Dr van Mook installeerde Federale Regering Engelse regering doet sombere geluiden horen „Deur staat voor Republiek wijd open" Spoed ter Brusselse Conferentie WEERBERICHT Spionnage in het Vatikaan Met een enkel woord 87ste Jaargang WOENSDAG 10 MAART 1948 No. 26333 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f3.90 per 3 maanden; 30 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 57055 Samenwerking tussen Nederlanders en Indonesiërs In de troonzaal van het Paleis Rijs wijk te Batavia geschiedde gisteren, gelijk gemeld, de installatie der fede rale regering voor Indonesië. Een gTOot aantal autoriteiten, w.o. oud-minister Neher en de 'heer Van Vredenburch, voorts leden der Commis sie v. G.D„ woonde de plechtigheid by. Dr Van Mook zeide o.a,. dat „wie zich in de wereld isoleert, plotseling zal bemerken, dat deze zich op onvoor ziene en onaangename wijze met hèm bezig houdt. Een land, dat zonder de toekomst nuchter onder ogen te zien, zich op de sentimenten van de dag laat voortdrijven en in afzondering teert op hetgeen -vroegere generaties j verzamelden, zal na enige tijd ontwa- ren, dat het zijn krachten verspilde en als vreemdeling staat in een vijandige omgeving." „Daarom het het meer dan ooit nodig, dat allen, die aan de opbouw van Indo nesië willen arbeiden, de handen ineen slaan en de feiten in het oog vatten. De gebeurtenissen van de laatste tijd geven ons hoop, dat het ogenblik, waarop deze samenwerking volledig kan worden ver wezenlijkt, niet meer zover af behoeft te liggen. Dr Van Mook verklaarde voort, dat in verband met de verhouding tot Indo nesië in Nederland de eensgezinde over tuiging geldt, dat Indonesië recht heeft op een eigen nationaal bestaan. „In de ontwikkeling buiten de repu bliek zien wij drie beginselen zich steeds duidelijker aftekenen: de democratische rechtsstaat, de federatieve opbouw van het Indonesische eilandenrijk, en de sa menwerking met Nederland. Maar ook in de Republikeinse sfeer kunnen wij vergissen wij ons niet met vreugde een toenemende positieve instelling voor de mocratie. federalisme en samenwerking waarnemen." De interim regering besprekend, zeide dr. Van Mook, dat de verandering fei telijk meer betekent dan benoeming van een aantal staatssecretarissen. Vooreerst werd over deze benoeming overleg ge pleegd met verschillende delen van In donesië, maar vooral zullen in de ver volge niet alleen de wetgeving, maar alle belangrijke punten van het rege ringsbeleid in dit college worden behan deld. Het College heeft voorts tot taak de vorming van de Ver. Staten van Indo nesië voor te bereiden in samenwer king ook met de gedelegeerden van het opperbestuur. „Deze reorganisatie laat de deur voor deelneming, ook van de Republiek, als Negara, wijd open". Maar de tijd dringt en het werk moet voortgang hebben. Dr Van Mook zeide ten aanzien van de Commissie v. G. D.: „Internationaal is niet ln de laatste plaats door het werk van de commissie een duidelijker begrip en een welwillender sfeer ontstaan. De gewapende strijd is dank zij de ..Ren ville-overeenkomst vrijwel opgehouden. Tentoonstelling „De Nederlandse vrouw 1898-1948 Spr. hoopte ten slotte, dat in dit ju bileumjaar van de Koningin, met de hulp_ van de Almachtige, volharding, begrip en vertrouwen gegeven zullen worden om de top te bereiken, waar Indonesië en Nederland, als vrije naties verenigd, te midden van de democra tische naties dezer wereld zullen staan. Hierna sprak de nieuwe speciale secre taris van Staat voor zelfbestuurszaken, Pangeran Kartanegara, namens de nieu we geïnstalleerden. Hij dankte voor het in hen gestelde vertrouwen. Nu zal moe ten blijken, aldus spr., in hoeverre sa- menwerking, zoals door Indonesiërs en Nederlanders gewenst, in de praktijk kan worden verwezenlijkt. De praktijk zal moeten bewijzen, in hoeverre de leiding van Indonesiërs op de departementen zal worden aanvaard. ZONDAGS NIET OPEN. Het bestuur van de tentoonstelling „De Nederlandse Vrouw 18981948" heeft besloten terug te komen op zyn besluit, de tentoonstelling op Zondag middag open te stellen. Het heeft daar bij overwogen, dat het onder andere omstandigheden geen reden zou hebben gevonden aan het gevoelen van de minderheid zulk een overheersende be tekenis toe te kennen, doch dat het feit, dat het hier betreft een hulde aan H.M. de Koningin door alle Nederlandse vrouwen, eist. dat zo enigszins mogelijk, alles wordt vermeden, wat door bepaalde groepen van vrouwen kan worden ge zien als hinderpaal om aan de tentoon stelling haar medewerking te verlenen. Derhalve zal de tentoonstelling 's Zon dags de gehele dag gesloten zijn. De Finse delegatie voor Moskou ZIJ ZAL SPOEDIG VERTREKKEN. Een groep Finse militaire deskundi gen onder leiding van de Finse opper bevelhebber, generaal Arne Sihvo, zal de Finse delegatie naar Moskou verge zellen. De delegatie zal spoedig vertrekken, daar, naar verluidt, het Sovjet-gezant schap ongeduld zou hebben betoond. De deelnemende Finse ministers zijn allen uiterst links; Pekkala, Svento en Leino behoren tot de volksdemocraten, terwijl de minister van Buitenlandse Zaken, Enckell, partijloos is. Pekkala ls de leider. Dc sociaaldemocraten worden verte genwoordigd door Peltonen. Zij zijn j „gematigd links en hebben veelvuldig critiek op de Sovjet-Unie". De agrariërs, vertegenwoordigd door Kekkonen, worden als liberaal geken- I schetst, terwijl de Zweedse Volkspartij, I vertegenwoordigd door Soderhjelm, ge- matigd conservatief wordt genoemd. President Paasikivi had ook leden der conservatieve en liberale partijen willen laten deelnemen, hoewel deze partijen zich tegen het openen van onderhande lingen hadden verklaard. Het verdelingsplan van Palestina GEEN INTERN. LEGERMACHT? Juridische experts van het secreta riaat der VJJ. hebben in een verklaring, opgesteld ten behoeve van de commissie voor Palestina en de Veiligheidsraad, gezegd, dat de commissie door de alge mene vergadering als een soort pupil onder de Veiligheidsraad was gesteld. Zij zou juridisch niet het recht bezitten er op aar. te dringen, dat de raad haar het gebruik van een legermacht bij het ten uitvoer leggen van de verdeling van Palestina zou toestaan. Volgens de des kundigen zou de algemene vergadering nooit gedacht hebben aan de noodzake lijkheid van een internationale leger macht. Sir Alexander Cadogan heeft de Vei ligheidsraad doen bekend maken, dat Engeland by de beraadslagingen der „grote vijf" over Palestina uitsluitend als mandaat-mogendheid, ten einde in lichtingen te verstrekken, tegenwoordig wil zyn. Te Jeruzalem heeft zich een hevige explosie voorgedaan, die kort daarna door een tweede werd gevolgd. Volgens berichten van Joodse zijde zyn in de Arabische Katamonwijk twee of drie huizen in de lucht gevlogen. Na de ex plosies werd vuur van automatische wapens gehoord, afgewisseld door kleine ontploffingen, waarschijnlijk van hand granaten. Ook wordt gemeld, dat VA cm. mor tieren in stelling zijn gebracht. Ge vechtswagens van de politie zijn naar de betrokken wijk gedirigeerd. DE POSITIE VAN ZWEDEN. De Zweedse minister van Buitenland se Zaken, Unden, zegt in een artikel: „De Zweedse regering en het parlement hebben zo duidelijk mogelijk verklaard, dat Zweden zich niet in enig blok der grote mogendheden zal laten drijven". Zwedens politiek om politieke of mi litaire verplichtingen te vermijden „ten opzichte van een van beide zijden" wordt niet door vrees gedicteerd, maar door het gezonde verstand en zuiver door een instinct tot zelfbehoud. KOUDE NACHT. De Bilt verwacht tot morgenavond. Koude nacht met weinig wind en plaatselyk vorming van nevel of mist. Morgen overdag weer wat toenemende bewolking, doch droog weer en onge veer dezelfde temperatuur als vandaag. Naar Zuidelijke richtingen draaiende wind. 11 MAART. Zon op: 7.04 uur; onder: 18.37 uur. Maan op: 7.42 uur; onder: 19.17 uur (n.m.). Hoogwater te Katwijk to 4.29 en 16.38 uur. Morgen ten einde? Onze correspondent te Brussel telefo neerde ons hedenmorgen: De delegaties ter Brusselse conferen tie beginnen spoed te zetten achter hun werkzaamheden. Gisteren hielden zij twee vergaderingen, waarin o.m. als uiterst belangrijke kwestie de nieuwe Britse voorstellen werden besproken, die in de loop van de dag telegrafisch door de Britse regering waren toege zonden. Toen te 19 uur na afloop van de besprekingen de pers door de Fran se ambassadeur werd te woord gestaan, deelde deze mede dat de Franse delega tie zich met de nieuwe Britse voorstel len kon verenigen op voorwaarde van goedkeuring door Parijs. Al het bespro kene moet immers nog door de diverse regeringen worden goedgekeurd. Voorts verklaarde hij nog, dat de Benelux-de- legaties op dat moment de Britse voor stallen nog in een afzonderlijke confe rentie onderzochten. Derhalve bleven de journalisten geduldig wachten op het einde van die bespreking. Omstreeks 19.30 uur kwam daarop de BelgLangen- hove allereerst het gerucht als zou de conferentie om de garantie van de Ver enigde Staten hebben verzocht, catego risch logenstraffen. Dit gerucht werd door het Amerikaanse persbureau As sociated Press verspreid, doch er is op de conferentie geen sprake geweest van zulk een garantie. Wat de nieuwe Brit se voorstellen betreft, deze zijn van po- litiek-defensieve en economische aard en kunnen het pact in zijn grondbegin selen /yzigen. Naar zijn persoonlijk oordeel betekenden de nieuwe voor stellen een vooruitgang op de eerder besproken beginselen. De Franse ambassadeur, met wie wij persoonlijk nog even konden spreken, zeide ons dat men geen gedetailleerde verklaring over het pact moet verwach ten. De 10 of 12 punten, waarin het pact zal worden geformuleerd, zullen slechts de algemene wederzijdse verplichtingen bevatten en de voor naleving daarvan uitgewerkte procedure. Ten aanzien van dat laatste en inzake de onderlinge bij stand werden Dinsdag belangrijke vor deringen gemaakt. Gisteravond en hedenmorgen hebben de diverse Benelux-delegaties met hun regeringen geconfereerd over de nieu we Britse voorstellen, waarover in de algemene vergadering van hedenmor gen 11.30 uur zou worden beslist. Gevraagd naar het vermoedelijk ein de van de conferentie, voorspelde Van Langenhove dat dit waarschijnlijk Don derdag zou worden. Optimisme in Franse regeringskringen SCHUMAN LEIDT IN DE RACE OM DE MACHT. (Van onze correspondent te Parijs). Nu de lente haar intrede doet, kan men in Franse regeringskringen een duidelijk optimisme constateren t.a.v. de kansen van de wedstrijd di& de com munistische CGT met haar ontketend heeft. Er zijn daar verschillende mo tieven voor. In één week tijds heeft b.v. de Staat al 20 milliard aan leningen weten te dekken men hoopt'het cijfer 100 te bereiken er arriveert aan merkelijk méér steenkool uit het Saar- gebied, de productie stijgt, de oogst be looft uitstekend te worden, de eerste re sultaten met de door de regering gera vitailleerde coöperatieve ,,getulge-win- kels" zijn hoopgevend (de vleesprijzen zakten in Parijs met 30 tot 35 en de besprekingen in Washington vorde ren goed. Men verwacht echter, dat de tegenstanders van het duo Schuman Mayer, naarmate zij hun kansen zien dalen, hun aanvallen in kracht zullen verhogen. De jongste felle redevoering, die de Gaulle in Compiègne heeft ge houden, dient men in dit licht te zien. En de oproepen van de C.G.T. vormen, aldus is het oordeel van regeringskrin gen. een ander symptoom van dezelfde vrees voor een nederlaag, welke onder de tegenstanders van de Derde Macht te bespeuren valt. Het Finse blad ..Hufvudstadsbladet", het orgaan van de Zweedse Volksparty, schrijft, dat men Moskou tot plaats van onderhandelen heeft gekozen om volks demonstraties te Helsinki te voorkomen. Zulke demonstraties, aldus het blad, zouden de zaak van Finland schaden omdat de pleinen niet de geschikte plaatsen zijn om de buitenlandse poli tiek van het land te regelen. De Finse regering is voorts van gevoelen, dat onderhandelen te Moskou veel gemak zal geven, omdat de delegatie daar in rechtstreeks contact met Stalin, Molo- tof en andere leiders staat. De Finse autoriteiten hebben de be waking langs de grens met Zweden ver sterkt nadat ruim 700 Karellers, die ge- evacueerd zijn uit de door Finland af gestane Oostelijke gebieden, kans had- De schippers van de Nederlandse vissersvloot, die ln 1947 de best verzorgde vis hebben aangevoerd, hebben de door het Bedrijfschap voor Visserijproducten be schikbaar gestelde prijs in ontvangst genomen. Het zijn v.l.n.r. Schipper C. v. Oosten uit Vlaardingen, Schipper D. A.Vink uit Scheveningen, Schipper J. Vink uit Katwijk. Schipper H. Krab uit IJmuiden, die een beker en wimpel ontvingen. den gezien de grens te overschrijden. Twee personen zijn gearresteerd om- dat zij pamfletten hadden gedrukt met het opschrift: „Het verdrag betekent dat u hetzelfde lot als Tsjecho-Slowa- kye beschoren zal zijn". Van de delegatie maken ook finan ciële en economische deskundigen deel uit. Sommige waarnemers zijn van me ning, dat de delegatie zal trachten eco nomische voordelen te verkrijgen, in het bijzonder vermindering van her stelbetalingsleveranties Geestelijke leverde geheime documenten aan Joegoslavische regering Ter gelegenheid van het 30-jarig bestaan van de Landbouwschool te Wageningen had de ere-promotie plaats van ir S. L. Louwes. Sir John Boyd Orr en ir S. Smeding. Min. Mansholt feliciteert ir S. L. Louwes met zyn ere-promotie. Links ir Smeding. (Van onze Romeinse correspondent). Zelden heeft enige gebeurtenis zoveel opzien gebaard ln het Vatikaan als de vlucht van Monseigneur Edoardo Prett- ner-Cippico. Deze geestelijke, die een zeer hoog ambt bekleedde bij het pau selijk Secretariaat van Staat, dat is het Ministerie van Buitenlandse Zaken, en tevens archivaris was van dit Secreta riaat, heeft reeds enige malen van zich doen spreken. Hij werd in Augustus IJ. uit zijn ambt geschorst in verband met zyn verre van zedelijke levenswandel. Kort daarop vond in het huis even bui ten de Vatikaanstad, waar hi) met een huishoudster samenleefde, een opzien barende diefstal plaats. Een hoeveel heid juwelen, reeds in 1943 op 60 mil- iioen lire geschat, welke hem ter bewa ring waren toevertrouwd door de oud burgemeester van Trlèst. groot-officier Sallem d'Angeli, werd gestolen. Die dief stal is nooit opgehelderd. Kort daarop vertrok Mons. Prettner naar Amerika. Bij zijn terugkeer kwam hij opnieuw in moeilijkheden, ditmaal in verband met grote bedragen, toebehorende aan in stellingen van liefdadigheid, welke hij investeerde in een door hem opgerichte filmmaatschappij, die overigens nooit een film produceerde. Tevens bleek hij zich schuldig te maken aan zwarte han del in deviezen in samenwerking met Joego-Slavië. Het ergste echter is, dat naar men in Vaticaanse kringen verzekert deze uit Triest herkomstige geestelijke mis bruik heeft gemaakt van zijn ambt, om geheime documenten uit het Staats archief te doen toekomen aan de Joego slavische regering. Als Archivaris had hij alle documenten, die betrekking hebben op de diplomatieke en politieke activiteit van het Vatikaan onder zijn berusting, dus ook de nuntiatuurbe- richten met rapporten van bisschoppen en geestelijken uit 'Oost-Europa. Het schijnt, dat zekere bezwarende gegevens inzake de bisschop van Zagreb Mons Stepinac, wiens proces men zich zal herinneren, door deze Mons. Prett ner zyn verstrekt. Tevens vreest men, dat mededelingen over de schuilnamen en de schuilplaatsen der geestelijken uit Istrië en de verdere door Joego-Slavië bezette ex-Italiaanse gebieden, door hem zyn gedaan. Het onderzoek was hangende, toen hij Vrijdag 5 Maart, uit de Toren der Win den in het Vatikaan, waar hij in pre ventieve hechtenis werd gehouden, wist te ontsnappen. In zyn priesterkleed was het hem niet moeilijk de grenswacht van Vatikaanstad te passeren. Op het St. Pietersplein wachtte een grote luxe wagen met buitenlands nummerbord hem op, zodat men aanneemt, dat hij Italië reeds heeft verlaten. Later wordt echter zijn arrestatie ge meld. LIQUIDATIE VAN DE WORLD FRIENDSHIP ASSOCIATION. Nieuwe organisatie zal haar vervangen. De World Friendship Association te Londen wordt vandaag geliquideerd. Het nadelig saldo bedraagt 70.000 pond sterling. Kinderen die voor vacanties betaald en deze niet gekregen hebben, zullen 5 shilling per pond sterling te rugbetaald krijgen. De W.F.A. zal worden vervangen door een nieuwe organisatie, de „World Friends Ltd". Voorbereidingen zullen getroffen wor den voor de ontvangst van 10.000 be zoekers in Engeland uit Denemarken, Nederland, Noorwegen, Zweden. Frank rijk en misschien ook Tsjecho-Slowakije.kaanse na de grootste ter wereld. Spoed bij de Amerikaanse hulp 10 APRIL GEREED? Charles Eaton, voorzitter van de com missie voor Buitenlandse Zaken van het Huis van Afgevaardigden, heeft naar aanleiding van een dringend verzoek van Marshall, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, aan Martin, de voorzitter van het Huis van Afge vaardigden, leiders van de Senaat en het Huis van Afgevaardigden byeenge- roepen voor een gemeenschappelijke bijeenkomst, die ten doel heeft de be handeling van het wetsontwerp betref fende het plan-Marshall tegen 1 April door beide huizen van het Congres te beëindigen. Martin sprak de verwachting uit, dat het Huis van Afgevaardigden het hulp schema tegen 10 April of spoedig daarna zou hebben afgehandeld. In dit tijdschema zou echter ook hulp aan China, Turkije en Griekenland zijn begrepen. Naar verluidt, zou op de bijeenkomst van leiders van Senaat en Huis van Afgevaardigden de mogelijk heid besproken worden of het plan- Marshall niet vlugger door het Huis van Afgevaardigden zou kunnen worden be handeld indien de andere hulpplannen later zouden worden besproken. Britse vloot paraat Alexander, de Britse minister van Verdediging, heeft in het Lagerhuis verklaard, dat, indien nodig, een wei- toegeruste vloot met bepaalde opdracht binnen zeven tien dagen zee zou kun nen kiezen. „Ik zou gaarne willen, dat niet alleen het Lagerhuis doch de ge hele wereld hiervan nota nam", aldus voegde Alexander er aan toe. In het Hogerhuis verklaarde Hall, de eerste lord van de admiraliteit, dat geen. schepen gesloopt werden welke in een volgende oorlog nog van dienst zouden kunnen zijn. „De sterkte van de vloot wordt voldoende beschouwd om aan alle voorzienbare gebeurtenissen het hoofd te bieden". John Dugdale, financieel secretaris bij de admiraliteit, verstrekte in het La gerhuis nog de volgende gegevens: per December zal Groot-Brittannië vier slagschepen in bestelling hebben, drie vliegdekschepen, vijf lichte vliegdek schepen, zeventien kruisers, vier en der tig onderzeeboten, twee en vijftig torpe- dobootjagers en drie en veertig fregat ten. De Britse vloot is op de Ameri- Hulp is noodzakelijk De Britse regering heeft de openlijke waarschuwing geuit dat slechts voort gezette Amerikaanse hulp Engeland van een nationaal bankroet, algehele werk loosheid en een gestaag dalende levens standaard kan redden. Deze sombere samenvatting van En- geland's positie is vervat in de „econo mische overzichten voor 1948" van de regering. Het economische witboek onthult dat Engeland's financiële reserves bij het begin van het jaar ongeveer 680 millioen pond sterling beliepen. Zonder voortge zette Amerikaanse hulp. zo wordt ge zegd, zullen zij aan het einde van dit BINNENLAND. Met Ingang van 15 Maart ajs. ls aan prof. mr. A. C. Josephus Jltta, op zfjn verzoek eervol ontslag verleend als lid van het College van Rljksbemlddelaars. Te Rome zijn een handelsverdrag en een betallngsverdriïg geparafeerd, die het handelsverkeer tussen Nederland en zijn Overzeese Gebiedsdelen en Italië regelen. Deze nieuwe verdragen vooralen ln de uitvoer naar Nederland oa. van chemische producten, auto's en verschil lende werktuigen. Nederland zal naar Italië uitvoeren rubber. tin. koper, raddo-onderdelen. eieren, vee en aardappelmeel. Vermoedelijk door kortsluiting is gisteravond de nieuwe boerderij van de landbouwer H. J. Zandvoort. te Ros malen uitgebrand. Enige koelen kwamen ln de vlammen om. Nagenoeg de gehele huls- en 1 andbouwinventarls gingen ver loren. Het Departement der Posterijen der V.S. heeft bekend gemaakt, dat per 15 Maart as. lucht-pakketpostdiensten op verschillende Europese landen, voor zo ver die daar ln toestemmen, zullen wor den geopend. 21 landen, w.o. Nederland, hebben hun toestemming reeds gege ven. In de ouderdom van bijna 102 Jaar ls de heer A. de Haan, de oudste inwo ner van. Gennep, overleden. De eerste kamer van het Tribu naal te Haarlem overweegt de mogelijk heid de behandeling van de zaak van oud-burgemeester Plekker op 17 Maart in diens huls te doen geschieden, in verband met de slechte gezondheidstoe stand van de beklaagde. Van 25 Maart t/m. 6 April, heeft te Amsterdam het Internationale Fleurop Congres plaats, waaraan een honderdtal buitenlandse bloemisten zal- deelnemen. De Commandant Zeemacht Neder land, schout bil nacht J. J. L. Wllllnge zal Vrijdag a.s. op het vliegveld te Gllze Rije 26 adelborsten-vlieger der le klasse bil de Kon. Marine Reserve de eed afne men en toespreken. De meesten hebben hun opleiding ln Engeland genoten. BUITENLAND. De kardinaals en aartsbisschoppen van Frankrijk hebben ln een verklaring de voortdurende detinering van „meer dan 250.000 krijgsgevangenen" op Franse bodem veroordeeld. Alle Fransen worden aangespoord zich te verenigen om een wederzijdse verzoening tot stand te bren gen door amnestie op grote schaal, waar door een eind komt aan de zuivering van oorlogsmisdadigers en collaborateurs. De Deense minister van financiën heeft in het parlement een wetsontwerp Ingediend, dat o.m. een verhoging met 10% van de Inkomstenbelasting, 20% van de winstbelasting en 10% van de benzinebelasting behelst. Het Hooggerechtshof te Washington heeft met 8 stemmen tegen een bil arrest bepaald, dat het godsdienstonder wijs op openbare scholen, die door de staat v/orden gesubsidieerd, onwettig ls. In de straten rondom de beurs heeft de Brusselse politie gistermiddag een uitgebreide klopjacht gehouden op handelaars in deviezen. Zeven processen-verbaal werden opge maakt wegens handel ln vreemde valuta. Eén persoon had een klomp goud bij zich van een kg., terwijl op een ander 190 goudstukken werden gevonden. BH het doorzoeken van de café's viel de politie een grote hoeveelheid deviezen en gouden munten ln handen, die de be zoekers daar uit angst voor een gerech telijke vervolging hadden achtergelaten. Stephen Bede, de Hongaarse ge zant te Londen, heeft zijn ontslag In gediend, omdat hi) het niet eens ls met de houding van de sociaal-democratische party ln Hongarije, waarvan hil lid was. Een in de tweede wereldoorlog ge dode onbekende Amerikaanse soldaat zal posthuum de eremedaille van het con gres ontvangen en op het kerkhof te Arlington begraven worden. De daartoe benodigde wet is door president Truman getekend. Na de eerste wereldoorlog werd even eens een onbekend Amerikaans soldaat op deze wijze geëerd. Zijn graf wordt dag en nacht door gewapende schildwachten bewaakt. Volgens een te Sjanghai ontvangen bericht zijn door die explosie van een Chlneés munitiedepot te Tslngtao ver moedelijk honderd personen om het leven gekomen en 150 gewond. De kolenproduotle ln do Britse zone heeft gisteren het peil bereikt dat voor het einde van 1947 was voorzien. Er werd op deze dag 306.801 ton kolen gedolven, aldus generaal Robertson, die dit nieuws tijdens zijn persconferentie ontving. „Dit ls een van de beste berich ten, die lk heb gehad sedert lk ln Duitsland ben" Daarentegen betreurde hil het. dat de staal productie geen stij gende tendenz vertoont, ofschoon daar voor geen onoverkomelijke materiële of practische moellUkheden bestaan. Door het Zweedse ministerie van ge zondheid ls een plan opgesteld, waarbij Iedere Zweedse burger een kosteloze me dische verzorging krijgt. Alle dokters zouden rilksambtenaren worden, gesala rieerd door de regering en de plaatselijke autoriteiten. In een derde nota binnen een week heeft Engeland de regering van Guate mala te kennen gegeven, dat tenzij zij bereid ls het geschil met Engeland t.a.v. Honduras aan het Internationale Hof van Justitie voor te leggen zij zloh moet onthouden van een Dolitlek. die geen nut kan afwerpen. Een broer van president Benesj het sociaal-democratisohe parlementslid VoJ- ta Benesj. heeft als parlementslid be dankt. jaar teruggelopen zijn tot ongeveer 225 millioen en in 1949 geheel zijn verdwe nen. „Onze situatie is zo, dat zonder aan zienlijke buitenlandse hulp wij geen hoop kunnen hebben dat het evenwicht wordt hersteld en dat een redelijke levensstan daard binnen de komende paar jaar be reikt zal kunnen worden." „Indien hulp wordt geboden op de schaal aangegeven door de Parijse con ferentie over het Marshall-plan zullen wij de uiterste zuinigheid moeten be trachten in onze overzeese uitgaven, doch in leder geval zullen dan verdere schadelijke besnoeiingen in onze aan kopen van ruwe grondstoffen en levens middelen, die onze hele economie zou den verzwakken, vermeden worden. Ook zou ons dan tyd gegeven worden om de maatregelen uit te werken die noodza kelijk zijn voor een permanent even wicht tussen de economie van het Wes telijk halfrond en die van het samen werkende West-Europa". De vooruitzichten voor 1948 worden in het witboek vol onzekerheden r°noemd en het komende jaar zal er een van grote zorg zijn doch. zo vervolgt het wit boek, wij kunnen 1948 maken tot het eerste Jaar dat een belangrijke op waartse tendenz in het Europese econo mische herstel zal brengen. (United Press). Nieuw atoomdeeltje vrijgemaakt Dr Ernest Lawrence en James Fish, van de Amerikaanse commissie voor atoomenergie, hebben medegedeeld, dat in het cyclotron van de universiteit van Californië een nieuw atoomdeeltje, be kend onder de naam „meson", is vrij gemaakt. Dit wordt de grootste gebeur tenis in het atoomonderzoek sedert de ontdekking van de uraniumsplltsing in 1939 genoemd. Het meson is een atoom deeltje, evenals het proton, electron en neutron. Wellicht zal deze ontdekking leiden tot de ontwikkeling van atoom energie, welke veel groter is dan di® va* de atoombom.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1