Duitsers nog niet eens aan puinruimen toe Dromen over een PANDA EN DE PROFESSOR Indonesiërs trokken op naar Djokja Groot-Beiers Rijk Frankrijk houdt de adem in Vluchtelingen uit het Oosten maken woonprobleem onoplosbaar Radio-programma 87ste Jaargang LEIDSCH DAGBLADDonderdag 4 Maart 1948 Tweede Blad No. 26328 Brieven uit Indië. Jongens van 13-17 jaar.... (Van een militaire medewerker). Het is nog donker op het .perron. Op het stationsplein kunnen we slechts met moeite de g-roep „soldaten" onder scheiden, die wacht op het moment van vertrek. Reeds in de voornacht zijn ze aangevoerd door onze vracht wagens van de ver2amelplaatsen en thans zullen ze per trein verder ge bracht worden op dè lange weg naar Djokja. Bij duizenden zijn ze zich ko- men melden en van deze plaatsen ver trekken dagelijks groepen van 500 man. Het is nog1 donker, maar als de tijd vordert en de duisternis plaats maakt "voor een nieuwè dag, zijn we in de gelegenheid onze vroegere tegenstan ders nauwlettender gade te slaan. En wat wy zien, geeft ons een schok. Immers, wy staan hier niet voor soldaten, maar voor 'n groep kinderen. We onderscheiden een jochie van nauwelijks acht jaar. Gemiddeld zullen de leeftijden tus sen de 13 en 17 jaar liggen. Slechts een enkeling is bevoorrecht met schoeisel of een of ander militair uitrustingstuk. In de regel blijken, dit dan later de officieren te zyn. Het overgrote deel echter is zeer schamel gekleed en gaat barre voets. Als het moment van inladen geko men is, zien wij gespannen toe, wat nu zal gaan gebeuren. Bevelen in een taal die wij niet, kennen, schallen door de vroege morgen. Er wordt appél gehou den. Er komt orde in de gelederen. Onder-commandanten melden hun greep .present, en salueren op 'n wijze, oie ons aan journaals herinnert over de strijd en oapitulatie van de Japan ners. Daarnaast echter rijst de vraag: waai- en onder welke omstandigheden zijn deze mensen in staat geweest zich deze excercitiebeginselen bij te bren gen? Sinds de acties zijn ze immers aldoor gedwongen geweest zioh van schuilplaats tot schuilplaats te bege ven en meestal kwam dit neer op de onherbergzame bergstreken van Java. Kennelijk blijkt uit ai hun gebaren, dat een poging in het werk wordt gesteld, een indruk achter te laten. Een indruk, die ons moet overtuigen met een goed gedisciplineerd leger te doen te hebben. Daar gaan ze naar binnen twee aan twee. De meeste dra gen de weinige bezittingen bij zich, samengebundeld in 'n doek of pisang blad. Op 'n andere plaats worden hun wapens ingeladen. Vanzelfsprekend be staat hiervoor van onze zijde grote belangstelling. Er ls een militair waar nemer van de Commissie voor Goede Diensten aanwezig, die dit alles nauw lettend gadeslaat. In lange rij trekt een heel arsenaal ons oog voorbij. Mitrail leurs, geweren, revolvers, granaten, sa bels en krissen, het verdwijnt alles in de gapenpe mond van de goederenwa gen. En weer rijzen gedachten en vra gen op. GEMENGDE GEVOELENS. Enerzijds is deze aanblik vreugde en voldoening gevend. Twee weken gele den loerden deze geweren nog op hun prooi uit hinderlagen, van achter dek kingen. Twee weken geleden gaven Hollandse jongens hun leven om deze wapenen machtig, te worden. Thans worden onder strikte orde en discipline deze zelfde wapenen afgevoerd en het is alsof hiermede een last van onze schouders wordt genomen, alsof we hier de uiteindelijke voltooiing van ons werk zichtbaar voor ons zien. Daarnaast echter kunnen we niet vermijden, dat ons de vraag besluipt: „V/as dat niet de bren, die voor ons verloren ging bij de laatste schermut seling'' „Hebben we die knaap niet eerder gezien, toen één van ons uit een hinderlaag dodelijk getroffen werd?" „Is het rechtvaardig, dat deze mensen straffeloos zich voegen bij de hoofdmacht in de Republiek?" Maar dan is daar ook het antwoord. „Wan neer deze mensen, wanneer deze wa penen, straks wanneer het bestand de finitief zal zijn, worden aangewend en ingezet, niet ter beslechting van ge schillen in eigen land, maar voor een gezamenlijke opbouw met de andere deelstaten, voor de verdediging van In donesië naar buiten, ach, wat ons be treft, hoe- meer mensen, hoe meer wa penen hiervoor ter beschikking zijn, hoe liever het ons is." DIRECT CONTACT. Precies om zes uur trekt de locomo tief aan. Een vonkenregen spuit om- hocg uit de schoorsteen,. Met 'n schok komen oók de andere wagens in be weging. De grote reis' is begonnen. Ik ryd een paar stations mee, teneinde te trachten wat nauwer contact met de officieren te krijgen. De meesten spre ken zeer goed Nederlands en enkelen onder hen zijn wel bereid tot 'n praat je. 't. Heeft iets van een uitwisseling over en weer, als na een wedstrijd al hoewel het hier wel een zeer bizarre wedstrijd gold. Van aangezicht tot aangezicht zien we ons geplaatst te genover de leider van een strijdgroep, die maandenlang de wegen in ons ge bied onveilig maakte. Vaak zaten we hem vlak op de hielen en lachend ver telt hij ons. hoe wij eens de voorzijde van een huis binnen gingen, dat zij enkele minuten tevoren aan de ach terzijde hadden verlaten. Wij op onze beurt' halen herinneringen op, hoe hij eens met 30 man op deloep ging voor onze patrouille, die'slechts 6 man tel de. Hoe vreemd, hoe ongewoon is dit alles. Naast elkaar zitten wij daar op die bank. Onze gezichten worden ros sig gekleurd door de pracht van 'de. opgaande zon. Tastend met woorden trachten we ons een weg te banen naar het wezen van de ander. Hoe denken deze mensen over ons, wat zul len ze straks in Djokja vertellen? Wat zullén ze daar gaan doen? Oh, de meesten hebben hun antwoord al klaar op die laatste vraag. Eerst eens flink rustenden op verhaal komen. Er liggen daar prachtige uniformen en wapenen op hen te wachten. De repu bliek heeft alles in overvloed. Als hel den zullen ze daar worden begroet. De rest van het gezelschap, degenen Beieren is lastig (Van onze correspondent). Beieren neemt onder de Duitse lan den een uitzonderlijke positie in. Dat weet het en dat wil het. Beieren heeft die de Nederlandse taal niet machtig i zióh in het verband van het voormali- zijn, slapen of zien dit alles met gro- ge Rijk altijd min of meer als in een te ogen aan. Op het volgende station dwangbuis gevoeld; *t heeft in Noord- stap ik uit en neem enkele foto's. Wan neer ik de Commandant, een kapitein, vraag hem te mogen fotograferen, heeft hij geen enkel bezwaar, mits ik het maar voor zuiver privé doeleinden aanwend. Genoeglijk wuiven we elkaar toe ten afscheid, wanneer de trein zioh weer in beweging zet. Ik blijf nog even staan om -het steeds kleiner wor dende stipje te volgen. Daar gaan zij! Moeten we dit zien als een smade lijke aftocht, of zou dit een opmars kunnen zijn? Een opmars naar het doel, waarvoor wij beiden gestreden hebben, helaas vanuit zo verschillende uitgangspunten: Een vrij Indonesië' Een opmars naar een gezamenlijk front, waar blank en bruin optrekt tegen alles wat het bereiken van deze( idealen in.de weg zou staan. Wij kun nen slechts hopen. Het woord is aan de Republiek! Wedloop tussen regering en C.G.T. (Van onze correspondent te Parijs). Voor de zoveelste maal heeft de com munistische vakbond, de C.G.T., een wedstrijd met de Franse regering aan- rasieten op het economische organisme te beschouwen zijn, worden uitgescha keld en z.g. „getuige-winkels", waar officieel toezicht de prijzen van uur tot uur controleert, zullen In de grote ste den geopend worden. Op het land is de macht der prefekten Franse provin- ociale commissarissen aanmerkelijk gebonden. Beide partijen zijn 'zojuist! uitgebreid: zonder ruggespraak met gestart en het hoogtepunt van de race I Parijs kunnen handelaars ol boeren, die zal men omstreeks de derde week van I van economische sabotage worderi ver- Maart mogen verwachten, want de j dacht, door hen worden ingerekend, honkpaal is opgesteld bij de laatste kalenderblaadjes van de lentemaand. BOEREN SABOTEREN. De „Derde Macht", die nog steeds meereen (democratische) gedachte danEconomische sabotage: aldus dient een politieke concretie is, speelt moge- men inderdaad de activiteit van vele lijk in deze race, aldus gelooft men hier boeren te omschrijven, die het vlees algemeen, haar laatste troeven uit. Eco-alleen tegen fancyprijzen willen verko- nomische troeven: slaagt Mayer, de pen en de melk aan de varkens voeren.'van een West-Duitse staat; het geeft economisch-financiële dictator met de omdat de boter in hun ogen te weinig j er de voorkeur aan, een onzelfstandig liberale beginselen, er in om op zeer geld opbrengt «in zes weken hebben de onderdeel te vormen van een West- Duitsland buitenland gezien en van de Pruisen heeft anders gesproken dan van „Sau-Preussen". Het verschil in aard, in mentaliteit en levensstijl tus sen ae Beieren en de Noordelijke be woners van Duitsland is groter dan tussen de volken van vele, aan elkan der grenzende», souvereine staten in Europa, Het verschil is er tijdens de jaren van het Hitlerrogime niet -kleiner op geworden en na de nederlaag is het gegroeid tot een controverse, die dage lijks nog wordt verscherpt. Beieren is recalcitrant. Zijn leiders en woord voerders vertolken deze weerbarstig heid in uitlatingen, die moeilijk te ver talen zijn, maar -die het „Bajuvarisch" gemoed strelen als ochtenddauw het veld. „Wij hebben liever met de eerste de beste buitenlander te doen dan met een Pruis," heeft „een Beiers minister gezegd en al hebben de Müncheners al was het alleen maar, omdat de Amerikanen de bierproductie stopzet ten een onuitsprekelijke hekel aan hun bezetters, ze zy'-n nog liever Ame rikaans dan Pruisisch. „Beieren zal zich de Pruisische arrogantie niet lan ger laten welgevallen," heeft minister Baumgartner gezegd en reeds herhaal delijk is in Beierse politieke vergade ringen de eis gesteld, de Beierse gren zen te sluiten en geen gram levens middelen meer naar het „buitenland" te leveren. „We zijn geen melkkoe en we laten ons niet uitzuigen!" BEIEREN WIL ZELFSTANDIG ZIJN. Beieren is separatistisch. Weliswaar beweert het van zichzelf sleohts radi caal-federalistisch te zyn, maar in de practljk komt dat op hetzelfde neer. Beieren wil ïos van Pruisen. Het haat de Pruisische commando toon en het vreest een eventueel herstel van Prui- sen's suprematie. Beieren wenst zelfs geen autonoom onderdeel uit te maken korte termijn de prijzen te drukken of minstens te stabiliseren, dan loopt Schuman een goede kans zich in zijn wankele positie in het Parlement bijkort geleden de minister van Voedsel- de laatste vertroüwensmotie was de I voorziening dan ook de Franse boeren stand 291268 overeind te houden. Vermoeid en misschien de uitputting nabij, rekt hij dan mogelijk zijn poli tieke bestaan nog net tot hét moment, dat Marshall hem de helpende hand kan reiken. Haalt hij het niet, dan is de baan geopend voor het gaullistische of com munistische avontuur. Op beide uiterste flanken van het politieke toneel volgt men met ingehouden adem de gebeur tenissen. En men kan er van verzekerd zijn, dat, met name de communisten, nog verscheidene hinderpalen in petto houden. TOESTAND IS ERNSTIG. De C.G.T., die blijkens recente verkie zingen nog aanmerkelijk sterker is dan velen meenden te mogen hopen, heeft de regering een ultimatum gesteld: het levenspeil met 10 omlaag, of de lonen met 20 naar boven. En de commu nistische „L'Humanité" dreigt met vette koppen en met nieuwe stakingen. Zon der dat het onaangedane masker van Schuman ook maar enige emotie laat vermoeden, is de Regering zich, blijkens de maatregelen, die ze genomen heeft of aangekondigd, de ernst van de toe stand wél bewust. In de geest van het door René Mayer tot nieuw leven ge wekte liberalisme, ls Schuman's poli tiek er eer op gericht Frankrijk's econo mie te normaliseren door het herstel van de wet van vraag en aanbod, dan door een straf dirigisme, dat slecht strookt met de individualistische ge aardheid van het volk. De import wordt dus nogmaals opge voerd: 40.000 ton aardappelen uit Ame rika, 15.000 ton penen, kolen en andere groenten uit Holland, wijnen uit Italië allemaal dus producten, die, onder gezonde omstandigheden,de Franse aarde zelf ook zeer goed voort kon brengen. „Tussenhandelaars, die als pa- Parijzenaars geen gram getoucheerd).! Europese Unie. „Wanneer de steden niet aanstonds; Beieren lonkt naar Frahkrijk. Het voldoende worden geravitailleerd", riep!.heeft een culturele gemeenschap met dat land ontdekt. Het hoopt, bij de re gering te Parijs steun te zullen vinden toe, „dan klopt binnen drie weken de revolutie aan Uw poorten". Een ge waarschuwd man telt voor twee. Maar voor alle zekerheid heeft de Minister van Oorlog een aantal maanden vóór de datum, lichting 1948 maar vast op geroepen. De Londense Conferentie Gisteren is weer een geheime zitting van de Londense conferentie over Duits land gehouden. Alleen de afgevaardigden van Enge land, Frankrijk en de V.S. waren aan wezig. Men verwacht, dat de Benelux- delegatie de zitting van heden zal bij wonen. In welingelichte kringen gelooft men, dat wederom de basis van de fusie der Franse zone met de dubbele ione is be sproken. NIEUWE WRIJVING TE BERLIJN. Het militaire bestuur in de Sovjet- russische zone van Berlijn heeft alle exemplaren van het vakverenigingsblad „Freiheit" in beslag genomen. Dit onder Amerikaanse licentie verschijnende blad is het orgaan van de vakverenigings- groep, die gekant is tegen de commu nistische politiek van de bond van vrije Duitse vakverenigingen. Volgens een woordvoerder van het Amerikaanse militair bestuur is deze inbeslagneming een directe schending van de viermogendhedenovereenkomst, die de vrije verspreiding van alle bladen te Berlijn garandeert. Bij de volgdende zitting van de geallieerde Kommandan- tura zal by de Sovjetrussische autori teiten een protest worden ingediend. voor zijn eigen plannen: de stichting van een separate Beierse staat en het gaat zelfs zo ver. dat het droomt van een Groot Beiers Ryk, waarin te ge legener tijd ook Wiirtemberg-Baden en de (thans door de Fransen bezette) Rijnse Palts zouden worden opgeno-. men. Het balsturige Beieren berokkent niet alleen de Westduitse bestuursorganen, die naar een samenvatting van alle politieke en economische krachten in het Westen streven, nachtmerries, het bezorgt ook generaal .Clay, de Ameri kaanse militaire gouverneur, van tijd tot tijd veel hoofdbrekens. Beieren sa boteert de pas .gereorganiseerde Econo mische Raad te Frankfurt, die als in terzonaal instituut zich ook met het Beierse bedrijfsleven en wat erger is met de verdeling van de Beierse oogst zou hebben te ben;oeien. Beieren is in velerlei opzicht een lastpost. Zonder de remmende invloed van de Amerikaanse bezetting zou het waarschijnlijk onverwachte bokken sprongen maken. Onder de gegeven omstandigheden evenwel houdt men in het Westen en Noorden allengs op. de geluiden uit het Beierse bos au serieux te nemen en smalend zegt men van iemand, die naar Beieren reist: „Hy gaat naar Onzelieveheer's Dierentuin!" De C.G.T. zet op tot demonstraties Het hoofdbureau van het Franse vak verbond C.G.T. heeft zyn ontevreden heid er over geuit, dat Daniel Mayer, de socialistische minister van arbeid, de eis tot een werkloosheidstoelage van 75 van het loon niet heeft ingewil ligd. De C.G.T, doet een beroep op de arbeiders „te demonstreren tegen de slechte wetten, de internering en depor tatie van Vietnamezen eu leden van de Vietnamese delegatie, de weigering naar de klachten van de Marokkaanse afge vaardigden over de stijging van de pry- zen en de arbeidsomstandigheden te luisteren en de vervolging van Polen, die aan de stakingen in November en December een werkzaam aandeel had den". Holenmensen in Essen VOOR VRIJDAG 5 MAART. Hilversum II (415 M.) VARA 7.00: nieuws; 7.16: gram.muzlek; 8.00: nieuws; 8.15: strijdlied; 8.18: Franse operamuziek; 8.80: voor de hulsvrouw; 9.00: muziek van Tsjalkowsky; 9.30: waterstanden; 9.35 ■PH muziek van Tsjalkowsky; VPRO 10.00: Hilversum I (301 M.) KRO 7.00: morgenwijding door ds F. Oort; VARA nieuws; 7.15: ochtendgymnastiek; 7.30:, 10.20: gram.muzlek; 10.30: voor de vrouw; morgengebed en liturgische kalender; j 10.45: Bach en Schubert; 11.15: voor- 7.45: liederen van Schubert; 8.00: nieuws; dracht; 11.35: musettcklanken en Franse 8.15: opgewekte muziek; 9.00: ochtend-1 chansons; AVRO 12.00: platencabaret; concert; 10.15: bijbellezing; 10.40: voor 12.30: weerpraatje; 12.33: sportagenda; de hulsvrouw; 11.00: ziekenbezoek; 11.35: j 12.38: Skymasters; 13.00: Nieuws; 18.15: als de ziele luistert; 11.45: orgelspel; 12.00 j Pierre Palla, orgel; 13.45: Balalaikamu- Angelus; 12.03: Italiaanse liederen; 12.30 ziek; 14.00: kookkunst; 14.20: Kameror- weeroverzicht12.33 Klaas van Beeck; 1 kest; 15.00: voordracht; 15.20: Kameror- 12.55: zonnewijzer; 13.00: nieuws; 13.25: kest; VARA 16.00: orgelspel; 16.30: voor Klaas van Beeck; 13.50: van man tot de jeugd; 17.00: Troubadours; 17.20: wy man; 14.00: Ned. Kamerkwartet; 14.30: en de muziek; 18.00: nffeuws; 18.15: fell- operamuzlek; 15.55: gevarieerd program- citaties; 18.40: Sllvestrlkwartet; 19.00: ma; 17.00: na schooltijd; 17.15: lichte I denk om de bocht; 19.15: Nederland op orkestklanken; 17.45: wat het buitenland zee; 19.22: appèl pol. gev. uit bezettlngs- leest; 18.00 Rhythm Sextet; 18.20: piano-tijd; VPRO 19.30: schepper en schepsel; duo; 18.30: Ned. Strijdkrachten; 19.00: 19.50: -.tien voor acht; 20.00: nieuws; nieuw; 19.15: Kath. padvinderij; 19.30: 120.05 Amsterdams Trio; 20.30: midden in operetteklanken: 20.00: nieuws; 20.05; de" de wereld; VARA 21.00: verzoekprogram- gewone man; 20.12: vroiyk zangspel; 21.00 ma; 21.30: Wiener'Bohème Orkest: 21.50: klanken uit de Benelux; 21.15; E. Joyce, op vleuglen van muziek; 22.00: buiten piano; 21.25: uit de schatkamer van het lands overzicht door dr C. D. J. Brandt; Oude Testament; 22.05; Zilvervloot; 22.37: j 22.15: swing and sweet: VPRO 22.40: actualiteiten: 22.45: avondgebed cn lltur- vandaag; 22.45: avonêwljdtng; VARA 23.00 glsche kalender; 23.00: nieuws; 23.15nieuws; 23.15—24.00; symphonisch con- (Van een bijzondere medewerker), volksradio, wat 'n voorrecht! In de ene hoek: een yzeren ledikant, in de andere het fornuis. Sta niet rechtop, want dan stoot ge Uw hoofd en loop niet tegen het lampje, want die dingen zyn goud waard. In deze gecombineerde woon-, slaap- en kookruimte leven een moeder en een dochter, vader is al sinds lang dood en de zoon sneuvelde in Beriyn. De vrouwen leggen een kaartje om de verveling te verdrijven. Een paar buur vrouwen doen mee. By een van hen ne men we ook even een kykje. Hetzelfde recept! De rhan, een invalide mijnwer ker, zit tegen het fornuisje gedrukt. De warmte van buiten moet het gemis aan warmte van binnen aanvullen. Het is Immers geen vetpot: 25 Mark per week met z'n tweeën. Het is er benauwd in deze kelderwoningen, en spoedig staan we weer buiten. Zoals deze mensen hier leven tienduizenden, in donkere, min of meer vochtige onderaardse grotten. Tot voor kort werd dit land geleid door lie den met de rauwe moraal van de holen- mens. Het is alsof deze afschuweiyke gedachten zich hebben gematerialiseerd en het volk letteriyk hebben doen afda len tot de status van de holbewoner. Dan gaat het naar een „Schusterei". Deze schoenmakersbaas had vroeger twee winkels in de stad, maar die zyn allebei tot driemaal toe wéggebombar- deerd. En in zyn particuliere woning werd hy twee keer getroffen. Dat ls, welgeteld, by elkaar acht bombarde menten. Nu woont hij zelf met vrouw en twee dochtertjes in het raadhuis, waar zy over twee kamers kunnen be schikken. En het bedrijf draait ook weer; in de niet al te zeer beschadigde vleugel van een overigens vernielde school. Hier zitten vier magere mannen met grauwe gezichten. Ze flikken acht uur en dan komt de nachtploeg. Te zamen dus acht man, vooracht duizend personen! Particulieren komen hier nauweiyks aan bod, de mijnwer kers gaan voor. Als er tenminste vol doende materiaal ls. De meeste Duitsi moeten dan ook zes weken tot d/ maanden op reparatie wachten. IV. Grote witgekalkte letters op een wan kele buitenmuur in de ruïnes van Essen. „Dass wir bauen, danken wir dem Führer". Is er schrijnender herinnering aan het waanzinnige Hitler-systeem denkbaar dan dit onuitgewiste op schrift? Zelfs de bitterste haat had nooit zo schamper kunnen spotten als onbedoeld deze slagzin van fana tieke nazi's. Overigens zyn de Duitsers nog niet eens aan puinruimen, laat staan weder opbouw toe. Een klein locomotiefje trekt tien kipkarretjes met losse stenen voort; als het niet zo tragisch was, zou de toeschouwer moeite- hebben ernstig te biyven. Want deze prestatie staat geiyk met die van een kind, dat de Mont Blanc wil afgraven en wegdribbelt met een kluitje aarde in zyn hand. Er zit een reusachtig kapitaal, in de vorm van buizen en leidingen, in de grond, anders ware het verstandiger de bouwvallen te laten liggen en elders nieuwe steden te bouwen. ERGENS IN ESSEN. Eens was hier een straat met ruime huizen, nu ziet ge, links en rechts alleen maar verbrokkelde muren. Even boven het trottoir, onder het puin vandaan, schijnt licht. Het komt door twee naast elkaar liggende venstertjes van een paar decimeter hoog. Na enig zoeken staan we by de lichtbron l een peertje zonder kap, midden in een kelder van vier by vyf. Er is een tafel in het midden, een armmoedig dressoir leunt tegen de muur. Op die driepoot staat zowaar een gische kalender: 24.00: dansmuziek. I eert. FEUILLETON Mijnheer MelviVs wonderlijke fantasie door W. H. LANE CRAUFORD 60) Hij zou al zijn gewoonten moeten ver anderen, zyn zaak zou verkocht zijn, hy zou weer opnieuw moeten beginnen in een vreemde omgeving, zonder vrien den en zonder bekenden. Het was géén vrolijk toekomstbeeld, maar wij moeten eerlijk zyn tegenover Henry, hij verloor zich niet in zelfbeklag. Hij was leven diger en vlugger geworden in zyn be wegingen, hy scheen jonger te zyn ge worden, hij had zich met grote energie op de voorbereidingen voor het avon tuur geworpen. Hy had, om het zo eens uit te drukken, iets gevonden om voor te fèven, na er eerst voor te zijn ge storven. Hy was op ruwe manier gerukt uit gewoonten die een tweede natuur waren geworden en die verandering had gunstig op hem gewerkt. Het was mo gelijk, dat het maar een tijdelijke re actie was en dat de terugslag later zou komen, maar op het ogenblik stonden zijn ogen Jielderder en was zijn stap veerkrachtiger. Henry had het diner met Josephine uitgesteld tot de volgende week. Hy had haar verteld, dat hij een week-end zou doorbrengen met zijn vrienden en hij had als verontschuldiging aange voerd. dat het de laatste keer zou zijn, dat zij als vrijgezellen samen zouden zijn.Josephine was minder mild ge weest, dan Betty; ze had zich. enigszins beledigd getoond en wilde, dat Henry met haar zou lunchen en daarna win kelen. Zij wilde, dat hy haar hielp by het installeren van haar flat. Hij had gezegd, dat dit onmogeiyk ging, want dat hij het erg druk had, doch dat hij haar zou opbellen, zodra hij van Selton terug zou zyn. Ze was hiermede tevre den geweest, of ze had gedaan alsof. Het was de avond voor hun vertrek naar Selton, de reis waarvan slechte twee van de drie zouden terugkomen. De kinderen waren naar bed en de drie reizigers waren bezig met pakken. Mi chael en Christopher zouden ieder slechts een handkoffer meenemen en voor hen was het pakken een eenvou dige zaak, maar voor Henry was het veel ingewikkelder. Hij moest bagage meenemen voor het week-end in Sel ton en voor de reis naar Amerika. En de kleren, die hy voor het week-end meenam, zou hij in het hotel moeten achterlaten; die zouden eventueel deel uitmakpn van de bezittingen, die hij aan Christopher achterliet. Het zou spoedig tyd zyn voor het diner, maar daar ze alle drie speciaal vroeg waren thuisgekomen, besloten ze eerst hun bagage in orde te maken. Het pakken vond hoofdzakelijk plaats in Henry's kamer. Bunty had hun schone boorden en hemden klaargelegd, hetgeen de zaak zeer vergemakkelijkte. Maar zij had onmogelijk kunnen voorzien, dat Henry zoveel nodig had. Hy moest na tuurlijk veel meer meenemen, dan hij met mogelijkheid gedurende een week end. kon gebruiken. Ht liefst had hij alles, wat hy had, meegenomen, en in ieder geval zou hy zoveel in zijn kof fer stoppen als er in kon. Hy had zelfs een soort Indisch costuum klaar gelegd om mee te nemen, een costuum, waarin hij in de dagen, dat 'hij nog met Josephine danste natuurlijk met toestemming van haar echtgenoot een tweede prys had gewonnen'. Hij voorzag, dat er aan. boord wel een ge- costumeerd bal zou plaats hebben en hy wenste op alles voorbereid te zyn. Dat was weer een bewijs, dat hy jon ger was geworden, want sedert jaren had hy met niemand, gedanst dan met Josephine en sinds zij Engeland had verlaten, had hy helemaal niet meer aan dergelijke frivoliteiten als dansen gedacht. Maar het scheen, dat George Cooper een heel ander mens was dan Henry Mel vil. George scheen de prin cipes van Henry te negeren enihy ging uit om zich zoveel mogeiyk te verma ken. Hy was niet van plan saai en ver velend te zyn, oihdat een zekere Hen ry Melvil zo was geweest. Henry Mei- vil was dood. Of eigenlijk, echt dood was hy nog niet, hy was integendeel druk bezig met het openen van de ene lade na de andere, op .zoek naar een pyjama. Een was er voor hem klaargelegd, eén had hy nodig voor deze nacht en zou hy morgen in zUn koffer pakken, maar hij wilde er nog een. Michael, die by hem in de kamer was Christopher was in zijn eigen kamer raadde hem aan, Bunty te vragen, waar de pyjama's la gen. Henry liep met grote stappen de kamer uit, gevolgd door Michael. Toen hy de 'kinderkamer binnenkwam, bleef hij verbaasd staan. De kinderen had den hun pyama's aan en sohenen klaar om naar bed te gaan. Maar in plaats daarvan rende Jane luid» gillend door de kamer, met een pop, die ze styf tegen zich aan had gedrukt, terwijl" Bunty achter haar aan liep. Het was 20). De professor ging onmiddellijk klein stenen knikkertje vond, raapte hy achter zyn tafel zitten en begon te cy- feren. Panda wist niets beters te doen, dan maar wat rond te snuffelen en het laboratorium een beetje op te ruimen. Hij kwam heel wat vreemde dingen te gen. Daar liep hy met een boogje om heen, omdat men ten slotte nooit weten kan met al die uitvindingen. Men kan beter voorzichtig zyn„ Maar toen hy een dat toch op en bekeek het oplettend. „Wat is dit, professor?" vroeg hij na een poosje. '„Is dit een stenen balletje of hebt U er een steen van gemaakt met Uw toestel?" „Ja, ja, juist!" zei de professor on geduldig. „Je stoort me* ehdinges! Je moet stil zyn! De retotenusa van Protaleus gedoogt geen afleiding!" geen spelletje, want. Bunty was kwaad, echt kwaad. Ze had vuurrode wangen en ze deed echt haar best om Jane te pakken, te krijgeh. Maar die was zo glad als een aal, ze, sprong over de bed den, liep stoelen omver en deed verder alles wat ze kon om aan Bunty te ont komen. Paddy, die zeer in zijn schik was met zulk een buitenkansje, blafte vroiyk en hinderde Bunty door voor haar voeten te lopen. Geoffry en John stonden bij de haard en volgden de woeste jacht met de grootste belang stelling. Het was voor het eerst, dat Henry Bunty kwaad zag, hij had altyd gedacht, dat het niet mogelijk was, haar kwaad te maken. Op een gegeven ogenblik was Jane in een hoek gedre ven; het kind zag, dat ontkomen' on- mogelyk was, ze nam de pop bij de benen en slingerde haar in de richting van de jongens. „Vang!" riep ze, maar de jongens waren hier niet op voorbe reid en de pop vloog tegen de schoor steenmantel en viel met een harde slag op de grond. Paddy sprong er op af, maar Bunty was hem voor. Zij ham de pop op, en, de hond terugduwend, zocht ze de stukken .by elkaar, die de kop waren geweest. Z(j had tranen in de ogen. Jane barstte in lachen uit. Maar het lachen hield plotseling op, want Geoffry ging naar haar toe en gaf haar een klap. „Nare meid!" schreeuw de hij. zy sloeg hem terug en de ver warring begon opnieuw. Op dat ogenblik kwam Henry naar voren. Door de algemene drukte had niemand hem opgemerkt, maar nu hiel den de kinderen plotseling op met vech ten. Paddy vergat de pop en Bunty keek hem aan met verschrikte ogen. „Ik heb een pyjama nodig." vertelde hij haar. Zij antwoordde niet dadeiyk, vocht tegen haar tranen. „Ik heb een schone pyjama voor u klaargelegd," zei, ze ten slotte met trillende stem. (Wordt vervolgd) En terwijl de geleerde zich zacht mom pelend weer over zyn papieren boog, greep Panda een fles met een vloeistof, die naast de knikker stond en liet het balletje er in vallen. „Dit noemen ze scheikunde, geloof ik" mompelde hy. „Allerlei vloeistoffen j waarin je dingen doet en danhè? Wattlstat? De knikker is weg!" Hy lachte ons vriendelijk toe, die mynwerker met zyn zes kinderen en de zevende op komst! Had ldj dan ook geen reden om trots te zyn op zyn zelf gebouwd huisje van drie kamers met een berghok? In 1944 was hy „uitge- bombd" en toen direct met het byeen- scharrelen van materiaal begonnen. In weinige maanden had hy, in zyn vrije tyd, op een open stukje land een wo ninkje gebouwd: een woonkamertje met een tafel, een paar stoelen en een for nuisje, een slaapkamer met een yzeren ledikant voor vader en moeder en daar naast een deur ontbreekt de slaap kamer voor de kinderen: twee yzeren ledikanten, dus drie kinderen per bed.. Behalve die zes had hy nog een zoen gehad, tydens de oorlog in militaire dienst. Die jongen was gefusileerd door de nazi's, omdat hy behoorde tot een onderdeel, dat, na de aanslag op Hit- Ier, in opstand moest komen. Ja, gelukkig heb ik een stukje land, babbelt hij verder, maar hoe kom je aan de poters? Een reuze probleem, meneer. Nee, dat is geen brandhout, dat zyn palen voor een vierde kamertje en, hier liggen de ijzeren bintenWe kijken echter al niet meer naar de eer lijk gegapte bintjes, maai- volgen de be zorgde blik van het afgesloofde vrouw tje: het heeft geregend en de vuile kou sen van de kinderen in de,zomersan- daaltjes zijn drijfnat Om een denkbeeld te geven van de huizennood in Duitsland: als er 400.000 huizen bijgebouwd zouden worden, zou er voor ieder in totaal tien Vierkante meter ruimte beschikbaar zUn. En dan dient men dex jeugd tot 14 jaar voor de helft te rekenen. Thans heeft een Duit ser gemiddeld 6,7 M2 tot zyn beschik king. Op het platteland is 3,0% van het aantal „dwelling-units" (eenheden woonruimte) vernietigd, in een stad als Hannover zelfs 38%. Emden spant de kroon met 60%. En als om het vraag stuk van het woonruimte-tekort nóg moeilijker te maken zyn er reeds één millioen vluchtelingen uit Oost-Duits- land naar de westeiyke zones gekomen. Die stroom is niet te stoppen. Maande lijks overschryden nog 20.000 personen de grens tussen „Oost" en „West", meestal geleid door gidsen! Gebrek aan materiaal maakt het onmogelijk een ipoedige oplossing van het door die im migratie verergerde woningvraagstuk te vinden. Wel wordt van Engelse zijde alles gedaan om de eigen requlslties tot een minimum te beperken. Er is van die zijde een commissie gevormd, die reeds een groot aantal gevorderde huizen weer ter beschikking van Duitse burgers heeft gesteld. Hier zyn ten slotte nog een paar cy- fers over het tekort aan scholen. In Essen zyn van de 237 scholen slechts 21 onbeschadigd; 71 zijn licht of matig beschadigd; 177 zijn ten dele bruikbaar; 54 zijn niet meer te herstellen cn 74 werden totaal verwoest. Oplossing voor dit probleem: de onderwijzers werken in een twee-» of drieploegenstelsel, d.w.z. dat in één school 's morgens en 's mid dags en In9enkele gevallen ook nog tus sentijds aan verschillende groepen kin deren les wordt gegeven. Die klassen tellen gemiddeld zoventig leerlingen En dan spreken we nog maar r,J- t het gebrek aan leermiddelen.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 5