L Prof. dr. W. J. de Haas 70 jaar DURO VRIJDAG 27 FEBRUARI. Groot geleerde «n hoogstaand man Mnsdag 2 Maart a.s. zal prof. dr. W. J. de Haas, hoogleraar In de natuurkunde en metcreologie aan de Leidse Universiteit en directeur van het vermaarde Kamerlingh- Onnes-laboratorium, zijn 70ste ge boortedag herdenken, welk op zich zelf verheugend feit de betreurens waardige consequentie inhoudt, dat hü aan het einde van de lopende academische cursus zijn ambt zal moeten neerleggen. Prof. dr. W. J. de Haas. Wander Johannes de Haas werd 2 Maart 1878 to Lisse geboren. Hij volgde de lagere school en H.B.S. te Middel burg en deed daarna eindexamen Gym nasium om zich vervolgens te gaan be kwamen voor het notariaat. Al spoedig voelde hij zich evenwel meer aangetrok ken tot de studie der wis- en natuur kunde, welke hjj in Leiden ging be oefenen en waar hij in 1912 de doctor- titel behaalde op een proefschrift ge titeld ,.De Compressibiliteit van water stof by lage temperaturen". Het onder werp van zijn dissertatie wees reeds op zijn geestelijke associatie met zijn leer meester, prof. dr. H. Kamerlingh Onnes, wiens assistent hij van 1905 tot 1911 dan ook was. De twee volgende jaren arbeidde hij als assistent bij prof. H. du Bois te Berlijn om daarna twee jaar als wetenschappelijk medewerker verbon den te blijven aan de Physikalisch Technische Reichsanstalt aldaar. In 1915 en '16 was hij leraar aan het Gym nasium en de H3.S. te Deventer en daarna gedurende twee jaar conserva tor aan Teyler's Museum te Haarlem. In 1917 werd hij benoemd tot hoogleraar te Delft, welk ambt hij in 1922 verwis selde voor een professoraat te Gronin gen, totdat hy wederom twee jaar later naar de Leidse Alma Mater terugkeerde. Op 3 December 1924 aanvaardde hij al hier het hoogleraarsambt met het uit- I spreken van een inaugurele oratie over ..Electrische en andere stroomen". Prof. de Haas legde de talrijke resul taten van zijn hoogst belangrijk weten schappelijk werk neer in een groot aan tal publicaties, waarvan de voornaamste zijn „Moleculaire stroomen van Ampère" gedeeltelijk in samenwerking met prof. dr. A. Einstein). „De magnetische rota tie van het polarisatievlak" (tezamen met prof. dr. Jean Bequerel van Parijs) en „Laagst bereikte temperaturen" (te zamen met prof. dr. E. C. Wiersma en prof. dr. H. A. Kramers). Ter gelegen heid van zijn zilveren doctoraat ver scheen in 1937 van de hand van zijn vriend en vroegere medewerker, thans wijlen prof. dr. E. C. Wiersma in het Nederlandsch Tijdschrift voor Natuur kunde een artikel, waarin de weten schappelijke verdiensten van prof. De Haas uitvoerig werden geschetst, of schoon het geenszins volledigheid pre tendeerde. Aan deze karakteristiek was een bibliografie toegevoegd, welke op dat moment al meer dan 160 publicaties omvatte; de oudere merendeels gepu bliceerd in de „Mededeelingen der Ko ninklijke Akademie van Wetenschap pen", de latere in de „Communications of the Kamerlingh Onnes-laboratory of Leiden". Zijn werk heeft in brede kring, zowel in binnen- als buitenland, erkenning gevonden. Zo verwierf hij in 1917 te zamen met prof. Einstein de door de Weense Academie ingestelde Baum- gartnerprijs. In Februari 1934, kort na dat hü er in was geslaagd een nieuw koude-record te fixeren op een tempe ratuur, welke slechts zéér weinig boven het absolute nulpunt was gelegen, werd prof. De Haas benoemd tot ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Even later kende de Royal Society te Londen hem de gouden Rumford-me- daille toe, een zeer hoge onderscheiding, welke tevoren alleen werd uitgereikt aan prof. dr. P. Zeeman en de Leidse hoogleraar Kamerlingh Onnes en H. A. Lorentz, welke laatste de schoonvader van prof. De Haas was. In Maart 1937 benoemde de president van de Franse Republiek hem tot Officier in het Le gioen van Eer, waarna in het volgende jaar nog zijn benoeming volgde tot honorair lid van de Société frangaise de Physique en tot corresponderend lid van de Franse Academie van Weten schappen. Naast het koude-record, waarvan het K O.-laboratorium reeds vele jaren de houder is en dat slechts één-tweehon- derdenvüftigste graad Kelvin van het absolute nulpunt verwijderd ligt. heeft deze instelling nog een tweede record op haar naam staan. In Juli 1946 slaagde prof. De Haas er nameiyk, in samenwerking met zyn conservator, ir. J. B. Westerdyk. in om magnetische velden van totdusverre ongekende sterk te te construeren, die in de onmiddel lijke omgeving lagen van 1.000.000 Gauss, een resultaat, waarvan de bete kenis voor de wetenschap ook op dit ogenblik nog niet kan worden overzien. PROF. DE HAAS ALS MENS. Wat betreft prof. De Haas als mens, menen wy niet beter te kunnen doen dan te citeren hetgeen tien jaar gele den prof. dr. E. C. Wiersma ter gele genheid van de zestigste -verjaardag van prof. De Haas in ons Blad schreef: ,.Nog boven zyn kwaliteiten als ge leerde staan dip als mens. Nooit laat zyn kostelyke zin voor humor hem in de steek en daardoor weet hij steeds weer de talloze moeilijk heden, die hij nu eenmaal als Directeur van een dergeiyk groot instituut onder vindt, het hoofd te bieden. Hy vergeet nooit, dat er in het leven naast de we tenschap voor de mens waarden bestaan van zeker niet minder belang. Door zyn diepe menseiykheid en zyn groot be grip voor de moeilijkheden van anderen is hij dan ook voor zyn leerlingen niet alleen de leraar, maar de vriend en hulp. De uitstekende verstandhouding onder hen is dan ook in de eerste plaats aan hem te danken". Bij het bereiken van de 70-jarige leef- tyd, waarover helaas onvermydelijk de schaduw valt van het naderend af scheid van de Leidse Universiteit, tot welker roem prof De Haas in belang- rüke mate heeft bygedragen, bieden wij deze vitale geleerde en mens onze wel gemeende gelukwensen aan. Moge hy nog vele jaren getuige zijn van de bloei der instelling, welke tijdens zyn directoraat haar tegenwoordige naam kreeg en waarvan hy de voor tref felyke internationale reputatie op zo eminente wüze heeft hooggehouden. WEDSTRIJDEN LEIDSE VOETBALBOND UITGESTELD. Omtrent K.N.V.B.-wedstryden nog niets bekend. Alle door de Leidse Voetbalbond uit geschreven wedstrijden voor Zaterdag en Zondag as. ztfn uitgesteld. By het ter perse gaan van dit num mer was er over het eventueel niet doorgaan van KNVB-wedstryden, het hookey- en korfbalprogramma, nog niets bekend. ATHLETIIIEK. NEDERLANDSE STUDENTEN KAMPIOENSCHAPPEN DIT JAAR IN LEIDEN. Naar wy vernemen zullen de Ne derlandse studenten-athletlek-kam- pioenscliappen dit Jaar - op 12 Juni - In onze stad verwerkt worden. J eugdselectie wedstri j d te Utrecht. SPELPEIL BLEEF BENEDEN VERWACHTING. De omstandigheden waaronder de se lectiewedstrijd tussen twee K.N.V.B.- Jeugdploegen ln het Utrechts stadion werd gespeeld, waren niet bepaald gun stig Het veld was niet hard. doch de onderlaag daarentegen wel, waardoor de bal levendig was en van de spelers veel technische aardigheid werd gevraagd. Als geheel bleef het spelpeil beneden de ver wachtingen. vooral dat van de A-ploe«, waarin het grootste aantal eerste klasse spelers was opgesteld, o.w. Mlchels (AJax) Wolsers (AJax) en Clavan (ADO). Het beste spel werd ln de eerste helft te zien gegeven, ln het bijzonder door de B-plceg van welke het frisse open spel, met Colt hof (H.V.V.). Van Vliet (H.M.S.) en Dei Grooth (GVAV) als uitblinkers, gunstig afstak bil het trage spel van de A-voor hoede. De Grooth opende de score en het was Colthof. die voor de B-ploeg na goed doorzetten de stand op 0.2 braoht. In de tweede helft doelpuntte Modde- Jongen (Enschedé) op fraaie wijze voor de A-ploeg terwlll daarna Mlchels op vry fortuinlijke wijze de gelijkmaker kon scoren. Colthof wist toen na Individueel 6pel. door van de rechtsbuitenplaats ge heel naar links af te zwenken, de stand op 23 voor de B-ploeg te brengen, waarmee het einde kwa. PHILIDOR SPEELDE IN DEN HAAG TEGEN RES. S.C. Teneinde zich voor te bdreiden op de promotiewedstrijden naar de Hoofdklasse K.N.S.B.. die Philidor naar alle waar- sohilnlijkheld zal krijgen te spelen werd gisteravond een oefenwedstryd gespeeld tegen een Hoofdklasseclub ln Den Haag, de Residentie Schaakclub. Hoewel Phili dor zich kranig weerde en zes Dartllen onbeslist bleven. gaven de andere vier partijen de doorslag ten gunste van Residentie S C Resultaat 73 voor de Hagenaars. Ook de tweede tientallen speelden tegen elkaar, en hier slaagde Philidor er zowaar ln met 64 te win nen! Telt men deze belde uitslagen bij elkaar, dan ls het totaal resultaat (119 voor R.S.C.) nog niet zo'n slechte uit slag BEURSOVERZICHT AMSTERDAM, 27 Febr. Een makke stemming heerste over de effectenmarkt. Waar de koersen zich nog iets konden verheffen, viel dit toe te schrü'ven aan dekkingsaankopen. Over het algemeen waren de koersen aan lichte fluctuaties onderhevig. Na een zwakkere opening volgde enig her stel, dat echter niet algemeen behou den bleef. Oude Olie-aandelen verbe terde uiteindeiyk een 6-tal punten tot 358 en de nieuwe tot 345%. Philips her stelde zich van 379 bij opening tot 386. Heemaf-Hengelo, noteerden 186. De be langstelling voor Zwitsal is geluwd. Ook in Walvischvaarten gaat het veel kal mer toe. Hoogovens blyven gunstig. In dische fondsen wisten te verbeteren tot boven het vorig peil. Tabaksfondsen bleven goed op prys. De Scheepvaart markt was aan de vaste kant. o.a. voor Holl.-Amerika Lün. Banken waren pryshoudend. Op de beleggingsmarkt viel enige vraag te constateren, naar goedkopere soorten1. Europa één in een verenigde wereld. LEZING VAN DE HEER P. VAN STAM Ingeleid door de heer Riedel, voor zitter van de Ned. Volksbeweging afd. Leiden, hield de heer P. v. Stam, voor zitter der N.V.B. en voorzitter der Europese Federatieve Beweging een le zing over het „Federalisme". Deze avond was georganiseerd door de N.V.B. in samenwerking met de Democratisch So cialistische Jongeren Vereniging „Nieu we Koers" en de Jongeren Organisatie der K.VP. „De Mens van morgen zal een persoonlykheid moeten zyn, de maatschappij van morgen een federa listische!" Met deze kernachtige zin begon spr. zyn lezing en hy vervolgde met de aanwezigen te zeggen, dat de Ver. Sta ten van Amerika de oudste federatie vormen en Zwitserland tevens een voor beeld van een federatieve staat is. Door dat ln West-Europa een vacuum is ont staan, bestaat de neiging by beide machtige federatieve mogendheden Amerika en Rusland, dit op te willen vullen. Europa, de bakermat der cul tuur, wordt van 2 züden bedreigd. Ter- wyi in Amerika het individualisme op geld doet, is dit het geval met het collectivisme in Rusland. Beide ideolo gieën zyn voor ons onaanvaardbaar. Wanneer West-Europa zou federeren, dan zou dat betekenen, dat de levens standaard zeer veel beter zou worden. Het federalistisch Europa zou dan 200.000.000 inwoners hebben; de Ver. Staten hebben er 130 en de Sovjet-Unie 190 millioen. Wij zouden dan „self-sup porting" worden, behalve op voedsel- gebled. Men, dat zyn alle Europeanen moet op zeer korte termijn tot het besef komen, dat het federalisme de enige oplossing is, als we niet ten onder willen gaan, riep spr. uit. We moeten een Europese eenheid wor den!! Een federalistisch Europa moet men beschouwen als de brug tussen Rusland en Amerika en hieruit vloeit voort, dat de federalisten principieel afwijzend staan tegenover blokvorming. Federa lisme, aldus spr. is een woord met een groeiend begrip, maar met bepaalde vaste ondergronden. Wat zou het fede ralisme baten, als niet gelijktydig deze vorm beleefd kon worden door de nieu we mens. die een persoonlijkheid moet zijn. Deze mens moet personalistisch zyn. In het personalisme, dat de stuw kracht van het federalisme is, wordt het belang van het ik, de persoon stel lig niet ontkend, maar wordt deze per soon tevens gezien als deel van de ge meenschap, het wij. Het personalisme is wars van elke to- talitairiteit. De omschryving van het begrip personalistisch socialisme is: „De eerbied voor en de verantwoorde lijkheid van de mens. die slechts in dienst van een hechte, rechtvaardige en bezielde gemeenschap tot ontplooiing komt". Na nog te hebben gewezen op het feit dat het Federalisme geen minder heden kent, sprak de heer v. Stam ten slotte nog over het congres, dat de Europ. Federalisten hopen te houden in Mei in Den Haag en waar belangryke politieke figuren als Spaak, Blum en Churchill aanwezig zullen zyn. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het candidaatsexamen Rechtsgeleerdheid: de heren P. J. Swens te Haarlem, S. H. van Gyn te Leiden, C. H. Govaerts te Wassenaar. UIT DE RINGEN GEVALLEN. Gistermiddag is het lljarig meisje Marg. S. uit Noordwijk in de gymnas tiekzaal van de R.K. Meisjesschool aan de Haarlemmerstraat uit de ringen ge vallen, tengevolge waarvan zy rechter pols en rechterbeen brak. Door de EHD werd het meisje naar het Acad. Zieken huis overgebracht. Ingezonden Mededeling MIJNHARDT Bij Ruwe Handen, Ruwe Huid, Ruwe Lippen. 30 Ct. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 27 Febr. Ter veemarkt aange voerd: 4 fokstieren, 82 kalf- en melk koeien f. 400850, tam. vlug: 99 vare- koelen, f.300550, tam. vlug; 17 pinken; 179 nuchtere kalveren; 120 vette schapen; 120 vette schapen; 145 weldeschapen f- 60 90, mat; 5 lammeren; 74 mestvarkens, f. 60—90; 119 biggen f. 2560, tam; 9 •aarden, tam; 21 nokken en gelten, 25 0, mat; 40 vette koelen. Gala-avond Boekenweek. VOOR LEIDEN EERSTE EXPERIMENT. De Boekenweek is qen jaarlijks terug kerend evenefnent geworden. Maar ieder jaar wordt er meer aandacht aan be steed en zo hebben de erkende boekver kopers dit jaar voor de Sleutelstad de mped gehad als experiment een gala- avond te brengen in de Schouwburg, ge titeld ,,'n Avond op de Bibholyrrapus". Over het succes mogen de organisa toren tevreden zyn. De Schouwburg was prachtig bezet (alleen de bovengalerij was leeg), onze burgemeester, jhr. mr. F. H. van Kinschot, sprak een warm gesteld openingswoord, ingeleid door de heer Van Roy en, en de voorzitter, die de ver gadering der Goden leidde, dë heer Jaap Buys Jr. uit Rotterdam wist vol geest leiding te geven en telkens de conclusie te trekken. De vier Goden, die door het publiek gestelde vragen beantwoordden, waren: S. Carmiggelt, Amsterdam, als auteur; Jan ten Have. Amsterdam, als uitgever; mej. Tine van Buul, Rotterdam, (een travesti!) als boekverkoopster; dr. C. Spoelder. rector v. h. Gymnasium, Haar lem, als lezer. Zij kweten zich naar behoren van hun taak. Eensgezind waren zy slechts zel den. Wanneer de Goden het derhalve al niet eens zijn, dan kan men begrijpen, dat de gewone stervelingen onder elkaar harrewarren. Onder de vragen waren o.m.: Wat is een goed boek? Waarom wordt hier te lande de voorkeur gegeven aan een boek in band? Kan door samenwerking van auteur, uitgever en boekverkoper de cultuur worden bevorderd? Een ondeugende vraag was, of het pu bliek de kosten van deze boekenweek niet betaalde. Hierop werd unaniem neen ge antwoord en het antwoord werd afdoen de toegelicht! Het was interessant, hoewel niet ge heel bevredigend. Jammer, dat vooral voor de pauze wat te zwak gesproken werd. Het eerste pogen der Leidse boekver kopers kan echter geslaagd heten en is voor verdere uitbreiding vatbaar! Nodig is het zeker, want een „Gallup- onderzoek" wees immers uit, dat 63 pet., van onze bevolking „boeken-heidenen" zyn! Of deze echter op zo'n avond als gis- HJIIIIIIIIIIIjllllllllllllllllllllllllllll!!!! I Molen- en meientochten in gevaar. 1 DE MEREN ZIJN NOG ONBETROUWBAAR. E De voor dit weekeinde voorgeno- §j men Molen- en Merentochten van de Zuid-Hollandse IJs Bond ko- men door de algemeen achteruit- gaande toestand van het ys in ge- EE vaar Op verschillende plaatsen zijn nieuwe vaargeulen gebroken terwyl voorts het weer allerminst mede- werkt. De tochten zyn vooralsnog niet afgelast, doch een definitieve route is b.v. in verband met deze moeilykheden nog niet vastgesteld. Alle meren en plassen zü'n nog ge- heel onbetrouwbaar! De ANWB meldt voorts dat in de omgeving van Amsterdam nog in het geheel geen tochten mogelyk zijn, aangezien zelfs de kleinere sloten niet geheel betrouwbaar zyn. Zojuist vernemen wy nog dat de j| Molentocht op Zaterdag naar alle waarschynlijkheid wèl doorgang vindt, omdat deze geheel buiten de jE meren om wordt geleid. 5i iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiriiiiiiii'iiiiüiiüiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiirH R.K. Middenstandsbond. adviseuse, een toelichting gaf over „Goe de huisverlichting" Een groot aantal dames, leden van de Ned. Ver. v. Huls vrouwen, de R. Kath. en de Chr. Vrou wenbond, de Hulsh. Voorlichtingsdienst en de vrouwengroep van de P. v. d. A. had aan deze uitnodiging gehoor gege ven en volgde met grote belangstelling deze interessante caiaserle. Vooraf heette dr. ir. P. Fehmers, adj.-directeur van de Sted. Lichtfabrieken, allen hartelyk wel kom om er daarna op te wyzen, dat een goede verlichting een voorname factor vormt tot de verhoging van de gezellig heid in de woning. Daarnaast draagt zy by tot een bevordering van de werklust en is zy ook van belang voor het ge zichtsvermogen. Mej. Koekoek zette allereerst uiteen, dat er in fabrieken, kantoren en werk plaatsen niet voor niets naar wordt ge streefd om een juiste verlichting aan te brengen. In meer dan één opzicht Is reeds komen vast to staan, dat dit de arbeidsprestatie in niet onbelangrijxe mate verhoogt. In verband hiermede be pleitte spreekster ook een doelmatige toepassing van electrlciteit in de wo ning. Licht vergemakkelykt het werk, gaat de vermoeidheid tegen, bevordert de hygiëne en de veiligheid en schept bovendien een aangename sfeer in het huis. Uitvoerig besprak mej. Koekoek hierna de toepassing van verschillende verlichtings-ornamenten, de verlich tingssterkte en de Juiste lichtval, waarna zy nog wees op het gebruik van gloei lampen en gasontladingslampen, welke laatste een langere levensduur hebben (de verhouding staat van 1 tot 2%). Ook zyn deze lampen vier maal zo zuinig in het gebruik. Het nadeel ls echter, dat ze niet zyn te gebruiken zonder transformator. In het tweede gedeelte van haar lezing stond mej. Koekoek nog stil bij de z.g.n byverlichting (schemer lampjes) en de verlichting van keuken en slaapkamer. Tydens deze bijeenkomst heeft de presidente van de N.V.E.V.. mevr. A. J. t - OtteArnoldi, nog Iets verteld over het teren worden bereikt, is al zeer twijfel- werk van deze in 1932 opgerichte ver achtig. Feitelijk was het een avond eniging, welke' een nauwe samenwerking Iskar Aribo in Tschaïkowsky FITELBERG EERDE MENDELSSOHN. Fitelberg. wiens voortreffelyke capa citeiten wy reeds herhaaldelyk schets ten, toonde wederom zijn groot en be heerst kunnen in de Schotse (3e) sym- phonie van Mendelssohn, zeker de geluk kigste van diens vyf symphonieën. In Mendelssohn's kunst gaat het gees telijk nergens diep toe. maar zy char meert steeds door fynzinnigheid, schoon heid van vorm en edele uitdrukkings kracht. Er is by hem geen sprake van stryd of problematiek, alles verloopt even gemakkelyk en glad, maar hy is te vens de grote kenner en kunner van het muzikale handwerk. Men geniet ongestoord van zyn ro mantische en sympathieke natuurschil deringen. want hij bezit daartoe het zul- ver-intuïtieve aanvoelingsvermogen. Fitelberg wierp op dit werk een aller schoonst licht en wist. ondanks het ont breken van tragische of grandiose hoog tepunten. toch een zekere spanning te verwekken, zodat de symphonle, hoewel voor een groot deel reeds „historie", toch onverflauwd wist te boeien. Mede door de welluidende klankgeving en de zeld zaam accurate inzaÉten van het spe ciaal in het Scherzo doorzichtig «spelende orkest. Dit stelt in Fitelberg's begrip volle opvatting e'en onbeperkt vertrou wen en het resultaat is daarmee in over eenstemming De spontaneïteit, waar mee het gehoor zyn enthousiasme voor deze vlekkeloze weergave betoonde, was volkomen begrüpelyk. - Wij hoorden onze stadgenoot de pia nist Iskar Aribo reeds eerder niet lang geleden met het Rott PhUh. Or kest in Tschaikowsky's Concert In b kl. t. en ook thans was hij in zyn ele ment. Want hij kon er zün virtuoos kun nen in uitleven. Aribo overwon de schier onoverkomenlyke technische moeilyk heden met gemak en sleepte met zyn élan ook het orkest mee. Het werk zelf staat niet overal op ge- lyke hoogte: naast sublieme momenten, byv. het innige Andantino, zijn er ook bedenkelyke inzinkingen, uitsluitend in gesteld op uiterlijk effect, byv. het laat ste deel. Maar Aribo deed ons de zwak heid daarvan grotendeels vergeten. Hij handhaafde zich uitstekend tegen over het orkest, dat de teugels.wel eens „vry en onvervaard" liet vieren. Ook hier was het -Fitelberg. die het geheel, zonder ophef, in de hand hield Men gaf uiting aan de waardering voor Aribo's inspannende prestaties doormid del van een opgetogen applaus. Als inzet. Berlioz' ouverture .Benve- nuto Cellini", waarin deze geniale ken ner der instrumentatiekunst in dit op zicht zyn troeven hoog uitspeelt. De in spiratie ïykt echter niet zo levendig en origineel als in verschillende zijner an dere werken Fitelberg liet ook daarin met opval lend gebaar zyn hoge autoriteit gelden en frappeerde door zün gevoel voor kleurschoonheid. Een concert dus, dat èn door charme en door momenten van vervoering, veler dank oogstte. H. NED. VROUWEN ELECTRICITEITS- VERENIGING. Mej. G. Koekoek over „Goede huisverlichting". In samenwerking met de Sted, Fabrie ken van Gas en Electriciteit had de Ned. Vrouwen Electriciteitsvereniging te Arn hem gistermiddag in de foyer der Stads- gehoorzaal een demonstratie georgani- i principiële stands- en vakorganisatie, seerd, waarbü mej. G. Koekoek, licht- Zorgen wij hiervoor niet dan spelen wü oef n«»r rzr,o_ ^et staatssocialisme in de hand. Scherp veroordeelde spr. de lauwheid van het merendeel der Kath, Midden standers, dat nog onverschillig langs de weg staat, waardoor nog maar 30% lid is van de Kath. Middenstands bond Vele Kath. middenstanders kü- ken niet verder dan hun toonbank lang is en hebben geen gevoel voor de cultu rele verheffing van onze stand. Laten wy toch niet vergeten, dat wij vooral uit onze sociale tevens principiële orga nisaties zulk een geweldige kracht put ten. In het verleden is dit bewezen en ook de toekomst zal het openbaren. Uitvoerig somde de heer Bakker ver volgens de vele wegen op, welke de Kath. Middenstand is gegaan om te komen tot de op- en uitbouw van een principiële standsorganisatie en waar door een dam is opgeworpen tegen het a-sociale kapitalisme en het godloze communisme. Met nadruk wekte spr. op een doelbewust lid te zyn. Hierna wees spr. er op, dat de Kath. Middenstandsbeweging een doeltreffen de wet op de publiekrechtelijke bedrijfs organisatie met autonome bedrijfschap pen wenst. Daarnaast pleit zy er voor, dat de zelfstandigen worden ingescha keld by de kindertoeslagregeling. Ook tegen de excessen van een steeds ver der gaande bureaucratie, met de daar aan gepaard gaande papierlawine, stelt de middenstand zich te weer, terwyl ook de wet op de vestigingseisen, waar aan vele fouten kleven, dient te worden herzien. Tot ondersteuning van al deze wen sen bepleitte spr. ten slotte een sterke plaatselijke activiteit. Ons werk, aldus eindigde de heer Bakker, is aposto- laatswerk en daaraan zullen allen moe ten deelnemen. Leven ls altyd strijden! Tot slot van de avond volgde een ge animeerde gedachten wisseling. Verzet in Tsjecho-Slowakije?, Het nieuwe bestuur van de Tsjecho- Slowaakse sociaal-democratische party heeft heden besloten er by de leden op aan te dringen géén zitting te nemen in de gezamenlijke actie-comité's, welke na het aftreden van de twaalf niet-communistische ministers en de vorming van een nieuwe regering zün opgericht, Inplaats daarvan zal de le den van de party gevraagd worden eigen actie-comité's in te stellen. De parlementsfractle van de sociaal democratische party heeft een brief ge zonden aan president BenesJ, waarin be loofd wordt: „Wü zullen alle democra tische en socialistische groepen van ons volk te zamen brengen voor de zaak van de toekomst van onze republiek." Daar aan ls toegevoegd: „wy geloven, dat wy te zamen met u een betere tyd tegemoet gaan". De Tsjecho-Slowaakse minister van binnenlandse zaken heeft alle afdelingen van de verdedigingsfederatie, welke mili taire na-opleiding gaf, bevolen hun wa pens in te leveren. J. BAKKER WIJST OP HET GEVAAR DAT DE MIDDENSTAND BEDREIGT In de gisteravond door de afd. Leiden van de Kath. Middenstands bond in „In den Vsrgulden Turk" gehouden en druk bezochte verga dering, heeft de directeur van het bondsbureau van de K.M.B., de heer J. Bakker uit Den Haag. gewezen op de gevaren, welke de midden stand op het ogenblik omringen, in aansluiting waarop hy een krach tig pleidooi hield voor een goed functionerende principiële vak- en standsorganisatie. De voorzitter, de heer F. C. de Hos- son, sprak een kort inleidend woord, waarin hij er op wees, dat de Kath." Middenstandsbond momenteel een krachtige ledenwerfactie heeft ingezet onder liet motto: „Iedere Katholieke Leidse middenstander lid van onze bond". Vervolgens wees spr. op de tra giek van de gebeurtenissen in Tsjecho- Slowakye, waar de communisten thans de leiding in handen hebben, waaraan hy de ernstige opwekking verbond zich principieel te organiseren. Hierna wras het woord aan de heer J. Bakker ,die sprak over „Middenstan ders, er dreigt gevaar!" Spr., die waarschuwde tegen de ver vlakking in beginsel en het luisteren naar schijnschone leuzen, zette uiteen, dat de Kath. Middenstandsbew-eging weer staat jong en krachtig, zich koe pelend over een vry volk in een vry land. In onverflauwbare activiteit staat de bond op de bres voor de midden stand. Hoewel spr. ervan overtuigd is, dat er offers moeten wonden gebracht, oor deelde hij het onjuist, dat deze offers voor een groot deel gebracht moeten worden door een bepaald deel van ons volk, t.w de middenstand die een vijfde deel van ons volk uitmaakt. Daarvoor is nodig een sterk fundament van eigen De uit Tjecho-Slowaküe gezette Sude- ten-Duitsers hopen een anti-communis tische „verzetsbeweging" tegen het nieuwe regime in Tsjecho-Slowaküe op te zetten, geleid uit hun hoofdkwartier in Beieren, aldus heeft een vooraan staand functionaris van de organisatie der Sudetenduitsers verklaard. Hy voeg de er aan toe. dat het nog te vroeg was om te kunnen zeggen, welke vorm het ..verzet" zou aannemen, doch zelde dat men hoopte, „te strüden tegen de mach ten, die de contróle aan zich getrokken hebben." De Slowpaakse vryheidsparty, welke de katholieken omvat, heeft zich nog niet eens verklaard met de vorming van de nieuwe Slowaakse raad na het aftreden van de oude raad. Volgens een officiële mededeling zou de politie bewyzen gevonden hebbn, dat voorbereidingen getroffen waren voor het verspreiden van pamfletten, waarin tot openlyk verzet tegen het nieuwe re giem zou worden opgeroepen. Verantwoordeiyk daarvoor zou zün do secretaris-generaal van de party, Hodza, die ook lid van het parlement ls. Vol gens de verklaring van de politie zal men opheffing van Hodza's parlementa- rle onschendbaarheid verzoeken. De po litie zou voorts een ïyst bezitten met namen van vooraanstaande partyleden, die bü de zaak betrokken zouden zün. Het blad van de Tsjecho-Slowaakse socialisten, de „Svobodne Slovo", welks redacteuren door de unie van journalis ten geroyeerd zün, ls heden weer ver schenen als het orgaan van het actie comité. Pact FinlandSovjet-unie Te Helsinki is medegedeeld, dat do Sovjet-unie aan Finland verzocht heeft, met haar een verdrag van wederzydse militaire büstand te sluiten. Het Sovjetrusslsohe verzoek was ver vat in een nota, gisteren aan de Finse regering overhandigd, waarin de Sov jet-regering er by de Finse op aan dringt „zo snel mogelyk alle nodige maatregelen te nemen" voor het slui ten van een dergelük verdrag. Erkenning West-Iava-conf eren tie als volksvertegenwoordiging. voor boeken-fynproevers! Ook voor opvoeding van deze „heide nen" zal nog wat gevonden moeten wor den! Nu komt nog de opstellen-wedstrijd! VOOR DE LEIDSE BLEEKNEUSJES. Zy hebben uw steun nodig! In de ledenvergadering van het Cen traal Genootschap voor Kinderherstel- lings- en Vavantiekolonies werd het jaarverslag over 1946 en '47 uitgebracht, waaraan het volgende is ontleend: Het jaar 1946 mag niet als een nor maal werkjaar beschouwd worden De wederopbouw der afdeling werd ter hand genomen; aan de leden werd ver zocht, hun bydrage weer te storten voor het „Zwakke Leidse Kind". Er werd nog kans gezien 28 kinderen (831 verpleegdagen) uit te zenden. In 1947 werden 32 kinderen uitgezon den (1422 vernleegdagen). In opdracht van het hoofdbestuur verzorgde de af deling 18 December een uitzending van 12 kinderen naar het Bio-Vacantie- Oord, een uitzending die geheel door deze stichting betaald wordt. Niet onvermeld mag blyven dat de afdeling een niet onbelangryke gift ontving van de Leidse Verzorgingsraad in liquidatie. Er is echter veel geld no dig om de Leidse Bleekneusjes weer op krachten te doen komen. Moge dit jaarverslag U een kleine indruk hebben gegeven in het zegenrijke werk voor de jeugd en U'doen beslui ten ook Uw steentje bij te dragen, op dat er in 1948 méér kinderen aan een goede gezondheid geholpen kunnen wor- I den dan ln 1947. eniging, welke een nauwe samenwerking onderhoudt met de Ver. van Directeu ren van Electriciteitsbedryven in Neder land. De vereniging, welke ook een maandblad uitgeeft, telt in het land vele afdelingen en heeft reeds ruim 4000 leden. Spr. besloot met een krachtige op rekking om als lid der vereniging toe te treden. VERENIGING VAN PENSION- EN KAMERVERHUURDERS. Bovengenoemde vereniging hield een druk bezcohte ledenvergadering in de Harmonie. Bij de opening memoreerde de voorz. de activiteit en resultaten der vereni ging gedurende het eerste jaar van haar bestaan. De Kascommissie bracht hulde aan het beleid van de penningmeester en de secretaris van het Centr. Bur. Witte Singel 80. De penningmeester gaf hier na verslag van de door hem bezochte vergadering van de BedrijfsHoreca. waarin besloten is -Horeca in verschil lende vakgroepen te verdelen. Wegens drukke zaken heeft de heer Wesseling als penningmeester bedankt; de heer D. Heerius werd met grote meerderheid ajls opvolger gekozen. De voorzitter dankte de heer Wesse ling voor het vele wat hy voor de ver eniging gedaan heeft. Na de pauze werd de nieuwe ge meen- telyke verordening regelende de huis vesting bsproken. Voor de autotocht in de a,s. zomer bleek na het succes van het vorige jaar veel belangstelling te bestaan. Hierna volgde rondvraag en sluiting. Vrachtauto te water gereden TWEE INZITTENDEN GERED. Een auto-ongeluk, dat nog betrekke lijk goed ls afgelopen, vond gistermid dag plaats op de Trekvaartbmg, welke de verbinding vormt tussen de Ryns- burgersingel en de Maresingel. Een met cokes geladen vierwielige vrachtauto van de brandstoffenhandelaar P.' V. uit Katwük a. d. Rün, met de eigenaar als bestuurder en naast hem de 19-jarige W. N., eveneens uit Katwijk a. d. Rijn, werd gesleept door een andere auto. Toen het sleeiptouw by het overrüden van de Trekvaartbrug plotseling strak kwam te staan, raakte de bestuurder van de tweede auto de macht over het stuur kwyt, waardoor de wagen door de leuning van de brug reed en in het water van de Rynsburgersingel terecht kwam. De brandstoffenhandelaar V. kwam met het hoofd boven het water uit, doch bleef met een voet aohter het stuur beklemd zitten. De 31-jarige H. de H wonende aan de Maresingel en de 28-jarige Th. J. v. d. H., wonende in de Mussenibroekstraat, die het onge luk zagen gebeuren, sprongen onmid dellijk te water en wisten V. spoedig te bevrü'den en naar de wal te brengen. De mede-inzitt®ide N. had zich inmid dels uit de cabine weten te be vry den en is door omstanders met 'n reddings baak op de wal getrokken. Nadat beide slachtoffers in de buurt van droge kle ren waren voorzien, werden zü door de E.H.D naar het Academisch Zieken huis vervoerd, doch beiden konden zich in de loop van de avond weer naar huis begeven. De vrachtauto 's later ln de avond door een takelwagen van de firma Van Ulden op het droge gebracht. Van de brug werd vier meter leuning vernield. DR. VAN MOOK A.S. WEEK IN BANDOENG. By besluit van de Lt.-G.-Generaal is de derde Wcst-Java-confcrentie thans erkend als voorlopige volksvertegen woordiging van de Negara DJawa Barat. Het besluit werd hedenmorgen door de vertegenwoordiger van dr. Van Mook, prof. mr. K. Enthoven, aan de voorzit ter van de Commissie van voorbereiding Raden Djoearsa, overhandigd en door laatstgenoemde staande de vergadering in het Nederlands en Indonesisch voor gelezen. Dr. Van Mook heeft doen weten, dat hy nader contact met de conferentie zal opnemen en wordt ln de loop van de volgende week te Bandoeng ver wacht. H M. DE KONINGIN ZAL „HET KIND VAN STAAT" BIJWONEN. H.M de Koningin hoopt de voorstel ling bij te wonen van „Het Kind van Staat" in het kader van de boekenweek in de Rotterdamse Schouwburg op Dinsdag a.s. Installatie voorlopige Raad voor de Kunst. MINISTER GIELEN GEEFT RICHTLIJNEN. Hedenmorgen heeft de Minister van O., K. en W. dr Jos. J. Gielen in de Laircssezaal aan het Binnenhof te 's-Gravenhage de voorlopige Raad voor de Kunst geïnstalleerd. De voorlopige raad zal zich niet alleen te richten hebben op het na tionale kunstleven als zodanig, maar ook het optreden van ons land in bet internationale culturele leven zal do volle aandacht vragen. HERDENKING SLAG OP DE JAVAZEE. Namens de Kon. Ver. „Onze Vloot" en het Nationaal Jongerenverbond werden op de herdenkingsdag van de slag op de Javazee kransen gelegd aan de voet van het monument „Voor hen die vie len". De voorzitter van het N.J.V., de heer A. Th. C. Schiebergen uit Arrthem herinnerde aan de historische gebeur tenis van 6 jaar geleden, toen honder den levens ln de Javazee verloren gin gen. De deputatie wilde de kransleg- ging verrichten om de eerbied voor de offervaardigheid der marinemannen ln hun stryd tegen de overmachtige vüand tot uiting te brengen. NIEUWE LEDEN EN ADVISEURS DELEGATIE VAN HET KONINKRIJK Bij besluit van de Lt. G.-G. zün tot nieuwe leden van de delegatie van het Koninkryk benoemd: de leden van de i voorlopige Federale Raad dr. J. E. Ka- ramoy, mr. Wisaksono- en ir. A. M. Semawi. Aan de delegatie zün als advi seurs toegevoegd: mr. A. van Maanen, advocaat-generaal, B. S. van Deinse, directeur voor de Scheepvaart, prof. mr. K. L. J Enthoven, buitengewoon ad viseur in alg. dienst by het kabinet van de Lt. G.-G. ,mr. J. W. van Hoogstra ten, hoofd van de afd. personele zaken van het Dep. van Sociale Zaken, La- boyric, gezantschapssecretaris, L. M. R. de Bruyn. onderdirecteur van de alg. politie van het Dep. van Binnenlands Bestuur en mr. P. A. Ursone, hoofd ambtenaar ter beschikking van de Di* recteur van Econ. Zaken.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 3