De Westelijke groten keuren staatsgreep Tsjecho-Slowakije scherp af in Zal de Veiligheidsraad hef besluil inzake Palestina annuleren! „Nederlanders hielpen de Engelsen niet" WEERBERICHT Wat er in Indië gebeurt Gen. Ter Poorten: „Beschuldiging mist alle grond" Met een enkel woord 86ste Jaargang VRIJDAG 27 FEBRUARI 1948 No. 26323 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W/Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.3.90 per 3 maanden; 30 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21607 Witte Singel 1, -Lelden - Giro no.: 67Ö55 Verdere boljewisering De V.S., Engeland en Frankrijk heb ben in een gemeenschappelijke verkla ring de jongste gebeurtenissen in Tsje cho-Slowakye gebrandmerkt als „een in gevaar brengen van het bestaan van de vrijheidsbeginselen, waar alle de mocratische landen aan gehecht zijn". „Door middel van een kunstmatig en weloverwogen uitgelokte crisis heeft het aanwenden van bepaalde methoden, die reeds elders getoetst zijn, aanleiding gegeven tot het opheffen van de vrije toepassing van parlementaire instellin gen en tot de vestiging van een dicta tuur van één party, die zich verbergt onder het mom van een nationale een heidsparty", aldus de verklaring. De drie landen veroordelen in deze verklaring „een ontwikkeling, waar van de gevolgen niet anders dan rampzalig kunnen zijn voor het Tsjecho-Slowaaksc volk, dat weder om temidden van het lijden in de tweede wereldoorlog haar aanhanke lijkheid aan de zaak van de vrijheid heeft getoond". Men wüst er te Washington op. dat deze verklaring van de „Grote Drie" in de na-oorlogse diplomatie van byzon- dere betekenis is en de tot nog toe krachtigste veroordeling van het op treden der S.U. in Oost- en midden- Europa vormt. Tot nog toe zyn derge- ïyke protesten door Engeland en de V.S. apart geuit, zy het ook vaak in bijna geiykluidende termen. Bovendien heeft Frankrijk zich over het algemeen niet by Engeland en de V.S. aangeslo ten in de veroordeling van de verschil lende staatsgrepen in Zuid-Oost- Europa. In Tsjecho-Slowakye is publicatie hiervan verboden. Of er verder nog iets zal gebeuren, b.v. niet-erkenning van tie huidige re gering? Het algemeen secretariaat van de Franse socialistische party heeft een communiqué uitgegeven, waarin het verklaart diep bewogen te zyn door de gebeurtenissen in Tsjecho-Slowakye en zich „met kracht richt tegen de anti democratische methodes van intimida tie en geweld, waarvan het Stalinisme gebruik maakt by zyn verovering en verslaving van de volken". In de verklaring wordt voorts de ver zekering gegeven, dat de Franse socia listische party „solidair is met allen, die strijden ter verdediging van het socialisme en de vrijheid". Reuter's speciale correspondent te Praag. Hubert Harrison, meldt dat „waarnemers menen, dat de tweede faze in de politieke transformatie van het land een campagne zal zyn om het centrale en plaatseiyke bewind in Tsjecho-Slowakye onder communisti sche contröle te brengen, terwyl tevens elementen, die als verradelyk beschouwd worden uit het publieke leven en het privé-leven verwijderd zullen worden". De zuivering wordt scherp doorgevoerd! President Benesj heeft nog geen com mentaar gegeven op de „nationale revo lutie", terwijl dr. Cepicka, de nieuwe communistische minister van Justitie een plan heeft ontvouwen, volgens het welk alle regeringsorganen overgeno men zullen worden door de actie-co- mité's, waarin de communisten de lei ding hebben. Verkiezing in Zuid-Korea. De interim-commissie der V.N.. de zogenaamde „kleine assemblee", heeft de Amerikaanse resolutie volgens welke in Zuid-Korea verkiezingen zullen wor den gehouden met 31 stemmen voor, twee tegen en elf onthoudingen aan vaard. Australië en Canada stemden tegen. Zweden, Noorwegen en Egypte onthielden zich o.a. Amerika had voorgesteld, dat in Zuid- Korea door verkiezing een nationale regering zou worden ingestéld, óndanks de tegenstand der Sovjet-Unie. DE BRITSE KOLENEXPORT IN 1948. Groot-Brittannië is voornemens dit jaar 16 millioen ton steenkool voor uit voer en bunkerdoeleinden te bestem men, aldus werd door de Britse minister van brandstoffen aan het Lagerhuis medegedeeld. Hy voegde hier aan toe, dat de onverwacht hoge productie en het geringe verbruik de uitvoer van deze hoeveelheid mogelyk maken. De minister verklaarde, dat Groot- Brittannië op basis van deze cijfers in staat zal zyn te voldoen aan zyn ver plichtingen in het kader van het Euro pese herstelprogramma. (Zoals bekend heeft Groot-Brittannië op zich genomen dit jaar 6 millioen ton steenkool te ex porteren naar de landen, die aan het herstelprogramma deelnemen) Tydens een persconferentie deelde de minister mede, dat Groot-Brittannië in ruil voor zyn steenkool goederen, waaraan het behoefte heeft, kan ont vangen van Argentinië. Canada, Ier land, Portugal. Zweden, Zwitserland, Denemarken, Italië en Nederland. Het actie-comité aan het departement van Justitie heeft de socialistische voor malige minister van Justitie, dr. Tina, meegedeeld, dat zyn aanwezigheid op het ministerie ongewenst werd geacht. Dr. Tina vertrok onder protest. De Praagse radio heeft medegedeeld, dat het .actie-comité van Praag faciliteiten weigert aan de Tsjecho-SloWaakse na tionale socialisten. De nieuwe regering heeft „de eed van trouw aan de president van de Repu bliek" afgelegd. Oppervlakkig bezien, zegt Reuter's correspondent, was Praag rustig. De speciale politietroepen verdwenen uit de openbare gebouwen en in het gehele land worden festiviteiten voorbereid om „de nederlaag van de reactie te vieren". Rusland steunt zijn satellieten. INZAKE DE DUITSE AANGELEGENHEDEN. De Sovjet-Unie heeft nota's gezonden aan Engeland, Frankryk en de V.S., waarin de verklaring van Tsjecho-Slo wakye, Polen en Joegoslavië inzake de Duitse kwestie gesteund wordt. In de verklaring werd bezorgdheid uitgespro ken „over het feit. dat de ontwikkeling in Duitslana in een richting gaat te- tengesteld aan de beginselen van Jalta en Potsdam". Volgens de Sovjet-nota's moet aan het verzoek van de drie rege ringen tot overleg tussen de bezettende mogendheden in Duitsland en de andere landen van de V.N. inzake de kwestie Duitsland gehoor gegeven worden, te meer daar Polen. Tsjecho-Slowakye en Joegoslavië behoren tot die landen, die in het byzonder belang hebben by een oplossing van het Duitse vraagstuk. Brits-Albanees geschil in behandeling. MINDER VORST. De Bilt verwacht tot morgenavond: Matige vorst uit Oosteiyke richtin gen en hier en'daar wat bewolking. Alleen in de naóht en vroege oohtend lichte vorst. 28 FEBRUARI Zon op: 731 uur; onder 18.16 uur. Maan op: 23.37 uur; onder 9.09 uur. (Vit.). Hoogwater te Katwijk te 631 en J839 uur. Laagste temperatuur -3 graden Cel. „Indien het Palestynse vraagstuk niet opgelost wordt, zal dit een ongunstige uitwerking op de VN hebben, vooral als chaos het resultaat is. Het aanzien van de Verenigde Naties zal achteruitgaan en het vertrouwen van minderontwik kelde volken eveneens", aldus heeft Trygve Lie, de secretaris-generaal der VN tegenover journalisten verklaard. Gevraagd in hoeverre de Veiligheids raad de aanbevelingen van de algemene vergadering voor de vrede erkende, ant woordde Sobolef, assistent secretaris generaal van de Veiligheidsraad: „De Veiligheidsraad is een onafhankeiyk or gaan, waaraan het vrijstaat de aanbe velingen van de algemene vergadering te aanvaarden of te verwerpen." Ivan Kerno, assistent secretaris-gene raal voor juridische aangelegenheden verklaarde, dat de Veiligheidsraad ver- antwoordelyk is voor vrede en veilig heid, van welke zyde deze ook wordt be dreigd en indien de Veiligheidsraad be slist, dat een resolutie van de algemene vergadering een bedreiging van de vrede vormt, heeft hy de bevoegdheid herzie ning van het besluit aan te bevelen. Noch Lie, noch zyn assistenten waren bereid een uiteenzetting te geven over de juridische' problemen, welke de Ame rikaanse regering opgeworpen heeft, na mely k: 1. Heeft de algemene vergadering het recht zyn beslissingen af te dwingen; 2. Heeft de VN juridisch het recht drie verschillende regeringen in Palestina in te stellen? 3. Wat zal er gebeuren, indien de Vei ligheidsraad constateert, dat de oorzaak van de onlusten in Palestina het verde lingsplan der algemene vergadering is? Engeland heeft de commissie voor Pa lestina doen weten, dat het tot 15 Mei, wanneer het mandaat ten einde is, ver- antwoordelyk blyft voor de voedselvoor ziening in Palestina. Daarna zou de commissie deze verantwoordelykheid moeten overnemen. Het bestuur van Palestina heeft thans officieel verklaard dat de „voortydige beschuldigingen" van het Joods bureau, dat leden van de Britse veiligheidsstryd- krachten in verband stonden met de ex plosie in de Ben Jehudastraat te Jeru zalem „volkomen ongegrond" zyn. Amerikaanse hulp aan Griekenland en Turkije. De regering van president Truman heeft het Congres om ongeveer 275. millioen dollar verzocht voor militaire hulp aan Griekenland en Turkije, Marshall drong aan op „onmiddellyk handelen". In Mei keurde het Congres 400 millioen voor militaire en economi sche hulp aan de beide landen goed, waarvan drie vierde naar Griekenland ging. De toewijzing is nog niet geheel gebruikt, doch er zyn contracten lopen de, waarvoor het grootste gedeelte no dig is. Truman zeide, dat binnen enkele dagen meer geld nodig was. OM DE TROON VAN YEMEN. Volgens Egyptische bladen heeft emir Seif el Islam Ahmed, oudste zoon van de vermoorde Imam Jahia, die zich tot imam heeft-laten uitroepen, een beroep op koning Ibn Saoed van Saoedte Ara- bië gedaan, ten einde diens goede dien sten te gebruiken om het conflict met Abdoelah el Wazir, die na de omver werping van de regering op 18 Februari de titel van Imam aangenomen heeft, op te lossen „voor het te laat is om te voorkomen, dat het land in een burger oorlog gestort wordt". De Arabische Liga heeft verzocht de mobilisatie van alle strydkrachten stop te zetten, totdat een missie van de liga zou zyn aange komen om het conflict vreedzaam te re gelen. In het Vredespaleis te Den Haag is voor het Internationale Gerechtshof een be gin gemaakt met de behandeling van het geschil tussen Engeland en Albanië Tydens de rede van de Engelsman Shawcross. De Engelse juristen hebben naar traditie alle pruiken op. wat wel wat vreemd voor ons aandoet. EEN KLEIN INCIDENT. Gistermiddag heeft het Internatio nale Gerechtshof te Den Haag 'n aan vang gemaakt met de behandeling van het Brits-Al'oanese geschil over het ge beurde bij Korfce. Dit lichaam is op volger van het Permanente Hof voor Internationale Justitie, het college, dat ■voor de oorlog in 't Vredespaleis zetel de, en dat tot het begin van de Duitse bezetting 67 geschillen behandeld heeft. Het Hof heeft in deze 67 zaken 37 uit spraken gedaan en in de overige advies gegeven. In de byna achttien jaar, dat dit Hof 't hoogste reohtscollege is geweest, heeft het eenanaal een zaak behandeld, waarin Nederland was betrokken. Dat was in 1937, teen een geschil tussen ons land en België betreffende de Maaswa terkwestie aan de orde was. Afgezien van de vaste tractementen, die voor de rechters per hoofd f. 54.000 per jaar bedragen, terwyi de president en de vioe-president een speciale toe lage van resp. f. 15.000 en f. 10.000 ont vangen, wordt aan alle leden van het Hof voor elke dag, dat zy hun functie uitoefenen, een toelage verstrekt van f. 120,plus f. 60,voor him dage lijkse verblyf kosten. De behandeling werd ingediend met redevoeringen van de Engelse jurist Sir Hartley Shawcross en de Albanees H. E. Kahreman Ylli. Daarna sprak voor Albanië nog prof. Vochne, die heden zyn betoog zal voortzetten. Het Hof. dat uit vyftien rechters be staat, die allen aanwezig zyn, wordt gepresideerd door de 71-jarige rechter Jose Gustavo Guerrero uit San Salva dor. die reeds tien jaar president is geweest van het Permanente Hof van internationale Justitie. Het is gisteren nog bot een incident gekomen, daar er meer fotografen en filmoperateurs rondliepen dan juristen, en deze maakten nog ail wat gestommel. De filmoperateurs, die voor het Ne derlandse journaal de behandeling op de film vastlegden, werkten over het algemeen zeer rustig. De grote camera, die aan het einde vaai de zaal was op gesteld, werkte vrywel geruisloos, ter wyl de andere opnameapparaten iets meer hoorbaar waren. Een Russisch filmoperateur echter werkte met een camera, waarvan het geluid veel overeenkomst vertoonde met een dubbelloopsmiachinegeweer. Toen deze cameraman op een gege ven ogenblik in 'de onmiddellyke na bijheid van de groene tafel „opereerde" werd het de Noorse griffier Hambro te erg. Hy verzocht de pers-contact-man van het Hof alle filmoperateurs hun werk zaamheden te doen beëindigen. Een kwartier na dit voorval werd de persman opgebeld door de Russische ambassade. Hier vroeg men, waarom aan de Russische cameraman een ver bod tot filmen was opgelegd. Deze had zich dus kenneiyk met de ambassade in verbinding gesteld. De persman pro beerde het geval uit te leggen, doch de Russen waren niet erg over liet voor gevallene te spreken. Een andere Russische fotograaf ver klaarde echter later, dat hem elke mo gelijke faciliteit verleend was by het maken van zyn opnamen. De strijd om het Europees kampioenschap biljarten cadre 45/1 is te Amster dam in Krasnapolski begonnen. De deelnemers voor de aanvang: v.lmr. De Leeuw, De Ruyter, Gabriëls, v. d. Pol, Chaussereau-Reicher.. RONDREIS VAN PRESIDENT SOEKAWATI. In de komende maanden zal de pre sident van Oost-Indonesië, vergezeld door mevrouw Soekawati, een officieel bezoek brengen aan de verschillende delen van Oost-Indonesië. Het doel van deze reizen is een per- soonlyk contact met de vooraanstaande figuren van de gehele Negara, alsmede om een goede indruk op te doen van de levensomstandigheden in de staat Oost- Indonesië. Nederland op de drie- mogendhedenconferentie in Londen. EINDE 5 OF 6 MAART. Een delegatie van de Benelux, be staande uit zes leden onder leiding van de Nederlandse ambassadeur in Londen, jhr. Michiels van Verduynen, heeft de zitting bijgewoond van de driemogendheden-conferentie over de toekomst van Duitsland. Er waren gisteravond geen officiële inlichtingen over de resultaten der meningswisseling beschikbaar, maar aangenomen wordt, dat allereerst ge sproken werd over een samengaan van langdurige aard der drie Benelux-lan- den met betrekking tot hun politiek ten aanzien van Duitsland. Vandaag komt de conferentie opnieuw by een. Tegen 5 of 6 Maart hoopt men gereed te zyn. Pleidooi voor minimum prijzen in tuinbouw. VER DOORGEVOERDE OVERHEIDSBEMOEIING GELAAKT.' Te Amsterdam werd de jaarlijkse al gemene vergadering gehouden van de afd. Tuinbouw van 't Kon. Ned. Land- bouwoomité. De voorzitter, de heer Jac. Sonne veld, dankte de afgetreden secre taris ir. C. L. W. Ruys voor zyn werk en wees er op, dat de strenge winter en de droge zomer de resultaten van de tuinbouw in 't afgeüopen jaar ongun stig beïnvloed hebben. Rekening moet worden gehouden met een ineenstorting van de prijzen by grotere aanvoer. By een produc tie van gemiddeld 800.900 ton groen ten per jaar rekent men met een overschot van 200.000 ton, na aftrek van de binnenlandse consumptie, de conservering en de export. Er moet worden gezocht naar afzetmogelijk heid van de 25% overschot, waarbij spr. de blik richtte op het natuurlijk achterland, Duitsland. Indien geen afzet kan worden gevon den, moet de kwestie der minimumprij zen onder het oog worden gezien. De regering wenst het tuinbouwareaal op peil te houden, zowel ten bate van de voedselvoorziening als van de export- mogelykheden. Waar nu enerzijds maximumprijzen gesteld kunnen worden, vraagt de or ganisatie anderzijds ook om het stellen van minimumpryzen teneinde in voor komende gevallen de miet-kapitaal- krachtige kweker voor de ondergang te 'behoeden. Spr. wees tenslotte op de nadelen van de ver doorgevoerde overheidsbemoei ing, die de vrije krachtontplooiing be dreigt. Verklaring van Brits bevelhebber over Java-1942" Volgens het rapport, dat de Britse vice-luchtmaarschalk Sir Paul Maltby over de stryd op Java heeft opgesteld en dat in ïxmdfen is ge publiceerd, heeft luit.-generaal H. ter Poorten de overgave aan de Ja panners in Maart 1942 van alle onder zyn bevel staande troepen, in clusief de Britse, bevolen zonder de Britse bevelhebbers daarover te hebben geraadpleegd. „De capitulatie was gevolgd drie dagen na de gegeven verzekering, dat in overeenstemming met een order van Koningin Wilhelmina geen overgave zou plaats hebben", aldus Maltby in zyn rapport. Luit.-generaai Ter Poorten heeft hierop officieel geantwoord, dat de Britse vice-luchtmaarschalk het verloop der gebeurtenissen op eenzij dige wyze heeft weergegeven, waardoor verschillende feiten in een verkeerd daglicht zyn komen te staan. Maltby, die bevelhebber van de Britse luchtmacht was op Java, stond onder bevel van luit.-generaal Ter Poorten. In zyn rapport zegt hy, dht „de Nederlan ders, op zyn zachtst uitgedrukt, de Brit ten niet behulpzaam zyn geweest by de stryd tegen de Japanners op Java en dat de actie der Nederlanders de Britten hebben belet de stryd na de capitulatie voort te zetten". Op 5 Maart 1942 had luit.-generaal Ter Poorten de Britse be velhebber medegedeeld, dat de toestand ernstig was en het moreel der troepen slecht. Bandoeng zou spoedig vallen en een guerillastryd kon in de gegeven omstandigheden niet worden onderno men. Het hoofdkwartier in Bandoeng zou worden ontbonden, maar de stryd zou elders onder bevel van de plaatse- ïyke commandanten worden voortgezet. Het geschil tussen India en Pakistan. VOOR DE VEILIGHEIDSRAAD. Sir Zafroellah Chan, de afgevaardig de van Pakistan heeft in de Veiligheids raad het onlangs in Djoenagadh gehou den plebisciet ..niets anders dan een farce" genoemd. Men kon van Pakistan niet verwachten, dat het de geldigheid er van zou erkennen. Sir Zafroellah zei- de voorts juist vernomen te hebben, dat de vyandehjkheden in Kasjmir door toe nemende militaire activiteit aan beide zijden grotere afmetingen aannamen. De schendingen van de grenzen van Pakis tan namen dagelyks in aantal toe. De gedelegeerde van India, Vellodl, antwoordde, dat India alle betrokkenen op tyti medegedeeld had, dat een ples- bisciet zou worden gehouden. Vellodi maakte vervolgens de resultaten bekend van de in Djoenagadh en andere staten gehouden stemmingen, waaruit bleek, dat een overweldigende meerderheid zich voor aansluiting by India had uit gesproken. Indien het echter noodzake- iyk mocht biyken nieuwe volksstem mingen te houden, zou de Indische re gering daar geen bezwaar tegen hebben. Het zou echter de vraag zyn of deze nieuwe stemmingen andere resultaten zouden opleveren. De bespreking werd vervolgens tot 5 Maart opgeschort. BINNENLAND. De 3-J. Mary Eingaard viel uit het defect geraakte raam van\de derde ver dieping van de ouderiyke woning aan de Jan van Avennestraat te Rotterdam. Het kind was byna op slag dood. Verscheidene Japannezen, die gedu rende de bezetting kampcommandant wa ren, zyn door de temporalre krijgsraad te Batavia veroordeeld tot straffen van 10 tot 20 jaar gevangenis. Het betreft o.m. commandanten van kampen ln Batavia, Ambarawa, Ambon, Ceram, TJlmahl en Siam. Gistermiddag ls het stoffelijk over schot van freule Boddaert, die op 81-ja- rlge leeftijd ls overleden, onder grote be langstelling begraven op de Oosterbe- graafplaats te Amsterdam. Ds. De Vryer. een bestuurslid van de vereniging en een der oud-leerlingen voerden het woord. Ommen viert dit Jaar haar zevende eeuwfeest. In de eerste week van Aug. zal dit heugiyk feit op luisterryke wyze wor den herdacht. Een grote vrachtauto, waarvan de cabine geheel gepantserd was en ln welke wagen niet minder dan 100 biggen geladen waren, ls na een achtervolging door douane-ambtenaren in de afgelopen nacht onder Vessem ln een greppel terecht ge- j komen. De belde inzittenden, die het vee naar België wilden smokkelen, zijn uit de rydende auto gesprongen; de duisternis te ontkomen. n; zij wisten In Het Holland-festival zal dit Jaar van 15 Juni15 Juli worden gehouden en wel te Amsterdam en te Schevenlngen. Voor het eerst sedert de oorlóg zal het dit Jaar weer mogelijk zyn een z.g. „zeekrulstocht" te maken. De Ned. Rels- vereniging heeft het m.s. „Koningin Em ma" kunnen charteren van de Mij. „Zee land" voor een vacantle-zeerels naar de Engelsche Zuidkust (Toraual en eiland Wight). Het ministerie van Buitenl. Zaken vestigt er de aandacht op, dat het in Zwitserland voor vreemdelingen verboden is zonder werkvergunning werk te aan vaarden. Zy, die dit verbod overtreden, stellen zich bloot aan strafvervolging en uitwyzlng. Voor hen, die zonder voldoende geldmiddelen naar het buitenland gaan en door eigen schuld ln moeilijkheden ge raken, geldt de waarschuwing, dat de Ne derlandse consulaten opdracht hebben ln deze gevallen geen geldelijke steun te verlenen. BUITENLAND. Argentinië heeft wederom het En gelse aanbod om het conflict over de Falkland-ellanden voor het Int. Hof van Justitie te brengen, verworpen. De Bulgaarse Nationale Vergadering heeft alle land en alle hulzen genatio naliseerd, behalve die, welke aan arbei ders behoren. Volgens de natlonallsatie- wet zal de staat de voormalige eigenaren schadeloos stellen met staatsobligaties. Het Perzische Parlement heeft met 55 stemihen voor, 4 tegen en 48 onthou dingen zyn vertrouwen uitgesproken ln de eerste-minister Haklml. De Spaanse staatsraad, die in Juli bij volksreferendum ls Ingesteld, ls door géneraal Franco beëedlgd. De onder communistische Invloed 6taande C.G.T. heeft een overwinning be haald over de „Force ouvriere" en d< Chrlsteiyke organisaties bij verkiezingen voor de Peugeot-fabrleken te Sochaux ln Oost-Frankrijk. De C.G.T. verkreeg van de arbeiders 3242 stemmen, de Force ouvriere 919 en het Chrlsteiyk vakverbond 787 stemmen. Onder het hogere personeel kreeg de Force ouvriere echter een kleine meerderheid over de belde andere organi saties. De Britse kruiser „Sheffield" van 9100 ton ls op weg gegaan naar Belize, de hoofdstad van Brits Honduras ln mldden- Amerlka, wegens „mogelijke Incidenten, welke uitgelokt zouden kunnen worden door zekere onverantwoordeiyke elemen ten ln de buurstaat Guatemala, aldus ls thans te. Londen gemeld. Met Guatemala ls een conflict over dit gebied. Sedert 7 dagen ls de 33-Jarlge Bal- tlsche mijnarbeider Petro Shevohenko, die werkt ln de mynen to Chatellneau (Bel* glë) in hongerstaking. Tot nu tQe ls het •***- inïge onmogeiyk geweest ook maar enige ver klaring van hem los te krijgen over het motief van zijn vreemd gedrag. Aan de vreemdelingenpolitie is verzocht zich met deze aangelegenheid bezig te houden. Het Poolse parlement heeft met al- ?;emene 6temmen de oprichting van een eugdbeweglng, waartoe de Jeugd van 16 tot 21 Jaar verplicht ls toe te treden, goedgekeurd. De Hongaarse onderminister van financiën en een parlementslid zijn als lid van de nationale boerenpartij ge schorst. Men verwacht, dat de party der kleine boeren verschillende leden uit be langrijke posten zal terugtrekken. Dit laatste was volkomen ln overeen stemming met de bevelen van Konin gin Wilhelmina .Op 8 Maart aldus Maltby in zyn rapport kwam onver wacht voor hem, het bevel van luite nant-generaal Ter Poorten aan de troe pen om de stryd te staken. Maltby tele foneerde met de Nederlandse opperbe velhebber en deze bevestigde hem, dat hy zyn eerste instructie had ingetrok ken. De Britse troepen konden de stryd op eigen gelegenheid moeiiyk voortzet ten, omdat zy bulten de belligerenten- rechten waren gesteld- met alle gevol gen van dien. VERWEER VAN TER POORTEN In zyn verweer zegt luitenant-gene raal Ter Poorten, dat algehele capitu latie werd bepaald voor alle strydkrach ten onder commando van de Nederland se commandant. Uitdrukkeiyk was be paald, dat de overgave niet zou gel den voor de geallieerde strydkrachten. Luitenant-generaal Ter Poorten had dit bi^ de laatste ontmoeting met Maltby nog gezegd en heeft zich daaraan ook gehouden. Er zou, gezien de ernst van de toestand, slechts gedeelteiyk, name lijk tffcor de hoogvlakte van Bandoeng, worden gecapituleerd. Te dien einde werden alle Britse en Australische troepen buiten dit gebied gebracht. Bandoeng zelf werd tot open stad verklaard. Tydens de onderhan delingen met de Japanners werd in derdaad getracht de overgave te beper ken tot de hoogvlakte v. Bandoeng. De Japanse commandanten eisten echter onvoorwaardelijke overgave. Zij dreig den de stad te bombarderen en de be volking te terroriseren, wanneer de stryd zou worden voortgezet. De Ja panners eisten, dat op de bijeenkomst een beslissing zou worden getroffen. De Britse vice-luchtmaarschalk was niet meer te bereiken en zelfs sinds de vo rige dag onvindbaar. Om een bloedbad onder de burgerbevolking te vermijden, te meer daar het afwijzen van de eisen der Japanners toch later zou moeten worden herroepen .vanwege de bom bardementen èn de terreur, die zij zou den gaan uitoefenen, was de Neder landse opperbevelhebber gedwongen te zwichten en besloot hij de algehele ca pitulatie af te kondigen. Hieraan was echter uitdrukkeiyk de voorwaarde verbonden, dat zy niet gold voor de geallieerde strydkrachten. Lui tenant-generaal Ter Poorten wyst er ten slotte op, dat de uitdrukking „de Nederlanders zyn op zyn zachtst uitge drukt de Britten niet behulpzaam ge weest", alle grond mist. SIR MALTBY HOUDT VOET BIJ STUK. Op dit commentaar van luitenant- generaal Ter Poorten heeft Sir Paul Maltby geantwoord: „De gebeurtenis sen, welke hebben geleid tot de capi tulatie op Java, zyn in myn rapport nauwkeurig vermeld". Maltby wenst kier aan verder niets toe te voegen.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1