Weer eens een rede van de Gaulle Benelux ontmoette grootste verdraagzaamheid in Londen r Wat er in Indië gebeurt Met een enkel woord 87ste Jaargang MAANDAG 8 MAART 1948 No. 26331] LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f3.90 per 3 maanden; 30 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 57055 Palestina wordt een gevaar Reeds geruime tijd verkeert het Pa lestijnse vraagstuk in een impasse, maar nimmer heeft deze kwestie zulk een gevaarlijk aspect vertoond, als sinds de assemblee der V.N. onder pressie van Amerika en de Sovjet-Unie het z.g. ver delingsplan aanvaardde. Engeland, als mandataris, dus als het land dat geacht mocht worden het meeste thuis te zijn in deze materie, had in allerlei toonaard gewaarschuwd tegen aanvaarding van dit plan, het heeft niet kunnen baten. De verdeling van het Heilige land werd doorgezet Althans op papier. Maar nu de wer kelijkheid! Van Arabische zijde was meer dan af doende gewaarschuwd, dat het verde lingsplan nooit of 'te nimmer zou wor den aanvaard, dat immers niet anders zou betekenen dan oorlog tot het uiter ste. Deze waarshcuwing werd in de wind geslagen, blijkbaar, beschouwd als een loos dreigement. Welnu, de harde realiteit heeft reeds meer dan voldoende aangetoond, dat deze waarschuwing geenszins een slag in de lucht was, maar, helaas, zuivere waarheid. Nimmer nog heeft in Palesti na de strijd zulke afmetingen aangeno men als sinds de aanneming van het verdelingsplan het geval is. Men kan gerust zeggen, dat er momenteel in Palestina een volslagen guerilla-oorlog I heerst, die steeds scherpere vormen aan neemt. Van alle -Arabische landen uit, stro men de „Arabische vrijwilligers" Pales tina binnen en reeds is het z.g. Arabi sche hoofdkwartier van het verzet naar het Heilige land zelf overgebracht, het geen betekent, dat hetgeen totdusver heeft plaats geVonden nog slechts een voorspel is van wat volgen zal De impasse van Palestina wordt zo doende weinig minder dan een impasse van de V.N. Amerika en de Sovjet-Unie hebben weliswaar samen het verdelingsplan kunnen doordrijven hoe verbaasd men mag zijn, deze beide in één kamp te vinden! maar zij hebben totaal vergeten dat er geen macht staat ach ter het plan, om 't door te voeren. De V.N. beschikken immers niet over een gewapende macht om deze te kunnen inzetten bij verzet tegen genomen be sluiten. En dat is volslagen over het hoofd gezien. Wanneer men heeft vertrouwd op Engeland, dan heeft men de plank vol komen misgeslagen. Engeland heeft er nooit de minste twijfel aangelaten, dat het Palestina zal verlaten op de aange geven datum, te beginnen op 15 Mei en te eindigen op 1 Augustus. Het heeft er meer dan genoeg van om als politie agent te spelen, terwijl deze functie door'geen van beide partijen wordt ge waardeerd. Tot 15 Mei zullen de Engelse troepen de openbare orde nog trachten te handhaven, daarna is het: afgelo pen. Engeland wil zelfs niet deel nemen aan een legermacht, door de V.N. gevormd, hoogstens advies geven. Willen de V.N. derhalve haar zin doordrijven, dan zal een internationale legermacht gevormd moeten worden. Bij het nemen van het verdelingsbe sluit is volslagen over het hoofd gezien, dat er geen enkele macht achter dit be- sluit stond, zodat dit weinig meer was dan een slag in de lucht. Het verdelingsbesluit is derhalve wel op zeer lichtvaardige grond genomen Bij de behandeling van het Palestijn- se vraagstuk in de Veiligheidsraad komt de erkenning daarvan ook zeer scherp naar voren. Zelfs Amerika aarzelt en i tracht zich te sauveren door schuil te gaan achter de noodzakelijkheid eerst aan te tonen, dat de situatie in Pales- J tina de wereldvrede bedreigt. Vooral voor president Truman is de gang van zaken zeer bedenkelijk, nu im- mers de campagne voor de presidente- j verkiezing voor de deur staat en ette- j lijke millioenen Joodse-stemmen in het geding komen. Zie de verkiezingsuitslag in de New Yorkse voorstad Bronx, waar de candidaat van Wallace de democra ten versloeg, al geeft dit Wallace voor de presidentekeuze weinig baat! Tru- man's kansen dalen echter gevaarlijk De Veiligheidsraad heeft ten slotte j dankbaar het middel aangegrepen, om tot uitstel te geraken: aanvaard is het voorstel om de grote vijf een nieuw on derzoek te doen instellen. Maar of En geland mee wil doen? Vermoedelijk zal Londen weigeren.t En economische sancties zullen op de Arabische landen weinig invloed oefe nen, daar zij zelf een grote troef in han den hebben: de stopzetting van de olie- uitvoer! De impasse is volkomen. Arabieren noch Joden zeggen te wil len wijken. Onder Joden dan te ver staan het zionisme, dat in deze materie de toon aangeeft. Gelijk wij reeds eer der hebben uiteengezet tot schade voor de wereld en zich zelf. Merkwaardig genoeg, gaan Amerika, en de Sovjets ook in de Veiligheidsraad weer samen. Wij vrezen, dat de Sovjets daarmede weer eens een voor de we reld gevaarlijk spel spelen, waarvan de betekenis nog niet in volle omvang is te voorzien. Na belangrijke vorderingen werd de Duitslandconferenlie tot April verdaagd (Van onze Londense correspondent). De besprekingen van de grote drie over Duitsland met deelneming aan /le essentiële punten door de Beneluxlan- den, zijn Zaterdag te Londen geëindigd. Aangezien men door tijdsgebrek de agenda niet heeft kunnen afwerken, zullen de discusses in April worden voortgezet, waarschijnlijk wederom in Londen. Kwesties waarover nog geen overeenstemming werd bereikt of die nog verdere bestudering behoeven, zul len dan nader worden bekeken. Inmid dels zullen commissies van experts be paalde vraagstukken onder ogen zien. Het probleem van de grensregelingen werd nog, niet behandeld. Met defcwes- tie der veiligheid kwam men niet ge reed. Mogelijk zal de agenda der ver volg;-bijeenkomst nog met nieuwe pun ten worden uitgebreid. De conferentie had, zoals men weet, niet ten doel bindende besluiten te ne men, doch alleen de wederzijdse stand punten nader te leren kennen en in dien mogelijk tot elkaar te brengen. Hierin is men in belangrijke mate ge slaagd, zodat de conferentie wat dit betreft een succes was. Aan het slot van de volgende bijeen komst zullen aanbevelingen in defini tieve vorm, bestemd voor de diverse regeringen, worden opgesteld. De Nederlandse ambassadeur te Lon den jhr. mr F. Michiels vanVerduy- nen, leider zowel van de Nederlandse als van de gecombineerde Benelux-de- legatie, verklaarde .na afloop, dat de conferentie gekenmerkt werd door een geest van de grootst mogelijke ver draagzaamheid en vriendschap. Wel iets anders dan men gewend is by in ternationale besprekingen over Duits land! .t Tegenover de Beneluxlanden werd geen enkele geheimzinnigheid 'betracht. Wy zijn hoopvol over de vruchtbare samenwerking met de grote mogend heden. De Benelux-delegatie werd ge raadpleegd in alles, waarin zij maar enigszins belang kon hebben. Enige speciale kwesties, die van Nederlandse zijde werden opgeworpen, moesten door tijdsgebrek tot de volgende conferentie blijven wachten. Het probleem van het Nederlands-Duitse handelsverkeer is tot dusver slechts zijdelings ter sprake gekomen. Vast staat echter, dat in de toekomst de Beneluxlanden nauwer be trokken zullen worden bij 'de politiek inzake Duitsland. Uit het communiqué blijkt, dat ver gaande overeenstemming werd bereikt over internationale contróle over het Ruihrgebied. De Duitsers 'zelf krijgen, indien de aanbevelingen aanvaard wor den, daarbij een stem in het kapittel. De Benelux nam aan de gedaohtenwis- seling over deze belangrijke kwestie deel. De conferentie heeft ook de vorming van Trizcnia zeer naderbij gebracht. Wat hun verhouding tot het Europees Herstelplan betreft schijnen de zones echter voorlopig neg hun identiteit te behouden. Over het netelige vraagstuk van de Duitse regeringsvorm werd men het er over eens, dat een federale op lossing dient te worden gevonden, die op voldoende wijze de rechten van de diverse staten waarborgt, zonder dat tekort wordt gedaan aan een doelma tige centrale autoriteit. - Wat dit pre cies zal inhouden valt nog niet te zeg gen. Op de 16-landenconferentie te Parijs zal Duitsland door de militaire bevel hebbers vertegenwoordigd worden. Extra boter met Pasen en waarschijnlijk vier eieren Naar wy vernemen zal met Pasen een pakje boter of margari ne van 250 gram (naar keuze) ex tra worden verschaft. i Voorts zou het in de bedoeling liggen om op de* Donderdag vóór Pasen een bon voor 4 eieren per persoon aan te wijzen. Verenigd front der Joodse strijdorganisaties Nieuwe Sovjet-druk op Finland De commissie voor buitenlandse aan gelegenheden van het Finse kabinet heeft Zaterdag ruim twee uur bespre kingen gehouden over het voorstel van Stalin tot sluiting van een verdrag van militaire bijstand zonder tot een defi nitief besluit te komen. De vergadering werd tot heden verdaagd. De besprekin gen werden gevoerd onder leiding van president Paasikivi. Naar te Helsinki wordt vernomen, is aan de brief van maarschalk Stalin aan president Paasikivi een eis van de Sovjet-regering voorafgegaan tot ver vanging van een gedeelte van een zen ding kabels ter waarde van 800 millioen Finse marken. De kabels waren in 1944 en 1945 geleverd. Oe Sovjet-commissie voor herstelbetalingen heeft de vervan ging geëist, omdat een gedeelte der ka bels niet in goede staat zou zijn geweest. Finse herstelbetalingsautoriteiten zijn bezorgd, .daar de betrokken som aan zienlijk is en het moeiljjk zou zyn de bewering te weerleggen ,dat de kabels, die drie Jaar geleden verzonden zijn, niet in goede staat waren. Paasikivi heeft zyn goedkeuring ge hecht aan een handelsverdrag met de Sovjetunie, waar het Finse parlement zich in December voor heeft verklaard. Volgens het te Moskou getekende ver-; drag zal Finland metalen, meststoffen en „de noodzakelijke hoeveelheid voed sel en broodgraan" ontvangen. Volgens een bericht uit Tel Aviv heb ben de Joodse „strijdorganisaties" Haganah, Irgoen zwai leoemi en groep Stern volledige overeenstemming be reikt over het vormen van een verenigd front tegen de Arabieren. De overeenstemming werd bereikt kort nadat de rechtse Zionistische revi sionistische partij verklaard had, dat zij bereid was deel te nemen aan een voorlopige Joodse regering voor Pales tina, indien de Joodse strijdkrachten het volledig eens waren. Canada bewapent zich TEGEN HET COMMUNISME. De Canadese minister van defensie, Claxton, heeft verklaard, dat het nood zakelijk is, dat Canada doelmatige maatregelen neemt om aan de commu nistische greep te ontsnappen. De com munisten van alle landen volgen de in structies van Moskou, aldus de minister i en hy voegde hieraan toe, dat de na- tionale verdediging een der zaken is die de regering het meest bezighouden, „met het oog op de mogelijkheid van een toekomstige agressie der Sovjet unie". Claxton deelde mede, dat er binnen kort een industriële defensieraad zal worden gevormd, welke belast zal zijn met de coördinatie van de productie met de behoeften van het lefcer by een even tueel conflict. JHR. VAN VREDENBURCH TE BATAVIA. De heer Van Vredenburch is gister middag in Batavia aangekomen. Hij werd verwelkomd -door de heer Nefher. WEERBERICHT VRIJ ZACHT. De Bilt verwacht tot morgenavond: Matige, aan de kust krachtige Weste lijke wind. Meest zwaar bewolkt met aanvankelijk nog hier en daar enige lichte regen of motregen. Vrfj zacht. 9 MAART. Zon op: 7.09 uur onder 18.33 uur. Maan op: 7.17 uur; onder 16.54 uur (LX.) Hoogwater te Katwijk te 3.29 en 15.37 u. Te Paramaribo werd een betoging gehou den tegen de gang van zaken op de Ronde Tafelconferentie te Den Haag. Ongeveer 8000 personen trokken in op tocht door de stad en droegen talrijke spandoeken met zich mede met opschrif ten als: „Suriname ligt in Amerika" en „Weg met koloniale politiek" enz. enz. Sovjetrussisch veto genegeerd Zaterdag hebben de drie Westelijke mogendheden voor de eerste maal beslo ten een Sovjetrussische veto te negeren. In de coördinatie-commissie, samenge steld uit de plaatsvervangers van de mi litaire gouverneurs der vier mogendhe den, stelde de Britse afgevaardigde voor per 1 April eengemiddelde prijsverho ging voor harde steenkool te doen in gaan ten einde de betreffende tak van industrie op een gezonde economische basis te kunne» plaatsen. De delegaties der drie Westelijke mogendheden, an ders dan de Sovjetrussische, accepteer den ingevolge het Britse voorstel een prijsverhoging van 8 mark per ton. De Sovjetrussische afgevaardigde verklaar de, dat hij verplicht zou zijn alle nood zakelijke conclusies uit dit „eenzijdig optreden" te trekken. Ter nagedachtenis aan Multatuli (Eduard Douwes Dekker) is te Westerveld een monument onthuld. Oude geluiden herleven Generaal de Gaulle, de leider van de „Rassemblement du peuple francais" "heeft gisteren in een rede te Compiegne verklaard, dat de Amerikaanse steun aan Europa evenzeer ten gunste van de defensie als van het economisch herstel dient te wordpn verleend. De generaal memoreerde „de bliksem inslag te Praag en zeide, dat Frankrijk wordt bedreigd door de Sovjetrussische adspiraties naar de wereldheerschappij en door de ondermijnende activiteit van „de separatisten" in eigen land. Daarom achtte hij de meest drastische maat regelen nodig om de zaken in Frankrijk op orde te stellen. De Gaulle bepleitte de vorming van een economisch, diplomatiek en strate gisch blok door de vrije landen van Europa. „Dit blok, dat 250.000.000 men sen omvat, beschikt over reusachtige materiële en spirituele hulpbronnen. De daaraan deelnemende landen zullen hun productie, handel, buitenlandse betrek kingen en. verdedigingsmiddelen moeten combineren. Hij achtte Frankrijk voor bestemd om van dit blok, „dat de kan sen van de oude wereld zal doen her leven", het centrum te vormen. De Gaulle achtte het noodzakelijk, dat Duitsland en Oostenrijk, voor zover het lot van deze landen van de Westelijke mogendheden afhangt, zo worden her vormd, dat zij deel kunnen uitmaken van het Westelijk blok. Ook het Ruhr- gebied zou tot dit blok moeten toetreden onder speciaal beheer. „Frankryk moet het initiatief nemen", aldus de generaal. Op het ogenblik zijn er talrijke redenen, in het byzonder eco nomische, die een einde aan de oude veten tussen onze landen noodzakelijk maken. Europa kan niet tot een een heid komen, indien Duitsland zich op- nieyw een mogelijke dreiging betoont. Daarom zou iedere oplossing van het Duitse probleem, dat indirect of direct tot de wederoprichting van het „Reich" leidt, een slechte oplossing zijn. Sprekende over de Franse binnen landse toestanden, oefende de Gaulle critiek op de „chronische zwakte", die het parlementaire systeem zou hebben betoond. Hij verklaarde, dat. voor zover het hem betrof, alles gereed was om het land na^r redding en grootheid te voe ren, zo gauw de toestanden de aanvaar ding van de noodzakelijke verantwoor delijkheid mogelijk zouden maken. De Gaulle noemde de onlangs door de Franse regering genomen economische en financiële maatregelen „kunstmatige pogingen om de wedergeboorte van Frankryk te bewerkstelligen". Hij bepleitte vermindering van de staatsuitgaven, verhoging van de pro ductie, opheffing van bepaalde rege ringsdiensten en het stellen van de pro ductie als basis voor premies aan werk gevers en werknemers. Ten slotte eiste hij -de zuivering der vakbonden van alle politiek. Nieuwe grondwet in Roemenië Krachtens een nieuwe republikeinse grondwet, die 6 April aan de constitu erende vergadering zal worden voorge legd, zullen mijnen, transport, olie en de telegraaf-, telefoon- en radiodien sten in Roemennië genationaliseerd worden. Particulier bezit en het erfrecht blij ven gehandhaafd, doch productiemid delen kunnen worden genationaliseerd „wanneer het algemeen belang zulks eist." Kerkelijke lichamen zullen niet lan ger het recht hebben eigen scholen te onderhouden. De nieuwe grondwet bepaalt voorts, dat een nationaal assemblee van 414 leden voor vier jaar zal worden geko zen. De hoogste staatsorganen zajn de as semblee, ©en president, twee vice-pre sidenten en vijftien ministers, gekozen door de assemblee. BINNENLAND. De indertijd wegens ziekte uitgestelde uitreiking van de ConstantUn-Huygens- prys aan prof. dr P. N. van Ëyck zal ge schieden in een bijeenkomst op 13 Maart a.s. te 11 uur voorm. In de v.m. trouwzaal ten Stadhuize (Groenmarkt) te Den Haag. Het Delfts Studenten Corps zal 22 Maart a.s. het feit herdenken, dat het in 1848 op die datum werd opgericht. Wederom zijn ln de nacht van Za terdag op Zondag meer dan 20.000 man nen uit verschillende delen van het land naar Amsterdam gekomen om deel te ne men aan de Stille Omgang. Aan het einde van de behandeling van de zaak Wilton Fe yenoord, heeft de Rotterdamse Kamer van het Haagse Bijz. Gerechtshof, na langdurige beraadslaging in raadkamer besloten het verzoek van de verdediging ln te willigen, om de ver dachten C. H. J Teschmacher en F. Mul ler), onmiddellijk in vrijheid te stellen. Tegen belden was resp. geëist 3£ Jaar en 17 maanden gevangenisstraf met aftrek. In een bijeenkomst in de Rolzaal te Den Haag hebben de Commissaris der Ko ningin ln de provincie Zuid-Holland, mr L. A. Kesper, bet lid van Ged. Staten, me vrouw mr Chr. A. de Ruijter-De Zeeuw, een vertegenwoordiger der afdeling Zuid- Holland van de Ver. van Nederl. Gemeen-' ten en een aantal personen, daartoe aan gewezen door ruim 40 instellingen, in dit gewest werkzaam op maatschappijlijk ge bied? w.o. de vijf armenraden, definitief opgericht de „Stichting voor maatschap pelijk werk in Zuid-Holland". Zaterdaeavond heeft <1p oud-burge meester van Zaandam mr. dr. J. In 't Veld plechtig afscheid genomen van de ge meenteraad en de burgery, waarbij talrijke sprekers hem hulde voor zijn arbeid ge bracht hebben. Op uitnodiging van de Sovjetregering zal dpor de Nederlandse regering een han delsdelegatie naar Moskou afgevaardigd worden, die aldaar besprekingen zal voe ren over de aankoop van een hoeveelheid tarwe ln compensatie tegen bepaalde Ne derlandse producten. f De onderhandelingen, welke te Rome plaats vonden tussen een Italiaanse dele gatie onder leiding van de heer U. Grazzl en een Nederlandse delegatie onder leidlrlg van dr. W. P. van Oorschot;, hebben geleld tot het paraferen van een nieuw handels- en betallngsaccoord. Het wederzijdse han delsverkeer zal worden uitgebreid en op reciproclteits-basls plaats vinden, Te Amsterdam is de vereniging Nederland-U.S.S.R. definitief opgericht. Er werd een hoofdbestuur bestaande uit 17 leden gekozen. De gezant van de Sovjet- Unie, de héér Valkov, was gedurende korte tijd de gast der vergadering, waarbij hij enkele woorden wijdde aan de vriend schappelijke betrekkingen tussen Neder land en Rusland. De 10 Nederlandse firma's, die op de Leipziger Messe een hoogst bescheiden vertegenwoordiging van het Nederlandse bedryfsleven vormden, hebben voor 1 mil lioen gulden verkopen naar de Sovjetzone kunnen sluiten, waarvan het evenwel twij felachtig Is of rij door de Russische bezet ting zullen worden goedgekeurd. Mr. Arn. J. d'Allly. burgemeester van Amsterdam, heeft Zaterdagochtend de In ternationale hondententoonstelling, geor ganiseerd door de Nederlandse kenpelclub „Cynophllia". in het Raigebouw te Amster dam geopend. Niet minder dan 1200 honden voeren daar een wedstrijd om de prijzen, uitge loofd voor schoonheid en elegance. Er rijn 80 lassen vertegenwoordigd. De greyhound „Roejon's Lotus", eigenaar C. Jongert kreeg de zilvermedaille, uitgeloofd door de Koningin voor de beste hond van de ten toonstelling. Zaterdagavond is by Geldermalsen een trein van Dordrecht naar Geldermal sen in aanryding gekomen met een trein die op weg was van Utrecht naar Gelder malsen, waarby zich geen persoonlyke on gevallen voordeden. De oorzaak ls onbe kend. Ten gevolge van de door deze aanryding veroorzaakte versperring ontstond op het baanvak waarlangs verschillende extra treinen voor de Stille Omgang waren In gelegd. ernstige vertraging. Na een arbeid van 12 uur ls men er in feslaagd de versperring gistermiddag te uur op te heffeq. De Amerikaanse architect Raphael Hume heeft de uitnodiging geaccepteerd om als adviserend architect by de herbouw van de Nijmeegse Universiteit op te treden. H. M. de Koningin heeft agrement verleend aan de accreditering van de heer Emlllo Navasques Yrulz de Velasco als Spaans gezant by H. M'. Hof. BUITENLAND Griekse patrouilles ontdekten een complot van de guerilla's om de trein op te blazen, waarin de Amerikaanse gene raal Fleet en de Griekse chef van de gene rale staf, Yadzis reisden om een Inspectie tocht te houden langs het front. Griekse officieren verklaarden, dat 100 pond dynamiet van de rails verwyderd werd. De Tsjechische regering maakte be kend. dat twee weken geleden een nieuwe typhus-epldemie was uitgebroken ln Roe menië. De epidemie had haar centrum ln Moldavië. Nlet-communlstlsche bladen ln Zwe den hebben verklaard de vertrouwelijke persconferenties, die eens ln de veertien dagen door de premier worden gehouden, te zullen boycotten als de communistische Journalisten op deze persconfentles niet worden geweerd. De 100-Jarlge citroenbomen en de laurierbomen van het park „Sans Soucl" te Potsdam zullen naar Rusland wordën overgebracht. Het Russisch Instituut voor onderzoekingen, dat thans is onderge bracht in de kruidtuin en de oranjerie, die Frederik II ln het park van „Sans Soucl" liet bouwen, heeft reeds 60 van de zich daar bevindende zeldzame planten naar Rusland gezonden. Het militair gerechtshof te Luik heeft van de 27 Belgische gestapo-agenten er 17 ter dood veroordeeld. Twee vrouweiyke agenten kregen levenslange gevangenis' straf. Een conferentie van de Iraakse poli tieke partijen heeft een beroep op het voU gedaan om de regering te helpen bij het bestrijden van „het onwettige com munisme". Amerikaanse geleerden hebben bij het splitsen van atomen een nieuw element ge vormd, het uranium 233, dat ontstaat by de transmutatie van thorium in uranium. 350.600 ton ln Duitsland gedurende Februari Ingevoerde levensmiddelen heb ben Engeland en Amerika byna 48 millioen dollar gekost. De import van meel bedroeg bijna 200.000 ton ter waarde van byna 30 millioen dollar. De Italiaanse premier, de Gasperl, heeft verklaard, dat het gevaar voor Itallë's valuta, dat zeven maanden .,'s lands ge hele economie bedreigd" had. thans ge weken was. Meer. dan zeshonderd personen, blan ken en niet-blanken. hebben voor de re geringsgebouwen in Downing Street te Londen gedemonstreerd wegens ..de ver moording van oud-gedienden" in het ge bied van de Goudkust. Een deputatie heeft eerste minister Attlee een resolutie over handigd, waarin terugroeping van de gouverneur, sir Gerald Creasy, werd ver langd. Officieel wordt bekend gemaakt, dat Canada het komende Jaar ongeveer 100.000 Immigranten zal toelaten. De ontwikkeling in Tsjecho-Slowakije COMMUNISTEN GAAN RUSTIG VERDER. Naar te Praag wordt vernomen is het parlementaire actie-comité van het na tionale front thans onder voorzitter schap van mevr. Hodinova, de commu nistische -vice-voorzitter van het parle ment, officieel geïnstalleerd. Hierin zyn de sociaal-democraten, de gereorgani seerde rechtse partyen de Tsjechi sche socialisten, de volkspartij en de Slowaakse democraten de boeren en de jeugdorganisaties vertegenwoordigd. De sociaal-democratische narty zal in de naaste toeskomt een buitengewoon partycongres houden, waarop naar men verwacht. Fierlinger weer tot voorzitter zal worden gekozen. Het comité van actie van de juridi sche faculteit -der Praagse universiteit heeft 33 studenten voor goed en 70 voor een semester geschorst, daar zij vorig jaar geweigerd hadden deel te nemen aan een staking om nieuwe examenbe palingen te verkrijgen. De minister van justitie heeft ver klaard, dat de regering met betrekking to£ de godsdienst behoedzaam moestop- treden en extreme maatregelen vermij den. Cepicka verzekerde, dat de vrijheid van godsdienst geëerbiedigd zou blijven, doch hij voegde er aan toe: „Onze hou ding tegenover de kerk zal afhankeiyk zijn van de houding, die de kerk tegen over ons aanneemt." De vertegenwoordiger van het Vati- caan te Praag, mgr Ritter, zal „wegens zijn gezondheidstoestand" niet naar Tsjecho-Slowakije terugkeren, aldus heeft het Vaticaan bekend gemaakt. De communistische minister van bui tenlandse handel heeft verklaard dat 230 van de 300 leden Van het parlement reeds een verklaring hebben getekend;' dat zij de politiek van de nieuwe rege ring steunen. De anderen worden natuurlijk ge- elemineerd De Tsjechoslowaakse minister van ar beid, Erban,\ heeft medegedeeld, dat maatregelen in voorbereiding zijn voor het tewerkstellen van alle personen, die tengevolge van de zuivering uit leiden de functies zyn ontzet, in een met hun physiek overeenkomende werkkring, in het byzonder daar, waar tekort aan ar beidskrachten heerst, zoals de landbouw, bosbouw, mynen etc. De gezant van Tsjecho-SlowakUe te Ankara,Jinderich, heeft ontslag ge vraagd. Ook de Tsjecho-Slowadkse con sul te Montreal heeft medegedeeld, dat hy ontslag nam uit protest tegen de jongste gebeurtenissen. Reeds meer dan 600 Tsjechoslowaakse vluchtelingen zijn naar de Amerikaanse zone van Duitsland uitgeweken. Michail Silin is benoemd tot nieuwe Sovjet-ambassadeur in Tsjecho-Slowa kije. De conferentie te Brussel OVEREENSTEMMING VERZEKERD. Een tweede bijeenkomst van de vijf- landenconferentie te Brussel werd Za terdagmiddag -om 12 uur besloten en verdaagd tot 17 uur. Naar de Britse ambassadeur te Brus sel, sir Georges Rendel, bij het verlaten der conferentie verklaarde, zou er Zondag geen vergadering worden ge-« houden, aangezien de delegaties na de zitting van Zaterdagmiddag nieuwe in structies van hun resp. regeringen moe ten afwachten. Sir Georges voegde hier aan toe, dat bevredigende voortgang wordt gemaakt bij de besprekingen. Naar de mening van de Britse ambas sadeur. zal de conferentie tegen het midden van deze week geëindigd zyn. Later heeft dé Britse ambassade aan een correspondent van Reuter meege deeld, dat de principes van een gemeen schappelijke verdediging besproken wer den, doch dat er geen gedetailleerde mi litaire bepalingen waren. Naar een Franse gedelegeerde ter conferentie verklaarde, zyn de moeilyk- heden, die thans nog moeten worden opgelost, van redactionele aard en heb ben zij geen betrekking op principiële kwesties. Uit de naaste omgeving van de Bene lux-delegatie verluidt, dat de nieuwe Brits-Amerik. voorstellen „de draag- wydte van het voorgestelde verdrag hebben vergroot". De nadruk wordt thans gelegd op heb politieke aspect van het verdrag. De mi litaire problemen staan tydelijk op de achtergrond. Van gewoonlijk betrouwbare zyde wordt vernomen, dat de eventuele op neming van Italië in de West-Europese unie ter sprake is gekomen. Frankryk zou deze kwestie hebben opgeworpen en Engeland zou er goedkeurend tegenover staan. Italië zou echtex pas in het verdra# worden opgenomen nadat het door d© vyf "landen is ondertekend.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1