Reacties op de rampspoed in Tsjecho-Slowakije De Sovjet-uitnodiging aan Finland Voorstel tot anti communistische maatregelen in Amerikaans Congres Weg bereid voor een West-Europese Unie WEERBERICHT Met een enkel woord 87ste Jaargang MAANDAG 1 MAART 1948 No. 2632Ü' LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Bïouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f3.90 per 3 maanden; 30 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no.: 57055 Gottwald gaat rustig verder In het stadhuis van Praag heeft Gott wald, de Tsjechische communistische premier, Zaterdag het woord gericht tot politie en fabriekswacht om hen geluk te wensen met hun optreden tijdens de politieke crisis. Zij vormen het bewijs van de ware democratie van onze repu bliek, aldus Gottwald. Gottwald heeft voorts tegenover af gevaardigden van de communistische boerenraad, welk lichaam voortaan de leiding bij de landbouw in Tsjecho-Slo- wakije zal hebben, verklaard, dat door het gehele land de openbare bestuurs organen grondig moeten worden gezui verd. Nu de crisis ten einde is, aldus de premier, moeten overal de wortels van de reactie worden uitgegraven om in de toekomst dergelijke samenzweringen on mogelijk te maken. Het is noodzakelijk de grootgrondbe zitters alles af te nemen wat zij meer hebben dan 50 H.A. Het in beslag ge nomen land zal onder de landarbeiders worden verdeeld. De nieuwe grondwet zal het permanent bezit van 50 H.A. waarborgen. Over het regeringsprogram in het al gemeen zei Gottwald, dat de regering, in overeenstemming met de eisen der vakverenigingen, contröle zou leggen op alle in- en uitvoer. Alle particuliere on dernemingen met meer dan 50 personen in dienst zullen door de staat worden overgenomen, maar de rechten van de kleinhandelaars en handwerkslieden zouden in de nieuwe grondwet worden gewaarborgd. De vice-minister van buitenlandse za ken van de Sovjet-Unie, Zorin, die en kele dagen geleden naar Praag is geko men om z.g. de aankomst van Russisch graan te controleren en tegenwoordig te zijn bij de oprichting van de Russisch- Tsjecho-Slowaakse vereniging, heeft Praag weer per vliegtuig verlaten. Zijn taak is volbracht! Volgens een verklaring, uitgegeven vanwege het centraal actie-comité in Tsjecho-Slowakije, zal het gehele natio nale leven geconcentreerd worden in het gereorganiseerde en door de commu nisten beheerste „Nationale front". De besluiten van dit front zullen bindend zijn voor allen, met inbegrip van de politieke partijen. Volgens de verklaring is het absoluut noodzakelijk de politieke partijen te zuiveren van de „vijanden van de volksdemocratie". Slechts door het actie-comité van de partij'goedge keurde partij-organen zullen politieke activiteit kunnen gaan ontwikkelen. De actie-comité's van het nationale front zullen het recht hebben nieuwe organen van culturele organisaties en andere verenigingen van nationaal belang al dan niet te accepteren. De sociaal-democratische partij, die er bij al haar afdelingen op aan dringt een „radicale en algemene zuivering" uit te voeren, heeft verklaard: „In de actie- comité's van het nationale front zullen de sociaal-democraten door middel van hun vertegenwoordigers strijden voor de socialistische beginselen in het econo misch leven, en voor het waarlijk de mocratisch karakter van de republiek". Goede bedoelingen, maar Volgens een woordvoerder van het Tsjecho-Slowaakse ministerie van voor lichting is voorlopig een aantal Belgi sche, Amerikaanse, Franse en Zwitserse bladen verboden, „daar zij artikelen hebben gepubliceerd, die bijzonder agres sief zijn jegens Tsjecho-Slowakije". Scherp worden deze artikelen in de communistische pers natuurlijk gehe keld. DIVERSE MENINGEN. De Britse minister van staat Hector Mc Neil heeft in een rede de communis tische partijen van Groot-Brittannië en West-Europa beschuldigd van een nauw keurig berekende politiek van sabotage. De pogingen der communisten, zei Mc Neil, hebben chaos en ellende tot doel, want slechts onder die voorwaarden zouden zij het sociaal-democratische volk van Groot-Brittannië hun wil kun nen opleggen. Hij verklaarde voorts, dat voor elk land in West-Europa een proces werd voorbereid, dat overeenstemde met dat, wat geleid heeft tot ,.de rampspoed van Tsjecho-Slowakije". Op een vraag, of hy meende, dat de Verenigde Naties zich met Tsjecho-Slo wakije moest bemoeien, antwoordde Mc Neil, dat het volk van Tsjecho-Slowakije zich er mee moest bemoeien. Tegenover een correspondent van Reu ter heeft Spaak, de Belgische minister president, verklaard: „Deze gebeurtenis sen hebben ons deze les geleerd, dat niemand in Oost-Europa zich er bezorgd over maakt, welke reacties zij inv de rest van de wereld misschien zullen veroor zaken". Anthony Eden, de vroegere conserva tieve minister van buitenlandse zaken van Groot-Brittannië, heeft verklaard, dat onmiddellijke nauwe samenwerking tussen de Westelijke mogendheden en de V. S. noodzakelijk was om „wat nog aan vrijheid is overgebleven" te bewa ren. Een Westelijke unie kan slechts aan haar doel beantwoorden als zij eco nomisch, politiek en militair is. Hoe langer de beslissing wordt uitgesteld, des te groter zal de pry's zijn, die de mens heid te% betalen krijgt. Allereerst moet Italië alle mogelijke practische hulp ont vangen. De Franse premier, Robert Schuman, heeft gezegd, dat Frankrijk militair ten achter was en geen tijd te verliezen heeft. Hij noemde Frankrijk een der laatste bastions van de beschaving. Het is niet voldoende, zei hij, om een tweede ijzeren gordijn op te trekken ten einde onze veiligheid te garanderen. Door sociale vrede en rechtvaardigheid zullen wij de doeltreffendste oppositie tegen het com munisme, vormen. Senator Vandenberg, de voorzitter van de Amerik. Senaatscommissie voor bui tenlandse betrekkingen, heeft verklaard, dat de toestand in Tsjecho-Slowakije het steunplan voor Europa tot een drin gende aangelegenheid heeft gemaakt. Hy zeide verder te verwachten, dat het debat in de Senaat, dat heden aanvangt, per. 15 Maart geëindigd zal zijn. Een ander geluid geeft natuurlijk Wal lace. Deze heeft in de eerste van een serie propaganda-toespraken in verband met de presidentsverkiezingen in de Ver enigde Staten naar aanleiding van de jongste gebeurtenissen in Tsjecho-Slo wakije verklaard, dat dergelijke gebeur tenissen zich zouden blijven herhalen, zolang de Verenigde Staten hun „kanon nen- en dollarpolltiek" zouden voortzet ten. „Elke daad in het kader van de Truman-doctrine, aldus Wallace, is dui delijk gemerkt „anti-Sovjet-Russisch". De mannen in Moskou zouden, van hun standpunt uit, dom zijn wanneer zy niet antwoordden met een daad van pro- 1 Sovjet-Russische consolidatie". Noorwegen zal het communisme bestrijden LANGS DEMOCRATISCHE WEG. De sociaal-democratische Noorse pre mier Gerhardsen, heeft verklaard, dat de belangrijkste taak In de strijd voor Noorwegens onafhankelijkheid en demo cratie was „de invloed van de commu nistische partij zoveel mogelijk te ver minderen". Gerhardsen zeide, dat de Noorse communisten echter alle democratische rechten zouden geniéten, en dat het communisme zou worden bestreden met democratische middelen en „geestelijke wapens". Aldus Spaak Reuters correspondent Serge Nabokoff seint, dat de Belgische minister-pre sident. Spaak, hem in een interview verklaard heeft, dat de weg bereid werd voor een conferentie van de mi- nister-presiderften van Groot-Brit tannië, Frankrijk en de Benelux-lan- den over een West-Europcse unie. Spaak voegde er aan toe, dat voor een dergelijke conferentie eerst een hechte basis geschapen moest wor den. De mogelijkheid bestaat, dat in een van de vijf hoofdsteden voorbereidende technische besprekingen gevoerd zullen worden door deskundigen in de proble men, die aan de oprichting van een West-Europese unie verbonden zijn en welke besprekingen parallel zullen lo pen. aan de thans te Londen plaats hebbende besprekingen over West- Duitsland. Op de vraag, of de Benelux-landen spoedig een antwoord zullen zenden op het ontwerp-verdrag voor een Westerse unie, vorige wede door Groot-Brittannië en Frankrijk aan hun voorgelegd, zeide Spaak: „Het memorandum, dat ik op dezelfde dag namens Benelux aan de Britse en Franse diplomatieke verte genwoordigers heb overhandigd, vorm de in wezen reeds een antwoord." Terwijl het memorandum de gezichts punten van de Benelux-landen weer gaf „ln de vorm van in grote lynen aangegeven gedachten" zouden vele an dere punten verduideiykt worden via de gewone diplomatieke kanalen. Gevraagd of hy tevreden was met de vorm, welke gegeven is aan de uitnodi ging van de Benelux tot de Londense conferentie over West-Duitsland zeide Spaak: „Ja". Toen de aandacht van Spaak geves tigd werd op persberichten uit New York, volgens welke de Verenigde Sta ten van plan zijn aan Groot-Brittannië, Frankrijk, België en Nederland 'n ver drag van alliantie voor te stellen, zeide de Belgische minister-president, dat hij „van dergelijke plannen in het geheel niets afwist." Wanneer die berichten juist zouden zijn, zouden zy met de grootst mogelijke zorg behandeld moe ten worden, gezien hun reusachtige be langrijkheid", aldus Spaak. Spaak zeide verder te hopen, dat de jongste gebeurtenissen in Oost-Europa geen wijziging zouden brengen in de „gunstige tendentie welke de laatste tyd in Amerika aan de dag is getreden wat betreft de aanvaarding van het plan- Marshall." Meer dan ooit is het plan- Marshall een noodzakelijkheid en meer dan ooit is het van essentieel belang, dat het plan spoedig in werking treedt, aldus Spaak. OOK DRANG VAN ANDERE ZIJDE. Besprekingen over de mogelijkheid om een „intenationale der democratie" op te richten, gericht tegen het commu nisme, worden thans tussen politieke leiders van alle partyen in en buiten Europa gehouden, aldus de internatio- WIND UIT OOSTELIJKE RICHTINGEN. De Bilt verwacht tot morgenavond: Droog weer met overdryvende wol kenbanken, vooral in het Noorden van het land en in de ochtend hier en daar nevel of mist. Zwakke tot matige wind uit Oostelijke richtingen. In de nacht plaatsehjk lichte vorst, morgen overdag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. 2 MAART. Zon op: 7.25 uur; onder 18-21 uur. Maan op: 2.18 uur; onder: 10.08 uur (L. K.). Hoogwater te Katwyk te 8.28 en 20-53 u. Verleden week Zondag was het zo koud en vroor het zo hard. Net 7 dagen later kan men in Nederland het ongewone schouwspel zien van een druk bezocht strand, alsof het lente is. Frans-Britse uitnodigingen verzonden Frankrijk en Engeland hebben thans uitnodigingen voor een zestien-landen- conferentie, die medio Maart zal worden gehouden, verzonden aan de andere 14 landen, die by het plan-Marshall ge ïnteresseerd zijn. Het begin van de conferentie is voor lopig op 15 Maart vastgesteld, doch de mogelykheid bestaat dat zy een paar dagen uitgesteld wordt. Bevin en Bidault zullen de twee ple naire vergaderingen bywonen. FUSIE TUSSEN HONGAARSE EN SOCIALISTISCHE PARTIJEN. De leider van de Hongaarse socialis ten, Arpad Szakasist, die tot dusverre tegen de fusie van de Hongaarse com munistische en sociaal-democratische partyen gekant was, heeft in een hoofd artikel in het blad „Nepszava" aange kondigd, dat de fusie van de twee par tyen zal plaats hebben op het congres van de sociaal-democratische party, dat op 6 Maart begint. De bekende biljarter Piet de Leeuw is te Amsterdam Europees kampioen cadre 45/1 geworden. Jhr. Mollerus overhandigt hem de gouden kampioensmedallle. Onder reserve aanvaard De Sovjetrussische regering heeft de tekst gepubliceed van de op 22 Februari door maarschalk Stalin aan president Paasikivi verzonden brief. Stalin wyst er op, dat twee van de drie aan de S. U. grenzende landen, die aan de zyde van Duitsland tegen de S. U. oorlog hebben gevoerd (Hongarije en Roemenië), met de S.U.-verdragen van wederzydse by- stand 'tegen een mogfelyke Duitse agres sie hebben getekend. „Het is ook bekend, dat onze beide landen in deze oorlog zeer geleden hebben, wy beiden dragen de4 verantwoordelykheid voor onze vol-* ken, indien wy een herhaling van een dergeiyke agressie toestaan. Ik neem aan, dat Finland niet minder dan Roe menië en Hongarye belang stelt in een verdrag met de S. U. van wederzydse bystand tegen een mogelyke Duitse agressie". In een ander bericht van Reuter, die hiervoor Radio Moskou citeert, wordt een andere tekst van Stalin's brief ge geven, waarin niet over een mogelyke Duitse agressie wordt gesprokep, doch van „de betrekkingen tussen beide lan den met de bedoeling om vrede en vei- nale commissie voor de bestudering van Europese kwesties. Het voorstel voor een dergelyke orga nisatie is door de commissie overge bracht aan de eerste-mlnisters en mi nisters van buitenlandse zaken van verscheidene landen. Voorgesteld wordt, dat de zetel der organisatie te Londen zal zyn. De commissie wil, dat de organisatie, welke zy een „derde macht" noemt, per sonen van alle landen en alle party en onder haar leden zal tellen. Er moeten thans stappen worden genomen om langzamerhand een federatie van West- Europese landen op te richten. Er worden twee stadia voorgesteld: 1. De vorming van een tolunie en later van een economische unie en 2. Een politieke federatie der landen. Het rapport der commissie zegt over de verschillende landen o.m.: Duitsland: Sommige der voormalige nazi-concentratiekampen worden thans door de Sovjet-autoriteiten gebruikt. Gedurende de laatste maanden zyn er meer dan 2000 personen ontvoerd en er is niets meer van hen gehoord. Frankrijk: Tydens de periode van on rust (de algemene stakingen eind 1947) bleven enige leden van de Sovjet-dele gatie by de vredesconferentie te Londen in voortdurend contact staan met enige der agitators in Frankryk. Palestina: Een serie gevaariyke acti viteiten, welke schynt te duiden op een uitgebreid Sovjet-plan, neemt op het ogenblik in het Midden-Oosten vorm aan. Tot de ondertekenaars van het rap port behoren: lord Vansittart, voorma lig diplomatiek adviseur van de Britse regering, lord Brabazon- of Tara, voor malig minister van vliegtuigbouw, de Franse socialistische afgevaardigde An- dré le Trocquer, Paul Bastin, radicaal- socialistische afgevaardigde. ligheid te consolideren".' Volgens deze versie stelt Stalin voor „indien Finland geen bezwaar heeft", dat een Finse de legatie voor het sluiten van een derge- ïyk verdrag naar de S. U. wordt gezon den, doch verklaart zich ook bereid des gewenst een Sovjetrussische delegatie naar Helsinki te zenden. Vernomen wordt, dat het merendeel der politieke partyen in Finland bereid Is het voorstel van Stalin tot een ver drag voor wederzydse militaire bystand en vriendschap te aanvaarden. Het antwoord van Finland is niet aan een tydslimiet gebonden, zodat het voor stel langs de constituele weg zal wor den behandeld. Volgens de grondwet kan noch de president, noch de regering een militair verdrag sluiten zonder de toestemming van het parlement. President Paasikivi heeft Stalin een antwoordbrief doen toekomen vla de Sovjetrussische ambassadeur te Helsinki. Paasikivi zou in dit antwoord te ken nen hebben gegeven, dat Finland bereid is met de S. U. in onderhandeling te treden over een nieuw verdrag, dat de ontwikkeling der betrekkingen tussen beide landen zal regelen. Hier zou aan zyn toegevoegd, aldus meldt AFP., dat Finland echter van mening is, dat de besprekingen niet op dezelfde basis zou den kunnen plaats hebben, als waarop onlangs de verdragen met Roemenië en Hongarye getekend zyn, „omdat die verdragen veel punten bevatten, die Finland niet geschikt acht". Een onbekende organisatie, waarvan de politie het spoor tracht te vinden, heeft in Finland pamfletten verspreid, die tegen de Sovjet-unie en tegen maar schalk Stalin gericht zyn. In die pam fletten wordt verklaard, dat de Finnen „nog slechts in naam onafhankeiyk" zyn. Er moet aan dit „geheime spel" een eind komen, aldus het pamflet, dat zegt, dat maarschalk Stalin een gelofte heeft gedaan, volgens welke „de Finnen van het aardoppervlak verdelgd" zullen worden. In Estland ls hy begonnen. „Nu is het uw beurt". toE EERSTE KIEVITEN! De bekende natuurvorser, de heer Butter, zag Zaterdagmiddag de aan komst van de eerste kieviten op weiden langs de Gelderse IJssel na- by de vroegere steenfabriek „De Vlietberg" onder Wilp, gemeente Voorst. Het vorige jaar consta teerde hy de aankomst dier vogels ter plaatse pas op 14 Maart. PETROLEUM 1 2 CENT DUURDER Het oplopen van de wereldmarktno tering voor aardolieproducten is oor zaak, dat de prys voor lichtpetroleum hier te lande, die een jaar na de bevrij ding belangrijk kon worden verlaagd, met ingang van heden, is verhoogd en wel in de drie" zones met V/2 2 cent tot resp. 16, 16% en 17 cent per liter. Een totalitair program Een subcommissie van de oommissie voor "buitenlandse aangelegenheden uit het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden heeft aan het Congres een plan voorgelegd tot het treffen van politieke, economische en andere maatregelen te gen „de verdere verbreiding van de communistische revolutie en de moge lykheid van een niéuwe wereldoorlog". Een rajpport over „strategie en tac tiek van het wereld-communisme" was voorbereid vóór de regeringswisseling in Tsjecho-Slowakye. De voorstellen wer den beschreven als „negatieve tegen maatregelen om communistische sabo tage en inmenging" tegen te gaan. De groep wenst: 1. Grondiger analyse van „communis- tisohe overtuigingen" en groter publici teit van de resultaten dier analyse. 2. De communisten in de V.S. géén gelegenheid geven om „infiltratietac tiek" toe te passen, by voorbeeld in re- geringsdienst. 3. Het nemen van zekere „politieke- verdedigingsmaatregelen" in vele niet- communistlsche landen. 4. Economische verdediging, met in begrip van maatregelen tegen „onraad zaam mededelen van industriële kennis aan communistische landen." 5. Propaganda in de landen, die „door communisten beheerst" worden, waar door ;het communisme in de verdedi ging komt". BUjken moet, dat de V.S. „een vooruitstrevende na -re volutionnai- re filosofie verdedigen" en dat „wy vre de beloven, niet oorlog, terwijl zy slechts oorlog en geen vrede kunnen beloven". Het rapport zegt verder, dat de com munisten de kunst verstaan om „een revolutionnatre ineenstorting" onvermy- deiyk te maken. De niet-communlsti- sche landen moeten bewyzen, dat zy ,;het stadium van de wereldrevolutie voorby zyn." „Sommige landen, by- voorbeeld het nabije Oosten, moeten in deze zaak betrokken worden, omdat zy onmisbare grondstoffen bezitten. De glie uit het nabije Oosten is onmisbaar voor de drijfkracht en de machtsbasis der beschaving in de niet-communisti sche landen." „Andere gebieden moeten, hierin worden betrokken, omdat zy zo danige mensenreserves bezitten, dat zy, wanneer zy naar de andere zyde over gingen, de communistische macht zou den doen toenemen en een sterke ver mindering der weerstandskracht aan onze zyde zouden teweeg brengen. Lan den als Frankrijk, Italië, Duitsland em China moeten 'hier genoemd worden. BINNENLAND. Ned. Inddë heeft tegen zijn Maart- toewijzing een hoeveelheid meel, over eenkomende met 5 000 ton tarwe, ge kocht tegen dir. 5,15 per cwt, afgeleverd gulf-havens. Het meel heeft een uitma- 1 lngspercentage van 72%. Nederland zal deelnemen aan de Internationale Pluimvee tentoonstelling, welke van 3 tot 8 Maart gehouden zal worden ln Parys. zowel voor het be- drijfsschap pluimvee en eieren, als met Öe sportafdeling. Minister Mansholt zal bil do opening het woord voeren. De Nederlandse - bedrijfsafdeling zal worden vertegenwoordigd door de heer R. Rouwenhorst de sportafdeling door de heren J. B. V. H. Glesberg, J. Mantel en D. de Vries. 17 treinen en vele tientallen auto bussen brachten ruim 200.000 Katholie ke mannen ook uit de verst verwij derde delen van ons land naar Am sterdam. waar zij in de nacht van Zater dag op Zondag hulde brachten aan het heilige sacrament van Mirakel, ter ge legenheid van de eerste stille omgang van 1948. De Directeur-Generaal van de Volkshuisvesting heeft aan de gemeente besturen doen weten, dat er zijnerzijds geen bezwaar tegen bestaat, dat onder bepaalde voorwaarden oorlogsgetroffenen woningwetwoningen, welke zy thans als huurder bewonen, ln eigendom verkrij gen. Deze eigendomsoverdracht moet door de Directeur-Generaal voornoemd worden goedgekeurd. De organisatie-commissie groenten van de Stichting voor de Landbouw be raadt zloh thans over de afzetregeling voor 1948. Er ls een klein comité gevormd, dat op korte termijn concrete plannen zal opstellen, gebaseerd op het algemeen aangenomen principe, dat het bedrijfs leven zelf het eferste risico moet opvan gen. Dit comité bestaat uit de heren M. Prins, B. Havenaar, J. Groen, P. Stok man en mr, L. Nlemöller, Ten huize van de Britse ambassa deraad mr. Berkeley Gage te Den Haag. werd gistermiddag een coktail-partij gegeven om het corps diplomatique ln de gelegenheid te stellen de leider van de Britse delegatie bil het Internationaal Gerechtshofsir Hartley Shawcross en zijn collega's te ontmoeten. Aanwezig waren de ministers mr. J. A. Jonkman en W. Drees. Koos Vorrlnk en dr. A. De Russische geographlsche vereni ging heeft te Leningrad een zitting ge houden, ter herinnering aan de 350ste sterfdag van de poolonderzoeker Willem Barents. Vele expedities brachten later een be zoek aan de plaats "der overwintering, waar zil herinneringen vonden aan Ba rents' verblijf aldaar. De gevonden sou venirs werden ondergebracht ln het Pool museum te Leningrad. De 3-j. Robbie Slebenburg ulit Zaan dam is ln een wak Reraakt en verdron ken. Na enige uren dreggen werd het knaapje opgehaald. De nieuwbenoemde Minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, mr. dr. J. In 't Veld, zal hedenavond door HM. de Koningin worden beëdigd. Te Den Haag ls een handelsaccoord geparafeerd tussen) Nederland en Zuld- Slavië. Na tijdens de oorlog als troepen- transportschip en hulpkruiser dienst te hebben gedaan, ls gisteren het ms. „Ko ningin Emma" van de My. „Zeeland" weer aan zyn vredesbestemmdng als passagiersschip teruggegeven. Op de eerste zitting te Havanna van de afgevaardigden der landen, die te Genève de tarief- en handelsovereen komst hebben gesloten, ls de Nederlandse afgevaardigde drs. Anton Speekenbrlnk tot vlcevoorzltter gekozen, Dana Will- gress (Canada)' tot voorzitter. De „Volendam" ls Zaterdag met 2600 man naar Indonesië vertrokken. De chef van de generale staf Luit.-generaal mr. H. J. Kruis deed de troepen uitge legde. De directie van de N.V. Kon. Mij. „De Schelde" te Vllsslngen heeft me degedeeld. dat allen, die vroeger op „De Schelde" hebben gewerkt, terug kunnen komen op het loon, dat zij verdiend zou den hebben als zij niet naar Indlë wa ren gegaan, zodat him loopbaan door hun Indische Jaren niet wordt geschaad. Ook zij die tot dusver niet bil „De Schelde" waren, kunnen hier werk vin den en krllgen zo nodig her- of om scholing. In verband met de inkrimping van distributiediensten ln Zeeland zal het distrlbutlepersoneel aldaar met ingang van 1 Maart a.s. met 20% van het hui dige aantal ambtenaren worden vermin derd. Des nachts is bil de Coöp. Land bouwersbank en Handelsvereniging „Barneveld en omstreken" te Barneveld f. 40.000 uit de kluis gestolen. Het slot van de kluis was vakkundig uitgebrand. de voorlo- Als secretaris van I plge Raad voor de Kunst zal optreden mr. G. Landre te Amstelveen. BUITENLAND. Perrucio Bur co, de 8-J. Italiaanse dirigent, heeft te New York in Cargenle Hall zyn debuut ln Amerika gemaakt voor een geestdriftig publiek. HU dlrt- georde uiV het hoofd een orkest, bestaan de uit 80 musici, ln een programma vaoi Beethoven, Bellini, Verdi, Rossini Wag ner en Berlioz en gaf blfjk van een op merkenswaardig geheugen. Nadat hll 24 maal was teruggeroepen moest het per soneel worstelen om de menigte 'op een. afstand te houden, Op 57-jarlge leeftijd is te Dar-es- Salaam (Abessynië) overleden de hoofd redacteur van de Times R. M. Barring tonWard. Het Britse ministerie van buiten landse zaken maakt bekend, dat veld maarschalk Montgomery, chef van de Britse generale staf. van 31 Maart tot 2 April op uitnodiging van de Belgische regering een bezoek zal brengen aan het Belgische leger. Op 3 April zal hy ln Ostende het ereburgerschap van die stad ontvangen. Heden zal ln Argentinië de offi ciële overdracht plaats vinden van de zich oorspronkelijk in Brits eigendom be vindende spoorwegen aan Argentinië. Deze werden voor 150 mlllloen pond ster ling overgedaan. Generaal Sevez, opperbevelhebber van de Franse bezettingstroepen ln Duitsland ls gisterochtend tijdens een Jachtpartij door een ongeval om het le ven gekomen. Hy was 56 Jaar oud. De door de Italiaanse staat beheer de radio-omroep „Radio Audlzlone Ita- llana" heeft g-lstermiddag al zyn stati ons gesloten ln verband met een sta king van het personeel cfat betere ar beidsvoorwaarden eist De laatste Britse troepen hebben India verlaten. In een meerderheldsrapport vaneen uit vijf leden bestaande sub-commlssle van de Juridische commissie van de Amerikaanse Senaat wordt de toelating van 100.000 Europesevluchtelingen ln do V.S. over een periode van twee Jaar aan bevolen. Koning Leopold van België heeft ln het Cubaanse golftournool voor ama teurs de Spaanse kroonpretendent Don Juan, verslagen. De koning legde de golflink ln 78 sla gen af Don Juan ln 86. Volgens de Braziliaanse radio zou Guatemala besloten hebben, de diplo matieke en handelsbetrekkingen met Groot-Brittannië te verbreken. Het Berlljnse blad „Berlin am mit- tag" ls door de Russen verboden. Het blad was reeds verboden ln de Franse zon,e. Op een conferentie van ministers van binnenlandse zaken van de sovjet zone van Duitsland ls besloten de natio nalisatie van fabrieken ln de zone met spoed ter hand te nemen. Een speciale commissie zal een lijst van te onteigenen ondernemingen opstellen. In Roemenië ls een democratisch volksfront gevormd uit vier partijen. Wanneer op 28 Maart de algemene verkiezingen worden gehouden, zal het nieuwe volksfront met één gemeenschap pelijke ïyst uitkomen. De liberale party heeft besloten als oppositiepartij aan de verkiezingen deel te nemen, zy wordt ongevaarlijk als zy ls nog geduld! De Duitse sociaal-democratische party heeft een geïllustreerde brochure gepubliceerd, waarin wordt verklaard dat de toestanden ln de krijgsgevangenkam pen ln de sovjet-unie gelük zyn aan die in de Duitse concentratiekampen gedu rende de oorlog.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1