De bolsjewisering van Tsjecha-Slowakije in snel tempo voortgezet Palestina in de Veiligheidsraad Met een enkel woord 86ste Jaargang ZATERDAG 28 FEBRUARI 1948 No. 26324 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J-. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.3.90 per 3 maanden; 30 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 6705$ Zal de wereld thans begrijpen? Soms lijkt de wereld eenvoudig hard leers te zijn. Of moeten we constateren, dat zij als een struisvogel de kop in het zand steekt? Men kieze tussen deze bei den Toen Hitier aan de macht kwam in 1933 zag men hem stukje bij beetje al zijn tegenstanders uit de weg ruimen. Zelfs velen die hem te paard hadden geholpen. Tot hij in Duitsland volsla gen heer en meester was. Stuk voor stuk .begon hij teen aan zijn „veroveringen": Eerst Oostenrijk, toen Sudetenland, gevolgd door het te Müncfien in de steek gelaten Tsjecho- Slowakije. Toen was echter de maat vol: Polen bracht de oorlog, waarin de Führer zijn oude taktiek vervolgde en een Voor een zijn tegenstanders onder de voet liep. Een manoeuvre, die alleen kon slagen, doordat hij zich in de rug had gedekt door het vriendschapsverdrag met Moskou. Toen keerde hij zich tegen zijn bond genoot en dat zou hem ten slotte nood lottig wprdenEuropa 'werd echter een chaos en het is Moskou, die daar van de vruchten plukt, dat het Duitse voorbeeld op de voet volgt, maar alleen .geraffineerder en geslepener. Stalin en Molotof en hun aanhang zijn betere „spelers" dan Hitier en de zijnen waren. In wezen ziet men echter Moskou het zelfde spel spelen als Berlijn deed. Over de usurpatie van de Baltische landen en Polen is vrijwel niet gerept. Zij werden direct aan Moskou overgela ten als beloning voor bewezen diensten. Alsof Moskou ooit in waarheid heeft gedacht aan een samengaan met het Westen! Van meet af aan zat te Mos kou voor de bedoeling van de commu nistische wereldrevolutie en"ten gevolge van enige opvolgende Münchens, zonder Münchense besprekingen zelfs wordt dei Sovjet-oogst binnen gehaald. Wie dacht dat de' wereld uit de groei en de vernietiging van het Nazidom le ring zou hebben geput, is wel zeer be drogen uitgekomen. Zuid-Slavië en Bulgarije vielen als rijpe appels, van binnen uitgehold Mos kou in de schoot. Roemenië en Honga rije kwamen daarop aan de beurt en zon der slag of stoot van enige betekénis is Roemenië reeds geheel in Sovjet-han den, terwijl Hongarije reeds een vaste steunpilaar vanN Moskou is. Op ieder moment dat Moskou wil, kan daar het Roemeense voorbeeld worden nagevolgd. Waarschijnlijk zou deze „metamorpho se" reeds zijii voltrokken, ware het niet dat plotseling een ander land eerst aan de beurt moest kómen, wilde daar niet het gevaar van een mislukking dreigen. Dat land was Tsjecho-Slowakije. We derom Tsjecho-Slowakije, dat eerst door de Duitsers is getyranniseerd en nu door de Russen onder een zelfde dictatuur wordt gebracht. Tsjecho-Slowakije is gedrenkt in de Westerse cultuur, al staat het meer open voor het Oostelijke mysticisme dan de meer Westelijke politiek. Het geen wellicht het scherpst tot uiting kwam .toen het eerst zich bereid toonde deel te nemen aan het Marshall-plan. Op bevel van Moskou moest het echter van deelneming af zien. Dit toonde Moskou het gevaar, dat Tsjecho-Slowa kije wel eens afvallig zou kunnen wor den en noopte tot' een direct ingrijpen. Het feit, dat in Mei „vrije" verkiezingen voor de deur stonden, onderstreepte bovendien nog de wenselijkheid van spoed. Meen echter niet, dat de communisten de tijd ongebruikt voorbij hadden laten» gaan. Integendeel zij hadden die maar al te zeer benut! Niet voor niets be heersten zij in het ministerie negen por tefeuilles, w.o. het zo bij uitstek belang rijke departement van binnenlandse za ken. Zo hadden zij alle gelegenheid tot de welbekende cellenbouw en tot over maat van ramp alle kans om zich meester te maken van alle binnenland se sleutelposities, w.o. natuurlijk in de eerste plaats de politie. Toen dit laatste al te duidelijk naar voren kwam en enige- partijen, die ook deelnamen aan de regering, daartegen zich verzetten, welk verzet werd aange dikt door de ontslag-aanvrage van twaalf ministers, was de tijd daar. voor de krachtproef. Voor Moskou was het nu: er op of er onder. Binnen enkele dagen bleek, dat Mos kou zijn werk maar al te goed had ge daan. De jpolitie geheel in communisti sche hand, het leger eveneens en de slag was gewonnen. Aan verzet viel niet te denken, wilde jneh geen nodeloos bloed bad aanrichten. En zo heeft de door -en door democratische president Benesj moeten capituleren en ziet hij het grote Werk, door Masaryk en hem opgebouwd, wederom in puin vallen, ten prooi aan. de dictatuur. Wel is waar tracht Moskou nog- de schijn op te houden, maar dit is slechts bedrog. De „zuivering" is in volle gang en weldra zullen alle belangrijke posten „veilig" zijn gesteld en kunnen verkie zingen worden gehouden op bekende trant. De minderheid die het communis me thans in het paflement had wordt dan omgezet in een meerderheid en dat is het einde van Benesj' ambtsperiode. Voor de zoveelste maal is zonneklaar bewezen, hoe het een onmogelijkheid is, om met de commuhisten samen te gaan. Iedere functie, aan eep van hun leiders gegeven, betekent een uitholling van het gezag en een ondermijning van de de mocratische gedachte. Hoe zijn de socialisten niet gewaar-, schuwd! Zij hebben de les niet geleerd hoe iedere dictatuur de tegenstanders slechts gebruikt, zo lang deze haar dien stig zijn, om ze dan eenvoudig op te slokken. Zo gaat het ook in Tsjecho-Slowakije, al is het moment van de officiële ophef fing der socialistische partij nog niet di rect daar. Zelfs schijnt het, dat de so cialisten, die blijkbaar geen gelegenheid meer zagen de gang van zaken te stop pen, achteraf nog een poging wagen om zich aan de dodelijke greep te ontwor stelen. Maar de voorspelling is niet te gewaagd, wanneer we hiervan zeggen: „Te laat". Tsjecho-Slowakije valt voor de twee de maal de dictatuur ten prooi. Vermoe delijk nog een ergere dan de reeds on dergane Duitse En terwijl dit proces nog niet'voor de volle 100 pet. is beëindigd, wordt Fin- Officiële stemmen uit het buitenland. Zoals gemeld, is gisteren de nieuwe regering in Tsjecho-Slowakije beëdigd". Bij deze gelegenheid hield Gotjwald een toespraak, waarin hij Amerika, En geland en Frankrijk het recht ontzegde zich. bezig te houden met Tsjecho-Slo- waakse aangelegenheden. Hij dankte Benesj, omdat deze „geluisterd' had naar de stem van het volk". Benesj antwoordde hierop, dat hij de noodza kelijkheid had ingezien van het aan vaarden van de communistische eisen, omdat de -crisis anders tot ernstige on- g^reldheden zou hebben geleid. De nieuwe regering heeft een stroom van decreten uitgevaardigd, die er voor namelijk/op zijn gericht het corps van professoren, leraren en onderwijzers te zuiveren van „onbetrouwbare" elemen ten. De Kareis-universiteit in Praag is voortaan gesloten voor alwie geen at test van politieke betrouwbaarheid kan overleggen. De minister van onderwijs heeft tot alle leerlingen van middelbare' scholen de oproep gericht alle leraren en onderwijzers, van wie zij denken, dat zij de nieuwe orde niet aanhangen, aan te brengen Het portret van Stalin zal in alle klaslokalen moeten worden opgehangen. Bjj het ministerie van voorlichting zijn 60 ambtenaren ontslagen. De buitenlandse correspondenten zijn gewaarschuwd, dat in het vervolg tegen degenen, „die onware berichten ver spreiden" .maatregelen kunnen worden genomen. Vier «leden van de Slowaakse natiOr nale raad zijn op grond van de wet of) ide bescherming van de Tsjechoslo- waakse natie in staat van beschuldiging gesteUd. Het actie-comité van het ministerie van buitenlandse zaken heeft de voor zitter van de parlements-commissie voor buitenlandse zaken, Duchacek en Hod- za, zoon van de vroegere eerste-minis- ter, oütslagen. Voorts zijn 36 employé's van het ministerie op wachtgeld, gesteld, 19 zijngepensionneerd en acht zijn over geplaatst naar weinig verantwoordelijke posten. Hierna zal het actie-comité een aanvang maken met de zuivering onder diplomaten in het buitenland. De import van buitenlandse bladen fcah voortaan een monopolie zijn van de „Orbis-firma", eigërldom van de rege ring. Alleen bladen uit de geallieerde landen, waarmee de Slavische staten bedoeld zijn, maken hierop .een uitzon dering en bladen van- technische en wetenschappelijke aard. De Tsjechische en Slowaakse omroep zullen samengevoegd worden tot „een enkele moderne radio-omroep, die dp denkbeelden van de volksdemocratie zal bevorderen". EEN REGERING IN BALLINGSCHAP? Een politieke vluchteling uit Praag heeft te Frankfort verklaard, dat Zorin, Molotofs rechterhand en voormalig Sov jet-gezant in Tsjecho-Slowakije, die op 19 Februari te Praag was aangekomen, „de communisten voor de Putsch heeft klaargemaakt". De vluchtelingver klaarde, dat hij een vooraanstaand lid van een der Tsjecho-Slowaakse oppo sitiepartijen was, doch verzocht zijn naam niet te noemen. Hij zei voorts, dat hij het „definitieve bewys" "had, dat aan Fierlinger, de pro- communistische sociaal-democratische leider, door de communisten het presi dentschap was beloofd, indien Benesj aftrad. Fierlinger zou met de communisten hebben „samengespannen" en Zorin vertrouwelijke inlichtingen hebben ver schaft over de politieke tendenzen in het land" om de communistische greep naar de macht te helpen voorbereiden" Hoewel van mening, dat de vorming van een regering in ballingschap nog slechts in een hypothetisch stadium verkeert, verklaarde de zegsman, dat hy er „absoluut zeker" van was, dat er een of ander verzetscomité in het buitenland zou worden gevormd. Naar - zijn mening zou het binnen druppelen van vluchtelingen binnen kort, wanneer de grens met Tsjecho- Slowakije niet zo zwaar bewaakt zou zijn, toenemen. BIDAULT SPREEKT. De Franse minister van -buitenlandse zaken, Bidault, heeft het debat over de buitenlandse politiek in de Nationale Vergadering geopend met een verkla ring over Tsjecho-Slowakije. Hy zei: „De Fransen moeten zich er van bewust zijn, dat het nu meer dan ooit nodig is, dat er eensgezind heid bestaat tpssen allen, die de vrijheid van het land en het individu boven alles liefhebben". Na deze woorden stonden allen, met Dé heren Van der Meer, Jonckheer en Iransquin, leden van de Curaqaose dele gatie ter Ronde Tafel-conferentie in Den Haag, zijn gistermiddag met een vlieg tuig van" Schiphol naar Curapoa terug gekeerd. op uitzondering van de communisten, en. juichten Bidault toe. De gebeurtenissen in Tsjecho-Slowa kije. aldus Bidault, hebben het inter nationale evenwicht gewijzigd Het pro bleem van handhaving van democratie en vrijheid is nu op de voorgrond ge treden, Het viel niet aan te nemen, dat deze manoeuvres op internationaal ter rein, onbepaald konden voortduren zon der een gevaarlijke situatie te schep pen. Dit wfls geen ultimatum, doch een vermelding van de feiten. Tien jaar geleden, zo ging Bidault voort, duidde de naam Praag als onvei lig signaal het begin van Hitiers offen sieve stap aan. Zekere methoden doen aan het verleden denkeji. Hier was Bi dault door uitroepen van communisti sche zijde niet meer te verstaan. Engeland, Amerika en Frankrijk, al dus de minister .hebben de nadruk ge legd op het opzettelijke karakter van de crisiS, die een totalitaire partij aan de macht heeft gebracht. De hemel van Bohemen is opnieuw verduisterd en een gebeurtenis van niet te- schatten betekenis drijft de spot met alle pogin gen Europa van een gevaarlijke tyran- nie te bevrijden. VERDERE MENINGEN. De Amerikaanse minister van han del, Hamman, heeft voor de subcom missie voor de toewijzingen van het Amerikaanse congres verklaard, dat de Sovjet-Unie „een groter gevaar is dan Hitier was". „Ik "ben vair me ning, dat wij de toestand thans nog meester knnnen blijven en ik ben van mening, dat we de druk van deze agressieve mogendheid kunnen keren, maar als we hair bezit laten nemen van centraal Europa met zijn 270.000.000 inwoners, komen we te genover een situatie te staan, die wij niet de baas kunnen. Het machts evenwicht, dat thans overwegend in ons voordeel is, zal dan in ons nadeel zïjn". Morgan Philips, secretaris der Britse Labour-partij heeft te Manningtree verklaartd, dat samenwerking met de communisten „onmogelijk" is. „Zij zul len elke overeenkomst onteren en iede re bondgenoot verraden, indien zij dit in hun voordeel achten", aldus Philips. „De socialisten kunnen de gevolgtrek kingen van de jongste demonstraties van communistisch dubbelhartig gedrag niet over het hoofd zien, waarbij hun eigen kameraden, de Tsjechische so ciaal-democraten het voornaamste doelwit van de communistische aanval zijn geweest". De zuivering in Duitsland. De leden van de Nazi-organisaties, die sedert het einde van de oorlog in de Britse zone van Duitsland geïnterneerd geweest zijn. zullen op erewoord worden vrijgelaten, tenzij men meent, dat hun vrijlating op gronden van veiligheidsbe lang niet aan te raden zou zijn. Sedert December zijn 3500, „lichte gevallen", vrijgelaten. Thans verblijven nog 6145 nazi's in kampen. Alle vrij te laten per sonen zullen voor het gèrecht moeten verschijnen wanneer hun zaak aan de orde komt.. Maarschalk Sokolofsky. bevelhebber der Sovjet-zone van Duitsland, heeft bepaald, dat de zuiveringscommissie In. de zone haar werk op 10 Maart a.s. zul len beëindigen. Met het oog hierop kunnen voormali ge leden der Nazi-partij, die niet schul dig zijn aan misdaden en door eerbaar werk kunnen boeten voor hun deelne ming aan fascistische organisaties, in alle takken van het openbare leven, han del en industrie worden ingeschakeld om hun verkeerde gedrag goed te maken en de Sovjet-zone te helpen opbouwen. Alleen functies bij de politie, juridische afdelingen en leidende functies bij admi nistratieve* departementen mogen voor lopig niet door deze personen worden bekleed. De berechtipg van oorlogsmisdadigers zal aan Duitse gerechtshoven worden overgedragen. Alle zuiveringsbepalingen die in strijd zijn met de huidige instruc ties. zullen niet meer van kracht zijn. ONZE VERLIEZEN De. regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de afgelo-. pen week de navolgende verliezen zijn gerapporteerd: - Kon. Landmacht: Sold. J. J. Hartman, Amsterdam. Sold. Ie kl. J. Westdijk, Goede reede. Instelling „Collegiaal orgaan" thans spoedig te wacjiten. Naar wü vernemen is thans zeer binnenkort de instelling te verwach ten van het reeds in de regeringsver klaring 'van 23 September j.l. aange kondigde Collegiaal Orgaan in Indo nesië", Een Joods betoog. DE UITBREIDING DER SOVJET-MACHT IN KAART. Bij de hervatting van het debat over Palestina ir> de Veiligheidsraad heeft Mosje Sjertok, hoofd van de politieke afdeling van het Joodse Bureau, een verklaring afgelegd, waarin de volgende punten voorkwamen: 1. Het plan voor de verdeling is het uiterste minimum, dat de Joden kunnen aanvaarden. 2. De Arabische leden van de V. N. trachten het besluit van de al gemene vergadering door agressie en ge weldpleging teniet te doen. 3 De Joden zdïlen nooit genoegen nemen met de status van' minderheid en de drang naar onafhankelijkheid „kan nooit uit hun j hart gepraat worden". 4. Engeland is te j laken, omdat het niet toestaat, „dat de 1 Joodse strijdkrachten wapens ontvan gen". Waarom ontvangen eenheden van de Arabische politie wapens, terwijl het duidelijk is, dat deze tegen de Joden en het verdelingsplan gebruikt zullen wor den? Waarom worden de'Arabische een heden na de aanvallen op Joden in en bij Joodse gebieden hardnekkig ge handhaafd? Een ernstig vraagstuk noemde Sjertok de infiltratie van Ara bieren van buiten af. Tot nu toe zouden reeds zevpn contin genten Arabische strijdkrachten over de Noord- en Oostgrens binnengedrongen zijn. „Het Joodse Bureau is van oordeel, dat een internationale legermacht nodig is". 5. Het Joodse Bureau vraagt de Vei ligheidsraad om aan de leden te ver zoeken wapenzendingen toe te staan aan hen, die bereid zijn het verdelingsplan tot stand te doen komen. 6. De korte lings door Amerika gedane voorstellen hebben de Joden in grote verwarring gebracht. Het Joodse Bureau meent, dat deze voorstellen tot verdere vertraging en complicate zullen leiden, die het gehele plan in* gevaar zullen .brengen. Sjertok verwierp de beschuldiging van Syrië, dat de Joodse staat een spring plank voor imperialistische expansie zou vormen als fantastisch. Nispt (België) verklaarde, dat zijn delegatie het Amerikaanse voorstel zal steunen om een commissie van de Vei ligheidsraad in te stellen, bestaande uit de grote vyL die het vraagstuk verder zou onderzoeken. België kon zich niet verenigen met het gedeelte der resolu tie, volgens hetwelk de Veiligheidsraad van te voren het beginsel van het ver delingsplan zou aanvaarden. België zou nog geen standpunt innemen over de juistheid of verkeerdheid van het plan. Columbia stelde voor, dat het Pale stijnse vraagstuk op een speciale bijeen komst van de algemene vergadering op nieuw behandèld zou worden. Het voor stel werd van de hand gewezen. Faris el Choury (Syrië) verklaarde, dat het Amerikaanse voorstel, volgens hetwelk 'onderhandelingen tussen Joden en Arabieren gevoerd zullen worden en dat nog steeds op de agenda staat, van geen nut zou zijn. Hierna verdaging tot Dinsdag. Een kijkje in Praag tijdens de demonstraties, die daar gehouden werden. Ook de autb van Van Gend en Loos. de Hol land-T^jecho-Slowakye-expdesse, moest^ gedurende deze optocht, netjes wachten. BINNENLAND. Te Wagenlngen zal wederom een Ne derlandse Landbouwweek worden gehou den. en wel van 12 t/m. 16 Juli a.s. Zeepost kan verzonden worden naar Ned. Oost-Indië met het m.s. „Tbblan", dat op 9 .Maart a.s. vertrekt. Naar Cu racao en de overige Overzeese Gebieds delen in de West kan dit geschieden met het s.s „Stuyvesant". dat op 2 Maart en met het m.s. „Hestladat op 9 Maart a.s. vertrekt. land. dat officieus feitelijk reeds onder Sovjet-dwang stond, genoodzaakt ook officieel naar buiten kleur te bekennen door de „vriendelijke" uitnodiging een vriendschaps- en militair verdrag te sluiten. Onwillekeurig rijst de vraag: wie is nu aan de beurt. Oostenrijk schijnt voor lopig nog vrij veilig, gezien de geallieer de bezetting. Maar Italië.En Frank rijk? Meer dan ooit nodig wordt een hech te aaneensluiting vap het Westen, óm het 'dreigend gevaar te keren. Zelfs kan 'men mët bezorgdheid zich afvragen, of 't met de vorming van die eenheid reeds niet rijkelijk laat is De grootste spoed zij echter aanbevolen! Struisvogelpolitiek baat thans niet meer en laat geleerd is beter dan nooit geleerd. De Braziliaanse regering beeft aan dr Plet Kasteel, gouverneur van Curacao, de „Nationale Ordemdo Cruzeiro de Sul" nationale orde van het Zuiderkruis toegekend. Van Utrecht uit ls een aangetekende brief, inhoudende 40 briefjes van f. 1000, verzonden naar Terseka en tot dusver niet op de bestemde plaats aangekomen, zodat het vermoeden voor de hand ligt, dat hij verdwenen is. De P.T.T. -recherche heeft de zaak in onderzoek. De gewone atldiëntle van de com missaris van de-Koningin in de provincie Zuid-Holland zal van 15 Maart a.s. af niet meer des Vrijdags, doch des Woens dags tussen 10 en 12 uur worden ver leend. Te Olst is de 50-Jarige mevrouw Eltink, die een japon met gasoline waste, daarmede te dicht by de kachel gekomen en in brand gevlogen, zy ls aan haar brandwonden overleden. De maritieme conferentie te Genève heeft o&. Nederland aangewezen om zit ting te nemen in de voorgestelde wereld- scheep'sorganlsatle. Ter bevordering van de coördinatie en regulering op het gebied van het ten toonstellingswezen ln de ruimste zin des woords, hierby Inbegrepen streekbeyrzen, doch met uitzondering van tentoonstellin gen op zuiver "kunstgebied, heeft de Minis ter van Economische Zaken ingesteld een centrale commissie yoor het tentoonstel lingswezen. Voorzitter ls de heer C. H. Hagedorn te Gouda, f 'Het m.s. „Zuiderkruis" is gisteravond met ongeveer 1500 militairen naar Indlë vertrokken. Het dagelilks bestuur van het Chr. Nat. Vakverbond heeft besloten, geyolg te geven aan de uitnodiging van het Engels ..Trade Union Congres", tot bywonlng van besprekingen over het plan-Marshall op 810 Maart te Londen. In he raam van het comité van Bel gisch-Nederlands-Luxemburgse samenwer king werd gisteren te Den Haag een sociaal drlelanden congres gehouden. Gisteravond verenigde dit comité de deelnemers aan een maaltijd in de „Beu kenhof" te Oegstgeest. Het ls de politieke recherche te Vlaardingen gelukt het verraad van de Vlaardinger Geuzenbeweging, tot een op lossing te brengen. Deze beweging was een illlgale orgahlsatle, die vooral ln Vlaardin gen veel leden telde. Talrijke personen uit die gemeente werden gearresteerd. 18 leden zyn in Maart 1941 gefusilleerd, o.a. 7 be woners van Vlaardingen. De verrader ls een zekere J. D. O., die zich thans te Vlaardingen ln arrest bevindt. Ir. H. C. Wesseling, directeur der N.V. Kon. My. „De Schelde" te Vlisslngen zal binnenkort als zodanig aftreden in verband met het bereiken van de 65-Jarige leeftyd. De V.g. besloten China 1070 vlieg tuigen te leveren. Het doel is om de bin nenlandse orde te bewaren en bepaalde internationale verplichtingen na te komen. BUITENLAND Van niet-offlclële zyde wordt beves tigd door de Belelsthe premier Spaak de prins-regent by diens bezoek aan de Ver enigde "Staten zal vergezellen. Ggston Boeuve, Roemeens gezant te Bern sinds November 1946. heeft zyn ont- /slag Ingediend. Hil behoort tot de linker vleugel van de Roemeense socialistische party. In Italiaanse kringen te Londen ver zekert men, dat Togliatti, leider van de communistische party van Italië, zich momenteel te Moskou bevindt. De communistische minister van binnenlandse zaken ln Finland en hoofd van de „Stapo", de staatspolitie, heeft alle Finse paspoortbeambten last gegeven meer beperking te betrachten by het uitreiken van ultrelsvergunnlngeh. Aan personen, die „waarschljniyk naar het buitenland wilden met de bedoeling de jeillgheld van het land of de gemeenschap ln gevaar te brengen", mocht niet worden toegestaan Finland te verlaten. Koning Leopold van België en d£ Spaanse troonpretendent don Juan doen mee aan wedstrijden om het golf kampioen schap van Cuba voor amateurs. Ex-konlng Michael van Roemenië en zyn moeder hebben passage genomen op de .Queen Mary", die de volgende week Vrydag uit Cherbourg naar de V. S. ver trekt. Groza. de Roemeense eerste minister, en Anna Pauker. minister van buitenlandse zaken, hebben te Warschau een Pools- Roemeens cultureel verdrag ondertekend. Groza verklaarde, dat hy de bezwaren van Tsjecho-Slowakije. Polen en Joego Slavië tegen de conferentie ln Londen o.ver Duitsland onderschreef. Voorts zeide hy normale betrekkingen met het Westen te wensen. „DE GROTE KLOK" IN DE SCHOLEN. Bij de Nederlandse Jeugdgemeen schap is, ter gelegenheid van het a.s. régeri.vgfejubileumvan H.M. de Konin gin, uitgekomen een nieuwe liederen bundel „De grote klok". De minister van O., K. en W.. dr Jo6. J. Gielen, heeft in verband hiermede een rondschrijven gericht tot de inspec teurs van het L.O. met verzoek de lie derenbundel „De grote klok" by de hoofden der scholen aan te bevelen. WEERBERICHT RUSTIG WEER. De Bilt verwacht tot morgenavond: In de nacht en vroege ochtend plaat- sèlyk nog lichte Vorst en hier en daar nevelig. Morgen overdag vry rustig voor jaarsweer met af en toe bewolking 29 FEBRUARI. Zon op. 7.29 uur; onder: 18.18 uur. Maan op: 0 uur; onder: 9.25 uur (V.M.) Hoogwater te Katwijk t£ 7.04 en 19.23 uur. (1 Maart te 7.45 en 20.05 uur). Laagste temperatuur -2 graden Celsius. f

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1