Ex-koning Michael van Roemenië werd gedwongen af te treden Persoonlijke opvattingen in nieuw burgerlijk wetboek uitgesloten Een vijfmogendheden-verdrag schijnt verzekerd WEERBERICHT Gedelegeerden van het Opperbestuur Taak zuiveringsraden bedrijfsleven 1 Juli geëindigd Met een enkel woord 87ste Jaargang VRIJDAG 5 MAART 1948 No. 26329 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B W Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VCK>R LEIDEN EN OMSTREKEN f3.90 per 3 maanden; 30 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 57055 15 Maart Marshall-conferentie te Parijs Om de Engelse en Franse delegatie de gelegenheid te geven de door de Bene lux voorgestelde tekst nauwkeurig te be studeren is de volgende bijeenkomst der Brusselse conferentie op hedenmiddag gesteld. Gladwyn Jebb, de Engelse leider, wordt dan ook verwacht. Naar te Brussel verluidt, gaan de con crete voorstellen van de Benelux voor een West-Europese unie veel verder dan de beginselen van het verdrag van Duin kerken en het inter-Amerikaanse ver drag van wederzijdse bijstand. In het voorstel van de Benelux wordt om wederzijdse hulp gevraagd en een vreedzame bijlegging van alle mogelijke geschillen tussen de ondertekenaars. Geschillen zouden vermoedelijk .aan het Internationaal Gerechtshof te 's-Gravenhage worden voorgelëgd. Volgens waarnemers te Brussel heb ben de voorstellen te Washington een gunstige indruk gemaakt. Naar verluidt, gaat ook het ontwerp verdrag, dat door Jebb aan de conferen tie zal worden voorgelegd en het resul taat is van de laatste besprekingen tus sen Engeland en Frankrijk, verder dan het oorspronkelijke plan. Nog wordt gemeld: De landen der Benelux-groepering zijn voorstander van het sluiten van een re gionale overeenkomst, gebaseerd op de artikelen 52 en 53 van het Handvest der VN. Naar verluidt, zou het verdrag tus sen de Beneluxlanden en Engeland en Frankrijk gelden voor een tijdsduur van 50 jaar. Multilaterale verdragen zullen noodzakelijk zijn voor de verwezenlij king van de economische doeleinden, welke men zich heeft gesteld en waar van sprake is in hoofdstuk 9 van het Handvest der VN. Voor de samenwer king op cultureel gebied zullen bilaterale verdragen voldoende zijn. Vermoedt wordt, dat de vorming van het nieuwe verdrag vrij snel haar beslag zal krijgen en dat men hier mede Zaterdag of Zondag gereed zal zijn. Onmiddellijk na of voor de con ferentie van 15 Maart te Parijs zul len de ministers van buitenlandse za ken der vijf landen op korte termijn bij elkaar komen om de laatste hand te leggen aan de tekst van de over eenkomst en zullen de documenten getekend worden. De Brusselse morgenbladen brachten heden het bericht dat tijdens de confe rentie niet over militaire aangelegenhe den zal worden gesproken. Onze infor maties zijn daarmee in overeenstem- Waarschuwing aan Duitse politieke leiders SPOED NOODZAKELIJK. De Duitse politieke leiders te Frank fort hebben de tot nu toe ernstigste Brits-Amerikaanse waarschuwing gekre gen tegen de mogelijke catastrofale ge volgen van een verder uitstel in de vi tale wetgeving, die thans bij de bizonale economische raad in behandeling is. Generaal Mac Ready, de Britse vice- voorzitter van het bizonale geallieerde controlebureau, zei tot de Duitse leiders: „Gjj weet hoe de internationale toestand zich ontwikkelt. Indien gij de wetten, die nodig zijn om uw land te redden, niet binnen de volgende paar weken aanneemt, is het wellicht te laat". Belangrijke wetsontwerpen als die op de prijsbeheersing en distributie waren maanden opgehouden. Men moest zijn tijd niet verknoeien aan „ideologische kibbelarijen". De voorzitter van de bizonale econo- miséhe raad noemde de bijeenkomst la ter de zwartste dag in de geschiedenis van de raad". De christen-democraten ontvingen de waarschuwing met reserve en verklaarden haar nader aan een zorg vuldige bestudering te onderwerpen. De sociaal-democraten zeiden, dat het op houden der wetsontwerpen niet te wy- ten was aan ideologische kibbelarijen, maar aan opzettelijke obstructie van be langhebbenden, die gevaar zouden lopen,- indien er een gecontroleerde toewijzing van schaarse industriële producten en Voedsel zou worden ingevoerd. De woord voerder van de kleine „centrumpartij verklaarde, dat alle aanwezigen de juist heid van de kritiek tot him schande moesten erkennen. Communisten geen toegang meer in Canada De Canadese regering heeft besloten communisten de toegang tot het' land te verbieden, zo wordt te Ottawa ver nomen. De regering heeft deze stap reeds enige tijd overwogen in verband met het aantal leden van uiterst-linkse vakverenigingen, dat uit de V.S. het land binnenkomt. Naar verluidt, zullen niet onmiddel lijk stappen worden genomen om com munisten, die reeds in Canada zyn, het land uit te zetten, doch verwacht wordt, dat tijdelijke verblijfsvergunningen van communisten niet worden verlengd. In de V.S. is de toegang voor com munisten reeds verboden. NOG WEINIG VERANDERING. De Bilt verwacht tot morgenavond: Weer lichte vorst in de nacht en na het optrekken van de mist flink oplo pende temperaturen. Weinig wind. 6 Maart. Zon op: 7.16 uur; onder: 18.28 uur. Maan op: 6.09 uur; onder: 13.20 uur (L. K.) Hoogwater te Katwijk te 0.59 en 13.33 Uur. ming, aldus onze Brusselse correspon dent. Naar wij vernemen zal met deze besprekingen worden gewacht tot Mont gomery binnenkort' een bezoek aan Bel gië heeft gebracht. De Britse minister van buitenlandse zaken. Bevin, heeft in een boodschap aan zijn Franse collega Bidault ter ge legenheid van de jaardag van de onder tekening van het verdrag van Duinker ken verklaard: ,,De gebeurtenissen in het afgelopen jaar hebben naar mijn mening aange toond, dat wij nog hechter hebben ge bouwd dan wij ons bewust waren en dat, naarmate het jaar vorderde, dit ver drag steeds noodzakelijker werd voor de vrede en de stabiliteit in Europa." Een woordvoerder van het Franse mi nisterie van buitenlandse zaken heeft bevestigd, dat de tweede zestien-landen- conferentie ter bespreking van het plan- Marshall definitief op 15 Maart te Pa rijs zal beginnen. De conferentie zal een tweeledig doel hebben. In de eerste plaats zal het streven naar samenwer king tussen de Marshall-landen onder ogen worden gezien en verder zal wor den besproken, welke vorm een perma nente organisatie voor economische hulp in Europa zal aannemen. Finland en de Sovjet-Unie HET ZAL WEL TOT ONDERHANDELEN KOMEN. Een woordvoerder van het Finse mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft verklaard, dat het waarschijnlijk is dat Finland zich bereid zal verklaren met de Sovjet-Unie onderhandelingen te be ginnen over een verdrag voor militaire bystand. Hü voegde daaraan toe, dat de president en het parlement echter het laatste woord hebben. De parlementsfractie van de Zweedse volkspartij in Finland heeft de presi dent meegedeeld, dat zij geen bezwaar tegen onderhandelen heeft. Ook de an dere partijen zouden de president giste ren haar antwoord meedelen, doch zij konden nog niet tot een beslissing ko men en zullen vandaag verder vergade ren. Volgens de grondwet moet de pre sident de toestemming van alle par tijen hebben alvorens de regering met onderhandelen kan beginnen. De sociaal-democraten gaven te ken nen, dat het voor Finland niet mogelijk is onderhandelingen te weigeren, te meer daar geen gegevens beschikbaar zijn over de voorwaarden van het voor gestelde verdrag. Bij de onderhandelin gen. aldus de verklaring van de sociaal democraten, moeten wij er echter van uit gaan, dat ons volk zijn neutraliteit wenst te handhaven en dat de grote vredelievende meerderheid tegen toe treding tot een blok is. Geruchten omtrent gulden-devaluatie krachtig tegengesproken Inplaats van Collegiaal Orgaan Hij erkent abdicatie niet Ex-koning Michael van Roemenië heeft te Londen een verklaring afge legd. waarin hü zegt. dat men hem toentertijd gedwongen heeft af to tre den en dat hij zich daarom niet ge bonden acht door de ondertekening van de acte van abdicatie. Deze acte is mij onder pressie voor gelegd door een regering, die de wil van het Roemeense volk niet vertegenwoor digt en welker macht is verkregen en wordt in stahd gehouden door een vreemde mogendheid, waarbij doormid del van terreur de democratische poli tieke leiders,' die het vertrouwen van het volk genieten, verwijderd zijn. Deze re gering heeft internationale verbintenis sen geschonden, die haar verplichtten de politieke vrijheden van de Roemeen se natie te eerbiedigen. De opheffing van de 'monarchie vormt een nieuwe gewelddaad in het raam van de politiek van dienstbaarheid van Roemenië. Daarom stel ik het op prijs te ver klaren, dat ik my in geen enkel opzicht gebonden acht door de mij opgedrongen acte. Vertrouwend in de toekomst en on verbreekbaar verbonden met het lot in het Roemeense volk. ga ik voort al mijn toewijding en al mijn krachten in dienst te stellen van het Roemeense volk. Ex-koning Michael van Roemenië heeft nog verklaard, dat prinses Anne en hij ,4n de naaste toekomst" in De nemerken in het huwelijk hoopten te treden. LABOUR BEHOUDT OPNIEUW PARLEMENTSZETEL. De Britse Labourpartij heeft by een tussentijdse verkiezing to Wigan de la gerhuiszetel van deze plaats behouden. De labourcandidaat verwierf 28.941 stemmen, terwijl zijn conservatieve te genstander 17.466 stemmen verkreeg. Twee andere candidaten. onder wie een communist, verloren hun borgsom, daar zij het minimum aantal stemmen niet wisten te behalen. Bij de 38 tussentijdse verkiezingen, die thans sinds de algemene verkiezingen van 1945 zijn gehouden, heeft de La bourpartij slechts één maal een zetel verloren aan de conservatieven. Nauwelijks is het erge koude weer voorbij of overal op het platteland gaat de boer weer naar zijn akkers om de grond gereed te maken voor de ontvangst van nieuw zaad. De paarden trekken weer voor na voor. Een zegsman van de Britse ambas sade te Brussel, heeft gistermiddag categorisch de geruchten tegenge sproken, volgens hetwelk de Britse delegatie bij de Vyflandenconferentie te Brussel zou heoben voorgesteld in hel kader van een Westerse Unie het pond sterling, de Nederlandse gulden en de Belgische franc gclyk- tydig te devalueren. Zulks werd als „zuivere nonsens" betiteld. De Belgische Minister van Finan ciën verklaarde aan een redacteur van Belga dat een herziening van de pariteiten in het onderhoud, tussen Spaak, Sir Georges Rendel en min- nister Eyskens Woensdagavond j.l., zelfs niet aangeroerd is. Ook het Belgische Ministerie van I Buit. Zaken heelt de geruchten i krachtig weerlegd. DE HEREN VAN VREDENBURCH EN NEHER MET RANG VAN MINISTER. Naar wy vernemen is binnenkort dc benoeming van de heren Van Vre denburch en Neher tot gedelegeerden van het Opperbestuur in Indonesië te verwachten, met gelyke rang en waardigheid als ministers. Zoals men weet was het aanvanke lijk de bedoeling een Collegiaal Or gaan in 't leven te rcepen om de Luit. G.-G. bij te staan bij de uitoefening van het algemeen bestuur teneinde zijn Nog 14 „Fireflies" voor Marine-Luchtvaartdienst De Nederlandse regering heeft bij de „Fairey Aviation Company" in Enge land 14 „Firefly"-vliegtuigen besteld. Zij vormen een aanvulling van de 65 „Fireflies", welke de Marine-Lucht vaartdienst thans bezit. De nieuwe order betreft de „Firefly IV", een verkenningsjachtvliegtuig, dat in Engeland ook meegevoerd werd op vliegdekschepen. De „Firefly IV" is ook in gebruik bij de Engelse en Canadese marine. SKOGHAUG-WRAK THANS GEÏDENTIFICEERD. Het wrak van de kort voor Kerstmis 1947 voor de Nederlandse kust door ont ploffing vergane schip, is als dat van de Skoghaug geïdentificeerd. Het ligt 216 mijl (bijna 4 km) Westelijk buiten de geveegde vaarweg ter hoogte van IJmui- den. Deze maand hoopt de RY 2 van de Kon. Marine ter plaatse een duikerson- derzoek in te stellen. Kees Broekman, de bekende schaatsen rijder, die uit Oslo teruggekeerd is, is door de bevolking van De Lier. zyn woonplaats, op hartelijke wijze gehul digd. Burgemeester Nieboer feliciteert hem met de behaalde overwinningen. Het verschoningsrecht van de journalist Wij ontlenen aan de Memorie van Antwoord op het voorlopig verslag der Eerste Kamer over de Begroting van Justitie, dat in geen enkel opzicht vrees behoeft te bestaan, dat persoonlüke opvattingen van de ontwerpen van het nieuwe burgerlijk wetboek ten aanzien van beginselquaesties zullen overheersen. Voor prof. Meyers is dc büdrage tot de behartiging van het algemeen be lang, welke in een vernieuwing van de burgerlijke wetgeving is gelegen, het enige richtsnoer. Een voorziening is in overweging, waardoor aan met Nederlanders gehuw de vrouwen, die niet-vijandelijk vreem deling zijn, het Nederlanderschap zal worden toegekend. Het is de bedoeling, dat de zuiverings raden voor het bedrijfsleven op of om streeks 1 Juli 1948 hun taak zullen heb ben beëindigd en dat de Centrale Zui veringsraad nog in de loop van dit jaar met zijn bekrachtigingsarbeid gereed zal zijn. De wederopneming van politieke de linquenten in de maatschappij na de bestraffing, dient langs wegen van ge leidelijkheid te geschieden. In het al gemeen heeft deze wederopneming een gunstig verloop 'gehad. Weinig heil ver wacht de minister van een grootse cam pagne, die er op gericht moet zijn het publiek van de noodzakelijkheid van de wederopneming van de politieke delin quenten in de maatschappij te overtui gen. De vervolging van collaborateurs, te wier aanzien op grond van de jurispru dentie der bijzondere hoven kan worden verwacht, dat een vrijheidsstraf zal worden opgelegd, zal onverminderd voortgang vinden. Indien na de ophef fing der politieke recherche-afdelingen collaboratie per 1 Juli 1948 nog opspo ringsonderzoeken in deze noodzakelijk mochten blijken, zullen deze worden opgedragen aan de normale opspo ringsorganen. Het Beheersinstituut heeft volgens de ministers haar uiterst moeilijke taak met grote bekwaamheid en in het algemeen ook niet zonder voortvarendheid ver vuld. Inzake de rlchtlfjrffen voor de ontvü- anding zal binnenkort een beslissing worden genomen. Een ontwerp van wet tot regeling van de organisatie der politie, verkeert in een vergevorderde staat van voorbe reiding. Het in 1939 uitgebrachte rapport van de indertyd door het bestuur van de Ned. Journalistenkring ingestelde com missie betreffende het verschonings recht van de journalist is de minister bekend. Zyn definitief oordeel met be trekking tot dit onderwerp zou hy willen opschorten, totdat de commis sie van advies inzake nadere wcttc- lyke regeling van het perswezen, van welke commissie prof. mr W. P. J. Pompe voorzitter is, haar verslag zal hebben uitgebracht. zware taak te verlichten en zijn ver antwoordelijkheid mede te dragen. Dit werd aangekondigd in de regeringsver klaring van 23 September van het vo rige jaar aan de Tweede Kamer. In de regeringsverklaring van 13 Januari van dit jaar werd het Collegiaal Or gaan opnieuw ter sprake gebracht. Toen verklaarde de regering dat het Collegiaal Orgaan vooral zou moeten worden gezien als een instelling tot vergemakkelijking van de goede ver standhouding tussen Den Haag en Ba tavia en tot versteviging van het con tact tussen Nederland en Indonesië. In dit orgaan zouden vraagstukken van algemeen bestuur van Ned. Indië col legiaal behandeld worden, voorzover zü tevens de algemene belangen van het Koninkrijk raken. In deze geest en tevens om te voor komen, dat de indruk zou worden ge wekt alsof het Collegiaal Orgaan de aan de voorlopige federale regering toegedachte taak minder belangrijk zou maken en op het gebied der in wendige aangelegenheden zou optreden heeft de Nederlandse regering na voortgezette gedaohtenwisseling met de Indisohe regering en met de heren Neher en Van Vredenburch thans voorlopig deze oplossing gekozen, dat de heren Neher en Van Vredenburch worden aangewezen als „gedelegeerden van het opperbestuur" om met de Landvoogd overleg te plegen, telkens 'wanneer dien£ algemeen bestuur de al gemene belangen van het Koninkrijk raakt. Wanneer deze regeling aldus tot stand mocht komen, zou het in de bedoeling liggen, het betreffende K.B. aan de Staten-Generaal mede te delen en by suppletoire begroting de nodige gelden aan te vragen. Benesj moet volstrekte rust houden VERKIEZINGEN IN DE HERFST! Van de zjjde van het Tsjecho-Slo- waakse ministerie van voorlichting wordt verklaard, dat de artsen van president Benesj hun patiënt volstrekte rust hebben bevolen. Intussen gaat de zuivering met grote snelheid verder. De wachten aan de grens zün aanzienlijk versterkt, daar velen trachten te emigreren. Een 170 personen zou het reeds gelukt zijn Beie ren in te komen. Jan Masaryki de partijloze minister van Buitenlandse zaken in het Tsjecho- Slowaakse kabinet, heeft verklaard, dat zijn hart ineenkrimpt, wanneer hij hoort van personen, die zijn begonnen met het verzet tegen het nieuwe bewind. „Verzet tegen Hitier ja, doch verzet tegen ons eigen bloed, tegen onze eigen broeders, tegen onze eigen republiek dat nooit". Hij zeide er van overtuigd te zijn, dat hij in zijn leven geen oorlog meer zou zien. Masaryk noemde Duitsland „onze eeuwige vijand". Hü zeide een verenigd Duitsland, dat deel zou uitmaken van het Europese gemenebest te wensen. „Het verbond met de U.S.S.R. is voor ons een gunst," zo zeide Masaryk. ..en wü moeten dankbaar zün, dat de Sov jet-Unie ons veroorlooft aan haar zijde te staan". Over „partüloos" gesproken Vermoedelyk zal het eerst in de herfst tot verkiezingen komen. Het Tsjecho-Slowaakse ministerie van Justitie heeft de bevolking uitgeno digd elk geval van collaboratie met de Duitsers, dat naar 'hun mening te licht gestraft is, aan te brengen. Büzondere gerechtshoven, samengesteld uit een be- rpepsrechter en twee arbeiders, zullen alte collaboratieprocessen herzien. MASSAMOORD OP HONDEN TE DOORNSPIJK? Al 30 vergiftigd. In Doornspijk (Gld.) is de laatste tijd een 30-tal honden door vergiftiging om het leven ggkomen. De honden stierven steeds nadat zy rond gelopen hadden op de beboste jachtterreinen in de buurt van Doorn spijk. De Rijkspolitie heeft een beroep gedaan op apothekers en drogisten in de omgeving om er dadelijk melding vam te maken wanneer iemand vergift koopt. BINNENLAND. 300 Amerikaanse Btudenten en lera ren zullen deze zomer een tocht door Europa maken' om het plan-Marshall ter plaatse te bestuderen. De helft van hen ls afkomstig uit New-York, zy zullen ook ons land bezoeken. Op de Israëlitische begraafplaats te Vught heeft onder grote belangstelling de onthulling plaats gehad van het gralmo- nument van wijlen de heer S. Heertjes.' opperrabbijn der provincies Noord-Bra bant. Limburg en Zeeland. De nieuwbenoemde Britse ambassa deur, de heer Ph. Nlcholls. ls gisteren door H. M. de Koningin in het Huis ten Bosch ontvangen ter overhandedlng van zijn geloofsbrieven. Sir John Boyd Orr, directeur van de Voedsel- en Landbouw-Organlsatle (Faö) der Ver. N. zal Dinsdag a.s. niet aanwezig kunnen zijn bij zijn ere-promotie aan de Landbouwhogeschool te Wagenlngen.- H. M. de Koningin heeft gisteravond in het Wijkgebouw „Bethel" van de Ned. Herv. Gemeente in de Th. Schwcncke- straat te 's-Gravenhage een lezing bijge woond van prof. dr K. H. Miskotte, hoog leeraar aan de Rijksuniversiteit te Leiden. Gistermiddag ls de 12-J. wielrijder H. J. Mensink, wonende aan de Lijnbaan te Den Haag. op de hoek Prinsengracht- Lljnbaan in aanraking gekomen met een vrachtauto. Hy viel dusdanig, dat een der wielen van de aanhangwagen der vracht auto over hem heen reed. Het slachtoffer werd nfiar het ziekenhuis aan de Zuldwal overgebracht, waar het kort daarna over leed. Met Ingang van heden wordt de rechtstreekse radio-telegraafverbinding met Brazilië (Rio de Janeiro) heropend, zodat het overbrengen van telegrammen van en naar Brazilië thans weer recht streeks zal geschieden. De heer Paul Comly French, direc teur van de „Care", het geebmbineerde bureau van 28 Amerikaanse liefdadig heidsverenigingen. die pakketten naar noodlijdende landen van Europa zendt, werd gisteren met zyn echtgenote door de Koningin ontvangen lnHul6 ten Bosch. De „Care" hoopt aan het einde van dit Jaar ruim tweemaal zoveel voedsel en goederen naar Europa te zenden als in 1947. Vannacht ls het s-s. „Eemland". dat ln de mist nabij IJmulden voor anker lag, aangevaren door het s.s. „Ossendrecht". De „Eemland" heeft zware schade aan stuurboord van het achterschip boven de wateriyn, terwijl de „Ossendrecht" zware schade heeft opgelopen aan stuurboord van het voorschip. Geen der beide sche pen maakt water en zy hebben geen as sistentie nodig. Het kasteel Chaloen te Valkenburg wordt thans gerestaureerd: zowel Inwen dig als ultwendlng ondergaat dit gebouw de nodige herstellingen, welke na de „be woning" door de Duitsers en later door de Amerikanen allerminst overbodig wa ren. Een deel van het bekende kasteel wordt Ingericht als museum, een ander deel wordt bestemd als ontspannings- gelegenheld voor het publiek. Gisteren brachten ongeveer 30 direc teuren van Britse relsbureaux een bezoek aan diverse gemeenten in Zeeland, o.a. Vllsslngen en Middelburg. Vandaag bren gen zij een bezoek aan Ierseke. waar zij de oesterputten bezichtigen. De Britse reisleiders waren van oordeel, dat, gezien de grote belangstelling bij hun landgeno ten. het vreemdelingenbezoek in 1943 dat van 1947 aanzieniyk zou overtreffen. De Eerste Kamer zal ln openbare vergadering hyeenkomen op Dinsdag 9 Maart a.s., met voortzetting Woensdag, zo nodig, op Donderdag. Op de van 17 tot 28 April te Brussel te houden Jaarbeurs zal Nederland met de grootste officiële inzending vertegenwoor digd zyn. Door het Nederlandse bedrijfsleven zal worden deelgenomen aan een van 10 tot 21 Juni In Barcelona te houden In ternationale Jaarbeurs. Tengevolge van de prijsverlaging van het naaldhout per 1 Januari 1948 zijn de pryzen van de uit naaldhout vervaardig de huishoudelijke artikelen verlaagd. De drie mannen, die gisteren ln ver band met de roofoverval te Beusichem werden gearresteerd, hebben een volledige bekentenis afgelegd. Het gestolen bedrag van f. 7000 ls op hen teruggevonden. BUITENLAND. Argentinië en Chlll hebben een „ver drag van wederzydse verdediging" van hun souvereine rechten ln het Zuidpool gebied getekend. De Franse minister voor de strijd krachten, Teitgen, heeft ln een brief aan de voorzitter van de Nationale Vergade ring medegedeeld, dat het eerste contin gent van 1947 tot Juli onder de wapenen zal blijven. De bijeenkomst van de Franse Na tionale Vergadering werd gisteren ver daagd. nadat de communistische en nlet- communistlsche afgevaardigden geduren de vijf minuten hadden getracht elkaar te overschreeuwen. Het tumult ontstond, toen de communistische afgevaardigde Pierre Faiet van Algerlë weigerde het spreekgestoelte te verlaten, nadat hem dit bij stemming was bevolen. Na een korte tussenpoos, waarin Falet werd overreed het spreekgestoelte te verlaten, werd het debat voortgezet. Generaal Jung, opperbevelhebber van de Zweedse strydkraenten. heeft tij dens een onderhoud met de minister van defensie aangedrongen op maatregelen ter versterking van de defensie. Naar het Oostenrykse Telegraaf- agentschap meldt, zijn de. arbeiders van schoenfabrieken ln geheel Oostenryk ln staking gegaan uit protest tegen de ar beidsvoorwaarden. Woensdag is de internationale brug te Behoblz, die de voornaamste verbin ding vormt tussen het Franse en Spaanse deel van het Baskenland officieel open gesteld. De politie van New-York heeft een afschrift in handen gekregen van een plan tot het opblazen van New-Yorkse spoorwegstations, veerboten en kranten gebouwen. Men gelooft, dat het plan ge rijpt ls ln het brein van een krankzin nige. Niettemin worden de ln het plan aangemerkte objecten streng bewaakt. Volgens een blad te Rome hebben Franse Ingenieurs ten Zuiden van de Moerzoek-oase in Llbye belangrijke olie velden ontdekt. De olievelden zouden zich bij de Algerijnse grens bevinden en ln een zone liggen, die door de Fransen sedert 1944 bezet gehouden wordt. Twee Zweedse militaire trainings vliegtuigen zyn in het zuldeiyk deel van de provincie Jaemtland vernield aange troffen. De wrakken van belde toestellen liggen 500 meter van elkaar verwyderd. De vier Inzittenden zijn gedood. De ramp wordt aan de slechte weersgesteldheid geweten. De Amerikaanse marine maakt be kend. dat het slagschip „Pennsylvania" en nog twee andere schepen, die als doelwit fungeerden bij de Bikini-proeven, ln de nabyneid van Kwajeleln door de marine zyn tot zinken gebracht. De sche pen waren zodanig radioactief^ dat de kosten voor de ontsmetting, reparatie en versleping de waarde van het 6chroot verre zouden overtreffen. De schepen wa ren bovendien niet meer zeewaardig, zodat de mogelijkheid niet onwaarschbniyk was geweest, dat. zil tijdens de berging waren gezonken. Bij een aanval op een Joods convool, dat zich' op de weg van Jeruzalem naar Nabloes bevond, zyn 17 Joden gedood. Uit Lissabon wordt vernomen, dat koning Leopold van België op 28 Maart a.s. uit Cuba te Lissabon zal aankomen. Het SovJet-mlnlsterle van buiten landse zaken heeft een tweede nota aan de V. S. gezonden, waarin opnieuw wordt geprotesteerd tegen herhaalde schendin gen van de vrijheid van koopvaardijsche pen door Amerikaanse vliegtuigen ln de Gele Zee en de Japanse Zee. Volgens de beschikbare gegevens heeft de Ame rikaanse regering niet op de eerste Sovjet-* nota geantwoord. Joego-Slavië heeft bij het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken geprotesteerd tegen de aanwezigheid van de voormalige regent van Hongarije, ad miraal Nlcolaas Horthy, tydens de hu welijksplechtigheid van een Amerikaans functionaris te München. (Joego-Slavië vraagt Horthy's uitlevering als oorlogs misdadiger). De maritieme conferentie der V. N. te Genève heeft na veertien dagen be raadslagen besloten een nieuw gespecia liseerd bureau der V. N. op te richten, dat scheepvaartkwesties zal behandelen. Het nieuwe bureau zal bekend staan als „intergouvernementele raadgevende mari tieme organisatie", met als hoofdkwar tier Londen. De Bulgaarse gezant te Brussel. Was- sil Joerokof, heeft „als gevolg van de politieke ontwikkeling ln Bulgarye" zyn functies neergelegd. De economische commissie van de sociale en economische raad der V. N. heeft met 11 togen 3 stemmen en 3 ont houdingen een Amerikaanse resolutie goedgekeurd, waarin wordt verklaard, dat de raad niet bevoegd lp de Joegoslavische klacht over de Amerikaanse houding ten opzichte van het Joegoslavische goud ln de V. S. ln behandeling te nemen Bidault, de Franse minister van bui tenlandse zaken, heeft een uitnodiging van zyn» Italiaanse college graaf Sforza aangenomen om ln Italië de overeenkomst Inzake een tolunle tussen beide lande® te tekenen. De plechtigheid zou ln Turyn worden gehouden op een nog nadar vast te «tellen datum.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1