Bewijs van Hollands durf en kunnen Sportspiinrters STADSNIEUWS Het geschil om de Falkland-eilanden Radio-programma Kerkelijk Leven Laatste- Berichten Wat er in Indië gebeurt WOENSDAG 18 FEBRUARI. De slot-expositie van Bloemlust Terwijl, hoe bescheiden ook, Juist thans de winter uit de verte zo'n beetje om de hoek komt kijken, straalt een Oosters aandoende bloemen weelde alg feest van kleur en tint de velen tegemoet, die de deuren van het HBG-gebouw te Llsse binnentreden: de vierde en laatste Bloemlust-expositle van dit seizoen, diè de kroon op het werk van kwe kers, handel en vakorganisatie zet. Een kroon, die Hollands vakman schap, durf en energie in dit zo oer-Hollandse bloembollenbedrfjf siert en die met trots gedragen wordt als blyk van meesterschap tegenover iedere kweker van over de grenzen, die zijn kracht op dit gebied met de Hollander zou willen meten. Nimmer heeft het bollenvak. voor of na de oorlog ,zulk een overweldigende variatie en omvang van materiaal in dit jaargetijde vermogen bijeen te brengen. (Foto v. Vliet* De autoriteiten die de opening van de Bloemenlust-expositie luister bijzetten, verlustigen zich in de kleurenweelde in het HBG-gebouw. In het midden len profile) mr. J. Th. Bonnerman. die de openingsrede uitsprak. dank zij vakmanschap, moed en door zettingsvermogen. Hij getuigde, hoezeer dit kwekersbedrijf de aandacht van de minister geniet, zowel in cultureel, als sociaal en economisch aspect. Spr. memo reerde daarbij dat de exporteurs, die hun aandeel bijdroegen in het bereiken van dit hoge peil, voor niet minder dan 50 millioen gulden aan bollen in het buitenland hebben weten te plaatsen. De voorzitter van de stichting JBloem- lust, de heer Chr. Segers. reikte vervol gens de bekroningen uit, die door de jury als volgt waren toegekend, dikwijls onder scherp concurrerende uitslagen: Wissèlbeker (30 soorten Narcissen) Warnaar en Co. te Sassenhèim (defini tief); idem (20 soorten) Fa. T. Vos te Sassenheim (definitief); idem (16 bol len per pot of kist) Fa. G. Zandbergen- Terwegen te Sassenheim; idem (10 soor ten Hyacinthen) Fa. H. de Graaff en Zn. te Lisse; idem (Hyacinthen decora tief opgesteld) G. v. d. Mey's Zonen te Lisse; idem Tulpen (30 soorten) P. Nijs- sen en Zn. té Sailtpoort; idem (20 soor ten) J. J. Grullemans en Zn, te Lisse; idem (10 soorten) Fa. Gebrs. Nieuwen- huis te JLisse; idem mooiste gemengde inzending: Gebrs. Nieuwenhuis te Lisse. Certificaten werden toegekend aan de firma's G. v. d. Mey's Zonen te Lisse, F. Rijnveld en Zn. te Hillegom, G. B. de Vroomen te Sassenheim, D. W. Lefeber te Lisse en Gebr. Eggink te Voorscho ten. Aan de heer J- v. d. Lee, die de ten toonstellingen heeft gearrangeerd, werd namens het bestuur van de Stichting een Oorkonde aangeboden. De- wisselbeker voor huisbroeiers won de heer G. Willemsteyn te Lisse Ongekende kleurenweelde van exotische pracht Met meesterhand heeft de heer Van der Lee van de firma Koper te Benne- broek het gepresteerd, de volledige ruim te van het tentoonstellingsgebouw, niet minder dan 1500 vierkante meter, in een bloemenbed te veranderen, waarin de tal loze Inzendingen maar ternauwernood een plaats konden krijgen doch desniet temin zo werden gearrangeerd, dat niet de indruk van overladenheid gewekt wordt. Was de aanleg van de vorige ten toonstelling rechtlijnig, thans vertoont ze een geheel andere aanblik. De tulpen, narcissen en hyacinthen staan ge schaard om een spuitende fontein, ze dromen langs een romantisch beekje of bij een kabbelend watervalletje. Blanks berken, elzen van welker takken bleek groene katjes druipen, en de zachtroze prunis breken de horizontale lijn. Hyacinthen prijken in alle tinten van rood. Wit en blauw, in de volle grond of in fraai opgemaakte manden. Narcissen zijn er in ongekend rijke variëteit, van de kloeke gele trompet Golden Harvest tot de roosbloemige Dubbele Texas en de delicate Mrs. Backhouse met de zachtroze cup en de blankwitte kroon. Bewonderaars van tulpen zullen wel licht nimmer zulk een kans meer vin den, om deze bloemen in zo veelvor mige verscheidenheid te zien bloeien. Hetblinkende wit van de Blizzard prijkt naast het zwart-paars van Queen of the Night, de exquise lelie- bloemigen, voofal de rozenrode Ma- riëtte, de sneeuwwitte White Trium- phator en de vlammende Stanislaus. Opvallend zijn vooral de exotische tulipa's. die hun Oosterse afkomst ver raden: de roomgele Sweelincken, de scherpgetekende Kafka, de zeer aparte Darwintulp Gudoschnik, bleekgeel met roze poeder overstoven lijkend, en de Fost-Princeps. de lange spitse bloem kelk als een vlammentong tevoorschijn kronkelend uit de brede bleekgroene bladeren; .DE OPENING EN DE BEKRONINGEN. De secretaris-generaal van het depar tement van landbouw, visserij en voed selvoorziening, mr. J. Th. Bonnerman, die namens minister Mansholt de ope ningsrede uitsprak, gewaagde met vol doening van de prestaties, waartoe het Hollandse bollenvak in staat is gebleken Het is de Leidse Damclub gelukt dit jaar kampioen van de 2e klasse L.D.D.B. te worden. Sportclub „De Lichtfabrieken" verloor de bridgewedstrijd tegen de Ned. Rot. Mij. met 264174 match- punten. Oortlever zal tijdens de wereld kampioenschappen schaak optreden als secondant ran Dr Max Euwe. Competitie Leidse Schaakbond LS.G II—ALPHEN NOG ONBESLIST. De belangrijke le klasse-wedstrijd tussen het tweede tiental van LSG en het eerste varj Alphen is nog onbeslist- Alphen staat wel is waar met 4-2 voor, maar de 4 afgebroken en te arbitreren partijen staan zodanig, dat de einduit slag hoogst waarschijnlijk een gelijk spel zal worden. Indien dit het geval wordt, is zulks wel uitermate gunstig voorPhi- lidor, wier kansen op de kampioenstitel toch al prachtig zijn en hierdoor nog wat meer „speling" krijgt voor haar laatste wedstrijd tegen Hazerswoude. De uitslagen waren: M. M. Segaar (LSG ID—Mr. H. v. d. Linden (Alphen) afg., J. van Steenis— D. Posthuma 01, A. E. J. Modderman C. Brunt 0—1. C. Kuilman—H. de Ruiter 01, J. BootA. Post 01» A. G. de Kier—A. H. Hooyer 1—0, Dr. P. C. van Arkel—G. Schuilenburg afg-, D. de JongH. Verburg 10, L. J. Smits A. Zweers afg., A. de GrootH. Ver schuur afg. NATIONAAL PAASTOURNOOl' „DAMCLUB LEIDEN". DCL organiseert 2e Paasdag een groot nationaal aamtournooi, waar voor' J reeds verschillende prominenten inschreven, t.w. J. H. Vos, oud-kamp. van Nederland; H. de Jongh, Dukel, .Roozenburg, Huisman, Slingerland en 'veje anderen. Vermoedelijk zal ook de Nederlandse kampioen R. C. Keiter aan deze wedstrijden deelnemen, on derhandelingen hieromtrent verlopen zeer gunstig. Inschrijvingen kunnen dagelijks wor den gedaan bij de secretaris van DCL, de heer A. v. d. Putten, Kraaderstr. 32, Leiden. Men kan zich opgeven voor de hoofd-, le, 2e, 3e en 4e klasse. WIE ER WAREN, UIT BINNEN EN BUITENLAND. Verheugend was in hofee mate, dat reeds bij de opening leden van het Corps Diplomatique van belangrijke buitenlandse interesse, die voor het bollenvak zulk een grote waarde heeft» blijk gaven. De diplomatieke vertegen woordigers van Zuid-Afrika, Italië en Spanje bij het Hof drukten die be langstelling door hun tegenwoordig heid uit. Voorts merkten wij op de waarnemend directeur-generaal van de Landbouw, ir. v. d. Plassche, de voorzitter van het be drijfschap voor sierteelt-producten dr. A. J. Verhage. de directeur van het rijkstuinbouwprpefstation, prof. dr. A. van Slogteren, de rijkstuinbouwconsu- lent ir. F. .Vlag en burgemeester Lam- booy van Lisse, De tentoonstelling is tot' en met Za terdag a.s. iedere dag geopend tot 9 uur des avonds, terwijl leerlingen van land-, tuinbouw- en middelbare scholen gedu rende de morgenuren toegang hebben tegen halve entree-prijs ter stimulering van de liefde voor het vollenvak bij de Jeugd. SCïlEEPSBERIQIITEN. Aagtekerk. R'dam-Sydney, 16/2 van Port Said; Abbedijk 16/2 van Philadel phia to Baltimore; Alchlba 16/2 van Rio Grande te Porto Alegre; Alderamin, Ant- werpen-Perz. Golf, pass. 17./2 Perlm; Al gen lb 16/2 van Antwerpen naar Zuld- Amerlka; Alphacca, R'dam-Japan. pass. 16/2 Ouessant, Amstelcyjk 17/2 van N. Orleans te Corpus Christ!; Annenkerk 16/2 van Bombay naar Cochin; Averdljk. 14/2 van Panama City to Galveston; Ba tavier II 16/2 van Bordeaux te Casa blanca; Boissevain 16/2 van Rio do Ja neiro naar Kaapstad; Clavella 17/2 van Curacao aan de Hoek verwacht; Corllla 14/2 van Curasao naar Lands End (v.o.); Delft 16/2 van Cristobal naar Curacao; Eemdljk. Havanna-R'dam, 20/2 Scllly. wordt 21/2 aan de Hoek verwacht; Flan- drla vertr. 18/2 van Londen naar Rouen; Keilehaven, Las Palmas-A'dam, 'pass. 17/2 Finisterre; Llevevrouwekerk, Khoramshar -Karachi, 17/2 In de Golf v. Oman; Lut- terkerk 15/2 van Aden naar Suez; Mij drecht 27/2 van de visgronden bij de Willem Barendsz te Kaapstad verwacht; Nieuw Holland. A'dam-Java, 16/2 van Aden; Ossendrecht. IJnvulden-Huelva. 17/2 Kaap Finisterre; Papendrecht, Rot terdam. gaat niet naar Rastanura maar naar Abadan; Polydorus, A'dam-Java, 18/ 2 te Aden verwacht: Prins Willem IV Jaffa-Engeland pass 17/2 Gibraltar; Ro sa Smith 16/2 van Belfast naar Palestina; Samaria 17/2 van Sassandrs te Konakry; Sandenburgh pass. 16/2 Finisterre van Casablanca-Londen; Sarpedon 17/2 van New-York te Puerto Cabello verwacht; Stad Haarlem wordt 19/2 te IJmulden verwacht; Stad Vlaardlngen 16/2 v. New- Sort News naar R'dam of A'dam: Tlba, lontevideo-R'dam. pass. 16/2 Fernando Noronha; Triton 16/2 .van Port of Spain naar Georgetown. Winterswijk 16 '2 van R'dam te Spezla. Mij. Nederland Java 14/2 te Suez van Batavia naar Port-Said. Holl Oost-Afrlka Lijnen Amstel veen 16/2 te Durban. MARKTBERICHTEN IJ MUIDEN, 18 Februari. De stoomtraw lers besomden f. 40.640; RO 15, Antje, f. 13.460. IJm. 35 f.2660; Kw 65 f.7460; Kw 51 f.3970; IJm .240 f.2360; HD 18 f.2100; Urk 15 f.2350. Een belangrijke industrie keert in Leiden terug KONINGSVELD ZN. HEROPENT HET BEDRIJF. Toen op 7 Januari 1944 een brand het inwendige van het gebouwencomplex van de firma Koningsveld Zn. aan de Boommarkt totaal verwoestte, werd in onze gemeente een belangrijke in dustrie. waar velen werk vonden, lam gelegd. Dank zij het doortastend op treden van de directie en de medewer king, welke zij van vele overheidsinstan ties mocht ondervinden, kon deze in dustrie, die voor de wederopbouw van het bedrijfsleven van zulk een groot be lang mag worden geacht, gisteren haar poorten wederom openen en is hier mede tevens een modern bedrijf in onze stad teruggekeerd. Tér gelegenheid van deze wederopen- stelling vond. gisterochtend in tegen woordigheid van het personeel een bij eenkomst plaats, waarin de bedrijfslei der, de heer B H. N. Haver, de directie een glas-in-loodraam heeft aangeboden, mede in verband met het 10-jarig be staan van de firma. In aansluiting hier op heeft de procuratiehouder van het Haagse zusterbedrijf, de heer T. Hete- brij. nog enkele in zwaar smeedwerk uitgevoerde lichtkronen overhandigd, waaraan de heer E. R. Behrend, als commissaris, een geëtst glasraam toe voegde. Onder grote belangstelling, vooral van de zfjde van vakkringen, had gistermid dag de officiële opening plaats. Na een inleidend woord van de directeur, de heer A. Koningsveld, waarin deze een overzicht gaf van de groei van het be drijf, waarvan reeds in 1932 in de St. Aagtenstraat door de tegenwoordige president-commissaris, de heer J L. Koningsveld, de grondslag werd gelegd, waarop in 1937 de ingebruikneming van het in 1944 verwoeste pand volgde, her innerde de heer J. L. Koningsveld aan de vele moeilijkheden, welke bij de we- der-m-gebruik-neming van het gebouw moesten worden overwonnen. Mede namens zijn vader sprak ver volgens de heer J. Dal uit Haarlém een woord van gelukwens, waarbij hij tevens memoreerde de grote energie en starre vasthoudendheid der heren Konings veld. die alles op alles hebben gezet om het bedrijf weer normaal te doen func tioneren. In gelijke geest hebben ver volgens nog het woord gevoerd mr. H. J. A J. Niemeyer, hon -secretaris van de Ned. Bond van Steendrukkerijen. G. E. Bouwmeester, voorzitter van de Club van Veertig en bestuurslid van het Ge nootschap voor Reclame en de heer J. P. Mulder -Sr ere-voorzitter van dp .Ned. Bond van Steendrukkerijen. Tijdens deze feestelijke bijeenkomst, welke o m. werd bijgewoond door de secretaris van de K. van K.. mr. dr. P. G. Knibbc. de heer C. v. d. Kraan, inspecteur van Bouw- en Woningtoezicht en tal van zakenrelaties, heeft de directeur van het Instituut voor Grafische Techniek, de heer J. H v. d. Meer uit Amsterdam nog een causerie gehouden over de ontwikkeling van de foto-lithografische methode. Na afloop hebben de aanwezigen met grote belangstelling kennis genomen van de inrichting van het bedrijf, waarvan de eertijds hier ter stede onderge brachte cliché-afdeling in Den Haag gevestigd zal blijven. Gisteravond werd dit feest besloten met een diner in „Het Gulden Vlies". C.H. JONGERENGROEPEN LEIDEN EN OEGSTGEEST. In principe tot fusie besloten. Gisterammd hielden de C.H. Jonge rengroepen Leiden en Oegstgeest een gecombineerde vergadering, met het doel tot een fusie dezer beide groepen te geraken De opkomst was zeer be vredigend, doch helaas waren twee be- i stuursleden van Oegstgeest verhinderd, zodat nog niet kon worden overgegaan I tot het verkiezen van een nieuw be- I stuur. Ook enkele huishoudelijke zaken werden in verband hiermede tot een j volgende vergadering uitgesteld. In prin- I cipe verklaarden alle aanwezigen zich voor een fusie. Eveneens werd in prin cipe een afvaardiging naar het Leidse Jeugdparlement samengesteld, welke zal bestaan uit de dames E. Klarenberg en A. Ouwersloot en de heren J. Zitman (voorzitter), D Swaan. A. Zevenhuizen en C. Kamsteeg. UW GAAT OUDEN VAN DAGEN ONTHALEN. Uit de baten vau de Oudpapier-actie. In de zomer van 'net vorige jaar be gon de UW in de Sleutelstad een oud papier-actie, waarvan de baten voor liefdadige doeleinden bestemd waren Thans Is met dedb actie een bedrag van f. 250.— bijeengebracht, en beste' ten is, om de oogden van dagen a.s Dinsdag In het Federatiehuis een ge noeglijk? middag te bteden. waarop voordracht en pianospel benevens klei ne materiële gaven ten beste worden gogeven. Het ligt in de bedoeling om bij bly-vende inkomsten uit deze actie voortaan maandelijks zulk een genoeg lijke middag te organiseren. PLAATSELIJKE DEMOBILISATIERAAD. 'Op Dinsdagmiddag 24 Februari a.s des middags te 4 uur zal ten Stadhulze de installatie plaats heeft van de afd. Leiden van de Nationale Demobilisarie- Raad. Een 30-tal verenigingen is 'tnocht een afgevaardigde te willen aanwijzen om daarin als lid zitting te nemen. Voorts ls een 10-tal hoofden van rijks- en gemeente-instellingen daarvoor even eens uitgenodigd. Door geheel Neder, land en naar Soe- rabaja, Curasao en \ruba verzorgen wij Uw BLOEMENGROET. Do*s+*tr»*t 27. Telefoon 22895 President Gonzalez Videla van Chili heeft op Greenwich-Island in het gebied der Falkland-eilanden, waarvan de Britse souvereiniteit door Chili en Argentinië betwist wordt, een nieuwe Zuldpoolbasis voor de Chileense vloot Ingewijd. Bij deze inwijding van Arturo Prat zeide president Videla: „Verdorven en versleten imperialisme dreigt gewapenderhand Chili en Argentinië van dit ons grondge bied te verdrijven". - De landing van Videla op he eiland is gisteren gevolgd door een Engelse regeringsverklaring, dat Engeland waarschijnlijk verdere stap pen bh Argentinië en Chili zal doen om opnieuw de Britse souvereiniteit in dit gebied te doen gelden. VOOR DONDERDAÓ ID FEBRUARL Hilversum 1 (301 M.) KRO 7.00: nieuws; 7.15: ochtendgymnastiek; 7.30: morgengebed en liturgische kalender;; 19.45: gram.muzlek; 8.00: hleuws; 8.15: opgewekte muziek; 9.00: voor de vrouw; 9.05: symphonieconcert; NCRV 10.00: Temple Church Choir; 10.15: morgen dienst o.l.v. ds W. J. Meister; 10.45: H. 1 Temiankan, viool; KRO 11.00: ziekenbe- 1 zoek; 11.45: J. Hillen. orgel; 12.00: An gelus- 12.03: muz. mei.; 12.30. weeroverz.; i 12.33: Klaas v. Beeck: 12 55: zonnewijzer; 13.00: nieuws; 13.25. Klaas van Beeck; 13.45: voor de vrouw; NCRV 14.00: cm- roepork.; 14.40 voor de vrouw; 15.00 goede bekenden; 15.30: Abcora Trio; 16.00 bijbellezing; 16.45; strijkkwartet; 17.00: Jeugdjournaal; 17.30: orgelconcert: 18 00: de Hollandse emigranten naar Canada; 18.30: Ned strijdkrachten; 19.00: nieuws; 19.15; buitenlands overzicht door dr L. W. G. Scholten; 19.30; actueel geluld; 19.45: regeringsvoorlichtingsdienst; 20.00; nieuws; 20.05: gewestelijke steravond Den Haag; 21.15: famlllecompetltle; 21.35: L. Kentner, plano; 21.45: gewestelijke ster- avond Den Haag; 22.30: nieuws; 22.45: avondoverdenking; 23.00: avondconcert: 23.4524-00- slotaccoord. Hilversum II (415 M.) AVRO 7.00: nieuws; 7.15: werken van ChabrierlJ; 7.30 ochtendrhythme; 7.50: dagopening door dr. A. Trouw; 8.00- nieuws; 8.15: gram. muzlek; 8.45: strijkorkest Boyd» Neel; 9.15: morgenwijding door ds. B. van Glhkel; 9.30: waterstanden; 9.35: ar beidsvitaminen; 10.30: voor de vrouw; 10.35: M. Elman. viool; 10,50: voor de kleuters; 11.00 vrouwen ln de omroep; 11.20: werken van Werthelm; 12.00: ae Kwintetspelers; 12.30. weerpraatje; 12.33: ln 't spionnetje; 12.38: G. v. Toorenburg. piano: 13.00: nieuws: 13.15: P. Palla en Melodia Trio; 14.00: voor de vrouw; 14.20 sopraan en plano; 15.00: voor zieken en gezonden; 16 00: gevarieerd programma; jfl.00: kaleidosoop; 17.20: over dieren; 17.30: orkest C Gibbons; 17.50: Rijk Overzee; 18.00: nieuws; 18.15 sportpraatje; 18.30: Romancers; 19.00: voor de kleu ters; 19.05- Tom Poes en de Gouden Ko meet; 19.15: Musette-orkest: 19.30: radlo- volksmuziekschool; 20 00: nieuws; 20.05: echo van de dag: 20.15: Radio Phllh. Or kest; 21.15: hoorspel ..De Vlucht": 22.30: fluit en piano: 22.45: structuur en ont plooiing ln ons wegennet: 23.00: nieuws; 23.1524.00: Engelse en Franse gram. muzlek. Ned. Herv. Kerk Beroepen: te Kam pen (vac.-G. v Doorn) K. C. v. Gorcom te 's-Gravenzande; te ingen (Gld.) H. O. Beneder te Baarland. Bedankt: voor Haren (Gr.) Th. E. v. d. Brug te Apeldoorn; voor Landsmeer J. H. Rentlngb te Helnkenszand; voor Baren- drecht (2de pred.pl.) P. H. Quartel te j Kethel en Spalana. I Aangenomen, naar Aalst (Gld.) N Warmoltz te Vreeswijk: naar Lutten* H. Bardeloos te Westerbork. Geref. Kerken Beroepen: te Nleu- 1 wendilk M. Neerken te Dedemsvaart; te Ferwerd W. P. J. Zwerver te Rijken; te Oosthem H. Z. Poelman, cand. te Gro ningen; te Rottevalle, 'Wartena en te Oldeboorn-Akkrum E. H. Nagel, cand. te DE VEELZIJDIGHEID VAN VESTDIJK. Lezing voor het Academisch Kunstcentrum. In de filmzaal van de Academie sprak gisteravond voor het Academisch Kunstcentrum mevrouw Jeanne van SchaikWilling over de roman „De Vuuraanbidders" van Vestdijk. Spreek ster betreurde, dat nog steeds een cate gorie van mensen niet doordrongen is van de grote waarde, die Vestdijk voor kunst en wetenschap bezit en dat deze categorie naar laakbare middelen grijpt om aan de ontkenning van die waarde uiting te geven. De veelzijdigheid van Vestdijk en tevens zijn veelal weten schappelijke verdieping in de stof ma ken „De Vuuraanbidders" (een van de 19 boeken, die hij gedurende de bezet ting schreef) tot een symphonie in pro za, waarnaast een gewone roman als sonate kan worden beschouwd. Een vergelijking met Tolstoi, die eveneens een grote veelzijdigheid in zijn werk tot uiting brengt, zij het in ander op zicht, vestigt de indruk dat waar deze Russische schrijver telkenmale het i zoeklicht van zijn geest richt op een andere groep, de groepsbelichting van Vestdijk geschiedt door velerlei lampen, steeds van ander kaliber en schijnsel, in- en uitgeschakeld naar believen van de auteur. „De Vuuraanbidders" brengt als een drieluik de emotionele schildering van beelden uit de dertigjarige oorlog in het begin van de 17e eeuw. gevat in een voor- en naspel, spelend in Leiden. In zyn schilderingen toont Vëstdyk hier' zijn meesterschap in de hantering van het woord met groter kracht dan de penselen der grote schilders in hun werk leggen. Daarnaast zien wij dat de historische juistheid door de hooglera ren Presser en Romein zeer hoog wordt aangeslagen. In enkele woorden kan men zeggen, dat dit boek de geloofsbelijdenis is van een „ongelovige", echter niet in de zin ■van een causaal materialist, doch in de betékenis van een Godszoeker, die God te hoog en ver acht, om er menselijke begrippen mee te verbinden, zelfs het begrip „bestaan". Slechts in die zin kan men Vestdijk als ongelovige zien. God zoeken kan de mens slechts door zich zelf een zeer zware taak te stellen, en het is deze opgave en deze gedachten- gang, die met het. gehele boek verbon den zijn. Spr. illustreerde haar uiteenzetting met de voordracht van enkele fragmen ten van het werk. BONNEN HALEN. Aan het Distributiekantoor worden dezer dagen uitgereikt nieuwe bonkaar ten voor voedingsmiddelen, textielkaar- ten, schoenenbonnen, aan diegenen, wier T.D.-nummer eindigt met het cijfer 0. of de cijfers 54, 64, 74, 84, of 94 en in het bezit zijn van bon 612 van het bij de TD. behorend inlegvel, toeslag kaartjes voor jonge en a.s. moeders en aanvraagformulieren voor brandstoffen- kaarten voor het volgend seizoen. Het kantoor ls geopend van 8'^ tot 11 3/4 en 24 uur. Meegebracht moeten worden de stam kaarten, inwisselingsbonnen van de lo pende bonkaart, eventueel inlegvel (voor schoenenbonnen) en contrólekaart voor moeders. Morgen ziln de gezinnen aan de beurt waarvan het Hoofd een stamkaartnum mer heeft van 64.801 tot en met 68.400 RESTITUTIE KOLENGELD. Dezer aagen vindt aan het postkan toor de terugbetaling plaats van de in dertijd berekende verhoging van de ko- lenprijs. Medenemen de afgeknipte bon 78 en 81 BV van de brandstoffenkaart TA 707 en /of bon 78 BV van de kaart TB 707. Morgen zijn de letters Str tot en met Tij aan de beurt. ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het Voorbereidend Kerkelijk examen; de heer J. P. Kabel (Oegstgeest); camlidaatsexamen Wis- en Natuurkunde (B)de heer A. M. Mynlleff (Leiden) A. v. d. BAAN GAAT JUBILEREN. 40 jaar onderwijzer cn 25 jaar schoolhoofd. De heer A. v. d. Baan, die juist kort geleden is afgetreden als voorzitter van de afdeling Leiden van de Vereniging van Chr. Onderwijzers, in welke kring hy een zeer geziene figuur is, zal 1 Maart a.s. het feit herdenken, dat hij voor 25 jaar werd benoemd als school hoofd, in welke functie hij thans nog is verbonden aan de Christelijke school aan het Plantsben. Tevens zal de heer v. d. Baan op 1 Mei a.s. de dag mogen gedenken, dat hij voor 40 jaar zijn in trede deed bij het Christelijk onderwijs. Het is de wens van de a.s. jubilaris, dat deze beide feiten gelijktijdig zullen worden herdacht, in verband waarmede een feestelijke herdenking tegen. Mei wordt voorbereid. Inmiddels heeft zich een comité van oud-leerlingen gevormd, dat t.z.t. voor een passende huldiging zal zorg dragen. Zij. die op enigerlei wijze hun medewerking hieraan willen verlenen, kunnen zich vervoegen bij de heer Hollebeek, Garenmarkt 46 of bij de heer Reyerse. Koningstraat 6 te Leiderdorp. 1 Maart a.s hoopt de heer J. W. van Staiien, thans chef-kleermaker, de dag te lier denken dat hij 25 jaar ge leden in dienst trad by de Kledingma gazijnen der N.V. De Faam alhier. Haren (Gr.); te Llppenhulzen-Hemrlk (als Evang.-pred.) P. C. de Vries. cand. te Zaandam; te Nleuwerkerk a. d. IJssel de Vries, cand. en te Oud-Beljerland D. Kuiper te Ril- land-Bath; te Stlens E. H. Nagel, cand. 'te Haren (Gr.); te Fijnaart T. Spllkcr, cand. te 's-Gravenhage. Bedankt- voor O.- en N.-Bildtzljl en I voor Zoetermeer F. Vroon te Wilnls; voor Moerdijk-Zevenbergen J. Flret, cand. te Dordrecht, Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN. Pieter, z. van J. J. van Zonneveld en Z. Assié; Hendrik Jacobus, z. van J. J. van Zonneveld en Z. Asslé; Joannes Hen- rlcus Maria, z. van C, D. A. Devilee en J. C. M. van don Bergh; Freddy Ronald, z. van K. R. Samshuljzen en J. Schouten; Willy, d. van D. Bekooy en F. Verdu(Jn; Johan Frederik Wilhelm, z. van J. F W. Beerenger en H. de Vries; Maria, d. van G. H. den Haan en J. van der Wiel; Hans. z. van H. G. Bonnet en J. Dekker; Jean- nette Agnes, d. van J. C- M- J. Peterse en A. P. M Wewer; Otto, z. van G. W van der Lelie en C. C H Marks; Elisabeth, d. van D. J. Nleuwenhuljsen en A. Schip per; Sara Maria, d. van J. van Beelen en S. P. Platteel; Johanna Joslna Apolonla d. van W. C. RIJsbergen en M. J. van Schooten; Cornells Petrus Clemens, z. van P. H. Akerboom en C. E de Vetten; Jan- jiigJe Elisabeth, d. van L A. Tegelaar en A. L. Langerak. OVERLEDEN. A. H, Korsulze man 38 Jaar. VOORSCHOTEN HULDIGING VAN DE HEER WAKKA. De directeur van ,3envenuto", de heer J. G. Wakka, herdacht de dag. waarop hy vóór 40 jaar tot het muziek gezelschap toetrad. Dit feit werd op feesteiyke wyze in het repetitielokaal herdacht. De jubilaris met zyn echtgenote be traden het feestlokaal, werden door de wnd. voorzitter welkom geheten, waar na de voorzitter een korte toespraak hield, waarin hy memoreerde hoe de heer Wakka 40 jaar geleden als jong Ud toetrad, en in de loop van al die Jaren veel lief en leed met de vereni ging deelde, hoe hy sedert 1935 cfè di rigeerstok over B.V.N.T. zwaait en be sluit met de hoop uit te spreken, dat de heer Wakka nog lange Jaren zyn krachten aan de vereniging zal willen en kunnen geven. Hierna biedt spreker namens de vereniging een geschenk aan, bestaande uit een aantal partitu ren en kast. Aan mevr. Wakka werden bloemen aangeboden. Hierna kreeg de voorzitter der mu ziekvereniging Wilhelmus uit Rijns- burg het woord, die,het bestuur dankte voor de uitnodiging, de Jubilaris en zyn vrouw van harte gelukwenste en deze gelukwensen liet vergezellen door een mooi bouquet bloemen. Hetzelfde ge schiedde daarna nog door de voorzitter 'an ..De Postharmonie" te Leiden Nad^t de heer Wakka, mede namens zijn echtgenote, zyn harteiyke dank had uitgesproken voor deze spontane hul diging. alsmede voor de aangeboden ge schenken, bleef men het verdere deel van de avond in feeststemming bUeen. H.M. DE KONINGIN BEZICHTIGT SCHILDERIJEN IN WASSEAAR. HM. de Koningin neeft hedenmor gen in het atelier van de beer Roe land Koning te Wassenaar werk van deze schilde* bezichtigd PRINSES MARIJKE BEWONDERT HAAR CADEAUX. In de bibliotheek van net' Paleis Soestdyk waren wij vanmorgen in staat ons jarige Prinsesje Maryke te feliciteren en een kykje te nemen by de cadeaux, die zy had gekregen. Onwillekeurig gingen onze gedach ten terug naar de dag nu byna een Jaar geleden waarop een gelukkige en trotse vader een klein mensenkind toonde aan de minister-president, de vice-voorzitter van de Raad van State en de burgemeester van Baarn. Dat jaar Ls snel voorby gegaan en het kleine meisje is opgegroeid tót een k flinke en stevige baby, die vol bewon dering luisterde naar de muziek uit de muziekspeeldoos, aangeboden door het personeel van het Oogiydersgast huis te Utrecht en met haar stevige knuistjes vol belangstelling greep naar de leuke speelgoedbeestjes, haar ge stuurd door de militairen in de zie kenhuizen in Indië. De jongens, die in de handarbeid-afdelingen in de diver se hospitalen aldaar hun uiterste best hebben gedaan om deze aardige at tentie te verzorgen, hebben eer van hun werk. Woningnood catastrophaal gevaar voor volksgezondheid MOTIE VAN NEDERLANDSE ARTSEN. De Ned. My. tot bevordering der Ge neeskunst heeft een motie ter kennis gebracht aan de leden der Eerste en Tweede Kamer en van de minister van Binnenlandse Zaken, waarin „de Ne derlandse artsen als hun mening te kennen gevep, dat de heersende wo ningnood een zeer ernstig gevaar ople vert voor de volksgezondheid, zoals hen dagelyks biykt uit de gevolgen, die zich o.a. uiten in sterke demoralisatie en vele stoornissen van feeesteiyk even wicht, benevens toeneming van ge slachtsziekten en tuberculose; dat by het thans bestaande.tempo Van de we deropbouw dit leidt tot een catastro- phale toestand; dat mede daarom het probleem van de volkshuisvestirig een uiterst belangryk binnenlands vraag stuk is; dat desnoods met voorbijgaan van andere belangrijke problemen on- mi^deliyke en radicale behandeling vereist." Naar een crisis jn Tsjecho-Slowakije? In Tsjecho-Sloiwakye dreigt een cri sis daar de communisten niet langer deel willen nemen aan de werkzaamhe den van het nationale front. De communisten hebben een verkla ring uitgegeven, waarin gezegd wordt, dat de communistische leden der rege ring alles in het werk hebben gesteld om het wederopbouwprogramma vóór de verkiezingen in de geest van het nationale front uit te voeren. Andere partyen, zo zegt de verklaring hebben zaken van minder belang op de voor grond geschoven met het kennelyke doel een regeringscrisis te veroorzaken, daar zy „het resultaat van vrye'demo cratische verkiezingen vrezen". Volgens de communistische verkla ring wensen de betrokken partyen een ambtenarenregering. die ondemocrati sche verkiezingen zou voorbereiden. Naar de mening van de communisti sche party is het regiem van de volks democratie in gevaar. Van socialistische zyde bhjkt een streven om zich los te maken van de communisten en de zelfstandighéid te hernemen. DE STAKINGEN IN BELGIË. By het postbedrijf en de postohèque- en girodienst ln België is de toestand weer normaal. Vijfhonderd postbeamb ten werden definitief ontslagen, om dat zy geen gevolg hadden gegeven aan het bevel van de regering Maan dagmorgen het werk te hervatten. In de staking onder het personeel der mijnen ls een ontspanning waar te nemen. Geleidelik begeven de ar beiders zich weer naar het werk. Te Luik wrd gisteren het werk in zes schachten volledig hervat. De staking duurt nog voort in 14 mynputten. In de Borinage wordt nog ln negen myn putten volledig gestaakt, in zes ge- deelteiyk. Negen schachten werken normaal. In de streek Charleroi wer ken 24 schachten nonmaal, 14 zijn ge- deelteiyk, 18 volledig in staking. Gis teren werd hier het werk in zeven mynputten hervat. In afwachting van het resutaat der besprekingen, die te Brussel, Parijs en Rijssel worden gevoerd, duurt de sta king der 47.000 grensarbeiders nog voort. NOG EEN SLACHTOFFER DER DAKOTA-RAMP. Als slachtoffer van de Dakota-ramp by Padalarang kan nog gemeld wor den: H. G. Nieuwhof, soldaat dier ar tillerie van het K.N.I.L. Dr. VAN MOOK's VERKLARING UITGESTELD. U.P. verneemt, dat de verklaring, die dr. van Mook gisteravond zou afleggen, tot het einde van deze week is opge-, schort. Het uitstel moet worden geweten aan het debat over de Indonesische kwestie in de veiligheidsraad. BEURSO VERZICHT AMSTERDAM, 18 Februari. Vandaag werd de toon aangegeven door Kon Olie, (die een onverwacht vaste houding aam de dag legdte. Oude aandelen liepen zelfs op van 346 tót 361. Nieuwe aandelen stegen tot niet minder dan 347. Koninkiyke sleepte ook de andere fondsen mee. Unilever opende op 309 en verliet de markt op 320. Philips kwam op 400, dus 8 pun ten hoger. Hoogovens 212, AKÜ 136. Ook Indische fondsen lieten zich niet onbetuigd, al bleven de koersstijgingen hier beperkt. Certificaten Handel My. werden ex-dividend verhandeld (in to taal 24%, waarvan 20% ln aandelen en 4% ln oontanten); zy openden op 162 en liepen op tot 171. Stock dividen den 80 tot 85. Scheépvaart Unie ver beterde 'n vyftal punten. Ned. Staats fondsen 'n kleinigheid beter, q.a. coiv» versielening 1947 9814 en dollarlenine watt.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 3