Installatie Interim-regering voor Ned. Sndië De sovjets protesteren tegen de besluiten van Londen Veertien departementshoofden als „Secretarissen van Staat" WEERBERICHT De Palestijnse impasse Met een enkel woord 87ste Jaargang DINSDAG 9 MAART 1948 No. 26332 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f3.90 per 3 maanden; 30 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 57053 De Chileense regering heeft de ont- Hcden heeft dr. Van Mook in het paleis van de gouverneur-generaal dekking bekend gemaakt van „een ern- de Interim-regering voor Nederlands Oost-Indië geïnstalleerd. Zy heeft I stig communistisch complot" in het ge Communistisch complot in Chili ZAL DE PARTIJ VERBODEN WORDEN? tot taak het bewind te voeren over de Indonesische archipel tot de dag waarop het autonome bestuur van de Verenigde Staten van Indonesië in functie zal treden. De Interim-regering-is voorbereid door de Voor lopige Federale Raad, die op 13 Januari van dit jaar is ingesteld. De hoofden van de bestaande departementen krygen de titel van „secretaris van Staat"; zij zullen deel uitmaken van het kabinet van de luite nant-gouverneur-generaal en met hem regeringsverantwoordelijkheid dragen. Bovendien zyn drie secretarissen van Staat belast met „bij zondere taken". Een volksvertegenwoordiger voor de gehele archipel kan thans nog niet bij algemene geheime verkiezingen worden gefor meerd. Daarom zal, in overleg met de reeds bestaande deelstaten van de toekomstige Verenigde Staten, een voorlopig vertegenwoordigend lichaam worden gevormd. De Interim-regering bestaat, de 1 komstig1 departement van Defensie), ten luitenapt-gouverneur-generaal en zijn plaatsvervanger niet meegerekend, uit zestien leden en ziet er nu als volgt uit: Lutt.-gouverneur-generaal dr. Van Mook, voorzitter, en Raden Abdoelkadir, Widjojoatmodjo: secretaris van staat voor Algemene Zaken en plaatsvervan gend voorzitter. Elf departementen van Algemeen Bestuur, met aan het hoofd een „secretaris van Staat": Justitie: mr Dzoelkarnain, Financiën: E. W. Alons, tweede Zelf bestuurszakenPangeran Kartanegara (wellicht zal deze bijzon dere taak aanleiding geven tot vorming van een afzonderlijk departement) en ten derde Buitenlandse Zaken: prof. Hoesein Djajadiningrat, welke laatste dus twee functies heeft. Deze taak dient tot voorbereiding van een departement van Buitenlandse Zaken. Onderdelen van de regeringstaak, waarvan de leiding voorhands blijft Binnenlandse Zaken (voorheen Bmnen- zoals zij is. vormen voorts: Oorlog: luit.- lands Bestuur): H. van der Wal, Ge-,generaal S. H. Spoor. Marine: vice-ad- zondheid (voorheen Dienst Volksgezond- miraal A. S. Pinke en Hoofd Parket: mr held)dr J. E. Karamoy, Opvoeding, Kunsten en Wetenschappen: prof. dr P A. Hoesein Djajadiningrat (hieronder vallen ook de culturele aangelegen heden, v/elke voorheen deel uitmaakten van het departement van Sociale Zaken), Economische Zaken: mr J. E. van Hoogstraten, Visserij (tevens Bosbouw en Veeteelt)M. Wisaksono Wirjodi- hardjo (dit departement is afgesplitst van het departement van Economische Zaken), Waterstaat en Wederopbouw: lr A. M. Semawi, Verkeer, Energie en Mijnwezen: ir C. J. Warners (deze laatste twee departementen zijn afsplit singen van het huidige departement van Verkeer en Waterstaat), Sociale Zaken: B. Krijger en Scheepvaart: B. S. van Dein se. De bijzondere taken, waarmede een secretaris van Staat is belast, zijn ten eerste Binnenlandse Veiligheid: Raden Soeria Santoso (omvattend coördinatie van alle politionele gezagsapparaten. alsmede de voorbereiding van een toe- Labour-congres in Mei TAL VAN VOORSTELLEN. Op 17 Mei zal te Scarborough (Yorkshire) het jaarlijkse Pinkstercon gres van de Labour-partij beginnen. Het congres zal een week duren. Volgens de gepubliceerde voorlopige agenda zijn 39 resoluties ingediend betreffende de loon- en prijspolitiek der regering. Voor name groeperingen van de Labour-par ty zullen de regering aanvallen omdat zij „geen krachtiger houding aangeno men heeft op het stuk van lonen? win sten en prijzen." De buitenlandse politiek, die gewoon lijk op dit congres het belangrijkste punt van bespreking vormt, eïieemt nu de tweede plaats in met 28 resoluties. De invloedrijke algemene bond van ver- keersarbeiders, het grootste vakverbond in Engeland, heeft een motie ingediend, waarin wordt aangedrongen op beper king van buitensporige winstuitkerin gen. In de motie wordt verklaard, dat men er niet van overtuigd is, dat de winsten effectief kunnen worden be heerst door „zich alleen maar te verla ten op vrijwillige medewerking". Andere resoluties dringen aan op „drastische maatregelen" t.a.v. en „strenge beperkingen" 'van winsten. Ook zal een poging worden gedaan om de besluiten van de jaarlijkse conferentie voor de Labour-regering bindend te maken. Verder zijn er nog elf resoluties be treffende discriminatie op grond van ras en fascistische activiteit. Truman stelt zich candidaat President Truman heeft thans offi cieel meegedeeld, dat hij zich bij de pre sidentsverkiezingen candidaat steltvoor de democratische partij. AMERIKAANS-RUSSISCH INCIDENT TE WENEN. Gisteren heeft een .Russische wacht post te Wenen geschoten op. enkele Amerikaanse soldaten, waardoor een soldaat zodanig gewond werd. dat hij waarschijnlijk zijn arm zal moeten anis- 60JDrie Amerikaanse soldaten .lièpen in gezelschap van drie Oostenrijkse meis jes in de Ringstrasse vlak voor het Grand Hotel in de internationale sec tor van de stad. Het Grand Hotel wordt bezet door de Russen. Toen de Amerikanen het ho tel passeerden, kwam juist 'n Rus het hotel uit en zei tegen de Amerikaan, dat hij van het trottoir moest gaan en in de goot meest gaan lopen „waar hij thuis hoorde". De Rus gaf daarop de Amerikaan een stomp, waarop deze een slag teruggaf. Inmiddels was een Russische wacht post, die altijd voor het hotel staat, na derbij gekomen en sloeg, de Amerikaan neer met de kolf van zijn geweer. Ver volgens schoot hij hem door de rug waardoor de zenuwen van de arm van de Amerikaan weiden geraakt. (United Press) De Russen staken geen vinger uit naar de gewenden! AANHOUDEND ZACHT. De Bilt verwacht tot morgenavond: Zwaar bewolkt en vannacht nog hier en daar nevelig, later verspreide opkla ringen. Overwegend droog wëer met zwakke tot matiee wind tussen Zuid- West en West. Weinig verandering in temperatuur. 10 MAART. Zon op: 7.07 uur; onder 18.35 uur. Maan op 7.30 uur; onder: 18.06 uur (NM.) Hoogwater te Katwijk te 3,57 en 16.09 u. H. W. Felderhof. Tot adviseurs-generaal zijn benoemd: mr A. H. C. Gieben voor Justitie en dr R. W. van Diffelen voor Opvoeding, Kunsten en Wetenschappen. bied van Ovalle, ongeveer 200 kilometer ten Noorden van Santiago^ dat kortge leden door de president van Chili is be zocht. In dit gebied is thans de staat van beleg afgekondigd. Een groot aan tal communisten is uit het district ver wijderd. Men acht het mogelijk, dat de com munistische partij in Chili na de kabi netszitting van heden verboden zal worden. Volgens welingelichte kringen, die deze zitting als zeer belangrijk be schouwen is het mogelijk, dat de rege ring zal trachten de mandaten ,van de communistische parlementsleden nietig te verklaren. President Videla had een lang onderhoud met de leider van de socialistische anti-communistische vak verenigingen, en heeft naar verluidt met hem maatregelen besproken voor het uitbannen van communistische in vloed in de arbeidersbeweging. DR VAN MOOK ZONDAG NAAR MEDAN. Dr Van Mook zal Zondag a.s. naar Medan reizen tot bijwoning van de eerste zitting van vertegenwoordigers in de Raad van Soematera Timoer op 15 Maart en doe daaraan verbonden feestelijkheden. Engeland doet niet mee! Vier grote mogendheden van de Vei ligheidsraad alle permanente leden, behalve Engeland zijn bijeen geweest om de procedure van de besprekingen over Palestina vast te stellen. Als mogelijke punten van de agenda werden naar voren gebracht: 1. Of er bedreigingen van de vrede be staan in Palestina'. 2. Het probleem van het organiseren van een voorlopige regering. 3. De organisatie van milities. 4. De kwestie van een internationale strijdmacht voor Palestina. 5. Een mogelijke verzoening tussen Jo den en Arabieren en 6. De vraag of Joden en Arabieren tot de besprekingen van de vier grote mogendheden zullen worden uitgeno digd. Engeland heeft de commissie voor Pa lestina op haar desbetreffende vragen geantwoord, dat het niet kan toestaan, dat op Palestijns grondgebied enige strijdmacht gevormd of uitgerust wordt vóór 15 Mei, de datum, waarop Enge land het mandaat opgeeft, hoewel het voorbereidende maatregelen wil overwe gen. De commissie beschouwt dit ant woord als definitief. Engeland heeft eveneens verworpen het verzoek van de commissie om toestemming tot het vor men van wapenvoorraden vóór 15 Mei, tenzij de commissie wil garanderen, dat deze voorraden niet door een van beide partijen worden leeggehaald. De Britse regering vraagt de commissie in het bij zonder. wat voor soort wapenen zjj wil opslaan en welke garanties zij kan ge ven voqr de veilige bewaring. Daar de commissie zelf verklaard heeft, niet aan deze voorwaarden te kunnen voldoen, beschouwt zij deze aangelegenheid als afgedaan. De Engelse autoriteiten hebben zich echter wel bereid verklaard om bespre kingen te voeren over de wijze en het tijdstip, waarop de gebouwen, de uitrus ting en de voorraden van de Palestijnse politiemacht, die 15 Mei ter beschikking van de comipissie zullen worden gesteld, zullen worden overgedragen.. In tegenstelling met vorige berichten uit Joodse bron te Tel Aviv, dat de Jood se strijdkrachten zich onder één opper commando hadden verenigd, verneemt Reuter te Jeruzalem, dat over een fusie tussen de Haganah 'en de Irgoen zwai leoemi nog besprekingen worden ge voerd en dat een officieel besluit nog niet genomen is. Naar verluidt dringt de Irgoen op het recht aan nog enkele hooggeplaatste po de mogelijkheid van enkele kleinere litie- en legerfunctionarissen van haar 1>i „verlanglijstje" uit de weg te ruimen. De Haganah zou aandringen op een al gehele strijd tegen de Arabieren. Vol gens welingelichte waarnemers is het niet waarschijnlijk, dat de Irgoen zich ge heel aan het commando van de Haga nah zal ondergeschikt stellen. Het Vliegdekschip „Karei Doorman" dat we van Engeland in „bruikleen" heb ben gehad, is onder commando van Kapt.-Luitenant ter Zee Logger naar Engeland teruggebracht. 550 koppen zijn er aan boord, die in Mei a.s. terug zullen keren met een groter van Engeland gekocht vliegkampschip de „Ve nerable". Zweden en het communisme BESTRIJDING LANGS DEMOCRATISCHE WEG. Erlander, de Zweedse premier, heeft verklaard: „In de strijd tegen de com munisten zullen wij dezelfde politiek volgen als aangegeven door de Noorse premier Gerhardsen, die namens zijn partij verklaarde: „Wij zullen de com munisten met democratische middelen en spirituele wapenen bestrijden". De coup in Tsjecho-Slowakije heeft ons meer dan iets anders geschokt, al dus Erlander. Het is belangrijk op te tekenen, dat de communisten in het binnenland deze anti-democratische ontwikkeling met volle instemming hebben aanvaard, als iets volkomen na tuurlijks, zo zeide de premier. COMMISSIE VOOR HET MIDDEN-OOSTEN? De economische en sociale raad der V.N. heeft besloten een speciale com missie samen te stellen om de kwestie te bestuderen, of er een economische commissie voor het midden-Oosten moet worden gevormd, op dezelfde grondslag als de overeenkomstige com missies voor Europa en het Verre Oosten. Turkije werd, ondanks bezwaar van Sovjet-Russische zijde, in de commissie opgenomen. In de commissie hebben zitting: China, Egypte, Engeland, Frankrijk. Irak, Libanon. Perzië, de Sovjet-Unie, Turkije, de Verenigde Staten en Venezuela. Voor de hongerende kinderen Een ongewoon gezicht in de Conferentiezaal van de Verenigde Naties. Gewoon lijk zitten daar 's werelds leidende staatslieden en diplomaten, thans waren het kinderen, bijeengeroepen ter bespreking van het vraagstuk der hongerende kin deren in de wereld. De jeugdige gedelegeerden, uit 26 landen bijeengekomen, besloten tot de wereldactie van één dag loon voor de hongerende jeugd. Finland geeft toe DELEGATIE NAAR MOSKOU. De Finse regering heeft besloten een delegatie naar Moskou te zenden om te onderhandelen over een pact van mili taire bystapd en vriendschap als door maarschalk Stalin in zijn brief aan pre sident -Paasikivi werd voorgesteld. De Franse regering wint De assemblee heeft de geamendeerde versie van de wet met 309 tegen 253 stemmen goedgekeurd. Vóór hebben gestemd de socialisten, de M.R.P. (katholiek), leden van de democratisch-socialistische verzetsunie en een deel der radicalen. AANBOD VAN INDIA. India heeft tijdens de bijeenkomst van de Veiligheidsraad aangeboden een tweede plebisciet in de betwiste staat Djoenagadh te houden, indien de raad dit wenste. Bij het eerste plebisciet spraken 190.000 personen zich uit voor aanslui ting bij India, 91.000 voor aansluiting bij Pakistan. (Djoenagadh heeft zich ln Augustus j.l. op initiatief van zijn Mo hammedaanse vorst bij Pakistan aan gesloten) DE TURKSE OLIEVOORZIENING. Een Amerikaanse oliedeskundige heeft in een rapport aan de president van Turkije medegedeeld, dat Turkije over enkele jaren over voldoende olie zal beschikken om in zijn behoeften te voorzien. Volgens hem zal Turkye dan niet lan ger buitenlandse olie nodig hebben. De deskundige -deed deze mededelin gen in een rapport over de ontdekking van rijke petroleumlagen in het dal van de Tigris door Amerikaanse deskundi gen, welke in opdracht van de Turkse regering werkten. HOGE ONDERSCHEIDING VOOR DR IR J. A. RINGERS. Bij K.B. is bevorderd tot Commandeur in de Orde van de Nederlandse Leeuw dr ir J. A. Ringers, president van de Raad van bestuur van het Kon. Insti tuut van Ingenieurs. WIJZIGING DER WASSERIJTARIEVEN. In de wasserytarieven zijn enige wij zigingen aangebracht. Het minimum bedrag per zending voor een huishoud- wasbehandeling en van een gemengde was wordt van f. 2.25 verminderd tot f 2.20. Voor luxewasbehandeling is het minimum per zending gesteld op f.5. indien per kg. wordt berekend en op f. 3.indien per stuk wordt berekend. De minima voor luxewas mogen slechts in rekening wordgn gebracht in dien de zending ook huishoud- en lijf goederen bevat. Dit betekent, dat ffln- strij kinrichtingen over het algemeen geen gebruik van deze minima mogen maken. MOORDENAAR LEGT VOLLEDIGE BEKENTENIS AF. Gistermiddag heeft M. W. uit Am sterdam. verdacht van de moord op de 10-j. Anneke Hagel, tegenover de Of ficier van Justitie in het Wilhelmina- gasthuis een volledige bekentenis afge legd. Tevens is komen vast te staan, dat het hier een zedenmisdrijf betrof. Minister Mansholt verdedigt verlaging minimum bollenprijzen 1 ANTWOORD AAN DE HEER CBR. V. D. HEUVEL. Op vragen van de heer Chr. van den Heuvel betreffende het 'verlagen van de minimum prijzen voor bloembollen heeft de heer Mansholt, minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorzie ning het volgende geantwoord: Op de vraag of het juist is dat deze verlaging tot stand is gekomen tegen het advies van zo goed als alle expor teurs van dit artikel, antwoordt de mi nister bevestigend. Het is met het oog op een verkleining van een suiplus noodzakelijk de export van het quantum bloembollen zo groot mogelijk te doen zyn. Een middel om zulks te bevorderen, is de verlaging van de prijs, waarbij bedacht dient te wor den, dat een prysdiscriminatie voor de landen, die de invoer aan een gewichts contingent hebben gebonden, niet juist moet worden geacht. Dat een prijsver laging de export naar die landen, wel ke de invoer niet gecontingenteerd heb ben, niet zal vergroten, is zonder meer niet aan te nemen. Eerder lijkt het tegendeel waarschijnlijk. Voorts moet er op worden gewezen, dat de cultuur van tulpen en narcissen ook in andere landen mogelijk is. Reeds gaan er stemmen op, welke waarschuwen voor een uitbreiding van de cultuur el ders. hetwelk in verband wordt ge bracht met de van Nederlandse zijde gevoerde prijspolitiek. Dat de doorgevoerde verlaging der minimum prijzen een belangrijke verla ging van de exportwaarde tot gevolg zal. hebben, kan niet worden toegegeven, terwijl daarentegen wel argumenten kunnen worden aangevoerd, welke een vergroting van het te exporteren ge wicht waarschijnlijk maken. Een vergroting van het geëxporteerde quantum zal het bloembollen-surplus- fonds ontlasten, iets wat het bedrag, hetwelk«door de bedrijfsgenoten ten be hoeve van de financiëring van het sur plus bijeengebracht moet worden, zal verlagen. Op grond van deze overwegingen ziet de minister' geen reden op de thans vastgestelde prijsregeling terug te ko men. Rantsoen voedingsvetten met Pasen 750 gram 1 voor 14 dagen In de week vóór Pasen zal het rant soen voedingsvetten voor eenmaal worden verhoogd. Boven het normale rantsoen komt voor de houders van A-, B- en C- kaarten een toeslag van 250 gram boter of margarine of 200 gram vet. Voor de houders van D- en E-kaar- ten bedraagt de toeslag 125 gram boter of margarine of 100 gram vet. Deze extra verstrekking is mogelijk, doordat de voedingsvettenpositie zich de laatste tijd een weinig verbeterd heeft ten gevolge van de onder de in vloed van de zachte winter meegevallen melkproductie. Deze verstrekking houdt geen ver band met de ten gevolge van liet in stellen van de keuzebon ontstane ver schuiving in de consumptie van voe dingsvetten. Zij is mede bedoeld als compensatie voor de verlaagde rantsoenen melk en kaas in de afgelopen winter. Brussel gaat welbewust verder Onze Brusselse correspondent telefo neerde ons hedenmorgen: In tegenstelling met de algemene ver wachting van vorige week zal de Brus selse conferentie ook nog een belang rijk gedeelte van de lopende week be slaan. sommigen menen tot Woensdag, anderen tot Vrijdag. Deze tweede week vapgt aan met een veel geringere terughoudendheid tegen over de pers. Gisteren werd 'n persconfe rentie gehouden na afloop van de ver gadering, waarop leden van delegaties en ambassadeyrs aanwezig waren. Het aantal Engelse, Franse en Amerikaanse journalisten te Brussel stUgt met de dag. Tydens deze conferentie konden wy nog enige woorden wisselen met de Britse ambassadeur en enige leden van de Bel gische delegatie. Op deze conferentie werd bekend gemaakt ,dat het redactie comité voor het pact is samengesteld en dat voor Nederland daarin prof. Fran cois zitting heeft. Men heeft reeds een binnenland. De temporalre krijgsraad te Ballk- papan heeft de terroristenleider R. M- Notosoenardl, die zich luitenant-kolonel van de T.N I. noemde, tot de doodstraf ver oordeeld Hij werd ln Oost-Borneo gear resteerd op beschuldigingen van het ple gen van een aantal moorden. Ter gelegenheid van het 30-jarlg be staan der Landbouwhogeschool te Wage- ningen, werd vanmiddag in de aula van deze Instelling een plechtige samenkomst, gehouden, tijdens welke plechtigheid Sir John Boyd Orr. lr S. L. Louwes en lr S Smeding het ere-doctoraat ontvingen. De rector-magnlflcus van de Hogeschool, prof lr J. Smit. en de heren Louwes en Sme ding hielden daarbij uitvoerige redevoe ringen. Prins Karei Bernadotte. de kleinzoon van de Zweedse koning, arriveerde gister avond op doorreis naar Brussel op Schip hol. Zijn reis draagt een commercieel ka rakter. In een zweminrichting te Den Haag verdronk de 12-J. scholier J..J. M. De jongen was de zwemkunst nog niet machtig en mocht derhalve niet in het diepe gedeelte komen. Het slachtoffer werd daar door een zwemmeester aange troffen en dood opgehaald. Inbrekers verschaften zich toegang tot het kantoor der melkinrichting der Coöp. Vcrbrulks- en Productievereniging Ons Belang" aan de Boxbcrgerweg te De venter. Uitleen opengebroken stalen kast zijn distributiebonnen voor niet minder dan 40.000 liter melk en een nog ^onbe kend aantal boterbonnen en een bedrag van f. 1600 gestolen. Van de daders geen spoor. Antwerpen heeft de eerste zending Nederlandse zeevis, die van Urk uit naar België was verzonden, niet ln goede staat ontvangen. De zending vis, dfe door de exporteurs op onvoldoende wijze verzorgd was en niet de gewenste sortering be vatte en bovendien aan de grens vertra ging had ondervonden; werd daar voor d<f consumptie afgekeurd en vernietigd.. Enkele honderden personen, o.w. na bestaanden, plaatselijke autoriteiten en besturen en leden van organisaties van oud-Illegale werkers, hebben gistermiddag rond het monument nabij de Woeste Hoeve plechtig de 117 Nederlanders her dacht, die daar door de bezetter om het leven werden gebracht, als represaille voor de aanslag op Rauter. buitenland. Uit Brits-Columbia zal een voor raad van 700.000 kisten haring, vol doende om 3.000.000 mensen aan een portie vis te helpen, naar Griekenland, Italië en Oostenrijk worden gestuurd. Drie vrachtvaarders zullen de haring ver voeren. Volgens Radio New-York heeft gene raal Mac Xrthur, geallieerd hebber ln Japan, te Tokio verklaard, dat hy het presidentschap der v. S. zou aan vaarden. indien het nem door de Ameri kaanse bevolking werd aangeboden, doch dat hli, indien hij tot candidaat werd be noemd, geen verkiezingsactie zou voeren Het Britse Lagerhuis heeft zijn com missie voor de privileges gelast een on derzoek In te stellen naar de Juistheid van een bericht in de „Daily Mail", vol gens hetwelk sommige leden van het Huls „geheime aanhangers" van de com munistische partij zouden zyn. De sociaal-democratische party in Hongarije heeft eenstemmig een motie van de secretaris-generaal, Szakaslts, aan genomen. betrekking hebbend op de fusie van de sociaal-democratische met de communistische partij en op de zuivering ln de partij. Voorts een motie, volgens welke 37 partijleden van de rechtervleu gel worden uitgesloten. De Tsjecho-Slowaakse dokters heb ben besloten hun medische beroepsver enigingen te ontbinden en ln de plaats daarvan' een vakverbond te stichten, dat ook geneeskundig personeel zal omvatten- Erban, de minister van sociale welvaart, verklaarde, dat deze stap de afscheiding tussen dokters en de arbeiders zou weg nemen. De Bulgaarse Nationale Vergadering heeft Yoeroekoef en Dolaptsjef, haar voormalige gezanten te Brussel en Lon den, de Bulgaarse nationaliteit ontno men en hun goederen en die van hun echtgenoten verbeurd verklaard. De Amerikaanse Senaat heeft een amendement op het wetsontwerp voor de hulp aan Europa aangenomen, Inhouden de, dat 50 pet. van de Amerikaanse goe deren, die in het kader van het plan- Marshall verscheept worden, op Ameri kaanse schepen vervoerd moeten worden. Koning Gustaaf van Zweden is voor zijn gebruikelijke voorjaarsvacantie naar de Franse Riviera vertrokken. Op de doorreis zal hij een officieel bezoek van twee dagen aan het Deense koningspaar brengen. De politie te Marseille heeft ln de buurt van het oude havenkwartier drie ton wapens en ammunitie gevonden, die voor de Joodse verzetslieden in Palestina bestemd waren. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft meegedeeld, dat het het Congres zal verzoeken een lening van 20 mlllloen dollar te doen verstrek ken ten behoeve van de Brlts-Amerl- kaanse zone van het vrye gebied van Triest, ten einde aldaar „ziekte en on rust" te voorkomen. Op een vergadering van de arbeiders van de spoorwegwerkplaatsen te Helsinki stelde een vertegenwoordiger van de com munistische partij de vraag: „Wat kiest ge: de kapitalistische hand of de hand van kameraad StaHn?" De arbeiders rie pen ln koor: „Geen van belde". Duizenden Griekse kinderen zijn door de troepen van generaal Markos aan hun ouders ontnomen en weggevoerd naar Albanië, Zuld-Slavië en Bulgarije, waar zij zullen -biyven, totdat het ln Noord-Grie kenland rustiger ls geworden. Nóg deze maand zal de haven van het plaatsje Douglas op het eiland Man met een radar-lnstallatle worden uitge rust. Liverpool volgt enkele weken daarna. De pleegbroer van Adolf Hitler. Josef Mayerhoior, voormalig directeur van een verzekeringsmaatschappij, ls te Wenen wegens hoogverraad tot 18 maanden ge vangenisstraf veroordeeld, zyn goederen zijn verbeurd verklaard. 24 personen, die ln café's te Leipzig brandspiritus hadden gedronken, moesten naar het ziekenhuis worden vervoerd. Onder hen bevonden zich 12 Russische soldaten. Tot nu toe zijn 9 personen over leden en 6 hebben het gezichtsvermogen verloren. Het Sovjet-mllltalre bestuur heeft de café's laten sluiten en het per soneel gearresteerd. formulering gevonden voor de eerste 6 7 punten die de algemene principes en de punten van economische samen werking behelzen. Er zyn in het geheel 10 14 punten te bespreken. De indruk van de meeste leden is over het alge meen zeer gunstig. Men werkt kalm en met methode aan de overbrugging der kleine meningsverschillen, b.v. toonde België zich gereserveerd over het be trekken van de overzeese gebiedsdelen in de militaire regelingen van het pact. Mocht zich een aanval voordoen op een der overzeese gebiedsdelen, dan zou nrt volgens België onlogisch zyn om het mi litaire apparaat van West-Europa in be weging te stellen. Een ander vraagstuk is de eventuele toetreding van Italië .tot het pact. De Daily Telegraph bevestigt, dat de Franse en Britse ambassadeurs te Brussel hun regeringen om advies hierover hebben gevraagd. De Sovjet-regering heeft meegedeeld, dat de ambassadeur te Londen, Zaru- bin, Zaterdag fcen not aaan het Britse ministerie van buitenlandse zaken heeft overhandigd, waarin wordt ver klaard dat de Sovjet-regering de op de Londcnsc conferentie inzake Duitsland genomen besluiten als onwettig be schouwt.. Een zelfde nota is overhandigd aan de V. St. en aan Frankryk In deze nota's wordt verklaard, dat het antwoord van Engeland, de V. St. en Frankryk op de Sovjetrusslsche nota van 13 Februari, waarin geprotesteerd werd tegen de conferentie over West- Duitsland niet overtuigend is. De drie re geringen hadden namelijk geantwoord, dat de overeenkomst van Postdam en andere overeenkomsten over Duitsland, geen clausules bevatten, wjlfce „confe renties van overleg" verboden. V<Sgen5 de nieuwe Sovjetrussische nota be spreekt de conferentie over West-Duits- land aangelegenheden, die door de be stuursraad of de raad van ministers van buitenlandse zaken en op geen andere wijze moeten worden opgelost. Volgens de nota hebben de aniere drie land^r», terwijl de S.U. voortdurend een politiek van eensgezindheid tussen de vier mo gendheden aanhangt, een dergelijke po litiek al in 1946 direct verworpen. Ver der wordt in de nota verklaard, dat na het mislukken "an de conferenties te Moskou en Londen van de ministers voor buitenlandse ken, waarvoor d« SU de drie andere landen verantwoor delijk stelt, het zogenaamde Amerikaan se plan voor Europa, Duitsland inbe grepen, de basis is geworden van de po» litiek, die ^.agressieve kringen" in dez» drie landen voeren met als doel West- ,nd in een kolonie om te zetten.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1