Stichting voor de Landbouw ontevreden Lof voor minister Drees Verstopte neus STADSNIEUWS Vergane Glorie .J Ledental V.P.R.O. wederom op Leiden en omgeving zorgen voor 766 nieuwe leden Wat er in Indië gebeurt DONDERDAG 4 MAART. Begroting Sociale Zaken goedgekeurd ffan onze parlementaire Redacteur) Interpellatie v. d. Goes 10 Maart. Het is een goed ding, student te zijn bij een professor die lid van de Eerste Kamer is en zeker bij prof. Molenaar. Dat bleek gisteren, toen hij zijn discipe len een gereserveerde plaats frontbalcon had verzekerd bij de behandeling van een onderwerp uit hun studievak. De onvermoeide minister Drees was blijk baar professor en studenten ter wille en gaf een even duidelijk als boeiend col lege in de lonen- en prijzenpolitiek, de sociale verzekeringen, de kinderbijslag cn bijna alles, wat onder de zorgen van zijn departement lag. Van een verdediging van zijn beleid behoefde geen sprake te zijn: sprekers van alle fracties hadden hun instem ming met de begroting betuigd en de meeste hadden de heer Drees lof toe gezwaaid voor zijn wijsheid, door tastendheid en het waarlijk nationaal karakter van zyn beleid. De begroting werd dan ook z.h.st. aangenomen. Aangetekend zij slechts, dat de mi nister enige wettelijke voorzieningen aankondigde, als b.v. voor de besteding van de opbrengst der vereveningshef fing. Voor een progressie in de kinder bijslag voelde de bewindsman niet veel. Hij is een rapport wachtende betreffen de de herziening van de sociale wetge ving in het algemeen en achtte het daarom beter, hieromtrent geen mede delingen te doen. Over de arbeidsvoor waarden van verplegend personeel zal nog nader overleg worden gepleegd. De Tweede Kamer kwam nog kort bijeen ter afdoening van het wetsont werp opheffing der Bijzondere Rechts pleging. Hefr amendement van de vaste commissie voor het straf- en privaat recht om herziening van opgelegde ver beurdverklaringen aan het oordeel van de gezamenlijke hoge autoriteiten voor te leggen, werd aangenomen met 46 tegen 26 st., waarna het ontwerp in zijn geheel z.h.st. werd goedgekeurd. Pracscs v. Schaik deelde nog mede. dat dc interpcllatic-v. d. Goes naar de West-Europcse onderhandelingen zal worden gehouden op 10 Maart a.s., terwijl de herziening der staatsrege lingen voor de West op 16 dezer bij de Tweede Kamer in openbare be handeling komt. Verhouding Frankrijk-Beneluxgroep CONFERENTIE TE BRUSSEL OF DEN HAAG. Op een persconferentie na de Fran se kabinetszitting heeft een woord voerder van de Franse regering ver klaard, dat naar verwachting te Brussel of 's-Gravenhage een confe rentie zal worden gehouden om te besluiten over de toekomstige betrek kingen van Frankrijk met de landen van de Benelux-groep. ENGELSE KINDEREN KWEEKTEN BESTE BOLBLOEMEN. Prijsuitreiking in County Hall. Gisteren heeft in County-Hall te Lon den de prijsuitreiking plaats gehad van de zilveren bekqr, 10 zilveren medailles en 100 bewijzen voor een gratis reisje naar Nederland als de bollenvelden in bloei staan aan de prijswinnaars van de wedstrijd voor het kweken van de beste bloemen uit de aan 47.000 Londense schoolkinderen verstrekte King Alfred- narcisbollen. De zilveren beker werd het eigendom van de Catford Secon dary Girls School. De heer Eygenraam, Nederlands land- bouwconsulent, verrichtte de prijsuit reiking. Correcties betekenen géén toekomstpolitiek Dc Stichting voor de Landbouw heeft in een uitvoerig commentaar op de afgekondigde maatregelen ten aan zien van de landbouw en veeteelt, haar ontevredenheid ten opzichte van de regering gelucht. De Stichting stond bij het overleg met de regering op thet standpunt, dat de prijzen in de afgelopen jaren voor bepaalde producten te laag waren ge weest en dat er in sommige gebieden toe had geleid, dat het bedrijf niét lo nend was. Daarom had zij in eerste instantie aangedrongen op een subsidie achteraf op melk, groenten en enkele akkerbouwproducten en op het toeken nen van een ccm/pensatietoeslag voor de lichte gronden en van overbrug gingstoelagen voor de kleine bedrijven, beide over 1946 en 1947. De regering heeft, aldus de Stich ting voor de Landbouw, de redelijk heid van dc meeste dezer wensen in principe erkend, maar hiervan niet dc volledige consequenties aanvaard. Voorts geeft de prijspolitiek, die do regering voor het komende oogstjaar wil volgen, naar de mening der Stich ting, geen voldoende garantie, dat de bezwaren van de vorige jaren in de toekomst zullen worden ondervan gen. Evenmin biedt deze loonpolitiek van de regering, aldus de commen taar, voldoende garantie, (lat de hui dige achterstand van de landarbei dersionen ten aanzien van de lonen van andere arbeiders niet zal worden vergroot, laat staan ingelopen. Wat de 28 mlllioen gulden betreft, die de regering in het vooruitzicht heeft gesteld, is de Stichting voor dc Landbouw van mening, dat het on juist is correcties van het verleden zonder meer over te nemen als poli tiek voor de toekomst. Zij acht dit principieel en psycholo gisch onjuist en de Stichting was lie ver van herhaling van het nabetalings- en toeslagsysteem verschoond geble ven. HET LOONPEIL. Ten aanzien van de beslissing der regering omtrent het loonpeil merkt de Stichting op, dat harerzijds nog geen voorstellen waren gedaan voor het komende con tract jaar. De regering heeft thans dit peil bepaald op 68 ct., hetgeen de Stichting van de Arbeid in de afgelopen zomer had geadviseerd, doch wat de regering toen niet wenste te aanvaarden. Het advies van die Stichting had echter betrekking op het lopende contractjaar, niet op het nog komende. Marshall en Forrestal voor hulp aan Griekenland en Turkije Marshall, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, en Forrestal, mi nister van defensie, hebben voor het Congres verklaard, dat er „ernstig ge vaar" bestaat, dat Griekenland en Tur kije niet vry kunnen blijven, tenzij zij meer militaire hulp van de V. S. ontvan gen. De ministers legden getuigenis af voor de commissie voor buitenlandse aangelegenheden van het Huis van Af gevaardigden ter ondersteuning van het verzoek der regering om 275 millioen dollar te besteden aan kanonnen, vlieg tuigen en andere wapenen voor beide landen. Marshall verklaarde, dat de bewape ning van Griekenland en Turkije agres sie tegen deze landgn zou tegengaan. Zo wel Marshall als Forrestal lieten er wei nig twijfel over bestaan, dat zii aan de Sovjet-Unie dachten. Marshall zelde. dat de gebeurtenissen in Griekenland en Tsjecho-Slowaklje duidelijke bewijzen zijn van communistische voornemen te gen alle landen, die hun expansie in de weg staan. Er kan, aldus Marshall, geen verzekering zijn, dat de Amerikaanse hulp aan Griekenland en Turkije kan worden stopgezet, zo lang deze landen nog worden bedreigd. Forrestal verklaarde, dat het duidelijk was, dat „de militaire^toestand in beide landen onze eerste aandacht moet ont vangen". Beide ministers verklaarden, dat de Griekse guerillastrijders hulp van de Noordelijke naburen pntvangen. Het economisch herstel van Griekenland hangt, af van 't uitschakelen der gueril lastrijders. Engeland verbruikt laatste 100 millioen der Amerikaanse lening Het Amerikaanse ministerie van fi nanciën heeft medegedeeld, dat Enge land de lening van 3.750.000.000 dollar, die aan dat land door de V.S. op 15 Juli 1946 werd verstrekt, geheel heeft opge nomen. De laatste honderd millioen dol lars werden Maandag opgenomen. In plaats van, zoals men oorspronkelijk had verwacht, drie tot vijf jaar, heeft het slechts 19 maanden geduurd, alvo rens de lening was opgebruikt. Over het crediét werd met gemiddeld bijna 200 millioen dollars per maand beschikt. DE ZUIVERING IN TSJECHO-SLOWAKIJE. Kapitein Kraka van het Tsjecho- slowaakse leger is -door het militaire gerechtshof te Praag tot 16 jaar ge vangenisstraf en degradatie veroor deeld wegens hoogverraad en poging tot een staatsgreep. Hem zijn de burgerlijke rechten ont nomen. Luitenant Popovitch is om de zelfde redenen veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf en degrada tie. Het communistisohe blad „Rude Pravo" heeft medegedeeld, dat de communistische partij gemiddeld dui zend nieuwe leden per dag wint. De hervormde gemeenteraad yan Bratislava nam als eerste besluit het „Churchillplein" van Bratislava te her dopen in het „vakverenigingsplein". Curaqaose delegatie protesteert. BETREERT „OVERHAASTE STAP" DER DEMOCRATISCHE PARTIJ. Gisteravond verstrekten de leden van de Curaqaose delegatie ons een verkla ring, waarin zij (met uitzondering van de heer Eman) zeggen met leedwezen te hebben vernomen, dat de Democrati sche Partij zich gewend heeft tot de Pan Amerikaanse Unie en de V.N. Zy achten dit optreden in dit stadium van besprekingen in en buiten de Rondetafel-conferentie zeer ongeluk kig in het bijzonder nu sedert de vo rige week vaststond, dat de Tweede Kamer op 16 Maart het ontwerp her ziening van de Curaqaose staatsrege ling dat na besprekingen met de dele gatie zodanig werd gewijzigd, dat het voldoet aan de wensen van Curasao, zoals de staten, die hebben voorge bracht, zal behandelen. De gunstige besprekingen met de commissie van voorbereiding van de Tweede Kamer wettigen de verwach ting, dat de Kamer het ontwerp met de meeste spoed zal aannemen. Volgens betrouwbare inlichtingen zal het ont werp in één vergadering afgehandeld worden. Wat de defacto wensen betreft, deze zijn voor Suriname aanvaard. Nog ls het ambtelijk overleg gaande tussen de Gouverneur van Curasao en de mi nister van O.G. Wat Suriname in feite heeft gekre gen, zal aan de Nederlandse Antillen niet worden geweigerd.' De leden betreuren daarom de onder nomen actie. Zij zijn van mening, dat, juist nu de zaak van de Ned. Antillen zeer gun stig staat, het te betreuren is, dat hun werk zeer bemoeilijkt wordt door deze overhaaste stap van de Democratische Partij. Over de door de regering afgekon digde verhoging van de prijzen der ak kerbouwproducten voor de komende oogst is de Stichting ook niet te spre ken. Zij had bij het overleg ruimere verhogingen verdedigd, omdat bepaaü- óe kostenfactoren, zoals lonen, de kos ten van landbouwwerktuigen en kunst mest nog steeds stijgen. Ten slotte had de Stichting voor melk een prijs voorgesteld^ die 2 cent hoger lag dan de nu vastgestelde. Hier over bestaat dus ook geen overeen stemming met de regering, al geeft de Stichting toe, dat de regering de scherpste kanten heeft weggenomen door enerzijds de toeslag voor 't con- sumptiemelk-gebied te verhogen tot 1 cent per liter en anderzijds de libhte gronden nog ongeveer 1 oent in het vooruitzicht te stellen. Ingezonden Mededeling jn één nacht te verhelpen met B Brengt direct verlichting N.V. CHEM. PHARK FA8P. SPATULA. LOSSER Gangsters te Beusichem GELDKIST MET f. 7.000.— GEROOFD. 's Nachts is ,te Beusichem bij Culem- borg een roofoverval gepleegd. Drie mannen kwamen per auto bij de boer derij van de heer A. van Wijk. Op het geklop deed de vrouw des huizes open. De mannen zeiden van de CCD te zijn en een onderzoek te willen instellen naar een clandestiene slachting. De heer Van Wijk, die door zijn vrouw was gewaarschuwd, vroeg de mannen om hun legitimaties, waarop hem een revolver werd voorgehouden. Onder deze bedreiging moesten de bewoners lydelijk toezien, hoe hun wonihg werd doorzocht. De pseudo- ambtenaren maakten zich meester van een portefeuille en een geldkistje, tezamen met een bedrag van ongeveer f. 7.000.Met hun buit verdwenen ze in hun auto. De heer Van Wijk waarschuwde de politie. Later is bij de brug van Vianen een auto aangehouden met een drietal personen,- die men van deze overval verdenkt. Zij zijn te Beusichem inge sloten. De indringers moesten met de situa tie zeer goed op de hoogte zijn geweest, want een hunner begaf zich linea recta naar het slaapvertrek cn haalde de por tefeuille onder het hoofdkussen weg. Nader vernemen wij, dat óe roof overval is uitgevoerd door Utrechtena ren, die bij de politie zeer ongunstig stonden aangeschreven. Bij hun aan houding hadden zij de ontvreemde por tefeuille bij zich, welke f. 3500 aan contanten en een bedrag aan waarde papieren bevatte. De #roy©rs zijn met de bewoners der bcerdiry geconfron teerd; zowel de heer Van Wijk als zijn wouw herkenden de overvallers perti nent. HET RESIDENTIE-TONEEL GAAT HEEN. Met ingang van volgend seizoen. De heer D. Verbeek, 'directeur van het „Residentie Toneel", heeft een schrijven aan de geëngageerden van dit ensemble gericht, waarin èr op ge wezen wordt dat de kosten van het to neelbedrijf zo enorm gestegen zijn tot Vk a 4 maal het bedrag van voor de ooi-log dat een gezelschap als het Residentie toneel zonder de steun van subsidie, slechts dan kan bestaan, wan neer het voortdurend op toprecettes kan rekenen. Van een artistiek streven kan op deze wijze weinig spreke zijn. Weliswaar ziet men niet alleen ia. ons land, maar in alle landen ter we reld de toneeldirecteuren teruggrijpen naar een oud repertoire, omdat na de tweede wereldoorlog, anders dan na de eerste, de wereld geestelijk evenzeer in puin ligt als materiaal, maar daar naast blijft todh nog, zij het dan in mindere mate, een artistiek streven, dat voldoening schenkt. Deze voldoe ning wordt het residentietoneel ont houden. Dit schept een onvrede, die op den duur ondragelijk wordt. Na rijp beraad aldus het schrij ven zag de directie zich daarom ge noodzaakt te besluiten lïfet volgend, sei zoen niet door te gaan. Herdenking gevallenen van 4R.I. In Mei zal een herdenkingsdag ge houden worden voor gevallenen van het voormalige 4e regiment infanterie alhier. Het voorlopige herdenkingsco mité, waarin de heer J. A. Hoogeveen; Morschweg 6a te Leiden, secretaris is, roept allen, die deel hebben uitge maakt van het 4e R I. op zich bij de secretaris op te geven, opdat het regi ment op waardige wijze zijn gevallenen zal kunnen herdenken. AFSCHEID DS H. J. v. ACHTERBERG. Onder grote belangstelling heeft as H. J. v. Aohterbertg wegens vertrek naar Leiden afscheid genomen van de Ned. Herv. Gem. vè.n Holten, spreken de over 2 Cor. 1 18 en 20 en beslui tend met de gebruikelijke toespraken tot verschillende personen en colleges. Woorden van afscheid werden tot de scheidende predikant gericht door mr W. H. Enklaar, burgemeester van Hol ten, namens de burgerlijke overheid, en door ds J. Jebbink als collega en na mens kerkeraad en gemeente. Staande zong de gemeente ds. Van Achterberg de zegenbede toe uit Ps. 121. Ook het kerkkoor zong ds v. Achter berg een afscheidslied toe. Na de dienst hebben velen van de gelegenheid gebruik gemaakt ds en .mevr. v. Ach terberg in de consistorie de hand ten afscheid te drukken. As. Zondag doet ds v. Achterberg in onze stad intrede. MARINE-RÉUNIE. Woensdag a.s. zal in de Kweekschool voor Zeevaart 'hier ter stede een réu- nie plaats vinden van oud-marine - leerlingen-onderofficier, die circa 30 35 jaren geleden hun eerste op leiding aan deze Kweekschool genoten. Behalve een 200-tal dezer oud-leer lingen, van wie verscheidene nog in actieve marinedienst zijn, is ook het toenmalige kader tot deze réimie ge nodigd. Na een officiële begroeting en een 'herdenking van de in de jongste strijd ,op -verschillende wereldzeeën gevallen makkers, zal de dag op de Kweek- sohool naar oude marinetrant worden doorgebracht. Van Marinewege zal aan de bezoekers een traditionele snert- en theewatermaaltijd worden aangeboden, terwijl de Commandant Zeemacht Ne derland, Schout bij Nacht J. J. L. Willinge, het voornemen te kennen gaf door z(jn aanwezigheid van zijn be langstelling te doen blijken. Zou er voor de huidige bewoners van 't Noordeinde in dit bezoek geen aan leiding kunnen worden gevonden om as. Woensdag deze oud-marinemannen en oud-Noordeindebewoners met een uitgestoken Nederlandse driekleur wel kom te heten? Wij zijn ervan over tuigd, dat een dergelijk vrienaelyk ge baar zeker op prijs zal worden gesteld. ACADEMISCHE EXAMENS. Gepromoveerd tot doctor in de wjs- en natuurkunde op proefschrift geti teld '„Over de Vorming van Phytome- 'laaoi bij Tagetes patula L. en enige andere Compoeüetenf,> mej. M. A. de Vries OLeiden). Ook Nijmeegse studenten protesteren MOTIE TOT VERBOD VAN HET COMMUNISME AANGENOMEN. In navolging van him Utrechtse col lega's hebben gistermiddag de studen ten der' Nijmeegse universiteit op initia tief van de redactie van de „Vox Caro lina" een protestvergadering gehouden tegen het ontreden der huidige Tsjecho- Slowaakse'regering. Op deze bijeenkomst waren tegen woordig dfe Rêctor Magnificus, vele pro fessoren en honderden studenten. Een resolutie werd verdedigd, waarjn adhaesie betuigd werd aan de studenten der Praagse universiteit en protest werd aangetekend tegen de besluiten der Tsjecho-Slowaakse regering. Gepleit werd voor vrijheid -en gerechtigheid. Tevens werd in de resolutie een petitie opgesteld, die eerst nog langs de overige Nederlandse academies zal circuleren, alvorens aan de Neder landse regering verzocht wordt, grond wettige maatregelen te treffen, waar door het communisme en zyn man telorganisaties in Nederland verboden zouden worden. Prof. dr. G. Brom sprak namens de professoren en huldigde de studenten voor hun initiatief en betuigde adhaesie aan de motie. De motie werd bij acclamatie aange nomen, waarbij tevens werd betoogd, dat steun aan de Tsjecho-Slowaakse studenten zou verleend worden en ook andere organisaties zouden worden uit genodigd deze motie te steunen. DoClAStTMMi 77. Wij verzorgen Uw BLOEMENGROET haar ZWEDEN en ZWITSERLAND vanaf f 4,50. Telefoon 22895 Adv. Jaarvergadering Chr. Hist. Unie ÉÉN DEK C.H.-LEDEN UIT PROT. CHR. RAADSFRACTIE ZAL AFTREDEN. Gisteravond hield de afdeling Leiden van de Chr. Hist. Unie in het wykge- bouw Rehoboth haar jaarvergadering. De voorzitter, de heer D. v. d. Kwaak, sprak een kort inleidend woord, waarin hij wees op de gebeurtenissen in Tsje- cho-Slowakije, in verband waarmede hij de vele aanwezigen opwekte om alle krachten te concentreren op de groei van de christelijke politiek in het alge meen en die van de C.H. Unie in het bijzonder Voorts vroeg spr. aandacht voor de komende verkiezingen, in welke tijd weer zeer veel van de kiesverenigin gen zal worden gevraagd. De secretaris, de heer J. Schinkel, deed vervolgens mededeling van een in gekomen schrijven van de Prot. Chr. Werkgroep van de P. v. d. A., waarin verzocht wordt tot een samenspreking met het bestuur van de C.H.U-. ten einde te komen tot een uitwisseling van gedachten op hetgeen beide groepen verenigt. In principe is het bestuur van de C.H.U. hiertoe bereid. Medegedeeld werd voorts, dat op grond van een des tijds bij de gemeenteraadsverkiezingen gemaakte afspraak een C.H.-lid van de Prot. Chr. raadsfractie binnenkort zyn zetel ter beschikking zal stellen ten be hoeve van een lid van de A.R.-partij. Zoals bekend komt de. heer G. Hordijk op de candidatenlijst der Prot. Chr. raadsfractie hiervoor het eerst in aan merking. Uit het door de secretaris uitgebrach te jaaiwerslag vernamen wij, dat het le dental van de Unie in het afgelopen jaar van 365 op 420 ls gekomen. Het fi nancieel overzicht van de penningmees ter, de heer F. Verstegen, meldde een batig saldo van ruim f. 800. Met algemene stemmen werd de heer D. v d. Kwaak als voorzitter herkozen, terwijl in de vacature van mej. M. Lang- man, die zich niet herkiesbaar stelde, mevr. F. W., SingerlingStokhuyzen werd gekozen. Ook de heer W. Veerman zag zyn mandaat verlengd. Tot. leden van de kascommissle werden benoemd de heren J. C. Elsgeest en A. Bernard. In deze vergadering zijn voorts nog enkele mededelingen gedaan over het 40-jarig bestaan van de afdeling Leiden, dat in September of October zal wor den herdacht. Uitvoerig werd ook nog van gedachten gewisseld over het dooi de afdeling bij het H.B. ingediende voor stel inzake het opstellen van een reor ganisatie-rapport. Besloten is voorts nog. dat een kerngroep zal worden ge vormd. welke het bestuur in zijn ko mende acties en plannen terzijde zal staan. Aan het einde van de avond heeft de voorzitter met een kort woord afscheid genomen van mej. M. Langman. Haar werd een geschenk aangeboden. Soms peinst 'n mens over school- of kampgenoten uit jeugdjaren. En wat er- van hen terecht ge komen is Sommige kunnen bogen op 'n schitterende staat van dienst. In deze tijd. die aan jongeren een kans biedt, is er zelfs een mi nister onder. Hij klopt Fantaslo's zuur ver diende penningen met dwangbeve len uit zijn zakken. Anderen waren tevreden met een meer bescheiden post in deze im mer fluctuerende maatschappij, weer anderen verdwenen totaal van het wereldtoneel, konden tegen de stroom van striemende tydsgebeur- tenissen niet op Fantasio houdt tussen deze polen het midder^ is dankbaar, dat hij het nog kon bolwerken en zich o.a. onledig houden mag met bespiege lingen over wat al die anderen overkomt. Dat heeft z'n voordeel: hy biyft er zélf tenminste buiten De één komt uit Indië terug en verloor z'n betrekking. -Plantage's verwoest, financieel uit gekleed, vrouw en kind in Japanse tijd verloren: drama in zakformaat in verhouding tot het algemene we reldbeeld. Een tweede loopt me haast voor bij hy reisde de wereld rond, heerst nu over duizenden employé's. maar ziet er dubbel zo oud uit als ikzelf. Een avontuurlijk leven met als bekroning de positie van „big boss", gaat niet in iemand's koude kleren zitten: in het gezicht van het timi de. magere schooljongetje van eer tijds zijn zware groeven gesneden. Hij kreeg wat Je noemt „over wicht, allure". Een derde ontmoeting na jaren: Henk, buiten schooltijd al de beste danseur, ontwikkelde zich zonder eindexamen tot dans professional eerste klasse, zweefde met z'n betoverende partner door het grootste restaurant van Den Haag. introduceerde er de nieuwste dansen, benijd door z'n vriendjes, bewonderd door z'n vriendinnetjes. Ik heb me dikwijls afgevraagd, waar al die jeugdige, als helden uitziende beroepsdansers blyven. wanneer de charme hunner „eer ste'.' jeugd ten einde is. Hier zag ik die benijdenswaardi ge danseur terug: de jaren hadden hem beslist géén goed gedaan. Ik vroeg dus jnaar niet, waar hy nü danste Maar tóch was 't met hem niet zo erg gesteld, als met 't fame use danspaar Gladys Harris en Edgar Newman. 15 jaar geleden dè attrac tie van Rome. Berlijn, Parijs, Lon den en de Rivièra. Zy ontmoetten elkaar dezer da gen na lange scheiding en probeer den bij een opwindend gramoïoon- muziekje hun oude kunstpassen. Gladys, thans weduwe en 56 jaar. kon ze niet meer aan, viel, brak haar been en stierf aan de oompli- catie's Sic transit gloria.. FANTASIO. Koesoemah Staatshoofd van West-Ja va TOT NU TOE VOORZITTER VAN SOEKARNO'S ADVIESRAAD. Dc republikein A. H. Wiranata Koe soemah is gekozen tot staatshoofd van de Negara West-Java. De verkiezing van Raden Ario Adipa- ti Wiranata Koesoemah geschiedde met 54 st. voor en 46 st. tegen. Zijn tegen- candidaat was de huidige regeringscom missaris voor bestuursaangelegenheden voor West-Java, Djajadiningrat. De heer Wiranata Koesoemah bevindt zich thans te Djokja, waar hij de func tie bekleedt van voorzitter van de hoge adviesraad van Soekarno. Na de verkiezing deelde de voorzit ter, de heer Djoearsa mede, dat het nieuwe staatshoofd het verzoek zal worden gedaan, zo spoedig mogelijk naar Bandoeng te komen, om zijn taak als Wali Negara te aanvaarden. Wiranata Koesoemah heeft enige tyd geleden te Djokja verklaard, dat hij bereid was naar Bandoeng terug te keren, indien zoals hij zeide „het volk m\j roept". Het nieuwe staatshoofd is thans 60 jaar en werd te Bandoeng geboren. Hij was lange tijd regent van Bandoeng en lid van de Volksraad. Geduroflde de Ja panse bezetting was hij directeur van binnenlands bestuur. Direct na de proclamatie van de Re publiek op 17 Augustus 1945 was hij mi nister van Binnenlandse Zaken in het eerste kabinet van Soekarno. Door Djoearsa werden drie parle mentsleden aangewezen om zich naar Djokja te begeven, ten einde het nieuwe staatshoofd van zyn verkie zing in kennis te stellen, hem het ver zoek te doen, de benoeming te aan vaarden en hem te vragen, zich zo spoedig mogelyk naar Bandoeng te begeven. Deze delegatie bestaat uit de vice-voorzitter Socradiradja, de voor zitter der fractie Indonesia mr Adil Poeradredja en de Chinese afgevaar digde Thung Djie Lee. Madoera het best gepacificeerde gebied IN OOST-JAVA GAAT HET LANGZAAM VOORUIT. Over de economische situatie in Oost-Java vernam Aneta officieel, dat een langzame vooruitgang te be speuren is. Een spoedig herstel van de productie der ondernemingen wordt nog geremd door terreur en intimidatie van de werkwilligen, die nog steeds voortduurt. In Januari vielen hieraan een administrateur cn een hoofd van een ondernemings- wafht. ten offer. Madoera is thans het best gepacifi ceerde gebied, terwyl ook in Banjoe- wangi de toestand gunstig is. De on- dérnemlngswachten hebben nog steeds met een gebrek aan bewapening te kampen. Men verwacht, dat tegen het einde van deze maand in Oost-Java 38 mb- berondememingen in tap zullen zijn, met een gezamenlijke oppervlakte van 17000 H.A. en een voorlopig geraamde productie van 600 ton. 13 van deze plantages zijn Engels bezit. Verder zyn er in het z.g. Recomba gebied van Oost Java 115 bergoultuur- ondernemingen in gebruik. Tabaksondernemingen, in totaal 61, vindt men hoofdzakelijk in het gebied van Djember en Bondowoso. Voor het begin der politionele actie hadden 14 suikerfabrieken in Oost-Ja va de werkzaamheden hervat; na de acties kwamen hier nog 21 bij. SPOORVERBINDING MET ALLE PLAATSEN. De Staatsspoorwegen hebben zich na de politionele actie met grote voortvarendheid op de herstelwerk zaamheden geworpen en „vrywel alle plaatsen van belang in Oost-Java zijn weer per spoor te bereiken. Het vrachtvervoer heeft grote belangstel ling en neemt nog steeds toe. Ook hier heeft men echter met vrij omvangrijke sabotage en terreur te kampen gehad. Na de ondertekening van de Renville overeenkomst is meer sabotage gepleegd dan in de vooraf gaande maanden na de politionele actie. Deze ondermijnende acties richt ten zich hoofdzakelijk tegen vitale punten, zoals bruggen. Na 14 Februari werden geen georganiseerde aanvallen méér gemeld, hoewel intimidatie en ontvoeringen nog niet tot het verleden behoren. Staatsregeling ter West-Java-conferentie voorlopig aangenomen Na versohiilende schorsingen ter West-Java-conferentie in vefband met meningsverschillen werd een tweede poging ondernomen om te komen tot een verandering van het presidentiële in het parlementaire systeem. Op voorstel van de heer Kartalega- wa werd de artikelsgewijze behandeling voortgezet. Hierna werd de voorlopige staats regeling met wyzigingen voorlopig aangenomen, totdat het rapport van dc commissie voor deze staatsrege ling zal zijn aangeboden. Vervolgens werden twee commissies samengesteld, n.l. een ter bestudering van de staatsregeling eneen ter be studering van het reglement van orde. Dr. E. D. Spelberg over „Een nationale omroept Het was voor de V.P.R.O., de Vry- zinnig Prot. Radio-omroep, welke gisteren in de nagenoeg geheel ge vulde Stadsgehoorzaal een propa- ganda-avond hield, in zeker opzicht een historisch moment toén de pre sidente van deze omroep, dr. Nico- lette Bruining, nadat te voren de vertegenwoordigers van Leiden, Ryn- en Bollenstreek niet minder dan 766 nieuwe leden hadden aan geboden, onder groot enthousiasme kon mededelen, dat dank zy deze prachtige winst het ledental weder om het vooroorlogse peil (ruim 37.060) heeft bereikt. Ds A. J. Snaayer. onder wiens leiding deze voortreffelijk georganiseerde bij eenkomst stond, sprak een kort inlei dend woord, waarin hij er zyn blijd schap over uitsprak, dat deze avond aan de vele vrienden van de V.P.R.O. de ge legenheid geboden wordt om nu eens persoonlijk met de „radio-mensen" van de V.P.R.O. kennis te maken. Nadat de Ambrosiaanse lofzang „Gro te God, wij loven U" was gezongen, sprak de directeur van de V.P.R.O., dr E. D. Spelberg, over „Een nationale Omroep". Heden ten dage verkeren wij, aldus spr., in een voor velen eigen aardige positie. Hebben wij jaar en dag verkondigd, dat wy vóór een nationale omroep zyn, waarbij de godsdienstige uitzendingen in één hand zouden ko men, thans roepen wy U op tot het vor men van een krachtige V.P.R.O. Ligt hierin niet een grote tegenstelling? Helaas hebben de omstandigheden ons hiertoe echter gedwongen. Hoewel de andere omroepverenigin gen plegen te zeggen, dat zij met elkaar een nationale omroep vor men, lijkt dit in het onderhavige ge val nergens op. Het is er thans verre Van. dat wy een nationale omroep hebben, waarin de geestelyke en culturele krachten, welkë er .onder ons volk leven, goed tot haar recht komen. De V.P.R.O., welke ook thans nog op de bres blijft staan voor een nationale omroep, heeft van den be ginne af aan voor een dergelijke omroep gevoeld en was bereid om zichzelf cp te heffen ten einde de totstandkoming erv van te bevorde ren. Te bevorderen ook, dat de gods dienstige uitzendingen door de ker ken zelf zouden worden verzorgd. Hoewel wy vooral ook met de ge beurtenissen op kerkelijk terrein voorzichtiger zijn' geworden, blijven wij in beginsel nog steeds pleiten voor de nationale omroep. Thans echter zullen wy eerst garanties moeten hebben, dat met onze op vattingen terdege rekening wordt gehouden. Nadat dr Spelberg er op gewezen had, dat het huidige omroepbestel een door' en door verpolitiekte affaire is gewor den, waarin voor een nationale omroep geen plaats is, merkte hij op, dat in het straks te verwachten ontwerp van minister Gielen de omroepverenigingen de grondslag zullen vormen. Nu de V.P.R.O. van dit voornemen overtuigd is. wil hy ook niet langer wachten met het vormen van een krachtigp omroep, welke naast Rome en Dordt er voor zal zorgdragen, dat ook het geluid van het Vrijzinnig Protestantisme wordt gq- hoord. Wij zyn hieraan, aldus spr., wel met enige tegenzin begonnen, maar nu wij eenmaal bezig zyn, hebben wy ons met groot enthousiasme, gezien ook de situatie op politiek en kerkelyk terrein, op deze strijd geworpen. Wy stryden hier voor een heilige zaak, welke ons is opgelegd door Eén. die leder op zyn of haar plaats de kracht wil schenken om dat ook te volbrengen. Na goede koorzang o.l.v, de heer Han Zirkzee volgde een declamatorium naar het sprookje van Andersen ,De nach tegaal", voortreffelyk vertolkt door mevr. C. HagemanVerhagen, met mu zikale illustratie van Han Zirkzee, die zich daarin een toegewyd begeleider toonde. Een zeer zeker verdiende bloe menhulde viel zowel mevr. Hageman als de heer Zirkzee ten deel. De presidente van de VJPR..O., dr Nicolette Bruining, vertelde hierna het een en ander over de geschiedenis en-de groei van de V.P.R.O., waarbij zy o.a. stil stonck bij de eerste uitzending van deze omroep, welke indertüd werd vei- zorgd door prof. dr G. J. Heering. Ook het vele werk van dr Spelberg werd uit voerig gememoreerd. Nadat ook spreek ster nog even had stil gestaan bij het ideaal van een nationale omroep, wekte zy met zeer veel nadruk op om thans de VP.R.O. krachtig te steunen, wy zullen er voor moeten waken, aldus spreekster, dat als straks de zendtijd verdeling opnieuw aan de orde zal wor den gesteld, de V.P.R.O. niet uit de aether verdwijnt, want dan zou de stem van het Vrijz. Protestantisme niet meer via de radio worden gehoord. Heel het Vrijz. Protestantisme zal moeten mede werken, dat wy onze plaats in Aetlier- land blyven behouden. Na de pauze, waarin een flinke sla£ oni nieuwe leden werd geleverd, werd een VP.R.O.-film vertoond, welke uit voerig de totstandkoming en werkwijze van deze omroep in beeld bracht, er- wijl tevens een ruime plaats was inge ruimd voor de arbeid van, het Vrijz. Protestantisme. EEN „GESCHENK" VAN 766 NIEUWE LEDEN. Tot. slot van de a-vond wachtte het hoofdbestuur van de V.P.R.O. neg een aardige verrassing - in de vorm van de aanbieding van een „geschenk" van niet minder dan 766 nieuwe leden. Ds F. v. d. Heyden, dae als de verte genwoordiger van het Leidse actie-co mité optrad, kon als resultaat van de hier ter stede geveerde campagne 527 nieuwe leden melden, terwijl de Ryn- streek hier nog een aantal van 112 bijvoegde. Tenslotte kwam Leiderdorp met 28 en de bollenstreek, vaar reeds eerder een dergelijke actie plaats vond, nog met 99 nieuwe leden aandragen. De presidente van de V.PR.O., die niet weinig over deze actie verrast was, deelde hierop mede, dat door deze aan was het ledental van de VP.R.O. weer het vooroorlogse peil had bereikt. De zeer geslaagde avond, waaraan ook vele leden van jeugdgroepen in een jeugdappèl medewerkten, werd be sloten met 'net zingen van het ze-.de" couplet van het Wilhelmus. Vermelden wy nog, dat aan dr Spelberg 'n fraaie bloemenmand, waarin het .embleera van de V.P.R.O. was ve/werkt. .ter hand werd gesteld £n aan men Spel berg, die niet aanwezig kon zijn, een fruitmand.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 2