Mariiie-reiiaiii© in de Kweekschool voor Zeevaart De Commandant Zeemacht Nederland herinnert aan deugdelijke opleiding van Marine-mensen in Leiden Officiële publicatie Jan Masaryk pleegde zelfmoord Kerkelijk Leven WOENSDAG 10 MAART Op het voorplein der voormalige Kweekschool voor Zeevaart in het Noordeinde begroette hedenmorgen de Commandant Zeemacht, Schout-by-Nacht J. J. L. Willinge een groot aantal oud-gedienden, die tientallen jaren geleden in dit instituut hun eerste opleiding voor de Kon. Ned. Marine ontvingen. Onze foto toont de vlootvoogd in gesprek met enige vete ranen; geheel rechts de commandant van de (eveneens voormalige) M.O.D., kapitein-ter-zee B. C. Mahieu. een lang leve de Marine, H.M. de Ko ningin en het Vaderland, waarop de aanwezigen twee coupletten van het Wilhelmus zongen. SNERT EN BAMI. Een telegram aan de Koningin De Kweekschool voor Zeevaart. Langzamerhand klassiek geworden Leids Marine-terrein. Het instituut, waar in de loop van haar bijna 100- jarig bestaan duizenden jonge Ne derlanders werden ingewijd in de eerste geheimen van het zeemans- bestaan. Aanvankelijk bestemd voor de koopvaardij-bevolking, doch al vry spoedig bedoeld als opleldings- begin voor de Koninklijke Marine. Het was een gelukkige gedachte om in deze school vandaag een reünie te- or ganiseren van oud-marine-leerlingen onderofficier, die sinds 1915 en de on middellijk daarop volgende jaren deze school bezochten. Een reünie, waartoe tevens waren uitgenodigd het nog slechts klein in aantal zijnde toenmalige ka der, oud-officieren, onderofficieren en burger-onderwijzers. Tijdens deze door ruim 300 personen bijgewoonde reünie werden niet alleen talloze veeljarige ervaringen uitgewis seld, oude vriendschapsbanden ver nieuwd of verstevigd, doch ook herdacht de vele makkers, die op alle wereld zeeën vielen in de strijd voor de vrij heid van het vaderland. Het is wel te kenend voor de hechtheid der marine - tradities, dat ook voor deze reünie door de oud-leerlingen aan de heer P. D. Be versluis, oud-adjudant-onderofficier, die in het grijze verleden zo menigmaal ont spanningsavonden organiseerde, was verzocht de organisatie van deze dag op zich te nemen. Dat ook van de zijde van de marine belangstelling en waardering voor deze reünie bestond, bleek wel uit de grote medewerking, welke bij de organisatie in alle opzichten werd verleend en niet minder uit de aanwezigheid bij de be groeting en het eerste deel dezer bijeen komst van de commandant Zeemacht Nederland, Schout bij Nacht J. J. L. Willinge en zijn adjudant, officier M. S. D. Bakker. Precies elf uur arriveerde in het voor deze gelegenheid in vlaggetooi gestoken Noordeinde, de commandant Zeemacht Nederland. Ter begroeting waren bij de ingang der school aanwezig kap. ter zee B C. Mahieu, de luit. ter zee le kl. W. F. Huvding, het reunie-comité, bestaan de uit de heren mr W. Broertjes, O C. Wagenaar, H. Marselis, P. Krebs en T. Ham en de chef d'équipage, bootsman G. Kegge. Na een inspectie van de op het kweek schoolterrein aangetreden reünisten, waarbij de commandant Zeemacht zich met verschillende hunner onderhield, verzamelde het gezelschap, waaronder een groot aantal dames, zich in de oude recreatiezaal van de Kweekschool. REDE COMMANDANT ZEEMACHT. Na 'n kort begroetingswoord v. d. voor zitter van het reunie-comité, mr W. Broertjes en het zingen van het eerste couplet van het Wien Neerlands bloed, voerde de Schout bij Nacht, J. J. L. Willinge, het woord. Na de langdurige mobilisatie was veel van het beroepspersoneel uit de dienst gegaan en de recrutering vlotte niet zo best. Ook bleek het nodig de onder-officieren een betere opleiding te geven dan de laatste Jaren mogelijk was geweest, omdat de eisen, die aan hen gesteld worden, steeds hoger wer den. Wij kregen, aldus spr., toen aan de ene kant personeel met een kort dienstverband, dat bestemd was de la gere rangen te vullen, welke bovendien nog door de militie zouden worden ver sterkt, en aan de andere kant een spe ciaal daartoe opgeleid korps 1.1. onder officieren. De opleiding tot l.l.-onder- officier werd geplaatst in Leiden met jaarlijkse detacheringen in Hoorn en gaf op deze wijze een goede verhouding tussen theorie en practijk. Zij was bo vendien in handen gelegd van een be kwaam en geacht commandant en goed kader. Dat haar slechts een kort leven besohoren is geweest, is niet te wijten aan de gegeven opleiding, maar eerder aan veranderde inzichten. Nadat n.l. de burgermaatschappij meer en meer ver zadigd raakte van werkkrachten, werd de recrutering voor de Marine weer1 gunstiger en kon de ouderwetse ma il, rozenopleiding weer aanvangen. Zulks geschiedde in Gorknm en toen deze op leiding vruchten begon af te werpen, werd die te Leiden geleidelijk opgehe ven. Tenslotte herinnerde spr. aan de deugdelijke grondslag, welke zeer vele marine-mensen in Leiden hebben mo gen ontvangen. EEN TELEGRAM AAN DE KONINGIN. Mr Broertjes deelde hierna onder groot enthousiasme der aanwezigen mede, dat hedenochtend aan HM. de Koningin op Huis Ten Bosoh het vol gende telegram was aangeboden: „De oud-leden van het Corps leerlin gen-onderofficier der Koninklijke Mari ne leerlingen van de Kweeksohool voor de Zeevaart te Leiden tezamen met het kader van dit corps, heden na 30-jarige scheiding in reunié bijeen aan de Kweekschool bovengenoemd, geven hierbij uiting aam hun diepge voelde verknochtheid aan Uwe Majes teit en smeken Gods zegen af voor het welzijn van Uwe Majesteit en Haar Huis". w.g. Mr W. Broertjes. HERDENKING DER GEVALLENEN. Ingeleid door een taptoe en het door een piipercorps der Mariniers gespeelde lied .,ïk bid U aan, o macht der liefde" volgde een herdenking der gevallenen I door mr Broertjes, die aan zijn toe- spraak en kort gebed liet voorafgaan. In diepe eerbied herdacht spr. ver volgens al die kameraden, die in de strijd tegen een medogenloze vijand of op andere wijze in dienst voor Koningin en Vaderland hun leven hebben geof ferd. Hun nagedachtenis en hartelijke vriendschap zal bij ons steeds als een lichtend voorbeeld in onze herinnering gegrift blijven, aldus spreker. Voorts bracht mr Broertjes de ge schiedenis van de Kweekschool voor Zeevaart in de herinnering terug, waar aan hij dankbare woorden voor de op deze plaats genote opleiding vastknoop te. Altijd zullen wij, aldus spr., op onze hier doorgebrachte marine-tijd trots blijven. Nimmer zullen wij ook verge ten, hetgeen de manschappen van de Kon. Marine in beide wereld-oorlogen hebben gepresteerd en hoe zij alles ge geven hebben, wat zij onder de gegeven omstandigheden konden geven. Ook thans zal ons de geest van saamhorig heid, vriendschap en liefde, welke wij steeds in de K.M. hebben aangetroffen, blijven samenbinden. Spr. eindigde met Nadat enkele verversingen waren aangeboden ging men om plm. één urn- op ouderwetse manier „aan de bakken" tot het nuttigen van een door de Marine aangeboden snert- en bamimaaltijd. Naast de reünisten zaten hierbij aan de Commandant Zeemacht Nederland, de kap. luit ter zee B. H. Mahieu, com mandant van de Marine-Mijnopruim- dienst, de luit. ter zee le kl. W. F. Huy- ding. benevens alle nog tot de kern bemanning der kweekschool behorende officieren, onderofficieren en man schappen. Na afloop van de maaltijd werd een rondwandeling door de gebouwen ge maakt, terwijl ook velen nog een kort bezoek aan de stad brachten. In de middaguren volgde nog een ge noeglijk onder-ons in de recreatiezaal, welke o.m. werd afgewisseld door een strijkorkest van de Kon. Marine. De dag zal met een feestelijk samen zijn worden besloten, waarvoor het reu nie-comité. dat voor zijn initiatief zeker de dank van allen verdient, zich tevens de medewerking van de heer Alb. Ger ritsen iheeft verzekerd. Lezers schrijven Nogmaals de Noordwijkse „Heremiet" R.K. Kruideniers gaan zich organiseren VOORLOPIG COMITÉ BEREIDT OPRICHTING VAN AFDELING LEIDEN EN OMSTREKEN VOOR. Tijdens een gistermiddag in „In den Vergulden Turk" op instigatie van de afdeling Leiden van de RK. Midden standsvereniging gehouden vergadering hebben verschillende Kath. kruideniers van gedachten gewisseld over de op richting van een afdeling Lelden en omstreken van de Ned. Kath. Kruide- niersbond. De heer W. v. d. Holst, die door het bestuur van de R.K. Middenstandsver eniging te dezer stede is belast met de oprichting van een dergelijke vereni- ging, sprak een inleidend woord, waarin hij wees op de noodzakelijkheid om te komen tot het in het leven roepen van een principieel geleide vakorganisatie. De heer E. Hooghiemstra te Nijmegen, propagandist van de Ned. Kath. Kruide- niersbond. sprak hierna een propagan- da-rede uit, waarin hij het onderscheid tussen de commerciële- en de vakorga nisaties uiteenzette. Vervolgens wees hij er op, dat thans een Kath., een Christe lijke en een Algemene Kruideniersbond zijn opgericht, welke lichamen worden overkoepeld door de Kruideniers-vak centrale, die wil opkomen voor de eco nomische en sociale belangen van de zelfstandige kruideniers. Haar geluid zal ook in de toekomst moeten doordrin gen tot de overheidsinstanties, de vak groep en de publiekrechtelijke bedrijfs organisatie. Nadat spr. gewezen had op het belang van c-en principiële organi satie, wekte hij de aanwezigen op zich thans katholiek te organiseren. De heer Th. J. Borsten sprak als pro pagandist van de Ned. R.K. Midden stand in gelijke geest en weidde uit over de in de toekomst door deze Midden stand te voeren acties. Naar aanleiding van enkele uit de vergadering gestelde vragen over de activiteit der Coöpera ties, zette spr. uiteen, dat ook de R.K. Middenstand zich verzet tegen sommige door deze coöperaties gevoerde tenden tieuze acties. Nadat de heren J. Coster en F. C. de Hosson van de plaatselijke RK. Mid denstandsvereniging nog enkele organi satorische kwesties hadden besproken, werd een voorlopig comité van voorbe reiding gevormd, waarvan het secreta riaat is gevestigd in de Janvossensteeg 15. Besloten werd om op 6 April we derom bij elkaar te komen, in welke vergadering dan tot definitieve oprich ting van een afdeling Leiden en omstre ken zal worden overgegaan. RIJKSMUSEUM VAN OUDHEDEN. In het Rijksmuseum van Oudheden sprak gisteravond dr B. H. Strieker over „Het Labyrinth". Het labyrinth was een legendarisch gebouw in de vorm van een doolhof ge legen op het eiland Creta. waar het my thische monster, de Minotaurus. verblijf hield, die daarop door Theseus werd ge dood Een ouder gebouw, door de Grie ken aldus betiteld, lag in Egypte in de provincie al-Fajoem. Dit laatste werd door de spreker in zijn lezing behan deld. Het werd gebouwd door Pharao Amenemhat III, de laatste koning van de XXIste dynastie, omtrent achttien eeuwen voor het begin onzer jaartelling. Het bestond uit een pyramide, gedeelte lijk bewaard, en een daarvoor liggende massale graftempel, heden tot op zijn grondsporen verwoest. Herodotus en Strabo die het nog gezien hebben,, acht ten het indrukwekkender dan zelfs ce pyramiden. Aan het einde der XlXe eeuw werden de bedroevende ruïnes on derzocht door W. M. Flinders Petrie. Spreker gaf een uiteenzetting van wat daarbij voor de dag kwam. „ERESCHULD EN DANKBAARHEID". In de Stadsgehoorzaal werd gister avond een reprise gegeven van de ver toning van de documentaire geluids films „Den Vaderlant ghetrouwe" en „De bevrijding van Nederland". De Ver eniging „Eresohuld en Dankbaarheid" welke ook deze avond organiseerde, kan wèderom op een zeer gslaagde avond terugzien. Een ten bate voor de Neder landse militaire oorlogsslachtoffers ge houden collecte bracht ruim f. 285 op. ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het propadeutisch exa men godgeleerdheid: de heren A. W. Dekker (Leiden) en J. Lalleman (Den Haag)candidaatsexamen Wis- en Na tuurkunde: mej. B. Bertels (Oegstgeest) en de heer J. H. Allaart (Oegstgeest). Boeiende vertelling van Engelands schoonheid OPMERKELIJKE FILMAVOND VAN HET ACAD. KUNSTCENTRUM. Spaarzaam slechts zien wij de sfeer in een film de hoofdrol spelen, en gisteravond hebben wij tijdens een spe ciale voorstelling in het Trianon- Theater voor het Academisch Kunst centrum deze spaarzaamheid kunnen betreuren. Powell en Pressburger zijn er in geslaagd, de zin van de verzen van de viertiende-eeuwse dichter Chau^ eer over de pelgrimstochten naar Can terbury in een film-gedicht weer te geven, zonder de figuren, welke zü voor die uitbeelding tegen het décor van de moderne tijd behoeven, te zeer op de voorgrond te zeggen. Dit laatste is een verdienste, waai van de waarde van ,A Cantrebury Tale" afhankelijk is, immers deze film wil de onvergan kelijkheid uitdrukken van de karakte ristieke Engelse schoonheden, van het Engelse karakter van land en volk, van de vaste lijn en heldere gedachte dei- historische ontwikkeling, door alle wis selingen van tijdsdécor en levens-sce nario heen. Voor de niet-Engelsman, die per soonlijk verre staat van de bronnen, waaraan da stof van deze film is ont leend, is éen toelichting over bedoe ling en inhoud niet overbodig; vier toevallig bijeengekomen jonge mensen met individuele zwakheden, verledens, toekomstdromen en levensverwachtin gen trekken langs de weg, waarover voor vijf eeuwen de pelgrims naar Can terbury stroomden voor het verwerven van zegen op hun streven of voor het doen van boete voor begaan onrecht. Niet steeds zoeken zij bewust die zegen of hun straf, doch zy leven naar eeuwenoude vormen, in een zelfde land en sfeer als die oude pelgrims, en zij volbrengen diezelfde tocht om daar, onbewust vaak van de overeenkomst, tot het laatst toe de geschiedenis zich te doen herhalen. Belangwekkend is het' verhaal niet, de personen spelen zeer goed hun be scheiden rol. de fotografische verzor ging is bijzonder wij denken aan de meesterlijke binnenopnamen bij het eerste ontwaken in de hotelkamer van de Amerikaanse sergeant, aan de op namen in de Cathedraal doch al die voortreffelijke elementen bepaalden de waarden van de film niet. Die vinden wij slechts in de harmonie, welke in deze film heerst en die geen facet van het maatschappelijk leven als geheel meer op de voorgrond plaats dan het In nature bekleedt. En niet in het minst daardoor stoort ons zelfs niet, dat alle goeden hun „happy end" vin den en de „schurk" het boetekleed krijgt omgeworpen. Michael en Pressburger doen ons bo vendien op een of andere wyze gelo ven. dat deze schoonheidsharmonie niet alléén in Engeland te vinden is, doch overal ter wereld waar wij ons op schoonheid willen bezinnen. Zij doen ons weten, dat ook wij onze symboli sche Cathedralen hebben, onze bede vaarten, zegen en boetedoening. Doch daarboven uit blijft deze film een ver telling over Engelands schoonheden in stof en geest, zoals wij deze slechts zelden voorgezet kregen. HERBENOEMING PLAATSVERVAN GEND KANTONRECHTER. Bij K.B. van 1 Maart is herbenoemd tot kantonrechter-plaatsvervanger in het kanton Leiden mr W. de Clercq. Teneinde misverstand te voorko men, verzoekt men ons er de aandacht op te vestigen, dat de begroetings avond. welke morgen in de christelijke school aan de Hoge Morschweg wordt gehouden ter gelegenheid van de komst van ds. H. J. van Achterberg naar Lei den. voor alle belangstellenden toegan kelijk is. Burgemeester en Wethouders van Leiden wijzen belanghebbenden er op, zulks ln verband met herhaalde overtreding van ■trtlkel 6b der verordening tot voorkoming •an brand, dat het verboden ls met enige -pen vlam verflagen van houtwerken af te branden. Van dit verbod kan ln onvermijdelijke gevallen door hen ontheffing verleend. Belanghebbenden worden gewaarschuwd bovenstaande bepaling ln acht te nemen, daar ln den vervolge tegen overtreders zal v/orden opgetreden. Lelden. 9 Maart 1948. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Burgemeester. F. H. VAN KINSCHOT De Secretaris, J. BOOL. REPLIEK VAN PROF. KLOEKE. Prof. dr G. G. Kloeke schrijft ons: Geachte Redactie, In antwoord op het schrijven van het gemeentebestuur van Noordwijk deel ik u mede. dat ik aan de formele juist heid van de eigendomsrechten der °*e- meente niet twijfel. tLdlen het gemeen tebestuur de nhoud van mijn stukje wxt aandachtiger leest, zal het tot de over tuiging moeten komen dat ik niets „in sinueer". Wel maakte ik bezwaar tegen de door het gemeentebestuur-zelf weer gegeven feiten (en vooral tegen hun volgorde)afbreken in 1942, kopen van de grond in 1943 in een tijd toen eigenaars en huurders volslagen mach teloos waren. Het geval-Egelantier is slechts een (door mij niet te berde gebracht) symp toom van gemeentelijk woningbeleid. Nu het gemeentebestuur dit (blijkbaar met een zekere voldaanheid) zelf aanhaalt, moge Ik uit de zojuist verschenen uit spraak nr 22 van de Beroepscommissie Woonruimtewet 1947 dienaangaande het volgendeciteren: „Dat van de burge meester van de Gemeente Noordwijk had mogen worden verlangd, dat deze nu de vordering voor een bepaalde tijd was ge schied een behoorlijke „opzeggingster mijn" in acht had genomen, dan wel dat hij z'n voornemen om de vordering te be ëindigen geruime tijd tevoren had aan gekondigd". Hier wordt de burgemeester dus door een hogere instantie in gebre ke gesteld, in hoofdzaak om dezelfde „eigen richting", die ml ook in het ge val van de Heremiet tot uiting komt. Ja „indien [het gemeentebestuur] lust mocht gevoelen" een bloemlezing uit de verontwaardigde schriftelijke, mon delinge en telefonische bezwaren van forensen tegen het gemeentelijk woning beleid van mü In ontvangst te nemen, dan zou het misschien beter georiënteerd zijn omtrent de .„persoonlijke gevoeleis" der forensen. Wanneer het zich dan be roept op de moelijkheid van „rechtsbe deling onder bijzondere omstandighe den" dan wil ik daarmee desnoods voor 75 accoord gaan. Maar we staan hier voor het paradoxale geval van woon- ruimtevermindcring tijdens woningnood. Wanneer de burgemeester met een be roep op „eigendomsrechten" en „gezag" handelt onder het motto: „vivent les principes, périsse le Heremiet" dan ha pert er iets aan de principes." Wij stellen (desgewenst) het Gemeen tebestuur van Noordwijk nog een maal in de gelegenheid van antwoord te die nen, waarna wij deze discussie voor ge sloten zullen verklaren Redactie „L.D.". Het Tsjechoslowaaks nieuwsbu reau Cctfcka heeft gemeld, dat Jan Ma saryk, de Tsjechoslowaakse mi nister van buitenlandse zaken, zelf moord heeft gepleegd, door uit het raam van zijn kamer in het Czer- ninpaleis te Praag, waarin zijn ministerie is gevestigd, te springen. Vol gens een andere lezing zou hü vergif hebben ingenomen. Jan Masaryk was de zoon van Tho mas Masaryk, de grondlegger van de Tsjechoslowaakse republiek, en een gro te vriend en medewerker van Benesj. Sedert 1940, eerst in ballingschap en vervolgens na de bevrijding in eigen land, bekleedde hij de functie van mi nister van buitenlandse zaken. Jan Masaryk werd in 1886 te Wenen geboren en ontving zijn opvoeding in Praag en New York. Bij de oprichting van de Tsjechoslowaakse republiek tard hij in diplomatieke dienst. Tijdens zijn verblijf in New York. in zijn jonge jaren, verdiende hij zijn le vensonderhoud als arbeider in een ijzer fabriek. daarna als pianist in -een bio scoop en tenslotte als directeur van de „Crane Ironwork Company". Bij het uitbreken van de eerste wereldoorlog keerde hij naar zijn land terug waar hij ternauwernood ontkwam aan een dood vonnis wegens „politieke onbetrouwbaar heid". In 1920 en 1921 was hij privé- secretaris van president Benesj. HÜ huwde in 1924 met Frances Crane, doch ter van de Amerikaanse gezant te Pe king. D.S.J.V. „NIEUWE KOERS". Jeugdavond. BEZOEK VAN PRESIDENT SOEKAWATI AAN ZUID-CELEBES. De president van Oost-Indonesië, Soekawati. is gistermorgen met zyn echtgenote, verschillende ministers en de resident van Zuid-Celebes voor een bezoek aan Boeton en Kandari per vliegtuig uit Makassar vertrokken. GEWOON SPOORWEGVERKEER OP DE NATIONALE FEESTDAG. Op de Nationale Feestdag. Woensdag 5 Mei zullen de treinen lopen als op werkdagen. BEIDE BENEN AFGEREDEN. De 29-j. leerling-machinist B. Ensing te Coevorden viel van de locomotief van de trein naar Zwolle. Hy raakte onder de wielen, waardoor zyn beide benen byna geheel werden afgereden. LEIDERDORP Voorlopig twee morgendiensten in Geref. Kerk Nu door verbouwing van de galerij het aantal zit/plaatsen tijdelijk belangrijk in het kerkgebouw daalt, besloot de kerkeraad der Geref. Kerk om voorlopig Zondags dubbele morgendiensten te houden. Hij werd o.m. gezant te Londen, en was daar een van de meest gezene leden van het Corps Diplomatique. Hij was niet bij enige politieke partü aangesloten. Hü trad af als gezant te Londen na de overeenkomst van München in 1938. Sedert 1925 had hü de functie van ge zant bekleed. Na zyn aftreden maakte hij een rondreis door de Verenigde Sta ten, waar hü lezingen hield. In 1939 keerde hy in Engeland terug waar hij na de overweldiging van Tsjecho-Slo- wakije door Hit Ier voor zün land bleef werken. In de officiële mededeling van het bu reau van de minister-president wordt verklaard, dat Masaryk ten gevolge van een ziekte, die met slapeloosheid ge paard ging, door zelfmoord een eind heeft gemaakt aan een leven, dat aan vaderland en volk was gewüd. Verder wordt gezegd: „De gehele dag voor zün tragische dood toonde Masaryk geen en kel teken van neerslachtigheid en hij was in tegendeel vol levendigheid en gaf blyk van zyn gebruikelük optimisme. Het is mogelyk, dat hü in een vlaag van nerveuze stoornis besloot een eind aan zyn leven te maken." Anthony Eden, die tydens de oorlog Brits minister van buitenlandse zaken was. verklaarde naar aanleiding van Masaryks zelfmoord, dat deze „inder daad een tragedie" was. „Masaryk erf de de traditie der vrijheid, waaraan hy niet ontrouw kon worden." aldus Eden. „Hü heeft thans zün leven voor deze taak gegeven." Onmiddellijk, nadat Masaryk zioh het leven had benomen, werden alle ver bindingen van Praag met het buiten land verbroken. Eerst toen het bericht officieel wereldkundig was gemaakt, werden de verbindingen weer hersteld. De nationale radio-omroep heeft haar programma veranderd en speelt thans onafgebroken treurmuziek. VOORSCHOTEN Gisteren was een jeugdavond geor ganiseerd door de Culturele Raad van Leiden, waarbü de D.S.J.V. Nieuwe Koers en de A.J.C. hun medewerking verleenden. De avond werd geopend door de A.J.C., die na enkele zangnummers enige volksdansen demonstreerden. Hierna werd het woord gevoerd dooi de heer Arie van Nierop, bekend V.A.- R.A.-medewerker. In een gloedvolle re de behandelde hij uitvoerig het pro bleem van de verworden jeugd. Iedere oorlog brengt onverbiddelijk een na sleep met zich mee. welke in bepaalde opzichten nog erger dan de oorlog mag heten. Met de bevrijding kwam vooral by de jongeren een desillusie. Spr. on derscheidde drie soorten bü de jeugd, die de beste jaren van hun leven op verkeerde wijze doorbrengen. De eerste groep zegt: Waarom zal ik me druk maken? en zij loopt nutteloos op de straat. De tweede groep kan de sfeer van de illegaliteit helaas niet kwijt ra ken. De derde groep (en niet de slecht ste) wil emigreren. Maar. aldus spr., het is in de gehele wereld vrijwel het zelfde en hier in Nederland is het in vergelyking met andere landen werke- lyk nog niet zo slecht! Vervolgens sprak de heer v. Nierop over ht ontstaan van de P. v. d. A., de plaats van de A.J.C. onder de Jeugd en over de D.S.J.V. „Nieuwe Koers" waar men o.a. gevormd wordt tot een poli tiek geschoold mens. Uiterst heftig keelde spr. zich tegen het Russische communisme, maar hy is evenmin een vriend van het kapita lisme. Dc woorden democratisch en socialisme zyn bezoedeld en besmeurd. Doch, zo eindigde spr.. de democra- tisch-socialistlsche samenleving is de enige reddende weg voor West-Europa. Omdat de gevaren groter zijn dan ooit. moeten we er ook hafder dan ooit voor strijden. De avond werd besloten met het op treden van de cabaretgroep van de „Nieuwe Koers" met enige politieke sketches. Ds. K. Fernhout Mzn. 90 Jaar A.s. Vrijdag viert ds. K. Fernhout Mzn. em. predikant te Baarn. de oudste van de pre dikanten der Geref. kerken, zijn 90ste ver- Jaardag. Ds. Fernhout ls de laatst over geblevene van de predikanten, die ln de Doleantie van 1886 een rol gespeeld heb ben. Dc Oecumenische beweging Vindt men in Geref. kringen velen ,dle bezwaar hebben toe te treden tot de Oecumenische beweging omdat men de grondslag te vaag acht en bezwaren heeft tegen samenwer- j king met vrijzinnigen, in Doopsgezinde kringen ls een stroming die zich niet wenst te binden aan de „basis-formule" van de belijdenis van Jezus Christus als God en Heiland. Zowel in het Alg. Doops- gez. Weekblad als in het bestuur van de Doopsgezinde Sociëteit ls deze zaak onder werp van discussie geweest Een stroming onder leiding van de voorzitter, ds. W. F. Golterman. wenst deze basis-formule wel to aanvaarden, maar anderen oordelen, dat de Doopsgezinden zich onmogelijk aan een bepaalde belijdenis kunnen binden en dus niet ln de Wereldraad kunnen blijven. Men zal echter thans niet uittreden. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Oud- Beyerland J. v. Rootselaar te Oosterwolde (Geld.); te Oosterend op T., W. M. v. As- peren. voorg. Herv. Evang. te Koog-Zaan- dljk (toez): te Varik (toez.) Chr. v. d. Lceden te Hien en Dodewaard. die voor dit ber. bedankte: te Zoutelande (toez.) G. de WUk te Hijker-Smllde. Bedankt voor Diever W. E. Heijboer te Geldermalsen: voor Ineen (Gld.) H. G. Beneder te Baarland (Z.): voor Hooge- veen (vac. J. A. v. Nie) en voor Kamerlk P. J. F.. Lamens te Elspeet: voor Oude Tonge B. Eijsenga te Noordeloos. Geref. Kerken Beroepen te Doezum J. H. Staal te Garrelswecr; te Idskenhulzen J. F. Mantz te Hantum. Bedankt voor Haulerwljk G. v. Doornik te Mlnnentsga; voor Harderwijk (vac. dr. J. W. v. d. Bosch) J. Nawlo te Avcreest. Geref, kerken naar art. 31 K.O. Be roepen te Heerenveen H. J. de Vries, cand. te Zuidhorn (Gr.). i CONCERT X AN DE LOFSTEM EN TAVENO De Lofstem en Taveno gaven Dinsdag avond gezamenlijk een concert ln het ge bouw voor Chr. Belangen aan de Wiln- gaardenlaan, alhier. Het koor -en het orkest staan beide o. 1. v. Mr. Jan van Santbrink, die ook deze avond weer ge toond heeft over dusdanige muzikale ga ven te beschikken, dat onder zijn leiding Iets goeds gepresteerd werd. Taveno had nogal hoog gegrepen, maar bracht het er goed af. Zowel het Larghetto uit do 2e symphonle van Beethoven als de moeilijke Suite Egyptienne van Lulgini werden door dit ensemble in een bescheiden bezetting muzikaal uitgevoerd. Een enkele maal dreigde een derangement, als het tempo Iets te hoog werd opgevoerd, maar steeds werd het gevaar op tijd bezworen. Het best beviel ons het Andante uit de 6e Symphonle. met de paukenslag, van Haynd. Hierin toonde het orkestje zich op "z'n best Het programma van de Lofstem was aan de lichte kant gehouden. Het koor toonde ook dit genre prima te beheersen. Avond klok' - van Bortnlansky en het Molentje van Coljee werden fris én slagvaardig ge zongen. Jammer dat de bassen wat zwak bezet waren. Gezamenlijk voerden koor en orkest het bekende Ave Verum van Mozart uit. Hot koor zong zuiver en beschaafd, goed ge nuanceerd en het orkest begeleidde fijn tjes. Ook dc andere werken oogstten veel succes, zodat belde verenigingen op een geslaagde avond kunnen terugzien. De ge broeders W. H. en J. Rozendaal speelden als Intermezzo een Sonate van Handel. De plano had een te lage stemming waardoor de viool niet kon bereiken, wat we van de heer Rozendaal gewend z(jn. Desalniet temin was het een genoegen naar de solis ten te luisteren en de helaas niet best bezette zaal toonde zich terecht dankbaar. Na-uitreiking bonkaarten De na- uitreiking van algemene bonkaarten, textielkaarten, schoenenbonnen en toe- slagkaarten voor a.s. en jonge moeders vindt plaats in 't uitreikingslokaal aan ■de Vlietstraat te Voorburg op Vrfrdag 12 Maart. Burgerlijke Stand Geboren: Petro- nella Cornelia, d.v. P. C. Spruik en E. G, de Vos: Petrpnella Theresia Maria, dv. J. W. de Jong en A. Dickhoff; Ste phen Robin, z.v. B. S. M. Ottevanger en E.. D. P. Wallace; Johannes Teunis, z.v. N. van der Mey en J. de Graaf; Paulina Prisca Tecla, d.v. C. L. Ooster laan en J. M. A, Overgaag. Gehuwd: Frans van Vreedendaal 26 j. en Hendrlka Maria de Beer 24 j. Ondertrouwd: Hubertus Lodewük Pe trus Peeters 25 j. en Catharina Maria van der Bü'il 24 J. Medische Zondagsdienst Geduren de het weekeinde wordt de medische dienst waargenomen door dr M. v. d. Stoel, Veurseweg 20, telefoon 356. Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREXr Petrus Josephus, z. van P. van Aken en A. B. Barten; Willlbrordus Johannes Maria. z. van 'M. W. Hocks en B. M. Stlp- donk; Hendrik Johannes, z. van J. van Tongeren en E. Bink; Cornells Jan Wil lem, z. van C. J. W. de Best en T. de MoolJ. OVERLEDEN: J de Kleine, man. 62 jaar; C. H. de Gunst, dr., 8 maanden; S. J. Altera, wed. van W. F. Landesbcrgen. 70 Jaar. BEURSOVERZ1CHT AMSTERDAM, 10 Maart. In een dalende markt neemt de om vang der zaken af. De markt was zeer stil. Over het algemeen zette de markt •heden de lichte reactie voort. De ope ning was iets lager, maar na de eerste tape viel weer enig herstel te bespeu ren Kon. Olie bewoog zioh na 4% la gere opening nog Juist beneden het vo rig peil op 353 voor de oude en 347 voor de nieuwe aandelen. Unilever was per saldo practisch onveranderd; cer tificaten Hoogovens 5 punten beter. Philips lager en fluctueerde tussen I 398 en 394. HVA bleef goed pryshou- dend. Amsterdam Rubber 2% lager. Ta- 1 bakken licht verdeeld. Scheepvaarten weinig veranderd., Cert. Handel My 4 punten lager. Amerikanen gedrukt in verband met het zwakke verloop van New-York en de lagere goederenmark ten. De Ned. staatsfondsen nauwelijks veranderd, de 3% 1937 iets in reactie op 98 5/8. De Nederlandse dollarlening kwam heden op 104 lA. De Vijflandenconferentie Naar Robert Als, Luxemburgs gezant te Brussel, hedenmorgen aan de journalis ten verklaarde, heeft de redactiecom missie thans in totaal 8 artikelen opge steld, waarvan drie deze morgen. Er blüven nu nog 4 artikelen af te han delen. Naar Lockhardt, persattaché van de Britse ambassade, aan Journalisten me dedeelde is tüdens de onderhandelingen gebleken, dat er met betrekking tot de opvatting van de Westerse Unie enig verschil bestaat. Terwijl de Benelux-delegatie op het standpunt staat, dat, althans aanvanke- lyk, de unie zich zal moeten beperken tot de vüf landen, namen de Franse en de Britse delegatie het standpunt in, dat de unie terstond toegankelük moet zün voor de andere West-Europese landen, die zich willen aansluiten. Lockhardt verzekerde, dat tussen beide opvattingen echter gemakkelyk overeen stemming bereikt zal kunnen worden. Schip gekapseisd bij tewaterlating SLACHTOFFERS ONDER DE OPVARENDEN. Hedenmorgen is te Martenshoek, gem. Hoogezand, op de scheepswerf der gebrs. Bodewes, een kustvaarder van 450 ton bestemd voor de Groningse rederü, te water gelaten. Het schip bleef echter halverwege de helling haken. Het kapseisde en viel zü- delings in het water van het Winscho- terdiep. Op dat ogenblik bevonden zich onge veer dertig mensen aan boord. De tim merlieden waren op het schip nog be zig met hun werkzaamheden. Terwül het overhelde wisten velen nog over de reling in het water te springen. Ande ren die echter in het inwendige van de kustvaarder aan het werk waren, kro pen nadat het was gekapseisd door de patrijspoorten naar buiten. Minstens één der opvarenden kwam naar tot dus ver ls geconstateerd ,om het leven. Bij een der andere slachtoffers tracht men de levensgeesten op te wekken, ENORME ZEE-AREND AT TEVEEL HERTENVLEES. Dood aangetroffen by Lochem. Verleden week werd in de gemeente Lochem (buurtschap Klein Dochteren) een dode arend gevonden, welk feit dank zü een vlotte berichtgeving ter kennis van het Nationale Park ,,De Hooge Veluwe" kwam, waar deze vogel zich elk jaar pleegt op te houden. Soms zijn er twee exemplaren. Deze waren vermoedelyk op dezelfde dag, 5 Maart, naar hun vaderland (Oost-Duitsland, Zweden, Rusland, enz.) vertrokken. Des kundige sectie bracht aan het licht, dat de dode vogel geschoten noch in een jachtveld vergiftigd was, doch een te grote hoeveelheid hertenvlees in de krop had om langs natuurlüke weg te kunnen verwerken, zodat hü moest stikken. Ook werd in de maag een ko- nün gevonden. Juist enkele dagen tevoren was op een aasplaats van de „Hooge Veluwe" het cadaver van een hert gedeponeerd. De zee-arend, vertoonde een vleugel spreiding van niet minder dan 2.55 M,, d.l. een zeer grote vluchtmaat, die slechts zelden wordt overtroffen. Hij zal „geprepareerd", deel uitmaken van de collectie van „De Hooge Veluwe". STUDENTENWEDSTRIJDEN TE GRONINGEN. Op Donderdag 18 en Vrijdag 19 Maart a.s. worden te Groningen wed strijden gehouden tussen vertegen woordigende elftallen van de verschil lende Nederlandse Universiteiten. Dit toumooi houdt verband met dc op 3 April a.s. te Leicester te spelen wed strijd tussen het Engelse Universitaire team er de Nederlandse studenten. DE FRANSE „VERDEDIGING S- COMITÉ'S". De Franse „verdedlgln/gscomité's", in gesteld „ter verdediging der belangen van handeh en handwerkslieden als mede van de kleine industriëlen en be oefenaars van vrüe beroepen" zouden heden te ParUs een congres houden, om „nieuwe methoden van actie uit te werken", zo deelt het communistische blad „l'Humanité" mede. Het blad meldt voorts, dat een delegatie naar het parlement gezonden ls wegens „do brutale interventie van de politie op een regionale bijeenkomst van handels- en handwerkslieden te Parüs uit pro test tegen het belastingplan van. do regering."

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 3