VAN NELLE DE PROFESSOR Kapteyn „de grote Jodenhater" stond terecht Slachtoffers stonden aan monsterlijke folteringen bloot Wat er in Indië gebeurt Mijnheer MelviVs tvonderlijke fantasie Botwinnik wint van Reshevsky en neemt de leiding Radio-programma WOENSDAG MAART. In totaal 1400 arrestanten Cornelis Kapteyn, de Haagse SS-er, die ca. 1400 mensen arresteerde, de man, die met de meest sadistische me thoden zijn arrestanten bekentenissen afdwong, en die het bestond na de executie van Mussert aan zijn bewa kers t-e verklaren, dat hij zo hij ooit weer op vrye voeten mocht komen hiervoor persoonlijk wraak zou nemen op H.M. de Koningin, stond gisteren terecht voor het Haagse Büz, Ge rechtshof. De onmenselijke en sadistische werk wijze van verdachte kwam reeds onmid dellijk tot uiting bij het horen van de eerste getuige, mevr. P. BekkerSie- mons uit Den Haag, die tezamen met haar Joodse echtgenoot door K. werd gearresteerd. Deze getuige was, persoon lijk getuige geweest van de mishande ling van haar echtgenoot, die nimmer is teruggekeerd, en werd ook zelf door K. geslagen. Bovendien heeft haar man gelegenheid gehad haar te vertellen aan welke monsterlijke folteringen hij was blootgesteld. Nadat K. zo vertelde mevr. Bekker haar echtgenoot met een ijzeren stang had bewerkt, heelt hij hem urenlang in een ijskoud bad laten staan. Op de vraag van de president, mr H. Burgersdijk .of hij deze mishandelingen toegeeft, blijft K„ die overigens niets van zijn vroegere welsprekendheid blijkt te hebben ingeboet, het antwoord schuldig. Hij doet een omstandig verhaal, waar bij hij van de hoofdzaak afdwaalt. Als de president hem hierop wijst en hem nogmaals tot twee maal toe de vraag stelt of hij de mishandeling erkent, ont steekt de ex-SS-er in woede. „Ik zal precies alles vertellen hoe de zaken in elkaar zitten, of anders doet u het maar zonder mij" voegt hij de president toe. Na overleg met zijn raadsheren be sluit de president nog verschillende ge tuigen te doen verschijnen waar tegen over K. „de concessie" doet, mee te zul- De vakverenigingsconferentie te Londen HET WERK BEGONNEN. Onder de gedelegeerden bevindt zich een vertegenwoordiger van het Spaanse algemene vakverbond van arbeiders in ballingschap en een vertegenwoordiger van een minderheidsgroep uit de Ita liaanse federatie van vakverenigingen. Zij worden beschouwd als waarnemers. Van Nederlandse zijde wórdt aan de conferentie deelgenomen door de heren E. Kupers en A. Vermeulen van het NW, A. C. de Bruyn van de Katholieke Arbeidersbeweging en F. P. Fuykschot van het Christelijk Nationaal Vakver bond. Alle sprekers legden nadruk op de belangrijke rol van.de arbeiders en vakverenigingsbewegingen van West- Europa bij de uitvoering van het Euro pese herstelprogram. Er zijn twee commissies, elk van ze ven leden, gevormd. De eerste zal een algemene verklaring opstellen over de oogmerken der conferentie en de tweede zal aanbevelingen doen over een of andere vorm van een blijvende organi satie. Louis Major van het Belgisch Vak verbond sprak namens de vakverenigin gen van de Benelux-groep de hoop uit, dat de andere vertegenwoordigde lan den het initiatief, dat door de Benelux- landen is genomen in de richting van de vorming van een douane-unie. zullen bestuderen. De Nederlandse vertegenwoordiger Kupers, deelde mede, dat er in Neder land een adviescommissie was gevormd, bestaande uit werkgevers en werkne mers, welke met de regering zal samen werken bij de uitvoering van het her stelprogram. De officiële benoeming van de leden kan binnen enige dagen tegemoet wor den gezien. len helpen bij de behandeling van de zaak. De ergerlijkste vormen van mishande ling heeft deze Nederlandse SD-er - vol gens de talrijke getuigen - bedreven. Zo moest H. Poons voor de kachel gaan lig gen. K. nam een pook, hield die in het vuur tot deze flink heet was en legde de pook daarop tegen de rug van Poons. Een ander moest op bevel van K. zijn hand in de kachel stoppen. De filmope rateur Wolfs uit Wassenaar werd door hem mishandeld met een stok terwijl hij bij die zelfde gelegenheid een ander de tanden uit de mond sloeg. „Ik ben dc grootste Jodenhater en grootste Jodenbeul ter wereld, ik Cor nelis Kapteyn" placht de SD-er te zeggen. Tot een van zijn arrestanten zeide htf er trots op te zfjn in één maand 250 Joden te hebben gearre steerd. „Hij had een onberedeneerde haat te gen Joden. Wanneer hfj met kamera den op straat liep op weg naar een bioscoop en hjj zag iemand, in wie hij een Jood vermoedde, dan was hij niet te houden. Het schuim kwam hem dan op de lippen en hij was dc bioscoop en zijn kameraden vergeten", aldus een der getuigen. Kapteyn gaf slechts één geval van mishandeling toe, n.l. dat van een niet- Jood, die hij mank had geslagen. De zitting werd hierop tot vandaag verdaagd. Behandeling der Justitie-begroting PROTEST TEGEN KNECHTING IN TSJECHO-SLOWAKIJE. (Van onze parlementaire Redacteur). De Eerste Kamer begon gisteren aan de begroting van Justitie. Een zestal sprekers voerde bereids het woord. Uiteraard bewogen de opmerkingen zich in dezelfde lijn als in de Tweede Kamer, zjj het dat zij, eveneens uiteraard, in puntiger vorm waren gegoten, terwijl sprekers als de heer Schneider (K.V.P.) een verve en gloed in hun voordracht leggen als wij aan de overkant van het Binnenhof helaas niet gewend zijn. De Hoge Raad en de Bijzondere Rechts pleging, de politie-zuivering en het gra- tie-beleid. de berechting van verzets lieden die, door de Duitser gegrepen, hebben doorgeslagen, de herziening van het Burg. Wetboek door prof. Meijers, de salariëring en de overbelasting van de rechterlijke ambtenaren, de politie organisatie enz. enz. werden aan een critisch onderzoek onderworpen. Vermeld zij dat de heer v. Heuven Goedhart (Arbeid) een woord van pro test liet horen tegen de knechting van de rechterlijke macht in Tsjecho-Slo- wakjje. en dat de heer Molenaar (V.V. D.) spoedig strafrechtelijke bepalingen in het leven geroepen wilde zien tegen pers-excessen. Spr. wenste hiermede niet te wachten op het resultaat van de arbeid der commissie-Pompe en meende dat vervolging van persdelicten gegrond kon worden op het niet in-acht-nemen van de in het maatschappelijk verkeer vereiste zorgvuldigheid. Vandaag antwoordt minister v. Maar- seveen. Aan het begin werd z.h.st. aangeno men het wetsontwerp op de tijdelijke continuering van opcenten op de ta baksaccijns. CATALINA-VLIEGBOOT TE POSO GEZONKEN. Bemanning ongedeerd. De persdienst der K.L.M. deelt mede: Een Catalina-amphibievliegtuig van het Dep. van Verkeer en Waterstaat in Indonesië, dienst doend voor het inter- insulaire bedrijf der K.L.M. is tijdens een chartervlucht op 8 Maart te Poso, midden Celebes, op de startplaats be schadigd en gezonken. Passagiers en bemanning zijn ongedeerd. Uitreiking bedrijfschapsprijzen voor best verzorgde haring en vis Gisteren zijn in „Boschlust" te Den Haag, door drs D. J. van Dijk, directeur van het Bedrijfschap voor Visserij-pro ducten de prijzen uitgereikt, welke wer den beschikbaar gesteld voor de schip per van het schip, dat in 1947, de best verzorgde haring en/of vis aanvoerde. Te Vlaardlngen was dit de VI. 80, „Gczina" van de N.V. Vlaardingse Stoomvisserij met schipper C. van Oosten; te Scheveningen de Sch. 75. „Voortman" van de rederij C. Roele- vclt, met schipper D. A. Vink; te Kat wijk de KW 32, „Sakina" van de N.V. Visserij „Kennemerland" met schipper J. Vink en te IJmuidcn de IJm. 57, „Medan" van de N.V. Visserij Mij. „Medan" met schipper H. Krab. De vier schippers kregen uit handen van drs J. van Dijk de bedrijfschapswis- selbeker voor de tijd van een jaar en de bedrijfschapswimpel. Deze laatste mo gen zij in het jaar, volgende op de uit reiking. op hun schip voeren. Alle leden van de bemanning der vier schepen kre gen voorts een oorkonde. Deze laatste werd ook uitgereikt aan de vier reders, wier schepen met een prijs bekroond werden. Bij deze plechtigheid waren naast de prijswinnaars, vertegenwoordigers van het gehele Nederlandse visserijbedrijf aanwezig. Dr C, den Haartog, directeur van het Voorlichtingsbureau van de Voedings raad, wees er o.a .op, dat een goed pro duct de allereerste vereiste blijft. De af deling vis, schaal- en schelpdieren van dit Bureau legt daarbij nog eens de na druk op de grote waarde van de vis als volksvoedsel, zulks in het bijzonder met het oog op de eiwitvoorziening. TWEEDE RAPPORT DER RONDETAFEL-CONFERENTIE. Thans is verschenen het tweede cen trale rapport der- Rondetafelconferen tie, voorzover het betreft de bijzondere onderwerpen. Het rapport maakt een onderschei ding der belangen in drie groepen: le die, welke het Koninkrijk (nieuwe stijl) in zijn geheel aangaan: 2e die, welke van belang zijn voor twee of meer delen, zonder nochtans specifieke Ko ninkrijkszaken te zijn (interregionale aangelegenheden)3e die.welke voor 'de delen van intern belang zijn (inwen dige aangelegenheden). Het rapport behandelt dan de vol gende onderwerpen: 1. Buitenlandse betrekkingen: a. Buit. Zaken; b. Buitenlandse economische (w.o. landbouw-econ.) betrekkingen; 2. Nationaliteit en burgerschap; 3. Defen sie; 4. Financiën; 5. Sociale Zaken; 6. Luchtvaart; 7. Onderwijs; 8. Scheep vaart; 9. Toetsingsrecht; 10. Immigra tie: 11. Hoogste Rechtscollege. TRAGISCHE DOOD VAN JONGETJE TE AALSMEER. Hedenochtend tegen negen uur is het 9-j. zoontje Andries van de familie Beitel te Aalsmeer bij het vasthouden aan een auto over de brug bij de Cen trale Aalsmeerse veiling zodanig komen te vallen, dat het kind bijna direct daarop aan de bekomen verwondingen is bezweken. Dit is reeds het derde zoontje, dat de familie op tragische wijze verliest. Het eerste overleed aan de gevolgen van verwondingen door een hooivork tijdens de bezetting, het twee de aan een plotselinge ziekte. Ingezonden Mededeling Niet alleen 't chagrijn van de pijn. üw rheumatLsche pijnen met alle gevol- gen slopen voortdurend aan Uw hele gestel. Daarom moet ge U er tegen te weer stellen. Met Kruschen Salts. Dui zenden deden dat vóór U en zij zijn trots op de heilzame resultaten die Kru schen hun gaf. Iedere morgen de kleine dosis Kruschen maakt een ander mens van U. De aansporende werking van Kruschen doet Uw bloed sneller stro men; de schadelijke zuren, die zich anders gaan vastzetten, worden mede genomen en verwijderd langs natuur lijke weg. Dat ls het geheim van Kru schen en daarom is het ook voor U de remedie om weer helemaal de oude te woorden, fief en fit en vrij van pijn. Vraag Kruschen Salts bij Uw Apotheker of Drogist. Besprekingen tussen dr Van Mook en Hatta De republikeinse vice-president Mo hammed Hatta zal een serie bespre kingen beginnen met Luitenant Gouv. Gen. dr Van Mook wanneer hü van daag in Batavia arriveert. Deze be sprekingen zullen een „particulier" karakter dragen. Van Mook heeft onlangs voor de tweede maal Hatta uitgenodigd naar Batavia te komen om deel te nemen aan een serie conferenties betreffende de toekomstige Ver. Staten van Indo nesië. De eerste invitatie werd door de re publikeinen van de hand gewezen. (U. P.) Republiek heeft weer eens aanmerkingen DIEP LEEDWEZEN OVER FEDERALE REGERING. Dc Republikeinse regering te Djokja gaf een verklaring ten aanzien van de vorming der Federale regering uit. Zij drukt hierin haar diep leedwezen uit over het feit, dat dr Van Mook een „regeringslichaam" vormde, dat de naam van federale regering draagt en noéh in vorm noch in „inhoud" enigszins de naam „voorlopige rege ring" rechtvaardigt, zoals bedoeld in de Renville-overeenkomst. In werke lijkheid is dit nieuwe regeringsappa raat niets anders dan een omvorming van de v.m. Ned.-Indisclic regering. De regering, zoals bedoeld in de Ren- ville-overeenkomst, is nog niet tot stand gekomen en moet alsnog gevormd wor den in overeenstemming met de Repu bliek, aldus deze Republikeinse rege ringsverklaring. 50 MÏLLIOEN EIEREN NAAR FRANKRIJK. (Van onze correspondent te Parijs). Het handelsverdrag, dat Nederland in 1947 met Frankrijk sloot, voorzag in de zending van 30 millioen eieren, die de Franse Regering aan wilde wenden in haar prijzenoffensief tegen de boe ren. Eind Februari was de voorraad uit geput, doch het objectief nog niet ge heel bereikt; de Franse eieren op de vrije markt kosten nog altijd een aan tal franken meer dan de Hollandse eieren in de distributie. Daarom is er thans een nieuwe overeenkomst afge sloten. Frankrijk zal. wanneer ook de laatste zendingen zullen zijn gearri veerd, 50 millioen eieren uit Holland hebben betrokken, hetgeen juist de helft is van het totaal, dat in 1947 de groot ste Nederlandse eiermarkt Roermond verhandeld heeft. BENELUX-LANDEN EN INDUSTRIE-VESTIGING. Tijdens de bijeenkomst van de minis ters van Nederland, België en Luxem burg werd een lijst vastgesteld, die een aantal industrieën omvat, waarvoor overeengekomen is, dat geen nieuwe vestigingen of uitbreidingen van be staande vestigingen zuilen plaats vin den, zonder dat daarover van te voren overleg tussen de regeringen heeft plaatsgevonden. Deze industrieën zijn de volgende: 1. vensterglasindustrie, 2. koolzuur- industrie, 3. kopersulfaatindustrie, 4. springstofindustrie, 5. cellophaanin- dustrie anders dan voor photograJisclie doeleinden, 6. steenkolenmijnen, 7. co- kesfabrieken, 8. koolzuresoda-industrie, 9. staalindustrie, 10. industrie van ko gellagers en kogels, 11. industrie van rijwiel- en andere kettingen, 12. triplex- en multiplex-industrie, 13. meubelin dustrie, 14. strocartonindustrle, 15. ce- mentlndustrie, 16. asfoestcementind., 17. rubberindustrie, 18. suikerfabrieken en -raffinaderijen, 19. rijstpellerijen, 20. fabrieken van plantaardige oliën, 21. maalindustrie, 22. brouwerijen, 23. stik stofindustrie. Wat betreft de meubel-asbestcement- industrie heeft de procedure slechts betrekking op projecten, die een inves tering van f. 300.000.— te boven gaan. FEUILLETON door W. H. LANE CRAUFORD 65) Christopher had hem zelfs zijn vro lijkheid verweten en hem herinnerd aan het ongeluk, dat zijn oudste vriend was overkomen. En vanavond had hfj hem er opnieuw aan moeten herinneren. Het vooruitzicht Betty te zien, deed hem alles vergeten. Hij had vrolijk neuriënd en fluitend door het huis gelopen. Badger had zijn wenk brauwen opgetrokken en Bunty had met verwonderde ogen naar hem ge keken. Het was natuurlijk enigs zins te begrijpen, dat het voor Michael moeilijk was om de droefheid in acht te nemen, die de omstandigheden ver eisten, want hij zou over enige maan den trouwen met het meisje, dat hij aanbad, maar zelfs Betty zou van hem verwachten, dat hij zijn vreugde tem perde en de tragedie behoorde een schaduw te weipen over zijn huwelijk. Die tragedie had haar schaduw reeds geworpen over een ander huwelijk, want Christopher kon zich niet ont veinzen, dat hij Cynthia opnieuw het hof mocht maken. Ze had gezegd, dat ze de hele Zondag thuis zou zijn. Dat was een invitatie, maar hij had er geen gebruik van gemaakt. Het was niet nodig een verontschuldiging te sturen; als zij de kranten las, zou zij begrijpen, waarom hü niet was geko men. Nauwelüks een half uur nadat hü met haar had gesproken, was hij getuige geweest van een verschrikke lijk ongeluk. Zijn beste vriend was voor zün ogen verdronken. Het sprak vanzelf, dat hij te zeer onder de in druk was om bezoeken af te leggen Zü zou het zelfs beter vinden, dat hü niet kwam, Hü wist- nu waar zü woon de; een andere keer, als de herinne ring aan de tragedie zou zijn ver vaagd, zou hü het uitgestelde bezoek afleggen. Zo zou zij redeneren en zo had ook Michael geredeneerd. Micxiael, die zeer met hem had meegevoeld en die hem had aangeraden haar te tele foneren om haar de zaak uit te leg gen, voordat zü het in de krant zou lezen. „Ten minste, als je nog van haar houdt," had Michael er aan toegevoegd. Christopher had hem stom van verba zing aangestaard, waarop Michael enigs zins verlegen had verklaard, dat hü had gedacht, dat Christopher misschien iets was gaan gevoelen voor An. Christopher was inwendig woedend geworden, woe dend en verbaasd. Ann was een kind niets meer dan een kind en boven dien een flirt. Michael was ontrouw ge weest aan Maude, Henry aan Josephine. Christopher veroordeelde niemand, maar zü'n liefde voor Cynthia was een" liefde, die de tüd niet kon uitwissen en die de verwijdering niet kon verzwakken. Mi chael had zich verontschuldigd; hü zei, dat hü Christophers füngevoeligheid cm Cynthia niet te bezoeken en niet te telefoneren apprecieerde, maar hü had hem sterk aangeraden haar te schrü'ven. Christopher was het hiermede eens ge weest, maar de brief moest nog ^eeds geschreven worden. Een zaak. die zün nieuwsgierigheid had opgewekt en waarover hij nu op nieuw zün hoofd brak, was de opmer king van Henry, dat hü hem iets be langrijks had te vertellen. Hij had ver geten Henry er aan te herinneren en Henry had vergeten het hem te ver tellen. Maar het geheim indien het een geheim was was niet meegeno men in het graf. George Cooper kende het. George Cooper zou hem uit Ame rika schrüven, een getypte brief, en misschien zou hij zich herinneren, wait Henry Melvils laatste woorden hadden móeten zün. Christopher ontwaakte uit zijn dro merijen door het binnenkomen van Badger. Het was negen uur en Badger bracht het blad met flessen en glazen binnen. Dat was als gewoonlijk, maar de manier waarop hü binnenkwam, was niet zoals gewooriüjk. Hü zwaaide lichtelük en toen hü stilstond, hikte hü- Dat was opnieuw een teken van de achteruitgang, die zich overal in het huis deed gevoelen sinds Henry er niet meer was om de discipline te handhaven: Badger had gedronken. Henry's dood was op Millwood bekend geweest voor de terugkeer der twee vrienden. Badger had het in de krant gelezen en "het had hem zeer geschokt. Hij had het tragische nieuws medege deeld aan zün vrouw en Bunty en het huis was in rouw gedompeld -gew:eest. Het was een oneerlijke weergave van het ongeluk, die hij had gelezen, maar Christopher wast, dat het nutteloos zou zijn te trachten hem dit duidelijk te maken. Christophers glas stond reeds naast hem, doch Badger talmde nog. „Pardon, mtfhheer. Mag ik even met u spreken?" Christopher zuchtte vermoeid. Bad ger had reeds zdjn leedwezen betuigd met de tragedie, die 'het huis had; ge troffen, ieder verder commentaar kon slechts herhaling zün.. Bovendien sprak Badger op het ogenblik tamehjk onduidelük. „En wat is het?" zuchtte hü. Badger kuchte en schraapte luid ruchtig zün keel. „Ik wil u niet lastig vallen in een tüd als deze," zei hü» zichtbaar moeite doende om zün woor den goed te kiezen en duidelük te spreken, „maar ik zou graag willen weten, hoe lang de kinderen nog hier blijven." (Wordt, vervolgd) EN NU... fÉM EEN KOPJE mr Het wereldkampioenschap schaken Euwe-Smyslov afgebroken (Van onze schaakmedewerker). Een zeer belangrijke ronde stond gisteravpnd op het programma. Im mers Botwinnik en Reshevsky, bei den nog ongeslagen, moesten elkaar bekampen, terwijl Dr. Euwe tegen Smyslov zonder twijfel zijn uiterste best zou doen om zijn eerste winst puntje in de wacht te slepen. Aan spanning heeft het dan ook niet ontbroken en zowel het verloop als de uitslagen waren verrassend. Tot en met de twaalfde zet van wit was de partü EuweSmyslov identiek aan die van SmyslovReshevsky uit de eerste ronde, een Spanjaard met de zgn. gesloten verdediging. Tot en met de 16e volgden de zetten elkaar met grote snelheid op en werd slechts zeer weinig bedenktijd gebruikt. Over zün 17e zet, Pg5, dacht Euwe echter onge veer een vol uur na en met succes, want hij dwong daarmee een verzwak king van de zwarte koningsstelling af, en kreeg daarna een prachtige aanvals- stelling. Er ging een schok door de zaal, toen hij op de 33ste zet tot een paardoffcr besloot, direct gevolgd door een tweede, en dc zekerheid, waarmee Euwe dit uitvoerde, deed de' talrijke toeschouwers vermoeden, dat zulks wel de beslissende slot- combinatie zou zü*). Helaas, na nuchtere beschouwing kwam men tot de conclusie, dat er iets niet in orde was en even later bleek zulks maar al te waar te zü'n, want Smyslov's koning kon zich in vei ligheid stellen. De partü werd afge broken in een stelling, waarin Euwe nog steeds 2 paarden tegen 2 pionnen achter is. en verlies kan dan ook bij voortzetting niet uitblüven. Botwinnik en Reshevsky speelden de Rubinsteinvariant van de Nimzo-In- dische verdediging, maar al spoedig werden de gebaande wegen verlaten en ontstond een uiterst boeiende strijd, die aan beide spelers hoge eisen stel de. Dë Amerikaan p£(ste wederom tal- ï'üke tactische zetten toe en hoewel Botwinnik koel pareerde, had men de indruk, dat in de snel naderende tijd nood Reshevsky wel eens hetzelfde zou kunnen demonstreren als in zün partü tegen Keres van de vorige avond. Hij slaagde daarin evenwel niet, deed thans in tijdnood enige minder goede zetten en kwam voor onoplosbare problemen te staan. Toen hij zün 32ste zet moest doen. bleek het vlaggetje van de klok te zijn gevallen ,in een stelling, die echter toch verloren was. De stand is thans: Botwinnik 2 en een afgebr. partij uit 3, Keres 2 uit 3, Reshevsky 1% uit 3, Smyslov Vz en een afgebr. partij uit 3 en Euwe 0 en een afgebr. partij uit 3. Donderdag vinden de partijen Res hevskyEuwe en KeresBotwinnik plaats. Hier volgen de partijen uit de 4de ronde: Wit: Dr. M Euwe. Zwart: W. Smyslov. 1. e4 e5, 2. Pf3 Pc6, 3. Lb5 a6, 4. La4 Pf6, 5. 0—0 Le7, 6. Tel b5, 7. Lb3 0—0. 8. c3 d6, 9. h3 Pa5, 10. Lc2 c5, 11. d4 Dc7, 12. Pbd2 Pc6. 13. dc5: dc5:. 14. Pfl Le6. 15 Pe3 Tad8, 16. De2 g6. 17. Pg5 Lc8, 18 Ld2 Kg7, 19. Tadl h6. 20. Pf3 Le6. 21. a4 Db8. 22. Lel Tdl:, 23. Tdl" Td8, 24. Td8: Ld8:, 25. ab5: ab5:, 26. Pd5 Pg8, 27. Le3 c4, 28. b3 Pa5. 29. Pe5: cb3:, 30, Lbl Db7. 31. Ld4 Kh7, 32. EXPORT VAN NEDERLANDSE BOTER. Partijen van tweeduizend cn duizend ton koelhuisboter zün aan respectieve- lijk Engeland en België verkocht. Door het instellen van de keuzebon en door dat de productie is meegevallen, is de voor de winter aangelegde voorraad koelhuisboter ruimschoots voldoende gebleken voor het vetrantsoen. Mede met het oog op de komende productie van verse boter is men tot de trans acties met het buitenland kunnen overgaan. GEDENKBOEK „ANDERHALVE EEUW ZENDING". Aanbieding aan H.M. de Koningin en Prinses Juliana. Namens de Ver. Ned. Zendingscorpo raties hebben deputaties van de Zen- dings-directie te Oegstgeest aan de Koningin en aan Prinses Juliana een in leer gebonden exemplaar aangebo den van het officiële gedenkboek „An derhalve eeuw zending", dat ter gele genheid van de herdenking van de 150 jaren zendingsarbeid op 19 December 1947 werd uitgegeven. De eerste delegatie bestond uit mr S. C. graaf van Randwück, dr ,W. F. Dank baar, dr C. W. Nortier en de tweede uit ds. D. Crommelin, ds A. M. Knottnerus en mej. C. B. Rijnders. PRINS ASCHWIN NAAR AMERIKA. Prins Aschwin von Lippe-Biesterfeld, de broer van Prins Bernhard, ~is gister avond per K.L.M. van Schiphol naar New York vertrokken. Prins Aschwin is voornemens in de V.S. verschillende universiteiten te be zoeken. Pf4 Lc4, 33. Peg6: fg6:. 34. Pg6: Kg6:, 35. e5ï Kf7. 36. Dh5f Kf8, 37. f4 Lb6, 38. Df5t Ke7, 39. Dh7f Kd8, 40. Lb6T Db6:t, 41. Kh2 De3,.42. Df5 en afgebr. Wit: M. M. Botwinnik. Zwart: S. Res- j hevsky. 1. d4 Pf6, 2. c4 e6. 3. Pc3 Lb4, 4. e3 d5, 5. a3 Le7, 6. Pf3 0—0, 7. b4 Pbd7, 8. Lb2 c6, 9. Ld3 dc4:, 10. Lc4: Ld6, 11. Pe2 a5, 12. b5 Pb6. 13. Ld3 cb5:, 14. Lb5: Ld7, 15. Db3 a4. 16. Dd3 Ta5. 17. Pc3 De8, 18. Ld7: Dd7:, 19. 0-4) Tc8, 20 e4 Pc4, 21. Lel e5, 22. Tdl ed4:, 23. Dd4: De6, 24. Ta2 h6, 25. h3 Ta6, 26. Pd5 Pe4:, 27. Te2 f5. 28. g4 Lc5, 29. gf5: Df5:, 30. De4: Dh3:, 31. Ph2 Tec6, 32. Pf4 zwart overschrijdt de tijd. De Rode Duivels Na lang wikken en wegen heeft do Belgische Voetbalbond voor Zondag a.s. het volgende elftal samengesteld: Doel: Meert (S.C. Andcrlecht). Achter: Acrnaudts (Berchem Sport) en Anoul (F. C. Luik). Midden: Dc Buck (Aalst), Erroelen (S.C. Anderlccht) en Henriet (Char leroi). Voor: Lembercchts (F.C. Mechclen), Van Steelant (St. Nicolas), Mermans (S.C. Anderlccht), Chaves d'Aguilar (Gent) en Thirifays (S.C. Charleroi). Reserves: Daenen (F.C. Tilleur), An dries (F.C. Mechelen), Coppens (F.C, Mechelen) en v. d. Audenaerde (Ant werpen) Zoals reeds eerder gemeld werd, zal de wedstrijd door de Zwitser Scherz ge leid worden. Grensrechters zün de Lu xemburgers Eischen en Reis. Oefenwedstrijd Nederlands B-elftal Het Nederlands B-elftal, dat deel neemt aan het üriehoekstoumooi in Engeland omstreeks Pasen, zal op Woensdag 17 Maart in het Feyenoord- Stadion te Rotterdam een oefenwed- strü'd spelen tegen „De Zwaluwen". De aanvang van de ontmoeting is bepaald op 17 uur. De elftallen worden binnen kort samengesteld. BILJARTEN Voor de persoonlüke biljartkampioen schappen van de Lisser Biljart Kring zün de volgende partijen gespeeld: lste klasse pnt. brt. H.S. Gem. A. v. Diemen Ü/IOS) 250 24 41 10.41 J. Duivenvoorde, Exc. 154 24 29 6.41 C. Faas (VIOS) 250 25 51 10.— J. Duivenvoorde, Exc. 137 25 20 5.48 3de klasse A. van Dyk (LUTO) 125 35 14 3.57 W. v. Gerven (VIOS) 100 35 33 2.85 C. v. d. Voort (LUTO) 125 32 11 3.90 W. v. Gerven (VIOS 120 32 19 3 75 J. v. Kampen (Conc.) 125 33 12 3.7è P. Halfschepel, Conc. 108 33 15 3.27 W. Slootbeek, Flora N. 125 20 37 6.25 P. Halfschepel, Conc. 108 20 18 5.40 J. v. Kampen, Conc. 125 22 22 5.63 W. Slootbeek, Flora N. 120 22 18 5.45 Nog ongeslagen in dit tournooi zün: Th. Duivenvoorde, Excelisor; J. van Kampen, Concordia; C. v. d. Voort, LUTO. WATERPOLO LEIDSE VETERANEN VERLOREN IN FINALE. Het waterpolo-tournooi, uitgeschreven door de H.V.G.B. te Haarlem, uitsluitend voor veteranen, had voor de LZC-„oud jes" een gunstig verloop. Drie wedstrüden werden gewonnen en eerst in de finale moesten zü voor Zian het hoofd buigen. De uitslagen waren: LZCDWR 2—2 (LZC wint na straf- worpen); LZC—DYK 3—1; LZC HZ en PC 4—3; LZC—ZIAN 1—2. Het zevental van LZC luidde als volgt: Doel: H. v. d. Reyden; midden: C. Wa lenkamp, J. Elzinga en N. Overdevest; voor: H. Walenkamp, F. Tegelaar en W. Verberg. BRIDGE Bridge-Club „De Sleutels" speelde gisteravond de 4e ronde voor het club kampioenschap (viertallen-competitie). De resultaten waren: le klasse: team Staal w. v. team Rijn- bende met 53 pun; team Been w. v. team Smittenaar met 14 pnt; team Ree kers w. v. team Oudshoorn met 25 pnt; team Van Dijk w. v. team v. Berge He negouwen met 31 pnt. 2e klasse; team mevr. Landzaat w. v. team Ommen met 34 pnt; team De Haan w. v. team Sier Jr. met 44 pnt; team mevr. v. d. Togt w. v. team Luiks met 15 pnt; team Den Dekker w. v. team Ja cobs met 14 pnt; team Scheffer w. v. team mej v. d. Broek met 42 pnt. De stand luidt: le klasse: 1. team Staal 4 gesp. 6 pnt? 2. team Smittenaar 4 gesp., 6 pnt; 3. team Been 4 gesp., 4 pnt; 4. team Rün- bende 4 gesp., 0 pnt. le klasse B: 1. team Van Dük 4 gesp. 6 pnt: 2 team Reekers 4 gesp. 4 pnt; 3. team Oudshoorn 4 gesp. 4 pnt; 4. team v. Berge Henegouwen 4 gesp. 2 pnt. 2e klasse: 1. team Scheffer 4 gesp. 8 pnt; 2. team mevr. Landzaat 4 gesp. 8 pnt; 3. team mej. v. d. Broek 4 gesp. 6 pnt; 4. team Jacobs 4 gesp. 4 pnt; 5. team De Haan 4 gesp. 4 pnt. VOOR DONDERDAG 11 MAART. Hilversum I (301 M.) KRO 7.00: nieuws; 7.15: ochtendgymnastiek; 7.30: morgengebed en liturgische kalender; 7.45: pianomuziek; 8.00; nieuws; 8.15: opgewekte muziek; 9.00; voor de vrouw; 9.05; modern concert; NCRV 10 00: muziek van Bach; 10.15: morgendienst o. 1. v. ds. Joh. Poort; 10.45: gewijde muziek; KRO 11.00: zieken bezoek; 11.45; orgelkoraal van Franck. 12.00; Angelus; 12.03: muzikale melange: 12.30: weeroverzicht; 12.33: orkest Klaas v. Beeck; 12.55; zonnewijzer; 13.00; nieuws; 13.25: orkest Klaas van Beeck. 13.45: voor de vrouw; NCRV 14.00: musette orkest; 14 30: gram.muzlek; 14.40: voor de vrouw; 15.00: J. Patist, plano; 15.30: Ned. strijk kwartetten; 16.00: bijbellezing; 16.45: vo cale soli en duetten; 17.00. Jeugdjournaal; 17.30: kamerorkest; 18.15: land- en tuin bouw; 18.30: Ned. Strijdkrachten; 19.00: nleuwsj 19.15: de ambachtsschool ln dc maatschappij; 19.30; declamatiewedstrijd. 19.45: RVD antwoordt^ 20.00: nieuws; 25). Zoals we hebben gezien, liep de achtervolging van Panda op niets uit. Moe en moedeloos kwam hü terug bü de professor, die intussen weer was bü- gebracht en samen reden ze in een taxi naar een naburig hotel. „Wat een bestaan!" zei de professor, droevig. „Mün levenswerk vernietigd! Mijn uitvinding gestolen, mün appara ten verbrand ....och-ochIk kan opnieuw beginnen! Zelfs mün papieren en aantekeningen zijn weg! Wat moet ik doen?" „Kom, professor, houd de moed er in!" zei Panda. „Misschien zal de politie de schurk vinden en Uw toestel .redden!" Maar de professor was niet te troos ten. In het hotel gekomen kroop hü direct in bed en keek peinzend voor zich uit, terwyl Panda door de kale hotelkamer üsbeerde en probeerde troostwoorden te verzinnen. „Opnieuw beginnen!" zei de profes sor eindelük met een zucht. „Komaan, we gaan slapen ehhoe heet je ook weer?" „Panda!" zei Panda. „Juist!" zei de professor. „Net wat ik dacht! Ga slapen, Panda!" 20.05: proloog; 20.15: Engelse steravond; 21.30: familiecompetitie; 22.00: verzoek programma; 22.15: buitenlands overzicht door dr. L. W. G. Scholten; 22.30: nieuws; 22.45: avondoverdenking; 23.00: Concert gebouworkest: 23.3024.00; slotaccoord. Hilversum II (415 M.) AVRO 7.00- nieuws; 7.15 gram.muzlek; 7.30; ochtend- rhythme; 7.50: dagopening door dr. A. Trouw; 8.00: nieuws; 8.15: The Melachrlno Strings: 8.45: gram.muzlek. 9.15: morgen wijding door prof. dr. A. R Hulst; 9.30: waterstanden: 935: arbeidsvitaminen; 10.30: voor de vrouw: 10.35; Three Men Suite van Coates; 10.50; voor de kleuters; 11.00: gesprekken met vrouwelijke radio- medewerkenden; 11.20: sopraan en piano; 12 00: beelden uit het dierenrijk; 12.30: weerpraatje; 12.33: ln 't spionnetje; 12.38: D. Willebrandts, plano; 13.00: nieuws; 13.15: Metropole orkest; 13.45: tenor en piano; 14.00; voor de vrouw; 14.20: A. Rubinstein, piano; 14.30: Amerikaans pro gramma: 15.00: voor zieken en gezonden; 16.00: sopraan en plano; 16.30: wetens waardigheden; 16.35: gram.muzlek; 16.40: vergeten Ned. muziek uit de pruikentijd; 17.00: kaleidoscoop; 17 20: dierenpraatje; 17 30: Skvmasters; 17.50: Jeugdpraatje over Indonesië; 18.00: nieuws; 18.15: sport- praatje; 18.30: cabaretrevue; 19.00" voor de kleuters; 19.05; Tom Poes en het betoverde standbeeld; 19.15; werken van Ponclelli; 19 30: volksmuziekschool; 20 00: nieuws; 20.05 echo van de dag; 20.15: Radio Phllh. Orkest; 21.00: Glasgow Orpheus Choir; 21.30: hoorspel „De bonte sluier"; 22.30: ensemble Tony Murena; 22.45: de Noord - oostpoldor in opbouw 23.00: nieuws; 23.15: om het wereldsehaakkamploenschap; 23.30 24.00: orkest A. Kostelanetz. AGENDA WOENSDAG. Middelstegracht 3Evangelieprediking te 8 uur nam. Oud Kath. Kerk: Lijdensmeditatie prof. B. A. van Kleef, 7} uur nam. Stadszaai (foyer)Ver. v. Markt- en Straathandel m.m.v Kees Pruis. Steenschuur 4: Kerk v. Jezus Christus v. d. Heiligen der Laatste Dagen, 8 u. nam. DONDERDAG: Stadszaai: Residentie-orkest. Cellosollst Ptmns Vrljhoff. uux nam.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 2