SCHUDTÜW LEVER WAKKER VAN NELLE Begroting van Financiën in Eerste Kamer aangenomen Officiële publicaties Van Hassel, de Belgische geweldenaar in goede vorm Radio-programma VRIJDAG 27 FEBRUARI. De strijd op Malakka. GENERAAL PERCIVAL HULDIGT DE NEDERLANDERS. Luit.-Generaal A. E. Percival, die bevelvoerend officier op Malakka was toen de Japanners aanvielen, heeft een rapport over de strijd opgesteld, <lat thans door het Britse ministerie van oorlog is gepubliceerd. Over het Nederlandse aandeel in de tussen 8 Dec. 1941 en 15 Febr, '42 op Malakka uitgevoerde operaties zegt Luit.-Generaal Percival o.a.: „De Nederlandse strijdkrachten voer den de plannen voor onderlinge steun naar letter en geest uit. Hun samen werking gedurende die critieke dagen kan niet hoog genoeg geprezen wor den." Als voorbeeld noemt hij o.a.: ..De 'militaire autoriteiten in NecL- laïdië hadden aangeboden een detache ment marechaussees te zenden, dat speciaal in de guerilla - oorlogvoering in de jungle geoefend waren. Dit aanbod werd dankbaar aanvaard. Het detache ment arriveerde op 14 en 15 Januari 1942 per vliegtuig uit Singapore. Het telde 80 man en bestond uit Indone siërs aangevoerd door Europese officie ren. Uit deze zending bleek ten. over vloede de grote bereidwilligheid 'tot sa menwerking van onze Nederlandse bondgenoten in het Verre Oosten." „De Nederlandse mareohaussees wer den na aankomst onmiddellijk naar Labis ir. het Noorden van Johore gedi rigeerd en kregen na de Japanse op mars de opdracht aanvallen op de vij andelijke communicaties te doen. Deze Nederlandse afdeling had in de tweede Ihelft van Januari, bijzonder veel succes. Vele Japanners werden gedood, ter wijl de vijand aanzienlijke materiële schade berokkend werd. Later echter werden tal van moeilijkheden onder vonden omdat men met gebrek aan voedsel te kampen kreeg en er zich elementen onder de 'plaatselijke be volking bevonden, die uiterst onbe trouwbaar bleken. Ruim de helft van het detachement wist later naar Su matra over te gaan." Stichting culturele samenwerking Oost en West GEÏNSTITUEERD TE AMSTERDAM. In het oude „Trippenhuis" te Amster dam is gistermiddag de Stichting voor dè culturele samenwerking tussen Ne derland, Indonesië, Suriname en de Nederlandse Antillen geinstitueerd ten overstaan van de minister-president dr. L. J. M. Beel, de minister van O. Geb. itfr. J. A. Jonkman en de burgemees ter van Amsterdam mr. Arn. J. d'Ailly. Voor de stichtingsacte werd gepas seerd, voerde de voorzitter van de stich ting prof. dr. J. H. A. Logemann het woord, die verklaarde, dat de Stich ting ten doel heeft, met een beroep op het gehele cultureel vermogen van Nederland, te geraken tot harmonische ontwikkeling in democratische zin van de onderlinge samenwerking op cultu reel terrein tussen Indonesië, Suriname, de Nederlandse Antillen en Nederland op basis van wederkerigheid. Minister Jonkman sprak de wens uit dat de stichting zal bijdragen tot het wederzijds begrip van alle onderdelen des Koninkrijks. Het bestuur bestaat uit prof. dr. C. C. Berg, prof. dr. W. C. Hellinga, prof. dr. C. D. de Langen, prof. dr. G. van der Leeuw, prof. dr. J. H. A. Logemann, H. J. W. A. Meyerink en prof. dr. F. L. R. Sassen. De raqd van Bijstand wordt gevormd door prof. dr. W. J. M. A. Asselbergs, mr. dr. J. Barents, dr. H. Kroeskamp, dr. G W. Locher, mevr. dr. E. du Per- ren—De Roos, H. M. van Randwijk eri Victor E. van Vriesland. Gedetineerden kostten in 1947 ruim twaalf millioen gulden. Aan de Memorie van Antwoord van de ministers van Justitie en Sociale Zaken aan de Tweede Kamer betref fende het wetsontwerp „Sociale verze kering van gedetineerden"'ontlenen wij, dat het totaal der kampkosten, inclu sief het arbeidsloon van de gedetineer den in 1947 bedroeg f. 24.200.347.. De totaal opbrengst van de arbeid der ge detineerden bedroeg I. 12.039.023, zodat het nadelig saldo was: f. 12.161.324. (Van onze parlementaire Redacteur). Gistermiddag heeft de Eerste 'Kamer in enige uren de begroting van Finan ciën afgehandeld. De heer Vixseboxse (C.H.) klaagde o.a. over de groeiende indirecte belastingen, waardoor het be- ginsal van belasting naar draagkracht i in gedrang komt. De minister van Fi nanciën ontkende een te grote ver schuiving naar de indirecte belastin gen; die trouwens lang niet alle tot de belastingen-niet-naar-draagkraoht gere- kennd kunnen worden. In België is de toestand heel anders dan bij ons en het Benelux-stveven zal wel in Neder land leiden tot meer indirecte belas tingen. De heer v. Santen (Gaman.) wilde meer inzicht in de technische be lastingherziening evenals de heer Mo lenaar (VVD), die voorts vele gewich tige punten van het beleid van de heer Lieftinck onder de loupe nam. Spr. verwachtte weinig heil van de geopper de mogelijkheid om bij de Postchèqus- en Girodienst rentegevende belasting reserves te deponeren. De minister wil de toch zijn belofte uit de M.v.A, ge stand doen en naar een oplossing van dit waagstuk blijven zoeken-, in ieder geval onder waarborg dat die rekenin gen niet op dezelfde wijze gebruikt (misbruikt) zullen worden als sommige zekerstellingen! De heer Molenaar wees ook op de moeilijkheden voor de con- tribua beien door de cumulatie van de aanslagen voor de jaren '46, '47 en '48. Hij verzocht daarom om termijnbetalin gen, het gemakkelijker verlenen van uitstel en verbetering van de rentever goeding. De heer Lieftinck. die mèt de heer Vixseboxse het voordeel van een snelle belasting-invordering in het oog hield, beloofde toch aan de bezwaren van de heer Molenaar tegemoet te ko men Zo zou in een aanschrijving aan de belastingdienst tot soepelheid kun nen worden gemaand, terwijl ook de rentevergoeding, die nu 3,6% bedraagt, opnieuw kan worden bezien. Inzake het successierecht verzette de heer Mole naar zich tegen het feit, dat de binden de schattingen van onroerend goed door deskundigen gesohieden ten koste van belanghebbenden. Ook vond hij de exploitkosten bij boeten veel te hoog. Met deze en andere opmerkingen van de V.VJD -afgevaardigde zal de minister rekening houden bij de komende teoh- nische herziening van de successiewet. De heer Lieftinck noemde zich ver der dankbaar voor een interessant project voor een premie-lening, dat de heer Molenaar hem had overhan digd, maar toonde zich weinig en thousiast. Het is niet in strijd met de loterjjwet, repliceerde prof. Molenaar. Neen, maar ik ducht het oordeel van het nageslacht, aldus de heer Lief tinck, die zich hierbij beriep op de ervaringen uit de tijd na Napoleon. Kosten en schaden, door de Gealli eerden hier te lande aangericht, wor den slechts vergoed voorzover zij val len in de Land Lease en Mutual Aid perioden, die resp. eindigden op 2 September en 8 November 1945; zo antwoordde .de minister verder op vragen van de heer Molenaar. Voor de bombardementen op Nijmegen en het Haagse Bezuidenhout kan even wel geen vergoeding worden geëist, aangezien die schaden krachtens ge sloten verdragen niet voor verreke ning vatbaar zijn. Nadat de heer Lieftinck nog eens de gang van zaken met de omzetbelasting uiteen had gezet, werd de begroting van het departement van Financiën z.h.st. goedgekeurd. Insgelijks ging spoedshalve onder de hamer door de ratificatie van enige in ternationale overeenkomsten inzake de walvisvangst. Mr. van Kleffens in V eiligheidsraad: „COMMISSIE v. G. D. MOET BLIJVEN WAT ZIJ IS." Hervatting behandeling Indonesische kwestie in Veiligheidsraad. Nadat gistermorgen de bespreking in de Veiligheidsraad over de Indonesische kwestie heropend was, beschuldigde de Republikeinse afgevaardigde Sastro Amidjojo, er de Nederlandse regering van. welbewust het politieke zelfbeschik kingsrecht der Indonesische bevolking in West-Java en op Madoera te beperken, Hij zeide, dat de Nederlandse regering „ons voor een voldongen feit te stellen, waardoor de vrije volksstemming krach teloos wordt gemaakt of beperkt". Hij beschuldigde de Nederlanders van schen ding van de geest der overeenkomst van de Renville. Nadat Gromyko het woord gevoerd had, waarbij hij de overeenkomst aan boord van de Renville een van de „schan delijkste documenten, welke ooit onder verantwoordelijkheid van de Verenigde Naties zijn gesloten" noemde en zich te gen de ingediende amendementen had verklaard, zeide mr. Van Kleffens: „De conferentie van West-Java is de eerste van 'n reeks volkomen officieuze confe renties zonder enige druk van Nederland se zijde". Hij zette uiteen, dat de Republi keinen de conferentie bijwoonden in de geest van een gezond en spontaan natio nalisme, dat niet identiek is met de Re publiek. Op de beschuldigingen van Amidjojo ging hij breedvoerig in. Naar aanleiding van de beschuldiging, dat de separatisenbeweging pas begon nen was na de Nederlandse bezetting, zeide mr. Van Kleffens-: „Dat is juist, omdat er tijdens het bewind der repu bliek geen vrijheid van meningsuiting was." Mr. Van Kleffens deed nog een be roep op de Veiligheidsraad, de be voegdheid van de C. v. G. D. niet te vergroten, zoals Kirby, het Australi sche lid dezer commissie, heeft voor gesteld. „Wij willen, dat de C. v. G. D. I blijft wat zij is en niet iets anders j wordt", aldus.Van Kleffens. NIJMEGEN BOUWT OP! B. en W. van Nijmegen delen in de gemeentebegroting over 1948 mede, dat als alle ontworpen bouwplannen kun nen worden uitgevoerd er in 1948 2200 woningen gereed zullen komen. Daar mede zal het woningtekort, ontstaan door de oorlogsverwoesting, zijn aange vuld. Het Rijk vergoedt de gemeente 90 in de exploitatietekorten van deze wo ningen. Ingezonden Mededeling li; Gevolg van keuzebon. BI {/f rustig zitten! U hoeft er zelfs niet voor uit Uw stoel te komen; zó ge makkelijk vliegt Uw baard er af met Philips „PHILI- SHAVE", het electrisch droogscheerapparaat. Vraag Uw handelaar e< Hierna werd de vergadering tot mor genmiddag verdaagd. Argentinië en de I Philippijnen zullen dan gehoord worden. 1 N.V. PHILIPS- VERKOOP- MAATSCHAPPIJ VOOR NEDERLAND-EINDHOVEN PUDDINGFABRIEKEN ZIJN BOORDEVOL. De maatregel, genomen door de distributie-autoriteiten, waarbij o.a. puddingpoeder slechts verstrekt wordt op de zogenaamde keuzebon, heeft tot gevolg, dat de fabrikanten van dit artikel hun product büna niet meer kunnen afzetten bij de kleinhandel en hun magazijnen thans boordevol liggen. De puddingpoederfabrjek in Baarlc-Nassau ligt zelfs al vijf weken stiL De z.g. gemengde bedrijven, die be halve puddingpoeder vermicelli en mai- zena produceren, hebben in mindere mate met overproductie te kampen. Teen bekend werd, dat het puddingpoe der op de bon zou komen, hebben de fabrikanten via de detailhandel er bij het publiek op aangedrongen, meer dan normaal van het nog vrije artikel in te slaan. De huisvrouwen schijnen dit ad vies te hebben opgevolgd en geven thans om begrijpelijke reden de voor keur aan broed. De fabrikanten van puddingpoeder hebben verschillende keren bij "de over heid aangedrongen, him artikelen weer vrij te maken van distributie, doch daar deze de maatregel heeft genomen op grond van bezuiniging op meelpro- ducten, ligt het voorlopig niet in haar voornemen, en wijziging van de regeling te overwegen. VOORLOPIG GEEN KRENTENBROOD Met de import van krenten gaat het allerminst naar wens. "Wel is waar be staat er een overeenkomst met Grie kenland, waarbij dit land 'heeft vastge legd van tijd tot tijd krenten te zenden, d-och deze wordt niet in voldoende mate gerealiseerd. Met het s.s. „Danaë" arriveerde te Amsterdam een partijtje van 17.500 kistjes, in totaal 200 a 300 ton, welke hoeveelheid te gering is om in distri butie gebracht te worden. Waarschijn lijk blijft deze voorraad voorlopig opge slagen. COMMANDO-OVERDRACHT KORPS MARINIERS. In aanwezigheid van Prins Bcrnhard. De generaal-majoor dei- mariniers H. F. J. M. von Freytag Drabbe zal Maan dag 1 Maart het commando van het Korps Mariniers overdragen aan gene raal-majoor M. R. de Bruijne, die com mandant van de mariniersbrigade is geweest van de oprichting tot 20 Juni 1946. Prins Bernhard zal de plechtigheid, die bij de van Ghentkazerne aan het Toepad te Rotterdam zal worden ge houden, bijwonen. Voorts zullen de be velhebber der zeestrijdkraohten, Lt. Ad miraal C E. L. Heli rich, en vele an dere hogere marine officieren en ma- riniersoffïcieren aanwezig zijn. DRIE ERE-DOCTOREN TE TE WAGENINGEN. Op een bijeenkomst ter gelegenheid van de 30ste herdenking van de stich tingsdag der Landbouwhogeschool te Wageningen, zal de Rector Magnificus, prof. Jan Smit, in de aula der Hoge school op Dinsdag 9 Maart a.s. te 14.30 uur een rede uitspreken over: „De weg der natuurwetenschap". Na afloop van deze rede zullen Sir John Boyd Orr, .director-general of the food and agriculture organization" te Washington, ir. S. L. Louwes, Direc teur-Generaal van de Voedselvoorzie ning en ir- S. Smeding, directeur van de Noord-Oost polderwerken, promove ren tot honoris ca/usa in de landbouw kunde. HET OPTREDEN TEGEN VOETBALPOOLS. Gelijk bekend heeft de politie te Rotterdam aldaar een inval gedaan bij een depothouder van z.g. voetbalpools en werd naar aanleiding daarvan een onderzoek ingesteld in een woning te Haarlem, waar een aantal gebruikte en ongebruikte formulieren voor deel neming aan deze pools in beslag werd genomen. Tegen de man, die 25% pro visie voor zijn bemoeienissen kreeg, werd proces-verbaal opgemaakt. Nader vernemen wij, dat het hier een vrij omvangrijke zaak betreft, waarbij diverse deviezenbepalingen zijn over treden. Er worden nog geregeld proces sen-verbaal opgemaakt. De initiatief nemers van deze pools bevinden zich op Belgisch grondgebied. FEUILLETON Mijnheer MelviVs tv ouderlijke fantasie door W. H. LANE CRAUFORD 55) Familieomstandighedenzei Michael verwonderd, van Henry's verklaringen datgene herhalend, dat hem het meeét had getroffen. „Mijn vrouw is overleden." „Stakker," zei Miohael. Henry drukte zijn sigaret uit im-de asbak en er was niet de minste sympa thie in zijn staalharde ogen voor zijn arme vrouw. „Wij vertrekken Vrijdag naar Selton," deelde hij kor:- mede. „Ik heb de ka mers reeds besteld." „Kamers!" schreeuwde Michael, „de kamer, bedoel je." „De kamers, want we gaan alle drie." „Geen sprake van," zei Michael ge decideerd. „Ik ga nietl" „Het is maar voor een .paar dagen." „Dat is mogelijk, maar ik kan niet!" „Het zijn de laatste dagen, die je me op aarde zult zien." Miohael was diep onder de indruk. „Dat meen je toch niet!" riep hij ont zet uit. „Absoluut," zei Henry, „want in Sel ton krijg ik het dodelijk ongeluk," „Nu, eerlijk gezegd, zie ik dat liever niet." zei Miohael haastig. „Je hoeft het niet te zien." Michael lachte. Het was een droef geestig lachje. „Ik denk, dat je hebt vergeten, dat ik over twee weken ga trouwen," zei hij. '„Dat heb ik niet," was het antwoord, „en dit zal ons laatste vrijgezellenuit- stapje zijn." „Een soort afscheidsfuif?" „Ja, en tevens om jouw huwelijk te vieren." „En de dood van. joirw vrouw," zei Christopher ironisch. Henry zweeg. Hij had deze tragedie even vergeten. „Ja," zei hij, ^,dat is zo. Maar dat is een reden te meer dat ik er eens uit moet. Het heeft geen doel hier te blijven zitten kniezen." Christopher keek hem lang van ter zijde aan. „Indien ik je goed begrijp," zei hij, zorgvuldig zijn woorden kie zend. „dan wil je een schyn-ongeluk ©rganiseren en na je zogenaamde dood onder de naam van George Cooper naar Amerika verdwijnen." „Het is het enige wat ik doen kan." zei Henry, „een andere kans op ont snapping heb ik niet," „Ontsnappen aa.n Josephine of aan Robinson?" „Aan belden." Christopher leunde achterover in zijn stoel en keek hem somber aan. „Je zegt., dat je alles hebt voorzien en dat. je plannen gereed zijn?" „Dat is zo." „Dus je wilt als George Cooper naar Amerika vertrekken en .tegelijkertijd je dode lichaam hier achterlaten?" „Ja!" Christopher zei niets meer; hij zette zich om te luisteren naar de verklaring van een wonder, waarbij vergeleken de grootste wonderen van onze eeuw kin derspel zouden zijn. HOOFDSTUK XV Achter de bergen. Henry schraapte zijn keel en zijn eer ste woorden waren een teleurstelling voor zijn beidé toehoorders, die iets zeer geniaals hadden verwacht. „Het spreekt vanzelf, dat 't lichaam nooit gevonden zal worden." De uitdrukking op Michaels gezicht veranderde van uiterste nieuwsgierig heid in diepe minachting. „Dan deugt er ook niets van!" zei hij ruw. Henry nam zijn sigaret uit zijn mond en keek hem aan. „Waar deugt niets van?" vroeg hij. „Van je plan,'- antwoordde Michael. „Of verbeeldt je je, dat men zal gelo ven, dat je dood bent, alleen omdat men Je lichaam niet vindt?" Hij. wacht te even en voegde er toen met nadruk aan fee: „Je moet een lichaam achter laten!" „Het spijt me," zei Henry ironisch, „maar ik heb er geen voorradig." „Dan deugt er niets van." herhaalde Michael, „en dan doe je beter, alles uit je hoofd te zetten." „En de gevangenis Ingaan?" Michael haalde zijn schouders op. „Voor zover ik zie, kom je in ieder ge val in de gevangenis." „Ik .denk; dat ik de politie wel zal kunnen tevreden stellen," zei Henry, terwijl hij de rook van zijn sigaret in haleerde. „Dat is onmogelijk, indien je niet voor een lichaam zorgt," hield Michael vol. „Er zal geen lichaam worden gevon den." „Maar waar is het dan?" „Op de bodem der zee." Dat stelde de zaak in een heel ander licht. Het was aannemelijk, dat een lichaam op die manier voor goed ver dween, maar er ontstonden weer an dere problemen, bijvoorbeeld hoe en waarom dat lichaam op de bodem van de zee was verdwenen. „Een ongeluk bij het zwemmen?" vroeg Michael. (Wordt vervolgd) EN NU... ynW7 EEN KOPJE mr 15)De liggende gedaante van de in breker was Inmiddels echter weer wat bijgekomen en maakte van de onoplet tendheid van Panda gebruik. Hij sprong overeind en deelde zó'n tik uit, dat Pan da tegen de grond sloeg. Toen zette hij het op een lopen. Maar op dat moment naderde er 'n zijspan-motor van de poli tie en de bestuurder, die voelde dat er iets niet in de haak was, remde met een gierend gepiep. „Hallo!" riep hij. „Wat is dat? Wat moet dat?" „Bandieten!" riep de schurk, op Pan da en de Professor wijzend. „Ze hebben iets gestolen en wilden mij aanvallen! Maar ik sloeg ze neer en nu „Genoeg!" zei de politieman, die van aanpakken wist. Hij stapte af en richtte zich tot de Professor. „Hallo!" zei hij. „Wat moet dat? Wat is dat?" „Dat is mijn uitvinding!" zei de ge leerde, die zijn toestel angstig tegen zich aanklemde. „Genoeg!" zei de politieman. „Mee naar het Bureau!" MORGEN ONTEVREDENHEIDS BETOGING OP SURINAME. Morgen zal in Paramaribo een grote betoging worden gehouden om de on rust van Suriname over de gang van zaken op de rondetafelconferentie tot uiting te brengen. De betoging is ge organiseerd door de heren Bos. De la Suente (beiden leden van de Staten), Edgar, Rambaran (bestuurslid van de Surinaamse Hindoepartij), Eliser, Van Eer (beide bestuursleden van de Suri naamse Werknemers Organisatie) en Schroeff (voorzitter van de Nationale Partij Suriname). Een dergelijke de monstratie werd indertijd op Curagao verboden. ACHT KOEIEN VERGIFTIGD. Door ondeugdelijk geneesmiddel. Een veehouder in Loenen (U.) kreeg dezer dagen bezoek van een koopman, die, volgens zijn zeggen, een uitstekend middel had tegen schurft. De veehou der smeerde zijn koeien met het middel in. De beesten belikten de ingesmeerde huid en kregen hierdoor de schadelijke bestanddelen van het geneesmiddel binnen met het gevolg, dat de epë koe na de andere stierf. Het gif werkte zo snel, dat zelTs de vee-arts er niets tegen doen kon. Acht van de elf koeien zijn reeds gestorven, terwijl enige pinken ernstig ziek zijn. Ingezonden Mededeeling en u zult 's morgens weer kiplekker uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal In uw ingewanden doen stromen, anders ver teert uw voedsel niet, het bederft U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijs vertering en stoelgang op natuurlijke wijze te regelen. DISTRIBUTIEDIENST LEIDEN. De uitreiking van bonkaarten K 804, alsmede textlelkaarten 804, schoenenbon nen, toeslagkaartjes aan a.s. moeders, aanvraagformulieren voor brandstoffen- kaarten voor het stookselzoen 1948-1949. aan niet-zelfverzorgers vindt op 1 en 2 Maart a.s. plaats volgens onderstaand schema LEIDEN: 94401 tot en met 102400: op Maandag 1 Maart. 102401 en hoger op Dinsdag 2 Maart. Het kantoor aan de Steenschuur ls ge opend van 8.30 uur tót 11,45 uur en van 2 uur tot 4 uur. LEIDERDORP: in Café „Het Wapen van Leiderdorp": Woensdag 3 Maart letters A t/m K. Donderdag 4 Maart letters L t/m. Z. Het kantoor ls geopend van 9 uur tot 12 uur en van 1 uur tot 3 uur. NA-UITREIKING De na-ultreiking van bonkaarten wordt nog nader gepubli ceerd. DISTRIBUTIEDIENST LEIDEN. Met Ingang van de week. welke 1 Maart e.k. aanvangt komen de wekelijkse zit tingsdagen te Zoeterwoude, Hoge Rijndijk (Café 't Witte Huls) en Valkenburg te vervallen. Voor het Inleveren en afhalen van aanvraagformulieren en het verkrijgen van Inlichtingen, kan men zich wenden tot de dlcht-stbijgelegen agentschapskantoren. Met Ingang van dezelfde datum kunnen de navolgende bescheiden, welke voorheen aan het kringkantoor te Lelden moesten worden afgehaald ook aan de agent schapskantoren in ontvangst worden ge nomen le. Alle distributiebescheiden, welke worden verstrekt bij geboorte en vesti ging- 2e. Eerste verstrekkingen aan a.s. moe ders (Tegen Inlevering van attestkaart van arts of vroedvrouw). 3e. Rantsoenbonnen aan militaire ver lofgangers. 4e. Rantsoenbonnep bij huwelijk en jubilea. 5e. Rantsoenbonnen voor donors (tegen verklaring van de bloedtransfusiedienst). Met Ingang van 1 Maart wordt te Ha- zerswoude Hoge Rijndijk, zitting gehouden elke Maandag in plaats van elke Woensdag van 9.30 uur tot 2 uur. De zittingsdagen en openingsuren van de overige agentschappen blijven ongewij zigd. Om de Europese biljart-titel 45/1. Kees de Ruyter weerstaat De Leeuw. Gistermiddag begonnen in „Krasna- polskv" te Amsterdam de wedstrijden om het Europees kampioenschap anker kader 45/J. De belangstelling liet reeds op de openingsdag niets te weusen over; er was geen plaats onbezet. Om kwart voor drie werd liet- tour- nooi geoi>end met de partijen Van de PolDe Ruyter en GalmltlieChasse- reau. Van de Pol zooht tegen De Ruyter voortdurend naar zijn maatgevoel, en omdat zijn zoeken vergeefs was kon hij de ballen ook niet in de .goede positie krijgen, al gebruikte hij aanhoudend de hele tafel voor zijn verzamelsitoten. De strijdlustige De Ruyter wist hem bij te blijven en daarna voor te komen Tot aan zijn achtste beurt toen raakte hij er eveneens uit eh poedelde vier maal ach ter elkaar. De Rotterdammer liep daar na geleidelijk tot 90 punten uit. Maar hij kwam in grote nood: toen in de 17e beurt de geest over Keesje vaardig wei'd. Met een serie van 131 van werkelijk pulk gehalte waarbij tal van moeilijkheden met groot meesterschap werden opgelost, nam de WaalwIjker met 246204 de lei ding. Na een uiterst spannende slot fase. met veelvuldig missen door nervo siteit of ketsen, was het ten slotte v. d. Pol die het eerst de 300 bereikte met de hakken ovqt de sloot. v. d. Fol 300 29 51 10.34 De Ruyter 292 29 131 10.07 Op veel hoger plan stond de ontmoe ting tussen De Leeuw en de Oostenrijker Relcher, en dit alleen dank zit het zeld zaam sterke spel van de Amsterdammer, die zich zijn Europese titel volkomen waardag toonde. Vijftig minuten lang was het alles De Leeuw wat de klok sloeg. De Amsterdammer beëindigde de partil ln 7 beurten met een gemiddelde van 42.85. De Leeuw 300 7 79 42.85 Relcher 22 7 9 3.14 Van Hassel liep tegen Gabriels uit tot 15172 in 9 beurten en liet daar in zijn 10e beurt nog 36 caramboles op volgen. De wereldkampioen kwam met een serie vah 100 aardig bi], maar Van Hassel. in 't minst niet geïntimideerd, riposteerde onmiddellijk met een serie van 113, in record-tempo bij eenges to ten. waarmee hil de 300 vol maakte en het pleit tevens beslecht was. Van Hassel 300 11 113 27.27 Gabrlëls 172 11 100 15.63 Het duel tussen de belde Fransen gaf aan leiding tot 'n. verbitterde strijd, waarvan de uitslag laaage tijd onzeker bleef. Het zijn geen van beide briljante spelers. Hun kracht ligt meer in het gedegen vakman schap, in de onverstoorbare concentratie en ln het rustig volhouden. Te oordelen naar deze eerste partij Ls Galmlche uit gesproken sterker dan ziln landgenoot. Galmlche 300 19 86 15.07 Chassereaxi 172 19 80 9.05 DE AVONDPARTIJEN. We hebben ook vanavond niet de gro te Gabrlëls gezien, de man van de re cord-series ©n het vlekkeloze kleine spel. HIJ begon wederom zeer zwak (11 caram boles ln zes beurten), maar Galmlche was er zo hopeloos uit, dat de Belg zich kon herstellen, en langzaam aan vrijer en zekerder ging spelen. Zonder dat hij ove rigens. anders dan bii vlagen, het legen darische meesterschap demonstreerde, waaraan hil ziln roem dankt Ook zijn slotserie van 128 kwam, voor Gabrlëls dan, nog te moeizaam tot stand. Gabrlëls 300 11 128 27.27 Galmlche 23 11 9 2.09 Chassereau nam tegen Van de Pol een voorsprong dank zij een met grote preci sie opgebouwde serie van 76 in zijn tweede beurt. De Rotterdammer herstel de de situatie met series van 43,83 en 89 ln zijn 7e, 8e en 9e beurt, zodat hU na tien beurten leidde met 267183. Tooh gaf de vasthoudende Fransman zich nog niet gewonnen. Hij behield een kansje tot in de 12e beurt toen kreeg Van de Pol de ballen in goede positie en waren de 32 caramboles die hem nog van de zege scheidden, snel bijeen gegaard. v. d. Pol 300 Chassereau 234 13 13 89 23.07 76 18. De uitslag van de partij Van Hassel— Relcher kon. menselijkerwijs gesproken, geen ogenblik t wil leiachtig genoemd wor den. Het ging er slechts om te weten; in welke saus het lammetje gebraden zou v/orden, anders gezegd in hoeveel beur ten de Belgische geweldenaar met zijn slachtoffer zou afrekenen. Het werden er acht en daar was een serie van 192 bil, opgebouwd met wiskundig zuiver klein spel. afgewisseld door gedurfde verzamei stoten en felloze rappels de hoogst© en fraaiste van het tournooi tot dusver. Roicher 50 8 26 6.25 Van Hassel 300 8 192 37.50 De Leeuw was sterk favoriet voor zijn partij tegen De Ruytër. Evenwel kwam, de jonge Waalwijker met series van 80 en 75 zo goed voor de dag- dat hij na zes beurten met 163118 de leiding had. Een monumentale 137 van De Leeuw, afgebroken op een dedans, gal hem een ruime voorsprong, maar Kees was blijk baar besloten zijn huid duur te verko pen en hij repliceerde prompt met 63, wat zijn achterstand verkleinde tot 226 tegen 255. Een slotserie van 45 gaf De Leeuw de vereiste 300, maar nog ver saagde de Brabantse Benjamin niet eru even koen als zeker spelend slaagde hit er ln zowaar met een nastoot van 74 eveneens die 300 vol te maken. De Leeuw 300 8 137 37.50 De Ruyter 300 8 80 37.50 Sportsplinters zTe Almelo werden, gisteren de natio nale kampioenschappen schoonrijden ver reden. Mej. Koelemei uit Purmerend toonde zich de sterkste bil de dames, terwijl de Zaandammer De Ruyter de erepalm bil de heren verwierf. In de Apollohal te Amsterdam be haalde de Zwitserse li shock ey-^ploeg S.C. Bern een 92 overwinning op een team van de Ijsvogels, dat met de Canadezen Andreola en Malloy en 'de Hagenaars Van Heeswljk en Taconis versterkt was. De Amsterdammer D. Schaay werd gisteren Geldlgrs kampioen op de korte baan. r I VOOR ZATERDAG 28 FEBRUARI. Hilversum I (3A1 MA KRO 7.00 nieuws; 7.15: ochtendgymnastiek; 7.30: 1 morgengebed en liturgische kalender; 7.45 cantate van Bach; 8.00: nieuws; 8.15: op gewekte muziek; 9.00: voor de vrouw; 9.05: ochtendconcert; 10.00: voor de kleu ters; 10.15: Franse opera romantiek; 11.00: ziekenbezoek; 11.45: orgel, viool, harp en koor; 12.00; Angelus; 12.03: Richard Tau- bers favorieten; 12.30weerpraatje; 12.33: Klaas van Beeck: 12.55: zonnewijzer; 13.00. Ned Strijdkrachten; 13.30: Klaas van Beeck: 13.50: film en toneel; 14.10: Ilawallan-muzlek; 14.20: Engelse les voor beginners; 14.40: elck .wat wils; 15.15- debutantenconcert; 15.45: kiosk. 16.00. muslchall; 16.20: Kath. Volkshogeschool; 16.30: de schoonheid van het Gregoriaans: 17.00: de wigwam; 18.00: planoduo: 18.15: Journalistiek overzicht; 18.30. Ned strijd krachten; 19.00- nieuws; 19.15: voor Ned. in Duitsland; 19.30: Kareol Septet; 19.50: banden die binden; 20.00- nieuws; 20.05: de gewone man: 20 12: hoe heet deze plaat? 20.30- lichtbaken; 21.00 opera muziek; 21 30' radiofeuilleton; 22.00 week- endserenade; 22.37. actualiteiten; 22.45: I avondgebed en liturgische kalender; 23.00- j nieuws; 23.15-^-24.00; Omroepkamcrorkest. Hilversum II (415 SI.) VARA 7.00: nieuws; 7.15: piano en orkest: 8.00 nieuws; 8.15: strijdlied: 8.18 Silvestrikwartet; 8.40: I lichte klanken; 9,30: waterstanden; 9.35: c 1 koorzang; VPRO 10.00: morgenwijding wur nam. VARA 1020: feullletcfc: 10.35: Faure en Ravel; 11.00: voor de continubedrijven; 12.00: Ramblers; 12.30: weerpraatje; 12.33: C. Steyn.orgel; 13.00: nieuws; 13.15: ka- I lender; 13.20: orkest C. Carcassola; 14.00; voor de AJC; 14.15: harmonie-orkesten; 15.00: Bevln en -;en verenigd Europa; 15.15 I nieuwe Franse platen; 16,00: over inte grale vergoeding van oorlogsschade; 16.15: I kleinkunst: 16.45: artistieke staalkaart; 17.05: NVV-praat.1e: 17.15: Radio Phllh. i Orkest: 18.00: nieuws; 18.15' sportpraatje; 18.30: voor de rijpere jeugd. 19.00: Quar- tetto di Roma; VPRO 19.30: Friese Vrliz. Herv. vrouwen; 19.45: lpgarithmcn en ro zen; VARA 20.00: nieüws; 20.05: varia; 20 03 dingen van de dag; 20.15: de noten kraker; 21.15- de documentenoorlog; 21.30: weekendorkest; 22.00: hoorspel ..Dc vrouw in de mist"; 22.30: orgel en koor; 23.00: nieuws; 23.15: hobbyhoek; 23.3024.00: orkest A. Kostelanetz. AGENDA VRIJDAG. Langebrug 8a Alg. verg. N.V. Eerste Leidse Hulpbank. 3 uur nam. Schouwburg- ..Het Schouwspel" Cor Ruys in „Aan" d'oever. van een snelle vliet" 8 uur nam ZATERDAG. Volkshuls: Spr. prof. dr N. Tinbergen ver „Dc Zilvermeeuw van Wassenaar 4

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 2