HAHEA&êi PANDA EN DE PROFESSOR De Leidse Begroting voor 1948 z. h. s. goedgekeurd Radio-programma Mijnheer MelviVs wonderlijke fantasie RECHTZAKEN DAMES/ Mühring's vijfde lezing VRIJDAG 20 FEBRUARI. Oorlogsmisdadigers die spoedig voor komen WILLY LAGES EN HOOFDFIGUREN UIT AMERSFOORT. Aan gegevens van het Bureau tot op sporing van Oorlogsmisdrijven, dat uiterlijk l Juli opgeheven zal worden, ontlenen wij, dat van de Amsterdamse S.D., Willy Lages c.s,, bestaande uit een 12-tal leden, de dossiers thans vrijwel volledig zijn. Het wachten is nu nog op de resultaten van het onderzoek inzake enige fusilleringen in Noord-Holland, dat thans haast voltooid is. Ook de dossiers der hoofdfiguren van het „Polizeiliches Durchgangslager" te Amersfoort zijn bijkans volledig. Van de 6 fanatiekste Duitse leiders o.w. Ko- telia en Berg, is een stapel dossiers van een halve meter hoogte .gevormd. Het onderzoek naar hun misdrijven heeft het nodig gemaakt, dat honderden lij ken in het kamp moesten worden opge graven en geïdentificeerd, hetgeen ge schiedde met behulp van lijvige foto albums, die het bureau ter béschlkking heeft. Spoedig is ook deze zaak rijp voor berechting. Het onderzoek naar hen. die betrok ken waren bij het Bureau „Jüdische Auswanderung" vordert in een minder snel tempo. Tot 1 Februari heeft het Bureau Oorlogsmisdrijven naar verschillende procureurs-fiscaal ln het land 172 dos- siers doorgegeven (113 verdachten en 59 getuigen). Thans moeten er nog 281 worden afgewerkt en doorgezonden. POLITIEKE DELINQUENTEN IN EEN AANHANGWAGENTJE. Zij kropen uit de aardappelschillen! Een Bussumse schillenboer, die de schillen van een kazerne te Bussum kwam ophalen, bleek zonder zijn weten in. het aanhangwagentje twee politieke delinquenten uit het kamp Laren te ver voeren. Een soldaat, die schillen o~p het wagentje wilde gooien, ontdekte een al pino en een bril onder de schillen. De eigenaar hiervan kroop uit de schillen en werd terstond, daar de luitenant van de wacht het zaakje niet vertrouwde, in arrest gesteld. Buiten het kamp kroop nog een tweede politieke delinquent uit de schillen te voorschijn en nam de vlucht. Een achtervolging door de wacht bleef zonder resultaat. Bewakers van het kamp vonden hem echter enkele uren later in een kuil in het nabijgelegen bos. SUCCESVOLLE JACHT OP SMOKKELAUTO. Wol en handdoeken-vangst Dezer dagen kregen twee ambtenaren van de CCD te Alphen (NBr.) een tip dat een vrachtauto naar de Belgsche grens'zou rijden, ten einde daar smok kelwaar in te laden. Toen de auto uit België terugkwam, liep deze na een dolle achtervolging vast in het zand. De twee inzittenden sprongen er uit en kozen het hazenpad in de bossen. De smokkelauto bleek te bevatten 19 balen wollen garen en 1 baal met 184 badhanddoeken Het gesmokkelde garen 323 kg in totaal, ver tegenwoordigt met de badhanddoeken in de zwarte handel een waarde van tien elf duizend gulden. Op Schiphol staken in totaal driehonderd arbeiders Over de staking op Schiphol zijn thans nauwkeurige cijfers verstrekt: Van de zeshonderd arbeiders zijn er driehon derd in staking. Het werk aan het platform ligt geheel stil, aan de uit breiding van de startbanen werken nog zeventig procent van de arbeiders, aam het nieuwe stationsgebouw werkt nog de helft van het oorspronkelijke aan tal en bij 't optrekken van de Zweed se hangar is slechts een klein deel van de arbeiders aam het werk gebleven. De critiekc datum is 1 Maart, wan neer dc nieuwe collectieve arbeids overeenkomst van kracht zal zyn, die boven het basisloon van negentig ct. een toeslag van tien procent toekent, in plaats van de 25 procent, die in dc tegenwoordige regeling is opgeno men. DE VORST NUTTIG VOOR FRUITTEELT. Voor de fruitteelt Is de vorst van gTOOt mut. De ontwikkeling van de knoppen der fruitbomen in de Betuwe en het Land van Maas en Waal is dit jaar ruim een maand vroeger begon nen dan anders Als deze ontwikkeling in het zelfde tempo was voortgegaan, had men een buitengewoon vroege bloeitijd gehad. De kams, dat de nacht vorsten grote sohade aan het gewas hadden toegebracht, was dan zeer gToot geweest. De nu ingetreden vorst periode is de fruittelers dan ook zeer welkom. VERDERE SCHEURING BIJ ITALIAANSE SOCIALISTEN. De scheuring in de officiële Italiaanse socialistische partij zet zich voort, nu ook de socialistische unie onder leiding van Lombardo zich afgescheiden heeft. Deze unie zou 300.000 leden tellen. De scheu ring begon in Januari 1947 toen Saragat met de gematigde elementen uit de, of ficiële socialistische partij van Nenni trad en de socialistische party van Itali aanse arbeiders stichtte. De socialistische unie zal by de verkiezingen met de partij van. Saragat samengaan. BRANDSCHADE LOOPT IN DE MILLIOENEN. Gemiddeld f. 10.per jaar en per inwoner. In totaal leed ons land in 1946, ruw geschat. 20 millioen gulden directe en 40 millioen gulden indirecte schade door branden, die voor 70 tot 80 aan onvoorzichtigheid, nalatigheid of onbe kendheid met gevaar te wyten zijn. In 1947, met zijn strenge winter en droge zomer, waren deze cijfers resp. 30 en 60 70 millioen gulden. In twee jaar tyds leed de Nederlandse gemeenschap dus 50 millioen aan materiële en ruim 100 millioen aan indirecte schade, dat wil zeggen bedrijfsschade en arbeidsmoge- lijkheid. Neemt men daarbij de bezwa ren ln verband met vervangingswaarden en het enorme tekort aan materiaal voor wederopbouw, dan zou men de ver liezen door brand verhoudingsgewijs nog hoger moeten schatten. Merkwaar dig is, dat de verliescijfers in het bui tenland ongeveer dezelfde zyn. Enge land leed in 1946 direct 12 millioen pond sterling en indirect 60 millioen pond sterling schade. Over het alge meen kan men zeggen, dat in de meeste landen per jaar per inwoner, hoofdelijk omgeslagen, tien gulden schade door brand wordt geleden. DE „SLOTÉRDIJK" NAAR INDONESIË. Met 1200 man aan boord. Onder de 200 mariniers, die gister morgen uit Bergen op Zoom zyn ver trokken om zich met de „Sloterdük" naar Indonesië te begeven, is plotseling een geval van nekkramp geconstateerd. Het vertrek van deze mariniers is daar door voor ten minste enige weken uit gesteld. Voor het overige had de inscheping het normale verloop. Ongeveer 1200 mi litairen gingen aan boord. NOODLANDING VAN ENGELSE VLIEGER BIJ WADDINXVEEN. Gistermiddag werd een Engelse sport vlieger zodanig door een korte maar he vige sneeuwstorm verblind, dat verder vliegen niet meer mogelijk was. Hij slaagde er in zijn toestel onbe schadigd neer te zetten in de polder de Pette achter de fabriek der Louis Dob- belmann N.V. Uiteraard ontbrak het hem niet aan belangstelling. Toen de .lucht wat op klaarde, startte het toestel in de rich ting van Ypenburg. ROSA SPIER SPEELDE ONDER VREEMDE OMSTANDIGHEDEN! De bekende harpiste, Rosa Spier, die een gedeelte van een villa aan de Graaf I Florlslaan te Hilversum bewoont, ont- j dekte brand in haar woning. De ijlings J gealarmeerde brandweer was spoedig i ter plaatse, best-reedt het vuur en de schade bleef beperkt tot gaten in enkele kleden. Mede door het behoud van haar eigendommen, w.o. haar kostbare harp, •was mevr. Spier de brandweerlieden voor hun werk zeer dankbaar, zy gaf aan haar waardering uiting door enkele schone harpsoli, welke door het audi torium, de gehelmde brandweerlieden, enkele politiemannen en andere hulp vaardigen ten zeerste op prys werden gesteld Slechts één post gewijzigd Aan de replieken- werd gistermiddag nog deelgenomen door de heren Froh- wein. Knuttel, Lombert, Knol, v. Ite>r- son, die zyn voorstel inzake woningen voor jonggehuwden laten te ontruimen voer ouden van dagen, intrekt, Riedel, Goslings, Knetsch, die voor Endegeest ae 48-iLrige werkweek wil zien inge voerd, waarvan hij met de heer Sohül- ler een voorstel maakte, Schüller, Kortmann, A. van Dyk, Stolp, Hen driks en door mevr. Braggaar-De Does. Op verzoek van wethouder v. Schalk gaat de raad dan in geheime zitting, waarna de zitting wordt geschorst. AVONDZITTING. EEN NIEUWE LENING. Spoedeisend wordt voorgesteld een lening aan te gaan, groot f. 157.000 a 3% en een koens van 100 met een looptijd van 12 jaar. Conform wordt besloten. DUPLIEKEN. Bij de dupliek van het college stelt wethouder Menken voor het voorstel Knetsch-Sohüller in praeadvles te ne men. Nogmaals wijst wethouder Jongeleen alle sohuld af voor het minder geluk kige bouwplan 1947, Neg denkt hij echter, dat de indus trie, gebruik makend van een aanbod, een 150 woningen had willen doen bouwen, maar, helaas, er zal wel niets van komen, al is dit nog niet geheel zeker. De heer Sdhüller tripliceert Inzake Endegeest. STEMMINGEN. Het voorstel Frohwein-Vos: De Raad bestuit, dat by de Gemeen te Leiden zal worden ingevoerd een centraal 'geadministreerd autopark, ge vormd uit alle personenauto's, welke de Gemeente Leiden ten dienste staan, teneinde hieruit aan de dagelijkse ver- vcerbehoefte te voldoen. Gaat voor praeadvles naar B. en W. Het voorstel Frohwein-Vos: Artikel 4 van de verordening d.d. 24 Augustus 1931, regelende de samen stelling en de werkkring van de Com missie van Bijstand voor de Financiën aldus aan te vullen: De Commissie wordt ten minste drie weken vooraf door het College van B. en W, schriftelijk in kennis gesteld omtrent alle aanschaffmgen van: ma chines, machine-installaties, vervoer middelen, instrumenten en soortgelijke, voorzover de geraamde kosten hiervan een bedrag van f.2500 te boven gaan. Gaat naar B en W. voor praeadvles. Het voorstel Frohwein-Vos: De Raad besluit het College van B. en W. te verzoeken alsnog een plan samen te stellen, teneinde te geraken tot ae bouw van een complex ten toonstellingshallen Gaat naar B. en W. voor praeadvles. Het voorstel v. Iterson: Dat B. en W. doen onderzoeken: le. hoeveel kantoren in woonhuizen ondergebracht zijn; 2e. hoeveel kantoorruimte als be doeld onder 1, zonder verandering bruikbaar is als woonruimte; 3e. hoeveel van deze kantoorruimte door verandering tot woonruimte ge schikt te maken is; 4e. de mogelijkheden tot het stich ten van noodgebouwen voor kantoren, gevestigd in woonhuizen. Wordt in praeadvies genomen. VOOR ZATERDAG 21 FEBRUARI. Hilversum I (301 M) KRO 7.00: nieuws; 7.15: ochtendgymnastiek; 7.30: morgengebed en liturgische kalender; 7.45: Maria ter ere; 8.00: nieuws; 8.15: opge wekte muziek: 9.00 voor de vrouw; 9.05: ochtenddoncert; 10.00: voor de kleuters; 10.15: sterrenparade; 11.00: ziekenbezoek; 11.45: Y. Loriod, plano; 12.00: Angelus; 12.03: W. Francois, orgel; 12.30' weerover- zicht; 12.33: Klaas van Beeck, 12.55: r/onr ncwijzer; 13.00; Ned. strijdkr.; 13.30: Klaas van Beeck; 13.50; film en toneel; 14.1 U: muziek van Smetana; 14.20: Engelse les voor beginners; 14.40: Omroepkamerorkest; 15.15: Jeugdconcert: 15.45: kiosk: 16 00: zang van Richard Tauber; 16.20: de lucht vaart ln 1947; 16.30: de schoonheid van het Gregoriaans; 17.00: de wigwam; 18.00: Cantus Populorum; 18.15: Journalistiek overzicht; 18.30: Ned. strljakr.; 19.00: nieuws; 19.15: voor Ned, ln Duitsland; 19.30: pianoduo; 19.50: banden die bin den: 20.00: nieuws; 20.05: de gewone man; 20.12: hoe heet deze plaat?; 20.30: licht baken. 21,00: negen helt de klok; 22.15: Benjamlno Gigll; 22.37: actualiteiten; 22.45: avondgebed en liturgische kalender; 23 00: nieuws; 23.2524.00: Boston Sym- phonie Orkest. Hilversum II (415 M.) VARA 7.00: nieuws; 7.15: orkest L. Praeger; 8.00: nieuws; 8.15: strydlied; 8.18: J. Jong, or gel; 8 40: lichte klanken; 9.30: water standen; 9.35: Russische koorzang; VPRO 10.00: morgenwydlng door ds. F. Oort; VARA 10.20: feuilleton; 10.35: liederen van Wolf en Reger; 10.55: voor de continu bedrijven; 12.00: ensemble Hasse Kahn; "12.30 weerpraatje; 12.33: musetteklanken en Franse chansons; 13.00: nieuws; 13.15: kalender; 13.20: Virtuoso Trio en Silvestrl Kwartet 14.00: het Nederlandse lied; 14.15: harmonie orkesten;' 15.00: tulnbouwcon- gres; 15.15: populaire platen; 16.00: coöpe ratie en socialisme; 16.15: amateurs; 16.45: artistieke staalkaart: 17.05: werklozenzorg vroeger en nu; 17.15: Radio Phllh. Orkest; 18.00: nieuws; 18.15' sportpraatje; 18.30: voor de rijpgre Jeugd; 19.00: plano en viool; VPRO- 19.30: de kerk nu; VARA 20.00: nieuws; 20.05: dingen van de dag; 20.15: gevarieerd programma: 21.15: socia listisch commentaar; 21.30^ Vlndobona Schrammel'n; 22 00: hoorspel ,,De vrouw ln de mist"; 22.30: Ramblers; 23.00 nieuws; 23.15: hobbyhoek; 23.3024.00 ensemble Jan Presto. Het voorstel-Var) Iterson: dat B. en W. by het verlenen van op drachten tot het ontwerpen van bouw plannen, deze plannen verdelen in com plexen van plan 100 woningen en ten aanzien van elk complex de opdracht verlenen aan een andere architect, wordt verworpen met 28—6 stemmen. Voor de heren Knetsch, Hendriks, Woudstra, v. Iterson, Balkenstijn, Rob bers. riet voorstel-Lombert: De Raad besluit B. en W. te verzoeken plannen te ontwerpen ten einde te ko men a: tot bebouwing van het terrein van de voormalige L. Katoenmaatschap- py aari de Herengracht; en b. tot de uitvoering van de sanerings plannen: Gortestraat-Haverstraat; Looi- erstraat-Waardgracht, wordt wat sub a betreft in praeadvies genomen, wat sub b betreft ingetrokken. De motie-D. J. van Dyk De Raad spreekt de wenselijkheid uit, dat B. en W. by d^ projectering van de Openbare Gebouwen op de bij de uitbrei dingsplannen betrokken -gronden, zeer ernstig rekening dienen te houden met de hier ter stede bestaande behoefte aan een voor grote tentoonstellingen, de monstraties, byeenkomsten etc. geschikt gebouw, gaat naar B. en W. voor praeadvies. Het voorstel-Van Iterson: B. en W. dienen op korte termijn een plan in voor de bouw door de Gemeente van een betonskelet, bestemd om te die nen als bedrijfsruimte voor verschillende ondernemingen op het gebied van het ambacht en de kleine nijverheid, wordt ingetrokken nadat is toegezegd een voorstel binnen 4 maanden. Het voorstel Knetsch-Schüller inzake 48-urige werkweek op Endegeest ca. wordt in praeadvies genomen. Dan komt men tot. de BEGROTING ZELVE. Eerst de uitgave. Uit de gemaakte op merkingen, aanmerkingen, wensen enz. slechts een korte bloemlezing: De heer Lombert maakt bezwaar tegen advertenties en publicaties in „De Waar heid", waarop de voorzitter antwoordt, dat men zich moet hóuden aan de over eenkomst met de recognitiedienst. Verder maakt de heer Lombert be zwaar tegen vervoer van patiënten naar het Acad. Ziekenhuiè al wenseii zij ver voer naar het R.K. ziekenhuis uit gods dienstige overwegingen. Wethouder Menken zegt, dat B. en W. er principieel evenzo over denken. De kwestie is in onderzoek. Met 26—7 stemmen wordt na verzet van de heer Lombert besloten toe te treden als lid tot defNat- Woningraad. De heer Riedel wil de burgerij nog eens opwekken het carillon-fonds' te versterken. Een gemeente-subsidie is z.i. alleszins gewettigd De voorzitter steunt de idee. Natuuriyk wordt aan de Ryn- en Schiekade weer de nodige aandacht ge schonken. Mevr. Braggaar bepleit de verstrek king van schoenen en kleding aan schoolkinderen door de desbetreffende vereniging. Zy dankt de vereniging warm voor de hervatting van haar werk en de wijfce waarop. De heer Key be pleit modern voedsel. Wethouder Van Scha ik sluit zich aan by de waardering voor het bestuur. Nadere bespreking over het voedsel vindt reeds plaats. De kwa liteit is thans echter prima. De heer D. J. van Dyk stelt voor: De Raad der gemeente Leiden trekt een bedrag van f. 1000 uit, ter bekosti ging van het verstrekken van een tele foonaansluiting aan raadsleden en de daarmede verbandhoudende kosten. Zoals men weet, een oude kwestie. De voorzitter herhaalt, dat Ged. Sta ten alle recht hebben iedere post te be oordelen en hun beslissing is over 1947 nog niet afgekomen. B. en W. nemen het voorstel over. Dan de Inkomsten. Deze leveren geen „stof" op. Vervolgens wordt dc gehele begro ting aanvaard en z. h. st. goedge- keurd. De voorzitter dankt de raad voor de afhapdeling en de ambtenaren van fi nanciën voor de vlotte voorbereiding. Mevr. Braggaar dankt de voorzitter voor zyn leiding, die op zo aangename wijze werd gegeven. Hierna even halftwaalf sluiting. De begroting sluit op de gewone dienst met een totaalcijfer van f. 13.238.357 met een post Onvoorzien van f. 68.979. op de iPoe^a.j5?!ens*' me^ een totaalcijfer van I. 8.854.330. FEUILLETON door W. H. LANE CRAUFORD 49) Henny bromde iets onverstaanbaars en begon voor de zoveelstf keer de ka mer op en neer te lopen. Er heerste grote onzekerheid omtrent het uur, dat Josephine werd verwacht, er heerste trouwens grote onzekerheid omtrent haar hele bezoek. Henry was in een zeer moeilijke positie geweest, toen. hy de afspraak had gemaakt, daar me vrouw Robinson scherp had geluisterd naar ieder woord, dat hy zei en daarom had hy maar heel weinig gezegd. Hy had niets gevraagd en alleen maar met één-lettergrepige woorden toegéstemd in alles wat Josephine had voorgesteld. Het scheen, dat zy had voorgesteld Za terdag op Millwood te komen. Het leek nu niet bepaald de aangewezen plaats voor een ontmoeting na jaren van een zo romantische scheiding. Een tafel voor twee personen in een uitgelezen restau rant zou beter zyn overeengekomen met de omstandigheden. Maar Josephine moest natuuriyk voorzichtig zyn in ver band met haar scheiding, die nog niet yas ultgesprnken. Jim had verklaard, dat haar liefde voor Henry hem er toe genoopt had, elders troost te zoeken en dus moest Josephine iedere situatie, die tegen haar zou kunnen getuigen, ver mijden. Maar hoe ook, de plaats en de tyd, die zy gekozen had, bleven vreemd. Het was echter heel goéd mogelijk, dat zy een goede reden voor die tijd en die plaats had gegeven en dat Henry er in zyn overspannen toestand niet naar had geluisterd. „Ik denk, dat ze helemaal niet komt," zei Michael ontevreden. Henry bleef plotseling staan en stak zyn hand op om Michael het zwygen op te leggen. „Ze is er," zei hy met gesmoorde stem. Hy had het knarsen van de wielen van een auto op het grint gehoord en even later kon men de afgemeten stap pen van Badger horen, die zich naar de deur begaf. Henry stond kaarsrecht, zyn trekken waren verstard, hy scheen in steen ver anderd. Michael stond vol verwachting op en Christopher, die zich by deze plechtige ontmoeting niet op zyn plaats voelde, hield zich op de .achtergrond. Josephine gaf "een vrolijk gilletje en sprong Henry met uitgestrekte handen tegemoet. Henry bewbog niet, maar Jo sephine nam zyn handen in de hare err blikte naar hem op met ogen die glans den van gelukzaligheid. Henry glim lachte zielig en trachtte iets weg te slik ken, dat hem het spreken belette. Hy kuste Josephine niet en dat was, aan gezien. Badger nog in de kamer was, nog v/el te verklaren. Toen de buttler weg was, was de eerste emotie van het we derzien voorby en toen zag Josephine Michael en Christopher. Zy.llet Henry's handen los en liet zich door de beide vrienden verwelkomen. Josephine's eerste jeugd was voorby, maar ze had nog 'altijd een slank meis jesfiguur, heur haar had een gouden glans en was prachtig opgemaakt haar ogen schitterden en waren zeer blauw. Haar wenkbrauwen waren bygetekend, ze had veel rouge op haar wangen en ze had fel rood lippenstift gebruikt. Haar tanden stonden tamelijk ver voor uit, haar gezicht was allerminst zonder rimpels en haar hals was zeer mager. Ze droeg een bontmanteltje en een par mantig, klein hoedje. Haaiv kleren wa ren van uitstekende snit en flatteerden haar zeel. „Wat een heerlijk huis is dit!", riep ze toen de begroetingen voorbij waren en ze weer naast Henry stond midden in de kamer. „Ja, het is een aardig huis," mompel de Henry, nadat hy gewacht had, of iemand anders misschien zou antwoor den. „Het is verrukkeiyk," zei ze sentimen teel, ..ik ben dol op die oude sfeer.." Henry keek verstrooid rond. Dc kamer was smaakvol gemeubileerd, maar meer volgens de ideeën van Christopher dan volgens de zijne. Christopher had vele van zyn ideeën veroordeeld als „woud- be-antiek" en hij had. wat deze kamer betreft, naar eigen inzicht gehandeld. Verder was het huis een combinatie ge worden van Henry's liefde voor het ver leden en Christophers afkeer van alle schijn-antiek. Josephine zuchtte diep en smachtend. Haar blik was onophoudeiyk op Henry gevestigd, ze scheen hem met andere ogen te zien dan vroeger, hem te ver gelijken met haar echtgenoot en zich verwonderd af tevragen, hoe ze inder tijd zo dom had kunnen zyn. „Je moet me dit heerlijke huis hele maal laten zien," zei ze zacht. Henry maakte niet de minste bewe ging en er was een pijnlijke stilte. „En hoe heb je het in Durban ge had?" klonk het plotseling opgewekt. De vraag kwam van Michael, die trachtte een onderwerp van gesprek te vinden. Ongelukkigerwyze had hij moei lijk slechter kunnen kiezen Josephine kneep haar lippen samen en antwoord de kort: „Ik heb er een afschuwelijke tijd ge had." (Wordt vervolgd) DE OLYMPISCHE DAG. Nederlands bondselftal tegen Brits Olympisch elftal. Het hoofdnummer van de Olympi sche dag op Zondag 22 Juni wordteen wedstrijd van het Nederlands bonds elftal tegen het Brits Olympisch elf tal, derhalve tegen de ploeg, die sa mengesteld wordt uit de beste ama teurs van het Verenigd Koninkrijk, en voorbestemd is om Groot-Brittannië te vertegenwoordigen in het Olym pisch voetbaltournooi. Volgens Karei Lotsy, wordt dit een elftal van bijzondere hoedanigheid, een ploeg, die een grote kans op het Olym pisch kampioenschap heeft en bovenal een team. dat fraai en fair spel zal de monstreren. Men mag aannemen, dat in Juni de Nederlandse Olympische ploeg wel zal vaststaan en deze wedstrijd aangegre pen zal worden voor een serieuze kracht proef. SCHERMEN Het intergcallieerde schermiournooi te Nice werd besloten met wedstryden op sabel voor équipe en personeel. De personele v/edstrijd werd een schit terende overwinning voor de Nederlan der v. d. Berg, die de titelhouder Laer- mans (België) versloeg. Hij was vastbe raden in zyn aanvallen, terwijl zyn ver dediging hecht was. De uitslagen waren: Personeel: 1. v. d. Berg (Nederland), 7 overw.; 2. Laermans (België) 6 over winningen; 3. Faure (Frankrijk) 4 over winningen. Equipe: Nederland—Denemarken 9—7; Frank rijkDenemarken 106; België-Frank- ryk 97; BelgiëNederland 133; Ne derland—Frankryk 9—7; België—Dene marken 9—7. Klassement; 1. Belgie 3 overw.; 2 Ne derland 2 overw.; 3. Frankryk 1 overw. 4. Denemarken 0. SCHAKEN JAARVERGADERING „ONS GENOEGEN". De schaakvereniging „Ons Genoegen" hield gisteravond in de „Harmonie" haar jaarlijkse algemene vergadering. In zijn openingswoord sprak de voorzitter zyn voldoening uit over de vooruitgaande spelkwaliteiten en het stijgende ledental. Nadat de secretaris en penningmees ter de jaarverslagen hadden behandeld, ging men over tot de bestuursverkiezing. In de secretaris-vacature ontstaan door het bedanken van de heer Kouwen, werd de heer J- Crama fKraaierstraat 28 al hier) gekomen. De heer F, v. d. Mark zal dit jaar de ^voorzittershamer hanteren. Voor het organiseren van het traditio nele jaarfeest werden als commissiele den benoemd de heven V, Zeist, Roman en v. Tongeren. Na de rondvraag <noot de voorzi.ter de by eenkomst. DISTRICT LEIDEN N.B.B. Kampioenschap 3 banden 1ste en 2de klasse. Gisteravond hadden onder grote be langstelling de eindwedstnjden plaats voor het kampioenschap 3 banden 1ste en 2de klasse van het District Leiden van de N3.B. De eerste klassers stre den in het clublokaal van de B.V. „Poort van Cleef". De kampioen van het vorig jaar, j. Schouten verloor 2 partijen en moest daardoor zijn titel afstaan aan G. Tee- gelaar, die er slechts 1 verloor. Het. eindkassement luidt: gew. winstp. h.s. alg. g. G. Teegelaar J. Schouten H. Schouten 4 8 4 0.485 3 6 5 0.470 3 6 4 0.397 2 4 6 0.374 2 4 5 0.353 1 2 5 0.375 gew. wlnstp. h.s. alg. g 4 8 3 0.448 4 8 3 0.300 2 5 6 0.382 2 5 4 0.327 2 4 4 0.280 0 0 4 0.181 A. Roodenburg 2 H. Roggeveen Rietbergen De 2de klassers bonden de strijd aan in het clublokaal van de B.V. „O.S.L.". De wedstrijden waren in deze klasse bij zonder spannend en eerst na de laatste partij kon de kampioen worden aange wezen. Verdiend legde Ph. Honsbeek be slag op de titel. De resultaten luiden: Ph. Honsbeek Rietkerken Uitvlucht J; Vermeer Zuldam J. v. Hoven dammen Damclub „Katwijk aan Zee" speel de haar laatste competitiewedstrijd van dit seizoen tegen SDV I en SDV II. De resultaten zijn: KWZ ISDV I 7—13. J. Dubbelaar—W. Krom 0—2; G. Pluim- graaffY. de Jong 0—2; D. Meijvogel (res)L. J. de Jong 2—0; L. Brouwer (res)_P. Havenaar 0—2; Chr. Heems kerk—A J. van Duijn 2—0; T. van Bee- len—C. Roos 0—2; A. van Duijvenvoor de— J. Roos 2—0; A. v. d. Plas—M. Lan- gelaan 1—1; Jac. Pluimgraaff—J. ten Boek 0—2; Jac, v. d. Plas (res.)—N. Dannijs 0—2. KWZ II—SDV II 16—4. A KuijtN.O. 2—0; Y. de Wilt—N.O. 2_0; J. van Ryn—C. Molenaar 1—1; M. Verloop (res.)—J. Couvee 2—0; W. v .d. Plas__S. Smit 1—1; N. Haasnoot (res.)- 15 JAAR VOOR ARTS FLORIS HERS. Behandelde r. Henri Polak'slecht. Het Bijz. Gerechtshof te Den Haag deed heden uitspraak in de zaak tegen de arts Floris Hers uit Wassenaar, aan wie ten laste was gelegd, dat hij "an Febr. 1941 tot Aug 1942 het Joodse Fer- ste Kamerlid dr. Henri Polak in een door verdachte als arts gehouden rust huis ten verzoeke van de SD heeft ge vangen gehouden en dat hij de heer Polak een slechte behandeling had doen ondergaan. Voorts dat hij een groot aantal Nederlanders heeft goedgekeurd voor tewerkstelling ten behoeve van de vijand, verder dat hij in dienst was ge treden by de Waffen-SS en tenslotte dat hij van de ANBO het huis van mr. F. van Raalte te Wassenaar had ge kocht. Hers werd veroordeeld tot 15 jaar ge vangenisstraf met aftrek van voorarrest. HAAGSE RECHTBANK. Z'n meisje werd lastig gevallen. De los-arbeider L. V. uit Leiden heeft zich te verantwoorden gehad wegens poging tot doodslag op iemand, die het zijn meisje herhaaldelijk lastig had ge maakt. Tegen verdachte werd zes jaar gevangenisstraf geëist, met aftrek van preventief. De rechtbank heeft veroor deeld tot vier jaar gevangenisstraf met aftrek van preventief. N Hy stak zyn huis in brand De or gelreparateur J. F., die niet erg tevre den was met zijn huis, had dat in brand gestoken in de hoop dat hy dan een andere woning toegewezen zou krijgen. Dat is het geval geweest, want de man verhuisde naar de gevangenis. De Of- ficièr had tegen hem acht maanden ge vangenisstraf geëist. De rechtbank heeft hem conform die eis met aftrek van preventief veroordeeld. Diefstal uit pakhuis De machinist J. K. B, heeft zich te verantwoorden ge-» had wegens diefstal door middel van inbraak in een pakhuis te Leiden, waarvoor een jaar gevangenisstraf werd geëist. De rechtbank heeft hem ver oordeeld tot zes maanden gevangenis straf met aftrek van preventief. Ingezonden Mededeling Een werkelijk fijn product ter verzorging' van Uw handen is Een Hamamehs product van Mijnharde. Sportsplinters In het kader van de technische hand bal-dag wordt Zondag te Groningen een wedstrijd gespeeld tussen het Noordelijk elftal en een bondsploeg. Als Zwitserse deelnemers aan de ron de van Nederland, die 24 April begint, worden de gebroeders Wellenmann. Tar- chlni en Ackermann genoemd. Aan de Ronde van Frankrijk zal Zwitserland met een ploeg van 10 man deelnemen. Ditmaal zal de tour ook door een gedeelte van Zwitserland gaan. Donderdag snpelen de Ijsvogels ln Amsterdam tegen de Jjshockeyclub „Bern". Daarvoor spelen de Zwitsers op 24 Febr. tegen Tilburg en op 25 Februari ln Den Haag contra de H.H.Y.C. De tweede wedstrijd tussen een na- tioanal Tsjechisch ljshockeyteam en de Canadese Olympische ploeg eindigde id een 3—3 gelijk spel. In het deze week gehouden Jubi- leum-tournooi van de „Eerste Schledamse Schaakclub" slaagde onze stadgenoot P. Zonderland er in de 1ste prijs ln de hoofdklasse te veroveren, Alle K.N.V.B.- en L.V.B.- wedstrijden afgelast De Kon. Ned. Voetbal Bond deelt mede, dat alle, voor Zaterdag 21 en Zondag 22 Februari vastgestel de wedstryden in verband met de vorst zijn afgelast. De program ma's worden verschoven naar Za terdag 28 en Zondag 29 Februari a.s. De wedstrijden van de Leidse Voetbalbond gaan eveneens niet door. C. J .Bergman 0—2; W. Berkhey—C. de Jong 2—0; A. Hellenberg—H. Bekinbre- der 2—0; A. Herbert—W. van Eek (res.) 2—0; L, DubbelaarH. Herreur 20. De wedstrijd om het wereldkamp. schaken In 7.11" vijfde lezing voor de I-eldse Schaakbond heeft Miilirlng dc deel nemers aan de op handen zijnde wed strijd om het wereldkampioenschap onder de loupe genomen. Allereerst wees hy echter op het enorme belang van de wedstrijd, niet alleen omdat een landgenoot daarin meespeelt, maar vooral cTm de stimulerende werking, die er van uit gaat op dc verbreiding van het schaakspel. En op het gebied van der gelijke grote belangrijke wedstryden neemt ons land een bijzondere plaats ln; vóór de oorlog de tweekampen EuworAljechln en het A.V.R.O.-tournool, na de oorlo» Staun ton. het Zónetourncoi en nu de eerste helft van het wereldkampioenschap! In het buitenland heeft men dan ook alge meen grote bewondering voor de presta ties, die hier op organisatorisch gebied worden volbracht Overgaande tot zijn eigenlijke onder werp. behandelde Mühring achtereenvol gens de vijf deelnemers. Hij stelde voorop, dat de spelers zo aan elkaar gewaagd zyn en stuk Voor stuk tot zulke Jrote dlng< in staat, dat het hoogst onwaarschljnll IJK 9). Panda volgde de professor naar het voetstuk, waar de ballon op lag en keek nieuwsgierig toe. De geleerde nam het stuk speelgoed op ^n liet het val len. Maar tot Panda's grote verbazing stuitte het niet omhoog zoals een nor maal ballonnetje zou hebben gedaan. Het viel op de grond en brak met een rinkelend geluld in duizend stukjes! „Zoals je ziet!" sprak de professor i trots. „Het is veranderd in steen! Be- grijp je nu, dat dit een gevaarlijke uit vinding is. Wanneer ik mijn instru- j ment bijvoorbeeld op jou zou richten, zou jfj ook in steen veranderen!" „Verschrikkelijk!" zei Panda. „Juist! Goed opgemerkt!" zei de pro fessor. „Het is dus zaak om goed op te letten en er voor te zorgen, dat hier niet wordt ingebroken! En nu: Genoeg voor vandaag! We gaan naar bed! Kom mee, dan zal ik je je kamer' wijzen!" Ze verlieten de werkruimte en even daarna werd de kastdeur geopend- en trad de donkere gedaante, die zich daar verscholen had, naaf buiten Is. dat één van hen de wedstrijd met een grote voorsprong zal winnen. Het percen tage' dat de winnaar zal bereiken, zal wel niet meer dan 60 bedragen. Het leek Mühring niet waarsehyniyk, dat Reshevsky of Smyslof winnaar zullen worden, maar een voorspelling ten aanzien van Botwln nik. Keres en Éuwe is minder positief te geven. Over het algemeen hoort meh de mening verkondigen, dat Botwlnnik zal winnen, maar dat Is geenszins zeker, Zonder twijfel kan hij op prachtige resultaten terugzien: hij won sinds 1939 n'.et minder dan 8 eer ste prijzen in sterk bezette wedstrijden, waaronder als laatste het Staunton- en het Pan-Slavisch tournool. De Russische schaakmeester is een expert in het behan delen' van moeilijke stellingen, maar dit vergt het uiterste aan geestelijke inspan ning en men schryft de onverwachte in zinkingen. die hy tijdens een tournool soms heeft, juist aan zijn voorkeur daar voor toe. Keres is zonder twUfel de geniaalste van de vijf. hil heeft een aangeboren schaak- gevoel en lil kt ln zijn spel op Aljechln. Hy ls dan ook 'tot grote prestaties ln staat en heeft dat ook voldoende bewezen. Maar hy lijdt onder een gevoel van bepaalde spelers niet te kunnen winnen, zo tegenover Al jechln en ook tegenover Botwlnnik. En dan ten slotte Euwe. Men zou geheel verkeerd doen enige conclusie te verbinden can de enkele minder goede resultaten van de laatste tyd. Euwe heeft na de oorlog veel te veel hooi op zyn vork genomen, maar heeft nu enige maanden rust gehad en ls weer „fit and well". Euwe's sterkste punten zijn ongetwyfeld zyn enorme ken nis van de openingen hij ls op dit gebied de grootste kenner ter wereld en heeft als oudste van alle deelnemers dc meeste routine. De heer Mühring was ten opzichte van de kansen van onze land genoot dan ook optimistisch gestemd! Wie deze wedstrijd ook moge winnen, vast staat in ieder geval, dat zij een schat van fraaie partyen zal opleveren, waaraan Iedere schaakllefhebber zijn hart zfil kun nen ophalen. En, zoals bij elke wedstrijd, zal ook hier het verrassende element wel niet ontbreken! AGENDA vrijdag. L 1 s s e (Bloemlust) Bloemententoon stelling. 10 uur voorm.9 uur nam. Stadszaal Armenconcert „Sempre Crescendo". 8 uur nam. zaterdag. Llss.e (Bloemlust)* Bloemententoon stelling. 10 uur ivcornv —9 uur nam. Lido-theatcr: Jeugdfilm ..De circus jongen". 2 en 4 uur nam Luxor-theater 13*»l)amy-cultuurcentrum. ,.Oké Mr. Deeds". t uur nam. Volkshuls: Spr. H. C. Verkruysen over „Oost en West ir} de beeldende kunst". 4 uur nam.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 2