spato L VAN NELLE Waals congres op tlood spoor Wat er in Indië gebeurt DURO Radio-programma MAANDAG 23 FEBRUARI. De Londense Conferentie AMERIKA WIJST SOVJET-PROTEST AF. Aan de SovjetriussLsche ambassadeur te Washington is een Amerikaans me morandum overhandigd,'waarin geant woord wordt op de critiek van de Sov- jetrussische zijde op de te Londen te hou den driemogendheden-besprekingen over West-Duitsland. Het memoran dum zegt: „De Verenigde Staten ver wonderen zioh er over, dat de Sovjet unie de andere mogendheden wil her inneren aan haar bij overeenkomst op zich genomen verplichtingen in Duits land. Het resultaat van het falen van de Sovjet-unie wat betreft het in acht nemen van het beginsel van de econo mische eenheid, waarin voorzien werd in de overeenkomst van Potsdam, heeft de andere drie mogendheden er toe ge dwongen bij zichzelf te rade te gaan over maatregelen om een einde te ma ken aan de toestand van onzekerheid en economische verslechtering in Duits land, welke het -herstel in geheel Eu ropa bedreigt." Het protest van de Sovjet-unie wordt verder in het me morandum uitgelegd als een poging om „de verantwoordelijkheid voor dé huidige verdeeldheid van Duitsland met alle ongeukkige gevolgen van dien af te schuiven." De Franse delegatie naar Londen zal zioh voornamelijk bezig houden met de internationalisering van het Ruhr-ge- bied en de politieke organisatie van Duitsland. Frankrijk voelt, wat dit laatste be treft. het meest voor een federatieve staat maar was geen volkomen tegen stander van het herstel van een ver enigd Duitsland. Frankrijk wenst ech ter internationalisering van het Ruhr- gebled en wenst ook deel te nemen aan het bestuur. Na de Belgische stakingen LOONSVERHOGINGEN. De Belgische regering heeft na over leg met de betrokken 'diensten beslo ten de Belgische mijnwerkèrs een loonsverhoging toe te kennen ran acht francs voor de bovengrondse arbeiders en negen francs Voor de ondergronds© arbeiders per d!ag. Deze verhoging zal worden toegekend met terugwerkende kraoht te rekenen vanaf 1 Januari '48. Bovendien zal de mijnwerkers een zgn. vlijtpremie van 57« worden toegekend. Met deze loonsverhoging, welke door de staat zal worden bekostigd, zal een extra uitgave van 700 millioen francs gemoeid zijn. De Belgische minister van Verkeers wezen Van Acker heeft tegenover een delegatie van het vakverbond van per soneel der posterijen verklaard, dat de 520 postbeambten, die als gevolg van de staking werden ontslagen, weer zijn aangenomen en heden het werk kun nen hervatten. Een uitzondering wordt evenwel gemaakt voor degenen, die hebben opgestookt het werk neer te leggen. Voorts is besloten aan het personeel in de gas- en electriciteitsbedrijven een bonus van 5% toe te kennen. Deze premie zal worden toegekend met een minimum van fr 7,50 en een maximum van fr. 10 per dag en zal met terug werkende kracht worden uitgekeerd te rekenen vanaf 1 December 1947. UITBREIDING DER I MIJNENVEEG OPERATIES. Naar de Marine Voorlichtingsdienst mededeelt, heeft de Kon. Marine het plan der mijnenveeg-operaties voor 1948 aanzienlijk uitgebreid. Zo zal het twee m\jl brede geveegde kanaal langs onZe kust bezuiden de parallel van den Helder tot vier mijl worden verbreed. 700 LAKENS. In de winter van 1944—45 tij-diens het offensief van Von RundStedt in de Ardennen werd de 101'ste Amerikaanse luchtdivisle in Bastenaken afgesneden van de hoofdmacht en moest zij dagen lang strijd leveren tegen 'n overmach tige vijand. Door de plotseling Ingevallen sneeuw beschikten de Amerikanen slechts ge deeltelijk over camouflagemateriaal en werd een beroep gdaan op de bevol king van Bastenaken lakens ter be schikking te stellen. Kolonel Hanlon uit Winchester (Massachussefcs) beloof de deze lakens terug te zullen geven en thans is hij zijn belofte nagekomen, De inwoners van zijn woonplaats had den gehoor gegeven aan zijn oproep en hebben 700 lakens bijeengebracht. Maar het dorp stond dte lakens weer af voor 'liefdadig doel! Geen beslissingen Onze correspondent te Brussel tele foneerde ons hedenmorgen: Ongeveer 1000 personen hebben Za terdag en gisteren het vierde Waalse congres te Brussel bijgewoond. Er werd een resolutie aangenomen, waarin ge wezen wordt op het verheugende feit, dat tweederde van de Waalse Kamer leden van het Belgische parlement ge wonnen zijn voor de hervorming van de Belgische staat op federalistische basis. Hoewel het parlement een daartoestrek- kend wetsvoorstel niet eens in overwe ging heeft genomen, moet de actie, vol-' gens de Waalse leiders, voortgezet wor den, ten einde een vrij Wallonië te ver krijgen in een sterk verenigd België. De samenwerking tussen een federalistisch Wollonie en Vlaanderen zal een reeëler unie betekenen dan de huidige Belgi sche eenheidsstaat, aldus betoogde de Belgische minister Merlot, die het con gres presideerde. Zondagmiddag kwam een Waals pries ter, kapelaan in een Brusselse voor stad, aan het woord. Hij hield de meest hartstochtelijke en van haat doortrok ken rede, die wij ooit hebben gehoord. Hij brandmerkte de Vlamingen als de verraders van de beide wereldoorlogen en had ook voor de Nederlanders geen goed woord over. Nederland zal, zo be weerde hij, de Benelux exploiteren om de 17 provinciën van 1815 te herstellen. De Walen zullen moeten kiezen tussen Franse wijn en Hollandse kaas. Het ziet er, naar wij vernemen, naar uit. dat de Belgische geestelijke over heid strenge sancties zal treffen tegen deze priester. Een Waals Katholiek Kamerlid werd heftig uitgefloten, toen hij beweerde, dat liet federalisme geen oplossing brengt voor de typische kwaal van de steeds toenemende ontvolking van het Walenland. In 1980, zo verklaarde een Luiks hoog leraar, zullen er tweemaal zoveel Vla mingen als Walen zijn. De resultaten van de volkstelling zullen een herzie ning van het aantal Kamerzeteis nodig maken. Op de 207 zetels komen er dan 107 toe aan de Vlamingen, 69 aan de Walen en 31 aan de Brusselaars. Deze laatsten zullen zeker niet- de weg van het separatisme op gaan. De Belgische romancier- Charles Plis- vier stelde voor, een memorandum aan de UNO te vereenden en de Waalse verdrukking naar het voorbeeld van de Ierse en Tsjechisch tragedies, interna tionaal bekend te maken, o.m. door op richting van Waalse bureaux te Parijs, Londen en zelfs Den Haag. Het congres verliep over het algemeen vrij onopgemerkt. Er deden zich geen incidenten voor. Er was voorts geen politiemacht aanwezig. Aan de vorst komt nog geen einde WEL WORDT DE TEMPERATUUR GETEMPERD. Waren in de nacht van Zaterdag op Zondag de laagste temperaturen in ons land nog -10, in de nacht van Zondag op heden meldde Maastricht met -6 de laagste temperatuur» terwijl het kwik in Den Helder niet beneden -1 kwam. Naast het ontbreken van de nachtelijke uitstraling, droeg ook het draaien van de wind van Oost naar Noord-Oost bij tot de stijging van de temperatuur. De koude Russische lucht stroomt bij zyn tocht naar ons land nu eerst weer over de nog open liggende Oostzee, terwijl de lucht, die over het uiterste N.W. van ons land stroomt, ook nog een stukje van de Noordzee, die nog steeds een temperatuur van ongeveer 5 graden heeft, moet passe ren. Hierdoor wordt de vorst getem perd, zonder dat er direct een einde aan komt. Op de Atlantische Oceaan beginnen zich wijzigingen dn de algemene lucht- druikvbrdeilnig voor te doen. Het krach tige maximum nabij IJsland begint in betekenis af te nemen en trekt tevens iets naar het Zuiden, waardoor de de pressies, dlie de laatste dagen ver in het Noorden het Groenlandse plateau passeerden, nu wat verder naar 't Zui den kunnen doordringen. Een onmid dellijk gevolg op het weer in ons land heeft dit echter nog niet. Mr. DR. VAN RHIJN OVER HET „VRAAGSTUK DER WERKLOOSHEID'. Hedenavond spreekt mr. dr. A. A. van Rhijn, secretaris-generaal van het Min. van Sociale Zaken, van 19.45 tot 20.00 uur via Hilversum I over „Het vraag stuk der werkloosheid". PAUL VAN ZEELAND NAAR BRUSSEL. De Belgische afgevaardigde in de C. v. G. D., de heer Paul van Zeeland, is Zaterdag van het vliegveld Laguardla te New York naar Brussel vertrokken. BREITNER-EXPOSITIE TE LUIK. Onze correspondent te Brussel telefo neert ons: 175 werken van de grote Nederlandse schilder Breitner, die in België ruime bekendheid geniet, worden momenteel in het museum te Luik tentoongesteld. Gebrekkig georganiseerde propaganda was er de oorzaak van. dat deze expo sitie, die ook in Den Haag is gehouden, in Antwerpen slechts een paar duizend bezoekers trok. Te Luik was echter bij de opening de Belgische minister van Onderwijs dr. Camille Huysmans aan-i wezig, evenals een vertegenwoordiger van het stadsbestuur. Dit wijst op een grotere belangstelling en men verwacht dan ook een drukker bezoek. 230 millioen kinderen dreigen van honger om te komen HULPACTIE IN BEDRIJVEN EN VAN SCHOOLJEUGD. Te Genève is onder voorzitterschap van de Fransman Blocq Mascart een conferentie gehouden van de Internatio nale adviescommissie voor Europa van de United Nations Appeal for Children (Unac.) Deze stelt zich te ndoel te voor zien in de nood. waarin ongeveer 460 millioen kinderen in de gehele wereld verkeren, van wie naar schatting 230 millioen direct gevaar lopen van hon ger om te komen. De Nederlandse afgevaardigde, de heer Eggink, verklaarde, dat prof. mr. R. Kra nenburg, voorzitter van de Eerste Ka mer. werd verkozen tot voorzitter van de Nederlandse comité van de Unac. Het Comité heeft besloten, kinderen uit het buitenland uit te nodigen voor herstel naar Nederland te komen. Aan de werkers van bedrijven _cn industrie is het verzoek gedaan vier uren over te werken, terwijl aanwerk- gevers is verzocht een overeenkomstig deel van hun winsten ten behoeve van het Unac-fonds af te staan. Voorts zal men de Nederlandse schooljeugd verzoeken om een dag gedurende de Paasvacantie voor de Unac-actic te werken. Protest tegen verbod van „Jan Pietersz. Coen" VAN DE VER. VAN LETTERKUNDIGEN. Op de Zaterdag te Amsterdam ge houden ledenvergadering van de Ver. van Letterkundigen is besloten 'n mo tie te richten aan de burgemeester van Amsterdam, waarin gezegd wordt: „Overwegende, dat door een misplaat ste actie de voorbereidende opvoering van Slauerhoff's Jan Pietersz. Co'en in een actuele politieke sfeer is betrokken, dat. door het overüieidsverbod van dit stuk de ware porté en de ware oogmer ken van de boekenweekcommissie zijn opgeofferd aan een willekeurige poli tieke udtleg, dat grove misvatting in het onverhoedse en niet gemotiveerde veerbod' in feite haar officiële bekro ning vindt, en bovenal, dat de vrijheid van het litteraire en culturele leven, in ons land hierdoor wordt aangetast, de vereniging met alg. st.' principieel en met -klem protesteert tegen het uit gevaardigde verbod." JENEVER WORDT NIET DUURDER. In enkele bladen voorkomende be richten over vermindering van het rant soeneringspercentage van jenever en een grote prijsverhoging van gedistil leerd. hebben belanghebbenden, met name In het hotel-, café- en restaurant wezen, verontrust. Het ministerie van Landbouw, Visse rij en Voedselvoorziening deelt echter mede, dat het niet in het voornemen ligt, hét rantsoeneringspercentage en/of de prijs van gedistilleerd te wijzigen. Ingezonden Mededeling Verdrijf Verkoudheid met het snelle 5] moderne middel «Brengt direct verlichting N.v. CHEM. PHARM. FABR. SPATULA. LOSSER O. Enorme groei der visserij-export MODERNISERING VAN DE VLOOT NOODZAKELIJK. Het bestuur van de Zaterdag opge richte „Stichting van de Nederlandse Visserij" belegde te Den Haag een pers conferentie, waarin de voorzitter, mr. J. H. Kiewlet de Jonge zeide, dat de stich ting als een federatie van de thans be trokken producenten-organisaties in de Nederlandse Visserij gezien moet wor den. De bedrijfsgenoten vinden in dit instituut een mogelijkheid tot samen werking op het hoogste niveau, terwijl de overheid in de stichting de vertegen woordiging van de Visserij kan vinden, Spr. zeide, dankbaar te zijn voor het geen op het gebied van de wederopbouw van de vissersvloot is geschied. Hierdoor was het reeds in 1946 mo gelijk een vangst gelijk aan het ge middelde der vangsten van 19361940 te behalen (200 millioen kg..), ondanks het feit, dat 93 schepen van het grote type cn een .groot deel van de 470 der door de Duitsers gevorderde bodems van het kleine type, niet uit vijande lijke handen terugkeerden. Dit wijst op' grotere arbeidsprestatie, aldus spr. Het aandeel in de export over 1947 was 53 millioen gulden of 2,94 van het totaal. Tien jaar geleden was het aan deel van visserijproducten 16 millioen gulden of 1,4 van de Totale export. Op het gebied van de nieuwbouw van schepen gebeurt echter niets voldoende. Spr. wees op de activiteit op dit gebied in andere Noordzee-landen en In het bijzonder op plannen in Duitsland, om een vissersvloot van moderne viskotters te bouwen. Nederland mag als visserij- hrogendheid' met de modernisering van de vloot niet achter blijven, aangezien men anders, naar de mening der reders, na verloop van jaren op een ernstige terugslag moet rekenen. Een principiële oplossing voor diverse moeilijkheden ziet de heer Kiewlet de Jonge in de benoeming van een Direc teur-(Generaal) ypor het visserijwezen. Het werkplan Van de Stichting bestaat voorlopig uit het rustig doorspreken over de huidige vraagstukken met de over heid. Daarnaast zal men zich beraden over moeilijkheden tot samenwerking met werknemers-organisaties en over het leggen van nuttige banden met de handel in vis en visserijproducten. POOLSE GEZANT TE DEN HAAG NEEMT ONTSLAG. De Poolse gezant te Den Haag, de heer B. Elmer .heeft schriftelijk aan de Poolse regering ontslag uit zijn functie gevraagd. De gezant is tot de overtui ging gekomen, dat het feit, dat hij lid is van de Poolse socialistische partij, niet alleen de samenwerking met zijn rege ring niet vergemakkelijkt, maar „zelfs het normale contact met het ministerie van Buit. Zaken te Warschau bemoei lijkt". De Poolse gezant heeft de Nederland se minister van Buit. Zaken in kennis gesteld van zijn ontslagaanvrage. Gezant teruggeroepen. Naar wij nader vernemen is volgens de „Robotnik", het blad der Poolse so cialistische partij de Poolse gezant als lid van de socialistische partij geroyeerd en naar Warschau teruggeroepen. MISLUKTE ROOFOVERVAL OP OUDE MAN. Gistermiddag zijn twee gemaskerde mannen binnengedrongen in de woning 'van de 69-j. koopman S. G, in de Ge rard Doustraat te Amsterdam. De bei de onverlaten grepen de oude man beet en dreigden hem dood te schieten, als hij zijn geld niet zou overhandigen. De man verzette zioh echter en riep iuiid om hulp, waarop een der rovers (hem een hevige slag op het linkeroog gaf. wat een bloedende wonde ten. ge volge had. Daar hun bedoelingen ken nelijk geen succes hadden, namen de twee mannen tenslotte de vluoht. FEUILLETON Mijnheer Melvil's ivonderlijke fantasie door W. H. LANE CRAUFORD 51) Maar zijn goede bedoelingen werden niet in het minst geapprecieerd. Jose phine veegde de sporen, die de 'honde pootjes op haar mantel hadden ge maakt. af en week achteruit, „O, hij zal je geen pijn doen," riep Henry, die de kamer binnenkwam met Jane aan de hand. Achter hem kwa men Bunty en die twee jongste kinde ren. Henry stelde de kinderen één voor één voor, toen greep hij Paddy stevig bij zijn halsband en liet hem niet meer los. Josephine keek Henry aan, toen vie len haar ogen op Bunty. Zij nam het meisje vijandig op van het hoofd tot de voeten. Het is mogelijk, dat Bunty niet geheel gekleed was, zoals Josephi ne vond dat een gouvernante behoorde gekleed te zijn. Zij droeg geen kousen indien dit was, omdat ze er niet ge noeg had, dan was het de schuld van Christopher die haar nog steeds niet de kous had teruggegeven, die hij op Kerstavond in zijn. zak had gestopt haar rokje was alleraardigst, maar ver moedelijk iets te kort. Heur haar was in de war. ze had rode wangen en haar ogen schitterden ondeugend. Ze had al- i lerlei wilde spelletjes gespeeld met de kinderen en ze was nu wat buiten adem. i Ze leek zelf wel een van de kinderen en Josephine trok haar lippen in een minachtende" plooi, toen keek ze Jane aan. Deze keek nors. terug. Geöffxey stak zijn tong uit en John bekeek haar alsof ze een vreemd, biezonder gevaar lijk dier was. Er was een lange gedwongen stilte, er kwam een glimlachje om Henry's lippen. „Maar wat een schatten van kinde ren," riep Josephine plotseling uit. Ze liet zich op haar knieën vallen en gaf ieder kind een kus. De glimlach bestierf op Henry's lip pen. hij stond roerloos en het was nu Josephine, die glimlachte. De kinderen veegden ae kussen af. die zij hun had gegeven, maar ondertussen luisterden zij heel aandachtig naar haar, want zij «prak over gesohenken, die zij ze zou sturen. Zij vroeg hun leeftijden en him namen en toen zij die Vist, kuste zij ze nogmaals en stond op. „Zo Henry, nu moeten we toch heus gaan." zei ze opgewekt, „want ik wil die flats zien, voordat 't donker wordt." Hij weifelde, maar het was voor haar een uitgemaakte zaak dat 'hij haar zou vergezellen. Zij schudde Michael en Christopher de hand; lachte tegen de kinderen en verdween met een vrolijk „Kom Henry!" uit de kamer. Henry keek wanhopig rond, maar niemand scheen begaan met zijn ellende. Mi chael leek integendeel zeer opgelucht, hij knipoogde, riep vrolijk „Kom Hen ry!" en rende naar de hal om zijn jas en hoed te halen. Zijn auto stond voor de deur, juist achter Josephine's mooie kleine wagentje. Zij zat achter 't stuur en hij bleef met haar praten, totdat Henry na geruime Mjd eindelijk ver scheen, aiog niet in het minst bekomen van zijn verbafcing en volkomen 'ter neergeslagen. Toen Michael het wagentje van Jo sephine voorbijreed lachte hij vrolijk, want hij zou spoedig bij Betty zy'n. Jo sephine lachte terug, maar Henry zat recht voor zich uit te staren, met een uitdrukking op zijn gezicht alsof hij naar een begrafenis ging. HOOFDSTUK XIV. De laatste strohalm. De rimpels, die Henry's voorhoofd vrijwel niet hadden verlaten sinds hij op Millwood was gekomen, waren er vanavond duidelijker dan. ooit. Het was Zaterdagavond en er was een week voorbijgegaan sinds Josephine's bezoek. Michael had de middag en een gedeel te van de avond met Betty doorge bracht. Hij -was even over negen thuis gekomen en de cirkel om het haard vuur in de zitkamer was compleet. To bias was ook aanwezig, hij had zijn krachten met Paddy gemeten en dacht er niet meer aan het veld te ruimen voor het hondje. Bunty zat rustig in haar hoekje te naaien. Dat was een nieuwe instelling, maar Henry was ge leidelijk aan tot de ontdekking geko men, dat hij veel nut'van Bunty had, dat hij veel aan haar kon overlaten en hij vond het nu prettig haar daar te zien. Ze was kalm en stoorde hem nooit als hü las, verder was ze rustig voor het oog. Ze waren er alle drie toe ge komen veel aan# Bunty over te laten-. Zij deed alle dingen, die mevrouw Bad ger slecht had gedaan of helemaal niet, Zij gaf aan het huis dat prettige as pect, dat slechts een echte vrouw een huis vermag te geven en ze liep nooit in de weg. Bovendien verzorgde zij de kinderen en al waxen zij dan -niet bie zonder goed opgevoed en niet erg ge hoorzaam, zij waren in ieder geval te vreden en gelukkig. (Wordt vervolgd) Waarschuwing tegen anti-militaire propaganda HOE STAAT HET MET HANDHAVING DER BINNENLANDSE ORDE? Wij ontlenen aan het voorlopig ver slag der Eerste Kamer over het ont werp van wet tot vaststelling van hoofd- stuk Departement van Oorlog der rijks begroting ,1943, dat enige leden ernstig tegen de hernieuwde anti-militaire pro paganda welke, ten spijt van alle erva ringen, tussen 1940 en 1945 opgedaan, het hoofd weer had opgestoken. Enige leden brachten in herinnering, dat de minister zich bij meer dan een gelegenheid bereid had verklaard, zo nodig, gebruik te zullen maken van vrij willigers voo?" de handhaving van do binnenlandse orde en rust. De minister had daaraan echter de voorwaarde toe gevoegd, dat de desbetreffende organi satie zou geschieden in samenwerking met- en onder verantwoordelijkheid van de hoogste legerautoriteiten. Deze leden betreurden, dat tot dusver van zulk een organisatie nog niets was gekomen." DANK VAN PRINSELIJK PAAR AAN INDIË. Voor zending speelgoed. Een telegram, dat het Prinselijk paar zond naar aanleiding, van de zending speelgoed, vervaardigd door herstellen de militairen in Indië van de zee-, land en luchtmacht, vêor dc eerste verjaar dag van Prinses Marijke, luidde: „Ma rijke dankt u hartelijk voor het prach tige speelgoed. Onze beste wensen voor de herstellende militairen van Land-, Zeé^- en Luchtmacht". Ook zond het Prinselijk paar de Luit. G.-Generaal het volgende tele gram': „Dank u hartelijk voor uw goede wensen eerste verjaardag Marijke. Juliana-Bernhard". RUIMERE WINSTMARGES VOOR KRUIDENIERS. Gevulde chocoladereep 11 cent. De resultaten van een sedert geruime tüd ingesteld onderzoek naar de positie van het kruidenierswarenbedrijf hebben de Minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening aanleiding gegeven een margeverhoging voor enkele artike len van 2 cent per 100 grant toe te staan. Deze zal gelden voor biscuits, fabriekmatig bereide koekjes, gevulde chocolade-stukjes, gevulde chocolade repen, bonbons en suikerwerken. Voor chocoladeproducten heeft deze regeling leeds haar beslag gekregen. Zo komt de prijs van een gevulde reep op 11 cent. De margeverhoging mag niet worden toegepast op pure chocolade re pen en chocolade producten, waarvoor uitzonderiflgSprijzen zijn vastgesteld. BEWAKERS DOOR OUD-GEVANGENEN GEHULDIGD. Het zal wel zelden zijn voorgekomen, dat oud-gevangenen zo met hun be waarders waren ingenomen, dat zij deze gingen huldigen. Zaterdagmiddag ge beurde dit in café, de Passage te Arn hem waar een 200 ex-gevangenen van het Arnhemse Huis van Bewaring uit alle delen van het land bijeengekomen waren, om de bewaarders en bewaar sters van dit huis, die hen tijdens de oorlog, toen zij politieke gevangenen wa ren, hadden geholpen met het overbren gen van berichten, levensmiddelen en boodschappen, hulde te bewijzen en dank te brengen. Aan hen. 29 ln getal, werden een oorkonde en een radio of een ge schenk onder couvert uitgereikt. VERGADERING RAAD „DE NEDER- LANDSCHE PADVINDERS". Prins Bernhard woonde haar bij Prins Bernhard heeft de vergadering van de raad der Ver. van ,.De Neder- landsche Padvinders" bijgewoond. De hoofdcommissaris, de heer Roest van Limburg, bracht verslag uit over het afgelopen verenigingsjaar. Uitvoerig werd het werk besproken voor de pad vinders in militaire dienst en de ver breiding van de padvindersbeweging in Indonesië. De vergadering verleende de penning meester, ae heer Van Leeuwen, déchar ge van het beheer der financiën over het afgelopen verenigingsjaar, waarna de financiële positie van de Padvinders beweging werd besproken Voorts werd de actie tot het verkrij gen van kampterrein ter .tafel gebracht. In Ommen zal op liet buitencentrum een model troephuis worden gebouwd ten dienste van het trainingscentrum voor leiders. 9 PANTSERAUTO REED OP BARRICADE. Smokkelaars vluchtten over de grens. Een verbouwde pantserwagen, welke met vier koelen geladen was, is onder Ossendrecht in Noord-Brabant op een door de douane' ijlings opgeworpen bar ricade gereden en daarna gekanteld. De drie inzittende smokkelaars haalden drie der beesten uit de auto, waarna de smokkelaars in de richting van de 1500 meter verder gelegen Nederlands-Belgi sche grens vluchtten. Door het ingrijpen der douaneambtenaren moesten zij de drie koeien tenslotte achterlaten. De smokkelaars zagen kans op Bel gisch gebied te verdwijnen. De gekantelde verbouwde pantserwa gen bleek dezelfde ,te zijn, die onder Rucphen werd gesignaleerd en welke over de Belgische grens wist te verdwij nen. EN NU WW/ EEN KOPJE Informele besprekingen te Djokja? OVER DEELNEMING AAN FEDERALE INTERIM-REGERING. Volgens betroüwbare te Batavia ontvangen berichten gelooft men, dat te Djokja informele besprekingen zijn begonnen om de Republikeinse deel neming aan een federale interim-re gering voor Indonesië te regelen. Van Nederlandse zijde wordt verno men, dat de Nederlanders geen nieuwe voorstellen hebben gedaan, doch dat de mogelijkheid bestaat, dat het nieuwe Amerikaanse lid van de Commissie van G. D„ Coert Dubois, voorstellen aan de Republikeinen heeft geidaan. Dubois is gisteren naar Djokja gevlogen. Onderhandelingen in Ned. Indië kunnen beginnen In een communiqué van de Commis sie van Goede Diensten werd Zaterdag mdegedeeld, dat de voorbereiding van de procedure voor de verdere onderhan delingen tussen de Nederlandse en Re publikeinse delegaties voltooid is, nadat de 31 bepalingen, die opgesteld werden door de procedure-commissie, goedge keurd zijn door beide partijen. Vier onderhandelingscommissies zijn ingesteld, n.l. voor de politiek, de veilig heid, de economische en financiële kwesties en voor soclalè en bestuursaan gelegenheden. Het is haar taak de agen da-punten, welke de procedure-commis sie opstelt, te behandelen en er rapport over uit te brengen. De voorzitter van de Commissie van Goede Diensten blijft de plenaire zittin gen der delegaties presideren. Deze zul len niet openbaar zijn, tenzij de proce dure-commissie anders beslist. De pro cedure-commissie bestaat uit de hoof den der delegaties en een vertegenwoor diger van de Commissie van Goede Diensten. Ingezonden Mededeling MUNHARDT Bij Ruwe Handen, Ruwe Huid, Ruwe Lippen. 30ot.-' GEBEDSDAG OP EERSTE MEI-ZONDAG. De Commissie Nationale Herdenking 1940-1945, welke plechtigheden toot de gevallen-en te houden op de voor- avohd van de bevrijdingsdag voorbe reidt, stelt zich voor aan de kerkfor- maties een rondschrijven te zenden, behelzende een oproep tot gebed op de eerste Zondag van de maand Mei. Bos- en heidebrand op de Veluwe GROTE OPPERVLAKTE VERWOEST. Zaterdagavond heeft op de Hoog- Buurlose heide bij Apeldoorn een brand gewoed, die een oppervlakte V&n 75 H.A. heide met vliegdennen verwoestte. Daar op de weg van Nieuw Milligen naar Kootwijk vrijwel terzelfdertijd brand ontstond, vermoedt men, dat in beide gevallen van, moedwillige brandstichting sprake is. De Apeldoornse politie heeft de zaak in -onderzoek. De laatste brand bleef tot 5 H.A. beperkt. Bestrijding van de coloradokever INTERNATIONAAL FONDS OPGERICHT. Op het Zaterdag in Utrecht gehou den Tuinbouwcongres van de P. v. d. A., deelde minister Mansholt mede, dat te Rome op de conferentie van Europese Land- en Tuinbouworganisaties is ge sticht een Internationaal Fonds Voor de bestrijding van de coloradokever in Frankrijk, België, Engeland en Neder land. NOORS SCHIJ» VERKEERDE IN NOOD Door de „Noord-Holland" losgetrokken. Zaterdagmorgen om 11 uur seinde de kustwacht van Huisduinen, dat op de Zuiderhaaks een. schip van onbekende nationaliteit aan de grond was geraakt. Kort na twee uur slaagde de sleep boot „Noord-Holland" er in de verbin ding met het ln nood verkerende schip tot stand te brengen. Het bleek het m.s. „Macbeth" uit Stavanger te zijn. De boot gierde heen en weer op de Keizers- bult ten gevolge van averij aan het roer en stuurgerei. De „Macbeth" was op weg naar Har- lingen met een lading basaltsteen. De „Noord-Holland" heeft de Macbeth los getrokken en na^r de haven van Nieu- wediep gesleept. Naar de kapitein van do „Macbeth' mededeelde was het schip door het slechte zicht (het sneeuwde op zee) uit de koers geslagen ,toen het 't Schulpe- Udr gat tussen Texel en Den Helder wilde binnenvaren om in Den Helder een loods aan boord ten nemen. Daarna zou het over de Waddenzee naar Harlingen va ren. WADDENZEE BIJ AMELAND VOL IJS Sinds Woensdag j.l. is Ameland ge lijk gemeld, nagenoeg geheel geïso leerd. De hoop op een vliegtuig, dat -post en passagiers zou brengen ls tot nu toe ij/del gebleken. Wind en tveder dienende zou vandaag worden gevlo gen. Zover 'het oog reikt ligt de Wadden zee vol ijs, zodat van bootverkeer met het eiland voorlopig £een sprake is. Over de aanwezige voedselvoorraden! behoeven de Amelanders zich geen zor gen te maken. 11). Panda rende terug naar boven en riep de rustig slapende Professor. „Dieven!" riep hij. „Een indringer steelt Uw uitvinding!" „Wawat?" mompelde de Profes sor. „Wie ben je? Wat wil je? Eh WS,tü! Mijn uitvinding!" Met één sprong was hij zijn bed uit en holde naar beneden. „Mijn uitvin ding!" riep hij. .(Gestolen! Watik bedoelWieachwaarom... Politie!!!!" „De telefoon!" riep Panda. „Vlug! De inbreker kan nog niet ver weg zijn!" De geleerde greep 't toestel en draaide met bevende hand 'n nummer. „Hallo!" riep hij. „Met de popopolitie? Ja?! Met mij! Met my natuurlijk! Mijn uitvin ding heeft een inbraak gestolen! In braak! Gevaar! Vlug! Dieven!" Intussen sloop de inbreker met zijn buit snel de stille straat uit en kwam toevallig een agent tegen. „Hé daar!" riep de agent, die hem ver dacht vond in zijn zwarte pak en zijn masker. „Sta eens even stil! Waar gaat dat naar toe?»' VOOR DINSDAG 24 FEBRUARI. Hilversum I (301 M.) KRO 7.00: nieuws; 7.15 ochtendgymnastiek; 7.30 morgengebed en liturgische kalender; 7.45 werken van Schubert; 8.00 nieuws; 3.15 opgewekte muziek; 9.00 lichtbaken; L30 ochtendconcert: 10.00 vopr de kleu- ?rs: 10.15 Prater-herinneringen; 10.40 oordracht; 10.50 kamermuziek; 11.30 als Ie ziele luistert: 11.40 muziek van Sme- ana; 12.00 Angelus; 12.03 Metropole-or- test; 12.30 weeroverzcht; 12.33 Metropole- irkest; 12.55 zonnewilzer; 13.00' nieuws; 3.25 sopraan en mezzo-sopraan; 13 50 nuzjlekllteratuur; '14.00 Ned. glrletiJd- erk der muziek; 14.30 gezinsverzorgsters; 5.00 elck wat wils; 16.00 ziekenbezoek; 16.30 zlekenlof; 17.C0 na. schooltijd: 17.15 4ed Kamerkoor; 17.45 Sumatra's Oost- .cust; 18.00 Cantus Populorum; 18-20 sportpraatje; 18.30 Ned. strijdkrachten; 19.00: ndeuws; 19.15 gramofoonmuzlek; 19.30 radiogenes; 19.45 Nlwlnklanken; 19.50 wederopbouw; 20.00 nieuws: 20.05 de gewone man; 20.12 pianodtfo; 20.30 lijdensmeditatie Catharinakerk Utrecht; 21.30' Y. Loriod, plano; 21.40 moderne kamermuziek: 22.07 actualiteiten"; 22.15 avondgebed en liturgische kalender: 22.30 nieuws; 22.45—24 00 Radio Philh. Orkest. Hilversum II (415 m.) AVRO 7.00 nieuws; 7.15 gramofoonmuzlek; 7.50 dag opening door dr. A. Trouw; 8.00 nieuws; 8.15 aubade; 8.45 Mendelssohn, Liszt en Chopin; 9.15 morgenwijding door ds. A. L. Broer; 9.30 waterstanden; 9.35 arbeids vitaminen; 10.30 voor de vrouw; 1035 fragmenten uit The Geisha; 10.50 voor de kleuters; 11.00 gramofoonmuzlek; 11.45 wat Indië ons te zeggen heeft; 12.00 Lyra- Trio; 12.30 weerpraatje; 12.33 ons platteland; 12.43 Wiener en Doucet; 13.00 Nieuws; 13.15 Skymasters; 13.45 opera duetten van Dvorak en Smetana; 14.00 met naald en schaar; 14.30: Russische muziek uit onze eeuw; 16.30 Moreton en D. Kaye. piano; 16.40 de schoolbel; 17.00 ensemblemuzlek voor de Jeugd; 17.30 orgel en zang; 18.00 nieuws; 18.15 Tom Erich, plano; 18.30 Vaudeville-orkest; 19.00 voor de kleuters; 19.05 Tom Poes en de gouden konieet; 19.15 muzek van Schubert; 19.45 gesprekken met dokters; 2000 nieuws; 20.05 echo van de dag; 20.15 bonte Dtnsdagavondtrein; 21.30 verzcekprogramma; 22.16 buitenlands ovei'zlobt door H. Ch. G. J. van der Man- dere; 22.30: muziek van Schubert; 23.00-" nieuws; 23.1524.00 gram.muziek. AGENDA DINSDAG Rapenburg Leden verg. Mij. voor Toonkunst, 8 utfr nam. Oegstgeest (L. Straatweg 4)Leden vergadering Centr. Genootschap voor Kln- derherstellings- en vacantlekolonies, 8i u.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 2