Verbetering financiële positie van burgerlijk Rijkspersoneel Ook Leidse studenten protesteren Laatste Berichten Kerkelijk Leven Plannen van Labour in een rapport vastgelegd De verlaging van de v minimum export-bollenprijzen DONDERDAG 4 MAART. Tegen het ontslag ?an Tsjechische hoogleraren Ret hoofdbestuur van de alhier geves tigde Democratisch-socialistische Stu denten Vereniging „Politeia" verzoekt ons opname van de navolgende verkla ring: „Direct na de machtsovername door de nieuwe Tsjechische regering in de afgelopen week is de communistische Minister van Onderwijs Dr Nejedly be gonnen op grootscheepsè schaal hoog-' leraren te ontslaan. Er bestaat niet de minste twijfel, dat niet onbekwaamheid de reden was dit leidt niet tot plot selinge massa-ontslagen maar enkel en alleen het feit, dat de denkbeelden van deze professoren niet overeenstem men met die van het thans geheel door communisten gedomineerde ..nationale" front. Deze ontslagen vinden hun on middellijke' grondslag in de verklaring van de. nieuwe Minister van Onderwijs tegenover professoren en leraren afge^ legd: ..opvoeding moefr politiek zijn". Als consequentie van deze .politieke" opvoeding worden dus allen, die het niet eens zijn met de politieke opvattingen van een bepaalde groep van het Tsje chische volk ontslagen, ongeacht de bekwaamheid die zij hebben in liét vak dat zij doceren Dit streven kan slechts vergeleken worden met het optreden van de Duitsers tegenover de Neder landse professoren tiidens de bezetting. Waartoe een dergelijk streven leidt, is duidelijk. De wetenschap kan slechts Jhr. van Vredenburch weer naar Indië vertrokken MET INSTRUCTIES OVER TE VOEREfc BELEID. De plaatsvervangend voorzitter van de Nederlandse delegatie in Indonesië, jhr. mr. H. L. F. K. van Vredenburch is vandaag wederom per vliegtuig naai: Batavia vertrokken. „Als ik in Batavia aankom", zo zeide hij voor zijn vertrek, „zal ik eerst be sprekingen voeren met. de Luit. G.G. en oud-minister Neher. Wh zullen waar- bloeien, wanneer de wetenschapsmens de gelegenheid heeft in volkomen vrij heid van de meest uiteenlopende opvat tingen kennis te nemen, en daarom is onverdraagzaamheid de grootste vijand van de Universiteit. Ontbreekt de ver draagzaamheid, dan- verwondt de Uni versiteit tot een propaganda-instituut voor bepaalde politieke beginselen, waar een aantal in de jeugdorganisatie met propagandaleuzen reeds murwgebeukte jongeren een zekere hoeveelheid f-iten- kennis zorgvuldig van tevoren op politieke „juistheid" geschift in de hoofden wordt gestampt. Cultuurdva- - ger? kunnen en zullen deze louteren 1 scnynnjk een week samen zijn. In die niet meer zijn. u"10> Het Hoofdbestuur van de D.SB.V. „Politeia" kent de traditionele a-poli tieke houding van de Nederlandse stu dent en het erkent ook de juistheid van Prof. Cleveringa's stelling, dat ..aan politiek doen" bij wijze van algehele of grotendeelse levensvervulling niet op de weg van de doorsnee-academieburger ligt. Maar evenzeer beseft het, dat wat in Tsjecho-Slowaklje gebeurt, de grond slagen van een waarlijk Universitair leven aantast. Deze aanslag op.de Tsje chische Universiteiten is tevens een oorlogsverklaring aan alle academiebur gers over de gehele wereld. Hier mag niet gezwegen worden, maar past slechts een fel protest". Namens het Hoofdbestuur van de D.S.S.V. „Politeia" (w.g.) H. Peschar, praeses. M. van der Stoel, ab-actls.* DONKER LEIDEN. Ten gevolge van een gelukkig zelden voorkomende storing in de automatische bediening van de straatverlichting, heeft deze laatste gisteravond tussen, half acht en 8 uur slechts ten dele gefunctioneerd, In sommige buitenwijken was de duis ternis even volkomen als gedurende de Duitse bezetting, terwijl in andere delen, o.a. di> binnenstad, de lampen met een onderbreking van 15 seconden afwisse lend aan- en uitgingen. Na een goed kwartier was n?t evvel verholpen en de onbehagelijke duisternis geweken. TERAARDEBESTELLING STOFFELIJK OVERSCHOT VAN DE HEER P. C. G. A. WIJKMANS. In alle eenvoud vond gistermiddag op de begraafplaats „Rhijnhof" de teraar debestelling ♦laats van het stoffelijk overschot van de heer P. C. G. A. Wijk- mans. in leven oud-referenüaris ter ge meentesecretarie en oud-directeur van de Gemeentelijke Dienst voor Sociale Zaken. Onder hen. die op de dodenak ker van hun deelneming blijk gaven, merkten wij o.m. op wethouder S. Men ken .als vertegenwoordiger van het ge meentebestuur, prof. mr. J. M. van Bem- melen, mevr. FrentzenZaalberg en de heer G. R. D. Crommelin namens de afd Leiden van het Ned. Genootschap tot zedelijke verbetering van gevange nen terwijl prof. van Bemmelen tevens in zijn kwaliteit als voorzitter van .Rro Juventute" aanwezig was, de heren G. P. E. Weyer, chef van de afd. Alg. Za ken ter gemeentesecretarie, L. -A. Men nes. directeur van de Markt- en Ha vendienst. R. J. Meyer, commissaris van politie. C. R. L. Oostveen, adj. directeur van het Gew Arbeidsbureau en voorts e;n groot aantal ambtenaren van de Gem. Dienst voor Sociale Zaken en vele andéfren. Op verzoek van de overledene werd aan de groeve niet gesproken. Nadat enkele ogenblikken stilte in acht waren genomen, dankte een zoon. dr. K. Wyk- mans uit Hillegom voor de betoonde belangstelling en het medeleven bij dit verscheiden van zo vele zijden onder- vonden.^ Gistermiddag is de 16-jarige A. S., die bezig was zioh In de wielrljdkunst te bekwamen, in de Nieuwe Rijn ge reden. Mej. H. L. de Bree sprong on middellijk te water en mocht het ge noegen smaken de drenkeling op het droge te brengen. Nadat de drenkeling van droge kleren was voorzien, ver voerde de E.H.D. hem naar zijn wo ning. Ned. Herv. Kerk Beroepen: te Leeu warden (9de pred.pl W. Glashouwer te Nijverdal; te Diever (Dr.i W. E. Heljboer te "Geldermalsen; te Ellevroutsdijlc A. Poot, zendeling-leraai met verlof te Edam; te Arnhem (vac. Joh Gerritsen Jr.) Th. A. Vos te Meppel en (vac. 9de pred.pl.) G. Ch. Foeken. leraar Chr. Lyceum en hulp- pred. te 's-Gravenhage. Bedankt: voor Nuenen J. H. Wijntje, cand. en hulppred. te Aalst (Gld.). Geref. Kerken - Beroepen: te De Helj Tuindorp (Rotterdam) T, Spllker, cand te 's-Gravenhage. Bedankt: voor Nleuwerkerk a/d. IJssel D. Kuiper .te Rilland-Bath. Geref. Gemeenten Beroepen: te 's-Gravenhage D. L. Aangeenbrug te Dor drecht. VOORSCHOTEN OPRICHTING GYMNASTIEKVERENIGING „SALTO" Reeds ruim 9 jaar is het géleden, dat de heer L. Schippers met een aantal vrienden een gymnastiekclub in het le ven riep. Deze club, die al spoedig met een dames- en een heren-afdeling werkte, bleef echter tot heden steeds egn vriendenclub, al gingen er heen en kwa men er nieuwe bij. Maar thans besloot men er een officiële vereniging van te maken. En zo geschiedde. Men koos de sprekende naam van [Salto". Tot voor zitter werd gekozen de heer Schippers, tot secretaresse mej. A. Engberts, tot le penningmeester de heer J. Teske en tot 2e penningmeesteresse mej. E. v .d. Brink. K.VJP.-JONGEREN. De afdeling Voorschoten van de Jon geren Organisatie in de KVP kwam bij een. Allereerst werden een tweetal nieu we bestuursleden gekozen, t.w. mej. Do- ra v. d. Berg en de heer Nico van Os. Hierna volgde de heer N. Vlaar, hoofd- comm ter gem.-secretarie van Wasse naar. zijn serie causerieën over de Ne derlandse Staatsinrichting terwijl na de "pauze de heer P. A. M. Haanappel, voor zitter van de afd. Bloeraendaal der KVP sprak over Land en Volk van Indië, waarbij hij eerst klimaat, ligging en volksaard besprak om daarna te spre ken over de toestonden in de Indonesi sche Archipel, waarbij hij de gemaakte fouten der Nederlanders geenszins ver doezelde, doch tevens wees op het zeer vele goede, datdaar tot stand gebracht in. Burgerlijke Stand Geboren: Jacobus Henrlcus. z. van J. M. Lamboo en J. M. Kooljman; Laurentius Albertus Jozef. z. van J. W. M. Simons en H. C. L. J. Kok- kclcr; Johannes Maria, z. van J. J. Zoete melk en J. A. P. Meijer; Johanna Antonla. d van I. Broomans en J. A. Cavé. •Overleden: Wlllebrordus van Benten. 66 jaar: Gljsbertus Buitelaar. 54" Jaar. Getrouwd. Willem Pleter Oudshoorn. 27 Jaar Grietje Vermeulen. 22 Jaar. IllikspMslspaarbank Aan het poetkan toor is bii de rijkspostspaarbank gedurende da maand Februari ingelegd f. 14.458.51 en terugbetaald f. 22.755.47. Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN. Judith d. van H. van den Berg en M. C. Möjer; Dirk z. van K. Taat en S. T. Volbeda; Wilhelmina Frederika d. van C. H. van Wetten en A. van den Nieuwendijk; Frederica d. van A. Pas- schier en G. J. Nijgh; Adrianus Arnol- dus Bastiaan z. van C. van der Klauw en A. H. Augustinus; Alida Johanna Henderina d. van B. Hoek en M. Be- zuüen. Melanie, d. van H. Ligthart Schenk en M. A. J. van Egmond; Cornells, z. van W. F. Nleuwenburg en C.-Bleljl* Martin Lud- wig, z. van M. L. Klepke en A. M. Marcor; Maria, d. van Z. KruljswlJk en A. C. van Dijk: Gljsbertus IJendrlcus Ignatius, z. van i G. H Steenbergen en C. M. Sv/lnkels: Theodora Cornelia Maria, d. van M. Overes en C. van Leeuwen; Maria Anna Helena, d. van H. Stol en M. L. Lörsch. Willem Robert Johannes, z. van F. A. W. Vropm en E. J. A. van Gils; Jannetje Henrlëfte, d, van A. Mulder en C. J. Zwaan; Wiert Johan, z. van J. J. Berghuis en W. van Dam; Johannes Gerrlt, z. van J. Lepelaar en J. C. Faas; Willlbrordus Ja cobus. z. van C. J. Baal en IC, A. v. d. Wil- I lik; Denijs, z. van N. J. van Roljen en L.'l Cornet; Maria Johanna Antonla Helena. d. van J. Berends en M. J. C. Koénraads; Anna, d. van C. ICralt en M. van Egmond: Cornelia Elisabeth, d van W. J. de Greef en A. H. Venneker; Wilhelmus Johannes, z. van A. Clere en C. C. M. Schutte; Jan netje Ja'coba, d.-vaii T. Halvemaan en J. P. Verllnd; Johannes Jan, z. van E van Strlen en J. Giesbert; Cornelia, d. van H. Rietveld en P. A. Schaap; Marianne, d. van P. A. Maarse en F. Koomen; Cornelia Maria, d van J. Schelvis en V. J. van Veen; Hugo Hermanus Marlnus. z. van M. Granneman en J. van der Lans; Gerardus Johannes, z. van T. den Elzen en D. Spigt. OVERLEDEN. C. W. Sira z. l jaar; J. A. den Dopper wednr. 75 jaar; P. C. G. A. Wijkmans, man, 66 jaar; M. van der Born, man, 50 jaar; H. Springer, huisvr. van W. van der Linden, 33 jaar; B. W. Hendriksen, wed. van P. van Kempen, 75 jaar; W. A. Vos, dr. 36 jaar; M. E. Euschman, wed. van A. van den Burg, 69 jaar. C. L. van Egmond, man, 49 Jaar; P. Jheboer, man. 68 jaar. GETROUWD week zullen wij ook contact opnem^i met de Raad van Departementshoofden, die thans grotendeels in Iiidonësische handen is en besprekingen voeren met de delegatie. Daarna zullen wij de on derhandelingen met de republiek voort zetten. Wij zullen er naar streven tot een politiek en economisch accoord te komen. Deze besprekingen zullen zeker niet van een leien dakje lopen. Men moet niet denken, dat de zaak hopeloos ls en dat besprekingen geen resultaat zullen kunnen opleveren. Als alles re delijk verloopt, zal ik naar Nederland terugkeren, wanneer het accoord is bereikt." Jhr. Van Vredenburch zeide voorts o.a. dat hij van de regering loyale toe zeggingen kreeg, dat de delegatie in Indië versterkt zal worden. Hij gaat thans terug met Instructies, waarin de grote richtlijnen omtrent het door de regering te voeren beleid zijn aangegeven. 'Ten slotte gaf jhr. Van Vredenburch uitdrukking aan zijn hoop, dat Paul van Zeeland weer zitting zal nemen in de Commissie van Drie. Tsjechische gezant in Nederland afgetreden Naar het A.N.P. verneemt, is de Tsjechische gezant bij het Nederland se Hof, generaal Serge. Ingr, afgetre den. Bloemenveilingen blijven ]}e aCtje VOOI* CCll Verenigd E lll'O[IR Hoewel het er tot voor kort nog naar uitzag dat een deel van de bloemen handel. in verband met de heffing van 2% die de bloemenveilingen aan de handel doorberekenen, zou overgaan tot een „niet-koop-actie" om daardoor een ver-laging van deze heffing te bewerk stelligen, vernemen wij thans, dat het •comité van actie, dat deze stap over woog, voorlopig'besloten heeft van sta king af te zien. Na besprekingen met vertegenwoordi gers van het ministerie van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft een deel van de actie voerende groepen met name de Aalsmecrsc grossiers en een groot deel van de (Van onze Londense correspondent). Labours afwijzende houding tegen over het komende Haagse congres voor Europese eenheid begint thans duidelijk te worden. De Britse Arbeiderspartij wil, dat de Europese socialisten Churchill's initiatief overnemen en zichzelf aan het hoofd plaatsen der algemene actie voor een verenigd Europa. Tevoren had Attlee in het Lagerhuis gezegd," dat hij deze algemene idee vol ledig kon steunen, doch dat het voor de wt regering onjuist zou zijn een mening straathandel, zich °bü" heVïtandpunt I uit te spreken over enigerlei particulie re organisatie, bij welke een ieder vrij was zich aan te sluiten. Het partijbe stuur van Labour had de leden echter ontraden aan de bijeenkomst deel te nemen, zoals het hen vorig jaar advi seerde zich verre te houden van Chur chill's beweging. De socialisten wensen zich onder geen geding onder diens lei ding te plaatsen, hoe dicht zij zijn standpunt ook in de laatste maanden genaderd schijnen. Want na lange aar zeling heeft Bevin ook nu het parool: „Europa verenigt U" uitgegeven. Thans heeft de Labourpartij haar standpunt nader geformuleerd in een door de re gering goedgekeurd rapport, dat ter discussie zal worden voorgelegd aan de op 21 en 22 Maart a.s. in het plaatsje Selsdon in Surrey te hoüdcn conferen tie van socialistische partijen uit veer tien „Marshall-landen". In scherpe be woordingen wordt de stof gebroken over „reactionaire politici", die het ideaal der Europese eenheid in gevaar brengen en dat daarom door de socialisten moet worden gered. Deze krachtige taal die zeer ongewoon is in de bedaarde Britse La bourpartij, is er blijkbaar op uit niet onder te doen voor de communisten en andere linkse elementen. Een groot ge deelte van het document vormt daar entegen een bestrijding der communisti sche opvatting, dat de Veren. Staten een monsterachtige bedoeling met hun hulpplannen hebben. Onderstreept wordt, dat vrees voor de Russen niet de beslissende factor voor de Marshall-hulp mag zijn. Ook- zonder de Sovjet-Unie zou die hulp noodzakelijk zijn, omdat economische ontwrichting nu eenmaal tot dictatuur en oorlog kan leiden. De hand naar het Oosten blijft uitgestrekt. Van Spanje wil men echter niets weten, zolang Franco er de baas is. Labour ontkent, dat zij streeft naar Met ineanff van 1 Januari 1948 1 rinS te brengen in die bezoldlgingsscha- een Verenigd Europa op Pa^Üb*fis;,Pe mei ingang van 1 januari lïTto Jen welke ln het raam der onderlinge eenheid zou echter een holle leus zijn. De onderhandelingen, welke gedu- j verhoudingen daarvoor in aanmerking indien zij niet op economische coorai- rende meerdere maanden zijn gevoerd; komen, zal terugwerken tot 1 Jan. 1948.1 natie berust. Dit is, zegt het rapport, tussen de vertegenwoordigers van de i Bij deze herziening, welke zich in een geen monopolie van de socialisten, noe- organisatics van overheidspersoneel gevorderd stadium bevindt, wordt .voorts wel deze er het krachtigst vooi ijvere cn de regeringsdelegatie betreffende nagegaan in hoeverre daarbij tegelijk! °p het vastelana- wuien Brote groe- 1 kan worden tegemoet gekomen aan de bezwaren, voortspruitende uit de hui dige classificatie der gemeenten. van de veilingen neergelegd. LEEUWTJES ZONDER GEHEMELTE GINGEN DOOD. Dame uit Oude-Wctering biedt hulp. In Diergaarde-Blydorp was een der leeuwinnen moeder geworden. Tot ver bazing van iedereen weigerde mama echter haar kinderen te voeden en liet ze links liggen. Het bleek, dat twee van de drie welpen zonder gehemelte gebo ren "Waren ep daarom niet konden zui gen. Zij waren dus ten dode opgeschre ven en inderdaad zijn ze inmiddels ge storven. Het derde leeuwtje, dat nor maal was, dreigde echter de dupe te worden van moeders afkeer voor de anderen. „Mama" weigerde nJ. ook dit kind te accepteren. Om dit beestje in het leren te houden trachtte men nu kunstmatige voeding toe te passen, nia^r dit ging niet naar wens en er moest raad geschaft worden. Per radio werd daarom een oproep gericht tot eigenaars van een grote zogende hond. Reeds- enkele minuten na de radio- oproep rinkelde in Diergaarde-BUjdorp de telefoon. .Een dame in Oude-Wete ring stelde onmiddellijk haar hond be schikbaar. Hedenmorgen Is een oppas ser met het jonge leeuwtje naar de adspirant-pleegmoeaer getrokken, om te zien of de hond het ongewone kind wil adopteren. Lukt het, dan is het zo goed als zeker, dat het leven van de jonge tèlg gered kan worden. verbetering van de financiële positie van het burgerlijk rijkspersoneel hebben ten slotte, dank zij het begrip," dat over en weer bleek te bestaan voor de wederzijds uiterst moeilijke posi tie, thans tot overeenstemming geleid. Als resultaat van deze onderhandelin gen is overeenstemming bereikt op de volgende basis: 1. De bijdrage vooi- eigen pensioen, welke wordt verhaald op degenen, die onder de pensioenwet vallen, wordt ver minderd van 4'tot 2 Hoewel het de bedoeling is, dat deze maatregel zal Ingaan per 1 Januari 1948, acht de regering termen aanwezig voor; het thans In Rijksdienst werkzame per- i soneel aan, deze verbetering in zoverre terugwerkende kracht te verlenen, dat aan degenen, die gedurende het gehele jaar 1947 in Rijksdienst zijn geweest en' op wie in bedoeld jaar een bijdrage voor j BEURSOVERZICHT VREES VOOR DEVALUATIE. Zonder dat de internationale poli tieke en monetaire situatie dc laatste 24 uur ingrijpende wijziging heeft on- pen consérvatief-gezinden „planning". eveneens De vijflandenconferentie te Brussel Hedenmorgen om 11 uur is te Brus sel in het gebouw van het Belgische voor de leidende internationale fond sen, waarvan ook de andere afdelin gen de invloed, ondervonden. Er bleek grote kooplust te bëstaan voor ver schillende soorten aandelen en deze vraag schreef men ter beurze In hoofdzaak toe aan de vrees voor de valuatie. Wellicht is hieraan niet vreemd het hoomCl58?Hacraii'£ Jm fn E. A "worde^^eKsUtueert^'d"" globaal Mt. dJt'EAyiand"dü ïa^têTÖÓ"miï. owore </-!• c n rr.„ invprppni'nmt mot oen oTionroriitr Honi lioen dollar heeft oDKenomen en daar- akkers Jd; C, G. van der- Ham Jm en A. Dlssevelt Jd; R. A. Kraak Jm en G. C. Ligthart Schenk Jd; G. Nagtegaal Jm en H. J. Uittenboogaard Jd; J. Otter Jm en J. Koome Jd; A, F. Werner Jm en J. W. de Groot gesch.; J. F. Zwarts Jm en A M. C. Duijverman Jd; J. D. van R()nbach Jm en G. Y. Panagopoulos Jd. SCHEEPSBERICHTEN'. K.N.S.M. Agiena 1/3 van Bremen n. Hamburg: Aspt.n 1/3 van Barcelona naar Malaga; Martini 2/3 te Lissabon van Antwerpen naar Oporto; Orpheus 2/3 te Tripolls van Tunis naar Malta; Ornen 2/3 van La Palllce naar A'dam; Rossum 1/3 8 uur 's avonds Ouessant gepasseerd (uit reis); Stuyvesant 2/3 van Amsterdam n. VVest-Indlë ligt op het ogenblik te IJmui- den wegens de mist. H.Oost-Afrika Lijnen Boschfontein 2/3 van Kaapstad vertrokken naar Hol land; Langlee Scott 2/3 van Genua naar Barcelona; Oranjefontein 2/3 te Lorenzo gevoerde incorporatie van de tijdelijke overeenkomt met een evenredig deel van het uit dezen hoofde over dat jaar ingehouden bedrag. Nog zal worden bezien in hoeverre ook restitutie zal kunnen worden gegeven aan degenen, die in de loop van 1947 zijn gepensionneerd. 2. De regering aanvaardt in beginsel een wijziging van de pensioenwet, waar door ook de arbeidscontractanten, die tenminste 2 Jaar in dienst zijn, ambte naren worden in de zin van deze wet, tenzij zij belast zijn met werkzaamhe den, die een kennelijk tijdelijk karakter dragen. 3. De garantie-lonen voor de gehuw den worden verhoogd met f200 's jaars. 4. De 5 ongehuwden-aftrek komt te vervallen. 5. De met ingang van 1 Juli 1947 door- Marques. Nederland Rondo 2/3 van Port Said naar Hallfax; Tabian 2/3 van Antwerpen naar Amsterdaom; v. cL Waal pass. 1/3 Gibraltar naar Port Said. LEIDEN. 4 Maart. Coöp. Groenteveiling. Per 100 kilo: andijvie 80110; bleten 3.10 6.20; gele kool 710: rode kool 720: spruiten 665; boerenkool 1625; peen 13—16; prei 54—85; stoofsla 110—155; spinazie 6673; uien 3551; witlof 14— 41: gek. kroten 1321; waspeen 1331; selderij 1.702,90 per 100 bos; knolsel derij 3,7016 per 100 stuks. toelage in de wedden boven f.3000.- welke in tegenstelling tot die voor de wedden van f.3000— of minder 's jaars slechts 5 der toenmalige wedde heeft bedragen in plaats van 10 wordtr herzien in dier voege, dat m.i.-v. 1 Januari 1948 alsnog een bedrag, overeenkomende met de destijds geïn corporeerde toelage ad 5 aan deze wedden wordt toegevoegd. 6. De technische herziening van het bezoldigingsbesluit burgerlijke Rijks ambtenaren 1934, welke beoogt verbete- dergaan, ontstond heden aan dc cf-ministerie van buitenlandse zaken de fectenmarkt een levendige beweging vijflandenconferentie geopend. in de koersen der aandelen, gepaard De Nederlandse delegatie bestaat uit gaande met 'een zeer vaste stemming i ce heren baron Van Harinxma tnoe ------- - - - siooten, Nederlands ambassadeur te Brussel, prof. mr J. P. A, Francois, raad-adviseur bij het departement van buitenlandse zaken, da* H, N. Boon, hoofd van de afdeling politieke zaken van «het ministerie van buitenlandse zaken en ihr mr H. Th. A. M. van Rijckevorsel, gezantschapssecretaris. De conferentie werd door Spaak, de Belgisohe premier en minister ren bui tenlo i.dse zaken, geopend. Deze gaf ciaarr.a het woord aan de gedelegeer den. Gladwyn Jebb, onderstaatssecre taris van het Britse ministerie van bui tenlandse zaken, was afwezig, daaT hij in Londen opgehouden was. Venvacht wordt, dat Fernand van Langenhove, hoofd van de Belgische delegatie, zal optreden als woordvoerder voor de de legaties van de landen van de Bene lux. Men is echter van mening, dat het gezamenlijk optreden van de Benelux- delegaties, die het gisteren eens zijn geworden over een in het algemeen te lioen dollar heeft opgenomen en daar mede zijn- voor 20 maanden van Ame rika ontvangen crediet volledig heeft verbruikt, waarmede opnieuw de moei lijke dollarpositie van West-Europa en de noodzaak der Marshall-hulp in het licht is getreden. De vraag naar aandelen deed vrij scherpe koersstijgingen ontstaan, die slechts door lichte fluctuaties werden onderbroken, terwijl het slot merendeels op het hoogste punt van de dag kwam. Voor Kon. Olie b.v. was de opening een tiental punten hoger, oude aandelen op volgen politiek, niet uitsluit, dat de 375, oplopend tot 378, waarna een kleine reactie, doch het slot opnieuw vast. Op de industriemarkt waren practisch alle fondsen bepaald willig en Hoogovens zelfs 10 pet. hoger op 234. Philips kwam ver boven de 400, sloot circa 415. In. mindere mate namen Indische fondsen aan de koersstijging deql, doch van Ta bakswaarden verbeterde Deli Mij. 10 Scheepvaartaandelen opnieuw enige punten hoger. Grote vraag bestond naar leningen op dollarbasis, zoals 314 obligatiën North Western Hjqpotheek- bank, die van 108 tot 112 steeg en naar dè obligatiën der Nederlandse dollar- lening, die van 10814 opliepen tot niet minder dan 113. De Ned. staatsfondsen- markt lag eerder iets gedrukt met de conversielening 1947 op 98 9/16 (giste ren 98 7/8). Bond van Bloembollen handelaren voorziet deviezen- en kwaliteitsverlies Reeds vorige week maakten wij mel ding van een protest van de Bond van Bloembollenhandelaren tegen het mi nisteriele besluit tot verlaging van de minimum exportprijzen voor tulpen- en narcissenbojlen. Hedenmorgen zette de secretaris van deze bond, mr. F. J. D. Theyse in een persconferentie te Haar lem uiteen, hoe deze beslissing buiten de deskundigen om en ïn tegenspraak met de conclusies waartoe de adviseren de instanties waren gekomen werd ge nomen en op welke gronden- de bollen- handelaren in deze 'beslissing een ge vaar zien voor het bollenvak en daar mede een verlies aan deviezen voor het land. Mr. Theyse verklaarde dat de minis ter tot deze minimum prijsverlaging heeft besloten op grond van twee mo tleven, n.l. dat dóór deze verlaging te vens de inkoopprijs door het surplus- fonds gedrukt wordt-, en ten tweede dat de omzet van de bollen buiten de gren zen vermeerderen zou in gewicht door geringere kosten .an het product. Ten scherpste keurde spr. af. dat de surplus- kwest-ie verbonden wordt aan het prijs peil van de buitenlandse afzet door de minimumprijzen voor. binnen- en bui tenland van elkaar afhankelijk te ma ken. De surpluskosten kunnen zi. ook gedrukt worden door een grotere marge tussen minimumprijs en surplus-inkoop- prijs, of door slechts de binnenlandse minimumprijzen te drukken. De buiten- afzonderlijke gedelegeerden verklarin gen zullen afleggen. De V.S. en een West-Europse Unie „Het vraagstuk van een geestelijke, economische en militaire unie van Europa is een van de vraagstukken, die door de Europeanen zelf moet worden opgelost. De Amerikaanse regering kan niet overwegen of zij een dergelijke unie een militaire garantie zal verlenen aller de groto lijnen hiervan door de betrokke nen zijn vastgesteld", zo luidt de me ning van een der meest vooraanstaande figuren van de Amerikaanse regering. „Men zou dus kunnen aannemen, dat het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken zijn standpunt pas zal bepalen, wanneer het de reacties van de Europese landen, die van het Ame rikaanse volk en die van het Congres kent. moeten zoeken, waardoor kwaliteitsver lies onvermijdelijk wordt. De Bond heeft gepoogd, de hande- I yan deze drie factoren zal het afhan- laren er toe over te halen door de bond gen 0f een eventuele economische, po- r*if w»iminimumprijzen te litieke en militaire unie van Europa landse minimumprijs, behoort afgestemd te worden op de marktsituatie in het buitenland alleen. De overweging van de minister, dat een vergrote gewiohtsomzet in het bui- tenland verkregen zou kunnen worden J door verlaging van de prijzen het- i geen zelfs bij een gelijke geldelijke c - j zet het voordeel zou meebrengen van een verminderd surplus aohtte spr j gespeend van practisch inzicht. Tweederde van de buitenlandse af- zetgebieden kennen gewichtscon tingen- tering, zodat verlaagde exportprijzen niet een verhoogde export naar die ge bieden ten gevolge kan hebben. Ame rika neemt de voornaamste plaats in onder de gebieden die niet zulk een gewichtscontingentering hebben, dooh verlaagde prijzen zullen de afname door Amerika niet doen stijgen. Deze afzet immers wordt bepaald door de geringe opname-capaciteit van 't land, dat slechts zeer weinig' „flower-min- ded" is. De prijsverlaging van 1947 ver geleken met 1946 bracht zelfs 'n ver laging van de omzet met 5% mee! Ook toen voor de oorlog de prijzen veel la ger waren, bereikte de afzet in Ame rika ongeveer hetzelfde gewichtskwan tum als thans. Bovendien zijn kwaliteit en sortering de peilers, waarop onze bollenpositie in het buitenland berust. Prijsverlaging brengt, zéker voor dit artikel, verlaging van de appreciatie voor de kwaliteit zelf berekende aanvaarden bü onderling contract. Dit was slechts mogelijk, indien minstens 85 van de handel daarmee accoord ging, waaronder alle grote exporteurs met een omzet van meer dan f. 100.000. Het percentage werd op een fractie na bereikt, doch enkele grote expor teurs gingen met vrijwillige aanvaar ding niet accoord. De minister wei gerde ook na herhaald verzoek, dc zogenaamde „bondsprijzen" bindend te verklaren. Door het afkondigen van de bewuste prijsverlaging van 10 is voorlopig de laatste kans verkeken, om deze eigen prijzen thans doorge voerd te krügen. Verheugend is. dat dc Engelse groep deza eigen bondsprijzen wel heeft aan vaard, zodat daar een bevredigende "xport verzekerd is. Spr. verklaarde dat de 10 verla ging een deviezenverlies betekenen van f. 2.822.762 vergeleken bij de vorige tninimumprhzen en een verlies van niet minder dan f. 10.076.922 vergele ken bij de voorgestelde bondsprijzen. Deze verliezen kunnen niet door gro tere gewichtSomzet opgevangen wor den, omdat als gezegd tweederde der exportgebieden een gewichtscontin gent kent, dat geheel wordt vervuld, terwijl het overblüvende derde deel niet meer zal afnemen door andere oorzaken dan de prjjshoogte. tot stand zal komen". DE ZUIVERING IN TSJECHO-SLOWAKIJE. Ladvik Srejka, economisch adviseur van Gottwald. de Tsjecho-Slowaakse eerste minister, heeft een overzicht ge geven van' het nieuwe nationalisatie program. waarbij hij aantoonde, dat minder dan 8% van de productie in handen van particulieren was gebleven. De groothandel en de buitenlandse handel waren in het geheel niet meer in particuliere handen. De buitenlandse handel zou onder contróle staan van 20 nationale orga nisaties voor iedere categorie goederen. De internationale transportonderne mingen zouden genationaliseerd worden. Slechts kleine particuliere firma's zou den bleven bestaan. GENERAAL SEVEZ VERMOORD? In vele Franse bladen wordt twijfel tot uitdrukking gebracht of de dood van generaal Francois Sevez, de bevel hebber van de Franse zone in Duits land, inderdaad aan een ongeluk te wijten was zoals in het overlilevensbe richt van vorige week is vermeld. Gezegd werd namelijk, dat Sevez tij dens een jacht op wilde zwijnen bij Offenburg aan de Rijn gedood was door een teruggeketste kogel. Volgens de „France libre" zou*een politieman, die de kogel voor nader on ECONOMISCHE REORGANISATIE. Indien de Britse conservatieven dit in eigen land zouden aanvaarden, zou niets de politieke eenheid in Engeland in de weg staan. Van Churchill verwachten de socialisten echter alleen maar een negatieve, in hoofdzaak militaire, anti- Russische politiek. Blokvorming zonder meer zou machteloos zijn tegenover het economisch offensief uit het Oosten. Men kan natuurlijk de vraag stellen, of deze aanval enkel een economisch ka rakter bezit. In elk geval legt het rap port het volle gewicht op de economi sche reorganisatie van Europa. Het wijst op het belang van supra-nationale economische eenheden, ter completering van de nationale productievormen, zo als een lichaam voor hydro-electrische energie in het Alpengebied. Verder wil men een collectief lichaam, dat Europa naar buiten vertegenwoordigt en tevens kan fungeren als een instrument voor een rechtvaardige en doelmatige distri butie van de hulpleveranties. Dit mag echter geen bureaucratisch karakter dragen en moet daarom uitvoerende macht bezitten. Men denkt aan een re gelmatige bijeenkomende commissie van nationale vertegenwoordigers, die mei administratieve bevoegd hcid bekleeil zijn. Ministers zouden aanwezig kunnen) zijn, wanneer er principiële beslissingen moeten worden genomen, zodat steeds besluitvaardig kan worden opgetreden. Naast een zo vrij mogelijk intra-Euro- pees handelsverkeer wenst men coördi natie van de buitenlandse handel, met name' van de inkoop, welke dient te v orden gecentraliseerd, waarschijnlijk in een- reeds vroeger bepleite Europese goederenraad. Ontwikkeling van kapi taalprojecten zou eveneens het voorwerp mceten zijn van internationale plan ning. Op het programma staat voorts het uiteindelijk onder Internationaal beheer brengen van de staal- en chemi sche industrieën, alsmede van andere vitale bedrijven. Het rapport verdedigt nog eens de stelling, dab Rusland's veiligheid beter gediend is door het bestaan van een welvarend en democratisch West-Europa, wiens stabiliteit niet langer berust op speciale hulp van overzee, dan door politieke verwarring en economische catastrophe in een gebied, dat noch Rusland, noch Amerika zullen toestaan, dat het door een van beide direct zal worden beheerst. Daar Europa te klein is. moeten tie overzeese gebieden, spe ciaal de onontgonnen streken van Afri- Ka. bij het plan worden ingeschakeld. PRESSIE OP LABOUR-LEDEN. Het ideaal van een Verenigd-Europa, zegt het rapport, zal als een dynami sche kracht werken en het latente ide alisme van de lang op de proef gestelde massa's wakker maken. Alleen een ge meenschappelijk geloof in Europa's eenheid kan de hinderpalen overwinnen, besluit het stuk. Getuigenis af te leg gen van dit geloof,, is naar wij menen, het doel der Haagse conferentie. La bour zou er een podium kunnen vinden voor haar opvattingen. Ik hoor, dat er pressie wordt uitgeoefend op de enkele Labour-parlementsleden, die ondanks de waarschuwing aan de bijeenkomst zou den deelnemen, om van de reis af te zien. Het zal er dus op neer komen, dat de socialistische partijen binnenkort een afzonderlijke agitatie zullen gaan voe ren. Spr. achtte algemene bekendheid van deze feiten nodig, om in komende jaren i derzoek aan. deskundigen ter hand ge- tot betere beslissingen te komen, dan 1 stëld had, verklaard hebben, dat Sevez mee, die immers niet, zoals bij andere de minister nu heeft genomen, terwijlgedood was door een Duitse drijver, artikelen bij de koop kan worden be- hij in dit verband met genoegen herin- oordeeld naar het product zelf. Bij nerde aan de onlangs in de Tweede lagere exportprijzen zullen de JongereKamer dooi de heer Chr. v. d. Heuvel kwekers, die geen vaste markt bezitten, over deze aangelegenheid gestelde uic gceu vaai/c iiKtiM ue^iOLCii, Over U het In die lagere prijzen uitsluitend I vragen. f- In een militair kruitmagazijn te Induno (prov. Varese. Italjë) heeft zich eèn ontploffing voorgedaan. Men vermoedt, dat er sabotage in het spel is. DISTRIBUTIEKANTOOR TE HIPPOLYTUSHOEF LEEGGEHAALD. Vannacht is ingebroken in het distri butiekantoor te Hippolytushoef, waarbij ongeveer 1/3 van de bonkaarten 804 plus de textielkaarten, die op het ogenblik worden uitgereikt, zijn ontvreemd. Het distributiekantoor, dat in een villa is gevestigd, had. reeds ongeveer 2/3 van de distributiebescheiden uitgereikt aan de bevolking van de gemeente Wielin gen 7000 inwoners. De politie heeft het vermoeden, dat men hier met een goed georganiseerde en met de plaatselijke omstandigheden uitermate op de hoogte zijnde bende te doen heeft. DE „ORANJE" TE IJMUIDEN. Het m.s. „Oranje" is de sluis té IJmui- den binnengevaren. In de loop van de middag zal het schip opstomen naar Amsterdam. Te ca. halfvier wordt met de debarkatie begonnen. NEDERLAND NAAR DE CONFERENTIE TE PARLJS. De Nederlandse regering heeft de uitnodiging om deel te nemen aan de 16-landenconferentie over het Marshall plan. welke 15 Maart te Parijs begint, aangenomen. Van Nederlandse zijde zullen deelne men minister Van Boetzelaer en dr. H. N. Hirschfeld. LUIKENAAR VERBRANDT AANDELEN TER WAARDE VAN fr. 600.000. Een Luikenaar kwam kort na de be vrijding op oneerlijke wijze in het be zit van een bundel aandelen ter waarde van fr. 600.000. Gezien de wijze waarop hij de aandelen had verkregen, kon hij deze bij de blokkeringsmaatregelen van minister Gutt niet aangeven. Toen de man dezer dagen van de po litie liet bevel kreeg zich op het bureau te melden, wist hij, door schrik bevan gen, niet beter te doen dan het. hele pakket aandelen maar in de kachel te stoppen SPOORWEGONGELUK IN BELGIE. Hedenmorgen zijn op de overweg na bij Jambes (in provincie Namen) een vrachtauto en een zgn. Micheline door een goederentréin gegrepen. De bomen, van de overweg waren niet gesloten. De vrachtauto en de eerste wagon van de „Micheline" werden ge heel verpletterd. Tot nu toe werden uit de wrakstuk ken zeven doden te voorschijn gehaald. Het aantal gewonden staat nog niet vast. Twee van hen zijn reeds overle den. FINS PARLEMENT HEDENMIDDAG BIJEEN. Radio-Helsinki deelt mede, dat het „vrijwel zeker" is, dat het Finse parle ment heden zijn standpunt over het door Stalin voorgestelde' verdrag van wederzijdse bijstand aan de president Juho Paasikivi zal mededelen. Het parlement zou hedenmiddag bij eenkomen. AGENDA Donderdag. Gerecht 10. Theosof. Ver. Spr. L. W. J. Labout. 8 uur nam. ZATEIÏDAG; Volkshuls: Prof. dr. J. H. Oort over „Zonne-ultbarstlngen". 4 uur nam N.V. Ned. Electrolasch Mij.: A1r ■■erg. van aandeelhouders 11$ uur voorm. Stadszaal: Padvindersfllm/„Riddcr8 zuun der harnas", l 3/4 en 3 1/2 uur nam. i

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 3