Productie van goedkope radiotoestellen STADSNIEUWS Laatste Berichten VRIJDAG 5 MAART. Confectiefabriek opent haar poorten KET 200 MEISJES BEGONNEN, IS ER THANS VOOR 300 PLAATS. Voor Leiden, dat behalve als cen trum van wetenschap ook als in dustriestad haar reputatie reeds eeuwen heeft hooggehouden, bete kende gisteren de opening van de confectiefabriek der firma Hartogs Co. aan de Hoge Rijndijk een nieuwe schrede op de weg van na oorlogs economisch herstel. Maar ook neg in ander opzicht was deze ingebruikstelling voor onze gemeen te een-vreugdevol teken, aangezien hierdoor is komen vast te staan, dat de firma Hartogs thans defini tief Leiden als plaats van vestiging heeft gekozen. Met 'n moderne in dustrie, begonnen met 200 vrouwe lijke arbeidskrachten, waaraan bij voldoende aanvoer van grondstof fen straks nog 10Ó meisjes kunnen worden toegevoegd, is Leiden thans verrijkt. Maar ook voor de „Eerste Nederland se Confectiefabriek Hartogs Co., welke in de Meidagen van 1940 te Rot terdam haar ruim een halve eeuw oude bedrijf totaal verwoest zag. was I het gisteren een betekenisvolle dag, waarop zij zich weer in het bezit ziet gesteld van een volkomen aan de eisen aes tijds" aangepast bedrijf, dat, het J werd ons met grote nadruk verzekerd alleen in de binnenlandse behoeften voorziet. Hoewel deze industrie reeds kort na de ramp in Rotterdam, dank zij de toegewijde energie van wijlen de heer S. Hartogs, in Leiden haar „tenten" opsloeg, was dit slechts van besoheiden cmvang. Eerst enige maanden na de bevrijding leefde het. bedrijf, na een gedwongen stilstand, weer op. Intussen was de heer Hartogs was in 1941 overleden het bedrijf in handen 'ge steld van de heren P. C. Hartogs en A. en J. de Weerd. Vele moeilijkheden waren ook toen nog te overwinnen, maar gisteren was men dan zo ver, dat men het resultaat van vele jaren intensief arbeiden zag bekroond: een modern 2500 M2 beslaand fabrieksge bouw. Gelijkvloers bevinden zich de kantoren en showroom, met daarop aansluitend de snijkamer, de ontwerp afdeling en het voorraa dmag azlj nter wijl ook een cantine voor het perso neel is ingeruimd. Boven is de con fee- tie-afdeling ondergebracht, welke met 140 machines is uitgerust. Het geheel, in frisse kleuren geschilderd, is luchtig i Explicerend en dirigerend stond Flipse en ruim en.... bovendien nog voor ditmaal voor de laatste keer in dit sei- uitbreiding vatbaar, want ook daarme- zoen met zljn Rott phllh Qrkest v00r ae houat de directie reeds nu rekening ons ,Het eigenaardige van dit concert Tijdens de gistermiddag gehouden was dat het^ ondanks de „populariteit" openingsplechtigheid was het een ko- i der composities, tóoh uitgroeide tot een men en gaan van tal van Mkenrelatles, van bijzondere en weldadige schoonheid, w.o. vertegenwoordigers van de directie D k uzij mede FliDse.s £jnzinnitre 0D- van „De Bijenkorf", V. en D. en C. zuilen-theorie, welke hij afkeurt. Ook hij is het niet eens met het rapport van de Radioraad, waarin men de ene zender j voor een Nat. programma wil gebruiken en de andere door de omroepver. Hij be- toogde verder hoe het wel mogelijk was i een Nat. Omroep in Engeland en de i Scandinavische landen te hebben. In hun repliek merkten beide sprekers Agentschap Belga ter verantwoording geroepen OVER VERSPREIDING DEVALUATIE- GERUCHTEN. De Belgische Raad van Ministers die vko.L uk "buun 1 hedenmorgen onder voorzitterschap van ir' KVaniiS!*?ar £3 sPaak te Brussel bijeen, is gekomen, zeker bereikt zxïu kunnen worden. Bei-h€eft genomen van het bericht den betreurden hetpeetamme en wa- van het Agentschap Belga, dat meldde ren het er over eens, dat de antithese dat een der delegaties van de Vijfian- ook op radiogebled doorbroken moest denconferenUc een herziening van de orden. j pariteit van de valuta der vijf landen zou voorstellen, welk bericht nog j kracht werd bijgezet door de bewering dat 't onderhoud van Woensdagavond LEIDSE CHR. BESTURENBOND. De leerlingen van de V.G.L.O. school aan de Oude Vest vervaardigden een twintigtal nestkastjes voor de vogels. Gistermiddag trokken zij er met de re sultaten van hun werk op uit naar Van Foto Van Vliet, der Werffpark en Plantsoen, waar de kastjes in de resterende bomen van de Sleutelstand werden opgehangen. De leerlingen in actie in het Van der Werffpark.' Rotterdammers brachten avond van bijzondere schoonheid! ECHTPAAR FLIPSE WARM GEHULDIGD. A., mr L. Vorstman namens de Ned. Kleding confectie, ir J- Westra, die de gelukwensen overbracht van de direc tie van de dienst van Gemeentewer ken, de architect, de heer G. Scheep stra uit Leiderdorp, en vele anderen Vermelden wij nog, dat een .schat van bloemen was aangedragen en dat B. en W. bericht van verhindering hadden gezonden. FEDERATIE VAN BUURTVERENIGINGEN. Voortgezette algemene vergadering. Onder voorzitterschap van de heerM, I. Smit hield de Federatie van Buurt verenigingen gisteravond haar voortge zette algemene vergadering in „Den Vergulden Turk". Van 8 aangesloten verenig'ngen waren vertegenwoordigers aanwezig. Besloten werd tot enkele reglements- Dank zij mede Flipse's fijnzinnige op> vatting en de geacheveerde uitvoerings- practijk van zijn mensen. Van welk een onvergelijkelijke waarde blijft toch Schubert's „Unvollendete", die intussen zo voltooid is als zij maar zijn kan: een onbegrijpelijk gerijpt mees terwerk van diens ononderbroken schep pende geest, waarvan men zich nauwe lijks kan indenken, dat zij de vrucht was van een eerst 25-jarige. Welk een harmo nische instrumentatie ook: prachtig de verhouding tussen de blazers en de doorzichtig behandelde strijdinstrumen- ten. Een sfeer van donkere tragiek en weemoed omhuivert het geheel, verhe ven en edel en toch zo eenvoudig en warm is haar romantische sfeer. Een waarachtig kunstwerk, door Flipse lief devol behandeld, ofschoon hij ons hier nog niet zó volkomen geïnspireerd leek als later op de avond, met soms wat trage tempi als gevolg. Bizet's uit-den-treure gehoorde Tweede wijzigingen. O.m. zal hierdoor duidelij- j Arlésienne-suite kwam onder Flipse s ker dan voorheen tot uiting komen, dat directie tot ons in een volkomen nieuw niet slechts bestuurders, doch ook leden I licht: eerlijk gezegd werd zij op deze van aangesloten verenigingen in het j wijze tot een openbaring. Innig tedere Federatie-bestuur verkiesbaar zijn. cantilenen naast flonkerende expressie: In de bestuursvacatures Verhulst, zó wordt deze muziek van de Carmen- Mank en Silvester kon door onvoldoen- schepper, die de lyriek bovenal liefhad, de candidaten slechts ten dele wordentot een verrukking^ En Jioe Prachtig voorzien. Bij acclamatie werd-de enige candidaat, de heer H. J. van der Horst Professorenwijk) als bestuurslid geko zen. De twee nog blijvende vacatures zullen t.z.t. worden vervuld. Over het aandeel, dat de Federatie zal nemen in de 5 Mei-herdenking 1948 passages bliezen de orkestleden hun fluitist en saxophonist!) Smetana's gedicht „De Moldau uit diens 6-delige cyclus „Mijn Vaderland werd met grote stuwkracht naar een Imponerende climax geleid. Deze „grote zal nemen in uC u vader der Tsjechische nationale muziek ontstond een uitvoerige gedachtenwisse- geeft hier, impressionistisch zowel ais - - coloristisch een natuurgetrouw beeld ling. Algemeen werd het bezwaar ge voeld dat de 5 Mei-plannen worden doorkruist öoor de grote voorbereidin- van deze rivier, die haar breedste bed ding vindt voor het aloude Praag. Me- gen* voor het herdenken van het 50-ja- lodleuse, bodende m^e^ culminerend ric Regerings-jubileum van H.M. de I in de suggestiviteit t an het Vyzehrad Koningin. Bovendien stichten de uit- motief, glanzend door het koper gebla- I.6 v«,t cHiiocr- -Rejoin was hier de toewijding eenlopende publicaties over het stilleg gen van de arbeid op 5 Mei nogal enige verwarring, terwijl ten slotte hét feit dat 5 Mei 1948 als vallende juist vóór Hemelvaartsdag een soort „Zaterdag" ls. vooral voor zakenmensen de moei lijkheden nog vergroot. Niettemin zal getracht worden in over leg met de diverse scholen voor kinde ren van een bepaalde leeftijdsgroep wed strijden op de verschillende sportvelden te organiseren gevolgd door een geza menlijk optrekken van deze kinderen naar het Stadhuisplein voor het bren gen van een zanghulde. Ook de taak, welke de Federatie 2al kunnen vervullen in het kader van de plaatselijke plannen voor de viering van het Koninklijk Regeringsjubileum, werd van alle zijden bekeken. Positieve be sluiten werden hierbij niet genomen. Wel achtte men voor de verschillende buurtverenigingen hier de taak wegge legd om in eigen omgeving het welsla gen van het algemene programma, tuin tjes- en huizenversiering, enz. te helpen bevorderen. In de boezem der buurtverenigingen zullen de geopperde suggesties thans nader dienen te worden uitgewerkt ten einde zo enigszins doenlijk te geraken tot de samenstelling van een gemeen schappelijke lijn en programma. Met een ernstig beroep op meerdere belangstelling van de zijde van een aan tal buurtverenigingen, zonder welke be langstelling en medewerking het beoog de. nuttige overkoepellngswerk van de Federatie niet op behoorlijke wijze kan worden verricht, werd de vergadering besloten. HOOGHEEMRAADSCHAP VAN RIJNLAND. In de gisteren alhier gehouden ver enigde vergadering van het hoogheem raadschap van Rijnland werd medede ling gedaan van het Koninklijk Besluit, waarbij aan W. A. A. J. Baron Schim- melpenninck van der Olie eervol ont slag werd verleend als dijkgraaf. Besloten werd o.m. tot vaststelling van de kiezerslijsten voor het 4e, 5e, 14e en 15e district, en tot het niet invorder baar verklaren van een aanslag in Rijn lands bundergeld. DS L. RIJKSEN Ds L. Rijksen alhier ontving een beroep naar de Geref. Gemeenten te Sahevenmgea. zen Bezield was hier de toewijding Margot Broeders Flipse's echtge note harpiste bij uitnemendheid en reeds meermalen door ons geprezen, so- lieerde in Gablel Pierné's effectvol en gracieus geschreven conéert voor harp. Voortreffelijk was het orkest afge dempt. zodat men ten volle genieten kon van het superieur bespeelde koninklijke Instrument, Haar succes was ovationeel, evenals dat van de dirigent Het echt paar met bloemen gehuldigd, is da*J" kend toegesproken door de heer H. de Wilde namens K. en O. Een stampvolle zaal onder net ge hoor bevonden zich ditmaal ook ver schillende werkgevers van Leidse be drijven heeft dan ook van dit con cert oprecht genoten. Wij rekenen er op, dat Flipse en zijn thans weer volkomen op het waarde volle niveau van eertijds staand orkest, het volgend jaar onze stad niet on trouw zullen worden. De sympathie der Leidenaars voor dit ensemble is wederom warm en hecht ^Tijdens' de uitvoeringen heerste eer. ademloze stilte, getuigend van de grote waardering. H. PAUL KLECKI DIRIGEERT RESIDENTIE ORKEST. Het Residentie Orkest concerteert op Donderdag a.s. te dezer stede onder lei- Sw van de Poolse dirigent Paul Kleckl, die na een uitgebreide tournee in Italië. Zwitserland, Frankrijk. Engeland, Bel gië en Scandinavië, weer enkele concer ten van het Residentie Orkest dirigeert. De solist van dit concert is de oud- Leidenaar Frans Vrljhoff. 2e solo-cellist van het orkest. Het program omvat: c. Franck. svmphonie d.kl.t.; A Dvorak, Celloconcert en I Strawinsky, Suite uit het ballet „L'Olseau de Feu". ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het Candidaatsexamen in de rechtsgeleerdheid: de heer T. van Dusseldorp (Wassenaar). Bij het verrichten van werkzaam heden in de zusterschool aan de Peli kaanstraat is de 53-jarige M. van B. H., wonende in de Waldeck Pyrmont- straat, van een ladder gevallen. De E.H.D. heeft het slachtoffer, dat zijn rechterdijbeen had gebroken, naar het St. Elisabethziekenhuis overgebracht. THEOSOFISCHE VERENIGING De planeten in de Astrologie. Voor de Leidse Loge van bovenge noemde vereniging hield de heer L. W. J. Labout uit Amsterdam gisteravond de laatste zijner serie van drie voordrach ten over Astrologie en wel over het on derwerp „De planeten iri de Astrologie". Spreker ving zijn voordracht aan met een beschouwing over de planeten in het zonnestelsel. In astrologische kringen wil het spraakgebruik dat men ook zon en maan planeten noemt en met het woord planeet feitelijk de planeetgeest bedoelt, want de physieke bollen in het zonnestelsel zijn even zovele voertuigen van de planeetlogol. De zon. het hart van het stelsel, is het voertuig van de zonnelogos, die het gehele stelsel met zijn leven doordringt en de planeten zijn de middelpunten, waardoor contact met de omgeving wordt gelegd Zij nemen de ki achtcn op van de twaalf scheppen de hiërarchlën. Een drietal hiërarchiën ten treden. Voorz. zal daarom aan de heeft zijn planeten nog niet geopen baard; dit zijn de mysterie-planeten. Tot 1781 gold Saturnus als de laatste planeet. In 1781 werd Uranus ontdekt, in 1848 Neptunus en in 1936 Pluto. De invloed van dit drietal op het wereld gebeuren en de mens is wel duidelijk. Het Mercurius-centrum in de mens is o.a. zijn verstand en geheugen. Een on harmonische mercurius wijst op beden kelijke afwijkingen. Op deze wijze behandelde spreker de verschillende planeten. Orde en wet, die Saturnus onherroepelijk stelt, moeten in de mens levend worden. Vele treffende overeenkomsten gaf spreker in verband met de mythologie terwijl hij eindigde met de wens, dat elkeen, die astrologie bestudeert, met zon in het hart. zon in het leven van zijn medemens wil brengen. Van de gelegenheid tot vragenstellen werd door verschillende toehoorders ge bruik gemaakt. D.S.J.V. „NIEUWE KOERS". Pro en contra van een nationale omroep Voor de Democratisch Socialistische Jongeren Ver. „Nieuwe Koers" afd. Lei den spraken gisteravond de heer K, Woudenberg, lid van de Eerste Kamer en secr. van de P. v. d. A., en drs D. v. Dijk over ons radiobestel. Eerstgenoemde sprak als lid van het hoofdbestuur van de V.A.R.A. en keerde zich tegen degenen, die de Nat. Omroep voorstaan. Hij somde vier punten op en kwam tot de conclusie, dat door het on tactische optreden van het comité Nat. Omro.ep, de positie van de huidige om roepver. sterker is dan ooit tevoren. Hierna kwam het recente rapport van de radioraad ter sprake. Spr. achtte dit rapport jilet voor verwezenlijking vat baar. Hij* memoreerde terloops de gewel dige toeloop van dezers op de radiobode (2!-j maal zoveel als enkele maanden terug) en achtte dit ook een teken, dat de luisteraar zich één voelt met zijn omroepvereniging. Drs D. v. DijlC hierna aan het woord komende, sprak zich uit vóór een Nat. Omroep. Hij stelde de zaak principieel; als dem.-soc. ziet hij de Nat. Omroep als iets in het belang van het volk. Hij ziet ln het handhaven van het huidige be stel tevens een vasthouden aan de vier W. Strijbis over „Geleide economie". In het gebouw van Chr. Sociale be langen hield de Leidse Chr. Besturen bond gisteravond 'n vergadering, waar in de vice-voorzitter van het C.N.V., de heer W. Strijbis Pzn.. gesproken haeft over „Geleide economie". Na een inleidend woord van de voor zitter, de heer G. Hordijk, stond de heer Strijbis .alvorens tot zijn onder-» werp te komen," een kort ogenblik stil I bij de gebeurtenissen in Tsjecho-Slo- wakije en hetgeen zich momenteel in Finland afspeelt, In dit verband waar schuwde spr. met grote nadruk voor de verderfelijke theorieën van 't commu nisme. welke ook in Nederland haar invloed reeds doen gelden. Uitvoerig behandelde spr. vervolgens het vraagstuk van de gelelde economie, waartegenover hij de vrije economie, geleid door het bedrijfsleven, plaatste. Spr. ging hierbij terug tot de tijd van het gilde-wezen en stelde daarna de ellendige toestanden, welke er in de eerste helft van de 19e eeuw op sociaal terrein heersten, in net lichte In die tijd zijn op economisch terrein enorme kapitalen verdiend •- ten koste van de rechtspositie der arbeiders. Na herin nerd te hebben aan de komst van de eerste arbeidswet in 1874, zette spr. uit een. dat door het verschijnen van de vakorganisaties de vrije economie lang zamerhand is verdwenen. Ook de be drijf svergunningswet heeft in de loop der jaren haar invloed op het econo misch leven doen gelden. Nadat d? heer Strijbis er nog op ge wezen had. dat het noodzakelijker is dat d* Christelijke vakbeweging het licht' van de Heilige Schrift laat- vallen over dit vraagstuk (met name noemde spr. het privaat-bezit) toonde hij ten slotte aan, dat er een onderscheid dient ge maakt te worden tussen kapitaalbezit en kapitalisme. Gistermiddag is de 49-jarige mej. A. R., wonende in de Verlengde Nassau- straat, bij het uitstappen uit de stads tram gevallen, ten gevolge waarvan zij een hersenschudding bekwam. Postbestelling met vertraging Verschillende Ingezetenen van Lisse ontvingen dezer dagen brie ven, die.bijna aoht Jaar ge leden waren gepost, n.l kort voor de Meidagen van 1940. De brie ven waren afkomstig van adres sen in Australië en de Belgische Congo. tussen Sir Georges Rendel, voorzitter van de Britse delegatie en Spaak, hierop betrekking had. Deze volkomen valse berichten. zün reeds van alle kanten weerlegd. De Kabinetsraad heeft nu besloten een onderzoek ten laste van de stel ler van dit bericht in lc stellen en alle faciliteiten die de regering aan het Agentschap Belga verleende, in te trekken. Ernstige autobotsing op Afsluitdijk TWEE DODEN. Hedenmorgen circa half negen zijn een personenauto en een vrachtv&gen op de Afsluitdijk, even voorbij het mo nument. tengevolge van de mist met grote snelheid tegen elkaar gereden. Twee inzittenden van de auto, de 63-jtf J. Th. Fikkers uit Den Haag en mevr. Van Toor uit Sneek. kregen zul ke zware verwondingen, dat zij vrijwel op slag hieraan overleden. De derde inzittende, de echtgenoot van mevr. Van Toor, werd in zeer zorgwekkende toestand naar het ziekenhuis te Sneek vervoerd. De personenauto, die uit Sneek naar Den Haag terugkeerde, schoof onder de vrachtauto en werd volkomen gewalst. EX-BURGEMEESTER VAN BARENDRECHT KRIJGT 20 JAAR. De ex-burgemeester van Barendrecht, Richard Runsveld, werd hedenmorgen door het Bijz. Gerechtshof te 's-Gra- venhage o.a. veroordeeld tot een gevan genisstraf van 20 jaar. De procureur- fiscaal had reeds tot tweemaal toe de doodstraf geëist, waar na hij bij een hernieuwde behandeling een gevangenisstraf van 18 jaar vroeg. De veroordeelde, die zich op grote schaal schuldig gemaakt had aan hulp verlening aan de vijand, werd voor het aanhoren dezer uitspraak op een bran card in de rechtszaal gebracht. BEURSO VERZICHT AMSTERDAM. 5 Maart. Kenmerkend voor de huidige onzekere situatie ten aanzien van devaluatiever houdingen is de opeenvolgende reeks van berichten en tegenspraken Inzake moge lijke devaluatie van pond sterling, Belgi sche franc en gulden. Inmiddels bleven de dementles vandaag op de beurs niet zonder uitwerking en kon een correctie op het sterk verhoogde koerspell van gisteren worden toegepast. Voor het eerst kwam gisteren het alge meen indexcijfer der koersen van aan delen. gebaseerd op 1938 100, boven de 200. De koersen op de aandelenmarkt liepen vandaag ln weerwil van de tegenspraken nog niet sterk terug. Na een aarzelende opening viel wederom een oplopende ten- denz waar te nemen. Merendeels had men Iets scherpere koersdaling verwacht, doch een bericht uit New-York, bevattende de mening van een Amerikaanse deskundige over de Europese devaluatiegeruchten, verhoogde de min of meer verwarde on zekerheid. Hierin werd namelijk een wij ziging der valutawaarde onvermijdelijk genoemd. Hoe het zij, de beurs was vandaag aanmerkelijk rustiger dan gisteren toen een recorddagomzet werd behaald van ruim 5 mlllioen gulden. Een barometer voor de beursstemmlng vormt het verloop van de Nederlandse dollar lening, die gisteren tot 113 bieden was opgelopen, doch vandaag reageerde tot 109 3/4. Wat de Nederlandse Staats- fondsenmarkt betreft, de stemming was Ietwat verdeeld, maar de Nederlandse con- verslelenlng 1947 was een fractie ln her stel. Het verdere verloop van de aandelen markt was zeer rustig. Unilevers legden er weer 8 pet. boven op en kwamen op 340. Overigens sloot de markt merendeels een kleinigheid lager, met name voor de Indische fondsen. Kon. Olie sloot op 377 vrijwel prijshoudend voor de oude en 366 voor de nieuwe aandelen: bankaandelen vrij vast, Amerikanen ongeanimeerd. Nieuwe vindingen brengen omwenteling Naar wij vernemen is zeer binnen kort een belangrijke omwenteling te verwachten op het gebied van de fa bricatie van radiotoestellen hier te lande. Maandenlange onderzoekingen door Nederlandse ingenieurs in de laboratoria van Van der Heem N.V. te Den Haag hebben er toe geleld, dat door toepassing van geheel nieu we technische vindingen nog dit jaar radiotoestellen aan de lopende band kunnen worden vervaardigd, waar- va^ de aanschaffingskosten beneden de f. 100,zullen komen te liggen. Door de firma Err es zullen deze ap paraatjes, iets groter dan de normale telefoontoestellen en met een golffbe- relk van 200 tot 500 meter, in de han del worden gebraoht. De geluidsweer gave is uitstekend, al moet men begrij pen, dat men aan deze zeer handige ontvangstapparaten niet die eisen mag stellen welke men van toestellen in de duurdere prijsklassen kan verlangen- In brede kringen hebben de nieuwe vindingen grote aandacht getrokken. Nu de productie van deze toestelle tjes op zo korte termijn kan geschie den en de aanschaffing ook voor be scheiden beurzen mogelijk wordt, heeft het plan van PTT om tot uitbreiding van de radiocentrales over te gaan, een nieuw aspect gekregen. ZoaLs men weet wil men hiertoe overgaan om de grote massa in de gelegenheid te stel len naar de radioprogramma's te luis teren. Er is evenwel een bedrag van 50 VW1 mlllioen gulden mee gemoeid, hetgeen het 00g gezlen. Dit alles om, zo de om nftorlrAmt /vr» aan in vattivi»,*, „avt t IrtO LEIDERDORP Aankoop grond van de heer P. Vronestein NU BETERE DORPSKERN MOGELIJK Volgens de mededeling van de voor zitter in de voigge raadsvergadering heeft deze aankoop nu eindelijk zijn be slag gekregen. De overdacht in eigen dom van de gemeente heeft plaats ge had. Er zijn heel wat onderhandelingen aan voorafgegaan eer deze overdracht, die voor onze gemeente van zo groot be lang is, kon worden bewerkstelligd. Toen een twintigtal jaren geleden de boerderij van de heer Samson gemeente eigendom werd is al spoedig met wo ningbouw begonnen langs Hoogmadese weg en nieuw aangelegde straten en al dadelijk bleek bij de uitbreiding, dat niet een goed geheel zou zijn te verkrijgen, indien niet de grond van de heer Vro- mesteln ook gemeente-eigendom werd. Door wijlen burgem. Brug zijn al heel gauw onderhandelingen in dien zin be gonnen, echter zonder resultaat. Wel leeki het soms of men een stapje nader tot het doel kwam, doch tot een oplos sing kwam het niet. Aan zijn opvolger, burgemeester v. Diepeningen is het dan nu gelukt, de onderhandelingen tot een goed einde te voeren en nu staat er in dit opzicht niets meer in de weg om te komen tot voltooiing van „de dorps kern" zoals in een toelichting van B. en W. inzake de aankoop indertijd werd gezegd. In een enige tijd geleden opge maakt voorlopig bebouwingsplan, kwam o.a. voor doortrekking van Kastanje laan en Meidoornstraat. Gedacht was aan bouw van enige woon- en winkel huizen. Ook was er ruimte opengelaten voor 'n plein en het stichten van een z.g. dorpshuls. Aan de definitieve plannen wordt thans gewerkt en deze zullen wel binnen niet te lange tyd ter Inzage zijn. VERENIGING VOOR ZIEKENHUISVERPLEGING. LeiderdorpZoeterwoude H. R. Genoemde Ver. hield haar 25ste jaar vergadering in het Parochiehuis aan de H. R. De voorzitter, de heer Snel, her dacht dit feit met een kort woord, daar bij memorerende, dat de aanleiding tot de oprichting was het niet meer gratis verplegen in het Ac. Ziekenhuis. Het bestaande Alg. Ziekenfonds te Leider dorp nam toen het initiatief voor de oprichting van de vereniging voor Zie- kenfondsverpleging. Gedurende deze 25 jaar heeft de vereniging zegenrijk werk gedaan, maar de laatste tijd gaat het moeilijk vanwege de grote gesubsidieer de fondsen. Het verslag van de penningmeester gaf weinig aanleiding tot bespreking. In de plaats van de heer Dolle werd in de kascommissle benoemd de heer Fianen. De aftredende bestuursleden, de heren L. C. Snel, A. Cats en Chr. Klulters wer- I den allen herkozen. Het punt, bespreking Streekverband, werd door de voorzitter toegelicht. Het bestuur heeft reeds met andere soortge lijke verenigingen in de Rijnstreek con tact gehad. De mogelijkheid van gelijke contributieheffing en gelijke uitkering voor verpleegdagen werd daarbij onder neerkomt op een investering van f. 100 per luisteraar. Op grond hiervan be staan er in parlementaire kringen gró te bedenkingen tegen dit plan, dat bin nenkort in de Tweede Kamer behan deld zal worden. Ook op nationale gronden zijn er bezwaren tegen een geperfectioneerd kabelnet voor de radiodistributie. De laatste oorlog heeft geleerd, dat een mooi autowegennet dankbaar door een eventuele bezetter wordt gebruikt! In militaire kringen is men bevreesd, dat bij een nieuw conflict een vijand het radiodistributienet zou gaan gebrui ken voor zijn propaganda. Vandaar dat ook van deze zijde druk op de Neder landse Industrie ls uitgeoefend om een toestel te fabriceren, dat aan bepaalde eisen voldoet en binnen het bereik van iedere Nederlander kan komen, standigheden dit eisen, een latere fu sering gemakkelijk te maken. Het be stuur werd gemachtigd in deze de no dige besprekingen verder te voeren. De heer v. Mil herdacht nog aan het slot van de vergadering het feit, dat drie leden nj. de heren v. d Stoel, De Jong en Cats vanaf de oprichting der vereniging een functie in het bestuur hebben vervuld. OEGSTGEEST Dodelijk ongeval Op de grote Rijksverkeersweg bij „de drie witte pa len" is de heer R, alhier met zijn auto ln botsing gekomen met een door de heer C. L. den H. bestuurde handwa gen. De autobestuurder trachtte door een snelle manouvre de handwagen nog te ontwijken maar dit mocht niet ba- Eerst thans is men hierin geslaagd.ten. De heer Den H. begaf zich met zijn De uitvoering der apparaten is zeer wagen dwars over de snelverkeersweg eenvoudig. waardoor de botsing onvermydslijk was. i De man werd zodanig verwond, dat hy Met uitgesloten is, dat van overheids- in zorgwekkende toestand naar het Ac. wege voor deze toeztellen niet de weel- j Ziekenhuis te Leiden moest worden ge- debelastlng van 15% zal gelden, zodatbracht, waar hij na enkele uren ls ovor- de prijs nog lager kan komen. I leden. Gedelegeerden van het opperbestuur benoemd Hei Koninklijk Besluit, waarbij heren jhr mr H. L. F. K. van Vreden- burch er. oud-minister L. Neher zijn be noemd tot gedelegeerden van het op perbestuur in Indonesië met gelijke rang en waardigheid als ministers, is heden getekend Protest tegen naasting der Radio-centrales OORSPRONKELIJKE EXPLOITAN TEN VRAGEN RECHTSHERSTEL. I De Bond van exploitanten van Ra- diccentrales heeft zich met een uitvoe- I rig request tot de Staten-Generaal ge- wend met het verzoek, het wetsontwerp tot wijziging van de Telegraaf en Te- lefoönwet, welke ten doel heeft de ra diodistributiebedrijven definitief door I het Staatsbedrijf der P.T.T. te doen exploiteren, te willen verwerpen. Met klem wordt er o.a. op gewezen, dat de radiodistribuanten naar de algemene beginselen van rechtsherstel onmiddel lijk in de eigendom van de hun door de Duitsers wederreohtelijk ontnomen bedreven hadden moeten worden her steld. Mede in verband met de naar hun mening veel te laag bepaalde schade loosstellingen verzoeken zij aan de Ka- mer het wetsontwerp te verwerpen en de oorspronkelijke exploitanten weer met de uitoefening van hun bedrijven te belasten." TELEVISIE- EXPERIMENTEN BIJ PHILIPS. Mogelijkheden voor een dienst in centrum der belangstelling. Philips deelt mede, dat de Ned. radio industrie met haar vele buitenlandse belangen zich vanzelfsprekend niet af zijdig kan houden van de ontwikkeling der televisie. In de achter ons liggende jaren werd in het Philips-laboratorium krachtig gewerkt aan de ontwikkeling van televisie-sein- en ontvangtoestellen. Binnenkort zal men beginnen met experimentele uitzendingen, waartoe een zeer beperkt aantal toestellen bij tech nici van het Philipsbedrijf zullen wor den geïnstalleerd. Dit betekent echter niet, dat voorbereidingen worden ge troffen tot invoering van een televisie- dienst in Nederland. De mogelijkheden voor een dergelijk project staan echter in het centrum van de belangstelling. DADER MOORD COOLHAVEN HERINNERT ZICH NIETS. De man, die Maandagavond op de Coolhaven een vrouw vermoordde en daarna de hand aan zifchzelf probeerde te slaan, is thans bulten levensgevaar. Hoewel hij zichzelf aan de keel ernstig verwondde, blijkt toch geen slagader te zijn geraakt. De man kan echter nog alleen met ja-knikken en neen-schud den op de hem door de politie gestelde vragen antwoorden. Alles wat men tot nu toe te weten is kunnen komen is, dat hij een slecht leven bij de vrouw moet hebben gehad. Van de moord zét verklaart hij zich niets te kunnen her inneren, GROTE PARTIJ TEXTIEL VERBRAND. Een strijkbout, die ln de afgelopen nacht in een confectie-ateller aan de Zwanenburgerstraat ln Amsterdam on der stroom was blijven staan, was de oorzaak dat een party costuums en lap pen stof voor een waarde van f. 60.000 in vlammen opging. De hitte deed de alarminstallatie in werking treden en de brandweer bluste met één straal de verschroeide textiel. Deze was verzekerd OOK DERDE LEEUWTJE TER ZIELE. Het jonge leeuwtje uit Dlergaarde- Biydorp, dat eindeiyk te Oude Wetering in een zogende fox terrier een moeder gevonden had, is niet in leven kunnen blijven. Hoewel het de melk gretig tot zich nam, gaf het plotseling de geest. Bijeenkomst V ijf landenconf erentie uitgesteld Zowel het Belgisch ministerie van Buitenlandse Zaken als de Engelse am bassade hebben medegedeeld, dat de tweede bijeenkomst van de vyflanden- conferentle te Brussel, die hedenmiddag om 2 u\ir gehouden zou worden, uitge steld is tot morgenochtend 10 uur. Dit houdt verband met het nog niet aanwezig zyn van Gladwyn Jebb, die door de mist verhinderd ls te Hoek van Holland aan land te komen. DE CONFERENTIE TE LONDEN. De delegaties van Engeland, de VB., Frankrijk en de Benelux hebben gister avond tydens de negende by eenkomst te Londen de kwestie van het Ruhrge- bied besproken. De leiders van de Britse, Ameri kaanse en Franse delegaties hebben nogmaals gewezen op het consultatieve en voorbereidende karakter van de be sprekingen, KONING VAN TRANS JORDANIË KIEST PARTIJ. Koning Abdoellah van Trans-Jorda- nie heeft verklaard, aldus een blad te Cairo, dat emir Seif el Islam Ahmed, de oudste zoon van de vermoorde Imam van Jemen, de rechtmatige erfgenaam van de troon is. „De moord betekende een ramp voor de Arabische volkeren en stelt een voorbeeld aan ambiticuse per sonen om hun doel door irilfldel van ge weld te bereiken. Het is onze plicht emir Ahmed te steunen", zo besloot Ab doellah. Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN. Willem, z. van L. Koopman en G. van Vegten; Christina, cl. van A. J. de Leeuw en L. Koekebakker; Gertruldy, d. van W. F. de Wolf en A. van der Zeeuw; Abra ham, z. van J. Fllppo en J. Korenhof; Hendrlca Geertrulda, d. van T. Bonte en H. J. Dobbe. OVERLEDEN. C. L. den Haan wednr. 68 J.; J. J. Hooe- weg wednr. 80 J.; A. Knllff wodnr. 77 J.: W. Westra man 83 J.; O. ae Cler, wed, van C. Colpa 83 J.; H. H. van Egmond, zn 5 maanden; B. C. Oostdam man 31 J. ONDERTROUWD. G. J. van den Berg lm 27 ir on J. Kramer Jd 21 Jr: H. Heemskerk gesch. 22 Jr en W. Stouten jd 19 Jr; R. w. van der Hoogt lm 34 Jr en H. de Ridder Jd 34 Ir; J. Klein Jm 26 Jr en J. Janssen Jd 28 Jr; J. A. Slerag Jm 34 Jr en C. J. van Leeuwen Jd 23 Jr: J. van Sonsbeek jm 30 Jr en E. Anker Jd 19 Jr; C. J. A. Zandvliet jm 26 Jr en A. E. M. Walter jd 20 ir; H. Kroeze Jm 20 Jr en H. Haan Jd 20 jr; C. J. Verbiest Jm 2 6Jr en G. M. van Duppen Jd 22 Jr; T. J. Schröder Jm. 20 jr en E. Teunlssen Jd 19 Jr; J. Breukhoven Jm 27 Jr en A. van Leeuwen Jd 25 Ir; J. Kluit jn\ 28 Ir en E. C. Jordan gescn. 2® Jr; J. A. Casteleyn Jm 35 Jr en II. Dreef 1d 30 Jr; J. Barendse Jm 30 Jr en C. J. van Denderen Jd 26 Jr; T. van Leeuwen Jm 23 Jr en J, van Leeuwen jd 24 Jr.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 3