Commissie van G.D. zal haar werkzaamheden voortzetten FN TTW PTROTFTir^OlR Wat er in Indië gebeurt In Oost-Europa rust en orde van 1 een kerkhof Sovjet-pölitiek is volslagen bedriegelijk Meningen op liet Congres van het N.v.y MAANDAG 1 MAART. SWARE AARDBEVING IN DE ZUID-MOLUKKEN? Cp de seismograaf van het Meteorolo- fisch Instituut te Batavia werd een zeer zware aardbeving geregistreerd, waarvan het epicentrum voorlopig in de onmiddellijke nabijheid van de eilanden Boeroe en Ceream (in de Zuid-Moluk- ken) is bepaald. De hevigheid der schokken moet on geveer tweemaal zo zwaar zijn geweest als de jongste aardbeving op de Phi- lippijnen. REPUBLIEK ZAL TEGEN BEZOEK BRENGEN. De republiek zal door het zenden van een goodwill-missie, een tegenbezoek brengen aan Oost-Indonesië. De Oost- Indonesische goodwill-missie is te Ba tavia teruggekeerd. FRACTIES TER WEST-JAVA- CONFERENTIE. Op de vergadering der West-Java con ferentie van neden werd tot tweede vice voorzitter gekozen Raden Soenario van de Nationale Fractie; drs Tan Eng Oen werd derde vice-voorzitter. Deze is aan gewezen afgevaardigde van Batavia. De Nederlandse, Chinese en Arabische minderheidsgroepen hebben een groepe ring gevormd, die echter niet is te be schouwen als een fractie. Gevormd is voorts een fractie „Indo nesia", onder voorzitterschap van Raden Adil Poeradiredja; vice-voorzitter is Ra den Soejoso. Deze fractie van ongeveer 40 leden, kan beschouwd worden als te behoren tot de republikeins georiënteer de groep. Ingezonden Mededeling HOOFDPIJN KIESPIJN 28 Engelsen in Palestina gedood BIJ AANSLAG OP TREIN. In een door het militaire hoofdkwar tier te Jeruzalem uitgevaardigde procla matie in het Engels, Arabisch en He breeuws wordt de bevolking van Jeru zalem gewaarschuwd, dat geweld zal worden gebruikt om een einde te ma ken aan de voortdurende gevechten tus sen Arabieren en Joden in Jeruzalem, waardoor het „leven voor de inwoners der stad ondraaglijk wordt, „Dergelijke ongeregeldheden", aldus de proclamatie, „zullen niet langer toegestaan worden. Het leger zal desnoods wapens gebrui ken, die effectiever zijn dan die van de Joden en Arabieren". 28 Engelse soldaten zijn om het leven gekomen ten gevolge van het opblazen van de dagelijkse personen- exprestrein van Egypte naar Haifa door verzetslieden. 35 ernstig, 7 licht gewond. Vermoedelijk hebben de verzetslieden een electrisch tot ontploffing te brengen mijn gebruikt, daar de trein pas in de lucht vloog," toen de drie militaire wa gons, die aan de passagierstrein waren aangehaakt, boven de tussen de rails geplaatste mijn kwamen. De trein kwam tot ontsporing. De aanslag had plaats, waar de trein door de Joodse stad Re- hoboth rijdt, ongeveer 32 k.m, ten Zuid- Oosten van Tel Aviv. De Joodse illegale groep Stern heeft verklaard verantwoordelijk te zijn voor deze daad. In een Arabische garage is een auto opgeblazen. Hierbij werden vijf Arabieren gedood en 25 gewond. Twee huizen werden vernietigd en enkele an deren werden zwaar beschadigd. De viijheidszon ging onder Waarschuwing aan Amsterdamse communisten In de stampvolle grote zaal van het Amsterdams Concertgebouw werd een protestvergadering gehouden 'tegen de gebeurtenissen in Tsjecho-Slowakye. waar de voorzitter van de P. v. d. A., Koos Vorrink. alsmede mr G. J. van Heuven Goedhart het woord voerden. „Wij hebben niet de strijd aangebbn- den tegen de ene dictatuur om ons als willoze slaven uit te leveren aan de an dere," zo sprak de heer Vorrink. In Tsjecho-Slowaküe is de zon van de vrij heid tijdelijk ten onder gegaan. De re geringen van de V.S.. Engeland en Frankrijk hebben in duidelijke eh klare taal gesproken. De weerstand zal moe ten worden georganiseerd tegen het bru tale Russische imperialisme." Dc heer Vorrink trok voorts een ver gelijking tussen 1938, „toen In Mün- chen Tsjecho-Slowakije werd uitgele verd aan de tirannie en verraad ge pleegd werd aan dc vrijheid en aan de waarachtige vrede der volkeren" en de gebeurtenissen van thans, nu de der de republiek van Tsjecho-Slowakije te onder gaat, nu ..het terrorisme van de Russen zijn klauwen heefl gesla gen om de vrijheid van het denken." „De politieke stabilisatie in Oost- Europa komt overeen met de rust en de orde van een kerkhof," zo riep hij uit. Vorrink besloot met- een oproep tot solidariteit, waarbij hij met dankbaar heid het plan van Bevin .voor een West- Europese federatie, het Marshall-plan en de Benelux memoreerde. REDE VAN mr G. J. VAN HEUVEN GOEDHART. Deze sprak over wat hij de „afgrijse lijke tragiek" der gebeurtenissen inTsje- cho-Slowakije noemde, waar slechts „de bloedige macht van de terreur heeft ge zegevierd." Tegenover president Benesj verklaar de de Sovjet-Unie in 1944 zich na de oorlog van alle inmenging in de bin nenlandse aangelegenheden vah T.sje- cho-Slowakije -te allen tijde te zullen onthouden. Nederl. studenten protesteren TEGEN AANTASTEN DER PRAAGSE UNIVERSITAIRE VRIJHEID. Onder de Nederlandse studenten is een beweging gaande in verband met de gebeurtenissen aan de Praagse uni versiteit. Een actiecomité heeft 'n bui tetin gepubliceerd waarin geprotesteerd wordt tegen de vrijheidsberoving, waar onder de Tsjechische studenten te lij den hebben. Er wordt aan herinnerd hoe in 1933 de vrijheid aan de Duitse universiteiten geschonden werd en hoe het buitenland, ook Nederland, zich af zijdig hield. Gedurende de oorlog hebben vele Ne derlandse studenten het onjuiste van hun isolationistische houding inge zien. In 1942 was het studentenverzet tegen de maatregelen der bezetters, welke de vrijheid der Nederlandse universiteiten bedreigden, het initia- tief dat het algemeen verzet krach tig stimuleerde. By de gebeurtenissen in Praag zijn 't voor de tweede maal de .Tsjechische studenten, die voor de vrjjfecid ook aan" de universiteiten op komen. De belangrijkste studentenleiders wer den gearresteerd, de demonstratie uit eengeslagen. De rector van de Praagse universiteit wordt „verzocht" af te tre den. Moeten wij terugkeren tot het iso lationisme van voor de oorlog?, zo vra gen de samenstellers van het bulletin, die een krachtig protest van de Neder landse studenten op zün plaats achten. De Tsjechische studenten zullen horen dat hun Nederlandse collega's hun moed prijzen en dat zij niet alleen staan. De Nederlandse studenten deen een beroep op hun Tsjeehoslowaakse collegae om, los van alle politiek, de universitaire vrijheid hoog te houden. Persoonlijke en collectieve adhaesie- betuigingen worden ingewacht en in alle universiteitssteden zullen adressen tot de ontvangst van deze betuigingen worden ingericht. „Wat Benesj na 1945 nog heeft ge daan om het Russische gevaar te ke ren, dat stempelt hem In mün oog tot een Europeaan van zeer poot formaat en tot een vaderlander, wiens naam tot in lengte van dagen door het Tsjechi sche volk in ere moet worden gehouden. Rusland heeft zich noch aan 'de re gels van het spel, noch aan de woor den van de overeenkomst gehouden. Wanneer t.z.t. bekend zal z\jn welke woorden Benesj met Stalin heeft ge wisseld, dan paé zal de wereld weten hoe volslagen bedriegelijk de politiek is geweest, waarmede de Sovjet-Unie en haar satellieten in Tsjecho-Slowa küe een einde aan de vrijheid van dat land hebben gemaakt." Mr A. de Roos, wethouder van Am-' sterdam, sloot de vergadering. Hü waarschuwde de CPN er voor, dat „zo zy de regels van het spel niet meer in acht zou nemen dan tot dus ver het geval is geweest," in de .hoofd stad stemmen zouden opgaan, die de CPN uit de regering van Amsterdam zouden willen bannen onder het u.o- tief: „Wij passen er verder voor." Als voorbeeld haalde spr. aan het colpor teren met communistische pamfletten op de gemcenschappelyke herdenking der Februari-staking op het Water- looplein. Millioenen kinderen verkeren in wanhopige nood! PROF. KRANENBURG ROEPT OP TOT STEUN. Professor mr R. Kranenburg heeft als voorzitter van het Ned. Comité der UN.A.C., gisteravond voor beide Hil- versumse zenders een radiorede gehou den, waarin hij aandacht vroeg voor de nood van millioenen kinderen en een beroep deed op de offervaardigheid van het Nederlandse volk om deze-nood te helpen lenigen. Hy merkte o.a, op, dat de algemene voorzitter van de U.N.A.C., mr Chester Bowles, verklaarde, dat in vijf van de zes Europese landen, die hij bezocht, de kinderen in een wanhopige nood verkeren. Millioenen kinderen zyn daadwerkelük in gevaar om van hon ger om te komen. Er is niet veel ver beeldingskracht nodig om zich voor te stellen, welke blyvende schade aan dc jonge generatic zal worden toege bracht, indien niet in deze nood wordt voorzien. H.K.H. Prinses Juliana t geleid als steeds door Haar warm menselyk mede leven in het lyden van anderen, gaat ons hier voor. Zij heeft het ere-voorzit- terschap van het Nederlands Comité willen aanvaarden, aldus prof. Kranen burg. Namens het comité deed hij ten slotte een beroep op de liefde van het Neder landse volk voor het kind, op zijn ge voel van verantwoordelijkheid voor de toekomst der jonge generatie, op zijn gevoel voor recht, om niet onschuldigen te laten lijden voor de daden van an deren. Bijzondere aandacht voor Madoera en West-Java Zaterdag voerde in de Veiligheidsraad de Philippynse afgevaardigde, generaal Carlos Romulo, het woord Hij voorzag, dat de invloed der Republiek zou afne men en vroeg de Veiligheidsraad garan ties te verschaffen voor de uitvoering van het overeengekomene. Romulo on dersteunde de AustraMscne en Chinese voorstellen tot grotere bevoegdheden van de Commissie v, G, D. De afgevaardigde van Argentinië, Jose Arce, bestreed de beschuldiging van Gromyko, dat de Renville-overeenkomst opgelegd was. Hij zeide, dat zij door bei de partijen in vrijheid was aanvaard. De Republikeinse afgevaardigde, Sas-* tromidjojo, beschuldigde de Nederlan ders er van, dat zij voortgaan staten le vestigen terwijl zü de voorbereidingen door de republiek voor 'n plebisciet te genwerken. Hü stelde raad vooraan de Commissie v. G. D. om een rapport oai- trent het plebisciet op Madoera en de West-Java-conferentie te vragen. De Nederlandse regering houdt vol de be ginselen van de Renville eenzijdig te in terpreteren en uit te voeren. De Chinese afgevaardigde, T. F. Tsiang, stelde een motie voor, waarin aan de Commissie v. G. D. gevraagd wordt bijzondere aandacht aan de toe stand in Madoera en West-Java te be steden. Mr Van Klef fens ontkende, dat de Renville-overeenkomst eenzü'dlg werd geïnterpreteerd De Amerikaanse afgevaardigde, War ren Austin, steunde de. Chineseresolu tie, evenals de Belgische afgevaardigde Joseph Nisot. rechter Kirby, prof. Gra ham en de afgevaardigde van Syrië, El- Khoeri. Vervolgens aanvaardde mr Van Klef- fens de Chinese resolutie, die goedge keurd werd met acht stemmen voor. De afgevaardigden van de Sovjet-Unie, de Oekraïne en Argentinië onthielden zich van stemming. Vervolgens trok Australië zün voorstel, om aan de Commissie v. G. D. de beslis sing over te laten of zij suggesties mag geven en publiceren, in. De door de Canadese afgevaardigde geïntroduceerde resolutie, waarin de Veiligheidsraad met voldoening kennis neemt van de ondertekening van de Renville-overeenkomst, aanbeveelt, dat de Commissie haar goede diensten zal voortzetten en beide partijen en de commissie verzoekt de Veiligheidsraad direct op de hoogte te stellen van de vorderingen inzake de poiitieke oplos sing van het conflict, werd aangeno men met 7 st. .voor. De afgevaardigden van de Sovjet-Unie, de. Oekraïne, Sy rië en Columbia onthielden zich van stemming. Ingezonden Mededeling Besluit demobilisatie voorzieningen 1948 In het Staatsblad (I 57) is het „besluit demobilisatievoor2ieningen 1948" gepu bliceerd. Dit besluit bevat in grote trekken de voorzieningen getroffen in het belang van militairen van de Kon. Marine en Kon. Landmacht, die in Ned.-Indië hebben gediend en in Nederland worden gedemobiliseerd. Het wachten is nog op de uitvoerings bepalingen, waarin o.m. de toe te ken nen bedragen zullen worden gespecifi ceerd. De publicatie hiervan kan in de loop van deze week worden tegemoet gezien. Naar prijsverlaging en sociale hervormingen Een kleine 40Q0 afgevaardigden van bij het N.V.V. aangesloten organisaties waren Zaterdag te Utrecjit bijeengeko men op het demonstratief-congres van het N.V.V. De voorzitter, de heer E. Kupers, be groette o.a. de minister van Landbouw, de Commissaris -der Koningin in Utrecht M, A. Reinalda, en prof. S. Brouwers, Directeur-Generaal voor de Prijzen. Het N.V.V.-bestuurslid de heer A. Vermeulen hield een béschouwing over de loon- en prijspolitiek en uitte zijn bijzondere waardering voor de Minister van Landbouw, die er in geslaagd is de Dramatische steekpartij in de Kalverstraat JALOERSE MAN VIEL VERLOOFD PAAR AAN. Tot ontzetting der voorbijgangers viel gisteravond in de Kalverstraat te Amsterdam een jongeman een meisje, dat daar met haar verloofde wandel de, met een mes aan. Ilij bracht haar een steek in de hals toe en takelde bovendien de verloofde met twee ste ken in de borst en aan het hoofd toe. De dader was de 23-jarige H. K. uit de Van der Hoppstraat te Amsterdam. De slachtoffers werden overgebracht •naar het Burgerziekenhuis; hun verwon dingen waren niet leven,sgevaarlük. Het gewonde meisje,, de 19-j. mej. B. uit Amsterdam, deelde mede, dat zij vroeger met haar aanvaller verloofd was geweest, zodat als motief voor de aan slag jalouzie waarschynlijk wordt ge acht. Zij wandelde met de 24-j. W. naar een bioscoop, toen zij haar vroegere ver loofde ontmoette. Toen deze de straat overstak en het meisje aanviel, trachtte haar verloofde tussenbeide te komen. Alles speelde zich in slechts enkele ogenblikken af. Voor de voorbijgangers zich gerealiseerd hadden, wat er gebeurd was. had de aanvaller het hazenpad ge kozen. Hij was tegen middernacht nog voortvluchtig. Aanvankelyk lieten de verwondingen zich ernstig aanzien, doordat vooral de jongeman veel bloed verloor. Na verbon den te zijn konden de verloofden echter naar huis terugkeren. Benelux-standpunt inzake Westelijk pact bepaald Na afloop der besprekingen, welke gistermorgen op de Nederlandse am bassade te Brussel werden gehouden en waarbij o.a. aanwezig waren de minis ters Beel, Van Boetzelaer van Ooster hout en Spaak, alsmede de heren Du- pong 'en Beach, resp. minister-pfesident en minister van Buit. Zaken van Luxem burg werd een communiqué uitgegeven, waarin verklaard wordt, dat het ge meenschappelijk standpunt bepaald ls, dat de drie regeringen tydens de ko mende besprekingen tot het sluiten van een Westelyk F»ct zullen in nemen. KOSTEN VAN LEVENSONDERHOUD STEGEN MET 2 Het indexcüfer volgens huishoudreke- ningen 1935/'36 steeg volgens het C.B.S. van 15 November op 15 December, van 198 op 202, of met 2 De belangrijkste oorzaak van deze stijging ligt in de prijsverhogingen van voedir^smiddelen. Reorganisatie Bijz. Vrijw. Landstorm „STEUN AAN HET WETTIG GEZAG". Het' instituut de „Bijzondere VriJwll- lige Landstorm" dat vóór 1939 80.000 dienstplichtigen verenigde, reorganiseert zich. Vooraanstaande figuren uit het verzet treden toe. In elke gemeente wor den plaatselijke landstorm-commissies geïnstitueerd. In een communiqué zegt de BVL wederom te willen zün, „het in stituut tot steun aan het wettig gezag I kleine voorraden aan te vullen en het levenspeil te handhaven. Een vergelijking met het buitenland valt zeer gunstig voor ons uit. De positie van de Nederlandse arbeider is véél en véél beter dan die in het bui tenland. Naar sprekers mening moet de tot heden door het N.V.V. gevoerde loon- en prijspolitiek worden voort gezet en het N.V.V. bij de regering blüven aandringen op prijsverlaging. Stagnatie in de Amerikaanse hulp verlening zal een terugval van het le venspeil tot gevolg hebben. Moeten wij soms hulp uit het Oosten verwachten? Zie maar eens naar Tsjecho-Slowaküe. Tot de regering zeide spreker, dat een verlaging van.de koopkracht niet door de arbeider zal worden aanvaard. Dit congres is ook een appèl voor de werkgevers. Spr. heeft de indruk, dat het aantal slechte werkgevers toe neemt. De slechte werkgevers zijn zy, die wars zijn van burgerbesef en war van prijsverlaging, ten bate van zich zelf. Wij zullen voortgaan met onze actie tot prijsverlaging, waht er zit nog heel wat muziek in de pry's vaststelling. Ook moet er gebroken worden met productie om de winst. Geproduceerd moeten worden die artikelen, welke de arbeider zo broodnodig heeft. Vervolgens gaf de2e voorzitter, de heer H. Oosterhuis, enige flitsen uit het verleden. Hij verlangde, dat ter wille van de sociale egrechtigheid diepgaande her vormingen van ons sociaal economisch bestel, door planmatige ordening van het bedrijfsleven tot stand komen. Het is nodig dat ten spoedigste een by de wet geregeld systeem van publiek- rechtelykc bedrijfsorganisatie, tot stand komt. Eveneens een afzonder lijke wettelüke regeling voor onderne mingsraden, waarin de georganiseerde werknemers rechtstreeks deel zullen hebben. Deze medezeggenschap zal moeten uit groeien tot mede-beslissingsrecht aver belangrijke punten van het bestuur der onderneming. FEUILLETON Mijnheer Melvil's ivonderlijhe fantasie door W. H. LANE CRAUFORD 57) Henry vervolgde: „Dan stap ik in mijn auto en_ vraag Christopher hem aan te zetten."* Hij verklaarde veront schuldigend: „Als het koud is, start hij niet zo gemakkelijk." „Het lijkt me een oude kar," mompel de Michael. Henry ging hier niet op in. Christo pher draait de slinger twee of drie keer om, de auto komt in beweging, hij stapt opzy en slaakt een kreet va^n schrik, want de kar in plaats van vooruit te igaan, gaat achteruit, rijdt over de rand van het parkeerterrein heen en stort (met een plons in het water." Michael staarde hem ontzet aan, Christopher is natuurlijk buiten zich zelf van ontzetting, hij schreeuwt om hulp, maar het is donker en er kan voorlopig niets worden gedaan. De vol gende morgen als de wagen wordt- ge vonden, ziet men dat het portier open is en dat de motor op achteruit staat. Het is dan meteen duidelijk wat er is gebeurd?' Hij maakte een berustende 'beweging met beide handen. „Henry Melvil had te veel gedronken en reed in een wagen waai-a an hij niet- gewend was. In zijn benevelde toestand had hij de motor verkeerd' aangezet en was in het water gereden. Hij deed een wan hopige poging om uit de auto te sprin gen, dit gelukte hem, maar door de hevige inspanning verloor hij het be wustzijn en daar het helaas juist eb was, dreef hü af naar zee." (Michael zat even stil na te denken. „Ja, ja," zei hy toen en er klonk ver bazing zowel als bewondering in zün stem, „dat is geen slecht plan." Christopher was veel minder enthou siast. „Ja, voor jou is- 't niet zo slecht," gaf hy toe, „maar al het werk blüft voor mij „Ja. oude jongen," redeneerde Mi chael, „het is billijk, dat je iets doet, want hy laat jou al zyn geid na." Toen ▼iel hem iets in en zich tot Henry wendend, vroeg hy: „En wat gebeurt er met die gouden sigarettenkoker?" Henry knikte. „Die gaat met my naar de diepte," zei hü. v „Daar was ik al bang voor." Michael ywas even stil,-„Toch lijkt het me een gevaarlijke onderneming voor jou," zei hü toen tot Henry. „Werkelük?" Michael knikte nadenkend. „Het is heel moeilyk om een deur openi te ma ken onder water en havens zyn ge woonlijk erg diep: en er zal geen trap of zo iets zijn om er uit te klimmen." „Ik zal er niet uit klimmen, want ik ga er niet in." „Wat?" „Ik ga niet in de haven en ik ga niet in de auto. Myn auto zal in beweging worden gebracht door Christopher en die zal ook de deur openen. Ik zal er niet eens bij zijn. Ik zal dan integen deel al een heel eind weg zyn in jouw wagen." Michael was onaangenaam getroffen, het scheen, dat zijn rol niet zo een voudig zou zyn, als hy had gedacht-. „In jouw wagen zal een scheermes zijn, scheerzeep en een spiegel," ging Hienry verder. „We zullen ergens op een stille landweg stoppen en- ik zal mün baard en mijn snor afscheren, dan zet je me ergens af, waar ik een vervoer middel kan vinden naar Hexford. Dan haal ik mijn bagage af en de rest kun je aan my overlaten." „Dus ik moet- de wagen starten en hem 'de zee in laten rijden," zei Chris topher -bitter. Henry keek hem onschuldig aan. „Het is eenvoudig genoeg." „Oh ja, het is eenvoudig genoeg," antwoordde Christopher sarcastisch „en het is ook eenvoudig genoeg om alarm te maken en aan een opgewonden me nigte te vertellen', wat er is gebeurd, daarna het hele verhaal nog eens over te doen aan de politie en het tenslotte noc eens te herhalen t-üdens het on- defcoek." Henry wuifde die bezwaren weg. „Er kan geen onderzoek zijn, als 't lichaam riet gevonden is," zei hü, „en verder zal alles duidehjk zyn, zodra de waigen op het droge is gehaald." „Je zult niet veel hebben te vertel len," stelde Michael hem gerust-, „want er zullen direct genoeg mensen bij zijn, die de plons zullen hebben gehoord." „Natuurlük," stemde Henry in, „de wachters van 't parkeerterrein bijvoor beeld." „Eigenhjk zul je -helemaal niets heb ben te zeggen," vond Michael, „je hebt alleen maar naar het 'water te wüzen." Christopher schudde zyn hoofd. „Ik houd niet van die dingen," gTomde hü- „Oh, ik ben het met je eens," zei Michael, „je zult 'n onaangenaam half uurtje doormaken, maar het is de moei te waard, want Henry laait je er heel wat igeld voor achter." „Ik heb zijn geld niet nodig," stoof Christopher op. „Dat komt dan prachtig uit," zei Hen- 17). De commissaris drukte op een belletje en er trad en saluerende agent naar binnen. „Houd deze gevaariü'ke individuen on der je hoede!" zei de commissaris tegen hem. „Ik vermoed (Jat het een paar in ternationale misdadigers zyn. De kle derdracht van. de bejaarde beklaagde komt met uitheems voor. We gaan nu met deze machine naar het laboratori um om hem door de deskundige te la ten onderzoeken Maar verlies ze niet uit het oog, agent!" „Tot Uw orders, commissaris!" zei de agent. Hy duwde zyn arrestanten ach ter zyn chef aan, de deur uit en een gang in. „Ik begrijp de toestand niet geheel!" mompelde de professor. „Ik vermoed, dat er een misverstand in het spel is! En ik meen, dat' jij ook het slachtoffer bent, ehhoe heet je ook weer?", „Panda!" zei Panda.... Ze denken, dat U Uw eigen uitvinding gestólen hebt, prof!" „Maar waarom zou ik dat doen?" vroeg de professor verbaasd. „Stilte!" zei de commissaris streng. Treedt binnen!" ry kalm, „want ik zelf heb het heel erg nodig." „JÜ!' riep Miohael uit, „maar Jü bent doodr' „Ja, ik maar George Cooper lueri Hij keek wat verlegen. „Ik 'heb, zoals jullie wel zult begrüpen, al mün liquide geld op zijn naam -gezet, maar er zijn andere activa-, die in de gegeven om- I standigheden niet gemakkelijk in geld zün om te zetten, zonder argwaan te verwekken." „En die komen aan Christopher, is het niet?" I „Ja, die komen aan Christopher, maar begrijp je waarom?" „Als een beloning voor zijn hulp." „Ik zou hem niet- graag beledigen door hem daarvoor te belonen," klonk het scherp. „Nee, ik laat hem myn be zittingen, omdat ik hem vertrouw en alt is mijn manier om hem myn ver trouwen te bewijzen." Michael keek hem verstomd aan. „Je bedoelt, dat je hem genoeg vertrouwt, om hem voor de kinderen te laten zorgen?" ,/Mijn vertrouwen gaat veel verder dan dait-," zei Henry met nadruk, „want als hy al mijn 'bezittingen in baar geld zal hebben omgezet en de kosten in minfdering zal hebben gebracht, dan vertrouw ik het- hem toe, mij voor het verschil een ohèque te sturen." „Voor het verschil!" riep Michael be teuterd. „Bedoel je dat- hy je een cheque moet sturen voor het geld, dat je hem hebt nagelaten?" Henry werd donkerrood. „Het is myn geld, nietwaar?" snauwde hü- Michael streek met zijn hand Over zijn vdorhoofd, hy vond het erg moei- lük Henry s subtiele redenering te vol gen. I „Op wiens naam moet die ohèque dan I komen?" vroeg hü aarzelend. „Op naam van wülen Henry Melvil?" Henry keek hem woedend aan. „Jij begrijpt me wel, nietwaar Christopher?" „Ja, ja, ik begrüp je best." (Wordi vervolgd' Vele intern, persoonlijkheden op „Congres van Europa" ZULLEN CHURCHILL EN SPAAK HET WOORD VOEREN? Naar wü vernemen worden op het van 7_ii Mei te houden „Congres van Europa" ongeveer 800 deelnemers ver wacht uit Italië, Frankrijk, Portugal, Zwitserland, België, Luxemburg, de "Scandinavische landen, Engeland, Duitsland en Nederland. Ook aan de Oost-Europese landen zullen uitnodigingen worden gezonden. Er was in Tsjecho-Slowaldje vurige be langstelling. Met het oog op de gewüzdgde politie ke situatiezal men zich nu nader be raden, of dit land moet worden uitge nodigd. De verwachting bestaat, dat Lord Beveridge, Van Zeeland, Spaak, Léon Blum, Jouhaux, Herriot, Churchill en Graaf Sforza aanwezig zullen zyn, evenals vermoedelyk een vertegen woordiger van het Vaticaan en de Duitse Kardinaal Frings. Men hoopt, dat Churchill en Spaak op de massa-meeting van Zondag 9 Mei in het Amsterdams Stadion het woord zullen voeren. Het comité verwacht, dat alle kapi taalkrachtigen en lichamen, die het be lang van het Congres inzien, in de kos ten zullen bydragen. De organisatoren stellen zich ten doel krachtige druk uit te oefenen op de regeringen hunner landen, teneinde deze er toe te brengen de maatrege len te nemen, die onmisbaar zün voor de verwezenlyklng van een grotere eenheid tus§en dc Europese naties. Degenen, die aan het oangres zullen deelnemen, spelen allen een daadwer kelijke rol in de meest verschillende sectoren van het openbare leven en zyn. van de meest uiteenlopende poli tieke gezindheid. De Nederlandse regering heeft het Congres voor zyn plenaire zittingen de Ridderzaal ter 'beschikking gesteld.. Op de openingsdag zal zij de gedelegeer den in een officiële receptie ontvangen. Henri Ford II in ons land BEWONDERING VOOR PRESTATIE VAN PHILIPSCONCERN. Gistermiddag arriveerde Henri Ford II met zün jonge echtgenote aan de Ne derlands-Belgische grens. Daar stapte het echtpaar Ford over in een Neder landse Fordwagen en in een stoet van zeven Lincolns en Mercuries reed het gezelschap ons land binnen. Even voorbü de grens ontmoette het gezelschap ir Frits Philips, die onlangs in Amerika de Fordfabrieken bezocht. Deze nam plaats in de auto van de heer en mevrouw Ford, waarna 't eer ste bezoek de Philips-golfllnks te Val- kenswaard gold. Hierna ging het in snelle vaart naar de NLF-stüdio in het Philips-veemgebouw, waar Henri Ford II en zijn gezelschap werden voorge licht door prof. dr Halbertsma óver de nieuwste Philipsgeluidsinstallaties en de hete luchtmetor. Henri Ford II uit te zijn bewondering voor de prestaties van het Philipsconcern. Het echtpaar Ford gebruikte vervolgens 't noenmaal in de huLzf Wielewaal bij ir Philips, 's Avonds heeft de heer Ford zijn in trek genomen in het Amstel-hotel te Amsterdam. Hü hoopt morgen per vliegtuig naar Keulen te vertrekken. Daarna staat een bezoek aan de Scan dinavische landen op het programma, en een kort bezoek aan Zwitserland. In Juni a.s. zal de heer Ford ons land we derom bezoeken. GOUDEN KOETS WORDT IN ERE HERSTELD. Een garde-detachement als escorte. Het pl^n bestaat by bepaalde natio nale gebeurtenissen weer de gouden koets te gebruiken. Het escorte, aat de gouden koets -zal begeleiden, heeft een onderwerp van studie uitgemaakt. In verband met de grote kosten, die de verzorging en het onderhoud van paarden met zich brengen, is van de gedachte de gouden koets door huzaren te paard te doen begeleiden, afgezien. Het escorte zal nu worden toevertrouwd aan een detachement, gevormd uit de garde-regimenten grenadiers en jagers, j Aan de hand van historische gegevens gijn voor dit detachement gala-unifor- I men ontworpen. De kosten voor het vervaardigen van deze uniformen zul- len echter niet door de regering worden gedragen, maar door belangstellenden.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 2