Langdurige raadsvergadering te Alphen Laatste Berichten. UIT DE OMSTREKEN UIT DE RIJNSTREEK De omzwaai in Ierland Londen slaat Coslello's kansen niet hoog aan Voortvarend werk van de Leiderdorpse Raad Officiële publicatie ZATERDAG 28 FEBRUARI. Goede indrukken der O.I. goodwill-missie. JN REPUBLIEK GEEN ANTI NEDERLANDSE GEZINDHEID". Als eerste indruk over het bezoek aan de Republiek verklaarde de voor zitter van de Oost-Indonesische gcod- wiilmissie, Mononutu. dat in de Repu bliek orde en rust heerst:- „Opvallend was ook voor ons de afwezigheid van vijandschap van de zijde der bevolking tegenover Nederland." De missie was met eerbied vervuld voor hetgeen aan de wederopbouw was gedaan. De ontmoetingen van mens tot mens, gaven de grootste verwachtingen voor samenwerking in de toekomst. De missie kreeg ook in regeringskringen niet de indruk, dat men anti-Neder lands gezind is. Hij legde de nddruk op de noodzaak tot geestelijke en staat kundige samenwerking. De verant woordelijke regeringspersonen in de re publiek willen de Renville-overeen- kdmst zeker loyaal uitvoeren. Bepaalde groepen, die afwijzend stonden, scha ren zich thans achter de regering. PROTEST.bER ZWITSERSE SOCIALISTEN. Walter Bringolf, voorzitter van de parlementsfrdctie der Zwitserse socialis tische partij, heeft een telegram gezon den aan de Tsjecho-Slowaakse premier, Gottwald, waarin hij in naam van het grootste deel der Zwitserse bevolking uiting geeft aan de ongerustheid, die in Zwitserland is gewekt door de uit Tsje- cho-Slowakije ontvangen inlichtingen. „Deze inlichtingen spreken van ver volgingen en zelfs arrestaties van so ciaal-democraten," aldus Bringolf, die vervolgens verzoekt de vervolgingen te gen sociaal-democraten, „die een andere mening zyn toegedaan", te staken. DR'VAN DER PLAS OPTIMISTISCH OVER MADOERA. Duidelijke uitspraak van het volk. Een speciale oorrespondent van1 Ane- ta vernam van dr Gh. van der Plas,* Recomba van Oost-Java, dat deze de economische toestand van Madoera niet somber inziet. De heer Van der Plas zeide, dat ondanks de ongunstige regenverdeling, het land nog nooit zo goed beplant was als op dit ogenblik. Het zoutbedrijf is wederom gunstig en biedt aspecten voor de toekomst. De volksstemming op Madoera is een dui delijke uitspraak geweest van het ster ke verlangen van het Madoerese vdlk om 'de toekomst in eigen haaiden te nemen. Djoearsa als parlements voorzitter beëdigd. Twee fracties stellen zich voor. (Heden, op de eerste dag van 't nieu we parlement voor West-Java,, hebben zich twee fracties n.l. de „Fractie Na- sional" en de „Fractie Indonesia" aan de volksvertegenwoordiging voorgesteld. De Fractie Nasional heeft als leider Raden S. Soeradiradja/ die de eerste vice-voorzitter van het nieuwe parle ment is. Met hem ondertekenden 21 parlementsleden een verklaring van de fractie, waarin gezegd wordt, dat haar doelstellingen zijn gebaseerd op: 1. vrijheid voor geheel Indonesië; 2. democratie; 3. eigen cultureel en natio naal leven: 4. deelname aan de VB. van Indonesië. R-aden Soejoso (Republikein uit Ba tavia) zal 'leider worden van de Frac tie Indonesia, die intussen nog geen beginselverklaring heeft uitgegeven. De voorzitter van het parlement, Ra den Djoearsa, werd heden door de Re comba beëdigd. De vergadering werd daarna verdaagd tot Maandag vojpr het plegen van overleg inzake de keuze- van een tweede en derde vice-voorzit ter van het parlement. Waarheid? De voormalige minister van justitie in Tsjecho-SlowakUe, dr Prokop Drtina, is met zware hoofdwonden aangetroffen onder het raam van zijn woning Ih een voorstad van Praag, aldus deelt de po litie mede. Drtina is naar het ziekenhuis overge bracht. De politie verklöarde, dat onder zoek ter plaatse en een verklaring van de gewonde in het ziekenhuis wezen op een poging tot zelfmoord. Hieraan wordt toegevoegd .dat. èen achtergelaten brief de waarheid van deze onderzoekingen heeft bevestigd. DE HEER GEORGE RIJKEN OVERLEDEN. Bekend Koor- en orkestleider De nestor van de Rotterdamse musi ci. de heer George Rijken,- indertijd - zeer bekend Koor- en orkestleider/ Is hedenmorgen op ruim 84-Jarige leeftijd te Rotterdam overleden. De thans overledene was o,a. ook 20 jaar organist van de Waalse kerk. De heer Rijkem, die,Ridder, in de Orde van Oranje Nassau en Officier-de L'in- struction Publique was, heeft een aan tal koorwerken en liederen gecompo neerd. COMMANDANT ZEEMACHT BEZOCHT VALKENBURG. De commandant Zeemacht Nederland, Sch%ut bij Nacht J. J. L. Willinghe heeft hedenmorgen een officieel bezoek gebracht aan. het vliegveld Valkenburg, waar zich onderdelen van de Marine- vliegdienst bevinden. Hy heeft gebouwen, installaties mate rieel en manschappen geïnspecteerd. DJOEARSA VOORZITTER WEST-JAVAANS PARLEMENT. De voorzitter van de voorbereidende commissie der derde West-Java-confe- rentie, Raden Djóearsa, is gekozen tot voorzitter van de voorlopige vblksver- tegenwoordiging van West-Java. Maandag a.s. zal vermoedelijk de verkiezing van het staatshoofd plaats vinden. JHR LOUDON THANS IN WASHINGTON. Staatsraad jhrmr dr A. Loudon, oud- ambassadeur van Nederland in de Ver. St., vertoeft thans in Washington op reis naar ons land van Venezuela, waar hij aan het hoofd stond van een byzoit- dere ambasade, die H.M. de Koningin én het Nederlandse kabinet vertegen woordigde bij de ambtsaanvaarding van de nieuw-gekozen president van Vene zuela. De Amerikaanse regering heeft de Franse regering 38.391.255 dollar over handigd als betaling voor de kosten van onderhoud voor het Amerikaanse' leger in Frankrijk. De sohuld, die de Amerikanen in dit opzicht aan Frank rijk hadden, is hiermee afbetaald. Eni ge- maanden geleden zijn de eerste 50 millioen dollar betaald. De „Willem Ruys" wordt 9 Maart te Batavia verwacht. Tot directeur .van het Instituut Vasteur.te Bandoeng is benoemd dr F. B Meyer, die dr I. Ph. Henneman op- x De heer F. H.' Kempkers directeur der water- en lichtbedrijven. Ruim drie en een half uur heeft de raad van Alphen Vrijdagavond onder •leiding van de voorzitter, rar Schok king vergaderd om zich door dp 17 punten van dQ agenda heen te wer ken. Onder deze punten waren er en kele van groot belang voor de toe komst der gemeente' waarbij w'j wil len wijzen allereerst op de benoeming van de niéuwe directeur der water- en Kchtbedrijven ?le heer F. H. Kempkers uit Franeker, die momen teel in die gemeente directeur is van het gasbedrijf aldaar. De heer Kemp- kers werd gekozen uit een tweetal met de ir. P. A. C. du Pui uit Den Haag, nadat de raad hiervoor en ter bespre- king der beide eandidaten ruim een halfuur in geheime zitting was ge gaan. Hopenlijk zullen de water- en lichtbedrijven door benoeming van deze gas-spccialist weer eep betere toekomst tegemoet gaan. Dat de raad in deze volledig steun wil verlenen moge blüken uit het feit dat een crc- diel van rond f. 100.000 beschikbaar werd gesteld voor het aanschaffen van een nieuwe kamcroven in de gasfa briek. 'Ook het aannemen van de nieuwe politieverordening kan als eën belang rijk iets gezien worden daar déze nieuwe verordeping voor een belang rijk deel ingrijpt in het openbare leven en verkeer in onze gemeente. Na de gebruikelijke opening door de voorzitter werden de notulen goedge keurd. terwijl de mededelingen waar schijnlijk nog verdere openbaarmaking in het vooruitzicht stelden inzake het ontslag van een ambtenaar aan de water- en lichtbedrijven. De heer v. d. Meente legde daarna een verklaring af, dat hij gezien moet wor den als raadslid voor de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie. De voorlopige vaststellingvan de uit gaven voor het openbaar onderwijs over 1946, alsmede het te geven ontslag aan mej. J. C. Benthem als lerares aan de Gem. Nijverheidsschool voor Meisjes, het intrekken en het opnieuw vaststellen van enkele verordeningen, het voorstel van B. en W. om de slagerswinkels op hun verzoek des Maandagsmiddags de gelegenheid te geven hun winkel voor het publiek te sluiten, worden alle zon der stemming aangenomen. De verkoop van de perceeltjes grond door de heren Samsom aan de gemeente wordt teruggenomen omdat er enkele bedenkingen zijn gerezen. Bij het voorstel van B. dh W. om gel den beschikbaar te stellen voor het vervangen van de brug in de Ziendeweg door een duiker brengt de heer Verdonk dank aan B. en W. voor de voortvarend heid. waarmede B. en W. dit probleem aangepakt hebben. Spr. vraagt nog slechts spoed bij het uitvoeren van het object. Het voorstel werd zonder stem ming aangenomen. Hierna kwam de nieuwe politieveror dening aan de orde. waarvoor vooral het hoofd van de R.K. fractie, de heer Ruijssenaars, zich bijzonder interes seerde. Geen zijner voorstellen kon echter de goedkeuring wegdragen. Zö zou bijv. de heer Ruijssenaars gaarne een algemeen zwemverbod wil len zien in water, dat vanaf de open bare weg af zichtbaar is. De voorzitter wijst nog op de onmogelijkheid yoor de politie om een dergelijk verbod te hand haven en hoewel de gevaren oa. door de heer Dekker niet onderschat worden verwerpt de raad ditvoorstel. Wel is het nu zo. dat personen boven de leef tijd van 14 jaar tussen 8 uur 's morgens en 8 's avonds niet in' water mogen zwemmen, dat vanaf de openbare weg af zichtbaar is, terwijl een zwemverbod binnen de bebouwde kom door B. en W. nog nader zal worden bezien, zulks met het oog op de Volksgezondheid. Op verzoek van de heer Kroon zullen B. en W. bezien of het wenselijk is ook des Zaterdagsmiddags zwemmen in het openbaar voor ouderen toe te staan. Het gemis van een goed zwembad dichter bij het centrum der gemeente wordt door verschillende raadsleden in dit verband betreurd. Ook vraagt de heer Ruijssenaars maatregelen te nemen tegen, de uit leenbibliotheken in onze gemeente; op dat minderjarigen geen voor hen onge schikte boeken In handen kunnen krij gen. Ook dit voorstel wordt wegens de onuitvoerbaarheid verworpen. Ook de redactie betreffende het dan sen op erkend Christelijke feestdagen zag de heer Ruijssenaars gaarne Zo danig gewijzigd, waardoor het niet mo gelijk Is, dat in de 'toekomst ooit .toe stemming verleend kan worden op een dezer dagen een dansvergunning af te geven. Ook dit voorstel kon geen genade vinden. De verordening werd aangeno men, Hierna ging de raad in comité-gene- faal, in verband met de besprekingen inzake de benoeming van een dir. der water- en lichtbedrijven, terwijl na her opening de benoeming geschfedde met boven .vermeld resultaat. Het sociaal-economisch onderzoek, door B. en W. voorgesteld, acht de heer Verdonk nog al een kostbaar Iets. De voorzitter ziet hierin evenwel een uiterst belangrijk rapport, waarnaar in de toe komst de gemeente geleid kan worden. Hierna volgt aanneming zonder stem ming. Het partieel uitbreidingsplan „In dustrieterrein Beimansweterlng" wordt aangenomen, nadat de heer v. d. Meent er op heeft aangedrongen zo spoedig mogelijk deze terreinen voor de in dustrie vrfj te geven, opdat spóedlg nieuwe industrieën zich in onze ge meente kunnen vestigen. Het bestellen van de nieuwe kamer oven voor de gasfabriek, waarvoor een crediet van niet minder dan f. 100.000. verleend moet worden, doet bij enkele leden de vraag rijzen of het niet wen selijk is hiermede te wachten tot de nieuw benoemde directeur zijn werk zaamheden opgenomen heeft. Hèt blijkt uit het antwoord van weth. Sprey, dat de toestand aan de gasfabriek wat de gasproductie betreft echter zo precair is, dat van enig uitstel geen sprake kan zijn. Hierna wordt het voorstel aangeno men en krijgt Alphen dus zijn nieuw kameroven waarvoor de materialen al gedeeltelijk in 1943 reeds geleverd "zijn. Op voqrstel van de heer Dekker wordt de vroegere gemeente-secretaris de heer mr Helmstrljdt gecomplimenteerd met diens benoeming aft griffier der Prov. Staten van Zuid-Holland. In verband met diens 40-jarige echt vereniging wprdt de concerge van het gemeentehuis namens de raad door de heer Dekker van harte gefeliciteerd, terwijl hem als stoffelijk blijk 6 messen, zes lepels en zes vorken ten deel vallen. KATWIJK-AAN DEN RIJN 25 JAAR VERPLEGINGSFONDS. Het Verplegingsfonds Katwijk a. d. Rijn hield de Jaarvergadering én daarmee tevens de viering van het 25-Jarig bestaan der Vereniging. De voorzitter, de heer A. Was senaar. 'ging ln zijn openingswoord na enige bijzonderheden vajiaf de oprichting tot heden hierbij tevens .gedenkend de oprichter, wijlen de heer W. Schoneveld die tot kort voor zijn overlijden de voor zitter was. De vereniging heeft al die 25 Jaren aan c\£ verwachtingen en dé ver plichtingen voldaan en wel op zeer ruime voorwaarden. Thans is er nog een bezit van f. 4500. Ook ln het Jaarverslag van de secretaris werd het feit van dit jubileum herdacht. Onder het genot van sigaren, koffie en gebak werd de agenda verder afgewerkt. De ligdagen werden verhoogd tot 60 en zo nodig met nog 50 zo ook de vergoeding voor tramgeld, bestraling, autovervoer. Als blijk vanwaardering ontvingen de feestelingen een mooi cadeau. De heer G. Varkevlsser sprak woorden van waardering en eindigde" met de woorden Dient elkander door de liefde". De aftredende bestuursleden B. V. d. Jagt en A. Wassenaar werden her kozen eveneens het lid van de R. v. T. de heer J. Slingerland. RODE KRUIS. De afd. Kïtwijk hield een vergadering ln het Parochiehuis. Na opening door de voorzitter, de heer A. Roosdorp, sprak de heer H. v. d. Maeden met als onderwerp „Toelichting van het rapport Vorrlnk De Nederlanders ln de concentratiekam pen, zo heet het. kregen minder pakketten dan andere nationaliteiten. Hoe zat dat? De grote raad der Illegaliteit heeft het onderzoek ter hand genomen ln samen werking met het bestuur van het Rode Kruis. "Spr. behandelde hoe het was ge steld met het Ned. Rode Kruis ln Londen. Deze ls zeer gekort,géschoten. Bijv. de Joodse gevangenen hadden ln 1944 nog nimmer iets ontvangen/ Toen weïd er ge ïnformeerd wie er eigenlijk gevangen zaten! Naar deze mensen wijst de zwaarste pijl. Het Ned. Rode Kruis ln Den Haag heeft ln Nederland zelf uitstekend werk gedaan. Met deze hele zaak heeft het huidige besttiur totaal niets te maken. Met nadruk wijst spr. hierop. Het huidige bestuur heeft onze volledige sympathie en ons spreken ls er juist op gericht dit be sluit te propagéren. Hierop volgde een aangename Jpespreklng. NOORDWJJKERHOUT MOEDIGE DAAD BELOOND. Onze plaatsgenoot, de heer H C. Bemel- man, redde vorige zomer aan het stille strand te Noordwijk aan Zee de 15-Jarige zoon van de fam. Van Dijk met gevaar voor zijn eigen leven uit zee. Het heeft H.M. 'de Koningin behaagd hem daarvoor de bronzen ere-medallle voor menslievend hulpbetoon toe te ken nen. Een dezer dagen heeft de burgemees ter deze penning met het bijbehorende getuigschrift persoonlijk aan de kranige redder uitgereikt. OEGSTGEEST „EEN VOORBEELD VOOR VELE ANDEREN". Het is geen zeldzaamheid, een 25-Ja rig jubileum te vieren, maar dat twee broeders in eenzelfde bedrijf 25 jaren onafgebroken werkzaam zijn, mag wel als een bijzonderheid worden bèschouwd Dit heuglijk feit zal op 1 Maart wor den herdacht door de "gebroeders Jan en Dirk Th. Hobgervorst in het alom bekende landbouwbedrijf van de heer Joh. Uittenbogaard, Rhijnhofweg 7, al hier. Al bij het verlaten der schoolbanken kwamen beide broeders als leerlingen op deze landbouwhoeve terecht totdat op 1 Maart 1923 dit drietal in vaste dienst gesteld werd." Helaas heeft „Va* der Freek" in 1Ö36 om gezondheidsrede nen het werk verlaten. Jan Hoogervorst heeft aldaar het ploegen geleerd en is tevens als melker werkzaam. Zijn broer Dirk is ook een flink melker, heeft een bijzondere liefde voor het veg en is een bewaam en kundig man op akkerbouw gebied. Beide zijn aldus in dit bedrijf opgegroeid, trouwe, eerlijke en harde werkers, die in al die jaren -bijzonder veel voor de volksvoeding hebben ver richt in dit grote bedrijf. De omgang met hun baas, zoon en overige personeel is boven alle lof ver heven. Aangezien Jan, geboren 13 Aug. 1901, thans wonende Spieghelstraat 18, Leiden en Dirk geboren 7 Sept. 1904, wonende Rhijnhofweg 5 alhier, nog over een gezonde'en krachtige levenslust be schikken, moge worden verwacht dat zij nog vele jaren hun arbeid kunnen-ver richten en anderen tot voorbeeld zijn. Het zal hun $eker die dag niet aan be langstelling ontbreken. RIJNSBURG Burgcriyke Stand Geboren: Christina, d van G Nasveld en T. Noort; Cornelia Wilhelmlna, d. van K. Heemskerk en A. v. d. Plas: MaartJe Lena Cornelia, d. van J. Ravensbergen en L. Schoneveld. Getrouwd: G. v. Egmond,.20 Jaar en W. Guyt, 20 Jaar; W. v. d. Haak, 26 jaar en A. Heemskerk. 24 Jaar. POLITIK COMMANDANT W'VAN VEEN NEEMT AFSCHEID. De heer W. v. Veen. postcommandant van de Rijkspolitie alhier, neemt, zoals wij In het begin van deze maand meldden, vandaag ln verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd, afscheid van zijn werk. Na een plechtigheid ten gemeentehuize om 3 uur zal de beer Van Veen hedenavond van 7-9 uur in zijn woning aan de Brouwerstraat gelegenheid' geven tot het nemen van persoonlijk af scheid. VALKENBURG Nadelig saldo op gemeentebegroting. GEEN' VISRECHTVERPACHTING VAN DE RIJN. Vrijdag kwam de raad van Valken burg in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van wethouder J. v. d. Mey, die in zijn openingswoord burgemeester De Wilde spoedig herstel van zijn gezondheid toewenste. Na goedkeuring van de notulen volg de aanbieding de begroting 1948. die op de gewone dienst sluit met een nadelig sdldo van f. 1862,94. De gem.- rekening 1943 bleek bij overlegging een voordelig saldo van f. 2281,17 te ver melden. Tot leden van de commissie tot het nazien van deze rekening werden benoemd de heren J. Schoneveld, J. v. Dijk en S. M. Poot. Besloten werd,om de huur der ge- meéntewoninaen bij samenwoning pro- centsgewijze te verhogen. Voorts lag egn voorstel ter tafel om het viswater de Rijn voor -een bedrag van f. 75 per Jaar- te verpachten aan de ihengelaars- bond. Overeenkomstig de wensen van de heer Poot werd dit voorstel, dat het de gemeentenaren onmogelijk zou ma ken te rissen zonder lidmaatschap van de bond, verworpen. Vastgesteld werden de vergoedingen aan de soholen, terwijl het voorstel in zake verordening op de straatbelasting werd aangenomen. Vervolgens werd be- soten tot (het sluiten van een kasgeld- lening groot f. 190.000,bij de boeren- ALPHEN AFSCHEID DS. J. 11. A. BOSCH. In verband met diens a.s vertrek wordt Maandagavond ln de Geref .Kerk aan de Raadhuisstraat door ds. Bosch een af scheidsavond gehouden. Voor beroep hèdankt Ds. R. D. Beu- kema te Eefde-Gorssel heeft bedankt voor het beroep naar de Geref. Kerk van Oudéhoorn. 25-Jarlg Arbeldsjublleum Maandag a.s. hoopt de heer J. Vlerbergen de dag te herdenken, dat hij 25 Jaar geleden ln dienst trad bij de N.V. G F. W. Hern- greens Fijnhouthandel alljjer. De heer Vlerbergen dlc eerst procuratiehouder aan genoemd bedrijf was ls de laatste acht jaar directeur van het bedrijf. ALKEMADE Een vaste veilingbrug. In café „De Vier Heemskinderen" was Donderdagavond een groot getal Ingelan den bijeen, om than^te trachten met het aanwezige gemeentebestuur, tot een qplos- slng te komen aangaande de brug nabil de velling. In de vergadering van 7 Juli 1947 was besloten tot een vaste brug. De .laatste ingelandenvergadering heeft dit ►leenbank in deze gemeente. De voorge stelde wijzigingen in de legesverorde ning werden .slechts ten dele aan vaard. Bij de rondvraag vestigden de heren Schoneveld en Poot aandacht op de' sleohte toestand, waarin het wegdek is achtergebleven na aanleg van de nieu we gasleiding door de gasfabrieken. De heer Poot was evenmin te spreken over de veerpont, waarmee de overige leden volkomen Instemden. De verbin ding met Rijnsburg. en Oegstgecst ligt door het ijs al bijna een week stil Be sloten werd om een en ander beter te regelen iin de nieuw te ontwerpen po litieverordening. De vergadering werd met dankgebed gesloten. WASSENAAR Medische dienst De medUche dienst wordt Zondag waargenomen door de dok toren Baart de la Faille en Geerllngs. Gouden huwelijksfeest Op 2 Maart I a.s. vieren de heer en mevrouw v. d. Werff, H/ugo de Grootstraat 21, hun gouden huwelijksfeest. De Valera, de 67-jarige oud-profes sor in de mathematica, haast $en le gendarische figuur in het vrygewor- stelde Ierland, heeft,na zestien onaf gebroken regeringsjaren een Euro pees-record het veld moeten ruimen als gevolg van de toenemende ontevre denheid over zijn sociale politiek, 'die niet met de tyd meeging Al die; jaren bezat de Valera's party de absolute meerderheid, een enorme prestatie onder evenredige vertegenwoordiging! Ook nu nog is deze centrumparty ver reweg de sterkste. ZU telt slechts elf zetels minder dan het totaal der overi ge groepen! De coalitie; die nu tot stand gekomen is, draagt een zeer wankel ka rakter. Van uiterst rechts tot uiterst links (zonder communisten) verenigde men zich onder de leuze „Weg met de Valera". Of deze basis voldoénde ls voor een positieve politiek, zal moeten biy- ken. In Londen -verwacht men alge meen, dat deze regering het ge«i drie maanden zal uithouden, en dat dan de „Lange Asceet" als premier zal terug keren. De verhouding van Ierland tot Enge land is na het zo dramatische verleden thans buitengewoon goed, al blijft de schrynende wonde van de afscheiding bestaan. Deze kwestie, die de Ieren zeg gen op een goede dag te zullen oplossen, is op 't ogenblik naar de achtergrond gedrongen. Economisch en sociaal staat Noord-Ierland er beter voor dan Eire zelf, zodat es pas over aansluiting, kan worden gedacht afs het Zuiden de ach terstand heeft ingehaald. Ierland is in feite een onafhankeiyke Republiek, die zijn ontstaan aan De Valera te danken heeft, maar men wenst zich toch niet op hem blind te staren. De verandering kan daarom zeer gezond zyn. Uit zakeiyke overwegingen wordt de republiek nog altyd naar bui ten door de Britse Kroon vertegenwoor- digd! De Ieren zyn er trots op, dat ze buiten de oorlog ayn gebleven. Hun haat tegen Hitler was echter groter dan hun 'nationalisme. Niet minder dan 200.000 Ierse vrywilligers vochten aan Britse zy.de NAUW MET ENGELAND VERBONDEN. Economisch is Ierland nauw met En geland verbonden. In de industrie is het kapitaal 51% Iers en 49% Brits, c.yfers die wetteiyk zyn vastgelegd. Ook is Ierland aangéwezen op Britse leveran ties, vooral van machines en als lid vin het Sterling Blok op door Engeland te verschaffen dollars. Een nieuw element in het politieke le ven vormt de Republikeinse party van JAc. Bride, een verzamelpunt van onte vredenheid, doch met sterke sociale tendenties. Deze party veroverde tien zetels en droeg by tot de Jongste struc tuurverandering. Daar nog de oude kiezersiysten wer den gebruikt, kwamen by de stemming Anders zou de drang naar wat nieuws nog sterker zyn geweest. Gemeentebegroting acftigenomen. Hoewel zo op het eerste gezicht ja'.i een overvolle agenda kon worden ge sproken, is de raad van Leiderdorp er toch in geslaagd deze ,in éért zitting af te doen. Het was nog maar net mid dernacht, toen de voorzitter, burge meester v. »Diepenlngen, voor het laatst de hamer gebruikte. Om 7 ujut. was men begonnen. Bij ingekomen stukken en mededelin gen zei de voorzitter dat de overdracht aan de gemeente van de indertijd ge kochte grond van P. Vromesteijer had plaats gehad. Met betrekking tot het in eigendom verkrijgen van grond van de heer Aukes welke grond is benodigd voor woningbouw, zal een onteigenings procedure niet kunnen Uitblijven. En kele voorstellen van mjnder belang gin gen er vervolgens zonder noemenswaar dige bespreking door. By de voorgestel de verhoging van de straatbelasting vroeg de heer Vermeulen of deze hef fing niet progressief kon worden ge maakt. De heer Snel wees er op, dat speciaal de huiseigenaars toch al met grote financiële moeilijkheden hadden te kampen en zy zouden als dit voor stel werd aangenomen opnieuw worden gedupeerd. De, heer v. d. Stoel bleek van gëlijke mening. De voorz. betoogde de wenselijkheid van de aanneming. Hdj betoogde, dat B. en W. de bezwaren wel degelijk aan- voeldAi, doch in verband met nog uit te voeren werken was de hiermede te verkrijgen hogere bate van f. 7500 be slist nodig. Na verdere discussie werd het voorstel aangenomen met de stem men van de heren Snel, De Haas en v. d. Stoel tegen. Een voorstel tot verhoging van de hondenbelasting, dat ook wel enige te genkanting ontmoette, werd vervolgens zonder stemming aangenomen. Aan de orde kwam vervolgens een voorstel tot invoering van een verma kelijkheidsbelasting. Na een korte be spreking ging ook dit voorstel er zon der stemming door. De raad wilde blijkbaar de werking van deze heffing maar eens afwachten. Hierna kwam de begroting 1948 aan de orde. Van de eindcijfers hebben wy reeds in ons blad melding gemaakt. De alg. beschouwingen namen opgeveer VA uur in beslag. Door alle sprekers werd B. en W. .en ook de ambtenaren dank gebracht. Alleen de 'heer Gyzel plaatste nog een critisóhe opmerking in verband met voorheen gevoerd beleid. Deze opmerking vond bestrijding v. d. ayde van andere leden en ook van de I voorzitter, die opmerkte, dat bij elk be leid 'fouten kurmen worden gemaakt. Bepaalde punten by deze beschouwin gen aangeroerd betroffen o.a.: stichting van een Badhuis en herbouw van het in de oorlog afgebroken Ver gebouw van de Geref. Kérk. Uit het antwoord van de voorzitter bleek, dat al deze zaken voortdurend de aandacht van B. en W. hebben. By de artikelsgewijze behande ling werden betrekkelijk weinig opmer kingen meer gemaakt. De begroting werd hierna zonder stemming aange nomen. Enige hierna komende voorstellen wer den nagenoeg zonder bespreking afge- aaa/n. Uitvoerige bespreking had weer plaats over de omlegging, van de sport velden. Dp heer v. d. Stoel vond de kosten hiervan te hoog. De heren De Graaf en Winkel maakten enkele op merkingen van technische aard. De voorzitter gaf hierop een uitvoerig antwoord. Hy bepleitte op wanne wyze de aanneming van het voorstel. Het voorstel werd zonder stemming aangenomen. De heer L. C. Snel, aftredend als lid van het bureau Soc. Zorg, werd als zo danig herbenoemd. Nadat nog een voorstel tot aangaan van een kasgeldlening van f. 100.000 voor de tijd van een jaar was aange nomen, kwam de rondvraag. Deze le verde niets op Men vond het blijkbaar welletjes voor deze keer. besluit herroepen, en zich voorstander ver klaard voor een hefbrug. Dit had tot ge volg dat de volgende punten van bespre king aan de orde waren n.l. Rechtsgevolgen bij handhaving Van het door de Ingelanden genomen besluit tot het maken van een beweegbare brug nabij de veiling. Els tot schadeloosstelling van de gemeente Alke made. Ingevolge de reeds uitgevoerde voor bereidende werkzaamheden, met als gevolg belangrijke verhoging van poldcrlasten. Bestuursvoorstel om het schrijven, gericht aan het gemeentebestuur, waarbij de ver gunning werd ingetrokken, ongedaan te maken. Burgemeester J. M. H. L. Hoynck van Papendrecht verdedigde het beleid van de gemeente Inzake de veilingbrug. Ver schillende sprekers voerden hierna het woord en enkele bezwaren werden nog geopperd. Ten slotte verklaarde de ver- gaacring zich accoord met de punten van bespreking, zodat thans weer de goed keuring voor een vaste brug ls verkregen. De Burgemeester sprak hierna nog een kort woord tot tie vergadering, waarin hij de tuinders verzekerde steeds voor hun be langen op dc bres te zullen staan en ook aangaande de veilingbrug de moeilijkheden ln het belang van de tuinbouw te zullen oplossen. De voorzitter sloot hierna met een dankwoord deze belangrijke verga dering. BOSKOOP VOLKSONDERWIJS. Voor de vereniging „Volksonderwys", afd. Boskoop, sprak Vrydagavond in het .vereen. gebo\iw, mr W. C. Wendelaar, algem. voorz. van het Hoofdbestuur Ver. „Volksonderwys". Na een inleidend woord van de vo9rz. van de afd. Boskoop, de heer Jac. van Lomwei, 'verkreeg mr Wendelaar het woord, die in een uitvoerig gedocumen teerde rede de stai\d van zaken der openbare school uiteen zette en aan het slot een krachtig pleidooi hield voor de openb. school. En hartehjk applaus volgde op spontane wyze. Aan het slot bracht de voorz. spreker dank voor zyn gloedvolle rede, die met grote aandacht was beluisterd. OPRICHTING CHR. IUST. JONGEREN GROEP. Uitgaande van de Chr. Hlst. Kiesvereni ging „Vrijheid en Recht" had Vrijdagavond ln „Salvatori" een algem. vergadering plaats, met £et doel- hier ter plaatse een Chr. Hist. Jongerengroep in het leven te roepen. De voorzitter, de heer J. Kordes, zeide ln zijn openingswoord, dat de oprichting van een Jongerengroep een reeds lang ge voelde behoefte was en dat vooral van de Jongeren ln de toekomst veel verwacht wordt. Voorts gaf de heer Kordes het woord aan de heer B. Buddlngh, voorzitter van de federatie van Chr. Hlst. Jongeren groepen die een causerie hield over het onderwerp Eer. gewaarschuwd man telt voor twee". Op kernachtige wijze vertolkte spr.'het nut van de Jongeren om zich in de Chr. Hlst. Jongerengroep te Verenigen. Een groot aantal Jongeren gaf zichals lid op. terwijl een voorlopig bestuur werd gekozen. Honden, honden, hondenInde gehouden huis aan huls contróle over het aantal honden die ziel) in deze ge meente bevonden, werd het getal van 326 bereikt. Dit is aanmerkeiyk meer, dan andere jaren. Burger!yke Stand Geboren: Arle Ge- rardus Llbertus Henricus, z. van S. den Oude en W. Burger. BODEGRAVEN Burgerlijke Stand Geboren: Maria Anna, d. van A. J. A- Moons en P. Koe mans; Maria Louise Theodora Hermine, d. van A. J. de Jong en C. T. M. Timp. Ondertrouwd: Arle van'der Steen, 27 Jaar en Foekje Nobel, 20 Jaar. Getrouwd: Eduard Gerrlt op 't Landt, 58 Jaar en Dlna Vreman, 43 Jaar. Overleden: Jan de Bruljn, 7 Jaar. HAZERSWOUDE i A.R. STUDIECLUB BESPREEKT 4 OUDERDOMSZORG. Vrijdagavond vergaarde de A.R. Stu dieclub onder leiding van haar voor zitter G. Drexhage. De heer. H. van Velde behandelde het onderwerp „De noodwet Ouderdomsvoorziening". In de vorige eeuw onder het liberale i-ydpe^ heerste het indiritjiiallst-stelsel van het „laat maar waaien" systeem. Na de oorlog van 1945 stond alles er anders voor. Er moest herziening komen voor' de ouden van dagen. De stichting van de arbeid wilde de uitkering der Raad van Arbeid verhogen en brengen op f9 per week voor de ongehuwde. Maar mi nister Drees kwam met een ander voor stel De noodwet ouderdomsvoorziening. Het is niet een voortbouwen op de Wet van 1919 maar een totale reorganisatie die toegepast, wordt. Het grote bezwaar wat we tegen deze Wet hebben, dat. alle gelyk zyn;.de verzekering gedachte wordt -op zy gezet. Gelukkig dat parti culiere en Kerkelyke giften niet in min dering worden gebracht. Voorop bljlft staan vrijwillige verzekering en üe- dryfspensioen. Er volgde een geani meerde bespreking De vergadering werd .gesloten door de heer H van Vel de met dankgebed. By het gehouden examen aan de parochiëele „Sint Theresia" Naaischool alhier, zijn geslaagd de dames: mej. A. Penning, mej. B .Bakker, mej. L. van Niekerk. mej. M. van der Ven, mej. M. v. d. Mey,'mej. N. van Goosen. mej. G. Zwanenburg en mej. T. Verdegaal, al len wonende alhier. WOUE'.'t w Burgerlijke stand Geboren: Adrlanus Engelbertüs, z. van P. G van Goozen en I J. van der Veen; Krljnle, d, van P. C. Kinkel en K. Klomp. WADDINXVEEN Burgerlijke Stand Geboren: Nlcolaas Engelbertüs, z. van N. J. F. v. d. Splinter tn S. Duivenvoorden; Karei Petrus, z. van C. Paardekoper en J. H. Llndaard- Wil helmlna Cornelia Maria, d. van P. T. Kortekaas en E. M. van Zeist; Frederlkus Henderlcüs, z. van K. v. d. Veek en C. A. Walraven; Adrlaan Cornells, z. van G« Westerink en A. Smits; Cornells Johannes Maria, z. van M. Th. van Dyk en Ji. M. G. Goemans;Ferdinandus Johannes Damia- nus, z. van J. C. v. d. Pool en E. Berbee; Jacobus, z. van T. de Vreede en J. C. Bei der; Phlllbertha Maria Allda, d. van L. W. J. Bemelman en M. Rotteveel; Joannes Petrus, z. vaq C. Wltteman en M. C. de Groot; Gerardus Petrus Willam, z. van W. G. Kortekaas en Th. G. Grimbergen- Martha Allda Maria, d. van P. Koning en J. -M. v, d. Lans; Hendrlkle Tennigje, d. van H. Visser en F. G. Prins. Willeminf, d.^. A. v. Prooyen en N. H. v. mina, d.v. A. van Prooyen en N. H. v. Leeuwen; Gerrlt, z.v. J. Boere en J. Radder; Cathorina Maria, d.v. C. J. Houdyk en O M. Düits; Paula Jacoba, dv C. Blonk en E. Jongenelen? Bastlaan- tje Teuntje, d.v. C. Treffers en K. de Bruyn; Basfclaan Joris,, z.v. G. M. Kloet en A. van Dorp. Ondertrouwd: T. C. Rodenburg en C. J. Pijpers; C. den Hartog en G. Kleyn; P. Barendrecht en W, van Ntelen; A. van der Heiden en L. van Nielen; H. W. Lindhout en C. Molenaar. Ondertrouwd: H. P. Langeveld en W. H. Schoone; H. A. Balkenende en M, Broek huizen; D. Koelewljn en J. S. Keiler. Gehuwd: L. J. Smit en J. E. Huur man. Overleden: Bastlaantje van Rljssel, '16 Jaar; Aart van 't Riet, cchtg. van E. P. Joesehke, 48 Jaar. "Overleden: Maria' Burger, echtgen. v. P. J. Bannink 69" J. HERIJK VAN MATEN EN GEWICHTEN VOOR DE TUINDERS. Burgemeester en Wethouders van Lel den brengen ter kennis van belangheb benden, dat op 9, 10, 11. 12 en 15 Maart a.s., van 8.30 tot 12.30 uur en van 13.00 tot 16.30 uur, ln een der lokalen van het veilinggebouw van de Coöp. Groenten-, Fruit- en Bloemenveiling Lelden en Om streken. zitting zal wotden gehouden voor de herijk van maten en gewichten voor •le tuinders aangesloten by genoemde veiling. Belanghebbenden zal schrlfteiyk mede deling worden gedaan van datum en tyd- stip, waarop zij maten en gewichten ter heryk kunnen aanbieden. Voor bijzondorheden wordt verwezen naar de bekendmaking, welke 'van heden ls aangeplakt ten Stadhulze, aan het gebouw van de Dienst voor Sociale Zaken, (Ga- renmarkt, hoek Lcvendaal) en aan het Waaggebouw. Lelden, 28 Februari 1948. Burgemeester en Wethouders van Lelden, De Burgemeester. F. H. VAN KINSCHOT. De Secretaris, J. BOOL. AGENDA ZATERDAG. Volkshuls: Spr. prof. dr. N. Tinbergen over „De Zllvermeouw van Wassenaar'. 4 uur nanrT ZONDAG. Sbadsza&l: ABC-cabaret. 8 uur nam. Gerecht 10: Humanistisch Verbond. Spr. dr. P. A. Dletz. uur voorm. Schouwburg: Kihdervoorstelllng „Bob- bertja Bloedworst". 2^ uur nam. Schouwburg; Slem Nleuwenhuyzen ln „Baron Kneut". 8 uur nam. MAANDAG. Schouwburg: MU. voor Toonkunst: P. Pears en BenJ. Britten. 8 uur nam. Btadszaal: Bokswedstrijden D.T.S.. 8 uur nam. Gerecht 10: Ver. v. Spiritisten „Har mon la", 8 uur nam. DINSDAG: Stadszaal (Foyer)Kapdemonstratle, 7 uur nam. DE BIOSCOPEN. Casino „Byen krygen angels" (18 Jr) Zat. en Zohd. 2,30, 4,45, 7 en 9,15 uur; overige dagen 2,30, 7 en 9,15 uur. JLldo'„Waterloo Bridge" (18 Jaar) Zat. ei\ Zond. 2.30, 4.30. 7 en 9.15 uur- overige dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor „Het schoonheidsmiddel" (alle leeft.) Zond. 2.4.300 7 en 9.15 u.; overige dagen 2.30. 7 en 9,15 uur. Jtex „Fantomas" (18 Jr) Zat. en Zond. 2.15. 4,15, 7,15 «n 9,15 uur: overige dagen 2,15, 7,15 en 9,16 uur. Trianon ,JDo beste Jaren van ons leven" (14 Jr). Zat. en Zond. 1,30, 4,45 en 8 u.; overige dagen 2 en 7,30 uur. Green way (Voorschoten) „Dc wildzang maakt carrière" (alle leeft.). Zat. 7 en 9.15 uur; Zond. 2,30. 7 en 9.15 uur; overige dagen 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Lelden wordt van Zaterdag 28 Februari 13 uur tot Zaterdag 6 Maart 8 uur waargenomen door Apotheek Boek- wyt, Breestraat 74, tel. 20552 en do Haven- Apotheek. Haven 18. tol. 20085. Te Oegstgeest door de Oegstgeester- Apotheek, Wilhelmlnapark 8. tel. 26274. De Zondagsdienst der Hulsartsen te Lol den wordt van hedenmiddag 2 uur to' Maandagochtend 8 uur waargenomen doen de doktoren Lahr. Langczaal. Mey boom Nieuwzwaag. Te Oegstgeest door dr. Varekamp. teL 2J91tk De dienst der dierenartsen: wordt morgen waargenomen door de heren Coramandeu* en Van zyverden.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 3