Rijnsburg nam afscheid van politiecommandant Van Veen DZZzzzz DENG ohOOooo Nog geen Leids kampioen; Fluks verliest van Het Zuiden III Kerkelijk Leven Radio-programma o... Hoogspanning in de VUURWERKPRODUCTIE MAANDAG 1 MAART. Rondom de koif *nid-HolJand I: HSV—DKC 3—5; 5TKVDeetos 18; AchillesGymna siasten 64. Zuid-Holland IIB: De' Algemene Achilles II 82; ReadyOlympiaan 12; OSCROns Eibernest II 10. Zuid-Holland IIIC: Het Zuiden III- Fluks 43; De Algemene IIDe Spar taan 22; Rozenburg IIAvanti 34. Zuid-Holland IIID: Olympiaan II Actief 3—1; Veloz II—Fluks II 6—1. Grote zege van „De Algemene" Onze stadgenoten hadden het deze keer al heel gemakkelijk, want behou dens het eerste kwartier, toen Achilles goed partij gaf, was het een spel van kat en muis. Met de rust had De Algemene reeds een veilige 40 voorsprong, waarvoor •Labordus, Chr. de Wolf en A. Jlarte- Veld (2) gezorgd hadden en na de her vatting werd het zelfs 80 door doel punten van mej. Mossel, C. Harteveld, Chr. de Wolf en Labordus. Hierna ge loofden onze stadgenoten het wel en kon den de gasten twee tegenpunten scoren. FLUKS' KAMPIOENSCHAP WERD UITGESTELD Fluks heeft de Kans om reeds deze Zondag kampioen te worden niet benut. Met 43 verloren de rood-witten van Het Zuiden III, dat in het veld niet ster ker was, doch beter van de geboden kansen wist te profiteren. Reeds vijf mi nuten na het begin miste Fluks een strafworp en even lated was verkeerd uitwerpen in de Leidse verdediging oor zaak. dat Het Zuiden de leiding nam. Selier bracht spoedig de partijen weer op gelijke voet. In de tweede opstelling was Fluks overwegend sterker, doch doelpunten bleven uit. Opnieuw nam Het Zuiden de leiding door v. Teijgelen (21), dooh ook thans was 'het weer spoedig door Ligt voet gelijk (22). De thuisclub kwam kort voor de rust voor de derde maal voor te staan (32). Ook de derde Leidse opstelling was niet op schot. Meer dan een nalf uur bestookten zij zonder succes de Rot terdamse korf en het doelpunt kwam ten slotte aan de andere zijde (4—2). De laatste minuten zette Fluks nog alles op alles, doch verder dan één doelpunt van Selier kwam het niet. (43). De laat ste wedstrijd tegen Avanti moet thans de beslissing voor 't kampioenschap brengen. ZWEMMEN. Internationale wedstrijden te Rotterdam Ter gelegenheid van het 35-jarig be staan van de Rotterdamse Dames Zwem- club werden in het Oostelijk zwembad te Rotterdam internationale wedstrijden gehouden, waaraan de Deense zwem sters, die ook in training zijn voor de Olympische Spelen, deelnamen. Jammer was het, dat de Deense ster Fritzi Na- thansen niet heeft kunnen komen. Was de Deense ploeg met haar ver sterkt geweest, dan staat het nog te be zien of de RJD.Z.-ploeg de 4 maal ïoo M. borstcrawl estafette had gewonnen. Karen Harup was de enige van de Deense meisjes, die een nummer wist te winnen. Op alle andere nummers zege vierden de Hollandse meisjes, waarbij de jongeren onder hen toonden, dat zij niet1 onderdeden voor haar reeds meer be- i kende zusters. Zo leverde Lies Bonnier uit Eindhoven een uitstekende prestatie door op de 200 meter schoolslag (welke afstand zij in de klassieke schoolslag zwom) de tweede plaats te bezetten met de uitnemende tijd van 3 min. 0,8 sec. Op ditzelfde nummer blonk ook de jeug dige Tonny Hom uit, die een tijd van 3 min. 2 sec. noteerde. De vlinderende Jannie de Groot werd eerste en bleef met haar tijd onder de 3 min,, n.i. 2 min. 58,4 sec. Karen Harup toonde al dadelijk haar overwicht op de 100 m. rugslag, doch Dicky van Ekris liet zich niet onbe tuigd, vocht dapper tegen haar rivale en tikte na Karen aan met de tijd van 1 min. 16,7 sec. De 100 meter borstcrawl gaf een strijd te zien tussen de reeds bekende drie Hollandse meisjes, Hanny Termeu- len, Irma Schumacher en Marie Louise Vaessen. Alle drie wisten zij beneden 1 min. 10 sec. te blijven en daar zij tege lijkertijd startten, vormde deze serie een spannende strijd. Marie Louise Vaessen weet zich langzaam maar zeker een weg naar de 'top te banen. Bij deze wedstrijd volgde zij Hannie Termeulen onmiddel lijk met 0,9 sec. verschil. Zij noteerde een tijd van 1 min. 8,9 sec. Kievit bleef met 1 min. 10 sec. op de 100 m. rugcrawl heren niet ver van het Ned. record af. Olympische zwemploeg nader geselecteerd Naar wij vernemen heeft er een ver dere selectie plaats gevonden ter voor bereiding van de uitzending van een zwemploeg naar de Olympische Spelen te Londen. Met uitzondering van Dicky van Ekris en Tonny Hom, beiden van de Robben, die onder leiding van Jan Steender trainen, zullen de volgende zwemsters en zwemmers in den vervolge de centrale training van mevr. Braun volgen Borstcrawl: Hannie Termeulen. Marie Louise Vaessen, Irma Schuhmacher, Margot Marsman. Beppie Zijlstra, Wil Langerveld, Ans de Jonge en Willy Wil- lemse. Rugcrawl: Dicky van Ekris, Greetje Galliard, Sablen van Slochteren, Ria v. d. Horst. Schoolslag: Jannie en Annie de Groot, Tonny Hom en Lies Bonnier. Rugcrawl heren: Kievit en v. d. Veen. Borstcrawl heren: Rinus van Daatse- laar. De mogelijkheid bestaat, dat deze ploeg met nog enkele heren voor de borstcrawl en de schoolslag zal worden uitgebreid,"doch dit is afhankelijk "van de prestaties van enkele zwemmers, welke men nog nader onder de loupe wil nemen. WATERPOLO. HET VOORLOPIG OLYMPISCH WATERPOLOTEAM. Na verscheidene malen gezamenlijk te hebben geoefend, is de waterpolocom- missie van de K.N.Z.B. thans overgegaan tot een nadere selectie van de spelers, die voor de Olympische ploeg in aan merking komen. Aan de centrale trai ning onder leiding van Frans Kuiper zullen in den vervolge deelnemen: Rohner (K.N.Z.B.), Salomons (H.Z. en P.C.), Keetelaar (Robben), Braasem (ZIAN)Ruimschotel (H.Z. en P.C.), Ca- bout (Goudse Zwemclub), Stam (H.Z. en P.C.), Mol (ZIAN), Van Feggelen (Meeuwen), Korevaer (Merwede). Mos terd (A.Z. en P.C.), Geutjens (Neptu- nus) en Smael (S.V.H. Hillegersberg). LEIDSE KORFBALBOND. Te elfder ure vond de ontmoeting Vi- cus Oriëntis 4-^- Fluksveteranen nog doorgang. De Fluksveteranen wonnen met 41 en zijn thans kampioen van de LKB. Het intern, korfbalprogramma In de vergadering van het hoofdbe stuur van de Koninklijke Nederlandse Korfbal Bond werd medegedeeld, dat van de Belgische Korfbal Bond bericht was ontvangen, dat men accoord gaat de ontmoeting Nederland^België op 6 Juni as. te Den Haag te spelen. Deze wedstrijd staat dus definitief op het progra:mna. Voor de wedstrijd België Nederland, vastgesteld voor 9 Mei a.s. zal htt Nederlands twaalftal des Za terdags vertrekken. Ten aanzien van de competitie voor het aanwijzen van de kampioen van Nederland, te spelen tus sen de kampioenen van de districten Noord-Holland, Zuid-Holland, Oost, Noord en Zuid is besloten de gehele competitie te spelen, onvoorziene om standigheden voorbehouden. De bonds-seriewedstrijden, te weten de wedstrijden om de „Zilveren Korf" voor eerste en tweede klassers en de wedstrijden om de „Zilveren Nieuws van de Dag-bal" voor tweede en derde klassers, alsmede eerste klasse twaalf tallen van de regionale bonden, zullen dit jaar weer worden gespeeld. Ten slotte ging het hoofdbestuur ac coord met het spelen van een wedstrijd Engeland—Nederland B op tweede Pinksterdag (17 Mei) te Sheffield. ATHLETIEK. Frits de Ruyter won „D.E.M."-veIdloop Wereldraad der Kerken GEREF. KERKEN KUNNEN THANS AANSLUITING NIET OVERWEGEN. Op 27 Pabruari vergaderde de Oecu menische Raad en behandelde om. het verzoek van het Hersteld Evangelisch Luthers Kerkgenootschap om opnieuw tot de Oecumenische Raad te worden toegelaten. Dit verzoek werd ingewil ligd en de Raad sprak de wens uit, dat in de toekomst de verhouding tot de Raad stabiel zal zijn. Prof. Blase, afgevaardigde van het H.EJL.-Kerkgenootschap, deelde mede, dat de verbinding met de American Council of Churches verbroken is. De buitengewone Generale Synode der Geref. Kerken, heeft aan de Raad meegedeeld, dat zij, hangende het aan de Synode van 1949 uit te brengen ad vies over de aansluiting bij de Wereld raad van Kerken, toetreding tot de Oecumenische Raad tussentijds niet in overweging kon nemen. Zij dieelt tevens mede, dat zij een schrijven aan de Wereldraad der Ker ken zal richten, om hem op het hart te binden, dat de vurig begeerde een heid slechts te vinden is in de gelovige onderworpenheid aan Christus en dus uitsluit de gemeenschap met al wat die gelovige onderworpenheid aan de Christus der schriften weigert. De strijd der richtingen in de Ned. Herv. Kerk Na brede besprekingen o.a. met de predikanten ds J. H. Klein Wassink en dr T. Dokter als vertegenwoordigers van de Nooiraad in de Ned. Herv. Kerk, die zijn ingesteld voor het ker kelijk gesprek en tot het hulp verlenen aan kerkeraden bij hun onderhandelin gen met minderheden in de gemeente heeft de kerkeraad der Ned. Herv. Gem. te Haarlem besloten de beide voorgan gers van de afdeling van de Ver. van Vrijz. Herv. ter plaatse, de predikanten ds J. Heidinga en ds J. de Graaf te be noemen tot hulppredikers der gemeen te voor de tijd van één jaar opdat zij in gehoorzaamheid aan de H. Schrift en staande op de bodem der belijdenis schriften met heel de kerk kunnen zoe ken naar en bidden om en te getuigen van 'n nieuw waaraohtig gemeenschap pelijk belijden en een nieuwe ordening van het kerkelijk leven en daartoe in prediking, catechese en pastorale zorg de gemeente voor te bereiden. De ker- keraad acht het van dringend belang, dat beide voorgangers 'n geregeld con- tact onderhouden met de ambtelijke organen der gemeente en dus geregeld zijn vergaderingen zal bijwonen, zulks om gestalte te geven aan het nieuw kerkelijk denken dat in deze opdracht j vorm vindt. Wij vernemen dat bedde predikanten hun benoeming hebben aangenomen. EEN FUSIE IN OUD-GEREF. KRING. De Oud-Geref. gemeenten in ons va derland vallen in verschillende groepen en schakeringen uiteen. Er zijn er die geheel van plaatselijk karakter zijn en in geen enkel breder verband leven, maar er zijn er ook die met elkander in kerkelijk verband leven. Twee van de belangrijkste groepen v. oud-Geref. gemeenten zijn die van ds W. H Blaak te St. Philipsland, de opvolger van de bekende Zeeuwse predikant, wijlen ds L. Boone en die van ds J. v. 't Hoog te Utrecht, die samen leven in een classis Utreoht Beide groepen hebben verga derd resp. te 's-Gravenhage en te Utrecht. In Den Haag werd met grote meerderheid besloten met de gemeenten van ds v. 't Hoog te verenigen en in Utrecht met algemene stemmen om met de gemeenten van ds Blaak een fusie aan te gaan. Thans is een ver band van Oud-Gerefr gemeenten in Nederland gevormd waarbij 43 gemeen ten zijn aangesloten. Deze gemeenten die bij de Hoge Overheid van hun ver eniging hebben kennis gegeven beschik ken over 9 predikanten en drie leTende ouderlingen. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Tilburg (toez.) (2e pred.pl.) C. W. Wagenaar te Beesterzwaag. Dr. A. Steenbeek te Twello heeft ont heffing gevraagd van het door hem aan genomen beroep naar Schevenlngen. aan gezien er geen huls voor hem Is binnen de gestelde termijn. i 7.50: dagopening door dr. A. Trouw; 8.00: nieuws; 8.15: aubade; 8:45: symphonle van j Mozart; 9.15: morgenwijding door ds. C. J Meilink; p.30: waterstanden; 9.35: ar- I beidsvltaminen 10.30: voor de vrouw; l 10.35: orkest V.-Silvester; 10.50: voor de kleuters; 11.00: orgel en zang; 1145: crooners; 12.00: de Papavers. 12.30: weer- praatje; 12.33: ons platteland: 12.43: Dorothy Lamour en Nelson Eddy- 13.00: nieuws: 13.15: orgel en zang; 13.45: duet- I ten: 14.00. met naald en schaar; 14.30: I radiomatinee; 16.40: de schoolbel: 17.00: i ensemblemuzlek voor de Jeugd; 17.30: l Vaudeville Strijkorkest: 18.00: nieuws* 18.15: Tom Erlch, piano: 18.30: Filmkrant; 19.00: voor de kleuters; 19.05: Heer Bom- I mei en het betoverde stapdbeeld: 19.15: I de serenade ln de kamermuziek; 19.45: voor de werkende vrouw; 20.00: nieuws; 20.05: echo van de dag; 20.15' bonte Dinsdagavondtreln; 21.30: verzoekprogram- ma; 22.15: buitenlands weekoverzicht door H. Ch. G. J. v. d. Mandere; 22.30: beroemde llederenreek§en: 23.00 nieuws; 23.15 24.00: gram.muzlek. LEIDSE JUNIOR WON 2000 METER. Georganiseerd door de athletiekvere- niging „D.E.M." werden gisteren te Be verwijk. in de polders aldaar, veldlopen gehouden. De uitslagen luiden: A-klasse: 4000 meter: 1. Frits de Ruy ter iA.V. *23) 12 min. 40,4 sec.; 2. Groen (A. V. '23) 12 min. 45,6 sec.; 3. De Roode (A. V. '23) 12 min. 53,4 sec. 4. Weenink (Suomi) 13 min. 10,2 sec. B-klasse: 4000 meter: 1. N. Wester (Suomi) 13 min. 14,6 sec.; 2. Cobelens (Zaanland) 13 min. 21,6 sec. C-klasse: 2500 meter: 1. Schaly (A. V. '23) 10 min. 26,1 sec.; 2. Kerkvliet (De Bataven) Juniores A: 2000 meter: 1. Van der Linden (Holland, Leiden) 6 min. 37,4 sec.; 2. Vrenegoor (Suomi) 6 min. 39 sec. NEDERLANDSE VELDLOOPKAMPIOENSCHAPPEN. Onder auspiciën van de KNAU or ganiseert de „Amersfoortse Athietiek Vereniging „A.A.V." op2 99 Maart a.s. (2de Paasdag) het Nederlands kam pioenschap veldlopen' (club- en per soonlijk kampioenschap) over 5 km voor senioren en 2% tan voor junioren. De wedstrijden worden gehouden op de terreinen van bospad en bosvyver ge legen in het bos Birkhoven. Er is bovendien een aanvullend pro gramma voor C-, D- en E-klassers, ve teranen en militairen. De afstand voor deze klassen bedraagt 3% km. „SWIFT-COMBINATIE". Gisteren reden voor het eerst de A-klassers Leiden—Woerden en terug. Dit bracht voor de kijkers een mooie eindsprint, die met klein verschil werd gewonnen door Jac. de Groot voor R. Riethoven en Rosbergen. De B-klasse, die tot Bodegraven reed, werd gewonnen door J. Vermeulen in de sprint, dank zij W._ Vreeswijk (een zoon van G. Vreeswijk,11 de ploegmaat van G. Hulst) die voor de eindstreep afstapte. De Juniores reden tot Alphen en maakten eveneens een sprintje bij aan komst. SCHAKEN. HOOFDKLASSE K.N.S3. L.S.G. speelde gelijk met V.V.G.A. Het Leids Schaakgenootschap was gisteren in Amsterdam op bezoek bij V.V.G.A.; beide ploegen hadden 2 in vallers. De krachten wogen nagenoeg tegen elkaar op en de uitslag werd dan ook een verdiend gelijk spel. De eerste barden van L.S.G. waren ditmaal min der productief dan anders. Van den Berg verloor van Been toen hij in he vige tijdnood een mat in één zet over zag. terwijl prof. Van der Woude tegen de zeer goed spelende De Waal zijn eerste nul in een lange reeks competi tiewedstrijden kreeg te incasseren. Tummers deed weer goed werk door Crabbendam te verslaan, terwijl ook Rotteveel, Demmendal en mr De Ble- oourt de hun geboden kansen goed uit buitten. De invaller aan het 10e bord, dr Nieuwzwaag, zorgde voor een aan gename verrassing door remise te spe len. De uitslagen waren: J. Been (VVGA)—C. B. van den Berg (LSG) 10, U. Crabbendam—L. J. Tummers 01, E. D. de Waalprof. dr W. van der Wonde 10, G. Kapsen- bergA, A. Idema «J- G. T. Donk—A. J. Rotteveel 01, F. van Set ten—W. G. Demmendal 0—1, G. H. Lo- manP. Zonderland 10, H. Adema mr A. G. de Blécourt 0—1, H. J. B. HeymM. M. Segaar 1—0, W. A. Mey er—dr S. A. Nieuwzwaag De stand in de groep is thans: Haarlem 4 3 1 7 23% 16T£ Kralingen 4 3 1 7 23%16% DD II 4 2 1 1 5 20%—19% LB.G. ...v 5 2 1 2 5 27 —23 De Dom.... 5 2 1 2 5 24 —26 VV.G-A. 5 3 2 3 23%—26% nee. S.C5 1 4 1 17 —33 De wedstrijden tussen Haarlem en Kralingen, resp. V.V.G.A, en Res. S.C. zullen de beslissingen moeten brengen voor de eerste en laatste plaatsen. L.S.G. kan zijn plaats op de ranglijst nog verbeteren door D.D. II te ver slaan; deze wedstrijd vindt 21 Maart alhier plaats. Hoofdklasse: V.V.V.-Max Euwe 5%-3% I (1 afgebr. partij). Utrecht—Staunton 4%—2 (3 afge broken partijen). VOOR DINSDAG 2 MAART. Hilversum I (301 M.) KRO 7.00: nieuws; 7.15: ochtendgymnastiek; 7.30: morgengebed en liturgische kalender; 8.00: nieuws; 8.15 opgewekte muziek; 9 00: lichtbaken- 9.30. kwartet van Sibelius; 10.00: voor de kleuters; 10.15: Tsjechische operamuziek. 10.40 gedichten van Jan Prln6; 10 50: gram.muzlek, 11.30: als de ziele luistert- 11.40: sonate van Mozart; 12 00: Angelus; 12.03: om en om- 12.30: weeroverzlcht; 12.33Metropole Orkest; 12.55: zonnewijzer; 13.00: nieuws; 13.25: Metropole Orkest; 13.50: Kath. lectuur, 14.00 Londens Phllh. Orkest; 14 30: voor de vrouw; 15.00: Stichts Pianokwartet; 15.30: walsmuziek; 16.00: ziekenbezoek; 16.30: zlekenlof; 17.00 na schooltijd; 17.15: populaire muziek; 17.45: Indonesische ge schiedenisboek- 17 53: flitsen uit Indo nesië; 18.00: Cantus Populorum; 18.20: sportpraatje; 18.30: Ned. Strijdkrachten; 19.00: nieuws; 19.15: kerkorgelmuzlek: 19.30: Jonge mensen vragen; 19.45: Niwln- nleuws; 19.50: wederopbouw; 20.00: nieuws; 20.05: de gewone man; 20.12: Col legium Musicum Amstellodamense: 20 30: lijdensmeditatie; 21.30: muziek van Bach en Llszt: 21.40 cantate van Tsjerepnlne; 22.07: actualiteiten; 22.15: avondgebed en liturgische kalender; 22.30: nieuws; 22.45: Radio Phllh. Orkest; 23.20: om het wereld kampioenschap schaken: 23.3524.00: Radio Phllh. Orkest. Hilversum II (415 M) AVRO 7.00: nieuws: 7.15: Londen Palladium Orkest- SCHEEPSBERICHTEN. Amstelveen, 27/2 van Lorenzó Marquez naar Beira; Boschfontein27/2 van East Londen naar Port Elisabeth, .alwaar 28/2 verwacht: Coryda. Port SaidHeysham, pass. 27/2 Gibraltar; Cronenburgh. 27/2 van Antwerpen naar Gent- Java. Amster damBatavia, 28/2 te Belawan Joh. de Wltt, 27/2 van Batavia naar Aden en Nederland; Carossa, AntwerpenBatavia, pass. 27/2 Beachy Head; Kelbergen, Rot terdamBagnoli. 27/2 op 80 mijl Oost van Gibraltar; Maetsuycker. 27/2 van Pladjoe naar Batavia; Malvlna, Rotterdam Curasao. 27/2 op 350 mijl Zd. West Santa Maria (Azoren); Mellskerk. 27/2 van Port Gentll naar Pointe Nolre; Nieuw Holland. AmsterdamBatavia. 27/2 van Sabang naat Padang; Nigerstroom. 28/2 van Porto Alexander te Loblto* Noordwljk. 28/2 van Vlisslngen te Huelva; Orange. Batavia Amsterdam, pass. 27/2 Algiers; Ossen- drecht. 27/2 van Huelva naar Amsterdam; Poelau Laut. 27/2 van Saigon naar Sin gapore; Salland. 28/2 van Santos te Rlo de Janeiro: Samaria. DakarMarseille, pass. 27/2 Gibraltar; Tasman. 27/2 van Belawan naar Tandjong Oeban; Tegelberg. 28/2 van Singapore te Penang: Tjlbesar, 27/2 van Semarang te Makassar* TJlkampek, 27/2 van Port Swettenham naar Penang. 28/2 aldaar verw.; TJementeng. 27/2 van Takoa naar Yokohama: Zwyndrecht. 27/2 van Bordeaux naar Dakar: Alcyone. 28/2 van Dakar te Rotterdam; Breskens. 27/2 van Zaandam te Rotterdam; Indrapoera. pass. 27/2 18 uur Ouessant. wordt 1/3 8 uur te Rotterdam verwacht: Waterman. Batavia Rotterdam, pass. 27/2 2 uur Sabang: Jacob Cats. 28/2 van Rotterdam naar Baltimore; Kota Baroe. BataviaRotterdam, pass. 27/2 17 uur Malta- Limburg, 28/2 om 1 uur van Belawan naar Koweit; Slbajak, RotterdamBatavia, 28/2 5 uur van Aden; Tarakan. 28/2 van Amsterdam te Rotter dam; Zuiderkruis. 27/2 van Rotterdam naar Batavia. K.H.L.Amstelstad. 28/2 te IJmulden verwacht. K.N S.M Cygnus, 26/2 van Gibraltar naar Gandia; Titus. 27/2 van Rotterdam naar Gibraltar. Holl. Oost Afrika Lijnen' Boschfontein 27/2 te East London van Durban naar Port Elisabeth. My. Nederland: Johan de Witt. 27/2 van Batavia naar Holland; Roepat. 26/2 van Batavia naar Belawan. Burgemeester Höweler drukt de schei- dende postcommandant van politie W. van Veen de hand ten afscheid. Foto Van Vliet. postcommandant van politie is de heer Van Veen naar zijn mening de juiste man op de juiste plaats in Rijnsburg geweest. Verschillende andere sprekers legden daarna getuigenis af van de goede ver standhouding tussen burgerij en politie. Na de toespraken werd hem namens het gemeentebestuur een rookstoel en namens het gemeentepersoneel een lamp aangeboden. Opperwachtmeester Van Harn overhandigde onder een toepasse lijk afscheidswoord, tevens van veel waardering getuigende, namens de col lega's een portefeuille met inscriptie, terwijl mevr. Van Veen bloemen ontving. De heer Van Veen bracht zijn dank voor deze gaven en de hem toegesproken wensen en dankbetuigingen onder woor- .den en waardeerde het in het bijzonder, dat oud-burgemeester Bosschieter de lange reis uit Baam heeft willen ma ken om dit afscheid bij te wonen. Nadat allen nog geruime tijd gezellig bijeen waren gebleven, kreeg de burgerij in de avonduren gelegenheid, ten huize van de heer Van Veen afscheid te ne men. Daarbij werden eveneens geschen ken overhandigd. De juiste man op de juiste plaats In een feestelijk versierde Rijnsburgse Raadszaal vond Zaterdagmiddag het of-r ficiële afscheid plaats van de postcom mandant der Rijkspolitie aldaar, de heer W. van Veen, die, gelijk wij reeds meld den, heden in verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd, de dienst verlaat. Onder der talrijke aanwezigen bevon den zich, behalve de huidige gemeente lijke autoriteiten, ook de oud-burgemees ter van Rijnsburg, de heer J. L. Bos schieter, kapitein F. ten Hark namens de gewest- en districts-commandant te Den Haag, de onmiddellijke chef van de scheidende politieman opperwachtmees ter H. van Ham te Sassenheim, de Korpschefs van Noordwij k en Oegstgeest en vele vertegenwoordigers van gemeen tepersoneel en collega's en oud-collega's van de scheidende politiecommandant by de Rykspolitie. Burgemeester P. Höweler sprak als eer ste de heer Van Veen, wiens echtgenote eveneens aanwezig was, toe en schetste diens waardevolle eigenschappen. Als VOORSCHOTEN ARBEIDERSTONEELVERENIGING „VOORSCHOTEN". Niet beter en luisterrijker had de To neelvereniging A.T.V.V. haar 12%-jarig jubileum kunnen vieren, dan door met het mooie, maar voor een amateurs vereniging uiterst moeilyke toneelstuk: _,,De opgaande zon" van Herman Heyer- mans voor het voetlicht te treden. Vóór het de beurt was van de spelers, memoreerde eerst de voorzitter der ver eniging. de heer F. v. Meurs de oprich ting en het verdere verloop van dit ge zelschap. Het was een zeer sympathieke gedachte van Bestuur en leden de ini tiatiefneemster van dit amateursgezel schap te eren met het erelidmaatschap en het overhandigen van een mooie azalea. Het betreft hier mevr. E. Boon Slagman, in de arbeidersbeweging een' zeer bekende engeziene figuur. Meer dan 200 donateurs hebben zich na de bevrijding aangemeld, een teken, dat de vereniging een voet aan de grond heeft gekregen. Naast mevr. Boon moest direct de heer Bakker genoemd worden en ook de vroe gere voorzitter der S.D.AP., de heer J. Braggaar, die als dank een keurige fruitschaal aangeboden kreeg. Natuur- ïyk kreeg de heer A. C. v. d. Woerd een extra woord van dank, die immers al deze jaren zyn beste krachten heeft ge geven aan de opbouw van A.T.V.V. Nadat de voorzitter nog enkele be stuurders van de P. v. d. A. had welkom geheten, was het woord aan de spelers. Wat de vertolking van dit zware stuk betreft, hebben we niet anders dan lof. Natuuriyk waren er wel onvolkomen heden, daarvoor hebben we met ama teurs te maken, doch het spreekt boek delen, dat de talrijke aanwezigen in ademloze spanning de ontknoping van dit drama volgden. EEN IMPOSANTE RAADSAGENDA. De raad dezer gemeente komt Woens dag 3 Maart, 's avonds 8 uur in open bare zitting bijeen om. ter behandeling van de navolgende punten: Voorstel van B. en W. om aan het Chr. Lyceum te Alphen over 1946 een subsidie toe te kennen in het exploita tietekort dier school tot een bedrag van f48,10. Voorstel van B. en W. om alsnog vast te stellen de besluiten ex. art. 55 ter der L.O.-wet 1920, over de jaren 1943 en 1944; voorstel van B. en W. om de kosten van het aanbrengen van de fun dering en het daarop plaatsen van het te stichten oorlogsmonument, tot een maximum van f.600 voor rekening der gemeente te nemen; vborstel van B. en W. om een verordening tot bescherming v. d. titel van kraamverzorgster en geiyk- soortige benamingen vast te stellen; voorstel van B. en W. om te besluiten tot een inwendige verbouwing van het gemeentehuis en om voor dat doel een crediet ad f. 15.000 beschikbaar te stel len; voorstel van B. en W. om aan de vereniging tot oprichting en instand houding van Chr. Scholen ten dienste van Morsch en Rynchjk, gevestigd te Oegstgeest, over 1946 een subsidie ad f.50 toe te kennen, ten behoeve van de pontverbinding over de Ryn; voorstel van B. en W. om aan de RK. School voor buitengew. lager onderwijs (St. Li- dwinaschool) te Leiden over de jaren 1943, 1944. 1945 en 1946 een subsidie te verlenen in het exploitatietekort dier school ten bedrage van resp. f. 147,80, f. 91,98, f. 16,83 en f. 71,17; voorstel van B. en W. om aan de vereniging tot stichting en instandhouding van scholen van lager en uitgebreid lager onderwys op Gereformeerde grondslag, alhier, overeenkomstig art. 72 der L.O.-wet 1920, medewerking te verlenen tot de voorgenomen verbouw van haar school gebouw; voorstel van B. en W. om aan de vereniging „Gezondheidszorg", al hier, over 1947 en 1948 een subsidie te verlenen in het exploitatietekort, welke subsidie maximaal zal bedragen f. 2,50 per lid-gezinshoofd en f. 1,50 per lid- met-gezinshoofd; voorstel van B. en W. om aan C. A. van Bohemen enige per celen weiland met een gezamenlyke op pervlakte van 5.06.70 H.A. voor één jaar te verpachten voor de prys van f. 76 per H.A.; voorstel van B .en W. om te be sluiten dat de gemeente zal toetreden als lid van de historische vereniging „Vigilate Deo Confedentes" tegen een minimum contributie van f.25 p. jaar; voorstel van B. en W. tot toekenning van een vergoeding, berekend naar f 500 per jaar aan de chef van de technische dienst der gemeente-bedrijven in ver band met de vacature van de functie van directeur dier bedrijven met in gang van 1 Juli 1946. MARKTBERICHTEN UMUIDEN, 1 Maart 1948. Besommingen stommtrawlersIJM 6 met f. 24.100; IJM 89 met f. 6240: IJM 15 met f. 16.380; IJM 71 met f. 12.670- IJM 99 met f. 17.470; IJM 95 met f.8030 (dit schip heeft een Steur aangevoerd van 165 kg.); KW 123 met f. 5230: G 886 met f 10 540. Motor- loggers: KW 138 met f. 3290; KW 78 met f.5430; KW 17 met f.3020; KW 210 met f.1500: KW 53 met f.1085; KW 50 met f.3260; KW 125 met f.2800- KW 64 met f.2120: KW 91 met f.2245; KW 169 met f.2130; KW 77 met f.1580; KW 28 met f. 2440; IJM 204 met f. 2760; IJM 201 met f1240; IJM 81 met f2120. In de weken, bestemd voor de viering van het regeringsjubileum, zal voor een waarde van vele tienduizenden guldens aan harde, maandenlange arbeid van tientallen nyvere handen in vuur en rook vervliegen Niet verloren gaan, integendeel. De vuurgloed tegen de hemel, begeleid door duizenden donderslagen, zal die dagen tegen een achtergrond van de diepste nacht de vreugde van de dag en de hechte verbondenheid tussen volk en vorstenhuis van eeuwen branden in de harten der Nederlanders, van Noord tot Zuid en ook buiten de landsgrenzen van Oost tot West: vuurwerk, slotstuk en hoog tepunt van alle feesten, die zichzelf respecteren. Voorraden" groeien voor de jubileumorders uit Ons klopje op de kantoordeur van de Kunstvuurwerkfabriek A. J. Kat te Lei den voorzichtig klopje, want wij spe len niet graag met vuur opende de grootste Nederlandse vuurwerkfabriek voor ons onbescheiden oog om ons te laten vertellen, in hoeverre het zeer bijzondere jubileum van dit jaar met zyn ongetwyfeld zelden geëvenaarde feestelijkheden voor het gehele volk te merken was in reeds ontvangen of nog te verwachten orders en in hoeverre reeds thans de productie daarop is in gesteld. „Ja, er zyn al veel bestellingen bin nen. maar de grote massa moet toch nog komen. Die komt ook zeker, in groter omvang dan andére jaren, dat is nu al wel te zien. Het is moeilijk, nu al een schatting te doen, doch voorlopig zou ik dat op het dubbele van gewoonlijk willen ramen, wat de binnenlandse afname betreft. Maar wy_ kunnen niet wachten op orders. Wy zyn aan het werk, op volle toeren, en daar nog een schepje bovenop, anders hebben wy niet genoeg als de tijd gekomen is." Om deze verklaring van de heer A. J. Kat te onderstrepen, stapt even later een ambtenaar van de arbeidsinspectie het kantoor binnen, om gegevens op te doen' ter beoordeling van een aan vrage tot overwerken van het gehele personeel van ongeveer 40 man. „Voor lopig" gedurende drie maanden,... Er moet worden overgewerkt, om aan de eisen te voldoen. Reeds thans stape len'de voorraden zich op voor de enkele dagen, dat op honderden plaatsen des lands tezelfdertyd de ..bommen" zullen barsten. Het overgrote deel van de te verwach ten jubileum-vuurwerken wordt aoor deze fabriek geleverd, de grootste van Nederland niet alleen, maar een der grootste van Europa. Door deze uitzonderlyke positie van het be drijf wordt het productieverschil met andere jaren natuuriyk minder groot, dan wanneer alleen voor binnenlandse afzet werd gewerkt. Maar dè feesten in de komende zomer drukken toch hun stempel van spoed en prodyetievergro- ting in hoge mate op het in talloze aparte gebouwtjes buiten de bebouwde kom gevestigde bedrijf. EEN VOORDELIG DEVIEZEN- HANDELTJE. Om een indruk te geven van de pro ductie voor buiten de grenzen: Kat ver zorgde het vuurwerk in Singapore ter gelegenheid van het huweiyk van Prin ses Elisabeth, het vuurwerk in Luxem burg op 22 Jan. j.l. by de verjaardag van de Groot Hertogin waarvoor eerst vyf dagen tevoren opdracht werd gegeven! diverse vuurwerken in Midden- en Zuid-Amerika en in wel haast alle overige werelddelen. Overigens dragen ook die andere we relddelen hun aandeel by in de ver grote productie ter gelegenheid van de jubileumfeesten. Borneo bestelde reeds twee grote vuurwerken, voor West-Indië verzorgt Kat er acht. Een aardige byzonderheid daarby is, dat het bedryf een zeer voordelige steun aan de deviezenpot van ons land levert. De aard van grondstoffen en eindpro duct maakt- dat deze industrie van alle voor de export werkende industrieën de gunstigste verhouding tussen deviezen- kostende import van grondstoffen en deviezen opbrengende export vfcn eind product heeft. ROOD, WIT EN BLAUW MET EEN ZWIER VAN ORANJE ER BOVEN. Over het algemeen zyn, volgens de heer Kat, de orders hoger dan andere jaren. Gemeenlijk heeft een order de vorm van een opdracht, om een vuur werk te leveren van b.v. f. 1000.—, waar- by dan inbegrepen is het samenstellen van het programma, de montage en de ontsteking. Meestal wordt overleg ge pleegd met de opdrachtgevers inzake de ..grote stukken", waarvan het slotstuk wel het hoogtepunt pleegt te vormen. Dikwyls koesteren de organisatoren der plaatselyke feestelykheden speciale wensen: de een wil een vurig portret van de Koningin, de ander het Neder landse wapen geflankeerd door de ju bileum-jaartallen, de volgende een heil wens voor onze Vorstin of het Konink lijk Huis. Bovendien wordt by de sa menstelling van het programma zoveel mogelyk rekening gehouden met de eigen aard van de bevolking der ge meente of streek. De heer Kat stelde op papier reeds verscheidene fraaie stukken samen, waarin ook nieuwe specialiteiten en fragmenten verwerkt zyn. Niet alleen het grondvuurwerk, ook het lucht-werk zal dit gelijk ieder jaar nieuwigheden brengen, en het is aardig, dat juist nu de fabriek er in is geslaagd, een pijl te construeren, die boven Hollands dreven het in be zettingstijd zo vurig verlangde „rood, wit en blauw met een zwier V3n oran je er boven" in vurige gloed in de lucht zal toveren. Een opgave, waar van eerst thans na lange arbeid een bevredigende oplossing is gevonden. Het was niet doenlyk, voor dit jaar met verhoogde productie extra perso neel aan te nemen. Opleiding tot goed vuurwerkmaker kost jaren, dikwyls zes of zeven. Bovendien moet men er een speciale gave voor bezitten, een gevoel voor mogeiykheden. kleur en beweging. Daardoor moet alles met de gewone werkkrachten gebeuren en is overwerk onvermydelyk. Meestal niet tot onge noegen van de arbeiders- overigens, naar wy konden constateren. „DA'S MAAR SAS". Gevaarlyk is de vorming van een ex- travoorraad vuurwerk allerminst, naar de heer Kat ons verzekerde. De meeste producten zyn niet explosief, slechts verhoogd brandbaar. En de arbeiders zyn geschoold en gewend aan de bij zondere aard van het bedrijf. „Maar dat kruit dan?" vroeg de ambtenaar van de arbeidsinspectie, die argwanend ieder hoopje stof voor dynamiet of schietkatoen versleet. „Da's maar sas" was steeds het onveranderiyk antwoord. Sas scheen hart en ziel te zyn van de sterretjes, die U worden voorgetoverd, wy weten niet was het is, en wy wan trouwden het In de lucht is het mooi Maar we waren toch opgelucht, toen wy de gebouwtjes met bergen rotjes, draaiende zonnen in spe en brisantbom men. fluiters, zevenklappers en Ben gaals vuur verlieten. Naar de hoeveelheid „sas" te beoor delen, kan Nederland verzekerd zyn, dat het klapt, by de komende feesten. Holland zal met laaiend vuur de tweed# halve eeuw van Koningip Wilhelmina's reg«xryk bewind binnentreden.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 6