PANDA EN DE PROFESSOR Kerkelijk Leven Euwe verliest van Botwinnik fondest! RECHTZAKEN fFal er in Indië gebeurt Officiële publicatie Radio-programma VRIJDAG 5 MAART. Prinses Juliana ere-voorzitster VAN HET NEDERLANDSE COMITÉ „UNAC". Het Nederlands comité „United Na tions Appeal for Children" (Ver. Na- helpen het kind) deelt ons me de, dat H.K.H. Prinses Juliana zich bereid heeft verklaard het ere-voor- zitterschap van dit comité te aan vaarden. De radiotoespraken van de voorzitter van het comité, prof, rar R. Kranen burg, en van Bernard Person uit Lake Success op 'Zondag j.l., hebben een stroom van brieven en geld opgeleverd. Velen bleken bereid, een dag loon of salaris af te staan ten behoeve van de millioenen kinderen over de ge hele wereld, 'die verhongeren. De op roep van de verenigde naties „Give one day" (Geef een dag) blijkt ook in ons land gehoor te hebben gevonden. Het Nederlandse Comité van Actie is als volgt samengesteld: Bestuur: Prof. mr R. Kranenburg, voorzitter Eerste Kamer, voorzitter; mr Ch. N. J. H. Hustinx, burgemeester van Nijmegen, vice-voorzitber; mej. mr M. Tjeenk Willink, secretaresse Ned. Ver. voor Maatschappelijk Werk, le secr.; F. S. Noordhof f, lid gemeenteraad Haarlem, 2e secr. Leden: Ds P. Fagel, bestuurslid van de Ned. Jeugdgemeen schap; dr J H. Glastra jan Loon, lid Werkcomité Nationale Commissie tot opname en uitzending van kinderen; mr J. van Heuven, administrateur van de afd. Volksgezondheid van het Mi nisterie van Sociale Zaken; R. A. Jong bloed, secretaris van de Stichting van de Arbeid; mevr. mr B. J. A. de Kan ter-Van Hettinga Tromp, presidente van de Commissie van moeders en op voeders van de VIRO, tevens vertegen- woordigster van de Ver. voor Interna- tionale Rechtsorde; mej. dr N. A. M. Klompe, vice-voorzitster Unie v. Vrou welijke Vrijwilligers; D. Q. R. Mulock Houwer, dir. van het Nat. Bureau voor Kinderbescherming; dr J. W. Note- boom, burgemeester van Voorburg en E. A. Schuttenhelm, directeur Natio naal Hoofdkwartier Kath. Jeugdbewe ging. Het comité doet nogmaals een be roep op ons volk, niet echter, te blijven in deze internationale inspanning, om de nood te lenigen van millioenen on schuldige slachtoffers van de wereld oorlog. Het geld kan per postwissel worden verzonden ol worden overgeschreven op postrekening no. 9600 t.n.v. het Ned. Comité „Unac". MOTIE VAN DE AMSTERDAMSE STUDENTEN. Solidair met Tsjechische collega's. Tijdens de gistermiddag gehouden vergadering van studenten van de juri dische faculteit der Amsterdamse Ge meente Universiteit is met alg. st. de volgende motie aangenomen: „De juri dische faculteit der Amsterdamse stu denten verklaart zich solidair met de Tsjechoslowaakse studenten in hun strijd tegen de hernieuwde beknotting van de universitaire vrijheid en schen ding van de fundamentele rechten van de mens. en spreekt haar bewondering uit voor hun houding tijdens de jongste crisis. DELFT EN WAGENINGEN SOLIDAIR. Ook de Unie van de „Societas Studio- sorum Reformatorum", die een congres in Delft hield, heeft een motie aange nomen, waarin o.a. wordt uitgespro ken, dat zij zich één weet met de Tsjecho-Slowaakse hoogleraren en stu denten in hun reohtvaardige strijd, dat zij oproept tot meer en diepere bezin ning op het karakter van deze bedrei ging van vrijheid en recht, en dat zij telegrafisch kennis zal geven van haar diepe verontwaardiging aan de Neder landse Studentenraad. Voorts bericht het Wageningse co mité ons, dat het. met instemming van de besturen der Wageningse studenten organisaties, zijn adhaesie betuigt met de stryd der Tjsechische studenten. Het comité spreekt zijn afkeuring uit over de schending der universitaire vrijheden en rechten .aan de Praagse universiteit en betuigt de verbonden heid der Wageningse studenten met hun Praagse collega's. Een aantal hoogleraren, lectoren en studenten heeft deze adhaesiebétuiging onder schreven. Helft van lichting 1948 onder de wapenen KAZERNE'S TE ASSEN STEEDS WIJD OPEN. Ongeveer 1300 jonge mannen hebben gisteren in Assen het burgerpakje ver wisseld voor het khakikleurige uniform, waarin na de oorlog de Nederlandse militair is gestoken. Allen behoren bij het 6e Infanterie- depot. Zij vormen de eerste helft van de lichting 1948. Onder hen be vindt zich eveneens een aantal dienst- plichtingen van oudere lichtingen, dat tot dusver uitstel van opkomst genoten had. Tal van journalisten konden dc op komst in dc kazerne bijwonen. Deze uitnodiging was een uitvloeisel van de woorden van Luit. Generaal mr. H. J. Kruis, die in overweging gaf de kaiêrnedeurcn voor de burgerij wijd open te zetten. Dit gezegde be tekent tevens en hierop werd na drukkelijk gewezen dat de ouders en familieleden der recruten de Asser kazernes te allen tijde mogen bezoe ken. Van deze gelegenheid werd to. dus verre tot teleurstelling der militaire autoriteiten en niet minder van die der jongens, slechts weinig gebruik ge maakt. VERKLARING TSJECHISCHE GEZANT TE DEN HAAG. Hij kan nieuwe regering niet erkennen. De gezant van Tsjecho-Slowakye, de heer S. Ingry verzoekt oris opneming van de volgende verklaring: „De huidige regering van Gottwald verkreeg haar macht door een vooraf overwogen staatsgreep, nauwkeurig voorbereid ln ieder onderdeel en uit gevoerd door de politie en gewapende communistenbenden, tegen de wil van de grootste meerderheid van het Tsjec- cho-Slowaakse volk. Ik kan die rege ring derhalve niet er kennen, t en erken ze ook niet als een legale Ts'jecho-Slo- waakse regering in overeenstemming met de grondprincipes der democratie." EEN COMMISSIE INZAKE DE STATUS VAN ARUBA. Uit de besprekingen, met betrekking tot de status van Aruba, is overeen stemming bereikt over een plan tot in stelling ener commissie, welke advies zal uitbrengen aan de conferentie. Deze commissie zal zijn samengesteld uit Arubanen, Curaeaoenaars en vertegen woordigers der overige eilanden van de Ned. antillen. Er aan toegevoegd zullen zijn Nederlandse adviseurs, terwijl wel licht een lid van de Staten-Generaal als voorzitter met adviserende stem van deze commissie zal optreden. De minister van O.G. zou zich bereid hebben verklaard tot eventuele onmid dellijke benoeming dezer commissie. Als eventuele voorzitter wordt genoemd mr. A. M. Joekes. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Din- teloord K. v. d. Pol te Ede; te Leid- schendam D. Kalmijn te Dreischor; te Oudshoorn (toez.) L. J. G. Veenendaal te Waaxens c.a. (Fr.)te Tjerkwerd L. Luteijn te Peize; te Giessendam (toez.) J. R, Cuperus te Doornspijk; te Veen (N. Br.) (toez.) J. W. v. cl. Linden te Kootwijkerbroek; te Veenendaal (vac. R. de Bruin) L. Kievit te Putten. Aan genomen naar Morra-Lioessens J. H. Bogers, c. nd. en hulppred.. te Utrecht; de ben. tot hulppred. te Wlnssen (Gld.) P. N, Tohsbeek, a.s. em, pred. te Zonne- maire (Z.). Bedankt voor Puttershoek C. A. Helms, cand. te Rotterdam. Geref. Kerken Beroepen te Lands meer K. v. d. Meulen te Kommerzijl; te Halle T. Spilker. cand. te 's-Graven- hage. Evang. Luth. Kerk Benoemd tot tijd. pred. te 's-Gravenhage, ds. J. M. Lindcijer, thans hulppred. aldaar, die deze ben. 1 April a.s. heeft aangenomen. Het wereldkampioenschap schaken. Keres wint opnieuw (Van onze Sch a-akmede werker) Reeds bij de aanvang der tweede ronde was een talrijk publiek aanwe zig, kennelijk aangelokt door de ver wachte titanenstrijd tussen Dr. Euwe en Botwinnik. En ook daarna stroom den de belangstellenden binnen. De hoog gespannen verwachtingen zijn echter niet geheel in vervulling gegaan, want Euwe heeft in een betrek kelijk korte partij van 32 zetten de vlag moeten strijken. Botwinnik opende met d4 en er ontstond een half-Mera- ner verdediging, waarin Euwe op de zesde zet met Lb4 voortzette. Oorspron kelijk ging de strijd gelijk op, en na de 22ste zet van wit bezat Botwinnik een dubbelpion op de e-lijn, welke wellicht in het verdere verloop een aanvalsob- ject voor Euwe zou kunnen worden. In plaats van zijn loper naar g4 te ontwik kelen .hetgeen men algemeen onder het publiek verwachte, trachtte Euwe deze op andere wijze in het spel te brengen. Botwinnik kreeg nu gelegenheid met zijn dubbele e-pion op te rukken en via de d-lijn met zijn toren binnen te drin gen. Hij won een pion. offerde vervol gens tijdelijk de kwaliteit en na de krachtzet 32. Ld5 was verder verweer voor Euwe nutteloos, zodat hij de par tij gewonnen gaf. Uit schaaktechnisch oogpunt verdien de de andere partij, waarin Keres en Smyslov de degens kruisten, feitelijk meer belangstelling. Het was een echte Keres partij, met talloze moeilijke en belangwekkende momenten. Men had wel spoedig de indruk, dat Keres een betere stelling had. maar vermoedde toch niet, dat deze stelling met een vuurwerk tot. een einde gebracht zou kunnen worden. Keres sloeg aan het offeren en even later en passant zij vermeldt .dat Smyslov als gevolg van de problemen in hevige tijdnood was geraakt moest Smyslov opgeven. Na deze resultaten is de stand: Keres 2 uit 2. Botwinnik 1 uit 1. Reshevski Vi uit 1, Smyslov Vz uit 2 en Euwe 0 uit 2. A.s. Maandag om halfzes de derde ronde, met de partijen Smyslov—Bot winnik en ReshevskiKeres. Euwe is dl*» dag vrij. Hier volgen de partijen uit de 2e ronde: Wit: M. M. Bowinnik. Zwart Dr. M. Euwe. 1. d4 d5, 2. c4 e6. 3. Pf3 Pf6, 4. Pc3 c6, 5. c3 Pbd7, 6. Ld3 Lb4. 7. a3 La5. 8 Dc2 De7, 9. Ld2 dc4:. 10. Lc4: e5. 11. 0_0 0—0, 12. Tael Lc7, 13. Pe4 Pe4\ 14. De4: a5, 15. La2 Pf6. 16. Dh4 e4, 17. Sportsplmters Woensdag 17 Maart zal Ir A. van Emmenes in „Rniimzioht" een lezing houden voor de Leidse soheidsrechters vereniging. Op 3 April vindt te Leicester een voetbalwedstrijd plaats tussen Engelse en Nederlandse studenten. De match zal deel uitmaken van het programma van het jaarlijkse studentencongres, dat van 31 Maart tot 8 April te Lei- cester wordt gehouden. In een wedstrijd voor het mili taire drie landen tournooi speelde het Franse leger te am met 11 gelijk tegen het Belgische militaire team. Het Belgische koppel BruneelDe Kuysscher won met 1 ronde voorsprong de Gentse Zesdaagse. Onze landgeno ten Arie van Vliet-Middelkamp staak ten de strijd kort voor de aanvang der laatste sprints. De Rode Duivels speelden in Brussel een oefenwedstrijd tegen de Zwitserse club F. «C. Eiel, welke ont moeting de Belgen met 21 wonnen. Pe5 Le5:, 18. de5: De5:, 19. Lc3 De7, 20. f3 Pd5, 21. De7: Pe7:, 22. fe4: b6, 23. Tdl Pg6, 24. Td6 La6, 25. Tf2 Lb5, 26. e5 Pe7. 27. e4 c5. 28. e6 f6. 29. Tb6: Lc6, 30. Tc6: Pc6:, 31. e7 Tf7. 32. Ld5 zwart geeft op. Wit: P. Keres. Zwart: W. Smyslov. 1. c4 Pf6, 2. Pf3 c6, 3. Pc3 d5, 4. e3 g6, 5. d4 Lg7, 6. cd5: Pd5: 7. Lc4 0—0, 8 0—0 b6, 9. Db3 Pdc3;, 10. bc3: La6, 11. La3 Lc4:, 12. Dc4: Te8, 13 e4 b5. 14. Db3 Pd7, 15. c4 Tb8, 16. Tadl Da5, 17. c5 b4, 18. Lb2 e5, 19. Pg5 Te7, 20. f4 ed4:, 21. f5 Pc5:t 22. Dh3 h5. 23. f6 Lh6, 24. fe7: Lg5:, 25. Df3 f6, 26. Ld4: Pd7. 27. h4 zwart geeft op. TAFELTENNIS. HENNY VAN WOEZIK OP BEZOEK BIJ DE SLEUTELS. Zondag 7 Maart zullen in het lokaal van de Sleutels zeer bijzondere wedstrij den gespeeld worden. De Haagse T.T.V. „D.T.S." zal die dag een bezoek bren gen en de drie sterkste dames en ne gen sterkste heren van deze vereniging zullen wedstrijden spelen tegen de bes te Sleutelspelers (sters). Onder de D.T.S.-dames bevindt zich o.a. Henny van Woezik. die onlangs werd opgesteld in het Nederlandse da mesteam op de open Nederlandse kam pioenschappen. Daarna werd zij met Margo van Wijk en Tineke de Zeeuw uitgezonden naar de Wereldkampioen schappen te Londen. De wedstrijden vangen aan om half drie. Competitie-uitslagen Sleutels 2Batswingers 5 (heren 2e kl.) 46; Sleutels 1Treffers 1 (heren 2e kl.) 4—6; Sleutels 2—Te Werve 1 (dames 3e kl.) 46 De massakamp De SleutelsDe Ja gers (Den Haag) eindigde in een 346 overwinning voor De Sleutels. Zaterdagmiddagcompetitie K.N.V.B. PROGRAMMA VOOR MORGEN: 3e klasse: ARCOranje Wit; Capel- le—VVGZ. 4e klasse: ONVSemper Altius; JAC Omas; s-Gravenz. S.V.—Leiden. Bekerwedstrijden ValkenboysPTT; Klokketoren Boys —Ter Leede. BILJARTEN. KAMPIOENSCHAP EERSTE KLASSE DRIEBANDEN. Gistermiddag werden in Rotterdam de eerste wedstrijden gespeeld om het kampioenschap van Nederland eerste klasse driebanden. Aan dit kampioen schap neemt ook de Leidse biljarter L. J. G, Teegelaar deel. Voor de eerste ronde verloor hij van de Belg ^Boeken met 5037; de 2e ronde bracht* Teege- laai; het er beter af en zegevierde over Van Gils uit Breda met 5038 (gem. 0.609, h.s. 4). DE „CARAMBOLE" 25 JAAR. De Leidse biljartvereniging de „Ca rambole" bestaat in September as. 25 jaar. Ter gelegenheid van dit jubileum heeft zij nederlaagwedstrijden uitge schreven. waaraan 16 verenigingen met liefst 42 vijftallen zullen deelnemen. Binnen afzienbare tijd vangen deze ont moetingen aan. De prijsuitreiking zal plaats viruden op een officiële receptie. DISTRICT LEIDEN N.B.B. Om de Amstclbeker. Het resultaat van de kwart-eindstrijd luidt: Royal INoorden I 26: O.S.L. 2 Poort v. Cleef 3 26; OSL 2OSL 3 08; Noorden 3Noorden 4 26. De halve eindstrijd gaat nu tussen Noorden IPoort v. Cleef 3 op Woensdag 10'Mrt. bij D.V.S. en O.S.L. 3—Noorden 4 op Vrijdag 12 Maart bfj Poort van Cleef. Ingezonden Mededeling prodeht Flinke tube 30 et. groote tube 45 ct. FEUILLETON Mijnheer MelviVs wonderlijke fantasie door W. H. LANE CRAUFORD 61) „Dat weet ik. maar ik wil een andere, eh de kleur van deze bevalt me niet." Zij slikte en, de pop tegen zich aan gedrukt. liep ze de kamer uit. Zij scheen blij te kunnen ontsnappen en Michael hoorde een lulde snik toen ze in de gang kwam. Er was een gedwongen stilte in de kamer. „En wat heeft dat allemaal te bete kenen?" vroeg de verbijsterde Henry. Het duurde geruime tijd voordat hU antwoord kreeg. Jane stond zwijgend voor zich uit te staren en Geoffrey en John keken hem met open mond aan. „Jane heeft de pop van Bunty ge broken." Het was John, die dit mededeelde. HU sprak echter nogal onduidelijk en zei: „Jane heeft haar eigen pop gebroken, bedoel Je." „Bunty haar pop." Deze bevestiging kwam van Geoffrey, hij voegde er aan toe: „ZU heeft de pop uit een la ge haald in de kamer van Bunty.' Henry keek Jane met opgetrokken wenkbrauwen aan. „Heb Je die pop uit Bunty's kamer gehaald?" Zij antwoordde gemelijk: „ZIJ is te groot om met poppen te spelen.' Henrv begreep er nog steeds niets van. „ZU speelt natuurlijk niet met poppen", zei hij streng. „Ik denk, dat ze deze heeft bewaard om haar aan jou to geven, alsje een zoet meisje was geweest." „Nee." klonk het nijdig. ,.dat is niet waar. want Ik heb haar de pop ge vraagd." 4 „Maar Je bent geen zoet meisje ge weest," antwoordde Henry. „ZU speelde met de pop" Jane trok minachtend haar neusje op „en ze was verschrikkelijk kwaad op mij, toen ik het zag." „Het is haar pop," zei Geoffrey, „waar om mag ze er dan niet mee spelen?" Jane lachte spottend. '„Maar hoe komt zU a&n pop? vroeg Henry verwonderd. „Die heeft ze van het Kerstmannetje gekregen," lichtte Geoffry hem in. „Dat is niet waar," zei Jane honend. „Wel waarl" Er ontstond een hevige woordenwis seling. Jane hield vol dat het kerst mannetje geen speelgoed gaf aan vol wassenen en Geoffrey was er niet van af te brengen, dat hij het in dit geval wel had gedaan, omdat Bunty het hem zelf had gezegd. Henry maakte vanzyn autoriteit gebruik om dit gesprek te beëindigen toen het dreigde in een vechtpartij over te gaan. Dit gelukte hem slechts met veel moeite, maar er kwam redding toen Bunty opnieuw in de kamer kwam. Geoffrey vergat het i handgemeen en hij schreeuwde tot Bunty: „Heb je die pop niet van het kerst mannetje gekregen?" Zij werd vuurrood. „Ik heb een an dere pyama in uw kamer gelegd." zei ze, zich tot Henry wendend. Maar Geoffrey was niet zo gemakke lijk van zijn stuk te brengen en hij her haalde zijn vraag zo luid en zo drin gend mogelijk. „Ja. Ja, Je hebt gelijk." zei ze haas tig. Geoffrey keek Henry zegevierend aan, maar deze fronste zijn wenkbrauwen. Het was Verkeerd, kinderen op 'n leef tijd, dat ze zo voor indrukken vatbaar waren, te bedriegen. Hij had zeer stren ge principes op dat gebied. Maar de kinderen zouden spoedig niet meer aan zijn zorg zijn 'toevertrouwd; de ver antwoording voor hun opvoeding zou op andere schouders komen en daarom stelde hU zich tevreden met Bunty te bedanken voor de pyama. Hij draaide zich om en wilde de kamer verlaten. Maar toen viel het hem in, dat dit de laatste maal was, dat hij de kinderen zag, dat het de kinderen waren van zijn overleden zuster en hy aarzelde. Hij voelde zich vreemd sentimenteel en hU ging de kamer weer binnen. „Goeaenaoht, Jane." Hii kuste haar en streelde haar hoofdje. ZU keek ver wonderd; hij had haar. nog nooit zo lief gcedennacht gezegd. Zij leidde hieruit af, dat haar optreden van zo juist in zijn smaak was gevallen. „Goedermacht, Nibs." Hij bukte zich en kuste John. Hij streelde Paddy, die voor zijn voeten liep. „Goedenacht, Paddy." Hij streelde Paddy; hij had nog nooit zoiets gedaan en de kinderen keken verbaasd toe. „Goedenacht, Geoffrey." Geoffrey voelde er niets voor om gekust te worden. HU vond zich te groet voor dergelU'ke gevoelsuitingen en bovendien ging hij in het geheel niet accoord met Henry's optreden tegenover Jane. Hij had haar niet slechts niet gestraft voor het breken van Bunty's pop, maar hij had haar -zelfs gelief koosd. Henry voelde zich gekwetst door dit gebrek aan hartelijkheid bU de jongen, hU zuchtte en verliet de kamer, „Ik ben verwonderd over Bunty," zei hij, toen hij terug was in zijn kamer. Michael keek hem aan. (Wordt vervolgd) HAAGSE BIJZ. GERECHTSHOF. 10 jaar geëist tegen v.m. vaandrig uit Oegstgeest De vaandrig der Staatspolitie J. M. Zitman uit Oegstgeest was volgens ge tuigenverklaringen in de bezettingstijd zo kwaad nog niet geweest. Zijn colle ga's van de politie te Leiden, waar hij dienst deed, waren goed over hem te spreken, want men had nimmer moei lijkheden met hem ondervonden, en verraad had hij niet gepleegd. Dat de adv. fiscaal gisteren toch een zware straf tegen Z. eiste kwam, om dat Zitman een actieve rol had ge speeld bij tyet opsporen van onderdui kers en bij de S.S. was gegaan. De verdachte bekende de feiten, waarna de adv. fiscaal, mr. Braun te gen hem 10 jaar gevangenisstraf met aftrek van preventief eiste. Als getuige décharge had de hoofd rechercheur bij de C.C.D. te Leiden ver teld, dat verdachte zich zeer gunstig had gedragen toen deze bij zijn dienst werk zaam was in 1941. Daarop vestigde ook de raadsman, mr. T. J. Trapman de aandacht, die betoogde dat verd. uit een volkomen N.S.B.-gezin kwam. en graag militair had willen worden, het geen door de oorlog werd verhinderd. Door de propaganda van gen. Seyffart had hij zich bij de S.S. gemeld, omdat hy tegen het communisme wilde vech ten. BU de politie had hij het ongeluk in de groep van de schurken Hofman en v. Egmond terecht te komen, die hem op het verkeerde pad brachten. PI. verzocht een clemente straf, ook terwille van het gezin van verd. Maandag installatie der Interim-regering Maandag a.s. zal te Batavia de Fe derale Interim-regering worden geïn stalleerd. Sluiting der conferentie te Bandoeng Ingezonden Mededeling Cachets (Mijnhardtjes)l Bij kou, griep en pijn, zullen zij Uw' snell^Telgerwijn^Doos^st^jo^et. WEST-JAVA HEET VOORTAAN „NEGARA PASOENDAN". De staat West-Java zal voortaan „Negara Pasoendan" heten, en niet „Negara Djawa Barat", aldus wordt uit Bandoeng gemeld. Heden is het voorlopige parlement van de Negara Pasoendan uiteengegaan, hetgeen dus automatisch het einde is van de der de West-Java conferentie. Het parlement nam by accl. een motie aan. waarin werd voorgesteld, voor de staat de nieuwe naam aan te nemen. Eveneens werd besloten, een centrale- en een stedelijke commissie in te stellen tot bijstand van de over heid in de bestrUding der woningnood. Tenslotte werd met 25 st. voor een motie-Soejoso aangenomen, waarin de vergadering zich uitsprak voor de volledige erkenning van de op de Renville gesloten overeenkomst, voor al met betrekking tot het artikel over de volksstemming. Aan het slot spraken de Regerings commissaris voor Bestuursaangelegen heden voor West-Java, Hilman Djaja- dinimgrat, en de voorzitter van het voorlopige parlement, de heer Djoearsa- Wiranata Koesoemah aanvaardt benoeming DISTRIBL'TIEDIENST LEIDEN. Na-uitrclklngen bonkaarten. De na-ultreiking van bonkaarten 804 zal plaats vinden voor nlet-zclfverzor- gers te OEGSTGEEST: Vrijdag 12 Maart van 9.30 uur tot 12 uur en van 1 uur tot 3 uur. ROFLOFARENSVEEN: Vrijdag 12 Maart van 9.30 uur tot 12 uur en vau 1 uur tot 3 uur. KATWIJK: Vrijdag 12 Maart van 8.30 uur tot 11.45 uur en van 2 uur tot 3 uur. LEIDEN: Vrijdag 12 Maart van 8.30 uur tot 11.45 uur en van 2 uur tot 4 uur. Voor ZELFVERZORGERS uitsluitend te Leldeu op Donderdag 11 Maart van 8.30 tot 11.45 uur en van 2 uur tot 4 uur. De voorzitter van liet üoofdstembureau, aangewezen ln artikel 34, tweede 'lid, der kieswet, brengt ter openbare kennis, dat zijn besluit d.d 3 Maart 1948, waarbij J. H. Rieraens benoemd U verklaard tot lid van de Raad der gemeente Leiden, van heden af voor een leder ter secretarie dier gemeente (afd. Alg. Zaken) ter inzage ligt. Lelden, 4 Maart 1948. De Voorzitter voornoemd, F. H. VAN KINSCHOT. LEIDSE KORFBALBOND. Programma voor Zaterdagmiddag, lste klasse: N.S.A.Fluks-veteranen. 2de klasse: De DanaïdenOns Eiland II; Vicus Oriëntls 5—Ons Eiland I. AdspirantenVlcus Oriëntis BOns Adspii Eiland. Programma K.N.K.B. Zuid-Holland I: Achilles—H.K.V.; Gvm- naslastenH.S.V.; DeetosHet Zuiden; D.K.C.Spangen; Vlcus OriëntlsOns Eibernest Zuid-Holland IIB: Achilles IIWion: Dlo HagheO.S.C.R.; Het Zuiden IIOns Eibernest II. Zuid-Holland III C: Rozenburg IIDe Algeihene II.. Avantl-Fluks; H.K.V. III— VelQx; Het Zuiden IIIDe Spartaan. Zuid-Holland III D: Fluks II—Succes; Velox IIDo Algemene III. Beslissende dag voor Fluks TOT STAATSHOOFD VAN WEST-JAVA. De heer Wiranata Koesoemah heeft zijn benoeming tot Wali Negara (staatshoofd) van West-Java geac cepteerd, meldt „Antara". Hij deelde mede, dat hij in West-Java meer voor zijn land kan doen dan tot nu toe het geval was, principieel tegen een afscheiding van West-Java van de Republiek te zijn en ten slotte, dat hU zeker zou maken, welke precies de sta tus van West-Java is, alvorens hij zyn functie zal bekleden. HU is er van over tuigd, dat de Republiek geen bezwaar zal hebben tegen zyn aanvaarding van het ambt. 21). „Professor!" riep Panda. „De knikker lost op in deze vloeistof! HU verandert in een soort stroop!" „Ja, ja!" zei de professor boos. „Je moet me niet storen, eh hoe-heet- je? Ik moetHumWkt zei Je? Wat lost op?" „De knikker!" herhaalde Panda. „Dat balletje, dat U versteend hadl Het lost op in deze vloeistof!" De geleerde sprong op en greep naar de fles, die hij zenuwachtig voor zyn gezicht hield. „Ja, werkelijk!" mompelde hy. „Het was een stroopballetje, dat ik door myn uitvinding heb versteenden nu wordt het stroop! Deze vloeistof is dus een tegenmiddel! Die agenten worden dus weer levend, wanneer ik ze met dit goedje behandel! Maar wót zit er ln deze fles? Dat is nu maar de vraag! Ik ben het vergeten! Hm.... wacht es...." De professor greep een dik boek en be gon te bladeren. „Ik heb het!" zei hy plechtig „Ikhad het bestrijdingsmiddel voor die verste ning dus tóch al uitgevonden! Hm. Ik word wat vergeetachtig, geloof ik!" ngstelllng van korfbalminnend Zondag In hi De belani Lelden zal Zondag ln hoofdzaak uitgaan naar dc ontmoeting ln de 3de kl. C. tus sen Avantl en Fluks. Onze stadgenoten hebben slechts geiyk te spelen om kam- Eloen te zUn en hun plaats in de 2de lasse binnen het jaar te heroveren. Zo te zien heeft Fluks een gemakkelijke taak. daar Avantl met Do Algemene II de on derste plaats bezet, maar een kat in 't nauw kan rare sprongen maken. Wanneer onze stadgenoten hun taak echter serieus opvatten, moet het een ruime zege wor den. Onzerzijds rekenen wU daar beslist op. WIJ verwachten Fluks Zondagavond terug als 2de klasseri In de lste klasse speelt V. O. haar laatste thuiswedstrijd tegen Ons Eiber nest. Hoewel belde ploegen niets meer te winnen of te verliezen hebben, kan dit toch een aardige ontmoeting worden, waarby het krachtsverschil zeer gering zal zijn. De Algemene II ls tegen Rozenburg II niet kansloos en heeft de punten hard nodig. In de 3de kl. D. krijgen Fluks n en De Algemene III weinig gelegenheid hun slechte positie te verbeteren. .Vlcus Oriën tls II beeft hier rust, zodat de beslissing voor het kampioenschap nog een week uitgesteld wordt. SCHEEPSBERICHTEN. Sibajak, RotterdamJava, pass. 4/3 Point de Galle. K.NJ3.M. Agina, 3/3 van Hamburg naar Amsterdam; Ispen, 3/3 te Malaga, van Barcelona naar Amsterdam; Cres cendo, 4/3 te Amsterdam van Kopen hagen; ^-lartini, 3/3 van Lissabon naar Leixoes; Stentor, 3/3 van Algiers naar Hoek van Holland; Stuyvesant. 3/3 van IJmuiden naar Dover; Agiena, 3/3 te Hamburg van Bremen; Ariadne, 29/2 te Tel Aviv van Haiva, naar Jaffa; Breda, 4/3 te Paita van Huacho naar Cristobal; Danae, 2/3 van Vigo naar Lissabon; Ganymedes, 2/3 te Puerto Cabello, ko mende van La Guaira gaande naar Curacao; Jupiter, 2/3 van Maracaibo naar Puerto Cabello; Öberon, 2/3 van Glasgow naar New York; Orpheus, 2/3 van Tripolis naar Malta; Trajanus. 1/3 te Tel Aviv van Beiroet. Mij. Nederland Bali, 3/3 van Ba tavia naar Semarang; Java, 4/3 van Singapore te Tandjong Pandan; Lawak, 3/5 van Batavia naar Palembang; Rem- pang, 3/3 van 'Amsterdam naar Mar seille; Roepat. 4/3 van Belawan te Co lombo; Tabinta, 3/3 van Colombo naar Port Said; Celebes, 28/2 te Kaapstad, kwam van New Orleans; Hugo de Groot 3/3 te Rotterdam kwam van Baltimore; Java, 29/2 van Belewan naar Penang; Lawak, 28/2 van Batavia naar Rangoon; Rempang, 3/3 van Amsterdam naar Marseille; Roepat, 29/2 van Belawan naar Colombo; Tabian, 2/3 van Antwer pen naar Amsterdam. Holl.—Oost Afrika LUn Langles Scott, 3/3 te Barcelona, van Genua naar Antwerpen. K.PM. Karossa, 2/3 Kaap St. Vin cent gepasseerd (AmsterdamBatavia). K.H.L. Amstelland, 3/3 te Santos (uitreis); Maasland, 2/3 van Montevideo (thuisreis); Merwede. 3/3 van Buenos Aires (thuisreis); Resero, 27/2 van Montevideo (uitreis). MARKTBERICHTEN LEIDEN, 5 Maart. Veemarkt. Aange voerd: 9 Fokstieren; 2 Slachtdieren; 90 Kalf- en Melkkoeien f. 400—775, handel tam; 149 Varekoeien e.a. f. 300550, tam; 70 Vette koeien; 24 Pinken f. 200 —300, mat; 6 Vette kalveren; 170 Nuch tere slachtkalveren275 Vette schapen; 150 Weideschapen f. 5080, mat; 4 Lammeren; 64 Mestvarkens f. 60—80. tam; 242 Biggen f. 30—60, tam; 32 Paarden f. 150600, mat; 8 Veulens; 11 Bokkeh en geiten f. 15—50, matig. Kaasmarkt, 5 Maart. Prijs per 100 kg. Goudse kaas le soort f. 165—171, 3 par tyen; Leidse kaas le soort f. 162, 1 par ty. Handel matig. VOOR ZATERDAG 6 MAART. Hilversum I (301 M.) KRO 7.00: nieuws; 7.15: ochtendgymnastiek; 7.30: morgengebed en liturgische kalender; 7.45 koorzang; 8.00: nieuws; 8.15: opgewekte muziek; 9.00: voor de vrouw; 9.05: och tendconcert: 10.00: voor de kleuters; 10.15 kamermuziek: 11.00: ziekenbezoek; 11.45: sonate van Mozart; 12.00' Angelus; 12.03: W. Francois, orgel; 12.30: weeroverzicht; 12.33: Orkest zonder naam; 12.05; zonne wijzer13.00: Ned. strijdkrachten: 13.30: Orkest zonder naam; 13.50: film en to neel; 14.10: V. Cornelius, plano; 14.20: Engelse les voor beginners; 14.40: Vaude ville-orkest; 15.15: Jeugdconcert: 15.45: kiosk; 16.00: klanken uit de nieuwe we reld: 16.20: zedenverwildering: 16.30: de schoonheid van het Gregoriaans; 17.00: wigwam; 18 00: planoduo; 18.16: Journa listiek overzicht; 18.30: Ned. Strydkrach- ten; 19.00- nieuws; 19.15: voor Ned. ln Duitsland; 19.30: musettemuzlek; 19.50: barden die binden; 20.00: nieuws; 20.05: de gewone man; 20.12: hoe heet deze plaat? 20.30: lichtbaken; 21.00: negen helt de klok; 22,15: omroeporkest; 22.37; actualiteiten; 22.45: avondgebed en litur gische kalender; 23.00; nieuws; 23.25 24.CO: avondconcert. Hilversum II (415 M.) VARA 7.00: nieuws: 1.15 - orkest Ocraldo; 8.00: nieuws: 8.15: strijdlied: 8.18: lichte klan ken: 9.30: waterstanden; 9.35: muziek v. Debussy; VPRO 10.00 morgenwijding door ds J. Zuurdeeg; 10.20: feuilleton; 10.35: arbeidsliederen; 11,00: voor de continube drijven; 12.00: ensemble H. Kahn; 12.30: weerpraatje; 12.33: orgel en piano; 13.00: nieuws: 13.15: kalender 13.20: Ramblers; 13.50: klanken uit Hawaii; 14.00: het Ne derlandse lied: 14 15: harmonie-orkesten; 15.00: gemeenschapsgronden; 15.15- geva rieerd programma; 16.00: esperanto en de Jeugd; 16,15: amateurs; 16.45: artistieke staalkaart; 17.00: het NVV; 17.10: Radio Philh. Orkest: 18.00: nieuws; 18.15: sport- praatje; 18.30: voor de rijpere Jeugd-, 19.00: O Haskil. plano; VPRO 19 30: het probleem der Russische Kerk; VARA 20.00 nieuws: 20.05: dingen van de dag: 20.15; Vlndobona Schrammel'n; 20.4,5: zang van de maand: 21.15: de documentenoorlog: 21.30: dansmuziek; 22.00: deel III hoor spel .,De vrouw in de mist"; 22.30: Me- tropole-orkest: 23.00: nieuws: 23.15: gro- lijke plaatjes, 11.4524.00; om net wereldschaakkamploenschap'. AGENDA ZATERDAG: Volkshuls; Prof, dr. J. H. Oort over „Zonne-ultbarstlngen", 4 uur nam. N.V. Ned. Electrolasch MIJ.: Alg verg. van aandeelhouders lli uur voorm Stadszaal Padvlndersfllro .Ridders zon der barnas'" l 3/4 eD 3 1/2 uur nam, Stadszaal: Amu6e^lentgezelsrhap• .Haar schuld geboet". R uur nam. ZONDAG. Gerecht 10: Geünieerde Loge v. Theoeo» ptom. ioi uur voorm.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 2