Benesj heeft aan de communistische eisen moeten toegeven In schijn de democratie gehandhaafd WEERBERICHT Leger en volk dichter bij elkaar! Palestina in de Veiligheidsraad Met een enkel woord 86ste Jaargang DONDERDAG 26 FEBRUARI 1948 No. 26322 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.SDO per 3 maanden; 30 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no.: 67055 In waarheid het communisme troef. Toen wij gasteren in een deel van on ze oplaag nog konden mededelen, dat president Benesj ihet ontslag van de 12 ministers had aanvaard, werd duidelijk, dat Benesj zou moeten wijken voor de communistische drang. De nieuw gevormde oomité's van actie waren op dreef gekomen. De fabrieken weikten onder nieuwe orde. waardoor arbeiders, die tegenstand van het nieu we bewind zijn, zonder redht van be roep kunnen worden ontslagen. Steeds heviger werd dientengevolge de aan drang en de dreiging met algemene staking. En voor de socialisten, die met hun 39 zetels .in het parlement de commu nisten een meerderheid versohaften (zij hebben er 114 van de 300!) de commu nisten bleven steunen, heeft Benesj moeten toegeven aan de door Gottwald gestelde eisen en heeft de communisti sche leider zijn kabinet, zoals hij dat had opgesteld, moeten aanvaarden. „Dit nieuwe kabinet bewaart naar bul ten nog de schijn van een coalitie-ka binet, waar het aldus Is samengesteld: 12 communisten, 4 sociaal-democraten, 2 nationale socialisten, 2 leden van de Katholieke Volkspartij, een Slowaakse democraat, een hd van de Slowaakse partij van de vrijheid en twee partijlo zen, n.l. de minister van buitenlandse zaken Jan Masaryk en de minister van nationale verdediging, generaal Svo- boda. Het oude kabinet bestond uit negen communisten, drie sociaal democraten, twee partijlozen en vier vertegenwoor digers van elk der drie navolgende par tijen, de nationale socialisten, de Slo waakse democraten en de Volkspartij. Gottwald heeft zijn mannetjes echter wel zodanig uitgekozen, dat de commu nisten volledig de toon zullen aangeven. Officieel is Tsjecho-Slowakije dus nog een .democratie", in werkelijkheid ne men de communisten het behind in handen, zodat men zich moet afvragen, hoe lang nog de comedie zal worden voortgezet en hoe in de naaste toe komst de bolsjewiseriiïg ook officieel zal worden doorgedreven. Het zal wel gaan naar het voorbeeld van Roemenië en elders! De r^dio-rede van president Benesj is uitgesteld tot hedenavond. Zijn posi tie is wel zeer weinig benijdenswaar dig Men klampt zich in zekere kringen nog vast aan de komende verkiezingen. Maar die zullen wel worden „gemaakt". Zij zullen de facade zijn, waarachter het communistisch gebouw wordt opge trokken. „De reactiez, die een beslissende slag tegen onze volksdemocratische orde be raamde, is verslagen en vernietigd," al dus zedde minister-president Gottwald, toen hij de namen van het nieuwe ka binet aam de menigte op het Wences- lasplein te Praag meedeelde. Gottwald zeide, dat het voor presi dent Benesj niet makkelijk geweest was de Voorstellen voor het nieuwe kabinet te aam-aarden. „Het duurde enige tijd voordat de president de noodzakelijkheid van deze maatregelen besefte." De premier zeide Benesj dankbaar te zfjn dat hij „de wil van het volk had gerespecteerd zelfs in de zaken, die hij De constitutie van India. BETREKKINGEN TOT ENGELAND BLIJVEN OPEN. De ontwerp-constitutie voor India, die is bekend gemaakt, laat de kwestie van de toekomstige betrekking met het Brit se gemenebest open. Volgens een voet noot bij de preambule zal deze kwestie later uitgemaakt worden. Het ontwerp is gebaseerd op de constituties van het gemenebest en het Britse parlementaire systeem met enkele punten uit de Ame rikaanse grondwet. Het voorziet o.m. in de keuze van een president en een vice- president voor de tijd van vijf jaar door een kiescollege van leden van beide Huizen van het parlement en gekozen leden van de wetgevende machten der staten. De president zal slechts eenmaal herkozen kunnen worden en bijgestaan worden door een raad van ministers. De president zal de premier benoemen en de andere ministers op diens advies. Voorts wordt een parlement van twee Kamers, de Raad van Saten en de Volks kamer, voorgesteld. Verder zal de „on aanraakbaarheid" afgeschaft en alle titels verboden worden, evéhals discri minatie op grond van ras, godsdienst, kaste of sexe. Verder zal dwangarbeid en tewerkstelling van kinderen in fa brieken of mijnen tot het verleden be horen. De wetgevende macht van de staten zal berusten bij een gouverneur en een of twee Kamers. WEINIG VERANDERING. De Bilt verwacht tot morgenavond: Vannacht weer matige vorst, morgen overdag zonnig weer met in de middag temperatuur tijdelijk boven het vries punt. Vrij krachtige wind tussen Oost en Zuid-Oost. 27 FEBRUARL Zon op 7.33 uur; onder 18.14 uur. Maan op 22.13 uur; onder 8.55 uur. (V.M.) Hoogwater te Katwijk te 5.39 en 17.55 u. Laagste temperatuur -6 graden Celsius. persoonlijk moeilijk vond te aanvaar den." Gottwald riep het volk op de arbeid te hervatten om het twee jaren plan te realiseren. „Dit werk zal niet langer door subversieve elementen én sabo teurs worden verstoord," zo zeide hij. Toen de premier de namen van de nieuwe ministers voorlaé, weerklonk luid gejuich, telkens wanneer 't woord „kameraad" aan de naam vooraf ging dit gold zowel voor de communisten als de sociaal democraten de overi ge namen werden in stilte aangehoord, o.a. die van de minister van buitenl. zaken. Jan Masaryk, aldus United Press. Het Tsjecho-Slowaakse persbureau Ceteka meldt, dat de nieuwbenoemde ministers uit de Volkspartij (katholiek) in een.manifest een beroep hebben ge daan op de leden van ham partij. Zij verklaarden, dat er een nationaal front was gevormd op de breedst mogelijke basis. De Volkspartij, gezuiverd van de structieve elementen, neemt aan dit front deel. De ministers voegen er aan toe, dat hun de verzekering is gege ven. dat het politieke leven op demo cratische parlementaire basis zal voort gaan. Het departement van binnenlandse zaken heeft, even voordat het nieuwe kabinet bekend, werd gemaakt, de ont dekking van een nieuw Slowaaks com plot tegen de staat gemeld. De leider van het complot; zou een employé van een der Slowaakse depar tementen zijn. Een hoge legerofficier en een employé van een buitenlands con sulaat zouden verder deel van het com plot uit-naken. Zij zouden door gebruik te maken van verzegelde diplomatieke zendingen van buitenlandse vertegen woordigers te Bratislava in verbinding hebben gestaan met „subversieve groe pen van uitgewekenen" in Engeland en de V.S. In een uitzending in de Tsjechische taal verklaarde de TsjeCho-Slowaakse radio gisteravond: „Wij hebben thans een werkelijke volksregering van het nationale front. De crisis, waarin on verantwoordelijke en verraderlijke ele menten onze staat hadden gébracht, is opgelost." Er zullen geen Tsjechen of Sowaken meer worden gevonden, zo gaat de ver klaring verder, die de gelegenheid krij gen de republiek te verraden ten be hoeve van zichzelf. Thans kan de ge hele natie verenigd voorwaarts gaan op de weg naar de democratie, naar zui vering van verraders en naar het so cialisme. Een lijst van journalisten, die ontsla gen zijn op voorstel van het actie-co mité van de Tsjeoho-Slowaakse vereni ging van journalisten, is voor de Praag se omroep voorgelezen. Het merendeel hunner was redacteur van 't blad van de nationale socialistische partij. Volgens het met Britse licentie te Wenen verschijnende blad „Weltpresse" is 'n aantal vuchtelingen uit Tsjecho- Slowakije te Wenen gearriveerd. Zij zouden verklaard hebben, dat „de ter roristische activiteit van de communis tische actie-comité's hen deed denken aan de mbeilijke dagen, toen de natio- naalsocialisten 't land binnen kwamen, nu tien jaar geleden." Hetzelfde blad weet te melden, dat er verhoogde militaire activiteit zou zijn waar te nemen aan de Tsj echo-Slo waakse zijde van de grens met Oosten rijk, waar de Amerikaanse zone van bezet Oostenrijk begint. Het buitenland reageert al naar de gezindheid. Alleen de communisten en de met hen sympathiserenden juichen de garfg van zaken toe, alle andere par tijen betreuren deze en zeggen de ware democratie alle „morele" steun toe. He laas, wat is er aan te doen? Ook Reuter's speciale correspondent te Praag, Hubert Harrison, constateert, dat volgens het algemeen gevoelen van het publiek de crisis voorbij is en ge ëindigd in een „volledige en indrukwek kende overwinning voor de communis ten". Ook het het ministerie van Justi tie, dat hun tot dusver geweigerd was, is thans in communistisch bezit en alle overige leden van het kabinet zouden niet in de oppositie gaan tegen enige door de communisten voorgesteld pro gramma. Volgens binnengekomen berichten zijn „duizenden studenten" naar het ambtsverblijf van president Benesj ge marcheerd om te protesteren tegen de wijze, waarop de crisis veroorzaakt en behandeld was. De politie dreef ten slotte de demonstranten uiteen en ver richtte vijftig arrestaties, aldus deze berichten. Duizenden leden van de fabrieksmi- litie, gewapend met geweren, waren te Praag op de been. Zij droegen geen uniform maar wel een rode band om de arm. In het oude stadhuis werden zij toegesproken door hun leider, het com munistische parlementslid Smirkovsky. De missie van de Wereldbank, die zich naar Tsjecho-Slowakije zou bege ven om naar aanleiding van de aan vraag der Tsjecho-Slowaakse regering voor een lening yan 350 millioen dollar een onderzoek in te stellen, heeft haar vertrek, dat op vandaag zou plaats vin den, uitgesteld, aldus wordt van gezag hebbende zijde vernomen. ■- rfv- V JÊÊÊÊtè&t. VU, ?- Vooral de twee laatste jaren van de bezettingstijd kon aan het onderhoud van onze duinen niet gedacht worden. Thans is men échter bezig deze ach terstand in te halen en worden langs de gehele kuststrook de kale plekken In de duinen weer met helm beplant om verstuiving te voorkomen. Het werk ls echter niet van gevaar ontbloot en daarom blijft opletten voor achtergeble ven landmijnen de boodschap. Het Zuidpoolgeschil. Bevin heeft er in het Lagerhuis op aangedrongen, dat het geschil over het Zuidpool-gebied voor het internationaal gerechtshof zal worden gebracht, voor dat men op enige andere wijze op treedt. Bevin wees een voorstel om het voor de Veiligheidsraad te brengen af met de woorden: „Men kan niet steeds maar zich met Engels grondgebied bemoeien en dan, wanneer de zaak op stelten is gezet, verwachten, dat wij naar de Vei ligheidsraad lopen". De Britse kruiser „Sheffield", die enige dagen geleden in de haven van Cartagena (Zuid-Amerika) het anker had uitgeworpen, is gistermiddag op orders van de Britse admiraliteit plot seling vertrokken. Men méént, dat deze plotseling ondernomen reis in verband staat met de kwestie om het Zuidpool gebied. HENRI FORD II ZONDAG IN ONS LAND. Zal Philipsfabrieken bezichtigen. Naar wij vernemen zal a.s. Zondag de Amerikaanse autokoning Henri Ford n aan Eindhoven een bezoek brengen. Hij wordt die dag te Reusel aan de Bel gische grens verwacht, waar hij door de Nederlandse directie van de Fordfabrie ken te Amsterdam en lr. F. Philips, wordt opgewacht. Aan de grens zal Henri Ford in een Hollandse Fordwagen overstappen en zich in een stoet van auto's naar Eind hoven begeven. Hierna zal hij een bezoek brengen aan huize ..De Wielewaal", waar hij net ir. F. Philips de lunch zal gebruiken. Ver volgens begeeft de heer Ford zich naar Amsterdam. Op hei Waterlooplein te Amsterdam heeft de herdenking plaats gevonden van de Februari-staking 1941, welke door duizenden mensen werd bijgewoond. Een overzicht tijdens de herdenking. VERHOREN DER PARLEMENTAIRE ENQUÊTE. De parlementaire enquête-commissie heeft thans opgeroepen om voor haar vandaag te verschijnen de heren M. Visser, administrateur bij het Dep. van Buit. Zaken en overste Th. W. Zouteriks Beide heren worden gehoord over het financiële beleid in de oorlogsjaren, daaronder begrepen het aankoopbeleid. STAATSPRIJS VOOR LETTERKUNDE TOEGEKEND. De Minister van O.. K.. en W. heeft de Staatsprijs voor Letterkunde (P. C. HooftprUs) voor 1947 toegekend aan wij len Arthur van Schendel voor zijn ro man „Het oude huis" en aan mevrouw Amoene van Haersolte voor haar novel lebundel „Sophie lil de Koestraat". Uiteenzetting van luit. gen. Kiuls. Teweerstellen tegen plotselinge overvallen Realistische oefening noodzakelijk. „De verhouding tussen leger en volk, tussen krijgsmacht en volk, dient zeer krachtig en intensief te zijn. Het volk moet voor die krijgsmacht sympathie kunnen hebben en er vertrouwen in kunnen stellen. Als zulks niet het ge val is, dan zal men nooit tot een goe de opbouw van een leger kunnen .ge raken, dat aan zyn doelstellingen be antwoordt. Als men nagaat welke voorwaarden er voor een goed leger noodzakelijk zijn, dan zal men voor eerst kunnen zeggen, dat de vervul ling van die voorwaarden afhankelijk is van de verhouding tussen leger en volk". Daarop legde Lt.-Generaal mr. H. J. Kruis, Chef van de Generale Staf van het Ned. leger, de nadruk toen hij gis termiddag zijn zienswijze gaf over het onderwerp „leger en vloot", in een ver gadering van het Contactcentrum op Voorlichtingsgebied te Den Haag. DE DOELSTELLING. In het Handvest van de V. N. is om schreven, dat een land zich zelf kanen mag voorbereiden, om zich tegen plot selinge overvallen te weer te stellen, aldus spr. Hierin ligt een van de belangrijkste doelstellingen van het leger in deze tijd. Voorts moet een dergelijk leger er zijn ter voorkoming van de verstoring van binnenlandse orde en rust. De doelstelling van thans noemde spr. niet meer zo attraptief als vroeger. Zij ls gecompliceerder, maar onvermijde lijk. Het is ook moeilijker geworden, om een leder van de noodzakelijkheid te overtuigen. DE EISEN VAN EEN GOED LEGER. Generaal Kruis noemde enkele eisen voor de vorming van een goed leger. Vooreerst moet het sterk en goed ge organiseerd zijn. om aan de doelstel ling te beantwoorden. Het moet vol doende geoefend, bewapend en ultge- ONZE EIEREXPORT NAAR FRANKRIJK EN ENGELAND. Kort geleden is wederom toestem ming verleend voor de export van 10 millioen eieren naar Frankrijk. Met Engeland ls een overeenkomst afgeslo ten, om In Februari 20.000.000 verse kip peneieren aan dit land te leveren. rust zijn. Men moet een goede krijgs tucht handhaven en vooral ook moet er een hoog moreel heersen. Dit laat ste noemde hij een beslissende factor in de strijd. En dit moreel is in hoge mate afhankelijk van de verhouding tussen leger en volk. Deze verhouding wilde hij nog eens met kracht op do voorgrond schuiven. Hoe kan men die band tussen leger en volk handhaven, hoe kan men voor komen, dat deze verbroken wordt, hoe kan men eventueel die band tussen le ger en volk creëren? De middelen daartoe zag generaal Kruis ln het eigen huis van het leger. Men moet er zorgen, dat alles goed marcheert, dat er hard gewerkt en niet geluierd wordt. Kortom, men moet het volk de overtuiging kunnen schenken, dat er in het leger gedaan wordt wat mogelijk ls. Voor een actieve opbouw en verster king van de band tussen leger en volk zal men naar zijn mening de deuren van de kazernes wijd open moeten zetten. Door een juist contact laat men het volk zien hoe het in het leger gaat. Men kan er ook zien waar de „belastingcen tenblijven, om het populair uit to drukken. ZWITSERLAND ALS VOORBEELD. Spr. herinnerde er aan, dat het leger in 1940 niet die sterkte had, welke no dig was. Nederland was in 1940 niet pa raat, maar was het van plan te worden, waarvoor echter nog ruim 10 Jaren no dig waren. Hij gaf voorts als zijn opvatting, dat er een realistische militaire oefening noodzakelijk is. In dit verband noem de hU het Zwitserse voorbeeld. Het is niet nodig, dat de opleiding zo ge maakt wordt, dat er ongelukken moe ten voorvallen. Men moet evenwel niet bang zijn. Het leger is een rauw be drijf. Maar de angst zal verdwijnen, als leger en volk dichter bij elkaar komen. Wij moeten uitgaven doen, voor wat essentieel ls. Misschien worden wij ge dwongen ons te beperken, maar wat wij hebben moet van kwaliteit zijn, zo be sloot generaal Kruis zijn uiteenzetting. Gisteravond heeft de Veiligheidsraad het debat over de Palestijnse kwestie voortgezet. De Amerikaanse afgevaardigde, Aus tin. diende een resolutie in, waarin alle volken en regeringen, in het bijzonder die om en ln Palestina, worden opge roepen alles te doen om de ongeregeld heden in Palestina te voorkomen of te doen afnemen. Austin stelde voor, dat de Veiligheids raad een commissie zou benoemen, be staande uit de vijf permanente leden van de raad. Deze commissie zou: 1. De Veiligheidsraad moeten voorlich ten over de toestand in Palestina. 2. Overwegen of het Palestijnse pro bleem een bedreiging van de interna tionale vrede inhoudt en haar conclu sies aan de raad moeten meedelen, ver gezeld van eventuele aanbevelingen be treffende door de raad te nemen acties. 3. Besprekingen voeren met de com missie voor Palestina van de VN, de mandaabmogendheld, en de vertegen woordigers van de Joden en Arabieren betreffende de ten uitvoerlegging van het verdelingsplan. De Egyptische afgevaardigde, Mah- moud Bey Fawzi, verklaarde, dat Egyp te het verdelingsplan van de VN slechts als een aanbeveling zal opvatten. Hij waarschuwde, dat de aankomst van de commissie der VN in het Heilige Land, de gemoederen in vuur en vlam zou zetten. Het uitvoeren van het verdelingsplan, aldus Fawzi, zou een noodlottige slag voor de wereldvrede zijn. Sinds 't aan vaarden der resolutie is de vrede in Palestina zoek. Het Handvest is krank en wij moeten het redden. „Of moeten wij wachten tot iemand over het Hand vest zal spreken als Mussolini na het waagstuk in Ethiopië over het pact van de Volkenbond ais „de bevroren blad zijden"? Hij verklaarde, diat Egypte, als lid van de VN standvastig tegen 't ver delingsplan is, dat .roekeloos de we reldvrede dreigt op te blazen." Wij heb ben geen recht, zo vervolgde Fawzi, Pa lestina aan ellende en bloedvergieten over te leveren. Intussen gaat de oorlog in Palestina rustig voort. Iedere dag brengt nieuwe botsingen: nieuwe doden en gewonden. Uit Syrië blijven volledig gewapende Arabieren 't land binnenstromen. Dui zenden Arabieren worden volledig voor de oorlog opgeleid. Generaal Sir Alexander Cunningham, hoge commissaris voor Palestina, heeft bekend gemaakt, dat hij zal aftreden, wanneer Engeland zijn mandaat 15 Mei beëindigt. BINNENLAND. Na de voltooiing van het vlaggenmo- nument op het burger en militair ere- veld Pandoe te Bandoeng zal dltereveld Zondag 7 Maart officieel ln gebruik wor den gesteld. Dan zullen de laatst opge graven stoffelijke overschotten der oor logsslachtoffers van de Soebang-TJlater- stelllng (Maart 1942) met militaire eer betoon ter aarde worden besteld. De Eerste Kamer zal Dinsdag 2 Maart bijeenkomen en dan o.m. behan delen de motle-Brongersma Inzake de wenselijkheid van he% zenden ener par lementaire commissie naar West-Dults- land. Gistermorgen zfln te Deventer 36 Jonge officieren beëedigd. behorende tot de pantserdoelartlllerle uit Wezep en de luchtdoelartillerie te Schalkhaar (Die penveen). Doordat het door hem gevlogen Auster-toestel benzinegebrek kreeg, moest de 56-1. leerfabrlkant W. A. J. Jansen uit Tilburg een noodlanding maken op een omgeploegd veld te Broakland (Enge land). De Auster sloeg over de kop, waar bij de heer Jansen ernstige verwondin gen aan het hoofd opliep. HU werd naar het hospitaal te Ashford vervoerd. Op de gala-avond j ter ge legenheid van de opening der Boekenweek 1948 ls gisteravond te Amsterdam ln de plaats van de aanvan kelijk voorgenomen opvoering van Slauer- hof-f's „J. P. Coen'H. J. 8chlmmel's „Het Kind van Staat" opgevoerd. In nau welijks één week heeft Carel Brlels dit stuk doen Instuderen. Ten gevolge van gasvergiftiging ls gistermiddag de 43-1. echtgenote van de heer v. d. K., te Tilburg, om het leven gekomen. Het Amerikaanse" hoofdkwartier te Berlijn heeft aan Nederland toegestaan een consulaat ln Frankfort te vestigen. De Kin., ls te zamen met de Scandinavian Airlines System. Trans World Airlines. Air France, Sabena en Alltlalia toegetreden tot de Britse tele communicatie maatschappij, de „Interna tional Areradio Ltd.", omdat zij daardoor met belangrijk minder kosten gebruik kan maken van de radiostations en radio bakens langs de Indlë-route en ln Afrika. BIJ K.B. ls de heer dr. W. Rotikens te Nijmegen met Ingang van 1 Maart 1948 benoemd tot directeur van het Rijksmu seum voor Volkskunde „Het Nederlandse Openluchtmuseum", te Arnhem. De Unesco heeft een ïyst van 52 stu diebeurzen voor wetenschappelijke wer kers en van 62 studiebeurzen en schen kingen voor studenten ln China, Tsteqpo- Slovaklle, België, Denemarken, Grieken land. Nederland. Noorwegen, de Phlllppij- nen en Polen gepubliceerd. Aan ons land zijn 5 beurzen toegekend. Zh zijn bestemd voor onderwijs ln filmkunst, radio, kinder psychologie en kunst en zijn voor de duur van 6 maan den. Onder Moergestel werd een gepant serde smokkelauto met een tweekoppige bemanning en een lading van 7 koelen §eramd door een pantserwagen van de Ion, Marechaussee. De Inzittenden van de smokkelauto konden worden gearres teerd; ook de koelen vielen ln politte- handen. Gistermorgen ls per hellcoptère een TH.-patiënt van het eiland Scniermon- nlkoog naar Leeuwarden vervoerd, waar hy voor nazorg ln een Inrichting zal worden opgenomen. Door Nederland en de Sovjet-zone van Duitsland ls een nieuw contract ge sloten voor de voortzetting van de kall- leverantles uit deze zone. Het nieuwe contract voorziet voor het lopende Jaar ln de Import van 80.000 ton kali, het dubbele van do hoeveelheid van de oude overeenkomst. 1 Maart a.s. zullen voor de Almelose economische rechter een grote on een kleine textielfirma uit Enschedé worden gedagvaard, omdat zij te hoge lonen aan het personeel hebben uitbetaald. De uit spraak ln deze zaken is van veel belang vooor het verloop van uitbetaling van lo nen ln de textielindustrie, daar deze ln vele andere bedrijven boven die van de ln het C.A.O. vastgestelde lonen liggen. De Paus heeft gisteren Jhr. Mark van Weede, Nederlands gezant bij de Heilige Stoel, ln particuliere audiëntie ontvan gen.. (U.P.). BUITENLAND. Een Roemeense regeringsdelegatie, met aan het hoofd premier Groza en de minister van buitenlandse zaken Anna Pauker. ls naar Warschau vertrokken om een verdrag van vriendschap en weder zijdse bijstand met Polen te ondertekenen. Generaal Vón Falkenhausen, de ge wezen militaire gouverneur van België en Noord-Frankrijk, ls naar Brussel overge bracht om terecht te staan voor een Bel gische krijgsraad. De financiële commissie van de Franse Nationale Vergadering heeft ln be ginsel een wetsontwerp goedgekeurd tut heffing van een speciale belasting van 60.000 francs op de inkomsten van de z.g. „nietsdoeners", dit zyn alle mannelijke personen tussen 18 en 50 Jaar, die geen erkend beroep hebben. Deze belasting zal worden gehalveerd voor degenen, die Kun nen aantonen, dat zij hun Inkomsten op wettige wijze verkrijgen. Dr. Maywilmy, uitgever van „Der Stuermer", het anti-semltische Naziweek blad, ls tot twee Jaar gevangenisstraf en confiscatie van 60% van zyn bezittingen veroordeeld. Generaal sir Brian Robertson, de Britse militaire gouverneur ln Duitsland, heeft de Duitse zonale adviesraad ver zocht een schema uLt te werken, waarbij de Duitse politieke partyen meer tot het werk van de raad zouden kunnen by dra gen. Door deze medewerking zouden kwes ties bulten het terrein van de bizonale raad te Frankfort tot een oplossing kun nen worden gebracht. De Britse regering heeft Otto Gro- tewohl, een der leiders der socialistische eenheidsparty, een visum voor Engeland geweigerd. Grotewohl was door de Engelse communistische party uitgenodigd een bezoek aan Engeland te brengen. Het Britse militaire bestuur deelt voorts mede. dat Grotewohl niet bevoegd ls ln de Britse zone activiteit ten behoeve van de socia listische eenheidspartij te ontplooien. De byeenkom«t van gisteren van de Londense drie-mogendheden-conferentle over West-Duitsland ls uitgesteld tot he den ln afwachting van de aankomst der Belgische afgevaardigden. Officieel werd geen reden opgegeven voor het uitstel. Het Britse vakverbond heeft een uit nodiging van het algemeen Grieks vakver bond. om waarnemers te zenden bij de verkiezing van het bestuur, van de nand Ïewezen. De „American Federation of <abour" en het Amerikaanse „Congres of Industrial Organisations" hebben een dergeiyke uitnodiging aanvaard. De ver kiezing zal 28 Maart plaats vinden. De Vlaamse letterkundige Ernest van der Hallen ls te Lier op 48-Jarlge leeftyd overleden. De Finse minister van binnenlandse zaken heeft een communique gepubli ceerd, waarlr wordt medegedeeld, dat cr nieuwe maatregelen zijn genomen om het vertrek naar het buitenland te beperken. De maatregelen zyn voornameiyk gericht tegen „personen, die de veiligheid van Finland kunnen schaden of de belangen van het land benadelen". Te Washington werden twee mannen leder tot 100 dollar boete veroordeeld, omdat zij op de gevel van de Sovjet ambassade "moord" en „pas op. .spionnen aan het werk", geschreven hadden. De meeste Duitse krygsgevangenen, die uit Rusland terugkeren. ïyden aan besmettelyke ziekten en ondervoeding, zo dat hun gezondheidstoestand ernstige zorg baart, zo heeft het Britscbe mili taire bestuur medegedeeld. Van de ge vangenen. die ln Januari ln de Britse zone zyn aangekomen, ls een groot nr.n- I tal direct naar een ziekenhuis gezonden. I Van de onderzochten bleek meer dan 8% volkomen uitgeput door ondervoeding te I zijn. De staking van de Belgische grens arbeiders. die ln Frankrijk werken, la 1 practlsch ten einde.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1