De huidige siiuaiie der Javaanse Kerken Bevestiging en intrede dr A. ïh. van Leeuwen U-f-VM-JNI'.l Laatste Berichten MAANDAG 1 MAART. Minister In 't Veld is voor huurverhoging MONTAGEBOUW KOPPELEN AAN NORMALE BOUW. Minister In 't Veld heeft o.a. nog verklaard, dat men d£ montagebouw moet koppelen aan de normale bouw, teneinde de achterstand van 70.000 wo ningen in te lopen. Van de semi-per- manente bouw, zoals men die voor scholen wil gaan toepassen, is .hij een tegenstander, evenals van het bouwen van fabrieksdorpen. Dat bindt de ar beiders in vele gevallen te sterk. Hij verwacht, dat de huren genormaliseerd zullen worden, daar de financiering door het Rijk een te grote last bete kent. Een oplossing zou ajn, dat de huren verhoogd zullen worden. Van -de verhoging komt 'n deel ten goede aan de huiseigenaren en de rest wordt als belasting afgeroomd. Overigens acht hij dit meer een kwestie voor financiën dan voor wederopbouw. Voorontwerp van wet op de bedrijfsorganisatie Naar het ANP verneemt, is hedenmor gen aan de minister van economische zaken het voor-ontwerp van wet met toelichting in zake de publiekrechtelijke organisatie van het bedrijfsleven aange boden. Verwacht wordt, dat de aanbie ding van het definitieve ontwerp aan de Tweede Kamer nog in dit zittings jaar zal geschieden, waarbij tegelijker tijd het voorontwerp zal worden gepu bliceerd, dat thans aan de minister Is aangeboden. Londense conferentie werpt nut af BENELUX-DELEGATIE WAS AANWEZIG. Zaterdag is de vierde bijeenkomst de Londense Conferentie over West- Duitsland gehouden. Daarbij was delegatie van Benelux aanwezig. Na deze bijeenkomst werd de volgende ver klaring uitgegeven: ..Ofschoon het besloten en vertrouwe lijk karakter van de thans lopende be sprekingen strikt gehandhaafd is, kan verklaard worden, dat zij plaats vinden in een geest van openhartigheid en vriendschap, en dat de uitwisseling van gezichtspunten nut afwerpt." Vandaag is de conferentie wederom bijeen gekomen. HEIDEBRANDEN OP DE VELUWE. Wat onvoorzichtigheid kan uitrichten... Zaterdagmiddag hebben ten Z.W .van Apeldoorn vier heidebranden gewoed. Twee ervan - van geringe omvang langs de spoorbaan tussen Assel en Kootwijk - waren vermoedelijk door vonken uit een locomotief veroorzaakt. Een grotere, eveneens bij Assel, vernielde 30 HA. heide van het Kroondomein en was ontstaan door onvoorzichtigheid van een schaatsenrijder, die op een heldeplas reed en een brandende lucifer op de kant gooide. Ten slotte ging 50 H.A. heide en vlieg dennen verloren op het schietterrein Harskamp. CAPTAIN PAYNE BEST PRIJST MOEDIG GEDRAG VAN LUITENANT KLOP. Captain S. Payne Best (Cliagford, Devon) die betrokken was bij het ge beurde op 9 November 1939 nabij Venlo, stelt er prijs op, het moedige gedrag van de Nederlandse stafofficier Luit. D. Klop in het juiste licht te plaatsen. Hij schrijft ons: „De artikelen, die in de Ned. pers zijn verschenen betreffende het incident te Venlo doen geen recht wedervaren aan die dappere Nederlandse officier Luit. Klop. Op het moment, dat zij uit de auto kwamen werden (de Engelse) majoor Richard H. Stevens en kapitein S. Payne Best, onder bedreiging met pistolen, door vier mannen gegrepen en geboeid. Luit. Klop, die achterin zat, sloop ongemerkt uit de wagen en zou er ongetwijfeld in geslaagd zijn zich in de richting van het nabijgelegen bos uit de voeten tc maken en te ontsnap pen. Hij snelde evenwel naar de Duit se gangsters en opende het vuur op hen. De vier mannen vuurden on middellijk terug en na enige schoten viel hij, getroffen in arm en hoofd, neer. Zonder tot bewustzijn te zyn gekomen, stierf hij in het hospitaal te Düsseldorf. Luit. Klop's moedig gedrag was in overeenstemming met de beste tradities van het Nederlandse leger en verdient als zodanig het diepst respect*'. NIEUWE BRITSE AMBASSADEUR IN ONS LAND. De nieuwe Britse ambassadeur, Sir Philip Nichols, is Zaterdagochtend met zijn echtgenote te Hoek van Holland met de nachtboot uit Engeland aange komen. De leden van de diplomatieke staf der Britse ambassade waren met hun eentgenoten ter verwelkoming aan wezig. Gelijk bekenu. was Sir Philip Nichols vroeger ambassadeur in Praag. BOUW VAN ONDERZEEBOOTJAGERS In 1952 in gebruik. Dezer dagen is, na het gereed komen van de texeningen, aan verschillende scheepswerven opdracht gegeven tot het bouwen van een of meer onderzee - boctjagers. Zo zullen door de Kon. Mij. „De Schelde" drie, en door de Rotterdamse Droogaokmij., de Nederlandse Dok- en Scheepsbcuwmyen waarschijnlijk door de Marinewerf ieder een onderzeeboot jager gebouwd worden Verwacht wordt, dat deze oorlogsbo i üems in 1952 door de Kon. Marine in X-V' gebruik genomen kunnen worden. DAMES KUNNEN WATERTANDEN! Nylonkousen uit Kopenhagen. Zaterdagmidlag arriveerde uit Kopen hagen op Schiphol een zending kousen .voor de Nederlandse vrouw. Het was een tien tons rending bestaande uit 393 pakken, inhoudende 15.455 dozijn paar zijden dameskousen. De kostbare lading werd in vrachtauto's naar de grossiers vervoerd. ORDELIJKE DEMONSTRATIE TE PARAMARIBO. Een menigte van duizenden mensen, onder leiding van B W. H. Bos Ver schuur, hield Zaterdag een ordelijke optocht door Paramaribo als demon stratie. dat de bevolking met intense be'angstelling het verloop der Ronde tafel-conferentie volgt en om uiting te geven aan haar wens tot beëindiging van het „koloniale systeem". Er werden opschriften met slagzinnen meegedragen. E.V.C. MET NAAR LONDEN. De landelijke raad der Eenheidsvak centrale heeft de uitnodiging om op 9 en 10 Maart te Londen deel te nemen aan d? conferentie van nationale vak- verenigingscentrales uit de landen die voor steunverlening in het kader van het plan-Marshall in aanmerking ko- m:-\ na uitvoerige besprekingen van de han:l gewezen. P.iC. G. A. Wijkmans f In de ouderdom van 66 jaar is gis teren overleden de heer P. C. G. A. Wjjkmans, oud-referendaris ter ge meentesecretarie en oud-directeur van de Gemeentelijke Dienst voor Sociale Zaken te dezer stede. Herdenking geboortedag Baden Powell PADVINDERSDIENST VAN HET DISTRICT RIJNLAND. In 'het kader van de maandelijks door het District Rijnland van de Nederlandse Padvinders Vereniging georganiseerde Padvind st) eredien sten, welke ook bezocht worden door de padvindsters van het Nederlands Padvindsters Gilde, voftd gister avond in de Oosterkerk een dienst plaats, welke tevens bedoeld was als herdenking van de geboortedag van Lord R. Baden Powell of Gilwell (22 Februari 1857-8 Januari 1941) stich ter van de Internationale Padvin dersbeweging. De heer Wijkmans was aanvankelijk werkzaam bij het openbaar onderwijs. Daarna ging hij over naar de politie, waar hij gedurende korte tijd de destijds bestaande functie van controleur van po litie bekleedde. In het begin van de eerste wereldoor log werd hij werkzaam gesteld als amb tenaar aan de afdeling militaire zaken, waar hij speciaal belast werd met de re geling der kostwinnersvergoedingen Begin 1923 werd hij overgeplaatst naar de afdeling Gem. Steunverlening, welke werd los" gemaakt van de dienst van Maatschappelijk Hulpbetoon en die met ingang van 15 December 1924 werd ge combineerd met de afdeling Sociale Za ken. Met ingang van die datum werd hij benoemd tot directeur van deze dienst, welke functie hij op voortreffelijke wijze heeft vervuld tot 1 Juni 1938, towi heni op zyn j'erzoek wegens gezondheidsre denen eervol ontslag uit de gemeente dienst werd verleend. Gedurende ongeveer 40 jaar was de heer Wijkmans de volijverige secretaris van de afdeling Leiden van het Ned. Genootschap tot zedelijke verbetering van gevangenen: weinig korter ambte naar van de Kinderwetten en vele ja ren ook secretaris van de plaatselijke afdeling van „Pro Juventute". In al deze kwaliteiten heeft hij in de loop der jaren een <S|poemeiyk groot aantal rap porten uitgebracht, zowel aan de Offi cier van Justitie als aan andere instanties (o.a. Voogdijraad), welke door de des betreffende autoriteiten als uiterst ge zaghebbend en een volkomen betrouw baar richtsnoer werden erkend en hoge lijk gewaardeerd. De heer Wijkmans nam op het gebied der reclassering een volstrekt unieke Dlaats in ons land in. zijn grote ver diensten op dit terrein vonden hun of ficiële erkenning in zijn benoeming tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau, terwijl hem een hartelilke huldiging ten deel viel toen hji od 22 December 1939 het feit herdacht, dat hij voor 25 jaar werd aangesteld tot ambtenaar van de Kinderwetten. De begrafenis van het stoffelijk over schot zal a.s. Woensdagmiddag om 3 uur plaats vinden'op .,Rhynhof'\ ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het C3ndidaatsexamen Ned.-Tnd recht: de heer J. A. .van Driel (Rotterdam): candidaatsexamen lette ren en wijsbegeerte (Klassieke Lette ren): m?J. E. Brinkgreve (Amersfoort) ;- doctoraal examen geneeskunde: de he ren P. Denijs - (Leiden) en A. J, Sauer (Oegstgeest)artsexamen 1st» gedeelte: mej. W. van Beest (Reeuwiik) en de heer J Verhulst ('s-Gravenhage)idem 2de gedeelte: de heer K. Brouwer (Oegstceest). HET A.S. AFSCHEID VAN DS. D. KUILMAN. Een comitc-huirteblyk gevormd. In verband met het afscheid, dat ds Kuilman, de nestor der Nëd. Herv. Gemeente to dezer stede, met ingang van 1 Mei a.s. uit de actieve dienst zal nemen, heeft zich in deze gepieente een comité gevormd met d- bedoeling om ds Kuilman een passend aandenken aan te bieden. Als ere-voorzitter van dit comité, dat is samengesteld uit leden van de Gemeente-commissie, het col lege van ouderlingen, diakenen en no tabelen, de jeugdraad en het bestuur van Staalwijk. zal prof. dr G. Sevenster optreden Daarnaast hebben ook vele leden van de Ned. Herv. Gemeente al hier zitting in het comité, waarvan de heer C. W. Oostveen, Rijn- en Srhie- kade 121. postrek. 384233. penningmees ter is. De heer A. v. d. Baan zal het Dresidium bekleden, terwijl de heer J. Verwer, Jan van Goyenkado 43, als secre taris aan het comité is toegevoegd. De luitenant-kolonel der artillerie J. F. M. Steenmetser, die destijds als kapitein dienst d:ed bij het 6e Regi ment Veld-Ar til Ier ie hier ter stede, is met ingang van 1 Maart 1948 bevor derd tot kolonel der Artillerie. Het Internationaal. Bureau heeft het initiatief genomen tot het instellen van een internationale gedenkdag (bedoeld als godsdienstige herdenking van BP.- dag) en wel op de Zondag volgende op 22 Februari. Het kerkgebouw was bijna geheel ge vuld met padvind (st)ers uit Leiden, Lei derdorp, Oegstgeest, Voorschoten, Al phen a. d. Rijn, Sassenheim, enz. Na het eerste deel van de liturgie, sprak „Oübaas" prof. dr P. A. H. de Boer over het onderwerp „Waar ravijnen zyn. zijn bergen". Wij mensen van de 20ste eeuw kunnen het al heel jong weten, aldus spr., dat er veel zelf gegraven kuilen zijn. Ze zijn zo diep als ravijnen, waar wij elkaar en waar wij met elkaar instorten. Soms on verwachts, soms in een lange glijbaan, op een slee, welke je niet remmen kunt. Denken wij verder aan de oorlogen. Wat i een ravijnen van narigheid, van verraad, van angst, van honger, van ellende, bloed en moord. En dan aan de gevolgen van die oorlogen: mijnen in de zee, woning nood, moedeloosheid, oneerlijkheid, angst voor een nieuwe oorlog. Maar cr zijn ook ravijnen, welke wij niet graven of gegraven hebben en die wij toch overal aantreffen, Veertig jaar geleden begon er een man in deze wereld vol ra vijnen een berg te bouwen. Die man'was Baden Powell, die het spel van verken nen, door hemzelf gespeeld in zijn avon tuurlijk leven, ging opbouwen voor de jeugd van zijn straat, van zijn land, van de wereld. En daar verrijst de berg. In 40 jaar zichtbaar in bijna alle landen ter wêreld: onze padvindersbeweging. Nadat spr. vervolgens herinnerd had aan het leven en het werk van John Bunyan, ook al zulk een bouwer en te vens een bekend prediker en schrijver, stond hij nog een ogenblik stil bij de figuur en het leven van Jezus Christus. Na een tussenspel van het orgel vond hierna de herdenking plaats van B.P. Wanneer spr. zich afvraagt wat hem onweerstaanbaar treft in het leven van deze berg-bouwer in een tijd vol ravij nen. dan is het zeker dit: B.P. maakte er iets van. wat de moeite waard is. Waardoor? Doordat hij geleerd had. dat zijn leven en dat èlk leven door God j geschapen werd voor wat goeds. Daarom. kwam hij uit elk ravijn en was hij een Voortrekker bergopwaarts. Van het leven maakte hij één zwerftocht met open oog en een open ziel naar het Ge luk. Wij zijn tegenover de buitenwereld trots op deze man en wij zijn als broe ders en zusters padvinders dankbaar voor déze man „De oude band moet hersteld worden". Voor een beperkte kring van zendings predikanten en genodigden sprak ds Frcbowinoto, die als afgevaardigde van de Midden-Javaanse kerk de Zendimgs- Synode van de Gereform. Kerken bij woonde, in de Zendingshogeschool te Oegstgeest over „De huidige situatie der Javaanse kerken". Spreker verheugde zich er over de ge legenheid te hebben tijdens zijn verblijf in Nederland de kerken over de toestand der Javaanse kerken te mogen inlichten. „Wij zyn lange tijd door de oorlog van elkaar gescheiden geweest, daarom moe ten wij weer contact met elkaar krijgen en elkaar weer. leren waarderen". „De oude band moet hersteld worden". Hoewel de kerken in Midden-, Oost en West-Java vóór 1940 reeds zelfstan dig verklaard waren, hadden zij door de aanwezigheid der zendingspredikanten tóch nog te veel de neiging om tegen de Zending aan te leunen. Door de in ternering der zendingsarbeiders zagen de gemeenten zich verplicht de leiding zelf geheel in handen te nemen. Ofschoon de Japanners aanvanke lijk niet direct een aanval op het Christendom deden, werden de Ja vaanse predikanten toch zijdelings in hun arbeid bemoeilijkt. Ook door de druk. die van de eigen volksge noten ondervonden werd, gevoelden de gemeenten zich in het nauw ge drongen. De Christenen bezonnen zich op hun verantwoordelijkheid. Zij zagen in, dat het isolement, waarin zy vroeger leefden, moest worden opgeheven De leiders der kerken van Oost-, Mid den- en West-Java kwamen bijeen en besloten één front te vormen. Een Raad van kerken werd opgericht. Besloten werd een gemeenschappelijk psalm- en gezangboek uit te geven. In Midden- Java gingen de Javaanse predikers, die als „helpers" de missioi;aire-predikanten bijstonden over in de dienst der plaat selijke gemeenten. Op het gebied der Doopsgezinde Zending (Midden-Java ten N) werd de presbyteriaal-synodale kerkregering van Oost- en Midden-Java overgenomen. Na de oorlog met Japan, wilde men de verantwoordelijkheid voor de arbeid, die men had leren lief krij gen voor géén prijs meer afstaan. Het was daarom een vraag welke plaats dg Zending, bij terugkomst in het geheel van de arbeid der kerken zou innemen. Zo kwam de s^menspreking met de Con tact-commissie der kerken in Nederland in Mei 1947 te Batavia tot stand, die tot resultaat had, dat een lichaam van sa menwerking (Madjelis Wakil Geredja) werd voorgesteld, waarin de kerken op Java als zendende kerken en die in Ne derland als samenwerkende kerken ver tegenwoordigd zouden zijn. Er is een sterke begeerte naar een heid bij de Javaanse kerken, die de verschillen der kerkelijke denomi naties in Nederland niet willen over nemen. Tekenend is dat de kerken,, uit de ar beid der Doopsgezinde Zending voortge komen, hun naam veranderden in „Ge redja Tota Indjil", hetgeen betekent: Evangelische Kerk". Het woord Doops gezind werd niet overgenomen. De samenwerking der kerken, die sinds 1936 reeds in een Raad vorm ge kregen had, was middel tot. overleg. Op een fusie wordt aangestuurd, waarbij beseft wordt, dat de eenheid van bin nen en van 'oeneden af zal moeten ont staan. De eenheid zal niet geforceerd moeten- worden; zij zal moeten groeien. Op verschillende vragen werd door de spreker, die de situaties, waarin de kerken verkeerd hadden, in zijn lezing in bijzonderheden toelichtte en besprak, nog uitvoerig geantwoord, Dr E. Jansen Sohoonhoven bracht ds Probowinoto bijzondere dank voor de wijze, waarop hij de aanwezigen met de .problemen der Javaanse kerken ln kennis gebracht had en verzocht de hartelijike groeten van de vergadering aan de kerkert over te brengen. Ds Probominoto, die predikant der Javaanse Kerk te Djokja is, hoopt 9 Maart de terugreis te aanvaarden. HET TWINTIGSTE PHILOLOGEN- CONGRES. Het Nederlands P'nilologen-Congres zal op 31 Maart, 1 en 2 April a.s. zyn voorzitter- -XXste bijeenkomst onder voorzitter- Ons devies voor deze herdenkmvsdaK j schap ya« prof dr; B A van Gronin. lOedlg VOOlWaartS. hi#»r r#»v steri#» hr»nrf#»n 7r-pr v#»pl is dan ook: Kloekmoedig Vervolgens werd gezongen- „Het leven is een kruisbanier door goede en kwade dagen, enz." Hierna volgde het tweede gedeelte van de liturgie. De volgende padvind (st)ersdienst zal plaats vinden op Zondag 28 Maart a s. in de Oosterkerk. waar als spreker zal optreden ds. J. W. van Swigchum te Rotterdam. BONNEN HALEN. Aan het Distributiekantoor worden dezer dagen uitgereikt nieuwe bonkaar ten voor voedingsmiddelen, textielkaar- ten, schoerienbonnen, aan diegenen, wier TD.-nummer eindigt met het cij fer 0, of de cijfers 54, 64. 74, 84, of 94 en in het bezit zijn van bou 6!T het bij de T.D. behorend Inlegvel, tce- slagkaartjes voor jonge en as. moeders en aanvraagformulieren voor brand- stoffenkaarten voor het volgend sei zoen Het kantoor is geopend van 8^ tot 113/4 en 24 uur. Meegebracht moeten worden de stam kaarten inwissellngsbonnen van de lopende bonkaart, eventueel inlegvel (voor schoenenbonnen) en contróle- kaart voor moeders. Morgen zijn de gezinnen aan de beurt ..uarvan het Hoofti een stani- kaartmimtner heeft van 102.401 en hoger. Zoals reeds eerder gemeld, bestaan er ln Leiden plannen om een school op te richten, waar naar de richtlijnen van Rudolf Steiner zal worden gewerkt- In verband hiermede zal morgen avond eeh lezing worden gehouden door mevrouw C. van WettumEnuma, lera res aan de Vrije School te Den Haag over „Uit de practijk van het onderwijs in een klas der Vrije School". Ds. Vossers leidde hem in gen hier ter stede houden. Zeer veel deelnemers uit België en Nederland v/orden verwacht, die grotendeels in Leiden zullen moeten logeren. De Com missie van Ontvangst doet een vrien delijk doch zeer dringend beroep op de Leidse burgerij om, indien ze reeds een formulier tot het verschaffen van nachtlogies op de bovenvermelde data hreft ontvangen, dit ingevuld te wil len opzenden of, indien zulk een for mulier haar niet mocht hebben bereikt het is immers onmogelijk tot ieder persoonlijk dit verzoek te richten aan de Secretaris der Commissie van Ontvangst, dr. A. J. Koster, Warmon- derweg 39, Lsiden een bericht te zen den, waarbij aan één of meer deelne mers (sters) huisvesting voor die nach ten wordt aangeboden. ZILVEREN JUBILEUM J. W. VAN STADEN. Vandaag herdacht ds heer J. W. van Sfeaden, chef-kleermaker bij de Kle dingmagazijnen der N.V. de Faam al hier zijn zilveren jubileum in dienst dezer vennootschap. Hedenmorgen- werd de jubilaris met zijn echtgenote fees telijk ontvangen en na een begroetings -woord van de hepr A. Schlatmann. in zeer waarderende bewoordingen toe gesproken door de heer J. Schlatmann, die hem een tafelkleed en aan zijn vrouw een taart aanbood. De directrice mej. M. Laken voegde hieraan namens het gehele personeel hartelijke woor den en een theeservies toe. Na een ge noeglijk samenzijn werd de gezelligheid thuis voortgezet. FEESTMIDDAG VOOR INVALIDE MILITAIREN. In de voor dit doel welwillend beschik baar gestelde Cadiclub, hield de afd. Zuid-Holland-Noord van de Bond van Nederlandse Militaire Oorlogsslachtof fers, Zaterdagmiddag een contact-bij eenkomst „voor haar leden. Deze bond beoogt de materiële en geestelijke belan gen te behartigen van hen, die sedert Mei 40 als militair invalide geworden zijn, dus ook van hen, die thans uit In- dië terugkeren, en van oorlogs-weduwen, wier mannen als militair gesneuveld I toch zijn intochtHij komt op plaatsen, waar wij Hem niet hadden verwacht. Gisteravond vond in de Marekerk de Onmisbaar voor allegeestelijke werk is bevestiging en intree plaats van dr A. de dankbaarheid en de vreugde, dat wij I zijn van Leeuwen, predikant in alge- Hem mc'gen dienen. Ds Vossers richtte Deze gezellige bijeenkomst werd gro- mene dienst ter geestelijke verzorging in het slot van zijn toespraak een kort tendeels verzorgd door een uit amateurs van de Indonesische studenten hier te woord tot dr Van Leeuwen. \lande en in 't bijzonder te Leiden. On- 1 Na het gezamenlijk zingen van enkele der hen, die deze plechtige ure by- j -orzen van ps. 118 werd dr Van Leeu- woonden, bevonden zich de burge- wen op plechtige wijze door oplegging meester, jhr mr F. H. van Kinschot, de der handen in het ambt bevestigd. Ter bestaand cabaret-gezelschap met mede werking van „De Willo's, die met hun vrolijke klanken de stemming er in hielden. We vérmeiden o.a. het optreden van de tap-danser. de heer Vinkenstein. wethouders, de heren J. C. van Schaik wijl de gemeente de nieuwe predikant I Hawaiian-ensemble „De iKlima's" en D van der Kwaak, vertegenwoordi-Gez. 117:1 en 4 toezong, stonden de p, muzikale clown-goochelaar-telepaath gers van verschillende kerkelijke col- aanwezige predikanten in zegenende T'""° leges, kerkgenootschappen en studen- 1 houding rondom hem. tencorporaties, de senaat van de rijks- Dr Van Leeuwen dankte in zyn toe universiteit en het bestuur van de Zen- j spraak ds Vossers voor zijn hartelijke wyze van tegemoettreden gedurende de laatste maanden en voor de indrukwek kende bevestiging. Ook sprak hy tot de Leidse predikanten, de kerkeraad en de gemeente. Spr. wees er op, dat er enige honderden Oosterse studenten in Leiden dingshogeschool, Ds D. J. Vossers, voorzitter van de kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente, die de bevestiging verrichtte, koos als tekst Luc. 19:37, waar staat: „En als hij-nu genaakte aan de afgang van de Olijf berg, begon al de menigte der discipelen studeren. Zy mogen niet naar hun land zich te verblyden en God te loven met teruggaan in onwetendheid en misver- grote stem vanwege alle de krachtige stand omtrent de reddende kracht van daden, die zij gezien hadden". Spr. wees het Evangelie. Dr Van Leeuwen hoopte, in zyn korte prediking op het heraut- dat de Kerk in Nederland een eenheid zijn. Christus kwam, toen hy zyn feesté- zou mogen worden. God zij geloofd, dat lyke intocht in Jeruzale/n deed, niet wy elkaar onder het Kruis mogen vin met macht, maar in alle eenvoud en ne- den. Jezus Christus is gisteren, heden derigheid De discipelen moesten op en morgen dezelfde. En tot in eeuwig bevel van Jtzuf een ezel halen, Zonder beid. dat de jongeren wisten, wat er gebeuren Naar aanleiding van Luc. 19:38 hield ging, stelde Jezus hen in zyn dienst, tor. nog een korte overdenking, waarin Christus' dienaren handelden in ge- hij er de nadruk op legde, dat er eigen- b^orzaamhMd Het was en is Jezus dte lyk maar één plaats is, waarzending de opdracht gaf en geeft Hoe meer de,wordt bedreven: Golgotha. De dienst dienaren leven in gehoorzaamheid aan werd besloten met het zingen van Gez. de Heer. des te zegenrijker en vrucht- 121:1: „God roept ons, broeders, tot de baarder zal hun werk zyn. Jezus houdt daad". Geraldini en de familie Bremer, die een alleraardigste pantomine opvoerde. Na de pauze sprak de heer J .dé Koei- ert, uit Utrecht de aanwezigen toe. „Laat het leven niet bestaan, aldus spr.. uit redeneren doch stel daden, want hier aan heeft de verwarde wereld behoefte. Er wordt overal geconfereerd, doch de vrede blyft zoek en er dreigt zelfs weer oorlog: daarom niet gepraat, doch een stukje vredeswerk opgebouwd. Wij moe ten Iets voor anderen willen zijn; laat uit dit ideaal uw daden bestaan. Wij moeten voor zover dit mogeiyk is. de ledige plaatsen aanvullen. Moge het be stuur, dat met deze bijeenkomst zo'n stukje vredeswerk opbouwt, zich door de steun gedragen weten, dan kan het werken aan ons ideaal, indachtig het woord van Christus „Hebt Uw naasten lief, gélijk Uzelf" De -organisator van deze middag, de heer L. A. Bremer, mocht als bljjk van waardering een boekwerk in ontvangst nemen, terwyi zyn echtgenote met een bouquet bloemen verrast werd. Mevr Wassenaar als tolk van alle aanwezigen, dankte het bestuur voor deze prettige middag. Het A.B.C.-Cabaret Een teleurstellende avond Tot dusverre kenden de meeste Lei» denaars het ABC-cabaret uitsluitend via de radio en nauweiyks tweehonderd hunner gevoelden blijkbaar de behoefte aan een persoonlijke kennismaking, waartoe het optreden van dit ensem ble gisteravond in de Stadsgehoorzaal de gelegenheid bood. En, eerlyk ge zegd, hebben we de overige duizend, die er ook hadden kunnen zyn, achteraf geen ongelyk gegeven, want- ook Uw recensent voelde zich in zyn verwach tingen zwaar teleurgesteld. Vooral het gedeelte van het programma vóór de pauze weigeren we halsstarrig te aan- I vaarden als maatstaf voor het 'peil van de hedendaagse Nederlandse kleinkunst, want anders zou het daarmee droevig gesteld zijn Na een entrée, welke qua opzet van originaliteit niet gespeend was, doch die overigens stellig niet in staat bleek om het traditionele ys tussen podium en zaal te breken, volgde het optreden van „twee zingende danseresjes", die zingen noch dansen konden, doch wier enige verdienste was, dat zy een pry- zenswaaxdige zelfkennis demonstreer den door haar eigen prestaties te kwa lificeren middels drie heel andere let ters van het alfabet „s.o.f." Toen kwam een nummer, in het pro gramma aangekondigd als „10 minuten lachen! brullen! gieren!" De reactie van „de zaal" werd overstemd door de snik van Uw verslaggever! Enfin, laten wy er vorder niet over praten en het goede nè. de pauze waarderen, aaarby ondertussen stilzwijgend voorbijgaand aan die juffrouw, die het nodig vond onder de meest wonderlijke lichaams kronkelingen de programmanummers te annonceren met een kennelyke tegen zin tegen het cijfer 2, want nr. 2 heb ben we niet gezien. En nr. 12 leek ons anders dan was beloofd. Kortom, toén kwam Wim Kan en die maakte hoéwei niet alles dan toch véél goed. Zijn conference was voortreffelijk en het hoogtepunt van de avond. Dat was écht de C van Caba ret met een extra-grote hoofdletter (vanwege de K van Kan). Maar de rest bleef eigenlyk beneden AP, zélfs wanneer we, zoals Wim Kan suggereerde, Amsterdam zouden accepteren als „voorstadje van Leiden". Of is het misschien juist ómdat Leiden hogr re eisen stelt dan de hoofdstad des lands? P.S. Bij Wim Kan behoort nu een maal Corry Vonk en wij zouden haar tekort deen, wanneer wy ook haar niet loffelijk vermeldden, .ofschoon onze waardering zich niet uitstrekt over &1 haar creaties. Rest ons nog slechts met epen vizier te strijden en deze regelen te onderte kenen met B. (Niet te verwarren A.B.C.). STATENKRING LEIDEN C»H. UNIE. In zyn laatst gehouden vergadering heeft het bestuur van de Statenkring- Ver. geiden der C.H. Unie zich als volgt geconstitueerd: Voorzitter: G. Verschoor. Sassenheim; secretaris: D. Hendriks, Koninginnelaan 64, Lelden; penningmr. P. Ph. Deumer, Leiderdorp; 2e voorz.: E. L. de Witt, Noordwyk a. Zee; 2e secr. F. Verste gen, Leiden; 2e penn.mr.: A. F Veer man. Vporschoten: leden: P. Brijnen v. Houten. Wassenaar: P. van de Boer. Hillegom; E. A. Bloem. Koudekerk a/d Ryn; K. Zandbergen, Rynsburg; A. J. van der Graaff, KatwUk a. Zee: L. J. Byi, Oegstgeest; C. Ryiaarsdam. Zoeter- woude. UITVOERING HARMONIEGEZELSCHAP „DE POST". Een succesvolle avond. In de Stadszaal waren Zaterdagavond velen verenigd ter bywonüig van het concert van het Leidsch Harmonie Ge zelschap „De Post", dat als zeer geslaagd beschouwd kan worden. Het welkomst woord werd gesproken door de heer J. C. Wakka, die tevens een woord van af scheid sprak tot de dirigent de heer J. van Ommen, onder overhandiging van een fruitmand en het uitspreken van woorden van erkentelykheid voor de prettige samenwerking, waarvoor deze zijn hartelyke dank betuigde. De postmannen brachten hierop een gevarieerd programma met afwisselend succes ten gehore. Tot het minder ge slaagde behoorden de gedeelten uit Mo zart's „Eine kleine Nachtmusik", want in het arrangement voor harmonie wordt aan de waarde dezer compositie voor strijkorkest, toch wel grotelijks afbreuk gedaan. Hierin komt het aan op het doorzichtige, het fynzinnige en daaraan ontbrak ongetwijfeld te veel. Op ander terrein was het gezelschap echter in zijn element, zo in de Titanen- mars van Stork en een Strauss-wals. De heer v. d. Spree had veel succes met zyn clarlnetsolo „Une Idylle en ook de Sinfonia van Emmanuel Bach maak te een tevredenstellende indruk. Tot slot volgde nog eenx pittige mars. ter- wyl ook Verdi in de smaak viel. De mannen van de Post blijken dus nog wel wat anders ln hun mars te hebben, dan „alleen maar" het rondbrengen van brie ven, hoewel dat op zichzelf al de nodige accutaresse met zich brengt, die zy dik wijls ook in hun muzikale prestaties weten over te brengen. Na de pauze volgde een uitermate ge varieerd cabaretprogramma, waarvan de aanwezigen eveneens veel genoegen beleefden. Al met al dus een succesvolle avond voor „De Post", die zich gelukkig ineen getrouwe aanhang mag verheugen. met de B. van Het studentenprotest tege» de actie in Praag Nader vernemen wy naar aanleiding van het Utrechtse initiatief tot een pro* test van de Nederlandse studenten tegen de aantasting der universitaire vrijheid ln Praag, dat adhaesiebetuigingen met dit protest, waarvan wy elders in dit blad melding maken, door alle studen» ten gezonden kunnen worden naar het adres „Achter de Dom 6 bist Utrecht". De heer W. de Gast, oud-inspecteur van politie hier ter stede en sinds Juni 1946 districtscommandant der Rykspo- litie te Winschoten, is met ingang van heden overgeplaatst naar 's-Graven hage, alwaar hy is toegevoegd aan de Alg. Inspecteur van Rykspolitie. Belangrijke wijziging in het tournooi om het wereldkampioenschap schaken De organisatie van het tournooi om het wereldkampioenschap heeft een belangrijke wjjriging ondergaan. Op voorstel van de Russische schaak autoriteiten is door Botwinnik, Keres, Smyslov, Reshevsky en Euwe besloten in plaats van vier ronden, vijf ronden te spelen, waarvan de eerste twee, zo als bekend, in Den Haag en de teste rende drie, in plaats van twee ronden* te Moskou. Aangezien de K.N.S3. geen verdere financiële consequenties op zich kon nemen, sprak het vanzelf, dat de .vijfde ronde in Rusland zou moeten worden gespeeld, hetgeen betekent, dat het tweede gedeelte van de match om het wereldkampioenschap te Moskou een week langer zal duren dan oorspronke- ïyk was voorzien. Ook de wedstrijdleider prof. Vidmar ls met het voorstel accoord gegaan. BON VOOR CACAO OP KOMST. Naar wy vernemen zal Donderdag 11 Maart a.s. een bon voor 50 gram cacao voor de A. B en C groepen worden aan gewezen en een bon voor 100 gram cacao voor de D en E groepen. DADER VAN STEEKPARTIJ MELDDE ZICH. De 23-j. H. K., die gisteravond in da Kalverstraat te Amsterdam een meisje, dat daar met haar verloofde wandelde, met een més aanviel en beiden ver wondde men zie elders heeft zich hedenmiddag om 12 uur aan het bureau Singel te Amsterdam aangemeld. Hij verkeert in een uiterst nerveuze toe stand. KERK TE MAASSLUIS AFGEBRAND. Vannacht is het kerkgebouw van de Ned. Protestantenbond te Maassluis door brand geheel verwoest. Slechts de muren bleven staan. Een aangrenzend pand van de Ver. Touwfabrieken werd eveneens door het vuur aangetast. Dit kon echter spoedig worden gedoofd. Oorzaak ls vermoedeiyk nalatigheid by het afdekken van de kachel ln dê kerk. Grieks marinepersoneel gearresteerd Uit Athene wordt gemeld, dat 60 man personeel van de Griekse marine, o.w. officieren, zyn gearresteerd. Volgens gezaghebbende kringen wil den zy een muitery voorbereiden eni zióh van schepen meester maken omi zich by de partisanen aan te sluiten. zy zullen voor een miitaire recht bank moeten verschenen. Ingezonden Mededeling Weg pijn. Weg griep Prijs per kokerjl. 25 cabletten.40.ct. Ia welvoorZieng)Xi?ocIr«enrDrogisteriieat» O! 2T GEEST) Ringrydery op het ijs Uitgaande van de „IJsclub Oegstgeest" is Zater dagmiddag op de ijsbaan ln Poelgeest een ringrijdery gehouden voor Paren. Prachtig weer, een uitstekende baan en een bevredigende deelname, waarvan de uitslag is als volgt: le pr. Jan van Gent en Kitty Stryic (Oegstgeest), 2. Wim Hoogervorst en Riek Hoogervorst (Oegstgeest); 3e. G. A. v. d. Valk en T. Kager (Voorscho ten). Na afloop heeft de voorzitter de heer M. J. Swart de pry zen uitgereikt met een toepasselyk woord. BEURSOVERZICHT AMSTERDAM, 1 Maart. Nadat zich Vrydag na het officiële sluitingsuur een zeer vaste stemming had baangebroken, als gevolg van vrees voor devaluatie, opende de markt he den in h$el wat rustiger stemming en de hogere noteringen op de staats- fondsenmarkt deden eerder aan het tegendeel van een inflatietendens den ken. Zo werd de conversielening 1947 ge daan op 99 tegen Vrydag 98 5/8 en de staffellentng 1938 op 1001/8, waarte genover echter stond een opmerkelijk: vaste stemming voor de dollarlening, die aanvankelijk 105 (Vrydag 1043/8) daarna op 106 vernomen werd. Vandaag deden de aandelen Albert Heyn hun intrede. Er was zo grote be langstelling, dat de beurs commissaris besloot geen officiële notering toe te laten. Uitgegeven op 148 werd al gauw 185 geboden. Buiten de notering om kwam affaire tot stand van 180 tot 185 en daarna zelfs op 187. Vermoedelijk zal het nieuwe aandeel morgen in de officiële notering komen. Overigens bewoog de aandelenmarkt zich 'n klei nigheid beneden het slotpeil van Vrij dag. Speciaal Indische fondsen leden onder enig aanbod. De verliezen voor Rubbers en Suikers bedroegen circa 4%, voor Tabakken circa 8%. Kon. Olie •kalm en nauwelijks prijshoudend, oude aandelen 357, nieuwe 344. De industrie afdeling was met uitzondering van Philips, waarvan de emissie in de lucht hangt, iets zwakker. Philips oplopend tot 400, daarna reageerde tot 395. Scheepvaart met uitzondering van Ned. Soheepvaart Unie zwak. Ameri kaanse mankt ongeanimeerd. AGENDA MAANDAG. Schouwburg: My. voor Toonkunst: P. Pears en Benj. Britten. 8 uur nam. Stadszaal. Bokswedstryden D.T.S. 8 uur nam. Gerecht. 10. Ver. v. Spiritisten „Har- monia". 8 uur nam. DINSDAG: Stadszaal (Foyer)Kapdemonstratle, 7 uur nam.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 3