DUC SCHUURPOEDER Nieuwe landbouw- en veeteeltprijzen oogst 1948 Euwe-Keres afgebroken in vermoedelijk gewonnen stand voor Keres VAN NELLE 0p geen enkel punt werd overeenstemming bereikt SPAART ZEEP EN SCHUIMT De eerste dag: Radio-programma WOENSDAG 3 MAART. Curacaose democraten richten zich tot de wereld ANDEREN BESCHOUWEN HUN ACTIF. ALS ONBEZONNEN. Ha een Zondag te Willemstad gehou den massa-bijeenkomst van de Cura- Saose Democratische Partij, waarbij de aanwezigen waren toegesproken door de delegatieleden, die de Rondetafelconfe rentie verlaten hadden, werd besloten, telegrammen te zenden aan de Pan- Amerikaanse Unie te Washington en aan de V.N. te Lake Success. Tot de pan-Amerikaanse Unie werd het ver zoek gericht om bijstand en steun van de Amerikaanse naties voor het verkrij gen van democratische rechten voor de bevolking van Curasao. Door het be roep op de V.N. richtte de partij zich tot de volken der wereld, met de bedoe ling, hun tussenkomst in te roepen, opdat Curasao in de toekomst geen be stuur zal krijgen, dat „een vermomde dictatuur is of een voortzetting van de koloniale heerschappij". Het telegram beschuldigt er de Ne derlandse regering van, aan de be volking van Curacao de rechten van het handvest der Ver. Volken te ont houden en de Koninklijke beloften van December 1942 niet te hebben vervuld. In andere kringen dan die van de democratische partij worden de geuite beschuldigingen als overdreven be schouwd en qualificeert men de onder nomen stappen als een onbezonnen actie van in politiek opzicht onrijpe leiders. Waalwijk wenst opheffing schoenendistributie Volgens het overzicht 1947 van de K._ v. K. te Waalwijk bedroeg de schoe nen-productie bi) de geënqueteerde be drijven in het district over 1947 onge veer 6.000.000 paren. Aangenomen mag worden, dat het district het vooroor logse peil heeft overschreden. Opgemerkt wordt o.a. dat er dan ook alle reden is, om aan te dringen op opheffing der schoenendistributie en afschaffing der fabricage-voorschrif- ten. De regering heeft, na overleg met de georganiseerde landbouw, nieuwe prij zen voor melk- en akkerbouwproducten voor de boer vastgesteld en enige toe slagen, tot een totaal-bedrag van 85 millioen gulden, bepaald. Uitgaande van een aanstaande ver hoging der basis-uurlonen van 64 tot 68 cent en een tegelijkertijd in te voe ren verlaging der tariefionen, waar voor het College van Rijksbemidde laars nadere voorstellen zal doen, heeft de regering de volgende prijzen voor de oogst 1948 vastgesteld: Tarwe f.21.per 100 kg, (de richt prijs oogst 1947 was f.20.rogge f.21.— per 100 kg. (1947 f.20.—), gerst f.19,per 100 kg. (f.19.haver f. 17.50 (f. 17.50), fabrieksaardappelen f. 4.75 per 100 kg. (f. 4.75), suikerbie ten f.32.— per 1000 kg. (f.34.—). Voor de consumptie-aardappelen ligt het in de bedoeling, te komen tot een enigszins lager algemeen prijspeil, ech ter met dien verstande, dat wijzigingen van de prijsverhoudingen en van debe- waarlonen worden voorbehouden. De richtprijzen voor de broodgranen zijn dus een weinig verhoogd. De regering lost hiermede haar toezegging in, dat het prijsverschil tussen broodgraan en voedergranen van de komende oogst groter zal worden dan het thans be staande verschil. Voor een aantal pro ducten voor de komende oogst zijn geen richtprijzen vastgesteld. Het ligt niet in de bedoeling, de prijsvorming van deze producten door bepaalde maat regelen, eventuele voorschriften voor de afzet in binnen- of buitenland uit gezonderd, te binden. Wel zijn richt prijzen vastgesteld voor peulvruchten, koolzaad, blauwmaanzaad, karwijzaad, lijnzaad, geel mosterdzaad, bruin mos terdzaad en kanariezaad. W aarschu wing van Britse Labour-partij Het nationale bestuur van de Britse Labour-partij heeft verklaard, dat „de val van Tsjecho-Slowakije een waar schuwing en een les is voor de democra tische socialisten, die thans nog hun toekomst kunnen kiezen". De commu nistische minderheid in Tsjecho-Slowa- kije heeft, bevreesd voor een nederlaag bij de verkiezingen, er de voorkeur aan gegeven een dictatuur in te stellen". Er is geen duidelijker bewijs mogelijk, dat de communisten allen, die zich niet on voorwaardelijk aan hun kleinste grillen onderwerpen, als vijanden beschouwen. Slaaf of vijand, een tussenweg is er niet. Tsjecho-Slowakije is een toessteen der waarachtigheid en zij, die deze misdaad door de vingers zien, bewijzen, dat zij oneerlijk staan tegenover de beginselen van het democratische socialisme", zo besloot de verklaring. DE DUITSE ACTIVA IN OOSTENRIJK. Engeland heeft een nieuwe poging gedaan de kwesties in verband niet de Sovjet-aanspraken op Duitse activa in Oostenrijk tot klaarheid te brengen op de vergadering van de plaatsvervan gersmaar de Sovjets weigerden op de Britse suggestie in te gaan, vasthou dend aan eigen voorstellen. COMPLOT TEGEN PRESIDENT VAN CHILI. De politie van Santiago heeft een complot ontdekt, naar verluidt door de communisten gesmeed, om president Gonzales Videla van Chili aan te vallen tijdens een feestelijke rit door de hoofd stad na zijn terugkeer uit het Zuid poolgebied. Men verwacht, dat aan de communistische leden van het Congres, die het complot gesmeed zouden heb-' ben, de parlementaire onschendbaarheid ontnomen zal worden en dat zij gerech telijk vervolgd zullen worden. ONTPLOFFING IN KRUITFABRIEK. Gisteravond heeft zich in de kruit fabriek te Baelen-Wezel (bij de rivier de Nethe in Vlaanderen) een hevige ontploffing voorgedaan. Hierbij zijn zes mensen om het leven gekomen, terwijl een twintigtal personen werd gewond. SKYMASTER VERMIST. Een Skymaster met vier-en-veertig passagiers aan boord en een beman ning van acht koppen, die op weg was van Gander (New Foundland) naar Ca racas, de hoofdstad van Venezuela, is als vermist opgegeven. DE REIS VAN PRINS KAREL EN SPAAK. Het verblijf van de Belgische prins regent Karei en eerste-minlster Spaak in de Verenigde Staten zal niet langer dan een 14-tal dagen duren. Een verblijf van langer dan twee we ken acht men onder de tegenwoordige omstandigheden, waarin de diplomatieke conferenties elkaar snel opvolgen, onge wenst. Prins Karei zal 3 April uit Brussel vertrekken en de 6e door president Tru man worden ontvangen. Hij zal een dag op het Witte Huis lo geren en vier of vijf dagen op Blair House, Een drietal dagen zal de prins regent besteden aan het ontvangen van Amerikaanse personaliteiten. Ten slotte zal hij ook een dag of drie in New York vertoeven. DE MELKPRIJS. Voor de melk, waarvoor sinds No vember 1947 een voorlopige prijs was vastgesteld, is thans de definitieve prys bepaald op 18,3 cent per kg. melk van 3,3 procent vet. Dit zal betekenen, dat de winterprys op 20 cent gehand haafd blijft, doch dat de zomermelk- prijs, die ongeveer eind April ingaat, op 17,5 cent per kg. melk van 3,3 pro cent vet zal komen. Ten slotte zal de bestaande toeslag voor de in het Wes ten des lands voor directe consumptie geleverde melk met ongeveer een half procent per kg. melk worden ver hoogd. TOESLAGEN. Naast deze prijzen zijn in het bijzon der ten behoeve van bepaalde melkvee houders en van bedrijven op de lichtere gronden de volgende toeslagen gedacht: a. Een toeslag van 17 millioen gulden als compensatie voor de in de zomer 1947 voor vele gebieden onvoldoende geldelijke inkomsten van de melkvee houderij b, een toeslag van 40 millioen gulden als compensatie voor de in 1947 onvol doende bedrijfsuitkomsten van bepaalde bedrijven op de lichtere gronden; c, een toeslag van 11 millioen gulden voor 1948 als compensatie voor de ook in dat jaar nog te verwachten onvol doende uitkomsten op*de lichtere gron den; d. een toeslag van 18 millioen gulden ter ondersteuning van de voor vele be drijven op de lichtere gronden onvol doende melkprijs in de periode Novem ber 1947 tot eind October 1948. Voorstellen tot financiering van deze toeslagen zullen door de minister van Financiën aan de Staten-Generaal wor den gedaan. Na goedkeuring van deze voorstellen zullen de toeslagen worden uitgekeerd op basis van in overleg met de georganiseerde landbouw vast te stellen normen. Op de wens van de georganiseerde landbouw, om ook nog een toeslag te verlenen ten behoeve van het kleine bedrijf op de lichtere gronden ter com pensatie van de, naar zijn mening, on voldoende bedrijfsuitkomsten In 3946, heeft de regering afwijzend beslist. Evenmin acht de regering voldoende gronden aanwezig om over te gaan tot een uitbreiding van de vergoedingsrege ling voor groenten, die in 1947 heeft gegolden. Een nabetaling zal dus niet volgen. Van de zijde van de Stichting voor de Landbouw wordt vernomen, dat bo vengenoemde beslissingen van de re gering een teleurstelling betekenen. De stichting stelt het op prijs mede te de len, dat met haar wel overleg is ge pleegd, maar vrijwel op geen enkel punt overeenstemming is bereikt. ONTTREKKING AAN MILITAIRE DIENST. Arts gaf valse verklaringen af. Te Enschedé heeft de marechaussee 4 personen gearresteerd, die tegen be loningen van duizenden guldens aan dienstplichtigen inlichtingen en aan wijzingen gaven, die moesten strekken tot afkeuring voor de militaire dienst. Zelfs werden door een arts, die ook in het complot zat, valse doktersverklarin gen afgegeven. Deze arts, C. A. G. B., is samen met vader en zoon S- en nog een vierde persoon naar het Huls van Be waring te Almelo overgebracht. Ingezonden Mededeling Benen als een Barometer - en steeds maar rauw weer op til? Rheumatische pijnen in armen en be nen, neen in alle ledematen nu hier, dan daar zijn in ons vochtig wispel turig klimaat voor velen onfeilbare voor boden van verandering van weer. Wa pen U tegen die slopende pijnen. Neem Kruschen Salts. De aansporende werking van Kruschen op Uw bloedzuiverende organen drijft de pijnverwekkende schadelijke zuren op de vlucht en neemt zo de oorzaak weg van die steeds weerkerende plaag, die Uw hele gestel ondermijnt. Tob niet langer door, vraag vandaag Kru schen bij Uw Apotheker of Drogist en neem van morgen af regelmatig de kleine dagelijkse dosis ln Uw eerste kopje thee. Hulp voor uitgeweken studenten Een uitgewekene zal door 100 studenten onderhouden worden. Aan studenten, die uit het buiten land wegens aantasting van de gees telijke vrijheid uitwijken of uitgewe ken zijn, zullen de Nederlandse stu denten hulp bieden door hen de mo gelijkheid te geven hier te lande hun studie te voltooien. Voorgesteld wordt deze hulp in over leg met de World Student Relief te bieden, o.a. een oplossing, waarbij on geveer door 100 Nederlandse studenten één uitgewekene wordt onderhouden. Naast materiële zal geestelijke hulp worden geboden door de uitgewekenen als volwaardige leden in de universi taire maatschappij op te nemen. DE TARIEVEN DER UITLEENBIBLIOTHEKEN. Het maximum, dat met ingang van 8 Maart voor het uitlenen van een boek mag worden berekend, bedraagt f. 0.10, voor de eerste week en f. 0.02, voor elke oaarop volgende dag. Slechts eenmaal mag, ongeacht het aantal uit te lenen boeken, een waarborgsom van ten hoogste f 1.worden bedongen, ter wijl kosten voor lidmaatschap, admi nistratie enz. niet in rekening mogen worden gebracht. De tarieven moeten in het uitleenlokaal duidelijk worden bekend gemaakt. Uitleenbibliotheken, welke door de overheid of door een kerkgenootschap worden geëxploiteerd of gesubsidieerd, vallen buiten deze re geling. WEER IJSJES VAN 5 EN 10 CENT. Het duurste mag 20 cent kosten. In het as. zomerseizoen zal de prijs van het Ijsje" ruim 10% lager liggen dan het vorig jaar het geval was. Zo wel op straat als in ijssalons zullen de gewone ijswafels tegen de vooroorlogse prijzen van 5 en 10 cent vcrkrijgbaai moeten zijn. Zij moeten dan tenminste 22M: en 45 gram wegen. Het duurste ijsje, dat mag worden verkocht, is er een van 20 cent. dat dan ook ten minste 90 gram moet wegen. In café's en restaurants zal de prijs van een coupe ijs doorgaans met 5 cent en van sorbet en plombière met 10 cent omlaag gaan. VOORLOPIG GEEN PENSIOENVER ZEKERING VOOR TUINDERS. De uitwerking van .plannen, welke de instelling van een pensioenverzekering voor zelfstandige tuinders beogen, zul len voorlopig geen voortgang vinden in verband met de geringe belangstelling van de tuinders voor de plannen van het Centraal Bureau. Ingezonden Mededeling 'n Erdal-productdus goed FEUILLETON Mijnheer Melvil's wonderlijke fantasie door W. H. LANE CRAUFORD 69) HOOFDSTUK XVI De gebroken pop. Het plan, volgens hetwelk Henry Mel vil in George Cooper moest veran deren, onderging een kleine verande ring; de koffer zou niet door Henry zelf aan hot station te Bexford worden afgegeven, maar door Michael. Henry vond het bij nader inzien beter, dat hij de koffer alleen maar zou afhalen ma het ongeluk, als hij geschoren en volkomen onherkenbaar zou zijn. Hij liet niets aan het toeval over en nam miet de minste onnodige risico. Hij was an Selton geweest en had geconstateerd, dat alles in orde was en dat het op het ogenblik van het ongeluk werkelijk eb zou zijn. Zijn vrouw was nu definitief dood; zij was gestorven gedurende de tijd dat de telefoon buiten dienst was en ze was onmiddellijk begraven. Het was een 6chok geweest voor mevrouw Robinson, die niet geaarzeld had haar hulp, hoe en waar dan ook, aan te bieden. Die hulp was echter nooit ingeroepen, wamt Henry had de kinderen uit logeren ge stuurd en hijzelf zou enige dagen rust memen aan zee. Daarna zou hij het huis sluiten en te koop aanbieden. Op die manier kon mevrouw Robinson met niemand over iets spreken, nu niet en ma het ongeluk niet, en dat was na tuurlijk Henry's bedoeling. Hij had op het zakelijk schrijven van Robinson zakelijk geantwoord. In ver band met zijn particuliere omstandig heden, had hij geschreven, zou hij alle zaken enige dagen laten rusten, maar zodra hij van Selton terug zou zijn, zou hij op de brief van de heer Robinson terugkomen. De heer Robinson zou van zijn vrouw wel vernemen, hoe die par ticuliere omstandigheden waren. Hij zou natuurlijk nieuwsgierig blijven, maar hoe sterk zijn verdenkingen ook zouden zijn, hij zou stellig geen maat regelen nemen, voordat hü de zaak met Henry zou hebben besproken. Hii kon onmogelijk zeker van zijn zaak zijn en de kwestie was te ernstig om overhaas te beslissingen te nemen. Als hij van Henry's ongeluk zou vernemen, zouden zijn verdenkingen ongetwijfeld groter worden, maar Henry zou dan buiten feet bereik van de wet zijn. Het was zeer waarschijnlijk, dat Robinson de zaak dan zou laten rusten. In-dien hij het niet deed en het bewijs verlangde van Henry's huwelijk en de geboorte der kinderen, dan zou Christopher heel wat onaangenaamheden krijgen en dan zou er een vordering komen op Henry's nalatenschap. Dat was natuurlijk erg vervelend, want dan zou er weinig of niets overblijven, dat naar Amerika kon worden gestuurd. Maar Henry's voor naamste zorg was. zich in veiligheid te stellen, de rest was eigenlijk maar bij zaak. Christopher had nauwkeurige in structies gekregen voor het regelen van Henry's nalatenschap. Hi) had het juist erg druk met zijn eigen zaken; hij was bezig plannen voor te bereiden voor een bank, die in een voornaam gedeelte van Londen zou worden gebouwd. Het was speciaal werk en geheel nieuw voor hem, zodat hij veel kon leren. Hij had ook nog ander belangrijk werk en het trof werkelijk heel slecht, dat hü het nu juist zo druk zou krijgen met de zaken van wijlen Henry Melvil. Indien hii maar even getwijfeld had aan het welslagen van dat plan, dan zou hij hebben kunnen weigeren om zijn mede werking te verlenen, maar hü kon niet anders dan toegeven, dat het plan uit stekend was en zeer waarschijnlijk zou slagen. En hü kon ook niet ontkennen, dat er haast bü was om het ten uitvoer te brengen. Henry had zich door dwaas heid of oneerlijkheid, dat maakte nu weinig verschil in een gevaarlüke po sitie geplaatst en hü moest gered wor den. Om hem te redden zou Christopher desnoods een meineed hebben afgelegd, maar hij vreesde niet, dat het zover zou komen. Hij dacht wel, dat men hem zou geloven, ofschoon hij niet gewend was onwaarheden te vertellen. Hij was tot nu toe altüd volkomen eerlük en op recht geweest, zowel in zün particulie re als in zün zakenleven. Hü zou zeker niet overtuigendliegen, maar toen hü Henry daarover had gesproken, had deze gezegd, dat dat niet hinderde, het was integendeel heel normaal, dat hü nerveus zou zün en niet gemakkelük uit zijn woorden zou komen. Hoe meer hij stotterde, hoe beter het zou zün. Dat was allemaal vermoedelük zeer waar, maar toch voelde Christopher zich ner veus en onaangenaam gestemd, als hü dacht aan hetgeen hü had te doen. De goedhartige Betty had onmiddel- lük begrepen, dat Michael nog een laatste uitstapje als vrügezel met zün vrienden wilde maken. Zü had het zelfs heel normaal gevonden, zodat van die kant alles heel gemakkelijk was ge gaan. Het had er geruime tüd naar uitge zien, dat Henry een dikke welgedane vrügezel zou worden. Hü had zün toe komst zo gezien en het had hem niet afgeschrokken. Hü had vóór alles een rustig leven gewenst en het leek. dat die wens in vervulling zou gaan. Maar deze droom van rust en kalmte was ruw verstoord. Eerst Michaels verloving, toen de ontmoeting met de heer Robin son en ten slotte de ontrouw van Jim. En nu zou hy, in plaats van zün jaren rustig te kunnen slüten, spoedig een uitgewekene zün in een vreemd land. (Wordr vervolgd) EN NU... Thans het uur van de daad gekomen ANTI-COMMUNISTISCHE MOTIE BESTUUR BERGEYK. K.V.P. Het bestuur van de afd. Bergeyk (N.B.) heeft aan de minister-presi dent, aan Kardinaal J. de Jong en het hoofdbestuur van de K.V.P.. een motie doen toekomen waarin bij de regering het Episcopaat en het hoofd bestuur van de K.V.P. aangedrongen wordt op het initiatief nemen tot: 1. Het vormen van een nationaal ka binet om te komen tot een politiek binnenlands afweerfront, met uitslui ting van de communisten; 2. Interkerkelyk overleg, om te komen tot een geestelyk afweerfront; 3. Contactopname met België in de eerste plaats en alle Westerse landen om te komen tot een internationaal afweerfront, om indien nodig geza- menlük tegenmaatregelen te nemen, bijv. het verbod van de communisti sche party. „RADIOPIRATEN" WERDEN INGEPIKT. De laatste maanden speurde de P.T.T. in Twente tezamen met de politie naar enige „radiopiraten", die iedere Zon dagmorgen op de 400 M. clandestiene radiouitzendingen verzorgden onder de namen van Waterdemon, Nachtegaal, Pampuspiraat en Tarzan. Deze uitzendingen veroorzaakten in Twente veel storing. Thans zün in 14 dagen twee hunner gearresteerd, o.a. G. H. N. te Almelo. Op het moment, dat de politie diens woning binnenviel, was deze juist bezig met uitzenden. Een volledige zendinstallatie. een pick-up, een radiotoestel en enige gra- mofoonplaten werden ln beslag ge nomen. Vordering buitenlandse effecten In de Staatscourant van gisteren is opgenomen de deviezenbekendmaking 3/48, waarbü de Nederlandse Bank ge machtigd wordt tot vordering van bui tenlandse fondsen over te gaan. Bin nenkort zal de Nederlandse Bank be kendmaken, welke effecten in aanmer king zullen komen voor deze vordering. 3% EXPORTHEFFING WORDT NIET OPGEHEVEN. Tijdens de ministriële besprekingen te Brussel hebben de Belgische ministers verklaard, dat het niet mogelyk is te voldoen aan de door de regeringen van Nederland en Luxemburg naar voren gebrachte wens, de exportbelasting van 3% op te heffen. De Belgische regering zal tot opheffing eerst overgaan, wan neer de beoogde opbrengst zal zün verkregen. EEN DURE STEUR! De stoomtrawler „Maria" IJm. 95 voerde gisteren te IJmuiden een steur aan van 165 kilo. Deze werd als füne vis geveild en bracht f. 3.60 per kilo op, hetgeen een totale besomming vormt van f. 594. Het wereldkampioenschap schaken Smyslov-Reshevsky remise (Van onze schaakmedewerker). Onder een salvo van fotograven en filmoperateurs deed burgemeester Visser van 's Gravenhage gisteravond in de Haagse diercntuinzaal de eer ste zetten op de twee borden, waarop Euwe met wit tegen Keres en Smys- lov met wit tegen Reschevski de grote strijd aanvingen! Als een volgeladen vruchten- boom, zo zag de ladder er uit, waar gisteravond in de Haagse Dierentuinzaal een tiental film operateurs op balanceerde om de eerste zetten van het tournooi om de wereldtitel schaken op de ge voelige band vast te leggen. De camera's snorden, blitzlicht flitste, toen de Haagse burgerva der de eerste zetten deed op het bord van Max Euwe en Keres. Daarna werd het tafeltje van Smyslov en Reshevsky op de kor rel genomen. Uit Rusland, Enge land, Tsjecho-Slowakije, Amerika en Frankrijk waren de mannen van ogen en oren der wereld naar de Residentie samengestroomd. Door de zaal renden journalisten naar telex en telefoon om de zetten zo spoedig mogelük wereldkundig te maken. IJlgesprekken met Mos kou, de P.T.T. werkte onder hoog spanning. Aan lange tafels de schaakenthousiasten, vele met bor den voor zich om de stand zo goed mogelük te volgen. En op het toneel de grootmees ters, Paul Keres, de jonge, goed geklede Rus, na elke zet peinzend over het toneel ijsberend. Tien passen heen, tien passen terug. Onze schaakmatcdor, Max Euwe, rustig en beheerst, af en toe eens bü Smyslov en Reshevsky de situa tie opnemend. De Amerikaan, op vallend door zün woest gekleurde dassen, de ene Camel na de an dere rokend en dan Smyslov, de zwügzame Een groots internationaal evene ment, dat zeker vele schakers naar de Hofstad zal lokken. een kopje war In beide party&n werd met e4 ge opend; er ontwikkelde zich een Spaan se opening en de eerste 3 zetten waren dan ook in beide partijen dezelfde. Daarna koos Keres een opstelling, welke weliswaar geen nieuwtje beteken de, maar die toch van oudere datum stamt en uit de practijk verdwenen was. Euwe zette goed voort en behield als gevolg daarvan het vrijere spel. Na de 23ste zet van Keres zag Euwe's stel ling er veelbelovend uit, maar even la ter verraste Keres met een schijnoffer van een toren, dat Euwe wel moest aannemen, als gevolg waarvaif* Keres snel het initiatief overnam. Hij zette een aanval op de koningsstelling in, die hem een loper opleverde, waartegen over Euwe echter een tweetal verbon den vrijpionnen op de damevleugel verkreeg Keres overzag op zijn beurt, dat hij met 39Pf3 in plaats van DG3 de party snel zou hebben gewon nen. Hij veroverde één pion terug en in de afgebroken stand zal hij vermoede lük ook wel winnen. Reschevski speelde de zgn gesloten verdediging van het Spaans, d.i. de meest gebruikelijke voortzetting. In snel tempo volgden de zetten elkaar oorspronkelijk op en het leek, dat Smyslov langzamerhand een iets betere stelling verkreeg. Reschevski verdedig de zich evenwel op de hem eigen hard nekkige en vindingrijke wüze, raakte daarbij in de hem eveneens bekende tijdnood, maar slaagde er juist toen in het evenwicht volledig te herstellen, waarna de beide spelers kort na de tydcontrole tot remise besloten. Hier volgen de partijen, zonder ver dere annotaties: Wit: Dr. M. Euwe, Zwart: Paul Keres. 1 e4 e5, 2. Pf3 Pc6, 3. Lb5 a6, 4. La4 d6 5. c3 Ld7, 6. d4 Pge7, 7. Lb3 h6, 8. Pbd2 Pg6, 9. Pc4 Le7, 10. 0—0 0—0, 11. Pe3 Lf6, 12. Pd5 ed4:, 13. Pd4: Te8, 14. Pf6: Df6:. 15. f3 Pf4, 16. Pc6: Lc6.\ 17. Le3 Tad8, 18. Dd2 Pg€. 19. Ld4 De7, 20. Tael Dd7, 21. c4 La4, 22. La4: Da4:, 23. Dc3 f6 24. f4 Kh7, 25. b3 Dd7. 26. Df3 b5, 27. Dd3 bc4:, 28. Dc4: Te4:!, 29. Te4: d5, 30. Da6: de4:, 31. Le3 Dg4, 32. Dc4 Td3, 33. Lel Ph4, 34. De4t f5, 35. Db7 c6, 36 Dc6: Tc3, 37. Dd5 Tc5, 38. Dd2 Tel:, 39. h3 Dg3, 40. De2 Df4:, 41. Tel: Del:, 42. Kh2 afgebroken. Wit: W. Smyslov. Zwart: S. Reshevsky. 1 e4 e5, 2. Pf3 Pc6. 3. Lb5 a6, 4. La4 Pf6, 5. 0—0 Le7, 6. Tel b5, 7. Lb3 00, 8. c3 d6. 9. h3 Pa5. 10. Lc2 c5, 11. d4 Dc7, 12. Pbd2 cd4:, 13. cd4: Pc6. 14. Pb3 a5. 15. Le3 a4. 16. Pbd2 Ld7, 17. Tel Tfc8, 18. Lbl Db8. 19. Pfl Pa5. 20 Tc8:t Lc8:, 21. Lg5 h6, 22. Lh4 Pc6, 23 Pe3 Pd4:, 24. Pd4: ed4:, 25. Dd4: Da7, 26. Dd3 Le6, 27. Lg3 Dc5, 28. Pd5 Ld5:. 29. ed5: Ta7, 30. Tdl Tc7, 31. Lh4 g6, 32. a3 Dd5, 33. Lf6: Dd3\ 34. Ld3: Lf6:, 35 Lb5: Lb2:, 36. Td3 Tc5, 37 La4: Ta5, 38. Lb3 La3: 39. Tf3 d5 40. Ld5: Td5:, 41. Ta3: remise. selectiewedstrijd Zaterdagmiddagvoetballers Zaterdagmiddag wordt op 't terrein van SSSK tc Klaaswaal een selectiewedstrijd gehouden van twee elftallen uit de Zaterdagmiddag- competitie, als voorbereiding tot de interlandwedstrijd BelgiëNederland op 8 Mei a.s. te Antwerpen. De sa menstelling der ploegen voor de wed- stryd van 6 Maart is als volgt: A-elftal: Doel: J. Baldee (SSSK); achter: J. Swets (Koz. Boys) en A. Vollaard (SSSK); midden: D. Keizerswaard (Zwaluwen), B. Markensteyn (OW) en P. Breevaart (SHO); voor: J. Stuyf- zand (JAC), L. Schaap (Quick Boys). H. Troost (Zwart-Wit '28), H. v. Beelen (Katwijk) en P. v. Heusden (ARC). B-elftal: Doel: G. Slagboom (De Zwerver); achter: A. Bakker 'OW) en J. v. Maa- nen 'Exc. P); midden: N. de Jong (Quick Boys), L. Boers (Capelle) en H. Admiraal (Koz. Boys); voor: C. v. Vee- len (Exc. P), J. P. Bos (Sunlight), C. v. Vliet (Rünsb. Boys), A, Bras (Koz. Boys) en H. Noordzy (OW). LEIDSE VOETBALBOND. ORANJE GROEN DEFINITIEF KAMPIOEN le KL. B. De resterende 20 minuten van de in dertijd gestaakte wedstrijd SJZ I Oranje Groen zün op 29 Februari ge speeld. De uitslag was 3—0 in het voor deel van Oranje Groen, dat door dit resultaat definitief kampioen van de le kl. B. werd. 19). „Een prachtige uitvinding 1" zei de commissaris bitter. „Levende we zens in steen veranderen! Vooruit maar! Alsof het niets is! j^n als U dan met alle geweld zo'n ding uitvindt, waarom let U er dan niet wat beter op? Jan -en alleman lopen bü U in en uit. Iedereen kan dat machien meenemen om mün agenten in steen te veranderen! Hebt U soms al iets uitgevonden om die ver stening weer ongedaan te maken? Hè? Kunt U dat?" „Nee!" zei de professor bedrukt. „Ik kan die verstening niet ongedaan ma ken! Onvergeeflük! Zéér slordig van me! Ik moet onmiddellük aan het werk! Kom, ga mee ehhoe heet je! We gaan uitvinden!" De professor klemde zijn apparaat on der de arm en liep het gebouw uit, de commissaris en de deskundige droevig achterlatend. „Wat dom van me!" mompelde dege leerde zorgelijk. „Dat ik nu toch verge ten heb om een tegenmiddel voor die verstening uit te vinden. Ik ben bang, dat ik een beetje verstrooid ben, eh hoe-heet-je-ook-weer?" „Panda!" zei Panda. VOOR DONDERDAG 4 MAART. Hilversum I (301 M.) KRO 7.00: nieuws; 7.15: ochtendgymnastiek; 7.30: morgengebed en liturgische kalender; 7.45 Scala Orkest van Milaan; 8-00: nieuws; 8.15: opgewekte muziek; 9.00: voor de vrouw; 9.05: ochtendconcert; NCRV 10.00: gewijde muziek; 10,15: morgendienst o.l.v. ds B. J. Oostorhoff; 10.45: orgelspel; KRO 11.00: ziekenbezoek; 11.45: liederen van Hugo Wolff; 12.00: Angelus; 12.03: viool- recital; 12.30: weeroverzlcht; 12.33 Klaas van Beeck; 12.55: zonnewijzer; 13.00: nieuws; 13.26: dansmuziek; 13.45: voor de vrouw; NCRV 14.00: de Varianten; 14.30: R. Foort, orgel; 14.40: voor dc vrouw; 15.00. sopraan en plano; 15,30: Ned. strijk kwartetten; 16 00; bijbellezing; 16.45: Bos ton Symplionle Orkest; 17.00: radio jeugd journaal. 17,30: Praagse koren; 17.50; pla norecital; 18.15: land- en tuinbouw; 18.30 Ned. Strijdkrachten: 19.00: nieuws; 19.15: kwartet; 19.30: actueel geluid; 19.45 RVD antwoordt; 20.00: nieuws; 20.05; proloog; 20.15: Italiaanse steravond; 21.30: faml- liecompetltle; 22.00. verzoekprogramma; 22.15: buitenlands overzicht door dr L. W. G. Scholten; 22.30: nieuws: 22.45: avond overdenking; 23.00: Yehudl Menu- hln, viool, 23.30-24 00: slotaccoord. Hilversum II (415 M.) AVRO 7.00- nieuws; 7.15: gram.muziek; 7.30: och- tendrhythme; 7 50. dagopening door dr A. Trouw; 8.00: nieuws; 8.15: orkest A. Kostelanetz; 8.43: vioolconcert van Dvo rak; 9.15: morgenwijding door ds R. v. d. Mast; 9.30: waterstanden; 9.35: arbeids vitaminen; 10.30: voor de vrouw; 10.35: melodieën van Foster; 10.50: voor de kleu ters; 11.00: muziek van Schubert; 12.00: orgelconcert; 12.30: weeroverzlcht; 12.33: in 't spionnetje; 12.38: H. Moerman, pla no; 13.00: nieuws. 13.15: de Kwintetspe lers: 14.00: voor de vrouw; 14.20: gram. muziek; 15.00: voor zieken en gezonden; 16.00: afwisselend programma, 17.00: ka- leldoscoop; 17.20: dierenpraatje; 17.30: Skymasters; 17.50: Rijk Overzee; 18 00: nieuws; 18.15: 6port, 18.30: Les gars do Paris; 19.00; voor de kleuters; 19.05 Heer Bommel en het betoverde standbeeld; 19.15: Negro spirituals; 19.30: volksmu ziekschool; 20.00: nieuws; 20.05; echo van de dag; 20.15: Radio Phllh. Orkest; 21.00: hoorspel ..De twee brlllanten"; 21.45 dans muziek door alle tijden; 22.15. muzikale rondvaart langs de Ierse Zee; 22.45: spreek uw eigen taal; 23.00: nieuws; 23.15: om het wereldschaakkampioenschap; 23.30 24.00: orkest Lou Preager. AGENDA WOENSDAG: Stadszaal: VPRO-avond, 8 uur nam. Gerecht 10: Splrltisch Genootschap, 7 3/4 uur nam. Gerecht 10: Splrltisch Genootschap, 7 3/4 uur nam. Oud-Katli. Kerk. Lijdensmeditatie o.l.v, prof. B. A. van Kleef. 74 uur nam. DonAcrdag. Gerecht 10: Theo«of. Ver. Spr. L. W it. 8 uur nam.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 2