver kiezingen, die voor Mei waren vastge steld). Gottwald werd aan het eind van zajn rede door alle parlementsleden staande I toegejuicht. Een massa rode en witte bloemen bedekte de zetel van Masaryk. AANKLACHT BIJ DE VN. I De permanente Tsjechoslowaakse ver tegenwoordiger bij de VN. Papanek, ver- klaarde tegenover de pers, dat hij niet kon geloven, dat Masaryk zelfmoord 1 heeft gepleegd. Hij zei, dat. hij weigerde j de wettigheid van de huidige Tsjecho- 1 Slowaakse regering te erkennen, maar dat hij niet van plan was af te treden, aangezien hij zich nog steeds de die naar van de republiek, zoals deze voor Februari bestond, beschouwde. Papanek vroeg een onderzoek door de veiligheidsraad naar de toestand in Tsj.-Slowakye in een brief aan Trygve Lie. secretaris-generaal der VN. Hij zei-' de, dat het de taak van de leden der VN is om te beslissen of zij het nieuwe regiem willen erkennen. Hij beschuldigde de Sovjet-functiona rissen in Tsj.-Slowakije van directe deel neming aan het communistische optre den. Hij beschuldigde maarschalk Sta lin van schending der bepalingen van het verdrag van vriendschap tussen Tsj.- Slowakije en de Sovjet-Unie. Papanek verklaarde, - dat hij de toe stand in Tsj.-Slowakije een „bedreiging van de vrede en veiligheid" vond. Papanek's verzoek zal wel niet op de agenda van de raad worden geplaatst, aldus besloot Trygve Lie, de secretaris generaal der VN, na-overleg met zijn ju ridische experts. Lie verklaarde, dat de brief, waarin Papanek de huidige Tsjech?)-Slowaakse regering veroordeelt, zou worden behan deld als de mededeling van een niet-' gouvernementele bron. De brief zou ter beschikking van de raad staan, maar zou niet rondgaan als komend van een regering. Mevrouw Horakova, afgevaardigde van de communistische partij in Tsj -Slowa kije, welbekend in kringen van de in ternationale vrouwenbeweging, heeft haar parlementaire mandaat ter be schikking gesteld. In Parijs heeft men in een garage een zeer grote hoeveelheid wapens in beslag genomen, die bestemd waren voor de Joden in Palestina. Het uitladen van de wapens bij het Hoofdbureau van Politie te Parijs. Wijlen Jan Masaryk De Tsjechoslowaakse consul-generaal te Sydney is afgetreden, nadat hij ver klaard had dat Masaryk's dood „geen zelfmoord, maar gewone moord" was. De Britse premier, Attlee, heeft een persoonlijke verklaring uitgegeven, waar in hij zegt, dat de dood van Masaryk een grote schok voor hem is. „Hij (Masa ryk) had de vrijheid lief en kon het wellicht niet verdragen om te leven in de verstikkende atmosfeeer van het to- talitairisme, ttoen alles waarnaar hij had gestreefd, onverbiddellijk werd ver nietigd". aldus Attlee. In het Britse Lagerhuis hebben Bevin. de minister van buitenlandse zaken, en Winston Churchill de nagedachtenis van "Masaryk geëerd. Ook de Britse minster, van koloniën, Creech Jones, verklaarde tegenover Reu ter, dat hij Masaryk's dood zeer tragisch vond. .Masaryk was tot in zijn hart een strijdvaardig democraat. De rol, die hij de laatste weken had gespeeld, had ons zeer bedroefd. De begrafenis van het stoffelijk over schot van Jan Masaryk is door de rege ring gesteld op Zaterdagmiddag. Hij zal een staatsbegrafenis met vol ledige militaire eer krijgen. Premier Gottwald zal een rede uit spreken. Het stoffelijk overschot zal naar Lany, de begraafplaats van Thomas Masaryk, worden overgebracht. Nosek, de Tsjechoslowaakse commu nistische minister van binnenlandse za ken. heeft in het parlement verklaard, dat Masaryk zich ongeveer om 6 uur in de ochtend uit het raam van zijn kamer geworpen had. Zijn lijk werd een half uur later gevonden. Naar het Tsjechoslowaakse persbureau Ceteka meldt, heeft Nosek in het parle ment verklaard, dat een groot aantal sigarettenpeukjes in zijn kamer er op wees, dat Masaryk gedurende de nacht niet geslapen had. Hij moet de nacht hebben doorge bracht met het lezen van brieven en te legrammen van zjjn vrienden uit En geland en de VS, die hem zijn toetre ding tot de nieuwe regering-Gottwald verWeten. Algemeen wordt aangenomen, datWla- dimir Clementis. de huidige communis tische onder-minister van buitenlandse zaken, Masaryk's opvolger zal zijn. In dien er een niet-communist wordt be noemd. heeft Fierlinger naar men ge looft de grootste kans. Fierlinger heeft tijdens de jongste crisis de linkervleugel der sociaal-democratische partij geleid en de partij tot samenwerking met de communisten gebracht. De communisten beheersen alle sleu telministeries behalve de ministeries van buitenlandse zaken en defensie. Masaryk was het enige belangrijke kabinetslid, dat geacht kon worden „naar het Wes ten te kijken", zodat de oriëntering naar het Oosten thans wel volledig mag wor den geacht. De niet-communistische ka binetsleden bezetten betrekkelijk min der belangrijke posten en zijn gebonden door het centrale actie-comité van het parlement. Gottwald, heeft de eerste zitting van het parlement sinds de kabinetscrisis ge- oDend met een rede waarin hij verklaar- d'e, dat de „Februari-storm" een eind maakte aan de schijn alsof de republiek WAT MEER BEWOLKING. De Bilt verwacht tot morgenavond: Tamelijk veel bewolking maar over wegend droog weer. Matige tot zwakke naar Noordelijke richtingen draaiende wind. Weinig verandering van tempe ratuur. 12 MAART. Zon op: 7.02 uur; onder: 18.39 uur. Maan op: 7.53 uur; onder: 20.29 uur (n.m.). Hoogwater te Katwijk te 4.56 en 17.04 uur (Springtij). Vliegramp bij Chicago VELE SLACHTOFFERS. Een Skyma^ter met dertig passagiers aan boord is gisteravond op het vlieg veld van Chicago neergestort en uitge brand. Het vliegtuig vertrok juist naar Miami en behoorde tot de „Delta air lines". Het vliegtuig steeg in een sneeuw jacht op en stortte van een hoogte van ongeveer 200 meter neer. Een uur later brandde het nog steeds. Op zijn minst dertien personen zijn omgekomen. Doden en gewonden lagen wijd en zijd verspreid. DE FINSE DELEGATIE NOG NIET VERTROKKEN. Het Finse antwoord, waarin het voor stel van maarschalk Stalin tot onder handelingen over een pact van militaire bijstand en vriendschap tussen de Sov- Jet-Unie en Finland wordt aanvaard, is aan de Sovjetrussische gezant te Helsin ki overhandigd. De regeringscommissTï:'^ voor buiten landse zaken is gisteren bijeen geweest om de instructies voor de Finse delega tie naar Moskou op te stellen. De gede legeerden hadden voorts een onderhoud met president Paasikivi en het kabinet om hun laatste instructies te ontvan gen. De datum van het vertrek naar Moskou is nog niet vastgesteld. Door het Lagerhuis goedgekeurd Het Britse volk „zal geen nieuwe ver plichtingen in Palestina dulden, na on ze bittere en tragische ervaringen", zo verklaarde de minister van Koloniën. Creeoh Jones, in het Britse Lagerhuis Qp een vraag wat er zou gebeuren als de commissie van de V.N. op 15 Mei het bestuur niet overneemt, antwoordde Creeoh Jones: „Wij hebben getracht voorwaarden te scheppen, waaronder de orde kan blijven gehandhaafd door de instelling van een politiemacht en overdracht van 'bevoegdheden aan lo cale raden van Joodse -en Arabische groepen. Als de Palestina-commissie I niet in staat is haar taak op zich te nemen, zullen wij ons voor een geheel •nieuwe situatie geplaatst zien." Butler (conservatief) 'zeide dat de oppositie voornemens is het wetsont werp te steunen. Hij wilde echter we ten, welke machtsmiddelen beschikbaar zjjn om het Britse plan uit te voeren. De minister antwoordde hierop, dat juridisch bezien de V.N. bevoegd zijn een verdeelplan voor Palestina op te leggen en troepen naar dat land te zenden, ook als het niet vast staat, dat de vrede wordt bedreigd. Sir Peter MacDonald (cons.) verze kerde. dat de Sovjet-Unie troepen in Palestina heeft, een krachtige vijfde colonne, die gereed is op te treden, wanneer de Engelsen vertrokken zijn. Tijdens een bezoek aan een kamp voor verplaatste personen in Oostenrijk had I MacDonald vele jonge Russische joden aangetroffen, die by de Russische strijdkrachten hadden gediend en voor- zien van visa, geld en kleding op transport naar Palestina wachtten. Later zei Sir Peter, dat het Poolse Joden waren, die naar Rusland waren gezonden toen Oost-Polen door de Rus sen werd bezet. Een amendement van enkele La-bour- afgevaardigden, waarin de regering wordt verweten, dat zij door haar poli tiek het gezag van de V.N. ondermijnt, werd met 240 tegen 30 stemmen ver worpen. Het wetsontwerp werd in tweede-le zing, in principe goedgekeurd. Tijdens een besloten vergadering van de 400 parlementsleden van de Britse Labour-party is met grote meerderheid de regeringspolitiek t.a.v. Palestina goedgekeurd. Gemeld wordt, dat ruim 300 Britse militairen tussen Januari 1946 en Ja nuari 1948 zijn gedeserteerd. Van hen zijn 233 nog op vrije voeten. Het wordt niet uitgesloten geacht, dat sommige deserteurs zich bij de Arabieren hebben aangesloten - om kameraden, die door Joden zijn gedood, te wreken. De beheersraad van de V.N. heeft onverwacht de beslissing over het ont- werp-statuut voor de internationale zone van Jeruzalem tot 27 April uit gesteld. De vakverenigingsconferentie te Londen De Brusselse vijflanden-conferentie Scheveningen bereidt zich al weer voor op de a.s. haringvangst. Overal langs de Scheveningse binnenhavens kan men de boetsters druk bezig zien met het boe ten der netten. BINNENLAND. Het Haagse Bijz. Gerechtshof zal de behandeling van de zaak tegen de S.D.-er Kapteyn, die ook gisteren voor dit Hof terecht stond, op Woensdag 24 Maart a.s. voortzetten. Deskundigen zijn van mening, dat j in 1950 ol 1951 de gTond van alle Zeeuw- se gebieden, die geïnundeerd zijn geweest, weer normaal zal zijn. In Tholen is thans reeds practisch geen zout meer in de1 grond aanwezig. Een flinke brand vernielde gister avond in een kwartier tijd de Meubel- plaat-lndustrle van de firma Slobcilng aan de Gedempte Gracht te Zaandam, ondanks het krachtig optreden van de Zaandamse brandweer. De oorzaak ls on bekend. Op het Domplein te Utrecht werd gisteravond een openlucht-bijeenkomst gehouden, waar 2000 k 3000 jongeren van deze stad protesteerden tegen de gebeur tenissen in Tsjecho-Slowakije Het be stuurslid van de Nieuwe Koers (Sociaal Democratische Jongeren Organisatie) en d^ voorz. van de kring Utrecht van de Jongeren-organisatie in de K.V.P. voer den het woord. Generaal-majoor A. G. van Trlcht, Nederlands vertegenwoordiger te Wash ington in de „Combined chiefs of j staff", is benoemd tot commandeur In de Orde van OranJe-Nassau met de Zwaarden. Al sinds einde Februari werd te Nijmegen vermist de 80-jarige J. Bakker, i die regelmatig verbleef in een der volks logementen nabij de Waal te Nijmegen. Maandag heeft men zijn lijk in de Waal gevonden. De man. die de goede gewoonte I had de hongerige meeuwen langs de Nij- meegse kade te voeden, is daarbij in een onbewaakt ogenblik vermoedelijk te water j geraakt en verdronken. Bij K. B. ls op zijn -verzoek aan mr M. van Vugt. met ingang van 1 Maart J.l eervol ontslag verleend als vice-pre sident van het Bijz. Gerechtshof te Am- sterdam. Aan mr A. P. G. Hens, voorzitter van de Algemene Rekenkamer in Ned.-Indlë. is op zijn verzoek met ingang van ultimo Maart 1948 eervol ontslag uit 's lands dienst verleend. onder dankbetuiging voor de zeer goede diensten, gedurende vele Jaren door hem aan den lande be wezen. 2?.K.H. Prins Bernhard heeft het be schermheerschap der „Lamito", de land bouw- en middenstandstentoonstelling, welke deze zomer tc Zelhem gehouden wordt, aanvaard. Uit Manilla is te Makassar terug gekeerd dr J. K. de Jong, die met prof. Baas Becking, dr Hardenbcrg en de neer Lokollo de Nederlandse delegatie bij de conferentie over de zeevisserij te Bagulo vormde. BUITENLAND, De Tsjecho-Slowaakse gezant te Os lo, dr Emll Walter, heeft medegedeeld, dat hij zijn ontslag heeft Ingediend. De Paus heeft alle Italiaanse pastoors op het hart gedrukt, dat het hun plicht ls, de aandacht van de parochianen te vestigen op hun morele verplichtingen bij de aanstaande in April te houden verkiezingen De Paus verklaarde, dat alle katholieken, die uit luiheid of laf heid niet stemden, zich aan doodzonde schuldig maken. De Sovjet-afgevaardigde bij de con ferentie der vier grote mogendheden over het vredesverdrag met Oostenrijk, heeft een Amerikaans compromis-voor stel verworpen. De Impasse ten aanzien van de Sovjet- eisen is ongewijzigd gebleven. Naar uit een verslag van de Bel gische Kamercommissie blijkt is in Bel gië de Invoer van graan voorzien op basis van een rantsoen van 300 gram per per soon per dag. Evenals de Hongaarse gezant te Londen, heeft thans ook de eerste secre taris van deze legatie, Nagy, zijn ontslag ingediend. Zes millioen Engelse ponden katoen, die in een pakhuis te Kirkby, nabij Li verpool w^ren opgeslagen, zijn door brand verwoest. EEN ADVIESCOMMISSIE GEVORMD De conferentie te Londen van vakver enigingsleiders uit de Marshall-landen, die gisteren ls geëindigd, heeft besloten een adviescommissie samen te stellen van tien leden met Londen als zetel. Deze commissie heeft tot taak de be langstelling voor het Europese herstel* program gaande te houden. De samen stelling is als volgt: Frankrijk en Italië samen 3 leden; de VS 2, Engeland en Eire 1, de Scandinavische landen 1, de Benelux-landen 1, Duitsland 1, Oosten rijk en Zwitserland samen 1; de Brit se TUC zal het secretariaat vormen. Op de eerste bijeenkomst van de ad viescommissie, die na afloop van de con ferentie plaats vond, werd Vincent Tejv- son, secretaris van de algemene raad j van de TUC, tot secretaris en de Neder- j lander E. Kupers tot voorzitter gekozen, i De conferentie heeft de commissie op gedragen zich in verbinding te stellpn met de commissie voor Europese econo- j mische samenwerking en vast te stellen I op welke wijze de vertegenwoordiging en medewerking van vakverenigingen het grootst zal zijn. In een verklaring ,die na afjoop van j de conferentie werd uitgegeven, wordt I gezegd, dat de gedelegeerden een poli-, tiek-gericht op het tegenover elkaar stellen van Oost en West ten zeerste af keuren. De wereldvoedselpositie domineert voor alles Europees herstelprogramma Sir John Boyd Orr. voorzitter van de organisatie voor voedsel en landbouw der VN, die met de „Queen Elizabeth" uit Cairo en Rome te New York is te ruggekeerd, heeft verklaard, dat het voedseltekort een groter gevaar voor de mensheid is dan de atoombom. Hij acht honger in de grond van de zaak ver antwoordelijk voor de sociale en politie ke onrust in Europa. .,De hongerigen I zullen elke leider, die hun voedsel be- i looft, volgen. MLi. kon de Sovjet-Unie daarom Tsjecho-Slowakije binnenko men". aldus sir John. Het ziet er volgens Boyd Orr naar uit, dat 1948 voor Europa, dë VS en Austra lië een goed oogstjaar jz&I worden. „In dien wy dit jaar een overvloedige oogst hebben, zal dit de voedselpositie ver lichten, doch geen einde maken aan het wereldtekort, omdat de bevolking der wereld is toegenomen." VERMOEDELIJK HEDEN HET EINDE De afgevaardigden van de vijf landen- commissie hebben zich tijdens de gis termiddag gehouden plenaire zitting in hoofdzaak bezig gehouden met het re viseren van de door de redactie-com missie opgestelde teksten. Er zijn neg 3 of 4 punten, waaromtrent de delega ties zioh met hun respectieve regerin gen moeten verstaan. Tijdens deze ver gadering werd tevens de preambule bestudeerd, doch met het opstellen hiervan is men nog niet gereed geko men. Eén artikel, over de inhoud waarvan geen bijzonderheden werden verstrekt, maakt het noodzakelijk dat de Neder landse gedelegeerden zich met Den Haag in verbinding stellen. Om hen hiertoe in de gelegenheid te stellen, zal de plenaire zitting heden eerst te 16 uur een aanvang nemen. De delegaties der Beneluxgroepering zullen vanmorgen om 9.30 uur in vergadering bijeen komen, terwijl de redactie-com missie om 10 uur een samenkomst zal houden. Naar een Nederlandse zegsman tegen- ever journalisten verklaarde, wordt verwacht, dat, hoewel nog veel admini stratieve arbeid verricht moet worden, de werkzaamheden heden voltooid zul len zijn. Omtrent de plaats waar het verdrag getekend zal worden, is nog geen 'be slissing genomen. Waarschijnlijk zal dit evenwel Brussel zijn. Als vermoedelijk tijdstip voor de ondertekening werd midden volgende week genoemd. Naar de Nederlandse woordvoerder verder nog verklaarde, betreft het hier een zuiver Europees verdrag. In de op gestelde tekst worden de voorwaarden omschreven, waaraan de landen, die zich by de Westerse Unie willen aan sluiten, zullen moeten voldoen. Voor het tydvak van 14 t/m 27 Mrt. 1948 Elk der volgende bonnen geeft recht op het kopen van: Bonkaarten KA, KB, KC 804 241 Melk: 4 liter melk; 243 Melk: 7 liter melk; 246 Vlees: 100 gram vlees; 247 Vlees: 300 gram vlees; 248, 249 Boter: 250 gram boter of mar garine of 200 gram vet; 266 Algemeen: 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas; 267 Algemeen: 50 gram cacao;, 268 Algemeen: 1600 gram brood (gel dig t/m 20 Maart); 269 Algemeen: 400 gram brood of 1 rantsoen puddingpoeder, vermicelli e.d.; 253 Reserve: 800 gram brood (geldig t/m 20 Maart); 255 Reserve: 200 gram kaas of 250 gr. korstloze kaas; 256 Reserve: 400 gram brood (geldig t/m 20 Maart): 180 Algemeen (bonkaart 802)250 gr. zachte zeeD (reeds aangewezen, gel dig t/m 20 Maart). Bonkaarten KD, KE 804 743 Melk: 12 liter melk; 746 747 Vlees: 100 gram vlees; 748 Boter: 250 gram boter of margari ne of 200 gram vet; 749 Boter: 125 gram boter of margari ne of 100 gram vet; 766 Algemeen: 100 kram kaas of 125 gr. korstloze kaas: 767 Algemeen: 100 gram cacao; 768 Algemeen: 400 gram brood (geldig t/m 20 Maart); 769 Algemeen; 400 gram brood of 1 rantsoen puddingpoeder, vermicelli e.d.; 753 Reserve: 400 gram brood (geldig t/m 20 Maart): 680 Algemeen (bonkaart 802): 500 gr. zachte zeeD (reeds aangewezen, gel dig t/m 20 Maart). Bonkaarten ZA. ZB. ZC, ZD. ZE, MD, MF. MG, MH 804 (byz. arbeid, a.s. moe ders en zieken) Geldig zijn de bonnen van de strook A. Op de bonnen komt de letter A voor met de aanduiding van het artikel en de hoeveelheid. Deze bonnen ziin veertien dagen gel dig, hoewel zij wat betreft de tekst enige overeenkomst vertonen met rantsoen bonnen. Zij zijn van rantsoenbonnen te onderscheiden door de kleur (groen or groen met paars). Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 12 Maart worden gebruikt, met uitzondering van de bonnen voor melk, waarop eerst op Maandag 15 Mrt. as. mag worden gekocht. Aanwijzing nieuwe werkkledingbonnen Het C.D.K. deelt mede, dat titans oolc de bonnen voor werkkleding H 2 en L 2 tot nader order geldig zijn voor* het kopen van werkkleding. Op de bonnen H 2 kan men kopen: een overall, een werkpak van drill, ke per of satijn, een lange stofjas, een lange witte jas, een laboratorium jas of een imouwschort. Op de bonnen L 2: een werkbroek of werkjasje van keper, drill, satijn, bea- verteen, engels leer, manchester of pi- low, een korte witte jas. een koksbuis of een korte stofjas. De bonnen H 3 t/m 12 en L 3 t/m 12 zijn nog niet geldig. In geallieerde bestuursraad In de gistermiddag gehouden zitting van de geallieerde bestuursraad te Ber lijn hebben de Britse en Amerikaanse bevelhebbers zich op scherpe wyze tegen de pogingen tot communistische over woekering van Duitsland gekeerd. De toon der verklaringen was de scherpste, die tot nog toe van deze zijde in de be stuursraad gehoord werd. Naar aanleiding van een protest der socialistische eenheidspartij en van de communistische partijen tegen het ver bod van activiteit der SEP in West- Duitsland zeide generaal Robertson, de Britse bevelhebber, dat het zeer duide lijk is, dat het Duitse volk de SEP niet wenst. Hij noêmde de oprichting dezer partij een manoeuvre om de arbeiders in handen van de communistische par tij te spelen. Deze party, aldus Robert son, is een zeer luidruchtige en haar kabaal is niet evenredig met haar be tekenis. Generaal Robertson vervolgde: „Wanneer men de maatregelen beziet» die in de Sovjet-zone tegen de Chris telijke en liberale partü rijn genomeh, dan verliest men zijn geduld als van uit deze zone beschuldigingen worden geuit tegen het bestuur der Britse zone, waar de beginselen van de over eenkomst van Potsdam inzake de toe lating van democratische partijen nauwgezet gerespecteerd wordt". Robertson noemde het volkomen onjuist, dat alleen de communisten voorstanders van de eenheid van Duitsland zouden zijn. „De enige een heid, waartoe de leiders dezer partij oproepen, is eert eenheid in boeien". Robertson zeide voorts, dat de opstel lers van het protest een zeer gevaar lijk spel schijnen te spelen. „Wanneer het ijzeren gordijn opgetrokken wordt, dan zullen zij zien hoe groot hun mis rekening is", aldus Robertson. „Zij zul len dan door het Duitse volk ter ver antwoording worden geroepen voor hun pogingen de democratie te ver raden en hun landgenoten het juk op te leggen, dat zy zelf geïmporteerd hebben. Zy zullen dan moeten verkla ren, waarom zij de voordelen, die door het plan-Marshall aan de bevolking van West-Duitsland worden geboden, hebben afgewezen". Robertson voegde maarschalk Soko- lofsky toe. dat hij buitengewoon slecht geïnformeerd is over de dingen van het Westen. „Sedert het bestaan van de bestuurs raad, aldus Robertson, heeft de Britse delegatie voortdurend aangedrongen op opheffing der zonale grenzen, doch on gelukkigerwijs heeft zij dit niet kunnen bereiken. Als wij de zonale grenzen af schaften, zouden wij de waarheid weten Enerzijds zou de Sovjet-bevelhebber de onjuistheid van zijn beschuldiging in zien, anderzijds zouden wij in staat zyn de juistheid te controleren van de tal rijke berichten over arrestaties, depor taties op grote schaal en het voortbe staan van concentratiekampen in de sovjet-zone". Maarschalk Sokolofsky stapelde in zijn antwoord een uur lang nieuw^ be schuldigingen tegen de Westelijke mach ten op. Hij zeide, dat het Marshall-plan gericht was op een nieuwe oorlog en meende, dat de arbeidersklasse gevraagd moest worden of zij het plan accep teerde. Robertson heeft naar aanleiding van een verzoek van de „Freie Deutsche Ju- gend" tot toelating in geheel Duitsland nog gezegd, dat hij deze organisatie noch als vrij, noch als Duits beschouw de. Hij beschuldigde het Sovjet-bestuur er van alle andere jeugdbewegingen meedogenloos te onderdrukken. De Amerikaanse bevelhebber, gene raal Clay, onderschreef de Britse be schuldigingen ten volle. Ex-koning Michael in Amerika VELE VRAGEN BEANTWOORD. Bij zijn aankomst te New York met de „Queen Elizabeth" heeft ex-koning Michael van Roemenië op een perscon ferentie verklaard, dat zijn plannen op het ogenblik nog geen vaste vorm heb ben. Over vorming van een regering in ballingschap wist hfj nog niets. Hy ver klaarde zichzelf nog als koning te be schouwen. Op de vraag: „Welk percentage Roe- meniërs is u trouw" antwoordde hy: „Het gehele land". Vraag: „Werd u ge dwongen het land te verlaten". Ant woord: „Dat werd niet met zoveel woor den gezegd, doch dat gevoel had ik wel". Op een vraag naar zijn mening over Anna Pauker, Roemeens minister van buitenlandse zaken, en of zy wreed is, antwoordde hy: „Kijk maar naar haar photo en ge weet het" .Ex-koning Mi chael zeide minister-president Groza niet geheel als een loyaal Roemeen te be schouwen.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1