Indrukwekkend schouwspel te Bandoeng lllllllllltllllllllllimilHlllimill!!!!! illllllllllllllilliiilliiiiiiiiiiilliiliiiii Lezers schrijven In Memoriam Elise Soer Het Leidscli Dagblad Laatste Berichten dinsdag 9 maart. Wijlen de Noordwijkse „Heremiet" Eigendomsrecht van de grond van bedenkelijke origine? Naar aanleiding van het betoog on der bovenstaand opschrift van de hand van prof. drG G, Kloeke in ons Blad van gisteravond, zendt het Gemeente bestuur van Noord wijk ons het volgen de sohrijven „le. Prof. Kloeke insinueert iets t.a.v. de eigendom van de grond waarop „de Heremiet" heeft gestaan, welke grond door de gemeente is aangekooht van de Duinexploitatie-Maatschappij „de Toe komst". Aangezien hij beschuldigt, moet hij zijn bewering* tegenover Uw lezers waar maken. Het Gemeentebestuur wacht op dat bewijs. 2e. Indien Prof. Kloeke lust mocht gevoelen om het geval van zijn eigen zojmervilla „de Egelantier" tegenover Uw lezers uiteen te zetten Is het Ge meentebestuur bereid van repliek te dienen. Het komt haar voor, dat persoonlijke gevoelens niet vreemd zijn geweest aan zijn poging om rechtsbedeling onder bijzondere omstandigheden als tyraninie voor te stellen. Elise'Soer is heengegaan. Aan haar, die zoveel jaren in Leiden heeft geleefd en gewerkt moge voorzeker in dit Blad een woord van herinnering worden ge wijd. Na een werkzaam leven is zij in de ouderdom van 94 Jaar ter ruste gegaan. Tot het laatste was zij buitengewoon helder van geest en vol belangstelling in alles, wat zij mee beleefde; vol geest drift voor wat Kaar goed en schoon leek. Proza schrijven deed zij niet meer, maar nog tot het laatst kwam menig zuiver gevoeld lyrisch gedicht uit haar pen. Zij was bekend als romanschrijfster; vele heeft zij er geschreven. Weinig kende men haar als dichteres, en toch stond zij volgens veler mening als dichteres hoger. Een uitgave van een keur uit hare gedichten was "binnen korte tijd te verwachten. Een bewijs van haar spon tane geestdrift gaf zij o.a. nadat zij met vurige bewondering Den Doolaard's ,,Het verjaagde water" had gelezen. Zij uitte haar gevoelens in een lang gedicht op het boek en zond dat aan de schrij ver. In zijn antwoord daarop schreef deze: „Ik voel mij gedrongen, u een op recht compliment te maken over uwe jeugdigheid van geest." En jong van geest wds zij. Ik heb dat van nabij kun nen constateren, toen ik enige dagen bij haar doorbracht. Zij heeft veel leed de laatste jaren gekend. De wereldtoestand greep haar zeer aan. Zij verloor een fa milielid en een zeer geliefde vriendin, met wie' zij reeds in Leiden lief en leed had gedeeld en met wie zij vele jaren samenwoonde. Zij werd doof en nage noeg blind, zodat zij niets kon lezen en alleen op de tast kon schrijven. Men kan zich voorstellen wat dat voor een ner- soonlijkheid als zü was. betekende. MaaT - op 92-jarige leeftijd waagde zij zich nog aan een oogoperatie, die slaagde! Zij kon daarna weèr naar hartelust le zen en schrijven. Zij voelde zich als her boren. Allen, die haar in Leiden gekend heb ben en zeker alle oud-leerlingen, voor wie zij een geliefde lerares is geweest, zullen zioli verheugen ta horen hoeveel goeds het leven haar m haar laatste jaren bood. Toch was het verdriet haar dik wijls te machtig en verlangde zij naar de eeuwige rust, die wij haar na dit rijke leven zeker van harte gunnen. Zij ruste in vrede! Doom, Huize Cecil. J. H. Hoestra. Elise Soer was een der eerste vrouwe lijke leden van de Mij. der Nederlandse Letterkunde Zij werd geboren .te Den Helder en werkte na het behalen van de acten MO Nederlandse taal en letter kunde, geschiedenis en aardrijkskunde bij het middelbaar onderwijs te Den Haag, Middelburg en Leiden. Zij ver wierf bekendheid door letterkundige bij dragen aan verschillende bladen en tijd schriften en door een achttiental ro mans o.a,: ,,'t Hoge huis" en „Fata.Mor- gana". Zij verwierf de gouden Juliana- medaille ter gelegenheid van een prijs vraag bp de 18e verjaardag van onze Kroonprinses. Toen zij zich in Lochem vestigde, zet te zij haar literaire arbeid geruime tijd voort. Bij de bevrijding van Lochem ver scheen o.a. nog een rijmprent met een gedicht van haar hand. Het stoffelijk overschot van mej. Soer zal morgen ter aarde worden besteld op de oude begraafplaats te Lochem. „rijnlandse" honden te amsterdam. Ze sloegen geen slecht figuur! Op de jaarlijkse internationale wln- mertentoonstelling welke Zaterdag en Zondag te Amsterdam werd gehouden en die wel het „Mekka" van de kyno- iogische wereld genoemd 'mag worden, kwamen verschillende leden van de K.V. Rijnland alhier met hun honden uit. Twee Hongaarse kuvasz van mr An- tal behaalden „Zeer Goed"; de heer Bats kreeg lie Zeer Goed voor een mooie airedale in de puppy-klasse; de Heide- wachtel van de heer Eggink werd met „Goed" bekroond, terwijl de keeshond van mevr. v. Heusden „Zeer Goed" werd bevonden. De bouvier van de heer Lam- mers kreeg I Zeer Goed en die van de heer v. d. Haver. I Goed. Een samoyeed^ van mevr. Veilbrief werd He Z.G. Bij de chow chows behaalde mevr. Veerman III ZT.G. en mevr. Naber eveneens III Z.G. in de Fokkersklasse. Ook de bekende Duitse dwergpinchers van de heer Rijnbende werden ,.Zeer Goed" bevonden. De Duitse herder van de heer v. d. Haven behaalde I Zeer Goed in de Nieuwelingenklasse, de boxer van de heer v. Vliet werd derde met „Goed". Tot slot de Pekingees van mevr. Tul leners met H Goed en de Hongaarse Puli's van mevr. Wesseling met Uit muntend, een kampioenschap en een reserve-kampioenschap. DS VOSSERS OP DRIETAL TE UTRECHT. De kerkeraad der Ned Herv. Gem. te Utrecht heeft gisteravond ter voorzie ning in een vacature, welke op 1 Mei a.s.°ontstaat wegens het aandos J. F. Beerens aldaar verleende emeritaat het volgende alphabetische drietal opge maakt; ds J. J. Hietkamp te Delf sha ven, dr A. F. N. Lekkerkerker te Loos- fluinpn en ds D. J. Vossers te Leiden. Parlementsleden door priesters beëdigd (Van onze correspondent te Bandoeng). De Derde West-Java-Conferentie her innert aan een trein, waarin een groep passagiers zich vermaakt met tussen de stations in telkens aan de noodrem te trekken. Deze passagiers Vormen de republikeinse delegatie, en zij zijn er in geslaagd met hun manoeuvres de dienst regeling belangrijk in de war te sturen. Niet dat zy hiermee enige kans hebben de trein op een ander spoor te range ren: hij vervolgt rustig zijn weg en zal t.z.t., zij het .dan ook met vertraging, aan het eindpunt komen, waar de grote meerderheid hem wil hebben. Wat is het -doel van deze obstructie- politiek, wat hoopt men ermee te be reiken? In de eerste, en vermoedelijk ook wel de voornaamste plaats, wil de republikeinse fractie voortdurend de aandacht op zich gevestigd houden. Men wil spreken en besproken worden, ten einde de indruk te vestigen, dat het hier om een zeer belangrijke groep gaat. Daarom tast men naar ieder houvast, dat er maar met mogelijkheid te vinden is, en ieder zwak punt in de agenda wordt als noodrem gebruikt om stagna tie te verwekken. Het tweede doel is na tuurlijk vertraging, volgens het bekende principe, dat tyd gewonnen, véél ge wonnen is. Toen wij de leider van de oppositie, Soejoso, vroegen, wanneer hy dacht, dat er een eind aan deze confe rentie zou komen, indien ze op deze wijze voortgingen, antwoordde hij zon der blozen: „Maar het is toch onze be doeling, er geen eind aan te laten ko men! Hoè langer het duurt, des te beter voor ons!" een mijlpaal bereikt. Inmiddels is de Negara West-Java thans een erkende deelstaat geworden van de Federatie, met een eigen parle ment. Alle beweringen van de republi keinen ten spijt, als zou dit niet.de wens zijn van het volk van West-Java, kan men zich op deze conferentie toch moei lijk aan de indruk onttrekken, dat het denkende en oordeelkundige deel van de bevolking deze staat inderdaad wenst. Hoe de grouwe massa er over denkt, zal men wel nooit kunnen uitvinden, zelfs i niet door middel van plebisciet, want deze massa heeft geen oordeel; haar I maatstaf voor de politiek is de maag. en I misschien is dit wel de gezondste maat- ■staf. Zoals het overal ter wereld en in alle tyden het geval was ,gaat het hier ook in hoofdzaak om „brood en spelen". Er heerste een merkwaardige opluch ting In de vergadering, toen eindelyk ;de resolutie aan de Algemene Overheid jkon worden gezonden, waarin toestem- ming werd gevraagd de conferentie om te vormen in een regelmatig parlement, I en meer nog, toen hierop het Regerings- i antwoord uit Batavia binnenkwam. Met de beëdiging van de nieuwe volksver- tegenwoordigers.. en met de keuze van >de voorzitter, is^zeer veel tijd gemoeid i geweest. In afwijking met de gewoonte in Chris telijke landen, waar het geen gebruik is, dat vertegenwoordigers van de kerk de eed afnemen, kan deze plechtigheid in de Islamitische landen uitsluitend ten overstaan van een penghoeloe (priester) plaats hebben. Voor dit doel hadden de hoofdpenghoeloe en twee andere peng- hoelqo's drie dagen in een aparte kamer van het Recombagebouw waar de conferentie werd gehouden moeten 1 wachten op het ogenblik, waarop ein- 'delijk de beëdiging kon plaatsvinden. De beëdiging van de 100 pai-lements- leden was een indrukwekkend schouw spel. Een voor een traden de vertegen woordigers naar voren; een der peng- hoeloes hield hem de koran boven het hoofd, waarop hy tegenver de hoofd-o penghoeloe de eedsformule opzegde. De penghoeloe's waren plechtig gekleed in een zwarte jas met wit vest, waaronder een donken-ode sarong te voorschijn kwam. Op hun hoofd droegen zij een zwarte tulband met een wit bovenstuk, dat de kruin bedekte. Ledental Ned. Reisvereniging neemt nog steeds toe DE HEER P. SUSAN. 25 JAAR BESTUURSLID. Onder de prettige leiding van de heer J. J. A. v. d. Horst hield de afdeling Leiden van de Ned. Reisvereniging gis teravond in „In den Vergulden Turk" haar jaarvergadering. Na een kort inleidend woord bracht de secretaris, de heer M. Blitz, zyn keurig verzorgd jaarverslag uit, dat uitvoerig de verenigingswerkzaamheden memoreerde. Het ledental, dat op 31 December 1947 1095 bedroeg, bevindt zich nog steeds in een stijgende lijn en was op 1 Februari j.l. reeds tot 1138 opgelopen. In totaal werden in 1947 acht voordrachten ge houden, welke door ruim 1300 personen werden bezocht. Verder strekte de ver eniging haar activiteit uit tot het hou den van zes excursies, terwijl er voorts no 3 auto- en 3 boottochten werden ge organiseerd. Het financieel overzicht van de heer P. Susan meldde een batig saldo van f. 1311,23. Hem werd décharge verleend. De aftredende bestuursleden, de heren M. Blitz en P. Susan, werden bij accla matie herkozen. Beide heren aanvaard den hun herbenoeming, waaraan de heer Susan de voor ieder „sensationele" ont hulling verbond, dat het nu precies 25 jaar geleden is, dat hij tot bestuurslid der afdeling werd gekozen. Hoewel de voorzitter zich na deze voor ieder onver wachte mededeling reeds voor „een ver loren veldslag" zag geplaatst, redde het bestuurslid, de heer A. Valkenburgh, deze floor voorzitter en vergadering moeilijke situatie door kort hierop met een prach tige azalea te komen aandragen, waar door het kon gebeuren, dat de heer Su san deze avond zijn zeer zeker verdiende huldiging niet ontging. De heer Van der Horst sprak nog woorden van grote waardering en dank voor al hetgeen de heer Susan in de loop van deze 25 jaar voor de afdeling op zo menigerlei terrein heeft gepresteerd. Wederkerig dankte de heer Susan voor deze hulde en de wyze, waarop zij zo spontaan tot uiting .was ^Nadat" nog enkele ondergeschikte ver enigingsaangelegenheden waren behan- deeld waarbij de voorzitter aandacht vroeg voor de voorstelling, welke Gia van Boort op 19 Maart voor de afdeling zal houden, volgde nog een zeer interessante fotoraadwedstrijd en een causerie met prachtige lichtbeelden van de heer M. Blitz over zyn reis naar Saanen in net Berner Oberland. 'tWas reeds laat toen voorzitter Van der Horst deze geani meerde jaarvergadering met een kort woord sloot Hongaarse zendelingen komen naar Oegstgeest Naar wij vernemen zuSen binnenkort verschillende Hongaarse zendelingen na-ar ons land komen om hun studie voort te zetten aan de Ned. Zendings- hcgesohool te Oegstgeest. Deze zendelingen, die door het Ge nootschap voor Uitwendige Zending in Honsarye worden uitgezonden, zullen na volbrachte studie op het zendings- terrein in Indië te werk worden gesteld. CHR. MUZIEKVER. „CONCORDIA". Korte tijd geleden ia hier ter stede door fusie van de muziekkorpsen „Atha- 11a" en „Crescendo" ontstaan de Leid- se Christelijke Muziekver. „Concordia", welke zich als een der eerste doelein den heeft gesteld de haar werkende leden in "uniform te steken. Daartoe is een uniform-comité opgericht, waarvan penningmeester is de heer P. A. de jong Jr., Hogewoerd 75, giro 111323. Een goed verstaander begroetingssamenkomst Ds h. j. van achterberg. In verband met de komst van ds. H. J. van Achterberg naar Leiden heeft het bestuur van wijk II der Ned. Herv. Ge meente te dezer stede a.s. Donderdag avond in de Christelijke School aan de Hoge Morschweg een begroetingssamen komst) belegd, waarin aan de besturen der verschillende verenigingen in deze wijk gelegenheid zal worden geboden om met ds en mevr. Van Achterberg kennis te maken. Als zesde abonnementsvoorstelling werd gisteravond in de Schouwburg op gevoerd door Comedia het Russische to neelspel „Oblomov", reeds hier gebracht voor het Academisch Kunstcentrum. Deze opvoering bevestigde nog eens vol komen, dat hier een volslagen misgreep is gedaan. Zonde, dat zoveel moeite is gegeven aan een dergelijk stuk. Bijzondere" Zanguitvoering K. O. bont geschakeerde avond. Zes plaatselijke koren betraden ter gelegenheid van de Bijzondere zang avond van K. en O. het podium der Stadsgehoorzaal: Willem Mizée's „Alma Mater Koor". Piet Boogaards „De Stem des Volks", „Kunst na Arbeid" onder J. van den Bos en voorts, alle onder Joh. van den Broek: „Mannenkoor V.T.L.", „Volikstuinders-Mannenkoor „Ons Ge noegen" en het „Soc. Zangkoor Mor genrood". De vijf fragmenten van Hendrik An- driessen's Passiespel, door het Alma Mater-koor gezongen, willen wij onder brengen m de rubriek kunst, de pres tatie van „De Stem des Volks" (Schu bert's Mir jams Siegesgesang) in het vak ontwikkeling en al het overige in de afdeling ontspanning. Alleen dit ontspanings-zingen menen wij onder „amateurisme" te moeten be grijpen. Toen wij op het programma van dit vocaal spectacle-coupé de zangnummers lazen door de koren van de dirigenten v. d. Bos en v. d. Broek ten gehore te brengen, hebben wij ons achter de oren gekrabd, Loots. Ernst Honegger (niet de grote Arthur), Schubert, Clutsam, Ni- vin, Grieg, Olman, Lachner, Den Her tog, Joh. Strauss nooit hoorden wij zo'n allegaartje! K. en O. moge bij volgende soortge- I lijke uitvoeringen eerst een super-in- tendant benoemen, die amateurs van naar kunst en ontwikkeling strevenden weet te scheiden en niet. op één avond verenigt en die vooral afweet van „stijl". Gelukkig kunnen wij de heer Mizee complimenteren: het gezongene was óók doorleeft, spanning en stemming waren gaaf en rein, wij beluisterden een ingetogen, meditatieve, in zijn een voud en z'n goed legato aansprekende zaïtg. Piet Boogaard weet van zijn koorma teriaal iets te maken. De stemmen klinken egaal en sonoor. Dit is dege lijk en ernstig musiceren. Wy zyn over Mirjams Siegesgesang niet verrukt. Het is geen waardig specimen van Schu bert's genie. De soliste mevr. Geradts Gertman, zong haar partij boeiend en kundig De pianist Han Zirkzee is een goed-beslagen begeleider. De pianobegeleiders van enkele an dere nummers, mevr. v. d. Heiden Brakel en de heer Haverkamp, alsmede de baritonsolo '(in Grieg) Fr. Biesiot verstonden hun taak ten volle. De koren-keten is halverwege ver broken door solieerend ontreden van de violist Adolphe Poth. Bij Poth heeft zich de laatste tijd iets bevrijdends los gemaakt, dat met gezag de toehoorder NOORDWIJKERHOUT diamanten huwelijksfeest. Maandag 15 Maart hopen de heer en mevr. P. LarosJ, Knap, wonende Ha venstraat 33, de dag te herdenken dat zij voor 60 jaar m het huwelijk traden. De heer P. Laros, bijna 84 jaar, heeft een werkzaam leven achter de rug. Ja ren lang was hij een gezien en geacht aannemer, een man van de oude stem- i pel, die zich niet ophield met „revolu- I tie"bouw. Helaas is hij thans vaak bed- legerig. Zyn vrouw, thans 81 jaar, is 1 voor haar hoge leeftijd nog flink ter been. Het zal hun op 15 Maart zeker niet aan de nodige belangstelling ont breken. RIJNSBURG kwart eeuw in dienst van de veiling. De heer G. v. d. Mey herdacht giste ren 25 jaren arbeid in dienst vqn de veilingvereniging Flora. Hij werd des morgens in het kantoor ontvangen en hartelijk toegesproken door de heer a. v. d Bos, die hem schet ste als een knecht, die altijd kwiek aan de arbeid is. de belangen van kopers en kwekers wist te behartigen en alszoda- nig ook de belangen van „Flora". Na mens het bestuur overhandigde hij nem een enveloppe met inhoud, terwijl hij, sprekende namens het personeel, de ju bilaris een mooie lamp aanbood.. De se cretaris der Koopmansverg., de heer J. Ravensbergen sprak hem daarna toe na mens de kooplieden en overhandigde hem eveneens een enveloppe met inhoud, ook sommige kwekers, hadden hieraan meegedaan. Onder dc indruk van het moment dankte de jubilaris zowel per soneel als kopers. OORHP"T het naderend bloemenfeest Burg. De Graaft o-.z. van het voorlopig comité van V.V.V., een vergadering in café „Boerhave", om tot meer tastbarefeiten te komen, betreffende het bloemonfeest. De ver enigingen, welke hierbij ook een grote rol zullen moeten spelen, n.l. Bloemb. Cultuur, L.T.B. en Kleine Kwekers Bond, waren door hun diverse voorzit ters mede aanwezig. De burg. gaf nogmaals een kort resu mé omtrent de plannen. Bi) nadere bespreking met het A.V.V.V. is vast komen te staan, dat ook Voorhout on der de aaindaoht zal worden gebracht van de bloemenkijkers. Na een langdurige bespreking, waar aan door diverse aanwezigen werd deelgenomen, kwarti men tot dg vol gende definitieve besluiten. Een fancy- fair zal worden gehouden, waarvoor voor een groot deel de jeugd ingescha keld zal worden. Door de Middenstand zal een winkelweek worden geo seerd Tussen de R.K. Kerk en Pasto rie zal een Lour des-grot gebouwd wor den, versierd met bloemen en 's avonds verlicht. Rfjdansen zullen uitgevoerd worden in emblemen van narcissen en tulpen etc. Grote bloemen-mozaïken zullen worden gelegd. Plannen kwamen naar voren deze eventueel te plaatsen by Herenlaan, Chr. School en Soldaat je. Het gemeentehuis zal ook enigszins versierd worden. Verschillende buitij- landse vlaggen zullert uitgestoken wor den. Ook zal gelegenheid gegeven wor den voor particulieren zelf mozaïken aan te leggen. Een prijs zal hiervoor worden beschikbaar gesteld De jeugd zal haar willen en kunnen, vermoede lijk in het park voor het gemeentehuis, kunnen botvieren in het plaatsen van kleine mozaïkjes. WASSENAAR Naar het Academisch Ziekenhuis te Lelden werd vervoerd de 15-Jarige v. d. S. alhier, dia by het onbesuisd oversteken van de Rijksstraatweg door een auto werd aangereden en een hoofdwond en een ont wrichte rechter arm bekwam. Als van ouds de nederlandse boerenzoons naar australië. De eerste groep van 40 Nederlandse bóeren-emigranten voor Australië zal op 25 Maart a.s. uit ons land vertrek ken onder auspiciën van de Stichting Landverhuizing Nederland. 12 Maart a.s. vertrekt het eerste emi grantenschip van dit jaar naar Cana da met 750 emigranten aan boord. Dienstplicht in Amerika? De Senaatscommissie voor de gewa pende machten der V.S. heeft, na met gesloten deuren de ministers van de nationale verdediging te land, ter zee en in de lucht en de drie chefs van de generale staf gehoord te hebben, be sloten onmiddellijk over te gaan tot het amerika en de sovjets. De Amerikaanse Senaat heeft met algemene stemmen een amendement op het Marshall-plan aangenomen, beo gend versoheping van schaarse Ameri kaanse industriële goederen naar Rus land stop te zetten. (United Press). verklaring van de tsjecho- slowaakse bisschoppen. De katholieke bisschoppen van Tsje- cho-Slowakije hebben zich gewend tot vertegenwoordigers van de regering, die een bezoek hadden gebracht aan de aartsbisschop van Praag, in een brief, waarin zij verklaren trouw hun plicht te zullen blyven vervullen tegenover God, dé Kerk, het land en de staat en een onpartijdige en niet-polltieke hou ding te zullen handhaven. Een conferentie van Katholieke bis schoppen te Brno over de kerkpolitiek in verband met de regeringsverande ring. heeft eenstemmig een verklaring Sen ran aüïïties over fiT« vorm, daar, met het oog op haar spe ciale zending, de kerk slechts de hoog st ebelangen van het volk wil dienen! burgeroorlog in jemen. Van verschillende zyden wordt ln Arabic gemeld, dat in de staat Jemen burgeroorlog is uitgebroken, gepaard gaande met plunderingen van de hoofd stad Sanaa door de Bedoeïnen, die ge loven, dat de vermoorde vorst daar fa belachtige rijkdommen heeft verbor gen. Te Caïro werd verklaard, dat de Egyptische regering besloten heeft neu traal te blijven totdat een volledig rap port is uitgebracht door de missie van de Arabische liga. vakverenigingsconferentie te londen begonnen. Vertegenwoordigers van vakverenigin gen uit landen die deel nemen aan het plan-Marshall zijn te Londen in een strikt besloten vergadering bijeengeko men om te bespreken op welke wijze aan het herstelplan voor Europa zal worden medegewerkt. De gedelegeerden vertegenwoordigden nationale en min derheidsvakbonden uit het merendeel van de .Marshall-landen" plus de Ver enigde Staten, Portugal, Turkije, IJs land en Griekenland waren niet aan wezig evenmin als de CGT en het Ita liaanse nationale vakverbond. Het Amerikaanse Departement van Buit. Zaken deelt mede, dat gedurende •het afgelopen jaar 8 simplus-vliegtui gen aan Nederland werden overgedra gen. Deze toestellen waren vroeger in gebruik bij het leger. Thans kan er echter niet meer mee gevlogen worden en zij zullen op opleidingsscholen vpor grond-instructie gebruikt worden. Prins Bernhard heeft het be schermheerschap aanvaard van de Na tionale Bond van oud-gemobiliseerden en oud-strijders „Het Mobilisatiekruis". MEEST GELEZEN COURANT van Leiden en Omstreken tot overgegeven luisteren dwingt; alles zingt en overtuigt bij hem. Han Zirk zee was ook hier de begeleider. Poth speelde de technisch-zware Chaconne •van de 18de eeuwer Vitali en van Saint-Saëns het veel gehoorde Intro duction et Rondo Capricioso met het muzikaal niet zeer hoogstaande, zigeu nerachtige rondo-thema. AD. INT. Wederoptreden van Charlotte Kohier haar nieuwste voordracht „waarheid of verbeelding". Dat Oegstgeest de eer te beurt viel de openbare première van Charlotte Koh- ler's nieuwe voordracht „Waarheid of verbeelding" te mogen beleven, mag in de annalen van het kunstleven dezer plaats extra geboekstaafd wor den! Met grote spanning was het weder optreden dezer actrice, die een jaar lang zweeg, verbeid: thans bracht zij een der beroemdste en knapst ge schreven Engelse novellen, namelijk de litterair hoogstaande „The turn of the screw" van Henry James, in een voortreffelijke bewerking van do nog jeugdige Kristine d'haen. Slechts enkele personages heeft zij er in uit te beelden, maar de zwaarste eisen worden hier gesteld aan het psy chologisch indringingsvermogen. Een scherpe analyse van de waan voorstellingen ener jeugdige gouvernan te, die op een oud kasteel belast wordt met de opvoeding van twee kinderen en tevens als meester esse de staf mag zwaaien over een uitgebreid personeel. Jong, onevenwichtig, hyper-sensitief als zU is, blijkt deze taak voor haar véél te zwaar, de verantwoordelijkheid te groot. Dientengevolge ontwikkelen zich angstcomplexen, achterdocht en wan trouwen, zij ziet in haar verbeelding verschijnselen en gebeurtenissen, Ike er in werkelijkheid niet zijn en zo vol trekt zich langzaam aan de totale ca tastrophe van de geest, met als Jam merlijk resultaat: volslagen krankzin nigheid. Een navrant, luguber, huive ringwekkend gegevert, niet opbouwend, maar, gezien de psyche der hoofdper soon, logisch beredeneerd en meester lijk geanalyseerd door onze grote voor drachtskunstenares in de sterke con trastwerking tussen de verwording van de menselijke geest en de onschuld der kinderziel. In deze waardering kan ook de uitbeelding van de figuur der huis houdster betrokken worden. Het verhaal zou aanleiding kunnen geven tot gevarieerde bespiegelingen, bijv. over problemen van leven en dood, maar wy geloven, dat men hef geheel niet te gecompliceerd moet zien. doch zuiver en alleen als de typering der af wijkingen van een zwaar pathologisch geval, dat tegenwoordig misschien door een psychiater gemakkelijk zijn gene zing' zou weten te vinden. Ifflfe dan ook: het verhaal geeft Char lotte Kohier gelegenheid tot sterke en suggestieve kunst, met enkele sublieme hoogtepunten o.a. de ontnioetingen met de dode Peter Quint naast ge deelten, waarvan, de uitgesponnenheid, dank zij de adembenemende spanning, die Charlotte Köhler weet te behouden, niet te hinderlijk is. Visueel verbazingwekkend de uit drukkingskracht der ogen! zowel als stemtechnisch weet zij bij voortduring te boeien, met aan h,et slot la Erl- könig een ten top gevoerde climax. Ook een enorme geheugenprestatie, welke, afgezien van enkele momenten van opperste vervoering, waarin nog naar 't woord gezocht moest worden, wonder wel slaagde. Wij mogen ons echter niet verhelen, dat hier sprake is van een gouvernante uit het eind der vorige eeuw en dat een vrouw uit deze tijd vermoedelijk gezonder en levenskrach tiger tegenover haar opgave hóe zwaar dan ook! zou staan. Ovationeel is Charlotte Köhler in de concertzaal „Endegeest" toegejuicht, zo dat haar kunst wederom tot een triomf is uitgegroeid. De heer N. van Weizen, voorzitter der Oranjevereniging, welke haar naar Oegstgeest wist te brengen, bood mevrouw Köhler fraai» bloemen aan, mede namens enkele bewonderaars. Ons dunkt: Oegstgeest mag voor deze première ten hoogste dankbaar ziin! werp ter invoering van de militaire dienstplicht.* Volgens het door de rege ring voorgelegde program zouden de kosten in het komende belastingjaar 880 millioen dollar bedragen, plus 661 millioen voor de uitvoering van een program voor de opleiding van reser visten. Gerechtelijk onderzoek tegen Belga De procureur des konings in België heeft opdracht gekregen een vooronder zoek in te stellen tegen het agentsohap Belga naar de wijze, waarop dit bu reau aan het gewraakte bericht is ge komen, waarin melding werd gemaakt van geruchten, volgens welke een der delegaties ten vijflandenconferentie een ontwerp zou hebben Ingediend, krach tens hetwelk de valuta's der vijf lan den een wijziging zouden ondergaan - Met dit onderzoek is hedenmorgen een begin gemaakt en een ambtenaar van het parket heeft zich ten kantore van het agentschap gemeld. het bedrijf der kon.-shell in roemenie. Naar aanleiding van een door een Amerikaans persDureau verspreid be richt over het aan het buitenlands personeel van de tot de Koninklijke - Shell behorende Astra Romana gege ven advies om Roemenië te verlaten, vernemen - wij van bevoegde zijde, dat hiertoe inderdaad is besloten. Men is van oordeel, dat de inmenging van de Roemeense regering in het particuliere bedrijfsleven zodanig is, dat het de buitenlandse oliemaatschappij en onmo gelijk wordt gemaakt haar werkzaam heden voort te zetten. paul van zeeland over de politieke toestand in de wereld. Tijdens een voordracht, welke oud minister Paul van Zeeland gisteravond voor de „nationale raad der Belgische vrouwen" heeft gehouden, zeide hij o.a. het volgende: „De na-oorlogse politiek is een volledige mislukking erl de wed loop der bewapening is met reuzen schreden heiwat. Ik ben er van over tuigd, dat thans niegiand oorlog wil, nochtans is het oorlogsgevaar groot. De wereld te verdeeld in twee blokken en een oorlog kan ieder ogenblik uitbre ken zonder dat iemand hem welover wogen heeft gewenst." Het economisch aspect der wereld is al niet veel gunstiger, aldus Van Zee land. Het economisch evenwicht in de wereld moet hersteld worden, want an dere zullen de Europese landen ten '.gronde gaan. Azië heeft volgens spr. enerzijds het onwrikbaar verlangen zijn onafhankelijkheid te heroveren, edoch is anderzijds aangewezen op hulp door de Europese landen. Naar Van, Zeeland verder verklaar de, bestaat er sleohts een enkel middel om aan alle dreiging het hoofd te bie den: dee unificatie van West-Europa met, in twee fazen, de douane- en de muntunie. De internationale economie zal op deze unie afgestemd moeten worden en er zullen concessies gedaan moeten wor den. Deze regionale organisatie zal de kern moeten vormen van een uitge breidere: eerst een Europese, daarna een wereldorganisatie. BEURSOVERZICHT Amsterdam, 9 Maart. Vandaag trad een verdere kalmering in en de gisteren ingetreden reactie zet te zich voort. Toch bleven de koersver liezen binnen beperkte grenzen. De ope ning was enige punten lager, doch tegen slot trad enig herstel in. waardoor voor sommige fondsen het slotpeil van gis teren weer vry dicht benaderd was. Over het algemeen waren de fluctua ties niet groot. Zo opefide Kon. Olie op 360 \<2, liep op tot 362 V&, zakte in tot 258 om de markt op circa 360 te verlaten tegen een slotkoers gisteren van circa 364. Nieuwe aandelen bleven op circa 348. Philips, waarvan vandaag de voor waarden der emissie van aandelen en obligatiën bekend worden, vertoonde enige vrij sterke fluctuaties, waarna dit fonds op circa 400 de markt verliet. Uni lever bleven slechts een kleinigheid be neden het vorig peil. Aandelen hoog ovens verloren een 6-tal punten. Ook Aku lag zwakker. Op de Scheepvaart markt werden enige vrij gevoelige ver liezen geleden, terwijl voor Indische fondsen HVA op circa 260 het zwakste gedisponeerd was. Amsterdam Rubber bewoog zich slechts weinig onder het vo rig peil, in Tabaksaandelen waren de omzetten zeer beperkt. De Amerikaanse markt was zwak onder invloed van de lagere goederen- en effectenmarkt in de Ver Staten. De bnnenlandse dollarle ning noteerde circa 105. De Ned. staats versielening 1947 op 98 3/4 k 7/8 en de lening 1937 op 98 7/8. HAZERSWOUDE JAARVERG. „ORA ET LABOR.V'. Maandagavond hield de Geref. Meis jes Ver. „Ora et Labora'" haar open bare jaarvergadering o.l.v. mej. Gr. van Wieringen, De zaal was tot de laatste plaats bezet. Nadat de presidente de vergadering had geopend met het zin gen van psalm 103 1 en had gelezen psalm 146 sprak zij een kort openings woord waarin zij het werk der Meisjes ver. schetste. Het propaganda stuk van de Bond getiteld ,J)aar klinkt een lied", waarin het gehele M.V. werk werd ver tolkt. werd door de gehele M.V. uitge voerd. Mej. N. van Zwieten leidde het onderwerp in „Gethsemané" Het geheel werd afgewisseld door zang, samenzang, voordracht en samenspraken. Aan het einde van de vergadering sprak ds. Oussoren een kort slotwoord, waarna hij de vergadering sloot met het zingen van psalm 75 1. Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN: Marian Elisabeth, d. van B. Nap cn S. W. van Venetlën; Johanna Elisabeth, d. van G. S. Kuiters en W. M. Raaphorst: Nlcolaas Jozef, z. van C. P. Marcells en E. Boom; Nlcolln Willem, z. van H. de Wit en M. Pardon; Maria Christina Hlllegonda, d. van B. L. Wallaart en J. H. Lut; Jo- hannes Jacobus Abraham, z. van J. J. A. Zirkzee en M. Doesburg LanoolJ; Wlro Jo hannes Maria, z. van W. M. van der Krogt en J. B. Broekhof f; Adriana Johanna Eli sabeth, d. van P. van Hoven en M. J. de Rijk; Elisabeth Theodora Maria, d. van E. J. J. Kamp en N. Kruis; Margje, d. van A. Peters en J. Kortenoeven; Willem, z. van K. Laven en A. Warners; Karei, z. van K. Calkhovcn en M. M. van den Berge; Gerarda Lena, d. van J. P. Zandvliet en J. C. van Leeuwen; Francis Rose, d. van C. Schot cn E. Elliott; Johanna Maria JoBe- phlna, d. van J. H. Heesterman en D. M. J. van Seumeren. OVERLEDEN: J. Oostveen, man, 79 jaar; D. Boon, man, 67 Jaar; J. J. P. van der Meer, man, 60 J. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 8 Maart. Coöp. Groenteveiling. Per 100 kilo: Bleten 3.604.10; Gele kool 614; Groene kool 6; Rode kool 628; Spruiten 689; Boerenkool 1531; Peen 8.10—21; Prei 18.30—79; Rabarber 22—30; Stoofsla 80; Spinazie 48-76; Uien 3959; Witlof 14—48; Gek. Kroten 10—16; Was- peen 2225. Per 100 bos; Selderij 3.205. Per 100 stuks: Knolselderij 616; Sla 10—23. BOSKOOP, 8 Maart. Per bos: Mahonla 0.621.15; Andromeda 6290 ct.; Hello- borus 22 ct,; Azalea-moillsbloemen 6590 ct. Per stuk: Slerkers Rosea 33—47 ct.; ld. Hlsakura le soort 0.851.10; Idem 2e soort 3050 ct.; Prunus triloba le soort 3039 ct.; idem 2o soort 1216 ct.; Azalea-mol lis, le soort 0.751.15; Idem 2e soort 17— 39 ct.; Amandel 1722 ct.; Forsythia 24— 38 ct. Per bloem: Magnolia 1927 ct.; Rhododendron 2842 ct.; Idem Pink Pearl 2135 ct. Per Stuk: Goudenregen 3.30 4.90; Jap. Azalea's 0.901.70; Azalea-Indlca 1.802.70; Rhododendronplanten 0.85 1.20; Erlka 60 ct.; Funkla's 15 ct. IJMUIDEN, 8 Maart. Besommingen: 1 stoomtrawler met f. 20.800; IJM 98 met f. 5920; IJM 87 met f. 27.000; IJM 183 met f. 32.000; IJM 103 met f.3840; IJM 204 met f.3107; KW 28 met f.3400; KW 17 met f.4130; KW 107 met f.2790; KW 91 met f.3660; KW 108 met f.3690; KW'50 met f.3630; KW 54 met f.6740; KW 227 met f.800; KW 125 met f.3130; KW 76 met f. 10.530; KW 77 met f. 2500; KW 210 met f.2800; KW 86 met f.3665; KW 65 met f.8080; IJM 81 met f.2620; IJM 224 met f. 2650; IJM 79 met f. 1800. KATWIJK AAN DEN RIJN Groen- tenveiling 8 Maart. Waspeen f. 14.25 f. 26.50; idem II f. 10.2^-14.00; Prei f. 30.00—f. 72.00; Rode kool f. 21.00— f. 26.90; Gele kool f. 10.80—f. 13.70; Spruiten f. 78.00—f. 116.00; Kroten f. 4.50—f. 7.00; idem II f. 1.75—2.75; Gek. Kroten f. 14,00—f. 16.00; Witlof f. 22.00—f.38.00; idem n f. 15.00— f. 27.00; Uien f. 50.00—f. 54.00; Rapen f. 4.20—f. 4.60; Knolselderle I f. 19.00— f. 27.00; idem II f. 13.00—f. 13.10; Idem III f. 3.00—f. 7.00. ROELOFARENDSVEEN, 8 Maart. Bloe menveiling. Bandoeng 0.671.10; Copland 0.601.10; Harvest 0.521.05: Motherday 0.901 15; Rijzende Zon 7085 ct,; Olym- r v, J"J plade 6080 ct.; E. Éddy 5876 ct.; Al- leningen .trokken iets aan,zoals decon-f'bino - 1.00—1.20; White Sail 0.65—1.10; Nansen 6566 ct.; W. Pltt 6582 ct.; Bar- tlgon 4675 ct.; Krelage 4860 ct.; Zeno ber 4062 ct.; Hlllegarda 4664 ct.; v. d. Eerden 6264 ct.; Croter 0071 ct.; Pr. v. Oostenrijk 4666 ct.; Sou Ja 38—56 ct.; Parkieten 2.202.40; Dubb. Tulpen 4682 ct.; Fresia's 4390 ct.; Crocussen 617 ct.; Alfred 2652 ct.; Korter 2838 ct.; Whrestler 2436 ct.: Cheerfulness 4056 ct.; Anemonen 5060 ct. ROTTERDAM, veemarkt 9 Maart Totaal aanvoer 3067. 228 Paarden, 43 Veulens, 200 Vette koeien en ossen, 1111 gebruiksvee, 107 Graskalveren, 686 Nuchtere kalveren, 146 Schapen en lam meren, 4 Varkens, 459 Biggen. 83 Bok ken en geiten. Prijzen per stuk; Kalfkoeien le kw. f. 775, 2e kw. f. 650, 3e kw. f. 500; Melk koeien f. 800, f. 675, f. 500; Varekoeien f. 525. f. 425, f. 375; Vaarzen f. 550. f. 400. f. 275; Pinken f. 375. f. 275, f. 225; Graskalveren f. 220, f. 110. f. 50; Biggen per week f 65. f. 50. f. 35 VLAARDINGEN. 9 Maart Binnen van de trawlvisserij de VL. 79 met f. 5520; VL. 85 met f. 4856; VL. 30 mei f. 3896; KW. 5 met f. 6987; VL. 83 met f. 4421; alle aan verse vis en do KW 51 met f. 270 aan verse haring.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 3